О внесении изменений в некоторые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 23/251. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2015 года № 10060
В соответствии с подпунктом 1) статьи 12 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан» Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Юридическому отделу аппарата Центральной избирательной комиссии республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель                               К. Турганкулов
Секретарь                                  Б. Мельдешов
Утвержден
постановлением
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 9 декабря 2014 года № 23/251
Перечень постановлений Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Утратил силу постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 13.02.2015 № 2/256.
2. В постановлении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 7 августа 1999 года № 19/222 «Об утверждении Правил расходования средств избирательных фондов» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 870):
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии с подпунктом 1) статьи 12 и пунктом 6 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан», Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:»;
в Правилах расходования средств избирательных фондов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Нарушение кандидатом, политической партией, выдвинувшей партийный список, требований, установленных пунктами 1-8 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан», и настоящих Правил влечет за собой отмену решения о регистрации кандидата или партийного списка, а после проведения выборов до регистрации кандидата в качестве Президента, депутата Парламента, маслихатов - признание выборов по соответствующей территории или округу недействительными.».

Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 23-251 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 қаңтарда № 10060 тіркелді
«Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 12-бабы 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының өзгеріс енгізілетін қаулыларының қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының  заң бөлімі осы қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                           Қ.Тұрғанқұлов
Хатшы                                               Б.Мелдешов
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 23/251
қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының өзгерістер
енгізілетін қаулыларының тізбесі
1. Ескерту. 1-тармақтың күші жойылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 13.02.2015 № 2/256 қаулысымен.
2. «Сайлау қорларының қаражатын жұмсаудың ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 7 тамыздағы № 19/222 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 870 болып тіркелген) қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық Заңы 12-бабының 1) тармақшасына және 34-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:»;
аталған қаулымен бекітілген Сайлау қорларының қаражатын жұмсаудың ережесінде:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Кандидаттың, партиялық тізімін ұсынған саяси партияның "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 34-бабының 1-8 тармақтарында белгіленген талаптарды және осы Ережені бұзуы - кандидатты немесе партиялық тізімді тіркеу туралы шешімнің күшін жоюға, ал сайлау өткізілгеннен кейін кандидаттың Президент, Парламенттің, мәслихаттардың депутаты ретінде тіркелгеніне дейін тиісті аумақ немесе округ бойынша сайлауды жарамсыз деп тануға әкеп соғады.».

3. В постановлении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 128/164 «Об утверждении Правил о порядке использования электронной избирательной системы в части не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3038):
наименование изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил использования электронной избирательной системы в части не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан»;
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии с подпунктом 1) статьи 12 и статьей 50-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан», Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:»;
пункт 1 постановления изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила использования электронной избирательной системы в части не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан» (далее - Правила).»;
в Правилах о порядке использования электронной избирательной системы в части не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан», утвержденных указанным постановлением:
в верхнем правом углу слова «Утверждены постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 128/164 «Об утверждении Правил о порядке использования электронной избирательной системы в части, не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан» заменить словами «Утверждены постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 128/164»;
наименование изложить в следующей редакции:
«Правила использования электронной избирательной системы в части не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан»»;
нумерацию глав «I, II, III, IV, V» заменить соответственно цифрами «1, 2, 3, 4, 5»;
преамбулу изложить в следующей редакции:
«При голосовании с использованием электронной избирательной системы используются нормы Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан» (далее - Конституционный закон) с учетом следующих особенностей.»;
пункт 1 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. В кабинах для тайного голосования, установленных в помещениях для голосования, размещаются: инструкция избирателю, разъясняющая как пользоваться терминалом для голосования, терминал для голосования согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на экране которого выводится электронный избирательный бюллетень. В электронном избирательном бюллетене указываются фамилии, имена и отчества кандидатов, наименования политических партий, включенных в избирательный бюллетень и выдвинувших партийные списки.»;

3. «Электрондық сайлау жүйесін Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдаланудың тәртібі жөніндегі Ережелерді бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 128/164 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3038 болып тіркелген) қаулысында:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Электрондық сайлау жүйесін «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдалану ережелерін бекіту туралы»;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңы 12-бабының 1) тармақшасына және 50-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:»;
қаулының 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қоса беріліп отырған Электрондық сайлау жүйесін «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдалану ережелері (бұдан әрі - Ережелер) бекітілсін»;
аталған қаулымен бекітілген Электрондық сайлау жүйесін, Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде, пайдаланудың тәртібі жөніндегі Ережелерде:
жоғарғы оң бұрыштағы: «Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының «Электрондық сайлау жүйесін Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдаланудың тәртібі жөніндегі Ережелерді бекіту туралы» 2004 жылғы 18 тамыздағы № 128/164 қаулысымен бекітілген» деген сөздер «Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 128/164 қаулысымен бекітілген» деген сөздермен ауыстырылсын;
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Электрондық сайлау жүйесін «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдалану ережелері»;
«I, II, III, IV, V» тараулардың нөмірленуі тиісінше «1, 2, 3, 4, 5» цифрларымен ауыстырылсын;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Электрондық сайлау жүйесін пайдалана отырып дауыс беру кезінде "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының нормалары, төмендегідей ерекшеліктерді ескере отырып, қолданылады.»;
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакция да жазылсын:
«Дауыс беруге арналған үй-жайларда орнатылған жасырын дауыс беруге арналған кабиналардың ішінде: сайлаушыға дауыс беруге арналған терминалды қалай пайдалану керектігін түсіндіретін нұсқаулық, осы Ережелерге 1-қосымшаға сай экранында электрондық сайлау бюллетені көрсетілетін дауыс беруге арналған терминал орналастырылады. Электрондық сайлау бюллетенінде кандидаттардың тегі, аты, әкесінің аты, сайлау бюллетеніне енгізілген және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың атаулары көрсетіледі.»;

подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«2) определяет членов комиссии, ответственных за учет избирателей, выдачу устройств для электронного голосования - электронных карточек избирателя согласно приложению 2 к настоящим Правилам и находящихся на связи с окружной или областной, городов Астана и Алматы избирательными комиссиями для уточнения данных об избирателях, пришедших на данный избирательный участок, но отсутствующих в списках избирателей;»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Электронное голосование осуществляется избирателем в кабине для тайного голосования, в которой запрещается присутствие иных лиц, за исключением случаев, установленных Конституционным законом.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Избиратель, проголосовавший в кабине для тайного голосования, вынимает устройство для электронного голосования (электронную карточку избирателя) из терминала для голосования и передает ее члену избирательной комиссии, который незамедлительно в присутствии избирателя вставляет ее в накопитель для считывания результатов голосования согласно приложению 3 к настоящим Правилам в компьютер участка.»;
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
«В соответствии с поданными заявлениями, данные об избирателях, голосующих вне помещения для голосования, участковой избирательной комиссией вводятся в переносной электронный бюллетень с памятью не менее чем на 200 избирателей. Голосование проводится в соответствии с порядком, установленным пунктом 6 статьи 41 Конституционного закона.»;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
«17. Подсчет голосов осуществляется немедленно после завершения голосования на данном участке, в соответствии со статьей 50-6 Конституционного закона, но не ранее введения в электронную избирательную систему данных, содержащихся во всех устройствах для голосования на данном участке.»;
в приложениях 123 к указанным Правилам:
в верхнем правом углу слова «к постановлению Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 128/164» заменить словами «к Правилам использования электронной избирательной системы в части не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан».
4. В постановлении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 31 августа 2005 года № 12/26 «О процедуре установления свободного владения кандидатом в Президенты Республики Казахстан государственным языком» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3820, опубликовано в «Юридической газете» 8 сентября 2005 года № 164):
преамбулу изложить в следующей редакции:

4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сайлаушыларды есепке алуға, осы Ережелерге 2-қосымшаға сай электрондық дауыс беруге арналған құрылғыларды - сайлаушының электрондық карточкаларын беруге жауапты және осы сайлау учаскесіне келген, бірақ сайлаушылардың тізімдерінде жоқ сайлаушылар туралы деректерді нақтылау үшін округтік немесе облыстық, Астана және Алматы қалалық сайлау комиссияларымен байланыста болатын комиссия мүшелерін айқындайды;»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Электрондық дауыс беруді сайлаушы жасырын дауыс беруге арналған кабинада жүзеге асырады, онда Конституциялық заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, өзге адамдардың қатысуына тыйым салынады.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Жасырын дауыс беруге арналған кабинада дауыс берген сайлаушы электрондық дауыс беруге арналған құрылғыны (сайлаушының электрондық карточкасын) дауыс беруге арналған терминалдан шығарады және оны сайлаушының көзінше дереу, дауыс беру нәтижелерін учаске компьютеріне есепке қосу үшін осы Ережелерге 3-қосымшаға сай жинақтаушыға салатын сайлау комиссиясының мүшесіне береді.»;
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Берілген өтініштерге сәйкес, дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беретін сайлаушылар туралы деректерді, учаскелік сайлау комиссиясы кемінде 200 сайлаушыға арналған жады бар тасымалданатын электрондық бюллетеньге енгізеді. Дауыс беру Конституциялық заңның 41-бабының 6-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес өткізіледі.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Дауыстарды санау, Конституциялық заңның 50-6-бабына сәйкес, осы учаскеде дауыс беру аяқталысымен дереу жүзеге асырылады, бірақ осы учаскедегі дауыс беруге арналған барлық құрылғыларда қамтылған деректер электрондық сайлау жүйесіне енгізілмей тұрып басталмауы керек.»;
аталған Ережелерге 123-қосымшаларда:
жоғарғы оң бұрыштағы «Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 128/164 қаулысына» деген сөздер «Электрондық сайлау жүйесін «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңымен реттелмейтін бөлігінде пайдалану ережелеріне» деген сөздермен ауыстырылсын;
4. «Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін анықтау рәсімі туралы» Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 2005 жылғы 31 тамыздағы № 12/26 (2005 жылғы 8 қыркүйектегі № 164 «Юридическая газета» газетінде жарияланған, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3820 болып тіркелген) қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

«В соответствии с пунктом 2 статьи 41 Конституции Республики Казахстан, статьей 54 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан», постановлением Конституционного Совета Республики Казахстан от 9 октября 1998 года № 9/2 «Об официальном толковании пункта 2 статьи 41 Конституции Республики Казахстан», Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:»;
пункты 12 изложить в следующей редакции:
«1. Установление свободного владения кандидатом в Президенты Республики Казахстан государственным языком определяется заключением лингвистической комиссии по установлению свободного владения кандидатом в Президенты Республики Казахстан государственным языком (далее - лингвистическая комиссия), в течение пяти календарных дней с момента подачи гражданином заявления о самовыдвижении либо представления выписки из протокола заседания высшего органа республиканского общественного объединения о выдвижении кандидата вместе с заявлением кандидата о согласии баллотироваться.
2. Проверка кандидата в Президенты Республики Казахстан на свободное владение государственным языком производится лингвистической комиссией в течение одного календарного дня. Дата и время проведения заседания определяются лингвистической комиссией по согласованию с кандидатом в Президенты Республики Казахстан.».
5. В постановлении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 21 ноября 2011 года № 62/108 «Об утверждении Инструкции по регистрации доверенных лиц кандидатов в Президенты, депутаты Парламента и маслихатов Республики Казахстан, политических партий, выдвинувших партийные списки» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7307):
наименование изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Инструкции по регистрации доверенных лиц»;
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии со статьями 12 и 31 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан» Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:»;
пункт 1 постановления изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по регистрации доверенных лиц.»;
Инструкцию по регистрации доверенных лиц изложить в редакции согласно приложению.
Приложение к постановлению
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 9 декабря 2014 года № 23/251
Утверждена постановлением
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан

«Қазақстан Республикасы Конституциясының 41-бабы 2-тармағына, «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 54-бабына, «Қазақстан Республикасы Конституциясы 41-бабының 2-тармағын ресми түсіндіру туралы» Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің 1998 жылғы 9 қазандағы № 9/2 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:»;
12-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін анықтау Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін анықтау жөніндегі лингвистикалық комиссияның (бұдан әрі - лингвистикалық комиссия) қорытындысымен, азамат өзін-өзі ұсыну туралы өтініш берген не республикалық қоғамдық бірлестіктің жоғарғы органы отырысының кандидатты ұсыну туралы хаттамасының үзіндісі кандидаттың дауысқа түсуге келісімі туралы өтінішімен қоса тапсырылған сәттен бастап бес күнтізбелік күн ішінде айқындалады.
2. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін тексеруді лингвистикалық комиссия бір күнтізбелік күн ішінде жүргізеді. Отырысты өткізу күні мен уақытын лингвистикалық комиссия Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатпен келісім бойынша айқындайды.».
5. «Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламенті мен мәслихаттарының депутаттығына кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарын тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2011 жылғы 21 қарашадағы № 62/108 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7307 болып тіркелген) қаулысында:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Сенім білдірілген адамдарды тіркеу тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы»;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 12 және 31-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:»;
қаулының 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.»;
Сенім білдірілген адамдарын тіркеу жөніндегі нұсқаулығы қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 23/251
қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының

от 21 ноября 2011 года № 62/108
Инструкция по регистрации доверенных лиц
1. Настоящая Инструкция по регистрации доверенных лиц детализирует регистрацию доверенных лиц кандидатов в Президенты, депутаты Парламента, маслихатов и акимы городов районного значения, сельских округов, поселков и сел Республики Казахстан, не входящих в состав сельского округа (далее - кандидаты), политических партий, выдвинувших партийные списки (далее - политические партии).
2. Кандидаты, политические партии определяют доверенных лиц по своему усмотрению в количестве, не превышающем трех человек на каждый избирательный участок в соответствующем избирательном округе, и сообщают о них для регистрации в соответствующую избирательную комиссию.
Кандидаты в акимы городов районного значения, сельских округов, поселков и сел Республики Казахстан, не входящих в состав сельского округа (далее - акимы) определяют доверенных лиц по своему усмотрению в количестве, не превышающем более пяти человек, и сообщают о них для регистрации в соответствующую избирательную комиссию.
Кандидаты в депутаты Мажилиса Парламента, избираемые Ассамблеей народа Казахстана, имеют не более трех доверенных лиц.
Кандидат в депутаты Сената Парламента имеет по одному доверенному лицу в каждом районе, городе, районе в городе.
3. Кандидаты обращаются с заявлением о регистрации доверенных лиц после установления их соответствия требованиям Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан» (далее - Конституционный закон), Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Указа Президента Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 555 «О некоторых вопросах проведения выборов акимов городов районного значения, сельских округов, поселков и сел Республики Казахстан, не входящих в состав сельского округа» (далее - Правила) соответствующими избирательными комиссиями.
Политические партии обращаются с заявлением о регистрации доверенных лиц после представления в Центральную избирательную комиссию Республики Казахстан партийных списков.
4. Заявление о регистрации доверенных лиц кандидатов подается и подписывается лично кандидатами.
Заявление о регистрации доверенных лиц политических партий подается и подписывается уполномоченным в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2002 года «О политических партиях» и уставом политической партии лицом.

2011 жылғы 21 қарашадағы № 62/108
қаулысымен бекітілген
Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулық
1. Осы Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламенті, мәслихаттары депутаттығына және Қазақстан Республикасының аудандық маңызы бар қалалары, ауылдық округтері, ауылдық округтің құрамына кірмейтін кенттері мен ауылдары әкімдігіне кандидаттардың (бұдан әрі - кандидаттар), партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың (бұдан әрі - саяси партиялар) сенім білдірілген адамдарын тіркеуді нақтылайды.
2. Кандидаттар, саяси партиялар сенім білдірілген адамдарын өздерінің қалауы бойынша тиісті сайлау округіндегі әр сайлау учаскесіне үш адамнан аспайтын санда анықтайды және олар туралы тіркеу үшін тиісті сайлау комиссиясына хабарлайды.
Қазақстан Республикасының аудандық маңызы бар қалалары, ауылдық округтері, ауылдық округтің құрамына кірмейтін кенттері мен ауылдары әкімдігіне кандидаттар (бұдан әрі - әкімдікке) сенім білдірілген адамдарын өздерінің қалауы бойынша бес адамнан аспайтын санда анықтайды және олар туралы тіркеу үшін тиісті сайлау комиссиясына хабарлайды.
Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттардың үштен аспайтын сенім білдірілген адамдары болады.
Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттың әрбір ауданда, қалада, қаладағы ауданда бір-бірден сенім білдірілген адамы болады.
3. Кандидаттар олардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының (бұдан әрі - Конституциялық заң), «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының, «Қазақстан Республикасының аудандық маңызы бар қалалары, ауылдық округтері, ауылдық округтің құрамына кірмейтін кенттері мен ауылдары әкімдерінің сайлауын өткізудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 555 Жарлығының (бұдан әрі - Қағидалар) талаптарына сәйкестігін тиісті сайлау комиссиялары анықтағаннан кейін сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы өтінішпен жүгінеді.
Саяси партиялар Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясына партиялық тізімдерін ұсынғаннан кейін сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы өтінішпен жүгінеді.
4. Кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы өтінішті кандидаттардың өздері береді және қол қояды.
Саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы өтінішті «Саяси партиялар туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 15 шілдедегі Заңына және саяси партияның жарғысына сәйкес уәкілетті адам береді және қол қояды.

5. Для регистрации доверенных лиц кандидаты, политические партии представляют в соответствующую избирательную комиссию следующие документы:
1) заявление о регистрации доверенных лиц в бумажном и электронном виде. В заявлении указываются гражданство, фамилия, имя, отчество (при наличии), занимаемая должность, число, месяц и год рождения;
2) заявление гражданина о согласии быть доверенным лицом кандидата, политической партии.
6. Территориальные избирательные комиссии осуществляют регистрацию доверенных лиц кандидатов в Президенты, депутаты Сената Парламента, акимы, а также политических партий.
Окружные избирательные комиссии осуществляют регистрацию доверенных лиц кандидатов в депутаты маслихатов.
Регистрацию доверенных лиц кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента, избираемые Ассамблеей народа Казахстана, осуществляет избирательная комиссия города Астана или Алматы.
7. Решение о регистрации либо отказе в регистрации доверенных лиц кандидатов, политических партий принимается соответствующей избирательной комиссией в двухдневный срок.
Регистрация либо отказ в регистрации доверенных лиц оформляется протоколом соответствующей избирательной комиссии.
Соответствующая избирательная комиссия после регистрации доверенных лиц выдает им удостоверения.
8. Соответствующая избирательная комиссия отказывает в регистрации доверенного лица кандидата, политической партии в случае если:
1) лицо не является гражданином Республики Казахстан;
2) лицо является членом избирательной комиссии в соответствии с Конституционным законом;
3) лицо занимает должность политического государственного служащего в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 523 «Об утверждении Реестра должностей государственных служащих».
При проведении выборов депутатов Сената Парламента помимо указанных в подпунктах 1)-3) настоящего пункта не может быть зарегистрирован доверенным лицом депутат маслихата Республики Казахстан.
9. Соответствие доверенного лица требованиям пункта 4 статьи 31 Конституционного закона, пункту 35 Правил устанавливается на основании представленных кандидатом, политической партией документов в соответствии с пунктом 5 настоящей Инструкции.
10. Доверенные лица утрачивают свой статус по завершении избирательной кампании, по личной инициативе, по решению кандидата и политической партии, а также в случаях отмены регистрации кандидата, партийного списка, нарушения Конституционного закона.

5. Сенім білдірілген адамдарын тіркеу үшін кандидаттар, саяси партиялар тиісті сайлау комиссиясына мынадай құжаттарды тапсырады:
1) сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы қағаз және электрондық түрдегі өтініш. Өтініште азаматтығы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), атқаратын лауазымы, туған күні, айы және жылы көрсетіледі;
2) азаматтың кандидаттың, саяси партияның сенім білдірілген адамы болуға келісетіні туралы өтініші.
6. Аумақтық сайлау комиссиялары Президенттікке, Парламент Сенатының депутаттығына, әкімдікке кандидаттардың, сондай-ақ саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді жүзеге асырады.
Округтік сайлау комиссиялары мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді жүзеге асырады.
Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді Астана немесе Алматы қаласының сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
7. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарын тіркеу не тіркеуден бас тарту туралы шешімді тиісті сайлау комиссиясы екі күндік мерзімде қабылдайды.
Сенім білдірілген адамдарды тіркеу не тіркеуден бас тарту тиісті сайлау комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.
Тиісті сайлау комиссиясы сенім білдірілген адамдарды тіркегеннен кейін оларға куәліктер береді.
8. Тиісті сайлау комиссиясы кандидаттың, саяси партияның сенім білдірілген адамын тіркеуден мынадай жағдайларда, егер ол:
1) Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмаса;
2) Конституциялық заңға сәйкес сайлау комиссиясының мүшесі болып табылса;
3) «Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 523 Жарлығына сәйкес мемлекеттік саяси қызметші лауазымын атқарса, бас тартады.
9. Сенім білдірілген адамның Конституциялық заңның 31-бабы 4-тармағының, Қағидалардың 35-тармағының талаптарына сәйкестігі осы Нұсқаулықтың 5-тармағына сәйкес кандидат, саяси партия ұсынған құжаттардың негізінде анықталады.
10. Сенім білдірілген адамдар сайлау науқаны аяқталғаннан кейін, өз ұйғарымымен, кандидаттың және саяси партияның шешімімен, сондай-ақ кандидатты, партиялық тізімді тіркеудің күші жойылған, Конституциялық заң бұзылған жағдайларда өз мәртебесінен айырылады.