Об утверждении Правил определения стоимости залога и другого обеспечения
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 256. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2015 года № 10350. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости залога и другого обеспечения.
2. Установить, что за 2013 год для целей расчета при формировании провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, применяется стоимость объекта, одновременно соответствующая следующим условиям:
1) определена в соответствии с порядком, регламентирующим определение стоимости объектов при расчете суммы провизий (резервов), действовавшим на 31 декабря 2012 года и отраженным во внутренних документах финансовой организации;
2) отражена в аудированной отдельной годовой финансовой отчетности, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности на 31 декабря 2013 года.
3. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 64 "Об утверждении Правил определения стоимости залога и другого обеспечения" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8682, опубликованное 17 октября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 295 (27569).
4. Отменить постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан:
1) от 25 декабря 2013 года № 288 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 64 "Об утверждении Правил определения стоимости залога и другого обеспечения";
2) от 16 июля 2014 года № 138 "Об утверждении Правил определения стоимости залога и другого обеспечения".

Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 256 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 ақпанда № 10350 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 26 ақпандағы № 25 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескерпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. 2013 жыл үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизияларды (резервтерді) қалыптастыру кезінде есептеу мақсатында бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келетін:
1) провизиялар (резервтер) сомасын есептеу кезінде объектілер құнын айқындауды реттейтін, 2012 жылғы 31 желтоқсанда қолданыста болған және қаржы ұйымының ішкі құжаттарында көрсетілген тәртіпке сәйкес айқындалған;
2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес 2013 жылғы 31 желтоқсанға жасалған жеке жылдық аудиттелген қаржылық есептілікте көрсетілген объектінің құны қолданылатыны белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кепілдің және басқа қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 25 ақпандағы № 64 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8682 тіркелген, 2013 жылғы 17 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 233 (28172) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының:
1) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Кепілдің және басқа қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 25 ақпандағы № 64 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 288;
2) "Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 16 шілдедегі № 138 қаулыларының күші жойылсын.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2014 года за исключением пункта 2 настоящего постановления, который распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2013 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
29 января 2015 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2014 года № 256
Правила
определения стоимости залога и другого обеспечения
1. Настоящие Правила определения стоимости залога и другого обеспечения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и устанавливают для банков (за исключением банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу) и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, порядок определения стоимости объекта, являющегося залогом и другим обеспечением, которая принимается в расчет при формировании провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) Методика – Методика определения стоимости объекта, утвержденная исполнительным органом финансовой организации;
2) другое обеспечение – поручительство, гарантия, задаток, гарантийный взнос и прочее обеспечение, виды которого предусмотрены в Методике;
3) индивидуальные активы – активы, по которым провизии (резервы) рассчитываются индивидуально по каждому такому активу в соответствии с Правилами создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 65 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8670);
4) финансовые организации – банки (за исключением банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу) и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және осы қаулының 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылатын 2-тармағын қоспағанда, 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2015 жылғы 29 қаңтар
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 256 қаулысымен
бекітілген
Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау
қағидалары
1. Осы Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және банктер (акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банкті қоспағанда) мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) қалыптастырған кезде есепке қабылданатын кепіл және басқа да қамтамасыз ету болып табылатын объектінің құнын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Әдістеме – қаржы ұйымының атқарушы органы бекіткен Объект құнын айқындау әдістемесі;
2) басқа қамтамасыз ету – түрлері Әдістемеде көзделген кепілдеме, кепілдік, кепілақы, кепілді жарна және басқа да қамтамасыз ету;
3) жеке активтер – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 25 ақпандағы № 65 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8670 тіркелген) бекітілген Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес провизиялар (резервтер) әрбір осындай актив бойынша жеке есептелетін активтер;
4) қаржы ұйымдары – банктер (акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банкті қоспағанда) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;

5) оценка финансовой организации – оценка, осуществляемая финансовой организацией в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности № 13 "Оценка справедливой стоимости" и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в порядке, установленном Методикой;
6) объект – залог и другое обеспечение по индивидуальным обесцененным активам;
7) независимая оценка – оценка, осуществляемая оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
8) уполномоченный орган – Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Определение стоимости объекта
3. В целях Правил производные финансовые инструменты не рассматриваются в качестве объекта.
4. Стоимостью объекта является:
1) в случаях, установленных пунктом 5 Правил, – стоимость, определенная по независимой оценке;
2) в иных случаях – стоимость, определенная по оценке финансовой организации.
При наличии по одному и тому же объекту нескольких независимых оценок стоимость объекта определяется в следующем порядке:
1) по независимой оценке, проведенной по договору между оценщиком и финансовой организацией, – в случае, если независимые оценки были осуществлены по договорам между оценщиком и финансовой организацией и между оценщиком и собственником объекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
2) по наиболее поздней независимой оценке – в случае, если независимые оценки были осуществлены по договорам между оценщиками и собственником объекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
3) по наиболее поздней независимой оценке – в случае, если независимые оценки были осуществлены по договорам между оценщиками и финансовой организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
5. Независимая оценка стоимости объекта осуществляется в случае:
1) отсутствия текущей оценочной стоимости, установленной решением суда, при обращении заложенного объекта в собственность финансовой организации в соответствии с пунктом 3 статьи 32 Закона Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества". Независимая оценка по такому объекту осуществляется в сроки, установленные в соответствии с Методикой, но не позднее срока передачи заложенного объекта в собственность финансовой организации;
2) если объектом является недвижимое имущество, стоимость которого на предыдущую дату определения стоимости составляет более 100 000 (ста тысяч) месячных расчетных показателей, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое января соответствующего финансового года. Независимая оценка по такому имуществу осуществляется не реже одного раза в год;

5) қаржы ұйымын бағалау – қаржы ұйымы № 13 "Әділ құнды бағалау" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес Әдістемеде белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын бағалау;
6) объект – құнсызданған жеке активтер бойынша кепіл және басқа қамтамасыз ету;
7) тәуелсіз бағалау – Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы жүзеге асыратын бағалау;
8) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі.
2. Объектінің құнын айқындау
3. Қағидалардың мақсатында туынды қаржы құралдары объект ретінде қарастырылмайды.
4. Мыналар:
1) Қағидалардың 5-тармағында белгіленген жағдайларда – тәуелсіз бағалау бойынша айқындалған құн;
2) өзге жағдайларда – қаржы ұйымының бағалауы бойынша айқындалған құн объектінің құны болып табылады.
Бір объекті бойынша бірнеше тәуелсіз баға болған жағдайда объектінің құны мынадай тәртіппен айқындалады:
1) бағалаушы мен қаржы ұйымы арасындағы шарт бойынша жүргізілген тәуелсіз бағалау бойынша, – егер Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қаржы ұйымы және бағалаушы мен объектінің меншік иесі арасындағы шарттар бойынша тәуелсіз бағалаулар жүзеге асырылған жағдайда;
2) ең кеш жасалған тәуелсіз бағалау бойынша – егер Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушылар мен объектінің меншік иесі арасындағы шарттар бойынша тәуелсіз бағалаулар жүзеге асырылған жағдайда;
3) ең кеш жасалған тәуелсіз бағалау бойынша – егер Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушылар мен қаржы ұйымы арасындағы шарттар бойынша тәуелсіз бағалаулар жүзеге асырылған жағдайда.
5. Объектінің құнын тәуелсіз бағалау мынадай жағдайда жүзеге асырылады:
1) кепілге салынған объект "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 32-бабының 3-тармағына сәйкес қаржы ұйымының меншігіне айналдырылған кезде соттың шешімімен белгіленген ағымдағы бағалау құны болмағанда. Мұндай объект бойынша тәуелсіз бағалау Әдістемеге сәйкес белгіленген мерзімдерде, бірақ кепілге салынған объектіні қаржы ұйымының меншігіне беру мерзімінен кешіктірілмей жүзеге асырылады;
2) егер құнын айқындаудың алдыңғы күніндегі құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының бірінші қаңтарында қолданыста болған 100 000 (бір жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен жоғары болатын жылжымайтын мүлік объект болып табылғанда. Мұндай мүлік бойынша тәуелсіз бағалау кемінде жылына бір рет жүргізіледі;

3) принятия решения о реализации недвижимого имущества. Независимая оценка по такому имуществу осуществляется в сроки, установленные в соответствии с Методикой, но не позднее срока реализации недвижимого имущества. При этом такое решение принимается ответственным органом или подразделением финансовой организации по работе с проблемными финансовыми активами и оформляется в письменном виде.
6. По результатам определения финансовой организацией стоимости каждого объекта составляется индивидуальный отчет об определении стоимости объекта по форме, установленной в Методике, не позднее пяти рабочих дней после определения стоимости объекта.
Индивидуальный отчет об определении стоимости объекта, в том числе содержит следующие сведения:
1) номер индивидуального отчета об определении стоимости объекта;
2) дату составления индивидуального отчета об определении стоимости объекта;
3) номер и дату договора о залоге;
4) наименование и место нахождения объекта;
5) дату определения стоимости объекта;
6) использованные методы расчета стоимости объекта;
7) общая информация, идентифицирующая объект;
8) информация, использованная при расчете стоимости объекта;
9) официальные источники информации;
10) допущения, использованные при расчете стоимости объекта;
11) расчеты, выполненные для определения стоимости объекта;
12) итоговая стоимость объекта.
7. Сведения по объекту (в том числе его стоимость) отражаются в карточке данных по объекту, составленной по форме, установленной приложением 1 к Правилам:
не позднее пяти рабочих дней после выявления факта обесценения актива;
не позднее пяти рабочих дней после определения стоимости объекта по индивидуальным активам, по которым обесценение определено в предыдущем периоде.
В течение налогового периода карточка данных по объекту оформляется и хранится в электронном виде и по запросу государственных органов представляется на бумажном носителе.
8. В целях расчета размера провизий (резервов) стоимость объекта определяется с периодичностью, предусмотренной Методикой, но не реже одного раза в год.
9. Финансовая организация разрабатывает Методику в соответствии с Правилами.
Исполнительный орган финансовой организации утверждает Методику, а также изменения и (или) дополнения, вносимые в Методику.
Финансовые организации, получившие после дня введения в действие Правил лицензию на проведение банковских заемных операций, разрабатывают и утверждают Методику в течение одного месяца со дня получения лицензии на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан.

3) жылжымайтын мүлікті сату туралы шешім қабылданғанда. Мұндай мүлік бойынша тәуелсіз бағалау Әдістемеге сәйкес белгіленген мерзімдерде, бірақ жылжымайтын мүлікті сату мерзімінен кешіктірілмей жүзеге асырылады. Бұл ретте мұндай шешімді жауапты орган немесе қаржы ұйымының проблемалық қаржы активтерімен жұмыс істеу бөлімшесі қабылдайды және жазбаша түрде ресімделеді.
6. Қаржы ұйымының әрбір объектінің құнын айқындау нәтижелері бойынша объектінің құны айқындалғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей Әдістемеде белгіленген нысан бойынша объектінің құнын айқындау туралы жеке есеп жасалады.
Объектінің құнын айқындау туралы жеке есепке сондай-ақ мынадай мәліметтер кіреді:
1) объектінің құнын айқындау туралы жеке есептің нөмірі;
2) объектінің құнын айқындау туралы жеке есеп жасалған күн;
3) кепіл туралы шарттың нөмірі мен күні;
4) объектінің атауы және орналасқан жері;
5) объектінің құнын айқындау күні;
6) объектінің құнын есептеудің пайдаланылған әдістері;
7) объектіні сәйкестендіретін жалпы ақпарат;
8) объектінің құнын есептеу кезінде пайдаланылған ақпарат;
9) ақпараттың ресми дереккөздері;
10) объектінің құнын есептеу кезінде пайдаланылған жорамалдар;
11) объектінің құнын айқындау үшін орындалған есептер;
12) объектінің жиынтық құны.
7. Объект бойынша мәліметтер (оның ішінде оның құны) Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша жасалған объект бойынша деректер карточкасында көрсетіледі:
активтің құнсыздану фактісі анықталғаннан кейін бес жұмыс күнінен кеш емес;
құнсыздануы алдыңғы кезеңде айқындалған жеке активтер бойынша объектінің құны айқындалғаннан кейін бес жұмыс күнінен кеш емес.
Салық кезеңі ішінде объект бойынша деректер карточкасы электрондық түрде ресімделеді және сақталады және мемлекеттік органдардың сұратуы бойынша қағаз тасымалдағышта ұсынылады.
8. Провизиялардың (резервтердің) мөлшерін есептеу мақсатында объектінің құны Әдістемеде көзделген кезеңділікпен, бірақ кемінде жылына бір рет айқындалады.
9. Қаржы ұйымы Әдістемені Қағидаларға сәйкес әзірлейді.
Қаржы ұйымының атқарушы органы Әдістемені, сондай-ақ Әдістемеге енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды бекітеді.
Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен кейін банктік қарыз операцияларын жүргізуге лицензия алған қаржы ұйымдары Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алған күннен бастап бір ай ішінде Әдістемені әзірлейді және бекітеді.

10. Методика содержит:
1) перечень структурных подразделений финансовой организации, участвующих в процессе определения стоимости объекта, с описанием их функциональных обязанностей и последовательности процессов;
2) перечень имущества, принимаемого в качестве залога и другого обеспечения;
3) используемые при определении стоимости объектов источники информации;
4) методы определения стоимости объектов с указанием обоснований применения таких методов;
5) периодичность определения стоимости объекта;
6) форму индивидуального отчета об определении стоимости объекта и требования к его составлению.
11. Основанием для внесения изменений и (или) дополнений в Методику являются:
1) изменение указанного в утвержденной Методике перечня структурных подразделений финансовой организации, участвующих в процессе определения стоимости объекта, с описанием их функциональных обязанностей;
2) несоответствие утвержденной Методики международным стандартам финансовой отчетности и требованиям законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности.
12. Копия утвержденной Методики, информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Методику по форме, установленной приложением 2 к Правилам, представляются финансовой организацией в уполномоченный орган не позднее пяти рабочих дней после утверждения Методики, изменений и (или) дополнений в Методику.
По результатам рассмотрения утвержденной Методики, изменений и (или) дополнений в Методику уполномоченный орган не позднее тридцати календарных дней со дня получения копии утвержденной Методики направляет финансовой организации уведомление об отсутствии или наличии замечаний к Методике по форме, установленной приложением 3 к Правилам.
По результатам рассмотрения Методики в ходе осуществления контроля и надзора по вопросам банковской деятельности уполномоченный орган направляет финансовой организации уведомление об отсутствии или наличии замечаний к Методике по форме, установленной приложением 3 к Правилам.
Замечания уполномоченного органа устраняются не позднее сроков, определенных в уведомлениях уполномоченного органа, предусмотренных в частях второй и третьей настоящего пункта.
Методика, подлежащая изменению и (или) дополнению по основаниям, указанным в пункте 11 Правил, не применяется до устранения замечаний уполномоченного органа, а также приведения ее в соответствие с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.

10. Әдістемеде мыналар қамтылады:
1) функционалдық міндеттері және процестер жүйелілігі сипаттала отырып, қаржы ұйымының объект құнын айқындау процесіне қатысатын құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі;
2) кепіл және басқа да қамтамасыз ету ретінде қабылданатын мүліктің тізбесі;
3) объектілердің құнын айқындау кезінде пайдаланылатын ақпарат көздері;
4) осындай әдістердің қолданылу негіздері көрсетіле отырып, объектілердің құнын айқындау әдістері;
5) объектінің құнын айқындау кезеңділігі;
6) объектінің құнын айқындау туралы жеке есептің нысаны және оны жасауға қойылатын талаптар.
11. Әдістемеде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) функционалдық міндеттері сипаттала отырып, бекітілген Әдістемеде көрсетілген қаржы ұйымының объект құнын айқындау процесіне қатысатын құрылымдық бөлімшелерінің тізбесін өзгерту;
2) бекітілген Әдістеменің халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының, Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі.
12. Қаржы ұйымы бекітілген Әдістеменің көшірмесін, Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген нысан бойынша Әдістемеге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты уәкілетті органға Әдістеме, Әдістемеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар бекітілгеннен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Бекітілген Әдістемені, Әдістемеге өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган бекітілген Әдістеменің көшірмесін алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей қаржы ұйымына Қағидалардың 3-қосымшасында белгіленген нысан бойынша Әдістемеге ескертулердің жоқ немесе бар екені туралы хабарлама жібереді.
Банктік қызмет мәселелері бойынша бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру барысында Әдістемені қарау нәтижесі бойынша уәкілетті орган қаржы ұйымына Қағидалардың 3-қосымшасында белгіленген нысан бойынша Әдістемеге ескертулердің жоқ немесе бар екені туралы хабарлама жібереді.
Уәкілетті органның ескертулері осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген уәкілетті органның хабарламаларында айқындалған мерзімдерден кешіктірілмей жойылады.
Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген негіздер бойынша өзгертуге және (немесе) толықтыруға жататын Әдістеме уәкілетті органның ескертулері жойылмайынша, сондай-ақ оны халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келтірмейінше қолданылмайды.

13. По запросу органа налоговой службы уполномоченный орган представляет в течение десяти календарных дней со дня получения такого запроса копии Методики, изменений и (или) дополнений к ней, а также информацию о замечаниях уполномоченного органа.
14. При проведении налоговой проверки уполномоченный орган по запросу органа налоговой службы представляет в течение десяти календарных дней со дня получения такого запроса заключение о соответствии Методики Правилам.
Приложение 1
к Правилам определения стоимости
залога и другого обеспечения
Форма
Карточка данных по объекту ________________________
(наименование объекта)
Дата начала заполнения карточки ___________________
Дата завершения заполнения карточки _______________
№ п/п
Дата
Стоимость объекта
Переоценка объекта
Метод определения стоимости залогового обеспечения (указать пункт Методики)
Размер применяемой корректировки
Основные допущения, использованные при определении стоимости объекта (указать пункт Методики)
Ф.И.О. лица, ответственного за заполнение карточки
Используемая стоимость объекта (установленная оценщиком или самостоятельно)
№ Отчета об оценке или Отчета об определении стоимости объекта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Дата, указанная в договоре залога или обеспечения
2.
Дата последующей переоценки (t1)
3.
Дата последующей переоценки (t2)
........
______________________________________________________________
должность, Ф.И.О. лица, ответственного за предоставление
информации на бумажном носителе по запросу государственных органов
либо лица, его замещающего, подпись
Приложение 2
к Правилам определения стоимости
залога и другого обеспечения
Форма
Информация
о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Методику
№ п/п
Пункт, подпункт Методики
Редакция до внесения изменений и (или) дополнений
Редакция после внесения изменений и (или) дополнений
Обоснование (комментарии) необходимости внесения изменений и (или) дополнений1
Расчетная оценка изменения стоимости объекта, в результате вносимых изменений и (или) дополнений2
1
2
3
4
5
6
1.
2.
n
______________________________________________________________
должность, Ф.И.О. руководителя финансовой организации
либо лица, его замещающего, подпись
___________________________
1 Представляются основания необходимости внесения изменений и
(или) дополнений, подкрепленных расчетной оценкой изменения размера
провизий в результате вносимых поправок изменений и (или) дополнений.
2 Представляются информация по всем объектам, расчет стоимости
которых изменяются в связи с вносимыми изменениями и дополнениями.
Приложение 3
к Правилам определения стоимости
залога и другого обеспечения
Форма
Уведомление
об отсутствии или наличии замечаний к Методике
"___" ____________ ____ года № ____
Национальный Банк Республики Казахстан уведомляет Вас
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
_____________________________________________________________________
(адрес организации)
об отсутствии замечаний к Методике
о наличии замечаний к Методике согласно приведенной таблице
_____________________________________________________________________
(нужное отметить)
п/п
Структурный элемент проекта
Редакция проекта
Замечание
Срок исправления
1.
2.
Руководитель или заместитель руководителя
Национального Банка Республики Казахстан ______________________
(Ф.И.О., подпись)
Исполнитель ______________________________
(Ф.И.О., подпись, телефон)
Уведомление получил ______________________________________________
(Ф.И.О. сотрудника организации, подпись, дата)
Уведомление отправлено налогоплательщику
__________________________________________________________________
(наименование, дата, номер документа, подтверждающего факт
отправки и (или) получения)

13. Уәкілетті орган салық қызметі органының сұратуы бойынша осындай сұрату алынған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға Әдістеменің, оған енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмелерін, сондай-ақ уәкілетті органның ескертулері туралы ақпаратты ұсынады.
14. Салықтық тексеру жүргізу кезінде уәкілетті орган салық қызметі органының сұратуы бойынша осындай сұратуды алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Әдістеменің Қағидаларға сәйкес келетіндігі туралы қорытынды ұсынады.
Кепілдің және басқа да қамтамасыз
етудің құнын айқындау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_______________________ объекті бойынша деректер карточкасы
(объектінің атауы)
Карточканы толтыру басталған күн _______________
Карточканы толтыру аяқталған күн _______________
Р/б №
Күні
Объектінің құны
Объектіні қайта бағалау
Кепілдік қамтамасыз ету құнын айқындау әдісі (Әдістеменің тармағы көрсетілсін)
Қолданылатын түзетудің мөлшері
Объектінің құнын айқындау кезінде пайдаланылған негізгі жорамалдар (Әдістеменің тармағы көрсетілсін)
Карточканы толтыру үшін жауапты адамның Т.А.Ә.
Объектінің пайдаланылатын құны (бағалаушы немесе өзі белгілеген)
Бағалау туралы есептің немесе Объектінің құнын айқындау туралы есептің №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Кепіл немесе қамтамасыз ету шартында көрсетілген күн
2.
Кейінгі қайта бағалау күні (t1)
3.
Кейінгі қайта бағалау күні (t2)
………
______________________________________________________________
Мемлекеттік органдардың сұратуы бойынша ақпаратты қағаз
тасымалдағышта ұсынуға жауапты адамның, не оның орындағы адамның
лауазымы, Т.А.Ә., қолы
Кепілдің және басқа да қамтамасыз
етудің құнын айқындау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әдістемеге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар
туралы ақпарат
Р/б №
Әдістеменің тармағы, тармақшасы
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге дейінгі редакция
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізгеннен кейінгі редакция
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің негіздемесі (түсініктемелер)1
Енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар нәтижесінде объект құнының өзгеруін есептік бағалау2
1
2
3
4
5
6
1
2
n
_____________________________________________________________________
қаржы ұйымы басшысының не оның орнындағы адамның лауазымы, Т.А.Ә.,
қолы
___________________________
1 Енгізілетін өзгерістер мен (немесе) толықтырулар нәтижесінде провизиялар мөлшері өзгеруінің есептеу бағасымен бекітілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне негіздеме ұсынылады.
2 Енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларға байланысты құнын есептеу өзгеретін барлық объектілер бойынша ақпарат ұсынылады.
Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің
құнын айқындау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әдістемеге ескертулердің жоқ немесе бар екендігі туралы
хабарлама
____ жылғы "___" ____________ № ____
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Сіздерге
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
_____________________________________________________________________
(ұйымның мекенжайы)
Әдістемеге ескертулерінің жоқ екендігі туралы
Әдістемеге төменде келтірілген кестеге сәйкес ескертулерінің бар екендігі туралы
_____________________________________________________________________
(керегін белгілеңіз)
р/с №
Жобаның құрылымдық элементі
Жобаның редакциясы
Ескерту
Түзету мерзімі
1.
2.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басшысы немесе басшының
орынбасары ______________________
(Т.А.Ә., қолы)
Орындаушы _______________________
(Т.А.Ә., қолы, телефоны)
Хабарламаны алған _______________________________________________
(ұйым қызметкерінің Т.А.Ә., қолы, күні)
Хабарлама салық төлеушіге жіберілді
__________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжаттың атауы,
күні, нөмірі)