Об утверждении Правил перевода обучающихся в высшие специальные (военные) учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 2 июля 2014 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2014 года № 9688. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 3
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 13.01.2016 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 Правил перевода и восстановления обучающихся по типам организации образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 110, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевода обучающихся в высшие специальные (военные) учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. С настоящим приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Н. Абыкаев
СОГЛАСОВАНО:
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_________________ А. Саринжипов
2014 года
Экз. №
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от 2 июля 2014 года
№ 218
Правила перевода обучающихся в высшие специальные (военные) учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила перевода обучающихся в высшие специальные (военные) учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 Правил перевода и восстановления обучающихся по типам организации образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 110.
2. Правила определяют порядок перевода обучающихся из высших учебных заведений в высшие специальные (военные) учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – вузы ОНБ).

Білім алушыларды Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жоғары арнаулы (әскери) оқу орындарына ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 2 шілдедегі № 218 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 8 тамызда № 9688 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 3 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 13.01.2016 № 3 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 110 қаулысымен бекітілген Білім алушыларды білім беру ұйымдарының үлгілері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Білім алушыларды Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жоғары арнаулы (әскери) оқу орындарына ауыстыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) мемлекеттік тіркеуден кейін бұқаралық ақпарат құралдарында оны жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадралар департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік орагандарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
5. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Төраға
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
_________________ А. Сәрінжіпов
2014 жылғы ___ _____________
Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2014 жылғы 2 шілдедегі
№ 218 бұйрығымен
бекітілген
Білім алушыларды Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының
жоғары арнаулы (әскери) оқу орындарына ауыстыру қағидалары
Жалпы ережелер
1. Білім алушыларды Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жоғары арнаулы (әскери) оқу орындарына ауыстыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы №110 қаулысымен бекітілген Білім алушыларды білім беру ұйымдарының үлгілері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларының 3-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Қағида білім алушыларды жоғары оқу орындарынан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының арнаулы (әскери) оқу  орындарына (бұдан әрі – ҰҚО ЖОО) ауыстыру тәртібін анықтайды.

3. Перевод обучающихся в вузы ОНБ осуществляется с курса на курс по родственным специальностям, если разница в рабочих учебных планах для бакалавриата составляет не более пяти учебных дисциплин обязательного компонента.
2. Порядок перевода обучающихся
4. При переводе обучающихся определяется академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов, изученных ими за предыдущие академические периоды.
При определении разницы в дисциплинах различие в формах итогового контроля не учитывается.
5. Академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов определяется вузом ОНБ на основе перечня изученных дисциплин, их программ и объемов в академических часах или кредитах, отраженных в копии учебной карточки или транскрипта, либо в справке, выдаваемой лицам, не завершившим образование по форме, установленной в соответствии с требованиями приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 июня 2009 года № 289 «Об утверждении формы справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5717).
Допускается перезачет, определенный в качестве пререквизита учебной дисциплины другой учебной дисциплиной или блоком смежных по содержанию учебных дисциплин, при условии их соответствия содержанию и объему дисциплин.
6. В соответствии с освоенными пререквизитами вуз ОНБ устанавливает курс обучения и проводит перезачет освоенных кредитов согласно образовательным программам.
Ликвидация академической разницы в дисциплинах рабочего учебного плана осуществляется по индивидуальному графику.
7. Академическая разница в дисциплинах рабочего учебного плана, не ликвидированная в установленный срок, в дальнейшем учитывается как академическая задолженность. В случае получения неудовлетворительной оценки при ликвидации академической разницы по дисциплине, повторная сдача в данном академическом периоде не допускается.
8. Перевод обучающихся в вузы ОНБ осуществляется с курса на курс по итогам летней экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) с учетом результатов учебного года и набранного переводного балла.
9. Обязательным условием перевода обучающегося с курса на курс является достижение обучающимся среднего балла успеваемости (GPA) не ниже установленного в вузах ОНБ переводного бала.
10. Процедура перевода обучающегося в вузы ОНБ осуществляется в следующем порядке:
Департамент кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Департамент кадров КНБ) до 1 октября года, предшествующего году перевода, составляет для ведомств, подведомственных организаций, территориальных и иных органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – подразделения и органы КНБ) разнарядку по направлению кандидатов на учебу в вузы ОНБ, которая утверждается приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ).
После утверждения разнарядки кадровыми аппаратами подразделений и органов КНБ:

3. ҰҚО ЖОО-ға курстан курсқа ауыстыру ұқсас мамандықтар бойынша, егер бакалавриатқа арналған жұмыс оқу жоспарындағы айырмашылық міндетті компоненттің бес оқу пәнінен аспайтын болса конкурстық негізде жүзеге асырылады.
2. Білім алушыларды ауыстыру тәртібі
4. Білім алушыларды ауыстыру кезінде олардың оған дейінгі академиялық мерзімде оқыған жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі академиялық айырмашылық анықталады.
Пәндердегі айырмашылық анықталған кезде қорытынды бақылаудың нысандарындағы айырмашылық ескерілмейді.
5. Жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі академиялық айырмашылықты оқу карточкасының көшірмесінде немесе транскриптте, не болмаса «Білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 12 маусымдағы № 289 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 8 шілдеде № 5717 болып тіркелген) талаптарына сәйкес нысан бойынша білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтамада көрсетілетін академиялық сағаттарда немесе кредиттерде оқылған пәндер тізбесінің, олардың бағдарламалары мен көлемдерінің негізінде ҰҚО ЖОО анықтайды.
Оқу пәніне пререквизит ретінде анықталған оқу пәнінен немесе оқу пәндерінің мазмұны бойынша жақын блоктан, егер олар пәндердің мазмұны мен көлеміне сәйкес келетін болса қайта сынақ тапсыруға рұқсат етіледі.
6. Игерілген пререквизиттерге сәйкес ҰҚО ЖОО оқу курсын анықтайды және білім беру бағдарламаларына сәйкес игерілген кредиттерге қайта сынақ жүргізеді.
Жұмыс оқу жоспары пәндеріндегі академиялық айырмашылықты жою жеке кесте бойынша жүзеге асырылады.
7. Белгіленген мерзімде жойылмаған жұмыс оқу жоспары пәндеріндегі академиялық айырмашылық одан кейін академиялық қарыз ретінде ескеріледі. Пән бойынша академиялық айырмашылықты жою кезінде қанағаттанарлықсыз баға алынған жағдайда, сол академиялық мерзімде қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
8. Білім алушылардың ҰҚО ЖОО-ға курстан курсқа ауысуы оқу жылының нәтижесі және жинақталған ауысу балдарын ескере отырып, жазғы емтихандық сессиясының (аралық аттестаттау) қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
9. Білім алушының ҰҚО ЖОО-да ауысу балынан төмен емес үлгерімнің (GPA) орта балына жетуі білім алушының курстан курсқа ауысуына міндетті шарт болып табылады.
10. Білім алушының ҰҚО ЖОО-ға ауысу рәсімі мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті (бұдан әрі – ҰҚК Кадрлар департаменті) ауысу жылының алдындағы жылдың 1 қазанына дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ведомстволары, ведомстволық бағынысты ұйымдары, аумақтық және өзге де органдары үшін (бұдан әрі – ҰҚК бөлімшелері мен органдары) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҰҚК) Төрағасының бұйрығымен бекітілетін ҰҚО ЖОО-ға оқуға кандидаттар жіберу жөніндегі тәртіптемені әзірлейді.
Тәртіптеме бекітілгеннен кейін ҰҚК бөлімшелері мен органдарының кадрлар аппараты:

1) организуется размещение объявлений в средствах массовой информации, на официальном интернет - ресурсе КНБ о вакантных местах, сроках подачи заявлений, а также перечне документов, прилагаемых к заявлению для перевода в вузы ОНБ;
2) проводится работа по профессиональной ориентации, отбору и проверке кандидатов на учебу по месту их жительства.
Граждане, изъявившие желание перевестись в вузы ОНБ (далее – кандидаты на учебу), до 1 декабря года, предшествующего году перевода, через подразделения и органы КНБ подают в вузы ОНБ заявление в произвольной форме с указанием языка обучения.
К заявлению прилагаются:
1) документ, удостоверяющий личность (нотариально заверенная копия);
2) документы, подтверждающие предыдущий уровень образования (аттестат о среднем образовании или диплом о послесреднем образовании);
3) копия транскрипта, подписанного проректором по учебной работе и офисом регистратора, скрепленная гербовой печатью;
4) сертификат о сдаче единого национального тестирования или комплексного тестирования (копия);
5) шесть фотографий (без головного убора, размер 4,5 х 6 см);
6) приписное свидетельство (копия);
7) автобиография (подлинник).
11. Кандидаты на учебу по месту их жительства проходят психофизиологическое и медицинское освидетельствование в военно-врачебных комиссиях подразделений и органов КНБ, а также полиграфологическое исследование для определения пригодности к службе.
12. Кадровые аппараты подразделений и органов КНБ направляют сформированные личные дела кандидатов на учебу в вузы ОНБ до 20-го мая года перевода.
13. Департамент кадров КНБ до 10-го июня года перевода через кадровые аппараты подразделений и органов извещает кандидатов на учебу о сроках проведения мероприятий по переводу обучающихся в вузы ОНБ.
14. С кандидатами на учебу проводится окончательный профессиональный отбор, включающий: медицинское освидетельствование, проверку профессионально-психологических характеристик, физической подготовки.
15. Организационные и конкурсные мероприятия по переводу обучающихся в вузы ОНБ проводятся согласно пунктам 11-192123-2628-29 Правил приема на обучение в специальные (военные) учебные заведения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки, утвержденных приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 12 апреля 2013 года № 182 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8449).
16. Зачисление в состав курсантов оформляется приказом начальника вуза ОНБ.

1) өтініш беру мерзімі, сондай-ақ ҰҚК ЖОО-ға ауысу үшін өтінішке қосымша ұсынылатын құжаттар тізбесі туралы бұқаралық ақпарат құралдарында, ҰҚК ресми интернет ресурстарында хабарлама орналастыруды ұйымдастырады;
2) оқуға кандидаттарды кәсіби бағдарлау, іріктеу және тексеру бойынша жұмыстар олардың тұрғылықты жері бойынша жүргізіледі.
ҰҚО ЖОО-ға ауысуға ниет білдірген азаматтар (бұдан әрі – оқуға кандидаттар) ҰҚК бөлімшелері мен органдары арқылы ауысу жылының алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейін оқу тілін көрсете отырып, еркін түрде ҰҚО ЖОО-ға өтініш береді.
Өтінішке қосымша:
1) жеке басын куәландыратын құжат (нотариалды куәландырылған көшірме);
2) бұған дейінгі білім деңгейін растайтын құжат (орта білім туралы аттестат немесе орта білімнен кейінгі білім туралы диплом);
3) оқу ісі жөніндегі проректор мен офис-тіркеуші қол қойған, елтаңбалық мөрмен бекітілген транскрипттің көшірмесі;
4) ұлттық бірыңғай тестілеуді немесе кешенді тестілеуді тапсырғаны туралы сертификат (көшірме);
5) алты фотосурет (баскиімсіз, көлемі 4,5 х 6 см);
6) тіркеу куәлігі (көшірме);
7) өмірбаян (түпнұсқа) ұсынылады.
11. Оқуға кандидаттар олардың тұрғылықты жері бойынша ҰҚК бөлімшелері мен органдарының әскери-дәрігерлік комиссияларында психофизиологиялық және медициналық куәландырудан, сондай-ақ қызметке жарамдылығын анықтау үшін полиграфологиялық зерттеуден өтеді.
12. ҰҚК бөлімшелері мен органдарының кадрлар аппараты оқуға түсетін жылдың 20 мамырына дейін оқуға кандидаттардың қалыптастырылған жеке істерін ҰҚО ЖОО-ға жолдайды.
13. ҰҚК Кадрлар департаменті бөлімшелер мен органдардың кадр аппараттары арқылы оқуға түсетін жылдың 10 маусымына дейін ҰҚО ЖОО-ға конкурстық іріктеу өткізу мерзімі туралы оқуға кандидаттарды хабарландырады.
14. Оқуға кандидаттармен медициналық куәландырудан, кәсіби-психологиялық мінездемені, дене шынықтыру дайындығына тексеруден тұратын соңғы кәсіби іріктеу жүргізіледі.
15. Білім алушыларды ҰҚО ЖОО-ға ауыстыру бойынша ұйымдастырушылық және конкурстық іс-шаралар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2013 жылғы 12 сәуірдегі №182 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылғы 2 мамырдағы № 8449 болып тіркелген) бекітілген жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқа мерзімде жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларының 11-192123-2628-29-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
16. Курсанттар құрамына қабылдау ҰҚО бастығының бұйрығымен ресімделеді.