Об утверждении расчетной ставки арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) коммунального имущества города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 20 июня 2014 года № 2/489. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 14 июля 2014 года за № 1070. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 24 апреля 2015 № 2/267
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 24.04.2015 № 2/267.
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе», постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 88 «Об утверждении Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)» в целях эффективного управления и распоряжения государственным коммунальным имуществом города Алматы, акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый расчет ставки арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) коммунального имущества города Алматы, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление акимата города Алматы от 11 апреля 2012 года № 2/296 «Об утверждении Правил передачи в имущественный наем (аренду) коммунального имущества города Алматы» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 936  от 11 мая 2012 года, опубликовано в газетах от 26 мая 2012 года «Вечерний Алматы» № 65 и «Алматы ақшамы» № 63);
2) постановление акимата города Алматы от 23 июля 2012 года № 3/626 «О внесении изменений в постановление акимата города Алматы от 11 апреля 2012 года № 2/296 «Об утверждении Правил передачи в имущественный наем (аренду) коммунального имущества города Алматы» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 950 от 17 августа 2012 года, опубликовано в газетах от 23 августа 2012 года «Вечерний Алматы» № 104 и «Алматы ақшамы» № 103).
2.1. Управлению финансов города Алматы обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Алматы.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы М. Кудышева.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня его государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы              А. Есимов
Приложение
к постановлению акимата города Алматы
от 20 июня 2014 года № 1070
Расчетные ставки арендной платы при предоставлении
в имущественный наем (аренду) коммунального
имущества города Алматы
Территориальное расположение, тип строения, вид
деятельности нанимателя:

Алматы қаласының коммуналдық мүлкін мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде жалдау ақысы есептерінің мөлшерлемесін бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 20 маусымдағы N 2/489 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2014 жылғы 14 шілдеде N 1070 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі N 2/267 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 24.04.2015 № 2/267 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы «Мемлекеттік мүлік туралы» Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 88 «Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы» қаулысына сәйкес Алматы қаласының мемлекеттік коммуналдық мүлкін тиімді басқару және иелік ету мақсатында Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласының коммуналдық мүлкін мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде жалдау ақысы есептерінің мөлшерлемесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) Алматы қаласы әкімдігінің «Алматы қаласының коммуналдық мүлкін мүліктік жалға беру (жалдау) Ережесін бекіту туралы» 2012 жылғы 11 сәуірдегі № 2/296 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2012 жылғы 11 мамырда № 936 болып тіркелген, 2012 жылғы 26 мамырда «Вечерний Алматы» газетінің № 65 санында және «Алматы ақшамы» газетінің № 63 санында жарияланған);
2) Алматы қаласы әкімдігінің «Алматы қаласының коммуналдық мүлкін мүліктік жалға беру (жалдау) Ережесін бекіту туралы» 2012 жылғы 11 сәуірдегі № 2/296 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» 2012 жылғы 23 шілдедегі № 3/626 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2012 жылғы 17 тамызда № 950 болып тіркелген, 2012 жылғы 23 тамызда «Вечерний Алматы» газетінің № 104 санында және «Алматы ақшамы» газетінің № 103 санында жарияланған).
2.1. Алматы қаласы Қаржы басқармасы осы қаулыны Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары М. Құдышевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі                       А. Есімов
Алматы қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 20 маусымдағы N 2/489
қаулысының қосымшасы
Алматы қаласының коммуналдық мүлкін
мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде
жалдау ақысы есептерінің мөлшерлемелері
Аумақтық орналасуы, құрылғының тұрпаты, жалға алушы қызметінің
түрі:

1. Территориальное расположение (Тр)
1.1. Для помещений находящихся в границах проспекта Аль-Фараби, (северная сторона) - улица Байзакова (восточная сторона) - проспект Райымбека (южная сторона) - проспект Достык (западная сторона)
3,0
1.2. Для помещений, находящихся в границах улицы Тимирязева (северная сторона) - улица Ауэзова (восточная сторона) - проспекта Райымбека (южная сторона) - улицы Байзакова (западная сторона)
1,8
1.3. Для помещений, находящихся в границах улицы Тимирязева (северная сторона) - улицы Розыбакиева (восточная сторона)- проспекта Райымбека (южная сторона) - улицы Ауэзова (западная сторона)
1,6
1.4. Для помещений, находящихся в пределах административно-территориальной границы и иное месторасположение помещений
1,4
2. Тип строения (Тс)
2.1. отдельно стоящее строение, (технический этаж, крыша, кровля здания)
1,2
2.2. помещения внутри здания
1,0
2.3. подвальная часть помещений
0,8
2.4. складское, гаражное, котельная
0,6
3. Вид деятельность нанимателя (Вд)
3.1. Высшее, среднее и дошкольное образование, спортивные секции, учебные курсы
Указанные в подпункте 3.1. виды деятельности во время летних каникул с 1 июня по 1 сентября
2,0
0,1
3.2. Некоммерческие организации
2,0
3.3. Объекты культуры, в том числе музеи, библиотеки, художественные мастерские, выставочные залы
1,0
3.4. Торговля, в том числе аптеки, печатные издания, товары народного потребления, продукты питания и др.
5,0
3.5. Предприятия сферы услуг
6,0
3.6. Нотариальные услуги
3,0
3.7. Общественное питание:
без реализации алкогольной продукции
с реализацией алкогольной продукции
2,0
10
3.8. Общественное питание при коммунальных юридических лицах

1. Аумақтық орналасуы, (Ао)
1.1 Әл-Фараби даңғылы, (солтүстік жағы) – Байзақов көшесі (шығыс жағы) - Райымбек даңғылы (оңтүстік жағы) - Достық даңғылының (батыс жағы) шекарасында орналасқан үй-жайлар үшін
3,0
1.2 Тимирязев көшесі (солтүстік жағы) - Әуезов көшесі (шығыс жағы) – Райымбек даңғылы (оңтүстік жағы) – Байзаков көшесінің (батыс жағы) шекарасында орналасқан үй-жайлар үшін
1,8
1.3 Тимирязев көшесі (солтүстік жағы) - Розыбакиев көшесі (шығыс жағы)- Райымбек даңғылы (оңтүстік жағы) - Әуезов көшесінің (батыс жағы) шекарасында орналасқан үй-жайлар үшін
1,6
1.4 Әкімшілік-аумақтық шекараларының шегінде орналасқан үй-жайлар мен үй-жайдың өзге де орналасу орындары үшін
1,4
2. Құрылғының тұрпаты, (Қт)
2.1 жеке тұрған құрылғы (техникалық қабат, ғимараттың төбесі, шатыры)
1,2
2.2 ғимарат ішіндегі үй-жай
1,0
2.3 жер төле бөлігі
0,8
2.4 қойма, гараж, кательный
0,6
3. Жалға алушы қызметінің түрі, (Жқт)
3.1 Жоғарғы, орта және мектепке дейінгі білім, спорттық секциялар, оқу курстары
Аталған 3.1. тармақшасы бойынша көрсетілген қызмет түрлеріне 1 маусым мен 1 қыркүйек жазғы демалыс уақыт аралығында
2,0
0,1
3.2 Коммерциялық емес ұйымдар
2,0
3.3 Мәдениет нысандары, оның ішінде, мұражайлар, қол өнер шеберханалары, көрме залдары
1,0
3.4 Сауда, оның ішінде дәріхана, баспа өнімдері, халықтық тұтыну заттары, азық-түлік және т.б.
5,0
3.5 Қызмет көрсету саласының кәсіпорындары
6,0
3.6 Нотариалдық қызмет көрсету
3,0
3.7 Қоғамдық тамақтану кәсіпорындары:
Алкогольдік өнімдерді сатпайтын
Алкогольдік өнімдерді сататын
2,0
10
3.8 Коммуналдық заңды тұлғалар жанындағы тамақтану пункттері

0,25
3.9. Общественные бани и производство товарной продукции (цех, склад)
2,0
3.10. Прочие (пункты обмена валют, платежные терминалы, ломбарды и другие)
10
3.11. Национальные культурные центры
0,0
Расчет годовой арендной платы при передаче в имущественный наем (аренду) недвижимого коммунального имущества осуществляется по формуле:
Ап = Рбс х S х Тр х Тс х Вд.
где:
Ап – сумма арендной платы в год;
Рбс – базовая ставка арендной платы за 1 квадратный метр, тенге в год;
S – арендуемая площадь, квадратный метр;
Тр - учитывающий территориальное расположение;
Тс - учитывающий тип строения;
Вд - учитывающий вид деятельности нанимателя.
4. Расчет арендной платы при передаче в имущественный
наем (аренду) объектов метрополитена (станций метро)
4.1. Ставка арендной платы по имущественному найму на объектах метрополитена за 1 (один) квадратный метр в месяц устанавливается в размере 2 (двух) месячных расчетных показателя. При передаче в имущественный наем (аренду) объектов метрополитена через торги данная ставка является начальной.
4.2. Ставка арендной платы по имущественному найму на объектах метрополитена за 1 (один) квадратный метр в год определяется путем арифметического умножения месячной суммы оплаты по имущественному найму на двенадцать месяцев.
4.3. При передаче в имущественный наем (аренду) на объектах метрополитена для установки банкоматов, вендинговых аппаратов и платежных терминалов ставка арендной платы за 1 (один) квадратный метр в месяц устанавливается в размере 3 (трех) месячных расчетных показателя. При передаче в имущественный наем (аренду) объектов метрополитена через торги для установки банкоматов, вендинговых аппаратов и платежных терминалов данная ставка является начальной.
4.4. При передаче в имущественный наем (аренду) на объектах метрополитена для установки банкоматов, вендинговых аппаратов и платежных терминалов ставка арендной платы за 1 (один) квадратный метр в год определяется путем арифметического умножения месячной суммы оплаты по имущественному найму на двенадцать месяцев.
5. Расчет арендной платы при передачи в имущественный
наем (аренду) движимого имущества
Ставка годовой арендной платы при передаче в имущественный наем (аренду) оборудования и транспортных средств рассчитывается по формуле:
Ап = С х Nam /100 х П
где:
Ап - ставка арендной платы за оборудование и транспортные средства в год;
С - остаточная стоимость оборудования и транспортных средств по данным бухгалтерского учета.
При передаче в имущественный наем (аренду) оборудования и транспортных средств с начисленным износом 100 процентов остаточная стоимость принимается в размере 10 процентов от первоначальной или оценочной стоимости;
Nam - предельные нормы амортизации в соответствии со статьей 120 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс);

0,25
3.9 Қоғамдық моншалар және тауар өнімдерінің өндірісі (цех, қойма)
2,0
3.10 Басқалары (валюта айырбастау пункттері, төлем терминалдары, ломбардтар және басқалары)
10
3.11. Ұлттық мәдениет орталықтары
0,0
Коммуналдық мүлікті мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде жылдық жалдау төлемінің есебі мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тс = Жбм х S х Ао х Қт х Жқт.
Тс – жылына жалдау төлемінің сомасы;
Жбм – 1 шаршы метр үшін жалдау төлемнің базалық мөлшерлемесі, жылына теңгемен;
S – жалдау алаңы, шаршы метр;
Ао – аумақтық орналасуы;
Қт – құрылғы тұрпаты;
Жқт – жалға алушы қызметінің түрі.
4. Метрополитен нысандарын (метро станцияларын)
мүліктік жалға беру (жалдау) кезіндегі жалдау
төлемін есептеу
4.1 Метрополитен нысандарында мүліктік жалға беру жөніндегі жалдау төлемінің мөлшерлемесі 1 (бір) шаршы метр айына 2 (екі) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленеді. Метрополитен нысандарын сауда арқылы мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде осы мөлшерлеме бастапқысы болып танылады.
4.2 Метрополитен нысандарындағы мүліктік жалдау бойынша төлем мөлшерлемесі 1 (бір) шаршы метр үшін жылына мүліктік жалдау бойынша айлық соманы он екі айға арифметикалық көбейту жолымен анықталады.
4.3 Метрополитен нысандарында банкоматтарды және төлем терминалдарын орнықтыру үшін мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде жалдау төлем есептемесі 1 (бір) шаршы метр үшін айына 3 (үш) айлық есептік көрсеткішті құрайды. Банкоматтарды, ведингтік аппараттарды және төлем терминалдарын орнықтыру үшін сауда өткізу арқылы метрополитен нысандарында мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде осы мөлшерлеме бастапқысы болып танылады.
4.4 Метрополитен нысандарында банкоматтарды, ведингтік аппараттарды және төлем терминалдарын орнықтыру үшін 1 (бір) шаршы метрді 1 жылға жалға беру (жалдау) төлемінің мөлшерлемесі айлық төлем сомасын он екі айға арифметикалық көбейту жолымен анықталады.
5. Жылжымалы мемлекеттік мүлікті жалға беру (жалдау)
кезіндегі жалдау төлемін есептеу
Жабдықтар мен көлік құралдарын мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде жылдық жалдау төлемінің мөлшерлемесі мына формула бойынша есептелінеді:
Тс = С х Nam /100 х Т:
Тс – жабдық және көлік құралы үшін жылға жалдау төлемінің мөлшерлемесі;
С – бухгалтерлік есептеудің деректері бойынша жабдықтың және көлік құралдарының қалдық құны.
100 пайыздық тозу есептеулерімен жабдықты және көлік құралдарын мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде бастапқы (қалпына келтіру) немесе қайта бағаланған құнының 10 пайызы көлемінде қалдық құны қабылданады;
Nam – Қазақстан Республикасының «Салықтық және өзге де бюджетке міндетті төленетін төлемдер туралы» Кодексінің (Салық кодексі) 120 бабына сәйкес амортизациялардың шектеу нормалары;

П - понижающий (применяется при передаче в имущественный наем (аренду) оборудовании и транспортных средств субъектам малого и среднего бизнеса - в размере 0.25, а в остальных случаях не применяется).

Т – төмендету сомасы; (орта және шағын кәсіпкерлер субъектілеріне жабдықтар мен көлік құралдарын мүліктік жалға беру (жалдау) қолданылады - 0,25 ал қалған (басқа) уақытта көрсетілген төмендету сомасы қолданылмайды).