Об утверждении Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2014 года № 71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2014 года № 9638. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 68
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 30.06.2017 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования ведения и использования отдельных видов специальных учетов, руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила ведения и использования отдельных видов специальных учетов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) настоящий приказ направить:
1) в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Приложение 1
к приказу Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 10 июля 2014 г. № 71
Правила
ведения и использования отдельных видов специальных учетов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения и использования отдельных видов специальных учетов (далее – Правила) определяют порядок ведения и использования отдельных видов специальных учетов, предусмотренных пунктом 3 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах".
В Правилах используются следующие основные понятия:
1) автоматизированная информационная система "Специальные учеты" - система, в которой осуществляется ведение, накопление, обработка и предоставление сведений отдельных видов специальных учетов, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальным учетам" (далее – АИС СУ);
2) автоматизированная дактилоскопическая информационная система – система, в которой осуществляется ведение, накопление, обработка и предоставление дактилоскопической информации, формируемой по отпечаткам пальцев рук (далее - АДИС);

Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 10 шілдедегі № 71 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 шілдеде № 9638 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 68 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас прокурорының 30.06.2017 № 68 (оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерiн жүргiзу мен пайдалануды жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасының "Прокуратура туралы" Заңының 11-бабының 4-1) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес арнайы есепке алудың жекелеген түрлерiн жүргiзу мен пайдаланудың Қағидасы бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының кейбір бұйрықтарының күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегі комитетi (әрі қарай - Комитет) осы бұйрықты:
1) мемлекеттік тіркеуге алу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне;
2) орындау үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiне, сонымен қатар Комитеттің аумақтық органдарына жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсiн.
5. Осы бұйрық бірінші ресми түрде жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2014 жылғы 10 шілдедегі
№ 71 бұйрығына
1 қосымша
Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың қағидасы (әрі қарай - Қағида) "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 бабының 3 тармағымен қарастырылған арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың тәртібін анықтайды.
Қағидадада төмендегідей негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттар жүйесі - Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Заңымен қарастырылған жекелеген арнайы есептің түрлерін жүргізуді, жинақтауды, өңдеуді және мәліметтерді ұсынуды жүргізетін жүйе (әрі қарай - АЕА ААЖ);
2) автоматтандырылған дактилоскопиялық ақпараттар жүйесі - саусақ таңбалары бойынша қалыптастырылатын дактилоскопиялық ақпараттарды жүргізуді, жинақтауды, өңдеуді және мәліметтерді ұсынуды жүргізетін жүйе (әрі қарай - АДАЖ);

3) пофамильный учет - учет, осуществляемый путем регистрации лиц, совершивших преступления, привлекаемых к уголовной ответственности, осужденных; невменяемых лиц, совершивших общественно-опасные деяния, к которым применены принудительные меры медицинского характера, (назначено принудительное лечение в психиатрическом стационаре специализированного типа, принудительное лечение в психиатрическом стационаре специализированного типа с интенсивным наблюдением и принудительное лечение в психиатрической больнице общего типа) по их анкетным данным, т.е. фамилии, имени и отчеству, с указанием даты (день, месяц, год) и места рождения;
4) дактилоскопический учет – учет по особенностям строения папиллярных узоров пальцев рук лиц, задержанных, арестованных, осужденных, осуществляемый путем регистрации, хранения, классификации и выдачи дактилоскопической информации для установления или подтверждения личности человека;
5) розыскной учет, а также учет обвиняемых, находящихся вне пределов Республики Казахстан - учеты, осуществляемые путем регистрации лиц, скрывшихся от органов дознания, следствия, суда и отбытия наказания; разыскиваемых лиц, являющихся должниками по исполнительному производству, ответчиками по искам, предъявленным в интересах государства, а также о взыскании алиментов, возмещении вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровью, смертью кормильца; без вести пропавших; трупов, личность которых не установлена; неизвестных больных и детей, которые по состоянию здоровья или возраста не могут сообщить о себе сведения, также сведения Единой унифицированной статистической системы (далее - ЕУСС) в отношении лиц, по которым уголовные дела приостановлены по пункту 5 части 1 статьи 50 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК РК).
2. Учеты осуществляются путем ведения пофамильных, дактилоскопических, розыскных картотек, и автоматизированных информационных систем АИС СУ и АДИС Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет).
Управлениями Комитета по областям, г.г. Астана и Алматы (далее - территориальные органы Комитета) осуществляется ведение местных пофамильных, дактилоскопических, розыскных учетов и ввод сведений в АИС СУ и АДИС.
Военным управлением и региональным транспортным управлением Комитета (далее - военный и транспортный территориальные органы Комитета) осуществляется ведение местных розыскных учетов и ввод сведений розыскных и пофамильного учетов в АИС СУ. В целях контроля поступления процессуальных решений на пофамильный учет, военный и транспортный территориальные органы Комитета ведут контрольные картотеки.
Ведение централизованных пофамильных, дактилоскопических, розыскных учетов, АИС СУ и АДИС осуществляется в Комитете.

3) тегі бойынша есепке алу - қылмыс жасаған, қылмыстық жауапкершілікке тартылған, сотталған, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданған (арнайы типтегі жүйке стационарында мәжбүрлеп емдеу шарасы, арнайы типтегі психиатриялық стационарда қарқынды бақылау жасау арқылы мәжбүрлеп емдеу шарасы және жалпы түрдегі жүйке ауруханасында мәжбүрлеп емдеу шарасы тағайындалған) қоғамға қауіпті әрекеттер жасаған ессіз күйдегі тұлғаларды сауалнамалық деректері бойынша, яғни туылған жылы (күні, айы, жылы) мен жерін көрсетіп, тегі, аты және әкесінің атымен есепке алу;
4) дактилоскопиялық есепке алу – ұсталған, қамауға алынған, сотталған тұлғаларды саусақтарының құрылыс ерекшеліктерінің өрнектері бойынша адамның жеке басын анықтау және растау үшін ақпаратты тіркеу, сақтау, топтастыру және дактилоскопиялық мәліметтерді беру арқылы жүргізілетін есепке алу;
5) іздеуді есепке алу, сонымен бірге Қазақстан Республикасынан тыс жердегі айыпталушылардың есебі – анықтаудан, тергеуден, соттан және жазаны өтеуден жасырынған тұлғаларды, атқарушылық іс жүргізу бойынша борышкер болып танылған іздеудегі тұлғаларды, мемлекеттің мүддесі үшін ұсынылған талап бойынша, сонымен бірге алиментті өндіріп алу, мертігуге себеп болған немесе денсаулыққа зақым келтірген, асыраушының қайтыс болуына әкеліп соқтырған зиянның орнын толтыру бойынша жауаптыларды, хабар-ошарсыз жоғалғандарды, жеке басы танылмаған мәйіттерді, денсаулығы немесе жас ерекшелігіне байланысты өзі туралы мәлімет бере алмайтын белгісіз аурулар мен балаларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 50-бабының 1-бөлігінің 5-тармағы бойынша (әрі қарай - ҚІЖК) тоқтатылған қылмыстық істер бойынша тұлғаларды Бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйе (әрі қарай – ББАЖ) мәліметтері бойынша есепке алу.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (әрі қарай- Комитет) есептері тегі бойынша, дактилоскопиялық, іздеу картотекаларын және АЕА АА, АДАЖ автоматтандырылған ақпараттар жүйелерін жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Комитеттің облыстық, Астана, Алматы қалалық басқармаларымен (әрі қарай – аумақтық органдар) тегі бойынша, дактилоскопиялық, іздеуді есепке алудың жергілікті түрі жүргізіледі және АЕА АА, АДАЖ жүйелеріне мәліметтерді енгізу жүзеге асырылады.
Комитеттің әскери және аймақтық көлік басқармаларымен (әрі қарай - Комитеттің әскери және көліктік аумақтық органдары) жергілікті іздеуді есепке алуды жүргізу және АЕА АА іздеу және тегі бойынша есепке алу мәліметтерін енгізу жүзеге асырылады. Комитеттің әскери және көліктік аумақтық органдары тегі бойынша есепке іс жүргізу шешімдерінің келіп түскенін бақылау мақсатында бақылау картотекаларын жүргізеді.
Орталықтандырылған тегі бойынша, дактилоскопиялық, іздеу есептері, АЕА АА, АДАЖ жүргізу Комитетте жүргізіледі.

3. Субъектами учетов являются все государственные органы, осуществляющие следствие и дознание, оперативно-розыскную деятельность, исполнение наказания, а также органы миграционной полиции и судебные органы Республики Казахстан.
Контроль за исполнением настоящих Правил осуществляется Комитетом и его территориальными органами включая военный и транспортный.
Бланки информационных учетных документов установленных форм и качества материала, предусмотренных настоящими Правилами, изготавливаются субъектами правовой статистики и специальных учетов.
2. Категории лиц, отражаемых в пофамильном
и дактилоскопическом учетах
4. Пофамильному учету в Комитете подлежат лица:
1) осужденные на территории Республики Казахстан;
2) осужденные к лишению свободы в других государствах Содружества Независимых Государств (далее - СНГ) граждане Республики Казахстан, отбывающие наказание на территории Республики Казахстан;
3) невменяемые лица, совершившие общественно-опасные деяния, к которым применены принудительные меры медицинского характера (назначено принудительное лечение в психиатрическом стационаре специализированного типа, и принудительное лечение в психиатрическом стационаре специализированного типа с интенсивным наблюдением).
5. Пофамильному учету в территориальных органах Комитета подлежат:
1) лица, осужденные на территории области;
2) лица, привлеченные в качестве обвиняемых на территории области (транспортного или военного региона, гарнизона), независимо от примененной меры пресечения, а также лица, которым не предъявлялось обвинение, совершившие преступления на территории области, в отношении которых уголовное преследование прекращено по нереабилитирующим основаниям;
3) невменяемые лица, совершившие общественно-опасные деяния на территории области, к которым применены принудительные меры медицинского характера (назначено принудительное лечение в психиатрическом стационаре специализированного типа, принудительное лечение в психиатрическом стационаре специализированного типа с интенсивным наблюдением и принудительное лечение в психиатрической больнице общего типа);
4) лица, осужденные в других областях (государствах), отбывающие наказание в данной области (государстве).
6. Иностранцы и лица без гражданства, осужденные или привлеченные к уголовной ответственности в качестве обвиняемых на территории Казахстана, а также лица данной категории, привлеченные в качестве подозреваемых, которым не было предъявлено обвинение и уголовное дело прекращено по нереабилитирующим основаниям, подлежат учету в общем порядке.

3. Есепке алудың субъектілері болып орнатылған заңнамалар тәртібі бойынша Қазақстан Республикасының тергеу және анықтау, жедел-іздестіру, жазаны атқару қызметтерін жүргізетін барлық мемлекеттік органдар, сонымен бірге көші-қон полициясы және сот органдары табылады.
Осы Қағиданың орындалуын бақылау Комитетпен және оның әскери және көлік органдарын қоса аумақтық органдармен жүзеге асырылады.
Осы Қағидамен қарастырылған ақпараттық есеп құжаттарының бланктері орнатылған нысанда және материалдың сапасына сай құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерімен дайындалады.
2. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепте көрсетілетін тұлғалар санаты
4. Комитеттің тегі бойынша есебіне алуға жататын тұлғалар:
1) Қазақстан Республикасының аумағында сотталғандар;
2) Тәуелсіз мемлекеттер достастығының (әрі қарай – ТМД) басқа елдерінде бас бостандығынан айыруға сотталған, жазасын Қазақстан Республикасының аумағында өтеп жатқан Қазақстан Республикасының азаматтары;
3) медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданған (арнайы типтегі жүйке стационарында мәжбүрлеп емдеу шарасы, және арнайы типтегі психиатриялық стационарда қарқынды бақылау жасау арқылы мәжбүрлеп емдеу шарасы тағайындалған) қоғамға қауіпті әрекеттер жасаған ессіз күйдегі тұлғалар;
5. Комитеттің аумақтық органдарындағы тегі бойынша есепке алуға жататындар:
1) облыс аумағында сотталған тұлғалар;
2) қолданылған бұлтартпау шарасына байланыссыз облыс аумағында (көлік және әскери аймақтарда, гарнизондарда) айыпталушы ретінде жауапқа тартылған тұлғалар, сонымен бірге айыптау тағылмай қылмыстық іс ақталмайтын негізде қысқартылған облыс аумағында қылмыс жасаған тұлғалар;
3) облыс аумағында қоғамдық-қауіпті әрекеттер жасаған, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы қолданылған (арнайы типтегі жүйке стационарында мәжбүрлеу емі және арнайы типтегі жүйке стационарында қарқынды бақылау жасау арқылы мәжбүрлеу емі және жалпы типтегі жүйке ауруханасында қарқынды бақылау жасау арқылы мәжбүрлеу емі тағайындалған) ессіз күйдегі тұлғалар;
4) басқа облыстарда (мемлекеттерде) сотталып, жазасын осы облыста (мемлекетте) өтеп жатқан тұлғалар.
6. Қазақстан аумағында сотталған немесе айыпталушы ретінде қылмыстық жауапқа тартылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар, сонымен бірге осы санаттағы айыптау тағылмай қылмыстық іс ақталмайтын негізде қысқартылған күдікті ретінде жауапқа тартылған тұлғалар, жалпы тәртіп бойынша есепке алынады.

7. Дактилоскопическому учету в Комитете подлежат:
1) осужденные на территории Республики Казахстан, к которым мерой пресечения применялся арест;
2) граждане Республики Казахстан, привлеченные к уголовной ответственности и отбывающие наказание за рубежом (если на них имеются дактилоскопические карты);
3) осужденные, совершившие преступления в местах лишения свободы;
4) лица, в отношении которых объявлен розыск (если на них имеются дактилоскопические карты и в отношении них применена мера пресечения в виде ареста).
8. Дактилоскопическому учету в территориальных органах Комитета подлежат:
1) осужденные на территории области, к которым мерой пресечения применялся арест;
2) осужденные, совершившие преступления в местах лишения свободы;
3) обвиняемые, в отношении которых органом следствия (дознания) применена мера пресечения в виде ареста;
4) лица, в отношении которых объявлен розыск (в отношении которых применена мера пресечения в виде ареста, если на них имеются дактилоскопические карты);
5) задержанные лица (только не имеющие определенного места жительства и документов, удостоверяющих их личность);
6) граждане Республики Казахстан, осужденные за рубежом, прибывшие отбывать наказание на территорию области.
3. Виды учетных документов и их оформление по линии
пофамильного и дактилоскопического учетов
9. Органами, указанными в пункте 3 настоящих Правил, представляются учетные документы двух видов - основные и корректирующие.
10. Основными учетными документами являются:
1) алфавитная учетная карточка по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) дактилоскопическая карта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) дактилоскопическая карта на лицо, не имеющее определенного места жительства и документов, удостоверяющих личность по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Корректирующими учетными документами являются:
1) извещение об осужденном (арестованном) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) сведения о внесении изменений в анкетные данные по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) справка о результатах судебного рассмотрения дела по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
4) копия, вступившего в законную силу приговора (постановления) суда;
5) копия постановления суда о снятии судимости;
6) копия постановления суда об изменении анкетных данных осужденного.
12. Алфавитные карточки изготавливаются на перфокарточной или почтовой карточной бумаге, дактилоскопические карты и корректирующие документы изготавливаются на писчей бумаге.
Записи в учетных документах (на бумажных носителях) заполняются на русском языке с использованием компьютерной техники. В случаях отсутствия технических возможностей допускается разборчивое рукописное заполнение учетных документов, синим или черным красителем. Помарки, подчистки и исправления не допускаются.
Алфавитные учетные карточки, дактилоскопические карты, извещения об осужденном (арестованном), оформляются в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам.

7. Комитеттің дактилоскопиялық есебіне алуға жататындар:
1) қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданылған Қазақстан Республикасының аумағында сотталғандар;
2) қылмыстық жауапкершілікке шетелде тартылған және жазасын шетелде өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары (егер оларға дактилоскопиялық карта болса);
3) бас бостандығынан айыру орындарында жүріп, қылмыс жасап сотталғандар;
4) іздеу жарияланған тұлғалар (егер оларға дактилоскопиялық карталар болса және қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданылса);
8. Комитеттің аумақтық органдарының дактилоскопиялық есебіне жататындар:
1) қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданған облыс аумағында сотталғандар;
2) бас бостандығынан айыру орындарында жүріп қылмыс жасап сотталғандар;
3) тергеу (анықтау) органдарымен қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданылған айыпталушылар;
4) іздеу жарияланған тұлғалар (егер олардың дактилоскопиялық карталары болса және қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданылса);
5) ұсталған тұлғалар (тек белгілі бір тұрағы немесе жеке басын анықтайтын құжаттары жоқ тұлғалар);
6) шетелде сотталып, жазасын облыс аумағына өтеуге келген Қазақстан Республикасының азаматтары.
3. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есептер жүйесі бойынша есептік құжаттардың түрлері және оларды рәсімдеу
9. Осы Қағиданың 3 тармағында көрсетілген органдармен есеп құжаттарының екі түрі – негізгі және түзетуші түрлері ұсынылады.
10. Негізгі есеп құжаттары болып табылады:
1) осы Қағиданың 1 қосымшасына сәйкес әліпбилік есеп карточкасы;
2) осы Қағиданың 2 қосымшасына сәйкес дактилоскопиялық карта;
3) осы Қағиданың 3 қосымшасына сәйкес белгілі бір тұрағы немесе жеке басын анықтайтын құжаттары жоқ тұлғалардың дактилоскопиялық картасы;
11. Түзетуші есеп құжаттары болып табылады:
1) осы Қағиданың 4 қосымшасына сәйкес сотталғандар (қамауға алынғандар) туралы хабарлама;
2) осы Қағиданың 5 қосымшасына сәйкес сауалнамалық деректерге өзгерiстер енгiзу туралы мәліметтер;
3) осы Қағиданың 6 қосымшасына сәйкес iстiң сотта қаралу нәтижесi туралы анықтама;
4) заңды күшіне енген сот үкімінің (қаулысының) көшірмесі;
5) соттылықтың алынуы туралы сот қаулысының көшірмесі;
6) сотталушының сауалнамалық деректерінің өзгеруі туралы сот қаулысының көшірмесі.
12. Әлiпбилiк есеп карточкалары перфокарточкалық немесе пошталық карточкалық қағаздан, дактилоскопиялық карталар және түзету құжаттары жазу қағазынан дайындалады.
Есеп құжаттарындағы (қағаз түріндегі) жазулар компьютер техникасын қолдану арқылы орыс тілінде толтырылады. Техникалық жағдайлар болмаған жағдайда, есеп құжаттарын көк немесе қара сиялармен қолмен анық жазуға болады. Түзетуге, өшіріп тазартуға жол берілмейді.
Әліпбилік есеп карточкалары, сотталғандар (қамауға алынғандар) туралы хабарламалар, дактилоскопиялық карталар осы Қағиданың 7 қосымшасына сәйкес рәсімделеді.

13. Сведения централизованных учетов, согласно специальному перечню в соответствии с приложением 8 к Правилам, сопроводительным письмом Комитета согласно приложению 9 к Правилам направляются в Межгосударственный информационный банк (далее - МИБ) государств Содружества Независимых Государств (далее – СНГ), действующий на базе Главного информационно-аналитического центра Министерства внутренних дел Российской Федерации (далее - ГИАЦ МВД РФ).
4. Порядок и сроки представления учетных документов органами
(лицами), осуществляющими досудебное
производство по уголовному делу
14. Следователь (дознаватель) органа, осуществляющего досудебное производство по уголовному делу, в том числе и органов, поднадзорных военному и транспортному прокурору, в течение одного рабочего дня после вынесения постановления о привлечении лица в качестве обвиняемого (протокола обвинения, протокола упрощенного досудебного производства) на лиц, к которым не применялась мера пресечения в виде ареста, составляет один экземпляр алфавитной учетной карточки c обязательным приложением к ней копии документа, удостоверяющего личность обвиняемого или постановления об установлении личности.
При прекращении уголовного дела в отношении обвиняемого (независимо, применялась к нему мера пресечения в виде ареста или нет) следователь (дознаватель) органа, осуществляющего досудебное производство по уголовному делу, в том числе и органов, поднадзорных военному и транспортному прокурору, составляет один экземпляр алфавитной учетной карточки с указанием сведений об органе, прекратившем уголовное дело (преследование), дате прекращения, основании прекращения и прилагает его к материалам уголовного дела при направлении прокурору для проверки законности принятого процессуального решения с приложением копии постановления о прекращении уголовного дела (преследования). Прокурор после согласия с решением о прекращении уголовного дела в течении трех рабочих дней направляет алфавитную учетную карточку посредством канцелярии сотруднику районного (городского) подразделения территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, или непосредственно территориальному органу Комитета, включая военный и транспортный, с приложением копии постановления о прекращении уголовного дела (преследования) с резолюцией прокурора, в случае прекращения уголовного дела (преследования) по реабилитирующим основаниям, дополнительно прилагается копия мотивированного заключения прокурора о согласии с прекращением уголовного дела (преследования).
В случае, если лицу не было предъявлено обвинение и уголовное дело прекращено по нереабилитирующим основаниям, следователь (дознаватель) органа, осуществляющего досудебное производство по уголовному делу, составляет один экземпляр алфавитной учетной карточки, прилагает его к материалам уголовного дела при направлении прокурору для проверки законности принятого процессуального решения с приложением копии постановления о прекращении уголовного дела (преследования) и копии документа, удостоверяющего личность. Прокурор после согласия с решением о прекращении уголовного дела в течении трех рабочих дней направляет алфавитную учетную карточку посредством канцелярии сотруднику районного (городского) подразделения территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, или непосредственно территориальному органу Комитета, включая военный и транспортный, с приложением копии постановления о прекращении уголовного дела (преследования) с резолюцией прокурора и копии документа, удостоверяющего личность.

13. Орталықтандырылған есептің мәлiметтерi арнайы тізімдеме бойынша осы Қағиданың 8 қосымшасына сәйкес, Қағиданың 9 қосымшасына сәйкес Комитеттің ілеспе хатымен Ресей Федерациясының Iшкі істер министрлігінің Бас ақпараттар орталығының негiзiнде қызмет ететiн (әрі қарай - РФ ІІМ БАТО) Тәуелсіз мемлекеттер достастығы елдерінің Мемлекетаралық ақпараттар банкіне (әрі қарай - МАБ) жіберіледі.
4. Қылмыстық iс бойынша сотқа дейiнгi іс жүргізуді жүзеге
асыратын органдармен (тұлғалармен) есеп құжаттарын ұсыну
тәртібі мен мерзімі
14. Қылмыстық iс бойынша сотқа дейiнгi іс жүргізуді жүзеге асыратын, оның ішінде әскери және көлік прокуратурасының қадағалауындағы органның тергеушiсi (анықтаушысы), қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданылмаған тұлғаларға айыпталушы ретiнде тұлғаны жауапқа тарту туралы қаулы шықаннан кейін, (айыптау хаттамасы, оңайлатылған сотқа дейінгі өндіріс хаттамасы), міндетті түрде айыпталушының жеке басын растайтын құжаттың көшірмесін немесе жеке басын анықтау қаулысын қоса бере отырып, бір жұмыс күнінің ішінде 1 дана әліпбилік есеп карточкасын құрастырады.
Айыпталушыға қатысты қылмыстық iс қысқартылғанда (қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданылған немесе қолданылмағанына байланыссыз), сотқа дейiнгi іс жүргізуді жүзеге асыратын, оның ішінде әскери және көлік прокуратурасының қадағалауындағы органның тергеушiсi (анықтаушысы) қылмыстық істі (қудалауды) қысқартқан органды, қысқартқан күнді, қысқартудың негізін көрсете отырып, 1 дана әліпбилік есеп карточкасын құрастырады және қылмыстық істі (қудалауды) қысқарту туралы қаулының көшірмесін салып, қабылданған іс жүргізу шешімінің заңдылығына тексеру жүргізу үшін прокурорға жіберілетін материалдарға қоса салады. Прокурор қылмыстық істі (қудалауды) қысқарту туралы шешіммен келіскеннен кейін, үш жұмыс күні ішінде әліпбилік есеп карточкасын, прокурордың бұрыштамасы қойылған қылмыстық істі (қудалауды) қысқарту туралы қаулының көшірмесін салып, әскери және көлік басқармаларымен қоса Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшесінің қызметкеріне немесе тікелей Комитеттің аумақтық органына, кеңсе қызметі арқылы ұсынады, қылмыстық іс (қудалау) ақталатын негізде қысқартылған жағдайда, қылмыстық істі (қудалауды) қысқартумен келіскен прокурордың дәлелді қортындысы қосымша беріледі.
Егер тұлғаға айып тағылмай, қылмыстық іс ақталмайтын негізде қысқартылған жағдайда, қылмыстық іс бойынша сотқа дейiнгi іс жүргізуді жүзеге асыратын органның тергеушісі (анықтаушысы) 1 дана әліпбилік есеп карточкасын құрастырады, қабылданған іс жүргізу шешімінің заңдылығына тексеру жүргізу үшін прокурорға жібергенде, қылмыстық істі (қудалауды) қысқарту туралы қаулының және жеке басын растайтын құжаттың көшірмесін қылмыстық істің материалдарына салады.
Прокурор қылмыстық істі (қудалауды) қысқарту туралы шешіммен келіскеннен кейін, үш жұмыс күні ішінде әліпбилік есеп карточкасын әскери және көлік басқармаларымен қоса Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшесінің қызметкеріне немесе тікелей Комитеттің аумақтық органына прокурордың бұрыштамасы қойылған қылмыстық істі (қудалауды) қысқарту туралы қаулының және жеке басын растайтын құжаттың көшірмесін сала отырып, кеңсе қызметі арқылы ұсынады.

15. Алфавитные учетные карточки на лиц, уголовные дела, в отношении которых находятся в производстве центральных структур органов уголовного преследования, выставляются в соответствующий территориальный орган Комитета по месту совершения преступления.
5. Оформление и сроки представления учетных документов
следственными изоляторами и исправительными учреждениями
16. Администрацией следственного изолятора не позднее пяти рабочих дней с момента водворения лица, в отношении которого следователем (дознавателем) или судом применена мера пресечения в виде ареста, составляются и направляются в территориальный орган Комитета три экземпляра алфавитной учетной карточки и три экземпляра дактилоскопической карты, с приложением копии документа, удостоверяющего личность арестованного, в котором указан индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН).
Исключением являются арестованные граждане иностранных государств, не имеющие вид на жительство в Республике Казахстан.
В случае отсутствия документов, удостоверяющих личность, администрацией следственного изолятора направляется запрос в орган, осуществляющий уголовное преследование.
17. Анкетные данные арестованного (осужденного) вносятся в алфавитную учетную карточку и дактилоскопическую карту с документов, удостоверяющих личность, в случае обнаружения в документах на арестованного (осужденного) разноречивых сведений администрация следственного изолятора инициирует установление действительных анкетных данных органом, осуществляющим следствие (дознание) или судом.
На основании сведений, представленных указанными органами, составляются новые учетные документы, которые подлежат направлению в территориальный орган Комитета с сопроводительным письмом с указанием прежних анкетных данных, а также основания их изменения.
18. Когда не представляется возможным получить четкие и ясные оттиски папиллярных линий ввиду заболеваний кожного покрова либо иного временного заболевания пальцев рук (переломов), следственный изолятор направляет в территориальный орган Комитета в течении пяти рабочих дней три экземпляра алфавитной учетной карточки с приложением справки врача. Следственным изолятором проводится лечение таких пальцев, а по его окончании направляются в территориальный орган Комитета три экземпляра дактилоскопической карты.
19. Администрация следственного изолятора, в течение пяти рабочих дней после получения справки о вступлении приговора суда в законную силу, представляет в территориальный орган Комитета копию вступившего в законную силу приговора (постановления) суда и извещение об осужденном, в котором отражаются сведения о существе данного приговора.
В отношении лиц, осужденных к исключительной мере наказания, администрацией следственного изолятора извещение об осужденном представляется в территориальный орган Комитета в течение пяти рабочих дней после получения приговора, вынесенного судом первой инстанции. После вступления приговора в законную силу в отношении лица, осужденного к исключительной мере наказания, дополнительно направляется извещение об этом в территориальный орган Комитета в те же сроки.
При временном выбытии арестованных из следственного изолятора, извещения не составляются.
В верхнем левом углу внутренней стороны обложки личного дела подлежат указанию сведения об исполнителе, количестве и сроках направления учетных документов, а также адресате.

15. Қылмыстық қудалау органдарының орталық құрылымдары өндірісіндегі қылмыстық істер бойынша әліпбилік есеп карточкалары, қылмыс жасаған жеріне байланысты Комитеттің сәйкес аумақтық органына ұсынылады.
5. Тергеу абақтыларымен, түзету мекемелерiмен есеп құжаттарын
рәсiмдеу және ұсыну мерзімдері
16. Тергеу абақтысының әкiмшiлiгiмен тергеушiнің (анықтаушының) немесе соттың шешімімен қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданған тұлғаға қамауға алынған сәттен бастап, қамауға алынған тұлғаның жеке сәйкестендірілген нөмірі көрсетілген (әрі қарай-ЖСН) жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі қоса бере отырып, 3 дана әлiпбилiк есеп карточкасы және 3 дана дактилоскопиялық карта құрастырылып, Комитеттің аумақтық органына бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Қазақстан Республикасында тұрмайтын шетел мемлекеттерінің қамауға алынған азаматтарына қолданылмайды.
Жеке басын растайтын құжат болмаған жағдайда, тергеу абақтысының әкiмшiлiгiмен қылмыстық қудалауды жүргізетін органға сұрау жолданады.
17. Қамауға алынған (сотталған) тұлғалардың сауалнамалық деректері әлiпбилiк есеп карточкасына және дактилоскопиялық картаға жеке басын растайтын құжат бойынша енгізіледі, ал қамауға алынған (сотталған) тұлғаның құжаттарында сәйкес келмейтін мәліметтер болған жағдайда, тергеу абақтысының әкiмшiлiгi тергеу (анықтау) жүргiзетін органның немесе соттың алдында нақты деректердi анықтау үшін бастама көтереді.
Көрсетiлген органдар ұсынған мәлiметтерінің негiзiнде, жаңа есеп құжаттары құрастырылады, олар ілеспе хатпен бұрынғы сауалнамалық деректерін, олардың өзгеру негiздерiн көрсете отырып, Комитеттің аумақтық органына жолдауға жатады.
18. Тері ауруларына немесе қол саусақтарының уақытша ауруына (сыну) байланысты нақ және анық папилляр сызықтарының таңбасын алу мүмкін болмаған жағдайда, тергеу абақтысымен дәрігердің анықтамасын қоса сала отырып, 3 дана әлiпбилiк есеп карточкасы бес жұмыс күнінің ішінде Комитеттің аумақтық органына жолданады. Мұндай саусақтарға тергеу абақтысымен емдеу жүргізіледі, емдеу соңынан Комитеттің аумақтық органына 3 дана дактилоскопиялық карта жолданады.
19. Тергеу абақтысының әкiмшiлiгi заңды күшiне енген сот үкiмiнің (қаулысының) көшірмесін және осы үкімнің мәліметтері жазылған соттылық туралы хабарламаны, заңды күшiне енген сот үкiмi туралы анықтаманы алғаннан кейін, бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына жолдайды.
Тергеу абақтысының әкiмшiлiгiмен айрықша жазаға сотталған тұлғаларға қатысты хабарламалар, бірінші инстанциядағы сотпен шығарылған үкімді алғаннан кейін, бес жұмыс күнінің ішінде Комитеттің аумақтық органына жолданады. Айрықша жазаға сотталған тұлғаларға қатысты үкім заңды күшіне енгеннен кейін, қосымша хабарлама осы мерзімде Комитеттің аумақтық органына жолданады.
Қамауға алынғандардың тергеу абақтысынан уақытша кетуі жөнiнде хабарлама құрастырылмайды.
Жеке істің мұқабасының ішкі жағының жоғарғы сол жақ бұрышында орындаушы туралы мәлімет, есеп құжаттарының саны және жолданған күні, сондай-ақ мекен-жайы көрсетілуге жатады.

24. Если в личном деле лица, прибывшего в исправительное учреждение, отсутствуют отметки о направлении его учетных документов в органы правовой статистики и специальным учетам, администрацией учреждения, в которое прибыл осужденный, составляются алфавитные учетные карточки и дактилоскопические карты в порядке, предусмотренном пунктом 16 настоящих Правил.
При направлении этих учетных документов в территориальный орган Комитета подлежит указанию факт их составления в связи с отсутствием в личном деле осужденного сведений о первичной регистрации и указывается следственный изолятор, в котором содержалось данное лицо.
25. В случае изменения приговора в отношении осужденного, отбывающего наказание в исправительном учреждении, администрация исправительного учреждения (следственного изолятора) извещает соответствующий суд о его исполнении и направляет в территориальный орган Комитета в течение пяти рабочих дней постановление суда о внесении изменений в приговор и извещение об осужденном с указанием сведений о внесенных изменениях. На лицо, осужденное в другом регионе, в те же сроки в территориальные органы Комитета по месту осуждения предоставляется извещение об осужденном, с соответствующими сведениями.
26. На лиц, вновь осужденных в период отбывания наказания в исправительном учреждении, учетные документы составляются в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил администрацией следственного изолятора либо администрацией исправительного учреждения, если лицо не содержалось в следственном изоляторе.
27. При освобождении или смерти осужденного администрацией исправительного учреждения (следственного изолятора) составляется извещение об осужденном для территориального органа, который после производства соответствующих отметок в учете направляет его в Комитет. При смерти осужденного прилагается копия акта о смерти. На лицо, осужденное в другом регионе, составляется дополнительный экземпляр извещения об осужденном для территориального органа области по месту осуждения.
На осужденных, умерших в пути следования, извещение об осужденном составляется администрацией учреждений, из которых выбыли осужденные, после получения акта о смерти.
На лиц, в отношении которых исполнены акты о помиловании, администрацией исправительного учреждения составляются два экземпляра извещения об осужденном, один из которых направляется в территориальный орган Комитета для последующего представления в Комитет, другой - в территориальный орган Комитета по месту осуждения.
28. При заболевании этапируемого осужденного в пути следования, администрация следственного изолятора, в лечебное учреждение которого он помещен, составляет извещение об осужденном и представляет его в территориальный орган Комитета той области, откуда был этапирован осужденный. После внесения сведений в учет, территориальный орган Комитета направляет извещение в Комитет.

24. Түзету мекемесіне келіп түскен тұлғаның жеке ісінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарына оның есеп кұжаттарының жіберілгені туралы белгі жоқ болса, сотталушы келіп түскен мекеменің әкімшілігімен осы Қағиданың 16 тармағымен қарастырылған тәртіпте әліпбилік есеп карточкасы және дактилоскопиялық карта құрастырылады.
Бұл есеп құжаттарын Комитеттің аумақтық органына жолдағанда сотталушының жеке ісінде бірінші тіркеу туралы мәліметтердің жоқтығы және осы тұлға болған тергеу абақтысы көрсетілуге тиіс.
25. Тергеу мекемесінде жазасын өтеп жатқан сотталушыға қатысты үкiм өзгерген жағдайда, түзету мекемесінің (тергеу абақтысының) әкiмшiлiгi оның орындалуы туралы тиісті сотқа хабарлайды және үкімге өзгерту енгізу туралы сот қаулысын және енгізілген өзгерістер туралы көрсетілген соттылық туралы хабарламаны бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына жолдайды. Басқа аймақта сотталған тұлғаларға сотталған жері бойынша Комитеттің аумақтық органына тиісті мәлiметтері бар соттылық туралы хабарлама осы мерзімде ұсынылады.
26. Түзету мекемесінде жазасын өтеу кезiнде қайтадан сотталған тұлғаларға, есеп құжаттары тергеу абақтысының әкiмшiлiгiмен немесе тергеу абақтысында қамалмаса, түзету мекемесінің әкімшілігімен осы Қағиданың 16 тармағына сәйкес құрастырылады.
27. Сотталушы босатылса немесе қайтыс болса түзету мекемесінің (тергеу абақтысының) әкiмшiлiгiмен аумақтық орган үшін соттылық туралы хабарлама құрастырылады, ол бойынша есепке тиісті белгi қойылған соң Комитетке жолданады. Сотталушы қайтыс болғанда қайтыс болу туралы актінің көшірмесі қоса беріледі. Сотталған жері бойынша аумақтық орган үшін, басқа аймақта сотталған тұлғаға соттылық туралы қосымша хабарлама құрастырылады.
Жол бойындағы айдауда қайтыс болғандарға сотталушы кеткен мекеменiң әкiмшiлiгiмен қайтыс болуы туралы актіні алғаннан кейін, соттылық туралы хабарлама құрастырылады.
Кешірім жасау актісі қолданылған тұлғаларға, түзету мекемесінің әкiмшiлiгiмен соттылық туралы 2 дана хабарлама құрастырылады, оның біреуі соңынан Комитетке ұсыну үшін Комитеттің аумақтық органына, екіншісі сотталған жері бойынша Комитеттің аумақтық органына жолданады.
28. Айдаудағы сотталушы жол бойындағы айдауда ауырса, орналастырылған емдеу орнының тергеу абақтысының әкiмшiлiгi, соттылық туралы хабарламаны құрастырады және оны ол айдалынған облыстағы Комитеттің аумақтық органына ұсынады. Мәліметтер есепке енгiзiлген соң, хабарлама Комитеттің аумақтық органымен Комитетке жолданады.

29. Администрация учреждения, исполнившего наказание в виде смертной казни, представляет в территориальный орган Комитета два экземпляра извещения об осужденном с отражением факта исполнения приговора отметкой "убыл по приговору" для направления отдельным письмом в территориальный орган Комитета по месту осуждения и Комитет.
30. Учреждение, исполняющее меру наказания в виде ареста, в течение пяти рабочих дней после прибытия осужденного представляет в территориальный орган Комитета три экземпляра алфавитной учетной карточки и три экземпляра дактилоскопической карты, при освобождении осужденного - в указанный срок направляется извещение об осужденном с приложением копии документа, удостоверяющего его личность.
31. В случае изменения приговора в отношении лиц, освобожденных до поступления соответствующего приговора (постановления) суда по пересмотру дела, администрацией исправительного учреждения (следственного изолятора) извещение об осужденном предоставляется в порядке, установленном пунктом 25 настоящих Правил.
6. Порядок и сроки представления подразделениями миграционной
полиции органов внутренних дел сведений об изменении лицами
установочных данных
32. Подразделениями миграционной полиции городов Астаны, Алматы и областей (далее – подразделения миграционной полиции) к 15 и 30 числам каждого месяца в территориальные органы Комитета представляются сведения о гражданах, обратившихся в районные и городские подразделения миграционной полиции, по вопросу обмена документов, удостоверяющих личность, по причине перемены установочных данных (фамилии, имени, отчества, национальности, даты и места рождения).
По результатам проведенной сверки территориальными органами Комитета направляется в органы миграционной полиции запрос о предоставлении сведений формуляра из централизованной информационной базы данных документированного населения Республики Казахстан или копии формы - 1 (для паспортов образца 1974 года), на лиц, совершивших преступления, сменивших анкетные данные.
7. Порядок и сроки представления учетных документов
органами уголовно-исполнительной инспекции
33. Органы уголовно-исполнительной инспекции в течение пяти рабочих дней после постановки на свой учет лиц, осужденных условно, с отсрочкой исполнения приговора, к лишению права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, привлечению к общественным работам, исправительным работам, к ограничению свободы представляют в территориальные органы Комитета извещения об осужденном, копию приговора на осужденного и копию документа удостоверяющего личность. На лиц, осужденных судами другой области - один экземпляр алфавитной учетной карточки, копию приговора на осужденного, копию документа удостоверяющего личность и одно извещение.

29. Өлiм жазасын орындаған мекеменiң әкiмшiлiгi, үкiмнiң орындалуын көрсететін "үкiм бойынша кеттi" деген белгімен Комитеттің аумақтық органына, сотталған жеріндегі аумақтық орган және Комитетке жолдау үшін 2 дана хабарламаны жеке хатпен ұсынады.
30. Қамауға алу түрiндегi жазаны орындаушы мекеме, сотталушы келгеннен кейін, 3 дана әлiпбилiк есеп карточкасын және 3 дана дактилоскопиялық картаны, ал сотталушы босатылғанда көрсетiлген мерзімде оның жеке басын растайтын құжаттың көшірмесін қоса сала отырып, соттылық туралы хабарламаны бес жұмыс күні iшiнде Комитеттің аумақтық органына жолдайды.
31. Істі қайта қарау жөнiндегі сот үкiмi (қаулысы) түскенге дейінгі тұлғаларға қатысты үкім өзгерген жағдайда, соттылық туралы хабарламаны түзету мекемесінің әкiмшiлiгi (тергеу абақтысы) осы Қағиданың 25 тармағымен қарастырылған тәртіпте ұсынады.
6. Ішкі істер органдарының көшi-қон қызметі бөлімшелерімен
тұлғалардың анықтама деректерін өзгертуі туралы мәліметтерді
ұсынудың тәртібі мен мерзімдері
32. Астана, Алматы қалаларының және облыстардың көшi-қон қызметі бөлімшелерімен (әрі қарай - көшi-қон қызметі бөлімшелері) көшi-қон қызметінің аудандық және қалалық бөлімшелеріне жеке басын растайтын құжаттарды ауыстыру сұрағымен, анықтама деректерін (тегін, атын, әкесінің атын, ұлтын, туған және туылған жерін) ауыстыруға байланысты жүгінген азаматтар туралы мәліметтерді орнатылған нысанда әр айдың 15-де және 30-да Комитеттің аумақтық органына ұсынылады.
Комитеттің аумақтық органнымен жүргізілген салыстыру нәтижесі бойынша, сауалнамалық деректерін өзгерткен бұрын қылмыс жасаған тұлғаларға қатысты, Қазақстан Республикасының халықты құжаттандырудың орталықтындырылған ақпараттық базасынан формуляр мәліметтерін немесе 1-нысанның көшірмесін (1974 жылғы төлқұжаттың үлгісі үшін) ұсыну туралы көші-қон қызметі органына сұрау салынады.
7. Қылмыстық-атқару инспекциялары органдарымен есеп құжаттарын
ұсынудың тәртібі және мерзімдері
33. Қылмыстық-атқару инспекция органдары үкiмнiң орындалуы кейiнге қалдырылған, шартты түрде сотталған, белгiлi бір лауазымды атқару немесе белгiлi бір қызметпен айналысу құқығынан айрылған, қоғамдық жұмыстарға, түзету жұмыстарына тартылған, бостандығын шектеуге сотталған тұлғаларды өз есебiне алғаннан кейін, соттылық туралы хабарламаны сотталған тұлғаға қатысты үкімінің, жеке басын растайтын құжаттың көшірмелерін бес жұмыс күнi iшiнде Комитеттің аумақтық органына ұсынады. Басқа облыстың сотымен сотталған тұлғаларға 1 дана әліпбилік есеп карточкасы, сотталған тұлғаға қатысты үкімінің, жеке басын растайтын құжаттың көшірмелерін және 1 хабарлама ұсынылады.

34. В случае освобождения от наказания, состоящего на учете лица или изменения приговора в отношении него, а также, при снятии с учета по другим основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан органы уголовно-исполнительной инспекции в течение пяти рабочих дней после получения соответствующего процессуального решения, направляют в территориальные органы Комитета извещение об осужденном с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета инспекции или изменения приговора с приложением копии постановления суда, вступившего в законную силу.
8. Порядок и сроки представления учетных документов
приемниками-распределителями органов внутренних дел
35. Приемники-распределители после освобождения лица, не имеющего определенного места жительства и документов, удостоверяющих их личность в течение пяти рабочих дней представляют в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты на задержанное лицо, не имеющее определенного места жительства и документов, удостоверяющих личность. Повторная, в течение трех календарных лет (с 1 января по 31 декабря) постановка на дактилоскопический учет на территории одной области в отношении одного лица, не допускается. Отсчет календарного года осуществляется с момента освобождения лица без определенного места жительства и документов, удостоверяющих его личность, из приемника-распределителя.
На лиц, личность которых установлена в течение срока санкции к дактилоскопической карте прилагается заверенная копия документа, удостоверяющего личность.
Примечание: основанием для освобождения лица из приемника-распределителя является наличие документов, удостоверяющих личность: паспорт гражданина Республики Казахстан; удостоверение личности гражданина Республики Казахстан; вид на жительство иностранца в Республике Казахстан; удостоверение лица без гражданства; дипломатический паспорт Республики Казахстан; служебный паспорт Республики Казахстан; удостоверение беженца; удостоверение личности моряка Республики Казахстан; заграничный паспорт; свидетельство на возвращение; свидетельство о рождении (для лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста); водительское удостоверение; военный билет, либо завершение срока санкции суда о превентивном ограничении свободы.
36. На лиц, не имеющих определенного места жительства и документов, удостоверяющих их личность, анкетные (родовые) данные которых не установлены, в дактилоскопических картах, подлежащих представлению в территориальные органы Комитета, сведения об анкетных данных указываются согласно результатам проверки по учетам Комитета. В случае отсутствия сведений по результатам проверки в Комитете, учетные документы составляются на основании данных ГИАЦ МВД РФ (при наличии данных).
Если в результате проверочных мероприятий освобожденному из приемника-распределителя лицу будут установлены родовые анкетные данные, отличные от указанных в учетных документах, ранее направленных в территориальные органы Комитета, администрация приемника-распределителя в течение пяти рабочих дней направляет в территориальные органы Комитета копию справки о результатах проверки по установлению личности задержанного для корректировки учетных данных.

34. Есепте тұрған тұлға жазадан босатылса немесе ол жөнінде үкім өзгерсе, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамаларымен қарастырылған басқа негіздер бойынша есептен алынса, қылмыстық-атқару инспекциясы, инспекцияның есебiнен алыну негiздерi туралы толық мәлiметтерді немесе үкімнің өзгергенін көрсете отырып, заңды күшіне енген сот қаулысының көшірмесін қоса салып, соттылық туралы хабарламаны тиісті іс жүргізу шешiмін алғаннан кейін 5 жұмыс күнi iшiнде Комитеттің аумақтық органына жолдайды.
8. Ішкi iстер органдарының қабылдау-бөлу мекемелерімен есеп
құжаттарын ұсынудың тәртібі және мерзімдері
35. Қабылдау-бөлу мекемелері белгiлi тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаттары жоқ тұлға босатылғаннан кейін, белгiлi тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаттары жоқ тұлға бойынша бес жұмыс күні iшiнде Комитеттің аумақтық органына 1 дана дактилоскопиялық карта ұсынады. Бір облыстың аумағындағы бiр тұлғаны үш күнпарақтық жыл iшiнде (1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін) дактилоскопиялық есепке қайталап қоюға болмайды. Күнпарақтық жыл есебі қабылдау-бөлу мекемесінен белгiлi тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаттары жоқ тұлға босатылған сәттен бастап басталады.
Санкция мерзімі кезінде жеке басы анықталған тұлғаның дактилоскопиялық картасына жеке басын растайтын құжаттың бекітілген көшірмесі қоса салынады.
Ескерту: қабылдау-бөлу мекемесінен тұлғаны босатудың негізі жеке басын растайтын құжаттың болуы: Қазақстан Республикасының төлқұжаты; Қазақстан Республикасының жеке куәлігі; Қазақстан Республикасында шетел азаматының тұруға ықтиярхаты; азаматтығы жоқ тұлғаның жеке куәлігі; Қазақстан Республикасының дипломатиялық төлқұжаты; Қазақстан Республикасының қызметтік төлқұжаты; босқындардың куәлігі; Қазақстан Республикасының теңіз қызметкерінің жеке куәлігі; шетелдік төлқұжат; қайта оралу куәлігі; тууы туралы куәлік (16 жасқа толмағандар үшін); жүргізуші куәлігі; әскери билет немесе бостандығын шектеудің алдын алу туралы сот санкциясының мерзімінің аяқталуы.
36. Белгiлi тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаты жоқ, сауалнамалық (туыстық) деректері анықталмаған тұлғалардың Комитеттің аумақтық органына жіберуге жататын дактилоскопиялық картасына сауалнамалық деректер туралы мәліметтер Комитет есебінен тексерудің нәтижесі бойынша көрсетіледі. Комитет есебінен тексеру нәтижесінде мәліметтер жоқ болған жағдайда, есеп құжаттары РФ ІІМ БАТО мәліметтерінің негізінде құрастырылады (деректер болған жағдайда).
Егер тексеру қабылдау-бөлу мекемесінен босатылған тұлғаны тексеру жүргізу нәтижесінде Комитеттің аумақтық органына бұрын жiберiлген есеп құжаттарында көрсетiлгеннен басқа өзгешеліктер анықталса, есеп мәлiметтеріне түзету енгізу үшiн ұсталған тұлғаны анықтау үшiн жүргiзiлген тексерудiң нәтижелерi туралы анықтаманың көшiрмесiн қабылдау-бөлу мекемесінің әкiмшiлiгi бес жұмыс күнi iшiнде Комитеттің аумақтық органына жолдайды.

37. Приемники-распределители в течении трех рабочих дней с момента водворения лица, не имеющего определенного места жительства и документов, удостоверяющих их личность, направляют в территориальное управление запрос на бланке требования согласно приложению 10 к настоящим правилам и дактилоскопическую карту на задержанного для проверки по учетам Комитета.
38. Иностранные граждане, не имеющие документов, удостоверяющих их личность и документов, подтверждающих их постоянное место проживания, подлежат постановке на учет в общем порядке.
9. Порядок и сроки представления учетных документов судами
39. Судебными органами в соответствии с информационным взаимодействием осуществляется выгрузка сведений в ЦБД Комитета из Единой автоматизированной информационно-аналитической системы судебных органов Республики Казахстан (далее – ЕАИАС СО РК). При передаче судами электронных информационных учетных документов (ЭИУД) производится вложение электронных копий:
1) вступивших в законную силу приговоров (постановлений) по возбужденным делам частного обвинения;
2) постановлений о снятии судимости (кроме постановлений в отношении лиц, состоящих на момент рассмотрения дела на учете Уголовно-исполнительных инспекций управлений Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан);
3) постановлений об изменении анкетных данных подсудимых и правонарушителей.
40. Судами в течение трех рабочих дней после вступления приговора (постановления) в законную силу предоставляются администрации следственного изолятора справка о вступлении приговора (постановления) суда в законную силу и копия приговора (постановления) суда.
10. Порядок и сроки представления территориальными органами
Комитета учетных документов на централизованный учет
41. Учетные документы, подлежащие централизованному учету, представляются в Комитет не реже одного раза в течение десяти рабочих дней с сопроводительными письмами, в которых указывается количество направляемых алфавитных учетных карточек, дактилоскопических карт и извещений об осужденном (арестованном), с приложением списков, составленных в алфавитном порядке в двух экземплярах с указанием дактилоскопических формул согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
42. Комитетом осуществляется контроль за полнотой, достоверностью и сроками ввода сведений в АИС СУ и АДИС, а также за сроками постановки, полнотой и достоверностью информационных учетных документов представленных на централизованный учет в Комитет.
43. Учетные документы, подлежащие централизованному учету, полнота и достоверность которых потребовали уточнения и проверки в субъектах правовой статистики и специальных учетов, направляются в Комитет отдельно сопроводительным письмом, с указанием причины их несвоевременного представления.

37. Қабылдау-бөлу мекемелері белгiлi тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаттары жоқ тұлғалар қамауға алынған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына осы Қағиданың 10 қосымшасына сәйкес талап бланкісінде сұрау салады және Комитеттің есебінен тексеру үшін ұсталған тұлғаның дактилоскопиялық картасын жолдайды.
38. Жеке басын растайтын және белгiлi тұрағын бекітетін құжаттары жоқ шетел азаматтары есепке жалпы тәртіппен қойылуға жатады.
9. Соттармен есеп құжаттарын ұсынудың тәртібі және мерзімдері
39. Сот органдарымен Комитеттің Орталық деректер қорына Қазақстан Республикасы сот органдарының бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық-талдау жүйесінен (әрі қарай - ҚР СО БААТЖ) мәліметтерді көшіру ақпараттық өзара іс-қимылға байланысты жүргізіледі. Соттармен электронды ақпараттық есеп құжаттары (ЭАЕҚ) берілгенде электронды үлгідегі құжаттардың көшірмелерін салу жүргізіледі:
1) жеке айыптау ісі бойынша заңды күшiне енген үкiмдер (қаулылар);
2) соттылықты алып тастау туралы қаулылар (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қылмыстық-атқару инспекциясы басқармасының есебінде істі қарау сәтінде тұрған тұлғалардың қаулылардан басқасы);
3) сотталушының және құқық бұзушының сауалнамалық деректерін өзгертуі туралы қаулылар.
40. Үкім (қаулы) заңды күшіне енгеннен кейін, үкімнің (қаулының) заңды күшіне енуі туралы анықтама және сот үкімінің (қаулының) көшірмесі соттармен тергеу абақтысының әкімшілігіне үш жұмыс күні ішінде ұсынылады.
10. Орталықтандырылған есепке Комитеттің аумақтық органдарымен
есеп құжаттарын ұсынудың тәртібі және мерзімдері
41. Орталықтандырылған есепке қоюға жататын есеп құжаттары, жолданған әлiпбилiк есеп карточкаларының, дактилоскопиялық карталардың және соттылық (қамауға алыну) туралы хабарламалардың саны, дактилоскопиялық формуласы көрсетіле отырып, әлiпбилiк ретте құрастырылған 2 дана бақылау тiзiмi қоса беріле отырып, Комитетке ілеспе хатпен он жұмыс күні ішінде бір реттен кем емес уақытта осы Қағиданың 11 қосымшасына сәйкес жолданады.
42. Комитетпен мәліметтердің толықтығына, нақтылығына және АЕА АА, АДАЖ мерзімінде енгізілуге, сонымен бірге Комитеттің орталықтандырылған есебіне ұсынылған ақпараттық есеп құжаттарының толықтығы мен нақтылығына бақылау жүргізу жүзеге асырылады.
43. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерінен толықтығы мен нақтылығы анықтауды, тексеруді қажет ететін орталықтандырылған есепке алуға жататын есеп құжаттары, дер кезінде ұсынылмау себептерін көрсете отырып, жеке ілеспе хатпен Комитетке жолданады.

11. Обработка учетных документов в территориальных
органах Комитета
44. Пофамильные и дактилоскопические картотеки ведутся в соответствии с примерным порядком их построения согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
При размещении алфавитных учетных карточек в картотеке, на них указывается дата и фамилия сотрудника, производившего данную работу, на дактилоскопических картах - на оборотной стороне в левом нижнем углу указывается дата, фамилия сотрудника, вычислившего дактилоскопическую формулу, на извещениях об осужденном (арестованном) - осуществившего сверку с алфавитными учетными карточками и внесшего соответствующие отметки.
В военном и транспортном территориальных органах Комитета ведутся картотеки контроля поступления процессуальных решений.
45. Территориальными органами Комитета проверяются своевременность представления и правильность оформления поступивших от субъектов учета информационных учетных документов, качество и идентичность отпечатков пальцев на дактилоскопических картах и алфавитных учетных карточках.
Сведения о принятых процессуальных решениях подлежат полному и точному внесению в алфавитные учетные карточки.
При обнаружении неполных или разноречивых сведений принимаются срочные меры к их восполнению или уточнению.
Изменение анкетных данных, указанных в алфавитной учетной карточке в отношении осужденного лица, производится на основании соответствующего постановления суда. Копия постановления суда об изменении анкетных данных направляется в Комитет.
46. Поступившие из подразделений миграционной полиции сведения о гражданах, изменивших установочные данные, сотрудники территориальных органов Комитета проверяют по пофамильному учету.
При наличии сведений в отношении граждан, изменивших установочные данные, для размещения в пофамильной картотеке по новым анкетным данным, сотрудником территориального органа Комитета составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки, сведения которой не позднее трех рабочих дней вводятся в АИС СУ (с прикреплением графических копий письма подразделения миграционной полиции (с исх. и вх. номерами) и сведений формуляра из централизованной информационной базы данных документированного населения Республики Казахстан или копии формы - 1 (для паспортов образца 1974 года). При этом, в алфавитной учетной карточке по прежним анкетным данным, проставляется отметка об изменении установочных данных гражданина с их полным указанием, аналогичные сведения вводятся в АИС СУ.
В случае, если алфавитные учетные карточки в отношении граждан, изменивших установочные данные ранее были направлены в Комитет на централизованный учет, а также для последующего предоставления в МИБ, сотрудником территориального органа Комитета составляется еще два экземпляра алфавитной учетной карточки с новыми установочными данными и направляются в течение десяти рабочих дней с момента ввода информации в АИС СУ в Комитет сопроводительным письмом, с приложением списков. В сопроводительном письме указывается дата направления материала в Комитет по прежним установочным данным. Один экземпляр размещается в пофамильной картотеке Комитета, второй – направляется в ГИАЦ МВД РФ.
Территориальные органы Комитета один раз в полугодие проводят проверки полноты и своевременности предоставления подразделениями миграционной полиции сведений о гражданах, изменивших установочные данные.

11. Комитеттің аумақтық органдарында есеп құжаттарын өңдеу
44. Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотека осы Қағиданың 12 қосымшасына сәйкес оларды орналастырудың қатаң тәртібімен жүргізіледі.
Әліпбилік есеп карточкаларын картотекаға орналастырғанда, онда осы жұмысты жүргізген қызметкердің тегі және күні, ал дактилоскопиялық картаның артқы бетінің сол жақ бұрышында дактилоскопиялық формуланы есептеген қызметкердің тегі, есептеген күні көрсетіледі, соттылық (қамауға алыну) туралы хабарламада әліпбилік есеп карточкасымен салыстыру жұмысын және сәйкес өзгерістер енгізу жүргізген қызметкердің тегі көрсетіледі.
Комитеттің әскери және көліктік аумақтық органдарында іс жүргізу шешімдерінің келіп түсуін бақылайтын картотека жүргізіледі.
45. Комитеттің аумақтық органдарымен субъектілерден келіп түскен есеп құжаттарының мерзiмiнде ұсынылуы және рәсiмделуiнiң дұрыстығы, дактилоскопиялық карталардағы, әліпбилік есеп карточкасындағы саусақ бедерiнiң сапасы мен бiрдейлiгi тексеріледі.
Қабылданған іс жүргізу шешімдері туралы мәліметтер әліпбилік есеп карточкасына толық және дәл енгізілуге тиіс.
Толық емес немесе сәйкес келмейтін әртүрлi мәліметтер анықталғанда, оларды толықтыру немесе нақтылау жөнiнде шұғыл шаралар қолданылады.
Сотталған тұлғаның әліпбилік есеп карточкасында сауалнамалық деректері өзгерген болса, сәйкес сот қаулысының негізінде өзгеріс енгізіледі. Сауалнамалық деректердің өзгеруі туралы сот қаулысының көшірмесі Комитетке жолданады.
46. Анықтама деректерін өзгерткен азаматтар туралы көші-қон қызметі бөлімшелерінен келіп түскен мәліметтерді Комитеттің аумақтық органдарының қызметкерлері тегі бойынша есептен тексереді.
Анықтама деректерін өзгерткен азаматтар туралы мәліметтер болса, жаңа сауалнамалық дерекпен тегі бойынша картотекаға орналастыру үшін Комитеттің аумақтық органының қызметкерімен 1 дана әліпбилік есеп карточкасы құрастырылады, ал мәлімет үш жұмыс күнінен кешіктірілмей АЕА АА енгізіледі (көші-қон қызметі бөлімшесі хатының (олардың шығыс және кіріс номерімен) және Қазақстан Республикасының халықты құжаттандырудың орталықтындырылған ақпараттық базасының формуляр мәліметтерінің немесе 1-нысанның (1974 жылғы төлқұжаттың үлгісі үшін) графикалық көшірмелері тіркеледі. Бұл ретте, бұрынғы сауалнамалық деректері жазылған әліпбилік есеп карточкасына толық түрде азаматтың анықтама деректерін өзгерткені туралы белгі қойылады, осындай мәлімет АЕА АА енгізіледі.
Анықтама деректерін өзгерткен азаматтар туралы әліпбилік есеп карточкасы Комитеттің орталықтандырылған есебіне және МАБ-қа ұсыну үшін бұрын жіберілген жағдайда, Комитеттің аумақтық органының қызметкерімен жаңа сауалнамалық деректер бойынша 2 дана әліпбилік есеп карточкасы құрастырылады, тізім қоса салынып, АЕА АА енгізілген сәттен бастап, он жұмыс күні ішінде ілеспе хатпен Комитетке жолданады. Ілеспе хатта бұрынғы анықтама деректерімен жіберілген материалдың Комитетке жіберілген күні көрсетіледі, 1 данасы Комитеттің тегі бойынша картотекасына, екіншісі РФ ІІМ БАТО жолданады.
Комитеттің аумақтық органы жарты жылда бір рет көші-қон қызметі бөлімшелерімен анықтама деректерін өзгерткен азаматтар туралы ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен мерзімін тексеру үшін салыстыру жұмыстарын жүргізеді.

49. В военном и транспортном территориальных органах Комитета алфавитные учетные карточки, подлежат обработке и вводу в АИС СУ не позднее пяти рабочих дней с момента поступления.
Алфавитные учетные карточки, содержащие информацию о принятых процессуальных решениях, после ввода в АИС СУ с прикреплением графических копий приговора (постановления) и копий документов удостоверяющих личность, в течение десяти рабочих дней направляются в соответствующий территориальный орган Комитета (по месту совершения преступления) для размещения в пофамильную картотеку.
Из карточек, в которых отсутствуют сведения о процессуальных решениях, в военном и транспортном территориальных органах Комитета создается контрольная картотека.
Поступившие сведения о принятых процессуальных решениях сотрудник военного или транспортного территориального органа Комитета, в течении пяти рабочих дней вносит в алфавитные учетные карточки и вводит в АИС СУ, с прикреплением графических копий приговора (постановления) и копий документов, удостоверяющих личность. В течение десяти рабочих дней алфавитные учетные карточки направляются в соответствующий территориальный орган Комитета (по месту совершения преступления) для размещения в пофамильную картотеку.
Военный и транспортный территориальные органы Комитета осуществляют контроль за поступлением сведений о принятых органами следствия (дознания) или судами процессуальных решениях по уголовным делам, сведений о лицах, в отношении которых уголовное преследование прекращено.
50. Территориальные органы Комитета не позднее пяти рабочих дней с момента поступления сведений о процессуальном решении в отношении лиц, к которым не применялась мера пресечения в виде ареста, вносят их в алфавитные учетные карточки, размещают в пофамильной картотеке и вводят в АИС СУ с прикреплением графических копий приговора (постановления) и копий документов, удостоверяющих личность.
Алфавитные учетные карточки на эту категорию лиц в Комитет не направляются, за исключением учетных документов в отношении осужденных, к которым не применялась мера пресечения в виде ареста, но подлежащих направлению в МИБ.
Территориальными органами, включая военный и транспортный, два раза в месяц 1 и 15 числа в Комитет направляются составленные в алфавитном порядке списки лиц, к которым не применялась мера пресечения в виде ареста и в АИС СУ введены вступившие в законную силу процессуальные решения, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, а также по одному экземпляру алфавитных учетных карточек в отношении осужденных, к которым не применялась мера пресечения в виде ареста, но подлежащих направлению в МИБ.

49. Комитеттің әскери және көлік аумақтық органдарымен әліпбилік есеп карточкалары түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде өңделуге және АЕА АЖ енгізуге жатады.
Қабылданған іс жүргізу шешімдері туралы мәліметтер бар әліпбилік есеп карточкалары АЕА АЖ енгізілгеннен кейін, үкімнің (қаулының) және жеке басын растайтын құжаттың графикалық көшірмелері тіркеліп, он жұмыс күні ішінде Комитеттің сәйкес аумақтық органына (қылмыс жасаған орнына байланысты) тегі бойынша картотекаға орналастыру үшін жолданады.
Комитеттің әскери және көлік аумақтық органдарында іс жүргізу шешімдері туралы мәліметтер жоқ карточкалардан бақылау картотекасы құрастырылады.
Комитеттің әскери және көлік аумақтық органдарының қызметкерлері қабылданған іс жүргізу шешімдері туралы келіп түскен мәліметтерді әліпбилік есеп карточкасына жазып, үкімнің (қаулының) және жеке басын растайтын құжаттың графикалық көшірмелері тіркей отырып, АЕА АЖ бес жұмыс күні ішінде енгізеді және он жұмыс күні ішінде Комитеттің сәйкес аумақтық органына (қылмыс жасаған орнына байланысты) тегі бойынша картотекаға орналастыру үшін жолдайды.
Комитеттің әскери және көлік аумақтық органдары, тергеу (анықтау) органдары немесе сотпен қабылдаған қылмыстық істер бойынша іс жүргізу шешімдерінің, қылмыстық қудалау қысқартылған тұлғаларға қатысты мәліметтердің келіп түсуіне бақылау жасауды қамтамасыз етеді.
50. Комитеттің аумақтық органы қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданбаған тұлғаларға қатысты іс жүргізу шешімі туралы мәлімет келіп түскен сәттен бастап, бес жұмыс күнінен кешіктірмей оларды әліпбилік есеп карточкасына жазып, тегі бойынша картотекаға орналастырады және үкімнің (қаулының) және жеке басын растайтын құжаттың графикалық көшірмелерін тіркей отырып, АЕА АЖ енгізеді.
Қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданбаған бұл санаттағы әліпбилік есеп карточкалары, бірақ МАБ жолдануға жататындардан басқасы, Комитетке жолданбайды.
Әскери және көлік органдарын қоса, Комитеттің аумақтық органдары әр айдың 1-де және 15-де екі рет АЕА АА жүйесіне енгізілген, заңды күшіне енген іс жүргізу шешімдерін осы Қағиданың 13 қосымшасына сәйкес, сонымен бірге қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданбаған, бірақ МАБ жолдануға жататын 1 дана әліпбилік есеп карточкасын, қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданбаған тұлғаларға қатысты әліпбилік тәртіпте құрастырылған тізімді Комитетке жолдайды.

51. Алфавитные учетные карточки на лиц, осужденных, судами другой области, представленные в территориальные органы Комитета службами уголовно-исполнительной инспекции, размещаются в картотеки. Сведения с извещений вносятся в алфавитные учетные карточки и вводятся в АИС СУ.
52. Контроль соблюдения органами уголовно-исполнительной инспекции правил оформления и сроков представления в территориальные органы Комитета учетных документов осуществляется территориальным органом путем сверки учетных данных не реже одного раза в квартал.
Результаты сверки с органом уголовно-исполнительной инспекции оформляются актом, который составляется в двух экземплярах и подписывается руководителями органов, один экземпляр акта сверки хранится в территориальном органе.
53. При поступлении вступившего в законную силу приговора (постановления) по делам частного обвинения (за исключением уголовных дел частного обвинения прекращенных по реабилитирующим основаниям) составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки, сведения которой в течение пяти рабочих дней со дня поступления вводятся в АИС СУ (с прикреплением графической копии приговора (постановления), бумажный носитель размещается в пофамильную картотеку территориального органа.
54. Подразделения формирования правовой статистики территориальных органов Комитета, включая военный и транспортный, в течение одного рабочего дня, после внесения корректировок в реквизиты или удаления ошибочно введенных сведений в базу данных ЕУСС, информируют подразделения пофамильного учета.
Подразделения формирования правовой статистики территориальных органов Комитета обеспечивают полное и своевременное представление на пофамильный учет сведений о принятых процессуальных решениях (справок о результатах судебного рассмотрения дела, алфавитных учетных карточек о прекращении уголовного дела, в отношении лиц, привлеченных к уголовной ответственности).
Для проведения контрольной сверки подразделения формирования правовой статистики территориальных органов Комитета ежеквартально предоставляют в подразделения пофамильного учета списки за отчетный период в отношении лиц:
осужденных судами (по вступившим в законную силу судебным актам);
уголовные дела в отношении которых прекращены судами, по не реабилитирующим основаниям, в том числе по делам частного обвинения (по вступившим в законную силу судебным актам);
привлеченных в качестве обвиняемых, в отношении которых уголовные дела (преследования) прекращены судами по реабилитирующим основаниям, за исключением дел частного обвинения (по вступившим в законную силу судебным актам);
привлеченных в качестве обвиняемых, в отношении которых уголовное дело (преследование) прекращено органами уголовного преследования по реабилитирующим основаниям (по постановлениям, на которые имеется заключение прокурора);
привлеченных в качестве обвиняемых, в отношении которых уголовное дело (преследование) прекращено прокурорами по реабилитирующим основаниям;
в отношении которых судами вынесены решения в апелляционной, кассационной и надзорной инстанции;
признанных судами недееспособными либо ограничено дееспособными.
Результаты сверки оформляются актом сверки и утверждаются начальниками подразделений специальных учетов и формирования правовой статистики территориальных органов Комитета.
При выявлении расхождений сотрудник подразделения пофамильного учета территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, принимает незамедлительные меры к их уточнению, и в течение 24 часов, с момента получения достоверных сведений, обеспечивает ввод в АИС СУ недостающих сведений.

51. Қылмыстық-атқару инспекциясы қызметімен Комитеттің аумақтық органына ұсынылған басқа облыстың соттарымен сотталған тұлғаларға қатысты әліпбилік есеп карточкалары картотекаға орналастырылады. Хабарламадағы мәліметтер әліпбилік есеп карточкасына жазылып, АЕА ААЖ енгізіледі.
52. Қылмыстық-атқару инспекциялары органымен Комитеттің аумақтық органына ұсынылған есеп құжаттарының рәсімделу тәртібі және мерзімі тоқсанына 1 реттен кем емес уақытта, есеп мәліметтеріне салыстыру жұмыстарын жүргізу арқылы аумақтық органмен жүзеге асырылады.
Қылмыстық - атқару инспекциялары органына жүргізілген салыстыру жұмыстарының нәтижесі 2 данада актімен рәсімделеді және оған орган басшысының қолы қойылады, актінің 1 данасы аумақтық органда сақталады.
53. Жеке айыптау ісі бойынша заңды күшіне енген үкім (қаулы) келіп түскенде (ақталған негізде қысқартылған жеке айыптау қылмыстық ісінен басқасы) 1 дана әліпбилік есеп карточкасы құрастырылады, мәлімет түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде АЕА ААЖ енгізіледі, (заңды күшіне енген үкімнің (қаулының) графикалық көшірмесі тіркеледі), қағаз жүзіндегі есеп құжаты аумақтық органның картотекасына орналастырылады.
54. Комитеттің аумақтық органының құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшелері әскери және көлік органдарымен қоса, ББСЖ деректер қорына өзгертулер енгізгеннен кейін немесе қате енгізілген мәліметтерді жойғаннан кейін, тегi бойынша есепке алу бөлімшелеріне хабарлайды.
Комитеттің аумақтық органының құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшелері қабылданған іс жүргізу шешімдері (істі сотпен қараудың нәтижесі туралы анықтама, қылмыстық жауапкершілікке тартылған тұлғаларға қатысты қылмыстық істі қысқарту туралы әліпбилік есеп карточкасы) туралы мәліметтерді тегі бойынша есепке толық және мерзімінде ұсынуды қамтамасыз етеді.
Комитеттің аумақтық органының құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшелері бақылау салыстыру жұмыстарын жүргізу үшін, есеп кезеңі бойынша тегі бойынша есепке алу бөлімшелеріне төмендегі тұлғаларға қатысты тізім ұсынады:
сотпен сотталғандарға (заңды күшіне енген сот актілері бойынша);
ақталмайтын негізде сотпен қысқартылған қылмыстық істер, оның ішінде жеке айыптау істері бойынша (заңды күшіне енген сот актілері бойынша);
қылмыстық іс (қудалау) сотпен ақталған негізде қысқартылған айыпталушы ретінде тартылғандарға, жеке айыптау істерінен басқа (заңды күшіне енген сот актілері бойынша);
қылмыстық іс (қудалау) қылмыстық қудалау органымен ақталған негізде қысқартылған айыпталушы ретінде тартылғандарға (прокурордың қортындысы бар қаулылар бойынша);
қылмыстық іс (қудалау) прокурормен ақталған негізде қысқартылған айыпталушы ретінде тартылғандарға;
апелляция, кассация және қадағалаушы инстанциялармен сотпен шешім шығарылғандарға;
сот арқылы әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттігі шектеулі деп танылғандарға.
Салыстыру жұмысының нәтижесі актімен рәсімделеді, Комитеттің аумақтық органының құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алу бөлімшелерінің бастықтарымен бекітіледі.
Әскери және көлік органдарын қоса, Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшелерінің қызметкері сәйкессіздік анықталған жағдайда, оны анықтау бойынша шұғыл шара қабылдап, анық мәлімет алған сәттен бастап 24 сағаттың ішінде АЕА ААЖ жетіспеген мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.

55. Территориальными органами Комитета, включая военный и транспортный, ежедекадно проводятся взаимосверки сведений пофамильного учета и формирования правовой статистики. Распечатанные из базы данных ЕУСС сведения, по введенным за указанный период статистическим карточкам формы 2.0, 2.1, 3.0 и 6.0, сверяются со сведениями АИС СУ на предмет наличия на пофамильном учете сведений о лицах, привлеченных в качестве обвиняемых, о принятых органами следствия (дознания), прокурорами или судами процессуальных решений, а также о лицах, которым не было предъявлено обвинение и уголовное дело прекращено по нереабилитирующим основаниям.
Результаты ежедекадных сверок оформляются сводным актом сверки один раз в месяц, который утверждается начальниками подразделений специальных учетов и формирования правовой статистики территориальных органов Комитета.
При выявлении расхождений сотрудник подразделения пофамильного учета территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, принимает незамедлительные меры к их уточнению, и в течение 24 часов, с момента получения достоверных сведений, обеспечивает ввод в АИС СУ недостающих сведений.
56. Территориальные органы Комитета не реже одного раза в полугодие проводят проверки полноты и своевременности представления приемниками-распределителями учетных документов в отношении задержанных лиц, не имеющих постоянного места жительства и документов.
57. В соответствии с извещениями об осужденном (арестованном), в алфавитные учетные карточки вносятся сведения о движении осужденных, изменении вступившего в законную силу приговора суда, освобождении осужденных, смерти и месте ее регистрации и т.д.
Сведения извещений об осужденном и других корректирующих документов подлежат вводу в АИС СУ в течение пяти рабочих дней, со дня их поступления в территориальный орган Комитета.
Представленные в территориальные органы Комитета извещения с отметкой "убыл по приговору", об исполнении исключительной меры наказания, обрабатываются территориальными органами Комитета по месту осуждения и Комитетом в общем порядке.
После внесения в алфавитные учетные карточки сведений о смерти осужденного, исполнении приговора в отношении лица, осужденного к исключительной мере наказания, дактилоскопические карты на них уничтожаются.
58. Извещения об освобождении, в том числе условно-досрочном, снятии с учета, смерти и об изменении приговора подлежат направлению в Комитет в течение десяти рабочих дней со дня их поступления в территориальный орган Комитета.
Извещения на бумажных носителях о прибытии, убытии из/в исправительное учреждение и уголовно-исполнительную инспекцию в Комитет не представляются.
Территориальный орган Комитета не реже одного раза в месяц направляет в Комитет списки осужденных лиц, по которым внесены в АИС СУ сведения о движении осужденного, а именно убытии, прибытии в учреждение и постановке на учет в уголовно-исполнительной инспекции согласно приложению 14 к Правилам.

55. Әскери және көлік органдарын қоса, Комитеттің аумақтық органдарымен тегi бойынша есепке алу және статистика бөлiмшелерiнің мәліметтеріне он күн сайын өзара салыстыру жұмыстары жүргізіледі. Көрсетілген кезең бойынша 2.0 2.1 және 6.0 нысанды статистикалық карточкалардың ББАЖ жүйесінен басылып шығарылған мәліметтері АЕА ААЖ мәліметтерімен салыстырылады, яғни айыпты ретінде жауапкершілікке тартылған тұлғалар, тергеу (анықтау) органдарымен, прокурормен немесе сотпен қабылданған іс жүргізу шешімдері, сондай-ак айып тағылмай қылмыстық іс ақталмайтын негізде қысқартылған тұлғалар туралы мәліметтердің тегі бойынша есепте тұрғандығын тексеру үшін.
Он күндік салыстыру жұмыстарының нәтижесі айына бір рет жинақтау актісімен рәсімделеді және Комитеттің аумақтық органының құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алу бөлімшелерінің бастықтарымен бекітіледі.
Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, Әскери және көлік органдарын қоса, Комитеттің аумақтық органының тегі бойынша есепке алу бөлімшесінің қызметкері оны анықтау үшін шұғыл шара қолданады, нақты мәлімет алынған сәттен бастап 24 сағаттың ішінде АЕА ААЖ жетіспейтін мәліметті енгізеді.
56. Комитеттің аумақтық органы қабылдаушы-бөлуші органдарымен ұсынылған белгілі тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаттары жоқ ұсталынған тұлғаларға қатысты есеп құжаттарының толықтығына және мерзімінде тапсырылуына жарты жылда 1 реттен кем емес уақытта тексеру жүргізеді.
57. Әліпбилік есеп карточкасына соттылық (қамауға алу) туралы хабарламаға сәйкес, сотталғандардың қозғалысы, заңды күшіне енген сот үкімінің өзгеруі, сотталушының босатылуы, өлімі мен оның тіркелген орны т.б. мәліметтер енгізіледі.
Соттылық туралы хабарламаның және басқа да түзету құжаттарының мәліметтері Комитеттің аумақтық органына келіп түскен күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде АЕА ААЖ енгізіледі.
Комитеттің аумақтық органына ұсынылған айрықша жазасының орындалғаны туралы "үкім бойынша кетті" деген белгісі бар хабарлама сотталған жеріндегі аумақтық орган мен Комитетте жалпыға бірдей тәртіппен өңделеді.
Әліпбилік есеп карточкасына сотталушының өлімі, айрықша жазаға кесілген тұлға жөнінде үкімнің орындалуы туралы мәліметтер енгізілгеннен кейін, олардың дактилоскопиялық картасы жойылады.
58. Босату туралы, оның ішінде шартты мерзімінен бұрын босату, есептен алу, үкімнің өзгеруі туралы хабарлама Комитеттің аумақтық органына келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде Комитетке жолдауға жатады.
Түзету мекемесінің және қылмыстық-атқару инспекциясының келу-кету туралы қағаз жүзіндегі хабарламалары Комитетке ұсынылмайды.
Комитеттің аумақтық органы айына бір реттен кем емес уақытта сотталған тұлғалардың тізімін, АЕА ААЖ енгізілген соттылықтың қозғалысы туралы мәліметттерді, оның ішінде мекемеге кетуі, келуі және қылмыстық-атқару инспекциясына еспке қойылуы туралы мәліметтерді осы Қағиданың 14 қосымшасына сәйкес Комитетке жолдайды.

59. Сотрудниками подразделений пофамильного и дактилоскопического учетов при обработке извещений об осужденных (в том числе о движении) проверяется законность принятого решения на соблюдение требований норм Уголовного Кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК) и УПК РК.
В случае выявления нарушений законодательства, территориальный орган Комитета направляет информацию о нарушении надзирающему прокурору.
60. По извещениям органов национальной безопасности в алфавитные учетные карточки вносятся архивные шифры уголовных дел, хранящихся в их архивах.
61. Срок хранения учетных документов в пофамильной и дактилоскопической картотеках устанавливается специальным перечнем согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
12. Порядок ввода информационных учетных документов
в автоматизированную информационную систему "Специальные учеты"
(АИС СУ) и автоматизированную дактилоскопическую информационную
систему (АДИС)
62. Деятельность территориального органа, включая военный и транспортный, по ведению автоматизированных информационных систем Комитета (далее – АИС) осуществляется в строгом соответствии с требованиями нормативных актов по обеспечению информационной безопасности органов и учреждений прокуратуры.
Работники территориального органа, включая военный и транспортный, проходят соответствующее обучение и предупреждаются об ответственности за несанкционированное использование сведений АИС, а также за разглашение парольной информации.
Предоставление персональных логинов и паролей, а также внесение изменений в статус пользователя АИС осуществляется исключительно Комитетом.
63. Сотрудник территориального органа, включая военный и транспортный, при вводе сведений в АИС СУ на алфавитных учетных карточках проставляет печать с номером оператора ввода.
При вводе в АДИС на дактилоскопической карте проставляется штамп с фамилией оператора и отражается порядковый номер дактилоскопической карты, присвоенный базой.
64. Ввод в АИС СУ сведений алфавитных учетных карточек и корректирующих документов, представленных субъектами правовой статистики и специальных учетов на лиц, совершивших преступления, привлеченных к уголовной ответственности и осужденных, осуществляется строго в соответствующие реквизиты, без сокращений и в сроки, не превышающие пяти рабочих дней со дня их поступления в территориальные органы Комитета, включая военный и транспортный, или их районные (городские) подразделения.
Сотрудник районного (городского) подразделения территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, в течение пяти рабочих дней после получения алфавитной учетной карточки вводит сведения в АИС СУ и направляет ее в территориальный орган Комитета, включая военный и транспортный.
В АИС СУ на лицо, в отношении которого уголовное дело (преследование) прекращено судом, в обязательном порядке вводятся дата приговора (постановления) суда, наименование суда без сокращений, ссылка на статьи УК и УПК РК, дата вступления приговора (постановления) суда в законную силу.
При прекращении уголовного дела (преследования) органом уголовного преследования в АИС СУ, в обязательном порядке, указывается полное наименование органа вынесшего постановление о прекращении уголовного дела, дата вынесения постановления, ссылка на статьи УК и УПК РК, информация об утверждении или заключении прокурора, т.е. о согласии прокурора с основанием прекращения уголовного дела (преследования).
В отношении лиц, уголовные дела (преследования) по которым прекращены (местный учет), в АИС СУ прикрепляются заверенные ответственным сотрудником графические копии следующих подтверждающих документов:
если уголовное дело (преследование) прекращено производством органами уголовного преследования, то – согласованное с прокурором постановление о прекращении уголовного дела (преследования), в случае прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, дополнительно прилагается копия мотивированного заключения прокурора о согласии с прекращением уголовного дела (преследования);
если уголовное дело (преследование) прекращено судом, то справку о результатах судебного рассмотрения или постановление (приговор) о прекращении уголовного дела (преследования) с обязательным указанием даты вступления судебного решения в законную силу.

59. Тегі бойынша және дактилоскопиялық есептің қызметкерімен соттылық туралы хабарлама өңделгенде (оның ішінде қозғалыс) қабылданған шешімнің заңдылығы Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің (әрі қарай ҚР ҚК) және ҚІЖК нормалары талаптарының сақталуы бойынша тексеріледі.
Заңнамалардың бұзылуы анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы қадағалаушы прокурорға бұзушылық туралы ақпарат жолдайды.
60. Ұлттық қауіпсіздік органдарының хабарламасына сәйкес, әліпбилік есеп карточкаларына олардың мұрағатында сақтаулы жатқан қылмыстық істердің мұрағат сандары енгізіледі.
61. Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекадағы есеп құжаттарының сақталу мерзімі арнайы осы Қағиданың 15 қосымшасына сәйкес тізімдемемен белгіленеді.
12. "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттар жүйесіне
(АЕА ААЖ) және автоматтандырылған дактилоскопиялық ақпараттар
жүйесіне (АДАЖ) есеп құжаттарын енгізудің тәртібі
62. Комитеттің автоматтандырылған ақпараттар жүйесін (әрі қарай - ААЖ) жүргізу бойынша Әскери және көлік органдарын қоса, Комитеттің аумақтық органының қызметі прокуратура органдары мен мекемелерінің ақпараттық қауіпсіздігің қамтамасыз ету бойынша нормативтік актілердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Әскери және көлік органдарын қоса аумақтық органның қызметкерлері арнайы оқытудан өтеді және ААЖ мәліметтерін рұқсатсыз пайдалану, сонымен бірге парольдік ақпаратты жариялауға болмайтыны туралы жауапкершілікте екендіктері ескертіледі.
Жеке логиндар мен парольдарды беру, сонымен бірге ААЖ пайдаланушы мәртебесіне өзгеріс енгізу тек Комитетпен жүзеге асырылады.
63. Әскери және көлік органдарын қоса аумақтық органның қызметкері, АЕА ААЖ мәліметтерді енгізу кезінде әліпбилік есеп карточкаларына оператордың нөмерімен мөр қояды.
АДАЖ жүйесіне енгізгенде дактилоскопиялық картаға оператордың тегімен мөртабан қойылады және база арқылы берілген дактилоскопиялық картаның реттік саны шығады.
64. Қылмыс жасаған, қылмыстық жауапкершілікке тартылған және сотталған тұлғаларға қатысты құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерімен ұсынылған әліпбилік есеп карточкаларының және түзету құжаттарының мәліметтері қатаң түрде сәйкес деректемелерге қысқартусыз, әскери және көлік органдарын немесе аудандық (қалалық) бөлімшелерді қоса Комитеттің аумақтық органын келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде АЕА ААЖ енгізіледі.
Комитеттің аумақтық органының әскери және көлік органдарын қоса алғанда аудандық (қалалық) бөлімшелернің қызметкері әліпбилік есеп карточкаларын алғаннан кейін, бес жұмыс күні ішінде мәліметтерді АЕА ААЖ енгізеді және оны Комитеттің аумақтық органына жолдайды.
Қылмыстық іс (қудалау) сотпен қысқартылған тұлғаларға қатысты мәліметтер міндетті түрде үкімнің (қаулының) шыққан күні, қысқартусыз соттың аты, ҚР ҚК, ҚІЖК баптарына сілтеме жасалып, сот үкімнің (қаулының) заңды күшіне енген күні көрсетіліп АЕА ААЖ енгізіледі.
Қылмыстық іс (қудалау) қылмыстық қудалау органымен қысқартылған тұлғаларға қатысты мәліметтер АЕА ААЖ енгізілгенде, міндетті түрде қылмыстық істі қысқарту туралы қаулы шығарған органның аты, қаулының шыққан күні, ҚР ҚК, ҚІЖК баптарына сілтеме, қылмыстық істі (қудалауды) қысқартудың негізімен прокурордың келісімі туралы прокурордың қортындысы немесе бекітуі туралы ақпарат көрсетіледі.
Қылмыстық іс (қудалау) қысқартылған (жергілікті есеп) тұлғаларға қатысты мәліметтерді АЕА ААЖ енгізгенде, міндетті түрде жауапты қызметкермен куәландырылған төмендегі дәлелдеме құжаттардың графикалық көшірмелері тіркелуі керек:
егер қылмыстық іс (қудалау) қылмыстық қудалау органының өндірісімен қысқартылса – прокурормен келісілген қылмыстық істі (қудалауды) қысқарту туралы қаулы, ал қылмыстық іс ақталушы негізде қысқартылған жағдайда, қосымша қылмыстық істі (қудалауды) қысқартудың негізімен келіскен прокурордың дәлелдемелі қортындысы;
егер қылмыстық іс (қудалау) сотпен қысқартылса, онда сотпен қарау нәтижесі туралы анықтама немесе заңды күшіне енген сот шешімінің қылмыстық істі (қудалауды) қысқарту туралы қаулысы (үкімі).

65. Перед вводом учетных сведений в АИС СУ сотрудник территориального органа Комитета, либо сотрудник районного (городского) подразделения территориального органа Комитета, включая военный и транспортный, проверяет наличие/отсутствие сведений в отношении данного лица в АИС СУ, ЕУСС.
При выявлении расхождений в анкетных данных или других сведениях, ранее введенных в АИС СУ, сотрудник принимает меры к их уточнению, по результатам принятых мер в течение 24 часов обеспечивает ввод в АИС СУ недостающих сведений и в обязательном порядке прикрепляет графические копии подтверждающих документов (удостоверение личности, приговор (постановление) суда, справка о вступлении судебного акта в законную силу).
Сотрудник территориального органа Комитета при влитии алфавитной карточки в пофамильную картотеку проверяет лицо на местном учете, путем поиска по пофамильной картотеке территориального органа Комитета с целью выявления лиц, привлеченных в качестве обвиняемых, ранее судимых, в том числе под другими анкетными данными.
В случае обнаружения в пофамильной картотеке алфавитных учетных карточек на это же лицо, но ранее не введенных в АИС СУ, вводятся сведения в АИС СУ с ранее выставленного учетного документа. Если алфавитная учетная карточка подлежит постановке на централизованный учет, то составляется ее дубликат и направляется в Комитет в установленные сроки, отдельным сопроводительным письмом, с указанием причин нарушения сроков постановки.
66. Ввод в АДИС сведений на лиц, совершивших преступления, арестованных, осужденных и задержанных без определенного места жительства и документов, удостоверяющих их личности необходимо осуществлять на основании дактилоскопических карт представленных субъектами правовой статистики и специальных учетов, в сроки не превышающие пяти рабочих дней со дня их поступления в территориальные органы Комитета.
Информационные учетные документы, не подлежащие постановке на централизованный учет (арестованные, в отношении которых уголовные дела прекращены, дактилоскопические карты на задержанных без определенного места жительства и документов), вводятся в территориальную областную базу данных АДИС, дактилоскопические карты размещаются в картотеке.
13. Направление территориальными органами Комитета запросов
в управление специальных учетов Комитета
67. Корректировка в АИС СУ анкетных данных лиц, состоящих на пофамильном, дактилоскопическом и розыскном учетах, снятие с учета, удаление ошибочно введенных сведений осуществляется только в управлении специальных учетов Комитета (далее – УСУ).
В случае обнаружения расхождений в учетных сведениях АИС СУ и картотек, территориальным органом Комитета направляется мотивированный запрос в УСУ с указанием подробных сведений о корректировке, с прикреплением заверенных ответственным сотрудником графических копий подтверждающих документов.
Запросы направляются за подписью начальника территориального управления, либо курирующего заместителя.
Список лиц, в отношении которых сведения подлежат корректировке, оформляется строго в алфавитном порядке их анкетных данных.

65. Есеп мәліметтерін АЕА ААЖ енгізердің алдында, әскери және көлік органдарымен қоса Комитеттің аумақтық органының немесе аудандық (қалалық) бөлімшелердің қызметкері, осы тұлғаға қатысты соттылықтың бар/жоғы туралы мәліметті АЕА ААЖ, ББАЖ тексереді.
АЕА ААЖ бұрын енгізілген мәліметтерде немесе сауалнамалық деректерде сәйкессіздік анықталса, қызметкер оны анықтауға шара қолданады, қабылданған шараның нәтижесі бойынша 24 сағаттың ішінде АЕА ААЖ жетіспеген мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді, міндетті түрде дәлелдейтін құжаттардың графикалық көшірмелерін тіркейді (жеке бастың куәлігі, сот үкімі (қаулысы), актінің заңды күшіне енуі туралы анықтама)
Комитеттің аумақтық органының қызметкері, әліпбилік есеп карточкасын картотекаға орналастыру кезінде, бұрын сотталған, айыпталушы ретінде қылмыстық жауапкершілікке тартылған тұлғалардың жалған сауалнамалық дерекпен тұрғанын анықтау мақсатында, Комитеттің аумақтық органының картотекасынан іздеу арқылы тұлғаны жергілікті есеп бойынша тексереді.
Тегі бойынша картотекадан бұрын АЕА ААЖ енгізілмеген осы тұлғаға қатысты әліпбилік есеп карточкасы табылған жағдайда, мәлімет бұрынғы қойылған есеп құжаты бойынша АЕА ААЖ енгізіледі. Егер әліпбилік есеп карточкасы орталықтандырылған есепке қоюға жататын болса, онда оның көшірмесі құрастырылады және орнатылған тәртіпте жеке ілеспе хатпен есепке қоюдың мерзімінің бұзылу себебін көрсете отырып, Комитетке жолданады.
66. Қылмыс жасаған,қамауға алынған, сотталған және белгілі тұрағы және жеке басын растайтын құжаты жоқ ұсталғандарға қатысты мәліметтер АДАЖ жүйесіне құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерімен ұсынылған дактилоскопиялық картаның негізінде, Комитеттің аумақтық органына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде енгізіледі.
Орталықтандырылған есепке қоюға жатпайтын ақпараттық есеп құжаттары (қамауға алынған тұлғалар қылмыстық іс қысқартылған, белгілі тұрағы және жеке басын растайтын құжаты жоқ ұсталғандарға қатысты) АДАЖ аумақтық облыс базасына енгізіледі, дактилоскопиялық карталар картотекаға орналастырылады.
Мәліметтерді АДАЖ енгізгенде Комитеттің аумақтық органына арналған есеп құжаттарын АДАЖ енгізу және сұрауларды өңдеу туралы методикалық ұсынымын басшылыққа алу қажет.
13. Комитеттің аумақтық органдарымен Комитеттің арнайы есепке
алу басқармасына сұраулардың жолдануы
67. Тегі бойынша, дактилоскопиялық және іздеу есептерінде тұрған тұлғаларға қатысты сауалнамалық деректерге АЕА ААЖ өзгеріс енгізу, есептен алу, қате енгізілген мәліметтерді жою тек Комитеттің арнайы есепке алу басқармасымен жүзеге асырылады (әрі қарай - АЕБ).
АЕА ААЖ жүйесіндегі және картотекадағы есеп мәліметтерінде сәйкессіздік анықталған жағдайда, мәліметке түзету енгізудің қажеттілігін анық көрсете отырып, жауапты қызметкермен бекітілген құжаттың графикалық көшірмесі тіркеліп, Комитеттің аумақтық органымен АЕБ дәлелді сұрау жолданады.
Сұраулар аумақтық басқарманың басшысының немесе жетекші орынбасардың қолы қойылып жолданады.
Мәліметтері түзетуге жататын тұлғаларға қатысты тізім қатаң түрде тегі бойынша әліпбилік тәртіпте рәсімделеді.

68. При направлении в УСУ запроса о снятии с учета сведений в отношении лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по реабилитирующим основаниям, или в силу малозначительности, в АИС СУ в обязательном порядке прикрепляются графические копии алфавитной карточки и процессуального решения.
69. В запросе об удалении ошибочно введенных в АИС СУ сведений указывается причина (по невнимательности сотрудника территориального органа, экспорт из ЕУСС, предоставление недостоверных сведений субъектами, ошибочный ввод сотрудником территориального органа, включая военный и транспортный и т.д.).
14. Меры по обеспечению сохранности
информационных фондов учетов
70. Информационные учетные документы подлежат хранению в специальных шкафах, удобных для ведения справочной работы. Шкафы размещаются в отдельных помещениях (картотеках) изолированных и оборудованных современными средствами пожаротушения, охранной и пожарной сигнализациями. Помещение картотеки должно быть отделено от соседних кабинетов несгораемыми стенами.
Вход в картотеку должен быть оборудован металлической входной дверью с кодовыми замками. На окнах картотеки должны быть установлены открывающиеся металлические решетки (запирающиеся изнутри на замок).
Через помещение картотеки не должны проходить газовые, водопроводные и канализационные трубопроводы. Информационные учетные документы необходимо хранить в соответствующих условиях светового, температурно-влажностного и санитарно-гигиенического режимов.
71. Воспрещается доступ в помещение с картотеками посторонних лиц, в том числе сотрудников, в функциональные обязанности которых не входит работа с картотеками. Начальником территориального органа Комитета утверждается список сотрудников, которым разрешен вход в помещение картотеки, с учетом выполняемых ими работ по ведению специальных учетов.
72. В целях обеспечения сохранности картотечных фондов и защиты содержащейся в них информации запрещается:
1) изымать алфавитные учетные карточки и дактилоскопические карты до истечения установленных сроков их хранения;
2) передавать учетные документы во временное пользование лицам, не являющимся сотрудниками картотечных фондов;
3) осуществлять автоматизированное ведение учетов без обеспечения средствами контроля и защиты от несанкционированного доступа к автоматизированным информационным системам.
15. Информационно-справочное обслуживание государственных
органов, учреждений уполномоченных на осуществление проверочных
мероприятий в отношении лиц
73. По запросам государственных органов, учреждений, уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц, независимо от основания проверки, предоставляются все имеющиеся в Комитете и его территориальных органах на день проверки сведения о лицах:
в отношении которых отказано в возбуждении уголовного дела по нереабилитирующим основаниям;
совершивших преступления, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных, в том числе в отношении граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности и отбывающих наказание за рубежом, независимо от сроков погашения, снятия судимости, даты привлечения, осуждения и отбытия наказания;
задержанных без определенного места жительства и документов;
находящихся в розыске, обвиняемых, находящихся за пределами Республики Казахстан;
признанных судом недееспособным либо ограниченно дееспособным;
состоящих на учете лиц, привлеченных к административной ответственности;
состоящих на учете лиц, совершивших коррупционные правонарушения;
уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам.

68. Сот шешімімен ақталған тұлғаларға қатысты, сонымен бірге қылмыстық іс ақталған негізде қысқартылған немесе маңызы шамалы қылмыстар туралы мәліметтерді есептен алу туралы сұрауларды АЕБ жолдағанда АЕА ААЖ әліпбилік есеп картоскасының және іс жүргізу шешімінің графикалық көшірмелері міндетті түрде тіркеледі.
69. АЕА ААЖ қате енгізілген мәліметтерді жою үшін жіберілген сұрауда жоюдың себебі көрсетіледі (аумақтық орган қызметкерінің алаңғасарлығынан, ББАЖ-нен көшірілгенде, құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерінің дұрыс мәлімет бермеуінен, әскери және көлік органымен қоса аумақтық орган қызметкерінің қате енгізуінен).
14. Есепке алудың ақпараттық қорларының сақталуын қамтамасыз
ету жөніндегі шаралар
70. Ақпараттық есеп құжаттары анықтама жұмыстарын жүргізуге ыңғайлы арнайы шкафтарда сақталуға жатады. Шкафтар оқшауланған, жаңашылдандырылған өрт сөндіру құралдарымен, күзет және өрт сөндіру дабылқақыштарымен жабдықталған жеке бөлмелерде (картотекада) орналастырылады. Картоека бөлмесі көрші бөлменің қабырғасынан жанбайтын қабырғамен бөлінуі керек.
Картотекаға кіретін жер қодпен құлпы бар темір есікпен жабдықталуы керек. Картотеканың терезелерінде міндетті түрде ашылатын темір тор орнатылуы тиіс (ішінен құлыпқа жабылатын).
Картотека бөлмесі арқылы газ, су, кәріз құбырлары өтпеуі керек. Ақпараттық есеп құжаттары жарық, ылғалдылық, температуралық және тазалық режиміне сәйкес жағдайда сақталуы қажет.
71. Бөтен тұлғаларға, оның ішінде картотекамен жұмыс істеу қызметтік міндетіне кірмейтін қызметкерлерге картотека бөлмесіне кіруге тиым салынады. Арнайы есепті жүргізу бойынша атқаратын жұмыстарын ескере отырып, Комитеттің аумақтық органының басшысымен картотека бөлмесіне кіруге рұқсат етілген қызметкерлердің тізімі бекітіледі.
72. Картотекалық қорларды және ондағы ақпараттардың сақталуы мен қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында тыйым салынады:
1) белгіленген сақталу мерзімі өткенше әліпбилік есеп карточкаларын және дактилоскопиялық карталарын алып тастауға;
2) картотека қызметкерлері емес тұлғаларға есеп құжаттарын уақытша пайдалануға берілмейді;
3) автоматтандырылған ақпараттық жүйеге рұқсатсыз қолсұғуды бақылау жұмысын және қорғау құралдарымен қамтамасыз етпей автоматтандырылған есепке алуды жүргізуді.
15. Мемлекеттік органдарға және тұлғаларға қатысты тексеру
шараларын жүргізуге уәкілеттігі бар ұйымдарға
ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету
73. Мемлекеттік органдардың, тұлғаларға қатысты тексеру шараларын жүргізуге уәкілеттігі бар ұйымдардың сұраулары бойынша, тексерудің негізіне байланыссыз, Комитеттегі және оның аумақтық органдарындағы тұлғаларға қатысты барлық мәліметтер тексеру күніне сәйкес ұсынылады:
ақталмайтын негізде қылмыстық іс қозғаудан бас тартылғандарға қатысты;
соттылықтың жойылғанына, алынып тасталғанына, жауапкершілікке тартылған, сотталған және жазасын өтеген күніне байланыссыз, қылмыс жасағандар, қылмыстық жауапкершілікке тартылғандар, сотталғандар, оның ішінде шетелде қылмыстық жауапкершілікке тартылған және жазасын шетелде өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары;
белгілі тұрағы және құжаттары жоқ ұсталғандар;
Қазақстан Республикасынан тыс жерде іздеуде жүргендер, айып тағылғандар;
сотпен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі жоқ деп танылғандар;
әкімшілік жауапкершілікке тартылғандардың есебінде тұрғандар;
жемқорлық құқық бұзушылық жасағандардың есебінде тұрғандар;
мемлекеттік қызметтен теріс уәжбен шығарылғандар.

74. Проверка по дактилоскопическим картотекам и АДИС проводится для выявления сведений по учетам Комитета и установления анкетных данных неопознанного трупа либо лица, если есть основания полагать, что лицо называет вымышленные или чужие анкетные данные.
75. Государственные органы и учреждения, уполномоченные на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц, истребуют сведения по учетам Комитета и его территориальных органов на бланках требований согласно приложению 16 к настоящим Правилам на безвозмездной основе. Для проверки по дактилоскопическому учету направляется дактилоскопическая карта с отпечатками пальцев проверяемого лица.
76. Требования оформляются на бумажных носителях и подлежат направлению в территориальные органы Комитета почтовой связью или нарочно с сопроводительным письмом, за подписью руководителя органа являющегося инициатором запроса, с приложением списка проверяемых лиц.
Обращение в Комитет о проверке по учетам допускается только центральными аппаратами государственных органов.
В районных, городских подразделениях территориальных органов Комитета исполнению подлежат требования (на бумажных носителях) органов внутренних дел, финансовой полиции, национальной безопасности, таможенного контроля, уголовно-исполнительной системы, по чрезвычайным ситуациям, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, следствие, дознание.
Допускается направление и исполнение электронных требований посредством информационных систем с использованием электронной цифровой подписи.
Электронные требования оформляются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
77. Государственные органы и учреждения, уполномоченные на осуществление проверочных мероприятий в отношении граждан, при направлении требований в обязательном порядке в сопроводительном письме делают ссылку на нормативный правовой акт, наделяющий их правом осуществления проверок граждан.
Данное положение не распространяется на государственные органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, следствие, дознание, исполнение наказания, суды Республики Казахстан, подразделения миграционной полиции, разрешительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан и органы по делам обороны.
В случае отсутствия в сопроводительном письме указания нормативного правового акта, подтверждающего наличие прав на осуществление проверочных мероприятий у органа, организации, территориальный орган Комитета возвращает требование без исполнения.

74. Дактилоскопиялық картотекадан және АДАЖ тексеру, егер де олар басқаның немесе ойдан шығарылған сауалнамалық деректерді атады деген сезікке негіз болған жағдайда тұлғаның болмаса белгісіз мәйіттің сауалнамалық деректерін анықтау үшін жүргізіледі.
75. Мемлекеттік органдар, тұлғаларға қатысты тексеру шараларын жүргізуге уәкілеттігі бар ұйымдар Комитеттің және оның аумақтық органындағы есептегі мәліметтерді осы Қағиданың 16 қосымшасына сәйкес талап бланкілерінде өтеусіз негізде сұрау салу арқылы жүзеге асырады.
Дактилоскопиялық есеп бойынша тексеру үшін тексерілетін тұлғаның саусақ іздері бар дактилоскопиялық картасы жолданады.
76. Талап қағаз жүзінде рәсімделеді және сұрау салу бастамашысы болған органның басшысының қолы қойылып, тексерілетін тұлғалардың тізімін қоса беріліп, ілеспе хат арқылы пошталық байланыспен немесе қолма-қол Комитеттің аумақтық органдарына жолданады.
Комитет есебіне тек мемлекеттік органдардың орталық аппараттарының жүгінуіне рұқсат етіледі.
Комитеттің аумақтық органының аудандық, қалалық бөлімшелерінде, орнатылған тәртіпте жедел-іздестіру қызметін,тергеу, анықтауды жүргізетін ішкі істер органдарының, қаржы полициясының, ұлттық қауіпсіздіктің, кедендік бақылаудың, қылмыстық-атқару жүйесінің талаптарын төтенше жағдайда қағаз жүзінде орындауға жатады.
Электронды талаптарды электронды–сандық қолтаңбаны қолдану арқылы ақпараттық жүйенің көмегімен жолдауға рұхсат етіледі.
Электронды талап 2003 жылдың 7 қаңтарындағы № 370 II Қазақстан Республикасының "Электронды құжат және электронды–сандық қолтаңба туралы" Заңына сәйкес рәсімделеді.
77. Азаматтарға қатысты тексеру шараларын жүргізуге уәкілетті мемлекеттік және басқа органдар, ұйымдар талаптарды жолдағанда, міндетті тәртіпте ілеспе хатта азаматтарды тексеруге құқық берген нормативтік құқықтық актіге сілтеме жасайды.
Бұл тәртіп заңнамалық тәртіппен орнатылған жедел-іздестіру қызметін, тергеуді, анықтауды, жазаны орындауды жүргізетін мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының соттарына, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көші-қон қызметі бөлімшелеріне, рұқсат беру жүйелеріне және қорғаныс істері органдарына қолданылмайды.
Ілеспе хатта азаматтарды тексеруге құқық берген нормативтік құқықтық актіге орган немесе мекеме сілтеме жасамаған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы талапы орындамай кері қайтаруға кұқығы бар.

78. Требование составляется отдельно на каждое проверяемое лицо. Фамилия, имя, отчество пишутся разборчиво, печатными буквами, с первой заглавной буквы. Полному указанию подлежат дата и место рождения. Если неизвестно число или месяц рождения, то в соответствующие графы вносится запись "00". В случае отсутствия у проверяемого отчества в соответствующую графу вносится запись "не имеет".
В отношении лиц, изменивших фамилию, имя, отчество, дату рождения, оформляются отдельные требования с указанием прежних и измененных анкетных данных.
На лиц, имеющих двойные фамилии, имена или отчества, составляются дополнительные требования, в которых фамилии, имена, отчества меняются местами.
79. В требовании обязательными для заполнения являются все реквизиты (фамилия и отчество - при наличии). Изменение формы бланка не допускается.
80. Правом истребования сведений Комитета и его территориальных органов по спискам наделены органы национальной безопасности, а также местные исполнительные органы при проверке кандидатов в присяжные заседатели. В списках в обязательном порядке указываются полные анкетные данные проверяемых лиц: фамилия, имя, отчество, число, месяц, год и место рождения. Лицам, изменившим фамилию, имя, отчество, дату рождения необходимо указывать прежние и измененные анкетные данные. Каждый лист списка заверяется печатью органа и подписью руководителя, инициировавшего проверку.
Запросы, на кандидатов в присяжные заседатели, представленные в виде списков согласно приложению 17 к настоящим Правилам, подлежат исполнению в течение трех рабочих дней, остальные запросы по списку подлежат исполнению в течение десяти рабочих дней.
При поступлении списка объемом превышающим 10 тысяч лиц, руководителями территориального органа Комитета и органа-инициатора разрабатывается совместный план-график по поэтапной организации проверки.
81. Суды республики, в рамках рассмотрения уголовного, гражданского и административного дел вправе истребовать в территориальных органах Комитета сведения учетов в форме запроса за подписью судьи.
Обращение в Комитет о проверке по учетам допускается судьями Верховного Суда Республики Казахстан.
82. Требования исполняются в течение пяти рабочих дней с момента поступления в Комитет и его территориальные органы.
По делам, расследуемым в порядке дознания, упрощенного досудебного производства, а также в отношении подозреваемых, задержанных в порядке статьи 132 УПК РК и при решении вопроса о применении к подозреваемому / обвиняемому мер пресечения в порядке пунктов 5, 6, 7 части 1 статьи 140 УПК РК исполнение требований производится в течение суток с момента их поступления. При этом на требованиях следует указывать "Дознание", "Упрощенное досудебное производство", "Задержан в порядке статьи 132 УПК РК", "Мера пресечения в порядке пункта 5 (6 или 7) части 1 статьи 140 УПК".

78. Талап әрбір тексерілетін тұлғаға жеке құрастырылады. Тегі, аты, әкесінің аты анық, бірінші әріптері бас әріппен баспаша түрде жазылады. Туылған күні және туған жері толық көрсетілуі қажет. Егер туған күні, айы белгісіз болса, онда сәйкес бағанға "00" жазуы қойылады. Тексерілетін тұлғаның әкесінің аты болмаса, сәйкес бағанға "жоқ" деген жазу енгізіледі.
Атын, әкесінің аты мен тегін өзгерткен тұлғаларға бұрынғы және өзгерген сауалнамалық деректері көрсетілген жеке талап рәсімделеді.
Қосарлы тегі, аты, әкесінің аты бар тұлғаларға тегі, аты, әкесінің аты орындарымен ауыстырылған қосымша талап рәсімделеді.
79. Талапта міндетті түрде барлық деректемелер толтырылады (тегі және әкесінің аты болған жағдайда). Талап бланкісінің нысанын өзгертуге болмайды.
80. Комитеттің және оның аумақтық органдарының мәліметтерін тізім бойынша сұрату құқығына ұлттық қауіпсіздік органдары, сонымен қатар алқа билікке үміткерлерді тексерген кезде жергілікті атқарушы органдар ие. Тізімде міндетті түрде тексерілетін тұлғалардың сауалнамалық деректері: тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, айы, жылы және туған жері көрсетілуі тиіс. Тегін, атын, әкесінің атын, туған күнін, айын, жылын және жерін өзгерткен тұлғалар бұрынғы және өзгерткен сауалнамалық деректерін көрсетуі қажет. Тізімнің әрбір парағы орган мөрімен және тексеруге бастамашы болған органның басшысының қолымен бекітіледі.
Алқа билікке үміткерлерге сұраулар, тізім түрінде ұсынылған осы Қағиданың 17 қосымшасына сәйкес үш жұмыс күні ішінде, ал қалған тізім бойынша сұраулар он жұмыс күні ішінде орындауға жатады.
Көлемі 10 мың тұлғадан асатын тізім түскенде, Комитеттің аумақтық органының және бастамшы органның басшыларымен тексеру жүргізуді кезеңмен жүргізуді ұйымдастыру үшін, бірлескен жоспар-кесте әзірленеді.
81. Республика соттарының қылмыстық, азаматтық және әкімшілік істердің қаралу шеңбері аясында Комитеттің аумақтық органына арнайы есептің мәліметтерін алу үшін сот төрешісінің қолымен сұрау салуға құқығы бар.
Есеп бойынша тексеру жүргізу үшін Комитетке Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының сот төрешілерінің жүгінуіне болады.
82. Талаптар Комитетке және оның аумақтық органына келіп түскен сәттен бастап, 5 жұмыс күннің ішінде орындалады.
Анықтау тәртібінде тексерілетін, сотқа дейінгі оңайлатылған өндіріс істері бойынша, сонымен бірге күдіктілерге, ҚР ҚІЖК 132-бабымен ұсталғандарға және ҚР ҚІЖК 140-бабының 1-бөлігінің 4, 5, 6 тармақтарымен күдіктілерге/айпталушыларға бұлтартпау шарасын қолдануды шешу кезіндегі талаптар түскен сәттен бастап бір тәуліктің ішінде орындауға жатады. Бұл ретте талапта "Анықтау", "Сотқа дейінгі оңайлатылған өндіріс", "ҚР ҚІЖК 132-бабымен ұсталған", "Бұлтартпау шарасы ҚР ҚІЖК 140-бабының 1-бөлігінің 5, (6 немесе 7) тармақтары" деген белгі қою керек.
Ақпараттық жүйе арқылы келіп түскен талаптар, он-лайн режимінде орындалады.

83. Предоставление в Комитет и его территориальные органы требований и запросов, оформленных в нарушение пунктов 76-81 настоящих Правил, является основанием для отказа в их исполнении и возвращаются инициаторам запросов.
84. Запросы, поступившие по каналам факсимильной связи, а также запросы органов уголовного преследования иностранных государств, представленные с нарушением установленного международными договорами порядка, исполнению не подлежат.
85. Направление требований в отношении лиц, претендующих на поступление на правоохранительную/государственную службу, а также их родственников, в рамках проведения специальной проверки, осуществляется органами национальной безопасности.
Кадровыми службами правоохранительных и других государственных органов направляются требования в отношении сотрудников со ссылкой на норму законодательства.
При оформлении допуска к государственным секретам в зависимости от органа, осуществляющего проверочные мероприятия, требования на лицо направляются органами национальной безопасности либо подразделением защиты государственных секретов органа, организации.
86. Результаты проверки отражаются на требовании с проставлением штампа, образец которого утверждается организационно-распорядительным актом Комитета. Исключением являются электронные требования направленные посредством информационных систем, с использованием электронной цифровой подписи.
87. При обнаружении на учете лица, имеющего схожие анкетные данные с проверяемым лицом (расхождения в Ф.И.О., дате рождения), дающих основание полагать, что проверяемое лицо является лицом, состоящим на учете, и искажение анкетных данных произошло в следствии ошибки или опечатки сведения выдаются с отметкой "имеются сведения на …".
Причастность проверяемого к деянию лица состоящего на учете устанавливается инициатором запроса.
В случае выявления на пофамильном учете в отношении проверяемого лица сведений под другими анкетными данными, в требовании указываются установленные проверкой анкетные данные и имеющиеся о нем сведения.
88. В случае отсутствия в картотеках и информационных системах Комитета сведений о процессуальном решении по уголовному делу, возбужденному в отношении проверяемого лица, в требовании подлежит отражению факт возбуждения уголовного дела.
89. В случае установления сведений дактилоскопического учета о судимости проверяемого лица под другими анкетными данными, территориальный орган Комитета представляет инициатору проверки справку по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, а при установлении личности неопознанного трупа – протокол установления личности неопознанного трупа по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.

83. Комитетке және оның аумақтық органына ұсынылған талаптар мен сұраулардың осы Қағиданың 76-84 тармақтарының бұзылып рәсімделуі, сұрауды орындамай сұрау салған бастамашыға кері қайтаруға негіз бола алады.
84. Факсимильдік байланыс арқылы келіп түскен сұраулар, сондай-ақ халықаралық келісімдерде белгіленген тәртіпті бұзып ұсынылған шетел мемлекеттерінің қылмыстық қудалау органдарының сұраулары орындауға жатпайды.
85. Құқық қорғау/мемлекеттік қызметке түсуге үміткерлерге қатысты, сонымен бірге олардың туысқандарына арнайы тексеру жүргізуге талаптарды жолдау ұлттық қауіпсіздік органымен жүргізіледі.
Қызметкерлерге қатысты құқық қорғау және басқа мемлекеттік органдардың кадр қызметімен жолданған талаптар, заңнама нормасына сілтеме жасау арқылы жолданады.
Тексеру шараларын жүргізетін органға байланысты мемлекеттік құпияға рұқсаттама рәсімдеуде, тұлғаға талап ұлттық қауіпсіздік органымен немесе органның, мекеменің мемлекеттік құпияны қорғау бөлімшесімен жолданады.
86. Талапта тексеру нәтижелері үлгісі Комитеттің ұйымдастыру-өкімдік актісімен расталатын мөртабанды қою арқылы көрсетіледі. Бұл талап электронды – сандық қолтаңбаны қолдану арқылы ақпараттық жүйенің көмегімен жіберілген электронды талаптарға қолданылмайды.
87. Есептен тексерілетін тұлғаға сауалнамалық деректері ұқсас тұлға шығып, (тегі, аты, әкесінің атында айырмашылық), тексерілетін тұлға есепте тұрған тұлға деуге негіз бар болған жағдайда және сауалнамалық дерек қателіктің салдарынан болса, онда мәлімет "мына адамға мәлімет бар..." деп беріледі.
Тексерілетін тұлғаның есепте тұрған тұлғаға қатысы бар-жоғын сұрау салған бастамашы өзі анықтайды.
Тегі бойынша есепте тексерілетін тұлғаға мәлімет басқа сауалнамалық дерекпен анықталған жағдайда, талапта тексеру нәтижесінде орнатылған сауалнамалық дерек және оған шыққан мәлімет көрсетіледі.
88. Комитеттің картотекасында және ақпараттық жүйесінде тексерілетін тұлғаға қатысты қозғалған қылмыстық іс бойынша қабылданған іс жүргізу шешімі туралы мәлімет болмаған жағдайда, талапта қылмыстық істің қозғалғаны туралы дерек көрсетілуге жатады.
89. Дактилоскопиялық есеп бойынша тексерілетін тұлғаның соттылығы басқа сауалнамалық дерекпен анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы тексеру бастамашысына осы Қағиданың 18 қосымшасына сәйкес нысанды анықтама, ал белгісіз мәйттің жеке басы анықталғанда осы Қағиданың 19 қосымшасына сәйкес нысанды белгісіз мәйттің жеке басы анықталғаны туралы хатттама ұсынады.

90. Для получения сведений из учетов МИБ, территориальные и структурные подразделения Министерства внутренних дел, Службы государственной охраны, Комитета национальной безопасности, Агентства по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), Комитета таможенного контроля Министерства финансов направляют запросы в адрес ГИАЦ МВД РФ через свой центральный орган.
Органами прокуратуры, а также государственными органами, не входящими в состав компетентных органов по исполнению Соглашения об обмене информацией в сфере борьбы с преступностью (г.Астана 22 мая 2009), утвержденному Постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2009 года № 1899, запросы направляются через Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
91. Запросы граждан, а также учреждений, организаций, не уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий, оформленные на бланках требований, проверке не подлежат и возвращаются инициаторам без исполнения, с разъяснением причин отказа в исполнении и порядка обращения к учетам.
92. Сведения, представленные органами правовой статистики и специальных учетов, подлежат использованию инициаторами запросов в соответствии с действующим законодательством, в том числе в соответствии со статьей 66 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и статьями 77, 86 УК РК.
16. Информационно-справочное обслуживание физических лиц
93. Информационно-справочное обслуживание физических лиц обеспечивается Комитетом и его территориальными органами на бесплатной основе.
94. Выдача информации о наличии либо отсутствии сведений по учетам Комитета о совершении лицом преступления (далее – информация) осуществляется территориальными органами Комитета в соответствии со Стандартом государственной услуги "Выдача информации о наличии либо отсутствии сведений по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом преступления" (далее – государственная услуга), утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2014 года № 505 "Об утверждении стандартов государственных услуг Генеральной прокуратуры Республики Казахстан".
95. Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета через Центры обслуживания населения или веб-портал "электронного правительства".
96. Информация выдается в форме электронного документа согласно приложению 20 на бумажном носителе согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
Лица, которым необходима информация на бумажном носителе, в заявлении о выдаче информации согласно приложению 22 отражают причины потребности в информации на бумажном носителе и куда она будет представлена к настоящим Правилам.

90. МАБ есебінен мәліметтерді алу үшін, Ішкі істер министрлігінің аумақтық және құрылымдық бөлімшелері, Мемлекеттік күзет қызметі, Ұлттық қауіпсіздік Комитеті, Сыбайлас жемқорлық және экономикалық қылмыспен күрес агенттігі (қаржы полициясы), Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау Комитеті сұрауларын РФ ІІМ БАТО өздерінің орталық органдары арқылы жолдайды.
Қылмысқа қарсы күрес аясында ақпарат алмасу келісімін (Астана қаласы, 22 мамыр 2009 жыл) орындау бойынша құзыретті органдардың құрамына кірмейтін прокуратура органдары, басқа мемлекеттік органдардың сұраулары Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті арқылы жолданады.
91. Азаматтардың, сонымен бірге тексеру шараларын жүргізуге уәкілеттілігі жоқ мекемелердің, ұйымдардың талап бланкісінде рәсімделген сұраулары тексеруге жатпайды, оның орындалмау себебі және есепке жүгінудің тәртібі түсіндіріле отырып, бастамашыға орындаусыз қайтарылады.
92. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарымен берілген мәліметтерді сұрау салу иелері қолданыстағы заңнамаға, оның ішінде Қазақстан Республикасы әкімшілік құқық бұзушылық кодексінің 66-бабына және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (әрі қарай - ҚР ҚК) 77, 86 баптарына сәйкес пайдалануы қажет.
16. Жеке тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету
93. Жеке тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету Комитетпен және оның аумақтық басқармаларымен өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
94. Комитеттің есебі бойынша тұлғаның қылмыс жасағаны туралы мәліметтің болуы не болмауы туралы анықтама беру (әрі қарай-анықтама) Комитеттің аумақтық органдарымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 17 мамырдағы № 505 санды "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының мемлекеттік қызмет көрсету регламенттерін бекіту туралы" қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есебі бойынша тұлғаның қылмыс жасағаны туралы мәліметтің болуы не болмауы туралы мәлімет беру" мемлекеттік қызмет көрсету стандартына сәйкес жүргізіледі (әрі қарай – мемлекеттік қызмет көрсету).
95. Мемлекеттік қызмет көрсету Комитеттің аумақтық органдарымен Халыққа қызмет көрсету орталығы немесе "электронды үкімет" веб-порталы арқылы жүргізіледі.
96. Анықтама электронды құжат нысанында осы Қағиданың 20 қосымшасына және қағаз жүзінде 21 қосымшасына сәйкес беріледі.
Тұлғаға қағаз жүзінде анықтама қажет болған жағдайда, өзінің анықтама беру туралы өтінішінде осы Қағиданың 22 қосымшасына сәйкес анықтаманың қажеттілігін және қайда ұсынылатынын көрсетеді.

97. Независимо от региона обращения, в информации указываются все имеющиеся в Комитете и его территориальных органах сведения о преступлениях, совершенных запрашиваемым лицом, по состоянию на день проверки.
Предоставленные в информации сведения подлежат использованию в соответствии с действующим законодательством, в том числе согласно срокам погашения и снятия судимости предусмотренным соответствующими статьями УК РК.
98. В информации указываются сведения о совершении запрашиваемым лицом преступлений, без учета их снятия и погашения, включая сведения:
о привлечении лица в качестве обвиняемого, осуждении, в том числе и за пределами Республики Казахстан;
об освобождении от уголовной ответственности и наказания по нереабилитирующим основаниям;
о возбужденных уголовных делах, прекращенных по нереабилитирующим основаниям;
об отказе в возбуждении уголовных дел по нереабилитирующим основаниям.
При наличии сведений, они отражаются в информации на языке ввода сведений в автоматизированные информационные системы, независимо от языка обращения.
99. Электронная информация оформляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
100. В информации, оформленной на бумажном носителе, результаты проверки отражаются на справке с проставлением штампа, образец которого утверждается организационно-распорядительным актом Комитета.
101. В случае отсутствия в картотеках и информационных системах Комитета сведений о процессуальном решении по уголовному делу, возбужденному в отношении проверяемого лица, в справке указывается факт возбуждения уголовного дела.
Если в отношении проверяемого лица отсутствуют сведения об освобождении, о снятии с учета уголовно-исполнительной инспекции, об уплате штрафа и других данных территориальный орган Комитета принимает меры по их восполнению. При этом направляется промежуточный ответ заявителю.
102. Сведения, указанные в справках, выданных лицам по их запросам, не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам и материалам об отказе в возбуждении уголовного дела, а также при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц приравненных к ним.
Представление сведений учетов по обращениям лиц, мотивированным необходимостью их представления органам, уполномоченным законодательством на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц, не допускается.
103. Обращения лиц по вопросам предоставления разъяснений об имеющихся в отношении них сведений на учетах Комитета, внесения корректировок в учеты, направляются в территориальные органы Комитета по месту привлечения к уголовной ответственности, либо осуждения, на бумажном носителе либо в форме электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью.
При подаче обращения в центральный аппарат Комитета к запросу необходимо приобщить ответ, по одному и тому же вопросу, ранее выданный за подписью начальника территориального органа Комитета.
К обращению на бумажном носителе прилагается копия документа, удостоверяющего личность заявителя. Анкетные данные, указанные в заявлении, должны совпадать со сведениями документа, удостоверяющего личность заявителя.
Лица, изменившие фамилию, имя, отчество, дату рождения указывают настоящие и прежние анкетные данные.
К обращению о внесении корректировок в пофамильный учет также могут быть приложены подтверждающие документы: квитанция об уплате штрафа; справка об освобождении из исправительного учреждения; справка о снятии с учета уголовно-исполнительной инспекции, постановление суда о снятии судимости и т.п.
На основании подтверждающих документов территориальный орган Комитета производит в учетах (в алфавитной учетной карточке и в АИС СУ) соответствующую корректировку, с вложением графических копий подтверждающих документов в АИС СУ. Снятие или погашение судимости не является основанием для снятия лица с пофамильного учета.
Обращения рассматриваются Комитетом и его территориальными органами в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и соблюдением Закона Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан".

97. Анықтамада қай аумаққа жүгінгеніне байланыссыз, сұрау салған тұлғамен жасалған қылмыс туралы Комитеттегі және оның аумақтық органындағы барлық мәліметтер тексеру жүргізілген күнге сәйкес көрсетіледі.
Анықтамада көрсетілген мәліметтер қолданыстағы заңнамаға сәйкес, оның ішінде соттылықтың жойылуы немесе алынып тасталуын қарастыратын ҚР ҚК тиісті баптарына сәйкес пайдалануы қажет.
98. Анықтамада сұрау салған тұлғамен жасалған қылмыс туралы мәліметтер, олардың есептен алынғанына, соттылықтың жойылғанына қарамастан, төмендегі ақпараттармен қоса беріледі:
айыпталушы ретінде тұлғаның жауапкершілікке тартылуы, сотталуы, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерде;
қылмыстық жауапкершіліктен және ақталмайтын негізде жазадан босатылуы туралы;
қозғалған қылмыстық істер туралы, ақталмайтын негізде қысқартылған;
ақталмайтын негізде қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы.
Мәлімет болған жағдайда, анықтамада мәлімет жүгінген тілге байланыссыз, автоматтандырылған ақпараттар жүйесіне мәлімет енгізілген тілде көрсетіледі.
99. Электронды анықтама 2003 жылдың 7 қаңтарындағы Қазақстан Республикасының "Электронды құжат және электронды-сандық қолтаңба туралы" Заңына сәйкес рәсімделеді.
100. Қағаз жүзінде рәсімделген ақпаратта тексеру нәтижелері үлгісі Комитеттің ұйымдастыру-өкімдік актісімен расталатын мөртабанды қою арқылы көрсетіледі.
101. Комитеттің картотекасында және ақпараттық жүйесінде тексерілетін тұлғаға қатысты қозғалған қылмыстық іс бойынша қабылданған іс жүргізу шешімі туралы мәлімет болмаған жағдайда, анықтамада қылмыстық істің қозғалғаны туралы дерек көрсетілуге жатады.
Егер тексерілетін тұлғаға қатысты босатылғаны, қылмыстық-атқару жүйесі есебінен алынғаны, айыппұл төлегені туралы және басқа да мәліметтер болған жағдайда, мәліметтерді толықтыру үшін Комитеттің аумақтық органы мен шара қабылданады. Бұл ретте өтініш иесіне аралық жауап жолданады.
102. Анықтамада көрсетілген мәліметтер, тұлғалардың сұраулары бойынша берілген, қылмыстық іс бойынша шешім қабылдағанда және қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы материалдарға, сонымен бірге мемлекеттік қызметтер орындауға уәкілетті және оларға теңестерілген тұлғалардың өндірістегі арнайы тексерулері бойынша пайдалануға жатпайды.
Есепке алу мәліметтерін заңнамалар бойынша тексеру шараларын жүргізуге өкілетті органдарға ұсыну қажеттілігінен туындады деген себеппен жүгінген тұлғаларға мәліметтер беруге болмайды.
103. Комитеттің есебіндегі мәліметтер бойынша түсініктеме беру, есепке түзету енгізу сұрағы бойынша тұлғалардың өтініштері, қылмыстық жауапкершілікке тартылған немесе сотталған жері бойынша қағаз жүзінде немесе электронды-сандық қолмен бекітілген электронды құжат түрінде Комитеттің аумақтық органына жолданады.
Өтінішті Комитеттің орталық аппаратына жолдағанда, сұрауға осы сұрақ бойынша Комитеттің аумақтық органының басшысының қолы қойылған бұрын берілген жауапты қоса салу керек.
Қағаз жүзіндегі жүгінуге өтініш берушінің жеке куәлігінің көшірмесі қоса салынады. Өтініште көрсетілген сауалнамалық деректер, өтініш берушінің жеке куәлігінің мәліметтерімен сәйкес келуі керек.
Тегін, атын, әкесінің атын, туған күнін өзгерткен тұлғалар бұрынғы сауалнамалық деректерін де көрсетеді.
Тегі бойынша есепке түзету енгізу туралы жүгінгенде, дәлелдеме құжаттарды қоса салуға болады, олар: айыппұл төлеу туралы түбіртек, түзету мекемесінен босап шығу туралы анықтама, қылмыстық-атқару жүйесінің есебінен алыну туралы анықтама, соттылықты алу туралы сот қаулысы және т.б.
Комитеттің аумақтық органы дәлелдеме құжаттардың негізінде есептерге (әліпбилік есеп карточкасы және АЕА ААЖ) АЕА ААЖ жүйесіне дәлелдеме құжаттардың графикалық көшірмесін тіркей отырып, сәйкес түзетулер енгізеді. Соттылықтың жойылуы немесе алынып тасталуы тұлғаны тегі бойынша есептен алып тастауға негіз бола алмайды.
Комитетпен және оның аумақтық органдарымен өтініштер Қазақстан Республикасының "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Заңына сәйкес, және 1997 жылдың 11 шілдесіндегі № 151-1 Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заң талаптарын сақтау арқылы қаралады.

104. При установлении сведений о нахождении заявителя в розыске или на учете обвиняемых, находящихся вне пределов Республики Казахстан, сотруднику территориального органа надлежит незамедлительно информировать территориальный орган внутренних дел для принятия мер к его задержанию.
105. Выдача информации на бумажном носителе в отношении граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства по запросам загранучреждений Республики Казахстан, поступающим через Министерство иностранных дел Республики Казахстан, осуществляется Комитетом и его территориальными органами в соответствии с нормативными правовыми актами регулирующими порядок истребования документов, касающихся обеспечения прав и законных интересов граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
106. Предоставление справки другому лицу осуществляется на основании нотариально заверенной письменной доверенности, выданной лицом, в отношении которого запрашиваются сведения.
107. Защитники, при оказании лицам юридической помощи, истребуют сведения учетов в отношении данных лиц путем письменного обращения в территориальный орган Комитета с представлением копии документа, удостоверяющего его участие в конкретном деле (ордера, договора, письменного подтверждения органа следствия (дознания) или суда) и копии документа, удостоверяющего личность лица, интересы которого он представляет.
Запросы защитников исполняются в течение пяти рабочих дней с момента поступления в территориальный орган Комитета, и предоставляются все сведения, перечисленные в пункте 73 настоящих Правил.
108. Частные судебные исполнители для получения информации специальных учетов Комитета о местонахождении ответчика, отбывающего наказание в виде лишения свободы, либо нахождении его в розыске, обращаются в территориальный орган Комитета с письменным запросом, заверенным личной печатью, к которому прилагают копии документов, подтверждающих наделение их полномочиями частного судебного исполнителя по конкретному исполнительному документу (постановление, исполнительный лист и т.п.).
Сведения Комитета, полученные частными судебными исполнителями, подлежат использованию с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
Запросы частных судебных исполнителей исполняются в течение пяти рабочих дней с момента поступления в территориальный орган Комитета с предоставлением всех сведения, перечисленных в пункте 73 настоящих Правил.

104. Өтініш берушінің іздеуде немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерде айып тағылғандардың есебінде тұрғаны туралы мәліметтер анықталса, аумақтық органның қызметкері дереу, оны ұстау жөнінде шаралар қабылдауы үшін аумақтық ішкі істер органына хабарлауы қажет.
105. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі арқылы келіп түскен Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерінің сұраулары бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ тұлғаларға қағаз жүзінде анықтама беру, Комитетпен және оның аумақтық органымен Қазақтан Республикасы азаматтарының құқықтарын және заңды мүдделерін қамтамасыз етуді көздейтін құжаттарды талап ету тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актіге сәйкес Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі арқылы беріледі.
106. Мәлімет сұратқан тұлғаға қатысты анықтаманы басқа тұлғаға беру, нотариус арқылы бекітілген жазбаша сенімхаттың негізінде жүргізіледі.
107. Қорғаушылар, тұлғаларға заңды көмек көрсеткен кезде, аталған тұлғаға қатысты нақты іске қатысын дәлелдейтін құжат көшірмелерін (ордерлер, келісімдер тергеу (анықтау) немесе сот органдарының хат түріндегі дәлелдемесін) және мүддесін қорғайтын тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесін ұсына отырып, Комитеттің аумақтық органына жазбаша түрде жүгіну арқылы есепке алу мәліметтерін сұрата алады.
Қорғаушылардың сұраулары Комитеттің аумақтық органына келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде орындалады және Қағиданың 73 тармағында көрсетілген барлық мәліметтер ұсынылады.
108. Жеке сот орындаушылары, жауапкердің тұратын жерін, бас бостандығынан айыру жазасын өтеген жерін, болмаса іздеуде бар-жоғын білу туралы Комитеттің арнайы есебінің мәліметтерін алу үшін, Комитеттің аумақтық органына нақты сол іске қатысын дәлелдейтін орындау құжатының жеке сот орындаушысы ретінде өкілеттілігі бар жеке мөрімен бекітілген құжат көшірмелерін (қаулы, атқару парағы және т.б.) қоса сала отырып, жазбаша түрде сұрау салу арқылы жүгінеді.
Жеке сот орындаушыларының сұраулары Комитеттің аумақтық органына келіп түскен сәттен бастап, бес жұмыс күні ішінде орындалады және Қағиданың 73 тармағында көрсетілген барлық мәліметтер ұсынылады.

17. Порядок оформления и представления информационных учетных
документов розыскного учета
109. Заполнение всех форм информационных учетных документов о розыске осуществляется на основании материалов уголовного и розыскного дел или дел по установлению личности, на компьютерной технике, на русском языке. Допускается заполнение документов от руки синими или черными чернилами, разборчиво, без помарок, подчисток, исправлений и сокращений. При этом фамилия, имя, отчество пишутся печатными буквами.
Информационные учетные документы, имеющие подчистки, исправления и иные корректировки сведений об анкетных данных лица, мере пресечения, статьи привлечения, должностных лицах и их подписей, вынесших, подписавших информационные учетные документы, на учет не принимаются. Ненадлежаще оформленные информационные учетные документы в день поступления подлежат возврату с сопроводительным письмом через надзирающего прокурора, который обеспечивает контроль за надлежащим оформлением информационных учетных документов и их повторным выставлением на учет.
Повторно информационные учетные документы должны быть выставлены в течение двух суток с момента возврата.
110. Надзирающим прокурором осуществляется проверка законности заведения розыскных дел и дел по установлению личности в течение суток с момента их поступления в прокуратуру за исключением розыскных дел в отношении лиц, скрывшихся от суда и отбытия наказания.
Согласие о заведении розыскного дела и дела по установлению личности прокурор выражает письменной резолюцией, заверенной гербовой печатью на постановлении о заведении розыскного дела.
Датой заведения розыскного дела считается дата утверждения постановления о заведении розыскного дела руководителем органа уголовного преследования.
Надзирающим прокурором согласованное постановление о заведении розыскного дела с материалами дела направляется в орган уголовного преследования, осуществляющими розыск в течение двух суток с момента поступления в прокуратуру.
111. Информационные учетные документы для постановки и снятия с учета (розыскная карточка, опознавательная карта, контрольная карточка, постановление о прекращении розыска) подписываются должностным лицом, утвердившим постановление о заведении розыскного дела, и представляются сотрудниками органа уголовного преследования, осуществляющими розыск, в территориальный орган Комитета, а также военный и транспортный территориальные органы Комитета, не позднее следующего рабочего дня после получения согласия прокурора.
112. Регистрация розыскных дел производится в журналах сотрудниками территориальных органов Комитета, или сотрудниками районного (городского) розыскных дел:
на лиц, скрывшихся от следствия, дознания, суда и отбытия наказания по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
на лиц, пропавших без вести по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
по установлению личности неопознанных трупов, неизвестных больных или детей, которые по состоянию здоровья или возрасту не могут сообщить о себе сведений по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам;
В территориальном органе Комитета, в целях учета ведутся контрольные журналы регистрации розыскных дел.
Примечание: на разыскиваемых лиц, являющихся должниками по исполнительному производству, ответчиками по искам, предъявленным в интересах государства, а также о взыскании алиментов, возмещении вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровью, смертью кормильца (далее – должники/ответчики) сотрудник районного (городского) подразделения территориального органа Комитета заводит отдельный журнал по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.

17. Іздеу есебінің ақпараттық есептік құжаттардың ресімдеу мен
ұсыну тәртібі
109. Іздеу туралы ақпараттық есеп құжаттарының барлық нысандарын толтыру қылмыстық және іздеу істерінің материалдары немесе жеке басты анықтау істерінің негізінде компьютерлік техникада, орыс тілінде жүзеге асырылады. Құжаттарды қолмен көк немесе қара сиялармен анық, таза, түзетусіз, өшірусіз және қысқартусыз толтыруға да болады. Бұл ретте тегі, аты, әкесінің аты баспа әріптерімен жазылады.
Сауалнамалық деректеріне, бұлтартпау шарасына, жауапкершілікке тарту баптарына, ақпараттық есеп құжатын шығарған және оған қол қойған лауазымды тұлғалардың қолдарына тазарту, түзету және басқа да өзгертулер енгізілген ақпараттық есеп құжаттары есепке қабылданбайды. Тиісті дәрежеде рәсімделмеген ақпараттық есеп құжаттары, ақпараттық есеп құжаттарының тиісті дәрежеде рәсімделуін қадағалауды қамтамасыз ететін қадағалаушы прокурор арқылы, түскен күні ілеспе хатпен, қайтадан есепке қою үшін қайтарылады.
Қайтарылған ақпараттық есеп құжаттары қайтарған сәттен бастап 2 тәулік ішінде есепке қайталанып қойылуы керек.
110. Қадағалаушы прокурормен прокуратураға түскен сәттен бастап бір тәуліктің ішінде іздеу ісін ашудың және жеке басты анықтау ісінің заңдылығын тексеру жүзеге асырылады, тек соттан және жазасын өтеуден жасырынған тұлғаларды іздеу ісінен басқа.
Іздеу ісін және жеке басты анықтау ісін ашудың заңдылығы туралы өз келісімін прокурор іздеу ісін ашу туралы қаулыға елтаңбалы мөрмен бекітілген қолы қойылған бұрыштамамен білдіреді.
Қылмыстық қудалау органының басшысының іздеу ісін ашу туралы қаулыны бекіткен күні, іздеу ісінің ашылған күні болып есептеледі.
Іздеу ісін ашу туралы қаулы қадағалаушы прокурормен келісілгеннен кейін, іс материалдарымен бірге, прокуратурға түскен сәттен бастап 2 тәуліктің ішінде іздеуді жүргізетін қылмыстық қудалау органына жолданады.
111. Есепке алынатын және шығарылатын ақпараттық есеп құжаттарына (іздеу карточкасы, тану картасы, бақылау карточкасы, іздеуді қысқарту туралы қаулы) іздеу ісін ашу туралы қаулыны бекіткен лауазымды тұлғаның қолы қойылады да, іздеуді жүргізетін қылмыстық қудалау органының қызметкерімен прокурордың келісімін алған жұмыс күнінің келесі күнінен кешіктірмей, әскери және көлік аумақтық органымен қоса Комитеттің аумақтық органына ұсынылады.
112. Іздеу ісін тіркеу Комитеттің аумақтық органдарымен (әскери және көліктік аумақтық органдармен қоса) немесе Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшелерінің қызметкерлерімен іздеу ісін тіркеу журналында жүргізіледі:
тергеуден, анықтаудан, соттан және жазасын өтеуден жасырынған тұлғаларға, осы Қағиданың 23 қосымшасы нысанына сәйкес;
хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаларға, осы Қағиданың 24 қосымшасы нысана сәйкес;
танылмаған мәйіттердің жеке басын анықтау бойынша және денсаулығына болмаса жас ерекшелігіне байланысты өздері туралы мәлімет бере алмайтын тұлғаларға, осы Қағиданың 25 қосымшасы нысанына сәйкес.
Комитеттің аумақтық органында есеп үшін, іздеу ісін тіркеуді бақылау журналы жүргізіледі.
Ескерту: атқару өндірісі бойынша борышкер, мемлекеттің мүддесі үшін тағылған талаптар бойынша жауапкер болып табылатын іздеудегі тұлғаларға, сонымен бірге алимент өндіріп алушыларға, асыраушының қайтыс болуына, мертігуіне және басқа да денсаулықтың зақымдануына әкеліп соқтырған зияндарды қайтаруға (әрі қарай - борышкерлер мен жауапкерлер) Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшелерінің қызметкерлері осы Қағиданың 26 қосымшасы нысанына сәйкес жеке журнал жүргізеді.

113. Представленные информационные учетные документы для постановки на учет разыскиваемого, уже состоящего на учете по другому деянию, подлежат возврату инициатору розыска без присвоения номера розыскного дела с сообщением сведений о предыдущем инициаторе розыска, номере и дате заведения розыскного дела для решения вопроса об объединении материалов розыскных дел и определении органа, который должен будет вести розыск.
114. После проверки полноты и качества заполнения учетных документов сотрудник районной (городской) группы территориального органа в течение одного рабочего дня осуществляет ввод сведений в АИС СУ и в течение трех рабочих дней с момента поступления представляет в областной территориальный орган Комитета.
Территориальный орган Комитета проверяет достоверность сведений, введенных в АИС СУ.
В постановлении о прекращении розыска в отношении скрывшихся лиц, без вести пропавших, в сообщении о снятии с учета неопознанных трупов, неизвестных больных и детей проставляется заверенная гербовой печатью подпись, фамилия и должность прокурора (района, города, области, военного, транспортного) либо его заместителя, подтверждающая обоснованность и законность прекращения розыскного дела.
115. Информационные учетные документы в МИБ направляются Комитетом не реже двух раз в месяц.
18. Учет лиц, скрывшихся от следствия, дознания,
суда и отбытия наказания
116. Объектами учета являются лица, скрывшиеся от дознания, следствия, суда и отбытия наказания, а также разыскиваемые должники/ответчики.
117. Формами учетных документов являются:
1) розыскная карточка согласно приложению 27 к настоящим Правилам;
2) постановление об объявлении межгосударственного розыска по формам согласно приложениям 28, 29 к настоящим Правилам;
3) постановление о прекращении розыска согласно приложениям 30, 31 к настоящим Правилам;
4) статистическая карточка на разыскиваемого по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
118. Основанием для заведения розыскного дела является постановление следователя, органа дознания, прокурора и суда об объявлении розыска обвиняемого, осужденного, должника/ответчика и других категорий разыскиваемых лиц.
Постановление (определение) суда об объявлении розыска лица одновременно с уголовным делом направляется судом надзирающему прокурору в течение одного рабочего дня после вступления его в законную силу.
Надзирающий прокурор постановление (определение) суда, постановление прокурора об объявлении розыска лица направляет в орган, которому поручается ведение розыска в течение одного рабочего дня с момента получения из суда уголовного дела и постановления (определения) суда об объявлении лица в розыск.
Определение об объявлении розыска должника/ответчика направляется судом в течение одного рабочего дня с момента вступления в законную силу органу уполномоченному осуществлять розыск (органы внутренних дел и финансовой полиции).

113. Басқа іс-әрекеттері бойынша есепте тұрған тұлғаларға ұсынылған ақпараттық есеп құжаттары бұрынғы бастамашыны, іздеу ісінің ашылу күні және нөмірі туралы мәліметті хабарлай отырып іздеу салған бастамашыға іздеу ісінің материалдарын біріктіру сұрағын шешуді және іздеуді жүргізетін органды анықтау үшін іздеу ісіне номер бермей қайтаруға жатады.
114. Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшелерінің қызметкері есеп құжаттарының толтырылу сапасын және толықтығын тексергеннен кейін, бір жұмыс күні ішінде мәліметті АЕА ААЖ енгізеді және түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде Комитеттің облыстық аумақтық органына жолдайды.
Комитеттің аумақтық органы АЕА ААЖ енгізілген мәліметтің нақтылығын тексереді.
Жасырынған, хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаларға қатысты іздеуді қысқарту туралы қаулыға, танылмаған мәйіттерді және денсаулығына болмаса жас ерекшелігіне байланысты өздері туралы мәлімет бере алмайтын тұлғаларды есептен алу туралы хабарламаға, іздеу ісін қысқартудың негізі мен заңдылығын елтаңбалы мөрмен бекіткен прокурордың болмаса орынбасардың (аудан, қала, облыс, әскери, көлік) қолы, тегі және лауазымы қойылады.
115. МАБ ақпараттық есеп құжаттары Комитетпен айына 2 реттен кем емес уақытта жолданады.
18. Тергеуден, анықтаудан соттан және жазасын өтеуден
жасырынған тұлғалардың есебі
116. Есепке алудың объектілері болып анықтаудан, тергеуден, соттан және жазасын өтеуден жасырынған тұлғалар, сонымен бірге іздеудегі борышкерлер/жауапкерлер табылады.
117. Есеп құжаттарының нысандары болып саналатындар:
1) осы Қағиданың 27 қосымшасы нысанына сәйкес, іздеу карточкасы;
2) осы Қағиданың 28, 29 қосымшалары нысандарына сәйкес, мемлекетаралық іздеу жариялау туралы қаулы;
3) осы Қағиданың 30, 31 қосымшаларына сәйкес, іздеуді қысқарту туралы қаулы;
4) осы Қағиданың 32 қосымшасы нысанына сәйкес, іздеу статистикалық карточка;
118. Іздеу ісін ашудың негізі тергеушінің, анықтау органының, прокурордың және соттың айыпталушыға, сотталғандарға, борышкелер мен жауапкерлерге және басқа санаттағы ізделушілерге іздеу жариялау туралы қаулысы болып табылады.
Тұлғаға іздеу жариялау туралы соттың қаулысы (анықтамасы) заңды күшіне енгеннен кейін, қылмыстық іспен бірге бір уақытта сотпен қадағалаушы прокурорға бір жұмыс күні ішінде жолданады.
Қадағалаушы прокурор, тұлғаға іздеу жариялау туралы соттың қаулысын (ұйғарымын), тұлғаға іздеу жариялау туралы прокурордың қаулысын тұлғаға іздеу жариялау туралы соттан қылмыстық істі және сот қаулысын (ұйғарымын) алған сәттен бастап, іздеу жүргізу тапсырылған органға 1 жұмыс күні ішінде жолдайды.
Борышкерлер/жауапкерлерге іздеу жариялау туралы ұйғарым заңды күшіне енгеннен кейін сотпен іздеу жүргізуге өкілетті органға (ішкі істер органы, қаржы полициясы) бір жұмыс күні ішінде жолданады.

119. Розыскные материалы необходимые для заведения розыскного дела в отношении лица, скрывшегося от следствия и дознания, следователем/дознавателем, принявшим решение об объявлении лица в розыск, в течение суток с момента принятия решения, представляются надзирающему прокурору, для изучения законности его заведения.
После изучения прокурором, следователем/дознавателем органа осуществляющего уголовное преследование, розыскное дело в течение суток представляется в районное (городское) подразделение территориального органа Комитета, для регистрации и получения розыскного номера.
Следователем/дознавателем зарегистрированное в органах Комитета розыскное дело, в течение суток с момента регистрации и получения розыскного номера, передается в подразделение органа уголовного преследования осуществляющее ведение розыска.
120. В отношении должников/ответчиков органами внутренних дел и финансовой полиции постановление о заведении розыскного дела выносится в срок не позднее трех суток с момента получения определения суда об объявлении лица в розыск.
Розыск лица осуществляется по одному розыскному делу. В случае вынесения постановления о заведении розыскного дела в отношении одного лица двумя и более органами, по разным гражданским делам, оставлению на учете подлежит одно дело, а материалы по остальным делам объединяются с ним. При этом, постановления об их заведении подлежат отмене.
Материалы розыскного дела должника/ответчика органами внутренних дел и финансовой полиции для присвоения номера в территориальные органы Комитета представляются в течение одного рабочего дня с момента вынесения постановления о заведении розыскного дела.
121. Для регистрации представляется розыскное дело, в отношении лица, скрывшегося от органов следствия или дознания, включающее:
1) постановление о возбуждении уголовного дела;
2) постановление о привлечении в качестве обвиняемого;
3) постановление о приостановлении производства по уголовному делу в связи с розыском обвиняемого, если оно выносилось;
4) постановление об объявлении розыска в отношении обвиняемого;
5) постановление о применении меры пресечения;
6) копию паспорта либо удостоверения личности, в случае отсутствия указанных документов копию одного из следующих документов: вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, водительского удостоверения, военного билета, свидетельства о рождении (для лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста), заявления Ф-1, актовой записи о рождении гражданина. В случае отсутствия указанных документов органом, принявшим решение об объявлении лица в розыск, составляется справка об установлении фамилии, имени, отчества, даты и места рождения разыскиваемого, которая заверяется подписью первого руководителя либо лица, исполняющего его обязанности и печатью органа.
В случае вынесения судом постановления (определения) об объявлении подсудимого (осужденного) в розыск, вышеизложенные действия осуществляются розыскными подразделениями после получения из суда соответствующего процессуального документа в отношении лица, скрывшегося от суда и отбытия наказания. Для регистрации представляется розыскное дело, включающее:

119. Анықтаудан, тергеуден жасырылған тұлғаларға қатысты іздеу ісін ашу үшін тұлғаға іздеу жариялау туралы шешім қабылдаған тергеушімен/анықтаушымен іздеу материалдары шешім қабылдаған сәттен бастап 1 тәулік ішінде оның ашылу заңдылығын зерделеу үшін қадағалаушы прокурорға ұсынылады.
Прокурормен зерделенген іздеу ісі тіркеу және іздеу нөмірін алу үшін, қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын тергеушімен/анықтаушымен бір тәуліктің ішінде Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшелеріне ұсынылады.
Комитеттің аумақтық органында тіркелген іздеу ісі, тергеушімен/анықтаушымен тіркеу және іздеу нөмірін алған сәттен бастап іздеуді жүргізетін қылмыстық қудалау органының бөлімшесіне беріледі.
120. Борышкерлер/жауапкерлерге қатысты іздеу ісін ашу туралы қаулы ішкі істер органымен және қаржы полициясымен тұлғаны іздеуге жариялау туралы сот ұйғарымын алған сәттен бастап үш тәуліктін кем емес уақытта шығарылады.
Тұлғаны іздеу бір іздеу ісі бойынша жүргізіледі. Азаматтық істер бойынша іздеу ісін жариялау туралы қаулы бір тұлғаға екі немесе одан да көп органмен шығарылған жағдайда, есепте бір іс қана қалдырылады, ал басқа істер бойынша материалдар осы іспен біріктіріледі. Бұл ретте оларды ашу туралы қаулылар күшін жоюға жатады.
Борышкерлер/жауапкерлерге қатысты іздеу ісінің материалдары нөмір алу үшін ішкі істер органы және қаржы полициясымен Комитеттің аумақтық органына іздеу ісін ашу туралы қаулы шығарылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде ұсынылады.
121. Тергеу немесе анықтау органдарынан жасырынған тұлғаларға қатысты іздеу ісін тіркеуге төмендегі құжаттар қоса ұсынылады:
1) қылмыстық істі қозғау туралы қаулы;
2) айыпталушы ретінде жауапқа тарту туралы қаулы;
3) айыпталушыға іздеу жариялануға байланысты қылмыстық іс бойынша өндірісті тоқтату туралы қаулы, егер ол шығарылған жағдайда;
4) айыпталушыға қатысты іздеу жариялау туралы қаулы;
5) бұлтартпау шарасын қолдану туралы қаулы;
6) төлқұжат, болмаса жеке куәліктің көшірмесі, аталған құжаттар болмаған жағдайда, келесі құжаттардың бірінің көшірмесі: шетелдік азаматтың Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ тұлғаның кәулігі, жүргізуші куәлігі, әскери билет, туу туралы куәлік (он алты жасқа толмаған тұлғалар үшін), 1-Н өтініші, туу туралы актілік жазбалар. Аталған құжаттар болмаған жағдайда, тұлғаға іздеу жариялау туралы шешімді қабылдаған органмен ізделетін тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын, туған күні мен жерін анықтау туралы анықтама құрастырылады, оған бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылып, орган мөрімен бекітіледі.
Сотталушыға (сотталғанға) іздеу жариялау туралы сот қаулысы (ұйғарымы) шыққан жағдайда, соттан және жазасын өтеуден жасырынған тұлғаға қатысты жоғарыда аталған іс-әрекеттер, соттан сәйкес іс жүргізу құжатын алғаннан кейін іздеу бөлімшелерімен жүзеге асырылады. Іздеу ісін тіркеу үшін төмендегі құжаттар қоса ұсынылады:

1) постановление суда об объявлении розыска в отношении обвиняемого;
2) копию паспорта либо удостоверения личности, в случае отсутствия указанных документов копию одного из следующих документов: вида на жительства иностранца в Республике Казахстан, удостоверение лица без гражданства, водительское удостоверение, военного билета, свидетельства о рождении (для лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста), заявления Ф-1, актовой записи о рождении гражданина.
В отношении должника/ответчика для регистрации представляется розыскное дело включающее:
1) определение суда об объявлении лица в розыск;
2) постановление о заведении розыскного дела утвержденное начальником органа уполномоченного осуществлять розыск должников/ответчиков;
3) требование на наличие (отсутствие) судимости либо сведения с автоматизированной информационной системы "Информационный сервис" с давностью проверки не более одного месяца;
4) копию паспорта либо удостоверения личности, в случае отсутствия указанных документов копию одного из следующих документов: вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, водительского удостоверения, военного билета, свидетельства о рождении (для лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста), заявления Ф-1, актовой записи о рождении гражданина. В случае отсутствия указанных документов органом, составляется справка об установлении фамилии, имени, отчества, даты и места рождения разыскиваемого, которая заверяется подписью первого руководителя либо лица, исполняющего его обязанности и печатью органа.
Отсутствие одного из указанных процессуальных документов служит основанием для отказа в принятии на регистрацию и возвращения розыскного дела на дополнительное оформление.
122. При объявлении республиканского розыска скрывшегося лица, розыскные подразделения органов, уполномоченных на осуществление оперативно-розыскной деятельности, одновременно с розыскным делом направляют сотруднику районного (городского) подразделения территориального органа Комитета один экземпляр розыскной карточки и один экземпляр статистической карточки на скрывшееся лицо.
Сотрудник районного (городского) подразделения территориального органа Комитета, в течение одного рабочего дня осуществляет ввод сведений на разыскиваемое лицо в АИС СУ и в течение трех рабочих дней представляет учетные документы в территориальный орган Комитета.
Сотрудником территориального органа Комитета после проверки достоверности введенных в АИС СУ сведений, розыскная карточка вместе со статистической карточкой помещается в картотеку розыскного учета территориального органа Комитета.

1) айыпталушыға қатысты іздеу жариялау туралы сот қаулысы;
2) төлқұжат, болмаса жеке куәліктің көшірмесі, аталған құжаттар болмаған жағдайда, келесі құжаттардың бірінің көшірмесі: шетелдік азаматтың Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ тұлғаның кәулігі, жүргізуші куәлігі, әскери билет, туу туралы куәлік (он алты жасқа толмаған тұлғалар үшін), Ф-1 өтініші, туу туралы актілік жазбалар.
Борышкерлер/жауапкерлерге қатысты іздеу ісін тіркеу үшін төмендегі құжаттармен қоса ұсынылады:
1) тұлғаға іздеу жариялау туралы сот ұйғарымы;
2) борышкерлер/жауапкерлерге іздеу жүргізуге уәкілетті орган басшысымен бекітілген іздеу ісін ашу туралы қаулы;
3) тексерілгеніне бір айдан артық уақыт өтпеген, соттылықтың бар (жоқтығы) туралы талап немесе "Ақпараттық қызмет көрсету" автоматтандырылған ақпараттар жүйесінің мәліметтері;
4) төлқұжат, болмаса жеке куәліктің көшірмесі, аталған құжаттар болмаған жағдайда, келесі құжаттардың бірінің көшірмесі: шетелдік азаматтың Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ тұлғаның кәулігі, жүргізуші куәлігі, әскери билет, туу туралы куәлік (он алты жасқа толмаған тұлғалар үшін), 1-Н өтініші, туу туралы актілік жазбалар. Аталған құжаттар болмаған жағдайда, тұлғаға іздеу жариялау туралы шешімді қабылдаған органмен іздеу жарияланған тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын, туған күні мен жерін анықтау туралы анықтама құрастырылады, оған бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылып, орган мөрімен бекітіледі.
Жоғарыда көрсетілген іс жүргізу құжаттарының біреуінің болмауы, тіркеуден бас тартуға және іздеу ісін қосымша рәсімдеуге кері қайтаруға негіз бола алады.
122. Жасырынған тұлғаға республикалық іздеу жарияланғанда жедел-іздеу қызметін жүргізуге уәкілетті органның іздеу бөлімшелері іздеу ісімен бір уақытта Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшелерінің қызметкеріне жасырынған тұлғаға қатысты 1 дана іздеу карточкасын және 1 дана статистикалық карточка жолдайды.
Комитеттің аумақтық органының аудандық (қалалық) бөлімшесінің қызметкері 1 жұмыс күні ішінде іздеудегі тұлғаға қатысты мәліметті АЕА ААЖ енгізеді және 3 жұмыс күні ішінде есеп құжаттарын Комитеттің аумақтық органына ұсынады.
Комитеттің аумақтық органының қызметкерімен АЕА ААЖ енгізілген мәліметтердің нақтылығы тексерілгеннен кейін, іздеу карточкасы статистикалық карточкамен бірге Комитеттің аумақтық органының іздеу есебінің картотекасына орналастырылады.

123. В розыскной карточке и постановлении об объявлении розыска подлежат заполнению все предусмотренные реквизиты.
Глава 19. Учет без вести пропавших, трупов, личность которых не
установлена, граждан, неизвестных больных и детей
124. Объектами данного учета являются граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Казахстан.
Учету подлежат:
1) лица, исчезнувшие без видимых к тому причин, в отношении которых в органы внутренних дел поступило заявление об исчезновении;
2) трупы лиц, личность которых не установлена;
3) неизвестные больные и дети.
125. Формы учетных документов:
1) опознавательная карта по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам;
2) постановление об объявлении межгосударственного;
3) постановление о прекращении розыска;
4) сообщение о снятии с учета по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам;
126. Основанием для регистрации розыскного дела/дела по установлению личности является постановление о заведении розыскного дела. Решения по их заведению принимаются на основании:
1) заявления гражданина, сообщения государственных органов и иных организаций о безвестном исчезновении гражданина, обнаружения неизвестного больного или ребенка, который по состоянию здоровья или возрасту не может сообщить о себе сведений;
2) сообщения об обнаружении неопознанного трупа.
127. Для регистрации розыскного дела/дела по установлению личности в территориальном органе Комитета необходимо наличие следующих документов:
1) в розыскном деле в отношении без вести пропавшего:
заявление гражданина, сообщение государственного органа и иных организаций о безвестном исчезновении лица (с номером регистрации в Книге учета заявлений органа уголовного преследования);
постановление о заведении розыскного дела;
копия паспорта либо удостоверения личности, в случае отсутствия указанных документов копия одного из следующих документов: вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, водительского удостоверения, военного билета, свидетельства о рождении (для лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста), заявления Ф-1, актовой записи о рождении гражданина.
В случае отсутствия указанных документов органом, принявшим решение об объявлении лица в розыск, составляется справка об установлении фамилии, имени, отчества, даты и места рождения разыскиваемого, которая заверяется подписью первого руководителя либо лица, исполняющего его обязанности, и печатью органа:
опознавательная карта;
требование на наличие (отсутствие) судимости (по мере готовности).

123. Іздеу карточкасында және іздеу жариялау туралы қаулыда барлық қарастырылған деректемелер толтырылуға жатады.
19. Хабар-ошарсыз жоғалғандарды, азаматтардың танылмаған
мәйіттерін, белгісіз аурулар мен балаларды есепке алу
124. Осы есептің объектілері Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетел азаматтары және Қазақстан Республикасында тұратын азаматтығы жоқ тұлғалар болып табылады.
Есепке алуға жататындар:
1)ішкі істер органдарына жоғалуы туралы мәлімдеме түскен белгісіз себептермен жоғалған тұлғалар;
2) жеке басы танылмаған тұлғалардың мәйіттері;
3) белгісіз аурулар және балалар.
125. Есеп құжаттарының нысандары:
1) осы Қағиданың 33 қосымшасы нысанына сәйкес, тану картасы;
2) мемлекетаралық іздеу жариялау туралы қаулы;
3) іздеуді қысқарту туралы қаулы;
4) осы Қағиданың 34 қосымшасы нысанына сәйкес, есептен алу туралы хабарлама;
126. Жеке басты анықтау бойынша іздеу ісін тіркеудің негізі іздеу ісін ашу туралы қаулы болып табылады. Оларды ашуға шешім келесі құжаттардың негізінде қабылданады:
1) азаматтың өтініші, мемлекеттік орган және басқа да ұйымдардың тұлғаның хабар-ошарсыз жоғалғаны туралы хабарламасы және денсаулығына және жас ерекшелігіне байланысты өзі туралы хабар бере алмайтын белгісіз ауру адамның, баланың табылуы;
2) танылмаған мәйіттің табылуы туралы хабарлама.
127. Тұлғаның жеке басын анықтау бойынша іздеу ісін тіркеу үшін, Комитеттің аумақтық органына төмендегі құжаттардың болуы қажет:
1) хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаның іздеу ісінде:
азаматтың өтініші, мемлекеттік орган және басқа да ұйымдардың тұлғаның хабар-ошарсыз жоғалғаны туралы хабарламасы (қылмыстық қудалау органының өтініштерді есепке алу кітабындағы тіркеу нөмірімен);
іздеу ісін ашу туралы қаулы;
төлқұжат және жеке куәлік көшірмесі, аталған құжаттар болмаған жағдайда, келесі құжаттар көшірмесі: шетелдік азаматтың Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхат, азаматтығы жоқ тұлғаның кәулігі, жүргізуші куәлігі, әскери билет, туу туралы куәлік (он алты жасқа толмаған адам үшін), 1-Н өтініші, туу туралы актілік жазбалар;
тану картасы;
соттылықтың болуы (болмауы) жөніндегі талап (дайын болуына қарай).
Аталған құжаттар болмаған жағдайда, тұлғаға іздеу жариялау туралы шешімді қабылдаған органмен іздеудегі тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын, туған күні мен жерін анықтау туралы анықтама құрастырылады, оған бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылып, орган мөрімен бекітіледі, ол:

2) в деле по установлению личности неопознанного трупа:
копия сообщения об обнаружении неопознанного трупа (с номером регистрации в Книге учета заявлений органа уголовного преследования);
копия постановления об отказе в возбуждении уголовного дела (по мере вынесения);
копия постановления о назначении судебно-медицинской экспертизы трупа;
заполненный бланк запроса идентификационных сведений;
опознавательная карта;
постановление о заведении дела по установлению личности неопознанного трупа;
дактилоскопическая карта по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам;
копия заключения эксперта (по мере готовности);
3) в деле по установлению личности неизвестного больного и ребенка:
сообщение учреждения о нахождении больного, ребенка (с номером регистрации в Книге учета заявлений органа уголовного преследования);
постановление о заведении розыскного дела;
фотоснимки больного, ребенка, их особых примет и одежды;
дактилоскопическая карта (на лиц, достигших 14-летнего возраста);
заполненный бланк запроса идентификационных сведений;
опознавательная карта.
128. На все категории разыскиваемых лиц органом, в производстве которого находится соответствующее дело, оформляются опознавательные карты на бумаге плотностью не менее 140 гр/м2. На неопознанные трупы, а также на неизвестных больных дополнительно оформляются дактилоскопические карты.
В территориальные органы Комитета, направляются только подлинники дактилоскопических карт в 2 экземплярах, при этом контрольные оттиски вклеиваются в дактилоскопические карты.
В случаях невозможности дактилоскопировать неопознанный труп органом, в производстве которого находится соответствующее дело, составляется справка за подписью начальника органа о состоянии трупа с вклеенными фотографиями состояния рук, скрепленные печатью.
Дактилоскопические карты на неопознанные трупы, возвращенные Комитетом после проверки по централизованному учету, территориальным органом Комитета, направляются инициатору розыска для приобщения к делу по установлению личности.
129. В опознавательных картах подлежат отражению все предусмотренные формой сведения формула учета опознавательной карты заполняется в соответствии с приложением 36 к настоящим Правилам, вклеиваются только подлинники фотографий. Отсутствие данных сведений служит основанием для возвращения документа для надлежащего оформления.
130. Опознавательные карты на все категории разыскиваемых лиц, заполняются в двух экземплярах, один из которых направляется в Комитет. В отношении без вести пропавших лиц, по одному экземпляру опознавательной карты и контрольной карточки направляются в Комитет одновременно с постановлением об объявлении межгосударственного розыска в течение пяти рабочих дней с момента поступления информационных учетных документов, а опознавательные карты на неопознанные трупы граждан, в том числе ставших жертвами преступлений, а также неизвестных больных и детей, направляются в Комитет и в МИБ по истечение трех месяцев с момента заведения розыскного дела.
Принятые на учет материалы используются территориальными органами Комитета, в работе по идентификации опознавательных карт на лиц, пропавших без вести, трупы неизвестных граждан, о чем делается отметка в соответствующем реквизите опознавательной карты.
131. Сведения об опознавательных признаках, отражение которых невозможно без акта судебно-медицинской экспертизы, вносятся в реквизиты опознавательных карт на основании дополнительно представленных в произвольной форме корректирующих документов или копии акта судебно-медицинской экспертизы.
Учетные документы на трупы, внешние опознавательные признаки которых отсутствуют или искажены (гнилостные изменения, мумификация, торфяное дубление, скелетирование, обгорание, расчленение), подлежат местному учету, опознавательные карты в Комитет не направляются, при этом составляется их список с отражением номера дела по установлению личности, даты заведения дела, даты обнаружения, даты и номера Книги учета заявлений и информации (далее – КУЗИ), который для проверки направляется в Комитет.

2) танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау ісінде:
танылмаған мәйіттің табылғаны туралы хабарламаның көшірмесі (қылмыстық қудалау органының өтініштерді есепке алу кітабындағы тіркеу нөмірімен);
қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулының көшірмесі (шығарылуына қарай);
мәйітке сот-медициналық сараптама тағайындау туралы қаулының көшірмесі;
бірдейлендірілген мәліметтер сұрауының толтырылған бланкісі;
тану картасы;
танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау ісін ашу туралы қаулы;
осы Қағиданың 35 қосымшасы нысанына сәйкес дактилоскопиялық карта;
сарапшы қорытындысының көшірмесі (дайын болуына қарай).
3) белгісіз аурудың және балалардың жеке басын анықтау ісінде:
ауруды және баланы тауып алған мекеменің хабарламасы (қылмыстық қудалау органының өтініштерді есепке алу кітабындағы тіркеу нөмірімен);
іздеу ісін ашу туралы қаулы;
аурудың, баланың фотосуреттері, олардың ерекше белгілері және киімдері;
дактилоскопиялық карта (14 жасқа толған тұлғалар үшін);
бірдейлендірілген мәліметтер сұрауының толтырылған бланкісі;
тану картасы.
128. Өндірісінде тиісті іздеу ісі бар органмен іздеудегі барлық санаттағы тұлғаларға тану карталары тығыздығы 140гр/м 2 кем емес қағазда рәсімделеді. Танылмаған мәйіттерге, сонымен бірге белгісіз ауруларға қосымша дактилоскопиялық карта рәсімделеді.
Комитеттің аумақтық органдарына дактилоскопиялық карталардың 2 дана тек қана түпнұсқасы жолданады, бұл ретте бақылау бедерлерi дактилоскопиялық карталарға желiмденеді.
Танылмаған мәйітке дактилоскопия жасауға мүмкіндік болмаса, қолдардың фотосуреттері жапсырылған және мөр басылған мәйіттің жағдайы туралы орган бастығының қолы қойылған, өндірісінде тиісті іздеу ісі бар органмен анықтама құрастырылады.
Танылмаған мәйттерге қатысты дактилоскопиялық карталар орталықтандырылған есептен тексеріліп, Комитетпен қайтарылғаннан кейін, Комитеттің аумақтық органы іздеу салған бастамашыға тұлғаны анықтау бойынша іске тігу үшін жолдайды.
129. Тану карталарында нысан бойынша қарастырылған барлық мәліметтер көрсетілуге жатады, тану карталарының есеп формуласы осы Қағиданың 36 қосымшасына сәйкес толтырылады, фотосуреттердің тек қана түпнұсқалары жапсырылады. Осы деректердің болмауы құжатты тиісті дәрежеде рәсімдеу үшін қайтаруға негіз бола алады.
130. Барлық санаттағы іздеу жүргізілген тұлғаларға тану карталары 2 данада толтырылады, оның біреуі Комитетке жолданады. Хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаларға 1 дана тану картасы мен бақылау карточкасы бір уақытта мемлекетаралық іздеуді жариялау туралы қаулымен бірге, ақпараттық есеп құжаттары келіп түскен сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде Комитетке жолданады, ал азаматтардың танылмаған мәйіттерінің тану карталары, оның ішінде қылмыс жасағандардың құрбаны болғандарға, сондай-ақ белгісіз аурулар мен балаларға Комитетке және МАБ іздеу ісі ашылған сәттен бастап үш ай өткеннен кейін жолданады.
Есепке алуға қабылданған материалдар Комитеттің аумақтық органдарымен хабар-ошарсыз жоғалған тұлғалардың тану карталары мен танылмаған мәйiттердің тану карталарына бірдейлендіру жұмыстарын жүргізуге пайдаланылады, ол туралы тану картасының тиісті деректемесінде белгi қойылады.
131.Сот-медициналық сараптаманың актісінсіз көрсету мүмкін емес тану белгiлерi туралы мәліметтер, тану карталарының деректемелеріне өз бетінше қосымша ұсынылған түзету құжаттары немесе сот-медициналық сараптама актісінің негізінде енгізіледі.
Сыртқы тану белгiлерi жоқ немесе бұзылып кеткен (шiріген, мумияланған, қанқаланған, күйген, кесiлген, бөлшектелген) мәйiттердің есеп құжаттары жергілікті есепке қоюға жатады, тану карталары Комитетке жіберілмейді, бұл ретте оларға тұлғаны анықтау ісінің нөмірін, істің ашылған күнін, мәйіттің табылған күнін, өтініштер мен ақпараттарды есепке алу кітабының күнін және нөмірін (әрі қарай-ӨАЕК) көрсеткен тізім құрастырылып, тексеру үшін Комитетке жолданады.

20. Порядок объявления межгосударственного розыска
132. Постановление об объявлении межгосударственного розыска в отношении лица, скрывшегося от дознания, следствия, суда и отбытия наказания (далее-скрывшиеся лица), должника/ответчика, без вести пропавшего, составляется органом, уполномоченным на осуществление оперативно-розыскной деятельности в двух экземплярах и утверждается начальником органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность. Один экземпляр постановления не позднее следующего рабочего дня после утверждения начальником органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность, представляется сотруднику районной (городской) группы территориального органа, который в течение трех рабочих дней представляет его в территориальный орган Комитета.
133. Территориальный орган Комитета, в течение трех рабочих дней с момента поступления постановления об объявлении межгосударственного розыска, осуществляет проверку и направляет учетные документы в Комитет. Проверка осуществляется на предмет:
правильности оформления документа;
достоверности сведений, введенных в АИС СУ сотрудником районного (городского) подразделения территориального органа Комитета;
наличия сведений в отношении разыскиваемого лица на пофамильном учете. Установленные данные отражаются на обороте постановления (о лице, имеющем несколько судимостей, указываются сведения о последней судимости, дате и основаниях освобождения от наказания).
134. В случае незамедлительного объявления лица в межгосударственный розыск, в правом углу постановления об объявлении межгосударственного розыска ставится отметка "Немедленно".
Информационные учетные документы с пометкой "Немедленно" направляются в Комитет в течение одного рабочего дня с момента поступления.
135. Направлению в Комитет подлежат сведения о скрывшихся лицах, объявленных в межгосударственный розыск.
После внесения соответствующей корректировки в учет об объявлении лица в межгосударственный розыск постановление направляется в Комитет.
Комитет направляет постановление об объявлении межгосударственного розыска в ГИАЦ МВД РФ.
136. Сведения о лицах, объявляемых в межгосударственный розыск раньше установленного срока, по имеющимся каналам связи направляются в ГИАЦ МВД РФ через центральный орган, осуществляющий оперативно-розыскную деятельность. Учетные документы на данную категорию лиц представляются для постановки на учет в территориальный орган Комитета в сроки, предусмотренные пунктом 132 настоящих Правил.
137. Скрывшиеся лица, находящиеся "под подпиской о невыезде и надлежащем поведении" в межгосударственный розыск объявляются по истечении одного месяца с момента принятия процессуального решения о производстве республиканского розыска. В отношении скрывшихся лиц, которым избрана мера пресечения "арест" одновременно с республиканским розыском объявляется межгосударственный розыск.
Лица, пропавшие без вести, в межгосударственный розыск объявляются по истечении одного месяца со дня заведения розыскного дела, а пропавшие с автотранспортными средствами и несовершеннолетние одновременно с объявлением республиканского розыска".
В отношении должников/ответчиков, при наличии сведений о выезде за пределы Республики Казахстан, межгосударственный розыск объявляется немедленно, в иных случаях по истечении трех месяцев с момента заведения розыскного дела.

20. Мемлекетаралық іздеу жариялаудың тәртібі
132. Тергеуден, анықтаудан, соттан және жазасын өтеуден жасырынған тұлғаларға (әрі қарай - жасырынған тұлғалар), борышкерлер/жауапкерлерге, хабар-ошарсыз жоғалғандарға жедел-іздеу қызметін жүргізуге уәкілетті органмен мемлекетаралық іздеу жариялау туралы қаулы 2 данада құрастырылады және жедел-іздеу қызметін жүргізетін органның басшысымен бекітіледі. Қаулының бір данасы жедел-іздеу қызметін жүргізетін органның басшысымен бекітілгеннен кейін, келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей Комитеттің аумақтық органның аудандық (қалалық) тобының қызметкеріне ұсынылады, ал ол үш жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына жолданады.
133. Комитеттің аумақтық органы мемлекетаралық іздеу жариялау туралы қаулы түскен сәттен бастап тексеріп, есеп құжаттарын үш жұмыс күні ішінде Комитетке жолдайды. Тексеру жүргізіледі:
құжаттың дұрыс рәсімделуіне;
Комитеттің аумақтық органның аудандық (қалалық) тобының қызметкерімен АЕА ААЖ енгізілген мәліметтің нақтылығына;
ізделуші тұлғаға қатысты тегі бойынша есепте мәліметтің бар/жоғына. Анықталған мәлімет қаулының артқы бетіне көрсетіледі (бірнеше соттылығы бар тұлғаларға ең соңғы соттылығы туралы мәлімет, оның күні, жазадан босатылудың негізі көрсетіледі).
134. Тұлғаға шұғыл түрде мемлекетаралық іздеу жарияланған жағдайда, мемлекетаралық іздеу жариялау туралы қаулының оң жақ бұрышына "шұғыл" деген белгі қойылады.
"Шұғыл" деген белгісі бар ақпараттық есеп құжаттары түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде Комитетке жолданады.
135. Мемлекетаралық іздеу жарияланған жасырынған тұлғалар ғана Комитетке жолдануға жатады.
Тұлғаға мемлекетаралық іздеу жариялау туралы есепке тиісті түзету енгізілгеннен кейін, қаулы Комитетке жолданады.
Комитет мемлекетаралық іздеу жариялау туралы қаулыны РФ ІІМ БААО жолдайды.
136. Орнатылған мерзімінен бұрын мемлекетаралық іздеу жарияланған тұлғаларға қатысты мәліметтер жедел-іздеу қызметін жүргізетін орталық орган арқылы РФ ІІМ БААО байланыс каналдары бойынша жолданады. Бұл санаттағы тұлғаларға есеп құжаттары Комитеттің аумақтық органына есепке қою үшін Қағиданың 132 тармағына сәйкес мерзімде ұсынылады.
137. "Ешқайда кетпеу туралы кол қойдыру және тиісті дәрежедегі мінез-құлық" бұлтартпау шарасы қолданған жасырынған тұлғаға, мемлекетаралық іздеу жариялау республикалық іздеу жариялау өндірісі туралы іс жүргізу шешімі қабылданнған сәттен бастап, бір ай өткен соң жарияланады. "Қамауға алу" бұлтартпау шарасы қолданған жасырынған тұлғаға республикалық іздеу салумен бір уақытта мемлекетаралық іздеу жарияланады.
Хабар-ошарсыз жоғалған тұлғағаларға мемлекетаралық іздеу жариялау іздеу ісін ашқан күннен бастап бір ай өткен соң, ал автокөлікпен жоғалғандарға және кәмелеттік жасқа толмағандарға республикалық іздеу жариялаумен бір уақытта жарияланады.
Борышкерлер/жауапкерлерге Қазақстан Республикасынан тыс жерде жүргендері туралы мәлімет белгілі болса, мемлекетаралық іздеу жариялау шұғыл түрде, ал басқаша жағдайларда іздеу ісін ашқан күннен бастап 3 ай өткен соң жарияланады.

21. Порядок прекращения розыскных дел и снятия с учета
138. Основанием для снятия розыска с учета в территориальном органе Комитета, в отношении скрывшегося лица, без вести пропавшего является постановление о прекращении розыска, в отношении неопознанных трупов, а также неизвестных больных и детей - сообщение о снятии с учета.
В случае прекращения розыска в отношении скрывшегося лица, без вести пропавшего, орган, осуществляющий оперативно-розыскную деятельность, не позднее следующего рабочего дня после согласования с надзирающим прокурором направляет в территориальный орган Комитета один экземпляр постановления о прекращении республиканского розыска либо два экземпляра постановления о прекращении межгосударственного розыска, а в отношении неопознанных трупов, больных или детей - два экземпляра сообщения о снятии с учета.
Надзирающим прокурором постановление о прекращении розыска подписывается либо возвращается органу, осуществляющему розыск, в течение двух суток с момента поступления в прокуратуру.
139. Не заполнение в постановлении о прекращении розыска, сообщении о снятии с учета всех предусмотренных реквизитов, либо несовпадение указанных сведений с имеющимися на учете данными, отсутствие предусмотренных подписей должностных лиц, печатей либо неполный оттиск печати, служат основанием для возвращения информационных учетных документов для надлежащего оформления без постановки на учет.
140. При поступлении постановления о прекращении розыска (республиканского, межгосударственного), сообщения о снятии с учета сотрудник территориального органа Комитета, после проверки правильности оформления представленных документов и обоснованности снятия с учета вносит корректировку в первичные информационные учетные документы и в АИС СУ.
Постановления и сообщения о прекращении розыскных дел и дел по установлению личностей территориальным органом Комитета в течение трех рабочих дней с момента поступления, направляются в Комитет. Комитетом после корректировки в учетах, учетные документы направляются в МИБ.
141. Основание для прекращения розыскных дел (снятия с учета), в отношении скрывшихся лиц является один из следующих документов:
1) протокол задержания разыскиваемого лица или сообщение территориального следственного изолятора и специального медицинского учреждения о водворении разыскиваемого лица;
2) постановление о прекращении уголовного дела;
3) постановление о прекращении уголовного преследования в отношении разыскиваемого лица;
4) постановление прокурора об отмене постановления о заведении розыскного дела;

21. Іздеу ісін қысқарту және есептен алу тәртібі
138. Жасырынған тұлғаға, хабар-ошарсыз жоғалғандарға Комитеттің аумақтық органының есебінен іздеу салуды алудың негізі болып іздеуді қысқарту туралы қаулы, ал танылмаған мәйттерге, сонымен бірге белгісіз аурулар мен балаларға есептен алу туралы хабарлама табылады.
Жасырынған тұлғаға, хабар-ошарсыз жоғалғандарға іздеу тоқтатылған жағдайда, қадағалаушы прокурормен келіскеннен кейін, жедел-іздеу қызметін жүргізетін орган келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Комитеттің аумақтық органына 1 дана республикалық іздеуді қысқарту туралы болмаса 2 дана мемлекетаралық іздеуді қысқарту туралы қаулы, ал танылмаған мәйіттерге, ауру және балаларға есептен алу туралы 2 дана хабарлама жолдайды.
Қадағалаушы прокурормен іздеуді қысқарту туралы қаулыға қол қойылады болмаса іздеу жүргізетін органға прокуратураға түскен сәттен бастап екі тәуліктің ішінде қайтарылады.
139. Іздеуді қысқарту туралы қаулыда, есептен алу туралы хабарламада қарастырылған барлық деректемелердің толтырылмауы, болмаса есептегі мәліметтермен сәйкес келмеуі, лауазымды тұлғалардың қарастырылған қолдарының болмауы, мөрлердің, мөр таңбаларының толық түспеуі тиісті дәрежеде рәсімдеу үшін, есепке қоймай ақпараттық есеп құжаттарын кері қайтаруға негіз болып табылады.
140. Іздеуді қысқарту туралы қаулы (республикалық, мемлекетаралық), есептен алу туралы хабарлама келіп түскенде, Комитеттің аумақтық органының қызметкері ұсынылған құжаттардың рәсімделуінің дұрыстығын, есептен алудың заңдылығын тексергеннен кейін, алғашқы есеп құжаттарына және АЕА АЖ түзетулер енгізеді.
Іздеу және жеке басын анықтау істерін қысқарту туралы қаулы және хабарлама Комитеттің аумақтық органымен, түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде Комитетке жолданады, ал Комитетпен есептерге өзгерту енгізілгеннен кейін, есеп құжаттары МАБ жолданады,
141. Жасырынған тұлғаларға іздеу ісін қысқартуға (есептен алуға) негіз болып келесі құжаттардың бірі табылады:
1) іздеудегі тұлғаны ұстау туралы хаттама немесе аумақтық тергеу абақтысының және арнайы медициналық мекеменің іздеудегі тұлғаны қамауға алғаны туралы хабарламасы;
2) қылмыстық істі қысқарту туралы қаулы;
3) іздеудегі тұлғаға қатысты қылмыстық қудалауды қысқарту туралы қаулы;
4) іздеу ісін ашуды тоқтату туралы прокурордың қаулысы;

5) сведения о направлении уголовного дела Генеральной прокуратурой Республики Казахстан в одно из государств-участников СНГ с указанием даты и исходящего номера;
6) постановление суда о прекращении розыска в отношении лица, скрывшегося от суда или должника/ответчика;
7) документ об установлении лица, в отношении которого применена мера пресечения не связанная с лишением свободы;
8) сведения о направлении вступившего в законную силу приговора суда в иностранное государство для последующего его признания и исполнения, с указанием даты и исходящего номера;
9) в отношении должников/ответчиков материалы, подтверждающие сведения об установлении разыскиваемого и письменное объяснение о причинах его уклонения; решение суда об объявлении лица умершим; решение суда о прекращении производства по делу ввиду смерти разыскиваемого; определение суда о прекращении розыска должника/ответчика; отмена вышестоящим судом решения, кроме случаев передачи дела на новое рассмотрение; решение суда о прекращении исполнительного производства.
142. В случае установления либо задержания разыскиваемого за пределами Республики Казахстан, в отношении которого применена мера пресечения в виде ареста и заключения его под стражу, сотрудником органа, осуществляющим розыск, представляется в территориальный орган Комитета, уведомление об установлении либо задержании разыскиваемого за пределами Республики Казахстан по форме согласно приложению 37 к настоящим Правилам, подписанное руководителем территориального органа уголовного преследования осуществляющего розыск и согласованное с надзирающим прокурором.
Прокурор свое согласие выражает письменной резолюцией, заверенной гербовой печатью на уведомлении.
Уведомление об установлении либо задержании разыскиваемого за пределами Республики Казахстан не является основанием для прекращения и снятия с учета розыскного дела.
Данное уведомление используется сотрудником территориального органа Комитета при формировании статистического отчета формы № 1-М "О зарегистрированных преступлениях и результатах деятельности органов уголовного преследования", утвержденного Приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 октября 2003 года № 62 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2576), а также производится соответствующая отметка в АИС СУ.
Установление либо задержание разыскиваемого, в отношении которого избрана мера пресечения в виде ареста и заключение его под стражу в иностранном государстве, не является основанием для прекращения розыска.
Розыск указанных лиц прекращается при основаниях, перечисленных в пункте 141 настоящих Правил.

5) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасымен қылмыстық істі күнін және шығыс нөмерін көрсетіп ТМД елдерінің біріне жолдауы туралы мәлімет;
6) соттан жасырынған тұлғаға болмаса борышкерлер мен жауапкерлерге іздеуді тоқтату туралы сот қаулысы;
7) бас бостандығынан айыру бұлтартпау шарасы қолданбаған тұлғаны анықтау туралы құжат;
8) заңды күшіне енген сот үкімін күнін және шығыс нөмірін көрсетіп, оны әрі қарай орындау үшін шетел мемлекетіне жолдау туралы мәлімет;
9) борышкерлер/жауапкерлерге қатысты іздеудегі тұлғаның анықталғаны туралы мәліметті дәлелдейтін материалдар және оның жалтарылғаны туралы жазбаша түсініктемесі; тұлғаны өлді деген соттың шешімі; ізделушінің өліміне байланысты өндірісті тоқтату туралы сот шешімі; іздеуді тоқтату туралы соттың қаулысы; борышкерлер/жауапкерлерге қатысты іздеуді тоқтату туралы сот ұйғарымы; қайтадан қарауға жіберілген істерден басқа, жоғарғы тұрған сотпен шешімнің күшінің жойылуы; атқарушы өндірісті тоқтату туралы сот шешімі.
142. Бұлтартпау шарасы қамауға алу түрінде таңдалған іздеудегі тұлғаны Қазақстан Республикасынан тыс жерде анықтаған болмаса ұстаған жағдайда, іздеуді жүргізуші органның қызметкерімен ізделушіні Қазақстан Республикасынан тыс жерде анықтағаны болмаса ұстағаны жөнінде қадағалаушы прокурормен келісілген аумақтық іздеу жүргізуді жүзеге асыратын қылмыстық қудалау органының басшысының қолы қойылған хабарлама осы Қағиданың 37 қосымшасы нысанына сәйкес Комитеттің аумақтық органына ұсынылады.
Прокурор өз келісімін хабарламада жазбаша бұрыштама қойып, елтаңбалық мөрмен бекіту арқылы білдіреді.
Тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс жерде анықталуы болмаса ұсталуы туралы хабарлама қылмыстық істі қысқартуға және есептен алуға негіз бола алмайды.
Бұл хабарлама Комитеттің аумақтық органының қызметкерімен 2003 жылдың 31 қазанында № 62 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 2576 нөмірімен тіркелген) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Бұйрығымен бекітілген "Қылмыстық қудалау органында тіркелген қылмыстар және қызметінің нәтижесі" №1-М нысанды статистикалық есебін қалыптастыруда пайдаланылады және АЕА ААЖ тиісті белгі қойылады.
Бұлтартпау шарасы қамауға алу тағайындалған тұлғаның, шетелде анықталуы болмаса ұсталуы іздеуді тоқтатуға негіз бола алмайды.
Көрсетілген тұлғаларға іздеу салу Қағиданың 141-тармағында көрсетілген негіздермен ғана қысқартылады.

143. Основаниями прекращения розыскных дел в отношении лиц, пропавших без вести, неопознанных трупов, неизвестных больных и детей являются:
в отношении неизвестных детей - установление их личности, усыновление (удочерение) либо истечение срока давности (десять лет с момента заведения розыскного дела);
в отношении без вести пропавшего - установление его местонахождения, признание судом умершим (с приложением соответствующего судебного решения), обнаружение трупа либо установление факта смерти лица, истечение срока давности десять лет с момента исчезновения (за исключением уголовно-розыскного дела), объединение данного дела с другим розыскным делом в отношении этого же лица. По розыскным делам, заведенным по истечении десяти лет с момента исчезновения лица, пропавшего без вести срок давности составляет три года с момента поступления заявления об исчезновении лица.
в отношении неопознанных трупов - их опознание и истечение срока давности десять лет с момента заведения дела (за исключением уголовно-розыскного дела). Дополнительным основанием прекращения дела по установлению личности трупа новорожденного ребенка является заключение судебно-медицинской экспертизы, подтверждающей нежизнеспособность ребенка при рождении.
При прекращении розыска в связи с опознанием трупа лица, пропавшего без вести, указывается место его обнаружения, номер и дата заведения дела по установлению личности.
В случае установления лица, признанного судом безвестно отсутствующим, орган внутренних дел, в производстве которого находится розыскное дело, направляет в суд, вынесший решение, сообщение об установлении местонахождении лица.
22. Порядок учета уголовно-розыскных дел (УРД)
144. Постановке на учет подлежат УРД, заведенные в целях раскрытия уголовных дел по фактам безвестного исчезновения лиц, а также обнаружения неопознанных трупов с признаками насильственной смерти.
В случае возбуждения уголовного дела, связанного с безвестным исчезновением лица либо обнаружением неопознанного трупа с признаками насильственной смерти и заведения УРД без заведения розыскного дела, постановка на учет, объявление межгосударственного розыска (в т.ч. если РД переведено в УРД без объявления межгосударственного розыска) и прекращение осуществляется в порядке, установленном в 19, 20, 21 главах настоящих Правил и возлагается на сотрудника, в производстве которого находится уголовно-розыскное дело.
Регистрация УРД производится в регистрационном журнале подразделения ОВД, осуществляющего оперативно-розыскные мероприятия по раскрытию преступления.

143. Хабар–ошарсыз жоғалған тұлғаға, танылмаған мәйіттерге, белгісіз аурулар мен балаларға іздеу істерін қысқартудың негіздері:
белгісіз балаларға – олардың жеке басының анықталуы, асырап алу болмаса ескіру мерзімінің өтуі (іздеу ісі ашылған сәттен бастап 10 жыл өтсе);
хабар-ошарсыз жоғалғандарға – тұратын жерінің анықталуы, сотпен өлді деп танылуы ( соттың тиісті шешімін қоса салу арқылы), мәйіттің табылуы болмаса тұлғаның өлді деген дерегінің анықталуы, жоғалған сәттен бастап 10 жыл ескіру мерзімінің өтуі (қылмыстық-іздеу ісінен басқа), осы тұлғаға қатысты іздеу салу ісін басқа іздеу салу ісімен біріктіру. Тұлғаның жоғалған сәтінен бастап іздеу ісінің ашылғанына он жыл өткен хабар-ошарсыз жоғалғандарға ескіру мерзімі өтініш түскен сәттен бастап 3 жылды құрайды;
танылмаған мәйіттерге - олардың танылуы және іздеу ісі ашылған сәттен бастап он жыл ескіру мерзімінің өтуі (қылмыстық-іздеу ісінен басқа). Жаңа туған нәрестенің мәйтін анықтау ісі бойынша істі қысқартуға қосымша негіз болып, туғаннан тіршілік белгісі жоқ екендігін дәлелдейтін сот-медициналық сараптаманың қортындысы табылады.
Хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаның мәйті танылуға байланысты іздеу қысқартылғанда, оның табылған жері, жеке басын анықтау ісі бойынша ашылған істің күні және нөмірі көрсетіледі.
Сот арқылы хабар-ошарсыз жоғалған деп танылған тұлға анықталған жағдайда, өндірісінде іздеу ісі бар ішкі істер органы шешім шығарған сотқа тұлғаның табылған жері туралы хабарлама жолдайды.
22. Қылмыстық-іздеу ісін есепке алу тәртібі (ҚІІ)
144. Тұлғаның хабарсыз жоғалу деректері бойынша қылмыстық істерді ашу мақсатында, сонымен бірге зорлап өлтіру белгілері бар танылмаған мәйіттің табылуына байланысты ҚІІ есепке қоюға жатады.
Тұлғаның хабарсыз жоғалу деректері бойынша, сонымен бірге зорлап өлтіру белгілері бар танылмаған мәйіттің табылуына байланысты, ҚІІ ашпай, қылмыстық іс қозғаған жағдайда есепке қою, мемлекетаралық іздеу жариялау (оның ішінде, егер мемлекетаралық іздеу жарияланбай ІІ ҚІІ ауыстырылса) және қысқарту Қағиданың 19, 20, 21 тармақтарымен орнатылған тәртіпте жүргізіледі және өндірісінде қылмыстық-іздеу ісі бар қызметкерге жүктеледі.
ҚІІ тіркеу қылмысты ашу бойынша жедел-іздеу шараларын жүргізетін ІІБ бөлімшелеріндегі тіркеу журналында жүргізіледі.

145. В случае перевода розыскного дела в УРД, орган, осуществляющий оперативно-розыскную деятельность, не позднее следующего рабочего дня направляет письменное уведомление (с указанием номера и даты УРД и уголовного дела, а также наименования органа, вынесшее постановление о возбуждении уголовного дела) в территориальный орган Комитета, который в течение пяти рабочих дней извещает об этом Комитет. При этом постановление о прекращении розыска не составляется.
В учетах Комитета и его территориального органа производится соответствующая отметка, опознавательные карты остаются на учете территориального органа Комитета.
При возбуждении уголовного дела по факту исчезновения лица в порядке предусмотренном пунктом 2 части 2 статьи 177 УПК РК, УРД не заводится, оперативно-розыскные мероприятии проводятся в рамках розыскного дела до установления квалификации в соответствии с УК РК по данному делу.
146. В случае если УРД в связи с прекращением уголовного дела переводится в розыскное дело, орган, осуществляющий оперативно-розыскную деятельность, уведомляет об этом не позднее следующего рабочего дня письменным сообщением территориальный орган Комитета, который в течение пяти рабочих дней извещает об этом Комитет. Одновременно, в территориальный орган Комитета, направляется копия постановления о прекращении уголовного дела с указанием номера розыскного дела.
147. УРД снимается с учетов территориального органа и Комитета на основании постановления о прекращении розыска в отношении без вести пропавшего лица и сообщения о снятии трупа, в следующих случаях:
1) без вести пропавших:
установления места нахождения;
обнаружения трупа;
2) неопознанных трупов:
опознания трупа.
23. Порядок объявления и прекращения международного розыска
148. Объявление лица в международный розыск осуществляется через Национальное Центральное Бюро Интерпола в Республике Казахстан. В отношении разыскиваемых скрывшихся лиц, обязательным условием для объявления международного розыска является избрание меры пресечения в виде ареста.
Объявлению в международный розыск подлежат:
выехавшие за пределы Казахстана скрывшиеся лица;
без вести пропавшие лица при наличии сведений о выезде разыскиваемых за границу.
Примечание: скрывшиеся лица в отношении которых избрана мера пресечения в виде ареста, если санкция статьи уголовного закона, по которой они обвиняются, предусматривает наказание в виде лишения свободы не менее пяти лет международный розыск объявляется в течение десяти суток после заведения розыскного дела.
149. Международный розыск не подменяет собой межгосударственный розыск в пределах государств-участников СНГ и осуществляется параллельно с ним.

145. Іздеу ісін ҚІІ ауыстырған жағдайда, жедел-іздеу шараларын жүргізетін орган келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрдегі хабарламаны (ҚІІ және қылмыстық істің нөмірін, күнін және қылмыстық істі қозғау туралы қаулы шығарған органды көрсете отырып) Комитеттің аумақтық органына жолдайды, ал олар бес жұмыс күні ішінде бұл туралы Комитетке хабарлайды. Бұл ретте іздеуді қысқарту туралы қаулы шығарылмайды.
Комитеттің және оның аумақтық органының есептерінде тиісті белгі қойылады, тану карталары Комитеттің аумақтық органының есебінде қалады.
Тұлғаға ҚР ҚІЖК 177-бабының 2-бөлігінің 2-тармағы бойынша жоғалу дерегімен қылмыстық іс қозғалғанда ҚІІ ашылмайды. Осы іс бойынша жедел-іздеу шаралары ҚР ҚК сәйкес қылмысты саралауды анықтағанға дейінгі іздеу ісінің аясында жүргізіледі.
146. Қылмыстық іс қысқартылған жағдайда ҚІІ іздеу ісіне ауыстырылады, жедел-іздеу шараларын жүргізетін орган бұл туралы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Комитеттің аумақтық органына хабарлайды, ал олар бес жұмыс күні ішінде бұл туралы Комитетке хабарлайды. Комитеттің аумақтық органы бір уақытта іздеу ісінің нөмірін көрсете отырып, қылмыстық істі қысқарту туралы қаулының көшірмесін жолдайды.
147. ҚІІ хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаға қатысты іздеуді тоқтату туралы қаулының және мәйітті есептен алу туралы хабарламаның негізінде Комитеттің аумақтық органының есебінен келесі жағдайларда есептен алынады:
1) хабар-ошарсыз жоғалғандарға:
тұратын жері анықталғанда;
мәйіт табылғанда;
2) танылмаған мәйіттерге:
мәйіт танылғанда.
23. Халықаралық іздеуді жариялау және қысқарту тәртібі
148. Тұлғаға халықаралық іздеу салу жариялау Қазақстан Республикасындағы Ұлттық Орталық Бюро Интерполы арқылы жүргізіледі. Жасырынған іздеудегі тұлғаларға қатысты мемлекетаралық іздеу салуды жариялаудың міндетті түрдегі жағдайы қамауға алу түріндегі бұлтартпау шарасының тағайындалуы болып табылады.
Халықаралық іздеу салу жариялауға жататындар:
Қазақстаннан тыс жердегі жасырынған тұлғалар;
шетелге шыққаны туралы мәліметтер бар іздеудегі хабар-ошарсыз жоғалған тұлғалар.
Ескерту: Егер қамауға алу түріндегі бұлтартпау шарасы тағайындалған жасырынған тұлғаларға, қылмыс заңы бабының санкциясы бес жылдан кем емес бас бостандығынан айыру жазасын қолдануды қарастырса, мемлекетаралық іздеу жариялау іздеу ісі ашылғаннан кейін он тәуліктің ішінде жарияланады.
149. Халықаралық іздеу ТМД мемлекеттері арасындағы мемлекетаралық іздеуді алмастырмайды және онымен қатар жүргізіледі.

150. В случае объявления лица в международный розыск либо прекращения международного розыска Национальным Центральным Бюро Интерпола в Республике Казахстан не позднее трех рабочих дней с момента объявления (прекращения) международного розыска направляется соответствующее уведомление в Комитет и его территориальные органы, для корректировки сведений учетов.
При поступлении в Комитет уведомления о прекращении международного розыска, в сведениях учетов производится соответствующая корректировка об изменении вида розыска с международного на республиканский либо межгосударственный.
24. Порядок объединения розыскных дел.
Перепоручение. Корректировка данных.
151. Розыск разыскиваемых преступников осуществляется по одному розыскному делу. В случае вынесения постановления о заведении розыскного дела в отношении одного лица двумя и более органами, уполномоченными на осуществление оперативно-розыскной деятельности, оставлению на учете подлежит одно дело, а материалы по остальным делам объединяются с ним. При этом, постановления об их заведении подлежат отмене.
Определение органа, которым в дальнейшем будут осуществляться оперативно-розыскные мероприятия, находится в непосредственном ведении вышестоящего ведомства.
В случае заведения дела в отношении разыскиваемого преступника уже состоящего на учете как лицо, пропавшее без вести, розыскное дело в отношении без вести пропавшего подлежит снятию с учета с произведением отметки в АИС СУ об объединении с другим делом.
152. Корректировка в учетных документах фамилии, имени, отчества, даты и места рождения, осуществляется Комитетом и его территориальными органами, на основании копии паспорта либо удостоверения личности, в случае отсутствия указанных документов копии одного из следующих документов: вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, водительского удостоверения, военного билета, свидетельства о рождении (для лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста), заявления Ф-1, актовой записи о рождении гражданина, в случае отсутствия указанных документов - справки об установлении фамилии, имени, отчества, даты и места рождения, заверенной подписью первого руководителя, либо лица, исполняющего его обязанности и печатью органа, принявшего решение об объявлении лица в розыск.
В АИС СУ внесение изменений в анкетных данных осуществляется Комитетом по письму территориального органа.
Обо всех изменениях в сведениях в отношении разыскиваемого лица: анкетных данных, меры пресечения, квалификации и т.д. территориальной орган информирует Комитет в течение пяти суток сообщением с приложением подтверждающих документов (копии удостоверения личности, постановления об изменении меры пресечения и т.д.).
В случае установления новых анкетных данных в отношении разыскиваемого преступника орган, осуществляющий розыск, сообщает об этом в территориальный орган Комитета, в течение трех рабочих дней со дня обнаружения и представляет розыскные карточки, а также, если разыскиваемый объявлен в межгосударственный розыск - постановления об объявлении межгосударственного розыска, для постановки на учет разыскиваемого по последней фамилии, имени, отчеству. В учетах на каждую фамилию делается отметка о других анкетных данных разыскиваемого. При изменении меры пресечения направляется только постановление об объявлении межгосударственного розыска.

150. Тұлғаға халықаралық іздеу салу жарияланған немесе қысқартылған жағдайда, Қазақстан Республикасындағы Ұлттық Орталық Бюро Интерполымен халықаралық іздеу салуды жарияланған (қысқартылған) сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Комитетке және оның аумақтық органдарына есеп мәліметтеріне түзету енгізу үшін тиісті хабарлама жолданады.
Халықаралық іздеуді қысқарту туралы Комитетке хабарлама келіп түскеннен кейін есеп мәліметтеріне халықаралық іздеу салу республикалық немесе мемлекетаралық іздеу түріне ауыстырылған тиісті түзету енгізіледі.
24. Іздеу істерін біріктіру тәртібі. Қайта жүктеу. Мәліметтерді түзету
151. Іздеудегі қылмыскерлерге іздеу салу тек бір ғана іздеу ісі бойынша жүргізіледі. Жедел-іздеу қызметін жүргізуге уәкілетті екі немесе одан да көп органдармен бір тұлғаға қатысты іздеу ісін ашу туралы қаулы шыққан жағдайда, есепте тек бір іс қана қалдырылады, ал басқа істердің материалдары оған біріктіріледі. Бұл ретте, оларды ашу туралы қаулы жойылады.
Әрі қарай жедел-іздеу шараларын жүргізетін органды анықтау жоғары мекеменің тікелей жүргізуінде болады.
Хабар-ошарсыз жоғалғандардың есебінде тұрған іздеудегі қылмыскерге қатысты іздеу ісі ашылған жағдайда, хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаға қатысты іздеу ісі АЕА ААЖ басқа іске біріктірілгені туралы белгі қою арқылы есептен алуға жатады.
152. Есеп құжаттарындағы түзетулер, тегін, атын, әкесінің атын, ұлтын, туған және туылған жерін өзгерту төлқұжаттың немесе жеке куәліктің негізінде, ал олар болмаған жағдайда Қазақстан Республикасында шетел азаматының тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ тұлғаның жеке куәлігі, жүргізуші куәлігі, әскери билет, тууы туралы куәлік (16 жасқа толмағандар үшін), 1-Н өтініші, тууы туралы актілік жазу негізінде, бұл құжаттар болмаған жағдайда тұлғаға іздеу салу туралы шешім қабылдаған органның басшысының болмаса оның міндетін атқарушының қолы, органның мөрі қойылған тегін, атын, әкесінің атын, ұлтын, туған және туылған жерін анықтау туралы анықтама негізінде Комитетпен және оның аумақтық органымен жүргізіледі.
АЕА ААЖ сауалнамалық деректерге өзгеріс енгізу аумақтық органның хатының негізінде Комитетпен жүргізіледі.
Іздеудегі тұлғаларға қатысты сауалнамалық деректер, бұлтартпау шарасы, саралау және т.б туралы барлық өзгерістер аумақтық органмен Комитетке бес тәулік ішінде дәлелдейтін құжаттарды (жеке куәлікті, бұлтартпау шарасын өзгерту туралы қаулыны және т.б.) қоса сала отырып, хабарламамен жолданады.
Іздеудегі тұлғаға қатысты жаңа сауалнамалық деректер анықталған жағдайда, іздеу жүргізуші орган бұл туралы анықталған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына хабарлайды және іздеу карточкасын ұсынады, егер ізделушіге мемлекетаралық іздеу салу жарияланған болса, соңғы тегімен, атымен, әкесінің атымен есепке қою үшін мемлекетаралық іздеу салуды жариялау туралы қаулыны ұсынады. Бұл туралы есептегі әрбір текке басқа сауалнамалық деректі көрсетіп белгі қояды. Бұлтартпау шарасы өзгергенде тек мемлекетаралық іздеу салуды жариялау туралы қаулы жолданады.

153. При перепоручении розыскного дела, орган уголовного преследования направляет копии сопроводительных писем в Комитет и территориальный орган Комитета, с учета которого было снято розыскное дело, для внесения соответствующих корректировок в учеты.
Территориальный орган Комитета, с учета которого было снято розыскное дело, направляет уведомление о перепоручении розыскного дела в соответствующий территориальный орган Комитета, куда было перепоручено розыскное дело.
В случае перепоручения розыскного дела из одной области (региона) в другую, сотрудником органа уголовного преследования, в который было перепоручено розыскное дело, представляется в соответствующий территориальный орган Комитета один экземпляр розыскной карточки (опознавательной карты) на разыскиваемое лицо, а также письмо МВД либо АБЭиКП РК о принятом решении о перепоручении розыскного дела. Учетные документы в Комитет не предоставляются, а направляется уведомление о поступлении розыскного дела (с приложением соответствующего письма МВД либо АБЭиКП РК), в котором указывается новый номер розыскного дела, дата заведения и орган которому поручено ведение розыска.
Если дело перепоручено внутри области (региона) либо из одного ведомства в другое внутри одного региона номер розыскного дела не меняется.
При прекращении перепорученного розыскного дела, орган, прекративший розыск, на обороте постановления производит запись о направлении соответствующего сообщения органу, у которого находится уголовное дело.
25. Учет обвиняемых, находящихся за пределами
Республики Казахстан
154. Объектами учета являются обвиняемые, в отношении которых производство по уголовному делу полностью или в соответствующей части приостановлено постановлением дознавателя, следователя или суда ввиду нахождения, обвиняемого вне пределов Республики Казахстан (пункт 5 части 1 статьи 50 УПК РК), в отношении которых избрана мера пресечения "арест".
Ведение учета обвиняемых, находящихся вне пределов Республики Казахстан осуществляется территориальными органами Комитета, на базе АИС СУ.
Сведения в отношении обвиняемых, находящихся вне пределов Республики Казахстан подгружаются с ЕУСС, согласно данных статистических карточек формы 1.1, 2.0, по приостановленным уголовным делам по пункту 5 части 1 статьи 50 УПК РК.
Информационные учетные документы на указанную категорию не составляются и не подлежат постановке в ГИАЦ МВД РФ.
155. В случае необходимости корректировки реквизитов и удаления, ошибочно внесенных в базу данных сведений карточек, субъект направляет ходатайство, согласованное с надзирающим прокурором, в территориальный орган Комитета, (в отдел формирования правовой статистики) согласно Инструкции по ведению единого карточного учета заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о преступлениях, происшествиях, уголовных дел, результатах их расследования, прокурорского надзора и судебного рассмотрения (Единая унифицированная статистическая система), утвержденной приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 18 ноября 2011 года № 122, зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7330. После внесения соответствующих корректировок в статистическую карточку по уголовным делам, приостановленным по пункту 5 части 1 статьи 50 УПК РК, сотрудник отдела формирования правовой статистики территориального органа Комитета представляет копию ходатайства в отдел специальных учетов территориального органа Комитета.

153. Іздеу ісін қайта жүктегенде қылмыстық қудалау органы ілеспе хаттардың көшірмесін Комитетке және оның іздеу ісі есептен алынған аумақтық органына тиісті түзету енгізу үшін жолдайды.
Іздеу ісі есептен алынған Комитеттің аумақтық органы, іздеу ісінің қайта жүктелгені туралы хабарламаны іздеу ісі жүктелген тиісті Комитеттің аумақтық органына жолдайды.
Іздеу ісі бір облыстан (аймақтан) келесі облысқа қайта жүктелген жағдайда, іздеу ісі жүктелген қылмыстық қудалау органының қызметкері Комитеттің тиісті органына іздеудегі тұлғаға қатысты бір дана іздеу карточкасын (тану картасын), сонымен бірге, іздеу ісін қайта жүктеу бойынша қабылдаған шешім туралы ІІМ болмаса ЭСЖҚА хатын жолдайды. Есеп құжаттары Комитетке ұсынылмайды, тек іздеу ісінің түсуі туралы іздеу ісінің жаңа нөмірін, ашылған күнін және қай органға жүктелгенін көрсете отырып (ІІМ болмаса ЭСЖҚА тиісті хатын қоса сала отырып) хабарлама жолдайды.
Егер іс облыстың (аймақтың) болмаса бір аймақтағы бір мекеменің ішінде қайта жүктелген болса іздеу ісі өзгермейді.
Қайта жүктелген іздеу ісі қысқартылғанда, іздеу салуды қысқартқан орган қаулының сыртқы бетіне қылмыстық іс бар тиісті органға хабарлама жібергені туралы тиісті жазу жүргізеді.
25. Қазақстан Республикасынан тыс жердедегі айыпталушылардың
есебі
154. Есептің объектісі бұлтартпау шарасы "қамау" түрінде таңдалған, Қазақстан Республикасынан тыс жерде болуына байланысты (ҚР ҚІЖК 50-бабы 1-бөлігі 5-тармағы) қылмыстық іс бойынша өндіріс толық немесе тиісті бөлігі анықтаушының, тергеушінің болмаса соттың қаулысымен тоқтатылған айыпталушылар болып табылады.
Қазақстан Республикасынан тыс жердегі айыпталушылардың есебі АЕА ААЖ базасында Комитеттің аумақтық органымен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жердегі айыпталушыларға қатысты мәліметтер 1.1, 2.0 нысанды статистикалық карточкалардың мәліметтері, ҚР ҚІЖК 50-бабының 1-бөлігінің 5-тармағы бойынша тоқтатылған қылмыстық істердің негізінде ББСЖ жүйесінен тиеледі.
Көрсетілген санатқа ақпараттық есеп құжаттары құрастырылмайды және РФ ІІМ БААО есебіне қоюға жатпайды.
155. Деректемелерге түзету енгізу қажет болған жағдайда және карточкадан базаға қате енгізілген мәліметтерді алып тастағанда, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылдың 18 қарашасында № 122 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 7330 нөмірімен тіркелген) бекітілген "Қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды, қылмыстық істерді, олардың тергелу және сотта қаралу нәтижелерін бірыңғай карточкалық есепке алу негізінде жүргізу жөніндегі Нұсқаулыққа сәйкес, (Бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйе)" субъект Комитеттің аумақтық органына (құқықтық статистиканы қалыптастыру бөліміне) прокурормен келісілген қолдаухат жолдайды. ҚР ҚІЖК 50-бабының 1-бөлігінің 5-тармағы бойынша тоқтатылған қылмыстық істер бойынша статистикалық карточкаға тиісті түзетулер енгізілгеннен кейін Комитеттің аумақтық органының құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімінің прокуроры қолдаухаттың көшірмесін аумақтық органының арнайы есепке алу бөліміне ұсынады.

Корректировки, внесенные в АИС ЕУСС по уголовным делам, приостановленным по пункту 5 части 1 статьи 50 УПК РК, в АИС СУ обновляются автоматически.
156. Обвиняемое лицо, находящееся вне пределов Республики Казахстан, снимается с учета в территориальном органе Комитета, в случае прекращения уголовного преследования, уголовного дела, либо с вынесением судебного решения.
Возобновление уголовного дела не является основанием для снятия с учета.
26. Контрольно-надзорная деятельность, порядок проведения
мониторингов и сверок, направленных на обеспечение полноты и
достоверности сведений розыскных учетов
157. С целью обеспечения своевременного и полного представления учетных документов в отношении скрывшихся лиц, территориальный орган Комитета, проводит сверки:
1) данных АИС СУ в отношении обвиняемых, находящихся за пределами Республики Казахстан со сведениями ЕУСС по уголовным делам, приостановленным по пункту 5 части 1 статьи 50 УПК РК (ежемесячно);
2) данных ЕАИАС СО РК, АИС ЕУСС с данными АИС СУ по уголовным делам, приостановленным по пункту 2 части 1 статьи 50 и пункту 3 статьи 304 УПК РК, со сведениями о заведении розыскных дел органами уголовного преследования районного, областного и приравненного к ним звена (ежемесячно до 15 числа);
3) с колониями поселениями, следственными изоляторами, исправительными колониями на предмет заведения розыскных дел в отношении лиц, скрывшихся от отбытия наказания; - с приемниками распределителями ДВД областей на предмет задержания разыскиваемых лиц (ежеквартально);
4) на наличие розыскных дел и уголовных дел, приостановленных по пункту 2 части 1 статьи 50 УПК РК (один раз в полугодие).
158. С целью обеспечения своевременного и полного представления учетных документов в отношении пропавших без вести лиц, неопознанных трупов, неизвестных больных и детей, территориальный орган Комитета ежеквартально проводит сверки:
1) с органами внутренних дел по уголовно-розыскным делам;
2) сведений Книги учета заявлений, сообщений и иной информации о преступлениях, происшествиях;
3) с филиалами Центров судебной медицины;
4) с медицинскими учреждениями;
5) с центром адаптации несовершеннолетних;
6) с ЕАИАС СО РК в отношении лиц, признанных судом безвестно отсутствующими;
7) на наличие розыскных, уголовно-розыскных дел состоящих на розыскном учете.
159. Результаты сверки оформляются актом, который составляется в двух экземплярах и подписывается руководителями органов. Один экземпляр акта сверки хранится в территориальном органе Комитета.
По выявленным расхождениям территориальным органом Комитета принимаются меры прокурорского реагирования.
160. В целях своевременного объявления межгосударственного розыска, а также прекращения розыскных дел территориальным органом Комитета, направляются следующие информации надзирающему прокурору:
ежемесячно до 10 числа, о разыскиваемых лицах, подлежащих объявлению в межгосударственный розыск, согласно предусмотренным срокам;
один раз в полугодие, до 10 числа в отношении лиц, пропавших без вести и неопознанных трупов граждан сроки давности по розыскным делам которых истекли.

ҚР ҚІЖК 50-бабының 1-бөлігінің 5-тармағы бойынша тоқтатылған қылмыстық істер бойынша АЕА ААЖ, ББСЖ жүйелеріне енгізілген тұзетулер АЕА ААЖ автоматты түрде жаңартылады.
156. Қазақстан Республикасынан тыс жердегі айыпталушылар қылмыстық іс, қылмыстық қудалау қысқартылғанда болмаса шығарылған сот шешіміне байланысты Комитеттің аумақтық органының есебінен алынады.
Қайтадан жаңғыртылған қылмыстық істер есептен алуға негіз бола алмайды.
26. Бақылау-қадағалау қызметері, іздеу есебі мәліметтерінің
толықтығын және нақтылығын қамтамасыз етуге бағытталған
мониторинг және салыстырулар жүргізудің тәртібі
157. Жасырынған тұлғаларға қатысты есеп құжаттарын мерзімінде және толық ұсынуды қамтамасыз ету мақсатында Комитеттің аумақтық органы салыстырулар жүргізеді:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жердегі айыпталушыларға қатысты АЕА ААЖ мәліметтерін, ҚР ҚІЖК 50-бабының 1-бөлігінің 5-тармағы бойынша тоқтатылған қылмыстық істер бойынша ББСЖ мәліметтерімен (ай сайын);
2) ҚР СО БААТЖ, ББСЖ ААЖ мәліметтерін ҚР ҚІЖК 50-бабының 1-бөлігінің 2-тармағы және 304-бабының 3 тармағы бойынша тоқтатылған қылмыстық істер бойынша АЕА ААЖ мәліметтерімен, аудандық, облыстық және оған теңестірілген звенолардың қылмыстық қудалау органдарының іздеу ісін ашу мәліметтірімен (ай сайын 15-не дейін);
3) аудандық, облыстық және оған теңестірілген звенолардың қылмыстық қудалау органдарының іздеу ісін ашу мәліметтірін: 1. Сотпен іздеу жарияланған тұлғалар туралы; 2. Жазасын өтеуден жасырынған тұлғаларға қатысты қоныс аудару мекемесімен, тергеу абақтыларымен, түзету мекемелерімен; 3. Іздеудегі тұлғалардың ұсталуы бойынша облыс ІІД қабылдау-бөлу мекемелерімен (тоқсан сайын);
4) ҚР ҚІЖК 50-бабының 1-бөлігінің 2-тармағы бойынша тоқтатылған іздеу және қылмыстық істердің болуы (жарты жылда 1 рет).
158. Хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаларға, танылмаған мәйіттерге, белгісіз аурулар мен балаларға қатысты есеп құжаттарын мерзімінде және толық ұсынуды қамтамасыз ету үшін Комитеттің аумақтық органы тоқсан сайын салыстыру жүргізеді:
1) қылмыстық-іздеу ісі бойынша ішкі істер органдарымен;
2) қылмыстар, оқиғалар туралы хабарламалар және басқа да ақпараттарды есепке алу кітабының мәліметтеріне;
3) сот медицина орталығының филиалдарымен;
4) медициналық мекемелермен;
5) кәмелеттік жасқа толмағандардың бейімдеу орталығымен;
6) сот арқылы хабарсыз жоғалған деп танылған тұлғаларға қатысты ҚР СО БААТЖ жүйесімен;
7) іздеу есебінде тұрған іздеу, қылмыстық-іздеу істерінің бар болуына.
159. Салыстыру нәтижелері актімен рәсімделеді, ол 2 данада құрастырылады және органның басшысының қолы қойылады. Салыстыру актісінің 1 данасы Комитеттің аумақтық органында сақталады.
Анықталған сәйкессіздіктер бойынша Комитеттің аумақтық органымен прокурорлық ықпал ету шарасы қабылданады.160. Мемлекетаралық іздеу салуды мерзімінде жариялау, сонымен бірге іздеу ісін мерзімінде қысқарту мақсатында Комитеттің аумақтық органымен қадағалаушы прокурорға келесі ақпараттар жолданады:
ай сайын 10-на дейін, қарастырылған мерзім бойынша мемлекетаралық іздеу салу жариялауға жататын ізделуші тұлғалар туралы;
жарты жылда бір рет 10-на дейін хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаларға және азаматтардың танылмаған мәйіттерне қатысты іздеу ісі бойынша сақталу мерзімінің өтуі туралы.

161. Комитетом ежегодно осуществляются сверки сведений розыскных учетов Комитета и МИБ ГИАЦ МВД РФ в отношении разыскиваемых преступников, лиц, пропавших без вести, неопознанных трупов граждан, а также неизвестных больных и детей, а также сверки сведений АИС СУ со сведениями Национального Центрального Бюро Интерпола в Республике Казахстан в отношении лиц, состоящих в международном розыске.
27. Исполнение запросов, направление ориентировок
162. Запросы о проверке лиц по розыскным учетам исполняются в течение пяти рабочих дней.
При наличии оснований полагать о том, что разыскиваемое лицо может находиться за пределами Республики Казахстан, органом осуществляющим розыск направляется запрос в МИБ через центральный аппарат МВД.
163. При исполнении запросов в отношении без вести пропавших лиц, в случае обнаружения совпадений опознавательных признаков со сведениями картотечного фонда в отношении неопознанных трупов граждан, инициатору осуществляющему розыск пропавшего без вести лица направляется ответ в виде ориентировки, с указанием идентифицирующих признаков, с приложением копии опознавательной карты неопознанного трупа.
При исполнении запросов (или мониторинге сведений информационных банков данных) на разыскиваемых уголовных преступников и (или) без вести пропавших лиц, в случае установления сведений о привлечении разыскиваемого лица к уголовной, административной, дисциплинарной ответственности, задержании, осуждении, после даты его объявления в розыск, инициатору розыска направляется сообщение об имеющихся сведениях в отношении разыскиваемого лица.
Приложение 1
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Алфавитная учетная карточка
1. Фамилия _________________________________
2. Имя _____________________________________
3. Отчество ________________________________
4. Дата рождения "___" ___________ 19 ___ г.
5. Место рождения __________________________
____________________________________________
6. Документ, удостоверяющий личность:
паспорт (1), удостоверение личности (2), вид на жительство
(3), удостоверение лица без гражданства (4), водительское удостоверение (5), военный билет (6), свидетельство о рождении (7),
прочее (9)
№ ______________ от "___" ________ 20 ___ г.
Выдан "___" ____________ _____ г.
____________________________________________
(кем выдан)
7. Индивидуальный идентификационный
номер (ИИН) ________________________________
8. Место жительства ________________________
____________________________________________
9. Место работы, должность, специальность __
____________________________________________

161. Комитетпен жыл сайын іздеудегі қылмыскерлерге, хабар-ошарсыз жоғалғандарға. Азаматтардың танылмаған мәйіттеріне, сонымен бірге белгісіз аурулар мен балаларға қатысты РФ ІІМ БААО және Комитеттің іздеу есебі мәліметтерін және халықаралық іздеуде тұрған тұлғаларға қатысты АЕА ААЖ мәліметтерін Қазақстан Республикасындағы Ұлттық Орталық Бюро Интерполы мәліметтерімен салыстыру жұмыстары жүргізіледі.
27. Сұрауларды орындау, бағдарлама жолдау
162. Тұлғаларды іздеу есебінен тексеру туралы сұраулар бес жұмыс күні ішінде орындалады.
Ізделуші тұлға Қазақстан Республикасынан тыс жерде болуы мүмкін деген жорамал болған жағдайда, іздеу жүргізуші органымен, СІМ ІІМ орталық аппараты арқылы сұрау жолданады.
163. Хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаларға қатысты сұрауды орындағанда, олардың тану белгілері картотекалық қордағы азаматтардың танылмаған мәйіттердің мәліметтеріне сәйкес келген жағдайда хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаға іздеу жүргізген бастамашыға бағдарлама түрінде бірдей белгілерін көрсетіп және белгісіз мәйіттің тану картасының көшірмесін қоса сала отырып жауап жолданады.
Іздеудегі қылмыскерлерге және (болмаса) хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаларға қатысты сұрауды орындағанда (ақпараттық банктер мәліметтеріне мониторинг жасағанда) іздеудегі тұлғаға іздеу жарияланған күнен кейін, қылмыстық жауапкершілікке, әкімшілік, тәртіптік жауапкершілікке тартылғаны, ұсталғаны, сотталғаны туралы мәліметтер анықталған жағдайда, сұрау салған бастамашыға іздеудегі тұлғаға қатысты бар мәліметтер туралы хабарлама жолданады.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 1
нысан
Әліпбилік есеп карточкасы
1. Тегі ___________________________________
2. Аты_____________________________________
3. Әкесінің аты____________________________
4. Туылған күні "___"_____________ 19___ г.
5. Туған жері______________________________
___________________________________________
6. Жеке басын растайтын құжат:
төлқұжат (1), жеке куәлік (2), тұруға ықтиярхат (3), азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі (4),жүргізуші куәлігі (5), әскери билет (6), тууы туралы куәлік (7), басқалар (8)
№ __________________ "___"________ 20___ г.
Берілді "___"____________ _____ ж.
___________________________________________
(кіммен берілді)
7. Жеке сәйкестендіру нөмірі
(ЖСН)______________________________________
8. Тұратын жері ___________________________
___________________________________________
9. Жұмыс орны, лауазымы, мамандығы_________
___________________________________________

10. Национальность _________________________
11. Гражданство ____________________________
12. Арестован "__"________________ 20 __ г.
13. Задержан "___" _______________ 20 __ г.
14. Дата предъявления обвинения
"___" __________________ 20 ____ г.
15. Характер преступления __________________
16. Статьи УК РК ___________________________
17. Карточка составлена ____________________
____________________________________________
(указать наименование органа)
"___" _______________ 20 ___ г.
____________________________________________
(фамилия сотрудника,
____________________________________________
составившего карточку)
Орган
__________________________________________
(кем арестован, задержан
__________________________________________
без сокращений)
__________________________________________
__________________________________________
№№ дел
Сл. ______________________________________
Арх.______________________________________
__________________________________________
Дактилоскопическая формула
__________________________________________
__________________________________________
Отпечаток указательного пальца правой руки
(оборотная сторона)
Осужден _____________________________________________________________
(наименование суда)
Когда "__" __________ 20 __ г. по статье УК РК ______________________
_____________________________________________________________________
Срок ________________________________ лет ___________________________
_____________________________________________________________________
(указать полностью дополнительные меры)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приговор вступил в законную силу "___" ________ 20 __ г.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Размер 140 х 95)
Приложение 2
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
ДАКТИЛОСКОПИЧЕСКАЯ КАРТА
_________________
(пол)
Фамилия ___________________________________________________
Имя _______________________________________________________
Отчество __________________________________________________
Дата рождения "_____" ___________________________ 19 ___ г.
Место рождения ____________________________________________
___________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: паспорт (1), удостоверение личности (2),
вид на жительство (3), удостоверение лица без гражданства (4), водительское удостоверение (5),
военный билет (6), свидетельство о рождении (7), прочее (8)
№ _____________________ от "____" _______________ ______ г.
выдан "____" ____________ _________ г.
___________________________________________________________
(кем выдан)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Гражданство _____________________ Национальность ______________
Сведения о регистрации по месту жительства ____________________
(месту пребывания)
_______________________________________________________________
Правая рука

10. Ұлты __________________________________
11. Азаматтығы_____________________________
12. Қамауға алынды "__"____________ 20__ ж.
13. Ұсталды "___"_______________ 20__ ж.
14. Айып тағылған күн "___"______________ 20__ ж.
15. Қылмыстың сипаты_______________________
16. ҚР ҚК бабы_____________________________
17. Карточка құрастырылды__________________
___________________________________________
(органның атын көрсету)
"___"_______________ 20___ ж.
___________________________________________
(карточканы құрастырған,
___________________________________________
қызметкердің аты-жөні)
Орган ___________________________________
(кіммен қамауға алынды, ұсталды
_________________________________________
қысқартусыз)
_________________________________________
_________________________________________
Істің №№
Қызметтік. ______________________________
Мұрағат._________________________________
_________________________________________
Дактилоскопиялық формула
_________________________________________
_________________________________________
Оң қолының сұқ саусақ бедері
(келесі беті)
Сотталған ___________________________________________________________
(соттың аты)
Қашан "____"_________________ 20___ ж. ҚР ҚК бабы____________________
_____________________________________________________________________
Мерзімі ________________________________ жыл ________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(толығымен қосымша жаза түрін көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Үкім заңды күшіне енді "____"____________________ 20___ ж.
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
(мөлшері 140 х 95)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 2 қосымша
нысан
ДАКТИЛОСКОПИЯЛЫҚ КАРТА
_________________
(жынысы)
Тегі __________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты __________________________________________________
Туылған күні "_____" _______________________________ 19___ ж.
Туған жері ____________________________________________________
_______________________________________________________________
Жеке басының құжаты: төлқұжат (1), жеке куәлік (2), тұруға ыхтиярхат (3), азаматтығы жоқ тұлғаның жеке куәлігі (4), жүргізуші куәлігі (5), әскери билет (6), тууы туралы куәлік (7), тууы туралы актілік жазба (8), басқалар (9)
№ _____________________ "____" _______________ _______ ж.
берілді "____" ____________ _________ ж.
_______________________________________________________________
(кіммен берілді)
дактилоскопиялық
_______________
формуласы
формуласы_______________Қосымша
топтастырылу
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Азаматтығы _________________________________ Ұлты ___________________
Тұратын жерінде тіркелуі туралы мәлімет _____________________________
(келген жері бойынша)
_____________________________________________________________________
Оң қолы

1. большой
2. указательный
3. средний
4. безымянный
5. мизинец
16
8
16
8
4
Левая рука
Линия перегиба
---------------------------------------------------------------------
6. большой
7. указательный
8. средний
9. безымянный
10. мизинец
4
2
1
2
1
Контрольные оттиски
Левая рука Правая рука
Подпись дактилоскопируемого ___________________________________
Основание проведения дактилоскопической регистрации _________________
Карта заполнена "___" ______________ 200 ___ г.
_____________________________________________________________________
(указать, где и в каком органе)
_____________________________________________________________________
(оборотная сторона)
ДАННЫЕ ОБ АРЕСТЕ
Арестован (водворен в следственный изолятор, исправительное
учреждение) _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(когда, каким органом, за совершение какого преступления -
_____________________________________________________________________
статья, часть, пункт Уголовного кодекса Республики Казахстан)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ПРИМЕТЫ:
Физические недостатки, особые приметы:
_____________________________________________________________________
(увечья, повреждения, бородавки, пятна, рубцы, шрамы, болезненные
движения тела, плешивость (форма)
_____________________________________________________________________
картавость, асимметрия лица, разноцветность глаз, заикание,
татуировки и т.д.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
левая ладонь
правая ладонь
Карту составил ______________________________________________________
(должность и фамилия)
Правильность составления карты проверил, формулу вычислил ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, подпись, дата)
Прокатка пальцев должна быть полной, от одной кромки ногтя до
другой. Оттиски должны быть чистыми, с равномерным слоем краски,
четким и ясным изображением паппилярных линий и деталей узора, легко
просматриваемых невооруженным глазом.
При отсутствии пальцев, кисти руки, об этом делается запись в
соответствующих квадратах карты с указанием времени (года, месяца) их
потери.
(размер 205х290)
Приложение 3
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Дактилоскопическая карта
на лицо, не имеющее определенного места жительства
и документов, удостоверяющих личность
_________________
(пол)
Фамилия __________________________________________________
Имя ______________________________________________________
Отчество _________________________________________________
Дата рождения "_____" ________________________ 19 _____ г.
Место рождения ___________________________________________
__________________________________________________________
Гражданство ___________________ Национальность ___________
Сведения о регистрации по месту жительства _______________
(месту пребывания)
__________________________________________________________
_______________________________________________________________
Проверочное дело № ____________________________________________
Правая рука

1. бас
2. сұқ
3. ортаңғы
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
16
8
16
8
4
Сол қолы
Бүктеу сызығы
---------------------------------------------------------------------
6. бас
7. сұқ
8. ортаңғы
9. аты жоқ саусақ
10. шынашақ
4
2
1
2
1
Бақылау таңбалары
Сол қолы Оң қолы
Дактилоскопия жасаған тұлғаның қолы__________________________________
Ддактилоскопиялық тіркеу жүргізудің негізі __________________________
Карта толтырылды "___" ______________ 200___ ж.
_____________________________________________________________________
(қашан, қай жерде, қандай орган екенін көрсету)
_____________________________________________________________________
(сыртқы беті)
ҚАМАУҒА АЛУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТ
Арестован (тергеу абақтысына, түзету мекемесіне)_____________________
_____________________________________________________________________
(қашан,қандай органмен, қандай қылмыс жасағаны үшін -
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы, тарауы, тармағы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
БЕЛГІЛЕРІ:
Дене кемістіктері, айрықша белгілері:
_____________________________________________________________________
(кемістігі, жарақаты,сүйелдері, дақтары, тыртықтары, жарсаы,
_____________________________________________________________________
денесінің ауырсынатын жері, таздығы (формасы) кекештігі, бет пішіні,
_____________________________________________________________________ көзінің түсі, кекештігі, денедегі суреттері және т.б.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сол алақаны
Оң алақаны
Картаны толтырған ___________________________________________________
(лауазымы және тегі)
Картаның дұрыс толтырылуын тексерген, формуланы есептеген ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, күні)
Саусақтардың түсіру тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық алынуы тиіс. Іздердің бояуы таза біркелк боялған, папилляр сызықтарының және өрнектердің айқын және нақ, жай көзге жақсы көрінетін болуы тиіс.
Саусақтар, қолдың басы болмаса, ол туралы қашаннан бері жоқ екендігі көрсетіліп, картаның тиісті шаршысына жазу жүргізіледі (жылы, айы).
(мөлшері 205х290)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 3 қосымша
нысан
Белгілі тұрағы және жеке басын анықтайтын құжаттары жоқ
тұлғаларға дактилоскопиялық карта
_________________
(жынысы)
Тегі ____________________________________________________
Аты _____________________________________________________
Әкесінің аты ____________________________________________
Туылған күні "_____" _________________________ 19_____ ж.
Туылған жері ____________________________________________
_________________________________________________________
Азаматтығы ___________________ Ұлты _____________________
Тұратын жері бойынша тіркелуі туралы мәлімет_____________
(келген жері)
_________________________________________________________
дактилоскопиялық
_________________
формуласы
формуласы
_________________
Қосымша
топтастырылу
_____________________________________________________________________
Тексеру ісі № _______________________________________________________
Оң қолы

1. большой
2. указательный
3. средний
4. безымянный
5. мизинец
16
8
16
8
4
Левая рука
Линия перегиба
---------------------------------------------------------------------
6. большой
7. указательный
8. средний
9. безымянный
10. мизинец
4
2
1
2
1
Контрольные оттиски
Левая рука Правая рука
Подпись дактилоскопируемого _________________________________________
Основание проведения дактилоскопической регистрации _________________
Карта заполнена "___" ______________ 20 ___ г.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать, где и в каком органе)
(оборотная сторона)
Данные о задержании
Задержан ______________________________________________________
(когда, каким органом, основание задержания)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Данные об освобождении
Освобожден ____________________________________________________
(когда, какие меры
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
приняты к задержанному)
_______________________________________________________________
Удостоверение личности или паспорт серии ______________________
№ _________________________ выдан "___" _____________ ______ г.
Дополнительные сведения
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(ранее судим, задерживался - где, когда, под другими
анкетными данными)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
ПРИМЕТЫ: Физические недостатки, особые приметы:
_______________________________________________________________
(увечья, повреждения, бородавки, пятна, рубцы, шрамы,
болезненные движения тела, плешивость (форма),
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
картавость, асимметрия лица, разноцветность глаз, заикание,
татуировки и т.д.)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Контрольные оттиски
Левая рука Правая рука
Карту составил
_______________________________________________________________
(должность и фамилия)
Правильность составления карты проверил, формулу вычислил _____
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность, подпись, дата)
Прокатка пальцев должна быть полной, от одной кромки ногтя до
другой. Оттиски должны быть чистыми с равномерным слоем краски,
четким и ясным изображением папиллярных линий и деталей узора легко
просматриваемым невооруженным глазом.
При отсутствии пальцев, кисти руки об этом делается запись в
соответствующих квадратах карты с указанием времени (года, месяца) их
потери.
(размер 205 х 290)
Приложение 4
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Сверено в пофамильной картотеке Отмечено ______________________
(фамилия)
Личное дело № _________________________
Извещение об осужденном (арестованном)

1. бас
2. сұқ
3. ортаңғы
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
16
8
16
8
4
Сол қолы
Бүктеу сызығы
---------------------------------------------------------------------
6. бас
7. сұқ
8. ортаңғы
9. аты жоқ саусақ
10. шынашақ
4
2
1
2
1
Бақылау таңбалары
Сол қолы
Оң қолы
Дактилоскопия жасаған тұлғаның қолы__________________________________
Ддактилоскопиялық тіркеу жүргізудің негізі __________________________
Карта толтырылды "___" ______________ 200___ ж.
_____________________________________________________________________
(қашан, қай жерде, қандай орган екенін көрсету)
_____________________________________________________________________
(сыртқы беті)
Ұсталғаны туралы деректер
Ұсталды _____________________________________________________________
(қашан, қандай органмен, ұстауға негіз болған жағдайлар)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Босатылғаны туралы деректер
Босатылды____________________________________________________________
(қашан, ұсталғанға қандай шаралар қолданылды)
_____________________________________________________________________
Жеке куәліктің және төлқұжаттың сериясы______________________________
№ _______________________"___" ___________ ____ж. берілді
Қосымша мәліметтер
---------------------------------------------------------------------
(бұрын соты болғаны, ұсталғаны - қашан, қайда, басқа сауалнамалық
деректермен)
_____________________________________________________________________
БЕЛГІЛЕРІ: дене кемістіктері, ерекше белгілері:
--------------------------------------------------------------------- (жарақаты, зақымданғаны, сүйелдері, дақтары, тыртықтары, денесінің
ауырсынатын жері, таздығы, кекештігі, бет пішіні, көзінің түсі,
сақаулығы, денедегі суреттер және т.б.)
---------------------------------------------------------------------
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
---------------------------------/-----------------------------------
Бақылау таңбалары
---------------------------------------------------------------------
Сол қолы
Оң қолы
Картаны толтырған____________________________________________________
(лауазымы және тегі)
Картаның дұрыс толтырылғандығын тексеріп, формуласын есептеген
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, күні)
Саусақтардың іздері тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық алынуы тиіс. Іздердің бояуы біркелкі, папилляр сызықтары және өрнек бөлшектерінің көрінісі айқын, жай көзге жақсы көрінетін болуы тиіс. Саусақтар, қолдың басы жоқ болса, олардың қашаннан бері жоқ екендігі көрсетіліп (жылы, айы) картаның тиісті шаршысына жазылады.
(мөлшері 205х290)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 4 қосымша
нысан
Тегі бойынша картотекамен салыстырылды Белгі қойылды_________________
(тегі)
Жеке ісі №__________________________________________
СОТТАЛҒАН (ҚАМАУҒА АЛЫНҒАН) ТУРАЛЫ ХАБАРЛАМА

1. Фамилия ____________________________________________________
2. Имя ________________________________________________________
3. Отчество ___________________________________________________
4. Дата рождения "__" _______ 19 __ г.
5. Место рождения _____________________________________________
(область, город, район, населенный пункт)
_______________________________________________________________
6. Место жительства до привлечения к уголовной ответственности
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
7. Дата задержания "___" _______________ 20 ___ г.
8. Осужден "___" __________ 20 ___ г.
_______________________________________________________________
(наименование суда)
_______________________________________________________________
статьи _________________ Уголовного кодекса ___________________
(республики)
срок _______ лет _______ месяцев ______________________________
(основные и дополнительные меры наказания,
_______________________________________________________________
когда, каким судом признан особо опасным рецидивистом)
_______________________________________________________________
_____________________________________
9. Приговор вступил в законную силу "___" __________ 20 ___ г.
10. Приговор изменен __________________________________________
(постановление и
_______________________________________________________________
наименование суда)
от "___" _________ 20 ___ г. __________________________________
(содержание постановления)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Оборотная сторона
11. Прибыл(а), убыл(а) "__" ________ 20 __ г. _________________
(ненужное зачеркнуть) (условное наименование
учреждения,
_______________________________________________________________
и их местонахождение - область)
12. Освобожден(а) /____ /__ / "___" _______ 20 __ г.
12.1 по отбытии срока наказания
12.2 от уголовной ответственности с прим. ст.__________ УК РК
(ст. ст. 65-69 УК РК)
12.3 от наказания на основании акта амнистии или помилования
ст.76 УК РК

1. Тегі______________________________________________________________
2. Аты_______________________________________________________________
3. Әкесінің аты _____________________________________________________
4. Туылған күні "____"______________________________________________.
5.Туылған жері_______________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді-мекен)
_____________________________________________________________________
6. Қылмыстық жауапкершілікке тартылғанға дейінгі тұрған жері_________
_____________________________________________________________________
7. Ұсталған күні. "____" ___________________20_______________________
8. Сотталған күні "_______"________________20________________________
_____________________________________________________________________
(соттың атауы)
Қылмыстық Кодекстің _________________________________________ баптары
(республика)
Мерзімі_________________жыл________ай _______________________________
_____________________________________________________________________
(негізгі және қосымша жазаның түрлері,
_____________________________________________________________________
(қашан, қандай сотпен аса қауіпті рецидивист деп танылған)
_____________________________________________________________________
9. Үкім заңды күшіне енді. "_______" ________ 20________________ жылы
10. Үкім өзгертілді "_________" ______________ 200_ жылғы ___________
(қаулы және соттың атауы, шығарылған күні, қаулының маұмұны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сыртқы беті)
11. Келді, кетті "_________" "_________" 20__________________________
(мекеменің шартты атауы, олардың тұрған жері - облысы)
12. Босатылды "___________" "_________________"______________________
12.1 мерзімінің аяқталуымен
12.2 ҚР ҚК (65-69 баптары) қолдану арқылы қылмыстық жауакершіліктен
12.3 жазадан рақымшылық немесе кешірім жасау актісінің негізінде (76 бап ҚР ҚК)

12.4 применено условное осуждение на основ. ч. __ ст.63 УК РК
на срок _______лет______мес.
12.5 применена отсрочка отбывания наказания в соответствии со
ст.72 УК РК, до "___" _______ 20 __ г. на срок ____ лет _____ мес
_______ дн.
12.6 применено условно-досрочное освобождение на основании
ст. _____ УК РК (ст. ст. 70, 84 УК РК) на не отбытый срок ______ лет
_______ мес _______дн.
Решение принято "___" ______ 20 __ г. _________________________
(основание, кем,
_______________________________________________________________
когда принято решение и его содержание, при условном
_______________________________________________________________
и условно-досрочном освобождении - не отбытый срок)
13. По освобождении убыл(а) ___________________________________
(избранное место жительства)
_______________________________________________________________
14. Возвращен(а)(водворен(а) в места лишения свободы /____/__/
Дата начала исчисления срока "____" ____________ 20 ___ г.
в связи с: 14.1 отменой условно-досрочного освобождения на срок
______ лет _______ мес _____ дн
14.2 отменой условного осуждения (ч. 3 ст.64 УК РК) на срок ___
лет _____ мес _____ дн
14.3 отменой или истечением срока отсрочки ч.__(ч.ч.2,3) ст.72
УК РК на срок ___ лет ____ мес ____ дн
14.4 назначением наказания, по правилам, предусмотренным ст.60
УК РК, лицу, к которому ранее было применено условно-досрочное
освобождение, либо условно осужденному (ч. 5 ст.64 УК РК) или в
период отсрочки отбывания наказания (ч.4 ст.72 УК РК).
Решение принято "___"______ 20___ г. __________________________
дата вынесения постановления, наименование суда
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(содержание решения)
_______________________________________________________________
15. Умер(ла) "___"___________ 20___ г. сообщение о регистрации
смерти направлено
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(дата и наименование органа ЗАГС)
16. Извещение составлено ______________________________________
(условное наименование учреждения
_______________________________________________________________
и их местонахождения, (населенный пункт, область)
Исполнитель ___________________________________________________
(подпись, фамилия)
Начальник _____________________________________________________
(подпись, фамилия)
"___" __________________ 20 ___ г.

12.4 шартты түрде соттау қолданылған ҚР ҚК 63 бабының ______бөлігі мерзімі_____жыл_______ай
12.5 жазасын өтеу мерзімін кейінге қалдыру қолданылған ҚР ҚК 72 бабына сәйкес__________дейін____20____
мерзімі________________жыл___________ай____________күн_____________
12.6 шартты-мерзімінен босату қолданылған ҚР ҚК 70cf1 , 84 баптарыcf1 негізінде өтелмеген мерзімге______
______________-жыл_____________ай___________күн______________________
Шешім қабылданды "________" _____________20_____________ж.___________
_____________________________________________________________________
(негізі, шешім кіммен және қашан қабылданды, шартты-мерзімінен
_____________________________________________________________________
босатылған жағдайдағы оның мазмұны)
13. Босатылғаннан кейін кетті _______________________________________
(таңдаған тұратын жері)
_____________________________________________________________________
14. Бас бостандығынан айырған орынға қайтару ________________________
Мерзімді есептеудің басталған күні "_____" ______________20_______ж.
14.1 шартты-мерзімінен босатуды қолдануды бұзу ____жыл___ай____күн___
14.2 шартты түрде соттауды бұзу (ҚР ҚК 63 бабыныңcf1 3 бөлігі) мерзімі_____жыл_______ай______күн
14.3 жазасын өтеудің мерзімін ұзартуды бұзу ҚР ҚК 72 бабының 2, 3 бөлігі)
мерзімі_____жыл_______ай______күн
14.4 ҚР ҚК 60 бабыменcf1 қарастырылған қағида бойынша жаза тағайындалғанда бұрын тұлғаға шартты-мерзімінен босату болмаса шарты сотталу (ҚР ҚК 64 бабыcf1 5 бөлігі) немесе жазасын өтеуді кейінге қалдыру (ҚР ҚК 72 бабыcf1 4 бөлігі) қолданылған
Шешім қабылданды "________" _________________20____________________ж.
(қаулының шыққан күні, соттың аты)
_____________________________________________________________________
(сот шешімінің мазмұны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Қайтыс болды "________"____________20____________________________
Қайтыс болуды тіркеу туралы хабарлама қағазы жолданды _______________
_____________________________________________________________________
(АХАЖ органының атауы, күні)
16. Хабарлама құрастырылды___________________________________________
(мекеменің шартты атауы, олардың тұрған жері, облыс, елді-мекен)
_____________________________________________________________________
Орындаушы____________________________________________________________
(қолы, тегі)
Бастық_______________________________________________________________
(қолы, тегі)
"_______"______________ 20_______________ ж.

Примечание: Пункты 1-6, 16 заполняются во всех случаях, 8
только на осужденных, остальные - в зависимости от цели составления
извещения (освобождение, возвращение в места лишения свободы и т.д.)
(Размер 150 х 210)
Приложение 5
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование органа правовой статистики и специальных учетов)
Сведения
о гражданах, обратившихся в органы внутренних дел по вопросу
обмена документов, удостоверяющих личность, по причине
перемены установочных данных (фамилии, имени, отчества,
национальности, даты и места рождения)
№ п/п
Наименование органа внутренних дел
Ф.И.О., дата рождения, место рождения гражданина, обратившегося по перемене установочных данных, ИИН
Ф.И.О., национальность, дата рождения, место рождения, гражданина (в графах 4 и 5 заполняются только установочные данные подлежащие перемене)
Номер заявления ф-1 на выдачу удостоверения личности, паспорта и дата подачи
1
2
3
4
5
6
Начальник _____________________________________________________
(печать органа, должность, фамилия, подпись)
Приложение 6
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Справка
о результатах судебного рассмотрения
(заполняется на каждого обвиняемого (осужденного) отдельно)
1. Номер уголовного дела органа уголовного преследования ______
2. Номер уголовного дела суда _____________________________
3. Фамилия _______________________________________
Имя ______________________________________________
Отчество _________________________________________
4. Дата рождения "____" ______________ ________ г.
5. Пол: мужской (1), женский (2)
6. Принято решение в отношении лица:
Приговором суда:
Оправдан в связи: с отсутствием события (67), с отсутствием
состава преступления (68); за недоказанностью вины подсудимого (69).
Осужден: с назначением уголовного наказания, подлежащего
отбыванию осужденным (75); с освобождением лица от уголовной
ответственности (76); с назначением уголовного наказания и
освобождением от его отбывания (77); без назначения уголовного
наказания (78); с отсрочкой отбывания уголовного наказания (79).
Постановлением суда:
о прекращении: по ст.37 ч.1 п.1 (11), ст.37 ч.1 п.2 (12), ст.37 ч.1
п.3 (13), ст.37 ч.1 п.4 (14), ст.37 ч.1 п.5 (15), ст.37 ч.1 п.6
(16), ст.37 ч.1п.7 (17), ст.37 ч.1 п.8 (18), ст.37 ч.1 п.9 (19),
ст.37 ч.1 п.10 (20), ст.37 ч.1 п.11 (21), ст.37 ч.1 п.12 УПК РК ст.65
УК РК (22), ст.37 ч.1 п.12 УПК-ст.66 УК (23), ст.37 ч.1 п.12 УПК-
ст.67 УК (24), ст.37 ч.1 п.12 УПК-ст.68 УК (25) по ст.38 ч.1 (26).
о применении: принудительных мер медицинского характера (93);
к несовершеннолетнему принудительных мер воспитательного воздействия
(94).
Преступление: коррупционное не связанное по службе (01), cвязанное
по службе (02); экстремистской направленности (03).
Обвинялся по
ст. УК РК (наиб.тяжкая)
Коррупционное,
экстремистское
Приговор,
Постановление
по ст.УК РК
(наиб.тяжкая)
Коррупционное, экстремистское
Результат судебного рассмотрения
1
2
3
4
5

Ескерту: 1-6, 16-тармақтар барлық жағдайларда, 8-тек сотталғандарға, қалғандары – хабарламаны құрастырудағы мақсатқа қарай (босату, бас бостандығынан айыру орнына қайтару және т.б.) толтырылады.
(мөлшері 150 х 210)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 5 қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
(құқықтық статистика және арнайы есепке алу органының атауы)
Анықтама деректерін (тегін, атын, әкесінің атын, ұлтын,
туған күні мен жерін) ауыстыру себебімен жеке басын растайтын
құжаттарды айырбастау сұрағы бойынша Ішкі істер органдарына
жүгінген азаматтар туралы мәліметтер
р/н
Ішкі істер органының атауы
Анықтама деректерін ауыстыру бойынша жүгінген азаматтың аты-жөні, туған күні, жері, ЖСН
Азаматтың аты-жөні, ұлты, туған күні, туған жері (4 және 5 бaғандарда тек ауыстырылуға тиісті айқындама деректері толтырылады)
Жеке куәлік, төлқұжат беруге арналған 1-Н. өтініштің нөмірі және берген күні
1
2
3
4
5
6
Басшы _______________________________________________________________
(орган мөрі, лауазымы, тегі, қолы)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 6 қосымша
нысан
Сот қарауының нәтижесі туралы
АНЫҚТАМА
(әрбір айпталушыға (сотталған тұлғаға) жеке толтырылады)
1. Қылмыстық қудалау органының қылмыстық ісінің нөмірі_______________
2. Соттың қылмыстық ісінің нөмірі____________________________________
3. Тегі______________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты_________________________________________________________
4. Туған күні "________"_______________ ____________________ж.
5. Жынысы: еркек (1) әйел (2)
6. Тұлғаға қатысты қабылданған шешім:
Сот үкімімен:
Ақталды: қылмыс оқиғасының болмауынан (67); әрекетте қылмыс құрамының болмауынан (68); сотталушының кінәсі дәлелденбеуіне байланысты (69).
Сотталды: сотталушымен жазасын өтеуге жататын қылмыстық жазаның тағайындалуымен (75); тұлғаны қылмыстық жауапкершіліктен босату (76); қылмыстық жауакершілікті тағайындау және оны өтеуден босату (77); қылмыстық жаза тағайындалмай босату (78); қылмыстық жазаны өтеуді кейінге қалдыру (79).
Сот шешімімен:
Қысқарту туралы: 37 бап,. 1 б, 1 т (11); 37б.бап 1 б.2 т (12); 37бап 1 б.3 т (13); 37б.1б.2т (12); 37 бап. 1 б, 3 т (13); 37 бап. 1 б, 4 т (14); 37 бап. 1 б, 5 т (15); 37 бап. 1 б, 6 т (16); 37 бап. 1 б, 7 т (17); 37 бап. 1 б, 8 т (18); 37 бап. 1 б, 9 т (19); 37 бап. 1 б, 10 т (20); 37 бап. 1 б, 11 т (21); 37 бап. 1 б, 22т (11) ҚІЖК, 65-бап ҚР ҚК (22); 37 бап. 1 бап, 12т ҚІЖБ) - 66 ҚР ҚК (23), 37 бап 1 б, 12т-ҚК 67 бап (24), 37 бап 1 б, 12т-ҚІЖ - 68 бап (25), 38 бап 1 б (26).
Қолдану туралы: медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы (93), кәмелетке толмағанға мәжбүрлеп тәрбиелеу шараларын (94);
Қылмыс: қызметіне байланыссыз сыбайлас жемқорлық (01), қызметіне байланысты (02), эктремистік бағыт (03)
ҚР ҚК бабымен айып тағылды (ең ауыры)
Сыбайлас жемқорлық, экстремистік
ҚР ҚК бабымен үкім, қаулы (ең ауыры)
Сыбайлас жемқорлық, экстремистік
Сотпен қаралу нәтижесі
1
2
3
4
5

7. Решение по преступлениям:
№ УД
(по каждому эпизоду
отдельно)
Обвинялся по
ст. УК РК
коррупционное,
экстремистское
Приговор,
постановление по ст.УК
коррупционное,
экстремистское
Результат судебного рассмотрения по каждому преступлению предъявленного обвинения
Решение принято по
переквалификация по эпизоду-1 лицу -2
эпизоду
лицу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
8. Окончательное наказание по лицу:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Решение по вещественным доказательствам: _______________
10. Дата вынесения приговора (постановления) судом
"___" _________ 20 ___ г.
11. Дата вступления приговора (постановления) в законную силу "___" _____________ 20 ___г.
12. Судья, вынесший приговор (постановление) _____________
13. Код суда /_/_/_/_/_/_/_/_/____________________________
(наименование суда)
15. Дата формирования справки в органах ПСиСУ
"___" __________ 20 ___ г.
16. Резолютивная часть приговора по данному лицу:
Примечание:
Справка формируется органами правовой статистики и специальных учетов по приговорам (постановлениям), вступившим в законную силу в электронном формате, путем выгрузки сведений из ЕАИАС СО РК в ЦБД Комитета.
Реквизиты с 1, 3, 4, заполняются по материалам уголовного дела. Реквизит 6 заполняется согласно справочнику. Реквизиты 2, 8-13, 16 заполняются по приговору (постановлению) суда вступившему в законную силу.
В реквизите 7 представлена таблица по принятым решениям по каждому эпизоду уголовного дела. Графы 1, 2, 3 формируются из автоматизированного рабочего места ЕУСС на основании сведений уголовного дела, вводимых органами уголовного преследования. В графе 1 заполняются номера уголовных дел, всех присоединенных в ходе досудебного производства, в графе 2 – квалификация преступления, по которой дело было направлено в суд и в графе 3 – признак коррупционности (экстремизм) данного преступления. В графах 4, 5 заполняются, соответственно, статья УК и признак коррупционности (экстремизм) по приговору (постановлению) суда. В графе 6 – результат судебного рассмотрения по каждому эпизоду предъявленного обвинения код из реквизита 5 карточки. Графы 7-8 данной таблицы отражают принятое решение по каждому преступлению предъявленного обвинения, т.е. если решение принято по эпизоду обвинения в отношении всех лиц проходящих по делу необходимо указать "по эпизоду", соответственно, если в отношении только данного лица принимается решение – указать "по лицу".
Приложение 7
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Порядок
оформления учетных документов в отношении лиц, совершивших
преступления, задержанных, не имеющих определенного места
жительства или документов, удостоверяющих их личность
1.Алфавитная учетная карточка
(приложение 1 к Правилам)
В алфавитной учетной карточке фамилия, имя и отчество подлежат написанию печатными буквами. Дата и место рождения, место жительства субъекта учета до привлечения к уголовной ответственности, а также наименование органа уголовного преследования указываются без сокращений. Обязательному указанию подлежит номер уголовного дела.

7. Қылмыс бойынша шешімдер:
№ ҚІ
(әр эпизод бойынша)
ҚР ҚК бабымен айып тағылды
Сыбайлас жемқорлық, экстремистік
ҚР ҚК бабымен үкім, қаулы
Сыбайлас жемқорлық, экстремистік
Айып тағылған әр қылмыс бойынша сотпен қарау нәтижесі
Шешім қабылданды
Эпизодпен-1 тұлғамен-2 саралау
эпизодпен
тұлғамен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
8. Тұлға бойынша түпкілікті шешім:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Заттай айғақтар бойынша шешім: ___________________________________
10. Сотпен үкімнің (қаулының) шыққан күні "____"____________20____ж.
11. Үкімнің (қаулының) заңды күшінен енген күні "__"_______ 20____ж.
12. Үкімді (қаулыны) шығарған сот төрешісі___________________________
13. Соттың коды _____________________________________________________
(соттың атауы)
14. ҚСжАЕА органында анықтаманы қалыптастырған күн "___"______20___ж.
15. Аталған тұлға бойынша шешімнің ақтық бөлігі:
Ескерту:
Анықтама құқықтық статистика және арнайы есепке алу органымен заңды күшіне енген үкімдер (қаулылар) бойынша электронды форматта Комитеттің Орталықтандырылған деректер қорына ҚР СО БААТЖ жүйесінен мәліметтерді тиеу арқылы қалыптастырылады.
1.3,4 деректемелер қылмыстық істің материалдары бойынша толтырылады. 6 деректеме анықтамалықтар бойынша толтырылады. 2,8-13,16 деректемелері заңды күшінен енген үкім (қаулы) бойынша толтырылады.
7-деректемеде қылмыстық істің әрбір эпизоды бойынша қабылданған шешімге кесте ұсынылған. 1,2,3 баған қылмыстық қудалау органымен енгізілген қылмыстық істің мәліметтері бойынша ББАЖ автоматтандырылған жұмыс орнынан қалыптастырылады. 1-бағанда сотқа дейінгі өндірісте негізгі және барлық біріктірілген қылмыстық істердің нөмірі, 2-бағанда сотқа жолданған қылмыстық іс бойынша қылмыстың дәрежеленуі толтырылады, 3-бағанда аталған қылмыстың сыбайлас жемқорлықтың (эктремизмнің) белгілері толтырылады. 4,5 бағанда әрбір эпизод бойынша тағылған айып бойынша сот қарауының нәтижесі, код карточканың 5 деретемесінен. Осы кестенің 7-8 бағаны тағылған айып бойынша әрбір қылмыс бойыншақабылданған шешімді көрсетеді, яғни егер эпизод бойынша айып тағу іс бойынша өтетін барлық тұлғаларға қатысты шешім қабылданса "эпизод бойынша" деп көрсету, ал тек бір ғана тұлғаға шешім қабылданса "тұлға бойынша" деп көрсету керек.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 7 қосымша
Қылмыс жасаған, белгілі тұрағы немесе жеке басын анықтайтын
құжаттары жоқ тұлғалар жөніндегі есептік құжаттарды рәсімдеу
ережесі
1. Әліпбилік есеп карточкасы
(Қағидаға № 1-қосымша)
Әліпбилік есеп карточкасында тегі, аты және әкесінің аты баспа әріптермен жазылуға жатады. Туған күні және жері, есеп субъектінің қылмыстық жауапкершілікке тартылғанға дейінгі тұратын жері, сонымен бірге қылмыстық қудалау органының атауы қысқартусыз көрсетіледі. Қылмыстық істің нөмері міндетті түрде көрсетілуге жатады

Реквизиты, предусмотренные пунктами 1-5 карточки, заполняются с документов, удостоверяющих личность, установленных ст. 280 УПК РК. В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, предусмотренных пунктами 1-3 (фамилия, имя, отчество), в соответствующем пункте производится запись "не имеет".
При наличии паспорта гражданина РК или водительского удостоверения обязательно требуется уточнить отсутствующие в указанных документах анкетные данные (в паспорте гражданина РК отсутствуют реквизиты "отчество" и "место рождения: область", в водительском удостоверении – "число и месяц рождения").
Примечание: согласно ст. 280 УПК РК, в случае отсутствия у обвиняемого - гражданина Республики Казахстан документа, удостоверяющего личность, он должен быть документирован уполномоченным органом по обращению органа, ведущего уголовный процесс, до окончания расследования по делу.
В случае отсутствия у обвиняемого, являющегося иностранным гражданином, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к уголовному делу в исключительных случаях может быть приложен иной документ.
Если в документах обнаруживаются разноречивые данные или подлежащие учету лица значатся под несколькими фамилиями, именами или отчествами, следователи (дознаватели), в производстве которых находятся дела (материалы), администрация следственного изолятора в отношении содержащихся под арестом, принимают срочные меры к установлению подлинных анкетных данных этих лиц.
При обнаружении разноречивых данных в приговорах судов администрация учреждений, где составляются учетные документы, направляет запросы об уточнении соответствующих данных в суды, вынесшие приговоры.
На лиц, имеющих двойные фамилии, имена или отчества, составляются две алфавитные учетные карточки, в которых входящие фамилии меняются местами. Например: на арестованного, назвавшегося Петровым Денисовым, в одной карточке фамилия указывается Петров-Денисов, в другой - Денисов-Петров.
В таком же порядке составляются алфавитные учетные карточки в тех случаях, когда вызывает сомнение достоверность сведений о двойных именах и отчествах, и принимаются срочные меры к установлению подлинных анкетных данных.
Если заключенный (обвиняемый) называет несколько фамилий, имен, отчеств, не приобретенных в установленном порядке, в том числе и те, под которыми ранее был судим, алфавитная учетная карточка на основании документа об установлении личности составляется на одну действительную (родовую) фамилию. На остальные вымышленные фамилии, имена, отчества алфавитная учетная карточка не составляется.
В отношении лиц, фамилия которых пишется через дефис, например - "Юн-Хао-Шин", "Ли-Фун", составляется одна алфавитная учетная карточка с написанием фамилии согласно документу, удостоверяющему личность, приговору суда или другому процессуальному акту, послужившему основанием для оформления учетного документа.
В случае указания в документе, удостоверяющем личность или в процессуальном акте, послужившем основанием для привлечения лица к уголовной ответственности, анкетных данных на казахском языке, в алфавитной учетной карточке буквы казахского алфавита, содержащиеся в фамилии, имени, отчестве, подлежат указанию в следующем порядке:
Ә - А; Ғ - Г; Қ - К; Ө - О; Ү,Ұ - У; Ң - Н; І - И; h – Х
В пункте 5 указываются сведения "область (город)", об иностранных гражданах - дополнительно "страна".
В отношении лиц, проживающих в городе, в пункте 8 карточки указывается название населенного пункта, улицы (микрорайона и т.п.), номера дома (строения и т.п.) и квартиры (комнаты и т.п.). На военнослужащих срочной службы в пунктах 8 и 9 карточки указываются место жительства и работы до призыва на воинскую службу.

1-5 тармақтарда қаралған деректемелер ҚР ҚІЖК 280 бабымен орнатылған жеке басын растайтын құжаттардың негізінде толтырылады. 1-3 тармақтармен қарастырылған деректеменің біреуі жоқ болған жағдайда (тегі, аты, әкесінің аты) тиісті тармақта "жоқ" деп жазылады.
ҚР төлқұжаты немесе жүргізуші көлігі болғанда міндетті түрде құжаттағы жоқ (төлқұжатта "әкесінің аты" және "туған жерінде облыс", ал жүргізуші көлігінде "туған күнінің күні, айы" сауалнамалық деректерді анықтау керек.
Ескерту: ҚР ҚІЖК 280 бабына сәйкес айыпталушы - Қазақстан Республикасының азаматында жеке басын растайтын құжаты болмаған жағдайда, ол қылмыстық істі жүргізетін органның уәкілетті органымен іс бойынша тергеу аяқталғанға дейін құжаттандырылуы керек.
Шетел азаматы болып табылатын айыпталушыда,азаматтығы, жеке басын растайтын құжаты жоқ тұлғаларға ерекше жағдайда қылмыстық іске басқа құжат салынады.
Егер бұл құжаттарда әртүрлі деректер анықталса немесе есепке алынатын тұлғада бірнеше тегі, аты, әкесінің аты болса, онда өндірісінде істер (материалдар) бар тергеуші (анықтаушы), тергеу абақтысының әкімшілігі сол қамаудағы тұлғалардың шын сауалнамалық деректерін анықтау үшін дереу шара қолданады.
Сот үкімдеріне сәйкес емес деректер табылса, есеп құжаттары құрастырылатын мекеменің әкімшілігі, тиісті мәліметтерді анықтау жөнінде үкім шығарған сотқа сұрау жібереді.
Қос тегі, аты, әкесінің аты бар тұлғаларға екі әліпбилік есеп карточкалары құрастырылады, онда тектері орын ауыстырып жазылады. Мысалы: өзін Петров-Денисов деп атаған тұлғаның бір есеп карточкасында Петров-Денисов, екіншісінде - Денисов-Петров деп көрсетіледі.
Қосарланған аты, әкесінің аты жайындағы деректер күдік тудырған жағдайда, әліпбилік есеп карточкалары осы тәртіпте жүргізіледі, дұрыс сауалнамалық деректер алуға дереу шара қолданылады.
Егер қамаудағы (айыпталушы) белгіленген тәртіпте иеленбеген бірнеше тектерді, аттарды, әкесінің аттарын, оның ішінде бұрын сотты болғандарын атаса, әліпбилік есеп карточкасы жеке басты анықтау туралы құжаттың негізінде бір шынайы (тектік) тегі бойынша толтырылады. Басқа ойдан шығарылған тегі, аты, әкесінің аты бойынша әліпбилік есеп карточкалары толтырылмайды.
Тегі тере арқылы, мысалы - "Юн-Хао-Шин", "Ли-Фун" деп жазылатын тұлғаларға, тегі жеке басты куәландыратын құжатқа, сот үкіміне немесе есептік құжатты рәсімдеу үшін негіз болған басқа іс жүргізу актісіне сәйкес жазылып, бір әліпбилік есеп карточкасы толтырылады.
Тұлғаны қылмыстық жауапқа тартуға негіз болған іс жүргізу актісінде сауалнамалық деректер қазақ тілінде көрсетілген жағдайда, әліпбилік есеп карточкаларындағы атындағы, тегіндегі, әкесіні атындағы қазақ әліппесінің әріптерін мына тәртіпте көрсету керек: Ә-А; Ғ-Г; Қ-К; Ө-О; Ұ,Ү-У; Ң-Н; І-Й; Һ-Х;
5-тармақта "облыс (қала), ал шет ел азаматтарына қосымша "ел" көрсетіледі.
Есеп карточкасының 6-тармағында қалада тұратын тұлғаларға қаланың, көшенің аты, үйдің және пәтердің нөмірі көрсетіледі. Мерзімді қызметтегі әскери қызметкерлердің есеп карточкасының 8-9 тармақтарында тұратын жері және әскери қызметке шақырылғанға дейінгі жұмыс орны көрсетіледі.

На лиц, привлеченных к уголовной ответственности в период отбывания наказания, в пункте 8 алфавитной учетной карточки указывается адрес его постоянного места жительства до осуждения, а в пункте 9 производится запись "осужденный" и указывается адрес места дислокации учреждений Управления уголовно-исполнительной системы, колонии-поселения и т.п. При этом на лиц, отбывающих наказание в Управлении уголовно-исполнительной системы, в пункте 12 карточки также подлежит указанию запись "осужденный".
В случае применения меры пресечения в виде ареста в пункте 12 алфавитной учетной карточки указывается дата водворения лица в следственный изолятор.
В случае применения меры пресечения, отличной от ареста над словом "арестован" указываются избранная мера пресечения и дата вынесения постановления об ее применении.
В пункте 13 указывается дата составления протокола задержания.
В пункте 14 подлежит указанию дата вынесения постановления о привлечении лица в качестве обвиняемого.
На алфавитных учетных карточках обязательно производится оттиск указательного пальца правой руки арестованного лица, а при отсутствии или дефекте этого пальца - оттиск любого следующего пальца с обязательной оговоркой об этом ниже оттиска. Наклеивать копии отпечатков пальцев запрещается.
Данные об осуждении в учетной карточке заполняются в строгом соответствии с приговором суда. При этом, если лицо по уголовному делу осуждено за два или более преступлений, предусмотренных разными статьями особенной части Уголовного кодекса, в алфавитной учетной карточке указываются все статьи обвинения и окончательное наказание по совокупности преступлений с обязательной ссылкой на ст. 58 УК РК.
Например, гражданин "Н" 27 января 1998 г. осужден судом Алмалинского района г. Алматы по статье 257 части 2 Уголовного Кодекса Республики Казахстан (далее - по ст. - УК Республики Казахстан) к 3 годам лишения свободы, по ст. 321 ч. 2 УК РК - к 4 годам лишения свободы, и по совокупности преступлений назначено наказание в виде 4 лет лишения свободы, в карточку вносится запись: "Осужден 27 января 1998 года судом Алмалинского района г. Алматы по ст.ст. 257 ч. 2, 321 ч. 2 УК РК с применением ст. 58 УК РК к 4 годам лишения свободы".

Жазасын өтеп жүрген кезде қылмыстық жауапқа тартылған тұлғаларға әліпбилік есеп карточкасының 8-тармағында оның сотталғанға дейінгі тұрғылықты мекен-жайы, ал 9-тармағында "сотталған" деп жазылып Қылмыстық атқару жүйесі басқармасы мекемесінің, қоныс аудару мекемесінің және т.б, мекен-жайы көрсетіледі, басқармасында, қылмыстық атқару жүйесі басқармасының, қоныс-колониясының және сол сияқты орналасқан орыны көрсетіледі. Бұл ретте, жазасын Қылмыстық атқару жүйесі басқармасында өтеуші тұлғаларға есептік кәртішкесінің 12-тармағында тағы да "сотталған" деген жазу болуы керек.
Қамауға алу түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған жағдайда, әліпбилік есептік кәртішкенің 11-тармағында бұлтартпау шарасын қолдану туралы процессуалдық шешімнің шыққан күні көрсетіледі.
Қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданылған тұлғалардың әліпбилік есеп карточкасының 12-тармағында тұлғаның тергеу абақтысына қамауға алынған күні көрсетіледі.
Қамауға алудан басқа бұлтартпау шарасы қолданылған тұлғалардың әліпбилік есеп карточкасын да "қамауға алынған" деген сөздің үстіне қабылданған бұлтартпау шарасы және оны қолдану туралы шыққан қаулының күні жазылады.
13-тармақта ұстау хаттамасының құрастырылған күні көрсетіледі.
14 тармақта тұлғаны айыпталушы ретінде тарту туралы қаулының шыққан күнін көрсету керек.
Әліпбилік есеп карточкасында қамауға алынған тұлғаның оң қолының сұқ саусағының іздері міндетті түрде көрсетіледі, ал ол саусақ болмаса немесе онда ақау болса, кез келген келесі саусақтың ізі алынып, ол жайында төменгі жағына жазылады. Саусақ іздерінің көшірмесін желімдеп жапсыруға тыйым салынады.
Есеп карточкасында соттылық туралы мәліметтер қатаң түрде сот үкіміне сәйкес толтырылады.
Бұл ретте, егер тұлға қылмыстық іс бойынша Қылмыстық Кодекстің ерекше бөлімінің әртүрлі баптарымен қарастырылған екі немесе одан да көп қылмыстар үшін сотталса, есеп карточкасында айыптаудың барлық баптары және міндетті түрде ҚР ҚК 58-бабына сілтеме жасай отырып, қылмыстар жиынтығы бойынша ақтық жаза көрсетіледі.
Мысалы, азамат "Н" 1998 жылғы 27 қаңтарда Алматы қаласының Алмалы аудандық сотының үкімімен ҚР ҚК-нің 257-бабының 2-бөлігі бойынша (әрі қарай - Қазақстан Республикасы ҚК) 3 жыл бас бостандығынан айыруға, ҚР ҚК-нің 321-бабының 2-бөлігі бойынша 4 жылға бас бостандығынан айыруға сотталған және қылмыстардың жиынтығы бойынша 4 жылға бас бостандығынан айыру түрінде жаза тағайындалған болса, есеп карточкасына мынадай жазу енгізіледі: "Алматы қаласының Алмалы аудандық сотымен ҚР ҚК-нің 257-бабының 2-бөлігі, 321-бабының 2-бөлігі бойынша сотталып, ҚР ҚК-нің 58-бабын қолданып, 4 жылға бас бостандығынан айырылған".

При вынесении судом приговоров по каждому уголовному делу отдельно учетные документы составляются на каждое преступление, за которое лицо осуждено. В алфавитной учетной карточке и дактилоскопической карте, составленным по второму преступлению, в пункте 12 карточки вместо "арестован" подлежат указанию сведения о том, что данное лицо привлечено по второму делу и в пункт 14 вносится дата вынесения постановления о его привлечении в качестве обвиняемого. В реквизите "кем арестован" подлежит указанию наименование органа, принявшего решение о привлечении, а в пунктах 15, 16 характер и статья совершенного преступления.
Если лицо до отбытия наказания по одному приговору совершит другое преступление, то составляется новый учетный материал. При этом на оборотной стороне карточки вносятся сведения об осуждении по последнему приговору, и со ссылкой на ст. 60 УК РК, указывается общий срок наказания с учетом присоединения (поглощения) неотбытого срока наказания по предыдущему приговору. Обязательному указанию подлежат сведения: каким судом, когда, по какой статье и на какой срок было осуждено ранее лицо, подлежащее учету.
Например: "Осужден 29 января 2008 года судом Медеуского района города Алматы по ст. 175 ч. 2 УК РК к 2 годам лишения свободы. В соответствии со ст. 60 ч 1 УК РК присоединен неотбытый срок наказания 1 год лишения свободы по приговору суда Индустриального района г. Павлодара, которым был осужден 11 января 2007 года по ст. 177 ч. 1 УК РК к 2 годам лишения свободы, с применением ст.63 УК РК условно с испытательным сроком на 2 года. Всего определено к отбытию 3 года лишения свободы", или "Осужден судом Медеуского района города Алматы 18 января 2006 года по ст. 175 ч. 2 УК РК к 2 годам лишения свободы. На основании ст. 58 ч 6 УК РК данным приговором поглощено наказание назначенное по приговору суда Медеуского района города Алматы от 8 декабря 2005 года, по ст. 177 ч. 1 УК РК к 1 году лишения свободы. Всего к отбытию назначено 2 года лишения свободы".
Если статья привлечения (обвинения) к уголовной ответственности была изменена, при заполнении сведений о процессуальном решении, на оборотной стороне алфавитной учетной карточки, делается отметка о переквалификации статьи УК.
Обязательному отражению подлежат дополнительные меры наказания, режим исправительного учреждения, срок исчисления наказания, сведения о вступлении приговора в законную силу. В отношении помилованных лиц производится запись о состоявшемся Указе Президента Республики Казахстан.
При назначении судом более мягкого наказания чем предусмотрено санкцией статьи особенной части УК РК, в алфавитной учетной карточке обязательно указывается ссылка на статью общей части УК РК или соответствующий нормативный правовой акт.

Сотпен әрбір қылмыстық іс бойынша бөлек үкім шығарған жағдайда, сотталған тұлға бойынша әрбір қылмысқа жеке есеп құжаттары құрастырылады. Екінші қылмыс бойынша толтырылған есепт карточкасы е және дактилоскопиялық картада, 12-тармақта "қамауға алынған" дегеннің орнына, тұлға екінші іс бойынша жауапқа тартылған деген мәлімет, 14 тармақта оны айыпталушы ретінде тарту туралы қаулы шығарылған күн көрсетілуі тиіс. "Кім қамауға алды" деген деректемеде оны жауапқа тарту туралы шешім қабылдаған органның атауы, ал 15, 16-тармақтарда жасалған қылмыстың түрі және баптар көрсетілуі тиіс.
Егер тұлға бір үкім бойынша жазасын өтеп болмай екінші қылмыс жасаса, онда жаңа есеп материалы құрастырылады. Бұл ретте карточканың сыртқы бетінде ҚР ҚК-нің 60-бабына сілтеме жасап, соңғы үкім бойынша сотталғандығы туралы деректер, алдыңғы үкім бойынша өтелмеген мерзімнің қосылғаны (сіңірілгені) ескеріліп, жазаның жалпы мерзімі көрсетіледі. Мына деректер міндетті түрде көрсетілуге жатады: есепке алуға жататын тұлғаның бұрын қай сотпен, қашан, қай баппен, қандай мерзімге сотталғаны.
Мысалы: "Алматы қаласы Медеу ауданының сотымен 1998 жылғы 29 қаңтарда ҚР ҚК-нің 175-бабының 2-бөлігі бойынша 2 жылға бас бостандығынан айыруға сотталған. ҚР ҚК-нің 60-бабына сәйкес Павлодар қаласы Индустриалдық ауданы сотының 1998 жылғы 10 қаңтардағы үкімімен ҚР ҚК-нің 177-бабының 1-бөлігі бойынша 2 жылға бас бостандығынан айыруға тағайындалған жазаның өтелмеген бөлігі - 2 жылға бас бостандығынан айыру қосылған. Барлығы 4 жылға бас бостандығынан айыру белгіленген, немесе "Алматы қаласы Медеу ауданы сотының 1998 жылғы 28 қаңтардағы үкімімен 2 жылға бас бостандығынан айыруға сотталған. ҚР ҚК-нің 58-бабының 6 бөлігі негізінде бұл үкіммен 2005 жылдың 8 желтоқсанындағы Алматы қаласының Медеу аудандық сотымен тағайындалған 1 жыл бас бостандығынан айыру жазасы сіңірілген. Барлығы 2 жылға бас бостандығынан айыру белгіленген".
Қылмыстық жауапқа тарту бабы іс жүргізу шешімін толтырған кезде өзгерген болса, онда әліпбилік есеп карточкасының сыртқы бетінд, тұлғаның ҚК-нің сараланған бабы бойынша сотталған қылмыс түрі көрсетіледі.
Қосымша жаза, түзету мекемесінің режимі, жазаны санау мерзімі, үкімнің заңды күшіне енген күні міндетті түрде көрсетілуге жатады. Рақымшылық жасаған тұлғаларға Қазақстан Республикасы Президентінің Үкіміне сәйкес жазу жүргізіледі.
Сотпен ҚР ҚК ерекше бөлімімен бабтарымен қарастырылған жазаның жұмсақ түрі тағайындалған жағдайда, әіліпбилік есеп карточкасында міндетті түрде, ҚР ҚК жалпы бөлімінің баптарына немесе тиісті нормативтік актіге сілтеме көрсетіледі.

2. Дактилоскопическая карта
(приложения 2, 3, 34 к Правилам)
В дактилоскопической карте заполняются все предусмотренные реквизиты с обязательным указанием наименования места заключения или органа, где производилось дактилоскопирование, даты составления и фамилии сотрудника, составившего дактилоскопическую карту.
Отпечатки пальцев рук должны производиться с полной прокаткой от одной кромки ногтя до другой, четким и ясным изображением папиллярных линий, обеспечивающим их подсчет невооруженным глазом.
При отсутствии у дактилоскопируемого руки или пальцев об этом делается отметка в соответствующих квадратах дактилоскопической карты с указанием времени потери руки или пальцев. Для проверки правильности расположения отпечатков пальцев на дактилоскопической карте производятся контрольные оттиски пальцев правой и левой рук. На оборотной стороне дактилоскопической карты обязательно производятся оттиски ладоней.
В случае, когда не представляется возможным произвести четкое и ясное изображение папиллярных линий ввиду заболеваний кожного покрова, проводится лечение таких пальцев (за исключением пальцев неопознанных трупов). В случае, если пальцы не подлежат лечению, врачом органа проводившего дактилоскопирование, на оборотной стороне дактилоскопической карты дается справка.
На лицевой стороне дактилоскопической карты ниже контрольных оттисков ставится личная подпись дактилоскопируемого (за исключением неопознанных трупов).
При наличии у дактилоскопируемого увечий, повреждений, шрамов и других особенностей, сведения об этом указываются на оборотной стороне дактилоскопической карты в графе "Физические недостатки". При наличии татуировок указывается их вид и содержание.
На глухонемых, личность которых не установлена, а также на лиц, не имеющих отчества при распространенных фамилиях, в реквизите "Дополнительные сведения" записываются данные об их осуждении.
Дактилоскопические карты направляются адресатам в развернутом виде без прошивки конвертов.
При дактилоскопировании арестованных (осужденных) лиц сведения об анкетных данных и аресте в дактилоскопическую карту на арестованного (осужденного) вносятся в соответствии с правилами оформления алфавитной учетной карточки.
При дактилоскопировании лиц, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих личность сведения об анкетных данных и задержании/освобождении в дактилоскопическую карту на лиц, не имеющих определенного места жительства или документов, удостоверяющих личность, вносятся в соответствии с постановлением об освобождении лица из приемника-распределителя.
Обязательному указанию подлежат сведения о физических недостатках и особых приметах.
При дактилоскопировании неопознанных трупов, неизвестных больных в дактилоскопической карте на лицевой стороне обязательно указывается: формула учета; дата и место обнаружения неопознанного трупа, неизвестного больного; номер дела по установлению личности; при наличии татуировок указывается их вид и содержание.
Формула учета заполняется в соответствии с приложением 35 к настоящим Правилам.
Особое внимание уделять качественному дактилоскопированию пальцев рук трупов, соблюдая правила дактилоскопирования. В дактилоскопической карте обязательно откатывать контрольные оттиски, необходимые для сверки правильности расположения основных оттисков.
При отсутствии пальцев конкретизировать причину (ампутация при жизни, железнодорожная травма, гнилостное разложение и т.п.).
При отсутствии руки должна быть приложена справка с указанием причины и сроков давности.

2. Дактилоскопиялық карта
(Қағидаға № №2, 3, 34-қосымшалар)
Дактилоскопиялық карталарды рәсімдеу
Дактилоскопиялық картада қамауда отырған орынның немесе дактилоскопия жасаған органның атауы, оның құрастырылған күні және оны құрастырған қызметкердің тегі міндетті түрде көрсетіліп, барлық қарастырылған деректемелер толтырылады.
Қол саусақтарының іздері тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық түсіріледі, папиллярлық сызықтар жай көзге анық көрінетіндей айқын бейнеленеді.
Дактилоскопия жасалатын тұлғаның қолы немесе саусақтары жоқ болса, дактилокартаның тиісті шаршысында қолын немесе саусақтарын жоғалтқан күн көрсетіліп, тиісті белгі жасалынады. Саусақ іздерінің дактилокартада дұрыс орналасқанын тексеру үшін, оң және сол қол саусақтарының бақылау іздері алынады. Дактилоскопиялық картаның артқы бетіне міндетті түрде алақанының бедері көрсетіледі.
Қол терісінің ауруға шалдыққаны салдарынан папилляр сызықтарын анық және дәл түсіріп алу мүмкін болмаса, ол саусақтарды емделуге тиіс (танылмаған мәйіттердің саусақтарынан басқа).. Егер саусақтар емге көнбесе, дактилоскопия жасаған органның дәрігерімен дактилокартаның сыртқы бетінде анықтама беріледі.
Дактилокартаның беткі жағында, бақылау іздерден төменірек дактилоскопия алынған тұлғаның қолы қойылады (танылмаған мәйіттерден басқа).
Дактилоскопия жасалған тұлғада жарақат, зақым, тыртық және басқа ерекшеліктер болса, ол туралы дактилокартаның сыртқы бетінде "Дене кемістігі" бағанында көрсетіледі. Татуировка болған жағдайда оның түрі және мазмұны көрсетіледі.
Кім екендігі анықталмаған мылқау-кереңге, сондай-ақ кең таралған тегі болса да, әкесіні аты жоқ тұлғаларға "Қосымша мәліметтер" тарауында олардың сотталғандығы туралы деректер жазылады
Дактилоскопиялық карталар мекен-жайға ашық түрде конверттерге тігілмей жіберіледі.
Қамауға алынған (сотталған) тұлағаларға дактилоскопия жасағанда сауалнамалық деректері және қамауға алынуы туралы мәліметтер қамауға алынған (сотталған) тұлағалардың дактилоскопиялық картасына әліпбилік есеп карточксын рәсімдеу ережесіне сәйкес енгізіледі.
Белгілі тұрағы немесе жеке басын растайтын құжаттары жоқ тұлғаларға дактилоскопия жасағанда сауалнамалық деректері және ұстау/босату туралы мәліметтерді дактилоскопиялық картаға енгізу қадағалау-бөлу мекемелерінің тұлғаны босату туралы қаулысына сәйкес енгізіледі.
Міндетті түрде дене кемістіктері мен айрықша белгілері көрсетілуге жатады.
Танылмаған мәйіттерге, белгісіз ауру адамдарға дактилоскопия жасағанда дактилоскопиялық картаның артқы бетінде міндетті түрде есеп формуласы; танылмаған мәйіттің, белгісіз ауру адамның табылған жері және күні; жеке басын анықтау бойынша істің нөмірі; татуировкасы болған жағдайда оның түрі және мазмұны көрсетіледі.
Есеп формуласы осы Қағиданың № 35 қосымшасына сәйкес толтырылады.
Дактилоскопия жасау тәртібін сақтай отырып мәйіттің қол саусақтарына саплы дактилоскопия жасауға ерекше көңіл бөлу керек. Дактилоскопиялық картада негізгі бедерлердің дұрыс орналасқанын салыстыру үшін міндетті түрде бақылау іздері түсірілуі керек.
Саусақтары болмаған жағдайда (тірі кезінде кесіп алынып тастаған, теміржол жарақаттары, іріңдеп шіріп кеткен) себебін нақтылау керек.
Қолы болмаған жағдайда себебін және қай уақыттан бері жоқ екенін көрсеткен анықтама салыну керек.

3. Извещение об осужденном (арестованном)
(приложение 4 к Правилам)
В извещении об осужденном (арестованном) фамилия, имя и отчество подлежат написанию печатными буквами. Дата и место рождения, место жительства до привлечения к уголовной ответственности указываются без сокращений.
Сведения об анкетных данных, дате задержания, процессуальном решении в извещение об осужденном (арестованном) вносятся в соответствии с правилами оформления алфавитной учетной карточки.
В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, предусмотренных пунктами 1-3 (фамилия, имя, отчество), в соответствующем пункте производится запись "не имеет".
На умерших осужденных и лиц, не имеющих отчества, при распространенных фамилиях, на лицевой стороне извещения проставляется дактилоскопическая формула.
В пункте 7 извещения указывается дата составления протокола задержания.
В пункте 8 наименование суда и содержание процессуального решения указываются в полном объеме и без сокращений. При назначении наказания по совокупности преступлений, приговоров или более мягкого, чем предусмотрено законом, в этом же пункте делается ссылка на статьи. 55, 58, 60 УК РК. Обязательному отражению подлежат дополнительные меры наказания, режим исправительного учреждения, срок исчисления наказания.
На осужденных военными судами в пункте 8 отражается наименование области государства, на территории которой данное лицо было осуждено.
Сведения о вступлении приговора в законную силу вносятся в пункт 9.
В пункте 10 подлежат полному отражению сведения об изменении приговора.
В пункте 11 извещения на лиц, этапируемых из следственного изолятора в исправительное учреждение, указывается дата убытия, наименование и местонахождение учреждения, куда направляется осужденный.
В пункте 12 после слова "Освобожден(а)" указывается номер пункта (12.1; 12.2; 12.3; 12.4; 12.5; 12.6) соответствующий основанию освобождения и дата фактического освобождения. В надлежащем пункте указывается статья, согласно которой лицо подлежит освобождению, и срок (условного осуждения, отсрочки отбывания наказания, условно-досрочного освобождения). Далее, в реквизите "Решение принято", проставляется дата принятия решения об освобождении, наименование органа его вынесшего и содержание решения. В случае применения амнистии указывается статья Закона "Об амнистии" и дата его принятия.
В пункте 14 отражаются сведения о возвращении (водворении) лица в места лишения свободы по определению в том числе, в связи с отменой условного осуждения. Обязательно проставляется номер пункта (14.1; 14.2; 14.3; 14.4) соответствующий основанию возвращения (водворения) лица в места лишения свободы, дата начала исчисления срока. В соответствующем пункте указывается срок, на который лицо возвращается (водворяется) в места лишения свободы. Далее, в реквизите "Решение принято", проставляется дата принятия решения о возвращении (водворении), наименование органа его вынесшего и содержание решения.

3. Сотталған (қамауға алынған) туралы хабарлама
(Қағидаға № 4-қосымша)
Сотталған (қамауға алынған) туралы хабарламада тегі, аты және әкесінің аты баспа әріптермен жазылуға жатады. Туған күні және жері, қылмыстық жауапкершілікке тартылғанға дейінгі тұрған жері, қысқартусыз көрсетіледі.
Сауалнамалық деректер, ұсталған күні, іс жүргізу шешімдері Сотталған (қамауға алынған) туралы хабарламада әліпбилік есеп карточкасын рәсімдеу ережесіне сәйкес толтырылады.
Әкесінің аты болмаса 3-тармақта "жоқ" деп жазылады.
Сотталып өлген және кең таратылған тектер болғанда әкесінің аты жоқ тұлғаларға хабарламаның беткі бетіне дактилоскопиялық формуласы қойылады.
Хабарламаның 7-тармағында ұстау хаттамасының құрастырылған күні көрсетіледі.
8-тармақта соттың атауы және іс жүргізу шешімі толық көлемде қысқартусыз көрсетіледі.. Қылмыстардың жиынтығы бойынша заңмен қарастырылғанан көрі жұмсақтау жаза тағайындалғанда, сол тармақта ҚР ҚК-нің 55, 58, 60-баптарына сілтеме жасалынады. Қосымша жаза, түзету мекемесінің режимі, жазаны санау мерзімі міндетті түрде көрсетілуге жатады.
Әскери сотпен сотталғандарға 8-тармақта аумағында осы тұлға сотталған мемлекеттің облысы көрсетіледі.
Үкімнің заңды күшіне енген күні туралы мәліметтер 9-тармаққа енгізіледі.
10-тармақта үкімнің өзгеруі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Хабарламаның 11-тармағында тұлғаның тергеу абақтысынан түзеу мекемесіне айдауылмен әкетілген күні, апарылатын мекеменің аты мен орналасқан жері көрсетіледі.
12-тармақта "босатылды" деген сөзден кейін, әрі қарай "Шешім қабылданды" деректемесінде босату туралы шешімнің қабылданған күні,оны шығарған органның атауы және мазмұны көрсетіледі. босатудың негізіне және түпкілікті босатылған күніне сәйкес (12.1; 12.2; 12.3; 12.4; 12.5; 12.6) тармақтарының нөмірлері көрсетіледі. Тиісті дәрежедегі тармақта тұлғаның босатылуға жататын бабы және мерзімі (шартты түрде,жазасын өтеуді кейінге қалдыру, шартты мерзімінен бұрын босатылу) көрсетіледі. Рақымшылық қолданған жағдайда, "Рақымшылық туралы" Заңның бабы және ол қабылданған күн көрсетіледі.
14 тармақта тұлғаны бас бостандығынан айыру орнына қайтару туралы мәліметтер, оның ішінде шартты түрде соттаудың күшін жоя отырып. Міндетті түрде бас бостандығынан айыру орнына қайтарудың мерзімінің басталатын күнінің негізіне сәйкес келетін (14.1; 14.2; 14.3; 14.4) тармақтарының нөмірлері көрсетіледі. Тиісті тармақта тұлғаны бас бостандығынан айыру орнына қайтарудың мерзімі көрсетіледі. Әрі қарай, "Шешім қабылданды" деректемесінде бас бостандығынан айыру орнына қайтару туралы шешімнің қабылданған күні,оны шығарған органның атауы және мазмұны көрсетіледі.

В пунктах 11 и 16 проставляются условное наименование следственного изолятора, исправительного учреждения, а также их местонахождение.
В верхнем левом углу лицевой стороны извещения, подлежащего дальнейшему направлению в другие территориальные органы Комитета и МИБ, производится запись: кем и когда внесены сведения в алфавитные учетные карточки.
Приложение 8
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Перечень
учетных документов, подлежащих представлению
в Межгосударственный информационный банк
Направлению в Межгосударственный информационный банк подлежат информационные учетные документы в отношении:
1) граждан Республики Казахстан, осужденных за совершение преступлений, предусмотренных следующими статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан:
1. статья 96 часть 2 (убийство при отягчающих обстоятельствах);
2. статья 103 часть 3 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью со смертельным исходом)
3. статья 120 части 2, 3, 4 (изнасилование);
4. статья 121 часть 2, 3, 4 (насильственные действия сексуального характера);
5. статья 125 (похищение человека);
6. статья 128 (торговля людьми);
7. статья 164 (возбуждение социальной, национальной, родовой, расовой или национальной вражды);
8. статья 177 часть 3, 4 (мошенничество);
9. статья 178 часть 3, 4 (грабеж);
10. статья 179 (разбой) 2, 3, 4
11. статья 180 (хищение предметов, имеющих особую ценность);
12. статья 181 часть 3, 4 (вымогательство);
13. статья 206 (изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг);
14. статья 207 (изготовление или сбыт поддельных платежных карточек и иных платежных и расчетных документов);
15. статья 233 (терроризм);
16. статья 233-2 (создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности);
17. статья 233-3 (финансирование экстремизма и террористической деятельности);
18. статья 234 (захват заложника);
19. статья 235 (создание и руководство организованной преступной группой или преступным сообществом);
20. статья 237 (бандитизм);
21. статья 241 (массовые беспорядки);
22. статья 250 (контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено);
23. статья 251 части 2, 3 (незаконное приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств);
24. статья 255 (хищение либо вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств);
25. статья 259 части 2, 2-1, 3, 4 (незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств или психотропных веществ);

11 және 16 тармақтарда тергеу абақтысының, түзеу мекемесінің, қалалық, және олардың орналасқан жерлері көрсетіледі.
Комитеттің басқа аумақтық органдарына және ХАБ жіберілуге жататын мәліметтер туралы хабарламаның беткі бетінің жоғарғы сол жақ бұрышында кіммен және қашан әліпбилік есеп карточкаларынан мәліметтердің енгізілуі туралы жазылады.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 8 қосымша
Мемлекетаралық ақпарат банкіне ұсынуға жататын
есеп құжаттарының тізбесі
Мемлекетаралық ақпарат банкіне төендегі тұлғаларға қатысты ақпараттық құжаттар жолдануға жатады:
1) Жасаған қылмыстары үшін Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің төмендегі баптарымен сотталған Қазақстан Республикасының азаматтары:
1. 96-баптың 2-бөлігі (жауаптылықты ауырлататын жағдайда қасақана кісі өлтіру);
2. 103-баптың 3-бөлігі (денсаулыққа кісі өліміне әкеп соққан қасақана ауыр зиян келтіру);
3. 120-баптың 2, 3, 4-бөліктері (әйелді зорлау);
4. 121-баптың 2, 3, 4-бөліктері (нәсіпқорлық сипатындағы күш қолдану);
5. 125-бап (адамды ұрлау);
6. 128-бап (адамды саудаға салу)
7. 164-бап (әлеуметтік, ұлттық, рулық, нәсілдік немесе діни араздықты қоздыру);
8. 177-баптың 3, 4-бөлтеріі (алаяқтық);
9. 178-баптың 3, 4 бөліктері (тонау);
10. 179-баптың 2, 3, 4 бөліктері (қарақшылық);
11. 180-бап (ерекше құнды заттарды ұрлау);
12. 181-баптың 3, 4-бөліктері (қорқытып алушылық);
13. 206-бап (жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау немесе сату)
14. 207-бап (жалған төлем карточкалары мен өзге төлем және есеп айырысу құжаттарын жасау немесе сату)
15. 233-бап (терроризм);
16. 233-2-бап (террористік топ құру, оған басшылық ету және оны қызметіне қатысу)
17. 233-3-бап (экстремизмді немесе террористік қызметті қаржыландыру)
18. 234-бап (адамды кепілге алу);
19. 235-бап (ұйымдасқан қылмыстық топты немесе қылмыстық қауымдастық (қылмыстық ұйымды) құру және оны басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу);
20. 237-бап (бандитизм);
21. 241-бап (жаппай тәртіпсіздік);
22. 250-бап (айналыстан алынған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы);
23. 251-баптың 2, 3-бөліктері (қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды және жарылғыш құрылғыларды заңсыз сатып алу, беру, өткізу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру);
24. 255-бап (қаруды, оқ-дәріні, жарылғыш заттар мен жару құрылғыларын ұрлау не қорқытып алу);
25. 259-баптың 2, 2-1, 3, 4-бөліктері (есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды заңсыз дайындау, иемденіп алу, сақтау, тасымалдау, жөнелту немесе сату);

26. статья 273 (незаконное распространение порнографических материалов или предметов);
27. статья 330 (умышленное незаконное пересечение Государственной границы Республики Казахстан);
28. статья 330-2 (организация незаконной миграции);
29. статья 13 ч.3 (особо опасный рецидив преступлений).
2). Иностранцев и лиц без гражданства, осужденных и привлеченных к уголовной ответственности в качестве обвиняемых на территории Республики Казахстан, независимо от квалификации статьи.
Приложение 9
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Начальнику ЦКИ ГИАЦ МВД РФ
__________________________
г. Москва
Направляются учетно-регистрационные материалы на осужденных,
прошедших уголовную регистрацию в специальных учреждениях Республики
Казахстан:
дактилоскопических карт - _______,
учетных карточек - ______________,
извещений - ____________________,
контрольный список на ______ листах.
Учетных карточек на умерших - ___, извещений на умерших - ____.
Первый Заместитель Председателя
Комитета по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
______________________________________
(подпись, фамилия)
Экз.: № _________
Приложение 10
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Почтовый индекс и адрес
отправителя: _____________
__________________________
__________________________
"___"_______________20__г.
Требование
на лицо, не имеющее определенного места жительства
и документов, удостоверяющих личность
_______________________________________________________________
(наименование органа, куда направлено требование)
1. Фамилия __________________________________________________________
2. Имя и отчество ___________________________________________________
3. Родился "__" ___________________________ 19 ___ года.
4. Место рождения ___________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт,
_____________________________________________________________________
(край) страна)
5. Задержан "__" __________________ 20 __ года.
6. Анкетные данные записаны _________________________________________
(указать основание: со слов;
_____________________________________________________________________
вид и реквизиты документа)
Начальник ___________________________________________________________
(наименование органа, направившего требование)
_____________________________________________________________________
(фамилия, подпись)
Исполнитель _________________________________________________________
(фамилия, подпись)
М.П.
Требование заполняется на компьютерной технике или от руки
четко и разборчиво. При заполнении требования от руки фамилия, имя,
отчество, адрес отправителя пишутся печатными буквами.
Приложение 11
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Управление специальных учетов
Список
осужденных лиц, учетные документы в отношении которых
направляются в Комитет по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан сводкой
с "____" ____________ по "____" __________ 20 ___ г.
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
дата
рождения
дата
ареста
дактилоскопическая
формула
количество
дактилоскопических карт
дата
и исх. №
направления
извещений
следственным
изолятором
дата
регистрации
и входящий
№ поступления
извещений в
территориальном
управлении
Начальник управления ________________________________________________
(территориального органа, подпись, фамилия)
Примечание: в список включаются все осужденные лица, убывшие в места лишения свободы для отбывания наказания за отчетный период (кроме транзитно-пересыльных).
Приложение 12
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Примерный порядок
построения пофамильных и дактилоскопических картотек

26. 273-бап (порнографиялық материалдарды немесе заттарды заңсыз тарату)
27. 330-бап (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан әдейі заңсыз өту)
28. 330-2-бап (заңсыз көші-қонды ұйымдастыру)
29. 13-бап 3-бөлігі (қылмыстардың қайталануыдың аса қауіптілігі)
2) Қазақстан Республикасының аумағында сотталған және айыпталушылар ретінде қылмыстық жауаптылыққа тартылған шетел азаматтары мен азаматтылығы жоқ тұлғалар бап біліктілігіне байланыссыз ХАБ орталықтандырылған есебіне міндетті түрде алынулары тиіс.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 9 қосымша
РФ ІІМ-нің Бас ақпарат орталығының
Криминалдық ақпарат орталығының бастығына
_________________________________________
Мәскеу қаласы
Қазақстан Республикасының арнайы мекемелерінде қылмыстық тіркеуден өткен, сотталғандардың есептік-тіркеу материалдары жолданады:
дактокарта __________________________________
есеп карточкасы _____________________________
хабарлама____________________________________
бақылау тізімі_______________________ парақта
қайтыс болғандардың есеп карточкалары______қайтыс болғандарға хабарлама_________________
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөнідегі комитетінің
Төрағасының Бірінші орынбасары ______________________________________
(қолы, тегі)
Дана: №___________________
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 10 қосымша
нысан
Жіберушінің пошта индексі
және мекен-жайы
________________________
________________________
"___"_______20_______жыл.
Белгілі тұрағы немесе жеке басын анықтайтын
құжаттары жоқ тұлғаларға талап
_____________________________________________________________________
(талап жолданған органның атауы)
1. Тегі _____________________________________________________________
2. Аты және әкесінің аты_____________________________________________
3. "_______" _______________ 19___ ___жылы туылған.
4. Туылған жері _____________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен)
_____________________________________________________________________
(өлке, ел)
5. Ұсталды "_________" _____________________ 20 _________жыл.
6. Сауалнамалық деректері жазылды ___________________________________
(айтуы бойынша,
_____________________________________________________________________
құжаттың түрі мен деректемесі)
Басшы _______________________________________________________________
(талапты жіберген органның атауы, қолы, тегі)
_____________________________________________________________________
Орындаушы ___________________________________________________________
(тегі, қолы)
М.О.
Талап компьютерлік техникада немесе қолмен сиямен анық жазылып толтырылады. Талапты қолмен толтырғанда тегі, аты, әкесінің аты, жіберушінің мекен-жайы баспа әріптерімен жазылады.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 11 қосымша
нысан
Арнайы есепке алу басқармасы
Қазақстан Республикасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетіне жіберілетін сотталған тұлғаларға қатысты есеп құжаттарының тізімі
"___"___________ "____" "_______" 20________жыл аралығында
Реттік №
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Қамауға алынған күні
Дактилоскопиялық формуласы
Дактилоскопиялық карталардың саны
Хабарламаны тергеу абақтысымен жіберген күн және шығ №
Хабарламаның аумақтық органға келген күні және кіріс №
Басқарма бастығы ____________________________________________________
(аумақтық басқарма бастығының қолы, тегі)
Ескерту: Тізімге есептік кезеңдегі жазасын өтейтін жерге кеткен барлық сотталған тұлғалар (транзитпен өтетіндерден басқалар) кіреді.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 12 қосымша
Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларды
орналастырудың үлгілік тәртібі

1. Пофамильные картотеки
В группах по ведению пофамильного и дактилоскопического учетов в обязательном порядке ведутся паспорта, которые учитываются по номенклатуре дел секретариата и имеют постоянный срок хранения.
В паспорте картотеки отражаются:
сведения о количестве документов, принятых на учет за месяц;
сведения о количестве документов, снятых с учета за месяц по срокам хранения;
общее количество карточек, принятых на учет и снятых с учета за год.
Опыт работы по ведению пофамильных картотек показал, что построение их по строгому академическому алфавиту усложняет ведение справочной работы, а в ряде случаев ведет к представлению неполных или искаженных сведений о проверяемых лицах. Это связано с тем, что одни и те же фамилии указываются иногда неодинаково, в результате чего учетные карточки на одно и тоже лицо находятся в разных местах алфавита.
Исходя из этого, рекомендуются следующие основные принципы построения пофамильных оперативно-справочных картотек:
1. Алфавитные учетные карточки (далее - учетные карточки) в пофамильных оперативно-справочных картотеках раскладываются по алфавиту фамилий, имен и отчеств.
Учетные карточки в отношении лиц, имеющих одинаковые фамилии, имена и отчества, размещаются по годам рождения, начиная со старших возрастов - 1940, 1955, 1968, 1972 и т.д.
2. Учетные карточки на мужчин и женщин, имеющих одинаковые фамилии, размещаются по алфавиту имен и отчеств.
3. При размещении в алфавит учетных карточек на лиц, в фамилиях которых встречаются твердый или мягкий знаки, последние во внимание не принимаются. При вводе информации в автоматизированный банк данных "Ъ" заменяется на "Ь".
4. Учетные карточки на лиц, в фамилиях которых встречаются подряд две одинаковые согласные либо гласные буквы, размещаются по алфавиту как имеющие одну букву.
5. В процессе построения алфавита рекомендуется объединение созвучных фамилий, таких, например, как Абдрахманов, Абдирахманов, Абдурахманов и Абдырахманов, Берндштейн и Бернштейн, Мирзагалиев, Мурзагалиев и Мырзагалиев, и других.
6. В целях недопущения ошибок при ведении справочной работы и размещении по алфавиту учетных карточек, объединение отдельных фамилий, имен и слогов вместо учетных карточек, подлежащих перекладке, оставляются сигнальные закладки с указанием в них, как произведено объединение.
7. Учетные карточки о лицах, в прошлом судимых под вымышленными анкетными данными, раскладываются по алфавиту картотеки по тем фамилиям, именам и отчествам, которые восстановлены на основании актов органов внутренних дел или суда. В учетные карточки с вымышленными анкетными данными вносятся восстановленные анкетные данные с указанием основания их изменения. При этом в них сохраняются сведения под какими анкетными данными лицо было ранее осуждено.

1. Тегі бойынша картотекалар
Тегі бойынша және дактилоскопиялық есепке алу бөлімшелерінде міндетті түрде төлқұжат жүргізіледі, онда хатшылық істерінің номенклатурасы және тұрақты сақтау мерзімі болады.
Картотеканың төлқұжатында мыналар көрініс табады:
бір айда есепке алынған құжаттардың саны туралы мәліметтер;
сақтау мерзімі бойынша бір айда есептен шығарылған құжаттардың саны туралы мәліметтер;
бір жылда есепке алынған және есептен шығарылған карточкалардың жалпы саны.
Тегі бойынша картотеканы жүргізу тәжірибесі көрсеткендей, оларды қатаң академиялық әліпби бойынша орналастыру, анықтама жұмысын жүргізуді күрделендіреді, кейбір жағдайларда тексерілетін адамдар туралы толық емес немесе бұрмаланған мәліметтер ұсынуға әкеліп соқтырады. Бұл бір тектің кейде бірдей жазылмауына байланысты әліпби бойынша әрбір жерде орналастырылуы мүмкін.
Осыған байланысты, тегі бойынша шұғыл-анықтамалық картотекаларды орналастырудың мынадай негізгі ұстанымдары ұсынылады:
1. Әліпбилік есеп карточкалары (әрі қарай - есеп карточкалары) анықтамалық картотекаларға тегінің, атының, әкесінің атының әліпбиі бойынша орналастырылады.
Тегі, аты, әкесінің аты бірдей тұлғаларға қатысты есеп карточкалары жасы үлкенінен бастап туылған жылдары бойынша орналастырылады - 1940, 1955, 1968, 1972 және т.б.
2. Тектері бірдей әйелдер мен еркектердің есеп карточкалары, аттары мен әкелерінің аттарының әліпбиі бойынша орналастырылады.
3. Тектерінде қатаң және жұмсақ белгілер кездесетін тұлғалардың есеп карточкалары орналастырылғанда, ол белгілер назарға алынбайды. Ақпаратты деректердің автоматтандырылған банкіне енгізілгенде "ъ" "ь"-мен. алмастырылады.
4. Тегінде қатарынан екі дауысты немесе дауыссыз әріп кездесетін есеп карточкалары бір әріптері бардағыдай қойылады.
5. Әліпбиді орналастыру кезінде үндес тектерді біріктіру ұсынылады, мысалы - Абдырахманов, Абдирахманов, Абдурахманов, Берндштейн, Бернштейн, Мирзагалиев, Мурзагалиев және т.б.
6. Анықтама жұмыстарын жүргізгенде және есеп карточкаларын әліпби бойынша орналастырғанда қателік жібермеу үшін, жекелеген тектерді, аттарды және буындарды басқа жердегі есеп карточкаларымен біріктіргенде, біріктіру қалай жасалғаны көрсетіліп, ескерту белгісі қойылады.
7. Ойдан шығарылған сауалнамалық деректер бойынша бұрын сотты болған тұлғадарға қатысты есеп карточкалары тектері, аттары, әкесінің аттары бойынша ішкі істер органдарының немесе сот актілерінің негізінде қалпына келтірілген картотекада орналастырылады.

8. Учетные карточки на одно и то же лицо с дублирующимися сведениями о судимости, в которых при написании фамилии, имени, отчества и других установочных данных допущены искажения, а также подвергнутое регистрации несколько раз за различные преступления под одними и теми же анкетными данными, объединяются в пакет (муфту).
9. Изъятие учетных карточек из картотеки допускается только на срок не более одного рабочего дня для внесения корректировок (в том числе и в базе данных), снятия копий, проставления служебных отметок. В конце рабочего дня временно изъятый учетный документ должен быть возвращен в картотеку.
При временном изъятии алфавитной учетной карточки из картотеки взамен изъятого учетного документа в картотеку вкладывается именная закладка, заверенная подписью начальника отдела, на которой указывается Ф.И.О. и должность лица, у которого временно находится карточка.
Закладки в обязательном порядке учитываются и подписываются начальником отдела. Выдаются только сотрудникам, работающим в картотеке, строго по счету и их наличие ежеквартально проверяется. В случае увольнения, сотрудник сдает начальнику отдела именные закладки для последующего их уничтожения.
10. В картотеке систематически проводится работа по обслуживанию картотечного фонда - пополнение недостающими сведениями, подрезка, переписка пришедших в ветхое состояние алфавитных учетных карточек, замена муфт и т.д., а также чистка картотечных шкафов от пыли.
11. На каждом ящике картотеки размещается бирка с указанием фамилии, имени и отчества лица, проходящего по первой алфавитной учетной карточке, размещенной в ящике.
2. Дактилоскопические картотеки
12. Дактилоскопические картотеки строятся по десятипальцевой системе. Раскладка в дактилоскопических картах производится по вычисленным дактилоскопическим формулам в восходящем порядке, раздельно на мужчин и женщин. Дактилоскопические карты помещаются в специальные папки из толстого картона размером 32х32. В каждую папку помещается по 300-400 дактилоскопических карт. На корешок папки наклеивается бирка с указанием основной и дополнительной формул находящихся в папке дактилоскопических карт.
Папки с дактилоскопическими картами размещаются в специальные картотечные шкафы рядами слева направо, начиная с верхней полки по восходящим дактилоскопическим формулам.
13. Дактилоскопические карты раскладываются в картотеке по числителю основной формулы, начиная с цифры 1 и кончая цифрой 32. Таким образом, все дактилоскопические карты с числителем основной формулы равным 1 войдут в первую группу, равным 2 во вторую группу и т.д. то есть всего будет 32 группы.
Затем в каждой из этих групп дактилоскопические карты подбираются по подгруппам также в восходящем порядке по числам знаменателя основной формулы.

8. Әкесінің атын және басқа мәліметтерді жазғанда қателік кеткен, яғни соттылығы туралы мәліметтер қайталанған тұлғаға есеп карточкалары. сондай-ақ тегін, атын, бір сауалнамалық мәліметтермен әртүрлі қылмысы үшін бірнеше рет тіркеуге алынған бір тұлғаның есеп карточкалары 1 муфтаға біріктіріледі.
9. Өзгерту енгізу, көшірмесін алу, қызметтік белгілер қою үшін есеп карточкаларын картотекадан алу тек бір жұмыс күнінен (оның ішінде базаға) артыққа алуға болмайды. Жұмыс күнінің соңында уақытша алынған есеп құжаты картотекаға қайтадан салынады.
Есеп карточкалары картотекадан уақытша алынғанда, алынған орнына бөлім бастығының қолы қойылған атаулы белгілер қойылады, онда тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы және кімге берілгені көрсетіледі.
Атаулы белгілер міндетті түрде бөлім бастығымен есепке алынып қолы қойылады.Тек картотекамен жұмыс істейтін қызметкерге есептеп беріледі және тоқсан сайын тексеріледі. Қызметкер жұмыстан шыққанда атаулы белгілер кейін жою үшін бөлім бастығына өткізіледі.
10. Картотекада картотекалық қорға қызмет көрсету жұмыстары ұдайы жүргізіледі, жетіспейтін мәліметтер толықтырылады, тозығы жеткен есеп карточкалары қайта жазылады, муфталар ауыстырылады т.б картотека шкафы шаңнан тазартылады.
11. Картотеканың әрбір жәшігінде бірінші әліпбилік есеп карточкасы бойынша өтетін тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты жазылған бирка болады.
2. Дактилоскопиялық картотекалар
12. Дактилоскопиялық картотекалар онсаусақтық жүйе бойынша құрастырылады. Дактилокарталарды орналастыру есептелген формулалар бойынша жоғары жылжу тәртібінде әйелдерге және еркектерге бөлек жүргізіледі. Дактилоскопиялық карталар мөлшері 32х32 болатын, қалың қағаздан жасалған арнайы папкада болады
Әр папкаға 300-400 дактилокарта салынады Папканың түпкі жағына папкадағы дактилоскопиялық карталардың негізгі және қосымша формулалары көрсетілген бирка жапсырылады.
Дактилокарталар салынған папкалар арнайы картотекалық шкафқа солдан оңға қарай жоғарғы сөреден бастап дактилоформулалардың өсуі бойынша қатарластырып қойылады.
13. Дактилокарталар картотекада негізгі формуланың алымы бойынша, 1 санынан бастап 32 санына дейін жайғастырылады. Осылайша барлық дактилокарталар негізгі формуланың алымы 1-ге тең бірінші топқа, екіге теңі екінші топқа кіреді, ал барлығы 32 топ
Әрі қарай осы топтардың әрқайсысы кіші топтар бойынша негізгі формуланың алымының саны бойынша өрлеу тәртібінде дактилокарталар таңдалып алынады.

Например: в первой группе 1/1, 1/2....................до 1/32
во второй группе 2/1, 2/2...................до 2/32
в третьей группе 3/1, 3/2...................до 3/32
и т. д.....................................до 32/32
14. Внутри каждой из подгрупп дактилоскопические карты раскладываются по цифрам числителя дополнительной формулы в нарастающем порядке.
Например, дактилоскопические карты с формулами 7/9 - 11963 - 86764, 7/9 - 12712 - 73813 размещаются в следующем порядке: сначала дактилоскопическая карта с формулой 7/9 - 11932 - 79536, затем с формулой 7/9 - 11963 - 86764 и лишь потом с формулой 7/9 - 12712 - 73813.
15. При наличии дактилоскопических карт с одинаковой основной формулой и одинаковым числителем дополнительной формулы они раскладываются в соответствующие подгруппы по восходящим числам знаменателя дополнительной формулы.
Например: дактилоскопические карты с формулами 1/22 - 73268 - 41175, 1/22 - 73268 - 52138, 1/22 - 73268 - 41173 раскладываются в такой последовательности: 1/22 - 73268 - 41173, 1/22 - 73268 - 41175, 1/22 - 73268 - 52138.
16. При раскладке дактилоскопических карт необходимо учитывать, что вначале должны находиться дактилоскопические карты с основной формулой 1/1, причем первой из них - дактилоскопическая карта с наименьшим числителем и знаменателем дополнительной формулы, за ней с той же основной формулой, но с большим числителем дополнительной формулы. В той же последовательности размещаются дактилоскопические карты с основными формулами 1/2,1/3,...,32/32. Таким же образом систематизируются дактилоскопические карты, имеющие в числителе основной формулы цифры 2,3,4,...,32.
В конце картотеки размещаются дактилоскопические карты с основной формулой 32/32 и наибольшим числителем и знаменателем дополнительной формулы.
17. В целях облегчения работы по отысканию нужной дактилоскопической карты в аппаратах с большим объемом дактилоскопической картотеки можно размещать дактилоскопические карты по секторам узоров:
первый - дактилоскопические карты на лиц с отсутствующими /ампутированными/ пальцами или пальцевыми узорами, имеющими травматические повреждения /обозначенные цифрой 0/;
второй - карты, имеющие радиальные /большевые/ петлевые узоры на одном или нескольких пальцах;
третий - дактилоскопические карты с дуговыми узорами /цифра 1/ на одном или нескольких пальцах;
четвертый - при наличии на дактилоскопической карте завитковых /круговых/ узоров:
1) с внутренним расположением левой дельты /цифра 7/
2) со средним расположением дельт /цифра 8/
3) с внешним расположением левой дельты /цифра 9/
пятый - остальные, то есть дактилоскопические карты с ульнарными /мизинцевыми/ петлевыми узорами.
Внутри каждого из указанных секторов, а в четвертом - и внутри трех подсекторов, дактилоскопические карты раскладываются по группам:
карты, имеющие узор, характерный для любой из этих групп, раскладываются по первому пальцу, потом - по второму, третьему и так далее;
при наличии двух и более таких узоров на одной только правой или левой руке - дактилоскопические карты образуют самостоятельную группу смешанных (например, 0 или 2) на правой или левой руке;
остальные карты из этих секторов размещаются в самостоятельной группе смешанных (например, 0 или 2) на правой и левой руке.
Внутри каждой группы дактилоскопические карты размещаются по формулам согласно п. 13 настоящего Приложения.
Приложение 13
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Управление специальных учетов
Список лиц, к которым не избиралась мера пресечения в
виде ареста
п/п
Ф.И.О.
Дата
(ЧЧ.ММ.ГГГГ.)
рождения
№ уголовного дела
Дата поступления сведений о процессуальном решении в ТУ
(исх.№ и дата УИИ, вх.№ и дата ТУ)
Дата ввода сведений в АИС СУ
Примечание
(отметка о прикреплении графической копии приговора, (постановления) в АИС СУ)
1
Начальник __________________________________________________
(наименование управления, фамилия, подпись)
Приложение 14
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Управление специальных учетов
Сведения о движении осужденного
п/п
Ф.И.О.
Дата (ЧЧ.ММ.ГГГГ.)
рождения
Дата и исх.№ направления извещения органами уголовно-исполнительной системы
Дата регистрации и вх.№ поступления извещения в ТУ
Наименование суда и дата вынесения судебного акта
Сведения о движении осужденного
прибыл/убыл, поставлен на учет (из/в, дата)
1
Начальник __________________________________________________
(наименование управления, фамилия, подпись)
Приложение 15
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Перечень
сроков хранения учетных документов в пофамильных
и дактилоскопических картотеках и сведений в АИС СУ и АДИС

Мысалы: бірінші топта 1/1, 1/2......1/32-ге дейін
екінші топта 2/1, 2/2......2/32-ге
үшінші топта 3/1, 3/2.....3/32-ге дейін
және ары қарай.......32/32-ге дейін
14. Әр кіші топтың ішінде дактокарталар қосымша формуланың алымының сандары бойынша өсу тәртібінде қойылады.
Мысалы, формулалары 7/9-11963-86764, 7/9-12712-73813 дактилокарталар мына ретпен орналасады: алдымен формуласы 7/9-11932-79536 дактилокарта содан соң формуласы 7/9-11963-86764 дактилокарта, содан кейін барып 7/9-12712-73813 орналасады.
15. Дактилокарталарға бірдей негізгі формула және қосымша формуланың бірдей алымы болса олар қосымша формуланың алымының өсетін санына қарай тиісті кіші топтар бойынша орналасады.
Мысалы, формулалары 1/22-73268-41175, 1/22-73268-52138, 1/22-73268-41173 дактилокарталар мына ретпен орналасады: 1/22-73268-41173, 1/22-73268-41175, 1/22-73268-52138.
16. Дактилокарталарды орналастырғанда мыналарды ескеру керек: алдымен негізгі формуласы 1/1 дактилокарталар болуға тиіс, ал олардың біріншісі - қосымша формуланың ең аз алымы мен бөлімі бар дактилокарта онан кейін қосымша формуласының алымы үлкен сол негізгі формуламен тұрады. Негізгі формулалары 1/2, 1/3,..., 32/32 дактилокарталар сол реттілікпен орналасады. Сонымен, негізгі формуланың алымында 2, 3, 4..., 32 сандары бар дактилокарталар осылайша жүйеленеді.
Картотеканың ең соңында негізгі формуласы 32/32 және қосымша формуласының алымы мен бөлімі ең көп дактилокарталар орналасады.
17. Үлкен көлемді дактилоскопиялық картотекада керекті дактокарталарды табу жұмысын жеңілдету мақсатында дактокарталарды өрнек секторлары бойынша орналастыруға болады:
біріншісі - саусақтары немесе саусақ өрнектері жоқ (кесілген), жарақаты бар (0 санымен белгіленген) тұлғаларға дактилоскопиялық карталар;
екіншісі - бір немесе бірнеше саусақтарда радиалдық (үлкен) ілмек өрнектері бар карталар;
үшіншісі - бір немесе бірнеше саусақтарда доға өрнектері бар (1 саны) дактилокарталар;
төртіншісі - дактилокартада иірілген (айналмалы) өрнек болғанда:
1) сол дельта ішке орналасқан (7 саны)
2) дельта ортада орналасқан (8 саны)
3) сол дельта сыртта орналасқан (9 саны)
бесіншісі - басқалары, яғни шынашақтың ілмек өрнектері бар дактилокарталар.
Осы секторлардың әрқайсының ішінде, ал төртіншіде - үш кіші секторлардың ішінде, дактилокарталар топтар бойынша орналасады:
осы топтардың әрқайсына тән өрнектері бар карталар алдымен бірінші саусақ бойынша, содан кейін екіншісі, тағысын тағыдай;
тек бір оң немесе сол қолда екі немесе одан көп осындай өрнек болса - дактилокарталар оң немесе сол қолда аралас (мысалы, 0 немесе 2) өзінше топ құрайды;
бұл секторлардың басқа карталары оң немесе сол қолда аралас (мысалы, 0 немесе 2) өзінше топта орналасады.
Дактилокартаның әрбір тобының ішінде осы Қағиданың 13-тармағына сәйкес бір-бір формуладан орналасады.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 13 қосымша
нысан
Арнайы есепке алу басқармасы
Қамауға алу бұлтартпау шарасы қолданбаған тұлғалардың тізімі
Реттік №
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы (айы, күні,жылы)
Қылмыстық істің №
Аумақтық органға қабылданған іс жүргізу шешімі туралы мәліметтің келіп түскен күні
(АЕҚ шығ.№, күні кіріс №, күні)
Мәліметтің АЕА ААЖ енгізілген күн
Ескерту
(АЕА ААЖ үкімнің, қаулының графикалық көшірмесі тіркелуі туралы белгі
Басшы________________________________________________________________
(органның атауы, тегі, қолы)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 14 қосымша
нысан
Арнайы есепке алу басқармасы
Соталушының қозғалысы туралы мәліметтер
Реттік №
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы (айы, күні,жылы)
Хабарламаны жіберген күн және шығ№
(Қылмыстық атқару жүйесімен)
Аумақтық органға хабарламаның келіп түскен күні кіріс №
Соттың атауы және сот актісінің шыққан күні
Сотталушының қозғалысы туралы мәлімет
(келді, кетті, есепке қойылды)
Басшы________________________________________________________________
(басқарманың атауы, тегі, қолы)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 15 қосымша
Тегі бойынша және дактилоскопиялық картотекаларда және АЕА ААЖ
мен АДАЖ есептік құжаттарды сақтау мерзімдерінің тізбесі

1. В пофамильных (алфавитных) и дактилоскопических картотеках Комитета и его территориальных органов учетные документы хранятся независимо от сроков погашения или снятия судимости. Сведения о количестве размещенных и изъятых учетных документов подлежат отражению в паспортах картотек.
2. Сведения о лицах, отраженных в пункте 3 хранятся в АИС СУ постоянно.
3. Алфавитные учетные карточки подлежат изъятию из пофамильных картотек, с направлением в специальный архивный фонд органов правовой статистики и специальных учетов в следующие сроки:
1) алфавитные учетные карточки на осужденных лиц, и лиц, которым назначены судом принудительные меры медицинского характера, хранятся до достижения ими 70-летнего возраста, но не менее 15 лет со дня фактического отбытия основного и дополнительного наказания, или прекращения применения принудительных мер медицинского характера.
2) на лиц, в отношении которых уголовные дела прекращены по нереаблитирующим основаниям, осужденных по статьям, которые декриминализированы в связи с гуманизацией уголовного законодательства, признанных виновными и освобожденных от уголовной ответственности или отбытия назначенного судом наказания на основании положений Уголовного, Уголовно-процессуального кодексов Республики Казахстан, алфавитные учетные карточки хранятся 10 лет со дня вынесения соответствующего процессуального решения независимо от других судимостей;
3) на лиц, в отношении которых принятыми мерами не представилось возможным добыть сведения о принятом по их делу процессуальном решении, алфавитные учетные карточки хранятся 10 лет со дня применения меры пресечения.
4. На лиц, оправданных по решению суда, а также в отношении которых уголовные дела прекращены по реабилитирующим основаниям, или в силу малозначительности, алфавитные учетные карточки изымаются из пофамильной картотеки и удаляются из АИС СУ (с добавлением в АИС СУ графических копий алфавитной карточки и процессуального решения) сразу после получения соответствующих процессуальных решений независимо от других судимостей без направления в специальный фонд.
5. На лиц, розыск которых объявлен органами безопасности СССР, розыскные карточки передаются в специальный фонд Комитета.
6. Дактилоскопические карты на лиц состоящих в дактилоскопической картотеке хранятся до достижения ими 70-летнего возраста, независимо от сроков хранения учетных алфавитных карточек, но не менее 15 лет со дня ареста по последнему уголовному делу.
7. Дактилоскопические карты на лиц, умерших в исправительных учреждениях, привлеченных в качестве обвиняемых, уголовные дела, в отношении которых прекращены на стадии досудебного производства по реабилитирующим основаниям, а также в связи со смертью, изымаются по получении соответствующих документов.

1. Комитеттің және оның аумақтық органдарының тегі бойынша (әліпбилік) және дактилоскопиялық картотекаларында (деректер банктерінде) есептік құжаттар (машиналарда жинақталған мәліметтер), соттылықтың жойылу немесе алыну мерзімдеріне қарамастан сақталады. Орналасқан және алынған есеп карточкаларының саны туралы мәліметтер картотекалардың төлқұжаттарында көрініс табады.
2. 3-тармақта көрсетілген тұлғалар туралы мәліметтер АЕА ААЖ үнемі сақталады.
3. Әліпбилік есеп карточкалары тегі бойынша (әліпбилік) картатекадан алынуға жатады және ол құқықтық статистика және арнайы есепке алу органының арнайы қорына келесі мерзімде жіберіледі:
1) Сотпен медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолданған тұлғалардың әліпбилік есеп карточкалары олардың жасы 70 жасқа жеткенше, бірақ негізгі және қосымша жазасын түпкілікті өтегеннен кейін, болмаса медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы тағайындалғаннан кейін кемінде 15 жыл өткенше.
2) Қылмыстық іс ақталмайтын негізде қысқартылған тұлғаларға, қылмыстық заңнамалардың ізгілендіруіне байланысты баптары декриминализацияланған, айыпты деп танылған тұлғаларға Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің жағдайларының негізінде қылмыстық жауапкершіліктен немесе сотпен тағайындалған жазадан босатылған тұлғаларға әліпбилік есеп карточкалары басқа соттылықтарына қарамастан, тиісті сот шешімдері шықаннан бастап 10 жыл өткен соң.
3) Қылмыстық істері бойынша қабылданған іс жүргізу шешімі туралы мәліметтерді алу мүмкін болмаған тұлғаларды әліпбилік есеп карточкалары бұлтартпау шарасын қолданған күннен бастап 10 жыл өткенде.
4. Сот шешімі бойынша ақталған, сондай-ақ қылмыстық іс ақтаушы негізде қысқартылған болмаса, маңыздылығы аз болғандықтан қысқарған істер бойынша тұлғалардың әліпбилік есеп карточкалары тегі бойынша картотекадан алынады және (АЕА ААЖ әліпбилік есеп карточкасының және іс жүргізу шешімінің графикалық көшірмесін тіркей отырып) тиісті іс жүргізу шешімін алғаннан кейін, басқа соттылықтарына қарамастан, арнайы қорға жіберілмей, АЕА ААЖ өшіріледі.
5. КСРО қауіпсіздік органдарымен іздеу жарияланған іздеу карточкалары Комитеттің арнайы қорына жіберіледі.
6. Дактилоскопиялық картотекада тұрған дактилоскопиялық карталар әліпбилік есеп карточкаларының сақталу мерзіміне қарамастан, олар 70 жасқа келгенше сақталады.
7. Түзету мекемесінде қайтыс болған, айыпталушы ретінде тартылған тұлғаларға, ақталған негізде қылмыстық ісі сот өндірісіне дейін тоқтатылған тұлғаларға, сонымен бірге өліміне байланысты дактилоскопиялық карталар тиісті құжаттар келіп түскен бойда алынады.

8. Дактилоскопические карты на осужденных к смертной казни изымаются по получению сообщений об исполнении приговора.
9. При установлении личности неопознанного трупа дактилоскопические карты опознанного лица подлежат изъятию из картотеки территориального органа Комитета. Копии изъятых дактилоскопических карт, протоколов опознания направляются в Комитет по правовой статистике и специальным учетам.
10. Удалению из АДИС подлежат сведения в отношении лиц указанных:
в пункте 6 - по достижению 95 - летнего возраста;
в пунктах 7, 8 - после изъятия дактилоскопических карт из картотечного массива;
в пункте 9 - по истечении одного года после изъятия дактилоскопических карт из картотечного массива.
11. На иностранных граждан и лиц без гражданства учетные документы хранятся в общем порядке.
Приложение 16
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Требование
"___" _________ 20 ___ г.
№ ____________________ _____________________________________________________________________
Наименование органа, куда направлено требование
1. Фамилия
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Имя
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Отчество
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
4. Дата рождения
|__|__| |__|__| |__|__|__|__|
5. Место рождения: _____________________________________________________________________
(область)
_____________________________________________________________________
(район)
_____________________________________________________________________
(населенный пункт)
6. Чем вызвана проверка _____________________________________________
7. Орган инициатор: _________________________________________________
Исполнитель органа: _________________________________________________
должность, фамилия
8. Руководитель органа: _____________________________________________
подпись руководителя органа, фамилия
_____________________________ место печати
9. Адрес органа-отправителя:
_____________________________________________________________________
индекс, населенный пункт, район, область
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Внимание!
Сведения информационно-справочных учетов Комитета по
правовой статистике и специальным учетам используются
инициатором запроса в соответствии с действующим
законодательством, в том числе в соответствии со ст. 66 КоАП РК
и ст.ст. 77, 86 УК РК.
Анкетные данные вносятся с документа, удостоверяющего личность
Искажение анкетных данных проверяемого лица влечет выдачу неверных
сведений. Подчистки и исправления не допускаются. Все реквизиты

8. Өлім жазасына сотталғандардың дактилоскопиялық карталары үкімнің орындалғаны туралы хабар алынған бойда алынады.
9. Танылмаған мәйіттің жеке басы анықталғанда танылған тұлғаның дактилоскопиялық картасы Комитеттің аумақтық органның дактилоскопиялық есебінен алынып тасталынады. Алынған дактилоскопиялық карталардың, тану хаттамаларының көшірмелері Комитетке жіберіледі.
10. АДАЖ жоюға жататын мәліметтер:
6 тармақта - 95 жасқа жетуге байланысты;
7, 8 тармақтарда - дактилоскопиялық карталарды картотекалық массивтен алып тастаудан кейін;
9 тармақта - дактилоскопиялық карталарды картотекалық массивтен алып тастаудан кейін бір жыл өткен соң;
11. Шет ел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың есеп құжаттары жалпы тәртіп бойынша сақталады.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 16 қосымша
нысан
Талап
"_______"_________________20_______ ж
№ __________________________________
_____________________________________________________________________
(талап жолданған органның атауы)
1. Тегі
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Аты
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3.Әкесінің аты
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
4. Туылған күні
|__|__| |__|__| |__|__|__|__|
күні айы жыл
5. Туылған жері _____________________________________________________
(облыс)
_____________________________________________________________________
(аудан)
_____________________________________________________________________
(елді мекен)
6. Ттексеру жүргізудің себебі _______________________________________
7. Бастамашы орган___________________________________________________
Органның орындаушысы_________________________________________________
(лауазымы, тегі)
8. Органның басшысы__________________________________________________
(орган басшысының қолы, тегі)
___________________________мөрдің орны
9. Жіберуші органның мекен-жайы:
_____________________________________________________________________
(индекс, елді-мекен, аудан, облыс)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Назар аударылсын!
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің ақпараттық-анықтама есебінің мәліметтері сұрау салған бастамашымен қолданыстағы заңнамаға, оның ішінде ҚР Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 66 бабына және ҚР Қылмыстық Кодексінің 77, 86 баптарына сәйкес қолданылады.

требования обязательны к заполнению, п.п 2, 3 – при наличии.
Приложение 17
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Кандидаты в присяжные заседатели
№ п/п
Ф.И.О. (лицам, изменявшим фамилию, имя, отчество, дату рождения указывать прежние и измененные анкетные данные)
Дата рождения (число, месяц и год)
Место рождения
Адрес
Отметка о наличии сведений на учете
М.П. органа Подпись _______ Подпись руководителя ______
Примечание! Искажение анкетных данных проверяемых лиц влечет выдачу неверных сведений. Подчистки и исправления не допускаются. Все реквизиты списка обязательны к заполнению.
Результаты проверки оформляются проставлением штампа на обратной стороне каждого листа списка, с приложением справок на лиц, в отношении которых имеются сведения, с обязательным указанием в графе "Отметка о наличии сведений на учет".
Приложение 18
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Экз: № ____
Справка № _____
о судимости, задержании за бродяжничество
(ненужное зачеркнуть)
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________________
Родился "___" ___________ 19 ___ г.
Место рождения ______________________________________________________
(деревня, село, район, город, область, край, страна)
_____________________________________________________________________
Дактилоскопическая формула __________________________________________
Установлено, что он (она) ___________________________________________
(в хронологическом порядке указать сведения -
_____________________________________________________________________
под какими анкетными данными, когда, каким судом осужден
_____________________________________________________________________
(каким органом задержан), содержание процессуального решения, где
_____________________________________________________________________
отбывал наказание (содержался), основание и дата освобождения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Справку составил ____________________________________________________
(должность сотрудника территориального управления,
подпись и фамилия)
"____" _____________ 20 ___ г.
(размер 150 х 210)
Приложение 19
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Экз: № ____
Протокол № ________
установления личности неопознанного трупа
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дактилоскопическая формула __________________________________________
Установлено, что он (она) ___________________________________________
(в хронологическом порядке указать сведения -
_____________________________________________________________________
под какими анкетными данными, когда, каким судом осужден (каким
органом
_____________________________________________________________________
задержан), содержание процессуального решения, где отбывал наказание
_____________________________________________________________________
(содержался), основание и дата освобождения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Протокол составил _____________________________________________
(должность, подпись и фамилия)
"___" __________ 20 __ г.
(размер 150х210)
Приложение 20
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ
ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения информационно-справочных учетов Комитета по правовой статистике и специальным учетам используются в соответствии с действующим законодательством, в том числе согласно срокам погашения и снятия судимости предусмотренным соответствующими статьями УК РК.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам и материалам об отказе в возбуждении уголовного дела, а также при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц приравненных к ним.
СПРАВКА
Комитет в отношении _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
(год и место рождения)
по состоянию на "___" ________ 20 ___ года сведениями о совершении
преступлений не располагает (либо располагает:).
Приложение 21
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ
ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения информационно-справочных учетов Комитета по правовой статистике и специальным учетам используются в соответствии с действующим законодательством, в том числе согласно срокам погашения и снятия судимости предусмотренным соответствующими статьями УК РК.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам и материалам об отказе в возбуждении уголовного дела, а также при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц приравненных к ним.
СПРАВКА
В отношении гражданина (ки) _________________________________________
фамилия, имя, отчество,
_____________________________________________________________________
дата (с указанием числа, месяца и года)
_____________________________________________________________________
и место рождения
КПСиСУ ГП РК по состоянию на "____"______________ 20 ___ года
сведениями о совершении преступлений не располагает (либо располагает
следующими сведениями:).
Начальник управления ________________________________________________
(наименование территориального органа,
_____________________________________________________________________
структурного подразделения Комитета, подпись, Ф.И.О.)
(размер формата А 4)
Приложение 22
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Начальнику управления ____________
Комитета по правовой статистике__________
и специальным учетам ___________
Генеральной прокуратуры ___________
Республики Казахстан ___________
по ______________________________________
(указать территориальное управление Комитета)
от __________________________________________
(Ф.И.О. адрес заявителя)
Прошу Вас предоставить справку о наличии либо отсутствии
сведений по учетам Комитета о совершении мной преступлений
_____________________________________________________________________
(указать какая справка нужна в электронном виде или
на бумажном носителе)
для предоставления в ________________________________________________
(указать куда предоставляется справка)
Приложение: копия удостоверения личности
Подпись заявителя
Дата
Приложение 23
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
ГЕНЕРАЛЬНАЯ ПРОКУРАТУРА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа Комитета)
_____________________________________________________________________
Журнал
учета розыскных дел на лиц, скрывшихся от следствия,
дознания, суда и отбытия наказания
Начат "___" ____________ 20 __ г.
Окончен "___" ____________ 20 __ г.
Инвентарный № ________
п/п
Дата
заведения
розыскного дела
дела
Фамилия,
имя,
отчество,
год
рождения
Дата
приостановления уголовного дела,
его № _____
Обвиняется по статье Уголовного кодекса
Дата объявления в межгосударственный розыск
Дата прекращения дела
Дата возобновления уголовного дела
Замечания перепоручения, объединения розыскного дела и др.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 24
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
ГЕНЕРАЛЬНАЯ ПРОКУРАТУРА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа Комитета)
ЖУРНАЛ № ___
учета розыскных дел на лиц, пропавших без вести
Начат "____" ___________ 20 __ г.
Окончен "____" __________ 20 __ г.
Инвентарный № ______
№ п/п
Дата заведения розыскного дела
№ дела
Фамилия, имя, отчество, год рождения
Формула учета без вести пропавшего
Дата исчезновения
Дата поступления заявления
Дата объявления в межгосударственный розыск
Дата прекращения дела
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 25
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Управление Комитета по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
по ________________________________________
ЖУРНАЛ № ____
учета дел по установлению личности неопознанных трупов,
неизвестных больных или детей, которые по состоянию здоровья
или возрасту не могут сообщить о себе сведений
Начат "____" _____________ 20 ___ г.
Окончен "____" _____________ 20 ___ г.
Инвентарный № ___________
№ п/п
Дата заведения дела по установлению личности
дела
Формула учета неопознанного трупа, неизвестного больного или ребенка
№ акта судебно-медицинской экспертизы
Дата и место обнаружения неопознанного трупа, неизвестного больного или ребенка
Дата представления учетных документов в территориальный орган Комитета
Дата прекращения дела
Примечание
1
2
3
4
6
5
7
8
9
Приложение 26
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
ГЕНЕРАЛЬНАЯ ПРОКУРАТУРА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа Комитета)
_____________________________________________________________________
УТВЕРЖДАЮ
Начальник
_____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
_____________________________________
(звание)
_____________________________________
(подпись) (фамилия)
"____" ___________ _____ г.
Журнал
учета розыскных дел на разыскиваемых лиц, являющихся должниками
по исполнительному производству, ответчиками по искам,
предъявленным в интересах государства, а также о взыскании
алиментов, возмещении вреда, причиненного увечьем или иным
повреждением здоровью, смертью кормильца
п/п
Дата заведения розыскного дела
дела
Фамилия, имя, отчество, год рождения
Дата вынесения судом постановления (определения) об объявлении лица в розыск
Дата вступления постановления (определения) об объявлении лица в розыск в законную силу
Обвиняется по статье Уголовного кодекса
Дата объявления в межгосударственный розыск
Дата прекращения дела
Замечания перепоручения, объединения розыскного дела и др.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Начат "___" ____________ 20 __ г.
Окончен "___" ____________ 20 __ г.
Инвентарный № ________
Приложение 27
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
Розыскная карточка
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Место рождения ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Пол __________________________ Национальность _______________________
Документ, удостоверяющий личность: паспорт, удостоверение личности,
вид на жительство, удостоверение лица без гражданства, водительское
удостоверение, военный билет, свидетельство о рождении, актовая
запись о рождении
№ _________________ выдан "___"___________ г. _______________________
_____________________________________________________________________
(кем выдан)
Гражданство _________________________________________________________
Дактилоскопическая формула __________________________________________
Скрылся ____________________________________ на территории __________
(дата) (области, города, района, нас. пункта)
_____________________________________________________________________
(оборотная сторона)
Причина розыска _____________________________________________________
Статья, часть, пункт УК РК __________________________________________
Мера пресечения ______ дата избрания меры пресечения "__"___ 20 __ г.
Уголовное дело № _________________________ от "____"_________ 20__ г.
Приостановлено (без приостановления) "____"______________ 20___ г.
Розыскное дело № ________________ от "____"______ 20__ г. находится в
(дата вынесения постановления о розыске)
_____________________________________________________________________
МВД (УВД), АБЭКП (ДБЭКП), КНБ (ДКНБ)
_____________________________________________________________________
(области)
Поступило (перепоручено) ____________________________________________
Карточку заполнил ___________________________________________________
(должность, звание, фамилия, подпись)
Начальник __________________________________________________________
(наименование органа, звание, фамилия)
"___"__________ 20___ г. ___________________________
(подпись)
Дата поступления в ТУ статистической карточки формы 2.1
"____"______________ 20____ г.
Сотрудник ТУ ______________________________________
(фамилия, роспись)

Сауалнамалық деректер жеке басын растайтын құжаттың негізінде толтырылады. Тексерілуші тұлғаның сауалнамалық деректерін бұрмалап көрсету дұрыс емес мәліметтерді беруге әкеліп соқтырады. Тазартуға және түзетуге жол берілмейді. Талаптың барлық деректемелері міндетті түрде, ал 2,3 тармақтары болған жағдайда толтырылуы керек.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 17 қосымша
нысан
Алқа билерге үміткерлер
Р/с
Аты-жөні (аты-жөнін, туған күнін өзгерткен тұлғалардың, бұрынғы және өзгертілген сауалнама деректері көсетіледі)
Туылған күні (күні, айы және жылы)
Туған жері
Мекен-жайы
Есепте мәліметтердің болуы туралы белгі
Органның М.О. Қолы________ Басышының қолы____________________
Ескерту! Тексеретін тұлғалардың сауалнамалық деректерінің бұрмалануы мәліметтердің дұрыс берілмеуіне алып келеді. Тазартып өшіру мен түзетуге жол берілмейді. Тізімнің барлық деректемелері толтырылуға тиіс.
Тексерудің нәтижесі тізімдегі әрбір парақтың келесі бетіне мөртабан басумен, мәліметтер бар тұлғаға анықтама қосымшасын салып, "Есепте мәліметтердің болуы туралы белгі" деген бағанаға міндетті түрде көрсету арқылы рәсімделеді.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 18 қосымша
нысан
Дана № __________
Соттылығы туралы, қаңғыбастығы үшін ұсталғаны туралы
анықтама №___________________
(қажетсізі сызылып тасталады)
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты ________________________________________________________
Туылды "_________"_______________19________жылы
Туылған жері ________________________________________________________
(ауыл, село, елді-мекен, аудан, қала, облыс, өлке, республика)
Дактилоскопиялық формуласы __________________________________________
Ол анықталды ________________________________________________________
(хронологиялық тәртіпте қандай сауалнамалық деректермен,
_____________________________________________________________________
қашан, қандай сотпен сотталғандығы (қандай органмен ұсталғандығы),
_____________________________________________________________________
іс жүргізу шешімнің мазмұны,
_____________________________________________________________________
жазаны қандай жерде өтегендігі (ұсталғандығы), босатудың негізі және
_____________________________________________________________________
босатылған күні көрсетіледі)
________________________________________________ ____________________
Анықтаманы құрастырған ______________________________________________
(аумақтық органның қызметкері, қолы, тегі)
"_______"_____________ _____200_____ж.
(мөлшері 150х210)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 19 қосымша
нысан
Дана:.№_____
Танылмаған мәйіттің жеке басын анықтау хаттамасы № ___
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дактилоскопиялық формуласы __________________________________________
Ол, _________________________________________________________________
(қандай сауалнамалық деректермен, қашан, қандай сотпен сотталғандығы
_____________________________________________________________________
(қандай органмен ұсталғандығы), процессуалдық шешімнің мазмұны,
_____________________________________________________________________
жазаны қандай өтегендігі (ұсталғандығы), босатудың негізі және
_____________________________________________________________________
босатылған күні хронологиялық тәртіпте көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ анықталды.
Хаттаманы құрастырған _______________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі)
"___"_____________200___________________жыл.
(мөлшері 150х210)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 20 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
НАЗАР АУДАРУ!!!
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің ақпараттық-анықтама мәліметтері қолданыстағы заңнамаға, оның ішінде соттылықтың жойылуын және алынуын қарастыратын ҚР ҚК тиісті баптарына сәйкес қолданылады.
Анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша іс жүргізу шешімін қабылдағанда және қылмыстық істі қозғаудан бас тарту материалдарына, сонымен бірге мемлекеттік қызмет атқаруға уәкілетті және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерістер өндірісінде қолдануға жатпайды.
А Н Ы Қ Т А М А
Комитетте ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(туған жылы және туылған жері)
20_____ жылдың "___ "______ жағдайы бойынша қылмыс жасағаны туралы мәліметтер жоқ (болмаса төмендегідей мәліметтер бар:).
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 21 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
НАЗАР АУДАРУ!!!
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің ақпараттық-анықтама мәліметтері қолданыстағы заңнамаға, оның ішінде соттылықтың жойылуын және алынуын қарастыратын ҚР ҚК тиісті баптарына сәйкес қолданылады.
Анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша іс жүргізу шешімін қабылдағанда және қылмыстық істі қозғаудан бас тарту материалдарына, сонымен бірге мемлекеттік қызмет атқаруға уәкілетті және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерістер өндірісінде қолдануға жатпайды.
А Н Ы Қ Т А М А
Азамат (ша)__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(күні, айы, туылған жылы)
_____________________________________________________________________
(және туылған жері)
20_____ жылдың "___ "______ жағдайы бойынша ҚР БП ҚСжАЕАК қылмыс жасағаны туралы мәліметтер жоқ (болмаса төмендегідей мәліметтер бар:).
Басқарма бастығы_____________________________________________________
(аумақтық органның,
_____________________________________________________________________
Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің атауы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
(мөлшері А 4)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 22 қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитетінің
___________________________________
(Комитеттің аумақтық басқармасының көрсету)
басқарма бастығына
___________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
Өтініш
Сізден _____________________________________________ұсыну үшін,
(анықтама қайда ұсынылатынын көрсету керек)
Комитеттің есебі бойынша менімен жасалған қылмыс туралы мәліметтің
бар немесе жоқтығы жөнінде__________________________________________
(анықтама түрін көрсету керек қағаз жүзінде болмаса элекронды түрде)
анықтама беруді сұраймын.
Қосымша: жеке куәліктің көшірмесі
Өтініш берушінің қолы
күні
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 23 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
_____________________________________________________________________
(Комитеттің аумақтық органының атауы)
_____________________________________________________________________
Тергеуден, анықтаудан, соттан және жазасын өтеуден жасырынған
тұлғаларға қатысты іздеу істерін есепке алу журналы
"____"____________20__жылы басталды.
"____"____________20__жылы аяқталды.
Мүліктік № ________
Рет№№
Іздеу ісінің ашылған күні, айы, жылы
Істің нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты, туылған айы, күні, жылы
№___ қылмыстық істің тоқтатылған күні, айы, жылы
Қылмыстық кодексі бойынша айыпталған бабы
Мемлекетаралық іздеу жарияланған күні, айы, жылы
Қылмыстық істің қысқартылған күні, айы, жылы
Қылмыстық істің жаңғыртылған күні, айы, жылы
Ескертпе (іздеу ісінің қайта тапсырылғаны, біріктірілгендігі және тағы басқалары)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 24 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
_____________________________________________________________________
(Комитеттің аумақтық органының атауы)
_____________________________________________________________________
Хабар-ошарсыз жоғалған тұлғаларды есепке алу
журналы № ___
"____"____________20__жылы басталды.
"____"____________20__жылы аяқталды.
Мүліктік № ________
Реттік №№
Іздеу ісінің ашылған күні, айы, жылы
Іздеу ісінің нөмірі
Іздеудегі тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, туылған жылы
Хабар-ошарсыз кеткеннің есепке алу формуласы
Жоғалған күні, айы, жылы
Арыздың түскен күні, айы, жылы
Мемлекетаралық іздеудің жарияланған күні, айы, жылы
Іздестіру ісінің қысқартылған күні, айы, жылы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 25 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
_____________________________________________________________________
(Комитеттің аумақтық органының атауы)
_____________________________________________________________________
Танылмаған мәйіттердің жеке басын, денсаулық жағдайына немесе
жас ерекшелігіне байланысты өздері туралы мәлімет бере алмайтын
тбелгісіз ауру және балаларды есепке алу
журналы № ___
"____"____________20__жылы басталды.
"____"____________20__жылы аяқталды.
Мүліктік № ________
Реттік №№
Жеке басын анықтау ісінің ашылған күні, айы, жылы
Істің нөмірі
Белгісіз ауруды, баланы есепке алу формуласы
Белгісіз аурудың, баланың табылған күні, айы, жылы
Белгісіз аурудың, баланың табылған жері
Есепке алу құжаттарының Комитеттің аумақтық органына тапсырылған күні, айы, жылы
Жеке басын анықтау ісінің қысқартылған күні, айы, жылы
Ескертпе
1
2
3
4
6
5
7
8
9
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 26 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
_____________________________________________________________________
(Комитеттің аумақтық органының атауы)
_____________________________________________________________________
БЕКІТЕМІН
Басшы
____________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
____________________________________________
(шені)
____________________________________________
(қолы) (тегі)
"________"___________________ ____________ж.
Атқару өндірісі бойынша борышкер, мемлекеттің мүддесі үшін
тағылған талаптар бойынша жауапкер болып табылатын, сонымен
бірге алимент өндіріп алушыларға, асыраушының өліміне, мертігуе
және басқа да денсаулықтың зақымдануына әкеліп соқтырған
зияндарды қайтару бойынша іздеудегі тұлғалардың іздеу ісін
есепке алу журналы
NN
Іздеу ісінің ашылған күні, айы, жылы
Істің нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты, туылған айы, күні, жылы
Тұлғаға іздеу жариялау туралы сот қаулысының (ұйғарымының) сотпен шығарылған күні
Тұлғаға іздеу жариялау туралы сот қаулысының (ұйғарымының) заңды күшіне енген күні
Қылмыстық Кодекстің баптары бойынша айып тағылды
Мемлекетаралық іздеу жарияланған күн
Қылмыстық істің жаң- қысқартылған күні, айы, жылы
Ескертпе (іздеу ісінің қайта тапсырылғаны, біріктірілгендігі және т.б.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
"____"____________200__жылы басталды.
"____"____________200__жылы аяқталды.
Мүліктік № ________
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 27 қосымша
нысан
Іздеу карточкасы
Тегі_________________________________________________________________
Аты__________________________________________________________________
Әкесінің аты_________________________________________________________
Туылған күні_________________________________________________________
Туылған жері_________________________________________________________
Жынысы___________________________Ұлты________________________________
Жеке басын анықтайтын құжат: төлқұжат, жеке куәлік, тұру туралы ықтияр хат, азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі, жүргізуші куәлігі, әскери билет, туу туралы куәлік, туу туралы актілік жазба
№_____ "___"______ _______жылы _____________________________берілген.
(берген органның атауы)
Азаматтығы___________________________________________________________
Дактилоскопиялық формуласы___________________________________________
Жасырынды__________________________________________________аумағында.
(күні) (облыс, қала, аудан, елді мекен)
(келесі беті)
Іздеудің себебі:_____________________________________________________
ҚР ҚК бабы, тармағы, бөлігі__________________________________________
Бұлтартпау шарасы______бұлтартпау шарасын тағайындаған күн "__"__20__
Қылмыстық іс № __________________________ "___"_____________ 20___жыл
Тоқтатылды (тоқтатусыз) "__________"_________________ 20_________жылы
Іздеу ісі №_________________ "_______"__________________20_________ж.
(іздеу жариялау туралы қаулы шығарылған күн)
_____________________________________________________________________
ІІМ (ІІБ), ҚПА (КПД), ҰҚК (ҰҚКД) жүргізуде.
(облыс)
_____________________________________________________________________
Қайта тапсырылды_____________________________________________________
Карточканы толтырды__________________________________________________
(қызметі, шені, тегі, қолы)
Басшы________________________________________________________________
(органның атауы, шені, тегі)
"_______"______________ 20________ ж. _______________________________
(қолы)
2.1 нысанды карточканың аумақтық басқармаға келіп түскен күні "__"____ 20_ж.
Аумақтық басқарманың қызметкері______________________________________
(тегі, қолы)

26. Категория преступления
(1-особо тяжкое, 2-тяжкое,
27. Мера пресечения
3-средней тяжести, ____________________
4-небольшой тяжести)
28. Вооружен (1-да/2-нет)
_______ 29. Ранее судим (1-да/2-нет) ________
30. Особо опасный рецидивист (1-да/2-нет)
31. Инициатор розыска (наименов.) _______________________________________________
32. Дата вынесения решения инициатора о розыске
"_____"__________________ 20 ___ г.
33. Орган зарегистрировавший КУЗИ _______________________________________________
34. КУЗИ № ______________
35. Дата регистр.КУЗИ
"____" _______________ 20 __ г.
36. Орган осуществляющий розыск (наименование органа)
______________________________________________________________________________
37. Номер РД _______________________
38. Дата заведения РД "___" ______20 __ г.
39. РД заведено
(1-впервые;
2-по перепоручению)
Скрылся/пропал на территории:
40. Страна _________________________
41. Область ______________________________
42. Район __________________________
43. Населен.пункт ________________________
ЗАПОЛНЯЕТСЯ ПО ПЕРЕПОРУЧЕННЫМ РД
44. Перепоручено из (наименование органа) __________________________________________
____________________________________________________________________________________
45. Номер перепорученного РД
___________________________________
47. Дата объявления в МГР
"___" ____________ 20 ___ г.
46. Дата заведения
перепорученного РД
"____" ___________ 20 ___ г.
48. Дополнительная информация _____________________________________________________
___________________________________________________________________________________
Дата поступления карточки в УКПСиСУ "____" ____________ 20 __ г.
Сотрудник УКПСиСУ ___________________________________________
ф.и.о., подпись
Заполнил _________________________________ ___________
(должность, звание, фамилия) (подпись)
"___" ____________ 20 ___ г.
Начальник ______________________________________________ ОВД
__________________________________________ ____________
(звание, фамилия) (подпись)
"___" ____________ 20 ___ г.
Оператор ________________________________________
"___" ____________ 20 ___ г.
К п. 1: КАТЕГОРИЯ ЛИЦА: ПРЕСТУПНИК, СОВЕРШИВШИЙ ПОБЕГ из мест лишения свободы (ИУ - 110, СИЗО - 121, тюрьмы - 132, ИВС - 143, ВК - 154, колонии-поселения - 165); ИЗ-ПОД КОНВОЯ (полиции - 187, войскового наряда - 198); ДЕЗЕРТИР - 220; УКЛОНИВШИЙСЯ ОТ ОТБЫВАНИЯ НАКАЗАНИЯ (осуж. к лишению свободы, но не взятый под стражу до вступл. приговора в силу - 231; осужд. к исправит-ым работам - 275; осужденный, в отношении которых исполнение приговора отсрочено - 286); СКРЫВШИЙСЯ ОТ (следствия-297; дознания-298; суда-299); СОВЕРШИВШИЙ ПОБЕГ ИЗ (спец. лечебно-профилак. учреждений СЛПУ - 319; спец. учебно-воспитательных учреждений - 330; приемника-распределителя - 341; психбольницы - 352); УКЛОНИВШИЙСЯ от АДМНАДЗОРА - 363, в т.ч. взятый под адмнадзор не прибывш. к избр. м/жит. после освобожд. из ИУ - 374, в т.ч. ОСОБО ОПАСНЫЙ РЕЦИДИВИСТ, не прибывш. к м/ж после освобожд. из ИТУ - 385; БЕЗ ВЕСТИ ПРОПАВШИЙ - 396; Без вести пропавший на автотранспорте - 397; Должник или ответчик, уклонивш. от возмещ.ущерба гос. или общ.организциям - 407; по делам о взыскании алиментов - 418; Утративший связь с родственниками - 440

26. Қылмыс санаты
(1-аса ауыр, 2-ауыр, 3-ауырлығы орташа, 4-онша ауыр емес)
28. Қарулы (1-иә/2-жоқ)
30. Аса қауіпті рецидивист (1-иә/2-жоқ)
31. Іздеу бастамашысы (атауы)
______________________________________
32. Бастамашының іздеу туралы шешімді
шығарған күні "___"_____________20___ж.
33. ӨТК тіркеген орган _______________
______________________________________
34. № ӨТК ____________________________
36. Іздеуді жүзеге асырушы орган
(органның атауы) _____________________
37. ІІ нөмірі ________________________
39. ІІ жүргізілді (1-алғашқы рет;
2-қайта тапсырыс бойынша)
Аумақта жасырынды/жоғалды:
40. Ел _______________________________
42. Аудан ____________________________
18. Ел _____________________________________
19. Орган __________________________________
22. ҚІ қозғалған күні "___"___________20___ж.
24. КПБ(Б)/КҚПБ(Б) берілді "_"_________20__ж.
27. Бұлтартпау шарасы ______________________
29. Бұрын сотталған (1-иә/2-жоқ)
35. ӨТК тіркеген күн "__"_____________20___ж.
38. ІІ жүргізу күні "__"______________20___ж.
41. Облыс __________________________________
43. Елді-мекен______________________________
ҚАЙТА ТАПСЫРЫЛҒАН ІЗДЕУ ІСІ БОЙЫНША ТОЛТЫРЫЛАДЫ
44. __________________________________
(органның атауы)
______________________________________
қайта тапсырылды
45. Қайта тапсырылған іздеу ісінің
нөмірі________________________________
47. МГР жариялау күні "__"______20___ж.
48. Қосымша ақпарат __________________
Кәртішкенің ҚСжАЕК келіп түскен
күні "_____"__________20___ж.
ҚСжАЕК қызметкері_____________________
______________________________________
Толтырды______________________________
(лауазымы, атағы, тегі)
___________________________ІІО бастығы
______________________________________
(атағы, тегі)
_____________________________операторы
46. Қайта тапсырылған іздеу ісінің жүргізу
күні "____"________________20___ж.
Аты-жөні., қолы
____________________________________________
(қолы)
"___"_________________20___ж.
____________________________________________
(қолы)
"___"_________________20___ж.
"___"_________________20___ж.
К п. 1: ТҰЛҒА САНАТЫ: Бас бостандығынан айыру орнынан қашқан ҚЫЛМЫСКЕР (110-ТМ, 121-тергеу изоляторынан, 132-абақтыдан, 143-УҰИ, 154-ӘК, колония-қоныстан - 165); АБАҚТЫДАН (полициядан - 187, әскери нарядтан - 198); ҚАШҚЫН - 220; ЖАЗАСЫН ӨТЕУДЕН ЖАЛТАРҒАН (бас бостандығынан айыруға сотталған, бірақ үкімнің заңды күшіне енгеніне дейін қамауға алынбаған - 231; түзеу жұмыстарына тартылған - 275; үкімнің орындалуы ұзартылған сотталушыға қатысты - 286); ЖАСЫРЫНҒАН (тергеуден - 297; анықтаудан - 298; соттан - 299); ҚАШҚАН (арнайы емдеу-профилактикалық мекемеден АЕПМ - 319; арнайы оқыту-тәрбиелеу мекемесінен - 330; қабалдау-таратудан - 341; жүйке жүйесі ауруханасынан - 352); ӘКІМШ.ҚАДАҒАЛАУДАН ЖАЛТАРҒАН - 363, сонымен қатар, ТМ босатылғанынан кейін таң-н тұрғ. жеріне оралмаған әкімш. қадағалауға алынғандар - 374, сонымен қатар ТЕМ босатылғанынан соң тұғ.орнына оралмаған АСА АУЫР РЕЦИДИВИСТ - 385;
ХАБАРСЫЗ ЖОҒАЛҒАН - 396; автокөлікте хабарсыз жоғалған - 397; мем. нем.қоғ.ұйымдарға залалды өтеуден жалтарған қарызгер немесе жауапкер - 407; алименттерді өтеу туралы істер бойынша - 418; туысқандарымен байланысты жоғалтқандар - 440

К п. 15: ТИП ДОКУМЕНТА: 1-паспорт РК, 2-удостоверение личности, 3-военный билет, 4-вид на жительство, 5-пенсионное удостоверение, 6-водительское удостоверение, 7-свидетельство о рождении, 8-паспорт РФ (новый), 9-паспорт Узбекистана, 10-паспорт СССР, 11-заграничный паспорт, 12-удостоверение Ж/Д, 13-справка об утере паспорта, 14-справка заключенного, 15-паспорт Кыргызстана (серия), 16-паспорт иностранного государства (серия др.), 17-разрешение на ношение оружия, 18-удостоверение личности военнослужащего, 19-служебное удостоверение сотрудника МВД, 20-служебное удостоверение сотрудника КНБ, 21-служебное удостоверение сотрудника Фин. полиции, 22-служебное удостоверение сотрудника службы государственной охраны, 23-служебное удостоверение сотрудника таможни, 24-служебное удостоверение сотрудника "БАРЛАУ", 25-депутатский мандат, 26-техпаспорт, 27-доверенность, 28-охотничий билет, 29-пропуск, 30-разрешение (лицензия), 31-наградное удостоверение, 32-удостоверение участника ликвидации последствий чернобыльской аварии, 33-удостоверение ветерана отечественной войны, 34-удостоверение инвалида отечественной войны, 35-удостоверение инвалида, 36-удостоверение участника войны в Афганистане, 37-договор, 38-контракт, 39-соглашение, 40-свидетельство о браке, 41-свидетельство смерти, 42-диплом, 43-аттестат о полном среднем образовании, 44-свидетельство о неполном ср. образовании, 45-загран.паспорт СССР или РФ, 46-иностранные документы вкл. паспорта граждан СНГ несоветского образца, 47-иное, 48-формуляр
Приложение 33
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
1. УКПСиСУ ГП РК по ___________________________________________
2.
ОПОЗНАВАТЕЛЬНАЯ КАРТА
Номер в системе
ГИЦ
3. Фотокод
4.
КАТЕГОРИЯ
УЧЕТА
Без вести пропавший (БП)
Без вести пропавшие (объявленные в розыск по решению суда о признании лица безвестно отсутствующим)
Неопознанный труп (НТ)
Разыскиваемый преступник (РП)
Неизвестный больной (НБ)
Неизвестный ребенок (НР)
(нужное подчеркнуть)
6.
Дактилоформула
Формула учета
Правый профиль
Фото 5 х 6
Вид спереди
Фото 5 х 6
Левый профиль
Фото 5 х 6
7. ПОЛ
8. ДАТА
исчезновения БП, РП
обнаружения НТ, НБ
число, месяц, год
9. ДАВНОСТЬ СМЕРТИ
(в сутках)
10. ДАТА РОЖДЕНИЯ
число, месяц, год
11. ВОЗРАСТ (лет)
12. РОСТ БП, НБ, РП
ДЛИНА ТРУПА (см)
Сфотографирован
в …….г.
Сфотографирован
в …….г.
Сфотографирован
в …….г.
13. РАСОВЫЙ ТИП европеоид
НТ, НБ
НАЦИОНАЛЬНОСТЬ монголоид
БП, РП
14. ФАМИЛИЯ _____________________ 15. ИМЯ ___________________________
16. ОТЧЕСТВО ____________________________
17. МЕСТО исчезновения БП, РП
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
обнаружения НТ, НБ республика обл. (край) район нас. пункт
РАЗМЕР ГОЛОВНОГО УБОРА БП, РП

К п. 15: ҚҰЖАТ ТҮРІ: 1-ҚР төлқұжаты, 2-жеке куәлігі, 3-әскери билеті, 4-ықтияр хаты, 5-зейнеткер куәлігі, 6-жүргізушінің куәлігі, 7-туу туралы куәлік, 8-РФ куәлігі (жаңа), 9-Өзбекстан төлқұжаты, 10-СССР төлқұжаты, 11-шетел төлқұжаты, 12-Т/Ж куәлігі, 13-төлқұжатты жоғалту туралы куәлік, 14-қамаудағының анықтамасы, 15-Қырғызстан төлқұжаты (сериясы), 16-шетел мемлекетінің төлқұжаты (сериясы, т.б.), 17-қару ұстау рұқсаты, 18-әскери қызметшінің жеке куәлігі, 19-ІІМ қызметкерінің қызметтік куәлігі, 20-ҰҚК қызметкерінің қызметтік куәлігі, 21-Қаржы полициясы қызметкерінің қызметтік куәлігі, 22-Президентті қорғау қызметі қызметкерінің қызметтік куәлігі, 23-кеден қызметкерінің қызметтік куәлігі, 24-"БАРЛАУ" қызметкерінің қызметтік куәлігі, 25-депутаттық мандат, 26-техникалық төлқұжат, 27-сенімхат, 28-аңшылық билет, 29-рұқсаттама, 30-рұқсат (лицензия ), 31-марапат куәлігі, 32-Чернобыль авариясы зардаптарын жоюға қатысушының куәлігі, 33-Отан соғысы ардагерінің куәлігі, 34-Отан соғысы мүгедегінің куәлігі, 35-мүгедек куәлігі, 36-Ауғаныстан соғысына қатысушының куәлігі, 37-шарт, 38-келісімшарт, 39-келісім, 40-неке құру туралы куәлік, 41-қайтыс болғаны туралы куәлік, 42-диплом, 43-толық орта білім туралы аттестат, 44-толық емес орта білім туралы аттестат, 45-СССР немесе РФ шетел төлқұжаты, 46-шетел құжаттары, советтік үлгідегі емес ТМД азаматтарының төлқұжатын қоса, 47-басқалар, 48-формуляр
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 33 қосымша
нысан
1 ҚР БП ҚСжАЕКБ _____________________________________________________
2
ТАНУ КАРТАСЫ
БАО жүйесін дегі нөмірі
4. ЕСЕПКЕ АЛУ САНАТЫ
Хабарсыз жоғалған (ХЖ)
Хабарсыз жоғалған (хабар-ошарсыз кенкен тұлғаларды мойындау туралы соттың шешімі бойынша іздеу жарияланғандар)
Танылмаған мәйіт (ТМ)
Іздеудегі қылмыскер (ІҚ)
Белгісіз аурус (БА)
Белгісіз бала (ББ)
(қажеттісі сызылсын)
6
Дактоформула
3. Суреттің коды
Есеп формуласы
Оң жақ қыры
5х6 сурет
Алдыңғы көрінісі
5х6 сурет
Сол жақ қыры
5х6 сурет
7. ЖЫНЫСЫ
8.КҮНІ
ХЖ БН жоғалуы БМ табылуы күні, айы, жылы
9. ӨЛІМІНІҢ КӨНЕЛІГІ
(тәулік түрінде)
10. ТУҒАН КҮНІ
күні, айы, жылы
11. ЖАСЫ
12. ХЖ, БН, ІҚ БОЙЫ МӘЙІТТІҢ ҰЗЫНДЫҒЫ (см)
........ж. суретке түсірілген
........ж. суретке түсірілген
.......ж. суретке түсірілген
13. НӘСІЛДІК ТИПТЕРІ
ТМ, БН европалық
ҰЛТЫ ХЖ, ІҚ монғолдық
14. ТЕГІ_____________15. АТЫ ______ 16. ӘКЕСІНІҢ АТЫ_________________
17. ХЖ, ІҚ жоғалған және табылған орны_______________________________
республика обл. (өлке) аудан елді мекен
ХЖ, ІҚ БАС КИІМІНІҢ ӨЛШЕМІ

32. ПОДБОРОДОК
выступающий, скошенный,
прямой, раздвоенный, с ямочкой
33. УШНЫЕ РАКОВИНЫ
оттопыренные,
прилегающие, мочка
свободная, сросшаяся, с проколом
27. УСЫ
есть, нет, не установлены, светлые, темные, седые, рыжие, крашеные
34. ГЛАЗА
светлые, темные,
косоглазие, бельмо,
слепота, очки
28. БОРОДА
есть, нет, не установлена, светлая, темная, седая, рыжая, крашеная
35. ОСОБЕННОСТИ
ГОЛОСА, РЕЧИ
картавит, шепелявит,
заикается, голос
хриплый, глухонемой
29. БРОВИ
прямые, дугообразные, извилистые, густые, редкие, сросшиеся, лохматые, отсутствуют, другие
36. ЗАБОЛЕВАНИЯ
болезни сердца, легких, желудка, эндокринной системы переломы,
неврологические, псих. заболевания и др.
30. НОС
спинка: прямая, выпуклая, вогнутая
основание: горизонтальное, опущенное, приподнятое
особенности: искривление спинки (влево, вправо) приплюснут
37. РОДЫ:
БЕРЕМЕННОСТЬ:
были, нет, не установлены
есть, нет, не установлена
ОДЕЖДА
38. ВИД
39. НАЗВАНИЕ
(вписать)
40. ЦВЕТ
41. МАТЕРИАЛ
42. ФАСОН, МЕТКИ и другое
Головной убор
Кепи, фуражка, шапка, шляпа, берет, тюбетейка, папаха, платок, косынка, шаль, шарф, шлем, пилотка
Верхняя одежда
пальто, плащ, полупальто,
телогрейка, дубленка, бушлат,
шуба, шинель, куртка,
штормовка, национальная одежда
Платье
пиджак, китель, джинсы, платье
женское, спортивная одежда,
брюки, свитер-джемпер,
полувер, кофта, водолазка,
рубашка, юбка, халат, сарафан,
жилет, комбинезон, спецовка,
одежда военного покроя
Белье нижнее
Трусы, майка, комбинация,
пояс, бюстгалтер, колготки,
рейтузы, чулки, носки, платки,
купальник, футболка, кальсоны,
гетры
Обувь
Ботинки, сапоги, валенки,
туфли, босоножки, сандалеты,
тапочки, спортивная обувь,
галоши, унты
Прочие
предметы
Перчатки, варежки, ремень,
галстук, подтяжки
43. ДРУГИЕ ВЕШИ, ДОКУМЕНТЫ, ПРЕДМЕТЫ (имеющие значение для опознания
НТ, розыска БП)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ручная кладь, украшения, ценности, бытовые предметы, орудия
производства, оружие, рукописные и печатные материалы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать заводскую марку, метки, особенности)
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ СВЕДЕНИЯ
О разыскиваемом
44. Место рождения
_________________________________________________________________________________
республика обл. (край) район нас. пункт
45. Место жительства
_________________________________________________________________________________
республика обл. (край) район нас. пункт
45-1. Документ, удостоверяющий личность: паспорт, удостоверение личности, вид на жительство, удостоверение лица без гражданства, водительское удостоверение, военные билет, свидетельство о рождении, актовая запись о рождении
№ __________________________ выдан "____"_______________ г. __________
45-2. Гражданство
_________________________________________________________________________________
45-3. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ______________________________

32. БҰҒАҒЫ
шығыңқы, қисайған, тік, ойықпен екіге бөлінген
33. ҚҰЛАҚ ЖАРҒАҒЫ
шығыңқы, қисайған, тік, екіге бөлінген, ойығы бар қалқиған, жабыса келген, сырғалығы бос, қосыла өскен, тесілген
27. МҰРТЫ
бар, жоқ, белгіленбеген, ашық, қара қоңыр, ағарған, жирен, боялған
34. КӨЗДЕРІ
ашық түсті, қара қоңыр түсті, қыли, көз сүйелді, соқыр, көзәйнекті
28. САҚАЛЫ
бар, жоқ, белгіленбеген, ашық, қара қоңыр, ағарған, жирен, боялған
35. ДАУЫСЫНЫҢ, СӨЗІНІҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
кекештеніп, сақауланып сөйлейді, тұтығып сөйлейді, даусы қарлыққан, керең-мылқау
29. ҚАСТАРЫ
тік, доға тәрізді, иреңді, қалың, сирек, қосылып өскен, үрпек, жоқ, басқадай
36. АУРУЛАРЫ
жүрек, өкпе, асқазан, эндокриндік жүйе аурулары сынған жерлері, жүйке аурулары және т.б.
30. МҰРНЫ
арқасы: тік, дөңес, ойыс
негізі: көлденең, түсіңкі, көтеріңкі
ерекшелігі: арқасының қисая келуі (сол жаққа, оң жаққа), жымырайған
37. БОСАНУЫ:
ЖҮКТІЛІГІ:
болған, жоқ, белгіленбеген
бар, жоқ, белгіленбеген
КИІМІ
38. ТҮРІ
39. АТАЛУЫ (жазылсын)
40. ТҮСІ
41. МАТЕРИАЛЫ
42. ПІШІМІ, БЕЛГІЛЕРІ және т.б.
Бас киім
қалпақ, фуражка, бөрік, қалпақ, берет, тақия, елтеріден жасалған бөрік, орамал, үшкіл орамал, шәлі, шарф, шлем, пилотка
Сырт киім
пальто, плащ, қысқа пальто, кеудеше, тон, бушлат, ішік, шинель, куртка, штормовка, ұлттық киім
Көйлек
пиджак, китель, джинсы, әйел көйлегі, спорт киімі, шалбар, свитер-жемпір, пуловер, кеудеше, водолазка, көйлек, юбка, халат, сарафан, желетке, комбинезон, спецовка, әскери тігісті киім
Іш киім
трусы, майка, іш көйлек, пояс, бюстгалтер, колготки, рейтузы, шұлық, нәски, плавки, купальник, футболка, кальсоны, гетры
Аяқ киім
бәтіңке, етік, пима, туфли, жеңіл аяқ киім, сандалеты, тапочки, спорт аяқ киімі, кебіс, унты
Тағы да басқа заттар
Саусақты қолғап, қолқап, белбау, галстук, белтартпа
43. (ТМ тану, ХЖ іздестіру үшін маңыздылығы бар) БАСҚА ДА ЗАТТАР,
ҚҰЖАТТАР, НӘРСЕЛЕР)__________________________________________________
_____________________________________________________________________
қол жүк, әшекейлер, құндылықтар, тұрмыстық заттар, өндіріс құралы,
қару, қолжазба және баспа материалдары
_____________________________________________________________________
(зауыттық маркісі, белгілері, ерекшеліктері көрсетілсін)
ҚОСЫМША МӘЛІМЕТТЕР
Іздедегі адам туралы
44. Туған жері______________________________________________________________
республика обл. (өлке) аудан елді мекен
45. Тұрғылықты мекен-жайы___________________________________________________
республика обл. (өлке) аудан елді мекен
45-1 Жеке басын растайтын құжат: төлқұжат, жеке куәлік, тұруға ыхтияр хат, азаматтығы жоқ куәлік. Жүргізуші куәлігі, әскеи билет, туу туралы куәлік, туу туралы актілік жазба
№_______________________берілді "____________"_____________ ______________ж.
45-2 Азаматтығы_____________________________________________________________
45-3 Жеке бірдейлендірілген нөмір (ЖБН)_____________________________________

46. Профессия и род занятий _____________________________________________________
47. Обстоятельства исчезновения (куда ушел, уехал, др.) _________________________
48. Сведения о судимости (где, когда, статья УК РК) _____________________________
49. Предполагаемое место нахождения _____________________________________________
49-1. Кем разискивается _________________________________________________________
О трупе
50. Состояние трупа
_______________________________________
не изменен, гнилостное разложение, скелетирован, мумифицирован, обгоревший, др. (вписать)
52. Дата вскрытия трупа
______________________________________
число, месяц, год
51. Причина смерти
_________________________________________
не установлена, жел. -дор. травма, утопление, охлаждение, ожоги, повешение, скоропостижная, др.
(вписать)
53. Время и место захоронения, номер могилы
_________________________________________
число, месяц, год
54. Дата подачи заявления (сообщения)
____________________________________________
число, месяц, год
54-1. Дата регистрации
____________________________________________
№ КУЗИ _______ число, месяц, год
55. Дата заведения дела _______ № дела _____
число, месяц, год
55-1. Дата возбуждения __________________________ № уг. дела
____________________________________________
число, меся, год
56. Оперативная информация передана
____________________________________________
число, меся, год
____________________________________________
НАЧАЛЬНИК
____________________________________________
наименование органа внутренних дел
____________________________________________
звание, фамилия, подпись
Карту составил
____________________________________________
звание, фамилия, подпись
"____" _______________ 20 __ г.
57. Проверен по учетам УКПСиСУ
__________________________________________
число, месяц, год
__________________________________________
алфавитный, дактилоскопический, БП, НТ, НБ УКПСиСУ
58. Проверен по дактилоучету
[_________________________________________
УКПСиСУ
59. Поставлен на учет
__________________________________________
число, месяц, год
__________________________________________
Начальник УКПСиСУ
__________________________________________
звание, фамилия, подпись
60. Поставлен на учет в ГИЦ
__________________________________________
число, месяц, год
Приложение 34
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
СООБЩЕНИЕ
о снятии трупа, неизвестного больного или ребенка с учета
1. Поисковые данные учета: а) _________________________________________________________
(формула учета)
б) ____________________________________________________________________________________
(дата и место обнаружения как указано в опознавательной
_______________________________________________________________________________________
карте фамилия, имя, отчество, год рождения опознанного)
состоит на учете как лицо, пропавшее без вести, неизвестный больной или ребенок
_______________________________________________________________________________________
(указать республику, край, область)
не состоит на учете как лицо, пропавшее без вести, неизвестный больной или ребенок
(нужное подчеркнуть)

46. Мамандығы және айналысатын кәсібінің түрі_______________________________
47. Жоғалу жағдайы (қайда кеткен, т.б.)_____________________________________
____________________________________________________________________________
48. Соттылығы туралы мәліметтер (қайда, қашан, ҚК бабы)____ ________________
49. Шамалау бойынша жүрген жері_____________________________________________
49-1. Кіммен іздеу салынды__________________________________________________
Мәйіт туралы
50. Мәйіттің жағдайы ____________
өзгермеген, шіріп ыдыраған, қу сүйегі қалған, мумияланған, өртенген, т.б. (жазылсын)
52. Мәйітті сою күні ____________
күні, айы, жылы
51. Өлімінің себебі ______________________
анықталмаған, темір жолдық зақым, суға кеткен, үсіген, күйген, асылып қалған, кенеттен болған, т.б. (жазылсын)
53. Жерленген жері мен уақыты, қабірдің
нөмірі____________________________________
күні, айы, жылы
54. Өтінішті (хабарламаны) беру күні
_________________________________________
күні, айы, жылы
54-1 ӨАТК тіргелген күні_________________
күні, айы, жылы
55. Істің басталу күні __________________
күні, айы, жылы
істің №__________________________________
55-1 Істің қозғалған күні _______________
күні, айы, жылы
істің №_________________________________
56. Жедел ақпарат берілді _______________
күні, айы, жылы
57. Есепке алу бойынша тексерілген _______
__________________________________________
аумақтық орган күні, айы, жылы әліппелік, дактилоскопиялық, ХЖ, ТМ, БН
58. Дактилоскопиялық есеп бойынша
тексерілген ______________________________
аумақтық орган күні, айы, жылы
59. Есепке қойылды _______________________
__________________________________________
аумақтық орган күні, айы, жылы
БАСТЫҚ___________________________________
ішкі істер органының атауы
_________________________________________
атағы, тегі, қолы
Картаны құрастырған _____________________
атағы, тегі, қолы
"____"_____________ 20__ ж.
ҚСжАЕАБ бастығы___________________________
шені, тегі, қолы
60. БАО есепке қойылған__________________
күні, айы, жылы
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 34 қосымша
нысан
Мәйітті, белгісіз ауру адамды немесе баланы есептен алу туралы
ХАБАРЛАМА
Есептің іздеу мәліметтері: а) ____________________________________________________
(есеп формуласы)
б) _______________________________________________________________________________
(тану картасында көрсетілгендей табылған күні мен жері танылғанның аты-жөні,
__________________________________________________________________________________
туған жылы) жоғалған тұлға, белгісіз ауру адам немесе бала ретінде есепке алынды
__________________________________________________________________________________
(республика, өлке, облысын көрсету)
Есепте хабар-ошарсыз жоғалған тұлға, белгісіз ауру адам немесе бала ретінде тұрған-тұрмағандығы
(керегінің астын сызып қою керек)

2. Основание снятия с учета - опознан
(нужное подчеркнуть) - дело прекращено за давностью
- в связи с усыновлением (удочерением)
- установлена личность
3. Причина смерти - умер в результате болезни
- погиб от несчастного случая
- стал жертвой преступления
- покончил жизнь самоубийством
4. Способы установления
(нужное подчеркнуть) - установлен по учету лиц, пропавших без вести
- установлен по дактилоскопическому учету
- установлен по сборнику-ориентировке примет
и фотографий трупов
- прочие причины
5. Дело по установлению личности № _______ от _________________________________________
6. Дата опознания (установления) личности ____________________________________________,
Начальник органа внутренних дел _______________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
(наименование органа, звание, фамилия, подпись)
"____" ______________ 20 __ г.
_______________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность и подпись надзирающего прокурора,
_______________________________________________________________________________________
печать органов прокуратуры)
(Размер 210х145)
Приложение 35
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
ДАКТИЛОСКОПИЧЕСКАЯ КАРТА
(неопознанного трупа, неизвестного больного)
_____________________________________________________
Формула учета
Дата и место обнаружения НТ (НБ) ____________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Дело по установлению личности _ № _______ от ________
Правая рука
1. большой
2. указательный
3. средний
4. безымянный
5. мизинец
16
8
16
8
4
Левая рука
Линия перегиба
---------------------------------------------------------------------
6. большой
7. указательный
8. средний
9. безымянный
10. мизинец
4
2
1
2
1
Контрольные оттиски
Левая рука Правая рука
Основание проведения дактилоскопической регистрации
_____________________________________________________________________
Карта заполнена "___" ______________ 20 ___ г.
_____________________________________________________________________
(указать, где и в каком органе)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оборотная сторона)
ПРИМЕТЫ:
Физические недостатки, особые приметы:
_____________________________________________________________________
(увечья, повреждения, бородавки, пятна, рубцы, шрамы, болезненные
движения тела, плешивость (форма)
_____________________________________________________________________
картавость, асимметрия лица, разноцветность глаз, заикание,
татуировки и т.д.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
левая ладонь
правая ладонь
Карту составил
_____________________________________________________________________
(должность и фамилия)
Правильность составления карты проверил, формулу вычислил
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, подпись, дата)
Прокатка пальцев должна быть полной, от одной кромки ногтя до
другой. Оттиски должны быть чистыми, с равномерным слоем краски,
четким и ясным изображением паппилярных линий и деталей узора, легко
просматриваемых невооруженным глазом.
При отсутствии пальцев, кисти руки, об этом делается запись в
соответствующих квадратах карты с указанием времени (года, месяца) их
потери.

2. Есептен алудың негізі: - танылды
(керегін сызып қою) - мерзімінің өтіп кетуі бойынша істің қысқартылуы
- баланы асырап алумен байланысты
- жеке басы анықталғанда
3. Қайтыс болу себебі - ауру нәтижесінде қайтыс болды
- жазатайым оқиға салдарынан қаза болды
- қылмыс құрбаны болды
- өзіне-өзі қол жұмсауға байланысты
4. Анықтау әдістері
(керегін сызып қою) - хабарсыз жоғалған тұлғалардың есебі бойынша анықталды
- дактилоскопиялық есепке алу бойынша анықталды
- мәйіттер белгілерінің және суреттерінің жинақ-бағдары
бойынша
- басқа да белгілер бойынша
5. Тұлғаны анықтау бойынша іс №_________ _________
6. Тұлғаны тану (анықтау) күні ___________________________________________________
Ішкі істер органының бастығы _____________________________________________________
__________________________________________________________________________________
(органның атауы, атағы, тегі, қолы)
"____"________________200________________ж.
__________________________________________________________________________________
(қадағалаушы прокурордың аты-жөні, лауазымы және қолы,
прокуратура органдарының мөрі)
(мөлшері 210х145)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 35 қосымша
нысан
ДАКТИЛОСКОПИЯЛЫҚ КАРТА
(танылмаған мәйіттің, белгісіз аурудың)
Есеп формуласы
МТ (БА) табылған күні мен жері
______________________________________
______________________________________
______________________________________
Тұлғаның белгіленуі бойынша ісі
______________________________________
дактилоскрпиялық
____________________
формула
формула
____________________
қосымша классификация
Оң қолы
1. бас бармақ
2. сұқ саусақ
3. ортаңғы саусақ
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
16
8
16
8
4
Сол қолы
Бүктеу сызығы
---------------------------------------------------------------------
1. бас бармақ
2. сұқ саусақ
3. ортаңғы саусақ
4. аты жоқ саусақ
5. шынашақ
4
2
2
1
Бақылау таңбалары
Бүктеу сызығы
---------------------------------------------------------------------
Сол қолы Оң қолы
Дактилоскопиялық тіркеуді жүргізудің негізі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Карта "____"________________200__жылы толтырылды.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қай жерде және қандай органда)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(келесі беті)
БЕЛГІЛЕР:
Физикалық жетіспеушіліктер, ерекше белгілер:
_____________________________________________________________________
(жарақаты, зақымданғаны, сүйелдері, тыртықтары, ауырсынып жүруі,
_____________________________________________________________________
таздығы, кекештігі, (нысан) бет пошымының дұрыс еместігі, көзінің
_____________________________________________________________________
түсі, сақаулығы, денедегі суреттер және т.б.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сол алақаны
Оң алақаны
Картаны толтырған
_____________________________________________________________________
(қызметі және тегі)
Картаның дұрыс толтырылғандығын тексеріп, формуласын есептеген
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қызметі, қолы, күні)
Саусақтардың іздері тырнақтың бір шетінен екінші шетіне дейін толық алынуы тиіс. Іздердің бояуы біркелкі, папилляр сызықтары және өрнек бөлшектерінің көрінісі айқын, жай көзге жақсы көрінетін болуы тиіс.
Саусақтар, қолдың басы жоқ болса, олардың қашаннан бері жоқ екендігі көрсетіліп (жылы, айы) картаның тиісті шаршысына жазылады.

(размер 205 х 290)
Приложение 36
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Порядок заполнения формулы учета опознавательной карты
Формула учета, расположенным в правом верхнем углу опознавательной карты состоит из следующих сведений:
М - мужчины
Ж - женщины
В карточке указывается квартал и две последние цифры года, которые отражают время обнаружения трупа или исчезновения пропавшего без вести, далее в формуле отражается возраст, затем рост.

(мөлшері 205х290)
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 36 қосымша
Тану карталарындағы есеп формулаларын толтыру тәртібі
Тану картасының оң жақ жоғары бұрышында орналасқан есеп формуласы төмендегідей мәліметтерден тұрады:
Е - еркектер
Ә - әйелдер есепке алу формуласы бойынша қалыптастырылады.
Карточкада жылдың тоқсаны және жылдың ақырғы екі саны көрсетіледі, олар хабар-ошарсыз жоғалғандардың немесе мәйіттердің табылған уақытын көрсетеді, әрі қарай формулада жасы, одан соң бойы көрсетіледі.

Например, формула М-1-01-6-2 означает, что речь идет о мужчине, пропавшем в 1-квартале 2001 года, старше 50 лет, при росте выше 170 см.
Параметры определения возраста, роста, размеров обуви:
возраст рост
1 - до 15 лет мужчины
2 - 16-20 1 - до 170 см.
3 - 21-30 2 - свыше 170 см.
4 - 31-40
5 - 41-50 женщины
6 - старше 50 лет 1 - до 160 см.
2 - свыше 160 см.
Размеры обуви:
17 - 10.5 28 - 17.5 38 - 24.5
18 - 11.0 28.5 - 18.0 39 - 25.0
19 - 11.5 29 - 18.5 40 - 25.5
19.5 - 12.0 30 - 19.0 40.5 - 26.0
20 - 12.5 31 - 19.5 41 - 26.5
21 - 13.0 31. 5 - 20.0 42 - 27.0

Мысалы: Е-1-01-6-2 формуласы 1 тоқсан, 2001 жыл, жасы 50-ден асқан, бойы 170 см еркекті белгілейді.
Жасын, бойын, аяқ киім мөлшерін анықтау параметрлері:
Жасы Бойы
1. 15 дейін еркектер:
2. 16-20 1. 170 см дейін
3. 21-30 2. 170 см астам
4. 31-40 әйелдер:
5. 41-50 1. 160 см дейін
6. 50-ден асқан 2. 160 см астам
Аяқ киім мөлшері:
17 - 10.5 28 - 17.5 38 - 24.5
18 - 11.0 28.5 - 18.0 39 - 25.0
19 - 11.5 29 - 18.5 40 - 25.5
19.5-12.0 30 - 19.0 40 - 26.0
20 - 12.5 31 - 19.5 41 - 26.5
21 - 13.0 31 - 20.0 42 - 27.0

22 - 13.5 32 - 20.5 43 - 27.5
22.5 - 14.0 33 - 21.0 43.5 - 28.0
23 - 14.5 34 - 21.5 44 - 28.5
24 - 15.0 34.5 - 22.0 45 - 29.0
25 - 15.5 35 - 22.5 46 - 29.5
25.5 - 16.0 36 - 23.0 46.5 - 30.0
26 - 16.5 37 - 23.5 47 - 30.5
27 - 17.0 37.5 - 24.0
Татуировки, следы операций, ампутации, физические недостатки, пороки развития, протезы обозначаются на контуре области тела человека путем обведения нужной цифры кружком.
При отсутствии точной информации о местонахождении приметы она обозначается слева в нижнем углу опознавательной карты следующими цифрами:

22 - 13.5 32 - 20.5 43 - 27.5
22.5 - 14.0 33 - 21.0 43.5 - 28.0
23 - 14 34 - 21.5 44 - 28.5
24 - 15.0 34.5 - 22.0 45 - 29.0
25 - 15.5 35 - 22.5 46 - 29.5
25 - 16.0 36 - 23.0 46.5 - 30.0
26 - 16.5 37 - 23.5 47 - 30.5
27 - 17.0 37.5 - 24.0
Татуировкалар, операция іздері, кесіліп алынған дене мүшелері, ағзалық кемшіліктері, даму ақауы, протездері адам денесінің сүлбесінде керекті сандарды дөңгелетіп белгілеу арқылы көрсетіледі.
Белгілік таңбаның орналасуы жөнінде анық ақпарат жоқ болса, олар тану картасы сол жақтағы төменгі бұрышында келесі сандармен көрсетіледі:

рука – 61 нога – 64 спина – 68
грудь – 69 рука правая – 62
нога правая- 65 неизвестная область - 70
рука левая - 63 нога левая - 67
Виды приметы
Название
№ области тела человека ____
Если, например, известно только, что татуировка расположена на ноге, указывается цифра 64.
Приложение 37
к Правилам
ведения и использования
отдельных видов специальных учетов
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
Фамилия _____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________,
Отчество ____________________________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Розыскное дело № ____________________ от ____________________________
Статья Уголовного Кодекса Республики Казахстан ______________________
инициатор розыска ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Уголовное дело № ____________________ от ____________________________
Мера пересечения ____________________________________________________
Задержан ____________________________________________________________
(страна, адрес, дата задержания, водворен в изоляторе
временного содержания)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Установлен __________________________________________________________
(страна, адрес проживания, дата установления)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________________
Руководитель органа, осуществляющий розыск ______________________
(ФИО, звание, подпись, дата)
_____________________________________________________________________
Согласен:
Прокурор ____________________________________________________________
(ФИО, подпись, дата)
_____________________________________________________________________
Приложение 2
к приказу Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 10 июля 2014 г. № 71
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых приказов
Генерального Прокурора Республики Казахстан
1. Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23 "Об утверждении Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2843);
2. Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2006 года № 52 "О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года N 23 "Об утверждении Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4422);

қол-61 аяқ-64 арқасы-68
оң қолы-62 оң аяғы-65 кеудесі-69
сол қолы-63 сол аяғы-66 белгісіз бөлігі-70
Белгінің түрі _____________________
Аталуы _________________________
Адам денесінің аумағының № __________
Егер, татуировканың аяқта орналасқаны белгілі болса 64 саны көрсетіледі.
Арнайы есепке алудың жекелеген
түрлерін жүргізу мен пайдаланудың
қағидасына 37 қосымша
нысан
ХАБАРЛАМА
Тегі_________________________________________________________________
Аты__________________________________________________________________
Әкесінің аты_________________________________________________________
Туған жылы___________________________________________________________
Іздеу ісі №__________________________________________________________
ҚР ҚК бабы ________________________ іздеу бастамашысы _______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қылмыстық істің №____________________________________________________
Бұлтартпау шарасы____________________________________________________
Ұсталды______________________________________________________________
(елі, мекен-жайы, ұстаған күні, УҰИ-не енгізілді)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Құрылды______________________________________________________________
(елі, тұрғылықты мекен-жайы, құрылған күні)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Азаматтығы___________________________________________________________
Іздеуді жүзеге асыратын органның басшысы_____________________________
(аты-жөні, атағы, қолы, күні)
_____________________________________________________________________
Келісемін:
Прокурор_____________________________________________________________
(аты-жөні, қолы, күні)
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2014 жылғы 10 шілдедегі
№ 71 бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының күшін жойған бұйрықтарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының "Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасын бекіту туралы" 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23-бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2843 тіркелген);
2. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының "Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23-бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 19 қыркүйектегі № 52-бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4422 тіркелген);

3. Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 августа 2007 года № 33 "О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года N 23 "Об утверждении Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4924);
4. Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 мая 2008 года № 26 "О внесении дополнения в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23 "Об утверждении Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5247);
5. Подпункт 3) приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан от 20 января 2010 года № 3 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Генерального Прокурора Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6016);
6. Приказ Генерального прокурора Республики Казахстан от 12 июля 2011 года № 60 "О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23 "Об утверждении Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7129 и опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 29.09.2011 г. № 313 (26704)).

3. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының "Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23-бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 17 тамыздағы № 33-бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4924 тіркелген);
4. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының "Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23-бұйрығына толықтыру енгізу туралы" 2008 жылғы 30 мамырдағы № 26-бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5247 тіркелген);
5. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы № 3-бұйрығының 3) тармақшасы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6016 тіркелген);
6. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының "Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23-бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 12 шілдедегі № 60-бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7129 тіркелген, 2011 ж. 29 қыркүйектегі "Казахстанская правда" газетінің № 313 (26704) жарияланған).