Об утверждении Правил планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 16-07/332. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2014 года № 9639.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 46-5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных.
Сноска. В пункт вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 июня 2014 года
№ 16-07/332
Правила
планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных
Сноска. В заголовок Правила вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных.

Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 16-07/332 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 шілдеде № 9639 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының 8-бабының 46-5) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен, осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап, күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 30 маусымдағы
№ 16-07/332 бұйрығымен бекітілген
Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Осы Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 46-5) тармақшасына сәйкес әзірленді және жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) поголовье – общее количество каких-либо животных на определенной территории;
2) группировка животных (эпизоотическая единица) – группа эпизоотически связанных животных, с равной вероятностью подвергающихся риску воздействия возбудителя болезни, по причине того, что они находятся в одном месте (на одном выгоне, пастбище и других местах) или состоят под одним управлением (гурт, стадо, отара, хозяйствующий субъект и другие группировки животных).
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Ветеринарные мероприятия против особо опасных болезней животных проводятся:
1) на территории ветеринарно-санитарного благополучия с целью предупреждения возникновения болезней и пищевых отравлений животных, включая болезни, общие для животных и человека, обеспечения соответствия содержания животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
2) в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте, включая зону наблюдения, буферную (защитную) зону с целью ликвидации и предупреждения распространения особо опасных болезней животных, включающие ограничительные мероприятия или карантин.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ветеринарные мероприятия (профилактика, диагностика, ликвидация) против особо опасных болезней осуществляется по болезням, включенным в Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств (далее - Перечень), утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891) (далее – Приказ).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2015 № 7-1/783 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарлар басы – белгілі бір аумақтағы қандай да бір жануарлардың жалпы саны;
2) жануарлар топтары (эпизоотиялық бірлік) – бір орында орналасу (бір өрісте, жайылымда және басқа орындарда) немесе бір басқаруда тұру (топ, табын, отар, шаруашылық жүргізуші субъекті және басқа жануарлар топтары) себебінен аурулар қоздырғыштарының әсер ету тәуекеліне ұшырау ықтималдылығы бірдей, эпизоотиялық байланыстағы жануарлардың тобы.
Ескерту. Қағида 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар:
1) жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, жануарлардың аурулары мен тамақтан уланудың пайда болуын алдын алу, жануарларды күтіп-бағудың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, ветеринариялық препараттардың, азықтың және азықтық қоспалардың Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында ветеринариялық-санитариялық саламаттылық аумақта;
2) шектеу іс-шараларын немесе карантинді қамтитын, жануарлардың аса қауіпті ауруларын жою және олардың таралуының алдын алу мақсатында бақылау аймағын, буферлік (қорғаныш) аймақты қоса алғанда, эпизоотиялық ошақта және саламатсыз пунктте жүргізіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар (профилактика, диагностика, жою) "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен (бұдан әрі – Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бекітілген Профилактикасы, диагностикасы мен жойылуы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне (бұдан әрі - Тізбе) қосылған аурулар бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2015 № 7-1/783 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Ветеринарные мероприятия против особо опасных болезней животных (далее – ветеринарные мероприятия) в зависимости от вида болезней, проводятся согласно Ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940), с соблюдением специалистами в области ветеринарии мер безопасности по недопущению заболевания, передачи и распространения болезни от заболевшего человека, животного к здоровому человеку (использование средств индивидуальной защиты (специальная одежда, маски и перчатки, средства защиты глаз/пластиковая маска для лица), антисептиков и другие меры безопасности), включая в период введения ограничительных мероприятий, карантина.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. По окончании проведения ветеринарных мероприятий составляется акт о проведенном ветеринарном мероприятии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которому прилагается опись животных подвергнутых вакцинации, аллергическому исследованию, обработке по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о проведенных ветеринарных мероприятиях вносятся в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, утвержденном приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 "Об утверждении Правил формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6321) (далее – Правила ИСЖ).
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Проведение ветеринарных мероприятий осуществляется с применением ветеринарных препаратов, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) в государствах-членах Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар (бұдан әрі – ветеринариялық іс-шаралар) аурулардың түріне қарай Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға сәйкес шектеу іс-шараларын, карантинді енгізу кезеңдерін қоса алғанда, ветеринария саласындағы мамандардың ауру адамнан, жануардан сау адамға (жеке қорғаныш құралдарын (арнайы киім, бетперделер мен қолғаптар, көзді қорғау құралдары/пластикалық бетперде), антисептиктерді және басқа да қауіпсіздік шараларын қолдану) ауруды болдырмау, аурудың берілуі мен таралуына жол бермеу жөніндегі қауіпсіздік шараларын сақтай отырып жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Ветеринариялық іс-шаралар аяқталғаннан кейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар туралы акт жасалады, оған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша вакцинациядан, аллергиялық тексеруден, өңдеуден өткен жануарлардың тізімдемесі қоса беріледі.
Жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар туралы мәліметтер "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірме беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6321 болып тіркелген) (бұдан әрі – АЖБ қағидалары) бекітілген тәртіппен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға енгізіледі.
Ескерту. Қағида 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Ветеринариялық іс-шараларды жүргізу Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген ветеринариялық препараттарды қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

5-1. Планирование, утверждение, проведение ветеринарных мероприятий в зависимости от вида болезней животных и согласно нормативным правовым актам, указанным в пункте 4 настоящих Правил, обеспечивает охват имеющегося поголовья животных ветеринарными мероприятиями и одновременное их проведение в группировках животных (эпизоотических единицах), сформированных с учетом:
1) групп эпизоотически связанных животных, с равной вероятностью подвергающихся риску воздействия возбудителя болезни, по причине того, что они находятся в одном месте (на одном выгоне, отгоне, пастбище, местах выпаса, помещении, в хозяйствующем субъекте и других местах) или состоят под одним управлением (эпизоотическая связь может быть различной и зависит от биологических свойств возбудителя болезни (заразительность, инфективность, контагиозность, вирулентность), механизма его передачи (факторы передачи и переносчики), восприимчивости разных видов животных);
2) групп животных, принадлежащих жителям одного населенного пункта, имеющих эпизоотологические связи (общие пастбища, места выпаса, скотопрогоны и другие места возможного прямого и непрямого (через предметы внешней среды) контакта;
3) групп животных, для ухода за которыми используется одно оборудование и (или) инвентарь.
Информацией о формировании (расформировании) группировок животных (эпизоотических единиц), а также поголовья животных в них (увеличение, уменьшение) являются данные (сведения, информация) местных исполнительных органов соответствующих административно-территориальных единиц из:
актов о формировании (расформировании) группировок животных (эпизоотических единиц), составленных по форме, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам;
журналов учета сформированных группировок животных (эпизоотических единиц), составленных по форме, согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.03.2016 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок планирования ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных на территории ветеринарно-санитарного благополучия
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-1. Жануарлар ауруларының түріне байланысты және осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау, бекіту, жүргізу қолда бар жануарлар басының ветеринариялық іс-шаралармен толық қамтылуын және бір уақытта олардың төмендегілерді есепке ала отырып, қалыптастырылған жануарлар топтарында (эпизоотиялық бірліктерде) жүргізілуін қамтамасыз етеді:
1) бір орында орналасу (бір өрісте, жайлауда, жайылымда, мал жаю орнында, үй-жайда, шаруашылық жүргізуші субъектіде және басқа орындарда) немесе бір басқаруда тұру себебінен аурулар қоздырғыштарының әсер ету тәуекеліне ұшырау ықтималдылығы бірдей, эпизоотиялық байланыстағы жануарлардың тобы (эпизоотиялық байланыс әртүрлі болуы және ауру қоздырғышының биологиялық қасиетіне (жұқтырғыштық, инфективтілік, контагиозділік, вируленттілік), оның берілу механизміне (берілу факторлары және тасығыштар), әр түрлі жануарлардың сезімталдығына байланысты болуы мүмкін);
2) эпизоотиялық байланысы бар (ортақ жайылымдар, мал жаю орындары, мал өткізгіштер мен тікелей және тікелей емес (сыртқы ортадағы заттар арқылы) байланыстағы басқа да орындар) бір елдімекеннің тұрғындарына тиесілі жануарлардың тобы;
3) күтіп-бағу үшін бір жабдық және (немесе) мүкәммал пайдаланылатын жануарлар тобы.
Жануарлардың топтарын (эпизоотиялық бірліктерін) қалыптастыру (тарату), сондай-ақ ондағы жануарлар басы (көбею, азаю) туралы ақпарат тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарының мыналардан алынатын деректері (мәлімет, ақпарат) болып табылады:
осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған жануарлар топтарын (эпизоотиялық бірліктерін) қалыптастыру (тарату) туралы актілерден;
осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған жануарлардың топтарын (эпизоотиялық бірліктер) тіркеу журналынан.
Ескерту. Қағида 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.03.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2-тарау. Ветеринариялық-санитариялық саламатты аймақтарда жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

6. Планирование ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных осуществляется по болезням, включенным в Перечень, на основании:
1) данных эпизоотического мониторинга соответствующей административно-территориальной единицы за последние 3 (три) года;
2) имеющегося поголовья животных с учетом прихода (приплод и другие поступления), расхода (забой, падеж и прочее выбытие) и группировок животных (эпизоотических единиц);
3) кратности введения ветеринарного препарата, согласно инструкции (наставлению) по применению ветеринарного препарата, в зависимости от болезни животных, против которой осуществляется обработка;
4) кратности диагностических исследований, предусмотренных в ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах;
5) данных об эпизоотической ситуации в соседних административно-территориальных единицах (районах, областях) и в сопредельных государствах.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. На уровне районов, городов областного значения проект плана ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности в разрезе сельских округов на предстоящий планируемый год составляется государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – организации МИО), по согласованию с территориальными подразделениями районов, городов областного значения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, после чего направляется для свода в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – МИО).
МИО составляют проекты планов ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующих административно-территориальных единиц на предстоящий планируемый год по согласованию с территориальными подразделениями областей, городов республиканского значения, столицы ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и направляют в ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) до 1 февраля текущего года.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Ведомство на основе проектов планов ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности, представленных МИО, и данных эпизоотического мониторинга утверждает, организует и обеспечивает ветеринарные мероприятия по профилактике, диагностике особо опасных болезней животных.

6. Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау Тізбеге енгізілген аурулар бойынша:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің соңғы 3 (үш) жылдағы эпизоотиялық мониторингінің деректері;
2) кірісті (төл және басқа түсімдер), шығысы (сойылу, қырылу және өзге есептен шығарылу) және жануарлардың топтастырылуы (эпизоотиялық бірліктер) ескеріле отырып, қолда бар жануарлар басы;
3) ветеринариялық препаратты қолдану жөніндегі нұсқаулыққа (тәлімдемеге) сәйкес, оған қарсы дауалау жүзеге асырылатын жануарлардың ауруына байланысты ветеринариялық препаратты енгізу еселігі;
4) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда көзделген диагностикалық зерттеулердің еселігі;
5) көршілес әкімшілік-аумақтық бірліктердегі (аудандардағы, облыстардағы) және шектес мемлекеттердегі эпизоотиялық ахуал туралы деректер негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7. Аудандар, облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде алдағы жоспарланатын жылға ауылдық округтер бөлінісінде ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарының жобасын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрі – ЖАО ұйымдары) ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аудандарының, облыстық маңызы бар қалалардың аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша жасайды, одан кейін жинақтау үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – ЖАО) жіберіледі.
ЖАО ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша алдағы жоспарланатын жылға тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарларының жобаларын жасайды және ағымдағы жылдың 1 ақпанына дейін ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – ведомство) жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
8. Ведомство ЖАО ұсынған ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарларының жобалары және эпизоотиялық мониторинг деректері негізінде жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы, диагностикасы жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды бекітеді, ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. На основании ветеринарных мероприятий по профилактике, диагностике особо опасных болезней животных МИО по согласованию с территориальным подразделением области, города республиканского значения, столицы ведомства утверждает план ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы и направляет его в организацию МИО для организации и проведения ветеринарных мероприятий по профилактике, диагностике особо опасных болезней животных.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Планирование референтных и мониторинговых исследований по особо опасным болезням животных и птиц, проводимых государственной ветеринарной организацией, созданной в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 11 Закона (далее – референтный центр) осуществляется по болезням, включенным в Перечень, на основании:
1) среднего показателя данных диагностических исследований за последние 3 (три) года, проведенных в референтном центре;
2) данных об эпизоотической ситуации в административно-территориальных единицах (область, район) и сопредельных государствах;
3) данных эпизоотического мониторинга за последние 3 (три) года;
4) имеющегося поголовья сельскохозяйственных животных с учетом прихода (приплода и другие поступления), расхода (забой, падеж и прочее выбытие) и популяции диких животных.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. Допускается внесение изменений и дополнений в план ветеринарных мероприятий в период проведения ветеринарных мероприятий, включая по предложениям МИО.
Внесение изменений и дополнений в план ветеринарных мероприятий допускается не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до планируемого месяца проведения ветеринарных мероприятий. При внесении изменений и дополнений в план ветеринарных мероприятий учитываются сведения по поголовью животных, имеющиеся в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных, сроки проведения идентификации животных, наличие изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
9. Жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы, диагностикасы жөніндегі ветеринариялық іс-шаралардың негізінде ЖАО ведомствоның облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық бөлімшесімен келісу бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралардың жоспарын бекітеді және оны жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы, диагностикасы жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу үшін ЖАО ұйымына жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
9-1. Заңның 11-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйым (бұдан әрі – референттік орталық) жүргізетін жануарлар мен құстардың аса қауіпті ауруларына референттік және мониторингтік зерттеулерді жоспарлау Тізбеге енгізілген аурулар бойынша мыналар негізінде жүзеге асырылады:
1) референттік орталықта жүргізілген соңғы 3 (үш) жылдағы диагностикалық зерттеулер деректерінің орташа көрсеткіші;
2) әкімшілік-аумақтық бірліктердегі (облыс, аудан) және шектес мемлекеттердегі эпизоотиялық ахуал туралы деректер;
3) соңғы 3 (үш) жылдағы эпизоотиялық мониторинг деректері;
4) кірісін (төл және басқа түсімдер), шығысын (сойылу, қырылу және өзге есептен шығарылу) және жабайы жануарлардың популяциясын есептегендегі қолда бар ауыл шаруашылығы жануарларының басы.
Ескерту. Қағида 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
9-2. ЖАО ұсыныстары бойынша қоса алғанда, ветеринариялық іс-шараларды жүргізу кезеңінде ветеринариялық іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Ветеринариялық іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге ветеринариялық іс-шаралар өткізудің жоспарланған айына дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын жол беріледі. Ветеринариялық іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордағы жануарлар басы бойынша мәліметтер, жануарларды бірдейлендіруді жүргізу мерзімдері, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдардың (құралдардың) болуы ескеріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных на территории ветеринарно-санитарного благополучия
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Физические и юридические лица на территории ветеринарно-санитарного благополучия в целях обеспечения эпизоотического благополучия проводят мероприятия, направленные на профилактику особо опасных болезней животных, предусмотренные статьей 25 Закона.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Организация проведения профилактических ветеринарных мероприятий на территории ветеринарно-санитарного благополучия осуществляется МИО.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Проведение ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных (вакцинация/аллергическое исследование животных, взятие и доставка проб крови в ветеринарную лабораторию) осуществляется организациями МИО.
Проведение ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных считается завершенным при выполнении мероприятий, предусмотренных пунктами 4-1 и 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Ведомством для проведения профилактической иммунизации животных осуществляется передача ветеринарных препаратов в МИО.
МИО осуществляет распределение ветеринарных препаратов между районами (городами областного значения) согласно плану ветеринарных мероприятий.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.07.2024 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
3-тарау. Ветеринариялық-санитариялық саламатты аймақтарда жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Жеке және заңды тұлғалар ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда эпизоотиялық қолайлылықты қамтамасыз ету мақсатында Заңның 25-бабында көзделген, жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасына бағытталған іс-шараларды жүргізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
11. Ветеринариялық-санитариялық саламаттылық аумақта профилактикалық ветеринариялық іс-шараларды жүргізуді ұйымдастыруды ЖАО жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
12. Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жүргізуді (жануарларды вакцинациялау/аллергиялық зерттеу, қан сынамаларын алу және ветеринариялық зертханаға жеткізу) ЖАО ұйымдары жүзеге асырады.
Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жүргізу осы Қағидалардың 4-1 және 15-тармақтарында көзделген іс-шаралар орындалған кезде аяқталған болып есептеледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
13. Ведомство жануарларға профилактикалық иммундау жүргізу үшін ветеринариялық препараттарды ЖАО-ға беруді жүзеге асырады.
ЖАО ветеринариялық іс-шаралар жоспарына сәйкес аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) арасында ветеринариялық препараттарды бөлуді жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.07.2024 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Отбор проб крови и ее транспортировка (доставка) в ветеринарную лабораторию осуществляется в соответствии с Правилами отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11618), с использованием систем забора проб крови, получаемых от ветеринарной лаборатории и составлением акта взятие проб крови по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. К этому акту прилагается опись животных по взятым пробам крови по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Взятие проб крови от животных сельскохозяйственных предприятий, крестьянских, фермерских хозяйств допускается ветеринарными врачами данных сельскохозяйственных предприятий, крестьянских, фермерских хозяйств, имеющими трудовые отношения с организацией МИО.
Сведения о проведенных ветеринарных мероприятиях (взятие и доставка проб крови в ветеринарную лабораторию) и их результатах вносятся в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных в соответствии с Правилами ИСЖ.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.09.2020 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок планирования и проведения ветеринарных мероприятий против опасных болезней животных в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При возникновении особо опасных болезней животных решением МИО по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории принимается решение об установлении карантина или ограничительных мероприятий.
Установление ограничительных мероприятий или карантина по особо опасным болезням животных осуществляется по болезням, включенным в перечень заразных болезней животных, при которых устанавливаются ограничительные мероприятия или карантин, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 18-03/128 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7583).

14. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
15. Қан сынамаларын алу және оны ветеринариялық зертханаға тасымалдау (жеткізу) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11618 болып тіркелген) бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын іріктеу қағидаларына сәйкес ветеринариялық зертханадан алынатын қан сынамаларын алу жүйесін пайдалана отырып және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қан сынамаларын алу актісін жасай отырып жүзеге асырылады. Осы актіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған қан сынамалары бойынша жануарлардың тізімдемесі қоса беріледі.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, шаруа, фермер қожалықтарының жануарларынан осы ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, шаруа, фермер қожалықтарының ЖАО ұйымымен еңбек қатынастары бар ветеринариялық дәрігерлеріне қан сынамаларын алуға жол беріледі.
Жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар (қан сынамаларын алу және ветеринариялық зертханаға жеткізу) және олардың нәтижелері туралы мәліметтер АЖБ қағидаларына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға енгізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.09.2020 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Ветеринариялық-санитариялық саламатсыз аймақтарда және эпизоотиялық ошақтарда жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
16. Жануарлардың аса қауіпті аурулары пайда болған жағдайда, тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынуы бойынша карантинді немесе шектеу iс-шараларын белгілеу туралы ЖАО шешім қабылдайды.
Карантинді немесе шектеу iс-шараларын белгілеу, жануарлардың жұпалы аурулары тізбесіне енгізілген аурулар бойынша, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 18-03/128 бұйрығымен бекітілген карантин немесе шектеу iс-шараларын белгілеу бойынша жүргізіледі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 7583 болып тіркелген).

17. Перечень, порядок и сроки осуществления ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах, включая зоны наблюдения и буферные (защитные) зоны определяются планом мероприятий по ликвидации и локализации очагов особо опасных болезней животных (далее – план мероприятий), разработанным МИО совместно с государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы и государственной ветеринарной организацией, созданной в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 11 Закона (далее – РПО).
План мероприятий составляется в виде таблицы с отражением в ней порядковых номеров, наименований мероприятий, сроков исполнения, ответственных лиц и исполнителей.
При необходимости в планы мероприятий вносятся дополнения и изменения.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте проводится вынужденная дезинфекция (текущая и заключительная дезинфекция).
Текущую дезинфекцию проводят систематически (в определенные сроки для каждой болезни сроки) со времени появления заболевания, при обнаружении и выявлении вновь заболевшего животного, а также при очередном обследований животных.
Заключительную дезинфекцию проводят перед снятием ограничительных мероприятий или карантина.
19. Ветеринарные мероприятия в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах, включая зоны наблюдения и буферные (защитные) зоны, проводятся РПО во взаимодействии с физическими и юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, подразделениями МИО под контролем территориального подразделения ведомства.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для проведения ветеринарных мероприятий в эпизоотических очагах и неблагополучных пунктах, включая зоны наблюдения и буферные (защитные) зоны, решением Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора Республики Казахстан осуществляется распределение ветеринарных препаратов из республиканского запаса ветеринарных препаратов.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Бақылау аймақтары мен буферлік (қорғаныш) аймақтарды қоса алғанда, эпизоотиялық ошақтарда және саламатсыз пункттерде ветеринариялық іс-шараларды жүзеге асыру тізбесі, тәртібі мен мерзімдері ЖАО тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен және Заңның 11-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйыммен (бұдан әрі – РЭО) бірлесіп әзірлеген жануарлардың аса қауіпті ауруларының ошақтарын жою және оқшаулау жөніндегі іс-шаралар жоспарында (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) айқындалады.
Іс-шаралар жоспары кесте түрінде жасалады, онда реттік нөмірлер, іс-шаралардың атаулары, орындау мерзімдері, жауапты адамдар мен орындаушылар көрсетіледі.
Қажет болған жағдайда іс-шаралар жоспарларына толықтырулар мен өзгерістер енгізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
18. Эпизоотиялық ошақ пен бақылау аймағында лажсыз (ағымдағы және қорытынды) залалсыздандыру жүргізіледі.
Ағымдағы залалсыздандыруды ауру пайда болған уақыттан кейін, жаңадан ауырған жануар анықталған жағдайда, сондай-ақ жануарларды кезекті зерттеуден кейін, жүйелі түрде (әр аурудың мерзіміне байланысты) жүргізіледі.
Карантинді немесе шектеу iс-шараларын алардың алдында қорытынды залалсыздандыру жүргізіледі.
19. Бақылау аймақтары мен буферлік (қорғаныш) аймақтарды қоса алғанда, эпизоотиялық ошақтардағы және саламатсыз пункттердегі ветеринариялық іс-шараларды РЭО ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалармен, ЖАО бөлімшелерімен ведомствоның аумақтық бөлімшесінің бақылауымен өзара іс-қимыл жасай отырып жүргізеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
20. Бақылау аймақтары мен буферлік (қорғаныш) аймақтарды қоса алғанда, эпизоотиялық ошақтарда және саламатсыз пункттерде ветеринариялық іс-шаралар жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының шешімімен ветеринариялық препараттардың республикалық қорынан ветеринариялық препараттарды бөлу жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

21. Животные, продукция и сырье животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека, в зависимости от степени их опасности подлежат обязательному изъятию и уничтожению либо обязательному обезвреживанию (обеззараживанию) и переработке без изъятия в соответствии с Правилами обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия (далее – Правила изъятия), утвержденными Приказом.
Физическим и юридическим лицам за изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, за обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, возмещается их стоимость в соответствии с Правилами и условиями возмещения физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденными Приказом, и Правилами изъятия.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.05.2021 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. После проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов особо опасных болезней животных решением местного исполнительного органа по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории принимается решение о снятии ограничительных мероприятий или карантина.
После снятия карантина решением местных исполнительных органов соответствующей административно-территориальной единицы по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территорий, уполномоченным органом в области ветеринарии устанавливаются ограничительные мероприятия в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
Приложение 1
к Правилам планирования и
проведения ветеринарных
мероприятий против особо
опасных болезней животных
Форма
Сноска. В текст в правом верхнем углу Приложения 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Жүргізілген ветеринариялық шаралар туралы акт/
Акт о проведенном ветеринарном мероприятий
"____" _____________ 20____жыл/год
_____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы/
наименование административно-территориальной единицы)
Мен/мною_____________________________________________________________
(ветеринария саласындағы маманның лауазымы, аты, жөні, тегі (болған
жағдайда)/должность, фамилия и имя, отчество (при наличии) специалиста
в области ветеринарии) _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________ қатысуымен/в присутствии ___________________
________________________________________________________ төмендегілер
(қатысушылардың А.Ж.Т/Ф.И.О. присутствующих)
туралы акт жасадық/составили настоящий акт о том, что _______________
_____________ 20___ жылы/года _______________________________________
(күні, айы, жылы/ (жануардың түрі/вид животных)
число, месяц, год)
________________ вакцинация/(аллергиялық зерттеу) жасалынды/проводили
вакцинацию/ аллергическое исследование
_______________________________ тиесілі/принадлежащих _______________
_____________________________________________________________________
(жеке және заңды тұлғаның атауы/
наименование физического или юридического лица)
______________________________________ қарсы вакцинаны/вакцину против
(аурудың атауы/название болезни)
____________________________________________ дайындалған/изготвленную
(өндіруші зауыттың атауы/
наименование завода-изготовителя)
___ _________ 20___ жылы/года, серия/серия № _____, мембақылау/
госконтроль № _____ (күні, айы, жылы/число, месяц, год)
__________________________________________________
(егу әдісі және орыны/(способ и место введения)
______: ересек малдарға/ взрослым животным по __ басына/миллилитрден.
______ миллилитров/голову, жас малдарға/молодняку по ______
басына/миллилитрден.
(дозасы/в дозе),
Барлығы, саны/всего количестве _____ бас/голов, ______ егілді/привито
(жануардың саны/количество животных)
Егілген мал тізімі қоса тіркеліп отыр/Опись привитых животных
прилагается.
Инъекция орнын 70% ректификат спиртпен өңдеп,
залалсыздандырдық/Место инъекции обрабатывали 70%-ным раствором
спирта - ректификата
Осыған орай жұмсалды/При этом израсходовано:
вакцина/вакцины ____ доза/доз; шприцтер/шприцы ____ дана/штуки;
инелер/иглы _____ дана/штуки; мақта/вата _______ грамм/граммов;
спирт/спирта __________ грамм/граммов.
Осы жөнінде акт жасалынды /О чем составлен настоящий акт:
Қолдары/Подписи ____________ ____________________
____________ ____________________
Приложение 2
к Правилам планирования и
проведения ветеринарных
мероприятий против особо
опасных болезней животных
Форма

21. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат, олардың қауіптілік дәрежесіне қарай, Бұйрықпен бекітілген Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу қағидаларына (бұдан әрі – Алып қою қағидалары) сәйкес міндетті түрде алып қоюға және жоюға не оларды алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға) жатады.
Жеке және заңды тұлғаларға алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген олардың құны Бұйрықпен бекітілген Жеке және заңды тұлғалардың жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың немесе жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу қағидалары мен шарттарына және Алып қою қағидаларына сәйкес өтеледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.05.2021 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
22. Жануарлардың аса қауіпті ауруларының ошақтарын жою бойынша кешенді ветеринариялық іс-шаралар жүргізгеннен кейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынысы бойынша ЖАО шешімімен карантинді немесе шектеу iс-шараларын алу туралы шешім қабылданады.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынысы бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО шешімімен карантинді алып тастау туралы шешім қабылданғаннан кейін, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңдарында қарастырылған жағдайларда, уәкілетті орган шектеу шараларын белгілейді.
Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Жүргізілген ветеринариялық шаралар туралы акт/
Акт о проведенном ветеринарном мероприятий
"____" _____________ 20____жыл/год
________________________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы/
наименование административно-территориальной единицы)
Мен/мною_________________________________________________________________
(ветеринария саласындағы маманның лауазымы, аты,жөні,тегі (болған жағдайда)/
должность,фамилия и имя, отчество (приналичии) специалиста в области ветеринарии)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_______________қатысуымен/в присутствии _________________________________________
____________________________________________________________________ төмендегілер
(қатысушылардың А.Ж.Т/Ф.И.О. присутствующих)
туралы акт жасадық/составили настоящий акт о том, что ________________________
_____________20___жылы/года ___________________________________________________
(күні,айы,жылы/число,месяц,год) (жануардың түрі/вид животных)
________________вакцинация/(аллергиялық зерттеу) жасалынды/проводили вакцинацию/
аллергическое исследование
__________________________________тиесілі/принадлежащих__________________________
________________________________________________________________________________
(жеке және заңды тұлғаның атауы/наименование физческого или юридического лица)
____________________________________________қарсы вакцинаны/вакцину против
(аурудың атауы/название болезни)
______________________________________________дайындалған/изготвленную
(өндіруші зауыттың атауы/наименование завода-изготовителя)
___ _________ 20___ жылы/года, серия/серия №____, мембақылау/госконтроль №____
(күні, айы, жылы/число, месяц, год) ________________________________________________
(егу әдісі және орыны/(способ и место введения)
______________: ересек малдарға/ взрослым животным по ____басына/миллилитрден.
_______ миллилитров/голову, жас малдарға/молодняку по_____ басына/миллилитрден.
дозасы/в дозе),
Барлығы, саны/всего количестве______________ бас/голов, ________егілді/привито
(жануардың саны/количество животных)
Егілген мал тізімі қоса тіркеліп отыр/Опись привитых животных прилагается.
Инъекция орнын 70% ректификат спиртпен өңдеп, залалсыздандырдық/Место инъекции
обрабатывали 70% -ным раствором спирта- ректификата
Осыған орай жұмсалды/При этом израсходовано:
вакцина/вакцины_____________ доза/доз; шприцтер/шприцы _______дана/штуки;
инелер/иглы______дана/штуки; мақта/вата_________грамм/граммов;
спирт/спирта___________грамм/граммов.
Осы жөнінде акт жасалынды /О чем составлен настоящий акт:
Қолдары/Подписи_____________________ _____________________
_____________________ _____________________
Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидаларына 2-қосымша
Нысан

Сноска. В текст в правом верхнем углу Приложения 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вакцинациялаудан, аллергиялық зерттеуден,
дауалаудан өткен жануарлар тізімі/Опись животных,
подвергнутых вакцинации, аллергическому исследованию,
обработке
Мал түрі/Вид животных ______________
Саны, бас есебімен/Количество голов ______________
Аурудың атауы/ Название болезни ______________
Вакцинация/аллергиялық зерттеулер жүргізілген күн/
Дата проведения вакцинации/ аллергических исследований _________
р/б
№ п/п
Мал иесінің атауы немесе аты, жөні, тегі (болған жағдайда)/наименование или фамилия и имя, отчество (при наличии) владельца животного
Бірдейлендіру нөмірі/
Идентификационный номер
Малдың түрі, жынысы/
Вид, пол животногоного номер
Малдың жасы/
Возраст животного
Түсі/
Масть
Мал иесінің қолы
/Подпись владельца
животных
1
2
3
Қолдары/Подписи _____________ _______________
_____________ _______________
Приложение 2-1
к Правилам планирования и
проведения ветеринарных
мероприятий против особо
опасных болезней животных
Форма
Сноска. Правила дополнены Приложением 2-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2017 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Жануарлардың топтарын (эпизоотиялық бірлігін) қалыптастыру (тарату) туралы
акт/Акт о формировании (расформировании) группировок животных (эпизоотической
единицы)
"____" _____________ 20____жыл/года
________________________________________________________________________________
(жануарлар топтарының орналасқан жері (әкімшілік-аумақтық бірліктің және (немесе)
шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы)/местонахождение группировок животных
(наименование административно-территориальной единицы и (или) хозяйствующего
субъекта))
Мен/мною_______________________________________________________________________
(кент, ауыл ауылдық округ, аудан әкімі аппараты, қала әкімдігі маманының аты,
жөні, тегі (бар болған жағдайда), лауазымы/ фамилия и имя, отчество (при его наличии),
должность специалиста аппарата акима поселка, села, сельского округа, района, акимата
города)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жануарлардың түрі)
жануарлардың топтарын (эпизоотиялық бірлігін) қалыптастыру (тарату) жүргізілгені туралы
осы актіні жасадым/составлен настоящий акт о том, что
________________________________________________________________________________
(күні, айы, жылы/число, месяц, год)
проведено формирование (расформирование) группировки
животных (эпизоотической единицы)________________________________________________
(вид животных)
Жануардың жастық-жыныстық тобы/
Половозрастная группа животных____________________
Бас саны/Количество голов_________________
Жануардың жастық-жыныстық тобы/
Половозрастная группа животных____________________
Бас саны /Количество голов_________________
Жануардың жастық-жыныстық тобы/
Половозрастная группа животных____________________
Бас саны /Количество голов_________________
Барлығы, саны/всего в количестве __________ бас/голов
Осы акт жасалғаны туралы /О чем составлен настоящий акт:
Қолы/Подпись ______________________

Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Вакцинациялаудан, аллергиялық зерттеуден, дауалаудан өткен жануарлар тізімі/
Опись животных, подвергнутых вакцинации, аллергическому исследованию, обработке
Мал түрі/Вид животных ______________
Саны, бас есебімен/Количество голов ______________
Аурудың атауы/ Название болезни ______________
Вакцинация/аллергиялық зерттеулер жүргізілген күн/
Дата проведения вакцинации/аллергических исследований ______________
р/б
№ п/п
Мал иесінің атауы немесе аты, жөні, тегі (болған жағдайда)/наименование или фамилия и имя, отчество (при наличии) владельца животного
Бірдейлендіру нөмірі/
Идентификационный номер
Малдың түрі, жынысы/
Вид, пол живот
ного омер
Малдың жасы/
Возраст животного
Түсі/
Масть
Мал иесінің қолы
/Подпись владельца
Животных
1
2
3
Қолдары/Подписи _____________________ _____________________
_____________________ ____________________
Жануарлардың аса қауіпті
ауруларына қарсы
ветеринариялық іс-шараларды
жоспарлау және өткізу
қағидаларына 2-1-қосымша
Нысан
Ескерту. Бұйрық 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2017 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Жануарлардың топтарын (эпизоотиялық бірлігін) қалыптастыру (тарату) туралы
акт/Акт о формировании (расформировании) группировок животных (эпизоотической
единицы)
"____" _____________ 20____жыл/года
________________________________________________________________________________
(жануарлар топтарының орналасқан жері (әкімшілік-аумақтық бірліктің және (немесе)
шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы)/местонахождение группировок животных
(наименование административно-территориальной единицы и (или) хозяйствующего субъекта))
Мен/мною_______________________________________________________________________
(кент, ауыл ауылдық округ, аудан әкімі аппараты, қала әкімдігі маманының аты, жөні,
тегі (бар болған жағдайда), лауазымы/ фамилия и имя, отчество (при его наличии),
должность специалиста аппарата акима поселка, села, сельского округа, района,
акимата города)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жануарлардың түрі)
жануарлардың топтарын (эпизоотиялық бірлігін) қалыптастыру (тарату)
жүргізілгені туралы осы актіні жасадым/составлен настоящий акт о том, что
________________________________________________________________________________
(күні, айы, жылы/число, месяц, год)
проведено формирование (расформирование) группировки
животных (эпизоотической единицы)________________________________________________
(вид животных)
Жануардың жастық-жыныстық тобы/
Половозрастная группа животных____________________
Бас саны/Количество голов_________________
Жануардың жастық-жыныстық тобы/
Половозрастная группа животных____________________
Бас саны/Количество голов_________________
Жануардың жастық-жыныстық тобы/
Половозрастная группа животных____________________
Бас саны/Количество голов_________________
Барлығы, саны/всего в количестве __________ бас/голов
Осы акт жасалғаны туралы /О чем составлен настоящий акт:
Қолы/Подпись ______________________
Жануарлардың аса қауіпті
ауруларына қарсы
ветеринариялық іс-шараларды
жоспарлау және өткізу