Об определении перечня социально значимых пассажирских межобластных сообщений
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2015 года № 10069.
В соответствии с подпунктом 34-5) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень социально значимых пассажирских межобластных сообщений.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 247
Перечень социально значимых пассажирских межобластных сообщений
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.09.2022 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.03.2023 № 163 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Әлеуметтік маңызы бар облысаралық жолаушылар қатынастарының тізбесін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялық және даму министрінің м.а. 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қаңтарда № 10069 тіркелді.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік маңызы бар облысаралық жолаушылар қатынастарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрық заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмелерін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында жариялау және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін oн жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
міндетін атқарушының
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 247 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар облысаралық жолаушылар қатынастарының тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 07.09.2022 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.03.2023 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1. Актобе – Алматы.
2. Актобе – Атырау.
3. Актобе – Мангистау.
4. Алматы – Нур-Султан.
5. Алматы – Атырау.
6. Алматы – Достык.
7. Алматы – Жезказган.
8. Алматы – Оскемен-1.
9. Алматы – Костанай.
10. Алматы – Локоть.
11. Алматы – Мангистау.
12. Алматы – Озинки.
13. Алматы – Уральск.
14. Алматы – Павлодар.
15. Алматы – Петропавловск.
16. Алматы – Сарыагаш.
17. Алматы – Шымкент.
18. Аркалык – Костанай – Нур-Султан.
19. Нур-Султан – Айсары – Аркалык.
20. Нур-Султан – Атбасар.
21. Нур-Султан – Достык.
22. Нур-Султан – Жезказган.
23. Нур-Султан – Оскемен-1.
24. Нур-Султан – Кокшетау.
25. Нур-Султан – Кокшетау – Володаровка.
26. Нур-Султан – Караганды – Семей.
27. Нур-Султан – Кызыл-Ту – Петропавловск.
28. Мангистау – Нур-Султан – Семей.
29. Нур-Султан – Павлодар.
30. Нур-Султан – Павлодар – Семей.
31. Нур-Султан – Шымкент.
32. Атырау – Аксарайская.
33. Атырау – Нур-Султан.
34. Атырау – Мангистау.
35. Кокшетау – Нур-Султан – Ерейментау.
36. Кокшетау – Кызылорда.
37. Караганды – Нур-Султан.
38. Караганды – Петропавловск.
39. Караганда – Жезказган.
40. Костанай – Есиль – Аркалык.
41. Костанай – Караганды.
42. Кызылорда – Жезказган – Нур-Султан – Павлодар.
43. Кызылорда – Петропавловск.
44. Кызылорда – Семей.
45. Уральск – Актобе – Кульсары.
46. Уральск – Нур-Султан.
47. Оскемен – Жаланашколь – Достык.
48. Павлодар – Пресногорьковская.
49. Шалкар – Сексеул.
50. Павлодар – Нур-Султан – Шымкент.
51. Алматы – Капчагай.
52. Балхаш – Жарык – Жезказган.
53. Кызылорда – Достык.
Социально значимым сообщением признается сообщение, оказывающее влияние на социально-экономическое положение общества и государства и соответствующее следующим критериям:
1) государственное значение – развитие межгосударственных связей, соединение столицы и областных центров Республики Казахстан со столицами и главными городами административно-территориальных единиц государств, имеющих значительные общественные, торговые или иные взаимоотношения с Республикой Казахстан;
2) безальтернативность – отсутствие беспересадочных параллельных сообщений при большой протяженности и малой разветвленности, независимость от климатических условий, всесезонность, массовость единовременной перевозки пассажиров;
3) социальное значение – сохранение в среднедушевом доходе населения доступного уровня расходов на передвижение;
4) доступность – обеспечение возможности свободного передвижения граждан по территории Республики Казахстан, выезда за ее пределы и беспрепятственного возвращения по маршрутам, не имеющим доступных альтернативных видов транспорта.

1. Ақтөбе – Алматы.
2. Ақтөбе – Атырау.
3. Ақтөбе – Маңғыстау.
4. Алматы – Нұр-Сұлтан.
5. Алматы – Атырау.
6. Алматы – Достық.
7. Алматы – Жезқазған.
8. Алматы – Өскемен-1.
9. Алматы – Қостанай.
10. Алматы – Локоть.
11. Алматы – Маңғыстау.
12. Алматы – Озинки.
13. Алматы – Орал.
14. Алматы – Павлодар.
15. Алматы – Петропавл.
16. Алматы – Сарыағаш.
17. Алматы – Шымкент.
18. Арқалық – Қостанай – Нұр-Сұлтан.
19. Нұр-Сұлтан – Айсары – Арқалық.
20. Нұр-Сұлтан – Атбасар.
21. Нұр-Сұлтан – Достық.
22. Нұр-Сұлтан – Жезқазған.
23. Нұр-Сұлтан – Өскемен-1.
24. Нұр-Сұлтан – Көкшетау.
25. Нұр-Сұлтан – Көкшетау – Володаровка.
26. Нұр-Сұлтан – Қарағанды – Семей.
27. Нұр-Сұлтан – Қызыл-Ту – Петропавл.
28. Маңғыстау – Нұр-Сұлтан – Семей.
29. Нұр-Сұлтан – Павлодар.
30. Нұр-Сұлтан – Павлодар – Семей.
31. Нұр-Сұлтан – Шымкент.
32. Атырау – Ақсарай.
33. Атырау – Нұр-Сұлтан.
34. Атырау – Маңғыстау.
35. Көкшетау – Нұр-Сұлтан – Ерейментау.
36. Көкшетау – Қызылорда.
37. Қарағанды – Нұр-Сұлтан.
38. Қарағанды – Петропавл.
39. Қарағанды – Жезқазған.
40. Қостанай – Есіл – Арқалық.
41. Қостанай – Қарағанды.
42. Қызылорда – Жезқазған – Нұр-Сұлтан – Павлодар.
43. Қызылорда – Петропавл.
44. Қызылорда – Семей.
45. Орал – Ақтөбе – Құлсары.
46. Орал – Нұр-Сұлтан.
47. Өскемен-Жаланашкөл-Достық.
48. Павлодар – Пресногорьковская.
49. Шалқар – Сексеуіл.
50. Павлодар – Нұр-Сұлтан – Шымкент.
51. Алматы-Қапшағай.
52. Балқаш-Жарық-Жезқазған.
53. Қызылордада-Достық.
Әлеуметтік маңызы бар қатынас қоғам мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық жағдайына ықпал ететін және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін қатынас болып танылады:
1) мемлекеттік маңызы – мемлекетаралық байланыстарды дамыту, Қазақстан Республикасының астанасы мен облыс орталықтарын Қазақстан Республикасымен айтарлықтай қоғамдық, сауда немесе өзге де өзара қатынастары бар мемлекеттердің әкімшілік-аумақтық бірліктерінің астаналарымен және басты қалаларымен қосу;
2) баламасыздығы – ұзақтығы үлкен әрі тармақталуы aз болғанда қайта отырғызусыз қатарлас қатынастардың болмауы, ауа райы жағдайларына тәуелсіздігі, барлық маусымдылығы, жолаушыларды біржолғы жаппай тасымалдау;
3) әлеуметтік маңызы – халықтың жан басына шаққандағы табысында жол жүруге арналған шығысының қолжетімді деңгейінің сақталуы;
4) қолжетімділігі – азаматтардың қолжетімді балама көлік түрлері жоқ бағыттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағында еркін орын ауыстыру, оның шегінен тыс шығу және кедергісіз қайтып келу мүмкіндігін қамтамасыз ету.