Об утверждении учебной программы подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2014 года № 9509.
В соответствии с подпунктом 42) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую учебную программу подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан "Об утверждении типовых программ подготовки руководящего состава и специалистов в области чрезвычайных ситуаций" от 2 мая 2013 года № 181 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8490; опубликован 23 октября 2013 года в газете "Казахстанская правда");
2) приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан "О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 мая 2013 года № 181 "Об утверждении типовых программ подготовки руководящего состава и специалистов в области чрезвычайных ситуаций" от 5 февраля 2014 года № 39 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9191).
3. Департаменту Гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Петрова В.В.

Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 маусымдағы № 9509 тіркелді.
"Aзаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағы 42) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРAМЫН:
1. Қоса беріліп отырған төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасы бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылған деп танылсын:
1) "Төтенше жағдайлар саласындағы басшы құрам мен мамандарды даярлаудың үлгі бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2013 жылғы 2 мамырдағы № 181 бұйрық (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8490 тіркелген; "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 23 қазандағы жарияланған);
2) "Төтенше жағдайлар саласындағы басшы құрам мен мамандарды даярлаудың үлгі бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2013 жылғы 2 мамырдағы № 181 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 5 ақпандағы № 39 бұйрық (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9191 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Aзаматтық қорғаныс департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі В. В. Петровқа жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
В. Божко
Утверждена приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 мая 2015 года № 235
Учебная программа подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
В. Божко
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2015 жылғы 14 мамырдағы
№ 235 бұйрығымен
бекітілген
Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасы

Условные знаки и обозначения по гражданской защите. Нанесение обстановки на топографическую карту (приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан № 47 от 23 августа 2022 года)
практическое занятие
1
58.
Оказание помощи пораженным в условиях военного времени
практическое занятие
1
59.
Оказание психологической помощи пострадавшим в условиях военного времени
лекция
1
60.
Комплекс мер по усилению защиты населения и животных от биологического оружия
лекция
1
61.
Прохождение тестирования
тест
2
Примечание: Общий объем учебных часов для обучения руководящего состава и работников организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне – 40 часов, из них лекции, классно-групповые и практические занятия – 38 часов, тестирование – 2 часа. Темы занятий формируются с учетом категории обучаемых.
Глава 3. Учебная программа подготовки (переподготовки) должностных лиц, подлежащих обучению в территориальных подразделениях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Параграф 1. Перечень тем занятий
№ п/п
Наименование тем занятий
Виды учебных занятий
Количество учебных часов
1
2
3
4
62.
Государственная система гражданской защиты. Роль, основные задачи и принципы
лекция
1
63.
Состав, задачи и основные принципы деятельности аварийно-спасательных служб и формирований гражданской защиты
лекция
1
64.
Законодательные акты в сфере гражданской защиты. Основные задачи, организационные принципы построения и функционирования гражданской защиты в Республики Казахстан
лекция
1
65.
Аварии и катастрофы, возможные на территории области, города, и их последствия для населения и объектов хозяйствования
лекция
1
66.
Организация и ведение аварийно-спасательных и неотложных работ при ликвидации последствий землетрясения
лекция
1
67.
Основные способы защиты населения и объектов хозяйствования от последствий чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени. Инженерная защита
лекция
1
68.
Средства индивидуальной защиты органов дыхания и кожи
лекция
1
69.
Организация эвакуационных мероприятий при чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени
лекция
1
70.
Организация защиты населения, проживающего в сейсмоопасном регионе
классно-групповое занятие
2
71.
Роль и значение Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения". Организация защиты населения от сильнодействующих ядовитых, радиоактивных веществ и бактериальных средств
лекция
1
72.
Защита сельскохозяйственных животных и растений, продуктов сельскохозяйственного производства, воды и природной среды от сильнодействующих ядовитых, радиоактивных веществ и бактериальных средств
лекция
1
73.
Организация защиты населения при наводнениях и селях
семинар
1
74.
Пожарная безопасность. Основные положения
лекция
1
75.
Организация защиты населения при авариях на объектах газового хозяйства
лекция
1
76.
Силы гражданской защиты, состав и предназначение
лекция
1
77.
Создание, содержание, материально-техническое обеспечение, подготовка и привлечение формирований гражданской защиты
лекция
1
78.
Действия командиров формирований при угрозе и ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
лекция
1
79.
Приборы радиационной и химической разведки, дозиметрического контроля
практическое занятие
1
80.
Состав, задачи и действия поста радиационного и химического наблюдения
лекция
1
81.
Организация работы комиссии по чрезвычайным ситуациям области, города, района
лекция
1
82.
Организация деятельности государственной системы гражданской защиты
лекция
1
83.
Действия руководящего состава органов управления при ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
лекция
1
84.
Основы организации управления гражданской защиты в чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени
лекция
1
85.
Организация связи, оповещения и информирования населения при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций
классно-групповое занятие
2
86.
Мероприятия, выполняемые службами гражданской защиты по обеспечению проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в ходе ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
лекция
1
87.
Задачи служб гражданской защиты
лекция
1
88.
Пути и способы повышения устойчивости работы объектов хозяйствования в чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени
лекция
1
89.
Действия руководящего состава при переводе системы гражданской защиты с мирного на военное положение и проведении аварийно-спасательных и неотложных работ в очагах поражения
классно-групповое занятие
2
90.
Организация проведения частичной и полной специальной обработки техники, имущества и санитарной обработки личного состава
практическое занятие
1
91.
Оказание помощи населению при поражении сильнодействующими ядовитыми, радиоактивными веществами и бактериальными средствами, а также при кровотечениях, переломах, вывихах, ожогах, синдроме длительного сдавливания и других несчастных случаях
практическое занятие
1
92.
Планирование мероприятий гражданской обороны
лекция
1
93.
Подготовка руководящего состава, формирований гражданской защиты и обучения населения действиям в чрезвычайных ситуациях
лекция
1
94.

Азаматтық қорғау жөніндегі шартты белгілер мен белгілер. Топографиялық картаға жағдай жасау (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 47 бұйрығы)
практикалық сабақ
1
58.
Соғыс уақытында зардап шеккендерге көмек көрсету
практикалық сабақ
1
59.
Соғыс уақытында зардап шеккендерге психологиялық көмек көрсету
дәріс
1
60.
Халық пен жануарларды биологиялық қарудан қорғауды күшейту жөніндегі шаралар кешені
дәріс
1
61.
Тестілеуден өту
тест
2
Ескертпе: азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың басшы құрамы мен қызметкерлерін оқытуға арналған оқу сағаттарының жалпы көлемі – 40 сағат, оның ішінде дәрістер, сыныптық-топтық және практикалық сабақтар – 38 сағат, тестілеу – 2 сағат. Сабақтардың тақырыптары білім алушылардың санатын ескере отырып қалыптастырылады.
3-тарау. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде оқуға жататын лауазымды тұлғаларды даярлаудың (қайта даярлаудың) оқу бағдарламасы 1-Параграф. Сабақ тақырыптарының тізбесі
р/с
Тақырыптар атауы
Оқу сабақтарының түрлері
Оқу сағаттарының саны
1
2
3
4
62.
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесі. Рөлі, негізгі міндеттері мен принциптері
дәріс
1
63.
Авариялық-құтқару қызметтері мен азаматтық қорғау құралымдары қызметінің құрамы, міндеттері мен негізгі қағидаттары
дәріс
1
64.
Азаматтық қорғау саласындағы заңнамалық актілер. Қазақстан Республикасында азаматтық қорғауды құрудың және оның жұмыс істеуінің негізгі міндеттері, ұйымдастырушылық принциптері
дәріс
1
65.
Облыс, қала аумағында болуы мүмкін авариялар мен апаттар және олардың халық пен шаруашылық объектілері үшін салдары
дәріс
1
66.
Жер сілкінісінің салдарын жою кезінде авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
дәріс
1
67.
Халықты және шаруашылық объектілерін бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлардың салдарларынан қорғаудың негізгі тәсілдері. Инженерлік қорғау
дәріс
1
68.
Тыныс алу органдары мен теріні жеке қорғау құралдары
дәріс
1
69.
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлар кезінде эвакуациялық іс-шараларды ұйымдастыру
дәріс
1
70.
Сейсмикалық қауіпті аймақта тұратын халықты қорғауды ұйымдастыру
сыныптық-топтық сабақ
1
71.
"Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының рөлі мен маңызы. Халықты күшті әсер ететін улы, радиоактивті заттар мен бактериялық заттардан қорғауды ұйымдастыру
дәріс
1
72.
Ауыл шаруашылығы жануарлары мен өсімдіктерін, ауыл шаруашылығы өндірісінің өнімдерін, суды және табиғи ортаны күшті әсер ететін улы, радиоактивті заттар мен бактериялық заттардан қорғау
дәріс
1
73.
Су тасқыны және селдер кезінде халықты қорғауды ұйымдастыру
семинар
1
74.
Өрт қауіпсіздігі. Негізгі ережелер
дәріс
1
75.
Газ шаруашылығы объектілеріндегі авариялар кезінде халықты қорғауды ұйымдастыру
дәріс
1
76.
Азаматтық қорғау күштері, құрамы және мақсаты
дәріс
1
77.
Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және тарту
дәріс
1
78.
Табиғи зілзалалардың, авариялар мен апаттардың зардаптарына төнген және оларды жою кезіндегі құралымдар командирлерінің іс-қимылдары
дәріс
1
79.
Радиациялық және химиялық барлау, дозиметриялық бақылау аспаптары
практикалық сабақ
1
80.
Радиациялық және химиялық бақылау бекетінің құрамы, міндеттері мен іс-әрекеттері
дәріс
1
81.
Облыстың, қаланың, ауданның төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиясының жұмысын ұйымдастыру
дәріс
1
82.
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің қызметін ұйымдастыру
дәріс
1
83.
Дүлей зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жою кезіндегі басқару органдарының басшы құрамының іс-қимылдары
дәріс
1
84.
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайларда азаматтық қорғау басқармасын ұйымдастыру негіздері
дәріс
1
85.
Төтенше жағдайлар қаупі төнген және туындаған кезде халықты байланыстыру, хабардар ету және хабардар етуді ұйымдастыру
сыныптық-топтық сабақ
1
86.
Азаматтық қорғау қызметтері дүлей зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жою барысында авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ету бойынша орындайтын іс-шаралар
дәріс
1
87.
Азаматтық қорғау қызметтерінің міндеттері
дәріс
1
88.
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайларда шаруашылық жүргізу объектілері жұмысының орнықтылығын арттыру жолдары мен тәсілдері
дәріс
1
89.
Азаматтық қорғау жүйесін бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру және зақымдану ошақтарында авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу кезіндегі басшы құрамның іс-қимылдары
сыныптық-топтық сабақ
1
90.
Техниканы, мүлікті ішінара және толық арнайы өңдеуді және жеке құрамды санитарлық өңдеуді ұйымдастыру
практикалық
сабақ
1
91.
Күшті әсер ететін улы, радиоактивті заттармен және бактериялық құралдармен зақымдану кезінде, сондай-ақ қан кету, сыну, шығу, күйік, ұзақ қысу синдромы және басқа да жазатайым оқиғалар кезінде халыққа көмек көрсету
практикалық
сабақ
1
92.
Азаматтық қорғаныс іс-шараларын жоспарлау
дәріс
1
93.
Басшы құрамды, азаматтық қорғау құралымдарын дайындау және халықты төтенше жағдайларда іс-қимылдарға оқыту
дәріс
1
94.

Информирование, пропаганда знаний, обучение населения и специалистов в сфере гражданской защиты (приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494)
лекция
1
95.
Учебная программа подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов (приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235)
лекция
1
96.
Организация и проведение учений и тренировок в сфере гражданской защиты
классно-групповое занятие
2
97.
Основные направления морально-психологической подготовки населения в чрезвычайных ситуациях
лекция
1
98.
Организация пропаганды знаний в сфере гражданской защиты
лекция
1
99.
Организация проведения занятий по рекомендуемой тематике с рабочими и служащими, не входящими в формирования гражданской защиты
лекция
1
100.
Структуры планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций (приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 мая 2014 года № 258)
лекция
1
101.
Объем и содержания инженерно-технических мероприятий гражданской обороны (приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 732)
лекция
1
102.
Безопасность на водоемах (приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34)
лекция
1
103.
Способы поиска, спасения людей из-под завалов, разрушенных зданий
практическое занятие
1
104.
Действия командира разведывательного формирования при ведении разведки на маршрутах выдвижения сил гражданской защиты, в районах стихийных бедствий, аварий, катастроф и в очагах поражения
лекция
1
105.
Средства и способы обеззараживания одежды, территории, техники, оборудования и сооружений
практическое занятие
1
106.
Локализация и нейтрализация очагов сильнодействующих ядовитых веществ
лекция
1
107.
Организация проведения частичной и полной специальной обработки техники, имущества и санитарной обработки личного состава
практическое занятие
1
108.
Хранение, учет, списание и утилизация имущества гражданской обороны (приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 611)
лекция
1
109.
Организация защиты личного состава формирований гражданской защиты от последствий чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени
лекция
1
110.
Обеспечение мероприятий и действий сил гражданской защиты
лекция
1
111.
Морально-психологическая подготовка личного состава формирований
лекция
1

Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шілдедегі № 494 бұйрығы)
дәріс
1
95.
Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығы)
дәріс
1
96.
Азаматтық қорғау саласында оқу-жаттығулар мен жаттығуларды ұйымдастыру және өткізу
сыныптық-топтық сабақ
1
97.
Төтенше жағдайларда халықты моральдық-психологиялық даярлаудың негізгі бағыттары
дәріс
1
98.
Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды ұйымдастыру
дәріс
1
99.
Азаматтық қорғауды қалыптастыруға кірмейтін жұмысшылармен және қызметшілермен ұсынылған тақырып бойынша сабақтар өткізуді ұйымдастыру
дәріс
1
100.
Азаматтық қорғаныс жоспарларының және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларының құрылымдары (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 29 мамырдағы № 258 бұйрығы)
дәріс
1
101.
Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұны (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 732 бұйрығы)
дәріс
1
102.
Су айдындарындағы қауіпсіздік (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығы)
дәріс
1
103.
Адамдарды үйінділерден, қираған ғимараттардан іздеу, құтқару жолдары
практикалық
сабақ
1
104.
Азаматтық қорғау күштерін ұсыну маршруттарында, дүлей зілзалалар, авариялар, апаттар аудандарында және зақымдану ошақтарында барлау жүргізу кезінде барлау құралымы командирінің іс-қимылдары
дәріс
1
105.
Киімді, аумақты, техниканы, жабдықтар мен құрылыстарды зарарсыздандыру құралдары мен тәсілдері
практикалық
сабақ
1
106.
Күшті әсер ететін улы заттардың ошақтарын оқшаулау және бейтараптандыру
дәріс
1
107.
Техниканы, мүлікті ішінара және толық арнайы өңдеуді және жеке құрамды санитарлық өңдеуді ұйымдастыру
практикалық
сабақ
1
108.
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 611 Бұйрығы)
дәріс
1
109.
Азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамын бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлардың салдарларынан қорғауды ұйымдастыру
дәріс
1
110.
Азаматтық қорғау күштерінің іс-шаралары мен іс-қимылдарын қамтамасыз ету
дәріс
1
111.
Құралымдардың жеке құрамын моральдық-психологиялық даярлау
дәріс
1

158.
Состав, задачи и действия поста радиационного и химического наблюдения
лекция
1
159.
Мероприятия, выполняемые службами гражданской защиты по обеспечению проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в ходе ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
лекция
1
160.
Подготовка руководящего состава, формирований гражданской защиты и обучения населения действиям в чрезвычайных ситуациях
лекция
1
161.
Информирование, пропаганда знаний, обучение населения и специалистов в сфере гражданской защиты (приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494)
лекция
1
162.
Способы поиска, спасения людей из-под завалов, разрушенных зданий
лекция
1
163.
Действия командира разведывательного формирования при ведении разведки на маршрутах выдвижения сил гражданской защиты, в районах стихийных бедствий, аварий, катастроф и в очагах поражения
лекция
1
164.
Организация защиты личного состава формирований гражданской защиты от последствий чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени
лекция
1
165.
Морально-психологическая подготовка личного состава формирований
лекция
1
166.
Действия командира противопожарного формирования при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ
лекция
1
167.
Действия командира формирования по организации связи при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ
лекция
1
168.
Средства и способы дезактивации, дегазации, дезинсекции, дезинфекции и дератизации территории и животноводческих помещений
классно-групповое занятие
2
169.
Действия командира формирования материального обеспечения при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ
лекция
1
170.
Основы управления и организации взаимодействия санитарной дружины (поста) с другими формированиями
лекция
1
171.
Организация и ведение аварийно-спасательных и неотложных работ при ликвидации последствий землетрясения
классно-групповое занятие
2
172.
Основные способы защиты населения и объектов хозяйствования от последствий чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени. Инженерная защита
лекция
1
173.
Средства индивидуальной защиты органов дыхания и кожи
лекция
1
174.
Организация и проведение аварийно-спасательных и неотложных работ по ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
классно-групповое занятие
2
175.
Эвакуация рабочих, служащих и членов их семей. Прием и размещение эваконаселения в безопасной зоне
лекция
1
176.
Защитные сооружения организаций
лекция
1
177.
Хранение, учет, списание и утилизация имущества гражданской обороны (приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 611)
лекция
1

158.
Радиациялық және химиялық бақылау бекетінің құрамы, міндеттері мен іс-әрекеттері
дәріс
1
159.
Азаматтық қорғау қызметтері дүлей зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жою барысында авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ету бойынша орындайтын іс-шаралар
дәріс
1
160.
Басшы құрамды, азаматтық қорғау құралымдарын дайындау және халықты төтенше жағдайларда іс-қимылдарға оқыту
дәріс
1
161.
Азаматтық қорғау саласындағы халықты және мамандарды ақпараттандыру, білімді насихаттау, оқыту (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шілдедегі № 494 бұйрығы)
дәріс
1
162.
Адамдарды үйінділерден, қираған ғимараттардан іздеу, құтқару жолдары
дәріс
1
163.
Азаматтық қорғау күштерін ұсыну маршруттарында, дүлей зілзалалар, авариялар, апаттар аудандарында және зақымдану ошақтарында барлау жүргізу кезінде барлау құралымы командирінің іс-қимылдары
дәріс
1
164.
Азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамын бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлардың салдарларынан қорғауды ұйымдастыру
дәріс
1
165.
Құрамалардың жеке құрамын моральдық-психологиялық даярлау
дәріс
1
166.
Авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу кезіндегі өртке қарсы құралым командирінің іс-қимылдары
дәріс
1
167.
Авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу кезінде байланысты ұйымдастыру жөніндегі құралым командирінің іс-қимылы
дәріс
1
168.
Аумақты және мал шаруашылығы үй-жайларын залалсыздандыру, газсыздандыру, дезинсекциялау, дезинфекциялау және дератизациялау құралдары мен тәсілдері
практикалық
сабақ
1
169.
Авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу кезінде материалдық қамтамасыз етуді қалыптастыру командирінің іс-қимылы
дәріс
1
170.
Санитариялық жасақтың (бекеттің) басқа құрамалармен өзара іс-қимылын басқару және ұйымдастыру негіздері
дәріс
1
171.
Жер сілкінісінің салдарын жою кезінде авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
сынып-топтық сабақ
1
172.
Халықты және шаруашылық объектілерін бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлардың салдарларынан қорғаудың негізгі тәсілдері. Инженерлік қорғау
дәріс
1
173.
Тыныс алу органдары мен теріні жеке қорғау құралдары
дәріс
1
174.
Табиғи зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жою бойынша авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
сынып-топтық сабақ
1
175.
Жұмысшыларды, қызметшілерді және олардың отбасы мүшелерін эвакуациялау. Эвакуациялауды қауіпсіз аймақта қабылдау және орналастыру
дәріс
1
176.
Ұйымдардың қорғаныс құрылыстары
дәріс
1
177.
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 611 бұйрығы)
дәріс
1

178.
Аварийно-спасательные службы и формирования гражданской защиты. Службы гражданской защиты
лекция
1
179.
Организация подготовки формирований гражданской защиты к действиям по предназначению при возникновении чрезвычайных ситуаций
лекция
1
180.
Организация материально-технического обеспечения действий формирований гражданской защиты
лекция
1
181.
Действия личного состава при приведении формирований гражданской защиты в готовность
лекция
1
182.
Действия личного состава формирований гражданской защиты при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера
лекция
1
183.
Действия руководящего состава при угрозе и возникновении террористического акта
лекция
1
184.
Действия формирований гражданской защиты при аварии на химическо-опасном предприятии
практическое
1
185.
Организация и проведение защитных мероприятий при наводнениях
лекция
1
186.
Учебная программа подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов (приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235)
лекция
1
187.
Меры безопасности при пользовании электроэнергией, газом на производстве и в быту
классно-групповое занятие
2
188.
Оказание само- и взаимопомощи при ранениях, ожогах, синдроме длительного сдавливания в ходе проведения аварийно-спасательных и неотложных работ
практическое
1
189.
Организация мероприятий по повышению устойчивости функционирования в мирное и военное время организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне от воздействия поражающих (разрушающих) факторов современных средств поражения, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
лекция
1
190.
Прохождение тестирования
тест
2

178.
Авариялық-құтқару қызметтері және азаматтық қорғауды қалыптастыру. Азаматтық қорғау қызметтері
дәріс
1
179.
Төтенше жағдайлар туындаған кезде азаматтық қорғау құралымдарын мақсаты бойынша іс-қимылдарға дайындауды ұйымдастыру
дәріс
1
180.
Азаматтық қорғау құралымдарының іс-қимылдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру
сынып-топтық сабақ
1
181.
Азаматтық қорғау құралымдарын әзірлікке келтіру кезіндегі жеке құрамның іс-әрекеттері
дәріс
1
182.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамының іс-әрекеттері
дәріс
1
183.
Террористік акт қаупі төнген және туындаған кездегі басшы құрамның іс-әрекеттері
дәріс
1
184.
Химиялық қауіпті кәсіпорындағы авария кезінде азаматтық қорғау құралымдарының іс-әрекеттері
практикалық
1
185.
Су тасқыны кезінде қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
дәріс
1
186.
Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығы)
дәріс
1
187.
Өндірісте және тұрмыста электр энергиясын, газды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары
сынып-топтық сабақ
1
188.
Авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу барысында жаралар, күйіктер, ұзақ қысу синдромы кезінде алғашқы көмек көрсету
практикалық
1
189.
Қазіргі заманғы зақымдау құралдарына, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға әсер ететін (бұзатын) факторлардың әсерінен азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың бейбіт және соғыс уақытында жұмыс істеуінің орнықтылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
дәріс
1
190.
Тестілеуден өту
тест
2

Примечание: Общий объем учебных часов для обучения личного состава формирований гражданской защиты по месту работы – 40 часов, из них лекции, классно-групповые и практические занятия – 38 часов, тестирование – 2 часа.

Ескертпе: жұмыс орны бойынша азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамын оқытуға арналған оқу сағаттарының жалпы көлемі – 40 сағат, оның ішінде дәрістер, сыныптық-топтық және практикалық сабақтар 38 сағат, тестілеу – 2 сағат.