Об утверждении Правил об уведомлении дипломатических представительств или консульских учреждений иностранных государств о задержаниях и содержании под стражей иностранцев
Совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 3 сентября 2014 года № 87 и и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 08-1-1-1/428. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2014 года № 9774
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.6
В целях реализации статьей 135 и 148 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила об уведомлении дипломатических представительств или консульских учреждений иностранных государств о задержаниях и содержании под стражей иностранцев.
2. Настоящий приказ направить в заинтересованные центральные государственные органы Республики Казахстан для исполнения.
3. Прокурорам областей, городов Астаны и Алматы, а также приравненным к ним обеспечить надзор за исполнением настоящего приказа.
4. Департаменту международного сотрудничества Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первых заместителей Генерального Прокурора Республики Казахстан и Министра иностранных дел Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Даулбаев А.К.
__________________
3 сентября 2014 года
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
Жошыбаев Р.С.
___________________
26 сентября 2014 года
«СОГЛАСОВАНО»
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
____________ Н. Абыкаев
27 сентября 2014 года
«СОГЛАСОВАНО»
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
____________ К. Кожамжаров
19 сентября 2014 года
«СОГЛАСОВАНО»
Начальник Службы государственной охраны
Республики Казахстан
____________ А. Куренбеков
17 сентября 2014 года
«СОГЛАСОВАНО»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________ К. Касымов
8 сентября 2014 года
«СОГЛАСОВАНО»
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
«__» __________ 2014 года
«СОГЛАСОВАНО»
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
____________ Р. Даленов
30 сентября 2014 года
Утверждены
совместным приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 3 сентября 2014 года № 87
и Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 26 сентября 2014 года № 08-1-1-1/428
Правила
об уведомлении дипломатических представительств или консульских
учреждений иностранных государств о задержаниях и
содержании под стражей иностранцев

Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерін немесе консулдық мекемелерін шетелдіктердің ұсталуы және күзетпен ұсталуы жөнінде хабарлау туралы қағиданы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2014 жылғы 3 қыркүйектегі № 87 және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 08-1-1-1/428 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 2 қазанда № 9774 тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз.
2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнің 135 және 148-баптарын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерін немесе консулдық мекемелерін шетелдіктердің ұсталуы және күзетпен ұсталуы жөнінде хабарлау туралы қағида бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарына орындау үшін жолдансын.
3. Облыс, Астана және Алматы қалаларының прокурорлары, сондай-ақ оларға теңестірілген прокурорлар осы бұйрықтың орындалуын қадағалауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Халықаралық ынтымақтастық департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасарларына жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А.Қ. Дауылбаев
___________________
2014 жыл 3 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
____________ Н. Әбіқаев
2014 жыл 27 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
____________ Қ. Қожамжаров
2014 жыл 29 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметiнің бастығы
____________ А. Күреңбеков
2014 жыл 17 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
____________ Қ. Қасымов
2014 жыл 8 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
«__» __________ 2014 жыл
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
____________ Р. Дәленов
2014 жыл 30 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер
министрінің міндетін
атқарушы
Р.С. Жошыбаев
_________________
2014 жыл 26 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2014 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 87 және
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2014 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 08-1-1-1/428 бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерін немесе консулдық мекемелерін
шетелдіктердің ұсталуы және күзетпен ұсталуы жөнінде хабарлау туралы қағида

1. Дипломатические представительства или консульские учреждения иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан, в том числе по совместительству, уведомляются обо всех случаях задержания и содержания под стражей их граждан или граждан представляемых ими государств, по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан в порядке, установленным настоящими Правилами.
2. Уведомление составляется осуществляющими досудебное расследование лицами органов прокуратуры, внутренних дел, национальной безопасности, государственных доходов, пограничной службы и других органов, наделенных полномочиями по осуществлению задержания лиц.
Уведомления направляются в Министерство иностранных дел Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Уведомления также направляются в Комитет национальной безопасности Республики Казахстан и Министерство внутренних дел Республики Казахстан, а также надзирающему прокурору.
3. Лицо, осуществляющее досудебное расследование, задержавшее иностранца или ходатайствующее о применении к нему меры пресечения в виде содержания под стражей, уведомляет об этом в срок не более 6 (шести) часов с момента задержания и санкционирования судом меры пресечения в виде содержания под стражей.
В случаях отсутствия документов, удостоверяющих личность иностранца, либо предоставления документов, по которым имеются основания полагать об их недостоверности, которые подлежат проверке, вышеуказанные уведомления направляются в срок не более 18 (восемнадцати) часов с момента задержания.
4. Уведомление составляется по форме согласно приложению к настоящим Правилам и направляется по системе электронного документооборота между государственными органами, факсу или телефонограммой.
5. Принадлежность задержанного, содержащегося под стражей лица к гражданству иностранного государства определяется по документу, удостоверяющему личность или заменяющему его документу.
При отсутствии документов, удостоверяющих личность, либо предоставлении документов, по которым имеется основания полагать об их недостоверности, гражданство данного лица подлежит проверке через информационные системы органов внутренних дел и пограничной службы по месту задержания, содержания под стражей.
6. Министерство иностранных дел Республики Казахстан в срок не позднее 24 (двадцати четырех) часов с момента фактического задержания и содержания под стражей препровождает уведомление в соответствующее дипломатическое представительство или консульское учреждение.
Препровождение уведомления в дипломатическое представительство или консульское учреждение осуществляется путем официальной переписки, электронной почтой, факсом или телефонограммой.

1. Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдіктері немесе консулдық мекемелері, соның ішінде қоса атқарушылар олардың азаматтары немесе олар өкілдік ететін мемлекеттің азаматтары Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген негіздер бойынша ұсталған және күзетпен ұсталған барлық жағдайлар туралы осы Қағидамен белгіленген тәртіпте хабардар етіледі.
2. Хабарлама прокуратура, ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік, мемлекеттік кірістер, шекара қызметі органдарының және адамдарды ұстауды жүзеге асыру бойынша өкілеттік берілген басқа да органдардың сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамдарымен әзірленеді.
Егер Қазақстан Республикасымен ратификацияланған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, хабарламалар Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне жолданады.
Хабарламалар сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетіне және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, сондай-ақ қадағалаушы прокурорға жолданады.
3. Шетелдікті ұстауды жүзеге асырған немесе оған күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану туралы өтініш білдірген сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам ол туралы ұстаған және сот күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялаған сәттен бастап 6 (алты) сағаттан аспайтын мерзімде хабарлайды.
Шетелдіктің жеке басын куәландыратын құжаттардың жоқ болуы немесе олардың дұрыс еместігі туралы негіз бар, тексеруге жататын құжаттар ұсынылған жағдайларда, жоғарыда көрсетілген хабарламалар ұсталған сәттен бастап 18 (он сегіз) сағаттан аспайтын мерзімде жолданады.
4. Хабарлама осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді және мемлекеттік органдар арасындағы электронды құжат айналымы жүйесі, факс немесе телефонхат бойынша жолданады.
5. Ұсталған, күзетпен ұсталып отырған адамның шет мемлекеттің азаматтығына тиесілігі жеке басын куәландыратын құжат немесе оны алмастыратын құжат бойынша анықталады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар жоқ болса немесе олардың дұрыс еместігі туралы негіздер бар құжаттар ұсынылса, осы адамның азаматтығы ұсталу, күзетпен ұсталып отырған жері бойынша ішкі істер және шекара қызметі органдарының ақпараттық жүйелері арқылы тексеруге жатады.
6. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі хабарламаны із жүзінде ұсталуы, күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылуы сәтінен бастап 24 (жиырма төрт) сағаттан аспайтын мерзімде тиісті дипломатиялық өкілдікке немесе консулдық мекемеге жөнелтеді.
Хабарламаны дипломатиялық өкілдікке немесе консулдық мекемеге жөнелту ресми хат алмасу, электронды пошта, факс немесе телефонхат арқылы жүзеге асырылады.

7. Министерство иностранных дел Республики Казахстан ежегодно не позднее 30 (тридцатого) января предоставляет Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, Службе государственной охраны Республики Казахстан, министерствам финансов и внутренних дел Республики Казахстан информацию:
о государствах, являющихся одновременно с Республикой Казахстан участниками международных договоров по консульским вопросам;
о государствах, являющихся одновременно с Республикой Казахстан участниками международных договоров, содержащих обязательства уведомлять о задержаниях, содержании под стражей граждан государств-участников.
8. В случае прекращения действия международного договора в отношении Республики Казахстан или другого иностранного государства, являющегося одновременно с Республикой Казахстан участником международного договора, указанного в пункте 7 настоящих Правил, Министерство иностранных дел Республики Казахстан не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты прекращения соответствующего международного договора, уведомляет государственные органы, перечисленные в пункте 7 настоящих Правил.
Приложение к
Правилам об уведомлении
дипломатических представительств
и консульских учреждений
иностранных государств о
задержаниях и содержании
под стражей иностранцев
Исходящий номер и дата
Шетел азаматының ___________________________ жөніндегі
(ұсталғаны, күзетпен ұсталғаны)
ХАБАРЛАМА
УВЕДОМЛЕНИЕ
о _______________________________ иностранного гражданина
(задержании, содержании под стражей)
1.
Азаматтығы/
Гражданство
2.
Аты – жөні/
Ф.И.О.
3.
Туған күні, айы, жылы және туған жері/
Дата и место рождения
4.
Жеке басын куәландыратын құжаттар/
Документы, удостоверяющие личность
5.
Тұратын немесе тіркелген мекен-жайы/
Адрес проживания или регистрации
6.
Ұсталған, күзетпен ұсталған уақыты, күні мен жері /Время, дата и место задержания, содержания под стражей
7.
Ұсталу, күзетпен ұсталу себебі/ Причины задержания, содержания под стражей
8.
Қосымша мәліметтер/
Дополнительные сведения
__________________________                   __________________
(Ф.И.О. и должность)                       (подпись и печать)

7. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі жыл сайын 30 (отызыншы) қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне, Қазақстан Республикасының Қаржы және Ішкі істер министрліктеріне:
Қазақстан Республикасымен бір уақытта консулдық мәселелер бойынша халықаралық шарттарға қатысушы болып табылатын мемлекеттер туралы;
Қазақстан Республикасымен бір уақытта қатысушы мемлекеттер азаматтарының ұсталуы, күзетпен ұсталуы жөнінде хабарлау міндеттемелері қамтылатын халықаралық шарттардың қатысушы болып табылатын мемлекеттер туралы ақпаратты ұсынады.
8. Осы Қағиданың 7-тармағында көрсетілген халықаралық шарттың Қазақстан Республикасына немесе халықаралық шартқа Қазақстан Республикасымен бір уақытта қатысушысы болып табылатын басқа шет мемлекетке қатысты қолданысы тоқтатылған жағдайда, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі тиісті халықаралық шарттың қолданысы тоқтатылған күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағиданың 7-тармағында аталған мемлекеттік органдарды хабарландырады.
Шет мемлекеттердің
дипломатиялық өкілдіктерін
немесе консулдық мекемелерін
шетелдіктердің ұсталуы және
күзетпен ұсталуы
жөнінде хабарлау туралы
қағидаға қосымша
Шығыс күні мен нөмірі
Шетел азаматының ___________________________ жөніндегі
(ұсталғаны, күзетпен ұсталғаны)
ХАБАРЛАМА
УВЕДОМЛЕНИЕ
о _________________________________ иностранного гражданина
(задержании, содержании под стражей)
1.
Азаматтығы/
Гражданство
2.
Аты – жөні/
Ф.И.О.
3.
Туған күні, айы, жылы және туған жері/
Дата и место рождения
4.
Жеке басын куәландыратын құжаттар/
Документы, удостоверяющие личность
5.
Тұратын немесе тіркелген мекен-жайы/
Адрес проживания или регистрации
6.
Ұсталған, күзетпен ұсталған уақыты, күні мен жері /Время, дата и место задержания, содержания под стражей
7.
Ұсталу, күзетпен ұсталу себебі/ Причины задержания, содержания под стражей
8.
Қосымша мәліметтер/
Дополнительные сведения
__________________________                        ________________
(Т.А.Ә. және лауазымы)                                     (қолы және мөрі)