Об утверждении Правил поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 159. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2015 года № 10142.
Сноска. В заголовок приказа внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
В соответствии с подпунктом 21-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра энергетики Республики Казахстан Карабалина У.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________ Б. Султанов
18 декабря 2014 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________ Е. Досаев

Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 159 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 қаңтарда № 10142 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
"Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі Заңының 7-бабы 21-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
2. Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті белгіленген заңнама тәртібінде қамтамасыз етсін:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде оның мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты ресми жариялауға бұқаралық ақпарат құралдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйеге жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялау.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің бірінші вице-министрі Ұ.С. Қарабалинға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_________________ Б. Султанов
2014 жылғы 18 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев

23 декабря 2014 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
________ И. Тасмагамбетов
11 декабря 2014 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________ К. Касымов
12 декабря 2014 года
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
________ Н. Абыкаев
5 декабря 2014 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 ноября 2014 года № 159
Правила
поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке
нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан,
Пограничной службе Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики
Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской
зашиты, уполномоченному органу в области
государственного материального резерва
Сноска. В название Правил внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
2. Правила определяют порядок организации и осуществления поставок нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва.
Сноска. В пункт 2 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
3. В Правилах применяются следующие термины и определения:
1) контрагенты - Вооруженные Силы Республики Казахстан, Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальная гвардия Республики Казахстан, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, уполномоченный орган в области государственного материального резерва, приобретающие нефтепродукты у единого оператора для собственных нужд;

2014 жылғы 23 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
_________________ И. Тасмағамбетов
2014 жылғы 11 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
_________________ К. Касымов
2014 жылғы 12 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
_________________ Н. Әбікаев
2014 жылғы 5 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 28 қарашадағы
№ 159 бұйрығымен
бекітілген
Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың Қазақстан
Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан
Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы
уәкілетті органға мұнай өнімдерін беру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператордың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін беру қағидаларын (бұдан әрі - Қағидалар) "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі Заңы (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 21-1) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
2. Қағидалары Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін беруді ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
3. Қағидаларда келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) контрагенттер - өз мұқтажы үшін бірыңғай оператордан мұнай өнімдерін сатып алатын Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган;

2) нефтепродукты - отдельные виды нефтепродуктов: бензин, дизельное топливо, авиационное топливо (ГОСТ 10227-86 "Топлива для реактивных двигателей. Технические условия"), мазут.
3) единый оператор по поставке нефтепродуктов (единый оператор) – юридическое лицо,определяемое уполномоченным органом в сфере производства нефтепродуктов, основным предметом деятельности которого является обеспечение Вооруженных Сил Республики Казахстан, Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, уполномоченного органа в области государственного материального резерва нефтепродуктами, а также предоставление им услуг по хранению и доставке нефтепродуктов;
4) заявка - письменное обращение контрагента об отгрузке нефтепродуктов по договору с единым оператором, представляемое единому оператору с указанием количества, видов нефтепродуктов, места, сроков и иных условий поставок нефтепродуктов;
5) автозаправочная станция – технологический комплекс и оборудование, обеспечивающие хранение и розничную реализацию нефтепродуктов, оснащенные контрольными приборами учета;
Автозаправочные станции подразделяются на следующие типы:
стационарный – с подземным или наземным размещением емкостей, предназначенный для заправки нефтепродуктами транспортных средств через топливораздаточные колонки;
контейнерный – с наземным расположением емкостей для хранения нефтепродуктов, технологическая система которого характеризуется размещением топливораздаточных колонок в контейнере хранения нефтепродуктов, выполненном как единое заводское изделие;
передвижной – с размещением емкости и топливораздаточной колонки на автомобильном шасси, прицепе, полуприцепе, выполненных как единое заводское изделие;
6) талон - контрольный документ строгой отчетности, обладающий идентификационными характеристиками: серией, номером, водяным знаком, имеющий определенный срок действия, в течение которого контрагент обеспечивает принятие нефтепродуктов, и при предъявлении которого единый оператор передает контрагенту нефтепродукт на автозаправочной станции в количестве и наименовании, указанных в данном документе;
7) владелец талона - работник (служащий) контрагента или иное уполномоченное контрагентом лицо, которому талон был передан контрагентом;
8) топливная карта - пластиковая карта, представляющая собой персонифицированное техническое средство учета передачи нефтепродуктов на автозаправочной станции, со встроенной электронной микросхемой, содержащей информацию о зачисленном количестве нефтепродуктов, в пределах которой владелец топливной карты вправе получить нефтепродукт на автозаправочной станции;

2) мұнай өнімдері - жекелеген мұнай өнімдері: бензин, дизель отыны, авиациялық отын (МемСТ 10227-86 "Реактивтік қозғалтқыштарға арналған отын. Техникалық шарттар"), мазут;
3) мұнай өнімдерін беру жөніндегі бірыңғай оператор (бірыңғай оператор) – мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органды, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органды мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету, сондай-ақ оларға мұнай өнімдерін сақтау және жеткізу қызметтерін көрсету қызметінің негізгі нысанасы болып табылатын заңды тұлға;
4) өтінім - контрагенттің бірыңғай оператормен жасасқан шарты бойынша бірыңғай операторға мұнай өнімдерінің көлемін, түрін, беру орындарын, мерзімдерін және мұнай өнімдерін берудің басқа да жағдайларын көрсете отырып, бірыңғай операторға берілетін мұнай өнімдерін тиеп-жөнелту туралы жазбаша өтініші;
5) автожанармай құю станциясы – мұнай өнімдерін сақтауды және бөлшек сауда арқылы өткізуді қамтамасыз ететін, есепке алатын бақылау аспаптарымен жарақтандырылған технологиялық кешен және жабдық;
Автожанармай құю станциялары мынадай түрлерге бөлінеді:
тұрақты – жерасты немесе жерүсті ыдыстары бар, отын тарату бағандары арқылы көлік құралдарына мұнай өнімдерін құюға арналған түрі;
контейнерлік – мұнай өнімдерін сақтауға арналған ыдыстары жер үстінде орналасқан, технологиялық жүйесі отын тарату бағандарының біртұтас зауыт бұйымы ретінде жасалған мұнай өнімдерін сақтау контейнерінде орналасуымен сипатталатын түрі;
жылжымалы – автомобиль шассиіне, тіркемеге, жартылай тіркемеге біртұтас зауыт бұйымы ретінде жасалған ыдыс пен отын тарату бағандары орнатылған түрі;
6) талон - сәйкестендіру сипаттамалары: сериясы, нөмірі, су белгісі белгілі бір қолданыс мерзімі көрсетілген қатаң есептегі бақылау құжаты, ол мерзім ішінде контрагент мұнай өнімдерін қабылдауды қамтамасыз етеді және оны көрсеткен кезде бірыңғай оператор контрагентке жанар-жағар май құю станциясында мұнай өнімін аталған құжатта көрсетілген атауы және көлемінде тапсырады;
7) талонды иеленуші - контрагент қызметкері (қызметшісі) немесе контрагент талонды (талондарды) тапсырған контрагенттің уәкілетті тұлғасы;
8) отын картасы - жанар-жағар май құю станциясында мұнай өнімдерін тапсыруды есептейтін жекелеген техникалық құралды білдіретін, енгізілген электронды микросызбасы бар, мұнай өнімдерінің аударылған көлемі туралы ақпараттан тұратын пластикалық карта, оның шегінде отын картасын иеленуші жанар-жағар май құю станциясында мұнай өнімін алуға құқылы;

9) владелец топливной карты - работник (служащий) контрагента или иное уполномоченное контрагентом лицо, которому топливная карта была передана контрагентом;
10) кризисная ситуация - совокупность условий и обстоятельств в государстве или на определенной ее территории, при которой действующая система мер предупреждений и нейтрализации угроз национальной безопасности становится недостаточной для обеспечения жизни и здоровья населения, поддержания общественного порядка, внутриполитической стабильности и защиты основ конституционного строя;
11) аэропорт - комплекс сооружений, предназначенный для приема и отправки воздушных судов, обслуживания воздушных перевозок и имеющий для этих целей аэродром, аэровокзал, другие необходимые сооружения и оборудование;
12) бункеровка - перемещение топлива на корабль (судно), в емкости, конструктивно предназначенные для обеспечения движения этого корабля (судна);
13) база нефтепродуктов - комплекс зданий и сооружений, включающий технологическое оборудование, резервуарный парк, технические устройства и коммуникации, предназначенные для приема, хранения, отгрузки и реализации нефтепродуктов, соответствующий требованиям законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании;
14) резервуар – емкость на базе нефтепродуктов либо на производственном объекте производителя нефтепродуктов, оснащенная контрольными приборами учета;
15) поставка нефтепродуктов - обеспечение контрагентов нефтепродуктами, в том числе включающее розничную реализацию, хранение и обеспечение доставки (транспортировки) нефтепродуктов.
Сноска. В пункт 3 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681; с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 27.06.2016 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2023 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок поставки нефтепродуктов
4. Обеспечение контрагентов нефтепродуктами в рамках их поставки в соответствии с условиями настоящих Правил осуществляется в виде розничной реализации.
Сноска. В пункт 4 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
5. Контрагенты представляют единому оператору сведения о планируемой потребности на предстоящий календарный год не позднее 1 ноября года, предшествующего планируемому году поставки нефтепродуктов, в разрезе базисных условий поставки Инкотермс-2010, предусмотренных в настоящих Правилах, с разбивкой по месяцам, местам поставки на территории Республики Казахстан и объемам потребления.

9) отын картасын иеленуші - контрагент қызметкері (қызметшісі) немесе контрагентпен отын картасын тапсырған басқа уәкілетті тұлғасы;
10) дағдарысты жағдаят - мемлекетте немесе оның белгілі бір аумағында ұлттық қауіпсіздікке қауіп төнуін алдын-алу және бейтараптандыру шараларының қолданыстағы жүйесі халықтың денсаулығы мен өмірін қамтамасыз ету, қоғамдық тәртіпті, ішкі саяси тұрақтылық пен конституциялық қатардың негіздерін қорғау үшін жеткілікті болмайтын жағдайлар мен жағдаяттар жиынтығы;
11) әуежай - әуе кемелерін қабылдау және жөнелту, әуе тасымалдауына қызмет көрсетуге арналған және осы мақсатта аэродром, аэровокзал, басқа қажетті құрылыстары мен жабдықтары бар құрылыс кешені;
12) бункерлеу - кеменің (әскери кеменің) қозғалысын қамтамасыз етуге конструктивтік тағайындалған сыйымдылықпен осы кемеге (әскери кемеге) отынды тасымалдау;
13) мұнай өнімдерінің базасы - мұнай өнімдерін қабылдау, сақтау, тиеп-жөнелту және өткізуге арналған, Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнама талаптарына сәйкес келетін технологиялық жабдықтар, резервуарлық парк, техникалық құрылғылар мен коммуникациялар енетін ғимараттар мен құрылыстар кешені;
14) резервуар – есепке алатын бақылау аспаптарымен жабдықталған, мұнай өнімдері базасындағы не мұнай өнімдерін өндірушінің өндірістік объектісіндегі ыдыс;
15) мұнай өнімдерін беру - мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізу, оларды сақтау мен жеткізуді (тасымалдауды) қамтамасыз ету енетін мұнай өнімдерімен контрагенттерді қамтамасыз ету.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681; 27.06.2016 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі); 29.09.2023 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Мұнай өнімдерін беру тәртібі
4. Контрагенттерді осы Қағидалардың шарттарына сәйкес мұнай өнімдерін беру аясында мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету бөлшек саудада өткізу түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
5. Бірыңғай операторға мұнай өнімдерін берудің алдағы жоспарлы жылына дейінгі жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей осы Қағидалармен көзделген Инкотермс-2010 базистік беру жағдайлары шегінде айлар, Қазақстан Республикасы аумағында беру орындары мен тұтыну көлемдеріне бөліп көрсете отырып, контрагенттер алдағы күнтізбелік жылға жоспарланған қажеттілік туралы мәліметтерді береді.

Сноска. В пункт 5 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
6. Единый оператор предоставляет контрагенту сведения о прогнозируемых ценах на поставку нефтепродуктов, в том числе ценах на розничную реализацию нефтепродуктов, услуги хранения и обеспечения доставки (транспортировки) нефтепродуктов, на предстоящий календарный год не позднее 1 февраля года, предшествующего планируемому году поставки нефтепродуктов.
При необходимости контрагенты могут дополнительно запросить сведения о прогнозируемых ценах.
Представленные единым оператором прогнозируемые цены на поставку нефтепродуктов являются основанием для планирования контрагентами расходов на предстоящий финансовый год.
7. Предусматриваются следующие виды поставки нефтепродуктов:
1) поставка бензина, дизельного топлива с автозаправочной станции по талонной или карточной системе.
Поставка бензина и дизельного топлива по талонной системе осуществляется путем передачи единым оператором контрагенту талонов в количестве и номиналом, определенных согласно договору, заключенному между единым оператором и контрагентом на условиях EXW-абонентский сектор единого оператора (Инкотермс-2010). Получение нефтепродуктов определенного наименования и в количестве, соответствующем номиналу талона, осуществляется владельцами талонов при предоставлении ими талонов на автозаправочной станции в соответствии с условиями договора в течение срока действия талонов.
Поставка бензина и дизельного топлива по карточной системе осуществляется путем передачи единым оператором контрагенту во временное безвозмездное пользование топливных карт на условиях EXW-абонентский сектор единого оператора (Инкотермс-2010), а также прочих условиях заключенного договора. Количество приобретаемого по карточной системе наименования нефтепродуктов зачисляется на топливную карту на основании заявки на пополнение топливной карты, подаваемой контрагентом в порядке, установленном договором. Получение нефтепродуктов определенного наименования и в количестве, не превышающем зачисленное на топливную карту количество нефтепродуктов, осуществляется владельцами топливной карты при предоставлении ими топливных карт на автозаправочной станции в соответствии с условиями договора.
Талоны и топливные карты действуют на всей территории Республики Казахстан в течение календарного квартала. Срок действия талонов и срок реализации пополнения топливных карт могут быть продлены на период, не менее девяносто календарных дней;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
6. Бірыңғай оператор контрагентке алдағы күнтізбелік жылға мұнай өнімдерін берудің болжамды бағалары, оның ішінде мұнай өнімдерін бөлшек, сауда арқылы өткізуге, мұнай өнімдерін сақтау және жеткізуді (тасымалдауды) қамтамасыз ету қызметтеріне бағалары туралы мәліметті мұнай өнімдерін берудің алдағы жоспарлы жылына дейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей ұсынады.
Қажеттілігіне қарай контрагенттер болжамды бағалар туралы қосымша мәліметті сұрата алады.
Мұнай өнімдерін беруге бірыңғай оператормен ұсынылған болжамды бағалар контрагенттердің алдағы қаржы жылына шығындарды жоспарлау үшін негіздеме болып табылады.
7. Мұнай өнімдерін берудің келесі түрлері қарастырылады:
1) бензинді, дизель отынын жанар-жағар май құю станциясынан талон немесе карточка жүйесі бойынша беру.
Бензинді және дизель отынын талон жүйесі бойынша беруді бірыңғай оператор мен контрагент арасында бірыңғай оператордың ЕХW-абоненттік секторы (Инкотермс - 2010) талаптарында жасасқан шартқа сәйкес белгіленген көлемі мен номиналында бірыңғай оператор контрагентке талондарды беру арқылы жүзеге асырылады. Белгілі бір атауы мен көлемінде, талонның номиналына сәйкес келетін мұнай өнімдерін алуды талон иелері талондардың жарамдылық мерзімі ішінде шарттың талаптарына сәйкес жанар-жағар май құю станцияларынан оларға талондарды беру кезінде жүзеге асырылады.
Карта жүйесі бойынша бензин мен дизель отынын беру бірыңғай оператордың ЕХW-абоненттік секторы (Инкотермс - 2010) талаптарында, сондай-ақ жасасқан шарттың өзге талаптарында бірыңғай оператордың контрагентке отын карталарын уақытша өтеусіз пайдалануға тапсыру арқылы жүзеге асырылады. Карта жүйесі бойынша сатып алынатын мұнай өнімдері атауының көлемі шартпен белгіленген тәртіпте контрагент беретін отын картасын толықтыруға берілген өтінім негізінде отын картасына аударылады. Белгілі бір атауы мен отын картасына аударылған көлемнен аспайтын көлемде мұнай өнімдерін алуды отын картасының иелері шарттың талаптарына сәйкес жанар-жағар май құю станциясында олардың отын карталарын ұсыну кезінде жүзеге асырады.
Талондар мен отын карталары Қазақстан Республикасының барлық аумағында күнтізбелік тоқсан ішінде қолданылады. Талондардың жарамдылық мерзімі және отын карталарын толықтыру мерзімі күнтізбелік тоқсан күннен кем емес кезеңге ұзартылуы мүмкін;

2) поставка бензина, дизельного топлива способом налива на склад хранения нефтепродуктов контрагента;
При поставке бензина, дизельного топлива способом налива с базы нефтепродуктов контрагенты представляют единому оператору заявку в срок, предусмотренный в пункте 8 настоящих Правил.
3) поставка мазута на склад хранения (база нефтепродуктов/резервуар) нефтепродуктов единого оператора и (или) Контрагента.
Поставка мазута осуществляется на основании заявок контрагентов, которые подаются в срок, предусмотренный в пункте 8 настоящих Правил;
4) поставка дизельного топлива путем бункеровки.
Поставка дизельного топлива путем бункеровки кораблей (судов) осуществляется в акватории Каспийского моря. При поставке дизельного топлива путем бункеровки контрагенты представляют единому оператору заявку в срок, предусмотренный в пункте 8 настоящих Правил;
5) поставка авиационного топлива способом налива.
Поставка авиационного топлива способом налива осуществляется единым оператором с базы хранения на условиях, предусмотренных договором, заключенным между единым оператором и контрагентом.
При поставке способом налива контрагенты предоставляют единому оператору заявку не менее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до предполагаемой даты отгрузки с указанием базиса поставки.
При поставке авиационного топлива на базу хранения контрагента, контрагент принимает возможные отклонения фактически поставленного авиационного топлива от заявленного объема в пределах калибровочных норм авто- и/или железнодорожных цистерн. При этом недопоставленные объемы, по итогам квартала (полугодия, года) сводятся в единую заявку и подлежат поставке в рамках действующего договора;
6) поставка авиационного топлива способом заправки воздушного судна.
Заправка воздушных судов единым оператором осуществляется в аэропортах Республики Казахстан в соответствии с Правилами хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации Республики Казахстан, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в соответствии с подпунктом 41-45) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации". Срок предоставления заявки определяется договорами.
Сноска. В пункт 7 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
8. В случаях, предусмотренных в настоящих Правилах, контрагенты представляют единому оператору заявку не менее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до предполагаемой даты отгрузки нефтепродуктов.

2) бензинді, дизель отынын құю арқылы контрагенттің мұнай өнімдерін сақтау қоймасынан беру.
Бензинді, дизель отынын мұнай өнімдері базасынан құю арқылы беру кезінде контрагенттер осы Қағидалардың 8-тармағында қарастырылған мерзімде бірыңғай операторға ұсынады;
3) мазутты бірыңғай оператордың және (немесе) Контрагенттің мұнай өнімдерін сақтау қоймасына (мұнай өнімдері базасы/резервуар) беру.
Мазутты беру контрагенттердің өтінімдері негізінде жүзеге асырылады, олар осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген мерзімде беріледі;
4) дизель отынын бункерлеу арқылы беру.
Дизель отынын кемелерді (әскери кемелерді) бункерлеу арқылы беру Каспий теңізінің акваториясында жүзеге асырылады. Дизель отынын бункерлеу арқылы беру кезінде контрагенттер бірыңғай операторға осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген мерзімде өтінімді ұсынады;
5) авиациялық отынды құю арқылы беру.
Бірыңғай оператор мен контрагент арасында жасасқан шартпен көзделген талаптарда бірыңғай оператор сақтау базасынан авиациялық отынды құю арқылы беруді жүзеге асырады.
Құю арқылы берген кезде, контрагенттер бірыңғай операторға беру базисін көрсете отырып, тиеп-жөнеліудің болжанған күніне дейін кемінде 20 жұмыс күні бұрын өтінімді ұсынады.
Контрагенттің сақтау базасына авиациялық отынды беру кезінде контрагент іс жүзінде берілген авиациялық отынның өтінім білдірілген көлемінен ықтимал ауытқушылықты авто- және/немесе теміржол цистерналарының калибрлеу нормалары шегінде қабылдайды. Сонымен қатар, толық берілмеген көлем тоқсанның (жартыжылдықтың, жылдың) қорытындысы бойынша бірыңғай өтінімге келтіріледі және шарттың талаптарына сәйкес берілуі тиіс;
6) авиациялық отынды әуе кемесіне құю арқылы беру.
Бірыңғай оператор әуе кемелеріне құюды Қазақстан Республикасының әуежайларында "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-45) тармақшасына сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтаудың, құюға беруге дайындаудың және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады. Өтінімді ұсыну мерзімі шарттармен анықталады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
8. Осы Қағидаларда көзделген жағдайларда контрагенттер бірыңғай операторға мұнай өнімдерін тиеп-жөнелтудің болжанған күніне дейін кемінде 20 (жиырма) жұмыс күні бірыңғай операторға өтінімді ұсынады.

Сноска. В пункт 8 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
9. Исполнение заявок единым оператором производится в соответствии с калибровочными нормами цистерн для транспортировки.
10. В случае возникновения чрезвычайных и (или) кризисных ситуаций отгрузка нефтепродуктов единым оператором осуществляется контрагентам, владельцам талонов и топливных карт в первоочередном порядке. О наступлении чрезвычайной ситуации контрагент уведомляет единого оператора незамедлительно, до начала отгрузки нефтепродуктов.
11. Поставка нефтепродуктов осуществляется на основании договоров о поставке нефтепродуктов, заключаемых способом из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках в соответствии с подпунктом 36) пункта 3 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках".
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.09.2023 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Договоры о поставке нефтепродуктов, на которые не установлено государственное регулирование цен, заключаются на срок, не превышающий один календарный год.
13. Договоры о поставке нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен, заключаются ежеквартально на количество нефтепродуктов, требуемое Контрагенту в течение календарного квартала, со сроком действия до конца календарного года.
14. Условия договора могут быть изменены по соглашению контрагента и единого оператора в части, не противоречащей настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 14 внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 03.12.2015 № 681.
3. Порядок ценообразования
15. Стоимость нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен, осуществляется по ценам единого оператора в соответствии с предельными ценами на розничную реализацию нефтепродуктов, устанавливаемыми в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.09.2023 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Стоимость поставки нефтепродуктов включает в себя указанные в договорах о поставке нефтепродуктов расходы, связанные с поставкой нефтепродуктов, в том числе стоимость нефтепродуктов, услуг хранения или услуг по обеспечению единым оператором доставки (транспортировки) нефтепродуктов, а также бункеровки кораблей (судов) или заправки воздушного судна в случае поставки нефтепродуктов указанным способом.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
9. Бірыңғай оператордың өтінімдерді орындау тасымалдауға арналған цистерналардың калибрлеу нормаларына сәйкес жүргізіледі.
10. Төтенше және (немесе) дағдарысты жағдайлар туындаған кезде, бірыңғай оператор контрагенттерге, талондар мен отын карталарының иелеріне мұнай өнімдерін тиеп-жөнелтуді алдыңғы кезектегі тәртіпте жүзеге асырады. Контрагент бірыңғай операторға төтенше жағдайлар туындағаны туралы шұғыл түрде, мұнай өнімдерін тиеп-жөнелту басталғанға дейін хабарлайды.
11. Мұнай өнімдерін жеткізу "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасына сәйкес мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды тікелей жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен жасалатын мұнай өнімдерін жеткізу туралы шарттардың негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.09.2023 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін беру туралы шарттары бір күнтізбелік жылдан аспайтын мерзімге жасасады.
13. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін беру туралы шарттары Контрагентке бір күнтізбелік тоқсанның ішінде талап етілетін мұнай өнімдерінің көлеміне күнтізбелік жылдың соңына дейінгі жарамдылық мерзімімен тоқсан сайын жасасады.
14. Шарттың талаптары контрагенттің және бірыңғай оператордың келісімі бойынша осы Қағидаларға қарама-қайшы келмейтін бөлігінде өзгертілуі мүмкін.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.12.2015 № 681 бұйрығымен.
3. Баға белгілеу тәртібі
15. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерінің құны "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленетін мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізуге шекті бағаларға сәйкес бірыңғай оператордың бағалары бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.09.2023 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Мұнай өнімдерін беру құнына мұнай өнімдерін беру қағидаларын туралы шарттарда көрсетілген мұнай өнімдерін жеткізумен, оның ішінде мұнай өнімдерінің құны, сақтау қызметтері немесе бірыңғай оператордың мұнай өнімдерін жеткізуді (тасымалдау) қамтамасыз ету қызметтері, сондай-ақ көрсетілген тәсілмен мұнай өнімдерін берген жағдайда, кемелерді (әскери кемелерді) бункерлеу немесе әуе кемесіне жанармай құюмен байланысты шығындар енеді.