Об утверждении Правил создания, использования и совершенствования ведомственных и оперативных учетов
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 сентября 2014 года № 577. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2014 года № 9786
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, использования и совершенствования ведомственных и оперативных учетов.
2. Информационно-аналитическому центру Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Закаргаева Р.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Демеуова М.Г. и Информационно-аналитический центр (Закаргаева Р.Н.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции                  К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 сентября 2014 года № 577
Правила
создания, использования и совершенствования
ведомственных и оперативных учетов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, использования и совершенствования ведомственных и оперативных учетов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» и определяют порядок создания, использования и совершенствования ведомственных и оперативных учетов (далее - учеты).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система - система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;
2) ведомственный учет - сбор, регистрация, обработка, накопление, систематизация, классификация и хранение сведений о лицах, предметах и событиях для обеспечения внутриведомственной деятельности органов внутренних дел (далее - ОВД);

Ведомстволық және жедел есептерді құру, пайдалану және жетілдіру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 8 қыркүйектегі № 577 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 9 қазанда № 9786 тіркелді
Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңының 11-бабының 25) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Ұсынылған Ведомстволық және жедел есептерді құру, пайдалану және жетілдіру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақпараттық-
аналитикалық орталығы (Р.Н. Закаргаева) заңмен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспаларда және «Әділет» ақпараттық-кұқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-майоры М.Ғ.Демеуовке және Қазақстан Республикасы ІІМ Ақпараттық-аналитикалық орталығына (Р.Н.Закаргаева) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты                     Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 577 бұйрығымен
бекітілген
Ведомстволық және жедел есептерді құру, пайдалану және
жетілдіру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы ведомстволық және жедел есептерді құру, пайдалану және
жетілдіру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 11-бабының 25) тармақшасына сәйкес әзірленді және ведомстволық және жедел есептерді (бұдан әрі - есептер) құру, пайдалану және жетілдіру тәртібін айқындайды.
2. Ережеде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ақпараттық жүйе - аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана
отырып, ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздестіруге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған жүйе;
2) ведомстволық есеп - ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) ішкі ведомстволық қызметін камтамасыз ету үшін адамдар, заттар және оқиғалар туралы мәліметтерді жинау, тіркеу, өңдеу, жинақтау, жүйелеу, саралау және сақтау;

3) учетный документ - бумажный, электронный и (или) иной материальный носитель информации, на основании которого формируются картотеки и (или) информационные базы данных;
4) оперативный учет - сбор, регистрация, обработка, накопление, систематизация, классификация, хранение сведений о лицах, предметах и событиях по их криминальным признакам, предназначенных для обеспечения оперативно-розыскной деятельности субъектов учета.
3. Учеты классифицируются по их целевому назначению, виду учитываемых объектов и особенностям организации учетов.
4. Объектами учета являются лица, факты (события), предметы (вещи), субъективные портреты, вещества и другие объекты, обладающие индивидуальной информацией, использование которой может способствовать профилактике, расследованию, раскрытию преступлений и розыску лиц, а также выполнению иных задач, возложенных на ОВД.
5. В зависимости от уровня централизации, учеты подразделяются на региональные и центральные.
Формирование централизованных учетов осуществляется Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД). Территориальными ОВД осуществляется ведение региональных учетов.
6. По формам учета различают следующие виды их накопления: картотеки, журналы, электронные информационные ресурсы.
2. Порядок создания, использования и совершенствования
ведомственных и оперативных учетов
7. Целью создания учетов является обеспечение потребностей подразделений ОВД при выполнении возложенных на них функций.
8. Создание (формирование) представляет собой деятельность по систематизации и накоплению информации об объектах учета.
9. Учеты включают в себя:
1) классификацию учетов по функциональному (оперативный, оперативно-справочный, криминалистический, розыскной, регистрационный учеты) и объектовому признакам (учет лиц, учет преступлений (правонарушений), учет предметов);
2) основание и сроки постановки, корректировки и снятие с учета;
3) степень секретности хранимой и обрабатываемой информации в учетах;
4) структурное подразделение, заполняющее учетные документы для постановки, корректировки и снятия с учета;
5) структурное подразделение, осуществляющее постановку, корректировку и снятие с учета;
6) структурное подразделение, в компетенцию которого входит техническое сопровождение и администрирование информационных систем;
7) уровень формирования учетов - регионально и/или централизованно;
8) вид формирования учетов - картотечно, журнально, информационная система;
9) виды (формат) учетных документов при формировании картотек и/или информационных систем;

3) есепке алу құжаты - оның негізінде картотека және (немесе)
ақпараттық деректер базасы қалыптастырылатын қағаз, электрондық және
(немесе) баска да материалдық ақпарат тасымалдаушы;
4) жедел есеп - есеп субъектілерін жедел-іздестіру қызметін камтамасыз етуге арналған адамдар, заттар және оқиғалар туралы мәліметтерді олардың криминалдық белгілері бойынша жинау, тіркеу, өңдеу, жинақтау, жүйелеу, саралау және сақтау.
3. Есептер олардың мақсатты бағыты, есепке алынатын объектілердің түрлері және есептерді ұйымдастыру ерекшеліктері бойынша жіктеледі.
4. Оны пайдалану қылмыстардың алдын алуға, тергеуге, ашуға және адамдарды іздестіруге, сондай-ақ ІІО-ға жүктелген баска да міндеттерді орындауға ықпал ететін жеке ақпараттарды меңгерген адамдар, фактілер (оқиғалар), заттар, субъективті портреттер есеп объектілері болып табылады.
5. Есептер орталықтандыру деңгейіне карай өңірлік және орталық болып бөлінеді.
Орталықтандырылған есептерді қалыптастыруды Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі - ІІМ) жүзеге асырады. Өңірлік есептерді жүргізуді аумақтық ІІО жүзеге асырады.
6. Есептін нысандары бойынша оларды жинақтаудың мынадай түрлеріне бөлінеді: картотекалар, журналдар, электронды ақпараттық ресурстар.
2. Ведомстволық және жедел есептерді құру, пайдалану
және жетілдіру тәртібі
7. Есептерді құру мақсаты ІІО бөліністерінің оларға жүктелген функцияларды орындау кезіндегі қажеттілігін камтамасыз ету болып табылады.
8. Құру (қалыптастыру) есептің объектілері туралы ақпараттарды жүйелендіру және жинақтау жөніндегі қызметті қамтиды.
9. Есептер:
1) есептерді функционалдық (жедел, жедел-анықтамалық,
криминалистикалық, іздестіру, тіркеу есептері) және объективті (адамдарды есепке алу, қылмыстарды (құқық бұзушылықтар) есепке алу, заттарды есепке алу) белгілері бойынша жіктеу;
2) есепке кою, түзету және есептен алу негізі және мерзімдері;
3) есептерде сақталатын және өңделетін ақпараттардың құпиялық деңгейі;
4) есепке кою, түзету және есептен алу үшін есепке алу құжаттарын толтыратын құрылымдық бөлініс;
5) есепке қоюды, түзетуді және есептен алуды жүзеге асыратын құрылымдық бөлініс;
6) құзыретіне ақпараттық жүйелерді техникалық сүйемелдеу және әкімдендіру кіретін құрылымдық бөлініс;
7) есептерді қалыптастыру деңгейі - өңірлік және/немесе орталықтандырылып;
8) есептерді қалыптастыру түрлері - картотекалық, журналдық, ақпараттық жүйе;
9) картотекаларды және/немесе ақпараттық жүйелерді қалыптастыру кезіндегі есепке алу құжаттарының, журналдардың түрі (нысаны);

10) порядок и сроки проведения сверок;
11) сроки хранения карточек, журналов, электронных информационных ресурсов;
12) требование к информационной безопасности при вводе информации в картотеку, информационную систему.
10. Использование учетов представляет собой комплекс мероприятий по проверке и сопоставлению результатов информации об объектах учета и объектах проверки.
11. Использование учетов осуществляется путем:
1) направления письменных запросов структурному подразделению ОВД, осуществляющему формирование учетов;
2) доступа к информационным системам с использованием средств аутентификации пользователей либо интеграционных механизмов.
12. При получении совпадения структурное подразделение, осуществляющее формирование учетов, письменно информирует:
1) инициаторов постановки - при проверке объекта учета;
2) инициаторов запроса - при обработке письменных запросов.
13. Сведения из учетов подлежат передаче структурным подразделением, осуществляющим формирование учетов, и использованию инициаторами запросов в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
14. Целью совершенствования учетов является оптимизация процесса их формирование и осуществляется путем внесения изменений (добавление/исключение) в реквизитный состав учетных документов, в справочники и интеграционные процессы (информационные системы), а также в параметры, перечисленные в пункте 9 настоящих Правил.

10) салыстыра тексеру жүргізу тәртібі мен мерзімдері;
11) карточкаларды, журналдарды, электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау мерзімдері;
12) ақпараттарды картотекаға, ақпараттық жүйеге енгізу кезінде ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талап.
10. Есептерді пайдалану есеп объектілері және тексеру объектілері туралы ақпараттардың тексеру және нәтижелерін салыстыру жөніндегі іс-шаралар кешенінен тұрады.
11. Есептерді пайдалану:
1) есептерді қалыптастыруды жүзеге асыратын ІІО құрылымдық бөлінісіне жазбаша сұрау салу жіберу;
2) қолданушылардың аутентификация құралдарын немесе біріктіру механизмдерін пайдалана отырып, ақпараттық жүйелерге рұқсат беру арқылы жүзеге асырылады.
12. Есептерді қалыптастыруды жүзеге асыратын құрылымдық бөліністер сәйкестіктерді алған кезде:
1) есепке кою бастамашыларын - есепке алу объектілерін тексеру кезінде;
2) сұрау салу бастамашысына - жазбаша сұрау салулар өңдеу кезінде жазбаша хабарлайды.
13. Есептегі мәліметтерді есептерді қалыптастыруды жүзеге асыратын құрылымдық бөліністерге беруге және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес сұрау салуды бастамашылардың пайдалануына жатады.
14. Есептерді жетілдіру мақсаты оларды қалыптастыру процесіноңтайландыру болып табылады және есепке алу құжаттарының деректемелікқұрамына, анықтамалықтарға және біріктіру процестеріне (ақпараттықжүйелер), сондай-ақ осы Қағидаларының 9-тармақта санамаланғанпараметрлерге өзгерістер енгізу (косу/алып тастау) арқылы жүзеге асырылады.