О внесении изменения в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 661 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 381. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2014 года № 9631. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 693
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.08.2015 № 693 (вводится в действие с 09.10.2015).
В соответствии с подпунктом 28) статьи 7, статьей 176 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», с пунктами 39, 40 Перечня государственных услуг, подлежащих оптимизации и автоматизации, и сроки их перевода в электронную форму, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 991, в целях автоматизации и совершенствования порядка проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 661 «Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения» (опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 1, 2010 года и зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5884) следующее изменение:
Правила проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Ахметниязова Л.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан                       С. Каирбекова
«СОГЛАСОВАНО»
И.о. председателя
Агентства Республики Казахстан
по защите прав потребителей
_______________ Бекшин Ж.
8 июля 2014 года
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 июля 2014 года № 381
Утверждены
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2009 года № 661
Правила
проведения квалификационных экзаменов для специалистов в
области здравоохранения 1. Общие положения

"Денсаулық сақтау саласында бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң міндетін атқарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 661 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң 2014 жылғы 8 шілдедегі № 381 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 шілдеде № 9631 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 693 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 28.08.2015 № 693 (09.10.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегi Қазақстан Республикасы Кодексiнің 7-бабының 28) тармақшасына176-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 991 қаулысымен бекітілген Оңтайландыруға және автоматтандыруға жататын мемлекеттік қызметтердің және оларды электрондық нысанға ауыстыру мерзімдері тізбесінің 39, 40-тармақтарына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы біліктілік емтихандарын өткізу тәртібін автоматтандыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Денсаулық сақтау саласында бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң міндетін атқарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 661 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 5884 тiркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдарының 2010 жылғы № 1 Актілер жинағында жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізу ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Л.М. Ахметниязова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны кейіннен заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрi Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі                  С.Қайырбекова
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Тұтынушылардың құқықтарын
қорғау агенттігі төрағасының
міндетін атқарушы
_____________ Ж. Бекшин
2014 жылғы 8 шілде
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң
2014 жылғы 8 шілдедегі
№ 381 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң
міндетін атқарушының
2009 жылғы 6 қарашадағы
№ 661 бұйрығымен
бекiтiлген
Денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін бiлiктiлiк емтихандарын өткізу қағидасы
1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила проведения квалификационных экзаменов для специалистов в области здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 7, пункта 4 статьи 176 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» и определяют порядок проведения квалификационных экзаменов в целях определения готовности лиц, имеющих среднее (техническое и профессиональное), послесреднее, высшее медицинское образование, к осуществлению профессиональной медицинской деятельности.
2. В настоящих Правилах использованы следующие определения:
1) специалист – работник в области здравоохранения с медицинским образованием;
2) зачетная единица в системе непрерывного профессионального развития специалиста (далее – ЗЕ) – унифицированная условная единица измерения объема участия специалиста в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию за определенный период профессиональной деятельности;
3) накопительная система зачетных единиц – система суммарного учета участия претендента в мероприятиях непрерывного профессионального развития за последние пять лет;
4) претендент – медицинский работник, претендующий на получение сертификата специалиста;
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
6) оценка профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов (далее - Оценка) - процедура оценки знаний и навыков, проводимая в целях подтверждения соответствия квалификации специалиста требованиям профессионального стандарта в области здравоохранения;
7) симуляционные технологии – современные технологии обучения и оценки навыков специалистов в области здравоохранения, включающие выработку автоматически повторяемых действий, оперативное принятие адекватных решений, основанные на моделировании клинических и иных ситуаций, в том числе неотложных ситуаций, максимально приближенных к реальным ситуациям;
8) стандартизированный пациент – физическое лицо, обученное реалистично изображать больного: воспроизводить его жалобы, психоэмоциональное состояние, способный с большой степенью достоверности инсценировать тот или иной клинический случай;
9) клиническая станция – отдельно оснащенное помещение (комната либо секция) для оценки клинических знаний и навыков в симулированной среде клинических ситуаций с применением различного симуляционного оборудования (манекены, фантомы, муляжи, автоматизированные виртуальные модели, интерактивные обучающие компьютерные программы, аудио-видео материалы) и (или) с участием стандартизированных пациентов.

1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу қағидасы (бұдан әрi – Қағида) 2009 жылғы 18 қыркүйектегi «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы» Қазақстан Республикасы Кодексiнің 7-бабының 28) тармақшасына, 176-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және орта (техникалық және кәсiптiк), орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары медициналық бiлiмi бар адамдардың кәсiптiк медициналық қызметтi жүзеге асыруға даярлығын анықтау мақсатында бiлiктiлiк емтиханын өткiзу тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай анықтамалар пайдаланылды:
1) маман – медициналық бiлiмi бар денсаулық сақтау саласының қызметкерi;
2) маманның үздіксіз кәсіптік дамуы жүйесіндегі сынақ бірлігі (бұдан әрі – СБ) – маманның кәсіптік қызметінің нақты кезеңінде үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысу көлемін өлшеудің бірыңғай шартты бірлігі;
3) сынақтық бірліктерін жинақтау жүйесі – үміткердің соңғы бес жылда үздіксіз кәсіби дамуы іс-шараларына қатысуын біртіндеп есепке алу жүйесі;
4) үміткер – маман сертификатын алуға үміткер медицина қызметкері;
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) –электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермегенін растайтын электрондық цифрлық символдар жинағы.
6) мамандардың кәсіптік даярлануын бағалау және біліктілікке сәйкестігін растау (бұдан әрі – Бағалау) – маман біліктігінің денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарт талаптарына сәйкестігін растау мақсатында жүргізілген білімі мен дағдыларын бағалау рәсімі;
7) симуляциялық технологиялар – білім берудің және автоматты түрде қайталанатын әрекеттерді әзірлеуді, клиникалық және басқа да жағдайларды, соның ішінде нақты жағдайға барынша жақындастырылған шұғыл жағдайларды үлгілеуге негізделген барабар шешімдерді жедел қабылдауды енгізетін, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың дағдыларын бағалаудың қазіргі заманғы технологиялары;
8) стандартталған пациент – науқасты шынайы бейнелеуге оқытылған: оның шағымдарын, психоэмоционалдық жағдайын келтіретін, қандай да бір клиникалық жағдайды жоғарғы дәрежеде сахналауға қабілеті бар жеке тұлға.
9) клиникалық станция – әр түрлі сылтауратқыш жабдықтарды (манекендер, моделдер, муляждар, автоматтандырылған виртуалдық моделдер, интерактивті оқытатын компьютерлік бағдарламалар, аудио-бейне материалдар) қолдана отырып және (немесе) стандартталған пациенттердің қатысуымен симуляциялық ортада клиникалық білім мен дағдыны бағалауға арналған жеке жарақтандырылған үй-жай (бөлме не секция).

3. В соответствии с настоящими Правилами квалификационные экзамены проводятся:
1) для специалистов со средним (техническим и профессиональным), послесредним и высшим медицинским образованием, за исключением санитарно-эпидемиологического профиля – территориальными департаментами Комитета контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – территориальные департаменты ККМФД).
2) для специалистов со средним (техническим и профессиональным), послесредним и высшим медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля - Агентством Республики Казахстан по защите прав потребителей (далее – Агентство) и его территориальными департаментами.
Прием заявлений и выдача сертификата специалиста осуществляется через канцелярию территориального департамента ККМФД или Агентства, территориального департамента Агентства либо через веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz, веб-портал «Е-лицензирование» www.elicense.kz (далее – портал).
Претендент обеспечивает правильность заполнения заявления, полноту предоставляемой формы сведений, а также достоверность указанных им сведений.
4. Квалификационные экзамены для специалистов в области здравоохранения подразделяются на:
1) обязательные – для определения соответствия медицинских работников клинической специальности и допуска их к клинической практике (работе с пациентами) с выдачей им соответствующего сертификата специалиста.
Обязательные квалификационные экзамены завершаются выдачей сертификата специалиста без присвоения квалификационной категории для допуска к клинической практике по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам в электронном виде.
2) добровольные – для определения профессионального уровня специалистов с присвоением соответствующей квалификационной категории.
Добровольные квалификационные экзамены завершаются выдачей сертификата специалиста с присвоением соответствующей квалификационной категории по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в электронном виде.
Сертификат специалиста без присвоения для допуска к клинической практике и с присвоением соответствующей квалификационной категории выдается по специальностям, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774 «Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей» (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5885).
Сертификат специалиста без присвоения и с присвоением квалификационной категории является допуском к клинической практике (работе с пациентами).

3. Осы Қағидаға сәйкес бiлiктiлiк емтихандары:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитетінің аумақтық департаменттері (бұдан әрі – МФҚБК аумақтық департаменттері)– санитариялық–эпидемиологиялық бейіндерді қоспағанда, орта (техникалық және кәсiби), орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары медициналық бiлiмi бар мамандар үшiн;
2) Қазақстан Республикасы Тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) және оның аумақтық департаменттері – санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі орта (техникалық және кәсiптiк), орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары медициналық бiлiмi бар мамандар үшiн өткізіледі.
Өтініштерді қабылдау және маман сертификатын беру МФҚБК аумақтық департаменттерінің немесе Агенттіктің, Агенттіктің аумақтық департаменттерінің кеңселері арқылы немесе «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.e.gov.kz, «Е-лицензиялау» веб-порталы www.elicense.kz (бұдан әрі – портал) арқылы жүргізіледі.
Үміткер өтініштің дұрыс толтырылуын, ұсынылған мәліметтер нысанының толықтығын, сондай–ақ өзі көрсеткен мәліметтердің дәйектілігін қамтамасыз етеді.
4. Денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшiн бiлiктiлiк емтихандары:
1) мiндеттi – медицина қызметкерлерiнiң клиникалық мамандығына сәйкестiгiн анықтау және тиісті маман сертификатын бере отырып, оларды клиникалық практикаға (пациенттермен жұмыс iстеуге) жiберуге рұқсат беру үшiн.
Міндетті біліктілік емтихандары электрондық түрде осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиникалық тәжірибеге жiберуге рұқсат беру үшiн біліктілік санаты берілмейтін маман сертификатын берумен аяқталады;
2) ерiктi – тиісті бiлiктiлiк санатын бере отырып, мамандардың кәсiби деңгейiн анықтау үшiн деп бөлінеді.
Ерiктi бiлiктiлiк емтихандары электрондық түрде осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті біліктілік санатын бере отырып, маман сертификатын берумен аяқталады.
Тиісті біліктілік санаты берілетін және клиникалық практикаға жiберуге рұқсат беру үшiн біліктілік санаты берілмейтін маман сертификаты «Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 774 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада № 5885 болып тіркелген) мамандықтар бойынша беріледі.
Біліктілік санаты берілетін және берілмейтін маман сертификаты клиникалық практикаға (пациенттермен жұмыс) рұқсат беру болып табылады.

5. Для получения допуска к клинической практике (работе с пациентами), после завершения обучения в интернатуре, клинической ординатуре, резидентуре (по специальностям, не предусматривающим окончание интернатуры, - после завершения обучения в высшем учебном заведении), и (или) цикла переподготовки (специализации) по заявляемой специальности, а для средних медицинских работников - после завершения обучения в колледже, бакалавриате по специальности «Общая медицина», и (или) цикла переподготовки (специализации) по заявляемой специальности специалист проходит обязательный квалификационный экзамен.
Для лиц, приступивших к клинической деятельности по заявляемой специальности до 1 января 2005 года, имеющих непрерывный стаж работы по заявляемой специальности, прохождение переподготовки по данной специальности не требуется.
Для лиц, завершивших обучение в интернатуре с 2014 года, за исключением специальностей: врач общей практики, терапия, хирургия и стоматология, обязательным условием допуска к квалификационному экзамену является прохождение резидентуры по специальностям, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 27 «Об утверждении перечней клинических специальностей подготовки в интернатуре и резидентуре» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5134).
6. Сертификат специалиста без присвоения категории и с присвоением категории действует на территории Республики Казахстан в течение пяти лет со дня вынесения решения о его выдаче руководителем территориальных департаментов ККМФД, Агентства или территориальных департаментов Агентства. По истечении этого срока действие сертификата прекращается.
2. Порядок проведения обязательного квалификационного экзамена
7. Обязательные квалификационные экзамены проводятся в виде тестирования автоматизированным компьютерным способом на государственном или русском языках по выбору претендента.
8. Для сдачи обязательного квалификационного экзамена претенденты подают:
1) в территориальные департаменты ККМФД следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
форму сведений согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Прием документов осуществляется по принципу «одного окна» канцелярией территориального департамента ККМФД.
В случае обращения представителя претендента - предоставляется документ, удостоверяющий личность представителя и документ, удостоверяющий полномочия на право представительства.
2) на портале:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП претендента;
форму сведений согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Данные документа, удостоверяющего личность претендента, территориальный департамент ККМФД получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченного должностного лица.

5. Клиникалық практикаға (пациенттермен жұмыс істеуге) рұқсат алу үшін, интернатурада, клиникалық ординатурада, резидентурада (интернатураны бітіру көзделмеген мамандықтар бойынша жоғары оқу орнын бітірген соң) және (немесе) өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлау циклын (бастапқы мамандандыру) бітірген соң, ал орта медицина қызметкерлер үшін – колледжді, «Жалпы медицина» мамандығы бойынша бакалавриатты маман өтініш берілген мамандық бойынша маман және (немесе) қайта даярлау циклын (бастапқы мамандандыру) бітірген соң, міндетті біліктілік емтиханынан өтеді.
Өтініш берілген мамандық бойынша клиникалық қызметке 2005 жылғы 1 қаңтарға дейін кіріскен, өтініш берілген мамандығы бойынша үздіксіз жұмыс өтілі бар адамдар үшін аталған мамандық бойынша қайта даярлаудан өту талап етілмейді.
Интернатурада білім алуын аяқтаған тұлғалар үшін 2014 жылдан бастап, жалпы практика дәрігері, терапия, хирургия және стоматология мамандықтарын қоспағанда, біліктілік емтиханына жіберудің міндетті шарты «Интернатура және резидентурада клиникалық мамандар даярлау тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 27 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 5134 болып тіркелген) мамандықтар бойынша резидентурадан өту болып табылады.
6. Біліктілік санаты берілетін және біліктілік санаты берілмейтін маман сертификаты Қазақстан Республикасының аумағында МФҚБК аумақтық департаменттерінің, Агенттіктің немесе Агенттіктің аумақтық департаменттерінің басшылары оны беру туралы шешім шығарған күннен бастап бес жыл бойы қолданыста болады. Осы мерзiм өткеннен кейiн сертификаттың қолданысы тоқтатылады.
2. Міндетті біліктілік емтихандарын өткізу тәртібі
7. Міндетті бiлiктiлiк емтихандары автоматтандырылған компьютерлік тәсілмен тестілеу түрінде үміткердің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде өткізіледі.
8. Міндетті бiлiктiлiк емтихандарын тапсыру үшiн үміткерлер:
1) МФҚБК аумақтық департаменттеріне мынадай құжаттарды ұсынады:
- осы Қағидаға 3–қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
- осы Қағидаға 4–қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
Құжаттарды қабылдау МФҚБК аумақтық департаментінің кеңсесі арқылы «бір терезе» қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
Үміткердің өкілі өтініш берген жағдайда - өкілдің жеке басын куәландыратын құжат және уәкілеттік құқығына өкілеттілікті куәландыратын құжат беріледі.
2) Порталда:
- үміткердің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
- осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
Үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттарындағы деректерді МФҚБК аумақтық департаменті, уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ куәландырылған, электрондық құжат нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйесінен алады.

Для претендентов с высшим и со средним медицинским образованием необходимо прохождение повышение квалификации по заявляемой специальности за последние 5 лет в общем объеме 108 часов.
В случае перерыва трудовой деятельности по специальности более пяти лет, претендент для получения сертификата специалиста без присвоения квалификационной категории проходят повышение квалификации по заявляемой специальности 216 часов.
На портале отправка электронного запроса осуществляется из «личного кабинета» претендента. Запрос автоматически направляется государственному органу - адресату в соответствии с выбранной услугой.
9. Проверка полноты представленных документов и заполнения формы сведений с момента их получения осуществляется в течение 4 рабочих дней. В случае неполного представления документов и сведений по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам для прохождения обязательного квалификационного экзамена, претенденту направляется письменный мотивированный отказ.
На портале мотивированный отказ претендент получает в «личном кабинете» в форме электронного документа, заверенного ЭЦП уполномоченного должностного лица.
Тестирование проводится территориальными департаментами ККМФД на компьютере.
10. Помещение для тестирования оснащается камерами видеонаблюдения.
Объективность проведения тестирования обеспечивается стандартностью условий, времени, подсчета результатов, содержания тестов, а также принятием сотрудником территориального департамента ККМФД письменных ограничений о недопустимости коррупционных действий.
11. Территориальными департаментами ККМФД формируются и вывешиваются списки претендентов на тестирование с указанием места, даты и времени проведения тестирования в здании территориального департамента ККМФД и (или) направляется извещение претенденту в письменном, электронном виде либо посредством телефонограммы.
При обращении претендента через портал информация о месте, дате и времени проведения тестирования направляется в его «личный кабинет».
12. Претенденты допускаются к тестированию при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
13. До начала тестирования сотрудник территориального департамента ККМФД инструктирует тестируемых претендентов по работе с программой и отвечает на их вопросы.
14. Число тестовых вопросов по специальности составляет 50. Время тестирования 60 минут.
Пороговый уровень для прохождения тестирования и получения сертификата специалиста без присвоения квалификационной категории составляет не менее 50 % правильных ответов от общего количества ответов.

Жоғары және орта медициналық білімі бар мамандар үшін өтініш берілген мамандық бойынша соңғы 5 жылда жалпы көлемі 108 сағат біліктілікті арттырудан өтуі қажет.
Мамандығы бойынша еңбек жолында үзілісі бес жылдан асқан жағдайда, үміткер біліктілік санатын бермей маман сертификатын алу үшін өтініш берген мамандығы бойынша 216 сағат болатын біліктілікті арттыру курстарынан өтеді.
Порталда электрондық сұрату жіберу маманның «жеке кабинеті» арқылы жүзеге асырылады. Сұрату автоматты түрде таңдап алынған қызмет түріне сәйкес мемлекеттік орган мекенжайына жіберіледі.
9. Ұсынылған құжаттардың толықтығын және мәліметтер нысанын толтыруды тексеру оларды қабылдап алған сәттен бастап 4 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес міндетті біліктілік емтиханынан өту үшін құжаттар мен нысан бойынша мәлімет толық ұсынылмаған жағдайда, үміткерге бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап жіберіледі.
Порталда дәлелді бас тартуды үміткер уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ расталған электрондық құжат нысанында «жеке кабинетінен» алады.
Тестілеуді МФҚБК аумақтық департаменттері компьютерде өткізеді.
10. Тестілеуге арналған жай бейне бақылау камераларымен жарақтандырылады.
Тестілеудi өткiзудің объективтілігі жағдайдың, уақыттың, нәтижелердi есептеудің, тестілер мазмұнының стандарттылығымен, сондай-ақ МФҚБК аумақтық департаменттері қызметкерінің сыбайлас жемқорлық әрекеттеріне жол бермеу туралы жазбаша шектеулердi қабылдауымен қамтамасыз етiледi.
11. МФҚБК аумақтық департаменттері тестілеу өткізу орнын, күнін және уақытын көрсете отырып, тестілеуге қатысатын үміткерлердің тізімін жасайды және МФҚБК аумақтық департаментінің ғимаратына іліп қояды және/немесе үміткерге жазбаша, электрондық түрде не телефонограмма арқылы хабарлама жібереді.
Үміткер Портал арқылы өтініш берген кезде тестілеуді өткізу орны мен күні туралы ақпарат оның «жеке кабинетіне» жіберіледі.
12. Үміткерлер тестілеуге жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған кезде жіберіледі.
13. Тестілеу басталғанға дейін МФҚБК аумақтық департаментінің қызметкері тестілеуден өтетін үміткерлерге бағдарламамен жұмыс істеу бойынша нұсқау береді және олардың сұрақтарына жауап береді.
14. Мамандық бойынша тест сұрақтарының саны 50 құрайды. Тестілеу уақыты – 60 минут.
Тестілеуден өту және біліктілік санаты берілмейтін маман сертификатын алу үшін шекті деңгей жалпы жауаптардың санынан дұрыс жауаптардың кемінде 50%-ын құрайды.

15. По истечении времени, отведенного на прохождение тестов, программа автоматически закрывается.
16. Во время тестирования претенденты не могут разговаривать и покидать помещение, в котором проводится тестирование. Принимающе-передающие электронные устройства (в том числе карманные персональные компьютеры и иное электронное оборудование) должны быть отключены на время тестирования.
17. При нарушении претендентом настоящего порядка сотрудник территориального департамента ККМФД останавливает тестирование, и тестирование претендента считается не пройденным.
18. Подсчет результатов тестирования проводится автоматически, компьютерной программой.
19. Результаты тестирования оформляются автоматически программой по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и по окончании тестирования претендент ознакамливается с результатом тестирования и ему выдаются результаты тестирования с подписью должностного лица и заверенные печатью территориального департамента ККМФД.
Претенденты, не сдавшие квалификационный экзамен, могут пройти повторное тестирование по одной и той же программе не ранее десяти календарных дней с момента предыдущего тестирования после представления заявления и формы сведений согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам.
Претенденты, повторно не сдавшие квалификационный экзамен, допускаются к сдаче квалификационного экзамена (тестирования) после дополнительного прохождения курсов повышения квалификации по заявляемой специальности в объеме не менее 108 часов.
20. Претенденту, прошедшему тестирование, сертификат специалиста без присвоения квалификационной категории выдается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного должностного лица.
На Портале сертификат специалиста претендент получает в «личном кабинете» в форме электронного документа, заверенного ЭЦП уполномоченного должностного лица.
В случае обращения претендента в территориальный департамент ККМФД за получением сертификата на бумажном носителе, сертификат оформляется в электронном формате, распечатывается, заверяется печатью и подписывается руководителем территориального департамента ККМФД.
Сроки получения сертификата специалиста при обращении в территориальный департамент ККМФД и на портал с момента регистрации необходимых документов уполномоченным лицом территориального департамента ККМФД, указанных в пункте 8 настоящих Правил, составляет 10 рабочих дней.
Сертификат специалиста без присвоения квалификационной категории выдается по письменному заявлению претендента, ранее заявлявшего на соответствующую квалификационную категорию и набравшего по результатам тестирования не ниже 50 % необходимого порогового уровня.

15. Тестілеу өтуге берілген уақыт аяқталғанда, бағдарлама автоматты түрде жабылады.
16. Тестілеу кезінде үміткерлердің сөйлесуіне және тестілеу өткізіліп отырған бөлмеден шығып кетуіне болмайды. Қабылдаушы-таратушы электрондық құрылғылар (оның ішінде жеке қалта компьютерлері және өзге де электрондық жабдықтар) тестілеу кезінде өшірілуі тиіс.
17. Үміткер осы тәртіпті бұзған кезде МФҚБК аумақтық департаментінің қызметкері тестілеуді тоқтатады және үміткер тестілеуіден өткен жоқ деп есептеледі.
18. Тестілеу нәтижесіне компьютерлік бағдарламамен автоматты түрде есеп жүргізіледі.
19. Тестілеу нәтижелерін бағдарлама осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автоматты түрде ресімдейді және тестілеу аяқталғаннан кейін үміткер тестілеу нәтижесімен таныстырылады және оған лауазымды тұлғаның қолы қойылған және МФҚБК аумақтық департаментінің мөрімен расталған тестілеу нәтижесі беріледі.
Бiлiктiлiк емтихандарын тапсыра алмаған үміткерлер өтiнiшті және осы Қағидаға 34-қосымшаларға сәйкес мәліметтер нысанын ұсынғаннан кейін, алдыңғы тестілеу кезінен бастап күнтізбелік он күннен ерте емес бірдей бағдарлама бойынша қайта тестілеуден өте алады.
Бiлiктiлiк емтихандарын қайта тапсыра алмаған үміткерлер өтініш берілген мамандық бойынша көлемі 108 сағаттан кем болмайтын көлемде біліктілігін арттыру курсынан қосымша өткеннен кейін біліктілік емтиханын (тестілеу) тапсыруға жіберіледі.
20. Тестілеуден өткен үміткерге біліктілік санаты берілмейтін маман сертификаты осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат түрінде беріледі.
Порталда маман сертификатын үміткер «жеке кабинетінен» уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат түрінде алады.
Үміткер сертификатты қағаз тасымалдағышта алу үшін МФҚБК аумақтық департаментіне жүгінген жағдайда, сертификат электрондық форматта ресімделеді, басып шығарылады, мөрмен расталады және МФҚБК аумақтық департаменті басшысының қолы қойылады.
МФҚБК аумақтық департаментіне және порталға жүгінген кезде маман сертификатын алу мерзімдері осы Қағиданың 8-тармағында көрсетілген МФҚБК аумақтық департаментінің уәкілетті тұлғасы қажетті құжаттарды тіркеген сәттен бастап күнтізбелік 10 күнді құрайды.
Біліктілік санатын бермей маман сертификаты тиісті біліктілік санатына бұрын өтініш берген және тестілеу нәтижесі бойынша қажетті шекті деңгейден 50%-дан төмен емес нәтиже алған үміткердің жазбаша өтініші бойынша беріледі.

3. Порядок проведения добровольного квалификационного экзамена
21. Для сдачи добровольного квалификационного экзамена претенденты представляют следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) форму сведений согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
На портале:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП специалиста;
2) форму сведений согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае обращения представителя претендента - предоставляется документ, удостоверяющий личность представителя и документ, удостоверяющий полномочия на право представительства.
Данные документа, удостоверяющего личность претендента, территориальные департаменты ККМФД, Агентство и территориальные департаменты Агентства получают из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченного должностного лица.
22. Документы на получение сертификата специалиста с присвоением категории претенденты подают в территориальный департамент ККМФД или Агентство, территориальный департамент Агентства, не ранее шести месяцев до истечения срока действия имеющегося сертификата специалиста с присвоением категории. Прием документов осуществляется по принципу «одного окна» канцелярией территориального департамента ККМФД, Агентства и территориального департамента Агентства.
Прием документов осуществляются территориальными департаментами ККМФД, территориальными департаментами Агентства по месту нахождения основной работы претендента.
На портале отправка запроса в форме электронного документа осуществляется из «личного кабинета» претендента. Запрос автоматически направляется в территориальные департаменты ККМФД, Агентство или территориальные департаменты Агентства.
Документы для присвоения высшей категории специалистам с высшим образованием санитарно-эпидемиологического профиля представляются в Агентство.
Документы для присвоения высшей категории специалистам со средним образованием, второй и первой для специалистов с высшим и средним образованием санитарно-эпидемиологического профиля представляются в территориальные департаменты Агентства.
23. К квалификационному экзамену на выше заявляемую категорию, специалист допускается не ранее трех лет со дня получения квалификационной категории.
24. Добровольный квалификационный экзамен проводится в два этапа.
Претенденты с высшим медицинским образованием, занимающиеся клинической практикой проходят следующие этапы:
1) тестирование;
2) оценка.
Претенденты с высшим медицинским образованием, в том числе санитарно-эпидемиологического профиля, за исключением специалистов, занимающихся клинической практикой, а также специалисты со средним (техническим и профессиональным), послесредним медицинским образованием, претендующие на высшую, первую или вторую категорию, проходят:

3. Ерікті біліктілік емтиханын өткізу тәртібі
21. Ерікті біліктілік емтихандарын тапсыру үшін үміткерлер келесі құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидаға 6–қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Қағидаға 7–қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
Порталда:
1) үміткердің ЭЦҚ расталған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
Үміткердің өкілі өтініш берген жағдайда – өкілдің жеке басын куәландыратын құжат және уәкілеттік құқығына өкілеттілікті куәландыратын құжат беріледі.
Үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттардағы деректерді МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттік және Агенттіктің аумақтық департаменттері уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ куәландырылған, электрондық құжат нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттар жүйесінен алады.
22. Үміткерлер біліктілік санаты берілетін маман сертификатын алуға арналған құжаттарды қолда бар біліктілік санаты берілетін маман сертификатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін, алты айдан ерте емес МФҚБК аумақтық департаменттеріне немесе Агенттікке, Агенттіктің аумақтық департаменттеріне ұсынады.
Құжаттарды қабылдауды МФҚБК аумақтық департаменттерінің, Агенттіктің және Агенттіктің аумақтық департаменттерінің кеңсесі «бір терезе» қағидаты бойынша жүргізеді.
Құжаттарды қабылдауды МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттіктің аумақтық департаменттері үміткердің негізгі жұмыс орны орналасқан жері бойынша жүргізеді.
Порталда электрондық құжат нысанындағы сұрату жіберу үміткердің «жеке кабинетінен» жүзеге асырылады. Сұрату МФҚБК аумақтық департаменттеріне, Агенттікке немесе Агенттіктің аумақтық департаменттеріне автоматты түрде жіберіледі.
Санитариялық-эпидемиялогиялық бейіндегі жоғары білімі бар мамандарға жоғарғы санатты беруге арналған құжаттар Агенттікке ұсынылады.
Санитариялық-эпидемиялогиялық бейіндегі орта білімі бар мамандарға жоғарғы, жоғары және орта білімі бар мамандар үшін екінші және бірінші санатты беруге арналған құжаттар Агенттіктің аумақтық департаменттеріне ұсынылады.
23. Жоғары өтінілген санат беруге біліктілік емтиханына маман біліктілік санатын алған күннен бастап кемінде үш жылдан кейiн жiберiледi.
24. Ерікті бiлiктiлiк емтихандары екі кезеңмен өткізіледі.
Клиникалық практикамен айналысатын жоғары медициналық білімі бар үміткерлер келесі кезеңдерден өтеді:
1) тестілеу;
2) бағалау.
Жоғарғы, бірінші немесе екінші санатқа үміткер клиникалық практикамен айналысатын мамандарды қоспағанда жоғары медициналық білімі, соның ішінде санитариялық – эпидемиялогиялық бейіндегі білімі бар үміткерлер, сондай-ақ орта (техникалық және кәсіби), ортадан кейінгі медициналық білімі бар мамандар:

1) тестирование;
2) собеседование.
25. Тестирование проводится сотрудником территориального департамента ККМФД, Агентства, территориального департамента Агентства, аналогично порядку предусмотренному главой 2 настоящих Правил, за исключением результатов порогового уровня.
Претендент к следующему этапу добровольного квалификационного экзамена не допускается, в случае, если результаты тестирования составляют менее установленного порогового уровня: на высшую категорию менее 80 %, на первую категорию менее 70 %, на вторую категорию менее 60 %.
В случае получения положительного результата тестирования претендент допускается к следующему этапу добровольного квалификационного экзамена (оценке или собеседованию).
В случае соответствия результатов тестирования на категорию ниже заявляемой, с согласия претендента он допускается на следующий этап квалификационного экзамена для получения категории ниже заявляемой.
26. Оценка проводится для специалистов с высшим медицинским образованием, осуществляющих клиническую практику и претендующих на получение квалификационной категории, с использованием симулляционных технологий на базе организаций образования в области здравоохранения соответствующего региона.
Для проведения Оценки территориальными департаментами ККМФД создается комиссия в составе представителей территориального департамента ККМФД, местных органов государственного управления здравоохранением, организаций здравоохранения, организаций образования в области здравоохранения, а также независимых аккредитованных экспертов.
Количество членов комиссии должно быть нечетным и составлять не менее 9 человек. Председателем комиссии является руководитель территориального департамента ККМФД. Председателем комиссии назначается заместитель председателя из числа членов комиссии. Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствовало не менее двух третей ее состава.
Оценка специалистов проводится на базе клинических станций, оснащенных симуляционным учебным оборудованием, с участием стандартизированных пациентов. Перед процедурой оценки, секретарь комиссии проводит инструктаж претендента.
Оценка осуществляется с использованием системы видео-аудио записи каждого претендента. Записи архивируются и хранятся не более двух недель с момента прохождения оценки.
Продолжительность этапа оценки составляет 40 минут, по 10 минут на каждую клиническую станцию. По результатам прохождения оценки комиссией принимается одно из следующих решений на основании демонстрируемых специалистом на каждой клинической станции правильных манипуляций:

1) тестілеуден;
2) әңгімелесуден өтеді.
25. Тестілеуді МФҚБК аумақтық департаменттерінің, Агенттік, Агенттіктің аумақтық департаменттерінің қызметкері, шекті деңгей нәтижелерін қоспағанда, осы Қағиданың 2–тарауында қарастырылған тәртіпке сәйкес жүргізеді.
Егер тестiлеу нәтижесі белгіленген шектi деңгейден кем болса, үмiткер ерікті бiлiктiлiк емтиханының келесi кезеңiне жiберiлмейдi: жоғары санатқа 80% -дан кем емес, бірінші санатқа – 70%-дан кем емес, екінші санатқа – 60%-дан кем емес.
Тестілеудің оң нәтижесін алған жағдайда үміткер ерікті біліктілік емтиханының келесі кезеңіне (бағалауға немесе әңгімелесуге) жіберіледі.
Үмiткердiң тестiлеу нәтижесі өтiнiш бiлдiрiлген санаттан төмен болған жағдайда үмiткердiң келiсiмi бойынша өтiнiш бiлдiрiлгеннен төмен санатқа арналған бiлiктiлiк емтиханының келесi кезеңдерiн өтедi.
26. Бағалау тиісті өңірдің денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының базасында симуляциялық технологияларын қолдана отырып, клиникалық практиканы жүзеге асыратын және біліктілік санатын алуға үміткер жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін жүргізіледі.
Бағалау жүргізу үшін МФҚБК аумақтық департаменттері құрамына МФҚБК аумақтық департаменттерінің, денсаулық сақтауды мемлекеттік жергілікті басқару органдарының, денсаулық сақтау ұйымдарының, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының, сондай-ақ тәуелсіз аккредиттелген сарапшылар өкілдері кіретін комиссияны құрады.
Комиссия мүшелерiнiң саны тақ болуы және 9 адамнан кем болмауы тиіс. МФҚБК аумақтық департаменттерінің басшысы комиссия төрағасы болып табылады. Комиссия төрағасы комиссия мүшелерінің ішінен төрағаның орынбасарын тағайындайды. Комиссия құрамының үштен екісінен көбі қатысатын отырыс заңды деп есептеледі.
Мамандарды бағалау стандартталған пациенттердің қатысуымен симуляциялық оқыту жабдықтарымен жарақтандырылған клиникалық станциялар базасында жүргізіледі. Бағалау процедурасының алдында комиссия хатшысы үміткерге нұсқау береді.
Бағалау әрбір үміткерді аудио-бейне жазу жүйесін қолдана отырып жүргізіледі. Жазбалар архивке беріледі және бағалаудан өткен сәттен бастап екі аптадан артық емес мерзімде сақталады.
Бағалау кезеңінің ұзақтығы 40 минутты құрайды, әрбір клиникалық станцияға 10 минуттан. Бағалаудан өту нәтижелері бойынша емтихан қабылдаушы әрбір клиникалық станцияларда маманның көрсеткен дұрыс манипуляцияларының негізінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

1) «сдано»;
2) «не сдано».
Начало и окончание оценки оповещает звуковой сигнал. После звукового сигнала претенденты входят на станцию и демонстрируют знания и навыки, комментируя комиссии свои действия.
Если претендент завершает выполнение поставленных задач на одной из станций досрочно, то сохраненное время используется как перерыв и не добавляется к времени прохождения следующей станции.
Оценка проводится в день проведения тестирования.
На каждой клинической станции заполняется оценочный лист претендента по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в котором указывается результаты оценки.
В случае получения претендентом на одной из четырех клинических станций решения «не сдано», к следующей клинической станции претендент не допускается и оценка считается не пройденной.
Для прохождения оценки в целом, претендент должен пройти каждую станцию с решением «сдано».
27. Собеседование проводится в целях определения уровня квалификации специалистов. В процессе собеседования оценивается уровень квалификации специалиста, его умение решать профессиональные задачи (диагностические, тактические, организационные), анализировать имеющуюся информацию и принимать по ней соответствующее решение.
Для проведения собеседования приказом руководителя территориальных департаментов ККМФД, Агентства, территориальных департаментов Агентства создаются специализированные комиссии из числа представителей территориальных департаментов ККМФД, Агентства, территориальных департаментов Агентства, местных органов государственного управления здравоохранением, организаций здравоохранения, в том числе республиканских, научных организациях и организациях образования в области здравоохранения, а также неправительственных организаций в области здравоохранения.
Количество членов специализированной комиссии должно быть нечетным и составлять не менее 13 человек. Председателем специализированной комиссии является руководитель или сотрудник территориальных департаментов ККМФД, Агентства и его территориальных департаментов. Председателем специализированной комиссии назначается заместитель председателя из числа членов специализированной комиссии.
Заседание специализированной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовало не менее двух третей ее состава.
Результаты голосования определяются большинством голосов членов специализированной комиссии. При равенстве голосов членов специализированной комиссии голос председателя является решающим. Секретарь специализированной комиссии права голоса не имеет.
Собеседование проводится в день проведения тестирования.
По завершении собеседования оформляется протокол заседания специализированной комиссии по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

1) «тапсырды»;
2) «тапсырған жоқ».
Бағалаудың басталуы мен аяқталуын дыбыс белгісі көрсетеді. Дыбыс белгісінен кейін үміткерлер станцияға кіреді және өздерінің іс-әрекеттерін комиссияға түсіндіре отырып білімдері мен дағдыларын көрсетеді.
Егер үміткер, станциялардың біреуінде алға қойылған міндеттерін уақытынан бұрын аяқтаса, онда сақталған уақыт үзіліс ретінде пайдаланылады және келесі станциядан өту уақытына қосылмайды.
Бағалау тестілеу өткізілген күні жүргізіледі.
Әрбір клиникалық станцияда осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткерді әрбір бағалау парағы бағалау нәтижесі көрсетіліп толтырылады.
Үміткер төрт клиникалық станцияның біреуінде «тапсырған жоқ» шешімін алған болса, үміткер келесі клиникалық станцияға жіберілмейді және бағалаудан өтпеген болып есептеледі.
Жалпы бағалаудан өту үшін, үміткер әрбір станциядан «тапсырды» шешімін алуы тиіс.
27. Әңгімелесу мамандардың біліктілік деңгейін анықтау үшін жүргізіледі. Әңгімелесу барысында маманның бiлiктiлiк деңгейi, оның кәсiптiк мiндеттердi (диагностикалық, тәсілдік, ұйымдастырушылық) шеше бiлуi, қолда бар ақпаратқа талдау жасай бiлуi және ол бойынша тиiстi шешiм қабылдай бiлуi бағаланады.
Әңгімелесу өткiзу үшiн МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттік, Агенттіктің аумақтық департаменттері басшыларының бұйрығымен МФҚБК аумақтық департаменттерінің, Агенттіктің, Агенттіктің аумақтық департаменттерінің денсаулық сақтауды жергiлiктi мемлекеттік басқару органдарының, денсаулық сақтау ұйымдарының, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы республикалық, ғылыми ұйымдардың және бiлiм беру ұйымдарының, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы үкiметтiк емес ұйымдардың өкiлдерi ішінен мамандандырылған комиссиялар құрылады.
Мандандырылған комиссия мүшелерiнiң саны тақ болуы және 13 адамнан кем болмауы тиіс. Мамандандырылған комиссияның төрағасы болып МФҚБК аумақтық департаменттерінің, Агенттіктің және оның аумақтық департаменттерінің басшысы немесе қызметкері тағайындалады. Мамандандырылған комиссияның төрағасы мамандандырылған комиссия мүшелерінің арасынан төрағаның орынбасарын тағайындайды.
Мамандандырылған комиссияның отырысы, оған оның құрамының кемiнде үштен екiсінен кем емес мүшесi қатысса, заңды деп есептеледі.
Дауыс беру нәтижесі мамандандырылған комиссия мүшелерінің көп дауысымен анықталады. Мамандандырылған комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Мамандандырылған комиссия хатшысының дауыс беруге құқығы жоқ.
Әңгімелесу тестілеу өткізілген күні жүргізіледі.
Әңгімелесу аяқталғаннан кейін мамандандырылған комиссия отырысының хаттамасы осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.

28. При присвоении квалификационных категорий объем участия претендента в мероприятиях, способствующих его непрерывному профессиональному развитию, измеряется в ЗЕ (основных и дополнительных), согласно системе пересчета ЗЕ.
Перевод часов повышения квалификации в основные ЗЕ осуществляется научными организациями и организациями образования в области здравоохранения, реализующими учебные программы дополнительного профессионального образования, где претендент проходил курсы повышения квалификации. ЗЕ указываются в документе о прохождении обучения.
Перевод мероприятий, указанных в приложении 10 к настоящим Правилам в дополнительные ЗЕ осуществляется в научных организациях и организациях образования в области здравоохранения, организовавших их проведение.
29. Уровень квалификации специалистов определяется по следующим категориям:
1) вторая категория;
2) первая категория;
3) высшая категория.
Вторая квалификационная категория присваивается специалистам:
с высшим и со средним медицинским образованием, имеющим стаж работы по заявляемой специальности не менее трех лет, с результатом тестирования не менее 60% правильных ответов, участвовавшим в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию для специалистов с высшим медицинским образованием в объеме не менее 120 ЗЕ (из них основных 108 ЗЕ, дополнительных 12 ЗЕ) и для специалистов со средним медицинским образованием не менее 108 ЗЕ (основных).
Первая квалификационная категория присваивается специалистам:
с высшим и со средним медицинским образованием, имеющим стаж работы по заявляемой специальности не менее шести лет, с результатом тестирования не менее 70% правильных ответов, участвовавшим в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию для специалистов с высшим медицинским образованием в объеме не менее 254 ЗЕ (из них основных 216 ЗЕ, дополнительных 38 ЗЕ) и для специалистов со средним медицинским образованием не менее 240 ЗЕ (из них основных 216 ЗЕ, дополнительных 24 ЗЕ).
Высшая квалификационная категория присваивается специалистам:
с высшим и со средним медицинским образованием, имеющим стаж работы по заявляемой специальности не менее десяти лет, с результатом тестирования не менее 80% правильных ответов, участвовавшим в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию для специалистов с высшим медицинским образованием в объеме не менее 270 ЗЕ (из них основных 216 ЗЕ, дополнительных 54 ЗЕ) и для специалистов со средним медицинским образованием не менее 254 ЗЕ (из них основных 216 ЗЕ, дополнительных 38 ЗЕ).

28. Ерiктi бiлiктiлiк санаттарын беру кезінде үміткердің, оның үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысу көлемі СБ қайта есептеу жүйесіне сәйкес СБ (негізгі және қосымша) өлшенеді.
Біліктілікті арттыру сағаттарын негізгі СБ-ға ауыстыруды үміткер біліктілікті арттыру курстарын өткен қосымша кәсіптік білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдары жүзеге асырады. СБ оқудан өту туралы құжатта көрсетіледі.
Осы Қағидаға 10-қосымшада көрсетілген іс-шараларды қосымша СБ-ға ауыстыруды, оның өткізілуін ұйымдастырған денсаулық сақтау саласының ғылыми ұйымдары және білім беру ұйымдары жүзеге асырады.
29. Мамандардың бiлiктiлiк деңгейi мынадай санаттар бойынша анықталады:
1) екiншi санат;
2) бiрiншi санат;
3) жоғары санат.
Екінші біліктілік санаты мынадай мамандарға беріледі:
жоғары және орта медициналық білімі бар, өтініш берілген мамандық бойынша еңбек өтілі үш жылдан кем емес, дұрыс жауаптар 60% кем болмайтын тестілеу нәтижесі бар, үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысқан жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін көлемі 120 СБ (оның ішінде негізгі 108 СБ, қосымша 12 СБ) кем емес және орташа медициналық білімі бар мамандар үшін 108 СБ (негізгі) кем емес.
Бірініші біліктілік санаты мынадай мамандарға беріледі:
жоғары және орта медициналық білімі бар, өтініш берілген мамандық бойынша еңбек өтілі алты жылдан кем емес, дұрыс жауаптар 70% кем болмайтын тестілеу нәтижесі бар, үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысқан жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін көлемі 254 СБ (оның ішінде негізгі 216 СБ, қосымша 38 СБ) кем емес және орташа медициналық білімі бар мамандар үшін 240 СБ (оның ішінде негізгі 216 СБ, қосымша 24 СБ) кем емес.
Жоғары біліктілік санаты мынадай мамандарға беріледі:
жоғары және орта медициналық білімі бар, өтініш берілген мамандық бойынша еңбек өтілі он жылдан кем емес, дұрыс жауаптар 80% кем болмайтын тестілеу нәтижесі бар, үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысқан жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін көлемі 270 СБ (оның ішінде негізгі 216 СБ, қосымша 54 СБ) кем емес және орташа медициналық білімі бар мамандар үшін 254 СБ (оның ішінде негізгі 216 СБ, қосымша 38 СБ) кем емес.

30. Претенденты, не сдавшие квалификационный экзамен (тестирование, собеседование или оценку) допускаются к сдаче повторного квалификационного экзамена после представления заявления и документов, подтверждающих дополнительное прохождение курсов повышения квалификации по заявляемой специальности в объеме не менее 108 часов для специалистов с высшим образованием и 54 часа - со средним образованием.
Претенденты, повторно не сдавшие квалификационный экзамен, допускаются к сдаче квалификационного экзамена после представления заявления и документов, подтверждающих дополнительное прохождение курсов повышения квалификации по заявляемой специальности в объеме не менее 108 часов.
Для повторного прохождения квалификационного экзамена претенденты подают документы в территориальные департаменты ККМФД, Агентство и территориальные департаменты Агентства.
31. Претенденту с высшим медицинским образованием, за исключением санитарно-эпидемиологического профиля заключение о соответствии объема используемых в повседневной практике методов диагностики и лечения, заявляемой категории представляется специалистами (первичной медико-санитарной помощи, акушером-гинекологом, хирургом, педиатром, терапевтом) местных органов государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения, столицы в соответствии с его профилем.
Претенденту со средним медицинским образованием, за исключением санитарно-эпидемиологического профиля - главной медицинской сестрой (фельдшером, акушеркой) по месту его основной работы, при их отсутствии руководителем организации, главной медицинской сестре (фельдшеру, акушерке) - руководителем организации.
Заключение о соответствии объема используемых в повседневной практике методов диагностики и лечения, заявляемой категории претендент получает до предоставления документов в территориальный департамент ККМФД или до оформления запроса на Портал, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
32. Графики проведения квалификационных экзаменов (прием заявлений, формы сведений, тестирования, оценки или собеседования) для специалистов с высшим медицинским образованием ежегодно утверждаются ККМФД или Агентством, для специалистов со средним медицинским образованием территориальными департаментами ККМФД, территориальными департаментами Агентства. Проведение квалификационных экзаменов проводится в течение года не реже одного раза в квартал.
33. Проверка полноты представленных документов и правильного заполнения формы сведений с момента их получения осуществляется сотрудником территориального департамента в течение 4 рабочих дней. В случае неполного представления документов и сведений по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам для прохождения добровольного квалификационного экзамена, претенденту направляется письменный мотивированный отказ.

30. Бiлiктiлiк емтихандарын (тестілеу, әңгімелесу немесе бағалау) тапсыра алмаған үміткерлер өтініш берілген мамандық бойынша жоғары білімі бар мамандар үшін көлемi кемiнде 108 сағат және орта білімі бар мамандар үшін 54 сағат болатын бiлiктiлiгiн арттыру курстарын қосымша өткенiн растайтын құжаттарды ұсынғаннан және өтініш бергеннен кейін бiлiктiлiк емтиханын қайта тапсыруға жіберіледі.
Біліктілік емтиханынын қайта тапсыра алмаған үміткерлер өтініш берілген мамандық бойынша 108 сағаттан кем болмайтын көлемде біліктілігін арттыру курстарынан қосымша өткендігін растайтын құжаттарды және өтінішті бергеннен кейін біліктілік емтихандарын тапсыруға жіберіледі.
Біліктілік емтихандарынан қайта өту үшін үміткерлер МФҚБК аумақтық департаменттеріне, Агенттікке және Агенттіктердің аумақтық департаменттеріне құжаттарын тапсырады.
31. Санитариялық-эпидемиялогиялық бейінді қоспағанда, жоғары медициналық білімі бар үміткерге күнделікті практикада қолданылатын диагностика және емдеу әдістері көлемінің өтiнiш бiлдiрген санатқа сәйкестiгi туралы қорытындыны оның бейініне сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарының мамандары (медициналық-санитариялық алғашқы көмек, акушер-гинеколог, хирург, педиатр, терапевт) береді.
Санитариялық-эпидемиялогиялық бейінді қоспағанда, орта медициналық білімі бар үміткерге негізгі жұмыс орнындағы бас мейіргер (фельдшер, акушер), олар болмаған кезде ұйым басшысы, бас мейіргерге (фельдшерге, акушерге) ұйымның басшысы береді.
Күнделiктi практикада қолданылатын диагностика және емдеу әдістері көлемінің өтiнiш бiлдiрген санатқа сәйкестiгiне қорытындыны үмiткер осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес МФҚБК аумақтық департаменттеріне құжаттарды ұсынғанға дейін немесе Порталда сұрату ресімдегенге дейін алады.
32. Жоғары медициналық білімі бар мамандарға арналған біліктілік емтихандарын жүргізу кестесін (өтінішті, мәліметтер нысанын қабылдау, тестілеу, бағалау немесе әңгімелесу) жыл сайын МФҚБК немесе Агенттік, орта медициналық білімі бар мамандарға МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттіктің аумақтық департаменттері бекітеді. Біліктілік емтихандары тоқсанына бір реттен жиі болмайтындай жыл бойы жүргізіледі.
33. Ұсынылған құжаттардың толықтығын және мәліметтер нысанының дұрыс толтырылғанын, оларды қабылдап алған сәттен бастап тексеруді аумақтық департаменттердің қызметкері 4 жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерікті біліктілік емтиханынан өту үшін құжаттар мен мәліметтер толық берілмеген жағдайда үміткерге дәлелді жазбаша жауап жіберіледі.

34. Территориальные департаменты ККМФД, Агентство и территориальные департаменты Агентства выносят решение о выдаче сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории, которое оформляется в виде приказа руководителя территориальных департаментов ККМФД, Агентства, территориальных департаментов Агентства.
35. Сертификат специалиста с присвоением квалификационной категории выдается территориальными департаментами ККМФД, Агентством, территориальными департаментами Агентства в течение 22 рабочих дней с момента регистрации необходимых документов, указанных в пункте 21 настоящих Правил, по форме согласно приложению 2 настоящих Правил в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного должностного лица.
На Портале сертификат специалиста с присвоением квалификационной категории претендент получает в «личном кабинете» в форме электронного документа, заверенного ЭЦП уполномоченного должностного лица в течение 22 рабочих дней с момента регистрации необходимых документов, указанных в пункте 24 настоящих Правил.
В случае обращения претендента в территориальный департамент ККМФД, Агентство, территориальные департаменты Агентства за получением сертификата с присвоением квалификационной категории на бумажном носителе, сертификат оформляется в электронном формате, распечатывается, заверяется печатью и подписывается руководителем уполномоченного органа.
36. При проведении квалификационного экзамена с выдачей сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории учитывается следующее:
1) специалистам допускается прохождение повышения квалификации по профильным специальностям, при этом количество часов повышения квалификации по заявляемой специальности должно составлять не менее 50 % от общего объема;
2) в случае, если специалист по заявляемой специальности отработал последние два года в двух и более организациях здравоохранения, отчет утверждается руководителями данных организаций в отдельности;
в случае перерыва трудовой деятельности по специальности более 12 месяцев для получения сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории и предоставления отчета претенденты отрабатывают один год;
в случае перерыва трудовой деятельности по специальности менее 12 месяцев, претендент представляет отчет за отработанный период до перерыва и после перерыва, в совокупности составляющий два года производственной деятельности;
в случае нахождения в отпуске по уходу за ребенком более трех лет претенденту необходимо отработать один год, отчет предоставляется за отработанный период до перерыва и после перерыва в совокупности;
в случае перерыва клинической деятельности претендента, в связи с переходом на государственную службу в области здравоохранения, в стаж работы по основной специальности засчитывается, в том числе время нахождения на государственной службе;

34. МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттік және Агенттіктің аумақтық департаменттері біліктілік санатын бере отырып маман сертификатын беру туралы шешімді МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттік, Агенттіктің аумақтық департаменттері басшысының бұйрығы түрінде рәсімдеп шығарады.
35. Біліктілік санатын бере отырып маман сертификатын МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттік, Агенттіктің аумақтық департаменттері уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат түрінде осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағиданың 21-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар тіркелген сәттен бастап 22 жұмыс күні ішінде береді.
Порталда біліктілік санаты берілетін маман сертификатын үміткер «жеке кабинетінде» осы Қағиданың 24-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар тіркелген сәттен бастап 22 жұмыс күні ішінде уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат түрінде алады.
Үміткер біліктілік санаты берілетін маман сертификатын қағаз жеткізгіште алу үшін МФҚБК аумақтық департаментіне, Агенттікке, Агенттіктің аумақтық департаменттеріне жүгінген жағдайда, сертификат электрондық форматта ресімделеді, басып шығарылады, мөрмен расталады және уәкілетті басшысының қолы қойылады.
36. Бiлiктiлiк санаты берілетін маман сертификатын бере отырып, бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу кезінде мыналар ескеріледі:
1) мамандарға бейінді мамандықтар бойынша біліктілігін арттырудан өтуге рұқсат етіледі, бұл ретте өтініш берілген мамандық бойынша біліктілігін арттыру сағаттарының саны жалпы көлемнің 50 %-нан кем болмауы тиіс;
2) егер маман өтініш берілген мамандық бойынша соңғы екі жыл ішінде екі немесе одан да көп денсаулық сақтау ұйымында жұмыс істесе, онда есепті осы ұйымдардың басшылары жеке-жеке бекітеді;
мамандығы бойынша еңбек қызметінде 12 айдан артық уақыт үзіліс болған жағдайда біліктілік санатын бере отырып маман сертификатын алу және есеп беру үшін мамандар бір жыл жұмыс істейді;
мамандығы бойынша еңбек қызметінде 12 айдан кем уақыт үзіліс болған жағдайда маман өндірістік қызметтің екі жылын құрайтын жиынтықта үзіліске дейін және үзілістен кейін жұмыс істеген кезеңі үшін есеп береді;
баласының күтімі бойынша үш жылдан артық уақыт демалыста болған жағдайда маман бір жыл жұмыс істеуі тиіс, есеп үзіліске дейін және үзілістен кейін жұмыс істеген кезеңі үшін жиынтықта беріледі;
денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік қызметке ауысумен байланысты маманның клиникалық қызметінде үзіліс болған жағдайда негізгі мамандығы бойынша жұмыс өтіліне мемлекеттік қызметте болған уақыты да қосылады;

3) лицам, являющимся независимыми экспертами в области здравоохранения, в стаж работы по профилю специальности засчитывается стаж экспертной деятельности с момента аккредитации его как независимого эксперта;
4) лицам, являющимся государственными служащими в области здравоохранения, работающим в профессиональных союзах (объединениях) в области здравоохранения, претендующим на получение категории по специальности «общественное здравоохранение/социальная гигиена и организация здравоохранения» в стаж работы засчитывается стаж работы в области здравоохранения, в том числе и на государственной службе, в профессиональных союзах в области здравоохранения;
5) лицам, претендующим на получение сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории по специальности «сестринское дело», в стаж работы по данной специальности засчитывается трудовая деятельность на должности фельдшера и акушерки;
6) лицам, претендующим на получение сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории по специальности «общая врачебная практика», в стаж работы по данной специальности засчитывается трудовая деятельность на должности терапевта, подросткового терапевта, педиатра;
7) лицам, претендующим на получение сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории по специальностям «терапия» и «педиатрия», в стаж работы по данной специальности засчитывается трудовая деятельность на должности врача общей практики;
8) лицам, приступившим к должности врача общей практики сохраняется действующая квалификационная категория по специальности «терапия (терапия подростковая)», «педиатрия» до истечения срока его действия.
37. Действие сертификата специалиста с присвоением первой, высшей категории по соответствующей специальности является бессрочным для лиц получивших первую, высшую категорию трижды подряд, по заявляемой специальности.
Для получения бессрочного сертификата (на постоянный срок) с присвоением соответствующей квалификационной категории специалисты подают в территориальные департаменты ККМФД, Агентство, территориальные департаменты Агентства следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) форма сведений согласно приложению 13 к настоящим Правилам, в части наличия трех сертификатов специалиста по заявляемой специальности и документов, подтверждающих участие в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию по системе пересчета ЗЕ (основных и дополнительных), согласно приложению 6 к настоящим Правилам за последние 5 лет в общем объеме:
для первой категории специалистам:

3) денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшылар болып табылатын тұлғаларға мамандығының бейіні бойынша жұмыс өтіліне оның тәуелсіз сарапшы ретінде аккредиттелген сәтінен бастап сараптамалық қызметінің өтілі қосылады;
4) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік қызметшілер болып табылатын, денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік одақтарда (бірлестіктерде) жұмыс істейтін, «қоғамдық денсаулық сақтау/әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру» мамандығы бойынша санат алуға үміткер тұлғалардың жұмыс өтіліне денсаулық сақтау саласындағы, оның ішінде мемлекеттік қызметтегі, денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік одақтардағы жұмыс өтілі де есептеледі;
5) «мейіргер ісі» мамандығы бойынша біліктілік санаты берілетін маман сертификатын алуға үміткер тұлғалардың осы мамандық бойынша жұмыс өтіліне фельдшер және акушер лауазымындағы еңбек қызметі де есептеледі;
6) «жалпы дәрігерлік практика» мамандығы бойынша біліктілік санаты берілетін маман сертификатын алуға үміткер тұлғалардың осы мамандық бойынша жұмыс өтіліне терапевт, жасөспірімдер терапевті, педиатр лауазымындағы еңбек қызметі есептеледі;
7) «терапия» және «педиатрия» мамандықтары бойынша біліктілік санаты берілетін маман сертификатын алуға үміткер тұлғалардың осы мамандық бойынша жұмыс өтіліне жалпы практика дәрігері лауазымындағы еңбек қызметі есептеледі;
8) жалпы практика дәрігері лауазымына кіріскен тұлғаларға «терапия (жасөспірімдер терапиясы)», «педиатрия» мамандығы бойынша қолданыстағы біліктілік санаты оның қолдану мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
37. Бірінші, жоғары санат берілген тиісті мамандық бойынша маман сертификатының қолданысы өтінілген мамандық бойынша қатарынан үш рет бірінші, жоғары санат алған тұлғалар үшін мерзімсіз болып табылады.
Тиісті біліктілік санаты берілетін мерзімсіз (тұрақты мерзімге) маман сертификатын алу үшін мамандар МФҚБК аумақтық департаменттеріне, Агенттікке, Агенттіктің аумақтық департаменттеріне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
2) соңғы 5 жыл ішінде жалпы көлемде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес СБ (негізгі және қосымша) қайта есептеу жүйесі бойынша үздіксіз кәсіптік дамуға септігін тигізетін іс-шараларға қатысуды растайтын құжаттар және өтінім берілген мамандық бойынша үш маман сертификатының болуы бөлігінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны:
бірінші санатты мамандар үшін:

с высшим медицинским образованием – 254 ЗЕ, со средним медицинским образованием – 240 ЗЕ;
для высшей категории специалистам:
с высшим медицинским образованием – 270 ЗЕ, со средним медицинским образованием – 254 ЗЕ.
Бессрочный сертификат специалиста действителен при наличии в кадровой службе организации здравоохранения документов, подтверждающих участие в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию за каждые последующие 5 лет в указанном объеме в подпункте 2 настоящего пункта.
На Портале:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП претендента;
2) форма сведений согласно приложению 13 к настоящим Правилам, в части наличия трех сертификатов специалиста по заявляемой специальности и документов, подтверждающих участие в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию по системе пересчета ЗЕ (основных и дополнительных).
38. Для получения специалистом бессрочного сертификата специалиста с присвоением высшей или первой категории допускается перерыв между присвоенными подряд категориями не более одного года.
Бессрочный сертификат специалиста с присвоением первой, высшей категории выдается не ранее, чем за шесть месяцев до истечения срока действующего сертификата специалиста, но не позднее 1 года со дня истечения срока действия сертификата, на основании приложенных подтверждающих документов.
4. Порядок рассмотрения апелляционных заявлений
39. Претендент, не согласный с результатами обязательного квалификационного экзамена может обжаловать результаты в апелляционную комиссию территориальных департаментов ККМФД, добровольного квалификационного экзамена - в апелляционную комиссию ККМФД или Агентства и его территориальных департаментов.
40. Апелляционное заявление (далее - заявление) на имя председателя апелляционной комиссии представляется в соответствующие территориальные департаменты ККМФД, Агентство, территориальные департаменты Агентства, с обоснованием причины обжалования.
Заявления об обжаловании результатов обязательного квалификационного экзамена рассматриваются территориальными департаментами ККМФД.
Заявления об обжаловании результатов добровольного квалификационного экзамена подаются в соответствующий территориальный департамент и рассматриваются апелляционными комиссиями ККМФД или Агентства.
41. Заявление претендентом подается не позднее 24 часов с момента получения результатов обязательного или добровольного квалификационного экзамена.
42. Территориальные департаменты ККМФД, территориальные департаменты Агентства перенаправляют заявление претендента об обжаловании результатов добровольного квалификационного экзамена со всеми необходимыми документами в апелляционную комиссию ККМФД или Агентства не позднее 3 рабочих дней с момента регистрации в территориальных департаментах ККМФД, Агентства.

жоғары медициналық білімі бар мамандарға – 254 СБ, орта медициналық білімі бар мамандарға – 240 СБ;
жоғары санатты мамандар үшін:
жоғары медициналық білімі бар мамандарға – 270 СБ, орта медициналық білімі бар мамандарға – 254 СБ.
Маманның мерзімсіз сертификаты медициналық ұйымның кадр қызметінде осы тармақтың 2-тармақшада көрсетілген көлемінде әрбір келесі 5 жыл сайын үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысқанын растайтын құжат болған кезде жарамды.
Порталда:
1) үміткердің ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) СБ (негізгі және қосымша) қайта есептеу жүйесі бойынша үздіксіз кәсіптік дамуға септігін тигізетін іс–шараларға қатысуды растайтын құжаттар және өтінім берілген мамандық бойынша үш маман сертификатының болуы бөлігінде осы Қағидағаларға 13-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
38. Маманның жоғарғы немесе бірінші санат берілетін мерзімсіз маман сертификатын алуы үшін қатарынан берілген санаттар арасындағы үзіліс бір жылдан аспауы тиіс.
Бірінші, жоғары санат берілетін мерзімсіз маман сертификаты қолданыстағы маман сертификатының мерзімі аяқталуына алты ай қалғанда, одан ерте емес, бірақ қоса берілген растайтын құжаттардың негізінде сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 1 жылдан кешіктірмей беріледі.
4. Апелляциялық өтінішті қарау тәртібі
39. Міндетті біліктілік емтиханның нәтижесімен келіспеген үміткер нәтижесін МФҚБК аумақтық департаменттерінің апелляциялық комиссиясына, ерікті біліктілік емтиханның нәтижесін – МФҚБК немесе Агенттікке және оның аумақтық департаменттерінің апелляциялық комиссиясына шағымдана алады.
40. Апелляциялық өтініш (бұдан әрі – өтініш) апелляциялық комиссия төрағасының атына келіспейтін нақты себебі негізделіп, МФҚБК аумақтық департаменттеріне, Агенттікке, Агенттіктің аумақтық департаменттеріне ұсынылады.
Міндетті біліктілік емтиханының нәтижесіне шағымдану туралы өтініш МФҚБК аумақтық департаменттерінде қаралады.
Ерікті біліктілік емтиханының нәтижесіне шағымдану туралы өтініш тиісті аумақтық департаментке беріледі және МФҚБК немесе Агенттіктің апелляциялық комиссиясымен қаралады.
41. Үміткер өтінішті міндетті немесе ерікті біліктілік емтиханының нәтижесін алған сәттен бастап 24 сағаттан кешіктірмей береді.
42. МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттіктің аумақтық департаменттері өтінішті барлық қажетті құжаттарымен бірге МФҚБК аумақтық департаментінде, Агенттікте тіркелген сәттен бастап 3 күннен кешіктірмей МФҚБК, Агенттік апелляциялық комиссиясына жібереді.

43. Составы апелляционных комиссий для рассмотрения результатов обязательного квалификационного экзамена формируются из числа сотрудников соответствующих территориальных департаментов ККМФД, для рассмотрения результатов добровольного квалификационного экзамена - из числа сотрудников ККМФД либо Агентства, территориальных департаментов Агентства.
44. Персональные составы апелляционных комиссий ежегодно утверждаются председателем ККМФД или Агентства, руководителем соответствующего территориального департамента ККМФД или Агентства.
45. Общее количество членов апелляционной комиссии составляет нечетное число, но не менее 7 человек.
46. Апелляционная комиссия проводит заседание по рассмотрению заявлений в течение 15 рабочих дней с момента регистрации заявления в канцелярии территориального департамента ККМФД, Агентства и его территориального департамента.
При рассмотрении апелляционных заявлений привлекаются аккредитованные независимые эксперты (при необходимости). Привлечение независимых экспертов к проведению экспертизы осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2011 года № 1304 «Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов в области здравоохранения».
47. Решение апелляционной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствовали не менее двух третей ее состава. Результаты голосования определяются большинством голосов членов апелляционной комиссии. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии является решающим.
48. Решение апелляционной комиссии оформляется в виде протокола по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам и подписывается всеми членами апелляционной комиссии.
49. Претендент в письменном виде извещается о результатах рассмотрения апелляционного заявления в течение 15 рабочих дней с момента регистрации в канцелярии ККМФД, Агентства и его территориального департамента.
50. Споры, возникшие при проведении квалификационных экзаменов, рассматриваются соответствующими территориальными департаментами ККМФД, Агентством, территориальными департаментами Агентства, либо в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Сертификат специалиста
без присвоения квалификационной категории
для допуска к клинической практике
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
действительно получил(-а) настоящий сертификат специалиста по
специальности
____________________________________________________________________.
(специальность по номенклатуре)
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение
о его выдаче от «____» ___________ 20 ____ года № ________
Сертификат действителен до «____» ___________ 20____ года
Регистрационный № ____
Дата выдачи «____» ___________ 20 ___ года
Приложение 2
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Сертификат специалиста
с присвоением соответствующей квалификационной категории
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
действительно получил(-а) настоящий сертификат специалиста с
присвоением ______________________ квалификационной категории по
специальности
___________________________________________________________________ ,
(специальность по номенклатуре)
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение
о его выдаче от « ___ »_____________ 20_____ года № _____
Сертификат действителен на срок _____________________________
(указать 5 лет или постоянно)
Регистрационный №_______
Дата выдачи «____» ___________ 20 ___ года
Приложение 3
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Руководителю _____________________
(наименование государственного органа)
от ____________________________
(фамилия, имя, отчество, ИИН)
Место проживания
____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас допустить к обязательному квалификационному экзамену
без присвоения квалификационной категории для допуска к клинической
практике по специальности
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________
(подпись претендента)
_________________
(дата заполнения)
___________________________
* заявление претендента заполняется собственноручно
Приложение 4
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
ФОРМА СВЕДЕНИЙ
Заявление на выдачу сертификата специалиста
без присвоения квалификационной категории, для допуска
к клинической практике, со сроком действия
Медицинское образование

43. Міндетті біліктілік емтиханының нәтижесін қарау үшін апелляциялық комиссия құрамы тиісті МФҚБК аумақтық департаменттері қызметкерлерінен, ерікті біліктілік емтиханының нәтижесін қарау үшін апелляциялық комиссия құрамы МФҚБК не Агенттік, Агенттіктің аумақтық департаменттерінің қызметкерлерінен құрылады.
44. Апелляциялық комиссияның дербес құрамын жыл сайын МФҚБК немесе Агенттіктің төрағасы, МФҚБК немесе Агенттіктің тиісті аумақтық департаментінің басшысы бекітеді.
45. Апелляциялық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, бірақ 7 адамнан кем болмауы тиіс.
46. Апелляциялық комиссия өтініш МФҚБК аумақтық департаменттерінің, Агенттіктің және оның аумақтық департаменттерінің кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде өтінішті қарау жөнінде отырыс өткізеді.
Апелляциялық өтініштерді қарау кезінде (қажет болған жағдайда) аккредиттелген тәуелсіз сарапшылар тартылады. Сараптаманы жүргізуге тәуелсіз сарапшыларды тарту «Денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшыларды тарту ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қарашадағы № 1304 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
47. Егер отырысқа оның құрамының кемiнде үштен екi мүшесi қатысса, апелляциялық комиссия шешімі заңды болып есептеледі. Дауыс беру нәтижелерi комиссия мүшелерiнiң басым дауыстарымен анықталады. Дауыстар саны тең болған жағдайда апелляциялық комиссия төрағасының дауысы шешушi болып есептеледі.
48. Апелляциялық комиссия шешімі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама түрінде рәсімделеді және апелляциялық комиссияның барлық мүшесі қол қояды.
49. Үміткерге апелляциялық өтінішті қарау нәтижесі туралы МФҚБК, Агенттіктің және оның аумақтық департаменттерінің кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабарлайды.
50. Біліктілік емтихандарын өткізу кезінде туындаған даулар тиісті МФҚБК аумақтық департаменттері, Агенттік, Агенттіктің аумақтық департаменттері не сот тәртібімен қаралады.
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын
өткiзу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Клиникалық практикаға жіберу үшін біліктілік санаты берілмейтін
маман сертификаты
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық)
мамандығы бойынша біліктілік санаты берілмейтін маман сертификатын
алды.
Оны беру туралы шешiм шығарған мемлекеттiк орган басшысының 20____
жылғы «__» ___________ № _____ бұйрығы
Сертификат 20___жылғы «__» ___________ дейiн жарамды
Тiркеу № ___________
Берiлген күнi 20__жылғы «__» ___________
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын
өткiзу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Тиісті біліктілік санаты берілетін маман сертификаты
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық)
мамандығы бойынша ________________________________ бiлiктiлiк санаты
беріліп, осы маман сертификатын алды.
Сертификатты беру туралы шешiм шығарған мемлекеттiк орган
басшысының 20__жылғы «__» ___________ № _____ бұйрығы
Сертификат _________________________________ мерзімге жарамды
(5 жыл немесе тұрақты деп көрсету)
Тiркеу № ________________
Берiлген күнi 20__жылғы «__»_____________
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын
өткізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
____________________________________
__________________________басшысына
(мемлекеттік органның атауы)
кімнен _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, ЖСН)
Тұрғылықты мекенжайы:
___________________________________
___________________________________
ӨТІНІШ
Сізден_________________________________________________________
____________________________________________________________________
мамандығы бойынша клиникалық практикаға жіберуге рұқсат беру үшін
біліктілік санаты берілмейтін міндетті біліктілік емтиханына
жіберуіңізді сұраймын.
______________________
(үміткердің қолы)
______________________
(толтырылған күні)
* өтінішті үміткер өз қолымен толтырады
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын
өткізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
МӘЛІМЕТТЕР НЫСАНЫ Клиникалық практикаға жіберу үшін, жарамдылық мерзімі бар
біліктілік санаты берілмейтін маман сертификатын беруге өтініш
Медициналық білімі

1. Образование
2. Номер диплома
3. Серия диплома
4. Полное наименование организации образования
5. Год поступления
6. Год окончания
7. Специальность по диплому
8. Квалификация по диплому
9. Нострификация диплома (при необходимости)
Сведения о специальности интернатуры, клинической ординатуры,
резидентуры по заявляемой специальности (для специалистов с высшим
медицинским образованием)
10. Специальность интернатуры
11. Год поступления
12. Год окончания
13. Специальность клинической ординатуры
14. Год поступления
15. Год окончания
16. Специальность резидентуры
17. Год поступления
18. Год окончания
Сведения об удостоверении по переподготовке по заявляемой
специальности
19. Номер удостоверения по переподготовке
20. Специальность переподготовки
21. Название обучающей организации
22. Объем обучения в часах
23. Начало обучения
24. Окончание обучения
Сведения о настоящем месте работы
25. Стаж работы по заявляемой специальности
26. Общий медицинский стаж
27. Место работы в настоящее время
28. Занимаемая должность
Трудовая деятельность по заявляемой специальности
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
Сведения о свидетельстве повышения квалификации по заявляемой
специальности
29. Номер свидетельства о повышении квалификации
30. Наименование цикла
31. Название обучающей организации
32. Начало обучения
33. Окончание обучения
34. Объем обучения в часах
Приложение 5
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Результат тестирования
Фамилия, имя, отчество претендента:__________________________________
Дата рождения: ______________________________________________________
Пол: ________________________________________________________________
Образование: ________________________________________________________
Специальность: ______________________________________________________
Имеющаяся квалификационная категория: _______________________________
Заявляемая категория: _______________________________________________
Наименование государственного органа проводившего процедуру
тестирования: _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тестовый блок
Количество вопросов в блоке
Количество правильных ответов
Результат в процентах
Вопросы по специальности
Результат: _____________
Администратор тестирования: ___________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
М.П.
Претендент: ____________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
Дата тестирования: _____________
Приложение 6
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Руководителю ________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(наименование территориального
департамента государственного органа)
от___________________________________
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество претендента)
Адрес проживания, контактный телефон
_____________________________________
_____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас допустить к квалификационному экзамену с присвоением ______
квалификационной категории по специальности
_____________________________________________________________________
(наименование специальности)
____________________
(подпись претендента)
____________________
(дата заполнения)
* заявление претендента заполняется собственноручно
Приложение 7
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
ФОРМА СВЕДЕНИЙ
Заявление на выдачу сертификата специалиста
с присвоением соответствующей квалификационной категории,
со сроком действия
Заключение о соответствии объема используемых претендентом в повседневной практике методов диагностики и лечения заявляемой категории для специалистов с медицинским образованием, за исключением специалистов санитарно-эпидемиологического профиля и по специальности «общественное здравоохранение/социальная гигиена и организация здравоохранения»

1. Білімі
2. Дипломның нөмірі
3. Дипломның сериясы
4. Білім беру ұйымының толық атауы
5. Түскен жылы
6. Бітірген жылы
7. Диплом бойынша мамандығы
8. Диплом бойынша біліктілігі
9. Дипломның нострификациясы (қажет болған жағдайда)
Өтініш берілген мамандық бойынша интернатура, клиникалық ординатура, резидентура мамандықтарды туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін)
10. Интернатураның мамандығы
11. Түскен жылы
12. Бітірген жылы
13. Клиникалық ординатураның мамандығы
14. Түскен жылы
15. Бітірген жылы
16. Резидентура мамандығы
17. Түскен жылы
18. Бітірген жылы
Өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлау жөніндегі куәліктер туралы мәліметтер
19. Қайта даярлау бойынша куәлік нөмірі
20. Қайта даярлау мамандығы
21. Окытқан ұйымның атауы
22. Оқудың сағат бойынша көлемі
23. Оқудың басталуы
24. Оқудың аяқталуы
Қазіргі уақыттағы жұмыс орны туралы мәліметтер
25. Өтініш берілген мамандық бойынша жұмыс өтілі
26. Жалпы медициналық еңбек өтілі
27. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны
28. Атқаратын лауазымы
Өтініш берілген мамандық бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Жұмыстан босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық №
Бұйрықты шығару күні
Өтініш берілген мамандық бойынша біліктілігін арттыру куәлігі туралы мәліметтер
29. Біліктілігін арттыру туралы куәліктің нөмірі
30. Циклдың атауы
31. Оқытушы ұйымның атауы
32. Оқудың басталуы
33. Оқудың аяқталуы
34. Оқудың сағат бойынша көлемі
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Тестілеу нәтижесі
Үміткердің тегi, аты, әкесінің аты:___________________________
Туған күні:                        _________________________
Жынысы:                            _________________________
Білімі:                            _________________________
Мамандығы:                         _________________________
Біліктілік санаты бар:             _________________________
Өтініш берілген санат              _________________________
Тестілеу рәсімін өткізген мемлекеттік органның атауы:_________
____________________________________________________________________
Тест блогы
Блоктағы сұрақтардың саны
Дұрыс жауаптардың саны
Пайыздық нәтиже
Мамандығы бойынша сұрақтар
Нәтижесі: ____________
Тестілеу әкімшісі: ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
М.О.
Үміткер: _______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Тестілеу күні:____________
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын
өткізу қағидаларына
6-қосымша
нысан
____________________________________
____________________________________
____________________________________
__________________________басшысына
(мемлекеттік органның аумақтық
департаментінің атауы)
кімнен______________________________
____________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты)
мекенжайы, байланыс телефоны ________
_____________________________________
ӨТІНІШ
Сізден ______________________________________________________________
(мамандық атауы)
мамандығы бойынша_______________біліктілік санаты берілетін
біліктілік емтиханына жіберуіңізді сұраймын.
__________________
(үміткердің қолы)
__________________
(толтырған күні)
* өтінішті үміткер өз қолымен толтырады
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын
өткiзу қағидаларына
7-қосымша
МӘЛІМЕТТЕР НЫСАНЫ Жарамдылық мерзімі бар тиісті біліктілік санаты берілетін маман
сертификатын беруге өтініш
Үміткер күнделікті практикада қолданатын диагностика және емдеу әдістері көлемінің санитариялық-эпидемиологиялық бейіні және «қоғамдық денсаулық сақтау/әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру» мамандығы бойынша мамандарды қоспағанда медициналық білімі бар мамандар үшін өтініш берілген санатқа сәйкестігі туралы қорытынды

1. Соответствует заявляемой специальности: да ___, нет _____
2. Орган выдавший заключение
3. ФИО выдавшего заключение
4. Должность выдавшего заключение
5. Дата получения заключения
Образование
6. Образование
7. Номер диплома
8. Серия диплома
9. Полное наименование организации образования
10. Год поступления
11. Год окончания
12. Специальность по диплому
13. Квалификация по диплому
14. Нострификация диплома (при необходимости)
Сведения о специальности интернатуры, клинической ординатуры, резидентуры по заявляемой специальности (для специалистов с высшим медицинским образованием)
15. Специальность интернатуры
16. Год поступления
17. Год окончания
18. Специальность клинической ординатуры
19. Год поступления
20. Год окончания
21. Специальность резидентуры
22. Год поступления
23. Год окончания
Сведения об удостоверении по переподготовке по заявляемой специальности
24. Номер удостоверения по переподготовке
25. Специальность переподготовки
26. Название обучающей организации
27. Объем обучения в часах
28. Начало обучения
29. Окончание обучения
Сведения действующего сертификата специалиста с присвоением категории по заявляемой специальности
30. Дата выдачи
31. Номер НИКАД/регистрационный номер
32. Орган выдавший
33. Срок действия сертификата
34. Специальность
35. Квалификационная категория
Сведения действующего сертификата без присвоения категории по заявляемой специальности
36. Дата выдачи
37. Номер НИКАД/регистрационный номер
38. Орган выдавший
39. Срок действия сертификата
40. Специальность
Сведения о настоящем месте работы
41. Стаж работы по заявляемой специальности
42. Общий медицинский стаж
43. Место работы в настоящее время
44. Занимаемая должность
Трудовая деятельность по заявляемой специальности
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
Информация об участии претендента в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию по заявляемой специальности
45. Общее количество зачетных единиц, накопленных за последние 5 лет (основных и дополнительных зачетных единиц)
46. Количество основных зачетных единиц, накопленных за последние 5 лет по заявляемой специальности:
1) сведения о свидетельстве повышения квалификации по заявляемой специальности
2) номер свидетельства о повышении квалификации
3) наименование цикла
4) название обучающей организации
5) начало обучения
6) окончание обучения
7) объем обучения в часах
47. Количество дополнительных зачетных единиц, накопленных за последние 5 лет по специальности:
сведения о документе, свидетельствующего о прохождении мероприятий по заявляемой специальности в соответствии системой пересчета зачетных единиц при присвоении категории для специалистов с высшим и со средним медицинским образованием, утверждаемом Министерством (перечислить все мероприятия, наименование темы обучения, название обучающей организации, начало обучения, окончание обучения, объем обучения в часах или зачетных единицах)

1. Өтініш берілген мамандыққа сәйкес келеді: иә ___, жоқ _____
2. Қорытындыны берген орган
3. Қорытындыны берген адамның Т.А.Ә.
4. Қорытындыны берген адамның лауазымы
5. Қорытындыны алған күні
Білімі
6. Білімі
7. Дипломның нөмірі
8. Дипломның сериясы
9. Білім беру ұйымының толық атауы
10. Түскен жылы
11. Бітірген жылы
12. Дипломы бойынша мамандығы
13. Дипломы бойынша біліктілігі
14. Дипломының нострификациясы (қажет болған кезде)
Өтініш берілген мамандық бойынша интернатура, клиникалық ординатура, резидентура мамандығы туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін)
15. Интернатура мамандығы
16. Түскен жылы
17. Аяқтаған жылы
18. Клиникалық ординатура мамандығы
19. Түскен жылы
20. Аяқтаған жылы
21. Резидентура мамандығы
22. Түскен жылы
23. Аяқтаған жылы
Өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлау жөніндегі куәліктер туралы мәліметтер
24. Қайта даярлау жөніндегі куәліктің нөмірі
25. Қайта даярлау мамандығы
26. Оқытушы ұйымның атауы
27. Оқыту көлемі сағатпен
28. Оқытудың басталуы
29. Оқытудың аяқталуы
Өтініш берілген мамандық бойынша санат берілетін қолданыстағы маман сертификатының мәліметтері
30. Берілген күні
31. НИКАД нөмірі/тіркеу нөмірі
32. Берген орган
33. Сертификаттың жарамдылық мерзімі
34. Мамандығы
35. Біліктілік санаты
Өтініш берілген мамандық бойынша санат берілмейтін қолданыстағы сертификат мәліметтері
36. Берілген күні
37. НИКАД нөмірі/тіркеу нөмірі
38. Берген орган
39. Сертификаттың жарамдылық мерзімі
40. Мамандығы
Қазіргі жұмыс орны туралы мәліметтер
41. Өтініш берілген мамандық бойынша жұмыс өтілі
42. Жалпы медициналық еңбек өтілі
43. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны
44. Атқаратын лауазымы
Өтінім берілген мамандық бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Жұмыстан босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық №
Бұйрықты шығару күні
Өтініш берілген мамандық бойынша үздіксіз кәсіби дамуға септігін тигізетін іс-шараларға үміткердің қатысуы туралы ақпарат
45. Соңғы 5 жыл ішінде жиналған сынақтық бірліктердің жалпы саны (негізгі және қосымша сынақтық бірліктер)
46. Өтініш берілген мамандық бойынша соңғы 5 жыл ішінде жиналған негізгі сынақтық бірліктердің саны:
1) өтініш берілген мамандық бойынша біліктілікті арттыру куәлігі туралы мәліметтер
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі
3) циклдің атауы
4) оқытушы ұйымның атауы
5) оқудың басталуы
6) оқудың аяқталуы
7) оқу көлемі сағатпен
47. Мамандық бойынша соңғы 5 жыл ішінде жиналған қосымша сынақтық бірліктердің саны:
Министрлік бекітетін жоғары және орта медициналық білімі бар мамандар үшін санат беру кезінде сынақтық бірліктерді қайта есептеу жүйесіне сәйкес өтініш берілген мамандық бойынша іс-шаралардан өткенін куәландыратын құжат туралы мәліметтер (барлық іс-шараларды, оқу тақырыбының атауын, оқытушы ұйымның атауын, оқудың басталуын, оқудың аяқталуын, сағаттағы немесе сынақтық бірліктердегі оқу көлемін атап көрсету)

Отчет претендента за последние 2 года по заявляемой специальности, согласно данным первичной учетной документации с указанием статистических показателей (показатели по усмотрению претендента, наиболее значимые для данной специальности, с кратким аналитическим обзором показателей. Текстовой отчет объемом не более 1 файла)
Статистические показатели
Показатели
(объема, индикаторов качества и эффективности)
20 ___ год
20 ___ год
Сведения о дисциплинарных, административных взысканиях, поощрениях (за последние 5 лет)
48. Дисциплинарные взыскания
1) Замечание
2) Выговор
3) Строгий выговор
4) Расторжение трудового договора
49. Административные взыскания, предусмотренные Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан:
Статья 85
Статья 85-1
Статья 85-2
Статья 85-3
Статья 322
Статья 357-2
50. Поощрения
____________________
Приложение 8
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Оценочный лист претендента
Регистрационный номер _______________________________________________
Ф.И.О. ______________________________________________________________
Место работы ________________________________________________________
Занимаемая должность ________________________________________________
Заявляемая квалификационная категория _______________________________
по специальности ____________________________________________________
Дата прохождения оценки _____________________________________________
Этапы
Оценки
Решение комиссии
(сдано/не сдано)
Примечание
Оценка практических навыков:
1 станция
2 станция
3 станция
4 станция
Итоговое решение
Председатель комиссии:
Секретарь комиссии:
Члены комиссии:
с оценкой ознакомлен (-а) ________________________________
(подпись претендента и дата)
Приложение 9
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Протокол заседания специализированной комиссии №___
от «__»_________20___года
Специализированная комиссия _________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа или организации)
1.Фамилия, имя, отчество претендента ________________________________
_____________________________________________________________________
2.Специальность _____________________________________________________
3.Заключение о соответствии объема используемых в повседневной
практике методов диагностики и лечения_______________________________
4.Результаты тестирования ___________________________________________
5.Результаты собеседования __________________________________________
6.Рекомендовано:
присвоить __________________ квалификационную категорию
по специальности ____________________________________________________
(специальность по номенклатуре)
отказать в присвоении ______________ квалификационной категории
по специальности ____________________________________________________
(специальность по номенклатуре)
присвоить квалификационную категорию ниже заявленной ________________
по специальности ____________________________________________________
(специальность по номенклатуре)
7.Результаты голосования членов специализированной комиссии по
принятию решения: «за» _____, «против» ______.

Статистикалық көрсеткіштерді көрсете отырып, алғашқы есептік құжаттама деректеріне сәйкес өтініш берілген мамандық бойынша соңғы 2 жыл ішіндегі үміткердің есебі (үміткердің қарауы бойынша осы мамандық үшін анағұрлым маңызды, көрсеткіштердің қысқаша талдамалық шолуы бар көрсеткіштер. Көлемі 1 файлдан аспайтын мәтіндік есеп)
Статистикалық көрсеткіштер
Көрсеткіштер (көлем, сапа және тиімділік индикаторлары)
20__жыл
20__жыл
Тәртіптік, әкімшілік жазалар, көтермелеулер туралы мәліметтер (соңғы 5 жыл ішіндегі)
48. Тәртіптік жазалар
1) Ескерту
2) Сөгіс
3) Қатаң сөгіс
4) Еңбек шартын бұзу
49. Әкімшілік жазалар, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген:
85-бап
85-1-бап
85-2-бап
85-3-бап
322-бап
357-2-бап
50. Көтермелеулер
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын
өткізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
Үміткерді бағалау парағы
Тіркеу нөмірі ______________________________
Т.А.Ә. _______________________________________
Жұмыс орны ___________________________________
Атқаратын лауазымы ___________________________
Мамандығы бойынша ____________________________
өтініш берілген біліктілік санаты ____________
Бағалаудан өту күні __________________________
Бағалау кезендері
Комиссияның шешімі (тапсырды/ тапсырған жоқ)
Ескерту
Практикалық дағдыларды бағалау:
1 станция:
2 станция:
3 станция:
4 станция:
Қорытынды шешім
Комиссия төрағасы ___________________________
Комиссия хатшысы ____________________________
Комиссия мүшелерi: __________________________
бағамен таныстым ___________________________________
(үміткердің қолы және күні)
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын
өткiзу қағидаларына
9-қосымша
нысан
Мамандандырылған комиссия отырысының
20____ жылғы «__»_________
№___ хаттамасы
_____________________________________________________________________
(органның немесе ұйымның атауы)
________________________________________ мамандандырылған комиссиясы
1. Үміткердің тегi, аты, әкесінің аты _______________________________
_____________________________________________________________________
2. Мамандығы ________________________________________________________
3. Диагностика және емдеу тәсілдерінің күнделікті практикада
қолданылатын көлемінің сәйкестігі туралы қорытынды
_________________________________________________
4. Тестілеу нәтижесі ______________________________________________
5.Әңгімелесу нәтижесі _____________________________________________
6.Мынадай:
_________________________________________________ мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандық)
__________________ біліктілік санатын беру ұсынылды.
__________________________________________________мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандық)
__________________ біліктілік санатын беруден бас тартылды.
__________________________________________________мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандық)
өтініш білдірген______біліктілік санатынан төмен________біліктілік санатын беру ұсынылды.
7. Мамандандырылған комиссия мүшелерiнiң шешiм қабылдау бойынша дауыс
беру қорытындылары: «иә» _____ дауыс, «қарсы» _____ дауыс

8. Замечания, рекомендации специализированной комиссии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии ________________________
Секретарь комиссии ___________________________
Члены комиссии: ______________________________
с протоколом ознакомлен(-а) ________________________________
(подпись претендента и дата)
Приложение 10
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
Система пересчета зачетных единиц при присвоении
квалификационных категорий для специалистов с высшим и средним
медицинским образованием
Мероприятия
Количество зачетных единиц (ЗЕ) для специалистов с высшим медицинским образованием
Количество зачетных единиц (ЗЕ) для специалистов со средним медицинским образованием
Основные зачетные единицы
1
Повышение квалификации* по профилю заявляемой специальности:

8. Мамандандырылған комиссияның ескертулерi, ұсынымдары
____________________________________________________________
___________________________________________________________
Комиссия төрағасы __________________________
Комиссия хатшысы ___________________________
Комиссия мүшелерi: _________________________
хаттамамен таныстым ___________________________________
(үміткердің қолы және күні)
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын
өткізу қағидаларына
10-қосымша
Жоғары және орта медициналық білімі бар мамандарға біліктілік
санатын беру кезінде сынақтық бірліктерін қайта есептеу жүйесі
Іс-шаралар
Сынақтық бірліктердің (СБ) саны
Сынақтық бірліктердің (СБ) саны
Негізгі сынақтық бірліктер
1
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша біліктілігін арттыру*:

1 неделя обучения - 54 часа (36 аудиторных часов + 18 часов СРС)
* - учитываются часы повышения квалификации по профилю заявляемой специальности, пройденные в научных организациях и организациях образования в области здравоохранения, в том числе и зарубежных организациях
54
54
Дополнительные зачетные единицы
2
Подтвержденное сертификатом участие в работе съезда, конгресса, конференции, уровня (тема, место проведения, организатор проведения, дата):
- областного, городов республиканского значения (участие / участие с докладом)
- Республиканского (участие / участие с докладом)
- международного (участие / участие с докладом)
3 / 6
5 / 10
7 / 14
3 / 6
5 / 10
7/14
3
Участие в обучающих семинарах, лекциях, проводимых медицинскими организациями образования и науки; вебинарах, проводимых специализированными сайтами организаций медицинского образования и науки, медицинских журналов, информационных порталов в области здравоохранения, в том числе, с применением дистанционных образовательных технологий (ТВ -; сетевых технологий, включая телемедицинские технологии) по профилю заявляемой специальности, (тема, продолжительность в час, место проведения, организатор проведения, дата):
1 час = 1
1 час = 1
4
Публикация монографии по профилю заявляемой специальности, (тема, авторы, издательство, дата): Моноавторство / первый автор
Соавторство
20
10
-
5
Публикация научной статьи по профилю заявляемой специальности, в изданиях по перечню ВАК (высшей аттестационной комиссии) (тема, авторы, наименование и № издания, дата):
Моноавторство / первый автор
Соавторство
7
5
-
6
Публикация научной статьи по профилю заявляемой специальности, в зарубежных изданиях (тема, авторы, наименование и № издания, дата):
1) Моноавторство / первый автор
2) Соавторство
3) В международных рецензируемых журналах, индексируемых в авторитетных международных базах данных (peer-reviewed):
Моноавторство / первый автор
Соавторство
10
8
20
15
-
7
Публикация научной статьи по профилю заявляемой специальности, в других специализированных (медицинских) изданиях, в том числе на специализированных сайтах организаций медицинского образования и науки, медицинских журналов, информационных порталов в области здравоохранения (тема, авторы, наименование, дата, № издания или ссылка на сайт)
Моноавторство / первый автор
Соавторство
5
3
10
8
8
Публикация тезисов доклада по профилю заявляемой специальности, в сборниках научно-практических конференций *(тема, авторы, наименование и № издания, дата):
- Республиканского уровня
- международного уровня
* - учитывается для автора и первых 3-х соавторов
1 тезис = 3
1 тезис = 5
1 тезис = 3
1 тезис = 5
9
Публикация методических рекомендаций по профилю заявляемой специальности, для практического здравоохранения на основе принципов доказательной медицины (тема, авторы, издательство, дата):
Моноавторство / первый автор
Соавторство
7
5
7
5
10
Получение патента по профилю заявляемой специальности на изобретение (№ и дата выдачи свидетельства)
20
20
11
Получение свидетельства об интеллектуальной собственности по профилю заявляемой специальности, (№ и дата выдачи свидетельства)
15
15
12
Стажировка за рубежом по профилю заявляемой специальности, (обучение на рабочем месте), подтвержденная выдачей документа о количестве рабочих часов (тема, продолжительность, место прохождения, дата):
1 день = 5
1 день = 5
13
Участие в мастер-классе, тренинге по заявляемой по специальности, в том числе с использованием дистанционных технологий (тема, продолжительность, место проведения, организатор проведения, дата):
- в РК - 1 день - 6 часов*;
- за рубежом - 1 день - 6 часов*
6
8
6
8
14
Работа со средствами массовой информации по профилю заявляемой специальности (тема, наименование телеканала и программа, дата):
- участие в теле- и радио- передачах, посвященных вопросам здравоохранения
4
4
15
Внедрение в практическую деятельность новой методики диагностики (лечения, профилактики) заболевания по профилю заявляемой специальности, подтвержденное документально (акт внедрения с участием местного органа государственного управления здравоохранения)
10
-
16
Активное участие в проведении мероприятий республиканской/региональной профессиональной ассоциации по профилю заявляемой специальности, подтвержденной рекомендацией данной ассоциации
5
5
17
Номинация в профессиональных конкурсах на звание лучшего по специальности:
Республиканского уровня:
1 место / 2 место / 3 место
Областного, городов республиканского уровня:
1 место / 2 место / 3 место
Городского уровня
1 место / 2 место / 3 место
Районного уровня
1 место / 2 место / 3 место
30 / 25 / 20
20 / 15 / 10
15 / 12 / 8
12 / 8 / 6
30 / 25 / 20
20 / 15 / 10
15 / 12 / 8
12 / 8 / 6
Приложение 11
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Заключение о соответствии объема используемых в повседневной
практике методов диагностики и лечения заявляемой категории
_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество претендента
Критерии
Данные претендента
1
Заявляемая квалификационная категория по специальности
2
Место работы
3
Занимаемая должность
4
Стаж по заявляемой специальности
5
Образование
6
Сертификат специалиста
Регистрационный номер
№ ____________________________________
Приказ № _______ _____________________
от «____»_____________20___г.
Выдан ________________________________
______________________________________
по специальности _____________________
______________________________________
без категории, с категорией __________
7
Повышение квалификации по заявляемой специальности, пройденном научных организациях и организациях образования в области здравоохранения, а также за рубежом (основные ЗЕ за последние 5 лет) в общем объеме
___________________ час/ЗЕ.
8
Информация о накопленных дополнительных ЗЕ в общем объеме
____________________ ЗЕ
9
Отчет претендента за последние 2 года по заявляемой специальности, согласно данным первичной учетной документации с указанием статистических показателей (показатели по усмотрению претендента, наиболее значимые для данной специальности
Заключение:
______________________________ заявляемой ________________ категории;
(соответствует, не соответствует)     (высшая, первая или вторая)
Дата выдачи заключения «______» __________ 20_____ года
__________________________________________________________
Должность и место работы специалиста
___________________________________ ___________________
Ф.И.О. специалиста                 (подпись)
Приложение 12
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Руководителю ________________________
_____________________________________
_____________________________________
(наименование территориального
департамента государственного органа)
от __________________________________
_____________________________________
(ИИН, фамилия, имя, отчество
специалиста)
Адрес проживания, контактный телефон
_____________________________________
_____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас выдать бессрочный сертификат специалиста с присвоением
________________ квалификационной категории по специальности
(первой, высшей)
____________________________________________
(наименование специальности)
1) Сертификат № ________, от «___»______________. ______ г. по
специальности ________________________________________________
2) Сертификат № ________, от «___»______________. ______ г. по
специальности ________________________________________________
3) Сертификат № ________, от «___»______________. ______ г. по
специальности ________________________________________________
____________________
(подпись специалиста)
____________________
(дата заполнения)
Приложение 13
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
ФОРМА СВЕДЕНИЙ
Сведения о трех ранее полученных сертификатах специалиста с
присвоением категории
Сертификат № 1

оқудың 1 аптасы - 54 сағат (36 аудиторлық сағат +18 сағат СӨЖ)
* - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда және білім беру ұйымдарында, оның ішінде шетелдік ұйымдарда өткен өтініш берліген мамандық бейіні бойынша біліктілікті арттыру сағаттары ескеріледі
54
54
Қосымша сынақтық бірліктер
2
- облыстық, республикалық маңызы бар қалаларда (қатысу / баяндамамен қатысу)
- республикалық (қатысу / баяндамамен қатысу)
- халықаралық (қатысу / баяндамамен қатысу) деңгейдегі
съез, конгресс, конференция жұмысына қатысқандығын сертификатпен растау
(тақырыбы, өткен жері, өткізуді ұйымдастырушы, күні)
3 / 6
5 / 10
7 / 14
3 / 6
5 / 10
7 / 14
3
Медициналық білім беру және ғылыми ұйымдар; денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық порталдарда, медициналық журналдарда, медициналық білім беру және ғылыми ұйымдардың арнайы сайттарында өткізетін вебинарларда, соның ішінде қашықтан білім беру технологияларын (ТД-; телемедициналық технологияларды қоса алғандағы желілік технологиялар) қолданып өтініш берілген мамандық бейіні бойынша өткізілетін оқыту семинарларына, дәрістерге қатысу (тақырыбы, ұзақтығы - сағатпен, өткен жері, өткізуді ұйымдастырушы, күні)
1 сағат = 1
1 сағат = 1
4
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша монографияны жариялау(тақырыбы, авторлар, баспа, күні):
Моноавторлық / бірінші автор
Бірлескен автор
20
10
-
5
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша ғылыми мақаланы МАК тізбесі бойынша басылымдарда жариялау (тақырыбы, авторлар, басылымның атауы және №, күні):
Моноавторлық / бірінші автор
Бірлескен авторлық
7
5
-
6
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша ғылыми мақаланы шетел басылымдарында жариялау(тақырыбы, авторлары, басылымның атауы және №, күні):
Моноавторлық / бірінші автор
Бірлескен автор
Халықаралық беделді деректер базасында индекстелетін, халықаралық рецензия алатын журналдарда (рeer-reviewed):
Моноавторлық / бірінші автор
Бірлескен автор
10
8
20
15
-
7
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша ғылыми мақаланы басқа арнайы (медициналық) басылымдарда, соның ішінде денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық порталдарда, медициналық журналдарда, медициналық білім беру және ғылыми ұйымдардың сайттарында жариялау (тақырыбы, авторлары, атауы, күні, басылымның № немесе сайтқа сілтеме):
Моноавторлық / бірінші автор
Бірлескен автор
5
3
10
8
8
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша баяндама тезистерін ғылыми-практикалық конференциялардың жинақтарында жариялау*(тақырыбы, авторлары, басылымның атауы және №, күні):
- республикалық деңгейде
- халықаралық деңгейде
* - автор мен бірінші 3 бірлескен авторға есептеледі
1 тезис = 3
1 тезис = 5
1 тезис = 3
1 тезис = 5
9
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша дәлелді медицина қағидаттарының негізінде практикалық денсаулық сақтауға арналған әдістемелік ұсынымдарды жариялау (тақырыбы, авторлары, басылым, күні):
Моноавторлық / бірінші автор
Бірлескен автор
7
5
7
5
10
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша өнертабысқа патент алу (куәліктің берілген күні және №)
20
20
11
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша зияткерлік меншік туралы куәлік алу (куәліктің берілген күні және №)
15
15
12
Жұмыс сағаттарының саны туралы растайтын құжат берумен өтініш берілген мамандық бейіні бойынша шетелде тағылымдамадан өту (жұмыс орнында оқу) (тақырыбы, ұзақтығы, өткен жері, күні)
1 күн = 5
1 күн = 5
13
Өтініш берілген мамандық бойынша мастер-класқа, тренингке соның ішінде қашықтықтан білім беру технологияларын қолдана отырып қатысу (тақырыбы, ұзақтығы, өткізілген жері, өткізуді ұйымдастырушы, күні):
- Қазақстан Республикасында 1 күн - 6 сағат*;
- шетелде - 1 күн - 6 сағат*
6
8
6
8
14
Өтініш берілген мамандық бейіні бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс(тақырыбы, телеарна мен бағдарламаның атауы, күні):
- денсаулық сақтау мәселелеріне арналған теле- және радио хабарларына қатысу
4
4
15
Құжатпен расталған, өтініш берілген мамандық бейіні бойынша ауруды диагностикалаудың (емдеу, профилактика) жаңа әдісін практикалық жұмысқа енгізу (денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының қатысуымен енгізу актісі)
10
-
16
Республикалық/аумақтық кәсіби қауымдастықтың осы қауымдастықтың ұсынымдарымен расталған өтініш берілген мамандық бейіні бойынша іс-шараларды өткізуге белсенді қатысу
5
5
17
Мамандығы бойынша үздік атағына кәсіби байқаулардағы номинация:
Республикалық деңгейде:
1- орын / 2- орын / 3- орын
Облыстық, республикалық деңгейдегі қалалар:
1- орын / 2- орын / 3- орын
Қалалық деңгейде
1- орын / 2- орын / 3- орын
Аудандық деңгейде
1- орын / 2- орын / 3- орын
30/25/20
20/15/10
15/12/8
12/8/6
30/25/20
20/15/10
15/12/8
12/8/6
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын
өткiзу қағидаларына
11-қосымша
нысан
Күнделікті практикада қолданылатын диагностика және емдеу
әдістері көлемінің өтiнiш бiлдiрген санатқа сәйкестiгi туралы
қорытынды
____________________________________________________________________
Үміткердің тегi, аты, әкесiнiң аты
Критерийлер
Үміткердің деректері
1
Мамандық бойынша өтініш берілген біліктілік санаты
2
Жұмыс орны
3
Атқарып отырған лауазымы
4
Өтініш берілген мамандық бойынша өтілі
5
Білімі
6
Маман сертификаты
Тіркеу нөмірі №________________________
20_______
жылғы «___» _____________ №
__________ бұйрығы.
________________мамандығы
бойынша cанатсыз,_________ санатымен берілді
7
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда және білім беру ұйымдарында, сондай-ақ шетелде өткен (соңғы 5 жыл бойынша негізгі СБ ) өтініш берілген мамандық бойынша біліктілікті арттырудың жалпы көлемі
___________________ сағ/СБ.
8
Жинақталған қосымша СБ туралы ақпарат жалпы көлемде
____________________СБ
9
Үміткердің өтініш берген мамандығы бойынша соңғы 2 жылда статистикалық көрсеткіштері көрсетілген (үміткердің қалауы бойынша берілген мамандық үшін маңыздырақ көрсеткіштер) алғашқы есептік құжаттамаларының деректеріне сәйкес есебі
Қорытынды:
өтініш берілген ________________ санатқа сәйкес ___________;
(жоғары, бірінші немесе екінші) (келеді, келмейді)
Қорытынды берілген күн 20___жылғы «___» __________
_______________________________________________________
Маманның лауазымы және жұмыс орны
___________________________________ ___________________
маманның Т.А.Ә.                 (қолы)
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын
өткізу қағидаларына
12-қосымша
нысан
____________________________________
____________________________________
_________________________ басшысына
(мемлекеттік органның аумақтық
департаментінің атауы)
кімнен _____________________________
____________________________________
(маманның тегі, аты, әкесінің аты, ЖСН)
Тұрғылықты мекенжайы, байланыс
телефоны___________________________
___________________________________
ӨТІНІШ
Сізден ________________________________________ мамандығы бойынша
(мамандық атауы)
__________ біліктілік санаты берілетін мерзімсіз маман сертификатын
(бірінші, жоғары)
беруіңізді сұраймын.
1) _____________________ мамандығы бойынша ______ жылғы
«___»__________ № ________ сертификат.
2) _____________________ мамандығы бойынша ______ жылғы
«___»__________ № ________ сертификат.
3) ______________________ мамандығы бойынша ______ жылғы
«___»__________ № ________ сертификат.
___________________
(маманның қолы)
____________________
(толтырған күні)
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын
өткiзу қағидаларына
13-қосымша
нысан
МӘЛІМЕТТЕР НЫСАНЫ
Біліктілік санаты берілген бұрын алған үш маман сертификаты туралы мәліметтер
№ 1 Сертификат

1. Дата выдачи
2. Номер НИКАД/регистрационный номер
3. Орган выдавший
4. Срок действия сертификата
5. Специальность
6. Квалификационная категория
Сертификат № 2
7. Дата выдачи
8. Номер НИКАД/регистрационный номер
9. Орган выдавший
10. Срок действия сертификата
11. Специальность
12. Квалификационная категория
Сертификат № 3
13. Дата выдачи
14. Номер НИКАД/регистрационный номер
15. Орган выдавший
16. Срок действия сертификата
17. Специальность
18. Квалификационная категория
Информация об участии претендента в мероприятиях,
способствующих непрерывному профессиональному развитию
19. Общее количество зачетных единиц, накопленных за последние
5 лет (основных и дополнительных зачетных единиц)
20. Количество основных зачетных единиц, накопленных за
последние 5 лет:
1) сведения о свидетельстве повышения квалификации
2) номер свидетельства о повышении квалификации по заявляемой
специальности
3) наименование цикла
4) название обучающей организации
5) начало обучения
6) окончание обучения
7) объем обучения в часах
21. Количество дополнительных зачетных единиц, накопленных за
последние 5 лет:
сведения о документе, свидетельствующего о прохождении
мероприятий по заявляемой специальности в соответствии системой
пересчета зачетных единиц при присвоении категории для специалистов с
высшим и со средним медицинским образованием, утверждаемом
Министерством (перечислить все мероприятия, наименование темы
обучения, название обучающей организации, начало обучения, окончание
обучения, объем обучения в часах или зачетных единицах)
Приложение 14
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Протокол заседания апелляционной комиссии
«_____» дата ________ месяц ______ год
№ _________
1. Ф.И.О. претендента подавшего апелляционное заявление
_____________________________________________________________________
2. Должность ________________________________________________________
3. Специальность: ___________________________________________________
4. Квалификационная категория _______________________________________
5. Заявляемая категория _____________________________________________
6. Дата прохождения квалификационного экзамена ______________________
7. Результат тестирования ___________________________________________
8. Результат собеседования или оценки _______________________________
9. Принятие решения по результатам голосования членов апелляционной
комиссии «да» ____ голосов, «нет» ____ голосов.
10. Решение апелляционной комиссии ___________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии: ____________________
Заместитель председателя: _________________
Секретарь комиссии ________________________
Члены комиссии: ___________________________
________________

1. Берілген күні
2. ӘҚНЖК нөмірі/тіркеу нөмірі
3. Берген орган
4. Сертификаттың қолданыс мерзімі
5. Мамандығы
6. Біліктілік санаты
№ 2 Сертификат
7. Берілген күні
8. ӘҚНЖК нөмірі/тіркеу нөмірі
9. Берген орган
10. Сертификаттың қолданыс мерзімі
11. Мамандығы
12. Біліктілік санаты
№ 3 Сертификат
13. Берілген күні
14. ӘҚНЖК нөмірі/тіркеу нөмірі
15. Берген орган
16. Сертификаттың қолданыс мерзімі
17. Мамандығы
18. Біліктілік санаты
Үміткердің үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысуы туралы акпарат
19. Соңғы 5 жылда жиналған сынақтық бірліктің жалпы саны (негізгі және қосымша сынақтық бірліктер)
20. Соңғы 5 жылда жиналған негізгі сынақтық бірліктің саны:
1) біліктілігін арттыру куәлігі туралы мәліметтер
2) өтініш берілген мамандық бойынша біліктілігін арттыру туралы куәліктің нөмірі:
3) циклдың атауы
4) оқытушы ұйымның атауы
5) оқудың басталуы
6) оқудың аяқталуы
7) оқудың сағат бойынша көлемі
21. Соңғы 5 жыл ішінде жиналған қосымша сынақтық бірліктердің саны:
Министрлік бекітетін жоғары және орта медициналық білімі бар мамандар үшін санат беру кезінде сынақтық бірліктерді қайта есептеу жүйесіне сәйкес өтініш берілген мамандық бойынша іс-шаралардан өткенін куәландыратын құжат туралы мәліметтер (барлық іс-шараларды, оқу тақырыбының атауын, оқытушы ұйымның атауын, оқудың басталуын, оқудың аяқталуын, сағаттағы немесе сынақтық бірліктеріндегі оқу көлемін атап көрсету)
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын
өткізу қағидаларына
14-қосымша
нысан
Апелляциялық комиссия отырысының
____ жылғы «_____»күні ________айы
№ _________хаттамасы
1. Апелляциялық өтініш берген үміткердің Т.А.Ә.
_____________________________________________________
2. Лауазымы __________________________
3. Мамандығы: __________________________
4. Біліктілік санаты ___________
5. Өтініш берген санаты _________
6. Біліктілік емтиханын өткізу күні _________
7. Тестілеу нәтижесі _____
8. Әңгімелесу немесе бағалау нәтижесі _________________
9. Шешім қабылдау бойынша апелляциялық комиссия мүшелерінің дауыс
беру нәтижелері «иә» ____ дауыс, «қарсы» ____ дауыс:
10. Апелляциялық комиссия шешімі ______________________________
_______________________________________________________________
Қолдары:
Комиссия төрағасы: ___________________
Төраға орынбасары: _________________
Комиссия хатшысы___________________
Комиссия мүшелері: ____________