Об утверждении профессионального стандарта "Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 17 марта 2014 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2014 года № 9412. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 704
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 704 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с пунктом 3 статья 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях".
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Есимханов С.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Джаксалиев Б.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан                       А. Исекешев
"Согласован"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_________Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан – Министра индустрии
и новых технологий
Республики Казахстан
от 17 марта 2014 года № 87
Профессиональный стандарт
«Технология воды, топлива и смазочных
материалов на электрических станциях»
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников и предназначен для:
1) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;

"Электр станцияларындағы су, отын және жағу материалдарының технологиясы" кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 17 наурыздағы № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 13 мамырда № 9412 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 704 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 704 (2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Электр станцияларындағы су, отын және жағу материалдарының технологиясы» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті (С.Қ. Есімханов) заңнамада белгіленген тәртіпте мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінде интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Б.М. Жақсалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі                                   Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әләуметтік қорғау
___________________Т. Дүйсенова
2014 жылғы 31 наурыз
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Индустрия және
жаңа технологиялар министрінің
2014 жылғы 17 наурыздағы
№ 87 бұйрығы
«Электр станцияларындағы су, отын және майлау материалдары
технологиясы» кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Электр станцияларындағы су, отын және майлау материалдары технологиясы» кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) кәсіби қызмет саласындағы қызметкерлердің еңбек мазмұнына, сапасына, жағдайына, біліктілігіне және құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындайды және:
1) еңбек нарығының қазіргі заман қажеттілігіне жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға, кәсіби қызметтің мазмұнына бірыңғай талаптарды белгілеуге;

2) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
3) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;
4) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;

2) қызметкерлерді басқару саласында кең шеңбердегі міндеттерді шешуге;
3) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеуге, сонымен қатар тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;
4) кәсіби даярлықтарын бағалауды жүргізуге және мамандардың біліктілік сәйкестігін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері, ұйымдардың қызметкерлерді басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) кәсіби даярлықтарын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде қызметтің, лауазымның, біліктілікті арттырудың, қызметкерлерді аттестаттаудың, еңбекті ынталандыру жүйесінің және т.б. функционалдық модельдеріне қатысты ішкі, корпоративтік стандарттары әзірленеді.
4. Осы КС-да келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің белгілі бір қызмет түрі шеңберінде еңбек міндеттерін сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі – орындалатын жұмыстардың күрделілігін, дербестігі мен жауапкершілігін сипаттайтын қызметкердің біліктілігіне (құзыреттеріне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек мәні - белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталатын зат;
4) еңбек құралдары – қызметкердің еңбек мәнін бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – кәсіби қызмет саласының еңбек функцияларының тұтастай жиынтығынан және оларды орындауға қажетті құзыреттерден қалыптасқан құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріс арқылы анықталатын және оларды еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде орындау үшін қажетті құзыреттердің болуын көздейтін еңбек іс-қимылдарының біріктірілген және салыстырмалы түрде дербес жиынтығы;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы ықпалдасқан негізі (ұқсас және мақсаттылығы жақын объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және оларды орындау үшін ұқсас құзыреттер мен еңбек функцияларының жинағын көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – кәсіби қызметтің нақты саласындағы қызметкердің еңбек мазмұнына, сапасына, жағдайына және біліктілік деңгейіне, құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) КС бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, салыстырмалы түрде дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;

10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее – ОРК)- структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее - НРК)– структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и профессиональных задач, выполняемых работником определенного вида трудовой деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности: 35 Электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование.
6. Область профессиональной деятельности: Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях.
7. Основная цель области профессиональной деятельности: лабораторные работы проб воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях и обеспечение бесперебойной и технически правильной эксплуатации оборудования.
8. Виды трудовой деятельности, профессии, квалификационные уровни указаны в Приложения 1 к настоящему ПС.
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий) Параграф 1. Лаборант по контролю качества топлива
9. Квалификационный уровень по ОРК: 2-4.
10. Возможные наименования должностей:
лаборант (средней квалификации).
11. Обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – выполнение химических анализов.
12. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 2 к настоящему ПС.
13. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы лаборанта по контролю качества топлива приведены в таблице 2 приложения 2 к настоящему ПС.
14. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые лаборантом по контролю качества топлива приведены, указан в таблице 3 приложения 2 к настоящему ПС.

10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
11) құзырет – қызметкердің еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
12) лауазым – жұмыс берушінің лауазымдық өкілеттіліктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген құрылымдық бірлігі;
13) міндет - нақты бір еңбек мәндері мен құралдарын пайдалана отырып, еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
14) сала - өнім шығаруда, өндіріс технологиясы, жұмыс істейтіндердің негізгі қорлары мен кәсіптік дағдыларында ортақ мақсаты бар кәсіпорындар мен ұйымдар жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
17) функционалдық карта – еңбек қызметінің белгілі түрі қызметкерінің кәсіби қызметтің сол немесе өзге саласы шеңберінде орындайтын еңбек функциялары мен кәсіби міндеттерінің құрылымдалған сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызметтің түрі: 35 Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау.
6. Кәсіби қызмет саласы: электр станцияларындағы су, отын және майлау материалдары технологиясы.
7. Кәсіби қызмет саласының негізгі мақсаты: электр станцияларындағы су, отын және майлау материалдары сынамаларына зертханалық жұмыстар жүргізу және жабдықтың үздіксіз және техникалық тұрғыдан дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету.
8. Еңбек қызметінің түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында көрсетілді.
3. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіп) карточкалары
1-параграф. Отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант
9. СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 2-4.
10. Мүмкін болатын лауазым атаулары:
лаборант (біліктілігі орташа).
11. Орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы – химиялық талдау жасау.
12. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілді.
13. Отын сапасын бақылау жөніндегі лаборанттың еңбек жағдайына, біліміне және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде келтірілді.
14. Отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілді.

15. Описание единиц ПС, выполняемых лаборантом по контролю качества, приведено в таблице 4 приложении 2 к настоящему ПС.
16. Требования к компетенциям лаборанта по контролю качества указаны в таблицах 5-7 Приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Теплотехник
17. Квалификационный уровень по ОРК: 4.
18. Возможные наименования должностей: теплотехник.
19. Обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности – обеспечение бесперебойной и технически правильной эксплуатации оборудования.
20. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС.
21. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы теплотехника приведены в таблице 2 приложения 3 к настоящему ПС.
22. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые теплотехником, указан в таблице 3 приложения 3 к настоящему ПС.
23. Описание единиц ПС, выполняемых теплотехником, приведено в таблице 4 приложения 3 к настоящему ПС.
24. Требования к компетенциям теплотехника указаны в таблице 5 приложения 3 к настоящему ПС.
4. Разработчики ПС
25. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
26. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 4 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
«Технология воды, топлива и
смазочных материалов
на электрических станциях»
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии с учетом
тенденций рынка труда
Наименование
профессии согласно
государственному классификатору занятий Республики Казахстан 01-2005
Квалификационный
уровень по Отраслевой рамке квалификаций
1.
Выполнение химических анализов
Лаборант по контролю качества топлива (уголь, мазут, вод, газа, масла)
Лаборант (средней квалификации)
2-4
2.
Обеспечение бесперебойной и технически правильной эксплуатации оборудования
Теплотехник
Теплотехник
4
Приложение 2
к профессиональному стандарту
«Технология воды, топлива и
смазочных материалов
на электрических станциях»
Лаборант по контролю качества топлива
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3211 – Лаборант средней квалификации
3211 – Техник-лаборант
8159 – Лаборант химического анализа
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск № 1 «Профессии рабочих, общие для всех отраслей»
(Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 ноября 2009 года № 343-п.)
Профессия по ЕТКС
Лаборант химического анализа
Квалификационный
уровень Отраслевой рамки квалификаций (ОРК)
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3-4
4
5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
лаборанта по контролю качества топлива
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Оборудованные, аттестованные или аккредитованные лаборатории тепловой электрический центр (ТЭЦ), тепловая электрическая станция (ТЭС), котельных, угледобывающих комплексов, производственные лаборатории промышленных предприятий.
Вредные и опасные
условия труда
Поднятие тяжестей, возможное превышение предельно допустимая концентрация (ПДК) пыли и вредных веществ, возможное превышение уровня шума.
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с Законодательством РК
Уровень
ОРК
Уровень профессионального образования
и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии среднего образования, но не ниже основного среднего.
В период обучения на рабочем месте
3
Установленный уровень квалификации технического и профессионального образования и практический опыт работы или повышенный уровень квалификации технического и профессионального образования без практического опыта работы.
2 года на
2 уровне
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт работы
2 года на
3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые лаборантом по контролю качества топлива
№ трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Отбор и подготовка пробы
2
Подготовка оборудования и приспособлений
3
Выполнение лабораторного испытания
4
Обработка результатов лабораторных испытаний
5
Оформление результатов лабораторного испытания
6
Контроль качества лабораторного испытания
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых лаборантом по контролю
качества топлива
№ трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи (трудовые действия)
1
Анализируемая проба топлива, воды, газа, масла
Приспособления для отбора и транспортировки пробы.

15. Отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде келтірілді.
16. Отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5-7 кестелерінде көрсетілді.
2-параграф. Жылу технигі
17. СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 4.
18. Мүмкін болатын лауазым атаулары:
жылу технигі.
19. Орындалатын еңбек қызметінің жалпыланған сипаттамасы – жабдықтың үздіксіз және техникалық тұрғыдан дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету.
20. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілді.
21. Жылу технигінің еңбек жағдайына, біліміне және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде келтірілді.
22. Жылу технигі орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшасының 3-кестесінде көрсетілді.
23. Жылу технигі орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 3-қосымшасының 4-кестесінде келтірілді.
24. Жылу технигі құзыреттеріне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5-кестелерінде көрсетілді.
4. КС әзірлеушілері
25. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі КС әзірлеушісі болып табылады.
26. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
«Электр станцияларындағы су, отын және
майлау материалдары технологиясы»
кәсіби стандартына 1-Қосымша
Еңбек қызметінің түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
Р/н
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдістерін ескерумен кәсіптің атауы
01-2005 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес кәсіп атауы
Салалық біліктілік шеңбері біліктілік деңгейі
1.
Химиялық талдаулар жүргізу
Отын (көмір, мазут, су, май) сапасын бақылау лаборанты
Лаборант (біліктілігі орташа)
2-4
2.
Жабдықтың үздіксіз және техникалық тұрғыдан дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету
Жылу технигі
Жылу технигі
4
«Электр станцияларындағы су, отын және
майлау материалдары технологиясы»
кәсіби стандартына 2-Қосымша
Отын (көмір, мазут, су, май) сапасын бақылау лаборанты
1-Кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік жіктеуішіне (КМЖ) сәйкес коды
Базалық топ
3211 – Лаборант (біліктлік деңгейі орташа)
3211- Техник-лаборант
8159 – Химиялық талдау зертханашысы
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
БТБА шығарылымы, бөлімі
2009 жылғы 30 қарашадағы № 343-ө
«Барлық салаларға ортақ жұмысшылар кәсіптері» № 1 шығарылымы
БТБА бойынша кәсіп
Химиялық талдау лаборанты
Салалық біліктілік шеңбері (СБШ) біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3-4
4
5
2-кесте. Отын сапасын бақылау жөніндегі лаборанттың еңбек жағдайына, біліміне және тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша болуы мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Жылу электр орталығы (ЖЭО), жылу электр станциясы (ЖЭС), қазандық, көмір қазатын кешендердің жабдықталған, аттестатталған немесе аккредиттелген зертханалары, өнеркәсіптік кәсіпорынның өндірістік зертханалары
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
Ауыр көтеру, шаң-тозаң мен зиянды заттардың шекті ұйғарынды шоғырландыру (ШҰШ) арту мүмкіндігі, шуыл деңгейінің жоғары болуы
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Қазақстан Республикасы Заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім алу мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
2
Орта білімі бар, бірақ білімі негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби даярлық (білім беруді ұйымдастыру базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту).
Жұмыс орнында оқыту кезеңінде
3
Техникалық және кәсіптік білімнің белгіленген деңгейі және практикалық жұмыс тәжірибесі немесе практикалық жұмыс тәжірибесінсіз техникалық және кәсіптік білімнің жоғарылатылған деңгейі.
2-деңгейде 2 жыл
4
Техникалық және кәсіптік білімнің жоғарылатылған деңгейі (қосымша кәсіби даярлық), практикалық жұмыс тәжірибесі
3-деңгейде 3 жыл
3-кесте. Отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функциясының шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Сынама іріктеу және дайындау
2
Жабдықтарды және аспаптарды даярлау
3
Зертханалық сынақтарды орындау
4
Зертханалық сынақ нәтижелерін өңдеу
5
Зертханалық сынақ нәтижелерін өңдеу ресімдеу
6
Зертханалық сынақ сапасын бақылау
4-кесте. Отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функциясы шифры
Еңбек мәні
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Отын, су, газ, майдың талданатын сынамасы
Сынаманы іріктеу және тасымалдауға арналған аспаптар

1-1) Отбор анализируемых проб и транспортировка
Анализируемая проба топлива, воды, газа, масла
Проборазделочная машина, лабораторная мельница, сократитель, делитель, набор сит или механические устройства для рассева угля, технические и аналитические весы, сушильный шкаф, химическая посуда
1-2) Подготовка анализируемой пробы к испытанию
2
Сушильный шкаф, аналитические весы, фотокалориметр, кондуктометр, иономер, кислородомер и др. аналитические приборы, газоанализатор, вискозиметр, электроприборы
Инструкции, методики, режимные карты, режимы работ
2-1) Подбор, установка и использование регламентируемых режимов работы оборудования
Оборудование и приспособления
Инструкции, инструменты, приборы
2-2) Устранение неполадок
3
Анализируемая проба топлива, воды, газа, масла
Аналитические весы, муфельная печь, сушильный шкаф, электроприборы, химическая посуда, вискозиметр, газоанализатор
3-1) Выполнение простых однородных анализов
Анализируемая проба топлива, воды, газа, масла
Аналитические весы, химическая посуда, прибор для определения влаги, кислородомер, кондуктометр, фотокалориметр, газоанализатор с платиновым электродом
3-2) Выполнение анализов средней сложности
Анализируемая проба топлива, воды, газа, масла
Аналитические весы, калориметрическая установка, фотометр, иономер и др. аналитические приборы
3-3) Выполнение сложных анализов
4
Результаты лабораторных испытаний
Методики, инструкции, программы, вычислительная техника
4-1) Выполнение простейших расчетов по проведенным анализам, заполнение журналов
5
Результаты лабораторных испытаний
Методики, инструкции, программы, вычислительная техника
5-2) Выполнение расчетов по проведенным анализам с применением программ
Результаты лабораторных испытаний
Методики расчета, инструкции
5-1) Оформление протокола испытания, заполнение журналов, ведомостей
6
Результаты лабораторных испытаний
Методики, инструкции
6-1) Анализ результатов лабораторных испытаний на соответствие с нормативными документами
Таблица 5. Требования к компетенциям лаборанта по контролю
качества топлива 2-го квалификационного уровня ОРК
№ задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при подготовке и проведению анализа
Выполнение отбора проб топлива, воды, газа, масла, упаковки и маркировки проб топлива, транспортировки проб на основании инструкций
Методы отбора проб топлива, воды, газа, масла, оборудование и приспособления для отбора проб и транспортировки, правила упаковки и маркировки проб топлива, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае

1-1) Талданатын сынамаларды іріктеу және тасымалдау
Отын, су, газ, майдың талданатын сынамасы
Сынама өңдейтін машина, зертханалық диірмен, қысқартқыш, бөлгіш, елеуіштер жинағы немесе көмірді елеуге арналған механикалық құрылғылар, техникалық және аналитикалық таразылар, кептіргіш шкаф, химиялық ыдыс
1-2) Талданатын сынаманы сынаққа әзірлеу
2
Кептіргіш шкаф, аналитикалық таразы, фотокалориметр, кондуктометр, ион өлшеуіш, оттегі өлшеуіш және басқалары, аналитикалық сынамалар аспаптар, газоанализатор, вискозиметр, электр аспаптар
Нұсқаулықтар, әдістемелер, режимдік карталар, режимдік жұмыстар
2-1) Жабдық жұмысының регламенттелген режимдерін іріктеу, орнату және пайдалану
Жабдықтар мен аспаптар
Нұсқаулықтар, құрал-саймандар, аспаптар
2-2) Ақауларды жою
3
Отын, су, газ, майдың талданатын сынамасы
Аналитикалық таразы, муфельдік пеш, кептіргіш шкаф, электр аспаптар, химиялық ыдыс, вискозиметр, газоанализатор
3-1).Қарапайым бір текті талдауларды орындау
Отын, су, газ, майдың талданатын сынамасы
Аналитикалық таразы, химиялық ыдыс, ылғал өлшеуге арналған аспап, оттегі өлшеуіш, кондуктометр, фотокалориметр, платина электроды бар газоанализатор
3-2) Күрделілігі орташа талдауларды орындау
Отын, су, газ, майдың талданатын сынамасы
Аналитикалық таразы, калориметриялық құрылғы, фотометр,ион өлшеуіш және басқа да аналитикалық аспаптар
3-3) Күрделі талдауларды орындау
4
Зертханалық сынақ нәтижелері
Әдістемелер, нұсқаулықтар, бағдарламалар, есептеу техникасы
4-1) Жүргізілген талдаулар бойынша қарапайым есептеулерді орындау, журнал толтыру
5
Зертханалық сынақ нәтижелері
Әдістемелер, нұсқаулықтар, бағдарламалар, есептеу техникасы
5-1) Бағдарламаларды қолданып жүргізілген талдаулар бойынша есептеулерді орындау
Зертханалық сынақ нәтижелері
Есептеу әдістемесі, нұсқаулықтар
5-2) Сынақ хаттамасын ресімдеу, журналдарды, ведомостілерді толтыру
6
Зертханалық сынақ нәтижелері
Әдістемелер, нұсқаулықтар
6-1) Зертханалық сынақ нәтижелерінің нормативтік құжаттарға сәйкестігін талдау
5-кесте. СБШ 2-біліктілік деңгейіндегі отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет шифры
Жеке және кәсіби құзыреттер
Біліктері мен дағдылары
Білімі
1-1)
Талдауды даярлау және жүргізу үшін шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Отын, су, газ, май сынамаларын іріктеуді орындау, отын сынамаларын қаптау және таңбалау, нұсқаулық негізінде сынамаларды тасымалдау
Отын, су, газ, май сынамаларын іріктеу әдістері, сынамаларды іріктеу және тасымалдауға арналған жабдықтар және аспаптар, отын сынамаларын қаптау және таңбалау ережесі, қауіпсіздік техникасы ережесі, еңбек қорғау талаптары, өрт қауіпсіздігі, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу

1-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при подготовке и проведению анализа
Выполнение подготовки анализируемой пробы к испытанию, приготовление лабораторной и аналитической пробы угля, приготовление суточной пробы угля
Методы обработки первичной пробы угля в лабораторную пробу, методы обработки лабораторной пробы угля в аналитическую пробу, метод приготовления и хранения суточных лабораторных проб, устройство, принцип и режим работы оборудования, приспособлений, приборов, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
3-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при проведению анализа при обеспечении исправного оборудования и лабораторных приборов
Приготовление суточной пробы угля, приготовление пятисуточных сборных проб угля, проведение простых однородных анализов по принятой методике, выполнение анализов с помощью реактивов, фильтровальной бумаги, определение плотности жидких вещества ареометром, щелочности среды, температуры каплепадения
Методики, стандарты проведения испытания, устройство, принцип и режим работы оборудования, приборов, метод приготовления и хранения суточной аналитической и сборной пятисуточной аналитической пробы, методики проведения простых анализов, элементарные основы общей и аналитической химии, правила обслуживания лабораторного оборудования, свойства индикаторов и других применяемых реактивов, правила приготовления средних проб, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
4-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предполагающая ограниченную ответственность и определенную степень самостоятельности при выполнении несложных расчетов по проведенным анализам
Выполнение несложных расчетов по проведенным анализам
Знание инструкций, методик расчета, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
Таблица 6. Требования к компетенциям лаборанта по контролю
качества топлива 3-го квалификационного уровня ОРК
№ задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания

1-2)
Талдауды дайындау және жүргізу барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Талданатын сынаманы сынаққа дайындауды орындау, зертханалық және аналитикалық көмір сынамасын дайындау, көмірдің тәуліктік сынамасын дайындау
Көмірдің бастапқы сынамасын зертханалық сынамаға өңдеу әдістері, көмірдің зертханалық сынамасын аналитикалық сынамаға өңдеу әдісі, тәуліктік зертханалық сынамаларды дайындау және сақтау әдісі, жабдықтардың, аспаптардың құрылысы, жұмыс істеу принциптері және тәртібі, қауіпсіздік техникасы ережесі, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу
3-1)
Аспаптарды және жабдықтарды баптау барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Жабдықтарды, зертханалық аспаптарды баптау, калибрлеуді орындау, сынақ жүргізу режимдерін белгілеу
Құрал-саймандардың, зертханалық аспаптардың құрылысы, жұмыс істеу принциптері және тәртібі, қауіпсіздік техникасы ережесі, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу
4-1)
Жүргізілген талдаулар бойынша күрделі емес есептеулерді орындау барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Жүргізілген талдаулар бойынша күрделі емес есептеулерді орындау
Нұсқаулықтарды, есептеу әдістемесін білу, қауіпсіздік техникасы ережесі, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу
6 Кесте. СБШ 3-біліктілік деңгейіндегі отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет
шифры
Жеке және кәсіби құзыреттер
Біліктері мен дағдылары
Білімі

2-1)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение задач при выполнении настройки приборов и оборудования
Выполнение настройки, калибровки оборудования, лабораторных приборов, установление режимов проведения испытания
Устройство, принцип и режим работы оборудования, приспособлений, лабораторных приборов, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
3-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение задач при выполнении анализов средней сложности
Проведение анализов средней сложности по принятой методике, определение процентного содержания веществ в анализируемой пробе, определение вязкости, растворимости, температуры вспышки в закрытом тигле, установку и проверку несложных титров, определение содержания воды, определение серы методом Эшка.
Методики, стандарты проведения испытания, устройство, принцип и режим работы оборудования, приборов, настройку приборов, методики проведения анализов, основы общей и аналитической химии, правила обслуживания лабораторного оборудования, свойства кислот, щелочей, индикаторов и других применяемых реактивов, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
4-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное планирование, ответственность за выполнение задач при выполнении оформлении документации
Оформление протокола испытания, запись данных испытаний в журналы, ведомости, заполнение бланков
Нормативные документы, инструкции, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
Таблица 7. Требования к компетенциям лаборанта по контролю
качества топлива 4-го квалификационного уровня ОРК
№ задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-2)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль норм, ответственность за результат при распознавании и устранении причины неполадок
Распознавание причины неполадок и принятие мер по устранению.
Устройство, принцип и режим работы оборудования, приспособлений, лабораторных приборов, причины возникновения неполадок, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае

2-1)
Аспаптарды және жабдықтарды баптау барысында шектеулі жауапкершілікті және белгілі бір дербестік деңгейін көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Жабдықтарды, зертханалық аспаптарды баптау, калибрлеуді орындау, сынақ жүргізу режимдерін белгілеу
Жабдықтың, құрылғылардың, зертханалық аспаптардың құрылысы, жұмыс істеу принциптері және тәртібі, қауіпсіздік техникасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу
3-2)
Өз бетінше жоспарлауды, күрделілігі орташа талдауларды орындау барысында міндеттердің орындалуына жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қабылданған әдістеме бойынша күрделілігі орташа талдауларды жүргізу, талданатын сынамадағы заттардың пайыздық құрамын анықтау, тұтқырлықты, ерігіштікті, жабық тиглдегі жалынның температурасын анықтау, күрделі емес титрлерді орнату және тексеру, су құрамын анықтау, Эшка әдісімен күкіртті анықтау.
Сынақ жүргізу әдістемелері, стандарттары, жабдықтардың, аспаптардың құрылысы, жұмыс істеу принциптері мен тәртібі, аспаптарды баптау әдістемесі, талдауларды жүргізу ережесі, жалпы және аналитикалық химия негіздері, зертханалық жабдықтарға қызмет жасау ережесі, қышқылдардың, сілтілердің, индикаторлар мен басқа да қолданылатын реактивтердің қасиеттері, қауіпсіздік техникасы ережесі, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу
4-2)
Құжаттарды ресімдеуді орындау барысында өз бетінше жоспарлауды, міндеттердің орындалуына жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Сынақ хаттамасын ресімдеу, сынақ деректерін журналға, ведеомостарға жазу, бланкілерді толтыру
Нормативтік құжаттар, нұсқаулықтар, қауіпсіздік техникасы еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу
7 Кесте. СБШ 4-біліктілік деңгейіндегі отын сапасын бақылау жөніндегі лаборант құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет шифры
Жеке және кәсіби құзыреттер
Біліктері мен дағдылары
Білімі
2-2)
Ақаулардың себебін анықтау және жою барысында өз бетінше жоспарлауды, міндеттердің орындалуына жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Ақаулардың себебін анықтау және оларды жою бойынша шараларды орындау.
Жабдықтардың, құрал-саймандардың, зертханалық аспаптардың құрылысы, жұмыс істеу принциптері және тәртібі, ақаулардың туындау себебі, қауіпсіздік техникасы ережесі, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу

3-3)
Исполнительская деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, ответственность за результат проведения сложных лабораторных анализов
Проведение сложных анализов с применением приборов и аппаратов по установленной методике, проведение построение калибровочных графика на приборы, определение влажности водорода методом сжигания, выполнение сжигания топлива в калориметрической установке
Методики, стандарты проведения испытания, устройство, принцип и режим работы оборудования, приборов, настройку приборов, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
5-1)
Исполнительская деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, ответственность за результат при проведении расчетов с применением компьютерных программ
Владение компьютерными программами, умение составлять простейшие программы для проведения расчетов
Знание инструкций, методик расчета, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
6-1)
Исполнительская деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, ответственность за результат при проведении сравнительного анализа результатов на соответствие
Проведение сравнительного анализа результатов на соответствие с нормативными документами, сертификатами, выявление причины несоответствия
Знание нормативных документов, норм качества продукции, сертификатов. Знания о подходах, принципах и способах решения профессиональных задач, правила техники безопасности, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
Приложение 3
к профессиональному стандарту
«Технология воды, топлива и
смазочных материалов
на электрических станциях»
Теплотехник
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами:
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3113 техник-теплотехник
Квалификационный справочник должностей руководителей,
специалистов и других служащих
Квалификационный
уровень ОРК
Категории

3-3)
Күрделі зертханалық сынақтарды жүргізу нәтижесі үшін өз бетінше жоспарлауды, міндеттердің орындалуына жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Белгіленген әдістеме бойынша аспаптар мен аппараттарды қолдана отырып күрделі талдаулар жүргізу, аспаптарға калибрлеу графигін құру, жағу әдісімен сутегі ылғалдығын анықтау, калориметрлік құрылғыда отын жағуды орындау
Сынақ жүргізу әдістемелері, стандарттары, жабдықтардың, құрал-саймандардың құрылысы, жұмыс істеу принциптері мен тәртібі, аспаптарды баптау әдістемесі, қауіпсіздік техникасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу
5-1)
Компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып есептеулерді жүргізу үшін өз бетінше жоспарлауды, міндеттердің орындалуына жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Компьютерлік бағдарламаларды меңгеру, есептеулерді жүргізу үшін қарапайым бағдарламаларды құра білу
Нұсқаулықтар, есептеу әдістемелерін, қауіпсіздік техникасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптарын, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптарын, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесін білу
6-1)
Қорытындылардың сәйкестігіне салыстырмалы талдау жүргізу кезіндегі нәтиже үшін өз бетінше жоспарлауды, міндеттердің орындалуына жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық қызмет
Қорытындылардың нормативтік құжаттарға, сертификаттарға сәйкестігіне салыстырмалы талдау жүргізу, сәйкессіздік себебін анықтау
Нормативтік құжаттарды, өнім сапасы нормаларын білу. Кәсіби мәселелерді шешу амалдары, принциптері мен тәсілдерін білу, қауіпсіздік техникасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі н білу
«Электр станцияларындағы су, отын және
майлау материалдары технологиясы»
кәсіби стандартына 3-Қосымша
Жылу технигі
1-Кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
(Қазақстан Республикасы Кәсіптердің мемлекеттік жіктеуіші КМЖ)
Базалық топ
3113
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
БТБА шығарылымы, бөлімі
-
БТБА бойынша кәсіп
-
Салалық біліктілік шеңбері (СБШ) біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтары
2
2
3
3-4
Ұйым басшыларының, мамандарының және басқа қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
СБШ біліктілік деңгейі
Санаттар
Жылу технигі

(Общесоюзный классификатор профессий рабочих, должности служащих и тарифные разряды, код: 24938, (сохранен приказом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 октября 1997 года № 181-п))
Теплотехник
4
4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
теплотехника
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Тепловой электрический центр (ТЭЦ), тепловая электрическая станция (ТЭС), котельные.
Вредные и опасные
условия труда
Возможное превышение предельно-допустимая концентрация (ПДК) вредных веществ, возможное превышение уровня шума.
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с Законодательством Республики Казахстан
Уровень
ОРК
Уровень профессионального образования
и обучения
Требуемый опыт работы
4
Установленный уровень квалификации технического образования и/или практический опыт работы, или уровень квалификации высшего технического образования без практического опыта работы.
-
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые теплотехником
№ трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Обследование состояния оборудования
2
Организация бесперебойной работы теплоэнергетического оборудования
3
Анализ работы оборудования
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых теплотехником
№ трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи (трудовые действия)
1
Теплоэнергетическое оборудование
Нормативные документы, графики, акты дефектации
1-1) Проведение осмотров, гидравлических и теплотехнических испытаний
Нормативные документы, графики
1-2) Осуществление контроля в период ремонта
Нормативные документы
1-3) Приемка оборудования из ремонта
1-4) Разработка графиков ремонта оборудования
1-5) Определение объема ремонта, материалов и запчастей
2
Режимные карты, инструкции, нормативные документы
2-1) Контроль за работой оборудования
Инструкции, нормативные документы
2-2) Разработка режимных карт, графиков несения нагрузок
Режимные карты, инструкции, нормативные документы
2-3) Выявление дефектов в работе оборудования
Инструкции, нормативные документы
2-4) Организация устранения дефектов оборудования
3
Инструкции, нормативные документы
3-1) Подготовка отчетности по утвержденным формам и показателям
Инструкции, нормативные документы
3-2) Составление заявок на материалы
Инструкции, нормативные документы
3-3) Разработка корректирующих мероприятий
Нормативные документы
3-4) Разработка мероприятий по реконструкции и модернизации оборудования
Таблица 5. Требования к компетенциям теплотехника 4-го
квалификационного уровня ОРК
№ задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания

(Жұмысшы кәсіптерінің, қызметші лауазымдарының бүкілодақтық жіктеуіші және тарифтік разрядтар, код:24938 (Қазақстан Республикасы еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігі 1997 жылғы 22 қазандағы № 181-п бұйрығы)
4
-
2-кесте. Жылу технигінің еңбек жағдайына, біліміне және тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша болуы мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Жылу электр орталығы (ЖЭО), жылу электр станциясы (ЖЭС), қазандықтар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайы
Шекті ұйғарынды шоғырландыру (ШҰШ) арту мүмкіндігі, шуыл деңгейінің жоғары болуы
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Қазақстан Республикасы Заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім алу мен оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Техникалық және-немесе кәсіптік білімнің белгіленген деңгейі және/немесе практикалық жұмыс тәжірибесі немесе практикалық жұмыс тәжірибесінсіз техникалық білімнің біліктілік деңгейі.
-
3-кесте. Жылу технигі орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функциясының шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Жабдықтың жай-күйін зерттеу
2
Жылу энергетикалық жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыру
3
Жабдықтың жұмысын талдау
4-кесте. Жылу технигі орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функциясы шифры
Еңбек мәні
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Жылу энергетикалық жабдық
Нормативтік құжаттар, графиктер, ақаулар актісі
1-1) Қарап тексеру, гидравликалық және жылу техникалық сынақтар жүргізу
Нормативтік құжаттар, графиктер
1-2) Жөндеу кезеңінде бақылау жүргізу
Нормативтік құжаттар
Нормативтік құжаттар
1-3) Жабдықтарды жөндеуден кейн қабылдау
1-4) Жабдықтарды жөндеу графиктерін әзірлеу
1-5) Жөндеу ауқымын, материалдар мен қосалқы бөлшектерді анықтау
2
Режимдік карталар, нұсқаулықтар, нормативтік құжаттар
2-1) Жабдық жұмысын бақылау
Нұсқаулықтар, нормативтік құжаттар
2-2) Режимдік карталарды, жүктеме беру графиктерін әзірлеу
Режимдік карталар, нұсқаулықтар, нормативтік құжаттар
2-3) Жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау
Нұсқаулықтар, нормативтік құжаттар
2-4) Жабдық кемшіліктерін жоюды ұйымдастыру
3
Нұсқаулықтар, нормативтік құжаттар
3-1) Бекітілген нысандар және көрсеткіштер бойынша есептілікті дайындау
Нұсқаулықтар, нормативтік құжаттар
3-2) Материалдарға өтінім толтыру
Нұсқаулықтар, нормативтік құжаттар
3-3) Түзету шараларын әзірлеу
Нормативтік құжаттар
3-4) Жабдықтарды қайта құру және жаңғырту бойынша шараларды әзірлеу
5-кесте. СБШ 4-біліктілік деңгейіндегі жылу технигі құзыреттеріне қойылатын талаптар
Міндет шифры
Жеке және кәсіби құзыреттер
Біліктері мен дағдылары
Білімі

1-1)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при проведении осмотра и гидравлических и теплотехнических испытаний оборудования
Выполнение правил безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, правил техники безопасности при эксплуатации оборудования, анализ ситуации, принятие решения и создание условия по их реализации
Методические и нормативные документы, технические характеристики, конструктивные особенности оборудования, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
1-2)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при осуществлении контроля в период ремонта
Осуществление контроля за соблюдением технологии ремонта, методов ремонта, монтажа и регулировки, правила организации труда при проведении ремонта, правила техники безопасности, охраны труда
Методы ремонта, монтажа, регулировки, наладки, требования организации труда при проведении ремонта, технологию, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
1-3)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при приемки оборудования из ремонта
Организация проведения гидравлических и теплотехнических испытаний, подготовки оборудования, работающего под давлением для проверки и освидетельствования органами государственного надзора
Правила приема оборудования после ремонта, правила освидетельствования оборудования в органах государственного надзора, правила техники безопасности, правила устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае

1-1)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормалардың іске асырылуын ұйымдастыру және бақылауды, жабдықтарды қарап тексеру және гидравликалық және жылу техникалық сынақ жүргізу кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану ережесін, жабдықтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережесін орындау, шешім қабылдау оқиғасын талдау және оларды іске асыру бойынша жағдай жасау
Әдістемелік және нормативтік құжаттар, техникалық сипаттамалар, жабдықтардың конструкциялық ерекшеліктері, қауіпсіздік техникасы қағидасы, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
1-2)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, жабдықтарды қарап тексеру және гидравликалық және жөндеу кезеңіндегі бақылау жүргізу нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Жөндеу технологиясы, жөндеу әдістері, монтаждау және реттеу әдістерінің орындалуын бақылау, жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбекті ұйымдастыру ережесі, қауіпсіздік техникасы, еңбек қорғау ережесі
Жөндеу, монтаждау, реттеу, баптау әдістері, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбекті ұйымдастыру талаптары, технологиясы, қауіпсіздік техникасы қағидасы, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
1-3)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, жабдықтарды жөндеуден кейін қабылдау кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Гидравликалық және жылу техникалық сынақ жүргізуді ұйымдастыру, мемлекеттік қадағалау органдары тексеру және куәландыру үшін қысым астында жұмыс істейтін жабдықты дайындау
Жабдықтарды жөндеуден кейін қабылдау қағидасы, жабдықтарды мемлекеттік қадағалау органдарында куәландыру қағидасы, қауіпсіздік техникасы ережесі, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі

1-4)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при разработки графиков ремонта оборудования
Проведение дефектации оборудования, составление акта технического состояния оборудования, составление графика ремонта
Методические и нормативные документы, технические характеристики оборудования, конструктивные особенности оборудования, правила составления графиков ремонта, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
1-5)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при определении объема ремонта, материалов и запчастей
Определение технического состояния оборудования, объема ремонта, материалов и запчастей на ремонт
Методические и нормативные документы, технические характеристики оборудования, конструктивные особенности оборудования, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
2-1)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при осуществлении контроля за работой оборудования
Выполнение контроля установленного режима работы оборудования, графиков несения нагрузок и заданных параметров, за работой контрольно–измерительных, теплотехнических и электротехнических приборов
Методические и нормативные документы, графики несения нагрузок, режимные карты, режимы работы и правила эксплуатации оборудования, нормы расхода материалов, правила техники безопасности, правила устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае

1-4)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, жабдықтарды жөндеу графигін әзірлеу кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Жабдықтың ақауларын тексеру, жабдықтың техникалық жай-күйіне акт құру, жөндеу графигін құру
Әдістемелік және нормативтік құжаттар, жабдықтың техникалық сипаттамасы, жабдықтың конструкциялық ерекшеліктері, жөндеу графиктерін құру қағидасы, қауіпсіздік техникасы ережесі, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
1-5)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын және жөндеу ауқымы, материалдар мен қосалқы бөлшектерді анықтау кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Жабдықтың техникалық күйін анықтау, жөндеу ауқымын, жөндеу материалдары мен қосалқы бөлшектерді анықтау
Әдістемелік және нормативтік құжаттар, жабдықтың техникалық сипаттамасы, жабдықтың конструкциялық ерекшеліктері, қауіпсіздік техникасы қағидасы қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
2-1)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын және жабдықтардың жұмысына бақылау жүргізу кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Жабдық жұмысының белгіленген режимін, жабдық жұмысын, жүктеме беру графигін және берілген параметрлерді, бақылау-өлшеу, жылу техникалық және электр техникалық аспаптардың жұмысын бақылауды орындау
Әдістемелік және нормативтік құжаттар, жүктеме беру графиктері, режимдік карталар, жұмыс тәртібі және жабдықты пайдалану қағидасы, материалдар шығысы нормалары, қауіпсіздік техника қағидасы, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстардың құрылысы және қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі

2-2)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при разработки режимных карт работы оборудования, графиков несения нагрузок
Демонстрирует навыки самоопределения и самонормирования при разработке режимных карт оборудования. Конкретизирует полученные задания, ставит задачи подчиненным, оценивает результаты деятельности.
Нормативные документы, режим работы оборудования, графики несения нагрузок, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
2-3)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации нормы под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при выявлении дефектов при работе оборудования
Проведение осмотров оборудования, испытания оборудования
Конструктивные особенности оборудования, контрольно–измерительные приборы, технологические схемы присоединения оборудования, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
2-4)
Управленческая деятельность в рамках участка технологического процесса и стратегии деятельности предприятия, предполагающая ответственность за организацию устранения дефектов оборудования
Организация подготовки оборудования к устранению дефекта, определение объема работы и мероприятий по устранению дефекта, определение необходимых материалов и запчастей.
Технологические схемы, нормативные документы на ремонт, нормы расхода материалов, правила безопасной работы при устранении дефекта, правила пожарной безопасности, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
3-1)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при подготовке отчетности по утвержденным формам
Составление отчетности по расходу материалов, расчет показателей работы оборудования по установленной методике
Нормативные документы, нормы потребности в материалах, запчастях, реагентах, нормы расхода материалов, показатели работы оборудования, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае

2-2)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, жабдық жұмысының режимдік карталарын, жүктеме беру графиктерін әзірлеу кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Жабдықтардың режимдік карталарын әзірлеу кезінде өз бетінше анықтау және өз бетінше нормалау дағдысын көрсетеді. Алынған тапсырмаларды нақтылайды, бағыныштыларға міндеттер жүктейді, қызмет нәтижелерін бағалайды
Нормативтік құжаттар, жабдықтың жұмыс істеу тәртібі, жүктеме беру графигі, қауіпсіздік техникасы қағидасы, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
2-3)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, жабдық жұмысы барысында ақауларды анықтау кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Жабдықтарға қарап тексеру, жабдықтарға сынау жүргізу
Жабдықтың конструкциялық ерекшеліктері, бақылау-өлшеу аспаптары, жабдықтарды жалғаудың технологиялық сызбасы, қауіпсіздік техникасы ережесі, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
2-4)
Жабдықтардың ақауларын жою жұмыстарын ұйымдастыруға жауапкершілікті көздейтін, технологиялық процесс учаскесі және кәсіпорын қызметінің стратегиясы шеңберіндегі басқарушылық қызмет
Жабдықты ақауын жоюға дайындауды ұйымдастыру, ақауды жою бойынша жұмыстар мен шаралардың ауқымын анықтау, қажетті материалдар мен қосалқы бөлшектерді анықтау.
Технологиялық сызбалар, жөндеудің нормативтік құжаттары, материалдар шығысы нормасы, ақауды жою кезіндегі қауіпсіз жұмыс қағидасы, өрт қауіпсіздігі қағидасы, қауіпсіздік техникасы ережесі, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
3-1)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, бекітілген нысандар бойынша есептілікті даярлау кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Материалдар шығысы бойынша есептілік құру, жабдықтың бекітілген әдістеме бойынша жұмыс көрсеткіштерін есептеу
Нормативтік құжаттар, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, реагенттерді тұтыну нормалары, қауіпсіздік техникасы қағидасыі, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі

3-2)
Исполнительско–управленческая деятельность по реализации поставленной задачи под руководством, предусматривающая самостоятельное определение задач, организацию и контроль работы подчиненными работниками, ответственность за результат при составлении заявок на материалы, запчасти
Проведение расчета потребности в реагентах и материалах с необходимым обоснованием, составление заявки на приобретение оборудования, материалов, реагентов, ведение учета расхода реагентов и материалов
Нормативные документы, нормы расхода реагентов, материалов, правила составления заявок, правила учета материалов, реагентов, требования к применяемым материалам, реагентам, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
3-3)
Управленческая деятельность в рамках участка технологического процесса и стратегии деятельности предприятия, предполагающая ответственность за разработку корректирующих мероприятий
Определение корректирующих мероприятий по устранению отклонений в работе оборудования
Методические и нормативные документы, постановления, распоряжения, приказы по эксплуатации оборудования, режимы работы и правила эксплуатации оборудования, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
3-4)
Управленческая деятельность в рамках участка технологического процесса и стратегии деятельности предприятия, предполагающая ответственность за разработку мероприятий по реконструкции и модернизации оборудования
Выполнение разработки обоснования и мероприятий технического перевооружения, реконструкции и модернизации оборудования
Передовой отечественный и зарубежный опыт по эксплуатации и ремонту оборудования, основы экономики, организации производства, перспективы технического развития предприятия, правила техники безопасности, правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, требования охраны труда, пожарной безопасности, правила внутреннего распорядка, экологические нормы, нормы и требования к гигиене труда, оказание доврачебной помощи при несчастном случае
Приложение 4
к профессиональному стандарту
«Технология воды, топлива и
смазочных материалов
на электрических станциях»
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов регистрационный № _______
Письмо (протокол) № ___________ Дата ____________________

3-2)
Бағынышты қызметкерлердің міндеттерді өз еркімен белгілеуін, нормаларды ұйымдастыру және іске асыруды бақылауын, материалдарға, қосалқы бөлшектерге өтінім беру кезіндегі нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, басшылық етумен нормаларды іске асыру бойынша орындаушылық-басқарушылық қызмет
Реагенттерді және материалдарды қажетті негіздемесімен бірге тұтыну талабына есептеу жүргізу, жабдықтарды, материалдарды, реагенттерді сатып алуға тапсырыс құру, реагенттер мен материалдардың шығынын есепке алу
Нормативтік құжаттар, материалдарды, реагенттерді тұтыну нормалары, өтінім толтыру ережесі, материалдарды, реагенттерді есепке алу қағидасы, қолданылатын материалдарға, реагенттерге қойылатын талаптар, қауіпсіздік техникасы қағидасы, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
3-3)
Түзетуші шараларды әзірлеуге жауапкершілікті көздейтін, технологиялық процесс учаскесі және кәсіпорын қызметінің стратегиясы шеңберіндегі басқарушылық қызмет
Жабдықтың жұмысындағы ауытқуларды жою бойынша түзетуші шараларды анықтау
Әдістемелік және нормативтік құжаттар, қаулылар, жарлықтар, жабдықты пайдалану бойынша бұйрықтар, жабдықтың жұмыс істеу режимі және пайдалану қағидасы, қауіпсіздік техникасы ережесі, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
3-4)
Жабдықты қайта құру және жабдықтарды қайта құру және жаңғырту бойынша шараларды әзірлеу нәтижесіне жауапкершілікті көздейтін, технологиялық үдеріс учаскесі және кәсіпорын қызметінің стратегиясы шеңберіндегі басқарушылық қызмет
Жабдықты техникалық қайта жарақтандыру, қайта құру және жаңғырту шараларын және негіздемелерін әзірлеуді орындау
Жабдықты пайдалану және жөндеу бойынша озық отандық және шетелдік тәжірибе, экономика негіздері, кәсіпорынды техникалық дамыту перспективалары, қауіпсіздік техникасы қағидасы, қысым астында жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану қағидасы, еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары, ішкі тәртіп ережесі, экологиялық нормалар және еңбек гигиенасының талаптары, жазатайым оқиға кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережесі
«Электр станцияларындағы су, отын және
майлау материалдары технологиясы»
кәсіби стандартына 4-Қосымша
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
Осы КС зарегистрирован ______________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттар тізбесіне _______тіркеу нөмірімен енгізілді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні ____________________