Об утверждении профессионального стандарта в деятельности по переработке мяса и мясных продуктов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 20/47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2014 года № 9435. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № 393.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2020 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 406 "Об утверждении распределения и Правил использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт в деятельности по переработке мяса и мясных продуктов.
2. Департаменту переработки и агропродовольственных рынков (Кусаинова А.Б.) принять меры к внедрению профессионального стандарта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Управлению социальной политики (Лепешко С.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Управление социальной политики (Лепешко С.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Согласовано
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
от 7 апреля 2014 года
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 января 2014 года № 20/47
Профессиональный стандарт в деятельности по переработке мяса и мясных продуктов
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт в деятельности по переработке мяса и мясных продуктов (далее - ПС) предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала;
4) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;

Ет және ет өнімдерін қайта өңдеу бойынша қызметтегі кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 20/47 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 21 мамырда № 9435 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № 393 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.12.2020 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі "Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 406 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ет және ет өнімдерін қайта өңдеу бойынша қызметтегі кәсіби стандарт бекітілсін.
2. Қайта өңдеу және аграрлық азық-түлік нарығы департаменті (А.Б. Құсайынова) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен кәсіби стандартты енгізуге шаралар қабылдасын.
3. Әлеуметтік саясат басқармасы (С.С. Лепешко) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әлеуметтік саясат басқармасына (С.С. Лепешко) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова ___________
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 21 қаңтардағы
№ 20/47 бұйрығымен
бекітілген
Ет және ет өнімдерін қайта өңдеу
бойынша қызметтегі кәсіби стандарт
1. Жалпы ережелер
1. Ет және ет өнімдерін қайта өңдеу бойынша қызметтегі кәсіби стандарт (бұдан әрі - КС):
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеруді дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарының мерзімін белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарының мерзімін белгілеуге;
4) кәсіби қызметтің мәніне бірыңғай талаптар әзірлеуге, еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;

5) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
6) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;
7) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;

5) персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге;
6) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;
7) кәсіби даярлығын бағалаудан өткізу және мамандар біліктіліктерінің сәйкестіктерін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері, жұмысшылар;
2) ұйымдардың басшылары мен жұмысшылары, ұйымдардың персоналды басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде кәсіпорындар қызметінің функционалдық үлгілеріне, лауазымына, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, аттестациядан өткізу, еңбекке ынталандыру жүйесіне ішкі, корпоративті стандарттар және басқалар әзірленуі мүмкін.
4. Осы КС-да төмендегі терминдер мен аңықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының еңбектің нақты түрін орындауда кәсіби дайындығының дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі/білікті деңгейі – атқарылатын жұмыстардың күрделілігі, дербестігі мен жауаптылығы көрінетін қызметкердің біліктілігіне (құзыреттілігіне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек заттары – нақты еңбек құралдары көмегімен өнім әзірлеу мақсатында жұмысшының әрекеттері бағытталған заттар;
4) еңбек құралдары – еңбек заттарын бастапқы жағдайынан өнімге түрлендіруде жұмысшының қолданатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіліктердің тұтас жиынымен құрамдастырылған кәсіби қызмет саласының құрама бөлігі;
6) еңбек функциясы – еңбек үрдісінің бір немесе бірнеше міндетін шешуге бағытталған өзара байланысқан әрекеттер жиыны;
7) кәсіби қызметтің саласы – ортақ интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – кәсіби іс-әрекеттің нақты саласындағы біліктілік деңгейлерге, құзыреттіліктерге, сонымен қатар еңбек мазмұны, сапасы және шарттарына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт;
9) КС бірлігі – КС еңбек қызметінің нақты түрі бойынша маңызды, қатысымды дербес, аяқталған, бүтін нақты еңбек функциясының толық сипаттамасының құрылымдық элементі;

10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности) Государственный классификатор Республики Казахстан 03-2007: 10.11 Переработка и консервирование мяса, 10.12 Переработка и консервирование мяса домашней птицы, 10.13 Производство продуктов из мяса и мяса домашней птицы.
6. Основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: переработка мяса и мясных продуктов предприятий агропромышленного комплекса.
ПС устанавливает в области профессиональной деятельности: производство продуктов питания требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников.
7. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни определены в Приложении 1 к настоящему ПС.
Требования стандарта относятся к видам деятельности и следующим профессиям данной области:
обработчик шкур;
обработчик мясных туш;
аппаратчик стерилизации мясного сырья;
изготовитель натуральной колбасной оболочки;
аппаратчик термической обработки мясопродуктов;
оператор автомата по производству полуфабрикатов;
оператор автоматической линии производства сосисок;
аппаратчик пастеризации яичной массы;
аппаратчик сушки яичной массы;
оператор термокамер и термоагрегатов;
оператор коптильной установки;
распиловщик мясопродуктов;
аппаратчик термической обработки колбасных изделий.

10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы білімді, ептілікті және практикалық дағдыларды талап ететін және білімі туралы тиісті құжаттармен нақтыланатын адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
11) құзыреттілік – қызметкердің кәсіби қызметте білімін және іскерлігін қолдану қабілеті;
12) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
13) міндет – нақты еңбек заттары мен құралдарын пайдаланып еңбек функциясын жүзеге асырумен және нәтижеге жетуге байланысты әрекеттер жиынтығы;
14) сала – өндірілетін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ мекемелер мен ұйымдардың жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері – салада танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығындағы танылған біліктілік деңгейлердің құрылымдық сипаттамасы;
17) функционалдық карта – бір немесе басқа да кәсіби қызмет саласында нақты қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызмет түрі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісі 03-2007: 10.11 Етті өңдеу және консервілеу, 10.12 Үй құсы етін өңдеу және консервілеу, 10.13 Ет және үй құсы етінен өнімдерді өндіру.
6. Экономикалық қызмет түрінің негізгі мақсаты: агроөнеркәсіп кешені кәсіпорындарының етті және ет өнімдерін өңдеу.
КС кәсіби қызмет облысында: тағам өнімдерін өндірудегі ұсталуына, сапасына, еңбек жағдайларына қызметкерлер біліктілігі мен құзыреттеріне талаптарды белгілейді.
7. Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында берілген.
Стандарт талаптары қызмет түріне және осы облыстағы келесі кәсіптерге жатады:
теріні өңдеуші;
тұтас етті өңдеуші;
ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы;
табиғи шұжық қабығын әзірлеуші;
ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы;
дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы;
шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы;
жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы;
жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы;
термокамера мен термоагрегаттар операторы;
ыстау қондырғысының операторы;
ет өнімдерін аралаушы;
шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторы.

3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Обработчик шкур
8. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
9. Возможные наименования должностей: обработчик шкур.
10. Профессия "обработчик шкур" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса получения, обработки, выделки и облагораживания кожевенного сырья.
11. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 2 к настоящему ПС.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы обработчика шкур приведены в таблице 2 Приложения 2 к настоящему ПС.
13. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые обработчиком шкур, указан в таблице 3 Приложения 2 к настоящему ПС.
14. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые обработчиком шкур, приведены в таблице 4 Приложения 2 к настоящему ПС.
15. Требования к компетенциям обработчика шкур указаны в таблицах 5, 6 Приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Обработчик мясных туш
16. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
17. Возможные наименования должностей: обработчик мясных туш.
18. Профессия "обработчик мясных туш" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса сухой и мокрой обработки шкур на линиях переработки скота.
19. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 3 к настоящему ПС.
20. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы обработчика мясных туш приведены в таблице 2 Приложения 3 к настоящему ПС.
21. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые обработчиком мясных туш, указан в таблице 3 Приложения 3 к настоящему ПС.
22. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые обработчиком мясных туш, приведены в таблице 4 Приложения 3 к настоящему ПС.
23. Требования к компетенциям обработчика мясных туш указаны в таблице 5 Приложения 3 к настоящему ПС.
Параграф 3. Аппаратчик стерилизации мясного сырья
24. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
25. Возможные наименования должностей: аппаратчик стерилизации мясного сырья.
26. Профессия "аппаратчик стерилизации мясного сырья" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса стерилизации мясных консервов в стерилизаторах различных систем.
27. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 4 к настоящему ПС.
28. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика стерилизации мясного сырья приведены в таблице 2 Приложения 4 к настоящему ПС.

3. Еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкасы
1-параграф. Теріні өңдеуші
8. СБШ бойынша біліктілік деңгейі –2-3.
9. Лауазымның мүмкін атаулары: теріні өңдеуші.
10. "Теріні өңдеуші" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: тері шикізатын алу, өңдеу, бөлу және жақсарту үдерісін жүргізу.
11. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
12. Теріні өңдеушінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
13. Еңбек функцияларын айқындайтын, теріні өңдеуші орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
14. Теріні өңдеушінің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
15. Теріні өңдеушінің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5, 6-кестелерінде көрсетілген.
2-параграф. Тұтас етті өңдеуші
16. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
17. Лауазымның мүмкін атаулары: тұтас етті өңдеуші.
18. "Тұтас етті өңдеуші" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: малдарды қайта өңдеу желісінде терілердің құрғақ және ылғалды өңдеу үдерісін жүргізу.
19. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
20. Тұтас етті өңдеушінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
21. Еңбек функцияларын айқындайтын, тұтас етті өңдеуші орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
22. Тұтас етті өңдеушінің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 3-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
23. Тұтас етті өңдеушінің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
3-параграф. Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы
24. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
25. Лауазымның мүмкін атаулары: ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы.
26. "Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: әр түрлі зарарсыздандыру желілерінде консерві еттерінің зарарсыздандыру үдерісін жүргізу.
27. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 4-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
28. Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.

29. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком стерилизации мясного сырья, указан в таблице 3 Приложения 4 к настоящему ПС.
30. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком стерилизации мясного сырья, приведены в таблице 4 Приложения 4 к настоящему ПС.
31. Требования к компетенциям аппаратчика стерилизации мясного сырья указаны в таблице 5 Приложения 4 к настоящему ПС.
Параграф 4. Изготовитель натуральной колбасной оболочки
32. Квалификационный уровень по ОРК – 1-3.
33. Возможные наименования должностей: изготовитель натуральной колбасной оболочки.
34. Профессия "изготовитель натуральной колбасной оболочки" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: выполнение всего комплекса операций по разборке оток и обработке всех видов кишок одного вида скота в готовый фабрикат.
35. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 5 к настоящему ПС.
36. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы изготовителя натуральной колбасной оболочки приведены в таблице 2 Приложения 5 к настоящему ПС.
37. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые изготовителем натуральной колбасной оболочки, указан в таблице 3 Приложения 5 к настоящему ПС.
38. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые изготовителем натуральной колбасной оболочки, приведены в таблице 4 Приложения 5 к настоящему ПС.
39. Требования к компетенциям изготовителя натуральной колбасной оболочки указаны в таблицах 5, 6, 7 Приложения 5 к настоящему ПС.
Параграф 5. Аппаратчик термической обработки мясопродуктов
40. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.
41. Возможные наименования должностей: аппаратчик термической обработки мясопродуктов.
42. Профессия "аппаратчик термической обработки мясопродуктов" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса варки, охлаждения и запекания мяса и субпродуктов.
43. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 6 к настоящему ПС.
44. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика термической обработки мясопродуктов приведены в таблице 2 Приложения 6 к настоящему ПС.
45. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком термической обработки мясопродуктов, указан в таблице 3 Приложения 6 к профессиональному стандарту.
46. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком термической обработки мясопродуктов, приведены в таблице 4 Приложения 6 к настоящему ПС.

29. Еңбек функцияларын айқындайтын, ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 4-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
30. Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 4-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
31. Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
4-параграф. Табиғи шұжық қабығын әзірлеуші
32. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 1-3.
33. Лауазымның мүмкін атаулары: табиғи шұжық қабығын әзірлеуші.
34. "Табиғи шұжық қабығын әзірлеуші" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: бір текті малдың барлық ішектерін дайын фабрикатқа өңдеу бойынша бүкіл операциялар кешенін жүргізу.
35. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланыс осы КС 5-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
36. Табиғи шұжық қабығын әзірлеушінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
37. Еңбек функцияларын айқындайтын, табиғи шұжық қабығын әзірлеуші орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 5-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
38. Табиғи шұжық қабығын әзірлеушінің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 5-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
39. Табиғи шұжық қабығын әзірлеушісінің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 5, 6, 7-кестелерінде көрсетілген.
5-параграф. Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы
40. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3-4.
41. Лауазымның мүмкін атаулары: ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы.
42. "Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ет өнімдерін булау мен қуырып пісіру үрдісін жүргізу.
43. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 6-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
44. Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
45. Еңбек функцияларын айқындайтын, ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 6-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
46. Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 6-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.

47. Требования к компетенциям аппаратчика термической обработки мясопродуктов указаны в таблице 5 и 6 Приложения 6 к настоящему ПС.
Параграф 6. Оператор автомата по производству полуфабрикатов
48. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
49. Возможные наименования должностей: оператор автомата по производству полуфабрикатов.
50. Профессия "оператор автомата по производству полуфабрикатов" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: выполнение работ по изготовлению рубленых полуфабрикатов: котлет, фарша, бифштексов, фрикаделек и пельменей на автомате по производству полуфабрикатов.
51. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 7 к настоящему ПС.
52. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора автомата по производству полуфабрикатов приведены в таблице 2 Приложения 7 к настоящему ПС.
53. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором автомата по производству полуфабрикатов, указан в таблице 3 Приложения 7 к настоящему ПС.
54. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые оператором автомата по производству полуфабрикатов, приведены в таблице 4 Приложения 7 к настоящему ПС.
55. Требования к компетенциям оператора автомата по производству полуфабрикатов указаны в таблице 5, 6 Приложения 7 к настоящему ПС.
Параграф 7. Оператор автоматической линии производства сосисок
56. Квалификационный уровень по ОРК – 4.
57. Возможные наименования должностей: оператор автоматической линии производства сосисок.
58. Профессия "оператор автоматической линии производства сосисок" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса производства сосисок на автоматической линии.
59. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 8 к настоящему ПС.
60. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора автоматической линии производства сосисок приведены в таблице 2 Приложения 8 к настоящему ПС.
61. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором автоматической линии производства сосисок, указан в таблице 3 Приложения 8 к настоящему ПС.
62. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые оператором автоматической линии производства сосисок, приведены в таблице 4 Приложения 8 к настоящему ПС.
63. Требования к компетенциям оператора автоматической линии производства сосисок указаны в таблице 5 Приложения 8 к настоящему ПС.

47. Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшасының 5 және 6-кестесінде көрсетілген.
6-параграф. Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы
48. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
49. Лауазымның мүмкін атаулары: дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы.
50. "Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: кесілген дүмбіл өнімдерді әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау: котлет, фарш, бифштекс, бұршағы ет және тұшпара, автоматта жартылайфабрикаттарды өндіру.
51. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 7-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
52. Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
53. Еңбек функцияларын айқындайтын, дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 7-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
54. Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 7-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
55. Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшасының 5, 6-кестесінде көрсетілген.
7-параграф. Шұжықшаларды өндірудің автоматты
желісінің операторы
56. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4.
57. Лауазымның мүмкін атаулары: шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы.
58. "Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: автоматты желіде шұжықтарды өндіру үдерісін жүргізу.
59. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 8-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
60. Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
61. Еңбек функцияларын айқындайтын, шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 8-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
62. Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 8-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
63. Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.

Параграф 8. Аппаратчик пастеризации яичной массы
64. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
65. Возможные наименования должностей: аппаратчик пастеризации яичной массы.
66. Профессия "аппаратчик пастеризации яичной массы" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение технологического процесса пастеризации, выдержки и охлаждения яичной массы в пастеризационно-охладительной установке по строго определенному режиму (время и температура).
67. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 9 к настоящему ПС.
68. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика пастеризации яичной массы приведены в таблице 2 Приложения 9 к настоящему ПС.
69. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком пастеризации яичной массы, указан в таблице 3 Приложения 9 к настоящему ПС.
70. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком пастеризации яичной массы, приведены в таблице 4 Приложения 9 к настоящему ПС.
71. Требования к компетенциям аппаратчика пастеризации яичной массы указаны в таблице 5 Приложения 9 к настоящему ПС.
Параграф 9. Аппаратчик сушки яичной массы
72. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
73. Возможные наименования должностей: аппаратчик сушки яичной массы.
74. Профессия "аппаратчик сушки яичной массы" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса сушки яичной массы в сушильных аппаратах.
75. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 10 к настоящему ПС.
76. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика сушки яичной массы приведены в таблице 2 Приложения 10 к настоящему ПС.
77. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком сушки яичной массы, указан в таблице 3 Приложения 10 к настоящему ПС.
78. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком сушки яичной массы, приведены в таблице 4 Приложения 10 к настоящему ПС.
79. Требования к компетенции аппаратчика сушки яичной массы указаны в таблице 5 Приложения 10 к настоящему ПС.
Параграф 10. Оператор термокамер и термоагрегатов
80. Квалификационный уровень по ОРК – 4.
81. Возможные наименования должностей: оператор термокамер и термоагрегатов.
82. Профессия "оператор термокамер и термоагрегатов" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса термической обработки мяса.

8-параграф. Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы
64. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
65. Лауазымның мүмкін атаулары: жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы.
66. "Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: қатаң белгіленген режим бойынша (уақыт пен температура) пластинді пастерлеу-суыту қондырғысында жұмыртқа қоспасын пастерлеу, ыстау мен суыту үрдісін жүргізу.
67. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 9-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
68. Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 9-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
69. Еңбек функцияларын айқындайтын, жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 9-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
70. Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 9-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
71. Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 9-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
9-параграф. Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы
72. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
73. Лауазымның мүмкін атаулары: жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы.
74. "Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: кептіру аппаратында жұмыртқа қоспасын кептіру үдерісін жүргізу.
75. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 10-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
76. Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 10-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
77. Еңбек функцияларын айқындайтын, жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 10-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
78. Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 10-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
79. Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 10-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
10-параграф. Термокамера мен термоагрегаттар операторы
80. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4.
81. Лауазымның мүмкін атаулары: термокамера мен термоагрегаттар операторы.
82. "Термокамера мен термоагрегаттар операторы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: еттің термиялық үдерісін жүргізу.

83. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 11 к настоящему ПС.
84. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора термокамер и термоагрегатов приведены в таблице 2 Приложения 11 к настоящему ПС.
85. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором термокамер и термоагрегатов, указан в таблице 3 Приложения 11 к настоящему ПС.
86. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые оператором термокамер и термоагрегатов, приведены в таблице 4 Приложения 11 к настоящему ПС.
87. Требования к компетенции оператора термокамер и термоагрегатов указаны в таблице 5 Приложения 11 к настоящему ПС.
Параграф 11. Оператор коптильной установки
88. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
89. Возможные наименования должностей: оператор коптильной установки.
90. Профессия "оператор коптильной установки" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение технологического процесса копчения холодным или горячим способом в коптильных установках (камерах) периодического и непрерывного действия.
91. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 12 к настоящему ПС.
92. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора коптильной установки приведены в таблице 2 Приложения 12 к настоящему ПС.
93. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором коптильной установки, указан в таблице 3 Приложения 12 к настоящему ПС.
94. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые оператором коптильной установки, приведены в таблице 4 Приложения 12 к настоящему ПС.
95. Требования к компетенции оператора коптильной установки указаны в таблице 5 Приложения 12 к настоящему ПС.
Параграф 12. Распиловщик мясопродуктов
96. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
97. Возможные наименования должностей: распиловщик мясопродуктов.
98. Профессия "распиловщик мясопродуктов" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: распиливание (разруб) мясных туш всех видов (полутуш, четвертин) на сортовые отрубы с соблюдением стандартов розничного разруба и норм выходов по сортам.
99. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 13 к настоящему ПС.
100. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы распиловщика мясопродуктов приведены в таблице 2 Приложения 13 к настоящему ПС.
101. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые распиловщиком мясопродуктов, указан в таблице 3 Приложения 13 к настоящему ПС.

83. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 11-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
84. Термокамера мен термоагрегаттар операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 11-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
85. Еңбек функцияларын айқындайтын, термокамера мен термоагрегаттар операторы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 11-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
86. Термокамера мен термоагрегаттар операторының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 11-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
87. Термокамера мен термоагрегаттар операторының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 11-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
11-параграф. Ыстау қондырғысының операторы
88. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
89. Лауазымның мүмкін атаулары: ыстау қондырғысының операторы.
90. "Ыстау қондырғысының операторы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: үздіксіз және мерзімді (камералардыа) ыстау қондырғыларында ыстаудың суық және ыстық әдісінің технологиялық үдеоісін жүргізу.
91. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 12-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
92. Ыстау қондырғысының операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 12-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
93. Еңбек функцияларын айқындайтын, ыстау қондырғысының операторы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 12-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
94. Ыстау қондырғысының операторының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 12-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
95. Ыстау қондырғысының операторының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 12-қосымшасының 5 кестесінде көрсетілген.
12-параграф. Ет өнімдерін аралаушы
96. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
97. Лауазымның мүмкін атаулары: ет өнімдерін аралаушы.
98. "Ет өнімдерін аралаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: жеке кесу стандарттарын және сұрыптар бойынша өнім нормаларын сақтап, барлық түрдегі тұтас еттерді (жарты ет, ширек) сұрыпты кесіктерге аралау.
99. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 13-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
100. Ет өнімдерін аралаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 13-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
101. Еңбек функцияларын айқындайтын, ет өнімдерін аралаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 13-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.

102. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые распиловщиком мясопродуктов, приведены в таблице 4 Приложения 13 к настоящему ПС.
103. Требования к компетенции распиловщика мясопродуктов указаны в таблице 5 Приложения 13 к настоящему ПС.
Параграф 13. Аппаратчик термической обработки колбасных изделий
104. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
105. Возможные наименования должностей: аппаратчик термической обработки колбасных изделий.
106. Профессия "аппаратчик термической обработки колбасных изделий" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса варки мяса и субпродуктов для студня, зельцев и субпродуктовых колбас.
107. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 14 к настоящему ПС.
108. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика термической обработки колбасных изделий приведены в таблице 2 Приложения 14 к настоящему ПС.
109. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком термической обработки колбасных изделий, указан в таблице 3 Приложения 14 к настоящему ПС.
110. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком термической обработки колбасных изделий, приведены в таблице 4 Приложения 14 к настоящему ПС.
111. Требования к компетенции аппаратчика термической обработки колбасных изделий указаны в таблице 5 Приложения 14 к настоящему ПС.
4. Разработчики ПС
112. Разработчиком ПС является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
113. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 15 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

102. Ет өнімдерін аралаушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 13-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
103. Ет өнімдерін аралаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы кәсіби стандарттың 13-қосымшасының 5 кестесінде көрсетілген.
13-параграф. Шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторы
104. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
105. Лауазымның мүмкін атаулары: шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторы.
106. "Шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: іркілдек, зельц және қосымша өнімді шұжыққа арналған ет пен қосымша өнімдерді пісіру үдерісін жүргізу.
107. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 14-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
108. Шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 14-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
109. Еңбек функцияларын айқындайтын, шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 14-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
110. Шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 14-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
111. Шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 14-қосымшасының 5 кестесінде көрсетілген.
4. КС әзірлеушілері
112. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
113. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 15-қосымшасында көрсетілген.
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
1-қосымшасы
Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы

Наименование профессии согласно государственному классификатору занятий Республики Казахстан 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
1.
Переработка мяса и мясной продукции
Обработчик шкур
Обработчик шкур
2-3
2.
Переработка мяса и мясной продукции
Обработчик мясных туш
Обработчик мясных туш
3
3.
Переработка мяса и мясной продукции
Аппаратчик стерилизации мясного сырья
Аппаратчик стерилизации мясного сырья
3
4.
Переработка мяса и мясной продукции
Изготовитель натуральной колбасной оболочки
Изготовитель натуральной колбасной оболочки
1-3
5.
Переработка мяса и мясной продукции
Аппаратчик термической обработки мясопродуктов
Аппаратчик термической обработки мясопродуктов
3-4
6.
Переработка мяса и мясной продукции
Оператор автомата по производству полуфабрикатов
Оператор автомата по производству полуфабрикатов
2-3
7.
Переработка мяса и мясной продукции
Оператор автоматической линии производства сосисок
Оператор автоматической линии производства сосисок
4
8.
Переработка мяса и мясной продукции
Аппаратчик пастеризации яичной массы
Аппаратчик пастеризации яичной массы
3
9.
Переработка мяса и мясной продукции
Аппаратчик сушки яичной массы
Аппаратчик сушки яичной массы
3
10.
Переработка мяса и мясной продукции
Оператор термокамер и термоагрегатов
Оператор термокамер и термоагрегатов
4
11.
Переработка мяса и мясной продукции
Оператор коптильной установки
Оператор коптильной установки
3
12.
Переработка мяса и мясной продукции
Распиловщик мясопродуктов
Распиловщик мясопродуктов
3
13.
Переработка мяса и мясной продукции
Аппаратчик термической обработки колбасных изделий
Аппаратчик термической обработки колбасных изделий
3
Приложение 2
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
6121 Обработчик шкур
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Обработчик шкур
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3-5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы обработчика шкур
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые обработчиком шкур
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Обрядка шкур крупного и мелкого рогатого скота: удаление прирезей мяса, жира, бахромок
2
Расстилка шкур на столе, просмотр, определение и учет производственных дефектов шкур всех видов скота
3
Обрядка шкур крупного и мелкого рогатого скота: удаление прирезей мяса, жира, бахромок
4
Расстилка шкур на столе, просмотр, определение и учет производственных дефектов шкур всех видов скота
5
Удаление навала со шкур вручную стругом (косой) или навалосгоночным рубанком
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых обработчиком шкур
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Шкура
Скребок, стеллаж

01-2005 Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуішісіне сәйкес кәсіптер атауы
СБШ біліктілік деңгейі
1.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
теріні өңдеуші
теріні өңдеуші
2-3
2.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
тұтас етті өңдеуші
тұтас етті өңдеуші
3
3.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы
ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы
3
4.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
табиғи шұжық қабығын әзірлеуші
табиғи шұжық қабығын әзірлеуші
1-3
5.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы
ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы
3-4
6.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы
дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы
2-3
7.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы
шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы
4
8.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы
жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы
3
9.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы
жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы
3
10.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
термокамера мен термоагрегаттар операторы
термокамера мен термоагрегаттар операторы
4
11.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
ыстау қондырғысының операторы
ыстау қондырғысының операторы
3
12.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
ет өнімдерін аралаушы
ет өнімдерін аралаушы
3
13.
Етті және ет өнімдерін өңдеу
шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторы
шұжық бұйымдарын термиялық өңдеу операторы
3
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
2-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
6121 Теріні өңдеуші
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, Ет өнімдерін өңдіру
БТБА бойынша кәсібі
Теріні өңдеуші
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3-5
2-кесте. Теріні өңдеушінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Негізгі орта білімнен төмен емес, жалпы, орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (кәсіпорында білімді ұйымдастыру немесе оқыту базасындағы қысқа мерзімді курстар)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Теріні өңдеуші орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын,
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Ірі және ұсақ қара малдың терісін алу: еттің бауыздаған жерлерін, майды, шашақтарын алу
2
Теріні үстелге төсеу, қарау, малдың барлық түрінің терісінің өндірістің ақауларын анықтау және есепке алу.
3
Ірі және ұсақ қара малдың терісін алу: еттің бауыздаған жерлерін, майды, шашақтарын алу
4
Теріні үстелге төсеу, қарау, малдың барлық түрінің терісінің өндірістің ақауларын анықтау және есепке алу
5
Қолмен сүргімен (шалғы) немесе тиеу-айдау жонғысымен теріден басқыны алу
4-кесте. Теріні өңдеуші орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Тері
Қырғыш, сөре

1-1) Удаление крови и грязи скребками под душем
2
Шкура
Барабан, тележки-козлы
2-1) Промывка шкур в барабанах. Навешивание шкур на тележки-козлы для стекания
3
Шкура
Скребок, стеллаж
3-1) Удаление крови и грязи скребками под душем
4
Шкура
Барабан
4-1) Укладывание навальных шкур на стеллажи для размачивания навала и подача их к месту его удаления
5
Шкура
Барабан
5-1) Промывка шкур в барабанах
Таблица 5. Требования к компетенциям обработчика шкур 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения решать стандартные практические задачи для достижения поставленных результатов
Знания техники безопасности и охраны труда.
Знания режима и правил обработки навальных и без навальных шкур.
Знания устройства и правил работы обслуживаемого оборудования и механизмов
Таблица 6. Требования к компетенциям обработчика шкур 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения решать стандартные практические задачи для достижения поставленных результатов
Знания техники безопасности и охраны труда.
Знания режима и правил обработки навальных и без навальных шкур.
Знания устройства и правил работы обслуживаемого оборудования и механизмов
3-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения выбора способов действий по заданному инструкциям и коррекция действий в соответствии с условиями рабочей ситуации
Знания технологических требований, предъявляемых к промывке шкур
4-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Навыки коррекции действий в соответствии с условиями рабочей ситуации при выполнении обработки шкур
Знания санитарных требований к сбору и обработке пищевого сырья
Приложение 3
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7411 Обработчик мясных туш
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Обработчик мясных туш
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы обработчика мясных туш
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые обработчиком мясных туш
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Сухая и мокрая обработка туш на линиях переработки скота и при подготовке сырья для колбасного, мясоконсервного производства и производства мясных полуфабрикатов, удаление побитостей и кровоподтеков, срезка пленок и бахромок, обезжиривание туши в соответствии с технологической инструкцией, отделение хвоста или курдюка
2
Промывка туш (полутуш) в моечных машинах, из шланга или гидрощетками, удаление остатков воды на туше
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых обработчиком мясных туш
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Туша
Нож, клеймо

1-1) Душ астында қан мен кірді қырғышпен жою
2
Тері
Атанақ, арба-құрылыс үстелі
2-1) Теріні атанақта шаю. Теріні сорғыту үшін арба-құрылыс үстеліне асып қою
3
Тері
Қырғыш, сөре
3-1) Душ астында қан мен кірді қырғышпен жою
4
Тері
Атанақ
4-1) Басқы терілерді сөрелерге басқыны малу және оны жою жеріне қою үшін жаю.
5
Тері
Атанақ
5-1) Теріні атанақта шаю
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі теріні өңдеушінің
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Алға қойған нәтижелерге жету үшін стандартты және практикалық міндеттерді шеше білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидалары.
Басқы және басқысыз теріні өңдеу ережесі мен режимдерін білу.
Қызмет көрсету жабдығы мен тетіктерінің құрылысы мен жұмыс ережесін білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі теріні өңдеушінің
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
3-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Алға қойған нәтижелерге жету үшін стандартты және практикалық міндеттерді шеше білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидалары.
Басқы және басқысыз теріні өңдеу ережесі мен режимдерін білу.
Қызмет көрсету жабдығы мен тетіктерінің құрылысы мен жұмыс ережесін білу
4-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді
Тері өңдеудегі берілген нұсқаулық бойынша іс-қимыл тәсілін таңдау және жұмыс ахуалының жағдайларына сәйкес іс-қимылдарды түзету
Теріні жууға қойылатын технологиялық талаптарды білу
5-1)
Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді
Тері өңдеудегі жұмыс ахуалының жағдайларына сәйкес іс-қимылдарды түзету дағдылары
Тағам шикізатын жинау мен өңдеуге қойылатын санитарлық талаптарды білу
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
3-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7411 Тұтас етті өңдеуші
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, Ет өнімдерін өндіру
БТБА бойынша кәсібі
Тұтас етті өңдеуші
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3
2-кесте. Тұтас етті өңдеушінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе мекемеде оқу) практикалық тәжірибе
Талап етілмейді
3-кесте. Тұтас етті өңдеуші орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Малды өңдеу желілерінде және шұжық, ет консерві өндірісі мен ет дүмбіл өнімдерінің өндірісіне арналған шикізатты дайындау кезінде тұтас етті ылғалды және құрғақ өңдеу, ұрылған және қанталаған жерлерді алу, қабық кесіктерін, шашақтарды кесу, технологиялық нұсқаулыққа сәйкес тұтас етті майсыздандыру, құйрығы мен құйрық майын бөлу
2
Жуатын машиналарда, құбыршектен немесе гидроқылшақпен тұтас етті жуу, тұтас етте су қалдықтарын жою
4-кесте. Тұтас етті өңдеуші орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Тұтас ет
Пышақ, таңба

1-1) Подрезка становой жилы, подготовка шпагата, подвязка петлей шеи и передних ног. Наложение клейм по упитанности на туши
2
Туша
Вода, нож
2-1) Промывка туш. Срезание ветеринарных и сортовых клейм, недопущение излишних отходов мяса
Таблица 5. Требования к компетенциям обработчика мясных туш 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения решать стандартные практические задачи для достижения поставленных результатов
Знания техники безопасности и охраны труда.
Знания устройства обслуживаемого оборудования.
Знания свойств мяса скота различных видов
2-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения выбора способов действий по заданному инструкциям и коррекция действий в соответствии с условиями рабочей ситуации при выполнении обработки мясных туш
Знания правил пользования инструментами-ножами, мусатами.
Знания требований технологической инструкции по зачистке сухой и мокрой обработке мясных туш
Приложение 4
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Аппаратчик стерилизации мясного сырья
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик стерилизации мясного сырья
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика стерилизации мясного сырья
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком стерилизации мясного сырья
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Ведение процесса термической обработки условно годного мяса и субпродуктов в закрытых аппаратах, работающих под давлением в санитарных бойнях
2
Включение и опробование оборудования, механическая очистка, промывка и его дезинфекция
3
Загрузка сырья и выгрузка готовой продукции, охлаждение ее и укладка в тару
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком стерилизации мясного сырья
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи (трудовые действия)
1
Мясопродукты
Аппарат по термообработке

1-1) Станды желіні кесу, шпагатты дайындау, ілмекпен мойны мен алдыңғы аяғын байлау. Тұтас етке семіздігі бойынша таңба салу
2
Тұтас ет
Су, пышақ
2-1) Тұтас етті жуу. Мал дәрігерлігі және сұрыпты таңбаларды кесу, еттің артық қалдықтарына жол бермеу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі тұтас етті өңдеушінің
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Алға қойған нәтижелерге жету үшін стандартты және практикалық міндеттерді шеше білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидалары.
Қызмет көрсету жабдығы мен тетіктерінің құрылысын білу. Түрлі мал етінің қасиеттерін білу
2-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді
Тұтас етті өңдеудегі берілген нұсқаулық бойынша іс-қимыл тәсілін таңдау және жұмыс ахуалының жағдайларына сәйкес іс-қимылдарды түзете білу
Аспап-пышақтар, мусаттарды пайдалану ережелерін білу. Тұтас етті құрғақ және ылғалды өңдеуді тазарту бойынша технологиялық нұсқаулық талаптарын білу
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
4-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, Ет өнімдерін өндіру
БТБА бойынша кәсібі
Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
-
2-кесте. Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысының еңбек шарттары, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы орындайтын, еңбек
функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Санитарлық соғымханаларда қысыммен жұмыс істейтін жабық аппараттарда шартты жарамды ет пен қосалқы өнімдерді термиялық өңдеу үрдісін жүргізу
2
Жабдықты қосу мен сынау, механикалық тазарту, жуу және зарарсыздандыру
3
Шикізатты жүктеу мен дайын өнімді түсіру, оны суыту және ыдысқа салу
4-кесте. Ет шикізатын стерилдеу аппаратшысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Ет өнімдері
Термоөңдеу бойынша аппарат

1-1) Термическая обработка мяса и субпродуктов.
Аппарат по термообработке
Датчики температуры и режимов
1-2) Регулирование температуры и давления в аппарате.
2
Аппарат по термообработке
Моющие средства
2-1) Механическая очистка, промывка и дезинфекция.
3
Мясопродукты
Тара
3-1) Охлаждение ее и укладка в тару
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика стерилизации мясного сырья 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Решение стандартных и однотипных практических задач и достижение поставленных результатов
Знание техники безопасности и охраны труда.
Устройство обслуживаемого оборудования
1-2)
Может выражать недовольство по поводу бессмысленных затрат или неэффективности, но не делает конкретных шагов для улучшения ситуации
Умения применять основные практические и познавательные навыки для выполнения несложных практических задач
Свойства мяса скота различных видов
2-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение.
Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Видит новые возможности и использует их
Выбор способа действий по заданному инструкциями и коррекция действий в соответствии с условиями рабочей ситуации
Устройство и правила эксплуатации оборудования, работающего под давлением
3-1)
Хорошо работает в команде.
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила и предыдущий опыт
Навыки самоконтроля, само коррекции действий в простых производственных ситуациях при выполнении стерилизации мясного сырья
Условно готовое сырье (туши, органы), назначение их и режимы термической обработки
Приложение 5
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7411 Изготовитель натуральной колбасной оболочки
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Изготовитель натуральной колбасной оболочки
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
1
1
2
2
3
3-5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы изготовителя натуральной колбасной оболочки
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
1
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования
Не требуется
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые изготовителем натуральной колбасной оболочки
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение работ по обработке кишок на операциях дополнительной зачистки вручную свиных и бараньих черев, говяжьих кругов после обезжиривания на машине
2
Выполнение работ по обработке кишок на операциях дополнительной зачистки вручную свиных и бараньих черев, говяжьих кругов после обезжиривания на машине
3
Подготовка кишечной оболочки для колбасного производства (замочка, промывка)
4
Выполнение работ по обработке кишок на операциях дополнительной зачистки вручную свиных и бараньих черев, говяжьих кругов после обезжиривания на машине
5
Подготовка кишечной оболочки для колбасного производства (замочка, промывка)
6
Промывка в рассоле и укладка в соответствии с товарными отметками по сортам и калибрам
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых изготовителем натуральной колбасной оболочки
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Бочка с кишечным сырьем
Емкость

1-1) Ет пен қосалқы өнімдерді термиялық өңдеу
Термоөңдеу бойынша аппарат
Температура мен режим мөлшерлеуіштері
1-2) Аппаратта температура мен қысымды реттеу
2
Термоөңдеу бойынша аппарат
Жуатын құралдар
2-1) Механикалық тазарту, жуу, зарарсыздандыру
3
Ет өнімдері
Ыдыс
3-1) Оны суыту мен ыдысқа салу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ет шикізатын стерилдеу
аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Стандартты және бір үлгілі практикалық міндеттерді шешу және алға қойған нәтижеге жету
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Қызмет көрсету жабдығының құрылысы
1-2)
Мәнсіз шығындар немесе тиімсіздік себебі бойынша наразылық білдіру мүмкін, бірақ ахуалды жақсарту үшін нақты қадамдар жасамайды
Күрделі емес практикалық міндеттерді орындау үшін негізгі практикалық және танымдық дағдыларды қолдана білу
Түрлі мал етінің қасиеттері
2-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді.
Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді.
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады
Берілген нұсқаулық және алгоритм бойынша іс-қимыл тәсілін таңдау және жұмыс ахуалының жағдайларына сәйкес іс-әрекеттері түзету
Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты пайдалану ережесі мен құрылысы
3-1)
Командада жақсы жұмыс істейді. Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Ет шикізатын стерилдеуде қарапайым өндірістік жағдайларда іс-қимылды өздігінен түзету, өзін-өзі бақылау дағдысы
Шартты дайын шикізат (тұтас ет, органдары), олардың белгіленуі мен термиялық өңдеу режимдері
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
5-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7411 Табиғи шұжық қабығын әзірлеуші
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, Ет өнімдерін өңдіру
БТБА бойынша кәсібі
Табиғи шұжық қабығын әзірлеуші
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
1
1
2
2
3
3-5
2-кесте. Табиғи шұжық қабығын әзірлеушінің еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
1
Практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнында қысқа мерзімді оқыту және/немесе негізгі орта, бірақ бастауыш білімнен төмен емес, білімі болған кезде қысқа мерзімді курс
Талап етілмейді
2
Жалпы, орта, бірақ негізгі ортадан төмен емес білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындық (білім ұйымы базасында қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Табиғи шұжық қабығын әзірлеуші орындайтын, еңбек
функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Машинада майсыздандырған соң қолмен шошқа, қой құрттарын, сиыр шеңберлерін қосымша қолмен тазарту операцияларында ішектерді өңдеу бойынша жұмыстарды орындау
2
Машинада майсыздандырған соң қолмен шошқа, қой құрттарын, сиыр шеңберлерін қосымша қолмен тазарту операцияларында ішектерді өңдеу бойынша жұмыстарды орындау
3
Шұжық өндірісі үшін ішек қабықшасын дайындау (малу, жуу)
4
Машинада майсыздандырған соң қолмен шошқа, қой құрттарын, сиыр шеңберлерін қосымша қолмен тазарту операцияларында ішектерді өңдеу бойынша жұмыстарды орындау
5
Шұжық өндірісі үшін ішек қабықшасын дайындау (малу, жуу)
6
Сұрыптар мен калибрлер бойынша тауар белгілеріне сәйкес тұздықта шаю мен төсеу
4-кесте. Табиғи шұжық қабығын әзірлеуші орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Ішек шикізаты бар күбі
Сыйымдылық

1-1) Выгрузка соленого кишечного сырья из тары
Оборудование
Личные знания
1-2) Подготовка инструмента, инвентаря, тары, проверка исправности водопровода и воздухопровода
2
Бочка с кишечным сырьем
Емкость
2-1) Выгрузка соленого кишечного сырья из тары
Оборудование
Личные знания
2-2) Подготовка инструмента, инвентаря, тары, проверка исправности водопровода и воздухопровода
3
Кишки
Воздушный нагнетатель
3-1) Сортировка и калибровка кишок (продувание их воздухом)
Кишки
Личные знания
3-2) Разбор кишок после замочки
4
Бочка с кишечным сырьем
Емкость
4-1) Выгрузка соленого кишечного сырья из тары
Оборудование
Личные знания
4-2) Подготовка инструмента, инвентаря, тары, проверка исправности водопровода и воздухопровода
5
Кишки
Воздушный нагнетатель
5-1) Сортировка и калибровка кишок (продувание их воздухом)
6
Кишки
Личные знания
6-1) Разбор кишок после замочки
Кишки
Личные знания
6-2) Выявление дефектов и нарезка по установленной длине в зависимости от вида и сорта вырабатываемых колбасных изделий
Таблица 5. Требования к компетенциям изготовителя натуральной колбасной оболочки 1-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных
Умения решать практические задач при изготовлении натуральной колбасной оболочки
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знания способов и приемов обработки кишок
Таблица 6. Требования к компетенциям изготовителя натуральной колбасной оболочки 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных
Умения решать практические задач при изготовлении натуральной колбасной оболочки
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знания способов и приемов обработки кишок
2-2)
Может выражать недовольство по поводу бессмысленных затрат или неэффективности, но не делает конкретных шагов для улучшения ситуации
Выбор способа действий по заданному инструкциями в соответствии с условиями рабочей ситуации
Знание стандартов на кишечное сырье и готовый фабрикат всех видов кишок
Таблица 7. Требования к компетенциям изготовителя натуральной колбасной оболочки 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения
и навыки
Знания
3-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения решать практические задач при изготовлении натуральной колбасной оболочки
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание способов и приемов обработки кишок
3-2)
Может выражать недовольство по поводу бессмысленных затрат или неэффективности, но не делает конкретных шагов для улучшения ситуации
Умения выбора способов действий по заданным инструкциям в соответствии с условиями рабочей ситуации
Знание стандартов на кишечное сырье и готовый фабрикат всех видов кишок
3-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Навыки выбора способа действий по обработке кишок
Знания признаков прижизненных пороков и производственных дефектов кишок и способы их выявления
3-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Выбор способа действий по заданным инструкциям при изготовлении колбасной оболочки
Знание устройств и правил эксплуатации оборудования
4-1)
Видит новые возможности и использует их
Хорошо работает в команде
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Использует базовые правила, опирается на предыдущий опыт
Навыки самоконтроля, само коррекции действий в простых производственных ситуациях по изготовлению натуральной колбасной оболочки
Технологические требования, предъявляемые к оболочкам для видов вырабатываемых колбасных изделий
Приложение 6
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Аппаратчик термической обработки мясопродуктов
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик термической обработки мясопродуктов
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика термической обработки мясопродуктов
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Опыт работы не менее 3-х лет
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком термической обработки мясопродуктов
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение процесса бланшировки и обжаривания мясопродуктов в котлах и на плитах
2
Регулирование по показаниям контрольно-измерительных приборов давления пара и температурного режима
3
Передача продукта на дальнейшую обработку в консервное производство
4
Ведение процесса копчения тушек и мяса птицы в коптильных камерах
5
Регулирование температурного режима, наблюдение за продолжительностью технологического процесса и определение готовности продукта
6
Контроль показателей качества колбасных изделий, ее соответствия нормативно-технической документации
7
Обслуживание контрольно-измерительных приборов, дымогенераторов
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком термической обработки мясопродуктов
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Мясо
Котлы

1-1) Ыдыстан тұзды ішек шикізатын түсіру
Жабдық
Жеке білім
1-2) Аспапты, мүкәммалды, ыдысты дайындау, су құбыры мен ауа құбырының жарамдылығын тексеру
2
Ішек шикізаты бар күбі
Сыйымдылық
2-1) Ыдыстан тұзды ішек шикізатын түсіру
Жабдық
Жеке білім
2-2) Аспапты, мүкәммалды, ыдысты дайындау, су құбыры мен ауа құбырының жарамдылығын тексеру
3
Ішектер
Ауа айдауыш
3-1) Ішектерді сұрыптау мен калибрлеу (оларды ауамен үрлеу)
Ішектер
Жеке білім
3-2) Ішекті малғаннан кейін бөлшектеу
4
Ішек шикізаты бар күбі
Сыйымдылық
4-1) Ыдыстан тұзды ішек шикізатын түсіру
Жабдық
Жеке білім
4-2) Аспапты, мүкәммалды, ыдысты дайындау, су құбыры мен ауа құбырының жарамдылығын тексеру
5
Ішектер
Ауа айдауыш
5-1) Ішектерді сұрыптау мен калибрлеу (оларды ауамен үрлеу)
6
Ішектер
Жеке білім
6-1) Ішекті малғаннан кейін бөлшектеу
Ішектер
Жеке білім
6-2) Ақауларын анықтау және өңделетін шұжық бұйымдарының түрі мен сұрпына байланысты белгіленген ұзындығы бойынша кесу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 1-деңгейлі табиғи шұжық әзірлеушінің
қабығын құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Табиғи шұжық қабығын әзірлеуде практикалық міндеттерді шеше білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Ішектерді өңдеуде әдіс тәсілдерін білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі табиғи шұжық қабығын
әзірлеушінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
2-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Табиғи шұжық қабығын әзірлеуде практикалық міндеттерді шеше білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Ішектерді өңдеу кезінде әдістер мен тәсілдерін білу
2-2)
Мәнсіз шығындар немесе тиімсіздік себебі бойынша наразылық білдіру мүмкін, бірақ ахуалды жақсарту үшін нақты қадамдар жасамайды
Жұмыс жағдайларына сәйкес берілген нұсқаулық бойынша іс-қимыл тәсілін таңдай білу
Ішек шикізатына стандарттар және ішектің барлық түрінің дайын фабрикат өнімін білу
7-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі табиғи шұжық қабығын
әзірлеушінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
3-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Табиғи шұжық қабығын әзірлеуде қарапайым және практикалық міндеттерді шеше білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Ішектерді өңдеу кезінде әдістер мен тәсілдерін білу
3-2)
Мәнсіз шығындар немесе тиімсіздік себебі бойынша наразылық білдіру мүмкін, бірақ ахуалды жақсарту үшін нақты қадамдар жасамайды
Жұмыс жағдайларына сәйкес берілген нұсқаулық бойынша іс-қимыл тәсілін таңдай білу
Ішек шикізатына стандарттар және ішектің барлық түрінің дайын фабрикат өнімін білу
3-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді
Ішектерді өңдеу кезінде іс-қимыл тәсілін таңдау дағдысы
Тірі ақау белгілері мен ішектің өндірістік ақаулары және оларды анықтау әдістерін білу
3-1)
Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді
Шұжық қабығын дайындау кезінде берліген нұсқаулықтарға сәйкес іс-қимыл тәсілін таңдай білу
Жабдықты пайдалану ережесі мен құрылысын білу
4-2)
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады.
Командада жақсы жұмыс істейді. Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Табиғи шұжық қабығын әзірлеуде қарапайым өндірістік жағдайларда іс-қимылды өздігінен түзету, өзін-өзі бақылау дағдысы
Өңделетін шұжық бұйымдарының түрлері үшін қабықтарға қойылатын технологиялық талаптар
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
6-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, Ет өнімдерін өңдіру
БТБА бойынша кәсібі
Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-5
4
6
2-кесте. Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысының еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
4
Жоғарғы деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
Тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Қазандарда және плитада ет өнімдерін булау мен қуырып пісіру үрдісін жүргізу
2
Бу қысымы мен температуралық режимнің бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу
3
Өнімді консерві өндірісіне одан әрі өңдеуге беру
4
Ыстау камераларында тұтас ет пен құс етін ыстау процессін жүргізу
5
Температура режимін реттеу, технологиялық процестің ұзақтылығын бақылау және өнімнің дайын болуын анықтау
6
Шұжық өнімдерінің сапа көрсеткіштерін бақылау, оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестілігі
7
Бақылау-өлшеу аспаптарына, түтін генераторларына қызмет көрсету
4-кесте. Ет өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Ет
Қазандар

1-1) Бланширование и обжаривание мясопродуктов
2
Котлы
Контрольно-измерительные приборы
2-1) Регулирование давления пара и температурного режима
3
Мясопродукты
Тележка
3-1) Передача продукта на дальнейшую обработку в консервное производство
4
Мясо
Мясопродукты
Коптильная установка
Тележка
4-1) Загрузка сырья и выгрузка готового продукта
5
Котлы
Коптильная установка
Контрольно-измерительные приборы
5-1) Регулирование температурного режима, наблюдение за продолжительностью технологического процесса и определение готовности продукта
6
Колбасные изделия
Нормативы
6-1) Контроль показателей качества колбасных изделий
7
Оборудование
Чистящие средства
7-1) Чистка оборудования
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика термической обработки мясопродуктов 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения решать стандартных задач при термической обработке мясопродуктов
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание устройства обслуживаемого оборудования.
Знание способов определения окончания процессов обработки
2-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение Хорошо работает в команде
Умения выбора режимов обработки мясопродуктов
Знание правил пользования контрольно-измерительными приборами и режимов обработки мясопродуктов
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила и предыдущий опыт
Умения применять знания норм расхода сырья и вспомогательных материалов
Знание норм расхода сырья и вспомогательных материалов
Таблица 6. Требования к компетенциям аппаратчика термической обработки мясопродуктов 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
4-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения решать стандартных задач при термической обработке мясопродуктов
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание способов определения окончания процессов обработки
5-1)
Видит новые возможности и использует их
Умения выбора режимов обработки мясопродуктов
Знание правил пользования контрольно-измерительными приборами и режимов обработки мясопродуктов
6-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания норм расхода сырья и вспомогательных материалов
Знание норм расхода сырья и вспомогательных материалов

1-1) Ет өнімдерін булау мен қуырып пісіру
2
Қазандар
Бақылау-өлшеу аспаптары
2-1) Бу қысымы мен температура режимін реттеу
3
Ет өнімдері
Арба
3-1) Өнімді консерві өндірісіне одан әрі өңдеуге беру
4
Ет, ет өнімдері
Ыстау қондырғысы
Арба
4-1) Шикізатты тиеу және дайын өнімді түсіру
5
Қазандар Ыстау қондырғысы
Бақылау-өлшеу аспаптары
5-1) Температура режимін реттеу, технологиялық процестің ұзақтылығын бақылау және өнімнің дайын болуын анықтау
6
Шұжық өнімдері
Нормативтер
6-1) Шұжық өнімдерінің сапа көрсеткіштерін бақылау
7
Жабдық
Тазалау құралдары
7-1) Жабдықты тазалау
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ет өнімдерін термиялық
өңдеу аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Ет өнімдерін термиялық өңдеуде стандартты міндеттерді шеше білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Қызмет көрсету жабдығы мен тетіктерінің құрылысы мен жұмыс ережесін білу.
Өңдеудің аяқталу процессінің тәсілдерін білу
2-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді. Командада жақсы жұмыс істейді
Ет өнімдерін өңдеуде режим таңдай білу
Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесін және ет өнімдерін өңдеу режимдерін білу
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді және алдыңғы тәжірибені қолданады
Шикізат және қосымша материалдар нормаларын шығындауда білімін қолдана білу
Шикізат шығысы және қосалқы материалдар шығысы нормаларын білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі ет өнімдерін термиялық
өңдеу аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
4-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Ет өнімдерін термиялық өңдеуде стандартты міндеттерді шеше білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Қызмет көрсету жабдығы мен тетіктерінің құрылысы мен жұмыс ережесін білу.
Өңдеудің аяқталу процессінің тәсілдерін білу
5-1)
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады
Ет өнімдерін өңдеуде режим таңдай білу
Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесін және ет өнімдерін өңдеу режимдерін білу
6-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Шикізат және қосымша материалдар нормаларын шығындауда білімін қолдана білу
Шикізат шығысы және қосалқы материалдар шығысы нормаларын білу

7-1)
Использует базовые правила, а также опирается на здравый смысл и предыдущий опыт
Умения применять знания устройства оборудования при его обслуживании
Знание устройства обслуживаемого оборудования
Приложение 7
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Оператор автомата по производству полуфабрикатов
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Оператор автомата по производству полуфабрикатов
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3-4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора автомата по производству полуфабрикатов
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором автомата по производству полуфабрикатов
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение работ по изготовлению рубленых полуфабрикатов: котлет, фарша, бифштексов, фрикаделек и пельменей на автомате - подача и укладка лотков на транспортер автомата, отбраковка полуфабрикатов с дефектами, подравнивание их на стыках лотков
2
Подача ящиков (коробок) с продукцией на экспедицию или холодильник
3
Сборка, разборка, чистка и промывка оборудования
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых оператором автомата по производству полуфабрикатов
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Фарш,
бифштекс,
фрикадельки,
котлетами
Ящики, рабочая одежда

7-1)
Базалық ережелерді қолданады және парасаттылығына мен алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Қызмет көрсету жабдығы мен тетіктерінің құрылысы мен жұмыс ережесін қолдану
Қызмет көрсету жабдығының құрылысын білу.
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
7-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, Ет өнімдерін өңдіру
БТБА бойынша кәсібі
Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3-4
2-кесте. Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторының
еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Жалпы, орта, бірақ негізгі ортадан төмен емес білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындық (білім ұйымы базасында қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
2 деңгейде тәжірибесі 1 жылдан кем емес
3-кесте. Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы
орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Кесілген дүмбіл өнімдерді әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау: котлет, фарш, бифштекс, бұршағы ет және автоматта тұшпара – автомат тасымалдауышына лоттарды беру және салу, ақаулары бар дүмбіл өнімдерді дұрыстау, оларды лот жапсарларында тегістеу
2
Экспедицияға немесе тоңазытқышқа өнімі бар жәшіктерді (қорап) беру
3
Жабдықты жинау, бөлшектеу, тазарту мен жуу
4-кесте. Дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша автоматтар операторы
орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Фарш,
бифштекс,
бұршағы ет,
котлет
Жәшіктер, жұмыс киімі

1-1) Укладка фарша, бифштексов, фрикаделек и лотков с котлетами в ящики (коробки) с соблюдением технологических требований к упаковке и транспортировке продукции
2
Фарш,
бифштекс,
фрикадельки,
котлетами
Автоматическая линия, рабочая одежда
2-1) Регулирование работы автомата или линии, обеспечение равномерного поступления фарша, панировочных сухарей, подачи лотков, наблюдение за правильной формовкой, дозировкой и панировкой в зависимости от вида изготовляемой продукции
3
Автоматическая линия
Вода,
моющие средства
3-1) Сборка, разборка, чистка и промывка оборудования
Таблица 5. Требования к компетенциям оператора автоматов по производству полуфабрикатов 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения применять знания и навыки по формовке всего ассортимента продукции
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание устройства обслуживаемого оборудования, технологические требования по формовке всего ассортимента продукции
2-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе,
видит новые возможности и использует их,
хорошо работает в команде
Навыки способов устранения брака формовки
Знание способов устранения брака формовки
Таблица 6. Требования к компетенциям оператора автоматов по производству полуфабрикатов 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
2-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения применять знания и навыки по формовке всего ассортимента продукции
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание устройства обслуживаемого оборудования, технологические требования по формовке всего ассортимента продукции
2-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе,
видит новые возможности и использует их,
хорошо работает в команде
Навыки способов устранения брака формовки
Знание способов устранения брака формовки
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила и предыдущий опыт
Навыки укладки и упаковки полуфабрикатов
Знание требований, предъявляемые к укладке и упаковке полуфабрикатов и применяемой таре
Приложение 8
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Оператор автоматической линии производства сосисок
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Оператор автоматической линии производства сосисок
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора автоматической линии производства сосисок
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Не требуется при наличии професииональной подготовки, либо не менее 3-х лет на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором автоматической линии производства сосисок
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение процесса производства сосисок на автоматической линии
2
Наблюдение за работой нагнетателя фарша, агрегата формования, автомата ориентации и раскладки, технологического блока (камеры обжарки, варки, охлаждения), технологического конвейера, оборудования по автоматической упаковке, а также систем приготовления холодного воздуха, гидроприводных механизмов, средств контрольно-измерительных приборов и автоматики
3
Регулирование параметров технологического режима
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых оператором автоматической линии производства сосисок
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Производственная линия
Контрольно измерительные приборы

1-1) Фаршты, бифштексті, бұршағы етті және котлеті бар лотты орауға және өнімді тасымалдауға технологиялық талаптарды сақтай отыра, жәшіктерге (қорап) салу
2
Фарш,
бифштекс,
бұршағы ет,
котлет
Автоматты желі, жұмыс киімі
2-1) Автоматтың немесе желінің жұмысын реттеу, фарштың, ұнға қақталған кептірілген нанның тегіс түсуін қамтамасыз ету, лоттарды беру, дұрыс формалануын, мөлшерін, әзірленетін өнімге байланысты қақталуын қадағалау
3
Автоматты желі
Су, жуатын құралдар
3-1) Жабдықты жинау, бөлшектеу, тазарту мен жуу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша
автоматтар операторының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Берілген міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Өнімнің барлық ассортиментін қалыптау бойынша білімін қолдана білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Қызмет көрсету жабдығының құрылысын, өнімнің барлық ассортиментін қалыптау бойынша технологиялық талаптарын білу
2-1)
Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді,
жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады,
командада жақсы жұмыс істейді
Қалыптау ақауларын жою тәсілінің дағдылары
Қалыптау ақауын жою тәсілдері
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі дүмбіл өнімдерді өндіру бойынша
автоматтар операторының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
2-1)
Берілген міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Өнімнің барлық ассортиментін қалыптау бойынша білімін қолдана білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Қызмет көрсету жабдығының құрылысын, өнімнің барлық ассортиментін қалыптау бойынша технологиялық талаптарын білу
2-2)
Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді,
жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады,
командада жақсы жұмыс істейді
Қалыптау ақауларын жою тәсілінің дағдылары
Қалыптау ақауын жою тәсілдері
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Дүмбіл өнімдерді салу мен орау дағдылары
Дүмбіл өнімдерді салу мен орауға және қолданатын ыдысқа қойылатын талаптар
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
8-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, Ет өнімдерін өңдіру
БТБА бойынша кәсібі
Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
4
6
2-кесте. Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторының
еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
4
Жоғарғы деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 3 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы
орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Автоматты желіде шұжықшаларды өндіру үрдісін жүргізу
2
Фарш айдауышының, қалыптау агрегатының, бағдарлау мен төсеу автоматының, технологиялық блоктың (қуыру, пісіру, суыту камерасы), технологиялық конвейердің, автоматты орау бойынша жабдықтың, суық ауаны әзірлеу жүйесінің, гидротізбекті механизмнің, КИП құралдары мен автоматика жұмысын бақылау
3
Технологиялық режим параметрлерін реттеу
4-кесте. Шұжықшаларды өндірудің автоматты желісінің операторы
орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Өндірістік желі
Бақылау-өлшеу аспаптары

1-1) Проверка работы автомата на холостом ходу
2
Мясо
Производственная линия
2-1) Наблюдение за работой линии
3
Производственная линия
Контрольно измерительные приборы
3-1) Контроль за работой автомата
Таблица 5. Требования к компетенциям оператора автоматической линии производства сосисок 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения применять знания устройства и правила наладки машин и аппаратов, входящих в состав автоматической линии
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание устройства и правил наладки машин и аппаратов, входящих в состав автоматической линии
2-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение.
Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Видит новые возможности и использует их.
Хорошо работает в команд
Умения применять навыки работы с приборами контрольно-измерительных приборов и автоматики
Знание правил работы с приборами контрольно-измерительных приборов и автоматики
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила, а также опирается на здравый смысл и предыдущий опыт
Умения применять знания технологических режимов обработки сырья
Знание технологических режимов обработки сырья.
Знание стандартов на готовую продукцию
Приложение 9
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Аппаратчик пастеризации яичной массы
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Птицепереработка
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик пастеризации яичной массы
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика пастеризации яичной массы
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком пастеризации яичной массы
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение процесса пастеризации, выдержки и охлаждения яичной массы в пластинчатой пастеризационно-охладительной установке по строго определенному режиму (время и температура)
2
Регулирование по показаниям контрольно-измерительных приборов процессов пастеризации, выдержки и охлаждения, давления, температуры, подачи пара и охлаждающей воды в соответствии с заданными температурными режимами
3
Контроль качества готовой продукции
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком пастеризации яичной массы
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Пастеризационно-охладительная установка
Инструменты

1-1) Автомат жұмысын бос жүрісте тексеру.
2
Ет
Өндірістік желі
2-1) Желі жұмысын қадағалау.
3
Өндірістік желі
Бақылау-өлшеу аспаптары
3-1) Автомат жұмысын бақылау
5-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі шұжықшаларды өндірудің
автоматты желісінің операторының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жұмыс кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Автоматты желі құрамына енетін машиналар мен аппараттарды реттеу ережесі мен құрылысына білімін қолдана білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Автоматты желі құрамына енетін машиналар мен аппараттарды реттеу ережесі мен құрылысын білу
2-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді. Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді.
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады.
омандада жақсы жұмыс істейді
Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика аспаптарымен жұмыс істеуде дағдыларды қолдана білу
Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика аспаптарымен жұмыс ережелері білу
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және парасаттылығы мен алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Шикізат өңдеудің технологиялық режимдерінің білімін қолдана білу
Шикізат өңдеудің технологиялық режимдерін білу. Дайын өнімге арналған стандарттарды білу
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
9-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49 шығарылым, Құс өңдеу
БТБА бойынша кәсібі
Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4
2-кесте. Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысының еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы орындайтын, еңбек
функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Қатаң белгіленген режим бойынша (уақыт пен температура) пластинді пастерлеу-суыту қондырғысында жұмыртқа қоспасын пастерлеу, ұстау мен суыту үрдісін жүргізу
2
Берілген температура режимдеріне сәйкес пастерлеу, ұстау, суыту, қысым, температура, бу беру мен суды суыту үрдістерін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша реттеу
3
Дайын өнім сапасын бақылау
4-кесте. Жұмыртқа қоспасын пастерлеу аппаратшысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Пастерлеу-суыту қондырғысы
Аспаптар

1-1) Наладка оборудования и устранение неисправностей в его работе
2
Яичная масса
Пастеризационно-охладительная установка
2-1) Подача яичной массы в пастеризационно-охладительную установку
3
Пастеризационно-охладительная установка
Моющие средства
3-1) Чистка и мойка оборудования дезинфицирующими растворами с разборкой и сборкой оборудования
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика пастеризации яичной массы 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения применять знания устройства и принципов работы пластинчатой пастеризационно-охладительной установки
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание устройства и принципов работы пластинчатой пастеризационно-охладительной установки
2-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение.
Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Видит новые возможности и использует их.
Хорошо работает в команде
Навыки по обслуживанию, регулировке и наладке оборудования, контрольно-измерительных и сигнальных приборов
Знание правил работы на аппаратах под давлением, инструкции по обслуживанию, регулировке и наладке оборудования, контрольно-измерительных и сигнальных приборов
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила, а также опирается на здравый смысл и предыдущий опыт
Применение знаний инструкций по мойке и профилактической дезинфекции на предприятиях мясной и птицеперерабатывающей промышленности
Знание инструкций по мойке и профилактической дезинфекции на предприятиях мясной и птицеперерабатывающей промышленности
Приложение 10
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Аппаратчик сушки яичной массы
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Птицепереработка
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик сушки яичной массы
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика сушки яичной массы
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком сушки яичной массы
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение процесса сушки яичной массы на специальном оборудовании
2
Проверка состояния и подготовка к работе оборудования для сушки
3
Наблюдение за работой установки, процессом сушки и показаниями контрольно-измерительных приборов и периодическая запись в журнал показаний приборов
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком сушки яичной массы
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Яичная масса
Измерительные приборы

1-1) Жабдықты реттеу мен оның жұмысында жарамсыздықтарды жою
2
Жұмыртқа қоспасы
Пастерлеу-суыту қондырғысы.
2-1) Пастерлеу-суыту қондырғысына жұмыртқа қоспасын беру
3
Пастерлеу-суыту қондырғысы
Жуатын құралдар
3-1) Жабдықты бөлшектеп және жинап, зарарсыздандыру ерітінділерімен жабдықты тазарту мен жуу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі жұмыртқа қоспасын пастерлеу
аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Пластинді пастерлеу-суыту қондырғысы жұмысының принципі мен құрылысына білімін қолдана білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Пластинді пастерлеу-суыту қондырғысы жұмысының принципі мен құрылысын білу
2-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді. Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді.
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады.
Командада жақсы жұмыс істейді
Бақылау-өлшеу аспаптары мен сигналды аспаптарды реттеу, қызмет көрсету, ретке келтіру бойынша дағдылар
Қысыммен аппарат жұмысындағы ереже, бақылау-өлшеу аспаптары мен сигналды аспаптарды реттеу, қызмет көрсету, ретке келтіру бойынша нұсқаулық
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және парасаттылығы мен алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Ет және құс өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарында жуу мен алдын ала зарарсыздандыру бойынша нұсқаулыққа білімін қолдану
Ет және құс өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарында жуу мен алдын ала зарарсыздандыру бойынша нұсқаулық
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
10-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49 шығарылым, Құс өңдеу
БТБА бойынша кәсібі
Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
5
2-кесте. Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысының еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Арнайы жабдықтар жұмыртқа қоспасын кептіру үрдісін жүргізу
2
Кептіру жабдығының жағдайын тексеру және жұмысқа дайындау
3
Қондырғы жұмысын, кептіру үрдісін және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау, аспаптар көрсеткіштерінің журналына мерзімді жазу
4-кесте. Жұмыртқа қоспасын кептіру аппаратшысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Жұмыртқа қоспасы
Өлшеуіш құралдары

1-1) Проверка качества поступающей на сушку яичной массы
2
Яичная масса
Аппарат подачи яичной массы
2-1) Регулирование подачи яичной массы и температурного режима
3
Аппарат сушки и подачи яичной массы
Моющие средства
3-1) Промывка и установка диска, прочистка или смена форсунок, чистка оборудования и смазка механизмов
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика сушки яичной массы 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения применять знания физико-химических свойств яйца
Знание техники безопасности и охраны труда;
Знание физико-химических свойств яйца;
Знание требований, предъявляемых к качеству поступающей на сушку яичной массы
2-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение.
Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Видит новые возможности и использует их.
Хорошо работает в команде
Навыки выбора режимов работы сушильной установки
Знание режимов работы сушильной установки;
Знание стандартов и технических условий на меланж, сухой яичный порошок
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила, предыдущий опыт
Умения применять основные практические и познавательные навыки для выполнения несложных практических задач, демонстрируя навыки самоконтроля, само коррекции действий в простых производственных ситуациях
Знание инструкций по мойке и профилактической дезинфекции на предприятиях мясной и птицеперерабатывающей промышленности
Приложение 11
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Оператор термокамер и термоагрегатов
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Оператор термокамер и термоагрегатов
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора термокамер и термоагрегатов
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 3-х лет на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором термокамер и термоагрегатов
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение технологического процесса термической обработки колбасных изделий высшего сорта в термокамерах и термоагрегатах
2
Контроль показателей качества готовой продукции, ее соответствия нормативно-технической документации
3
Обслуживание контрольно-измерительных приборов, дымогенераторов, периодическая их чистка
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых оператором термокамер и термоагрегатов
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Мясопродукты
Нормативно-технические требования

1-1) Кептіруге түсетін жұмыртқа қоспасы сапасын тексеру
2
Жұмыртқа қоспасы
Жұмыртқа қоспасын беру аппараты
2-1) Жұмыртқа қоспасын беруді және температура режимін реттеу
3
Жұмыртқа қоспасын кептіру мен беру аппараты
Жуатын құралдар
3-1) Дискті жуу мен орнату, бүріккіні тазарту немесе ауыстыру, жабдықты тазарту, тетіктерді майлау
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі жұмыртқа қоспасын кептіру
аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Жұмыртқаның физикалық-химиялық қасиеттерін білуін қолдана білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Жұмыртқаның физикалық-химиялық қасиеттерін білу. Кептіруге түсетін жұмыртқа қоспасының сапасына қойылатын талаптарды білу
2-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді. Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді.
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады.
Командада жақсы жұмыс істейді
Кептіру қондырғысы жұмысының режимін таңдау дағдылары
Кептіру қондырғысы жұмысының режимін білу. Меланжға, құрғақ жұмыртқа ұнтағына стандарттар мен техникалық жағдайларды білу
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Қарапайым өндірістік жағдайларда іс-қимылды өздігінен түзету, өзін-өзі бақылау дағдысын көрсете отыра, күрделі емес практикалық міндеттерді орындау үшін негізгі практикалық және танымдық дағдыларды қолдана біледі
Ет және құс өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарында жуу мен алдын ала зарарсыздандыру бойынша нұсқаулықты білу
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
11-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Термокамера мен термоагрегаттар операторы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49 шығарылым, Ет өнімдерін өндіру
БТБА бойынша кәсібі
Термокамера мен термоагрегаттар операторы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
4
6
2-кесте. Термокамера мен термоагрегаттар операторының еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
4
Жоғарғы деңгейлі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 3 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Термокамера мен термоагрегаттар операторы орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Термокамера мен термоагрегаттарда жоғары сұрыпты шұжық бұйымдарын термиялық өңдеудің технологиялық үрдісін жүргізу
2
Дайын өнім сапасының көрсеткіштерін, оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін бақылау
3
Бақылау-өлшеу аспаптарына, түтін генераторларына қызмет көрсету, оларды мерзімді тазарту
4-кесте. Термокамера мен термоагрегаттар операторы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Ет өнімдері
Нормативтік-техникалық талаптар

1-1) Контроль показателей качества готовой продукции, ее соответствия нормативно-технической документации
2
Термокамера
-
2-1) Соблюдение санитарно-гигиенического режима в камерах
3
Оборудование
Честящие средства
3-1) Чистка и мойка оборудования дезинфицирующими растворами с разборкой и сборкой оборудования
Таблица 5. Требования к компетенциям оператора термокамер и термоагрегатов 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Навыки выявления и устранения неполадок и дефектов в работе отдельных узлов
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание устройства и принципов действия контрольно-измерительных приборов, способы выявления и устранения неполадок и дефектов в работе отдельных узлов
2-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение.
Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Видит новые возможности и использует их.
Хорошо работает в команде
Умения применять знаний схем и правил обслуживания паровых, воздушных и водяных коммуникаций, рецептуру готовой продукции
Знание схем и правил обслуживания паровых, воздушных и водяных коммуникаций, рецептуру готовой продукции
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила и предыдущий опыт
Умения использования параметров технологических процессов
Знание параметров технологических процессов
Приложение 12
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Оператор коптильной установки
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 50, Добыча и переработка рыбы и морепродуктов
Профессия по ЕТКС
Оператор коптильной установки
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4-5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора коптильной установки
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональ ной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые оператором коптильной установки
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение технологического процесса копчения рыбы холодным или горячим способом в коптильных установках (камерах) периодического и непрерывного действия под руководством оператора более высокой квалификации
2
Обеспечение с помощью средств автоматики и контрольно-измерительных приборов выполнения технологических режимов копчения рыбы в зависимости от видового и размерного состава, способов разделки, содержания жира и качества поступающего на копчение рыбного сырья
3
Контроль показателей качества готовой рыбной продукции, ее соответствия нормативно-технической документации
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых оператором коптильной установки
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Дымо-генератор
Топливо

1-1) Дайын өнім сапасының көрсеткіштерін, оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін бақылау
2
Термокамера
-
2-1) Камерада санитарлық-гигиеналық режимді сақтау
3
Жабдық
Тазарту құралдары
3-1) Жабдықты бөлшектеп және жинап, зарарсыздандыру ерітінділерімен жабдықты тазарту мен жуу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі термокамера мен термоагрегаттар
операторының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Жеке тораптар жұмысында ақауларды анықтау және жоюын анықтау дағдылары
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Бақылау-өлшеу аспаптарының әрекетінің принципі мен құрылысы, жеке тораптар жұмысында ақауларды анықтау және жою тәсілдерін білу
2-1)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді. Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді.
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады.
Командада жақсы жұмыс істейді
Бу, ауа және су коммуникацияларына қызмет көрсету сызбасы мен ережесін, дайын өнім рецептіне білімін қолдана білу
Бу, ауа және су коммуникацияларына қызмет көрсету сызбасы мен ережесін, дайын өнім рецептін білу
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Технологиялық үрдістер параметрлерін қолдана білу
Технологиялық үрдістер параметрлерін білу
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
12-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Ыстау қондырғысының операторы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
50-шығарылым, Балық және теңіз өнімдерін табу мен өңдеу
БТБА бойынша кәсібі
Ыстау қондырғысының операторы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4-5
2-кесте. Ыстау қондырғысының операторының еңбек шарттарына, біліміне
және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Ыстау қондырғысының операторы орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Біліктілігі анағұрлым жоғары оператор басшылығымен мерзімді және үздіксіз қимылдағы ыстау қондырғыларында (камералар) суық немесе ыстық тәсілмен балықты ыстаудың технологиялық үрдісін жүргізу
2
Түрі мен мөлшер құрамына, бөлу тәсіліне, май құрамы мен ыстауға келіп түскен балық шикізатының сапасына байланысты балықты ыстаудың технологиялық режимдерін орындауды бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдары көмегімен қамтамасыз ету
3
Дайын балық өнімі сапасының көрсеткіштерін, оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін бақылау
4-кесте. Ыстау қондырғысының операторы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралы
Міндеттер
(еңбек әрекеттерінің сипаттамасы)
1
Түтін-генератор
Отын

1-1) Загрузка дымо-генераторов топливом
Коптильная камера
Топливо
1-2) Раскладывание и разжигание топлива на полу коптильных камер
2
Дымо-генератор
Технические средства
2-1) Обслуживание контрольно-измерительных приборов, дымо-генераторов
3
Журнал
Ручка
3-1) Ведение записей в журнале
Таблица 5. Требования к компетенциям оператора коптильной установки 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения применять правила обслуживания дымо-генераторов
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание правил обслуживания дымо-генераторов
1-2)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение.
Навыки обслуживания коптильных установок
Знание конструкции коптильных установок и правила их обслуживания
2-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Видит новые возможности и использует их.
Хорошо работает в команде
Навыки использования контрольно-измерительных приборов
Знание устройства и принципов действий контрольно-измерительных приборов
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила, а также опирается на здравый смысл и предыдущий опыт
Умения выбора способов выявления и устранения неполадок и дефектов в работе коптильных установок
Знание способов выявления и устранения неполадок и дефектов в работе коптильных установок
Приложение 13
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7411 Распиловщик мясопродуктов
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Распиловщик мясопродуктов
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы распиловщика мясопродуктов
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые распиловщиком мясопродуктов
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Подбор и подготовка сырья для фасованного мяса, блочных мясопродуктов, рагу, супового набора и других мясокостных полуфабрикатов
2
Распиливание (разруб) мясных туш всех видов (полутуш, четвертин) на сортовые отрубы с соблюдением стандартов розничного разруба и норм выходов по сортам
3
Наладка, опробование и регулирование распиловочного станка, правка, заточка режущего полотна
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых распиловщиком мясопродуктов
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Туша
Нож

1-1) Түтін-генераторларды отынмен жүктеу
Ыстау камерасы
Отын
1-2) Ыстау камерасы еденінде отынды төсеу мен жандыру
2
Түтін-генератор
Техникалық құралдар
2-1) Бақылау-өлшеу аспаптарына, түтін-генераторларға қызмет көрсету
3
Журнал
Қалам
3-1) Журналда жазба жүргізу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ыстау қондырғысының
операторының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Түтін-генераторларға қызмет көрсету ережесін қолдана білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Түтін-генераторларға қызмет көрсету ережесін білу
1-2)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді
Ыстау қондырғыларына қызмет көрсетуінің дағдылары
Ыстау қондырғыларының құрылымы мен оларға қызмет көрсету ережесін білу
2-1)
Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді.
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады.
Командада жақсы жұмыс істейді
Бақылау-өлшеу аспаптарының қолдану дағдылары
Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекетінің принциптерін білу
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және парасаттылығы мен алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Ыстау қондырғылары жұмысында ақауларды анықтау және жою тәсілдерін таңдай білу
Ыстау қондырғылары жұмысында ақауларды анықтау және жою тәсілдері
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
13-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7411 Ет өнімдерін аралаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, Ет өнімдерін өңдіру
БТБА бойынша кәсібі
Ет өнімдерін аралаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-5
2-кесте. Ет өнімдерін аралаушының еңбек шарттарына, біліміне және
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Ет өнімдерін аралаушысы орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Өлшеніп оралған ет, блокты ет өнімдері, рагу, кеспе жинағы және басқа ет сүйекті дүмбіл өнімдер үшін шикізатты іріктеу мен дайындау
2
Жеке кесу стандарттарын және сұрыптар бойынша өнім нормаларын сақтап, барлық түрдегі тұтас еттерді (жарты ет, ширек) сұрыпты кесіктерге аралау
3
Аралау станогын ретке келтіру, сынау мен реттеу, түзету, кескіш төсемдерді ұштау
4-кесте. Ет өнімдерін аралаушысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Тұтас ет
Пышақ

1-1) Расчленение туш, полутуш, четвертин на основные отрубы перед распиловкой
Мясокостные полуфабрикаты
Перчатки
1-2) Подбор и подготовку сырья для фасованного мяса, блочных мясопродуктов, рагу, супового набора и других мясокостных полуфабрикатов
2
Мясные туши
Топор
Распилочный станок
2-1) Распиливание (разруб) мясных туш
3
Распилочный станок
Техническая документация
Инструменты
3-1) Наладка и регулирование распиловочного станка
Таблица 5. Требования к компетенциям распиловщика мясопродуктов 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения использовать знания правил подбора и подготовки сырья, стандартов на мясокостные полуфабрикаты и фасованное мясо
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание правил подбора и подготовки сырья, стандартов на мясокостные полуфабрикаты и фасованное мясо
1-2)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания об анатомическом строении туш, сочленении костей скелета
Знание анатомического строения туш скота всех видов
2-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Видит новые возможности и использует их
Навыки применения стандартов розничного сортового разруба мясных туш
Знание стандартов розничного сортового разруба мясных туш
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила и предыдущий опыт
Навыки установки режущего полотна в распиловочный станок
Знание устройства распиловочного станка, а также правил установки режущего полотна в распиловочный станок
Приложение 14
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8271 Аппаратчик термической обработки колбасных изделий
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, Производство мясных продуктов
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик термической обработки колбасных изделий
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика термической обработки колбасных изделий
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Убойные предприятия, пункты и цеха, фермерские хозяйства, предприятия по переработке скота и продуктов убоя
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предприятиях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком термической обработки колбасных изделий
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение технологического процесса термической обработки колбасных изделий высшего сорта в термокамерах и термоагрегатах
2
Контроль показателей качества готовой продукции, ее соответствия нормативно-технической документации
3
Обслуживание контрольно-измерительных приборов, дымогенераторов, периодическая их чистка
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком термической обработки колбасных изделий
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Колбасная продукция
Нормативно-технические требования

1-1) Аралау алдында тұтас етті, жарты етті, ширекті негізгі кесіндіге мүшелеу
Ет сүйекті дүмбіл өнімдер
Қолғап
1-2) Өлшеніп оралған ет, блокты ет өнімдері, рагу, кеспе жинағы және басқа ет сүйекті дүмбіл өнімдер үшін шикізатты іріктеу мен дайындау
2
Тұтас ет
Балта
Аралау станогы
2-1) Тұтас етті аралау (кесу)
3
Аралау станогы
Техникалық құжаттама
Аспаптар
3-1) Аралау станогын ретке келтіру мен реттеу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ет өнімдерін аралаушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Шикізатты іріктеу мен дайындау ережесіне, ет сүйекті дүмбіл өнімдерге және өлшеп оралған ет стандарттарының білімін қолдана білу
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Шикізатты іріктеу мен дайындау ережесін, ет сүйекті дүмбіл өнімдерге және өлшеп оралған етке стандарттарын білу
1-2)
Басқалардың қабілеттері туралы оң пайымдайды, басқаларды өз пікірін білдіруге көтермелейді
Барлық түрдегі малдың тұтас етінің анатомиялық құрылысы туралы білімін қолдана білу
Барлық түрдегі малдың тұтас етінің анатомиялық құрылысын білу
2-1)
Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді.
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады
Тұтас етті жеке сұрыптық кесу стандарттарын қолдану дағдылары
Тұтас етті жеке сұрыптық кесу стандарттарын білу
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Аралау станогына кескіш төсемді орнату дағдылары
Аралау станогының құрылысын және аралау станогына кескіш төсемді орнату ережесін білу
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
14-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8271 Шұжық өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49 шығарылым, Ет өнімдері өндірісі
БТБА бойынша кәсібі
Шұжық өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-5
2-кесте. Шұжық өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысының еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Мал соятын кәсіпорындар, пунктер мен цехтер, фермерлік шаруашылықтар, малды өңдеу және убой өнімдері бойынша кәсіпорындар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған кезде практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (бір жылға дейін кәсіби даярлық бағдарламалары бойынша білім ұйымдары базасында курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындық, не алдыңғы позицияларда 1 жылдан кем емес тәжірибесі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Шұжық өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Термокамералар мен термоагрегаттарда жоғары сұрыпты шұжық бұйымдарын термиялық өңдеудің технологиялық үрдісін жүргізу
2
Дайын өнім сапасының көрсеткіштерін, оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін бақылау
3
Бақылау-өлшеу аспаптарына, түтін генераторларға қызмет көрсету, оларды мерзімді тазарту
4-кесте. Шұжық өнімдерін термиялық өңдеу аппаратшысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Шұжық өнімі
Нормативтік-техникалық талаптар

1-1) Контроль показателей качества готовой продукции, ее соответствия нормативно-технической документации
2
Термокамера
-
2-1) Соблюдение санитарно-гигиенического режима в камерах
3
Оборудование
Чистящие средства
3-1) Чистка и мойка оборудования дезинфицирующими растворами с разборкой и сборкой оборудования
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчиком термической обработки колбасных изделий 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр
задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Навыки устранения неполадок и дефектов в работе отдельных узлов
Знание техники безопасности и охраны труда.
Знание устройства и принципов действия контрольно-измерительных приборов, способы выявления и устранения неполадок и дефектов в работе отдельных узлов
2-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе.
Видит новые возможности и использует их.
Хорошо работает в команде
Умения применять знаний схем и правил обслуживания паровых, воздушных и водяных коммуникаций, рецептуру готовой продукции
Знание схем и правил обслуживания паровых, воздушных и водяных коммуникаций, рецептуру готовой продукции
3-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Использует базовые правила и предыдущий опыт
Умения применять знание параметров технологических процессов
Знание параметров технологических процессов
Приложение 15
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
мяса и мясных продуктов
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № _____________________
Письмо (протокол) № __________________ Дата __________________________

1-1) Дайын өнім сапасының көрсеткіштерін, оның нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін бақылау
2
Термокамера
-
2-1) Камераларда санитарлық-гигиеналық режимнің сақталуы
3
Жабдық
Тазарту құралдары
3-1) Жабдықты бөлшектеп және жинап, зарарсыздандыру құралдарымен жабдықты тазарту және жуу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі шұжық өнімдерін термиялық өңдеу
аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Жеке тораптар жұмысында ақаулар мен кемшіліктерді жою дағдылары
Қауіпсіздік техникасы және денсаулық сақтау қағидаларын білу.
Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет ету принципін, жеке тораптар жұмысында ақаулар мен кемшіліктерді анықтау және жою тәсілдерін білу
2-1)
Жұмыста өзгерістерге тез бейімделеді.
Жаңа мүмкіндіктерді көреді және оларды пайдаланады.
Командада жақсы жұмыс істейді
Ауа, бу, су коммуникацияларына қызмет көрсету сызбалары мен ережелерін, дайын өнім рецептінің білімін қолдана білу
Ауа, бу, су коммуникацияларына қызмет көрсету сызбалары мен ережелерін, дайын өнім рецептін білу
3-1)
Басқаларға уақытылы хабарлайды, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Базалық ережелерді қолданады және алдыңғы тәжірибеге сүйенеді
Технологиялық үрдістер параметрлерін қолдана білу
Технологиялық үрдістер параметрлерін білу
Ет және ет өнімдерін қайта
өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
15-қосымшасы
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС тіркелді______________________________________________________
Кәсіби стандарттар Реестріне енгізілді, тіркеу №_____________________
Хат (хаттама) № ____________________ Күні ___________________________