О внесении изменений в приказ Государственного секретаря - Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13 "Об утверждении Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 08-1-1-1/563. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2014 года № 10053. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 11-1-2/585
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 09.12.2016 № 11-1-2/585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Государственного секретаря – Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13 "Об утверждении Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6783, в 2011 году опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан, утвержденной вышеуказанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Загранучреждения Республики Казахстан (далее - загранучреждения):
принимают от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявления по вопросам гражданства Республики Казахстан;
направляют оформленные материалы со своим заключением в Министерство иностранных дел, которое после согласования с Комитетом национальной безопасности и составления заключения также представляет их рабочему органу Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан (далее - Комиссия);
регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан лицами, постоянно проживающими вне пределов Республики Казахстан;
ведут учет граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан;
определяют принадлежность к гражданству Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан.

"Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелеріне қатысты құжаттарды ресiмдеуi жөнiндегi Нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер Министрінің 2011 жылғы 19 қаңтардағы № 08-1-1-1/13 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 08-1-1-1/563 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 31 желтоқсанда № 10053 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 11-1-2/585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 09.12.2016 № 11-1-2/585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелеріне қатысты құжаттарды ресімдеуі жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы – Сыртқы істер Министрінің 2011 жылғы 19 қаңтардағы № 08-1-1-1/13 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізімінде № 6783 болып тіркелген, 2011 жылы 28 қыркүйекте Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдары актілерінің жинағында жарияланған) келесі өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелеріне қатысты құжаттарды ресімдеуі жөніндегі нұсқаулығында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері (бұдан әрі – шетелдердегі мекемелер):
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштер қабылдайды;
Шетелдердегі мекемелер ресімделген материалдарды өзінің қорытындыларымен бірге Сыртқы істер министрлігіне жолдайды, Сыртқы істер министрлігі Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келіскеннен және өз қорытындысын жасағаннан кейін Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелер жөніндегі комиссиясының (бұдан әрi - Комиссия) жұмыс органына ұсынады;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандығын тіркейді;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының есебін жүргізеді;
Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін айқындайды.

4. Заявления по вопросам изменения гражданства подлежат обязательной регистрации и рассмотрению.
В случае несоблюдения ходатайствующими лицами порядка представления документов Министерство иностранных дел Республики Казахстан и загранучреждения приостанавливают оформление материалов до устранения недостатков с уведомлением заявителя.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Загранучреждения регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан:
если в отношении гражданина Казахстана имеются документы либо другие достоверные сведения, подтверждающие поступление его на воинскую службу, в службу безопасности, полицию, органы юстиции, иные государственные органы другого государства, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами;
если будет установлено, что гражданство приобретено в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов;
если лицо приобрело гражданство другого государства;
если брак с гражданином Республики Казахстан, послуживший основанием для приобретения лицом гражданства Республики Казахстан, признан судом недействительным.".
2. Департаменту консульской службы обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Идрисов

4. Азаматтықты өзгерту мәселелеріне байланысты өтініштер міндетті түрде тіркелуі және қаралуы тиіс.
Қолдаухатты беруші адамдар құжаттарды ұсыну тәртібін сақтамаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі және шет елдердегі мекемелер өтініш берушіге хабарлай отырып, кемшіліктерді жойғанға дейін материалдарды ресімдеуді тоқтата тұрады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Шет елдердегі мекемелер:
халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, егер Қазақстан азаматына қатысты оның басқа мемлекеттің әскери қызметіне, қауіпсіздік қызметіне, полициясына, әділет органдарына, өзге де мемлекеттік органдарына қызметке кіргенін растайтын құжаттар не басқа анық мәліметтер болса;
егер азаматтықты көрінеу жалған мәліметтер немесе жалған құжаттар табыс ету нәтижесінде алынғаны анықталған болса;
егер адам басқа мемлекеттің азаматтығын алған болса;
егер адамның Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы үшін негіз болған Қазақстан Республикасының азаматымен некені сот жарамсыз деп таныса, Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыруды тіркейді.".
2. Консулдық қызмет департаменті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е.Ыдырысов