Об утверждении Правил субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Государственного фонда социального страхования
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 330. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2015 года № 10091. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 213.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.06.2023 № 213 (вводится в действие с 01.07.2023).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2015 года.
В соответствии с подпунктом 9-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Государственного фонда социального страхования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в официальных средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 18 декабря 2014 года № 330
Правил субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Государственного фонда социального страхования

Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айрылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 330 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 қаңтарда № 10091 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 213 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.06.2023 № 213 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 9-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айрылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енеді және ресми жариялауға жатады.
Министр Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2014 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 330 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айрылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидалары

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 12.01.2016 № 11 (вводится в действие с 01.03.2016).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила субсидирования обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Государственного фонда социального страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении) и определяют порядок субсидирования обязательных пенсионных взносов за счет бюджетных средств получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет года из Государственного фонда социального страхования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) единый накопительный пенсионный фонд – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам;

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 12.01.2016 № 11 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 7-бабы 9-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;

3) уполномоченный государственный орган по установлению размеров бюджетных субсидий (далее – уполномоченный орган) – территориальные подразделения ведомства центрального исполнительного органа;
4) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи-иждивенцев в случае потери кормильца;
5) субсидирование обязательных пенсионных взносов – форма государственной поддержки получателей социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Фонда, используемая для перечисления дополнительно установленных Законом о пенсионном обеспечении обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд;
6) агент по уплате обязательных пенсионных взносов (далее – агент) – физическое или юридическое лицо, включая иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, а также филиалы, представительства иностранных юридических лиц, исчисляющие, удерживающие (начисляющие) и перечисляющие обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд;
7) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных получателей социальных выплат;
8) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
3. Взаимодействие уполномоченного органа и Государственной корпорации при электронном установлении размеров бюджетных субсидий осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".

3) бюджеттік субсидиялардың мөлшерін белгілеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – орталық атқарушы орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері;
4) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – асыраушысынан айырылған жағдайда отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне әлеуметтік аударымдар жүргізілген және өздеріне қатысты әлеуметтік қатер жағдайы басталған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
5) міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңмен қосымша белгіленген бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын Қордан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алушыларды мемлекеттік қолдау нысаны;
6) міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агент (бұдан әрі – агент) – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекемесі арқылы жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаны, сондай-ақ шетелдік заңды тұлғалардың филиалдарын, өкілдіктерін қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын есептейтін, ұстап қалатын (есебіне жазатын) және аударатын жеке немесе заңды тұлға;
7) орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – әлеуметтік төлемдерді алушылардың орталықтандырылған дерекқоры;
8) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
9) электрондық-цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Бюджеттік субсидиялардың мөлшерін электрондық белгілеу кезіндегі уәкілетті орган мен Мемлекеттік корпорацияның өзара іс-қимылы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок установления размера бюджетных субсидий обязательных пенсионных взносов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Субсидирование обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд осуществляется за счет бюджетных средств ежемесячно в пользу получателей социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Фонда.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
5. Получателю социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Фонда, имеющему инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, субсидирование обязательных пенсионных взносов за счет бюджетных средств осуществляется при его согласии на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты в соответствии законодательством о пенсионном обеспечении.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
6. Размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов определяется как разница между суммой обязательных пенсионных взносов, исчисленных из среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, и суммой обязательных пенсионных взносов, удерживаемых из социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Фонда, по следующей формуле:
СУБ = (СМД * 10%/100%) – (СВур *10%/100%), где:
СУБ – размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов;
СМД – среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года. СМД определяется в соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон). Исчисление социальных отчислений производится в соответствии со статьей 15 Закона;
СВур – размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Фонда, определяемый в соответствии со статьей 24 Закона.

2-тарау. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидияларының мөлшерін белгілеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау Қордан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушылардың пайдасына ай сайын бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
5. Бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар, Қордан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушыға, егер мүгедектік мерзiмсiз белгiленген болса, бюджет қаражаты есебінен міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамаға сәйкес әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстауға оның келісімі болған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
6. Міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық табыс мөлшерінен есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен Қордан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнен ұсталатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы арасындағы айырма ретінде мынадай формула бойынша айқындалады:
СУБ = ОАТ * 10 % / 100 % - БКәт * 10 % / 100 %, мұндағы:
СУБ - міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшері;
ОАТ - бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушының әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табысының орташа айлық мөлшері. ОАТ "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 24-бабына сәйкес айқындалады. Әлеуметтік аударымдарды есептеу Заңның 15-бабына сәйкес жүргізіледі.
БКәт – Заңның 24-бабына сәйкес айқындалатын Қордан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшері.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2020 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
7. В случае перерасчета размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет в связи с изменением размера месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, размер ежемесячной бюджетной субсидии подлежит перерасчету и определяется в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
8. В случае, если размер обязательных пенсионных взносов, удерживаемых из социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, превышает десять процентов от среднемесячного дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, субсидирование обязательных пенсионных взносов за счет бюджетных средств не производится.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 3. Порядок осуществления бюджетных субсидий обязательных пенсионных взносов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Субсидирование обязательных пенсионных взносов производится с даты рождения ребенка, указанной в свидетельстве о рождении, а в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) и назначения опеки над ребенком, оставшимся без попечения родителей, в возрасте до полутора лет - со дня вступления в законную силу решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) или со дня назначения опекуна, до дня достижения ребенком возраста полутора лет включительно, либо до достижения пенсионного возраста опекуном (усыновителем), предусмотренного законодательством о пенсионном обеспечении.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
10. В случае рождения последующего ребенка, усыновления (удочерения) новорожденного ребенка (детей) в период установления ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов, субсидирование обязательных пенсионных взносов за счет бюджетных средств производится и устанавливается со дня, следующего за датой достижения предыдущим ребенком возраста полутора лет, а в случае прекращения, в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил с первого числа месяца, следующего за месяцем смерти ребенка или с первого числа месяца, следующего за месяцем прекращения перечисления обязательных пенсионных взносов получателю социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за предыдущим ребенком.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2020 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7. Республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген айлық есептік көрсеткіштің өзгеруіне байланысты бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнің мөлшерін қайта есептеген жағдайда ай сайынғы бюджеттік субсидияның мөлшері қайта есептеуге жатады және осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
8. Егер бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерден ұсталатын міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық табыстың он пайызынан асатын болса, міндетті зейнетақы жарналарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау жүргізілмейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3-тарау. Міндетті зейнетақы жарналарын бюджеттік субсидиялауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау баланың туу туралы куәлігінде көрсетілген баланың туған күнінен бастап, ал баланы (балаларды) асырап алған және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған бір жарым жасқа дейінгі балаға қамқоршылық тағайындалған жағдайларда – баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап немесе қорғаншы тағайындалған күнінен бастап бала бір жарым жасқа толған күнді қоса алған күнге дейін не қамқоршы (асырап алушы) зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамада көзделген зейнеткерлік жасқа жеткенге дейін жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясын белгілеу кезеңін келесі туылған, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған жағдайда, бюджет қаражаты есебінен міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау алдыңғы бала бір жарым жасқа толған күннен кейінгі күннен бастап, ал осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес тоқтатылған жағдайда бала қайтыс болған айдан кейiнгi айдың бiрiншi күнiнен бастап немесе алдыңғы баланың күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдерді алушыға міндетті зейнетақы жарналарын аудару тоқтатылған айдан кейiнгi айдың бiрiншi күнiнен бастап жүргізіледі және белгіленеді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
11. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней после поступлении из филиала Фонда решения о назначении социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Фонда, рассчитывает размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов, формирует электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и направляет их в филиал Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
12. Филиал Государственной корпорации рассматривает электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов в течение двух рабочих дней со дня их поступления, проверяет правильность расчета и оформления электронного макета дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов, после чего направляет их в уполномоченный орган.
13. Электронный проект решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов представляет собой документ в электронно-цифровой форме, удостоверенный посредством ЭЦП ответственных лиц Государственной корпорации.
14. Уполномоченный орган рассматривает электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов в течение четырех рабочих дней со дня их поступления и принимает решение об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов.
15. В случае выявления ошибок, допущенных специалистами Государственной корпорации, электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов возвращается уполномоченным органом в отделение Государственной корпорации для устранения ошибок с указанием причины возврата на дооформление.
Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления электронного макета дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов устраняет выявленные ошибки, повторно формирует электронный макет дела с электронным проектом решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов и направляет в уполномоченный орган через филиал Государственной корпорации.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді тағайындау туралы шешім Қор филиалынан келіп түскеннен кейін екі жұмыс күні ішінде міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының мөлшерін есептейді, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макетін қалыптастырады және оларды Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
12. Мемлекеттік корпорацияның филиалы міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макетін олар түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қарайды, есептің және міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макетінің ресімделу дұрыстығын тексереді, содан кейін оларды уәкілетті органға жібереді.
13. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы Мемлекеттік корпорацияның жауапты адамдарының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжатты білдіреді.
14. Уәкілетті орган міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макетін олар түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде қарайды және міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
15. Мемлекеттік корпорацияның мамандары жіберген қателер анықталған жағдайда уәкілетті орган міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің электрондық жобасы бар істің электрондық макетін қателерді жою үшін қайтару себебін көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайта ресімдеуге қайтарады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар істің электрондық макеті келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде анықталған қателерді жояды, міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар істің электрондық макетін қайта қалыптастырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға жібереді.

16. Решение об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов представляет собой документ в электронно-цифровой форме, удостоверенный посредством ЭЦП специалиста, руководителя управления (отделения) и руководителя уполномоченного органа. Номер и дата решения об установлении (отказе в установлении) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов присваиваются в автоматическом режиме.
Электронные макеты дел хранятся постоянно в информационной системе центрального исполнительного органа.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При установлении (отказе в установлении, приостановлении перечисления) размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов отделение Государственной корпорации вручает при личном обращении уведомление об установлении (отказе в установлении, приостановлении перечисления) по форме согласно приложениям 2-4 к настоящим Правилам с регистрацией его в журнале уведомлений по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, или информирует заявителя посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
18. Субсидирование дополнительно установленных обязательных пенсионных взносов за счет бюджетных средств приостанавливается на основании решения уполномоченного государственного органа по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором наступило обстоятельство, являющееся основанием для такого приостановления, при:
1) выявлении факта перечисления агентом 10 процентов обязательных пенсионных взносов;
2) выявлении факта выезда получателей социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
3) поступлении сведений о смерти (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти полученное посредством веб-портала "электронного правительства"), решении суда, вступившим в законную силу, о признании безвестно отсутствующим или объявлении умершим получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Фонда;

16. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешім басқарма (бөлімше) маманының, басшысының және уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжатты білдіреді. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы шешімнің нөмірі мен күні автоматты режимде беріледі.
Істердің электрондық макеттері орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінде тұрақты сақталады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшері белгіленген (белгілеуден бас тартылған, аударуды тоқтата тұрған) жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 24-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша белгілеу (белгілеуден бас тарту, аударуды тоқтата тұру) туралы хабарламаны осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өзі жүгінген кезде береді немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушіні хабардар етеді. Sms-хабарлар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
18. Қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның шешімінің негізінде:
1) агенттің 10 пайыз мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару фактісі анықталғанда;
2) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушылардың Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісі анықталғанда;
3) қайтыс болуы туралы мәліметтер (не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болғаны туралы мәліметтерді қамтитын анықтамалар немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған қайтыс болғаны туралы хабарлама), Қордан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушы туралы соттың заңды күшіне енген адамды хабар-ошарсыз кетті деп тану туралы немесе қайтыс болды деп жариялау туралы шешімдері келіп түскенде;

4) поступлении сведений об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях), о лишении или ограничении родителей родительских прав, об отмене или признании недействительным решения об усыновлении (удочерении).
Подготовка электронного макета дела, дополненного сведениями, являющимися основанием для приостановления перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, и утверждение электронного проекта решения о приостановлении перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, производится в соответствии с пунктами 11-15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
19. Возобновление перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, осуществляется на основании решения уполномоченного органа по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, при представлении получателем социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, не позднее даты достижения ребенком возраста полутора лет одного из следующих документов в зависимости от основания приостановления:
1) справки, подтверждающей факт потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) сведений, подтверждающих факт регистрации по месту жительства;
3) документа об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) и/или назначения опеки над ребенком.
Возобновление субсидирования обязательных пенсионных взносов производится с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором прекратилось обстоятельство, являющееся основанием для такого приостановления, а в случае усыновления (удочерения) ребенка (детей) и (или) назначения опеки над ребенком со дня вступления в законную силу решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) или со дня назначения опекуна.
Подготовка электронного макета дела, дополненного сведениями, являющимися основанием для возобновления перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, и утверждение электронного проекта решения о возобновлении перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, производится в соответствии с пунктами 11, 12, 13, 14 и 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).

4) босатылған және шеттетілген қамқоршылар (қорғаншылар), ата-аналарды ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу туралы, ұл бала (қыз бала) асырап алу туралы шешімнің күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы мәліметтер келіп түскенде, мұндай тоқтата тұруға негіз болып табылатын мән-жай басталған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады.
Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аударуды тоқтата тұруға негіз болып табылатын мәліметтермен толықтырылған істің электрондық макетін дайындау және субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аударуды тоқтата тұру туралы электрондық шешімнің жобасын бекіту осы Қағидалардың 11-15-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
19. Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аударуды қалпына келтіру бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушы тоқтата тұру негіздемесіне байланысты мынадай құжаттардың біреуін:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу фактісін растайтын анықтаманы;
2) тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелу фактісін растайтын мәліметтерді;
3) баланы (балаларды) асырап алу және/немесе балаға қамқоршылық тағайындау туралы құжатты ұсынған кезде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның шешімі негізінде бала бір жарым жасқа толған күннен кешіктірмей жүзеге асырылады.
Міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялауды қалпына келтіру мұндай тоқтата тұруға негіз болып табылған мән-жай тоқтатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап, ал баланы (балаларды) асырап алған және/немесе балаға қамқоршы тағайындалған жағдайда баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап немесе қамқоршы тағайындалған күннен бастап жүргізіледі.
Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аударуды қалпына келтіруге негіз болып табылатын мәліметтермен толықтырылған істің электрондық макетін дайындау және субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аударуды қалпына келтіру туралы электрондық шешімнің жобасын бекіту осы Қағидалардың 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

20. Перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, прекращается в случаях:
1) прекращения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет в соответствии со статьей 28 Закона;
2) если размер обязательных пенсионных взносов, удерживаемых из социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, превышает десять процентов от среднемесячного дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений;
3) поступления сведений о прекращении социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Государственного фонда социального страхования согласно Правилам исчисления (определения), размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, утверждаемых центральным исполнительным органом в соответствии с подпунктом 12) статьи 10 Закона.
Перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию прекращается на основании решения уполномоченного органа по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При этом перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором наступило обстоятельство, являющееся основанием для такого прекращения.
Подготовка электронного макета дела, дополненного сведениями, являющимися основанием для прекращения перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, и утверждение электронного проекта решения о прекращении перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, производится в соответствии с пунктами 11, 12, 13, 14 и 15 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2020 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 4. Порядок перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару:
1) бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Заңның 28-бабына сәйкес тоқтатылған;
2) егер бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерден ұсталатын міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері Заңның 15-бабына сәйкес әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық табыстың он пайызынан асқан;
3) Заңның 10-бабының 12) тармақшасына сәйкес орталық атқарушы орган бекітетін Әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру қағидаларына сәйкес Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тоқтату туралы мәліметтер келіп түскен жағдайларда тоқтатылады.
Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның шешімі негізінде тоқтатылады.
Бұл ретте субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару мұндай тоқтатуға негіз болып табылатын мән-жай туындаған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аударуды тоқтатуға негіз болып табылатын мәліметтермен толықтырылған істің электрондық макетін дайындау және субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аударуды тоқтату туралы электрондық шешімнің жобасын бекіту осы Қағидалардың 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2020 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4-тарау. Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

21. На основании решений об установлении размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов, принятых уполномоченным органом, отделением Государственной корпорации осуществляется постановка электронных макетов дел в ЦБД для перечисления обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в единый накопительный пенсионный фонд.
22. На основании решений уполномоченного органа об установлении размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов Государственная корпорация в течении пяти рабочих дней обеспечивает включение установленного размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство).
Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в потребность на следующий за ним месяц.
Сотрудниками отделений Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты, прекращением.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Министерство направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для субсидирования обязательных пенсионных взносов в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
24. Министерство согласно потребности бюджетных средств на субсидирование обязательных пенсионных взносов осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам, на отчетный период.
25. Государственная корпорация, получив бюджетные средства на субсидирование обязательных пенсионных взносов, формирует платежные поручения и перечисляет суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в единый накопительный пенсионный фонд для последующего зачисления на индивидуальный пенсионный счет получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Фонда.
При этом, перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, осуществляется до 25 числа месяца, следующего за месяцем выплаты социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет из Фонда, с указанием соответствующего периода (месяц (месяцы) и год).

21. Уәкілетті орган қабылдаған міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу туралы шешімдердің негізінде субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару үшін істердің электрондық макеттерін ОДҚ-ға қоюды Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жүзеге асырады.
22. Міндетті зейнетақы жарналарын бюджеттік субсидиялау мөлшерін белгілеу туралы уәкілетті органның шешімі негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) ай сайын төлем айының алдындағы айдың 25-күніне міндетті зейнетақы жарналарын бюджеттік субсидиялаудың белгіленген мөлшерін төлемге қажетті бюджет қаражатына қосуды қамтамасыз етеді.
Төлем айына қажеттілікті қалыптастырғаннан кейінгі сомалар одан кейінгі айдың қажеттілігіне қосуға жатады.
Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің қызметкерлері ОДБ-да алушылардың қайтыс болуына, шығуына, төлемнің тоқтатыла тұруына, тоқтатылуына байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына түзетуді күн сайын жүргізеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Министрлік тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау үшін қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жібереді.
24. Министрлік міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялауға бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сомалар шегінде Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды жүзеге асырады.
25. Мемлекеттік корпорация міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялауға арналған бюджет қаражатын алып, төлем тапсырмаларын қалыптастырады және субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын кейіннен Қордан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушының дербес зейнетақы шотына есептеу үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударады.
Бұл ретте, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аудару тиісті кезең (ай (айлар) және жыл) көрсетіле отырып, Қордан бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді төлеген айдан кейінгі айдың 25-күніне дейін жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
26. При изменении в информационных системах фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет в автоматическом режиме производится изменения в ЦБД.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
27. В случае излишне перечисленных средств или обнаружения ошибок, допущенных при установлении размера обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию и их перечислении, филиал Государственной корпорации направляет в Государственную корпорацию заявку в электронном виде на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, согласно приложению 11.
28. Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней формирует заявку в электронном виде на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию. В заявке указываются: реквизиты вкладчика (получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет): фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения, индивидуальный идентификационный номер, размер бюджетных субсидий обязательных пенсионных взносов, подлежащих возврату, и причина возврата.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
29. Заявка на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в электронном виде Государственной корпорацией направляется в единый накопительный пенсионный фонд с использованием финансовой автоматизированной системы транспорта информации, в порядке предусмотренным законодательством о пенсионном обеспечении.
30. Единый накопительный пенсионный фонд, получив из Государственной корпорацией заявку на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в электронном виде, в течение пяти рабочих дней со дня ее получения осуществляет возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, в Государственную корпорацию с указанием номера и даты заявки Государственной корпорации.
31. Возврат единым накопительным пенсионным фондом ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, производится платежным поручением с приложением списков физических лиц на банковский счет Государственной корпорации по номинальной сумме фактически внесенных в единый накопительный пенсионный фонд обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, указанной в заявке на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию, Государственной корпорации в электронном виде.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Код ___________________________
Область (город) _______________
Решение № ____ от "__" _______ 20__ г.
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _________________________ области (городу)
Об установлении (отказе в установлении) размера
бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
26. Ақпараттық жүйелерде бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген жағдайда ОДҚ-да автоматты режимде өзгерістер жүргізіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
27. Қаражат артық аударылған немесе субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерін белгілеу және оларды аудару кезінде жіберілген қателіктер табылған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның филиалы қате аударылған, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға өтінімді 11-қосымшаға сәйкес электрондық түрде Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
28. Мемлекеттік корпорация қате аударылған, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға электрондық түрдегі өтінімді бес жұмыс күні ішінде қалыптастырады. Өтінімде: салымшының (бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді алушының) деректемелері: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, жеке сәйкестендіру нөмірі, қайтаруға жататын міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидияларының мөлшері және қайтару себебі көрсетіледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
29. Мемлекеттік корпорация қате аударылған, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға өтінімді ақпаратты тасымалдаудың автоматтандырылған қаржы жүйесін пайдалана отырып, зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамада көзделген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына электрондық түрде жібереді.
30. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры электрондық түрде Мемлекеттік корпорациядан қате аударылған, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға өтінімді алысымен, оны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация өтінімінің нөмірі мен күнін көрсете отырып, қате аударылған, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады.
31. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры қате аударылған, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды Мемлекеттік корпорацияның қате аударылған, субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға электрондық түрдегі өтінімде көрсетілген субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына іс жүзінде енгізілген номиналды сомасы бойынша Мемлекеттік корпорацияның банк шотына жеке тұлғалардың тізімдерін қоса бере отырып төлем тапсырмасымен жүргізеді.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Коды ________________________
Облыс (қала) ________________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің
20__ ж. "___" _________ № ___________ шешімі
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының
мөлшерін белгілеу (белгілеуден бас тарту) туралы

1. В соответствии с подпунктом 2-1) статьи 25 Закона Республики
Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике
Казахстан" установить размер ежемесячной бюджетной субсидии
обязательных пенсионных взносов в сумме _______________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
с " " 20____ г. по " " __________ 20__ г.
Фамилия ___________________________________________________
Имя _______________________________________________________
Отчество (при наличии) ____________________________________
ИИН________________________________________________________
Дата рождения _____________________________________________
(число, месяц, год)
Дата обращения за назначением социальной выплаты на случай потери
дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного
года "____" _________ 20__ г.
Дата назначения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с
уходом за ребенком по достижении им возраста одного года "__" _____
20__ г.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления
социальных отчислений с ______ г. по _____г. ______тенге
(_______________________________________________)
(сумма прописью)
Размер назначенной социальной выплаты на случай потери дохода в связи
с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года с
_________ г. по ___________г. _______тенге (_____________________)
(сумма прописью)
Размер обязательных пенсионных взносов, удерживаемых из социальной
выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по
достижении им возраста одного года с __ г. по __г. _тенге
(______________________________________________)
(сумма прописью)
2. Отказать в установлении размера ежемесячной бюджетной субсидии
обязательных пенсионных взносов по причине
_____________________________________________________________________
(основание: указать причину)
Руководитель департамента ________________________________ (Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) _________________________ (Ф.И.О.)
Специалист _______________________________________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Уведомление № _____
об установлении размера бюджетной субсидии
обязательных пенсионных взносов
от "__" _______ 20__ г.
Гражданин (ка) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "__" _________ ____ г.
Решение об установлении размера бюджетной субсидии обязательных
пенсионных взносов № _________ от "__" ________ 20__ г.
Размер ежемесячной бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов
составляет
____________________ (_________________________________) тенге
(сумма цифрами и прописью)
с _________20___г.
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
_____________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ответственного лица)
Приложение 3
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Уведомление № _____
об отказе в установлении размера бюджетной субсидии
обязательных пенсионных взносов
от "__" _______ 20__ г.
Гражданин (ка) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "__" _________ ____ г.
Отказано в установлении размера бюджетной субсидии обязательных
пенсионных взносов:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(основание: указать причину)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. ответственного лица)
Приложение 4
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Уведомление № _____
о приостановлении перечисления размера бюджетной
субсидии обязательных пенсионных взносов
от "__" _______ 20__ г.
Гражданин (ка) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "__" _________ ____ г.
Приостановлено перечисление бюджетной субсидии обязательных
пенсионных взносов на Ваш индивидуальный пенсионный счет в едином
накопительном пенсионном фонде по причине:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(основание: указать причину)
В связи с этим, Вам необходимо отделение Государственной корпорации
по месту жительства предоставить следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать документы)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. ответственного лица)
Приложение 5
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Журнал уведомлений
_________________________
(вид выплаты)
по _________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
ИИН
ФИО
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
№ телефона
Специалист
Приложение 6
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Журнал sms-оповещений
_____________________________
(вид выплаты)
По ______________ отделению Государственной корпорации
п/п
ИИН
ФИО
Дата
рождения
№ дела
Вид
выплаты
Дата передачи sms-оповещения
телефона
Специалист
Приложение 7
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Код ______________________
Область (город)________________
Решение № ____ от "__" _______ 20__ г.
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _________________________ области (городу)
Приостановить перечисление обязательных пенсионных взносов,
подлежащих субсидированию, в сумме ___________________________тенге
(сумма цифрами и прописью)
с "____" _________ 20__ г.
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________
ИИН _________________________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Основание ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ___________________________________(Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) ____________________________(Ф.И.О.)
Специалист __________________________________________________(Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 8
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Код ______________________
Область (город)________________
Решение № ____ от "__" _______ 20__ г.
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _________________________ области (городу)
Возобновить перечисление обязательных пенсионных взносов,
подлежащих субсидированию в сумме _______________________тенге
(сумма цифрами и прописью)
с "____" _________ 20__ г. по "____" _________ 20__ г.
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________
ИИН _________________________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Основание ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ___________________________________(Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) ____________________________(Ф.И.О.)
Специалист __________________________________________________(Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 9
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
СПРАВКА
Наименование плательщика ___________________________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН) или индивидуальный
идентификационный номер (ИИН) и местонахождение плательщика
обязательных пенсионных взносов
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ф.И.О. работника ___________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) работника
____________________________________________________________________
Номер и дата приказа об отпуске без сохранения заработной платы по
уходу за ребенком __________________________________________________
Перечисление 10 % обязательных пенсионных взносов за
_________________произведены _________20 __г. в соответствии с
(указать период (месяц, месяцы))
_______________________________________________________ по основанию:
(указать дату и номер платежного поручения)
_____________________________________________________________________
(указать основание: выдана премия, матпомощь и т.п., возобновлена
трудовая деятельность и др.)
Справка выдана для предъявления в Государственную корпорацию.
Руководитель ____________________
(подпись)
Главный бухгалтер ________________
(подпись)
______________________
Ф.И.О.
______________________
Ф.И.О.
Дата выдачи: "__" __________ 20 __ год
Примечание: Я, ________________________________________________
(Ф.И.О. работника)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для перечисления обязательных
пенсионных взносов, подлежащих субсидированию.
Даю согласие на уведомление об установлении (отказе в
установлении, приостановлении перечисления) размера
бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов путем
sms-оповещения, посредством телефонной связи.
Номер мобильного телефона _____________________________________
Дата _________________ Подпись заявителя ______________________
Приложение 10
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Код ______________________
Область (город)________________
Решение № ____ от "__" _______ 20__ г.
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _________________________ области (городу)
Прекратить перечисление обязательных пенсионных взносов, подлежащих
субсидированию в сумме ____________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
с "____" _________ 20__ г.
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________
ИИН _________________________________________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Основание ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ___________________________________(Ф.И.О.)
Руководитель управления (отдела) ____________________________(Ф.И.О.)
Специалист __________________________________________________(Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 11
к Правилам субсидирования
обязательных пенсионных взносов получателям
социальных выплат на случай потери дохода в
связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года из Государственного
фонда социального страхования
Форма
Заявка
филиала на возврат ошибочно перечисленных сумм
обязательных пенсионных взносов, подлежащих субсидированию
Руководителю Государственной корпорации

1. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013
жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-1)
тармақшасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы
бюджеттік субсидиясының мөлшері 20__ ж. "___" _______________ бастап
20__ ж. "___" __________ қоса алғанда _______________________________
________________________________________ теңге сомасында белгіленсін.
(сомасы цифрлармен және жазбаша)
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
ЖСН _________________________________________________________________
Туған күні __________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан
айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемді тағайындауға жүгінген
күн 20__ ж. "___" _______________
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан
айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем тағайындалған күн 20__
ж. "___" ___________
Әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа
айлық табыстың мөлшері ________ ж. бастап _________ ж. қоса алғанда
_______________ (_____________________________________________) теңге
(сомасы жазбаша)
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан
айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнің тағайындалған
мөлшері ________________ ж. бастап __________________ ж. қоса алғанда
___________ (_________________________________________________) теңге
(сомасы жазбаша)
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан
айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнен ұсталатын міндетті
зейнетақы жарналарының мөлшері _______ ж. бастап ________ ж. қоса
алғанда _____________ (_______________________________________) теңге
(сомасы жазбаша)
2. __________________________________________________________________
(негіздеме: себебі көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
себебі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік
субсидиясының мөлшерін белгілеуден бас тартылсын.
Департамент басшысы __________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлім) басшысы _____________________________ (Т.А.Ә.)
Маман ________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорацияның жауапты адамдары
______________________________________________________ (Т.А.Ә.)
______________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік
субсидияcының мөлшерін белгілеу туралы
№ ______ хабарлама
20__ ж. "___" ____________
Азамат (ша)__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ ж. "___" _____________
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін
белгілеу туралы 20__ ж. "___" _____________ № _______ шешім
Міндетті зейнетақы жарналарының ай сайынғы бюджеттік субсидиясының
мөлшері 20__ ж. бастап ______________________________________________
(________________________________________________) теңгені құрайды.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының
мөлшерін белгілеуден бас тарту туралы
№ ______ хабарлама
20__ ж. "___" ____________
Азамат(ша)___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ ж. "___" _____________.
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін
белгілеуден бас тартылды: ___________________________________________
__________________________________________________________________
(негіздеме: себебі көрсетілсін)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының
мөлшерін аударуды тоқтата тұру туралы
№ ______ хабарлама
20__ ж. "___" ____________
Азамат (ша) _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ ж. "___" ___________________________________________
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы Сіздің жеке зейнетақы
шотыңызға міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясын
аудару
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негіздеме: себебі көрсетілсін)
себебі бойынша тоқтатылды.
Осыған байланысты Сіз тұрғылықты жеріңіз бойынша Мемлекеттік
корпорацияның бөлімшесіне мынадай құжаттарды ұсынуыңыз қажет:
_____________________________________________________________________
(құжаттар көрсетілсін)
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Хабарламалар журналы
_____________________________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
ЖСН
Т.А.Ә.
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарлама табысталған күн
Телефон №
Маман
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
sms-хабарлар журналы
_____________________________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекетттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
ЖСН
Т.А.Ә.
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар берілген күн
Телефон нөмірі
Маман
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Коды ________________________
Облыс (қала) ________________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің
_____________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің
20__ ж. "___" _________ № ___________ шешімі
Субсидиялауға жататын ___________________________________ теңге
(сомасы сандармен және жазбаша)
сомасындағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару 20__ ж. "___" ______
бастап тоқтатылсын
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)_____________________________________________
ЖСН _________________________________________________________________
Туған күні __________________________________________________________
Негіздеме ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы ________________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлім) басшысы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Маман ______________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорацияның жауапты адамдары
____________________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Коды ________________________
Облыс (қала) ________________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің
___________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің
20__ ж. "___" _________ № ___________ шешімі
Субсидиялауға жататын ___________________________________ теңге
(сомасы сандармен және жазбаша)
сомасындағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару 20__ж. "___"
________ бастап 20__ ж. "___" ________ дейін қалпына келтірілсін
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
ЖСН _________________________________________________________________
Туған күні __________________________________________________________
Негіздеме ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы ________________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлім) басшысы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Маман ______________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорацияның жауапты адамдары
____________________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
АНЫҚТАМА
Төлеушінің атауы ____________________________________________________
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (БСН) немесе жеке сәйкестендiру нөмiрi
(ЖСН) және міндетті зейнетақы жарналарын төлеушінің орналасқан жері
_____________________________________________________________________
Қызметкердің Т.А.Ә. _________________________________________________
Қызметкердің жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) ________________________
Бала күтімі бойынша жалақы сақталмайтын демалыс туралы бұйрықтың
нөмірі және күні
_____________________________________________________________________
__________________________ 10 % міндетті зейнетақы жарналарын аудару
(кезеңі (ай, айлар) көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
(негіздеме көрсетілсін: сыйлықақы, материалдық көмек берілді және
т.б., еңбек қызметі қалпына келтірілді және басқалар) негіздемесі
бойынша _____________________________________________________________
(төлем тапсырмасының күні және нөмірі көрсетілсін)
сәйкес 20__ ж. _________________ жүргізілді.
Анықтама Мемлекеттік корпорацияға тапсыру үшін берілді
Мөрдің орны
Басшы _________________ _____________________________________________
(қолы) Т.А.Ә.
Бас бухгалтер ______________ ________________________________________
(қолы) Т.А.Ә.
Берілген күні: 20___ жылғы "__" _________
Ескертпе: Мен _______________________________________________________
(қызметкердің Т.А.Ә.)
Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын аударуға
қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім
беремін.
Sms-хабар арқылы, телефон байланысы арқылы міндетті зейнетақы
жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу (белгілеуден
бас тарту, аударуды тоқтата тұру) туралы хабарламаға келісім беремін.
Ұялы телефон нөмірі ______________________________
Күні ________ Өтініш берушінің қолы ______________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Коды ________________________
Облыс (қала) ________________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің
__________________________ облысы (қаласы) бойынша
департаментінің
20__ ж. "___" _________ № ___________ шешімі
Субсидиялауға жататын _________________________________________ теңге
(сомасы сандармен және жазбаша)
сомасындағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару 20__ ж. "___" ______
бастап тоқтатылсын.
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
ЖСН _________________________________________________________________
Туған күні __________________________________________________________
Негіздеме ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы ________________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлім) басшысы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Маман ______________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорацияның жауапты адамдары
____________________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан бала бір жасқа
толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылған
жағдайда төленетін әлеуметтiк
төлемдерді алушыларға міндетті
зейнетақы жарналарын
субсидиялау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарының
қате аударылған сомаларын қайтаруға филиалдың өтінімі
Мемлекеттік корпорация басшысына

1. Реквизиты плательщика обязательных пенсионных взносов, подлежащих
субсидированию:
Наименование _______________________________________________________
БИН (по платежам после 01.01.2013 г.)_______________________________
РНН (по платежам до 01.01.2013 г.)__________________________________
БИК _________________________ ИИК___________________________________
2. Реквизиты платежного поручения, в котором были допущены ошибки
№ ________ дата "___" ____________ 20 ___ год
Общая сумма платежного поручения __________________________________
3. Реквизиты вкладчика
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения)
ИИН вкладчика _____________________________________________________
Сумма взноса, период, вкладчика ___________________________________
Сумма, период подлежащий возврату
4. Корректировка последующими платежами невозможна ввиду того, что
___________________________________________________________________
Возврат просим произвести по следующим реквизитам
___________________________________________________________________
(указываются полные данные предприятия, все банковские реквизиты)
(подпись руководителя) _________________________
(подпись главного бухгалтера) __________________
М.П. ______________________________
(дата)

1. Субсидиялауға жататын міндетті зейнетақы жарналарын төлеушінің деректемелерi:
Атауы _______________________________________________________________
БСН (01.01.2013 ж. кейінгі төлемдер бойынша _________________________
СТН (01.01.2013 ж. дейінгі төлемдер бойынша)_________________________
БЖК __________________________________
ЖБК __________________________________
2. Қателер жіберілген төлем тапсырмасының деректемелері
№ ___________ күні "____"______________ 20 _____ жыл
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы ____________________________________
3. Салымшының деректемелері ___________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күні)
Салымшының ЖСН ______________________________________________________
Салымшы жарнасының сомасы, кезеңі ___________________________________
Қайтарылуға тиіс сома, кезеңі________________________________________
4. ____________________________________________________________
байланысты кейінгі төлемдермен түзету мүмкіндігі жоқ.
Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз:
_____________________________________________________________________
(кәсіпорынның толық деректері, барлық банк деректемелері көрсетіледі)
(басшының қолы) _____________________________________________________
(бас бухгалтердің қолы) _____________________________________________
М.О. ______________
(күні)