Об утверждении типовых договоров розничной реализации товарного и сжиженного нефтяного газа, а также технического обслуживания газопотребляющих систем и газового оборудования коммунально-бытовых и бытовых потребителей
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 ноября 2014 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2014 года № 9980.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 27.05.2022 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Типовой договор розничной реализации товарного газа согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовой договор розничной реализации сжиженного нефтяного газа согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовой договор технического обслуживания газопотребляющих систем и газового оборудования коммунально-бытовых и бытовых потребителей согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития газовой промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 12 ноября 2014 года № 117
Типовой договор розничной
реализации товарного газа
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 229(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________
(место заключения договора)
"___" _______ 20__г.
_________________________________________________________________________
(наименование субъекта, осуществляющего розничную реализацию, учредительные
документы (устав и учредительный договор), свидетельство* или справка
о государственной регистрации/перерегистрации, дата и орган выдачи)
Примечание:* свидетельство о государственной (учетной) регистрации
(перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное
до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений
и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов
и представительств", является действительным до прекращения деятельности
юридического лица.
в лице __________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
именуемый в дальнейшем "Поставщик", действующий на основании
________________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и _______________________________________________________,
(наименование потребителя)
именуемый в дальнейшем "Бытовой потребитель",
в лице __________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий
договор (далее – Договор) о нижеследующем.

Тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің, сондай-ақ коммуналдық-тұрмыстық және тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтынушы жүйелері мен газ жабдықтарына техникалық қызмет көрсетудің үлгілік шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 15 желтоқсанда № 9980 тіркелді.
"Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 27.05.2022 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тауарлық газды тұрмыстық тұтынушыларға бөлшек саудада өткізудің үлгі шарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің үлгі шарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Коммуналдық-тұрмыстық және тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтынушы жүйелері мен газ жабдықтарына техникалық қызмет көрсетудің үлгілік шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ өнеркәсібін дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 12 қарашадағы
№ 117 бұйрығына
1-қосымша
Тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің үлгі шарты
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________
(шарттың жасалған орны)
20___ жылғы "_____" _____________
Бұдан әрі "Өнім беруші" деп аталатын,
__________________________________________________________________________
(бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын субъектінің атауы, құрылтай құжаттары (жарғы және құрылтай шарты), мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлігі* немесе анықтамасы, берілген күні мен берген орган)
Ескертпе:* "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
атынан ___________________________________________________________ негізінде
(құжаттың атауы)
әрекет ететін _______________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
бұдан әрі "Тұрмыстық тұтынушы" деп аталатын
__________________________________________________________________________
(тұтынушының атауы)
атынан _______________________________________________ негізінде әрекет ететін
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
екінші тараптан, бұдан әрі "Тараптар" деп аталатындар төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) газ – товарный газ;
2) газопотребляющая система - комплекс газопроводов (линейной части) и газового оборудования, предназначенный для приема товарного газа из газораспределительной системы или сжиженного нефтяного газа из групповой резервуарной установки, а также их использования в качестве топлива и (или) сырья;
3) расчетный период – период, за который определяется объем поставленного газа, производятся взаиморасчеты между поставщиком и бытовым потребителем за поставленный газ. Расчетный период составляет один календарный месяц;
4) приборы учета – средства измерений и другие технические средства, которые выполняют следующие функции: измерение, накопление, хранение, отображение информации о расходе, объеме, температуре, давлении газа и времени работы приборов;
5) поставка – деятельность по розничной реализации газа;
6) поставщик – лицо, осуществляющее розничную реализацию газа на условиях, установленных Законом Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон о газоснабжении);
7) приборы учета со смарт-картой – приборы учета газа с системой оплаты посредством смарт-карты, оснащенные встроенным запорным клапаном, который перекрывает подачу газа при использовании бытовым потребителем всего объема оплаченного им газа;
8) бытовой потребитель - физическое лицо, приобретающее товарный и (или) сжиженный нефтяной газ для бытовых нужд без целей использования в предпринимательской деятельности и дальнейшей их реализации;
9) норма потребления - расчетная величина для бытовых потребителей, не имеющих приборов учета, отражающая среднемесячное количество потребленного ими товарного или сжиженного нефтяного газа.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра энергетики РК от 14.05.2025 № 206-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с Законом о газоснабжении.
Глава 2. Предмет Договора
3. Поставщик обязуется поставлять бытовому потребителю через присоединенную сеть газ для собственного бытового потребления, а бытовой потребитель обязуется производить оплату за газ в соответствии с условиями настоящего Договора.
4. Условиями заключения Договора на поставку газа являются наличие условий для надлежащих поставок газа, в том числе со стороны бытового потребителя – наличие проекта газоснабжения, паспорта на газопотребляющее оборудование, акта приемки газопотребляющей системы в эксплуатацию, строительного паспорта газопровода, акта обследования вентиляционных каналов и дымоходов, а также заключенного договора технического обслуживания газопотребляющих систем.

1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) газ – тауарлық газ;
2) газ тұтыну жүйесі – газ тарату жүйесінен тауарлық газды немесе топтық резервуарлық қондырғыдан сұйытылған мұнай газын қабылдауға, сондай-ақ оны отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалануға арналған газ құбырлары (желілік бөлік) мен газ жабдығы кешені;
3) есеп айырысу кезеңі – жеткізілген газдың көлемі айқындалатын, берілген газ үшін өнім беруші мен тұрмыстық тұтынушы арасында өзара есеп айырысу жүргізілетін кезең. Есеп айырысу кезеңі бір күнтізбелік айды құрайды;
4) есепке алу аспаптары – мынадай функцияларды: газды өлшеуді, жинауды, сақтауды, оның шығысы, көлемі, температурасы, қысымы және аспаптың жұмыс уақыты туралы ақпарат көрсетуді орындайтын өлшеу құралдары мен басқа да техникалық құралдар;
5) жеткізу – газды бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызмет;
6) өнім беруші – "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Газбен жабдықтау туралы заң) белгіленген жағдайларда газды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлға;
7) смарт-картасы бар есепке алу аспаптары – тұрмыстық тұтынушы өзі төлеген газдың барлық көлемін пайдаланған кезде газ беруді жабатын салынған бекітпе клапанмен жарақталған смарт-карта арқылы ақы төлеу жүйесі бар газды есепке алу аспаптары;
8) тұрмыстық тұтынушы – тауарлық және (немесе) сұйытылған мұнай газын кәсіпкерлік қызметте пайдалану және оларды одан әрі өткізу мақсатынсыз, тұрмыстық мұқтаждар үшін сатып алатын жеке тұлға;
9) тұтыну нормасы – есепке алу аспаптары жоқ тұрмыстық тұтынушылар үшін өздері тұтынған тауарлық немесе сұйытылған мұнай газының орташа айлық көлемін көрсететін есептік шама.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.05.2025 № 206-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Шартта пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Газбен жабдықтау туралы заңға сәйкес қолданылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
3. Өнім беруші тұрмыстық тұтынушыға қосылған желі арқылы оның тұрмыстық тұтынуы үшін газды беруге, ал тұрмыстық тұтынушы осы Шарттың талаптарына сәйкес газ үшін ақы төлеуді жүргізуге міндеттенеді.
4. Газды тиісінше жеткізу үшін, оның ішінде тұрмыстық тұтынушы тарапынан – газбен жабдықтау жобасының, газ тұтыну жабдығына паспорттың, салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісінің, газ құбырын салу паспортының, түтіндік және желдеткіш каналдарын тексеру актісінің, сондай-ақ газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсету шартының болуы газды жеткізу Шартын жасасу талаптары болып табылады.

5. Обеспечение бытового потребителя газом производится при надлежащем техническом состоянии газораспределительных сетей, газоиспользующего оборудования.
6. Пунктом приема-передачи газа являются прибор учета, а при его отсутствии – запорное устройство (кран на вводе) в объект потребления.
7. Газ, поставляемый по настоящему Договору, должен отвечать требованиям технических регламентов и национальных стандартов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.05.2025 № 206-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В целях учета за единицу измерения объема товарного газа принимается один кубический метр газа при температуре 20 градусов по Цельсию и давлении 760 миллиметров ртутного столба. При отличии параметров внешней среды от указанных в настоящем пункте настоящего Договора, поставщик осуществляет перерасчет показаний приборов учета без корректоров путем приведения рабочих параметров газа к стандартным условиям, согласно паспорту прибора учета, либо в соответствии с Методикой перерасчета показаний приборов учета без корректоров путем приведения рабочих параметров газа к стандартным условиям, утвержденный приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 491 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16429).
Глава 3. Права и обязанности сторон
9. Поставщик обязан:
1) осуществлять бесперебойную поставку газа требуемого качества в необходимом для бытового потребителя количестве при условии надлежащей оплаты им за принимаемый газ и соблюдения условий настоящего Договора;
2) проводить учет потребления газа, также обеспечить надлежащее исполнение принятых обязательств, предусмотренных настоящим Договором;
3) рассматривать по существу письменное заявление бытового потребителя на получение технических условий для увеличения мощности оборудования и установки дополнительного газового оборудования, изменения схемы газоснабжения в течение 2 рабочих дней для технически несложных объектов, в течение 5 рабочих дней для технически сложных объектов;
4) обеспечить безопасное, безаварийное и бесперебойное газоснабжение и поддерживать давление газа до пункта приема-передачи газа;
5) доводить до сведения бытового потребителя информацию об изменении цены на газ через средства массовой информации;
6) обеспечить своих работников служебными удостоверениями, предъявляемыми потребителю при контрольных проверках;

5. Тұрмыстық тұтынушыны газбен қамтамасыз ету газ тарату желілері, газ пайдалану жабдықтары дұрыс техникалық жай-күйде болған кезде жүргізіледі.
6. Есепке алу аспабы, ал ол жоқ болған кезде тұтыну объектісіндегі бекітпе құрылғысы (іске қосу краны) газды қабылдау-тапсыру пункті болып табылады.
7. Осы Шарт бойынша жеткізілетін газ Қазақстан Республикасының техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптарына сай болуға тиіс.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.05.2025 № 206-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Есепке алу мақсатында тауарлық газ көлемінің өлшем бірлігі үшін Цельсий бойынша 20 градус температурада және сынап бағанының 760 миллиметр қысымында бір текше метр газ қабылданады. Сыртқы ортаның параметрлері осы Шарттың 8-тармағында көрсетілгендерден өзгеше болған кезде, өнім беруші есепке алу аспабының паспортына не Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 491 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16429 болып тіркелген) бекітілген Газдың жұмыс параметрлерін стандартты жағдайларға келтіру жолымен корректорларсыз есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін қайта есептеу әдістемесіне сәйкес газдың жұмыс параметрлерін стандартты талаптарға келтіру жолымен корректорларсыз есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін қайта есептеуді жүзеге асырады.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Өнім беруші:
1) алынатын газ үшін тұрмыстық тұтынушы дұрыс төлем жүргізген және осы Шарттың жағдайлары сақталған жағдайда тұрмыстық тұтынушыға арналған мөлшерде қажетті талап етілетін сапалы газды үздіксіз беруді жүзеге асыруға;
2) газ тұтынуды есепке алуға, сондай-ақ осы Шартпен көзделген міндеттемелердің тиісінше орындалуын қамтамасыз етуге;
3) тұрмыстық тұтынушының жабдықтың қуатын ұлғайту және қосымша газ жабдығын орнату үшін техникалық шарттарды алуға, газбен жабдықтау схемасын техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін 2 жұмыс күні ішінде, техникалық жағынан күрделі объектілер үшін 5 жұмыс күні ішінде өзгертуге жазбаша өтінішті мәні бойынша қарауға;
4) қауіпсіз, авариясыз және үздіксіз газбен жабдықтауды қамтамасыз етуге және газды қабылдау-тапсыру пунктіне дейін газдың қысымын ұстауға;
5) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы газ бағасының өзгергені туралы ақпаратты тұрмыстық тұтынушының назарына жеткізуге;
6) бақылау мақсатындағы тексерулер кезінде тұтынушыға көрсетілетін қызметтік куәліктермен өз қызметкерлерін қамтамасыз етуге;

7) на основании поданного потребителем заявления и других подтверждающих документов произвести изменение количества проживающих, сверку взаиморасчетов;
8) ежемесячно выставлять бытовому потребителю счета-извещения в бумажном или электронном виде, содержащие сведения о количестве потребленного газа и размере оплаты за расчетный период;
9) уведомлять бытового потребителя о необходимости поверки прибора учета за шестьдесят календарных дней до окончания срока поверки;
10) предупреждать потребителя не позднее, чем за сорок восемь часов до приостановления подачи товарного газа для проведения плановых ремонтных работ и подключения новых потребителей.
10. Бытовой потребитель обязан:
1) производить оплату за газ в соответствии с условиями настоящего Договора;
2) обеспечить безопасную эксплуатацию газопотребляющих систем, дымовых и вентиляционных каналов, участков газовых сетей, находящихся в его ведении, своевременную проверку и прочистку дымовых и вентиляционных каналов;
3) обеспечить представителям поставщика беспрепятственный доступ к газопотребляющему оборудованию, газовым сетям и прибору учета при предъявлении служебного удостоверения для проверки приборов учета, газового оборудования, достоверности данных по количеству проживающих и наличия действующего сертификата о поверке;
4) нести ответственность за сохранность, техническое состояние и поверку принадлежащего ему приборов учета газа, а также целостность его пломбировки, осуществленной поставщиком;
5) производить изменение схемы газоснабжения, установку и подключение оборудования, увеличивающего объемы потребления, дополнительного газового оборудования только после получения технических условий поставщика;
6) письменно извещать поставщика о состоянии и произошедших изменениях данных, отражающихся на объеме газопотребления и его оплате (изменения количества проживающих, размер отапливаемой площади, мощность газового оборудования). При неизвещении бытовым потребителем о произошедших изменениях и потреблении газа без прибора учета, его неисправности либо несоответствии параметрам газового оборудования объем потребленного газа рассчитывается по имеющимся у поставщика данным. При этом перерасчет оплаты за газ осуществляется с момента подачи бытовым потребителем соответствующего заявления с приложением подтверждающих документов;
7) рационально использовать газ по его прямому назначению в соответствии с условиями настоящего Договора;
8) принимать меры по замене газового оборудования, при превышении срока его эксплуатации согласно паспортным данным;

7) тұтынушы берген өтініштің және басқа да растаушы құжаттардың негізінде тұратындардың санын өзгертуді, өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге;
8) тұрмыстық тұтынушыға тұтынылған газдың мөлшері және есеп айырысу кезеңі үшін төлем мөлшері туралы мәліметтерді қамтитын қағаз немесе электрондық түрдегі шот-хабарламаларды ай сайын ұсынуға;
9) есепке алу аспабын тексеру мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік алпыс күн бұрын тексеру қажеттілігі туралы тұрмыстық тұтынушыны хабардар етуге;
10) жоспарлы жөндеу жұмыстарын жүргізу және жаңа тұтынушыларды қосу үшін тауарлық газ беруді тоқтатқанға дейін қырық сегіз сағаттан кешіктірмей тұтынушыны ескертуге міндетті.
10. Тұрмыстық тұтынушы:
1) осы Шарттың талаптарына сәйкес газ үшін ақы төлеуді жүргізуге;
2) газ тұтыну жүйелерін, түтіндік және желдеткіш каналдарын, оның қарамағындағы газ желілерінің учаскелерін қауіпсіз пайдалануды, түтіндік және желдеткіш каналдарын уақтылы тексеруді және тазартып тұруды қамтамасыз етуге;
3) өнім берушінің өкілдеріне қызметтік куәліктерін көрсеткен кезде есепке алу аспаптарын, газ жабдығын, тұрып жатқандардың саны жөніндегі деректердің дұрыстығын және салыстырып тексеру туралы жарамды сертификаттың бар екенін тексеру үшін газ тұтыну жабдықтарына, газ желілеріне және есепке алу аспаптарына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
4) өзіне тиесілі газды есепке алу аспаптарының сақталуына, техникалық жай-күйіне және салыстырып тексерілуіне, сондай-ақ өнім беруші жүзеге асырған оның пломбалануының бүтіндігіне жауапты болуға;
5) өнім берушінің техникалық талаптарын алғаннан кейін ғана газбен жабдықтау схемасын өзгертуді, тұтыну көлемін ұлғайтатын жабдықты және қосымша газ жабдығын орнатуды және іске қосуды жүргізуге;
6) газ тұтыну көлеміне және оған ақы төлеуге (тұрып жатқандар санының өзгеруі, жылытылатын ауданның мөлшері, газ жабдығының қуаты) әсер ететін деректердің жай-күйі және болған өзгерістер туралы өнім берушіні жазбаша түрде хабардар етуге міндетті. Тұрмыстық тұтынушы болған өзгерістер және есепке алу аспабынсыз газды тұтыну, оның жарамсыз екені не газ жабдығының параметрлеріне сәйкес келмейтіндігі туралы хабарламаған жағдайда, тұтынылған газдың көлемі өнім берушіде бар деректер бойынша есептеледі. Бұл ретте газ үшін қайта есептеулер тұрмыстық тұтынушы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, тиісті өтінішті берген сәттен бастап жүзеге асырылады;
7) осы Шарттың талаптарына сәйкес газды оның тікелей мақсатына қарай ұтымды пайдалануға;
8) паспорт деректеріне сәйкес оны пайдалану мерзімінен асып кеткен кезде, газ жабдығын ауыстыру бойынша шаралар қабылдауға;

9) при повреждении или обнаружении нарушения целостности пломбы, неисправности или остановки прибора учета незамедлительно сообщать газораспределительной организации или владельцу групповой резервуарной установки о данном факте в день обнаружения или нарушения такой неисправности.
11. Поставщик имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать оплату за газ;
2) осуществлять учет потребления газа;
3) прекратить поставку газа бытовому потребителю до устранения причин, послуживших основанием для прекращения подачи газа, путем закрытия крана на вводе с дальнейшим пломбированием или отключения на сварку без предварительного уведомления бытового потребителя, в следующих случаях:
с предварительным уведомлением бытового потребителя не менее, чем за десять календарных дней до приостановления подачи услуг, при нарушении бытовым потребителем порядка оплаты за использованный газ.
с предварительным уведомлением бытового потребителя не менее, чем за 5 календарных дней в следующих случаях:
- переоборудования газовых сетей без получения технических условий поставщика;
- недопущения представителей поставщика к осмотру газового оборудования, газопровода и приборов учета (при их наличии) в течение двух расчетных периодов подряд;
без предварительного уведомления бытового потребителя, в следующих случаях:
- нарушения потребителем требований безопасности объектов систем газоснабжения;
- самовольного и/или нелегального подключения к системе газоснабжения, повлекшего незаконное потребление газа;
- технической неисправности объектов систем газоснабжения.
Уведомление о прекращении (ограничение) подачи газа направляется потребителю электронной почтой, почтовым отправлением, коротким текстовым сообщением, мультимедийным сообщением, действующими мессенджерами либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
Подключение бытового потребителя к газоснабжению производится после полного расчета задолженности за использованный газ, оплаты неустойки и услуг по отключению и подключению к газоснабжению;
4) прекращать временно поставку газа бытовому потребителю при проведении ремонтно-профилактических работ на газопроводах с предварительным уведомлением потребителя не ранее, чем за сорок восемь часов до отключения, а также при принятии неотложных мер по предупреждению и ликвидации аварий, создающих угрозу жизни, здоровью, имуществу граждан, окружающей среде;
5) получать данные о газовом оборудовании, приборе учета, отапливаемой площади, количестве проживающих человек, сведения о наличии строений, а также иные данные, отражающиеся на учете и потреблении газа.

9) пломбаның зақымданғаны немесе бүтіндігінің бұзылуы, есепке алу аспабының ақауы немесе тоқтауы анықталған кезде газ тарату ұйымына немесе топтық резервуар қондырғысының иесіне осындай ақаулық анықталған немесе бұзылған күні осы факт туралы дереу хабарлауға міндетті.
11. Өнім беруші:
1) уақтылы және толық мөлшерде газ үшін ақы алуға;
2) газдың тұтынылуын есепке алуды жүзеге асыруға;
3) кранды қосатын жерден жауып, одан әрі пломба салып немесе тұрмыстық тұтынушыны алдын ала хабардар етпей, дәнекерлеу үшін ажырату арқылы газ беруді тоқтату үшін негіз болған себептерді жойғанға дейін тұрмыстық тұтынушыға газ беруді мына жағдайларда тоқтатуға:
тұрмыстық тұтынушы пайдаланылған газ үшін ақы төлеу тәртібін бұзған кезде, қызметтер көрсетуді тоқтата тұрғанға дейін кемінде күнтізбелік он күн бұрын тұрмыстық тұтынушыны алдын ала хабардар ете отырып,
тұрмыстық тұтынушыны кемінде күнтізбелік 5 күн бұрын мынадай жағдайларда:
- өнім берушінің техникалық шарттарын алмай-ақ газ желілерін қайта жабдықтағанда;
- өнім берушінің өкілдерін қатарынан екі есеп айырысу кезеңі бойы газ жабдығына, газ құбыры мен есепке алу аспаптарына (олар болған жағдайда) жібермеген жағдайда алдын ала хабардар ете отырып;
тұрмыстық тұтынушыны алдын ала ескертпей, мынадай жағдайларда:
- тұтынушы газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздік талаптарын бұзса;
- газды заңсыз тұтынуға әкеп соққан газбен жабдықтау жүйесіне өз бетінше және/немесе заңсыз қосылса;
- газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің техникалық ақауы болса газ беруді тоқтатуға құқылы.
Газ беруді тоқтату (шектеу) туралы хабарлама тұтынушыға электрондық поштамен, пошта жөнелтілімімен, қысқа мәтіндік хабарламамен, мультимедиалық хабарламамен, қолданыстағы мессенджерлермен не хабархаттың немесе шақырудың тіркеліп-бекітілуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланыла отырып жіберіледі.
Тұрмыстық тұтынушыны газбен жабдықтауға қосу пайдаланылған газ үшін қарызды, тұрақсыздық айыбын және газбен жабдықтауды ажырату және қосу жөніндегі көрсетілген қызметтер үшін ақы толық төлегеннен кейін жүргізіледі;
4) ажыратқанға дейін кемінде қырық сегіз сағат бұрын тұтынушыны алдын ала хабардар ете отырып газ құбырларындағы жөндеу-алдын алу жұмыстарын жүргізген кезде, сондай-ақ азаматтардың денсаулығына, өміріне, мүлкіне, қоршаған ортаға қауіп тудыратын авариялардың алдын алу және жою жөніндегі шұғыл шараларды қабылдау үшін тұрмыстық тұтынушыға уақытша газ беруді тоқтатуға;
5) газ жабдығы, есепке алу аспабы, жылытылатын алаң, тұратын адамдардың саны, құрылыстардың бар-жоғы туралы мәліметтер, сондай-ақ газды есепке алу және газ тұтынуда көрсетілетін деректер алуға құқылы.

12. Бытовой потребитель имеет право:
1) получать и использовать газ установленного качества, оговоренного в настоящем Договоре;
2) в установленном законодательством порядке и в соответствии с условиями настоящего Договора получать информацию о ценах на газ;
3) при отсутствии прибора учета не производить оплату за газ за время перерывов на проведение профилактических и ремонтных работ;
4) через доверенное лицо многоквартирного жилого дома заключить договор сотрудничества между органом управления объектом кондоминиума и поставщиком;
5) заключать договор с поставщиком на бумажном носителе.
Глава 4. Порядок оплаты
13. Бытовой потребитель производит оплату за газ ежемесячно в срок до 25 числа месяца, следующего за расчетным.
При использовании прибора учета газа со смарт-картой оплата за газ производится путем перечисления стоимости необходимого объема газа на счет поставщика.
14. Показания прибора учета снимаются представителями поставщика совместно с бытовым потребителем в срок после двадцатого числа текущего месяца. При невозможности снятия показаний приборов учета, находящихся в квартире или индивидуальном доме в течение двух расчетных периодов по вине бытового потребителя, поставщик производить расчет газопотребления в указанный период по норме потребления с последующим перерасчетом по фактическим данным прибора учета бытового потребителя.
15. При обнаружении неисправности прибора учета расчет потребленного газа производится по действующим нормам потребления газа за период со дня проведения последней проверки до дня обнаружения, но не более двух месяцев с учетом произведенной бытовым потребителем оплаты.
16. При просрочке срока поверки прибора учета бытового потребителя расчет за потребленный объем газа производится по действующим нормам потребления с даты истечения срока поверки. Перерасчет по показаниям прибора учета производится при условии положительных результатов поверки, но на срок не более шести месяцев.
Глава 5. Ответственность сторон
17. Бытовой потребитель, допустивший неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств по оплате за газ, выплачивает неустойку в размере 1.5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки до момента полного погашения задолженности, но не более десяти процентов от суммы задолженности по оплате за газ.
18. При нарушениях, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 36 Правил розничной реализации и пользования товарным и сжиженным нефтяным газом, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года № 96 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9936) (далее – Правил) поставщик производит перерасчет расхода газа в соответствии с подпунктом 1) пункта 47 Правил.

12. Тұрмыстық тұтынушы:
1) осы Шартта ескерілген, белгіленген сападағы газ алуға және пайдалануға;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен және осы Шарттың талаптарына сәйкес газдың бағасы туралы ақпарат алуға;
3) есепке алу аспабы болмаған кезде алдын алу және жөндеу жұмыстарын жүргізуге кеткен уақыттағы үзілістер үшін газға ақы төлеуді жүргізбеуге;
4) көп қабатты тұрғын үйдің сенімді тұлғасы арқылы кондоминиум объектісін басқару органы мен өнім беруші арасындағы ынтымақтастық шартын жасасуға;
5) өнім берушімен қағаз жеткізгіште шарт жасасуға құқылы.
4-тарау. Ақы төлеу тәртібі
13. Тұрмыстық тұтынушы газ үшін төлемді ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-не дейінгі мерзімде жүргізеді.
Смарт-картасы бар газды есепке алу аспабын пайдаланған кезде газ үшін ақы төлеу өнім берушінің шотына қажетті газ көлемінің құнын аудару жолымен жүргізіледі.
14. Есепке алу аспабының көрсеткіштерін өнім берушінің өкілдері тұрмыстық тұтынушымен бірлесіп ағымдағы айдың жиырмасынан кейінгі мерзімде алады. Пәтерде немесе жеке үйде тұратын тұрмыстық тұтынушының кінәсінен екі есептік кезең ішінде пәтерде немесе жеке үйде орналасқан есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу мүмкін болмаған кезде, өнім беруші тұрмыстық тұтынушының есепке алу аспабының нақты деректері бойынша кейіннен қайта есептеу арқылы көрсетілген кезең үшін газ тұтынуды тұтыну нормасы бойынша есептейді.
15. Есепке алу аспабының жарамсыз екені анықталған кезде тұтынылған газды есептеу соңғы тексеру жүргізілген күннен бастап анықталған күнге дейінгі, бірақ тұрмыстық тұтынушы жүргізген төлемді ескере отырып, екі айдан аспайтын кезең үшін қолданыстағы газ тұтыну нормалары бойынша жүргізіледі.
16. Тұрмыстық тұтынушының есепке алу аспабын тексеру мерзімі өткен жағдайда тұтынылған газ көлемі үшін есеп айырысу тексеру мерзімі өткен күннен бастап қолданыстағы тұтыну нормасы бойынша жүргізіледі. Есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша қайта есептеу тексерудің оң нәтижелері болған жағдайда, бірақ алты айдан аспайтын мерзімге жүргізіледі.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
17. Газ үшін ақы төлеу бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған тұрмыстық тұтынушы қарызды толық өтеген сәтке дейін әрбір мерзімі өткен күн үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің қайта қаржыландыруының 1,5 еселік мөлшерлемесі көлемінде тұрақсыздық айыбын төлейді, бірақ тұрақсыздық айыбының сомасы газ үшін ақы төлеу жөніндегі берешек сомасының он пайызынан артық болмауға тиіс.
18. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 3 қарашадағы № 96 бұйрығымен бекітілген Тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу және пайдалану қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9936 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) 36-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген бұзушылықтар кезінде өнім беруші Қағидалардың 47-тармағының 1) тармақшасына сәйкес газдың шығысын қайта есептеуді жүргізеді.

19. Нарушения, допущенные бытовым потребителем по настоящему Договору, оформляются актом о нарушениях представителем поставщика в двух экземплярах, один из которых вручается бытовому потребителю. Акт считается действительным и при отказе бытового потребителя от подписи, о чем делается запись, но при условии фиксации нарушения с применением технических средств (фото- и/или видеофиксация).
20. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение условий настоящего Договора по причине обстоятельств, вызванных действием непреодолимой силы (стихийные бедствия, катастрофы, введение режима чрезвычайного положения, разрыв/приостановление действия международного договора, аварии на газотранспортной системе), повлекших за собой неисполнение сторонами своих обязательств.
Глава 6. Заключительные положения
21. Договор вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента его заключения и действует на период эксплуатации газопотребляющих систем, а по расчетам и финансовым обязательствам – до полного их завершения.
22. Бытовой потребитель правомочен расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке при условии письменного уведомления поставщика не менее чем за тридцать календарных дней и полной оплаты использованного газа, пени, начисления за вмешательство, самовольное подключение, при их выставлении в платежных документах.
23. При недостижении согласия по спорным вопросам настоящего Договора споры и разногласия разрешаются в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Юридические адреса сторон
Поставщик: Бытовой потребитель:
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 12 ноября 2014 года № 117
Типовой договор розничной реализации
сжиженного нефтяного газа
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 229(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________
(место заключения договора)
"___" ________ 20__г.
__________________________________________________________________________
(наименование субъекта, осуществляющего розничную реализацию, учредительные
документы (устав и учредительный договор), свидетельство* или справка
о государственной регистрации/перерегистрации, дата и орган выдачи)
Примечание:* свидетельство о государственной (учетной) регистрации
(перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное
до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений
и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов
и представительств", является действительным до прекращения деятельности
юридического лица.
в лице _________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
именуемый в дальнейшем "Поставщик", действующий на основании
_______________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и ______________________________________________________,
(наименование потребителя)
именуемый в дальнейшем "Потребитель",
в лице _________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий
договор (далее – Договор) о нижеследующем.

19. Өнім берушінің өкілі осы Шарт бойынша тұрмыстық тұтынушы жіберген бұзушылықтар туралы актіні екі данада ресімдейді, олардың бірі тұрмыстық тұтынушыға беріледі. Актіге техникалық құралдарды қолдана отырып, бұзушылықтар (фото - және/немесе бейнетіркеу) тіркелген жағдайда, тұрмыстық тұтынушы оған қол қоюдан бас тартса да акт жарамды болып табылады, бірақ ол туралы жазба жазылады.
20. Тараптардың өз міндеттемелерін орындамауына әкеп соқтырған еңсерілмейтін күш салдарынан (дүлей зілзалалар, апаттар, төтенше жағдай режимін енгізу, халықаралық шарттың қолданылуын бұзу/тоқтата тұру, газ тасымалдау жүйесіндегі авария) туындаған мән-жайлар себебінен осы Шарттың талаптарын орындамағаны үшін Тараптар жауапкершіліктен босатылады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
21. Шарт оны жасасқан сәттен бастап күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады және газ тұтыну жүйелерін пайдалану кезеңінде, ал есеп айырысулар мен қаржылық міндеттемелер бойынша – олар толық аяқталғанға дейін қолданылады.
22. Тұрмыстық тұтынушы өнім берушіні кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын жазбаша хабардар еткен кезде және пайдаланылған газға төлемақы, төлем құжаттарында көрсетілген кезде – араласқаны, өз бетімен қосылғаны үшін өсімақы, есептеулер толық төленген жағдайда біржақты тәртіппен осы Шартты бұзуға құқылы.
23. Осы Шарттағы даулы мәселелер бойынша келісімге қол жеткізілмеген кезде даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
7-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары
Өнім беруші:                                     Тұрмыстық тұтынушы:
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 12 қарашадағы
№ 117 бұйрығына
2-қосымша
Сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің үлгі шарты
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________ 20___ жылғы "_____" ____________________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрі "Өнім беруші" деп аталатын,
__________________________________________________________________________
(бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын субъектінің атауы, құрылтайшы құжаттар (жарғы және құрылтай шарты), мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлігі* немесе анықтамасы, берілген күні мен берген орган)
Ескертпе:* "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
атынан ___________________________________________________________ негізінде
(құжаттың атауы)
әрекет ететін ______________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
бұдан әрі "Тұтынушы" деп аталатын
__________________________________________________________________________
(тұтынушының атауы)
оның атынан ___________________________________________негізінде әрекет ететін
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
екінші тараптан, бұдан әрі "Тараптар" деп аталатындар төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Глава 1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие термины и определения:
1) газ – сжиженный нефтяной газ;
2) газовое оборудование – технические изделия полной заводской готовности, используемые в качестве составных элементов газопроводов (компенсаторы, конденсатосборники, предохранительно-сбросная арматура, арматура трубопроводная запорная), а также газоиспользующие установки (газовые приборы, печи и плиты);
3) отключение от системы газоснабжения – комплекс газоопасных работ, выполняемых представителями поставщика и направленных на прекращение подачи газа к газовому оборудованию потребителя;
4) изменения схемы газоснабжения – изменение прокладки внутриквартирного газопровода и перенос газовых приборов;
5) газоснабжающая организация – владелец групповой резервуарной установки, осуществляющий розничную реализацию сжиженного нефтяного газа потребителю через групповые резервуарные установки;
6) приборы учета – средства измерений и другие технические средства, которые выполняют следующие функции: измерение, накопление, хранение, отображение информации о расходе, объеме, температуре, давлении газа и времени работы приборов;
7) нелегальное подключение – подключение потребителя к системе газоснабжения, выполненное при наличии пломбы (стакана-заглушки и пр.) поставщика, свидетельствующей об отключении потребителя от системы газоснабжения;
8) самовольное подключение – действия потребителя, направленные на подключение к системе газоснабжения собственными силами либо с помощью лиц, не имеющих на то специального разрешения;
9) бытовой потребитель – физическое лицо, приобретающее сжиженный нефтяной газ для бытовых нужд без целей использования в предпринимательской деятельности и дальнейшей их реализации;
10) фактическое проживание в жилом помещении бытового потребителя – численность постоянно (не менее одного месяца) проживающих в жилом помещении членов семьи бытового потребителя, иных проживающих лиц, в том числе и по договору найма (аренды);
11) несвоевременная оплата – неоплата/ненадлежащая оплата потребителем за потребленный газ по истечении срока оплаты, установленного законодательством и/или настоящим Договором;
12) кран на опуске – запорная арматура на газопроводе перед газовым оборудованием потребителя.
Глава 2. Предмет Договора
2. Поставщик осуществляет поставку газа до крана на опуске перед газовым оборудованием потребителя, который обязуется произвести оплату за потребленный газ и обеспечить надлежащее техническое состояние находящихся в его владении газового оборудования и приборов учета.

1-тарау. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) газ – сұйытылған мұнай газы;
2) газ жабдығы – газ құбырларының құрамдас элементтері ретінде пайдаланылатын, толықтай зауытта дайындалатын техникалық бұйымдар (компенсаторлар, конденсат жинақтары, сақтандыру-ығыстыру арматурасы, құбыр бекітпе арматура), сондай-ақ газ пайдаланушы қондырғылар (газ аспаптары, пештері мен плиталары);
3) газбен жабдықтау жүйесінен ажырату – өнім берушінің өкілдері орындайтын және тұтынушының газ жабдығына газ беруді тоқтатуға бағытталған газ қаупі бар жұмыстардың кешені;
4) газбен жабдықтау схемасын өзгерту – пәтерішілік газ құбырының аралық қабатын өзгерту және газ аспаптарын көшіру;
5) газбен жабдықтаушы ұйым – тұтынушыға топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын топтық резервуарлық қондырғының иесі;
6) есепке алу аспаптары – мынадай функцияларды: газды өлшеуді, жинауды, сақтауды, оның шығысы, көлемі, температурасы, қысымы және аспаптың жұмыс уақыты туралы ақпарат көрсетуді орындайтын өлшеу құралдары мен басқа да техникалық құралдар;
7) заңсыз қосылу – тұтынушыны газбен жабдықтау жүйесінен ажырату туралы куәландыратын өнім берушінің пломбасы (бітеуіш стакан және т.б.) болған кезде орындалған тұтынушының газбен жабдықтау жүйесіне қосылуы;
8) өздігінен қосылу – тұтынушының газбен жабдықтау жүйесіне өз күшімен не оған арнайы рұқсаты жоқ адамдардың көмегімен қосылуға бағытталған іс-әрекеті;
9) тұрмыстық тұтынушы – сұйытылған мұнай газын кәсіпкерлік қызметте пайдалану және оларды одан әрі өткізу мақсатынсыз, тұрмыстық мұқтаждар үшін сатып алатын жеке тұлға;
10) тұрмыстық тұтынушының тұрғын үй-жайында іс жүзінде тұруы – тұрмыстық тұтынушының тұрғын үй-жайында тұрақты (кемінде бір ай) тұратын отбасы мүшелерінің, өзге де тұратын адамдардың, оның ішінде жалға алу (жалдау) шарты бойынша тұратындар саны;
11) уақтылы ақы төлемеу – тұтынушының заңнамада және/немесе осы Шартта белгіленген ақы төлеу мерзімі өткен соң тұтынылған газ үшін ақы төлемеуі/тиісінше ақы төлемеуі;
12) ысырмалы кран – тұтынушының газ жабдығы алдындағы газ құбырындағы бекітпе арматура.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Өнім беруші тұтынушының газ жабдығы алдындағы ысырмалы кранға дейін газ беруді жүзеге асырады, ал тұтынушы тұтынылған газ үшін ақы төлеуді жүргізуге және оның иелігіндегі газ жабдығы мен есепке алу аспаптарының тиісті техникалық жай-күйін қамтамасыз етуге міндеттенеді.

3. Учет объема газа, израсходованного потребителем, производится по показателям прибора учета.
4. Газ, поставляемый по настоящему Договору, должен отвечать требованиям технических регламентов и национальных стандартов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.05.2025 № 206-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Права и обязанности сторон
5. Поставщик обязан:
1) осуществлять бесперебойное газоснабжение потребителя без ограничений;
2) обеспечить своих работников служебными удостоверениями, предъявляемыми потребителю при контрольных проверках;
3) проводить профилактическое обслуживание, диагностику, ремонт системы газоснабжения в соответствии с техническими регламентами;
4) обеспечивать аварийное обслуживание системы газоснабжения, газопотребляющей системы, газового оборудования потребителя;
5) на основании поданного потребителем заявления и других подтверждающих документов произвести изменение количества проживающих, сверку взаиморасчетов;
6) производить сверку показаний приборов учета газа один раз в полгода с оформлением акта сверки показаний прибора учета;
7) выставлять потребителю счета-извещения, содержащие, кроме иных, сведения о количестве потребленного газа и размере оплаты за расчетный период;
8) не менее чем за три календарных дня уведомить потребителя через органы управления кондоминиумом или иным способом о прекращении подачи газа в связи с проведением плановых ремонтных работ на газопроводах и сооружениях;
9) информировать потребителя через средства массовой информации о причинах недопоставки газа и производить перерасчет в соответствии с фактически поставленным объемом газа или поставкой газа другого качества, чем установленный настоящим Договором, по независящим от газоснабжающей организации обстоятельствам;
10) представлять справки, выписки о состоянии лицевого счета потребителя по его требованию;
11) приостанавливать газоснабжение потребителя при неудовлетворительном состоянии газопотребляющей системы или газового оборудования, угрозе аварии и создании угрозы жизни окружающим до полной ликвидации этих обстоятельств;
12) по требованию потребителя направлять своего представителя для выяснения причин неосуществления или осуществления газоснабжения ненадлежащего качества (с составлением соответствующего акта, а также акта, фиксирующего вред, причиненный жизни, здоровью или имуществу потребителя в связи с авариями, отсутствием или некачественным осуществлением газоснабжения);

3. Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша тұтынушы жұмсаған газдың көлемін есепке алу жүргізіледі.
4. Осы Шарт бойынша жеткізілетін газ Қазақстан Республикасының техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптарына сай болуға тиіс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.05.2025 № 206-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Өнім беруші:
1) тұтынушыны шектеусіз үзбей газбен жабдықтауды жүзеге асыруға;
2) өз жұмыскерлерін тұтынушыға бақылау мақсатындағы тексерулер кезінде көрсетілетін қызметтік куәліктермен қамтамасыз етуге;
3) техникалық регламенттерге сәйкес газбен жабдықтау жүйесіне профилактикалық қызмет көрсетуді, диагностика, жөндеу жүргізуге;
4) тұтынушының газбен жабдықтау жүйесіне, газ тұтыну жүйесіне, газ жабдығына авариялық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге;
5) тұтынушы берген өтініштің және басқа да растаушы құжаттардың негізінде тұратындардың санын өзгертуді, өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге;
6) есепке алу аспабының көрсеткіштерін салыстырып тексеру актісін ресімдей отырып, жарты жылда бір рет газды есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін салыстырып тексеруді жүргізуге;
7) тұтынушыға өзгелерден басқа, газды тұтыну саны туралы және есеп айырысу кезеңі үшін ақы төлеу мөлшері туралы мәліметтерді қамтитын хабарлама-шот ұсынуға;
8) кондоминиумды басқару органдары арқылы немесе өзге тәсілмен газ құбырлары мен құрылыстарда жоспарлы жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты газ беруді тоқтату туралы кемінде күнтізбелік үш күн бұрын тұтынушыны хабардар етуге;
9) тұтынушыны газдың толық жеткізілмеу себептері туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етуге және іс жүзінде жеткізілген газ көлеміне немесе газбен жабдықтаушы ұйымға байланысты емес жағдайлар бойынша осы Шартта белгіленгеннен басқа сападағы газды беруге сәйкес қайта есептеу жүргізуге;
10) тұтынушының талап етуі бойынша оның жеке шотының жай-күйі туралы анықтама, үзінді көшірме беруге;
11) газ тұтыну жүйесі немесе газ жабдығы қанағаттанғысыз жай-күйде болған, авария қаупі және осы жағдайлар толық жойылғанға дейін айналадағылардың өміріне қауіп тудырған кезде тұтынушыны газбен жабдықтауды тоқтата тұруға;
12) тұтынушының талап етуі бойынша газбен жабдықтаудың жүзеге асырылмау немесе тиісті емес сапада жүзеге асырылу себептерін анықтау (тиісті актіні, сондай-ақ аварияларға, газбен жабдықтаудың болмауына немесе сапасыз жүзеге асырылуына байланысты тұтынушының өміріне, денсаулығына немесе мүлкіне келтірілген зиянды тіркейтін актіні жасаумен) үшін өзінің өкілін жіберуге;

13) по требованию потребителя представлять информацию об установленных розничных ценах на газ для населения, нормах потребления газа, применяемых коэффициентах;
14) выполнять обязанности, предусмотренные действующими нормативными актами, а также настоящим Договором.
6. Потребитель обязан:
1) оплатить стоимость потребленного газа в соответствии с разделом 4 настоящего Договора до двадцать пятого числа месяца, следующего за расчетным;
2) при установке прибора учета подбирать его исходя из технических характеристик газового оборудования;
3) использовать прибор учета, включенный в Государственный реестр средств измерений Республики Казахстан, прошедший поверку и регистрацию у поставщика;
4) ежемесячно, до двадцать пятого числа расчетного месяца включительно, сообщать поставщику показания прибора учета любым удобным для себя способом;
5) обеспечивать доступ представителей поставщика для снятия показаний и осмотра прибора учета газа, устранения аварий, контрольного осмотра технического состояния и безопасности участка газовых сетей и оборудования, уточнений численности проживающих, отключения газового прибора от системы газоснабжения, проверки исправности отключающих устройств и пломб, установленных заводом-изготовителем, юридическими лицами, аккредитованными на поверку средств измерений, поставщиком;
6) обеспечивать сохранность и целостность приборов учета (при его наличии) и пломб завода-изготовителя, юридических лиц, аккредитованных на поверку средств измерений, поставщика;
7) предъявить необходимые документы для проверки правильности оплаты;
8) при обнаружении запаха газа в квартире, подвале, подъезде, во дворе на улице – сообщить в аварийную службу по телефону ___________________;
9) не допускать самовольного изменения имеющихся схем системы газоснабжения поставщика;
10) использовать газовое оборудование по назначению.
7. Поставщик имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать от потребителя оплату за поставленный газ;
2) осуществлять учет потребления газа;
3) организовать сбор платежей с потребителя за потребленный газ;
4) требовать допуска в занимаемое потребителем помещение в следующих случаях:
осмотра и технического обслуживания газового оборудования потребителя, приборов учета;
выполнения плановых и внеплановых ремонтных работ;
предупреждения и ликвидации аварийных ситуаций;
5) контролировать окончание срока межповерочного интервала прибора учета, выдавать потребителю уведомления о поверке прибора учета;
6) производить пломбировку приборов учета потребителя;

13) тұтынушының талап етуі бойынша халық үшін газға белгіленген бөлшек сауда бағасы, газды тұтыну нормалары, қолданылатын коэффициенттер туралы ақпарат беруге;
14) қолданыстағы нормативтік актілерде, осы Шартта көзделген міндеттерді орындауға міндетті.
6. Тұтынушы:
1) тұтынылған газдың құнын осы Шарттың 4-бөліміне сәйкес есептіден кейінгі айдың жиырма бесінші күніне дейін төлеуге;
2) есепке алу аспабын орнату кезінде оны газ жабдығының техникалық сипаттамаларын ескере отырып таңдап алуға;
3) Қазақстан Республикасы өлшеу құралдарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген, тексеруден өткен және өнім берушінің тіркеуінен өткен есепке алу аспабын пайдалануға;
4) ай сайын, есеп айырысу айының жиырма бесінші күнін қоса алғанда өнім берушіге өзіне ыңғайлы кез келген тәсілмен есепке алу аспабының көрсеткіштерін хабарлауға;
5) өнім берушінің өкілдерінің газды есепке алу аспабының көрсеткіштерін алу және қарау, аварияларды жою, газ желілері учаскесінің және жабдықтардың техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігін бақылау мақсатында қарау, тұратындардың санын нақтылау, газ аспабын газбен жабдықтау жүйесінен ажырату, ажыратқыш қондырғылар мен әзірлеуші зауыт, өлшем құралдарын тексеруге аккредиттелген заңды тұлғалар, өнім беруші орнатқан пломбалардың жарамдылығын тексеру үшін қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
6) есепке алу аспаптарының (ол болған кезде) және әзірлеуші зауыттың, өлшем құралдарын тексеруге аккредиттелген заңды тұлғалардың, өнім берушінің пломбаларының сақталуы мен бүтіндігін қамтамасыз етуге;
7) ақы төлеу дұрыстығын тексеру үшін қажетті құжаттарды ұсынуға;
8) пәтерде, жертөледе, кіреберісте, көшедегі аулада газдың иісі байқалған кезде - _____________ телефоны арқылы авариялық қызметке хабарлауға;
9) өнім берушінің газбен жабдықтау жүйесінің бар схемаларын өздігінен өзгертуге жол бермеуге;
10) газ жабдығын мақсатына сай пайдалануға міндетті.
7. Өнім беруші:
1) тұтынушыдан жеткізілген газ үшін төлемақыны уақтылы және толық көлемде алуға;
2) газдың тұтынылуын есепке алуды жүзеге асыруға;
3) тұтынушыдан тұтынылған газ үшін төлемдер жинауды ұйымдастыруға;
4) мына жағдайларда:
тұтынушының газ жабдығын, есепке алу аспаптарын қарау мен техникалық қызмет көрсеткенде;
жоспарлы және жоспардан тыс жөндеу жұмыстары орындалғанда;
авариялық жағдайлардың алдын алу мен оларды жойғанда тұтынушы алып отырған үй-жайға кіруді талап етуге;
5) есепке алу аспабының салыстыруаралық интервалы мерзімінің аяқталуын бақылауға, тұтынушыға есепке алу аспабын тексеру туралы хабарлама беруге;
6) тұтынушының есепке алу аспаптарын пломбалауды жүргізуге;

7) производить начисление по норме потребления (средней мощности газового оборудования для коммунально-бытовых потребителей) потребителям:
пользующимся приборами учета газа, не зарегистрированными поставщиком;
пользующимся приборами учета газа с нарушенной целостностью пломб завода-изготовителя, юридических лиц, аккредитованных на поверку средств измерений, поставщика;
8) принимать меры воздействия к потребителю при несвоевременной оплате за потребленный газ и услуги по техническому обслуживанию газопотребляющей системы в виде:
письменного уведомления;
взыскания задолженности через суд;
отключения от системы газоснабжения путем закрытия крана на опуске с дальнейшим пломбированием или отключением на сварку при условии предупреждения потребителя не менее чем за месяц;
9) прекратить подачу газа в отдельные помещения, подъезды, дома, отключить газовые стояки или отдельные помещения немедленно путем отключения на сварку в следующих случаях:
нарушения требований по безопасной эксплуатации газового оборудования и эксплуатации приборов учета, создающих угрозу для здоровья, жизни, имуществу граждан, окружающей среды;
самовольного и/или нелегального подключения к системе газоснабжения.
При этом после оплаты стоимости работ по подключению поставщик восстанавливает предоставление услуг по газоснабжению потребителю.
10) прекратить подачу газа по письменному заявлению потребителя;
11) прекращение подачи газа фиксируется актом.
8. Потребитель имеет право:
1) использовать газ в необходимом ему количестве без ограничений в потреблении;
2) провести сверку взаиморасчетов с поставщиком;
3) получать информацию о цене и порядке расчетов за потребленный газ;
4) вносить предварительную оплату;
5) получать выписку с лицевого счета;
6) расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке при условии уведомления об этом поставщика не менее чем за тридцать календарных дней и внесения полной оплаты за потребленный газ, пени, начисления за вмешательство, самовольное подключение при выставлении их в счетах-извещениях, уведомлениях;
7) при расторжении настоящего Договора, при произведении потребителем предоплаты, требовать возврата суммы – разницы, оставшейся после оплаты потребителем фактически использованного объема газа (согласно акту сверки).
Глава 4. Учет и оплата за газ
9. Оплата за газ производится потребителем в кассу поставщика организации либо в расчетно-кассовые отделы организаций, с которыми поставщиком заключены договоры на прием платежей, до двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным.
Расчетный период для оплаты потребленного газа устанавливается равным календарному месяцу.

7) мыналарға:
газды есепке алу аспаптарын пайдаланатын, өнім беруші тіркемеген;
әзірлеуші зауыттың, өлшем құралдарын тексеруге аккредиттелген заңды тұлғалардың, өнім берушінің пломбаларының бүтіндігін бұза отырып, газды есепке алу аспаптарын пайдаланатын тұтынушыларға тұтыну нормасы (коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар үшін газ жабдығының орташа қуаты) бойынша есептеу жүргізуге;
8) тұтынылған газ және газ тұтыну жүйесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтер үшін уақтылы ақы төлемеген кезде мына:
жазбаша хабардар ету;
берешекті сот арқылы өндіріп алу;
тұтынушыға кемінде бір ай бұрын ескерткен жағдайда одан әрі пломбалаумен немесе дәнекерлеуге ажыратумен ысырмалы кранды жабу жолымен газбен жабдықтау жүйесінен ажырату түрінде тұтынушыға ықпал ету шараларын қолдануға;
9) мынадай жағдайларда:
газ жабдығын пайдалану және азаматтардың денсаулығына, өміріне, мүлкіне, қоршаған ортаға қауіп тудыратын есепке алу аспаптарын пайдалану қауіпсіздігі жөніндегі талаптар бұзылғанда;
газбен жабдықтау жүйесіне өздігінен және/немесе заңсыз қосылғанда жекелеген үй-жайларға, кіреберістерге, үйлерге газ беруді тоқтатуға, газ тіреушелерді немесе жекелеген үй-жайларды дәнекерлеуге ажырату жолымен газ беруді тез арада тоқтатуға құқылы.
Бұл ретте қосу жөніндегі жұмыстардың құнына ақы төленгеннен кейін беруші тұтынушыға газбен жабдықтау жөнінде қызметтер көрсетуді қалпына келтіреді;
10) тұтынушының жазбаша өтініші бойынша газ беруді тоқтатуға құқылы;
11) газ берудің тоқтатылуы актімен тіркеледі.
8. Тұтынушы:
1) газды өзіне қажетті санда тұтынуға шектеусіз пайдалануға;
2) өнім берушімен өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге;
3) тұтынылған газдың бағасы және олар үшін есеп айырысу тәртібі туралы ақпарат алуға;
4) алдын ала төлемақы енгізуге;
5) жеке шоттан үзінді көшірме алуға;
6) өнім берушіге кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын хабарлау және тұтынылған газ үшін толық төлемақы, оларды хабарлама-шоттарда, хабарламаларда көрсеткен жағдайда араласқаны, өздігінен қосылғаны үшін өсімақы, есептеулер толық төленген кезде бір жақты тәртіппен осы Шартты бұзуға;
7) егер тұтынушы алдына ала төлем жүргізсе, осы Шарт бұзылған кезде соманы – тұтынушы газдың іс жүзінде пайдаланылған көлеміне ақы төлегеннен кейін қалған айырманы қайтаруын талап етуге (салыстырып тексеру актісіне сәйкес) құқылы.
4-тарау. Газды есепке алу және ол үшін ақы төлеу
9. Тұтынушы газ үшін ақы төлеуді өнім берушінің кассасына не төлемдерді қабылдау үшін өнім беруші шарттар жасасқан ұйымдардың кассалық-есеп айырысу бөлімдеріне есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күніне дейін жүргізеді.
Тұтынылған газдың ақысын төлеу үшін есеп айырысу кезеңі бір күнтізбелік айға тең болып белгіленеді.

10. Учет и начисление оплаты за газ при отсутствии приборов учета производятся в следующем порядке:
по нормам потребления газа, для бытовых потребителей;
по мощности газопотребляющего оборудования для коммунально-бытовых потребителей.
11. Отапливаемая площадь здания (строения, сооружения) определяется как площадь этажей (в том числе и мансардного, отапливаемых цокольного и подвального) здания, измеряемая в пределах внутренних поверхностей наружных стен, включая площадь, занимаемую перегородками и внутренними стенами.
12. Количество отапливаемой площади, проживающих людей оформляется двухсторонним актом. Такой акт является неотъемлемой частью Договора и основанием для начисления и взимания оплаты, начиная с даты его составления. При отказе одной из сторон подписывать акт, спор разрешается повторным обмером площади представителем поставщика с участием потребителя.
13. Приборы учета, которые установлены у потребителя, должны быть поверены и опломбированы юридическим лицом, аккредитованным на поверку средств измерений.
14. Потребитель обязан ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа каждого месяца, сообщать поставщику о показаниях прибора учета и производить оплату потребленного объема газа исходя из существующих показаний.
15. При неоднократном (2 и более раза) отказе потребителя в допуске представителей поставщика к прибору учета, потребителю направляется или вручается под роспись извещение о сроке (не менее чем за одну неделю) снятия показаний счетчика представителем поставщика.
16. При отказе потребителя в снятии показаний с счетчика после получения извещения представителя поставщика, поставщик производит расчет платы за газ исходя из нормативов потребления – для бытовых потребителей или мощности газопотребляющего оборудования – для коммунально-бытовых потребителей, начиная с месяца, в котором было проведено последнее снятие показаний счетчика.
17. В период осуществления ремонта, замены, поверки прибора учета, не превышающий тридцать календарных дней, количество потребленного газа исчисляется как среднемесячный объем по указанному счетчику.
18. По истечении срока поверки прибора учета газа, при непроведении своевременной его поверки потребителем, поставщик учет газа и начисление производит по действующим нормам потребления для бытовых потребителей, по мощности газового оборудования – коммунально-бытовых потребителей.
19. При обнаружении у потребителя самовольного либо нелегального подключения к системе газоснабжения поставщик производит перерасчет размера платы без надлежащего учета газопотребления за шесть месяцев, предшествующих месяцу, в котором было выявлено совершение указанного действия, до дня устранения нарушений включительно, по действующим нормам потребления для бытовых потребителей, по мощности газопотребляющего оборудования для коммунально-бытовых потребителей.

10. Есепке алу аспаптары болмаған кезде газды есепке алу және ол үшін төлемақы есептеу мынадай тәртіппен:
тұрмыстық тұтынушылар үшін – газ тұтыну нормалары бойынша;
коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар үшін – газ тұтыну жабдығының қуаты бойынша жүргізіледі.
11. Ғимараттың (құрылыстың, құрылысжайдың) жылытылатын алаңы ішкі қабырғалары алып жатқан алаңды қоса алғанда, сыртқы қабырғалардың ішкі үстіңгі беттері шегінде өлшенетін ғимараттың қабаттарының (оның ішінде мансардтық, жылытылатын цоколь және жертөле) алаңы ретінде айқындалады.
12. Жылытылатын алаңның, тұратын адамдардың саны екіжақты актімен ресімделеді. Мұндай акт Шарттың ажырамас бөлігі және ол жасалған күннен бастап төлемақы есептеу және алу үшін негіз болып табылады. Тараптардың біреуі актіге қол қоюдан бас тартқан кезде дау тұтынушының қатысуымен өнім беруші өкілінің алаңды қайта өлшеуімен шешіледі.
13. Тұтынушыда орнатылған есепке алу аспаптарын өлшем құралдарын тексеруге аккредиттелген заңды тұлға тексеруге және пломбалауға тиіс.
14. Тұтынушы ай сайын, әрбір айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей өнім берушіге есепке алу аспабының көрсеткіштері туралы хабарлауға және қолда бар көрсеткіштерді ескере отырып, газдың тұтынылған көлеміне ақы төлеуді жүргізуге міндетті.
15. Тұтынушы өнім берушінің өкілдерін есепке алу аспабына қол жеткізуден бірнеше рет (2 және одан көп рет) бас тартқан кезде тұтынушыға есептеуіш көрсеткіштерін алу мерзімі туралы (кемінде бір апта бұрын) өнім берушінің өкілі хабарлама жібереді немесе қол қойдырып тапсырады.
16. Өнім беруші өкілінің хабарламасын алғаннан кейін тұтынушы есептеуіштен көрсеткіштерді алуға рұқсат бермеген кезде, өнім беруші есептеуіштің көрсеткіштерін соңғы алу жүргізілген айдан бастап тұрмыстық тұтынушылар үшін – тұтыну нормативтерін немесе коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар үшін – газ тұтыну жабдығының қуатын негізге ала отырып, газ үшін төлемақыны есептеуді жүргізеді.
17. Есепке алу аспабын жөндеу, ауыстыру, тексеру жүзеге асырылатын күнтізбелік отыз күннен аспайтын кезеңде тұтынылған газдың саны көрсетілген есептеуіш бойынша орташа айлық көлем ретінде есептеледі.
18. Газды есепке алу аспабын тексеру мерзімі аяқталғаннан кейін тұтынушы оны тексеруді уақтылы жүргізбеген кезде өнім беруші газды есепке алуды және есептеуді тұрмыстық тұтынушылар үшін – қолданыстағы тұтыну нормалары бойынша, коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар үшін – газ жабдығының қуаты бойынша жүргізеді.
19. Тұтынушыда газ жабдығына өздігінен не заңсыз қосылу анықталған кезде өнім беруші көрсетілген іс-қимылдың жасалғаны анықталған айдың алдындағы алты ай ішінде бұзушылықтарды жою күнін қоса алғанда газ тұтынуды тиісінше есепке алмай, тұрмыстық тұтынушылар үшін қолданыстағы тұтыну нормалары бойынша, коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар үшін – газ тұтыну жабдығының қуаты бойынша төлемақы мөлшерін қайта есептеуді жүргізеді.

Глава 5. Ответственность сторон
20. Поставщик несет ответственность за надлежащее качество газа и его бесперебойность поставки до крана на опуске потребителя.
21. При нарушении поставщиком условий договора поставщик возмещает потребителю понесенные в связи с этим убытки.
22. Потребитель несет ответственность за своевременность и полноту оплаты за потребленный газ, своевременность и достоверность показаний прибора учета, своевременность поверки приборов учета.
23. Днем просрочки оплаты считается двадцать шестое число месяца, следующего за расчетным.
24. При просрочке оплаты платежей потребитель выплачивает неустойку в размере 1,5 ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от просроченной к оплате суммы за каждый день просрочки.
25. При повреждении/срыве пломб завода-изготовителя поставщика, юридических лиц, аккредитованных на поверку средств измерений с прибора учета поставщик производит перерасчет оплаты по средней мощности газовой плиты либо прекратить подачу газа без предупреждения об этом потребителя.
26. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение условий настоящего Договора по причине обстоятельств, вызванных действием непреодолимой силы (стихийные бедствия, катастрофы, введение режима чрезвычайного положения, разрыв/приостановление действия международного договора, аварии на газотранспортной системе), повлекших за собой прекращение поставок газа.
Глава 6. Заключительные положения Договора
27. Договор вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента его заключения и носит бессрочный характер.
28. Акты и уведомления, составленные поставщиком, считаются врученными с момента их получения нарочным, по почте потребителю, а также лицами, находящимися в помещении потребителя на иных основаниях (наниматели, работники потребителя и другие).
29. Случаи споров, не предусмотренные в данном Договоре, или споры по Договору, по которым не достигнуто согласие сторон, разрешаются в судебном порядке.
Глава 7. Юридические адреса сторон
Поставщик: Потребитель:
Приложение 3
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 12 ноября 2014 года № 117
Типовой договор технического обслуживания
газопотребляющих систем и газового оборудования
коммунально-бытовых и бытовых потребителей
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 229(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
г. ________ ____
_____________ 20 ___ года
______________________________________________________________________
в лице ________________________________________________________________,
(наименование юридического лица) (должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
действующего на основании _____________________________________________,
(устава, положения, доверенности и так далее)
именуемое в дальнейшем "Исполнитель", с одной стороны, и
______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество при его наличии, либо наименование юридического лица)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Заказчик", именуемые в дальнейшем "Стороны",
заключили настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем.

5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
20. Өнім беруші газдың тиісті сапасы және тұтынушының ысырмалы кранына дейін газдың үздіксіз берілуі үшін жауапты болады.
21. Өнім беруші Шарттың талаптарын бұзған кезде тұтынушыға осыған байланысты шеккен шығындарды өтейді.
22. Тұтынушы тұтынылған газ үшін төлемақының уақтылылығы мен толықтығы, есепке алу аспабы көрсеткіштерінің уақтылылығы мен дұрыстығы, есепке алу аспаптарын тексеру уақтылылығы үшін жауапты болады.
23. Есептік айдан кейінгі айдың жиырма алтыншы күні төлемақының мерзімі өткен күн болып саналады.
24. Төлемдерге ақы төлеу мерзімі өткен кезде тұтынушы мерзімі өткен әрбір күн үшін ақы төлеу мерзімі өткен сомадан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 1,5 мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлейді.
25. Өнім берушінің әзірлеуші зауытының, өлшеу құралдарын тексеруге аккредиттелген заңды тұлғалардың есепке алу аспабының пломбалары зақымдалған/бұзылған кезде өнім беруші газ плитасының орташа қуаты бойынша төлемақыны қайта есептеуді жүргізеді не тұтынушыға бұл туралы ескертпестен, газ беруді тоқтатады.
26. Тараптар газ беруді тоқтатуға әкеп соқтырған еңсерілмейтін күш салдарынан (дүлей зілзалалар, апаттар, төтенше жағдай режимін енгізу, халықаралық шарттың қолданылуын бұзу/тоқтата тұру, газ тасымалдау жүйесіндегі авария) туындаған мән-жайлар себебінен осы Шарттың талаптарын орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
6-тарау. Шарттың қорытынды ережелері
27. Шарт оны жасасқан сәттен бастап күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады және мерзімсіз сипатта болады.
28. Өнім беруші жасаған актілер мен хабарламалар тұтынушы, сондай-ақ өзге негіздерде (жалға алушылар, тұтынушының қызметкерлері және басқалар) тұтынушының үй-жайында болған адамдар қолма-қол, пошта арқылы алған сәттен бастап тапсырылған болып табылады.
29. Осы Шартта көзделмеген дау жағдайлары немесе Тараптардың келісіміне қол жетпеген Шарт бойынша даулар сот тәртібімен шешіледі.
7-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары
Өнім беруші:                                                 Тұтынушы:
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 12 қарашадағы
№ 117 бұйрығына
3-қосымша
Коммуналдық-тұрмыстық және тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтынушы жүйелері мен газ жабдықтарына техникалық қызмет көрсетудің үлгі шарты
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________ қ.
20____ жылғы __________
Бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын, _________________________________________
атынан ______________________________ негізінде әрекет
(заңды тұлғаның аты)       (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда)
ететін ___________________________________________ бір тараптан, және бұдан әрі
(жарғы, ереже, сенімхат және тағы басқалары)
"Тапсырыс беруші" деп аталатын, ____________________________________ атынан,
____________________________________________________________екінші тараптан,
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), не заңды тұлғаның аты)
бұдан әрі "Тараптар" деп аталатындар төмендегілер туралы осы шартты жасасты:

Глава 1. Предмет Договора
1. В соответствии с настоящим Договором исполнитель обязуется производить выполнение работ по техническому обслуживанию газопотребляющих систем, установленных в жилом (нежилом) помещении заказчика, который, в свою очередь, обязуется принимать и оплачивать вышеуказанные работы.
2. Техническое обслуживание газопотребляющих систем включает в себя:
1) проверку (визуальную) соответствия установки газового оборудования и прокладки газопроводов проекту газоснабжения и карточке абонента;
2) проверку (визуальную) наличия свободного доступа к газопроводам и газовому оборудованию;
3) проверку состояния окраски и креплений газопровода, наличие и целостность футляров в местах прокладки газопроводов через наружные и внутренние конструкции зданий;
4) проверку герметичности соединений газопроводов и арматуры, бытового газового оборудования приборным методом или мыльной эмульсией;
5) проверку целостности и укомплектованности газового оборудования;
6) проверку работоспособности и смазку кранов, установленных на газопроводах;
7) проверку наличия тяги в дымовых и вентиляционных каналах, состояние соединительных труб газового оборудования с дымовым каналом, наличие притока воздуха для горения;
8) разборку и смазку кранов бытового газового оборудования;
9) проверку работоспособности автоматики безопасности бытового газового оборудования, ее наладку и регулировку;
10) очистку горелок от загрязнений, регулировку процесса сжигания газа на всех режимах работы оборудования;
11) выявление необходимости замены или ремонта отдельных узлов и деталей газового оборудования;
12) проверку наличия специальных табличек у газовых горелок, приборов с отводом продуктов сгорания в дымоход, предупреждающих об обязательной проверке наличия тяги до и после розжига оборудования;
13) ежегодный инструктаж потребителей по правилам безопасного пользования газом в быту с предоставлением памятки с указанием даты следующего технического обслуживания и контактных данных исполнителя;
14) обслуживание шкафных регуляторных пунктов, установок защиты газопроводов от коррозии (при их наличии);
15) покраску газопроводов, принадлежащих заказчику, по мере необходимости;
16) очистку газопотребляющих систем от водяных ледяных закупорок при необходимости.
3. Наименование, тип и количество газового оборудования, подлежащего техническому обслуживанию, указываются в карточке абонента, оформляемой по форме согласно приложению к настоящему Договору.
4. Работы по ремонту внутридомового газового оборудования и работы, не предусмотренные в настоящем Договоре, в том числе с заменой узлов и деталей, осуществляются по заявке заказчика за отдельную плату.

1-тарау. Шарттың нысанасы
1. Осы Шартқа сәйкес Орындаушы Тапсырыс берушінің тұрғын (тұрғын емес) үй-жайында орнатылған газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарын жүргізуге міндеттенеді, ол өз кезегінде, жоғарыда көрсетілген жұмыстарды қабылдауға және оған ақы төлеуге міндеттенеді.
2. Газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мыналарды қамтиды:
1) газ жабдығын орнатудың және газ құбырларын тартудың газбен жабдықтау жобасына және абонент карточкасына сәйкестігін тексеру (визуалды түрде);
2) газ құбырларына және газ жабдығына еркін қол жеткізудің бар-жоғын тексеру (визуалды түрде);
3) газ құбырларының боялу және бекітілу жай-күйін, ғимараттың сыртқы және ішкі конструкциялары арқылы газ құбырлары тартылатын жерлерде футлярлардың болуын және тұтастығын тексеру;
4) газ құбырларының және арматураның, тұрмыстық газ жабдықтарының герметикалық жалғанған жерлерін аспаптық әдіспен немесе сабынды эмулсиямен тексеру;
5) газ жабдығының тұтастығы мен жарақталуын тексеру;
6) газ құбырларында орнатылған крандардың жұмыс қабілеттілігі мен майлануын тексеру;
7) түтіндік және желдеткіш каналдардың тарту күшін, газ жабдығын түтіндік каналымен жалғастырушы құбырлардың жай-күйін, жану үшін ауа ағымының бар-жоғын тексеру;
8) тұрмыстық газ жабдығының крандарын бөлшектеу және майлау;
9) тұрмыстық газ жабдығының қауіпсіздік автоматикасының жұмыс қабілеттілігін, оның жөнделгендігін және реттелгендігін тексеру;
10) жанарғыны ластанудан тазалау, жабдықтың барлық жұмыс режимінде газдың жану процесін реттеу;
11) газ жабдығының жекелеген тораптары мен бөлшектерін ауыстыру немесе жөндеу қажеттілігін анықтау;
12) газ жанарғысының, жабдықты жандырғанға дейін және одан кейін түтін тартқыштың болуын міндетті тексеру туралы ескертетін түтіндікке жану өнімін бұратын аспаптардың қасында арнайы тақтайшалардың бар-жоғын тексеру;
13) тұтынушыларға келесі техникалық қызмет көрсету күні мен Орындаушының байланыс деректері көрсетілген жадынама бере отырып, тұрмыста газды қауіпсіз пайдалану қағидалары бойынша жыл сайынғы нұсқама беру;
14) шкафтағы реттеуіш пункттеріне, газ құбырларын тоттанудан қорғау қондырғыларына қызмет көрсету (олар болған жағдайда);
15) Тапсырыс берушіге тиесілі газ құбырларын қажеттілігіне қарай сырлау;
16) қажет болған кезде газ тұтыну жүйелерін сулы-мұзды бітелулерінен тазарту.
3. Техникалық қызмет көрсетуге жататын газ жабдығының атауы, тұрпаты мен саны осы Шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделетін абонент карточкасында көрсетіледі.
4. Үйішілік газ жабдығын жөндеу жөніндегі жұмыстар және осы Шартта көзделген жұмыстар, оның ішінде тораптар мен бөлшектерді ауыстыру тапсырыс берушінің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.

5. Работы, перечисленные в пункте 2 настоящего Договора, осуществляются при наличии у заказчика газового оборудования, соответствующего техническим регламентам и национальным и (или) межгосударственным стандартам, исправных и своевременно прошедших осмотры дымовых и вентиляционных каналов.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.05.2025 № 206-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Права и обязанности исполнителя
6. Исполнитель обязан:
1) обеспечивать своевременное и качественное выполнение работ по техническому обслуживанию в соответствии с условиями Договора;
2) выполнять техническое обслуживание газопотребляющих систем не реже одного раза в год;
3) при обращении заказчика о необходимости проведения внеплановых работ (ремонт по заявке), выполнить их в согласованные сроки;
4) проводить первичный и повторный инструктажи заказчика по эксплуатации газового оборудования;
5) уведомить поставщика газа о необходимости прекращения подачи газа заказчику в следующих случаях:
при самовольном переносе, монтаже и демонтаже установленного газового оборудования, и самовольной установке дополнительного газового оборудования, использовании газового оборудования не по назначению, эксплуатации газового оборудования с нарушением требований инструкций по их эксплуатации;
6) при прекращении действия настоящего Договора уведомить поставщика газа о прекращении технического обслуживания газопотребляющей системы и газового оборудования заказчика.
7. Исполнитель имеет право:
1) уведомить поставщика газа о необходимости прекращения подачи газа заказчику в следующих случаях:
во время ликвидации аварий;
во время проведения плановых ремонтных работ;
при неудовлетворительном состоянии и неисправности газового оборудования, дымовых и вентиляционных каналов, отсутствии актов обследования с положительным заключением о техническом состоянии;
при самовольном переносе, монтаже и демонтаже газового оборудования, самовольной установке дополнительного газового оборудования, использовании газового оборудования не по назначению, эксплуатации газового оборудования с нарушением требований инструкций по их эксплуатации;
по истечении двух месяцев после письменного предупреждения заказчика, при необеспечении заказчиком доступа представителям исполнителя для технического обслуживания (ремонта) газопотребляющих систем и газового оборудования. При этом исполнитель не несет ответственности за потери, убытки, возникшие у заказчика в результате прекращения подачи газа по вышеуказанным основаниям;

5. Осы Шарттың 2-тармағында санамаланған жұмыстар тапсырыс берушіде техникалық регламенттер мен ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес келетін, дұрыс жұмыс істейтін және түтін мен желдетпе арналары тексерістерден уақтылы өткізілген газ жабдығы болған кезде іске асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.05.2025 № 206-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Орындаушының құқықтары мен міндеттері
6. Орындаушы:
1) Шарттың талаптарына сәйкес техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды уақытылы және сапалы орындауды қамтамасыз етуге;
2) газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді жылына кемінде бір рет орындауға;
3) тапсырыс беруші жоспардан тыс жұмыстарды (өтінім бойынша жөндеу) жүргізу қажеттігі туралы өтініш жасаған кезде, оларды келісілген мерзімдерде орындауға;
4) Тапсырыс берушіні газ жабдығын пайдалану жөнінде бастапқы және қайта нұсқамадан өткізуге;
5) газ берушіні Тапсырыс берушіге газ беруді тоқтату қажеттілігі туралы мынадай жағдайларда хабардар етуге:
орнатылған газ жабдығын өз бетінше тасымалдау, монтаждау және бөлшектеу және қосымша газ жабдығын өз бетінше орнату, газ жабдығын мақсатынан тыс пайдалану, оларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын бұза отырып, газ жабдығын пайдалану кезінде;
6) осы Шарттың қолданылуы тоқтатылған кезде Тапсырыс берушінің газ тұтыну жүйесі мен газ жабдығына техникалық қызмет көрсетуді тоқтату туралы газ берушіні хабардар етуге міндетті.
7. Орындаушы:
1) газ берушіні Тапсырыс берушіге газ беруді тоқтату қажеттілігі туралы мынадай жағдайларда:
аварияларды жою кезінде;
жоспарлы жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде;
газ жабдығының, түтіндік және желдеткіш каналдарының қанағаттанарлықсыз жай-күйінде және бұзылған жағдайында, техникалық жай-күйі туралы оң қорытындымен қоса тексеру актілері болмаған кезде;
газ жабдығын өз бетінше ауыстыру, монтаждау және демонтаждау, қосымша газ жабдығын өз бетінше орнату, газ жабдығын мақсатқа сай пайдаланбау, оларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын бұза отырып газ жабдығын пайдалану кезінде;
Тапсырыс беруші газ тұтыну жабдықтарына және газ жабдығына техникалық қызмет көрсету (жөндеу) үшін Орындаушының өкілдеріне қол жеткізуді қамтамасыз етпеген кезде, оны жазбаша ескерткеннен кейін екі ай өткен соң хабардар етуге құқылы. Бұл ретте Орындаушы жоғарыда көрсетілген негіздер бойынша газ беруді тоқтату нәтижесінде Тапсырыс берушіде пайда болған шығындар, залалдар үшін жауапты болмайды;

2) по заявке заказчика производить пуск вновь установленного газового оборудования действующей газопотребляющей системы, ремонт, замену узлов и деталей газовых приборов за отдельную плату, не предусмотренную настоящим Договором.
Глава 3. Права и обязанности заказчика
8. Заказчик обязан:
1) обеспечить эксплуатацию газового оборудования в соответствии с инструкциями по их эксплуатации;
2) при неисправности газового оборудования, дымовых и вентиляционных каналов, появлении запаха газа немедленно прекратить пользование газом и сообщить исполнителю и в аварийную службу газораспределительной организации, владельцу групповой резервуарной установки или владельцу газонаполнительной станции;
3) не перекрывать, не закупоривать, не заклеивать, не засорять дымовые и вентиляционные каналы;
4) обеспечивать доступ представителю исполнителя (по предъявлению служебного удостоверения или документа, удостоверяющего личность) к газовому оборудованию для осмотра, при необходимости ремонта, а при аварийных ситуациях – в любое время суток. При проведении исполнителем технического обслуживания представить копию проекта газоснабжения (исполнительно-технической документации) на газифицированный объект;
5) не производить и не допускать проведение работ по самовольной газификации, демонтажу, изменению конструкции и ремонту (в том числе замене) действующего оборудования и газопроводов, дымовых и вентиляционных каналов, монтажу дополнительного газового оборудования;
6) не загромождать места расположения кранов на вводе перед газовым оборудованием и на разводке (стояки);
7) устранить выявленные исполнителем нарушения, согласно акту по устранению нарушений по безопасной эксплуатации газового оборудования;
8) в течение пяти рабочих дней сообщать исполнителю об изменении количества оборудования, подлежащего техническому обслуживанию.
Глава 4. Стоимость услуг и порядок оплаты
9. Стоимость работ по техническому обслуживанию определяется на основании действующего прейскуранта исполнителя. Оплата работ по техническому обслуживанию газопотребляющих систем по настоящему Договору может производиться по согласованию сторон ежемесячно, ежеквартально или один раз в год путем перечисления на расчетный счет исполнителя.
10. Исполнитель направляет акт выполненных работ заказчику нарочно, электронной почтой, почтовым отправлением до пятого числа месяца, следующего за отчетным.
11. Заказчик подписывает акт выполненных работ, направленный исполнителем, в течение пяти календарных дней со дня получения или предоставляет исполнителю письменный мотивированный отказ.

2) Тапсырыс берушінің өтінімі бойынша қолданыстағы газ тұтыну жүйесінің жаңадан орнатылған газ жабдығын іске қосуды, жөндеуді, осы Шартпен көзделмеген жеке төлем үшін газ аспаптарының тораптары мен бөлшектерін ауыстыруды жүргізуге құқылы.
3-тарау. Тапсырыс берушінің құқықтары мен міндеттері
8. Тапсырыс беруші:
1) газ жабдығын оларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес пайдалануды қамтамасыз етуге;
2) газ жабдығы, түтіндік пен желдеткіш каналдары жарамсыз болған, газдың иісі шыққан кезде, газды пайдалануды жедел тоқтатуға және Орындаушы мен газ тарату ұйымының авариялық қызметіне, топтық резервуарлық қондырғы иесіне немесе газ толтыру станциясының иесіне хабарлауға;
3) түтіндік және желдеткіш каналдарын жаппауға, тығындамауға, жапсырмауға, қоқыспен толтырмауға;
4) Орындаушының өкіліне (қызметтік куәлікті немесе жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде), газ жабдығына жөндеу қажет болған кезде – қарап тексеру үшін, ал авариялық жағдайлар кезінде – тәуліктің кез келген уақытында қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті. Орындаушы техникалық қызмет көрсетуді жүргізген кезде газдандырылған объектіге газбен жабдықтау жобасының (атқарушы-техникалық құжаттаманың) көшірмесін ұсынуға;
5) қолданыстағы жабдықты және газ құбырларын, түтіндік және желдеткіш каналдарын өз бетінше газдандыру, бөлшектеу, құрылысын өзгерту және жөндеу (оның ішінде ауыстыру), қосымша газ жабдығын монтаждау жөніндегі жұмыстарды жүргізбеуге және оларды жүргізуге жол бермеуге;
6) газ жабдығының алдында және ажыратқышта (тіреуіштер) іске қосу крандарының орналасқан жерін бітемеуге;
7) газ жабдығын қауіпсіз пайдалану туралы бұзушылықтарды жою актісіне сәйкес, орындаушы анықтаған бұзушылықтарды жоюға;
8) бес жұмыс күнінің ішінде орындаушыға техникалық қызмет көрсетілуге жататын жабдықтар санының өзгеруі туралы хабардар етуге міндетті.
4-тарау. Көрсетілетін қызметтер құны мен ақы төлеу тәртібі
9. Техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың құны Орындаушының қолданыстағы прейскуранты негізінде айқындалады. Осы Шарт бойынша газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарға ақы төлеу тараптардың келісімі бойынша ай сайын, тоқсан сайын немесе жылына бір рет орындаушының есеп шотына аудару арқылы жүргізілуі мүмкін.
10. Орындаушы орындалған жұмыстардың актісін Тапсырыс берушіге есепті айдан кейінгі айдың бесінші күніне дейін жібереді.
11. Тапсырыс беруші Орындаушы жіберген орындалған жұмыстардың актісіне алынған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде қол қояды немесе Орындаушыға жазбаша дәлелді бас тартуды ұсынады.

12. Исполнитель устраняет выявленные замечания заказчика.
13. Исполнитель выставляет счет на оплату заказчику в течение пяти календарных дней после подписания акта выполненных работ.
14. Заказчик на основании выставленного счета и подписанного акта выполненных работ в течение 5 календарных дней производит оплату путем перевода денежных средств на расчетный счет исполнителя.
15. Платеж считается совершенным по факту поступления денег на счет исполнителя.
16. Размер оплаты по настоящему Договору может быть изменен при изменении количества газового оборудования или протяженности газовых сетей, принадлежащих заказчику. При произведении перерасчета стоимости технического обслуживания исполнитель вносит изменения в договор технического обслуживания газопотребляющих систем и газового оборудования.
Глава 5. Ответственность сторон
17. Исполнитель не несет ответственности и не гарантирует работу газопотребляющей системы при нарушении заказчиком условий настоящего Договора.
18. При несвоевременной оплате заказчиком выполненных работ по техническому обслуживанию, последний обязуется по требованию исполнителя уплатить пеню в размере 1,5 ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы долга за каждый день просрочки до полного погашения задолженности.
19. При непредоставлении исполнителю доступа к газопотребляющим системам, ответственность за исправное техническое состояние газопотребляющих систем несет заказчик.
20. При ненадлежащем проведении технического обслуживания газопотребляющих систем исполнитель проводит повторное техническое обслуживание за свой счет.
21. При ненадлежащем исполнении условий настоящего Договора, Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Срок действия Договора
22. Договор вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента его заключения и действует на период эксплуатации газопотребляющих систем, а по расчетам и финансовым обязательствам – до полного их завершения.
Глава 7. Заключительные положения Договора
23. Все споры и разногласия по настоящему Договору или в связи с ним решаются путем переговоров между сторонами.
24. При невозможности решения возникших споров или разногласий путем переговоров они подлежат разрешению в судебном порядке.
25. По вопросам, не урегулированным настоящим Договором, стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 8. Юридические адреса сторон
Исполнитель: Заказчик:
Приложение
к Типовому договору
технического обслуживания
газопотребляющих систем
и газового оборудования
коммунально-бытовых
и бытовых потребителей
Форма
Карточка абонента
Наименование газопотребляющих систем
Кол-во
Тип, марка
Газовая плита 2-х конф.
Газовая плита 3-х конф.
Газовая плита 4-х конф.
Горелка
Проточный водонагреватель (газ. колонка)
Емкостный водонагреватель
Отопительный котел
Газопровод

12. Орындаушы Тапсырыс берушінің ескертулерін жояды.
13. Орындаушы орындалған жұмыстар актісіне қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде төлем шотын Тапсырыс берушіге береді.
14. Тапсырыс беруші қойылған шот және орындалған жұмыстардың қол қойылған актісі негізінде күнтізбелік 5 күн ішінде Орындаушының есеп шотына ақша қаражатын аудару жолымен төлем жүргізеді.
15. Төлем орындаушының шотына ақшаның түсу фактісі бойынша жасалған болып саналады.
16. Осы Шарт бойынша ақы төлеу мөлшері Тапсырыс берушіге тиесілі газ жабдығының саны немесе газ желілерінің ұзындығы өзгерген кезде өзгертілуі мүмкін. Техникалық қызмет көрсету құнын қайта есептеу кезінде орындаушы газ тұтыну жүйелері мен газ жабдықтарына техникалық қызмет көрсету шартына өзгерістер енгізеді.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
17. Тапсырыс беруші осы Шарттың талаптарын бұзған кезде Орындаушы газ тұтыну жүйесінің жұмысына жауапты болмайды және кепілдік бермейді.
18. Тапсырыс беруші техникалық қызмет көрсету жөніндегі орындалған жұмыстарға уақтылы ақы төлемеген кезде, соңғысы Орындаушының талабы бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселік мөлшерлемесі көлемінде қарызды толық өтеген сәтке дейін әрбір мерзімі өткен күн үшін қарыз сомасынан өсімпұл төлеуге міндеттенеді.
19. Орындаушыға газ тұтыну жүйелеріне қолжетімділік берілмеген кезде, газ тұтыну жүйелерінің жарамды техникалық жай-күйі үшін Тапсырыс беруші жауапты болады.
20. Газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет тиісті түрде көрсетілмеген кезде, Орындаушы өз есебінен қайта техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
21. Осы Шарттың талаптарын тиісінше орындамаған кезде Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
6-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
22. Шарт оны жасасқан сәттен бастап күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады және газ тұтыну жүйелерін пайдалану кезеңінде, ал есеп айырысулар мен қаржылық міндеттемелер бойынша – олар толық аяқталғанға дейін қолданылады.
7-тарау. Қорытынды ережелер
23. Осы Шарт бойынша немесе оған байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер тараптар арасында келіссөздер жолымен шешіледі.
24. Туындаған дауларды немесе келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған кезде олар сот тәртібінде шешілуге жатады.
25. Осы Шартпен реттелмейтін мәселелер бойынша тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
8-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары
Орындаушы:                                           Тапсырыс беруші:
Коммуналдық-тұрмыстық және
тұрмыстық тұтынушылардың
газ тұтыну жүйелеріне және газ
жабдықтарына техникалық
қызмет көрсетуге арналған үлгі
шартқа қосымша
Нысан
Абонент карточкасы
Газ тұтыну жүйелерінің атауы
Саны
Түрі, маркасы
2 конф. газ плитасы
3 конф. газ плитасы
4 конф. газ плитасы
от жанатын мойыны
Ағынды су жылытқыш (газ. колонкасы)
Сыйымды су жылытқыш
Жағып жылытатын қазандық
Газ құбыры