О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 736 "Об утверждении Правил проведения экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 января 2015 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2015 года № 10296. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 января 2021 года № ҚР ДСМ-10.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 27.01.2021 № ҚР ДСМ-10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 63 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 736 "Об утверждении Правил проведения экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5926, опубликованный в Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 5, 2010 года) внести следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, заголовок на русском не меняется;
Правила проведения экспертизы лекарственных средств изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила проведения экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа установленном законодательством порядке;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за настоящим приказом возложить на Вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан
от 14 января 2015 года № 10
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 ноября 2009 года № 736
Правила
проведения экспертизы лекарственных средств

"Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 736 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 қаңтардағы № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 ақпанда № 10296 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 27 қаңтардағы № ҚР ДСМ-10 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2021 № ҚР ДСМ-10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 63-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
"Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 736 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5926 болып тіркелді, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған 2010 жылы № 5) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
Дәрілік заттарға сараптама жүргізу ережесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу ережесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В.Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
14 қаңтардағы 2015 жылғы
№ 10 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 19 қарашадағы
№ 736 бұйрығымен бекітілген
Дәрілік заттарға сараптама жүргізу
қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы лекарственных средств (далее - Правила) определяют порядок экспертизы лекарственного средства при государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье.
2. Экспертиза лекарственных средств относится к государственной монополии, осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения, являющимся государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее – государственная экспертная организация) и ведется в Программе "Экспертиза лекарственных средств" государственной экспертной организации с использованием единой базы данных Системы управления лекарственного обеспечения Единой информационной системы здравоохранения (далее - СУЛО).
3. Государственная экспертная организация после принятия и регистрации заявления на экспертизу в течение рабочего дня размещает на интернет-ресурсе www.dari.kz (в раздел "Сведения об экспертных работах") информацию о поступлении заявления и передает данную информацию из программы Государственной экспертной организации в систему СУЛО.
4. Информация о лекарственном средстве, поданном на экспертизу для проведения государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье, а также все этапы экспертизы является конфиденциальной информацией.
Лица, имеющие доступ к конфиденциальной информации, относящейся к экспертизе лекарственных средств сохраняют ее конфиденциальность.
5. Оплата стоимости экспертизы лекарственного средства производится заявителем на счет экспертной организации в соответствии со статьей 63 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
6. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее – экспертная организация) - организация, определяемая уполномоченным органом в области здравоохранения для проведения экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) заявитель - разработчик, организация-производитель, держатель регистрационного удостоверения или их доверенное лицо, уполномоченное подавать заявление, документы и материалы на проведение экспертизы лекарственных средств для их государственной регистрации, перерегистрации, внесения изменений в регистрационное досье;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрілік заттарға сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде дәрілік заттарды сараптау тәртібін айқындайды.
2. Дәрілік заттарды сараптау мемлекеттік монополияға жатады, оны дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптаe ұйымы (бұдан әрі – мемлекеттік сараптаe ұйымы) болып табылатын шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын жүзеге асырады және Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді басқару жүйесінің (бұдан әрі – ДҚБЖ) бірыңғай дерекқорын пайдалана отырып, "Дәрілік заттарды сараптау" бағдарламасында мемлекеттік сараптау ұйымы жүргізеді.
3. Мемлекеттік сараптау ұйымы сараптамаға өтінішті қабылдағаннан кейін және тіркегеннен кейін бір жұмыс күні ішінде www.dari.kz интернет-ресурсында ("Сараптама жұмыстары жөніндегі мәліметтер" деген бөлімде) өтініштің түскені туралы ақпаратты орналастырады және Мемлекеттік сараптау ұйымы бағдарламасынан осы ақпаратты ДҚБЖ жүйесіне береді.
4. Мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді өткізу үшін сараптамаға берілген дәрілік зат туралы ақпарат, сондай-ақ сараптаманың барлық кезеңдері құпия ақпарат болып табылады.
Дәрілік заттар сараптамасына жататын құпия ақпаратқа рұқсаты бар тұлғалар оның құпиялылығын сақтайды.
5. Дәрілік затты сараптау құнына төлемді өтініш беруші "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 63-бабына сәйкес сәйкес сараптама ұйымының шотына төлейді.
6. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника айналысы саласындағы мемлекеттік сараптау ұйымы (мемлекеттік сараптау ұйымы) - дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық техникаға сараптама жүргізу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілейтін ұйым;
2) өтініш беруші – дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді жүргізуге өтініш, құжаттар мен материалдарды ұсынатын әзірлеуші, өндіруші-ұйым, тіркеу куәлігін ұстаушы немесе олардың мүддесін білдіретін уәкілетті сенімді тұлға;

3) организация-производитель лекарственного средства - индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее производство или одну или несколько стадий производства;
4) держатель регистрационного удостоверения - разработчик, организация-производитель, организация, имеющая документ от производителя на право владения регистрационным удостоверением, несущий ответственность за безопасность, эффективность и качество лекарственного средства;
5) регистрационное досье - комплект документов и материалов установленного содержания, представляемый к заявлению на экспертизу, на основании которых делается обоснованный вывод об эффективности, безопасности и качества лекарственного средства;
6) внесение изменений в регистрационное досье - изменения, вносимые заявителем в регистрационное досье в течение действия регистрационного удостоверения, отрицательно не влияющие на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства и подлежащие экспертизе;
7) заключение о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства - документ, содержащий результаты экспертизы заявленного лекарственного средства и рекомендации о его государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье или об отказе в них;
8) нормативный документ по контролю за качеством и безопасностью лекарственных средств, изделий медицинского назначения - документ, устанавливающий комплекс требований к качеству лекарственного средства, изделиям медицинского назначения, а также методик его определения, обеспечивающих их одинаковую безопасность и качество;
9) безопасность лекарственных средств - отсутствие недопустимого риска, связанного с возможностью нанесения вреда жизни, здоровью человека и окружающей среде;
10) эффективность лекарственных средств – совокупность характеристик, обеспечивающих достижение профилактического, диагностического, лечебного и (или) реабилитационного эффекта;
11) воспроизведенный лекарственный препарат (генерик) – лекарственный препарат, идентичный оригинальному лекарственному средству по составу активных субстанций, лекарственной форме, показателям качества, безопасности, эффективности и поступившее в обращение после истечения срока действия охранных документов на оригинальное лекарственное средство;
12) биоэквивалентность - сравнительная характеристика двух лекарственных средств при одинаковых условиях, которая подтверждает их фармацевтическую и биологическую эквивалентность в отношении эффективности и безопасности после использования в одинаковых молярных дозах;

3) дәрілік затты өндіруші ұйым – өндірісті немесе өндірістің бір не бірнеше кезеңін жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
4) тіркеу куәлігін ұстаушы – әзірлеуші, өндіруші ұйым, дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы үшін жауапты өндіруші берген тіркеу куәлігін иелену құқығына құжаты бар ұйым;
5) тіркеу деректері – сараптамаға берілген өтінішке ұсынылатын белгіленген мазмұндағы құжаттар мен материалдардың жиынтығы, олардың негізінде дәрілік заттың тиімділігі, қауіпсіздігі және сапасы туралы негізделген қорытынды жасалады;
6) тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу – тіркеу куәлігінің қолданылуы кезінде дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына теріс әсер етпейтін және сараптамаға жататын тіркеу деректеріне өтініш беруші енгізетін өзгерістер;
7) дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды – өтініш берілген дәрілік затты сараптау нәтижелерінен және оны мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу немесе олардан бас тарту туралы ұсынымдардан тұратын құжат;
8) дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат – дәрілік затты мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде уәкілетті орган берген нөмірмен өндіруші ұйым бекіткен дәрілік заттың сапасына қойылатын талаптардың, сондай-ақ оның сериясына қарамастан дәрілік заттың бірдей қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз ететін оны айқындау әдістемелерінің кешенін белгілейтін құжат;
9) дәрілік заттардың қауіпсіздігі – адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіру мүмкіндігімен байланысты жол беруге болмайтын қаупінің болмауы;
10) дәрілік заттардың тиімділігі – профилактикалық, диагностикалық, емдеу және (немесе) оңалту әсеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін сипаттамалар жиынтығы;
11) жаңартылған дәрілік препарат (генерик) – түпнұсқалық дәрілік затқа белсенді субстанциялар құрамы, дәрілік түрі, сапа, қауіпсіздік, тиімділік көрсеткіштері бойынша сәйкес келетін және түпнұсқалық дәрілік затқа берілген қорғау құжаттарының қолданылу мерзімі өткеннен кейін айналысқа түскен дәрілік препарат;
12) биобаламалылығы – бірдей молярлы дозаларда пайдаланғаннан кейін олардың тиімділігі мен қауіпсіздігіне қатысты олардың фармацевтикалық және биологиялық баламалылығын растайтын бірдей жағдайлардағы екі дәрілік заттың салыстырмалы сипаттамасы;

13) процедура "биовейвер" – процедура, в соответствии с которой определение эквивалентности воспроизведенного лекарственного средства (генерика) проводится на основании биофармацевтической системы классификации и результатов сравнительных исследований вне организма (ин-витро) с использованием испытания "Растворение" и применяется для твердых лекарственных форм немедленного высвобождения;
14) биодоступность - скорость и степень, с которой активное вещество всасывается из лекарственной формы и становится доступным в месте действия;
15) лекарственные препараты биологического происхождения – препараты, содержащие биологические белки (гормоны, цитокины, факторы свертывания крови, в том числе низкомолекулярные гепарины, инсулины, моноклональные антитела, ферменты, колониестимулирующие факторы, препараты, созданные на базе клеток тканей, полученные с помощью генно-инженерных и гибридомных технологий);
16) биосимиляр – лекарственное средство биологического происхождения или биотехнологическое лекарственное средство, подобное с произведенным оригинальным лекарственным средством и представленное на регистрацию после истечения срока действия охранного документа на оригинальное лекарственное средство;
17) гомеопатические препараты - одно- или многокомпонентные лекарственные средства, содержащие сверхмалые дозы веществ растительного, животного, минерального происхождения, изготовленные или произведенные по специальной технологии, применяемые по гомеопатическим правилам;
18) лекарственная субстанция - вещество или смесь веществ, вне зависимости от природы происхождения, обладающие определенной фармакологической активностью, предназначенные для производства и изготовления лекарственных препаратов;
19) лекарственное растительное сырье - свежие или высушенные растения или их части, используемые для производства или изготовления лекарственных средств;
20) биофармацевтическая система классификации (далее - БСК) - научная система классификации активных веществ на основе их растворимости в средах с определенным показателем кислотности/щелочности (pH) и степени проникания через стенку кишечника;
21) референтный препарат - оригинальный лекарственный препарат, предназначенный для сравнения с ним генерика или биосимиляра;
22) Надлежащая производственная практика - составная часть системы обеспечения качества, гарантирующая производство и контроль качества лекарственных средств по стандартам в соответствии с их предназначением и требованиями регистрационного досье;
23) биотехнологические лекарственные средства – биологические лекарственные средства, произведенные путем биотехнологических процессов с применением технологии рекомбинантной ДНК, метода контролируемой экспрессии генов, кодирующих выработку биологически активных белков, метода гибрида и моноклональных антител, а также генотерапевтические и соматотерапевтические лекарственные средства генно-инженерной модификации;

13) "биовейвер" рәсімі – жаңартылған дәрілік заттың (генерик) эквиваленттілігін анықтауды организмнен тыс биофармацевтикалық жіктеу жүйесі және "Еріту" сынағы пайдаланылатын салыстырмалы зерттеулер (ин-витро) нәтижелері негізінде жүргізілетін және босап шығуы жедел қатты дәрілік нысандарға қолданылатын рәсім;
14) биоқолжетімділік – белсенді зат дәрілік нысаннан сіңірілетін және әсер ету орнында қолжетімді болатын жылдамдық пен дәреже;
15) биологиялық тектегі дәрілік препараттар – құрамында биологиялық ақуыздар бар препараттар (гормондар, цитокиндер, қан ұю факторлары, соның ішінде төмен молекулалы гепариндер, инсулиндер, моноклональды антиденелер, ферменттер, шоғырларды ынталандырушы факторлар, гендік-инженерлік және гибридті технологиялардың көмегімен алынған, тін жасушалары негізінде жасалған препараттар);
16) биосимиляр – биологиялық тектегі дәрілік зат немесе түпнұсқалық өндірілген дәрілік затқа ұқсас және түпнұсқалық дәрілік затқа берілген қорғау құжаты әсерінің мерзімі өткеннен кейін тіркеуге ұсынылған биотехнологиялық дәрілік зат;
17) гомеопатиялық препараттар – гомеопатиялық қағидалар бойынша қолданылатын арнаулы технологиямен дайындалған немесе өндірілген, құрамында өсімдік, жануар, минерал тектес заттардың ең төмен дозалары бар бір- немесе көпкомпонентті дәрілік заттар;
18) дәрілік субстанция – дәрілік препараттарды өндіру мен дайындауға табиғи шығу тегіне қарамастан белгілі бір фармакологиялық белсенділігі бар зат немесе заттардың қоспасы;
19) дәрілік өсімдік шикізаты – жас немесе кептірілген өсімдіктер немесе олардың дәрілік заттарды өндіру немесе даярлау үшін пайдаланылатын бөліктері;
20) биофармацевтикалық жіктеу жүйесі (бұдан әрі - БЖЖ) – белгілі бір қышқылдық/сілтілік көрсеткіштегі (pH) орталарда ерігіштігінің және ішек қабырғасы арқылы өту дәрежесінің негізінде белсенді заттарды жіктеудің ғылыми жүйесі;
21) референтті препарат – онымен генерикті немесе биосимилярды салыстыруға арналған түпнұсқалық дәрілік препарат;
22) Тиісті өндірістік практика – тіркеу деректерінің талаптарына және олардың тағайындалуына сәйкес стандарттар бойынша дәрілік заттардың өндірісі мен сапасын бақылауға кепілдік беретін сапамен қамтамасыз ету жүйесінің құрамдас бөлігі;
23) биотехнологиялық дәрілік заттар – рекомбинантты ДНҚ технологиясы қолданылатын биотехнологиялық үдерістер жолымен биологиялық белсенді ақуыздардың өндірілуін кодтайтын, бақыланатын гендер экспрессиясы, гибрид және моноклональды антиденелер алу әдісімен өндірілген биологиялық дәрілік зат, сондай-ақ гендік-инженерлік түрлендірілген гендік терапиялық және соматика терапиялық дәрілік зат;

24) радиофармацевтические лекарственные средства – лекарственные средства, содержащие один или несколько радионуклидов (радиоактивных изотопов) и применяемые для диагностики и лечения заболевания. К радиофармацевтическим лекарственным средствам относятся генераторы радионуклидные, радионуклидный набор, прекурсор радионуклида;
25) генератор радионуклидный – система, содержащая фиксированный первичный (родительский) радионуклид, из которого образуются вторичные (дочерние) радионуклиды, извлекающиеся путем элюирования или другим способом и применяемые для диагностики или лечения заболевания;
26) радионуклидный набор (кит) – лекарственное средство, которое должно быть объединено или смешано с радионуклидом или радионуклидами в готовом радиофармацевтическом лекарственном средстве, как правило, перед его применением;
27) прекурсор радионуклида – радионуклид, предназначенный для введения радиоактивной метки в другое вещество перед его применением;
28) хорошо изученное медицинское применение - медицинское применение активного вещества, входящего в состав лекарственного средства, эффективность которого хорошо изучена, признана, степень безопасности приемлема и подтверждена подробными библиографическими ссылками на опубликованные данные по послерегистрационным, эпидемиологическим исследованиям, и прошло не менее 15 лет с даты первого систематического и документированного применения лекарственного средства;
29) исследование эквивалентности - исследование, которое определяет эквивалентность между генериком и референтным лекарственным средством при использовании исследований ин-виво и (или) ин-витро;
30) исследование эквивалентности ин-витро на основании БСК - комплексное исследование, которое базируется на классификации активного вещества согласно БСК и растворении лекарственного средства, а также включает сравнение профилей растворения генерика и референтного лекарственного средства в трех средах;
31) инструкция по медицинскому применению лекарственного средства – утвержденная информация о медицинском применении лекарственного средства в Республике Казахстан;
32) нерациональная комбинация состава лекарственных средств – состав лекарственного средства, не соответствующий предполагаемым фармакологическим свойствам и действию;
33) авторизованный генерик (автогенерик) – лекарственный препарат, идентичный зарегистрированному препарату, выпускаемый тем же производителем, но отличающийся торговыми наименованиями и ценой.
7. Экспертизе при государственной регистрации в Республике Казахстан подлежат лекарственные средства, зарегистрированные в стране-производителе.

24) радиофармацевтикалық дәрілік заттар – құрамында бір немесе бірнеше радионуклидтер (радиобелсенді изотоптар) бар және ауруды диагностикалау мен емдеу үшін қолданылатын дәрілік заттар. Радиофармацевтикалық дәрілік заттарға радионуклидті генераторлар, радионуклидті жинақ, радионуклид прекурсоры жатады;
25) радионуклидті генератор – ауруды диагностикалау немесе емдеу үшін қолданылатын және элюирлеу жолымен немесе басқа тәсілмен шығарылатын Қайталамалік (еншілес) радионуклидтерді түзетін, құрамында бекітілген бастапқы (ата-аналық) радионуклид бар кез келген жүйе;
26) радионуклидті жинақ (кит) – дайын радиофармацевтикалық дәрілік затта, әдетте, оны қолданар алдында радионуклидпен немесе радионуклидтермен біріктірілуі немесе араласуы тиіс кез келген дәрілік зат;
27) радионуклид прекурсоры – радиоактивті белгісін оны қолданар алдында басқа затқа енгізуге арналған кез келген радионуклид;
28) жақсы зерделенген медициналық қолдану – оның тиімділігі жақсы зерделенген, мойындалған және тіркелгеннен кейінгі, эпидемиологиялық зерттеулер бойынша жарияланған деректерге толық библиографиялық сілтемелермен расталған және дәрілік заттың алғашқы жүйелі және құжатталған қолданылу күнінен бастап кемінде 15 жыл өткен дәрілік заттың құрамына кіретін Активті заттың медицинада қолданылуы;
29) баламалылығын зерттеу – ин-виво және (немесе) ин-витро зерттеулерін пайдалану кезінде генерик пен референтті дәрілік зат арасындағы баламалылықты айқындайтын зерттеу;
30) БЖЖ негізінде ин-витро баламалылығын зерттеу – БЖЖ сәйкес белсенді зат жіктеуішінде орналасқан, сондай-ақ үш ортадагенериктің және референттік дәрілік заттың еру бейінін салыстыруды қамтитын кешенді зерттеулер;
31) дәрілік заттың медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық – Қазақстан Республикасында дәрілік заттың медицинада қолданылуы туралы бекітілген ақпарат;
32) дәрілік заттар құрамының ұтымсыз комбинациясы – болжамды фармакологиялық қасиеттері мен әсеріне сәйкес келмейтін дәрілік заттың құрамы;
33) авторландырылған генерик (автогенерик) – тіркелген препаратпен бірдей бір өндіруші шығаратын, бірақ саудалық атаулары мен бағаларында айырмашылығы бар дәрілік препарат.
7. Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу кезінде сараптамаға өндіруші елде тіркелген дәрілік заттар жатады.

8. Экспертиза не проводится на лекарственные средства под одним наименованием, имеющие разный состав активных веществ.
9. Для лекарственных средств отечественного производства, производимых для внутреннего рынка страны и предназначенных для экспорта под разными торговыми названиями, проводится экспертиза с выдачей одного заключения о безопасности, эффективности и качестве при условии подтверждения производителем идентичности состава, технологического процесса, методов и методик контроля качества лекарственного средства.
10. Клинические исследования лекарственных средств, заявленных к экспертизе, разрабатываются, проводятся в соответствии с положениями надлежащей клинической практики.
11. Доклинические исследования лекарственных средств, заявленных к экспертизе, разрабатываются, проводятся в соответствии с положениями надлежащей лабораторной практики.
12. Информация в инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, предлагаемой для Республики Казахстан должна соответствовать информации, изложенной в общей характеристике препарата, одобренной уполномоченными государственными органами страны производителя или страны держателя регистрационного удостоверения (инструкции по медицинскому применению для стран Содружества Независимых Государств (далее – СНГ)).
Инструкция по медицинскому применению генерика должна соответствовать общей характеристике препарата (инструкции по медицинскому применению для стран СНГ) оригинального лекарственного препарата. В случае отличия показаний к применению в сторону расширения, или режима дозирования или пути введения в инструкции по медицинскому применению генерика от оригинального лекарственного препарата следует предоставить результаты соответствующих клинических исследований.
2. Порядок предоставления регистрационного досье
13. Экспертиза лекарственных средств при государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье и проводится на основании заявления на проведение экспертизы лекарственного средства в Республике Казахстан согласно приложению 1 к настоящим правилам, договора, заключенного между заявителем и государственной экспертной организацией на проведение экспертизы.
К заявлению предоставляются:
1) регистрационное досье, содержащее документы и материалы, указанные в Списке документов регистрационного досье, предоставляемых при экспертизе лекарственных средств в Республике Казахстан, произведенных не в условиях Надлежащей производственной практики) согласно приложению 2 (далее - Список) и в Перечне документов регистрационного досье, предоставляемых при экспертизе лекарственных средств Республике Казахстан в формате Общего технического документа (для лекарственных средств, произведенных в условиях Надлежащей производственной практики) согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – формат ОТД). Регистрационное досье предоставляется на электронном носителе в формате межплатформенного электронного документа (pdf формат);

8. Атауы бір белсенді заттарының құрамы әртүрлі дәрілік заттарға сараптама жүргізілмейді.
9. Елдегі ішкі нарық үшін өндірілген және әртүрлі саудалық атаулармен экспортқа шығаруға арналған отандық өндірістің дәрілік заттары үшін өндіруші дәрілік заттар құрамының, технологиялық процесінің, сапасын бақылау әдістері мен әдістемелерінің бірдей екенін растаған жағдайда қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы бір қорытынды бере отырып сараптама жүргізіледі.
10. Сараптауға ұсынылған дәрілік заттарды клиникалық зерттеу тиісті клиникалық практика қағидаларына сәйкес әзірленіп, жүргізіледі.
11. Сараптауға ұсынылған дәрілік заттарды клиникаға дейінгі зерттеу тиісті зертханалық практика қағидаларына сәйкес әзірленіп, жүргізіледі.
12. Қазақстан Республикасы үшін ұсынылған дәрілік заттың медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулығындағы ақпарат өндіруші елдің немесе тіркеу куәлігін ұстаушы елдің уәкілетті мемлекеттік органдары мақұлдаған препараттың жалпы сипаттамасында жазылған ақпаратқа сай келуі тиіс (Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрі – ТМД) елдері үшін медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтар).
Генериктің медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулығы түпнұсқалық дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына сәйкес келуі тиіс (ТМД елдері үшін медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтар). Қолдану бойынша көрсетілімдер генериктің медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулығында кеңею немесе дозалау режимі немесе енгізу жолдары жағына түпнұсқалық дәрілік препараттан айырмашылық болған жағдайда тиісті клиникалық зерттеу нәтижелері ұсынылуы керек.
2. Тіркеу деректерін ұсыну тәртібі
13. Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде дәрілік заттарды сараптау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында дәрілік затқа сараптама жүргізуге берілген өтініштің, өтініш беруші мен мемлекеттік сараптама ұйымы арасында сараптама жүргізуге жасасқан шарттың негізінде жүргізіледі.
Өтінішке:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Тиісті өндірістік практика жағдайында өндірілмеген Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды сараптау кезінде ұсынылатын тіркеу деректерінің құжаттар тізімінде (бұдан әрі - Тізім) және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес (Тиісті өндірістік практика жағдайында өндірілген дәрілік заттар үшін) Жалпы техникалық құжат форматында (бұдан әрі – ЖТҚ форматы) Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды сараптау кезінде ұсынылатын тіркеу деректерінің құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттар мен материалдарды қамтитын тіркеу деректері. Тіркеу деректері электрондық тасығышта платформааралық электрондық құжат форматында (pdf формат) ұсынылады;

2) образцы лекарственных средств, стандартные образцы лекарственных субстанций и их примесей в количествах, достаточных для трехкратного анализа;
3) специфические реагенты, расходные материалы, применяемые при проведении испытаний лекарственных средств (в исключительных случаях и на условиях возврата).
14. Экспертиза проводится после оплаты полной стоимости за экспертизу при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье.
15. Документы Модуля 1 (кроме пунктов 1.4, 1.5, 1.6) формата ОТД, Модуля 3 формата ОТД: спецификации (3.2.P.5.1.), аналитические методики (3.2.Р.5.2.), обоснование спецификаций (3.2.Р.5.6.), а также части 1-2 Списка предоставляются с аутентичным переводом на русский язык.
16. Регистрационное досье на лекарственное средство, произведенное в условиях Надлежащей производственной практики, составляется по формату ОТД.
Регистрационное досье в формате ОТД составляется:
1) организациями-производителями дальнего зарубежья;
2) организациями-производителями стран СНГ - через два года после получения сертификата Надлежащей производственной практики;
3) организациями-производителями Республики Казахстан - через четыре года после получения сертификата Надлежащей производственной практики.
17. Регистрационное досье на лекарственное средство, произведенное организациями-производителями в условиях Надлежащей производственной практики, но ранее зарегистрированное в стране-производителе не в формате ОТД, предоставляется согласно Списку приложения 2 к настоящим Правилам.
18. Каждый модуль на электронном носителе должен быть представлен отдельным файлом (папкой) с ссылочными закладками на разделы модуля; заявитель обеспечивает надлежащее качество сканированных документов в электронной версии регистрационного досье.
19. На экспертизу различных лекарственных форм одного и того же лекарственного средства заявитель представляет отдельные заявления и регистрационные досье на каждую лекарственную форму.
20. При условии одновременной подачи на экспертизу одной лекарственной формы с различной дозировкой, концентрацией, объемом заполнения заявитель представляет одно заявление и регистрационное досье с приложением макетов упаковок и этикеток на каждую дозировку, концентрацию, объем заполнения и количество доз в упаковке.
21. На экспертизу при перерегистрации лекарственного средства предоставляются Модули 1-3 формата ОТД или части 1 - 2 Списка, а также из части 4 Списка и Модуля 5 формата ОТД документы и материалы:
отчеты пострегистрационных клинических исследований эффективности и безопасности, при наличии;
периодически обновляемый отчет по безопасности за последние 5 лет нахождения препарата на фармацевтическом рынке Республики Казахстан с кратким аутентичным переводом на русский язык основных разделов.

2) үш рет талдауға жеткілікті мөлшердегі дәрілік заттардың үлгілері, дәрілік субстанциялардың және олардың қоспаларының стандартты үлгілері;
3) дәрілік заттарға сынақ жүргізу кезінде қолданылатын арнайы реагенттер, шығыс материалдары (айрықша жағдайларда және қайтару шартымен) қоса ұсынылады.
14. Сараптама мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде сараптаманың толық құны төленген соң жүргізіледі.
15. ЖТҚ форматындағы 1 Модуль (1.4, 1.5, 1.6-тармақтарынан басқа), ЖТҚ форматындағы 3 Модуль құжаттары: ерекшеліктер (3.2.P.5.1.), талдау әдістемелері (3.2.Р.5.2.), ерекшеліктерге негіздеме (3.2.Р.5.6.), сондай-ақ Тізімнің 1-2-бөліктері орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен ұсынылады.
16. Тиісті өндірістік практика жағдайында өндірілген дәрілік заттың тіркеу деректері ЖТҚ форматы бойынша жасалады.
ЖТҚ форматындағы тіркеу деректерін:
1) алыс шетелдің өндіруші ұйымдары;
2) Тиісті өндірістік практика сертификатын алғаннан кейін екі жылдан кейін ТМД елдерінің өндіруші ұйымдары;
3) Тиісті өндірістік практика сертификатын алғаннан кейін төрт жылдан соң Қазақстан Республикасының өндіруші ұйымдары жасайды.
17. Өндіруші ұйымдар Тиісті өндірістік практика жағдайында өндірген, бірақ бұрын өндіруші-елде ЖТҚ форматында тіркелмеген дәрілік заттың тіркеу деректері осы Қағидаларға 2-қосымшаның Тізіміне сәйкес ұсынылады.
18. Электрондық тасығыштағы әрбір модуль сілтеме қосымшасымен модуль бөлімдеріне бөлек файл (папка) түрінде көрсеткіштеріме ұсынылуға тиіс; өтініш беруші тіркеу деректерінің электрондық нұсқасында сканерленген құжаттардың тиісті сапасын қамтамасыз етеді.
19. Сол бір дәрілік заттың әртүрлі дәрілік нысанын сараптауға өтініш беруші әрқайсысына жеке өтініштер және әрбір дәрілік нысанға тіркеу деректерін ұсынады.
20. Дозалануы, концентрациясы, толтырылу көлемі әртүрлі бір дәрілік түрді сараптамаға бір мезгілде берген жағдайда өтініш беруші бір өтініш және әр дозалануына, концентрацияға, толтырылу көлеміне және қаптамадағы дозалар мөлшеріне қаптамалар макеттері мен заттаңбалар қосымшасы берілген тіркеу деректерін ұсынады.
21. Дәрілік затты қайта тіркеу кезінде сараптамаға ЖТҚ форматындағы 1-3 Модульдер немесе Тізімнің 1-2-бөліктері, сондай-ақ Тізімнің 4-бөлімінен және ЖТҚ форматындағы 5 Модульінен құжаттар және материалдар:
тиімділік пен қауіпсіздіктің тіркеуден кейінгі клиникалық зерттеулерінің есептері, бар болса;
негізгі бөлімдерінің орыс тіліне қысқаша тең түпнұсқалы аудармасымен препараттың Қазақстан Республикасы фармацевтикалық нарығындағы соңғы 5 жыл ішіндегі қауіпсіздігі туралы мерзім сайын жаңартылатын есебі ұсынылады.

22. Материалы Модулей 4 и 5 формата ОТД и частей 3 и 4 Списка должны соответствовать требованиям к материалам регистрационного досье согласно приложению 4 к настоящим правилам; инструкция по медицинскому применению лекарственного средства разрабатывается на каждую лекарственную форму; в инструкции отражается информация, которая должна быть отражена в инструкции по медицинскому применению в соответствии с приложению 5 к настоящим Правилам.
3. Особенности предоставления документов и материалов
регистрационного досье на различные виды лекарственных средств
23. Для экспертизы при государственной регистрации оригинального лекарственного средства и его новых лекарственных форм, в том числе иммунобиологического препарата предоставляются два полных комплекта регистрационного досье.
На момент подачи заявления на экспертизу лекарственного средства в регистрационном досье должны быть данные клинических исследований I – III фазы, за исключением пандемичных вакцин.
24. Для доказательства эквивалентности генерика с референс-препаратом в Модуле 5 формата ОТД или части 4 Списка регистрационного досье генерика в зависимости от фармакологических свойств и лекарственной формы предоставляется:
1) отчет сравнительных фармакокинетических исследований (исследования биоэквивалентности);
2) отчет сравнительных фармакодинамических клинических исследований;
3) отчет сравнительных исследований терапевтической эквивалентности;
4) отчет сравнительных ин-витро исследований.
Обоснование выбора исследования эквивалентности проводится с учетом следующего:
для лекарственных средств, для которых возможно получить измеряемые концентрации активного вещества в биологической жидкости (плазма, моча), представляются отчеты сравнительных фармакокинетических исследований;
для лекарственных средств, для которых невозможно получить измеряемые концентрации активного вещества в соответствующей биологической жидкости, представляются отчеты сравнительных фармакодинамических клинических исследований;
для лекарственных средств, для которых невозможно определить фармакокинетический профиль, найти приемлемые фармакодинамические конечные точки активного вещества, представляются отчеты сравнительных клинических исследований терапевтической эквивалентности;
процедура биовейвер для лекарственных средств системного действия для орального применения с немедленным высвобождением, содержащих субстанции класса 1 биофармацевтической системы классификации (БСК).
25. От заявителя, имеющего документ, подтверждающий соответствие производства надлежащей производственной практики стран-регионов Международная конференция по гармонизации технических требований к регистрации лекарственных препаратов для человека (ICH), Международная система сотрудничества фармацевтических инспекций (РIС/S), Республики Казахстан, не требуется предоставление отчетов исследований эквивалентности внутри организма (in vivo) при условии, что:

22. ЖТҚ форматындағы 4 және 5 Модульдерінің және Тізімнің 3 және 4 бөліктерінің материалдары осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес талаптарға сәйкес болуы тиіс; дәрілік заттың медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық әрбір дәрілік нысанға әзірленеді; нұсқаулықта осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта сипатталатын ақпарат көрсетілуі тиіс.
3. Дәрілік заттардың әр түрлеріне тіркеу деректерінің
құжаттары мен материалдарын ұсыну ерекшеліктері
23. Түпнұсқалық дәрілік зат пен оның жаңа дәрілік нысандарын, соның ішінде иммунобиологиялық препаратты мемлекеттік тіркеу кезінде сараптама үшін тіркеу деректерінің екі толық жиынтығы ұсынылады.
Дәрілік зат сараптамасына өтініш беру сәтінде тіркеу деректерінде пандемиялық вакциналарды қоспағанда, I – III фазадағы клиникалық зерттеулер деректері болуы тиіс.
24. Генериктің референс-препаратпен баламалылығын дәлелдеу үшін ЖТҚ форматының 5 Модулінде немесе генерикті тіркеу деректері тізімінің 4-бөлігінде фармакологиялық қасиеттеріне және дәрілік нысандарына қарай мыналар ұсынылуы тиіс:
1) салыстырмалы фармакокинетикалық зерттеулер есебі (биобаламалылық зерттеу);
2) салыстырмалы фармакодинамикалық клиникалық зерттеулер есебі;
3) терапиялық баламалылығын салыстырмалы зерттеулер есебі;
4) салыстырмалы ин-витро зерттеулер есебі.
Баламалылық зерттеуді таңдау негіздемесі мыналарды ескере отырып жүргізіледі:
1) активті заттың өлшенетін концентрацияларын биологиялық сұйықтықта (плазма, несеп) алу мүмкіндігі бар дәрілік заттар үшін салыстырмалы фармакокинетикалық зерттеулер есептері ұсынылады;
2) активті заттың өлшенетін концентрацияларын тиісті биологиялық сұйықтықта алу мүмкіндігі жоқ дәрілік заттар үшін салыстырмалы фармакодинамикалық клиникалық зерттеулер есептері ұсынылады;
3) активті заттың фармакокинетикалық бейінін анықтау, оңтайлы фармакодинамикалық соңғы нүктелерін табу мүмкін емес дәрілік заттар үшін терапиялық баламалылығының салыстырмалы клиникалық зерттеулерінің есептері ұсынылады;
4) құрамында биофармацевтикалық жіктеу жүйесінің (БЖЖ) 1 класты субстанциялары бар жылдам босап шығатын ішке қолдануға арналған жүйелі әсер ететін дәрілік заттарға арналған биовейвер рәсімі.
25. Өңір елдерінің, Адамға арналған дәрілік препараттарды тіркеуге қойылатын техникалық талаптарды үйлестіру жөніндегі халықаралық конференция (ICH), Фармацевтикалық инспекциялар ынтымақтастығының халықаралық жүйесі (РІC/S) Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практикасына өндірісінің сәйкестігін растайтын құжаты бар өтініш берушіден организм ішіндегі (in vivo) баламалылығын зерттеу есептерін ұсыну мынадай жағдайларда талап етілмейді:

1) лекарственные средства для парентерального применения (внутривенно, подкожно или внутримышечно) в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активного вещества, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом концентрациях; некоторые вспомогательные вещества (в частности буферные растворы, консерванты, антиоксиданты) могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и (или) эффективность лекарственного средства (исключение – препараты железа, аминокислот, производные крахмала, желатина, комплексообразующие препараты);
2) лекарственные средства для приема внутрь в форме водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активного вещества, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом;
3) лекарственные средства в форме порошков для приготовления водных растворов, если раствор отвечает требованиям подпунктов 1 или 2 настоящего пункта;
4) лекарственные средства, которые являются газами;
5) ушные или глазные лекарственные средства, изготовленные в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом концентрациях; некоторые вспомогательные вещества (в частности буферные растворы, консерванты, вещества, корректирующие плотность, или загустители) могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и (или) эффективность лекарственного средства;
6) лекарственные средства местного действия в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом концентрациях;
7) лекарственные средства, которые являются водными растворами и предназначены для ингаляций небулайзером или в виде назальных спреев, применяемые с помощью практически одинаковых устройств доставки лекарственного средства и содержащие одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, такие же вспомогательные вещества в сравнимых концентрациях, что и референтный препарат; некоторые вспомогательные вещества могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и (или) эффективность лекарственного средства (исключение – препараты, содержащие гормоны, препараты с противообструктивным действием);

1) референтті препаратпен салыстырмалы концентрациялардағы бірдей немесе ұқсас қосалқы заттары бар референтті препарат сияқты белсенді затының сапалық және сандық құрамы бірдей сулы ерітінділер түріндегі парентеральді қолдануға арналған (венаішілік, тері астына немесе бұлшықет ішілік) дәрілік заттар; кейбір қосалқы заттар (атап айтқанда, буферлік ерітінділер, консерванттар, антиоксиданттар) аталған концентрацияларда олардың дәрілік зат (темір, амин қышқылы препараттары, крахмал, желатин туындылары, кешен түзетін препараттар саналмайды) қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне ықпал етпейтіні кез келген тәсілмен дәленденген жағдайда ерекшелене алады;
2) референтті препаратпен салыстырмалы концентрациялардағы бірдей немесе ұқсас қосалқы заттары бар референтті препарат сияқты Активті заттың сапалық және сандық құрамы бірдей сулы ерітінділер түріндегі ішуге арналған дәрілік заттар;
3) егер ерітінді осы тармақтың 1 немесе 2-тармақшаларының талаптарына сәйкес келсе, сулы ерітінділер дайындауға арналған ұнтақтар нысанындағы дәрілік заттар;
4) газ болып есептелетін дәрілік заттар;
5) референтті препаратпен салыстырмалы концентрациялардағы бірдей немесе ұқсас қосалқы заттары бар референтті препарат сияқты активті заттардың сапалық және сандық құрамы бірдей сулы ерітінділер түрінде дайындалған құлаққа немесе көзге арналған дәрілік заттар; кейбір қосалқы заттар (буферлік ерітінділер, консерванттар, тығыздықты түзететін заттар немесе қоюландырғыштар) аталған концентрацияларда олардың дәрілік зат қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне ықпал етпейтіні кез келген тәсілмен дәленденген жағдайда ерекшелене алады;
6) референтті препаратпен салыстырмалы концентрациялардағы бірдей немесе ұқсас қосалқы заттары бар референтті препарат сияқты активті заттардың сапалық және сандық құрамы бірдей сулы ерітінділер түріндегі жергілікті әсер ететін дәрілік заттар;
7) референтті препаратпен салыстырмалы концентрацияларда болатын қосалқы заттар, сапалық және сандық құрамы бірдей активті заттары бар және дәрілік затты жеткізетін бірдей құрылғылар көмегімен қолданылатын мұрын спрейлері түріндегі немесе небулайзермен ингаляциялауға арналған сулы ерітінділер болып табылатын дәрілік заттар; кейбір қосалқы заттар аталған концентрацияларда олардың дәрілік зат қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне ықпал етпейтіні кез келген тәсілмен дәленденген жағдайда ерекшелене алады (құрамында гормондары бар препараттар, обструкцияға қарсы әсер ететін препараттар саналмайды);

8) лекарственные средства системного действия в виде водных растворов для ректального или вагинального применения, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и референтный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с референтным препаратом концентрациях, некоторые вспомогательные вещества могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и (или) эффективность лекарственного средства;
9) лекарственные средства произведены в условиях полного переноса (трансфера) производственных и технологических процессов в Республику Казахстан.
Требования настоящего пункта распространяются на лекарственные средства, находящиеся на этапе экспертных работ.
26. Заявитель предоставляет доказательства эквивалентности ин-виво в случае, когда существует риск того, что возможные различия в биодоступности могут привести к терапевтической неэквивалентности генерика референс-препарату:
1) лекарственные средства системного действия для орального применения с немедленным высвобождением, если к ним применены один или несколько следующих критериев:
узкий спектр терапевтического действия (предел эффективность/безопасность), крутой наклон кривой доза - ответ;
документально подтвержденные проблемы по биодоступности или бионеэквивалентности, связанные с активным веществом или ее формами (не имеющих отношения к растворению);
данные о том, что на биоэквивалентность могут влиять полиморфизм активного вещества, вспомогательные вещества, о которых известно, что они влияют на прохождение в желудочно-кишечном тракте (далее – ЖКТ), проницаемость в ЖКТ и, таким образом, на абсорбцию и (или) стабильность активного вещества в ЖКТ;
2) лекарственные средства системного действия, не предназначенные для орального или парентерального применения (такие, как трансдермальные пластыри, суппозитории, никотиновые жевательные резинки, гели тестостерона и трансдермальные контрацептивы);
3) лекарственные средства системного действия с модифицированным (пролонгированным, замедленным) высвобождением;
4) лекарственные средства системного действия с фиксированной комбинацией, в которых как минимум для одного активного вещества требуется проведение исследования ин-виво;
5) лекарственные средства несистемного действия, в частности для орального, назального, офтальмологического, дерматологического, ректального или вагинального применения, без системной абсорбции, которые не является водными растворами; в таком случае эквивалентность доказывают путем проведения, сравнительных клинических исследований терапевтической эквивалентности или фармакодинамических исследований, дерматофармакокинетических исследований и (или) исследований ин-витро;

8) референтті препаратпен салыстырмалы концентрациялардағы бірдей немесе ұқсас қосымша заттары бар референтті препарат сияқты белсенді заттардың сапалық және сандық құрамы бірдей ректальді немесе қынаптық қолдануға арналған сулы ерітінділер түріндегі жүйелі әсер ететін дәрілік заттар, кейбір қосымша заттар аталған концентрацияларда олардың дәрілік зат қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне ықпал етпейтіні кез келген тәсілмен дәленденген жағдайда ерекшеленуі мүмкін;
9) дәрілік заттар өндірістік және технологиялық үдерістері Қазақстан Республикасына толық тасымалдану (трансфер) жағдайында өндірілген дәрілік заттар.
Осы тармақтың талаптары сараптамалық жұмыстар кезеңіндегі дәрілік заттарға қолданылады.
26. Биоқолжетімділігіндегі мүмкін айырмашылықтар генериктің референс-препаратқа емдік баламасыздығына әкелуі мүмкін қауіп болған жағдайда өтініш беруші ин-виво баламалылығына дәлелдерді ұсынады:
1) егер оларға келесі критерийлердің біреуі немесе бірнешеуі қолданылған болса, босап шығуы жедел ішу арқылы қолдануға арналған жүйелі әсері бар дәрілік заттар:
емдік әсер ету өрісі тар (тиімділік/қауіпсіздік шегі), тік көлбеу қиғаш доза-жауап;
активті затпен немесе оның түрлерімен (ерітуге қатысты болмайтын) байланысты биоқолжетімділік немесе биобаламалылық бойынша құжатпен расталған проблемалар;
биобаламалылыққа активті заттың полиморфизмі, асқазан-ішек трактісінің (бұдан әрі - АІТ) жолы, АІТ-не өткізіштігі және осылайша, АІТ-не активті заттың сіңірілуіне және (немесе) тұрақтылығына ықпал ететіні белгілі болған қосалқы заттардың ықпал ету мүмкін деген деректер;
2) ішу арқылы немесе парентеральді қолдануға арналмаған жүйелі әсер ететін дәрілік заттар (трансдермальді пластырьлер, суппозиторийлер, никотинді шайнайтын сағыздар, тестостерон гельдері және трансдермальді контрацептивтер тәрізді);
3) босап шығуы өзгертілген (ұзартылған, баяулаған) жүйелі әсер ететін дәрілік заттар;
4) кем дегенде бір белсенді зат үшін ин-виво зерттеуін жүргізу талап етілетін белгіленген комбинациясымен жүйелі әсер ететін дәрілік заттар;
5) жүйелі әсер етпейтін, атап айтқанда, ішу арқылы, мұрын арқылы, офтальмологиялық, дерматологиялық, ректальді немесе қынаптық қолдануға арналған сулы ерітінділер болып табылмайтын, жүйелі сіңірілусіз дәрілік заттар; мұндай жағдайда емдік баламалылығына салыстырмалы клиникалық зерттеулер немесе фармакодинамикалық зерттеулер, дерматофармакокинетикалық зерттеулер және/немесе ин-витро зерттеулер жүргізу жолымен баламалылығы дәлелденеді;

6) для генерика, активное вещество которого представлено другой солью, эфиром или производным активного вещества зарегистрированного препарата, предоставляются отчеты соответствующих доклинических и (или) клинических исследований/исследований биоэквивалентности, доказывающие отсутствие изменений в фармакокинетике, фармакодинамике и (или) токсичности генерика, в случае непредставления таких доказательств, данное вещество рассматривается как новое активное вещество.
27. Для генериков в твердых лекарственных формах немедленного высвобождения для приема внутрь и концентрация активного вещества, которых может быть измерена в биологических жидкостях организма (плазма крови, моча) предоставляются данные исследований биоэквивалентности.
Для генериков в твердых лекарственных формах немедленного высвобождения для приема внутрь, концентрацию активного вещества которых невозможно измерить в биологических жидкостях организма, предоставляются данные сравнительных фармакодинамических клинических исследований или исследований сравнительной терапевтической эквивалентности.
28. Регистрационные материалы на генерики, регистрируемые по процедуре биовейвер в случае дополнительной дозировки, должны удовлетворять следующим условиям:
1) одинаковый производственный процесс для разных дозировок лекарственного средства;
2) одинаковый качественный состав (активное и вспомогательные вещества) разных дозировок лекарственного средства;
3) количественно пропорциональный состав, то есть соотношение между количеством каждого наполнителя к количеству активного вещества должно быть одинаково для всех дозировок (за исключением компонентов покрытия оболочек капсул, красителей и вкусовых добавок).
29. При наличии разницы в пропорциональности количественного состава разных дозировок лекарственного средства, условие 3) пункта 28 считается выполненным, если условия 1) и 2) или 1) и 3), настоящего пункта выполняются относительно дозировки лекарственного средства, используемого в исследовании биоэквивалентности и дозировок, для которых рассматривается биовейвер:
1) количество активного вещества (веществ) составляет менее 5% от веса ядра таблетки, или веса содержимого капсулы;
2) одинаковый количественный состав различных вспомогательных веществ, входящих в ядро таблетки, или содержимое капсулы для разных дозировок;
3) количество наполнителя изменяется в соответствии с изменением количества активного вещества; количество других вспомогательных веществ в ядре таблетки или содержимого капсулы должно быть одинаковым для рассматриваемых разных дозировок.

6) белсенді заты басқа тұз, эфир немесе тіркелген препараттың белсенді зат туындысы ретінде ұсынылған генерик үшін генериктің фармакокинетикасында, фармакодинамикасында және (немесе) уыттылығында өзгерістер болмайтыны дәлелденген тиісті клиникаға дейінгі және (немесе) клиникалық зерттеулер/биобаламалылық зерттеулерінің есептері ұсынылады, мұндай дәлелдер ұсынылмаған жағдайда аталған зат жаңа белсенді зат ретінде қарастырылады.
27. Ішке қабылданатын және белсенді зат концентрациясын организмнің биологиялық сұйықтықтарында (қан плазмасы, несеп) өлшеуге болатын босап шығуы жедел қатты дәрілік түрлердегі генериктер үшін биобаламалылық зерттеулерінің деректері ұсынылады.
Активті заттың концентрациясын организмнің биологиялық сұйықтықтарында өлшеу мүмкін емес, ішке қабылданатын, босап шығуы жедел қатты дәрілік түрлердегі генериктер үшін салыстырмалы фармакодинамикалық клиникалық зерттеулердің немесе салыстырмалы емдік баламалылық зерттеулерінің деректері ұсынылады.
28. Қосымша дозаланған жағдайда биовейвер рәсімі бойынша тіркелетін генериктердің тіркеу материалдары келесі шарттарды қанағаттандыруы қажет:
1) дәрілік заттың әртүрлі дозаларына арналған бірдей өндірістік үдеріс;
2) дәрілік заттың әртүрлі дозаларына арналған бірдей сапалық құрам (белсенді және қосымша заттар);
3) сандық пропорциялық құрам, яғни әрбір толтырғыш саны мен белсенді зат санының арасындағы арақатынас барлық дозалануларға (капсула қабығын жабу компоненттерін, бояғыштарды және дәмдік қоспаларды қоспағанда) біркелкі болуы қажет.
29. Дәрілік заттың әртүрлі дозалануындағы сандық құрамының пропорционалдығында айырмашылық болған жағдайда егер осы тармақтың 1) және 2) шарт немесе 1) және 3) шарт биобаламалылықты және биовейвер қарастырылатын дозалануды зерттеуде пайдаланылатын дәрілік заттың дозалануына қатысты орындалса 28-тармақтың 3) шарты орындалған болып есептеледі:
1) Активті заттың (заттардың) мөлшері таблетка ядросының салмағынан немесе капсула ішіндегісінің салмағынан кемінде 5%-дан құрайды;
2) таблетка ядросына кіретін әртүрлі қосымша заттардың бірдей сандық құрамы немесе түрлі дозаларға арналған капсула ішіндегісі;
3) толтырғыштың саны белсенді зат санының өзгеруіне сәйкес өзгереді; таблетка ядросына кіретін басқа қосымша заттардың немесе капсула ішіндегісінің саны қарастырылып жатқан әртүрлі дозаланулар үшін бірыңғай болуы тиіс;

30. Адекватность отказа от дополнительных исследований биоэквивалентности подтверждается соответствующими данными растворения ин-витро:
1) сходство растворения ин-витро необходимо продемонстрировать для всех условий рН и с партиями лекарственного средства, использованных в исследовании, т.е. между дополнительной дозой и дозой лекарственной средства для исследования биоэквивалентности;
2) при значениях рН, когда не удается достичь надлежащего растворения для всех дозировок лекарственного средства, то растворение ин-витро может быть различным для разных дозировок; при этом необходимо подтвердить, что такая разница возникает за счет лекарственной субстанции, а не за счет состава препарата, проведя сравнение с соответствующей дозировкой референтного лекарственного средства.
31. Регистрационные материалы на генерики, регистрируемые по процедуре биовейвер в случае субстанций класса 1 БСК, должны удовлетворять следующим условиям:
1) доказано, что субстанция лекарственного средства хорошо растворима и полностью абсорбируется (класс I БСК);
2) очень быстрая (> 85 % в течение 15 мин) или одинаковая растворимость (85 % в течение 30 мин) ин-витро тестируемого и референтного лекарственных средств продемонстрирована в требуемых условиях;
3) вспомогательные вещества, которые могут влиять на биодоступность, одинаковы количественно и качественно с референтным препаратом.
32. В разделе 5.3.1 модуля 5 предоставляется полная документация исследования растворения ин-витро:
1) обоснование процедуры биовейвер, как альтернативы сравнительных фармакокинетических исследований с участием человека: оценка рисков, доказательства фармацевтической эквивалентности, описание действующего вещества исследуемого и референтном препарате, технологического процесса, вспомогательные вещества, которые могут влиять на биодоступность должны быть качественно и количественно одинаковыми в генерике и в референтном препарате;
2) протокол исследования, данные абсорбции (проникаемости) действующего вещества;
3) информация о сериях тестируемого (серия, дата производства, срок годности, объем серии, количественное определение действующего вещества) и референтного (источник референтного препарата, серия, срок годности, количественное определение действующего вещества) препаратов;
4) описание и обоснование выбора экспериментальных условий ин-витро исследования (условия подготовки сред для растворения, метод отбора проб, описание аналитической метода и пробоподготовки);
5) валидация методик определения в каждой среде с первичными данными;

30. Қосымша биобаламалылықты зерттеуден бас тартудың дұрыстығы ин витро сұйылтудың тиісті деректерімен расталуы тиіс:
1) ин витро сұйылтудың ұқсастығын pH барлық шарттары үшін және зерттеуде пайдаланылған дәрілік заттың партияларымен, яғни қосымша доза мен биобаламалылықты зерттеуге арналған дәрілік заттың дозасы арасында көрсету қажет;
2) дәрілік заттың барлық дозаланулары үшін тиісті сұйылтуға қол жетпеген pH мәндерінде ин витро сұйылту түрлі дозалар үшін әртүрлі болуы мүмкін; бұл ретте мұндай айырмашылық референтті дәрілік заттың тиісті дозалануымен салыстыру жүргізіп препарат құрамының есебінен емес, дәрілік субстанция есебінен туындайтынын растау қажет.
31. 1 БЖЖ класты субстанциялар жағдайында биовейвер рәсімі бойынша тіркелетін генериктердің тіркеу материалдары келесі шарттарды қанағаттандыруы тиіс:
1) дәрілік заттың субстанциясы жақсы сұйылтылатыны және толығымен сіңірілетіні дәлелденуі (1 БЖЖ класс);
2) тестіленетін және референтті дәрілік заттардың өте жылдам (> 85% 15 мин ішінде) немесе бірдей (85% 30 мин ішінде) ин витро сұйылтылуы талап етілген жағдайларда көрсетілуі;
3) биожетімділікке ықпал етуі мүмкін қосымша заттар референтті препаратпен сан және сапа жағынан бірдей.
32. 5 модульдің 5.3.1 тарауында ин витро сұйылтуды зерттеудің толық құжаттамасы ұсынылады:
1) биовейвер рәсімін адамның қатысуымен салыстырмалы фармакокинетикалық зерттеулердің альтернативалары ретінде негіздеу: қауіптерді бағалау, фармацевтикалық баламалылығын дәлелдеу, зерттелетін және референтті препараттың әсер етуші затын, технологиялық үдерісті сипаттау, биожетімділікке ықпал етуі мүмкін қосымша заттар генерикте және референтті препаратта сан және сапа жағынан бірдей болуы тиіс;
2) зерттеу хаттамасы, әсер етуші заттың абсорбциясы (өткізгіштік) деректері;
3) тестіленетін (сериясы, өндірілген күні, жарамдылық мерзімі, сериясының көлемі, әсер етуші заттың сандық анықтамасы) және референтті (референтті препарат көзі, сериясы, жарамдылық мерзімі, әсер етуші затының сандық анықтамасы) препараттардың сериялары туралы ақпарат;
4) ин витро зерттеудің (сұйылтуға арналған ортаны дайындау шарттары, сынамаларды сұрыптау тәсілі, талдамалық тәсілді және сынама дайындауды сипаттау) эксперименттік шарттарының таңдалуын сипаттау және негіздемесі;
5) әрбір ортада бастапқы деректермен анықтау әдістемелерін валидациялау;

6) хроматограммы во всех временных точках забора проб для каждой среды;
7) итоговая статистика: рассчитанные данные площадей пиков, концентрации, графики, расчет фактора подобия.
33. Оценка фактора подобия производиться с учетом следующих условий:
1) минимум три временные точки (за исключением нулевой);
2) временные точки должны быть одинаковы для обоих препаратов;
3) двенадцать индивидуальных значений для каждой временной точки для каждого препарата;
4) не более одного среднего значения > 85% растворения для любого препарата;
5) относительное стандартное отклонение или коэффициент вариации любого препарата должно быть меньше 20% для первой точки и меньше 10% начиная со второй до последней временной точки.
34. Значение f2 в интервале от 50 до 100 подтверждает, что два профиля растворения являются подобными.
35. Процедура биовейвер применяется в случае идентичности действующего вещества в исследуемом и референтном препарате, также, когда препараты содержат различные соли действующего вещества, которые относятся к I классу БСК (высокая растворимость и полная абсорбция).
36. Процедура биовейвер не применяется в случаях, когда лекарственное средство:
1) предназначено для купирования неотложных состояний;
2) имеет узкий терапевтический диапазон;
3) содержит другой эфир, изомер, смесь изомеров, комплекс или производное действующего вещества в отличие от референтного препарата, так как такие различия могут привести к различной биодоступности, которая не может быть обнаружена с помощью исследований, проводимых в концепции биовейвера;
4) содержит в составе лекарственного средства вспомогательные вещества, влияющих на абсорбцию действующего вещества;
5) в сублингвальных, букальных и лекарственных формах с модифицированным высвобождением;
6) в лекарственной форме, диспергируемой в ротовой полости, когда не исключена абсорбция действующего вещества в ротовой полости.
37. При экспертизе лекарственных средств, производимых отечественными производителями на основе полного переноса (трансфера) производственных и технологических процессов, в регистрационном досье предоставляются подтверждения того, что условия производства на производственной площадке в Республике Казахстан полностью соответствуют условиям производства площадки вне Казахстана:
1) договор о переносе производственных и технологических процессов с правом пользования всеми документами и регистрационным досье, в том числе и данными исследований биоэквивалентности, клинических исследований между отечественным производителем и зарубежным производителем;

6) әрбір орта үшін сынамалар жинаудың барлық уақытша нүктелеріндегі хроматограммалар;
7) қорытынды статистика: шыңдық аудандардың, концентрацияның, графиканың есептелген деректері, ұқсастық факторын есептеу.
33. Ұқсастық факторын бағалау келесі жағдайларда жүргізілуі тиіс:
1) кем дегенде үш уақытша нүкте (нөлдік нүктені қоспағанда);
2) уақытша нүктелер қос препарат үшін де бірдей болуы тиіс;
3) әрбір препарат үшін әр уақытша нүктеге арналған он екі жеке мән;
4) кез келген препарат үшін ерудің > 85 % бір орташа мәнінен артық емес;
5) кез келген препараттың қатысты стандартты ауытқуы немесе вариация коэффициенті Бастапқы нүкте үшін 20%-дан кем және Қайталамаден бастап соңғы уақытша нүктеге дейін 10%-дан кем болуы тиіс.
34. 50-ден 100-ге дейінгі интервалдағы f2 мәні сұйылтудың екі профилі ұқсас болып табылатынын растайды.
35. Биовейвер зерттелетін және референтті препараттағы әсер етуші заттың сәйкестігі жағдайында, сонымен қатар препараттар I класты БСК (сұйытылуы жоғары және толық сіңірілетін) жататын әсер етуші заттардың түрлі тұздарынан тұратын жағдайда да іске асуы мүмкін.
36. Биовейвер рәсімі мына жағдайларда қолданылмайды, дәрілік зат:
1) шұғыл жағдайларды басуға арналған болса;
2) емдік диапазоны шектеулі болса;
3) референтті препаратпен салыстырғанда құрамында басқа эфир, изомер, изомерлер қоспасы, әсер етуші заттың кешені немесе туындылары болса, өйткені мұндай айырмашылықтар биовейвер концепциясында өткізілетін зерттеулердің көмегімен анықталуы мүмкін әртүрлі биожетімділікке әкелуі ықтимал;
4) дәрілік заттың құрамында әсер етуші заттың абсорбциясына ықпал ететін қосымша заттар болса;
5) босап шығуы өзгертілген сублингвальді, букальді және дәрілік түрлерде болса;
6) әсер етуші заттың ауыз қуысында сіңірілуі болмайтын жағдайда ауыз қуысында дисперсияланатын дәрілік түрде болса.
37. Отандық өндірушілер өндірістік және технологиялық үдерістерді толық көшіру (трансфер) негізінде өндірген дәрілік заттарды сараптау кезінде тіркеу деректерінде Қазақстан Республикасындағы өндіріс алаңындағы өндіріс жағдайларының Қазақстаннан тыс алаңдағы өндіріс жағдайларына толық сәйкес келуінің растаулары ұсынылуы тиіс:
1) отандық өндіруші мен шетелдік өндіруші арасында жасалатын барлық құжаттарды және тіркеу деректерін, соның ішінде биобаламалылық зерттеулерінің, клиникалық зерттеулердің деректерін де пайдалану құқығымен өндірістік және технологиялық үдерістерді ауыстыру туралы шарт;

2) отчет по результатам проведенного трансфера, включающего описание проекта трансфера, масштаб трансфера, критические параметры, полученные основной и дополнительной площадками, заключительные выводы трансфера;
3) валидация производственных процессов на отечественной производственной площадке;
4) подтверждение того, что качество исходного сырья (активной субстанции, вспомогательных веществ и др.), используемого на отечественной площадке не влияет на процесс или готовый продукт;
5) контроль качества препаратов, производимых на отечественной производственной площадке, и препаратов зарубежного производителя осуществляется по одной спецификации (одинаковый профиль примесей, фармакокинетический профиль растворения (для твердых лекарственных форм), и другие ин-витро исследования);
6) отчеты исследований биоэквивалентности или клинических исследований лекарственных средств, произведенных на производственных площадках вне Казахстана (в случае отсутствия – обоснование).
Требования настоящего пункта распространяются на лекарственные средства, находящиеся на этапе экспертных работ.
38. Для экспертизы при государственной регистрации биосимиляров предоставляются данные сравнительных исследований его с оригинальным биологическим лекарственным средством в Модулях 2, 3, 4 и 5 формата ОТД. Объем предоставляемых сравнительных исследований Модулей 4 и 5 зависит от характеристик соответствующего биологического лекарственного средства. В течение всей программы разработки, начиная с комплексной физико-химической и биологической характеризации, следует применять поэтапный подход. Масштабы и характер доклинических ин-виво исследований и клинических исследований зависят от уровня достоверности доказательств, полученных на предыдущей (-их) стадии (-ях). Качество, безопасность, эффективность и иммуногенность биосимиляра на производственной, доклинической и клинической фазе его разработки сравниваются с одним и тем же эталонным референтным биологическим лекарственным средством.
39. В Модулях 2, 3, 4 и 5 формата ОТД регистрационного досье биосимляра должна содержаться следующая информация:
1) подтверждение сходства молекулярных и биологических характеристик активных веществ биосимиляра и эталонного биологического лекарственного средства (детали по первичной структуре и структурам более высокого порядка, посттрансляционным модификациям (включая, в частности гликоформы), биологической активности, чистоте, примесям);
2) подтверждение сходства характеристик готового препарата (лекарственная форма, количественный и качественный состав, дозировка, способ применения, условия хранения, срок хранения, стабильность, профиль примесей) биосимиляра и эталонного биологического лекарственного средства; допускается различие в профиле примесей и вспомогательных веществах биосимиляра и референтного препарата, заявителю следует принять во внимание наличие новейших технологий, нужно продемонстрировать соответствие выбранного состава по таким критериям, как профиль примесей, стабильность, совместимость (со вспомогательными веществами, растворителями и материалами упаковки), целостность (как на биологическом, так и физико-химическом уровне), активность и сила действия активного вещества;

2) жүргізілген трансфер нәтижелері бойынша есеп, трансфер жобасын сипаттауды, трансфер масштабын, негізгі және қосымша алаңдармен алынған критикалық параметрлерді, трансфердің соңғы қорытындыларын қоса;
3) отандық өндіріс алаңындағы өндірістік үдерістер валидациясы;
4) отандық алаңда пайдаланылатын бастапқы шикізат (белсенді субстанция, қосымша заттар және т.б.) сапасының үдеріске немесе дайын өнімге ықпал етпеуінің расталуы;
5) отандық өндіріс алаңында өндірілетін препараттардың және шетелдік өндіруші препараттарының сапасын бақылау бір спецификация (қоспалардың бірдей бейіні, ерігіштіктің фармакокинетикалық бейіні (қатты дәрілік түрлер үшін) және басқа да ин-витро зерттеулері) бойынша жүзеге асырылады;
6) Қазақстаннан тыс өндіріс алаңдарында өндірілетін дәрілік заттардың биобаламалылық зерттеулерінің немесе клиникалық зерттеулерінің немесе клиникаға дейінгі зерттеулерінің есептері (болмаған жағдайда – негіздемесі);
Осы тармақтың талаптары сараптамалық жұмыстар кезеңінде болып табылатын дәрілік заттарға қолданылады.
38. Биосимилярларды мемлекеттік тіркеу кезіндегі сараптама үшін ЖТҚ форматты 2, 3, 4 және 5 Модульдерінде оның түпнұсқалық биологиялық дәрілік затпен салыстырмалы зерттеулерінің деректері ұсынылады. 4 және 5 Модульдердің ұсынылатын салыстырмалы зерттеулерінің көлемі тиісті биологиялық дәрілік заттың сипаттамаларына байланысты. Әзірлеу бағдарламасының бүкіл мерзімінде кешенді физика-химиялық және биологиялық характеризациясынан бастап сатылы тәсілді қолдану керек. Жүргізілуі тиіс клиникаға дейінгі ин-виво зерттеулер мен клиникалық зерттеулердің масштабтары мен сипаты алдыңғы саты(лар)да алынған дәлелдердің анықтығына байланысты. Биосимиляр сапасы, қауіпсіздігі, тиімділігі және иммуногенділігі оны даярлаудың өндірістік, клиникаға дейінгі және клиникалық фазасында бір ғана эталонды референтті биологиялық дәрілік затпен салыстырылуы тиіс.
39. Биосимилярдың тіркеу деректерінің ЖТҚ форматты 2, 3, 4 және 5 Модульдерінде мынадай ақпарат болуы тиіс:
1) биосимиляр мен эталонды биологиялық дәрілік заттың белсенді заттарының молекулалық және биологиялық сипаттамаларының (бастапқы құрылымы мен жоғарырақ тәртіптегі құрылымдары, трансляциядан кейінгі модификациялары (атап айтқанда, гликоформаны қоса), биологиялық белсенділігі, тазалығы, қоспалары бойынша ерекшеліктері) ұқсастығын растау;
2) биосимиляр мен эталонды биологиялық дәрілік заттың дайын препараты сипаттамаларының (дәрілік түрі, сандық және сапалық құрамы, дозалануы, қолдану тәсілі, сақтау шарттары, сақтау мерзімі, тұрақтылығы, қоспалар бейіні) ұқсастығын растау; биосимилярдың және референтті препараттың қоспалары мен белсенді заттары бейінінде айырмашылықтарға жол беріледі, өтініш беруші жаңа технологиялардың болуын назарға алуы тиіс, қоспалар бейіні, тұрақтылық, үйлесімдік (қосымша заттармен, еріткіштермен және қаптама материалдарымен), тұтастық (биологиялық, сондай-ақ физика-химиялық деңгейде), белсенділігі және Активті заттың әсер ету күші тәрізді критерийлер бойынша таңдалған құрамының сәйкестігін көрсету керек;

3) критерии выбора эталонного биологического лекарственного средства;
4) в случае различий при разработке биосимиляра, которые могут обладать потенциальным воздействием на его безопасность или эффективность, могут потребоваться дополнительные данные по исследованиям на животных и клиническим исследованиям для того, чтобы охарактеризовать различия;
5) полное описание и пакет данных по производственному процессу, начиная с разработки векторов экспрессии и банков клеток, культуры/брожения клеток, сбора, очистки, реакций модификации, наполнения контейнеров для балк-продукта и готовой лекарственной формы, хранения;
6) исследования, проводимые в ходе фармацевтической разработки для определения и валидации лекарственной формы, состава и системы упаковки/укупорки (включая их целостность для предотвращения микробного загрязнения);
7) спецификация биосимляра, которая должна отражать и контролировать важные качественные показатели лекарственного средства, известные для эталонного биологического лекарственного средства (такие как идентификация; чистота; активность; молекулярная гетерогенность в плане размеров, заряда и гидрофобности, где возможно их определение; степень сиалирования; количество отдельных полипептидных цепей; гликозилирование функциональной области; уровни агрегации; примеси, такие как белок и ДНК клетки-хозяина);
8) исследования стабильности;
9) результаты доклинических (неклинические) исследований (в основе доклинических исследований должен лежать подход, основанный на оценке рисков, и, там где возможно, следует избегать проведения исследований на животных): ин-витро исследования связывания с рецептором или клеточные анализы (например, анализ пролиферации клеток или анализ цитотоксичности) являются необходимыми доклиническими исследованиями; ин-виво исследования на подходящем виде животных (на котором была изучена фармакодинамическая и (или) токсикологическая активность эталонного биологического лекарственного средства); кривая зависимости эффекта от дозы ("доза-эффект"), определение начальной безопасной дозы и схем повышения дозы в последующих клинических исследованиях, исследования фармакологической безопасности; результаты как минимум одного исследовании токсичности при многократном введении, включая оценку токсикокинетики, определение и характеристики иммунных ответов, в том числе титры антител, перекрестная реактивность с гомологичными эндогенными белками и нейтрализующая способность; оценка местной переносимости; данные токсикологических исследований, включающие оценку репродуктивной токсичности, генотоксичности, мутагенности и канцерогенности (при необходимости) требуется предоставлять в тех случаях, когда результаты исследования токсичности при многократном введении, исследования местной переносимости выявляют потенциальные риски и (или) когда известны токсикологические свойства эталонного биологического лекарственного средства (например, известные побочные эффекты эталонного биопрепарата на репродуктивную функцию);

3) эталонды биологиялық дәрілік затты таңдау критерийлері;
4) Қауіпсіздігі мен тиімділігіне әлеуетті әсері бар биосимилярды әзірлеу кезінде айырмашылықтар болса онда жануарларға жүргізілетін зерттеулер және айырмашылықтарды сипаттау үшін клиникалық зерттеулер бойынша қосымша деректер талап етілуі мүмкін;
5) экспрессия векторларын және жасушалар банкілерін даярлаудан бастап, жасушалар өсіріндісі/ыдырауы, жинау, тазалау, модификация реакциялары, балк-өнім мен дайын дәрілік түрге арналған контейнерлерді толтыру, сақтау өндірістік үдерістері бойынша толық сипаттамасы мен деректер пакеті;
6) дәрілік түрін, құрамын және қапталу жүйесін/тығындалуын (микробпен ластануын болдырмау үшін олардың бүтіндігін қоса) анықтау және валидациялау үшін фармацевтикалық даярлау барысында жүргізілген зерттеулер;
7) эталонды биологиялық дәрілік зат үшін белгілі дәрілік заттың маңызды сапалық көрсеткіштерін баяндауы және бақылап отыруы тиіс биосимиляр спецификациясы (сәйкестендірілуі; тазалығы; белсенділігі; оларды анықтауға болатын өлшемдері, заряды мен гидрофобтығы тұрғысынан молекулалық гетерогенділігі; сиалирлену дәрежесі; жекелеген полипептидті тізбектер саны; функционалдық салада гликозилденуі; агрегация деңгейлері; ақуыз және ДНҚ қожайын-жасушалары сияқты қоспалар тәрізді);
8) тұрақтылығын зерттеу;
9) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер (клиникаға дейінгі зерттеулердің негізінде қауіптерді бағалауға негізделген тәсіл болуы тиіс, және мүмкін болса жануарларға зерттеу жүргізуден аулақ болу керек) нәтижелері: рецептормен байланысуын ин-витро зерттеулер немесе жасушалық талдаулар (мысалы, жасушалар пролиферациясын талдау немесе цитоуыттылық талдауы) қажетті клиникалық зерттеулер болып табылады; жануарлардың сай келетін түріне жасалған ин-виво зерттеулер (онда эталонды биологиялық дәрілік заттың фармакодинамикалық және/немесе токсикологиялық белсенділігі зерттелген); әсерінің дозаға тәуелділік қисығы ("доза-әсер"), бастапқы қауіпсіз дозасын және кейінгі клиникалық зерттеулердегі дозаны арттыру сызбасын анықтау, фармакологиялық қауіпсіздік зерттеулері; көп рет енгізу кезіндегі уыттанудың кем дегенде бір зерттеуінің нәтижелері, токсикокинетика бағасын қоса, иммундық жауаптар анықтамасы мен сипаттамалары, соның ішінде антиденелер титрлері, гомологиялық эндогенді ақуыздармен айқаспалы реактивтілігі мен бейтараптандыру қабілеті; жергілікті көтерімділігін бағалау; репродуктивтік уыттылығын, гендік уыттылығын, мутагенділігін және канцерогенділігін (қажет болса) бағалау қамтылатын токсикологиялық зерттеулер деректерін көп рет енгізу кезіндегі уыттылығын зерттеу, жергілікті көтерімділігін зерттеу нәтижелері әлеуетті қауіптерді анықтайтын және/немесе эталонды биологиялық дәрілік заттың токсикологиялық қасиеттері (мысалы, эталонды биопрепараттың репродуктивтік функцияға белгілі жағымсыз әсерлері) белгілі болған жағдайларда ұсыну талап етіледі;

10) результаты клинических исследований (характер и сложность референтного препарат, степень сходства, наблюдаемая в физико-химических, биологических исследованиях будут влиять на планирование клинических исследований):
фармакокинетические исследования (фармакокинетические исследования при однократном введении; фармакокинетические исследования при многократном введении при наличии зависимости фармакокинетики от дозы и времени; фармакокинетическое сравнение биосимиляра и референтного препарата включает всасывание, биодоступность, характеристики выведения (клиренс и (или) период полувыведения));
фармакодинамические исследования (фармакодинамические эффекты оцениваются на подходящей популяции и с применением доз из крутой части кривой зависимости доза-эффект в доклинических исследованиях; фармакодинамические маркеры выбираются в зависимости от их клинической значимости);
сравнительные клинические исследования, включая оценку вида, частоты и тяжести нежелательных явлений/побочных реакций;
исследования иммуногенности на целевой группе (сравнение частоты и типа образующихся антител и потенциальные клинические последствия иммунного ответа для биосимиляра и референтного препарата; иммуногенность исследуется на популяции пациентов с самым высоким риском иммунного ответа и иммунных побочных реакций; предоставляется обоснование стратегии определения антител, включая выбор, оценку и характеристику методов, установление времени отбора проб, в том числе на исходном уровне, объемы, обработку и хранение проб, а также статистические методы анализа данных; аналитические методы определения антител должны быть валидированы для намеченной цели, должен быть проведен скрининговый анализ достаточной чувствительности метода, должно быть проведено определение нейтрализующих антител; период наблюдения при исследованиях на иммуногенность должен соответствовать планируемой длительности лечения и предполагаемого времени образования антител, и не должен быть меньше 12 месяцев, при другой длительности исследования представляется обоснование; при значимых случаях образования титров антител, их стойкость в течение определенного времени, потенциальные изменения характера иммунного ответа и клинические последствия требуется исследовать в до- и после регистрационный период);
основные клинические данные должны быть получены с использованием лекарственного средства, произведенного путем окончательного производственного процесса, т.е. лекарственного средства, на которое подается заявление на государственную регистрацию;
для любых отклонений от этих требований заявитель представляет обоснование, и при необходимости, данные дополнительных фармакокинетических исследований, сравнивающих фармакокинетические профили лекарственного средства с окончательным и более ранним составом;

10) клиникалық зерттеулер нәтижелері (референтті препараттың сипаты мен күрделілігі, физика-химиялық және биологиялық зерттеулерде байқалатын ұқсастық деңгейі клиникалық зерттеуерді жоспарлауға ықпал ететін болады): фармакокинетикалық зерттеулер (бір рет енгізу кезіндегі фармакокинетикалық зерттеулер; фармакокинетикасы доза мен уақытқа тәуелді болғанда көп рет енгізу кезіндегі фармакокинетикалық зерттеулер; биосимиляр мен эталонды биопрепаратты фармакокинетикалық салыстыру сіңуін, биожетімділігін, шығарылу сипаттарын (клиренсін және (немесе) жартылай шығарылу кезеңін қамтуы тиіс);
фармакодинамикалық зерттеулер (фармакодинамикалық әсерлері клиникаға дейінгі зерттеулерде іріктелген қауымда және доза-әсер тәуелділігі қисығының ірі бөлігіндегі дозаларын қолданумен бағалануы тиіс; фармакодинамикалық маркерлер олардың клиникалық мәнділігіне байланысты таңдалуы тиіс); салыстырмалы клиникалық зерттеулер, жайсыз құбылыстарының/жағымсыз реакцияларының түрін, жиілігін және ауырлығын бағалауды қоса; мақсатты топтағы иммуногенділік зерттеулері (түзілген антиденелердің жиілігі мен типін салыстыру және биосимиляр мен эталонды биопрепарат үшін иммундық жауаптың әлеуетті клиникалық зардаптары; иммуногенділігі иммундық жауап пен иммундық жағымсыз реакциялар қаупі ең жоғары емделушілер қауымында зерттелуі тиіс; антиденелерді анықтау стратегиясы, әдістерді таңдау, бағалау және сипаттау, сынамалардың іріктелу уақытын белгілеу, соның ішінде бастапқы деңгейдегі сынамалардың көлемдері, өңдеу мен сақтау, сондай-ақ деректерді талдаудың статистикалық әдістері негізделген болуы тиіс; антиденелерді анықтаудың талдамалық әдістері көзделген мақсат үшін валидациялануы тиіс, әдістің жеткілікті сезімталдығына скринингтік талдау жасалуы тиіс, бейтараптандырушы антиденелерді анықтау жүргізілуі тиіс; иммуногенділігіне зерттеулер жүргізу кезіндегі бақылау кезеңі емдеудің жоспарлы ұзақтығы мен антиденелер түзілуінің болжамды уақытына сәйкес келуі тиіс және 12 айдан кем болмауы тиіс, зерттеу ұзақтығы басқаша болғанда негіздеме ұсынылуы тиіс; антиденелер титрлері түзілетін клиникалық маңызды жағдайларда олардың белгілі бір уақыт ішіндегі төзімділігі, иммундық жауап сипатының әлеуетті өзгерістері мен клиникалық зардаптарын тіркеуге дейінгі және одан кейінгі кезеңде зерттеу талап етіледі); негізгі клиникалық деректер түпкілікті өндірістік үдеріс жолымен өндірілген дәрілік затты, яғни мемлекеттік тіркеуге өтініш берілетін дәрілік затты пайдаланумен алынуы тиіс; осы талаптардан кез келген ауытқулар үшін өтініш беруші негіздемесін, ал қажет болса, дәрілік заттың фармакокинетикалық бейіндерін түпкілікті және ең бастапқы құрамымен салыстыратын қосымша фармакокинетикалық зерттеулер деректерін ұсынуы тиіс.

11) спецификацию безопасности (с описанием важных выявленных и потенциальных проблем безопасности эталонного биопрепарата, класса лекарственного вещества и (или) биосимиляра) и план фармаконадзорабиосимиляра в пострегистрационный период (с описанием планируемых пострегистрационных мероприятий и методов, основывающихся на спецификации безопасности, плана управления и минимизации рисков, в том числе образовательные материалы для пациентов и (или) лечащих врачей);
12) экстраполирование данных по эффективности и безопасности с одного терапевтического показания на другое: если референтный препарат имеет более одного показания к применению, заявитель предоставляет обоснование отсутствия клинических исследований эффективности и безопасности биосимиляра по другим показаниям к применению, по которым не проведены клинические исследования биосимиляра; в обосновании отражается опыт клинического применения, доступность данных литературы, механизмов действия активного вещества референтного препарата для каждого показания (включая степень их достоверности) и вовлеченных рецепторов; при наличии доказательств, что при разных показаниях к применению вовлекаются различные активные центры действующего вещества референтного препарата или различные рецепторы клетки мишени или что профиль безопасности препарата различается для разных показаний к применению, предоставляются данные клинических исследований; для экстраполирования данных по безопасности следует принять во внимание факторы, связанные с пациентом (сопутствующее лечение, сопутствующие заболевания и иммунный статус), факторы, связанные с заболеванием (реакции, сходные с таковыми клеток мишеней); объем таких данных должен быть рассмотрен в свете совокупности доказательств, полученных при установлении сопоставимости биосимиляра и потенциальных остающихся неопределенностей.
40. На экспертизу при государственной перерегистрации биологического лекарственного средства, в том числе биосимиляра, предоставляются Модули 1-3 формата ОТД, из Модуля 5 формата ОТД:
1) периодически обновляемый отчет по безопасности или периодически отчет;
2) результаты мониторинга Плана управления рисками и минимизации риска, иммуногенности, при применении биологического лекарственного средства, в том числе в Республике Казахстан, полученных в результате:
пострегистрационных наблюдательных исследований безопасности и эффективности лекарственных средств (методом активного мониторинга, методом случай – контроль или когортных ретроспективных и (или) проспективных исследований);
анализа Регистров пациентов, получающих лечение определенным биологическим лекарственным средством;
постмаркетинговых клинических исследований;
проведения обучающих мероприятий по повышению информированности врачей, фармацевтов и пациентов с целью снижения рисков, связанных с применением биологического лекарственного средства в Республике Казахстан.

11) биосимилярдың қауіпсіздік спецификациясын (эталонды биопрепараттың, дәрілік зат класының және/немесе биосимилярдың анықталған маңызды және қауіпсіздігінің әлеуетті мәселелерін сипаттаумен) және тіркеуден кейінгі кезеңдегі фармакологиялық қадағалау жоспарын (тіркеуден кейінгі жоспарланған іс-шаралар мен қауіпсіздік спецификациясына, қауіптерді басқару және төмендету жоспарына, соның ішінде емделушілер және/немесе емдеуші дәрігерлерге арналған оқу-ағарту материалдарына негізделген әдістер сипаттамасымен) ұсынуы тиіс;
12) мәліметтерді тиімділігі мен қауіпсіздігі бойынша бір терапиялық көрсетілімнен басқасына экстраполяциялау: егер референттік препараттың қолдануға көрсетілімі біреуден артық болса, өтініш беруші биосимилярдың клиникалық зерттеулері жүргізілмеген қолдануға арналған басқа көрсетілімдері бойынша биосимилярдың тиімділігі мен қауіпсіздігінің клиникалық зерттеулерінің болмауы жөнінде негіздеме ұсынады; негіздемеде әдебиет мәліметтерінің, әрбір көрсетілім үшін референттік препараттың белсенді заттарының әсер ету тетіктерінің (олардың дұрыстығы дәрежесін қоса алғанда) және тартылған рецепторлардың клиникалық қолданылу тәжірибесі, қолжетімділігі көрсетіледі; қолдануға көрсетілімдер әр түрлері болған кезде референттік препараттың қолданыстағы затының әр түрлері белсенді орталықтары немесе нысана жасушасының әр түрлері рецепторлары тартылатыны немесе препарат қауіпсіздігінің бейіні қолдануға әр түрлі көрсетілімдер үшін ерекшеленетіні дәлелденген жағдайда клиникалық зерттеу мәліметтері ұсынылады; қауіпсіздік жөніндегі мәліметтерді экстраполяциялау үшін пациентпен байланысты факторларды (ілеспе ем, ілеспе аурулар және иммундық мәртебе), аурулармен байланысты факторларды (нысана жасушаларымен ұқсас реакциялар) назарға алу қажет; мұндай мәліметтердің көлемі биосимилярдың және ықтимал қалған белгісіздіктердің салыстырмалылығын белгілеу кезінде алынған дәлелдемелер жиынтығында қаралуы тиіс.
40. Биологиялық дәрілік затты, соның ішінде биосимилярды мемлекеттік қайта тіркеу кезінде сараптамаға ЖТҚ форматты 1-3 Модульдері, ЖТҚ форматты 5 модульден тапсырылады:
1) қауіпсіздігі жөніндегі мерзім сайын жаңартылатын есеп немесе мерзімді есеп;
2) биологиялық дәрілік затты, соның ішінде ҚР-да қолдану кезінде Қауіптерді басқару және қауіпті төмендету жоспарына, иммуногенділігіне жасалған мониторинг нәтижелері, олар мыналардың нәтижесінде алынған:
тіркеуден кейінгі ДЗ қауіпсіздігі мен тиімділігін қадағалау зерттеулері (белсенді мониторинг әдісімен, мына жағдайды бақылау немесе когортты ретроспективті және/немесе проспективті зерттеулер әдісімен);
белгілі бір биологиялық дәрілік затпен емін алып жүрген емделушілер тізілімін талдау;
маркетингтен кейінгі клиникалық зерттеулер;
Қазақстан Республикасында биологиялық дәрілік заттың қолданылуымен байланысты қауіптерді төмендету мақсатында дәрігерлер, фармацевттер мен емделушілердің хабардар болуын арттыру жөніндегі оқыту-үйрету шараларын өткізу.

41. Для экспертизы при государственной перерегистрации биосимиляров, но зарегистрированных в Республике Казахстан до вступления в силу требований по государственной регистрации биосимиляров, предоставляется регистрационное досье, как для регистрации в соответствии с пунктом 37 настоящих Правил.
Для экспертизы при государственной перерегистрации биологических лекарственных средств в лекарственных формах для наружного применения, суппозиториях (ректальные, вагинальные), но зарегистрированных в Республике Казахстан до вступления в силу настоящих Правил, предоставляется регистрационное досье в соответствии с пунктом 38 настоящих Правил.
В случае отсутствия на момент проведения экспертных работ при государственной перерегистрации биологических лекарственных средств в лекарственных формах для наружного применения, суппозиториях (ректальные, вагинальные), данных в соответствии с подпунктом 2 пункта 38, заявитель предоставляет их в течение 12 месяцев после государственной регистрации.
42. Для экспертизы лекарственных средств с фиксированной комбинацией известных активных веществ, которые ранее не применялись в данном сочетании с терапевтической целью, предоставляется полное досье согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам. Модули 4, 5 формата ОТД, или части 3, 4 Списка, должны содержать результаты фармакологических, токсикологических и клинических исследований, которые относятся к данному сочетанию активных веществ.
43. Для экспертизы лекарственных препаратов природного происхождения предоставляются результаты соответствующих фармакологических, токсикологических и клинических исследований. Материалы и документы по доклиническим (неклиническим) и (или) клиническим исследованиям должны включать:
1) материалы доклинических (неклинических) исследований специфической активности;
2) материалы исследования острой и хронической токсичности;
3) данные о местно-раздражающем действии;
4) данные об аллергизирующих свойствах.
При этом материалы относительно качественных аспектов лекарственного препарата предоставляются в полном объеме.
Для сборов лекарственного растительного сырья, фито-чаев предоставляется обзор научной литературы по лекарственным растениям, входящих в их состав.
44. При экспертизе орфанных препаратов положительное заключение о безопасности выдается под обязательство заявителя на условиях:
1) выполнения в определенные сроки определенной программы исследований, результаты которых будут являться основанием для переоценки соотношения "польза-риск";
2) применения лекарственного препарата под строгим наблюдением врача;

41. Биосимилярларды мемлекеттік қайта тіркеу кезінде, бірақ мемлекеттік тіркеу бойынша талаптар күшіне енгенге дейін Қазақстан Республикасында тіркелген биосимилярларды сараптау үшін осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес тіркеу кезіндегідей тіркеу деректері ұсынылады.
Сыртқы қолдануға арналған дәрілік нысандардағы, суппозиторийлердегі (ректальды, қынаптық), бірақ осы Қағидалар күшіне енгенге дейін Қазақстан Республикасында тіркелген биологиялық дәрілік заттарды мемлекеттік қайта тіркеу кезінде сараптау үшін осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес тіркеу деректері ұсынылады.
Сыртқы қолдануға арналған дәрілік нысандардағы, суппозиторийлердегі (ректальді, қынаптық) биологиялық дәрілік заттарды мемлекеттік қайта тіркеу кезінде сараптама жұмыстарын жүргізу уақытында 38-тармақтың 2-тармақшасына сәйкес мәліметтер болмаған жағдайда өтініш беруші оларды мемлекеттік тіркеуден кейін 12 ай ішінде ұсынады.
42. Бұрын осы үйлесімде емдік мақсатта қолданылмаған белгілі активті заттардың белгіленген комбинациясымен дәрілік заттарды сараптау үшін осы Қағидалардың 2, 3-қосымшасына сәйкес толық деректер ұсынылады. ЖТҚ форматты 4, 5 модульдерінде немесе Тізімнің 3, 4-бөліктерінде активті заттардың аталған үйлесіміне қатысты фармакологиялық, токсикологиялық және клиникалық зерттеулердің нәтижелері болуы тиіс.
43. Табиғи тектегі дәрілік препараттар сараптамасы үшін тиісті фармакологиялық, токсикологиялық және клиникалық зерттеулердің нәтижелері ұсынылады. Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және (немесе) клиникалық зерттеулер бойынша материалдар мен құжаттарда мыналар қамтылуы тиіс:
1) спецификалық белсенді клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер материалдары;
2) ауыр және созылмалы уыттылығын зерттеу материалдары;
3) жергілікті тітіркендіргіштік әсері туралы деректер;
4) аллергия беретін қасиеттері туралы деректер;
Осы ретте дәрілік препараттың сапалық аспектілеріне қатысты материалдар толық көлемде ұсынылады.
Дәрілік өсімдіктер шикізаттарын, фито-шайларды жинау үшін олардың құрамына кіретін дәрілік өсімдіктерге қатысты ғылыми әдебиеттерді шолу ұсынылады.
44. Орфандық препараттарды сараптау кезінде олардың қауіпсіздігі туралы оң қорытынды мынадай жағдайларда өтініш берушінің міндетімен беріледі:
1) нәтижелері "пайда-қауіп" арақатынасын қайта бағалауға негіз болатын белгілі бір зерттеу бағдарламасын белгілі бір мерзімдерде орындау;
2) дәрілік препаратты дәрігердің қатаң қадағалауымен қолдану;

3) немедленного уведомления государственного органа о любых побочных действиях, возникших при применении орфанного препарата, и предпринятых мерах.
В период выполнения поставленных условий экспертная организация предоставляет в государственный орган информацию, получаемую от заявителя о проведении определенной программы исследований для ежегодной переоценки соотношения "польза-риск" для зарегистрированного таким образом орфанного препарата. Инструкция по медицинскому применению и другая медицинская информация о зарегистрированном таким образом орфанном препарате должна содержать указания о недостаточности данных.
45. Для экспертизы лекарственных средств, содержащих витамины и (или) представляющих собой комплекс витаминов и (или) витаминов и минералов, заявитель представляет один из нижеследующих документов и материалов:
1) библиографический обзор данных по безопасности лекарственных средств, вместе с отчетом эксперта, включая информацию об эксперте;
2) научные публикации на заявляемый препарат;
3) данные исследований острой и (или) хронической токсичности.
46. Для экспертизы гомеопатических препаратов заявитель представляет документы и материалы, включающие следующую информацию по Модулям 4 и 5 или частям 3 и 4 Списка:
1) для препаратов, имеющих многолетний опыт применения: обзор данных научной литературы об эффективности и безопасности гомеопатического препарата в заявляемой области применения;
2) для новых гомеопатических препаратов, не упоминаемых в фармакопеях и монографиях: данные токсикологических исследований, обоснование подбора различных потенций, данные клинического опыта применения;
3) инструкцию по медицинскому применению с указанием, что лекарственное средство является гомеопатическим препаратом.
47. Для экспертизы радио-фармацевтических препаратов и их прекурсоров представляются документы и материалы, включающие следующую специфическую информацию по Модулям 3, 4 и 5 формата ОТД или частям 2, 3 и 4 Списка.
Для радио-фармацевтических препаратов:
для Модуля 3:
1) в радионуклидном наборе, который должен быть с радиоактивной меткой после поставки производителем, активное вещество будет частью состава, который предназначен для переноса или связывания радионуклида; описание производственного метода радиофармацевтического набора должно включать подробные данные производства набора и подробные данные рекомендуемой окончательной обработки для производства радиоактивного лекарственного средства; требуемые спецификации радионуклида должны описываться в соответствии с общей монографией или специальными монографиями Европейской Фармакопеи; в дополнение, необходимо описывать любые соединения, которые являются существенными для введения радиоактивных изотопов; также следует описать структуру соединения с радиоактивной меткой; для радионуклидов необходимо рассмотреть возможные ядерные реакции;
в генераторе материнский и дочерний радионуклиды будут рассматриваться как активные вещества;

3) мемлекеттік органға орфандық препаратты қолданғанда туындаған кез келген жағымсыз әсерлер мен қабылданған шаралар туралы шұғыл хабарлама түсіру.
Алға қойылған шарттарды орындау кезеңінде сараптама ұйымы мемлекеттік органға осындай жолмен тіркелген орфанды препаратқа тән "пайда-қауіп" арақатынасын жыл сайын қайта бағалау үшін белгілі бір зерттеулер бағдарламасын өткізу туралы өтініш берушіден алынатын ақпаратты ұсынады. Медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық және осындай жолмен тіркелген орфандық препарат туралы басқа медициналық ақпарат деректердің жеткіліксіздігі туралы нұсқауларды қамтуы тиіс.
45. Құрамында витаминдер бар және (немесе) витаминдер және (немесе) витаминдер мен минералдар кешені түрінде болатын дәрілік заттарды сараптау үшін өтініш беруші төмендегі құжаттар мен материалдардың біреуін тапсырады:
1) дәрілік заттар қауіпсіздігі жөніндегі деректерге библиографиялық шолу, сарапшы есебімен бірге, сарапшы туралы ақпаратпен қоса;
2) өтініш берілген препаратқа қатысты ғылыми жарияланымдар;
3) жедел және (немесе) созылмалы уыттылығын зерттеу деректері.
46. Гомеопатиялық препараттар сараптамасы үшін өтініш беруші 4 және 5 модульдер немесе Тізімнің 3 және 4 бөлімдері бойынша мынадай ақпаратты қамтитын құжаттар мен материалдарды ұсынады:
1) көпжылдық қолданылу тәжірибесі бар препараттар үшін: мәлімденген қолданылу саласындағы гомеопатиялық препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігі жөніндегі ғылыми әдебиет деректеріне шолу;
2) фармакопеялар мен монографияларда айтылмаған жаңа гомеопатиялық препараттар үшін: токсикологиялық зерттеу деректері, әртүрлі қуаттарын іріктеу негіздемесі, клиникалық қолдану тәжірибесінің деректері;
3) дәрілік заттың гомеопатиялық препарат болып табылатыны көрсетілген медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық.
47. Радио-фармацевтикалық препараттар мен олардың прекурсорларын сараптау үшін ЖТҚ форматты 3, 4 және 5 модульдері немесе Тізімнің 2, 3 және 4-бөліктері бойынша мынадай арнайы ақпаратты қамтитын құжаттар мен материалдар тапсырылады.
Радиобелсенді-фармацевтикалық препараттар үшін:
3 Модуль үшін:
1) өндіруші жеткізгеннен кейін радиобелсенділік белгісі болуы тиіс радионуклидті жинақта белсенді зат радионуклидті тасымалдауға немесе байланыстыруға арналған құрамның бөлігі болады. Радиофармацевтикалық жинақтың өндірістік әдісінің сипаттамасында жинақ өндірісінің толығырақ деректері және радиобелсенді дәрілік заттың өндірісі үшін ұсынылатын түпкілікті өңдеудің толығырақ деректері қамтылуы тиіс. Радионуклидтің талап етілетін спецификациялары жалпы монографияға немесе Еуропа Фармакопеясының арнайы монографияларына сәйкес сипатталуы тиіс. Қосымша ретінде, радиобелсенді изотоптарды енгізу үшін маңызды болып табылатын кез келген қосылыстарды сипаттау қажет, сонымен қатар, радиобелсенді белгісі бар қосылыс құрылымы сипатталу керек; радионуклидтер үшін болжамды ядролық реакциялар қарастырылу қажет. Генераторда негізгі және еншілес радионуклидтер белсенді заттар ретінде қарастырылатын болады.

2) необходимо предоставить подробные данные о природе радионуклида, идентичности изотопа, возможных примесях, носителе, использовании и специфической активности;
3) исходные материалы включают целевые материалы иррадиации;
4) необходимо рассмотреть химическую/радиофармацевтическую чистоту и ее связь с биодистрибьюцией;
5) необходимо описывать радионуклидную чистоту, радиохимическую чистоту и специфическую активность;
6) для генераторов требуются подробные данные испытаний материнских и дочерних радионуклидов; для генераторов-элюатов необходимо предоставить испытания материнских радионуклидов и других компонентов системы генератора;
7) требование выразить содержание активных веществ на основании массы активных компонентов должно применяться только к радионуклидным наборам; для радионуклидов радиоактивность необходимо выражать в беккерелях, с указанием даты и, если необходимо, времени и часового пояса; необходимо указывать тип радиации;
8) для наборов спецификации готового лекарственного средства должны включать испытания по определению действия лекарственных средств после введения радиоактивных изотопов; необходимо включать соответствующие контроли на радиохимическую и радионуклидную чистоту соединения с радиоактивной меткой; необходимо определить и проанализировать любой материал, который имеет значение для введения радиоактивных изотопов;
9) необходимо предоставлять информацию о стабильности для изотопных генераторов, изотопных наборов и лекарственных средств с радиоактивной меткой; необходимо указывать стабильность при использовании радиофармацевтических лекарственных средств во флаконах для многоразового использования;
для Модуля 4:
токсичность радиофармацевтических препаратов связана с дозой радиации; в диагностических целях это следствие использования радиофармацевтических препаратов; в терапии: это – желаемое свойство; при оценке безопасности и эффективности радиофармацевтических препаратов необходимо указывать требования к лекарственным средствам и аспекты радиационной дозиметрии; необходимо документировать действие излучения на орган/ткань; показатель поглощенной дозы излучения необходимо вычислять в соответствии с международной системой при определенном пути введения;
для Модуля 5:
результаты клинических испытаний следует предоставлять, если приемлемо, или же, доказывать в клинических обзорах.
Для прекурсоров радиоактивно-фармацевтических препаратов для целей радиоактивного мечения:
в случае радиофармацевтического прекурсора, предназначенного только для введения радиоактивных изотопов, необходимо предоставить информацию, которая будет касаться возможных последствий недостаточной эффективности введения радиоактивных изотопов или диссоциации ин-виво конъюгата с радиоактивной меткой, т.е. вопросы, связанные с действием, которое оказывает на пациентов свободный радионуклид; также необходимо предоставить соответствующую информацию относительно факторов риска, т.е. радиоактивного воздействия на персонал больницы и окружающую среду;
в частности, необходимо предоставить следующую информацию:
для Модуля 3:
положения модуля 3 должны применяться при регистрации радиофармацевтических прекурсоров, как указано выше;
для Модуля 4:
относительно токсичности при однократном и повторном введении необходимо предоставить результаты исследований, проведенных в соответствии с положениями о надлежащей лабораторной практике, если не обосновано иначе;
исследования на мутагенность радионуклидов не считаются применимыми в данном конкретном случае;
необходимо предоставить информацию относительно химической токсичности и диспозиции соответствующего "холодного" (не содержащего радиоактивных веществ) нуклида;
для Модуля 5:
клиническая информация, полученная в ходе клинических исследований с использованием прекурсора самого по себе, не считается значимой в случае радиофармацевтического прекурсора, который предназначен исключительно для введения радиоактивного изотопа;
однако необходимо предоставить информацию, демонстрирующую клиническую эффективность радиофармацевтического прекурсора при присоединении к молекулам соответствующего носителя.

2) радионуклид табиғаты, изотоптың сәйкестендірілуі, мүмкін болатын қоспалар, тасымалдаушы, пайдаланылуы және спецификалық белсенділігі туралы толығырақ деректер ұсыну қажет.
3) бастапқы материалдарға иррадиацияның мақсатты материалдары кіреді.
4) химиялық/радиофармацевтикалық тазалық және оның биодистрибьюциямен байланысын қарастыру қажет.
5) радионуклидті тазалық, радиохимиялық тазалық және спецификалық белсенділікті сипаттау қажет.
6) генераторлар үшін негізгі және еншілес радионуклидтер сынақтарының толығырақ деректері талап етіледі; элюат-генераторлар үшін негізгі радионуклидтер мен генератор жүйесінің басқа компоненттерінің сынақтары ұсынылуы қажет.
7) белсенді компоненттер массасының негізінде белсенді заттардың құрамын өрнектеу талабы радионуклидті жинақтарға ғана қолданылуы тиіс. Радионуклидтер үшін радиобелсенділігі күні, егер қажет болса, уақыты мен сағаттық белдеуінің көрсетілуімен беккерельдерде өрнектелу қажет. Радиация типін көрсету керек.
8) дайын дәрілік заттың спецификация жинақтары үшін радиобелсенді изотоптарды енгізгеннен кейін дәрілік заттардың әсерін анықтау сынақтарын қамтуы тиіс. Радиобелсенді белгісі бар қосылыстың радиохимиялық және радионуклидтік тазалығына тиісті бақылаулар қамтылу қажет. Радиобелсенді изотоптар енгізу үшін маңызы бар кез келген материалды анықтап, талдаудан өткізу қажет.
9) изотопты генераторлар, изотопты жинақтар және радиобелсенді белгісі бар дәрілік заттарға тән тұрақтылық туралы ақпарат ұсынылу қажет. Радиофармацевтикалық дәрілік заттарды көп рет пайдалануға арналған құтыларда пайдалану кезінде тұрақтылығын көрсету керек.
4 Модуль үшін:
радиофармацевтикалық препараттар уыттылығы радиация дозасына байланысты болуы мүмкін. Диагностикалық мақсаттарда бұл радиофармацевтикалық препараттарды пайдаланудың салдары; терапияда: бұл – қалаулы сипат. Радиофармацевтикалық препараттардың қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалау кезінде дәрілік заттарға қойылатын талаптарды және радиациялық дозиметрия аспектілерін көрсету қажет. Орган/тіннің сәулелену әсерін құжаттау қажет. Сәулеленудің сіңірілген дозасының көрсеткішін белгілі бір енгізу жолында халықаралық жүйеге сәйкес есептеу қажет.
5 Модуль үшін:
егер қолайлы болса, клиникалық сынақтар нәтижелерін ұсыну немесе клиникалық шолуларда дәлелдеу керек.
радиобелсенді белгі салу мақсаттарына арналған радиобелсенді-фармацевтикалық препараттардың прекурсорлары үшін:
радиобелсенді изотоптарды ғана енгізуге арналған радиофармацевтикалық прекурсор жағдайында радиобелсенді изотоптарды енгізудің жеткіліксіздігі тиімділігінің ықтимал зардаптарына немесе радиобелсенді белгісі бар ин-виво конъюгат диссоциациясына, яғни бос радионуклидтің емделушілерге көрсететін әсерімен байланысты мәселелерге қатысты болатын ақпаратты ұсыну қажет. Сонымен қатар, қауіп факторларына, яғни аурухана мамандарына және қоршаған ортаға радиобелсенді әсер етуіне қатысты тиісті ақпарат ұсынылу қажет.
атап айтқанда, келесі ақпаратты ұсыну қажет:
3 Модуль үшін:
3 модуль қағидалары жоғарыда көрсетілгендей радиофармацевтикалық прекурсорларды тіркеу кезінде қолданылуы тиіс.
4 Модуль үшін:
бір реттік және қайта енгізу кезіндегі уыттылыққа қатысты, егер басқаша негізделмесе, тиісті зертханалық тәжірибе туралы қағидаларға сәйкес жүргізілген зерттеу нәтижелері ұсынылу қажет.
радионуклидтердің мутагенділігіне зерттеулер нақты аталған жағдайда қолдануға жарамды деп есептелмейді.
химиялық уыттылыққа және тиісті "салқын" (құрамында радиобелсенді заттар жоқ) нуклид диспозициясына қатысты ақпарат ұсыну қажет.
5 Модуль үшін:
прекурсор өз алдына пайдаланылатын клиникалық зерттеулер барысында алынған клиникалық ақпарат тек қана радиобелсенді изотоп енгізуге арналған радиофармацевтикалық прекурсор жағдайында маңызды деп саналмайды;
алайда тиісті тасымалдаушының молекулаларына қосылу кезінде радиофармацевтикалық прекурсордың клиникалық тиімділігін жариялайтын ақпарат ұсыну қажет.

48. Для лекарственных средств, активное вещество которых хорошо изучено в медицинском применении с подтвержденной эффективностью и приемлемым уровнем безопасности, применяются следующие специальные требования к материалам регистрационного досье.
Для материалов регистрационного досье частей 3 и 4 Списка в подробной научной библиографии необходимо указывать доклинические и клинические характеристики лекарственного средства.
Для подтверждения хорошо изученного медицинского применения должны быть представлены следующие данные:
1) факторы, которые необходимо учитывать при определении хорошо изученного медицинского применения компонентов лекарственных средств:
время, в течение которого используется активное вещество в медицинской практике;
количественные аспекты использования активного вещества;
степень научного интереса и актуальности в использовании активного вещества в последние 5 лет до подачи заявления (со ссылкой на опубликованные научные источники);
последовательность научных оценок.
Для определения хорошо изученного применения различных активных веществ предоставляется оценка за различные периоды времени. Период времени, необходимый для определения хорошо изученного медицинского применения активного вещества, должен быть не менее 15 лет с даты первого систематического и документированного использования этого активного вещества как лекарственного средства;
2) материалы регистрационного досье, предоставленные заявителем, включат все аспекты оценки безопасности и эффективности, содержать или давать ссылку на обзор соответствующей литературы с учетом пред- и пострегистрационных исследований и опубликованной научной литературы относительно результатов эпидемиологических исследований и особенно сравнительных эпидемиологических исследований, всю документацию, как положительную, так и отрицательную. "Библиографическая ссылка" на другие источники доказательств (пострегистрационные исследования, эпидемиологические исследования), кроме данных, касающихся методов контроля и испытаний, может быть доказательством безопасности и эффективности лекарственного средства при условии, что в материалах регистрационного досье четко объяснено и обосновано использование этих источников информации;
3) необходимо обосновать, почему может считаться доказанным приемлемый уровень безопасности и (или) эффективности, несмотря на отсутствие некоторых исследований;
4) в доклинических и (или) клинических обзорах необходимо объяснить значимость любых представленных данных, касающихся уже зарегистрированного лекарственного средства, отличного от того, который предлагается к регистрации. Необходимо предоставить обоснование по поводу того, можно ли заявленное лекарственное средство считать подобным уже зарегистрированному лекарственному средству, несмотря на существующие разногласия;

48. Белсенді затының медицинада қолданылуы жақсы зерттеліп, тиімділігі расталған және қауіпсіздігі лайықты деңгейдегі дәрілік заттар үшін тіркеу деректерінің материалдарына қойылатын келесі арнайы талаптар қолданылады.
Тізімнің 3 және 4-бөлігіндегі тіркеу деректері материалдары үшін толық ғылыми библиографияда дәрілік заттың клиникаға дейінгі және клиникалық сипаттамаларын көрсету қажет.
Жақсы зерттелген медицинада қолданылуын растау үшін келесі деректер ұсынылуы тиіс:
1) дәрілік зат компоненттерінің жақсы зерттелген медицинада қолданылуын анықтау кезінде ескерілуі қажет факторлар:
белсенді зат медициналық тәжірибеде пайдаланылатын уақыт;
Активті затты пайдаланудың сандық аспектілері;
өтініш берілуіне дейінгі соңғы 5 жылда Активті затты пайдаланудың ғылыми мүддесі мен өзектілігінің дәрежесі (жарияланған ғылыми еңбектерге сілтемесімен);
ғылыми бағалардың бірізділігі.
Жақсы зерттелген әртүрлі белсенді заттардың қолданылуын анықтау үшін әр алуан уақыт кезеңдерін бағалау керек болуы мүмкін. Жақсы зерттелген Активті заттың медицинада қолданылуын анықтауға қажетті уақыт кезеңі осы Активті заттың дәрі ретінде алғашқы жүйелі және құжатты пайдаланылу күнінен бастап, 15 жылдан кем болмауы тиіс;
2) өтініш беруші ұсынған тіркеу деректерінің материалдары қауіпсіздік пен тиімділікті бағалаудың барлық аспектілерін қамтып, тіркеудің алдындағы және тіркеуден кейінгі зерттеулер ескерілген тиісті әдебиет және эпидемиологиялық зерттеулер, әсіресе, салыстырмалы эпидемиологиялық зерттеулер нәтижелеріне қатысты жарияланған ғылыми әдебиет шолуына, бүкіл оң да, теріс те құжаттамаға сілтеме көрсетуі немесе соларды мазмұндауы қажет. Бақылау және сынау әдістеріне қатысты деректерден басқа, өзге де дәлел көздеріне (тіркеуден кейінгі зерттеулер, эпидемиологиялық зерттеулер және т.б.) "Библиографиялық сілтеме" тіркеу деректерінің материалдарында бұл ақпарат көздерінің пайдаланылуы нақты түсіндірілген және негізделген жағдайда ғана дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігіне дәлел бола алады;
3) кейбір зерттеулердің жоқ екеніне қарамастан, қауіпсіздік және/немесе тиімділіктің қолайлы деңгейі неге дәлелденген деп есептеуге болатынын негіздеу қажет;
4) клиникаға дейінгі және/немесе клиникалық шолуларда тіркеуге ұсынылғанынан өзгеше бұрын тіркелген дәрілік затқа қатысты ұсынылған кез келген деректердің маңыздылығын түсіндіру қажет. Қайшылықтарына қарамастан, өтініш берілген дәрілік затты бұрын тіркелген дәрілік затқа ұқсас деп есептеуге болатынына қатысты негіздеме ұсыну қажет.

5) пострегистрационный опыт использования может содержать информацию об использовании других лекарственных средств, содержащих те же компоненты;
6) периодический обновляемый отчет по безопасности лекарственного препарата за последние 5 лет до подачи заявления зарубежными производителями.
4. Порядок проведения и этапы экспертизы лекарственных средств
49. Заявитель одновременно с заявлением представляет в экспертную организацию регистрационное досье и материалы, необходимые для проведения экспертизы по принципу "одного окна".
50. Экспертиза лекарственного средства при государственной регистрации, перерегистрации состоит из следующих этапов:
1) первичной экспертизы;
2) аналитической экспертизы;
3) специализированной фармацевтической экспертизы;
4) специализированной фармакологической экспертизы;
5) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве.
51. Специализированная фармацевтическая и фармакологическая экспертизы проводятся параллельно (за исключением экспертизы при внедрении трансфера технологического процесса и экспертизы водных растворов генерических препаратов).
52. Государственная экспертная организация при необходимости запрашивает у заявителя разъяснения или уточнения по конкретным положениям в предоставленных документах и материалах регистрационного досье.
53. Государственная экспертная организация при непредставлении заявителем в течение тридцати календарных дней запрошенных материалов или письменного обоснования иных сроков для их подготовки, но не более чем на шестьдесят календарных дней, прекращает экспертизу и выдает отрицательное заключение о безопасности, эффективности и качестве. Общее количество календарных дней, необходимых для предоставления запрошенных материалов, составляет не более девяносто дней на каждом этапе.
После проведения специализированной экспертизы заявителю предоставляется не более тридцати календарных дней, не входящих в срок проведения экспертизы, для окончательного согласования итоговых документов (нормативного документа по качеству и безопасности, инструкции по медицинскому применению и макетов упаковки) путем электронного согласования по индивидуальному паролю и предоставления листа согласования.
54. В период проведения экспертизы при государственной регистрации по решению государственного органа на основании представления экспертной организации осуществляется оценка условий производства и системы обеспечения качества, условий проведения доклинических и (или) клинических исследований, системы фармаконадзора держателя регистрационного удостоверения специалистами государственного органа и экспертной организации.

5) тіркеуден кейінгі пайдалану тәжірибесінде дәл сол компоненттерден тұратын басқа дәрілік заттарды пайдалану туралы ақпарат болуы мүмкін;
6) шетелдік өндірушілердің өтініш беруіне дейінгі соңғы 5 жыл ішінде дәрілік препараттың қауіпсіздігі бойынша мерзім сайын жаңартылатын есеп.
4. Дәрілік заттарға сараптама жүргізу
тәртібі мен кезеңдері
49. Өтініш беруші өтінішімен бір уақытта "жалғыз терезе" қағидаты бойынша сараптама жүргізуге қажетті құжаттар мен материалдарды сараптама ұйымына ұсынады.
50. Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезіндегі дәрілік зат сараптамасы мынадай кезеңдерден тұрады:
1) бастапқы сараптама;
2) талдамалық сараптама;
3) мамандандырылған фармацевтикалық сараптама;
4) мамандандырылған фармакологиялық сараптама;
5) қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды жасау.
51. Мамандандырылған фармакологиялық және фармацевтикалық сараптамалар қатар (технологиялық үдеріс трансферін ендіру кезіндегі сараптама мен генерикалық препараттардың сулы ерітінділер сараптамасын қоспағанда) жүргізіледі.
52. Мемлекеттік сараптама ұйымы қажет болғанда тіркеу деректерінің ұсынылған құжаттары мен материалдарының нақты қағидалары бойынша өтініш берушіден түсіндірме немесе нақтылауды сұратады.
53. Мемлекеттік сараптама ұйымы өтініш иесі күнтізбелік отыз күн ішінде сұратылған материалдарды немесе оларды даярлауға қажетті басқа, бірақ күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімнің жазбаша негіздемесін ұсынбаған жағдайда, сараптаманы тоқтатады және қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы жөнінде теріс қорытынды береді. Сұратылған материалдарды ұсыну үшін қажетті күнтізбелік күннің жалпы саны әр сатыда тоқсан күннен асырылмайды.
Мамандандырылған сараптама жүргізілгенен кейін өтініш берушіге қорытынды құжаттарды (сапасы мен қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжат, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық пен қаптама макеттері) жеке пароль бойынша электрондық келісу және келісім парағын ұсыну арқылы түпкілікті келісу үшін сараптама жүргізу мерзіміне кірмейтін көп дегенде күнтізбелік отыз күн беріледі.
54. Мемлекеттік тіркеу кезінде сараптама жүргізу кезеңінде мемлекеттік орган шешімі бойынша сараптама ұйымының ұсынысы негізінде мемлекеттік органның және сараптама ұйымының мамандары өндіріс жағдайларын және сапаны қамтамасыз ету жүйесін, клиникаға дейінгі және (немесе) клиникалық зерттеулер жүргізу шарттарын, тіркеу куәлігі ұстаушысының фармакологиялық қадағалау жүйесін бағалауды жүзеге асырады.

55. Заявитель организовывает посещение производства в течение тридцати календарных дней после получения информации о необходимости ее проведения или предоставляет конкретный срок посещения, но не более чем через девяносто календарных дней после получения информации.
Сроки подготовки, проведения, оформления и принятия решения по ее результатам, не входят в сроки проведения экспертизы.
56. В случае предоставления отечественным производителем генерического препарата на экспертизу без данных исследований эквивалентности, заявитель в регистрационном досье предоставляет проект протокола и гарантийное обязательство о предоставлении отчета клинических исследований. При этом срок проведения исследований не входит в срок проведения экспертизы при регистрации.
57. После завершения процедуры экспертизы государственная экспертная организация формирует электронный архивный экземпляр регистрационного досье, хранящийся в архиве.
Во время действия регистрационного удостоверения архивное регистрационное досье, дополняется электронными копиями регистрационных удостоверений о внесении изменений со всеми приложенными документами заявителя, отчетами о безопасности и эффективности.
Регистрационное досье хранится в архиве с соблюдением требований конфиденциальности.
Регистрационные досье на бумажном носителе, хранящиеся в архиве и поданные на экспертизу, подлежат возврату заявителю после перевода их экспертной организацией в электронный формат.
Регистрационное досье на электронном носителе хранится до окончания срока присутствия лекарственного средства на рынке.
58. Государственная экспертная организация с учетом показателей "польза-риск", стабильности определяет срок, на который выдается регистрационное удостоверение: на лекарственный препарат на период до пяти лет, на лекарственную субстанцию, лекарственное растительное сырье на период до десяти лет. После перерегистрации выдается бессрочное регистрационное удостоверение на лекарственные средства.
59. По истечении срока действия регистрационного удостоверения, лекарственное средство подлежит перерегистрации.
60. Заявитель подает заявление на перерегистрацию до окончания и не позднее шести месяцев после окончания действия регистрационного удостоверения.
5. Порядок проведения первичной экспертизы
лекарственного средства
61. Первичная экспертиза регистрационного досье лекарственного средства включает в себя:
1) оценку полноты, достоверности и правильности оформления представленных документов регистрационного досье;
2) проверку наличия образцов:
лекарственного средства, достаточности их количества и срока годности для проведения аналитической экспертизы;
лекарственных субстанций, стандартных образцов лекарственных субстанций и их примесей, расходных материалов (в исключительных случаях и на условиях возврата), необходимых для воспроизводства методик аналитической экспертизы лекарственного средства;

55. Өтініш беруші өндіріске қатысу қажеттілігі туралы ақпаратты алғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде оны ұйымдастырады немесе нақты қатысу мерзімін ұсынады, бірақ ақпаратты алғаннан кейін күнтізбелік тоқсан күннен асырылмайды.
Дайындауу, өткізу, ресімдеу және оның нәтижелері бойынша шешім қабылдау мерзімдері сараптама жүргізу мерзімдеріне кірмейді.
56. Отандық өндіруші генерикалық препаратты баламалылығын зерттеу деректерінсіз сараптамаға ұсынған жағдайда өтініш беруші тіркеу деректерінде клиникалық зерттеулер есебін ұсыну жөнінде кепілді міндеттеме мен хаттама жобасын ұсынады. Бұл ретте зерттеулер жүргізу мерзімі тіркеу кезіндегі сараптама жүргізу мерзіміне кірмейді.
57. Сараптама рәсімі аяқталғаннан кейін мемлекеттік сараптау ұйымы мұрағатта сақталатын тіркеу деректерінің электронды мұрағаттық данасын жасайды.
Тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімінде мұрағаттық тіркеу деректері өтініш берушінің барлық қосымша берілген құжаттарымен, қауіпсіздік пен тиімділік туралы есептермен бірге өзгерістер енгізу туралы тіркеу куәліктерінің электронды көшірмелерімен толықтырылады.
Тіркеу деректері құпиялылық талаптарының сақталуымен мұрағатта сақталады.
Мұрағатта сақтауда болып табылатын және сараптамаға берілген қағаз тасығыштағы тіркеу дерегі оларды сараптама ұйымы электронды форматқа ауыстырғаннан кейін өтініш берушіге қайтарылуы тиіс.
Электронды тасығыштағы тіркеу деректері дәрілік заттың нарықта болатын мерзімі аяқталғанша сақталады.
58. Мемлекеттік сараптау ұйымы "пайда-қауіп", тұрақтылық көрсеткіштерінің ескерілуімен тіркеу куәлігінің берілу мерзімін: дәрілік препаратқа бес жылға дейінгі кезеңге, дәрілік субстанцияға, дәрілік өсімдік шикізаттарына он жылға дейінгі кезеңге белгілейді. Қайта тіркеуден кейін дәрілік заттарға мерзімсіз тіркеу куәлігі беріледі.
59. Тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімі өткеннен кейін дәрілік зат қайта тіркеуге жатады.
60. Өтініш беруші тіркеу куәлігі қолданысының аяқталуына дейін және тіркеу куәлігінің қолданысы аяқталғаннан кейін алты ай ішінде дәрілік затты қайта тіркеуге өтініш береді.
5. Дәрілік заттың бастапқы сараптамасын жүргізу тәртібі
61. Дәрілік заттың тіркеу деректерінің бастапқы сараптамасына мыналар кіреді:
1) ұсынылған тіркеу деректері құжаттарының толықтығын, сенімділігін және дұрыс рәсімделуін бағалау;
2) мына үлгілердің болуын тексеру:
талдамалық сараптама жүргізуге арналған дәрілік заттар, олардың санының жеткілікті болуы және жарамдылық мерзімі;
дәрілік заттың талдамалық сараптамасы әдістемелерін қайта жаңғырту үшін қажетті дәрілік субстанциялар, дәрілік субстанциялардың және олардың қоспаларының стандартты үлгілері, шығыс материалдары (айрықша жағдайларда және қайтару шартымен);

3) оценку состава лекарственного средства на наличие запрещенных красителей и других вспомогательных веществ, веществ, полученных из тканей человека и продуктов животного происхождения, и, при их наличии, документа, подтверждающего безопасность активных веществ белкового происхождения, используемых в производстве лекарственных средств (прионовая безопасность);
4) оценку состава лекарственного средства на содержание наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
5) экспертизу названия на предмет отсутствия в нем:
графических сходств с ранее зарегистрированными лекарственными препаратами и слов с неблагозвучными выражениями;
способности ввести в заблуждение относительно истинного состава и действия препарата;
рекламной информации относительно использования лекарственного средства и представления его как уникального, эффективного, безопасного и исключительного по отсутствию побочных действий;
сходства Международное непатентованное название (далее - МНН) и (или) сходные с ними названия для лекарственного средства другого химического состава или действия;
6) экспертизу на наличие в государственном реестре идентичного названия лекарственного средства (далее – ЛС) с другим составом активных веществ;
7) экспертизу нормативного документа по контролю качества и безопасности лекарственного средства установленным требованиям;
8) проверку наличия указания порядка отпуска из аптечных организаций (по рецепту или без рецепта);
9) оценку маркировки образцов макетов упаковки, этикеток, стикеров на соответствие требованиям законодательства;
10) проверку соответствия заявленных изменений в регистрационное досье (изменения типа I или типа II) и проверку правильности указания разделов, страниц регистрационного досье, в которые должны быть внесены изменения.
62. По результатам первичной экспертизы лекарственного средства составляется экспертное заключение по форме согласно приложениям 6, 7 к настоящим Правилам. Заявителю направляется информация о выявленных замечаниях.
6. Порядок проведения аналитической экспертизы
лекарственного средства
63. Аналитическая экспертиза лекарственного средства включает в себя:
1) физические, химические, физико-химические и биологические испытания образцов на соответствие требованиям нормативного документа по контролю качества и безопасности лекарственных средств;
2) оценку нормативного документа по контролю качества и безопасности лекарственных средств на предмет воспроизводимости методик анализа и соответствия регистрационных образцов нормативному документу по контролю качества и безопасности.

3) дәрілік зат құрамында тыйым салынған бояғыштар мен басқа қосымша заттардың, адам тіндерінен және жануар тектес өнімдерден алынған заттардың бар-жоғын, ал олар болса, дәрілік заттар өндірісінде пайдаланылатын ақуыз тектес активті заттардың қауіпсіздігін (приондық қауіпсіздік) растайтын құжаттық бағалау;
4) дәрілік зат құрамында есірткі дәрілері, психотропты заттар және прекурсорлардың бар-жоғын бағалау;
5) атауында келесі жайттардың болмауын сараптау:
бұрын тіркелген дәрілік препараттар мен жағымсыз естілетін сөздердің графикалық ұқсастықтары;
препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты жаңсақтыққа апаратын қабілеті;
дәрілік затты пайдалануға қатысты ақпарат және оны бірегей, тиімді, қауіпсіз және жағымсыз әсерлерінің болмауына қатысты айрықша етіп көрсететін жарнамалық ақпарат;
Халықаралық патенттелмеген атауының (бұдан әрі – ХПА) ұқсастықтары және/немесе химиялық құрамы немесе әсері басқа дәрілік затқа тән оларға ұқсас атаулар;
6) белсенді заттар құрамы басқа дәрілік заттың (бұдан әрі - ДЗ) сәйкес атауының мемлекеттік тізілімде болуын сараптау;
7) белгіленген талаптар бойынша дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжатты сараптау;
8) дәріхана ұйымдарынан босатылу тәртібінің (рецепт арқылы немесе рецептісіз) көрсетілімі болуын тексеру;
9) қаптама макеттері, заттаңбалар, стикерлер үлгілерінің заңнама талаптарына сәйкес таңбалануын бағалау;
10) тіркеу деректерінде мәлімделген өзгерістердің (І типті немесе II типті өзгерістер) сәйкестігін тексеру және өзгерістер енгізілуі тиіс тіркеу деректерінде бөлімдердің, беттердің дұрыс көрсетілуін тексеру.
62. Дәрілік заттың бастапқы сараптамасының нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 6, 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сараптама қорытындысы жасалады. Өтініш берушіге анықталған ескертулер туралы ақпарат беріледі.
6. Дәрілік заттың талдамалық сараптамасын жүргізу тәртібі
63. Дәрілік заттың талдамалық сараптамасында мыналар қамтылады:
1) дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат талаптарына сәйкес үлгілердің физикалық, химиялық, физикалық-химиялық және биологиялық сынақтары;
2) дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжатты талдау әдістемелерін қайта жаңғырту және сапа мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжаттың тіркеу үлгілеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау.

64. По результатам аналитической экспертизы лекарственного средства испытательной лабораторией составляется протокол испытаний по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
65. Аналитическая экспертиза при последующей перерегистрации не проводится в случае отсутствия рекламаций на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства, произведенного в условиях надлежащей производственной практики и присутствующий на фармацевтическом рынке Республики Казахстан не менее восьми лет.
7. Порядок проведения специализированной фармацевтической
экспертизы лекарственного средства
66. Специализированная фармацевтическая экспертиза лекарственного средства включает в себя оценку:
1) химической безопасности и качества лекарственного средства, влияния вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность и качество лекарственного средства;
2) состава лекарственного средства и заключение о его рациональности (фармацевтическая разработка), качества лекарственных субстанций и вспомогательных веществ;
3) производства лекарственного средства (производственная формула, технология производства, контроль в процессе производства, валидация производственных процессов);
4) готового продукта (соответствие параметров, указанных в сертификате качества на готовую продукцию описанным методикам контроля качества в нормативном документе по контролю качества и безопасности лекарственных средств, анализ протокола испытательной лаборатории, оценку возможности воспроизводства и объективности методик контроля качества, адекватности состава лекарственного средства и методик контроля качества);
5) соответствия показателей качества, указанных в нормативном документе по контролю качества и безопасности лекарственных средств организации-производителя, Государственной фармакопеи Республики Казахстан и фармакопеям, признанным действующими на территории Республики Казахстан;
6) стабильности лекарственного средства, обоснованности заявленных условий и срока хранения, периода применения после первого вскрытия упаковки или растворения;
7) данных по химической, фармацевтической эквивалентности лекарственного средства;
8) маркировки и упаковки на предмет их достаточности для обеспечения сохранения качества лекарственного средства во время хранения и транспортирования;
9) названия на предмет отсутствия в нем:
графических сходств с ранее зарегистрированными лекарственными препаратами и слов с неблагозвучными выражениями;
способности ввести в заблуждение относительно истинного состава и действия препарата;
рекламной информации относительно использования лекарственного средства и представления его как уникального, эффективного, безопасного и исключительного по отсутствию побочных действий;
сходства МНН и (или) сходные с ними названия для лекарственного средства другого химического состава или действия;

64. Дәрілік заттың талдамалық сараптамасының нәтижелері бойынша сынақ зертханасы осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама құрастырады.
65. Тиісті өндірістік практика жағдайларында өндірілген және Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығында кемінде сегіз жыл болған дәрілік заттың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына жарнама болмаған жағдайда кейіннен қайта тіркеу кезінде талдау сараптамасы жүргізілмейді.
7. Дәрілік заттың мамандандырылған фармацевтикалық сараптамасын жүргізу тәртібі
66. Дәрілік заттың мамандандырылған фармацевтикалық сараптамасында мыналар бағаланады:
1) дәрілік заттың химиялық қауіпсіздігі мен сапасы, тіркеу деректеріне енгізілген өзгерістердің дәрілік зат қауіпсіздігі мен сапасына ықпалы;
2) дәрілік заттың құрамы және оның ұтымдылығы туралы қорытынды (фармацевтикалық даярлау), дәрілік субстанциялар мен қосымша заттар сапасы;
3) дәрілік зат өндірісі (өндірістік формула, өндіріс технологиясы, өндіріс үдерісіндегі бақылау, өндірістік үдерістер валидациясы);
4) дайын өнім (дайын өнімнің сапа сертификатында көрсетілген параметрлердің дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжатта көрсетілген сапа көрсеткіштеріне сәйкестігі, сынақ зертханасы хаттамасының талдауы, сапаны бақылау әдістемелерінің обьективтілігі мен қайта жаңғырту мүмкіндігін, дәрілік зат құрамының және сапаны бақылау әдістемелерінің талапқа сай екенін бағалау);
5) өндіруші ұйымның, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының және Қазақстан Республикасы аумағында қолданыста деп танылған фармакопеяларға дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжатта көрсетілген сапа көрсеткіштерінің сәйкестігі;
6) дәрілік заттың тұрақтылығы, ұсынылған сақтау шарттары мен мерзімінің негізділігі, қаптаманы алғаш ашқаннан немесе ерігеннен кейінгі қолданылу кезеңі;
7) дәрілік заттың химиялық, фармацевтикалық баламалылығы бойынша деректер;
8) сақтау және тасымалдау кезінде дәрілік зат сапасының сақталуын қамтамасыз ету үшін олардың жеткіліктілігі тұрғысынан таңбалануы мен қапталуы;
9) атауында келесі жағдйлардың болмауын:
бұрын тіркелген дәрілік препараттар мен жағымсыз естілетін сөздердің графикалық ұқсастықтары;
препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты жаңсақтыққа апаратын қабілеті;
дәрілік затты пайдалануға қатысты жарнамалық ақпарат және оны бірегей, тиімді, қауіпсіз және жағымсыз әсерлерінің жоқтығы бойынша ерекше ретінде ұсыну;
ХПА ұқсастықтары және/немесе химиялық құрамы немесе әсері басқа дәрілік затқа тән оларға ұқсас атаулар;

10) текста инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, макетов упаковок, этикеток на предмет соответствия сведений об условиях хранения, транспортирования, срока хранения, периода применения после первого вскрытия упаковки или растворения и наличие необходимых предупредительных надписей;
11) состава лекарственного средства на принадлежность к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам, возможности или невозможности извлечения легкодоступным способом подконтрольного вещества в количествах, достаточных для злоупотребления с целью возможности исключения некоторых мер контроля.
67. По результатам специализированной фармацевтической экспертизы лекарственного средства составляется заключение эксперта о качестве и безопасности лекарственного средства, поданного на экспертизу по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Заключение эксперта рассматривается на заседании фармакопейной комиссии, которое проводится не менее двух раз в месяц. Заседание комиссии оформляется протоколом с вынесенными рекомендациями.
8. Порядок проведения специализированной фармакологической
экспертизы лекарственного средства
68. Специализированная фармакологическая экспертиза включает в себя:
1) анализ достоверности качественного и количественного состава активных и вспомогательных веществ, указанных в инструкции по медицинскому применению, в сравнении с заявленным составом в заявлении, аналитическом нормативном документе и макете упаковки;
2) оценку фармакологической совместимости компонентов, в том числе вспомогательных веществ; в случае регистрации генерика или биосимиляра проводится сравнение с составом оригинального препарата;
3) научно-обоснованное определение степени риска злоупотребления: высокий риск злоупотребления, или риск злоупотребления отсутствует, или является незначительным; определение максимально допустимого содержания наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в лекарственных средствах;
4) анализ документации по доклиническим испытаниям - оценка результатов исследования токсичности, влияния на репродуктивную функцию, эмбриотоксичности, тератогенности, мутагенности, канцерогенности, фармакодинамики, фармакокинетики, правильности выбора объектов и методов исследования, способов введения и дозировок исследуемого вещества, соответствия исследований положениям надлежащей лабораторной практики;
5) анализ документации клинических исследований - оценка отчета клинических исследований на основании протокола, изучаемого контингента испытуемых и их количество, метода распределения испытуемых по группам лечения, дозы, методов лечения, уровней и методов проведения слепого испытания, вида контроля, методики статистического анализа полученных данных, соответствия исследований требованиям надлежащей клинической практики;

10) сақтау, тасымалдау шарттары, сақтау мерзімі, қаптаманың алғашқы ашылуынан немесе ерітілуінен кейінгі қолдану кезеңі туралы мәліметтер сәйкестігі және қажетті сақтандыру жазбаларының бар-жоғы тұрғысынан дәрілік затты медицинада қолдану жөніндегі нұсқаулық мәтіні, қаптама макеттері, заттаңбалары;
11) есірткі құралдарына, психотропты заттарға және прекурсорларға жататыны, кейбір бақылау шараларын алып тастау мүмкіндігі мақсатында асыра тұтынуға жеткілікті мөлшерде бақылауға алынған затты оңай жолмен шығарып алу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі тұрғысынан дәрілік заттың құрамы.
67. Дәрілік заттың мамандандырылған фармацевтикалық сараптама нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамаға берілген дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігі туралы сарапшы қорытындысы жасалады.
Сарапшы қорытындысы айына кемінде екі рет өткізілетін фармакопеялық комиссия мәжілісінде қаралады. Комиссия мәжілісі шығарылған ұсынымдарымен хаттамада ресімделеді.
8. Дәрілік заттың мамандандырылған фармакологиялық сараптамасын жүргізу тәртібі
68. Мамандандырылған фармакологиялық сараптамада мыналар қамтылады:
1) өтініште, талдамалық нормативтік құжатта және қаптама макетінде ұсынылған құрамымен салыстырғанда, медицинада қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген белсенді және қосымша заттардың сапалық және сандық құрамының сенімділігін талдау;
2) компоненттерінің, соның ішінде қосымша заттардың фармакологиялық үйлесімділігін бағалау; генерикті немесе биосимилярды тіркеу жағдайында түпнұсқалық препарат құрамымен салыстыру жүргізіледі;
3) асыра тұтыну қаупі дәрежесінің ғылыми негізделген анықтамасы: асыра тұтыну қаупі жоғары, немесе асыра тұтыну қаупі жоқ, немесе болымсыз болып табылады; дәрілік заттар құрамындағы есірткі дәрілерінің, психотропты заттардың және прекурсорлардың ең көп рұқсатты мөлшерін анықтау;
4) клиникаға дейінгі сынақтар бойынша құжаттаманы талдау - уыттылықты зерттеу нәтижелерін, репродуктивтік функцияға ықпалын, эмбриоуыттылығын, тератогенділігін, мутагенділігін, канцерогенділігін, фармакодинамикасын, фармакокинетикасын, нысандарды таңдау мен зерттеу әдістерінің дұрыстығын, зерттелген заттың енгізу тәсілдері мен дозалануын, зерттеулердің тиісті зертханалық тәжірибе практикаларына сәйкестігін бағалау;
5) клиникалық зерттеулер құжаттамасын талдау – хаттама негізінде клиникалық зерттеудің есебін, зерттеудің жалпы жоспарын, сыналушылардың зерттелген контингентін және олардың санын, сынаққа алынғандарды емдеу топтарына бөлу әдісін, дозаларын, емдеу әдістерін, жасырын сынақ жүргізу деңгейлері мен әдістерін, бақылау түрін, алынған деректерді статистикалық талдау әдістемесін, зерттеулердің тиісті зертханалық практика қағидаларына сәйкестігін бағалау;

6) оценку безопасности и эффективности лекарственного средства по результатам клинических исследований на основе анализа наблюдавшихся осложнений, побочных действий, мер по их устранению, дозы лекарственного средства, концентрации и их взаимосвязь с безопасностью и эффективностью лекарственного средства;
7) анализ данных исследований эквивалентности (в случае государственной регистрации генерика) - оценка отчета исследований биоэквивалентности на основании протокола, оценка корректности выбора лекарственного препарата сравнения, условия исследования, методы определения концентрации лекарственного средства, построение графиков, расчет параметров, обоснование выводов относительно биоэквивалентности; в случае заявки генерика по процедуре биовейвер - оценка обоснованности процедуры биовейвер по представленной документации исследования ин-витро;
8) оценку сходства биосимиляра с оригинальным препаратом на основе анализа данных сравнительных исследований доклинических и клинических исследований, иммуногенности;
9) проверку соответствия текста инструкции по медицинскому применению на предмет достоверности сведений о показаниях и противопоказаниях к применению, дозах, способах применения (введения), побочных действиях, мерах предосторожности, первой помощи при передозировке, срока хранения, условий хранения, порядке отпуска из аптек (Общая характеристика препарата или утвержденная инструкция по медицинскому применения для производителей стран СНГ; информация на сайтах регуляторных органов страны производителя, ЕМА, FDA США) и соответствия современной справочной информации; анализ соответствия показаний к применению, противопоказаний, побочных действий, лекарственного взаимодействия, особых указаний генерика и биосимиляра с оригинальным препаратом;
10) оценку правильности присвоения кода анатомо-терапевтическо-химической классификация в зависимости от фармакологических свойств и показаний к применению;
11) проверку адекватности заявленных доз согласно фармакокинетическим параметрам - анализ рекомендуемых доз, режима дозирования с учетом фармакокинетических свойств (периода полувыведения, степени связывания с белками плазмы крови, влияние на активность печеночных ферментов, время сохранения бактериостатической (бактерицидной) концентрации в случае антибактериальных препаратов), обращение особого внимания на дозы, рекомендуемые детям, пожилым, больным с нарушениями функции почек, печени;

6) дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігін байқалған асқынуларды, жағымсыз әсерлерін, оларды жою шараларын, дәрілік зат дозаларын, концентрацияларын және олардың дәрілік зат қауіпсіздігі және тиімділігімен өзара байланысын талдау негізінде клиникалық зерттеулер нәтижелері бойынша бағалау;
7) баламалылық зерттеулерінің деректерін талдау (генериктің мемлекеттік тіркелуі жағдайында) - хаттама негізінде биобаламалылылықты зерттеу есебін бағалау, салыстырылатын дәрілік препаратты таңдау дұрыстығын бағалау, зерттеу жағдайлары, дәрілік зат концентрациясын анықтау әдістері, кестелерді құру, параметрлерді есептеу, биобаламалылыққа қатысты қорытындыларды негіздеу; генерикке биовейвер процедурасы бойынша өтінім берілген жағдайда – биовейвер процедурасының негізділігін бағалау ұсынылған ин витро зерттеудің құжаттамасы бойынша;
8) ҚР ДСМ бұйрығының 37-38-тармақтарына сәйкес ұсынылған иммуногенділігінің салыстырмалы зерттеулерінің, клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулерінің деректерін талдау негізінде биосимилярдың түпнұсқалық препаратпен ұқсастығын бағалау;
9) медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық мәтінінің қолдану көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдері, дозалары, қолдану (енгізу) тәсілдері, жағымсыз әсерлері, сақтану шаралары, артық дозалану кезіндегі алғашқы жәрдем, сақтау мерзімі, сақтау шарттары, дәріханалардан босатылу шарттары (Препараттың жалпы сипаттамасы/ТМД елдерінің өндірушілеріне арналған медицинада қолданылуы жөніндегі бекітілген нұсқаулық; өндіруші ел, АҚШ ЕМА, FDA регуляторлық органдарының сайттарындағы ақпарат) және қазіргі заманғы анықтамалық ақпараттың сәйкестігі туралы мәліметтердің сенімділігі тұрғысынан сәйкестілігін тексеру; генерик пен биосимилярдың қолданылу көрсетілімдерінің, қарсы көрсетілімдерінің, жағымсыз әсерлерінің, дәрілермен өзара әрекеттесуінің, айрықша нұсқауларының түпнұсқалық препаратпен сәйкестігін талдау;
10) фармакологиялық қасиеттеріне және қолданылу көрсетілімдеріне қарай анатомиялық-терапиялық-химиялық жіктеу кодының берілу дұрыстығын бағалау;
11) фармакокинетикалық параметрлерге cәйкес ұсынылған дозалардың дұрыстығын тексеру - фармакокинетикалық қасиеттерін ескерумен ұсынылған дозаларын, дозалау режимін талдау (жартылай шығару кезеңі, қан плазмасы ақуыздарымен байланысу дәрежелері, бауыр ферменттері белсенділігіне ықпалы, бактерияға қарсы препараттар жағдайында бактериостатикалық (бактерицидтік) концентрациясының сақталу уақыты), балаларға, егде жастағыларға, бүйрек, бауыр функциялары бұзылған науқастарға ұсынылатын дозаларына ерекше назар аудару;

12) анализ правильности заявленного срока хранения - проведение сравнения сроков хранения указанных: в заявлении, в краткой характеристике лекарственного препарата, в инструкции по медицинскому применению, в макетах упаковки и соответствие его сроку хранения, указанному в нормативном документе;
13) названия на предмет отсутствия в нем:
графических сходств с ранее зарегистрированными лекарственными препаратами и слов с неблагозвучными выражениями;
способности ввести в заблуждение относительно истинного состава и действия препарата;
рекламной информации относительно использования лекарственного средства и представления его как уникального, эффективного, безопасного и исключительного по отсутствию побочных действий;
сходства МНН и (или) сходные с ними названия для лекарственного средства другого химического состава или действия;
14) определение порядка отпуска (по рецепту, без рецепта) с учетом фармакологического действия, профиля побочных действий, риска передозировки, зависимости и злоупотребления;
15) оценку источника происхождения (кровь, органы, ткани человека и животных) и специфической активности для иммунобиологических препаратов;
16) оценку заявляемых изменений в регистрационное досье, и при необходимости минимизации известных или потенциальных рисков при применении препарата, у держателя регистрационного удостоверения запрашивается план управления рисками лекарственного средства;
17) оценку системы фармаконадзора держателя регистрационного удостоверения;
18) оценку плана управления рисками: анализ всех проблемных вопросов, выявленных в ходе оценки досье препарата, которые могут повлиять на план управления рисками (к таким вопросам относятся доклинические результаты по безопасности, недостатки данных по клинической фармакологии, потенциальные сигналы безопасности, поступающие из клинических исследований, и т.п.); учтены ли в плане управления рисками важные выявленные риски, важные потенциальные риски, важная отсутствующая информация;
19) оценку безопасности и эффективности лекарственного средства на основе данных периодически обновляемых отчетов о безопасности - анализ профиля безопасности, внесении новых побочных действий, противопоказаний в краткую характеристику лекарственного препарата и инструкцию по медицинскому применению или отказе в перерегистрации препарата, изменения в регистрационном статусе препарата в других странах, обновленные данные о мерах, принятых регуляторным органом или производителем по соображениям безопасности, изменения в информации по безопасности препарата, объем продаж, количество пациентов, получивших препарат за отчетный период, изучение описания индивидуальных случаев и перечня побочных действий и сводных таблиц, индивидуальных случаев проявления побочных действий выявленных держателем регистрационного удостоверения, характер и количество серьезных побочных действий и ранее не зарегистрированных компанией; общая оценка безопасности на основе данных периодически обновляемых отчетов о безопасности и заключение о сохранении или изменении профиля безопасности, внесении новых побочных действий, противопоказаний в инструкцию по медицинскому применению или отказе в перерегистрации препарата;

12) ұсынылған сақтау мерзімінің дұрыстығын талдау - өтініште, дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасында, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта, қаптама макеттерінде көрсетілген сақтау мерзімдерінің нормативтік құжатта көрсетілген оның сақталу мерзіміне сәйкестігін салыстыру;
13) атауында мынадай:
бұрын тіркелген дәрілік препараттар мен жағымсыз естілетін сөздердің графикалық ұқсастықтардың;
препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты жаңсақтыққа апаратын қабілетінің;
дәрілік затты пайдалануға қатысты жарнамалық ақпарат және оны бірегей, тиімді, қауіпсіз және жағымсыз әсерлерінің жоқтығы бойынша ерекше ретінде ұсынудың;
ХПА ұқсастықтары және/немесе химиялық құрамы немесе әсері басқа дәрілік затқа тән оларға ұқсас атаулардың болмау мәніне;
14) фармакологиялық әсерінің, жағымсыз әсерлер бейінінің, артық дозалану қаупінің, тәуелділігі мен асыра тұтынудың ескерілуімен босатылу тәртібін (рецепт арқылы, рецептісіз) белгілеу;
15) шығу тегінің көзін (адам және жануар қаны, ағзалары, тіндері) және иммунобиологиялық препараттарға арналған спецификалық белсенділігін бағалау;
16) тіркеу деректеріне енгізілген өзгерістерді, және қажет болса, препаратты қолдану кезіндегі белгілі немесе әлеуетті қатерлердің төмендеуін бағалау, тіркеу куәлігінің ұстаушысынан дәрілік заттың қауіптерін басқару жоспары сұралады;
17) тіркеу куәлігін ұстаушының фармакологиялық қадағалау жүйесін бағалау;
18) қауіптерді басқару жоспарын бағалау: қауіптерді басқару жоспарына ықпал етуі мүмкін препарат деректерін бағалау барысында анықталған барлық өзекті мәселелерді (мұндай мәселелерге клиникаға дейінгі қауіпсіздік нәтижелері, клиникалық фармакология деректерінің кемшіліктері, клиникалық зерттеулерден түскен қауіпсіздік дабылдары және т.б.); қауіптерді басқару жоспарында анықталған маңызды қауіптердің, аса маңызды қауіптердің, маңызды ақпараттың болмауының ескерілуін талдау;
19) мерзім сайын жаңартылып отыратын қауіпсіздік туралы есептердің мәліметтері негізінде дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалау – қауіпсіздік бейінін талдау, дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасына және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа жаңа жанама әсерлерді, қарсы көрсетілімдерді енгізу немесе препаратты қайта тіркеуден бас тарту, басқа елдерде препараттың тіркеу мәртебесінің өзгеруі, қауіпсіздік мақсатында реттеуші орган немесе өндіруші қабылдаған шаралар туралы жаңартылған мәліметтер, препараттың қауіпсіздігі жөніндегі ақпараттағы өзгерістер, сату көлемі, есепті кезеңде препарат алған пациенттердің саны, жекелеген жағдайлардың сипаттамасын және жанама әсерлердің тізбесі мен жиынтық кестелерді, тіркеу куәлігін ұстаушы анықтаған жанама әсерлердің пайда болуының жекелеген жағдайларын зерттеу, күрделі және бұрын компания тіркемеген жанама әсерлердің сипаты мен саны; мерзімді түрде жаңартылып отыратын қауіпсіздік туралы есептердің мәліметтері негізінде қауіпсіздікті жалпы бағалау және қауіпсіздік бейінін сақтау немесе өзгерту, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа жаңа жанама әсерлерді, қарсы көрсетілімдерді енгізу немесе препаратты қайта тіркеуден бас тарту туралы қорытынды;

20) рекомендацию к государственной и (или) или внесению заявленных изменений в регистрационное досье на срок действия регистрационного удостоверения или обоснование необходимости представления дополнительных материалов; или обоснованная рекомендация в отказе государственной и (или) или внесения заявленных изменений в регистрационное досье.
69. По результатам специализированной фармакологической экспертизы лекарственного средства составляется заключение эксперта о безопасности и эффективности лекарственного средства, поданного на экспертизу по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Заключение эксперта рассматривается на заседании фармакологической комиссии, которое проводится не менее двух раз в месяц. Заседание комиссии оформляется протоколом с вынесенными рекомендациями.
9. Порядок формирования заключения о безопасности,
эффективности и качестве лекарственного средства
70. Государственная экспертная организация в целях повышения прозрачности, объективности, независимости и согласованности полученных результатов экспертизы лекарственных средств создает коллегиальный экспертный совет (далее – Совет) по их рассмотрению. В состав Совета включаются эксперты в различных областях медицины и фармации, обладающие опытом работы и квалификацией в области проведения экспертизы по оценке эффективности, безопасности и качества лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, представители неправительственных организаций по согласованию. Совет рассматривает возникающие разногласия в результатах экспертизы, основания (причины) выдачи отрицательных заключений по эффективности, безопасности и качеству.
71. По результатам первичной, аналитической и специализированных фармацевтической и фармакологической экспертиз лекарственного средства составляет заключение о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию и внесение изменений в регистрационное досье в Республике Казахстан по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
72. Государственная экспертная организация направляет в электронном виде с электронно-цифровой подписью руководителя и ответственных лиц в государственный орган:
заключение о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства;
нормативный документ по контролю качества и безопасности, утвержденный заявителем и согласованный экспертной организацией;
инструкцию по медицинскому применению лекарственного средства, согласованную с экспертной организацией на государственном и русском языках;
маркировку макетов упаковок, этикеток, стикеров лекарственного средства, согласованные экспертной организацией на государственном и русском языках.

20) мемлекеттік тіркеуге/қайта тіркеуге ұсыну немесе тіркеу куәлігінің қолданысының мерзімінде тіркеу деректеріне ұсынылған өзгерістерді енгізу немесе қосымша материалдарды ұсыну қажеттілігін негіздеу; немесе қосымша клиникаға дейінгі немесе клиникалық зерттеулер жүргізуге; немесе мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеуден бас тарту туралы ұсынымның негіздемесі немесе тіркеу деректеріне ұсынылған өзгерістерді енгізу.
69. Дәрілік заттың мамандандырылған фармакологиялық сараптамасының нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамаға берілген дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы сарапшы қорытындысы жасалады.
Сарапшы қорытындысы айына кемінде екі рет өткізілетін фармакологиялық комиссия отырысында қаралады. Комиссия отырысы шығарылған ұсынымдарымен хаттамамен ресімделеді.
9. Дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны қалыптастыру тәртібі
70. Мемлекеттік сараптау ұйымы дәрілік заттар сараптамасының алынған нәтижелерінің ашықтығын, объективтілігін, тәуелсіздігін және келісімді болуын арттыру мақсатында өздерінің қарауы бойынша алқалық сараптама кеңесін (бұдан әрі – Кеңес) құрады. Кеңес құрамына дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың тиімділігін, қауіпсіздігін және сапасын бағалау бойынша сараптама жүргізу саласында жұмыс тәжірибесі мен біліктілігі бар, медицина және фармацияның әртүрлі салаларындағы сарапшылар, келісім бойынша үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері кіреді. Кеңес сараптама нәтижелерінде туындаған қайшылықтарды, тиімділік, қауіпсіздік және сапа бойынша теріс қорытындылар берудің негіздерін (себептерін) қарастырады.
71. Дәрілік заттың бастапқы, талдамалық және мамандандырылған фармацевтикалық және фармакологиялық сараптамаларының нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуге өтініш берілген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды жасалады.
72. Мемлекеттік сараптау ұйымы мемлекеттік органға басшы мен жауапты тұлғалардың электрондық-цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық нұсқаларда:
дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны;
өтініш беруші бекіткен және сараптама ұйымымен келісілген сапа мен қауіпсіздікті бақылау бойынша нормативтік құжатты;
сараптау ұйымымен келісілген дәрілік заттың медицинада қолданылуы жөніндегі мемлекеттік және орыс тілдеріндегі нұсқаулықты;
сараптама ұйымымен келісілген мемлекеттік және орыс тілдеріндегі дәрілік заттың қаптама макеттері, заттаңбалары, стикерлерінің таңбасын жібереді.

73. Заключение действительно сто восемьдесят календарных дней. В случае истечения срока действия заключения, заявитель вправе повторно подать заявление, документы и материалы для проведения повторной экспертизы в установленном настоящими Правилами порядке.
10. Внесение изменений в регистрационное досье на
зарегистрированное лекарственное средство в период действия
регистрационного удостоверения
74. Заявитель в течение двух месяцев после утверждения вносимых изменений в стране производителя или держателя регистрационного удостоверения подает заявление на экспертизу внесения изменений в регистрационное досье.
75. В случае возникновения изменений в трехмесячный срок до окончания действия регистрационного удостоверения, разрешается внесение изменений в ходе проведения экспертизы при перерегистрации с дополнительной оплатой согласно прейскуранту.
76. Документы для внесения изменения типа I, предоставляются согласно приложения 12 к настоящим Правилам.
77. Документы для внесения изменения типа II предоставляются согласно приложения 13 к настоящим Правилам.
78. Экспертиза изменения типа I делятся на изменения типа IА и типа IБ:
1) изменения типа IА не требуют специализированной экспертизы экспертной организации. Документы, подтверждающие внесенные изменения предоставляются в экспертную организацию для выдачи заключения о влиянии вносимых изменений на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства в срок до двух месяцев после внесения изменений;
2) изменения типа IБ требуют экспертизы экспертной организацией. Документы, подтверждающие вносимые изменения, предоставляются в экспертную организацию.
При внесении изменений типа IА или типа IБ предоставляется одно заявление, касающееся одного изменения.
В случае внесения изменения типа IА, влекущие за собой другие последовательные изменения типа IА, подается одно заявление, содержащее все последовательные изменения типа IА.
В случае внесения изменения типа IБ, влекущие за собой другие последовательные изменения типа IА и типа IБ, подается одно заявление, содержащее все последовательные изменения типа I.
79. Внесение изменений типа II осуществляется в порядке, определенном настоящими Правилами для государственной регистрации лекарственных средств.
80. Экспертиза лекарственного средства при внесении изменений в регистрационное досье типа I состоит из следующих этапов:
первичной экспертизы;
аналитической и (или) специализированной фармацевтической, и (или) специализированной фармакологической экспертиз в соответствии с требованиями вносимых изменений;
формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве.

73. Қорытынды күнтізбелік жүз сексен күнге жарамды. Қорытындының қолданыс мерзімі өткен жағдайда өтініш беруші осы Қағидалармен белгіленген тәртіпте қайтадан сараптама жүргізу үшін өтінішті, құжаттар мен материалдарды қайта беруге құқылы.
10. Тіркеу куәлігінің қолданыс кезеңінде тіркелген дәрілік заттың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу
74. Өтініш беруші өндірушінің немесе тіркеу куәлігін ұстаушының елінде енгізілген өзгерістер бекітілгеннен кейін екі ай ішінде тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу сараптамасына өтініш береді.
75. Тіркеу куәлігі қолданысы өткенге дейін үш ай мерзімде өзгерістер туындаған жағдайда прейскурантқа сәйкес қосымша төлем жасай отырып, қайта тіркеу кезінде сараптама жүргізу барысында өзгерістерді енгізуге рұқсат етіледі.
76. І типті өзгерістер енгізу үшін құжаттар осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
77. ІІ түрдегі өзгерістер енгізу үшін құжаттар осы Қағидаларға 13-қосымшасына сәйкес ұсынылады.
78. І типті өзгерістер сараптамасы ІА типті және ІБ типті өзгерістерге бөлінеді:
1) ІА типті өзгерістер сараптама ұйымының мамандандырылған сараптамасын талап етпейді. Енгізілген өзгерістерді растайтын құжаттар өзгерістер енгізілгеннен кейін екі айға дейінгі мерзімде енгізілген өзгерістердің дәрілік зат қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына ықпалы туралы қорытынды беру үшін сараптама ұйымына ұсынылады.
2) ІБ типті өзгерістер сараптама ұйымының сараптамасын талап етеді. Енгізілген өзгерістерді растайтын құжаттар сараптама ұйымына ұсынылады.
ІА типті немесе ІБ типті өзгерістер енгізілген кезде бір өзгеріске қатысты бір өтініш ұсынылады.
ІА типті басқа да бірізді өзгерістерді ілестіретін ІА типті өзгерістер енгізілген жағдайда ІА типті барлық бірізді өзгерістерді қамтитын бір өтініш беріледі.
ІА типті және ІБ типті басқа да бірізді өзгерістерді ілестіретін ІБ типті өзгерістер енгізілген жағдайда І типті барлық бірізді өзгерістерді қамтитын бір өтініш беріледі.
79. II типті өзгерістерді енгізу осы Дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу қағидалары белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
80. Тіркеу деректеріне I типті өзгерістер енгізу кезіндегі дәрілік зат сараптамасы мынадай кезеңдерден тұрады:
бастапқы сараптама;
енгізілетін өзгерістердің талаптарына сәйкес талдамалық және (немесе) мамандандырылған фармацевтикалық және (немесе) мамандандырылған фармакологиялық сараптамалар;
қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды жасау.

81. Государственная экспертная организация на основании результатов экспертизы делает заключение о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
82. При проведении экспертизы лекарственного средства по ускоренной процедуре государственной регистрации лекарственных средств (далее – ускоренная процедура) не снижаются требования к безопасности, эффективности и качеству лекарственных средств, и проводится на:
1) лекарственные средства, в том числе иммунобиологические препараты, предназначенные для предотвращения чрезвычайных ситуаций, а также в целях национальной безопасности;
2) лекарственные субстанции и балк-продукты.
83. Заявитель предоставляет обоснованные доказательства необходимости и возможности проведения экспертизы по ускоренной процедуре, подтвержденные уполномоченным органом.
84. Экспертиза лекарственного средства при ускоренной процедуре осуществляется путем:
исключения отдельных этапов экспертизы;
ускорения сроков проведения экспертизы.
85. Экспертиза лекарственного средства при ускоренной процедуре проводится на основании договора экспертной организации с заявителем.
11. Сроки проведения экспертизы лекарственного средств
86. Экспертиза лекарственного средства при государственной регистрации и внесении изменений, требующих новой регистрации, проводится в срок, не превышающий двести десять календарных дней, в том числе:
1) первичная экспертиза - не более тридцати пяти календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода текста маркировки первичной и вторичной упаковки, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней);
2) аналитическая экспертиза - не более семидесяти пяти календарных дней;
3) специализированная фармацевтическая экспертиза - не более восьмидесяти календарных дней (при специализированной фармацевтической экспертизе водных растворов генерических препаратов и внедрении трансфера производственных и технологических процессов – не более 40 календарных дней), в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней);
4) специализированная фармакологическая экспертиза - не более восьмидесяти календарных дней (при специализированной фармакологической экспертизе водных растворов генерических препаратов и внедрении трансфера производственных и технологических процессов – не более 40 календарных дней), в том числе проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более пятнадцати календарных дней);

81. Мемлекеттік сараптама ұйымы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптама нәтижелері негізінде тіркеу деректеріне енгізілетін өзгерістердің дәрілік зат қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына ықпалы туралы қорытынды жасайды.
82. Дәрілік заттардың қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына қойылатын талаптарды төмендетпейтіне мемлекеттік тіркеу кезіндегі сараптаманың жеделдетілген рәсімі бойынша (бұдан әрі – жеделдетілген рәсім):
1) дәрілік заттар, соның ішінде төтенше жағдайларды болдырмауға арналған, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік мақсатындағы иммунобиологиялық препараттар;
2) дәрілік субстанциялар және балк-өнімдер тіркеледі.
83. Өтініш беруші уәкілетті орган растаған жеделдетілген сараптама жүргізу қажеттілігі мен мүмкіндігінің негізделген дәлелдерін ұсынады.
84. Жеделдетілген рәсім:
сараптаманың жекелеген кезеңдерін алып тастау;
сараптама жүргізу мерзімін жеделдету арқылы жүзеге асырылады.
85. Жеделдетілген рәсім кезінде дәрілік заттардың сараптамасы сараптама ұйымының өтініш берушімен жасасқан шартының негізінде жүргізіледі.
11. Дәрілік заттың сараптамасын жүргізу мерзімдері
86. Мемлекеттік тіркеу және жаңа тіркеуді талап ететін өзгерістер енгізу кезінде дәрілік зат сараптамасы күнтізбелік екі жүз он күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, соның ішінде:
1) бастапқы сараптама - күнтізбелік отыз бес күннен аспайды, соның ішінде алғашқы және Қайталама қаптама, заттаңбалар, стикерлер таңбаларының мәтін аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай);
2) талдамалық сараптама - күнтізбелік жетпіс бес күннен аспайды;
3) мамандандырылған фармацевтикалық сараптама – күнтізбелік сексен күннен аспайды (генерикалық препараттардың сулы ерітінділерін мамандандырылған фармацевтикалық сараптау және өндірістік және технологиялық үдерістер трансферін енгізу кезінде – күнтізбелік 40 күннен аспайды), соның ішінде қаптама макеттері, заттаңбалар, стикерлер таңбаларының мәтін аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай);
4) мамандандырылған фармакологиялық сараптама - күнтізбелік сексен күннен аспайды (генерикалық препараттардың сулы ерітінділерін мамандандырылған фармакологиялық сараптау және өндірістік және технологиялық үдерістер трансферін енгізу кезінде – күнтізбелік 40 күннен аспайды); соның ішінде медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың аудармасын немесе тең түпнұсқалығын тексеру (күнтізбелік он бес күннен асырмай);

5) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, проектов итоговых документов экспертизы лекарственных средств - не более двадцати календарных дней.
87. Экспертиза лекарственного средства при государственной перерегистрации проводится в срок, не превышающий ста тридцати календарных дней, в том числе:
1) первичная экспертиза - не более двадцати календарных дней;
2) аналитическая экспертиза - не более шестидесяти календарных дней;
3) специализированная фармацевтическая экспертиза - не более сорока календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода макетов маркировки упаковки, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней);
4) специализированная фармакологическая экспертиза - не более сорока календарных дней, в том числе проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более двенадцати календарных дней);
5) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, проектов итоговых документов экспертизы лекарственных средств - не более десяти календарных дней.
88. Экспертиза лекарственного средства при внесении изменений в регистрационное досье типа ІА проводится на этапе первичной экспертизы и этапе формирования заключения о безопасности, эффективности и качестве в срок не превышающий тридцати календарных дней.
Экспертиза лекарственного средства при внесении изменений в регистрационное досье типа ІБ проводится в срок не превышающий девяносто календарных дней с этапом проведения аналитической экспертизы, в том числе:
1) первичная экспертиза - не более пятнадцати календарных дней;
2) аналитическая экспертиза (при необходимости) - не более сорока календарных дней;
3) специализированная фармацевтическая экспертиза - не более двадцати пяти календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней);
4) специализированная фармакологическая экспертиза - не более двадцати пяти календарных дней, в том числе проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более десяти календарных дней);
5) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, проектов итоговых документов – не более десяти календарных дней.
Без этапа проведения аналитической экспертизы (шестьдесят календарных дней):
1) первичная экспертиза - не более двадцати календарных дней;
2) специализированная фармацевтическая экспертиза - не более тридцати календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней);

5) дәрілік зат қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды, дәрілік заттар сараптамасының қорытынды құжаттарының жобаларын жасау - күнтізбелік жиырма күннен асырмай.
87. Мемлекеттік қайта тіркеу кезіндегі дәрілік зат сараптамасы күнтізбелік жүз отыз күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, соның ішінде:
1) бастапқы сараптама - күнтізбелік жиырма күннен аспайды;
2) талдамалық сараптама - күнтізбелік алпыс күннен аспайды;
3) мамандандырылған фармацевтикалық сараптама - күнтізбелік қырық күннен аспайды, соның ішінде қаптама макеттері, заттаңбалар, стикерлер таңбалары аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай);
4) мамандандырылған фармакологиялық сараптама - күнтізбелік қырық күннен аспайды, соның ішінде медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың аудармасын немесе тең түпнұсқалығын тексеру (күнтізбелік жиырма күннен асырмай);
5) дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды, дәрілік заттар сараптамасының қорытынды құжаттарының жобаларын жасау - күнтізбелік он күннен аспайды.
88. Тіркеу деректеріне ІА типті өзгерістер енгізу кезінде дәрілік зат сараптамасы бастапқы сараптама кезеңінде және қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды әзірлеу кезеңінде күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Тіркеу деректеріне ІБ типті өзгерістер енгізу кезінде дәрілік зат сараптамасы талдамалық сараптама жасау кезеңімен күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, соның ішінде:
1) бастапқы сараптама - күнтізбелік он бес күннен аспайды;
2) талдамалық сараптама (қажет болса) - күнтізбелік қырық күннен аспайды;
3) мамандандырылған фармацевтикалық сараптама - күнтізбелік жиырма бес күннен аспайды, соның ішінде қаптама макеттері, заттаңбалар, стикерлер таңбалары аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай);
4) мамандандырылған фармакологиялық сараптама – күнтізбелік жиырма бес күннен аспайды, соның ішінде медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың аудармасын немесе тең түпнұсқалығын тексеру (күнтізбелік он күннен асырмай);
5) дәрілік зат қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды, қорытынды құжаттардың жобаларын жасау - күнтізбелік он күннен аспайды.
Талдамалық сараптама жүргізу кезеңісіз (күнтізбелік алпыс күн):
1) бастапқы сараптама - күнтізбелік жиырма күннен аспайды;
2) мамандандырылған фармацевтикалық сараптама - күнтізбелік отыз күннен аспайды; соның ішінде қаптама макеттері, заттаңбалар, стикерлер таңбалары аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай);

3) специализированная фармакологическая экспертиза - не более тридцати календарных дней, в том числе проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более десяти календарных дней);
4) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, проектов итоговых документов – не более десяти календарных дней.
89. При ускоренной процедуре все этапы экспертизы лекарственного средства проводятся в сроки, не превышающие ста двадцати календарных дней, в том числе:
1) первичная экспертиза - не более двадцати календарных дней;
2) аналитическая экспертиза до пятидесяти календарных дней;
3) специализированная фармакопейная экспертиза - не более сорока календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковки, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней);
4) специализированная фармакологическая экспертиза - не более сорока календарных дней, в том числе проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более десяти календарных дней);
5) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства, проектов итоговых документов экспертизы лекарственных средств - не более десяти календарных дней.
При исключении одного этапа сроки экспертизы оставшихся этапов сохраняются.
90. В сроки проведения экспертизы лекарственного средства не входит время восполнения некомплектности регистрационного досье, предоставления заявителем документов и материалов по запросу на любом из этапов экспертизы, а также время организации проведения оценки условий производства и системы обеспечения качества предприятия-производителя, запросов экспертных комиссий и согласования заявителем итоговых документов.
12. Основания для выдачи отрицательного заключения
безопасности, эффективности и качества лекарственного средства
91. Отрицательное заключение безопасности, эффективности и качества лекарственного средства при проведении экспертизы выдается в случаях:
1) непредставления полного комплекта регистрационного досье после выдачи замечаний заявителю в процессе проведения экспертизы в сроки, установленные настоящим приказом;
2) представления заявителем недостоверных сведений;
3) более низкой безопасности и эффективности лекарственного средства по сравнению с ранее зарегистрированными аналогами;
4) более низких показателей качества и безопасности, регламентированных Государственной Фармакопеей Республики Казахстан, или фармакопеями, признанными действующими на территории Республики Казахстан, или в сравнении с ранее зарегистрированными аналогами;

3) мамандандырылған фармакологиялық сараптама - күнтізбелік отыз күннен аспайды, соның ішінде медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың аудармасын немесе тең түпнұсқалығын тексеру (күнтізбелік он күннен асырмай);
4) дәрілік зат қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны, қорытынды құжаттардың жобаларын жасау - күнтізбелік он күннен аспайды.
89. Барлық сатыларды күнтізбелік жүз жиырма күннен аспайтын мерзімде жүзеге асыру кезіндегі сараптама жүргізудің жеделдетілген рәсімі, соның ішінде:
1) бастапқы сараптама - күнтізбелік жиырма күннен аспайды;
2) талдау сараптамасы күнтізбелік елу күнге дейін;
3) мамандандырылған фармакопеялық сараптама - күнтізбелік қырық күннен аспайды, соның ішінде қаптама макеттері, заттаңбалар, стикерлер таңбалары аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай);
4) мамандандырылған фармакологиялық сараптама - күнтізбелік қырық күннен аспайды, соның ішінде медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың аудармасын немесе тең түпнұсқалығын тексеру (күнтізбелік он күннен асырмай);
5) дәрілік зат қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны, дәрілік заттар сараптамасының қорытынды құжаттарының жобаларын жасау - күнтізбелік он күннен аспайды.
Бір кезеңді алып тастағанда қалған кезеңдердегі сараптама мерзімдері сақталады.
90. Дәрілік зат сараптамасын жүргізу мерзімдеріне өтініш беруші сараптама кезеңдерінің кез келгенінде сұрату бойынша құжаттар мен материалдар ұсынатын, тіркеу деректерінің түгел емес жиынтығын толықтыратын уақыт, сондай-ақ өндіруші кәсіпорын өндіріс жағдайлары мен сапаны қамтамасыз ету жүйесін бағалауды ұйымдастыратын, сараптама комиссиялары сұрау салатын және өтініш беруші қорытынды құжаттарды келістіретін уақыт кірмейді.
12. Дәрілік зат қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына теріс қорытынды беру негіздемелері
91. Сараптама жүргізу кезінде дәрілік зат қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына теріс қорытынды мына жағдайларда беріледі:
1) сараптама жүргізу үдерісінде өтініш берушіге ескерту берілген соң осы бұйрықпен белгіленген мерзімде тіркеу деректерінің толық жиынтығы ұсынылмағанда;
2) өтініш беруші дұрыс емес мәліметтер бергенде;
3) бұрын тіркелген аналогтарымен салыстырғанда дәрілік зат қауіпсіздігі мен тиімділігі төмендеу болғанда;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Фармакопеясы немесе Қазақстан Республикасы аумағында қолданыста деп танылған фармакопеялармен регламенттелген немесе бұрын тіркелген аналогтармен салыстырғанда сапа және қауіпсіздік көрсеткіштері едәуір төмен болғанда;

1.2.1
Сертификат на фармацевтический продукт согласно рекомендации ВОЗ (нотариально заверенный).
При отсутствии предоставляются:
Сертификат (регистрационное удостоверение) о регистрации в стране-производителе (заверенные нотариально)
Сертификат GMP (ВОЗ) (с указанием даты и результатов последней инспекции) (заверенные нотариально)
Сертификат, разрешающий свободную продажу (экспорт)
1.2.2.
Сертификат происхождения товара (для отечественных производителей)

1.2.1
ДДСҰ ұсынымына сәйкес фармацевтикалық өнімге сертификат (нотариалды түрде куәландырылған).
Болмаған кезде ұсынылады:
Өндіруші елде тіркелуі туралы сертификат (тіркеу куәлігі) (нотариалды куәландырылған)
Сертификат GMP (ДДСҰ ) (соңғы инспекция күні мен нәтижелері көрсетілген) (нотариалды куәландырылған)
Еркін сатуға рұқсат беретін сертификат (экспорт)
1.2.2.
Тауардың шығарылу сертификаты (отандық өндірушілер үшін)

1.2.3.
Лицензионный договор (соглашение) на право производства (до истечения срока действия патента на оригинальный препарат)
1.2.4.
Сведения о регистрации ЛС в других странах с указанием номера и даты регистрационного удостоверения (или копии сертификата или регистрационного удостоверения)
1.3.
Краткая характеристика лекарственного препарата, маркировка (цветные макеты) и инструкция по медицинскому применению
1.3.1.
Краткая характеристика лекарственного препарат с датой последнего пересмотра
1.3.2.
Утвержденная инструкция по медицинскому применению лекарственного средства (для организаций-производителей стран СНГ), заверенная организацией-производителем
1.3.3.
Проект инструкции по медицинскому применению лекарственного средства
1.3.4
Текст маркировки первичной и вторичной упаковок, этикеток, стикеров на государственном и русском языках
1.3.5.
Цветные макеты потребительских упаковок, этикеток, стикеров в электронном виде в формате jpeg в масштабе 1:1
1.4.
Информация об экспертах
1.4.1.
Информация об эксперте по качеству
1.4.2.
Информация об эксперте по доклиническим данным
1.4.3.
Информация об эксперте по клиническим данным
1.5.
Специальные требования к разным типам заявлений
1.6.
Оценка потенциальной опасности для окружающей среды (Приложение 1 к модулю)
1.6.1
Лекарственные препараты, содержащие или полученные из геномодифицированных организмов
1.7.
Информация относительно фармаконадзора заявителя в РК
1.7.1
Краткая характеристика системы фармаконадзора держателя регистрационного удостоверения должна включать следующие элементы:
- доказательство того, что держатель регистрационного удостоверения имеет в своем распоряжении ответственное лицо за глобальный фармаконадзор;
- контактные данные ответственного лица за глобальный фармаконадзор;
- декларация, подписанная держателем регистрационного удостоверения о том, что он имеет систему фармаконадзора для выполнения задач и обязанностей по пострегистрационному контролю безопасности лекарственных средств;
- ссылка на место (адрес), где хранится мастер-файл системы фармаконадзора.
1.7.2
Документ, подтверждающий, что заявитель имеет в своем распоряжении квалифицированное лицо, ответственное за фармаконадзор на территории Республики Казахстан
Модуль 2.
Резюме ОТД
2.1.
Содержание модулей 2.3.4.5
2.2.
Введение в ОТД
2.3.
Общий отчет по качеству
2.4.
Обзор доклинических данных
2.5.
Обзор клинических данных
2.6.
Отчет доклинических данных
2.6.1.
Отчет фармакологических данных в текстовом формате
2.6.2.
Отчет фармакологических данных в виде таблиц
2.6.3.
Отчет фармакокинетических данных в текстовом формате

1.2.3.
Лицензиялық шарт (келісім) өндіру құқығы (түпнұсқа препаратқа патенттің қолдану мерзімі аяқталғанға дейін)
1.2.4.
басқа елдерде ДЗ тіркелгені туралы куәлігінің нөмірі мен күні көрсетілген мәліметтер (сертификаттың немесе тіркеу куәлігінің көшірмесі)
1.3.
Дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы, таңбалануы (түрлі-түсті макеттер) және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтар
1.3.1.
Дәрілік препараттың соңғы қайта қаралған күні қойылған қысқаша сипаттамасы
1.3.2.
өндіруші ұйымдар растаған дәрілік заттардың медицинада қолданылуы бойынша бекітілген нұсқаулық (ТМД елдерінің өндіруші – ұйымдары үшін)
1.3.3.
Дәрілік заттың медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың жобасы
1.3.4.
Бастапқылік және Қайталамалік қаптаманың, заттаңбалардың, стикерлердің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі таңбалау мәтіні
1.3.5.
Тұтыну қаптамасының, заттаңбалардың, стикерлердің электронды түрде jpeg форматта 1:1 масштабты түрлі-түсті макеттері
1.4.
Сараптау туралы ақпарат
1.4.1.
Сапа сараптамасы туралы ақпарат
1.4.2.
Клиникаға дейінгі деректерді сараптау туралы ақпараттар
1.4.3.
Клиникалық деректер бойынша сараптау туралы ақпарат
1.5.
Өтініштердің әр түрлі типтеріне қойылатын арнайы талаптар
1.6.
Қоршаған орта үшін ықтимал қауіптілікті бағалау (Модульге 1 қосымша)
1.6.1
Геномодифицирленген организмдері бар немесе содан алынған дәрілік препараттар
1.7.
Өініш берушінің ҚР фармакологиялық қадағалауға қатысты ақпараты
1.7.1
Тіркеу куәлігі ұстаушысының фармакологиялық бақылау жүйесінің қысқаша сипаттамасында төмендегі элементтер болуы тиіс:
- тіркеу куәлігі ұстаушысының өз иелігінде аса ірі фармакологиялық бақылау жүйесі үшін жауапты тұлғасы барлығы туралы ақпарат;
- аса ірі фармакологиялық бақылау жүйесі үшін жауапты тұлғаның байланыс деректері;
- Тіркеу куәлігі ұстаушысының фармакологиялық бақылау жүйесін дәрілік заттардың тіркеуден кейінгі қауіпсіздігін бақылау бойынша мақсаттары мен міндеттерін орындау үшін иеленуі туралы қолы қойылған декларация;
- мекенжайына сілтеме (мекенжайы), фармакологиялық бақылау жүйесінің мастер-файлдары қайда сақталады
1.7.2
Өтініш берушінің өз қарамағында Қазақстан Республикасы аумағында фармакологиялық қадағалауға жауапты білікті адамы бар екендігін растайтын құжат
2 модуль
ОТД түйіндемесі
2.1.
2.3.4.5 модульдерінің мазмұны
2.2.
ОТД кіріспе
2.3.
Сапа жөніндегі жалпы есеп
2.4.
Клиникаға дейінгі деректерге шолу
2.5.
Клиникалық деректерге шолу
2.6.
Клиникаға дейінгі деректер есебі
2.6.1.
Мәтін форматындағы фармакологиялық деректер есебі
2.6.2.
Кесте түріндегі фармакологиялық деректер есебі
2.6.3.
Мәтін форматындағы фармакокинетикалық деректер есебі

2.7.5.
Копия использованных литературных источников
2.7.6.
Короткие обзоры индивидуальных испытаний
Модуль 3. Качество
3.1.
Содержание
3.2.
Основные данные
3.2.S.
Лекарственная субстанция (для лекарственных препаратов, которые содержат более одного активного вещества, информация предоставляется в полном объеме относительно каждого из них)*
3.2.S.1.
Общая информация*
3.2.S.1.1.
Название*
3.2.S.1.2.
Структура*
3.2.S.1.3.
Общие свойства*
3.2.S.2.
Производство
3.2.S.2.1.
Производитель*
3.2.S.2.2.
Описание производственного процесса и его контроль
3.2.S.2.3.
Контроль исходных материалов
3.2.S.2.4.
Контроль критических этапов и промежуточной продукции
3.2.S.2.5.
Валидация процесса и/или его оценка
3.2.S.2.6.
Разработка производственного процесса
3.2.S.3.
Характеристика*
3.2.S.3.1.
Доказательство структуры и другие характеристики
3.2.S.3.2.
Примеси*
3.2.S.4.
Контроль активного вещества*
3.2.S.4.1.
Спецификация*
3.2.S.4.2.
Аналитические методики*
3.2.S.4.3.
Валидация аналитических методик
3.2.S.4.4.
Анализы серий*
3.2.S.4.5.
Обоснование спецификации
3.2.S.5.
Стандартные образцы или вещества
3.2.S.6.
Система упаковка/укупорка*
3.2.S.7.
Стабильность*
3.2.S.7.1.
Резюме относительно стабильности и выводы*
3.2.S.7.2.
Протокол пострегистрационного изучения стабильности и обязательства относительно стабильности*
3.2.S.7.3.
Данные о стабильности*
3.2.Р.
Лекарственный препарат
3.2.Р.1.
Описание и состав лекарственного препарата
3.2.Р.2.
Фармацевтическая разработка
3.2.Р.2.1.
Составные вещества лекарственного препарата
3.2.Р.2.1.1.
Лекарственная субстанция
3.2.Р.2.1.2.
Вспомогательные вещества
3.2.Р.2.2.
Лекарственный препарат
3.2.Р.2.2.1.
Разработка состава
3.2.Р.2.2.2.
Излишки
3.2.Р.2.2.3.
Физико-химические и биологические свойства
3.2.Р.2.3.
Разработка производственного процесса
3.2.Р.2.4.
Система упаковка/укупорка
3.2.Р.2.5.
Микробиологические характеристики
3.2.Р.2.6.
Совместимость
3.2.Р.3.
Производство
3.2.Р.3.1.
Производитель (и)
3.2.Р.3.2.
Состав на серию
3.2.Р.3.3.
Описание производственного процесса и контроля процесса
3.2.Р.3.4.
Контроль критических этапов и промежуточной продукции
3.2.Р.3.5.
Валидация процесса и/или его оценка
3.2.Р.4.
Контроль вспомогательных веществ
3.2.Р.4.1.
Спецификации
3.2.Р.4.2.
Аналитические методики
3.2.Р.4.3.
Валидация аналитических методик
3.2.Р.4.4.
Обоснование спецификаций
3.2.Р.4.5.
Вспомогательные вещества человеческого и животного происхождения
3.2.Р.4.6.
Новые вспомогательные вещества
3.2.Р.5.
Контроль лекарственного препарата
3.2.Р.5.1.
Спецификация (и)
3.2.Р.5.2.
Аналитические методики
Утвержденный нормативный документ по контролю качества и безопасности в электронном виде в формате doc (при перерегистрации дополнительно копию утвержденного в РК НД)

2.7.5.
Пайдаланылған әдеби дереккөздерінің көшірмесі
2.7.6.
Жеке сынақтардың қысқаша шолулары
3 модуль. Сапасы
3.1.
Мазмұны
3.2.
Негізгі деректер
3.2.S.
Дәрілік субстанция (құрамында біреуден артық белсенді зат болатын дәрілік препараттар үшін, ақпарат толық көлемде олардың әрқайсысына қатысты беріледі)*
3.2.S.1.
Жалпы ақпарат*
3.2.S.1.1.
Атауы*
3.2.S.1.2.
Құрылымы*
3.2.S.1.3.
Жалпы қасиеттері*
3.2.S.2.
Өндіріс
3.2.S.2.1.
Өндіруші*
3.2.S.2.2.
Өндірістік үдеріс және бақылау үдерісін сипаттау
3.2.S.2.3.
Бастапқы материалдарды бақылау
3.2.S.2.4.
Шешуші сатылар мен аралық өнімдерді бақылау
3.2.S.2.5.
Үдеріс валидациясы және/немесе оны бағалау
3.2.S.2.6.
Өндірістік үдерісті әзірлеу
3.2.S.3.
Сипаттамасы*
3.2.S.3.1.
Құрылым айғағы және жасқа да сипаттамалар
3.2.S.3.2.
Қоспалар*
3.2.S.4.
Белсенді заттарды бақылау*
3.2.S.4.1.
Спецификация*
3.2.S.4.2.
Талдамалық әдістемелер*
3.2.S.4.3.
Талдамалық әдістемелер валидациясы
3.2.S.4.4.
Сериялар талдауы*
3.2.S.4.5.
Спецификация негіздемесі
3.2.S.5.
Стандартты үлгілері немесе заттары
3.2.S.6.
Қаптама/тығындау жүйесі*
3.2.S.7.
Тұрақтылық*
3.2.S.7.1.
Тұрақтылыққа қатысты түйіндеме және қорытындылар*
3.2.S.7.2.
Тұрақтылықты тіркеуден кейін зерделеу хаттамасы және тұрақтылыққа қатысты міндеттемелер*
3.2.S.7.3.
Тұрақтылық туралы деректер*
3.2.Р.
Дәрілік препарат
3.2.Р.1.
Дәрілік препараттың сипаттамасы және құрамы
3.2.Р.2.
Фармацевтикалық әзірлеме
3.2.Р.2.1.
Дәрілік препараттың құрамды заттары
3.2.Р.2.1.1.
Дәрілік субстанция
3.2.Р.2.1.2.
Қосымша заттар
3.2.Р.2.2.
Дәрілік препарат
3.2.Р.2.2.1.
Құрамын әзірлеу
3.2.Р.2.2.2.
Қалдықтары
3.2.Р.2.2.3.
Физика-химиялық және биологиялық қасиеттер
3.2.Р.2.3.
Өндірістік үдерісті әзірлеу
3.2.Р.2.4.
Қаптама/тығындау жүйесі
3.2.Р.2.5.
Микробиологиялық сипаттамалар
3.2.Р.2.6.
Үйлесімділігі
3.2.Р.3.
Өндіріс
3.2.Р.3.1.
Өндіруші (лер)
3.2.Р.3.2.
Сериясына құрамы
3.2.Р.3.3.
Өндірістік үдеріс және бақылау үдерісін сипаттау
3.2.Р.3.4.
Шешуші сатылар мен аралық өнімдерді бақылау
3.2.Р.3.5.
Үдеріс валидациясы және/немесе оны бағалау
3.2.Р.4.
Қосымша заттарды бақылау
3.2.Р.4.1.
Спецификациялар
3.2.Р.4.2.
Талдамалық әдістемелер
3.2.Р.4.3.
Талдамалық әдістемелер валидациясы
3.2.Р.4.4.
Спецификация негіздемесі
3.2.Р.4.5.
Адам және жануар тектес қосымша заттар
3.2.Р.4.6.
Жаңа қосымша заттар
3.2.Р.5.
Дәрілік препаратты бақылау
3.2.Р.5.1.
Спецификация (лар)
3.2.Р.5.2.
Талдамалық әдістемелер
Сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі электронды түрде doc форматта бекітілген нормативтік құжат (қайта тіркеу кезінде қосымша ҚР бекітілген НҚ көшірмесі)

5.3.1.
Отчеты о биофармацевтических исследованиях: отчет исследований по биодоступности; отчет сравнительных исследований по биодостпуности и биоэквивалентности; отчет по корреляции исследований ин-витро ин-виво; отчет по биоаналитическим и аналитическим методам;
5.3.2.
Отчеты исследований по фармакокинетике при использовании биоматериалов человека: отчет исследований связывания с белками; отчет исследований печеночного метаболизма и взаимодействий; отчет по исследованиям с использованием других биоматериалов человека.

5.3.1.
Биофармацевтикалық зерттеулер туралы есептер: биожетімділік жөніндегі зерттеулер есебі; биожетімділік және биоэквиваленттілік жөніндегі салыстырмалы зерттеулер есебі; invitroinvivo зерттеулері корреляциясы жөніндегі есеп; биоаналитикалық және аналитикалық әдістер жөніндегі есеп;
5.3.2.
Адамның биоматериалдарын пайдалану кезіндегі фармакокинетикасы жөніндегі зерттеулер есептері: ақуыздармен байланысу зерттеулерінің есебі; бауыр метаболизмі мен өзара әрекеттесулері зерттеулерінің есебі; басқа да адам биоматериалдарын пайдаланатын зерттеулер жөніндегі есеп.

5.3.3.
Отчеты о фармакокинетических исследованиях у человека: отчет исследований фармакокинетики у здоровых добровольцев и исследованию первичной переносимости; отчет исследований фармакокинетики у пациентов и исследованию первичной переносимости; отчет исследований внутреннего фактора фармакокинетических исследований; отчет исследований внешнего фактора фармакокинетических исследований; отчет исследований фармакокинетики в различных популяциях;

5.3.3.
Адамдағы фармакокинетикалық зерттеулер туралы есептер: дені сау еріктілер фармакокинетикасы зерттеулері және бастапқы көтере алушылық зерттеулерінің есебі; емделушілер фармакокинетикасы зерттеулерінің және бастапқы көтере алушылық зерттеулерінің есебі; фармакокинетикалық зерттеулердің ішкі факторы зерттеулерінің есебі; фармакокинетикалық зерттеулердің сыртқы факторы зерттеулерінің есебі; әр түрлі популяциядағы фармакокинетика зерттеулерінің есебі;

5.3.4.
Отчеты о фармакодинамических исследованиях у человека: отчет исследований фармакодинамики и фармакокинетики/фармакодинамики у здоровых добровольцев; отчет исследований фармакодинамики и фармакокинетики/фармакодинамики у пациентов;
5.3.5.
Отчеты об исследовании эффективности и безопасности: отчет контролируемых клинических исследований по заявленным показаниям; отчет неконтролируемых клинических исследований; отчеты анализа данных более чем одного исследования, включая любые формальные интегрированные анализы, метаанализы и перекрестные анализы; отчеты по другим исследованиям

5.3.4.
Адамдағы фармакодинамикалық зерттеулер туралы есептер: дені сау еріктілер фармакодинамикасы және фармакокинетикасы/фармакодинамикасы зерттеулерінің есебі; емделушілер фармакодинамикасы және фармакокинетикасы/фармакодинамикасы зерттеулерінің есебі;
5.3.5.
Тиімділік пен қауіпсіздікті зерттеу туралы есептер: мәлімделген көрсеткіштер бойынша бақыланатын клиникалық зерттеулер есебі; бақыланбайтын клиникалық зерттеулер есебі; кез келген формалдық интеграцияланған талдаулар, метаталдаулар және айқаспалы талдауларды қоса, бір зерттеудікінен астам деректер талдауының есебі; басқа зерттеулер бойынша есептер

5.3.6.
Отчеты о пострегистрационном опыте применения
5.3.7.
Образцы индивидуальных регистрационных форм и индивидуальные списки пациентов
5.4.
Копия использованных литературных источников
* Минимальный объем сведений, который необходимо предоставлять в разделе 3.2.S.
Если отдельные части документации не включены в материалы, следует в соответствующим месте указать причину под соответствующим заглавием.
Для препаратов животного происхождения в разделе 3.2.S должна быть подана такая дополнительная информация: данные относительно вида, возраста, рациона животных, от которых получено сырье; данные о характере (категории) ткани, из которой получено сырье для производства лекарственного средства, с точки зрения его опасности относительно содержимого прионов; технологическая схема обработки сырья с указанием экстрагентов, температурного режима и т.п.; методы контроля исходного сырья, включая методы выявления прионов в конечном продукте (при необходимости).
Примечание. Приложение 3 составлено на основе документа: RulesgoverningmedicinalproductintheEuropianUnion, NTA, vol. 2B-CTD, 2001 (в случае использования других версий - привести соответствующую ссылку).
Приложение 4
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Требования к материалам регистрационного досье
(в формате общего технического документа)
I. Стандартные требования
1. Требования к материалам регистрационного досье, приведенных в Модуле 1 "Административная информация"
1.1. Содержание.
Необходимо предоставить полное содержание модулей 1-5 регистрационного досье, которое подается вместе с заявлением на проведение экспертизы лекарственного средства при государственной регистрации.
1.2. Заявление на проведение экспертизы лекарственного средства при государственной регистрации заполняется по утвержденной форме согласно приложению 1 к настоящему приказу. Все поля заполняются четко. При необходимости данные подтверждаются копиями соответствующих документов. Если в соответствии с законодательством страны производителя документ существует только в электронном виде (например, США), должна быть предоставлена распечатка со ссылкой на соответствующий официальный сайт, заверенная подписью/печатью заявителя.
1.3. Краткая характеристика лекарственного средства, маркировка и инструкция по медицинскому применению:
1.3.1. Копия краткой характеристики лекарственного средства/инструкции для медицинского применения (утвержденная в соответствии с нормативными требованиями страны заявителя/производителя с датой последнего пересмотра с переводом на русский язык).

5.3.6.
Тіркеуден кейінгі қолдану тәжірибесі туралы есептер
5.3.7.
Жеке тіркеу формаларының үлгілері және емделушілердің жеке тізімі
5.4.
Пайдаланылған әдебиет дереккөздерінің көшірмесі
* 3.2.S. бөлімінде берілуі қажет мәліметтердің ең аз көлемі
Егер құжаттаманың жекелеген бөліктеріне материалдар қосылмай қалған болса, тиісті жерге сәйкес атымен себебін көрсеткен жөн.
Жануар тектес препараттар үшін 3.2.S бөлімде мынадай қосымша ақпарат берілуі тиіс: шикізат алынған жануардың түріне, жылына, рационына қатысты деректер, дәрілік затты өндіру үшін шикізат алынған тіндер сипаты (санаты) туралы, приондар құрамына қатысты оның қауіптілігі тұрғысынан алынған деректер; экстрагенттер, температура режимі және т.б. көрсетілген шикізат өңдеудің технологиялық сызбасы және т.б.; бастапқы өнімді бақылау әдістері, соңғы өнімде приондарды анықтау әдістерін қоса (қажет болғанда).
Ескерту. 3-қосымша мынадай құжат негізінде жасалған: Rules governing medicinal product in the Europian Union, NTA, vol. 2B-CTD, 2001 (басқа версиясын пайдаланған жағдайда – сәйкес сілтемені келтіріңіз).
Дәрілік заттарға
сараптама жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
ТІРКЕУ ДЕРЕКТЕРІНІҢ МАТЕРИАЛДАРЫНА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
(ЖАЛПЫ ТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰЖАТ ФОРМАТЫНДА)
I. Стандартты талаптар
1. "Әкімшілік ақпарат" 1 модулінде келтірілген тіркеу деректері материалдарына қойылатын талаптар
1.1. Құрамы.
Мемлекеттік тіркеу кезінде дәрілік затқа сараптама жүргізу өтінішімен бірге берілетін тіркеу деректерінің 1-5 модульдерінің толық мазмұнын ұсыну қажет.
1.2. Мемлекеттік тіркеу кезінде дәрілік затқа сараптама жүргізу өтініші осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша толтырылады. Барлық жолдар анық толтырылады. Қажет жағдайда деректер тиісті құжаттардың көшірмелерімен расталады. Егер өндіруші елдің (мысалы, АҚШ) заңнамаларына сәйкес құжат тек электронды түрде ғана болса, тиісті ресми сайтқа сілтеме жасаумен, өтініш берушінің қолымен/мөрімен куәландырылып, басып шығарылған нұсқасы берілуі тиіс.
1.3. Дәрілік заттың қысқаша сипаттамасы, таңбалануы және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулығы:
1.3.1. Дәрілік заттың қысқаша сипаттамасының/медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулығының көшірмесі (орыс тіліне аудармасымен бірге соңғы қайта қаралған күнімен өтініш беруші/өндіруші елдің нормативтік талаптарына сәйкес бекітілген).

1.3.2. Инструкция по медицинскому применению:
Заявитель должен предоставить предлагаемый текст инструкции по медицинскому применению, составленный в соответствии с требованиями к инструкции по медицинскому применению лекарственных средств.
В инструкции по медицинскому применению лекарственного средства указывается наименование, адрес и контактные данные (телефон, факс, электронная почта) организации на территории Республики Казахстан:
- принимающей, претензии (предложения) по качеству лекарственных средств от потребителей;
- ответственной за пострегистрационное наблюдение за безопасностью лекарственного средства.
1.3.3. Цветные макеты потребительской (первичной и вторичной) упаковки:
Заявитель должен предоставить предлагаемый текст маркировки для первичной и вторичной упаковок, составленный согласно требованиям о маркировке лекарственных средств.
Образец и\или макеты первичной и вторичной упаковок, этикеток на данное лекарственное средство в масштабе 1:1.
1.4. Информация о независимых экспертах (по качеству, доклиническим и клиническим данным):
В Модуле 1 должна быть предоставлена информация, подписанная независимыми экспертами, включающая информацию об их образовании, специализации и профессиональном опыте. У экспертов должна быть соответствующая квалификация. Следует указать профессиональные отношения между экспертом и заявителем.
1.5. Специальные требования к разным типам заявлений: специальные требования к разным типам заявлений приведены ниже.
1.6. Оценка потенциальной опасности для окружающей среды (приложение 1 к модулю 1).
Информация о риске для окружающей среды предоставляется в виде приложения к Модулю 1 и включает:
- введение;
- копию письменного разрешения, выданного уполномоченным органом страны производителя, на преднамеренное высвобождение ГМО в окружающую среду при использовании в исследовательских целях;
- данные, включающие методы выявления и идентификации, а также уникальный код ГМО и любую дополнительную информацию о ГМО или лекарственном средстве, которая имеет значение при оценке риска для окружающей среды;
- отчет об оценке риска для окружающей среды, подготовленный на основании имеющейся информации;
- на основе вышеизложенной информации и оценке риска для окружающей среды предоставляется заключение, предлагающее соответствующую стратегию управления рисками исследуемого лекарственного средства, план мониторинга в пострегистрационный период и определение любой специальной информации, которая должна появиться в краткой характеристике лекарственного средства, маркировке и инструкции по медицинскому применению;
- соответствующие меры по информированию населения.
Приведенная информация должна быть заверена подписью автора с указанием даты, данных по его образованию, стажировке и профессиональному опыту. Необходимо указать профессиональные отношения между автором и заявителем.

1.3.2. Медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық:
Өтініш беруші медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың ұсынылған дәрілік заттардың медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық талаптарына сәйкес құрастырылған мәтінін ұсынуы тиіс.
Дәрілік заттың медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулығында Қазақстан Республикасы аумағындағы келесі ұйымдардың атауы, мекенжайы және байланыс деректері (телефон, факс, электронды пошта) көрсетіледі:
- дәрілік заттардың сапасы бойынша тұтынушылардан шағымдар (ұсыныстар) қабылдайтын ұйымдар;
- дәрілік заттың қауіпсіздігін тіркеуден кейінгі қадағалауға жауапты ұйымдар.
1.3.3. Тұтынушы қаптамасының (бастапқы және Қайталамалік) түсті макеттері:
Өтініш беруші дәрілік заттардың таңбалануы туралы талаптарға сай құрастырылған бастапқы және Қайталамалік қаптамаға арналған таңбаланудың ұсынылған мәтінін беруі тиіс.
Аталған дәрілік заттың бастапқы және Қайталамалік қаптамаларының, заттаңбаларының 1:1 масштабындағы үлгісі және/немесе макеттері.
1.4. Тәуелсіз сарапшылар (сапа, клиникаға дейінгі және клиникалық деректер бойынша) туралы ақпарат:
1 модульде тәуелсіз сарапшылар қол қойған олардың білімі, мамандандырылуы және кәсіби тәжірибесі туралы ақпарат кіретін ақпарат берілуі тиіс. Сарапшыларда тиісті біліктілік болуы қажет. Сарапшы мен өтініш беруші арасындағы кәсіби қатынастар көрсетілу керек.
1.5. Түрлі типтегі өтініштерге қойылатын арнайы талаптар: түрлі типтегі өтініштерге қойылатын арнайы талаптар төменде келтірілген.
1.6. Қоршаған орта үшін әлеуетті қауіпті бағалау (1 модульге 1-қосымша).
Қоршаған орта үшін қатер туралы ақпарат 1 модульге қосымша түрінде ұсынылған және оған мыналар кіреді:
- енгізу;
- өндіруші елдің уәкілетті органы берген зерттеу мақсатында пайдаланғанда қоршаған ортаға ГМО әдейі жіберуге жазбаша рұқсаттама көшірмесі;
- анықтау және сәйкестендіру әдістерін, сонымен қатар ГМО бірегей коды және ГМО немесе дәрілік зат туралы кез келген қосымша ақпаратты қамтитын қоршаған ортаға төнетін қауіпті бағалау кезінде маңызы бар деректер;
- қолда бар ақпарат негізінде дайындалған қоршаған орта үшін қауіпті бағалау туралы есеп;
- жоғарыда аталған ақпарат және қоршаған орта үшін қауіпті бағалау негізінде зерттелетін дәрілік заттың қауіптерін басқарудың тиісті стратегиясын ұсынатын қорытынды, тіркеуден кейінгі кезеңде мониторинг жоспары және дәрілік заттың қысқаша сипаттамасында, таңбалануында және нұсқаулығында көрініс табуы тиіс кез келген арнайы ақпараттың анықтамасы ұсынылады;
- тұрғын халықты хабарландыру бойынша тиісті шаралар.
Келтірілген ақпарат күні, оның білімі, тәжірибеден өтуі және кәсіби тәжірибесі бойынша деректердің көрсетілуімен автордың қолымен куәландырылуы тиіс. Автор мен өтініш беруші арасындағы кәсіби қатынастарды көрсету қажет.

2. Требования к материалам регистрационного досье, приведенных в Модуле 2 "Резюме Общего технического документа"
В этом модуле приводят резюме химической и биологической документации, доклинических и клинических данных, предоставленных в Модулях 3, 4 и 5 регистрационного досье на лекарственное средство, а также в резюме независимых экспертов.
Предоставляются обобщенные фактические данные, включая материалы в виде таблиц. В этих отчетах предусматривают перекрестные ссылки на таблицы или на информацию, содержащуюся в основной документации, предоставленной в Модуле 3 (Химическая, фармацевтическая и биологическая информация о лекарственных средствах, содержащих химические и/или биологические активные вещества), Модули 4 (Отчеты о доклинических исследованиях) и Модули 5 (Отчеты о клинических испытаниях).
Обзоры и резюме должны соответствовать основным принципам и требованиям, изложенным ниже:
2.1. Общий смысл: в Модуле 2 предоставляют содержание научной документации, приведенной в Модулях 2-5.
2.2. Введение: должна быть предоставлена информация о фармакологической группе, механизме действия и предложенное клиническое применение лекарственного средства.
2.3. Общее резюме по качеству:
В общем резюме по качеству следует предоставлять обзор информации, связанной с химическими, фармацевтическими и биологическими данными.
Необходимо обратить особое внимание на основные критические параметры и вопросы, связанные с аспектами качества, а также предоставить обоснование в тех случаях, когда не соблюдены соответствующие требования и установки. Этот документ должен охватывать вопросы и описывать соответствующие данные, которые подробно освещены в Модуле 3.
2.4. Обзор доклинических данных:
Необходимо привести обобщенную и критическую оценку доклинических исследований лекарственного средства на животных/ин-витро, а также обсуждение и обоснование стратегии исследования при необходимости отклонения от соответствующих требований.
Необходимо включить оценку примесей и продуктов распада лекарственного средства вместе с их потенциальными фармакологическими и токсикологическим эффектами, за исключением лекарственных средств биологического происхождения. Следует рассмотреть любые различия в хиральности, химической форме и чистоте соединений, используемых в доклинических исследованиях и в лекарственном средстве, которое будет производиться.
Для лекарственных средств растительного биологического происхождения необходимо оценить сопоставимость материала, использованного в доклинических исследованиях, клинических испытаниях и лекарственном средстве, которое будет регистрироваться.
Любое новое вспомогательное вещество подлежит отдельной оценке по безопасности.
Необходимо определить свойства лекарственного средства, доказанные в доклинических исследованиях, а также представить значение результатов по безопасности лекарственного средства для планируемого клинического применения с участием человека.

2. "Жалпы техникалық құжат түйіндемесі" 2 Модулінде келтірілген тіркеу деректерінің материалдарына қойылатын талаптар
Бұл модульде химиялық және биологиялық құжаттаманың, дәрілік затқа арналған тіркеу деректерінің 3, 4 және 5 модульдерінде ұсынылған клиникаға дейінгі және клиникалық деректер түйіндемесі, сонымен қатар тәуелсіз сарапшылардың түйіндемесі келтіріледі.
Кесте түріндегі материалдарға қоса, жинақталған дәйекті деректер ұсынылады. Бұл есептерде кестеге немесе 3 модульде ұсынылған негізгі құжаттама мазмұнындағы ақпаратқа (химиялық және/немесе биологиялық тұрғыдан белсенді заттарды қамтитын дәрілік заттар туралы химиялық, фармацевтикалық және биологиялық ақпарат) айқаспалы сілтемелер қарастырылған, 4 модульдер (клиникаға дейінгі зерттеулер туралы есептер) және 5 модульдер (клиникалық зерттеулер туралы есептер).
Шолулар мен түйіндеме төменде жазылған негізгі қағидалар мен талаптарға сай келуі тиіс:
2.1. Жалпы мағынасы: 2 модульде 2-5 модульдерде келтірілген ғылыми құжаттама мазмұнын ұсынылады.
2.2. Енгізу: фармакологиялық тобы, әсер ету механизмі туралы ақпарат және ұсынылған дәрілік затты клиникалық қолдану туралы ақпарат ұсынылуы тиіс.
2.3. Сапа бойынша жалпы түйіндеме:
Сапа бойынша жалпы түйіндемеде химиялық, фармацевтикалық және биологиялық деректермен байланысты ақпарат шолуын ұсыну қажет.
Сапа аспектілеріне байланысты негізгі параметрлер мен мәселелерге аса назар аудару, сонымен қатар тиісті талаптар мен нұсқаулар орындалмаған жағдайда негіздеме ұсыну қажет. Бұл құжат 3 модульде толығырақ берілген мәселелерді қамтуы және тиісті деректерді сипаттауы қажет.
2.4. Клиникаға дейінгі деректердің шолуы:
Дәрілік заттың жануарларға жүргізілген/in vitro клиникаға дейінгі зерттеулеріне жинақталған және шектік баға беріп, сонымен қатар тиісті талаптардан ауытқу қажеттілігі кезінде зерттеу стратегиясын талқылау және негіздеу қажет.
Биологиялық тектегі дәрілік заттарды қоспағанда, әлеуетті фармакологиялық және токсикологиялық әсерлерімен бірге дәрілік заттарды ыдырату қоспаларына және өнімдеріне баға берілу қажет. Клиникаға дейінгі зерттеулерде пайдаланылатын қосылыстардың хиральділігіндегі, химиялық пішініндегі және тазалығындағы және дәрілік заттағы кез келген айырмашылықтарды қарастыру керек.
Биологиялық өсімдік тектес дәрілік заттар үшін клиникаға дейінгі зерттеулерде, клиникалық сынақтарда және енді тіркелетін дәрілік затта пайдаланылған материалдың салыстырмалылығын бағалау қажет.
Кез келген жаңа қосымша зат қауіпсіздік бойынша жеке бағалауға жатады.
Клиникаға дейінгі зерттеулерде дәлелденген дәрілік заттың қасиетін анықтау, сонымен қатар адамның қатысуымен жоспарланған клиникалық қолданылуы үшін дәрілік заттың қауіпсіздігі бойынша нәтижелердің мәнін ұсыну қажет.

2.5. Обзор клинических данных:
Обзор клинических данных должен содержать критический анализ клинических данных, которые включены в резюме и Модуль 5. Необходимо предоставить способ клинической разработки лекарственного средства, включая дизайн испытания, решения, принятые в отношении исследования, а также ход проведения исследований.
Необходимо предоставить краткий обзор данных клинических исследований, включая важные ограничивающие факторы, а также оценку риска/пользы, которая базируется на выводах клинических исследований, обосновать предложенную дозу и показания для применения, исходя из полученных клинических данных по эффективности и безопасности, а также оценить, как с помощью краткой характеристики лекарственного средства и других подходов можно оптимизировать пользу и ограничить риски.
Необходимо объяснить все вопросы относительно эффективности и безопасности, возникающие в процессе разработки и которые не нашли объяснения.
2.6. Резюме по доклиническим исследованиям:
Резюме доклинических данных нужно предоставлять на основе фактических результатов фармакологических, фармакокинетических и токсикологических исследований, проведенных на животных/ин-витро, в текстовом формате и в виде таблиц в представленной ниже последовательности, с вводной частью:
2.6.1. Резюме фармакологических данных в текстовом формате.
2.6.2. Резюме фармакологических данных в виде таблиц.
2.6.3. Резюме фармакокинетических данных в текстовом формате.
2.6.4. Резюме фармакокинетических данных в виде таблиц.
2.6.5. Резюме токсикологических данных в текстовом формате.
2.6.6. Резюме токсикологических данных в виде таблиц.
2.7. Резюме клинических данных:
Необходимо предоставить подробное с приведением фактических данных резюме клинической информации по изучению лекарственного средства, включенного в Модуль 5. Резюме должно включать результаты всех биофармацевтических исследований, исследований по клинической фармакологии, а также исследований по клинической эффективности и безопасности. Необходимо предоставить краткий обзор индивидуальных исследований. Клиническая информация в виде резюме должна предоставляться в определенной последовательности частью (с перечнем использованных литературных источников).
2.7.1. Резюме биофармацевтических исследований и связанных с ними аналитических методов.
2.7.2. Резюме исследований по клинической фармакологии.
2.7.3. Резюме по клинической эффективности.
2.7.4. Резюме по клинической безопасности.
2.7.5. Копия использованных литературных источников.
2.7.6. Краткий обзор индивидуальных исследований.

2.5. Клиникалық деректерге шолу:
Клиникалық деректерге шолу түйіндемеге және 5 модульге қосылған клиникалық деректердің шектік талдауын қамтуы тиіс. Сынақ дизайнын, зерттеуге қатысты қабылданған шешімді, сонымен қатар зерттеудің жүргізілу барысын қоса, дәрілік заттың клиникалық әзірлену тәсілін ұсыну қажет.
Маңызды шектеу факторларын қоса, клиникалық зерттеу деректерінің қысқаша шолуын, сонымен қатар клиникалық зерттеу қорытындыларына негізделетін қауіп/пайда бағалауын ұсыну, тиімділік және қауіпсіздік бойынша алынған клиникалық деректерге сүйене отырып, ұсынылған дозаны және қолданылу көрсетілімін негіздеу, сондай-ақ дәрілік заттың қысқаша сипаттамасының және басқа да тәсілдердің көмегімен пайданы қалай оңтайландыруға және қауіптерді шектеуге болатынын бағалау қажет.
Әзірлеу үдерісінде туындайтын тиімділікке және қауіпсіздікке қатысты және түсіндірмесі табылмаған барлық мәселелерді түсіндіру қажет.
2.6. Клиникаға дейінгі зерттеулер бойынша түйіндеме:
Клиникаға дейінгі деректер түйіндемесін жануарларға/in vitro жүргізілген фармакологиялық, фармакокинетикалық және токсикологиялық зерттеулердің дәйекті нәтижелері негізінде мәтіндік форматта және кіріспе бөлімімен төмендегі бірізділікте берілген кесте түрінде ұсыну керек:
2.6.1. Фармакологиялық деректердің мәтіндік форматтағы түйіндемесі.
2.6.2. Фармакологиялық деректердің кесте түріндегі түйіндемесі.
2.6.3. Фармакокинетикалық деректердің мәтіндік форматтағы түйіндемесі.
2.6.4. Фармакокинетикалық деректердің кесте түріндегі түйіндемесі.
2.6.5. Токсикологиялық деректердің мәтіндік форматтағы түйіндемесі.
2.6.6. Токсикологиялық деректердің кесте түріндегі түйіндемесі.
2.7. Клиникалық деректердің түйіндемесі:
Дәйекті деректер келтіре отырып, 5 модульге қосылған дәрілік затты зерттеу бойынша клиникалық ақпараттың толығырақ түйіндемесін ұсыну қажет. Түйіндемеге барлық биофармацевтикалық зерттеулердің, клиникалық фармакология зерттеулерінің, сонымен қатар клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігі бойынша зерттеулердің нәтижелері кіруі тиіс. Жеке зерттеулердің қысқаша шолуын ұсыну қажет. Түйіндеме түріндегі клиникалық ақпарат бірізділікпен анықталған бөліммен (пайдаланылған әдебиеттер тізімімен) ұсынылуы қажет.
2.7.1. Биофармацевтикалық зерттеулердің және сонымен байланысты талдамалық тәсілдердің түйіндемесі.
2.7.2. Клиникалық фармакология зерттеулерінің түйіндемесі.
2.7.3. Клиникалық тиімділігі бойынша түйіндеме.
2.7.4. Клиникалық қауіпсіздігі бойынша түйіндеме.
2.7.5. Пайдаланылған әдебиеттердің көшірмесі.
2.7.6. Жеке зерттеулердің қысқаша шолуы.

3. Требования к материалам регистрационного досье, приведенных в Модуле 3: "Качество. Химическая, фармацевтическая и биологическая информация о лекарственных средствах, содержащих химические и/или биологические активные вещества".
3.1. Формат и предоставление: общая схема содержания Модуля 3.
3.2. Содержание: основные принципы и требования:
а) химические, фармацевтические и биологические данные, которые необходимо предоставлять, включают для активных веществ и готового лекарственного средства всю информацию о разработке, производственный процесс, характеристики и свойства, процедура и требования контроля качества, стабильность, а также описание состава и оформления готового лекарственного средства;
б) необходимо предоставить две основные составляющие информации об активном веществе и готовом лекарственном средстве соответственно;
в) в этом модуле дополнительно должна быть предоставлена подробная информация об исходных материалах и сырье, используемом при производстве активного вещества и вспомогательных веществ, входящих в состав готового лекарственного средства;
г) все методики и методы испытаний, используемые при производстве и контроле активного вещества и готового лекарственного средства, должны быть изложены четко и подробно, чтобы можно было воспроизвести их при проведении контрольных испытаний, по требованию уполномоченного органа. Все методы испытаний должны соответствовать современному научному уровню, а также быть валидированными. Следует предоставлять результаты исследований по валидации. Если используются методы испытаний, включенные в ГФРК (государственная фармакопея Республики Казахстан) или Европейской фармакопее, то это изложение необходимо заменить соответствующей ссылкой на монографию (и) и общий (ие) раздел (ы);
д) для всех веществ, препаратов и лекарственных форм, указанных в монографиях ГФРК или Европейской фармакопеи, необходимо делать ссылки на эти фармакопеи. Относительно веществ, которые не указаны в этих фармакопеях, должны предоставляться ссылки на другие национальные фармакопеи.
Однако, если материал, указанный в ГФРК или Европейской фармакопее, или в других национальных фармакопеях, получают способом, при котором могут возникать примеси, которые не контролируются по монографии фармакопеи, то необходимо указать эти примеси и их допустимое содержание, а также предоставить методику их определения. В случае если спецификация, включена в монографии ГФРК или Европейской фармакопеи или другой национальной фармакопеи, недостаточная для обеспечения качества субстанции, может потребоваться более подробная спецификация от держателя регистрационного удостоверения. Центр может проинформировать уполномоченные органы, ответственные за соответствующую фармакопею. Заявитель должен предоставить уполномоченным органам этой фармакопеи подробные сведения о выявленных недостатках и о дополнительно применяемых спецификациях.
Если методы анализа включены в ГФРК или Европейскую фармакопею, то нет необходимости приводить их полное изложение, достаточно в каждом разделе, в котором планировалось изложение этого метода, делать соответствующую ссылку на монографию (и) и общий (и) раздел (ы);
е) если исходные материалы и сырье, активные или вспомогательные вещества не описаны ни в ГФРК, ни в Европейской фармакопее, ни в других национальных фармакопеях, то может быть приемлемым ссылка на монографию фармакопеи другой страны. В таких случаях заявитель должен предоставить копию монографии вместе с валидацией аналитических методик, описанных в монографии, а также при необходимости перевод;
ж) если активное и/или вспомогательное вещество и исходный материал описаны в монографии Европейской фармакопеи, заявитель может предоставить сертификат соответствия Европейской фармакопеи в соответствующем пункте этого модуля. Считается, что сертификаты соответствия монографии Европейской фармакопеи заменяют существенные данные в соответствующих разделах, указанных в этом модуле. Производитель вещества должен подтвердить заявителю письменно, что производственный процесс не менялся со времени выдачи этого сертификата соответствия;
з) для хорошо изученных активных веществ производитель активного вещества или заявитель может подготовить следующие материалы:
подробное описание производственного процесса,
контроль качества в процессе производства и процессе валидации
(в виде отдельного документа, а производитель может подать их в виде мастер-файла на активное вещество (материалы регистрационного досье (DrugMasterFile)).
Однако в таком случае производитель активного вещества должен предоставить заявителю готового лекарственного средства все данные, которые могут ему понадобиться. Производитель должен предоставить заявителю письменное подтверждение, что он гарантирует соответствие между сериями (партиями), а также, что он не будет вносить изменения в производственный процесс или спецификации, не известив об этом заявителя. Документы и подробную информацию, сопровождающих заявление на внесение такого изменения, необходимо подавать в уполномоченные органы; эти документы и данные также предоставляются заявителю в тех разделах, где они касаются открытой части мастер-файла на активное вещество;
и) необходимо описать особые меры по передачи губчатой энцефалопатии животных (сырье, полученное от жвачных животных): на каждой стадии производственного процесса заявитель должен продемонстрировать соответствие использованных материалов, ссылаясь в частности на Руководство по минимизации риска передачи возбудителей губчатой энцефалопатии животных с лекарственными средствами. Подтвердить соответствие можно, ссылаясь на вышеуказанный документ, или предоставив сертификат соответствия конкретной монографии Европейской фармакопеи, или путем предоставления научных данных для обоснования этого соответствия;
й) следует предоставить информацию об оценке риска потенциального заражения посторонними агентами (независимо от того, имеют ли они вирусное происхождение или нет) согласно требованиям, изложенным в специальных международных руководствах, а также в общих монографиях и общих разделах ГФРК или Европейской фармакопеи;
к) необходимо описать специальные приборы и оборудование, которые могут применяться на любой стадии производственного процесса и этапе контроля лекарственного средства;

3. 3 Модульде келтірілген тіркеу деректерінің материалдарына қойылатын талаптар: "Сапа. Химиялық және/немесе биологиялық тұрғыдан белсенді заттардан тұратын дәрілік заттар туралы химиялық, фармацевтикалық және биологиялық ақпарат"
3.1. Формат және ұсыну: 3 Модуль мазмұнының жалпы сызбасы.
3.2. Мазмұны: негізгі қағидалар және талаптар:
а) ұсынылуы қажет химиялық, фармацевтикалық және биологиялық деректерге белсенді заттар мен дайын дәрілік зат үшін әзірлеу туралы барлық ақпарат, өндірістік үдеріс, сипаттамалары мен қасиеттері, сапаны бақылау шарасы және талаптары, тұрақтылығы, сонымен қатар дайын дәрілік заттың құрамының және рәсімделуінің сипаттамасы кіреді;
б) белсенді зат және тиісінше дайын дәрілік зат туралы екі негізгі құраушы ақпарат ұсыну қажет;
в) бұл модульде қосымша дайын дәрілік зат құрамына кіретін белсенді заттар мен қосымша заттарды өндіру кезінде пайдаланылатын бастапқы материалдар мен шикізат туралы толығырақ ақпарат ұсынылуы тиіс;
г) белсенді зат пен дайын дәрілік затты өндіру және бақылау кезінде пайдаланылатын барлық әдістемелер мен тәсілдер уәкілетті органның талабы бойынша бақылау сынақтарын жүргізу кезінде оларды жаңадан өндіру мүмкін болу үшін анық және толық баяндалуы тиіс. Сынақтардың барлық тәсілдері заманауи ғылыми деңгейге сай болуы, сонымен қатар валидацияланған болуы тиіс. Валидация бойынша зерттеу нәтижелерін ұсыну керек. Егер ҚР МФ (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясы) немесе Еуропа фармакопеясына қосылған сынақ тәсілдері пайдаланылса, онда бұл мазмұндаманы монография(лар)ға және жалпы тарау(лар)ға тиісті сілтемесімен алмастыру қажет;
г) ҚР МФ немесе Еуропа фармакопеясында көрсетілген барлық заттар, препараттар және дәрілік түрлер үшін осы фармакопеяларға сілтеме жасау қажет. Бұл фармакопеяларда көрсетілмеген заттарға қатысты басқа ұлттық фармакопеяларға сілтемелер жасалуы тиіс.
Алайда, егер ҚР МФ немесе Еуропа фармакопеясында көрсетілген материалды қоспалар туындауы мүмкін, фармакопея монографиясы бойынша бақыланбайтын тәсілмен алынатын болса, онда бұл қоспаларды және олардың рұқсат етілетін құрамын көрсету, сонымен қатар оларды анықтау әдістемесін ұсыну қажет. Егер субстанция сапасын қамтамасыз ету үшін жеткіліксіз спецификация ҚР МФ немесе Еуропа фармакопеясына немесе басқа ұлттық фармакопеяға қосылған болса, тіркеу куәлігінің ұстаушысынан толығырақ спецификация талап етілуі мүмкін. Орталық тиісті фармакопея үшін жауапты уәкілетті органдарға хабарлай алады. Өтініш беруші осы фармакопеяның уәкілетті органдарына анықталған кемшіліктер және қосымша қолданылатын спецификациялар туралы толығырақ мәліметтер ұсынуы тиіс.
Егер талдау әдістері ҚР МФ немесе Еуропа фармакопеясына қосылған болса, онда олардың мазмұндамасын келтіру қажет емес, осы тәсілді мазмұндау жоспарланған әрбір тарауда монография(лар)ға және жалпы тарау(лар)ға тиісті сілтеме жасау жеткілікті;
д) егер бастапқы материалдар мен шикізат, белсенді немесе қосымша заттар ҚР МФ, Еуропа фармакопеясына да, басқа ұлттық фармакопеяларға да қосылмаған болса, онда басқа елдің фармакопеясының монографиясына сілтеме жасау қолайлы болады. Мұндай жағдайларда өтініш беруші монография көшірмесін монографияда сипатталған талдамалық әдістемелердің валидацияларымен бірге, қажет жағдайда аудармасын ұсынуы керек;
е) егер белсенді және/немесе қосымша зат және бастапқы материал Еуропа фармакопеясының монографиясында сипатталған болса, өтініш беруші осы модульдің тиісті тармағында Еуропа фармакопеясының сәйкестік сертификатын ұсына алады. Еуропа фармакопеясы монографиясының сәйкестік сертификаттары осы модульде көрсетілген тиісті тараулардағы маңызды деректерді алмастырады деп есептеледі. Зат өндірушісі өтініш берушіге осы сәйкестік сертификатын берген уақыттан бастап өндірістік үдерістің өзгермегенін жазбаша растауы қажет;
е) жақсы зерттелген белсенді заттар үшін Активті заттың өндірушісіне және өтініш берушіге келесі материалдарды дайындауға болады:
өндірістік үдерістің толығырақ сипаттамасы;
өндіріс үдерісінде және валидация үдерісінде сапаны бақылау (жеке құжат түрінде, ал өндіруші оларды Активті заттың мастер-файлы түрінде бере алады (тіркеу деректерінің материалдары (Drug Мaster File)).
Алайда, мұндай жағдайда белсенді зат өндірушісі дайын дәрілік затқа өтініш берушіге оған қажет болуы мүмкін барлық деректерді ұсынуы тиіс, өндіруші өтініш берушіге сериялар (партиялар) арасындағы сәйкестікке, сонымен қатар ол өтініш берушіге хабарламастан өндірістік үдеріске және спецификацияға өзгертулер енгізбейтініне кепілдік беруі қажет. Мұндай өзгертулер енгізу бойынша өтініштің ілеспе құжаттары мен толығырақ ақпаратын уәкілетті органдарға беру қажет; бұл құжаттар мен деректер де белсенді затқа арналған мастер-файлдың ашық бөліміне қатысты тарауларда өтініш берушіге ұсынылады;
ж) жануарлардың кеуекті энцефалопатиясының таралуы бойынша айрықша шараларды сипаттау қажет (күйіс қайыратын жануарлардан алынған шикізат): өндірістік үдерістің әрбір сатысында, атап айтқанда, жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы қоздырғыштарының дәрілік заттармен таралу қаупін әбден азайту бойынша нұсқаулыққа сүйене отырып, пайдаланылған материалдардың сәйкестігін көрсетуі тиіс. Сәйкестікті жоғарыда аталған құжатқа сүйеніп немесе Еуропа фармакопеясының нақты монографиясының сәйкестік сертификатын ұсынып немесе осы сәйкестікті негіздеуге арналған ғылыми деректерді ұсыну арқылы растауға болады;
с) арнайы халықаралық нұсқаулықтарда, сонымен қатар ҚР МФ және Еуропа фармакопеясының жалпы монографияларында және жалпы тарауларында баяндалған талаптарға сай бөгде агенттердің (шығу тегі вирустық па, жоқ па - оған қарамастан) әлеуетті жұқтыру қаупі туралы ақпарат ұсыну қажет;
и) өндірістік үдерістің кез келген сатысында және дәрілік затты бақылау кезеңінде қолданылуы мүмкін арнайы аспаптар мен жабдықтарды сипаттау қажет:

л) для устройств введения лекарственных средств необходимо предоставить СЕ-сертификат (подтверждение соответствия Директиве 93/42/ЕЕС "Медицинские приборы. Медицинское оборудование. Медицинские устройства").
3.2.S Активное вещество:
Общая информация относительно исходных материалов и сырья (3.2.S.1):
а) предоставляется информация о названии активного вещества, включая рекомендованную МНН, при наличии - фармакопейное название, указанное в ГФРК, Европейской фармакопее, и химическое наименование.
Предоставляется структурная формула, включая относительную и абсолютную стереохимию, молекулярная формула и относительная молекулярная масса. Для биотехнологических лекарственных средств, при необходимости необходимо предоставить схематическую последовательность аминокислот и относительную молекулярную массу.
Для биологических лекарственных средств необходимо предоставить перечень физико-химических и других важных свойств активного вещества, включая ее биологическую активность;
б) в контексте этого пункта исходными материалами считают все материалы, из которых производятся или экстрагируются активные вещества.
Для лекарственных средств биологического происхождения исходными материалами считают любое вещество биологического происхождения, такие как микроорганизмы, органы и ткани растительного или животного происхождения, клетки или жидкости (включая кровь или плазму) человеческого или животного происхождения, биотехнологические клеточные компоненты (рекомбинантные или нерекомбинантные субстраты клетки, включая первичные клетки).
В контексте этого пункта лекарственным средством биологического происхождения считают все лекарственные средства, активное вещество которых является биологическим веществом. Биологическое вещество - это вещество, которое производится или экстрагируется из биологического источника, для описания и определения качества которого необходимо предоставлять комбинацию физических, химических и биологических методов анализа вместе с описанием процесса производства и его контроля. Биологическими лекарственными средствами являются иммунологические лекарственные средства и лекарственные средства, являющиеся производными крови и плазмы; лекарственные средства, полученные с помощью биотехнологических методов (например, технологии рекомбинантной ДНК; контролируемой экспрессии генов, кодирующие биологически активные белки прокариот и эукариот, в том числе трансформированные клетки животных; методы получения гибридом и моноклональных антител и т.д.), а также препараты прогрессивной терапии.
Любые другие вещества, которые используют для производства или экстрагирования активного вещества, но из которых это активное вещество непосредственно не получают, а именно: реагенты, питательные среды, сыворотка зародыша, эмбриона, добавки и буферы, применяемые в препаративной хроматографии и т.д., считают исходными материалами.

и) дәрілік затты енгізу құрылғылары үшін СЕ-сертификат ("Медициналық аспаптар. Медициналық жабдық. Медициналық құрылғылар" 93/42/ЕЕС Директивасына сәйкестікті растау) ұсыну қажет.
3.2.S. Белсенді зат:
Бастапқы материалдар мен шикізатқа қатысты жалпы ақпарат (3.2.S.1):
а) Активті заттың атауы туралы ақпарат, оған қоса ұсынылған ХПА, бар болса – ҚР МФ және Еуропа фармакопеясында көрсетілген фармакопеялық атауы мен химиялық атауы ұсынылады.
Құрылымдық формула, оған қоса қатысты және абсолюттік стереохимия, молекулалық формула және қатысты молекулалық масса ұсынылады. Биотехнологиялық дәрілік заттар үшін, қажетті жағдайда амин қышқылдарының сызбалық тізбегін және салыстырмалы молекулалық массасын ұсыну қажет.
Биологиялық дәрілік заттар үшін Активті заттың физикалық-химиялық және басқа да маңызды қасиеттерінің тізбесін, оған қоса оның биологиялық белсенділігін ұсыну қажет;
б) бұл тармақтың контекстінде бастапқы материалдар болып белсенді заттар өндіретін және экстракциялайтын барлық материалдар есептеледі.
Биологиялық тектегі дәрілік заттар үшін бастапқы материалдар деп өсімдік немесе жануар текті микроорганизмдер, органдар және тіндер, адам немесе жануар текті жасушалар немесе сұйықтықтар (қан мен плазманы қоса), биотехнологиялық жасуша компоненттері (жасушаның рекомбинантты немесе рекомбинантты емес субстраттары, бастапқы жасушаларды қоса) тәрізді биологиялық тектегі кез келген зат есептеледі.
Бұл тармақтың контекстінде шығу тегі биологиялық дәрілік зат деп белсенді заты биологиялық зат болып табылатын барлық дәрілер есептеледі. Биологиялық зат – бұл өндірістік үдерісті және оның бақылануын сипаттаумен бірге талдаудың физикалық, химиялық және биологиялық тәсілдерінің біріктірілімін ұсыну қажет сапаны сипаттау және анықтау үшін биологиялық көздерден өндірілетін немесе экстракцияланатын зат. Биологиялық дәрілік заттар болып иммунологиялық дәрілік заттар және қан мен плазманың туындылары болып табылатын дәрілік заттар табылады; биотехнологиялық тәсілдердің (мысалы, рекомбинантты ДНҚ технологиялары) көмегімен алынған дәрілік заттар; прокариоталар мен эукариоталардың биологиялық тұрғыдан белсенді ақуыздарын кодтайтын гендердің бақыланатын экспрессиялары, соның ішінде жануарлардың тасымалданған жасушалары; гибридтер мен моноклональді антиденелерді алу тәсілдері және т.б.), сонымен қатар прогрессиялық терапия препараттары.
Активті затты өндіру және экстракциялау үшін пайдаланылатын, бірақ олардан осы белсенді зат тікелей алынбайтын препараттық хроматографияда қолданылатын кез келген басқа заттар, атап айтқанда: реагенттер, құнарлы орталар, ұрық, эмбрион сарысуы, қоспалар мен буферлер және т.б. бастапқы материалдар деп есептеледі.

3.2.S.2. Процесс производства активного вещества:
а) заявитель обязан предоставить описание производственного процесса активного вещества. Для адекватного описания процесса производства и его контроля, нужную информацию необходимо изложить в соответствии с требованиями, установленными настоящим Приказом;
б) все материалы, необходимые для производства активного вещества, нужно перечислять с указанием стадии производства, на которой используется каждый материал. Необходимо предоставить информацию о качестве и контроле этих материалов, а также информацию, которая доказывает, что все материалы соответствуют требованиям их предполагаемого использования. Необходимо перечислить исходные материалы (сырье), а также привести показатели их качества и методы контроля. Необходимо предоставить название и местонахождение производственных мощностей и указать обязанности каждого производителя, включая контрактные производства, а также информацию о каждой из запланированных производственных участков или лабораторий;
в) для биологических лекарственных средств установлены следующие дополнительные требования:
необходимо предоставить описание и документальное подтверждение происхождения и историю исходных материалов.
Относительно особых мер по предотвращению передачи губчатой энцефалопатии заявитель должен подтвердить, что активное вещество отвечает, в частности, международным рекомендациям по минимизации риска передачи возбудителей губчатой энцефалопатии животных с лекарственными средствами.
При использовании банков клеток предоставляются доказательства того, что характеристики клеток остались неизменными при том количестве пассажей, которые используются для производства, а также в течение следующего периода.
Посевные материалы, банки клеток, пулы сывороток или плазмы и другие материалы биологического происхождения, а также по возможности исходные вещества, из которых они получены, исследуют на наличие посторонних микроорганизмов.
Если присутствия потенциально патогенных посторонних агентов избежать невозможно, то исходные вещества необходимо использовать только в том случае, когда при последующей обработке будет обеспечиваться удаление и/или инактивация данных посторонних микроорганизмов, и это должно быть доказано валидацией.
Там, где это возможно, производство вакцин должно основываться на системе посевных культур и известных банков клеток. При производстве бактериальных и вирусных вакцин характеристики возбудителя инфекции должны быть продемонстрированы на посевном материале. Кроме того, по живым вакцинам стабильность характеристики аттенуации (ослабления вирулентности патогенных микроорганизмов) должна быть продемонстрирована на посевном материале; если такого доказательства будет недостаточно, характеристики аттенуации также должны быть продемонстрированы на стадии производства.
Для лекарственных средств, полученных из крови или плазмы человека, в соответствии с положениями, изложенными в части 3 настоящего Приказа, необходимо описать и документально подтвердить происхождение, критерии и методики отбора, транспортировки и хранения исходных материалов.
Необходимо описать производственные помещения и оборудование;
г) в соответствующем порядке необходимо предоставить информацию о методах контроля и критериях приемлемости на каждой критической стадии, информацию о качестве и контроле промежуточных продуктов, а также о процессе валидации и/или его анализе;
г) если присутствия потенциально патогенных посторонних микроорганизмов избежать невозможно, то исходные вещества необходимо использовать только в тех случаях, когда последующая обработка обеспечивает их удаление и/или инактивацию, что приходиться в соответствующем модуле, который касается оценки вирусной безопасности;
д) необходимо предусмотреть для активного вещества описание и обсуждение существенных изменений, внесенных в производственный процесс при разработке и/или замены производственного участка.

3.2.S.2. Активті затты өндіру үдерісі:
а) өтініш беруші Активті затты өндіру үдерісінің сипаттамасын ұсынуға міндетті. Өндіріс үдерісін және оны бақылауды дұрыс сипаттау үшін, қажетті ақпаратты осы Бұйрықпен бекітілген талаптарға сәйкес баяндау қажет;
б) Активті затты өндіру үшін қажетті барлық материалдарды әрбір материал пайдаланылатын өндіріс сатысын көрсете отырып, түгендеу керек.
Осы материалдардың сапасы және бақылануы туралы ақпарат, сонымен қатар барлық материалдар олардың болжамды пайдаланылуына сай екендігін дәлелдейтіні туралы ақпарат ұсыну қажет. Бастапқы материалдарды (шикізат) тізіп көрсетіп, сонымен қатар олардың сапасы мен бақылау тәсілдерінің көрсеткіштерін келтіру қажет. Өндірістік күштердің атауы мен орналасқан жерін атап көрсетіп, келісімшартты өндірістерді қоса, әрбір өндірушінің міндеттемелерін, сонымен қатар жоспарланған өндірістік учаскелердің немесе зертханалардың әрқайсысы туралы ақпарат ұсыну қажет;
в) биологиялық дәрілік заттар үшін келесі қосымша талаптар белгіленген:
бастапқы материалдардың сипаттамасын және құжатпен расталған шығу тегі мен тарихын ұсыну қажет.
Кеуекті энцефалопатияның таралуын болдырмау бойынша айрықша шараларға қатысты, өтініш беруші Активті заттың, атап айтқанда, жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы қоздырғыштарының дәрілік заттармен берілу қаупін жоққа тән азайту бойынша халықаралық ұсынымдарға жауап беретінін растауы тиіс.
Жасуша банкілерін пайдалану кезінде жасушалар сипаттамаларының өндіріс үшін пайдаланылатын пассаждар мөлшерінде, сондай-ақ келесі кезең ішінде өзгеріссіз күйде қалатынына дәлел ұсынылады.
Сеппе материалдары, жасуша банкілерін, сарысу немесе плазма пулдары және биологиялық тектегі басқа да материалдар, сонымен қатар мүмкіндігінше олар алынған бастапқы заттар бөгде микроорганизмдердің бар-жоғы тұрғысынан зерттеледі.
Егер әлеуетті патогенді бөгде агенттердің болуына жол бермеу мүмкін болмаса, онда бастапқы заттарды тек кейінгі өңдеу кезінде аталған бөгде микроорганизмдердің жойылуы және\немесе белсенсізденуі қамтамасыз етілген жағдайда ғана пайдалану қажет, әрі бұл валидациямен дәлелденуі тиіс.
Бұл мүмкін болатын жерде вакциналар өндірісі сеппе өсірінділерінің жүйесіне және белгілі жасуша банктеріне негізделуі тиіс. Бактериялық және вирустық вакциналарды өндіру кезінде жұқпа қоздырғышының сипаттамалары сеппе материалында көрініс табуы керек. Сонымен қоса, тірі вакциналар бойынша аттенуация сипаттамасының тұрақтылығы (патогенді микроорганизмдердің вируленттілігінің әлсіреуі) сеппе материалында көрініс табуы керек; егер мұндай дәлел жеткіліксіз болса, аттенуация сипаттамалары өндіріс сатысында көрініс табуы тиіс.
Адам қанынан немесе плазмасынан алынған дәрілік заттар үшін осы Бұйрықтың 3 бөлімінде баяндалған қағидаларға сәйкес бастапқы материалдардың шығу тегін, критерийлерін және сұрыпталу әдістемелерін, тасымалдануын және сақталуын сипаттау және құжатпен растау қажет;
Өндірістік орынжайлар мен құрал-жабдықты сипаттау қажет;
г) тиісті тәртіпте әрбір шектік сатыда бақылау тәсілдері және қолайлылық критерийлері, сонымен қатар валидация және\немесе оның талдауы туралы ақпарат, аралық өнімдердің сапасы және бақылануы туралы ақпарат ұсыну қажет;
г) егер әлеуетті патогенді бөгде агенттердің болуына жол бермеу мүмкін болмаса, онда бастапқы заттарды тек кейінгі өңдеу кезінде аталған бөгде микроорганизмдердің жойылуы және\немесе белсенсізденуі қамтамасыз етілген жағдайда ғана пайдалану қажет, бұл вирустық қауіпсіздікті бағалауға қатысты тиісті модульге тура келеді.
д) белсенді зат үшін өндірістік алаңды әзірлеу және\немесе алмастыру кезіндегі өндірістік үдеріске енгізілген маңызды өзгертулердің сипатталуы мен талқылануын қарастыру қажет.

3.2.S.3. Описание характеристик активного вещества:
Необходимо предоставить данные о структуре и другиие характеристики активного вещества.
Следует подтвердить структуру активного вещества, основываясь на современных физико-химических и/или иммунохимических и/или биологических методах, а также предоставить информацию о примесях.
3.2.S.4. Контроль активного вещества:
Необходимо предоставить подробную информацию о спецификациях, используемых для посерийного контроля активного вещества, обоснование выбора этих спецификаций, методов анализа и их валидации.
Необходимо предоставить результаты контроля отдельных серий, изготовленных на этапе разработки.
3.2.S.5. Стандартные образцы или материалы:
Необходимо определить и подробно описать стандартные материалы и стандартные образцы. По возможности необходимо применять химические стандартные образцы и биологические стандартные материалы, описанные в ГФРК или Европейской фармакопее.
3.2.S.6. Система упаковки/укупорки:
Необходимо предоставить описание контейнера и системы упаковки/укупорки и спецификации ее компонентов. По возможности необходимо использовать упаковочные средства, которые соответствуют требованиям ГФУ или Европейской фармакопеи.
3.2.S.7. Стабильность:
а) необходимо предоставить краткие сведения о типе проведенных исследований, использованные протоколы и полученные во время исследований результаты;
б) необходимо предоставить оформленные в соответствующем формате подробные результаты исследования стабильности, включая сведения об аналитических методиках, которые используются для получения данных, и валидацию этих методик;
в) необходимо предоставить протокол исследования стабильности в пострегистрационный период и гарантии заявителя относительно стабильности.
3.2.P. Готовое лекарственное средство:
3.2.P.1. Описание и состав лекарственного средства:
Необходимо предоставить описание готового лекарственного средства и его состав. Информация должна включать описание лекарственной формы и состава с перечнем всех компонентов готового лекарственного средства, их количества в пересчете на единицу дозы, действие компонентов:
активное вещество;
вспомогательное (ые) вещество (а) независимо от его (их) происхождения или количества, включая красители, консерванты, модификаторы, стабилизаторы, загустители, эмульгаторы, вкусовые и ароматические вещества и т.д.;
компоненты лекарственной формы, внешних оболочек лекарственных средств, попадающих в организм пациента при приеме внутрь или любым другим путем введения (твердые капсулы, мягкие капсулы, капсулы ректальные, таблетки покрытые оболочкой, таблетки покрытые пленочной оболочкой и т.п.);
эти сведения необходимо дополнить любыми существенными данными, касающимися типа контейнера и при необходимости способа его укупорки, вместе с подробной информацией об устройствах, с помощью которых будет использоваться или вводиться лекарственное средство и которые будет поставляться вместе с лекарственным средством.
Выражение "принятая терминология", которое используется при описании компонентов лекарственных средств, независимо от применения других положений, означает следующее:
для веществ, которые приводятся в ГФРК или Европейской фармакопее, или в других национальных фармакопеях - основное название, приведенное в заголовке соответствующей монографии, и ссылки на конкретную фармакопею;
для других веществ - МНН, рекомендованное ВОЗ, или при отсутствии такого, точное научное название, для веществ, не имеющих МНН или точного научного названия, приводят данные каким образом и из чего они получены, какие добавки в них вводились (при необходимости с соответствующими подробными деталями);
для красителей - соответствующий код "Е".
Для того, чтобы предоставить "количественный состав" активного вещества в готовых лекарственных средствах, необходимо в зависимости от рассматриваемой лекарственной формы указать массу или количество единиц биологической активности в расчете или на единицу дозы или на единицу массы или на единицу содержимого каждого активного вещества.
Если активные вещества представлены в виде соединений или производных, то необходимо предоставить их количественное выражение, указав их общую массу, а при необходимости - массу активной части молекулы.
Для лекарственных средств, содержащих активное вещество, которое впервые заявлено в составе лекарственного средства, количество активного вещества, являющегося солью или гидратом, необходимо всегда указывать в пересчете на массу активной части молекулы.
Для субстанции или активного вещества, которое нельзя определять химическим путем, указывают единицы биологической активности или, если таковые имеются, международные единицы биологической активности, установленные ВОЗ. Если международные единицы ВОЗ не установлено, то единицы биологической активности нужно выражать таким образом, чтобы предоставить точную информацию об активности субстанции или активного вещества, используя, где необходимо, единицы Европейской фармакопеи. По возможности должна быть указана биологическая активность на единицу массы.

3.2.S.3. Белсенді зат сипаттамаларын баяндау:
Активті заттың құрылымы және басқа да сипаттамалары туралы деректер ұсыну қажет.
Қазіргі замандық физикалық-химиялық және\немесе иммунохимиялық және\немесе биологиялық тәсілдерді негізге ала отырып, белсенді зат құрылымын растау, сонымен қатар қоспалар туралы ақпарат ұсыну қажет.
3.2.S.4. Активті затты бақылау:
Активті затты сериялық бақылау үшін пайдаланылатын спецификациялар туралы толығырақ ақпарат, осы спецификацияларды, талдау тәсілдерін және оларды валидациялауды таңдау негіздемесін ұсыну қажет.
Әзірлеу кезінде дайындалған жеке серияларды бақылау нәтижелерін ұсыну қажет.
3.2.S.5. Стандартты үлгілер немесе материалдар:
Стандартты материалдар мен стандартты үлгілерді анықтау және толығырақ сипаттау қажет. Мүмкіндігінше химиялық стандартты үлгілерді және ҚР МФ немесе Еуропа фармакопеясында сипатталған биологиялық стандартты материалдарды қолдану қажет.
3.2.S.6. Қаптау\тығындау жүйесі:
Контейнердің және қаптау\тығындау жүйесінің сипаттамасын және оның компоненттерінің спецификациясын ұсыну қажет. Мүмкіндігінше ГФУ немесе Еуропа фармакопеясының талаптарына сай келетін қаптама құралдарын пайдалану қажет.
3.2.S.7. Тұрақтылық:
а) жүргізілген зерттеулердің типі туралы қысқаша мәліметтер, пайдаланылған хаттамалар және зерттеулер кезінде алынған нәтижелер ұсынылуы қажет;
б) тиісті форматта рәсімделген тұрақтылықты зерттеудің толығырақ нәтижелері, оған қоса деректер алу үшін пайдаланылатын талдамалық әдістемелер туралы мәліметтер, және осы әдістемелердің валидациясын ұсыну қажет;
в) тіркеуден кейінгі кезеңде тұрақтылықты зерттеу хаттамасын және тұрақтылыққа қатысты өтініш берушінің кепілдемесін ұсыну қажет.
3.2.Р. Дайын дәрілік зат:
3.2.Р.1. Дәрілік заттың сипаттамасы және құрамы:
Дайын дәрілік заттың сипаттамасын және оның құрамын ұсыну қажет. Ақпаратқа дәрілік түрінің сипаттамасы және дайын дәрілік заттың барлық компоненттерінің тізімімен бірге құрамы, олардың доза бірлігіне шаққандағы мөлшері, компоненттерінің әсері енгізілуі тиіс:
белсенді зат;
қосымша зат (тар), оның (олардың) шығу тегіне немесе санына байланыссыз, бояғыштарын, консерванттарын, модификаторларын, тұрақтандырғыштарын, қоюландырғыштарын, эмульгаторларын, дәм беретін және хош иістендіргіш заттарын және т.б. қоса;
ішке қабылдағанда немесе басқа жолдармен енгізгенде емделушінің организміне түсетін дәрілік заттардың дәрілік түрінің, сыртқы қабықтарының компоненттері (қатты капсулалар, жұмсақ капсулалар, ректальді капсулалар, қабықпен қапталған таблеткалар, үлбірлі қабықпен қапталған таблеткалар және т.б.);
бұл мәліметтерді дәрілік заттың пайдаланылуына немесе енгізілуіне көмектесетін және дәрілік затпен бірге жеткізілетін құрылғы туралы толық ақпаратпен бірге контейнер типіне және, қажет болса, оны тығындау тәсіліне қатысты кез келген елеулі деректермен толықтыру қажет.
Басқа қағидаларды қолдануға байланыссыз дәрілік заттар компоненттерін сипаттағанда пайдаланылатын "қабылданған терминология" түсінігі мыналарды білдіреді:
ҚР МФ немесе еуропалық фармакопеяға немесе басқа да ұлттық фармакопеяларға әкелінетін заттар үшін – тиісті монографияның бас тақырыбында берілген негізгі атауы және нақты фармакопеяға сілтемелер;
басқа заттар үшін – ДДҰ ұсынған ХПА, немесе ондай жоқ болғанда, ХПА немесе дәл ғылыми атауы жоқ заттар үшін нақты ғылыми атауы, бұлар қалай әкелінеді және қайдан алынған, оларға қандай үстемелер қосылған (қажет болса, тиісті толық бөліктерімен бірге);
Бояғыштар үшін – тиісті "Е" коды.
Дайын дәрілік заттардағы Активті заттың "мөлшерлік құрамын" ұсыну үшін, қарастырылатын дәрілік түріне қарай, салмағын немесе доза бірлігіне немесе масса бірлігіне немесе әрбір Активті заттың құрам бірлігіне шаққандағы биологиялық белсенділік бірліктерінің мөлшерін көрсету қажет.
Егер белсенді заттар қосылыстар немесе туындылар түрінде берілсе, онда олардың жалпы массасын, ал қажет болса, молекуласының белсенді бөлігінің массасын көрсетіп, олардың сандық өрнегін ұсыну қажет.
Дәрілік зат құрамына алғаш енгізілген белсенді заты бар дәрілік заттар үшін тұз немесе гидрат болып табылатын Активті заттың мөлшерін үнемі молекуланың белсенді бөлігінің массасына есептеп көрсету қажет.
Субстанциялар немесе химиялық жолмен анықтауға болмайтын белсенді заты үшін биологиялық белсенділік бірлігін немесе, егер ондайлар бар болса, ДДҰ белгілеген биологиялық белсенділігінің халықаралық бірліктерін көрсетеді. Егер ДДҰ халықаралық бірліктері анықталмаса, онда биологиялық белсенділік бірліктерін субстанциялар немесе белсенді зат белсенділігі туралы нақты ақпарат ұсынуға болатындай етіп, қажет жерде, Еуропалық фармакопея бірліктерін пайдаланумен өрнектеу керек. Мүмкіндігінше, масса бірлігіне шаққандағы биологиялық белсенділігі көрсетілуі тиіс.

3.2.P.2. Фармацевтическая разработка:
В этом разделе содержится информация об исследовании по разработке, проведенные с целью доказательства того, что лекарственная форма, состав, производственный процесс, система упаковки/укупорки контейнера, микробиологические свойства и инструкция для медицинского применения соответствует планируемому применению, указанному в материалах регистрационного досье заявителя.
Исследования, описанные в этом разделе, должны отличаться от посерийных контрольных испытаний, проводимых в соответствии со спецификациями. Необходимо определить и описать критические параметры состава и характеристики процесса, которые могут влиять на воспроизводимость серий, действие и качество лекарственного средства. При необходимости при предоставлении дополнительных подтверждающих данных необходимо ссылаться на соответствующие пункты Модуля 4 (отчеты о доклинических исследованиях) и Модуля 5 (отчеты о клинических испытаниях) материалов регистрационного досье:
а) необходимо обосновать совместимость активного вещества со вспомогательными веществами, а также основные физико-химические свойства активного вещества, которые могут повлиять на действие готового лекарственного средства, или совместимость разных активных веществ, друг с другом в случае комбинированных лекарственных средств;
б) необходимо обосновать выбор вспомогательных веществ, особенно в отношении их соответствующих функций и концентраций;
в) необходимо предоставить описание разработки готового лекарственного средства, учитывая предлагаемый путь введения и способ применения;
г) наличие любых избытков в составе должно быть обосновано;
д) необходимо указать и обосновать любые физико-химические и биологические свойства и любые параметры, касающиеся действия готового лекарственного средства;
е) необходимо предоставить информацию о выборе и оптимизации производственного процесса, а также о разногласиях между производственным процессом, который использовали при изготовлении серий, задействованных в фазах клинических испытаний, и планируемым серийным процессом производства готового лекарственного средства;
ж) необходимо обосновать пригодность контейнера и системы укупорки, которая используется для хранения, перевозки и применения готового лекарственного средства. При этом может потребоваться описание потенциального взаимодействия между лекарственным средством и материалом контейнера;
з) как для нестерильных, так и для стерильных лекарственных средств необходимо предоставить и задокументировать микробиологические свойства лекарственной формы в соответствии с требованиями ГФРК или Европейской фармакопеи;
и) в целях подтверждения соответствующей дополнительной информации, которая содержится в маркировке по применению растворителя (ей) или дозатора, необходимо обосновать совместимость готового лекарственного средства с растворителем (ями), предназначенным (и) для разведения перед применением, или дозатором.

3.2.Р.2. Фармацевтикалық даярлау:
Бұл бөлімде дәрілік түрінің, құрамының, өндіріс үдерісінің, контейнерді қаптау/тығындау жүйесінің, микробиологиялық қасиеттерінің және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың өтініш берушідегі тіркеу деректері материалдарында көрсетілген қолданылу жоспарына сәйкес келетінін дәлелдеу мақсатында жүргізілген даярлануын зерттеу туралы ақпарат бар.
Осы бөлімде сипатталған зерттеулердің спецификацияға сай жүргізілген сериялық бақылау сынақтарынан айырмашылықтары болуы тиіс. Дәрілік зат құрамының сыни параметрлерін және серияларының шығарылуына, әсеріне және сапасына ықпал етуі мүмкін үдеріс сипаттамасын анықтау және сипаттау қажет. Қажет болғанда, қосымша растау деректері ұсынылғанда тіркеу деректері материалдарының 4 Модуль (клиникаға дейінгі зерттеу есептері) және 5 Модуль бөлімдеріне (клиникалық зерттеулер туралы есептер) сүйену қажет:
а) Активті заттың қосымша заттармен үйлесімділігін, сондай-ақ Активті заттың физикалық-химиялық қасиеттерін негіздеу қажет, олар дайын дәрілік заттың әсеріне, немесе біріктірілген дәрілік заттар жағдайында әртүрлі белсенді заттардың бір-бірімен үйлесімділігіне ықпалын тигізуі мүмкін;
б) қосымша заттарды, әсіресе, олардың тиісті функцияларына және концентрацияларына қатысты таңдауды негіздеу қажет;
в) ұсынылған енгізу жолы мен енгізу тәсілін ескерумен дайын дәрілік затты әзірлеу сипаттамасын ұсыну қажет;
г) құрамында кез келген артық мөлшердің бар екені негізделуі тиіс.
д) кез келген физикалық-химиялық және биологиялық қасиеттерін және дайын дәрілік заттың әсер етуіне қатысты кез келген параметрлерді көрсету және негіздеу қажет;
е) өндірістік үдерісті таңдау және оңтайландыру туралы, сондай-ақ клиникалық сынақтар фазаларында іске қосылған сериялар дайындауда пайдаланылған өндірістік үдеріс пен дайын дәрілік затты өндірудің жоспарлы сериялық үдерісі арасындағы қайшылықтар туралы ақпарат ұсыну қажет;
ж) контейнердің және дайын дәрілік затты сақтау, тасымалдау және қолдану үшін пайдаланылатын тығындау жүйесінің жарамдылығын негіздеу қажет. Бұл ретте дәрілік зат пен контейнер материалы арасындағы әлеуетті өзара әрекеттесу сипаттамасы талап етілуі мүмкін;
з) стерильді емес те, стерильді де дәрілік заттар үшін дәрілік түрдің микробиологиялық қасиеттерін ҚР МФ немесе Еуропа фармакопеясының талаптарына сәйкес ұсыну және құжаттау қажет;
и) еріткішті(терді) немесе дозаторды қолдану бойынша таңбалануында болатын тиісті қосымша ақпаратты растау мақсатында қолданар алдында сұйылтуға арналған еріткішпен(термен) немесе дозатормен дайын дәрілік заттың үйлесімділігін негіздеу қажет.

3.2.P.3. Процесс производства лекарственного средства:
а) описание способа производства, указанного в заявлении о государственной регистрации лекарственного средства, излагается таким образом, чтобы предоставить адекватное краткое резюме характеру выполняемых операций.
С этой целью оно должно включать, как минимум:
описание различных стадий производства, включая контроль в процессе производства и соответствующие критерии приемлемости для оценки того, могут ли процессы, используемые при производстве, повлечь любые нежелательные изменения компонентов лекарственной формы;
в случае непрерывного производственного процесса - описание мер, необходимых для обеспечения однородности готового лекарственного средства;
экспериментальные исследования по валидации производственного процесса при использовании нестандартных методов производства или если он является критическим для лекарственного средства;
для стерильных лекарственных средств - описание существующих процессов стерилизации и /или процедур по обеспечению асептических условий;
подробную производственную рецептуру (состав на серию).
Необходимо предоставить название, местонахождение производственных мощностей, указать обязанности каждого производителя, включая контрактных производителей, а также информацию о каждом производственном участке, участвующем в производстве и контроле качества;
б) необходимо привести описание аналитических методик для контроля качества лекарственного средства, которые могут применяться на промежуточных стадиях технологического процесса, с целью обеспечения постоянства производственного процесса.
Эти методики являются важными с точки зрения проверки соответствия лекарственного средства производственной рецептуре, особенно в тех случаях, когда заявитель предлагает аналитический метод контроля готового лекарственного средства, не включает количественного определения всех активных веществ (или всех вспомогательных веществ, которые должны соответствовать тем же требованиям, что и активные).
Это касается и случаев, когда контроль за качеством готового лекарственного средства зависит от контрольных испытаний в процессе производства, особенно в тех случаях, когда метод изготовления лекарственного средства существенно влияет на его качество;
в) необходимо предоставить описание, документацию и результаты исследований по валидации для критических стадий производства или критических методов количественного определения, используемых в производственном процессе.
3.2.P.4. Контроль вспомогательных веществ:
а) следует предоставить перечень всех исходных материалов, используемых для производства вспомогательных веществ, с указанием того, на каком этапе процесса применяется каждый из них. Должна предоставляться информация о качестве и контроле этих исходных материалов, а также информация, которая свидетельствует о том, что материалы соответствуют стандартам с точки зрения их предполагаемого применения;
б) для каждого вспомогательного вещества должны быть предоставлены спецификации и их обоснование. Необходимо описать и должным образом валидировать аналитические методики, используемые для контроля их качества;
в) особое внимание необходимо уделить вспомогательным веществам человеческого или животного происхождения.
С целью соблюдения особых мер по предотвращению передачи возбудителей губчатой энцефалопатии животных заявитель также должен подтвердить для вспомогательных веществ, что лекарственное средство производится в соответствии с "Руководством по минимизации риска передачи возбудителей губчатой энцефалопатии животных с лекарственными средствами".
Соответствие требованиям вышеупомянутого руководства можно подтвердить, предоставив сертификат соответствия конкретной монографии Европейской фармакопеи в отношении возбудителей губчатой энцефалопатии или научные данные, которые обосновывают это соответствие;
г) новые вспомогательные вещества:
Для вспомогательных веществ, используемых впервые в лекарственном средстве или которые применяются новым путем введения, необходимо предоставлять полное описание производства, свойств и контроля, со ссылкой на подтвержденные доклинические и клинические данные по безопасности. Эта информация должна быть оформлена так, как указано выше для активного вещества.
Необходимо предоставить подробную химическую, фармацевтическую и биологическую информацию. Эта информация должна быть оформлена так, как указано в Модуле 3 относительно активного вещества. Если существует вероятность значительного распада лекарственного средства в процессе его хранения, следует рассмотреть вопрос о проведении токсикологических исследований продуктов распада.
Информацию о новом вспомогательном веществе может быть предоставлена в виде отдельного документа.
Если заявитель и производитель нового вспомогательного вещества не являются одним и тем же лицом, такой отдельный документ должен предоставляться производителем заявителю.
Дополнительная информация о результатах исследования токсичности нового вспомогательного вещества должна предоставляться в Модуле 4 материалов регистрационного досье.
Результаты клинических исследований для нового вспомогательного вещества следует описывать в Модуле 5.

3.2.Р.3. Дәрілік затты өндіру үдерісі:
а) дәрілік затты мемлекеттік тіркеу туралы өтініште көрсетілген өндіріс тәсілінің сипаттамасы орындалатын операциялардың сипаттамасына талапқа сай қысқаша түйіндеме ұсынылатындай үлгіде мазмұндалады.
Осы мақсатта ол, кем дегенде, мыналарды қамтуы тиіс:
өндіріс үдерісіндегі бақылауды және өндіріс кезінде пайдаланылатын үдерістердің дәрілік түр компоненттерінің кез келген жағымсыз өзгерістеріне түрткі болу мүмкіндігін бағалауға арналған сәйкесті қолайлылық критерийлерін қоса, өндірістің әртүрлі сатыларын сипаттау;
үздіксіз өндірістік үдеріс жағдайында – дайын дәрілік заттың біртектілігін қамтамасыз етуге қажетті шараларды сипаттау;
өндірістің стандартты емес әдістерін пайдалану кезіндегі немесе егер ол дәрілік зат үшін қатер шекті болса, өндірістік үдерісті валидациялау бойынша тәжірибелік зерттеулер;
стерильді дәрілік заттар үшін – бұрыннан бар стерилизациялау үдерістерін және/немесе асептикалық жағдайларды қамтамасыз ету бойынша шараларды сипаттау;
толығырақ өндірістік рецептура (серия құрамы).
Өндірістік күштердің атауын, орналасқан мекенжайын ұсыну, келісімшарттық өндірушілерді қоса, әр өндірушінің міндеттемелерін көрсету, сонымен қатар өндіріске және сапаны бақылауға қатысатын әрбір өндірістік учаске туралы ақпарат ұсыну қажет;
б) өндірістік үдерістің тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында технологиялық үдерістің аралық сатыларында қолдануға болатын дәрілік зат сапасын бақылауға арналған талдамалық әдістемелер сипаттамасын келтіру қажет.
Бұл әдістемелер дәрілік заттың өндірістік рецептураға сәйкестігін тексеру тұрғысынан, әсіресе, өтініш беруші дайын дәрілік затты бақылаудың талдамалық тәсілін ұсынатын, барлық белсенді заттардың (немесе белсенді заттар сияқты, сол талаптарға сәйкес болуы тиіс барлық қосымша заттардың) сандық анықтамасы қосылмайтын жағдайларда маңызды болып табылады.
Бұл, әсіресе, дәрілік затты дайындау әдісі оның сапасына елеулі ықпал ететін жағдайларда дайын дәрілік зат сапасын бақылау өндіріс үдерісіндегі бақылау сынақтарына байланысты болатын жағдайларға да қатысты;
в) өндірістің шектік сатылары үшін немесе өндірістік үдерісте пайдаланылатын сандық анықтаудың шектік әдістері үшін валидация бойынша зерттеулер сипаттамасын, құжаттамасын және нәтижелерін ұсыну қажет.
3.2.Р.4. Қосымша заттарды бақылау:
а) қосымша заттарды өндіру үшін пайдаланылатын барлық бастапқы материалдар тізбесі олардың әрбірінің үдерістің қандай сатысында қолданылатыны көрсетумен ұсынылу керек. Осы бастапқы материалдардың сапасы және бақылауы туралы ақпарат, сонымен қатар материалдардың оларды болжамды қолдану тұрғысындағы стандарттарға сәйкес келетінін айғақтайтын ақпарат ұсынылуы қажет.
б) әр қосымша зат үшін спецификациялар және олардың негіздемесі ұсынылуы тиіс. Сапаны бақылау үшін пайдаланылатын талдамалық әдістемелерді сипаттау және тиісті үлгіде валидациялау қажет;
в) адам немесе жануар текті қосымша заттарға ерекше назар бөлу қажет.
Жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы қоздырғыштарының берілуін болдырмау бойынша айрықша шараларды қадағалау мақсатында өтініш беруші қосымша заттар үшін дәрілік заттың "Жануарлардың кеуекті энцефалопатиясы қоздырғыштарының дәрілік заттармен берілу қаупін жоққа тән азайту бойынша нұсқаулыққа" сәйкес өндірілетінін растауы тиіс.
Жоғарыда айтылған нұсқаулық талаптарына сәйкестікті кеуекті энцефалопатия қоздырғыштарына қатысты Еуропа фармакопеясының нақты монографиясына сәйкестік сертификатын немесе осы сәйкестікке негіздеме беретін ғылыми деректерді ұсынумен растауға болады;
г) жаңа қосымша заттар:
Дәрілік затта алғаш пайдаланылған немесе жаңа енгізу жолымен қолданылатын қосымша заттар үшін қауіпсіздік бойынша расталған клиникаға дейінгі және клиникалық деректерге сілтеме көрсетумен өндірістің, қасиеттерінің және бақылануының толық сипаттамасын ұсыну қажет.
Толығырақ химиялық, фармацевтикалық және биологиялық ақпарат ұсыну қажет. Бұл ақпарат белсенді затқа қатысты 3 Модульде көрсетілгендей рәсімделуі тиіс. Егер дәрілік затты сақтау үдерісінде оның едәуір ыдырау ықтималдығы болса, ыдырау өнімдеріне токсикологиялық зерттеулер жүргізу мәселесін қарастыру керек.
Жаңа қосымша зат туралы ақпаратты бөлек құжат түрінде ұсынуға болады.
Егер өтініш беруші және жаңа қосымша затты өндіруші бір ғана тұлға болып табылмаса, өндіруші мұндай бөлек құжатты өтініш берушіге ұсынуы тиіс.
Жаңа қосымша заттың уыттылығын зерттеу нәтижелері туралы қосымша ақпарат тіркеу деректері материалдарының 4 Модулінде ұсынылуы тиіс.
Жаңа қосымша затқа арналған клиникалық зерттеу нәтижелерін 5 Модульде баяндалу керек.

3.2.P.5. Контроль готового лекарственного средства.
В серию готового лекарственного средства, контролируемого, относятся все единицы лекарственной формы, которые производили из одного количества сырья и подвергали одинаковой последовательности технологических операций и/или стерилизации, или в случае непрерывного производственного процесса все единицы готовой продукции, которые производили за определенный промежуток времени.
Максимально допустимое отклонение содержания активного вещества в готовом лекарственном средстве на дату его производства не должно превышать ± 5%, за исключением соответствующим образом обоснованных случаев.
Необходимо предоставить подробную информацию о спецификациях (при выпуске и в течение срока годности на основании проведенных испытаний стабильности) с обоснованием их выбора, методов анализа и их валидации.
3.2.P.6. Стандартные образцы и материалы:
Необходимо определить и подробно описать стандартные материалы и стандартные образцы, используемые при контроле готового лекарственного средства, если о них не указано в разделе, касающемся активного вещества.
3.2.P.7. Система упаковки/укупорки:
Необходимо предоставить описание контейнера и укупорочные системы, включая материалы, из которых произведен каждый компонент первичной упаковки, а также их спецификации. Спецификации должны включать описание и методы контроля. При необходимости должна предоставляться информация о нефармакопейных методах (включая их валидацию).
Для нефункциональных внешних упаковочных материалов предоставляется только краткое описание. Для функциональных компонентов вторичной упаковки предоставляется дополнительная информация.
3.2.P.8. Стабильность готового лекарственного средства:
а) необходимо предоставить краткое резюме о видах проведенных исследований, использованные протоколы и полученные во время исследований результаты;
б) необходимо предоставить оформленные в соответствующем формате подробные результаты исследования стабильности, включая сведения об аналитических методиках, которые используются для получения данных, и валидацию этих методик.
Для вакцин при необходимости нужно предоставить информацию о кумулятивной стабильности;
в) необходимо предоставить протокол по изучению стабильности в пострегистрационный период и гарантии заявителя относительно стабильности.
4. Требования к материалам регистрационного досье, приведенным в Модуле 4 "Отчеты о доклинических исследованиях"
4.1. Общий план Модуля 4: содержание.
4.2. Отчеты об исследовании.
Особое внимание необходимо обратить на следующее - материалы регистрационного досье о фармакологических и токсикологических испытаний должны определять:
а) потенциальную токсичность лекарственного средства и любые опасные или нежелательные токсические реакции, которые могут наблюдаться при предложенных условиях его применения человеком; должна быть приведена их оценка с учетом соответствующих патологических состояний;
б) фармакологические свойства лекарственного средства по качественным и количественным показателям, по предложенному клиническому применению. Все результаты должны быть достоверными и иметь общее применение. При планировании экспериментальных исследований и оценке полученных данных необходимо использовать методы математической и статистической обработки результатов.
Кроме того, в материалах регистрационного досье необходимо предоставить информацию о терапевтическом и токсикологическом потенциале лекарственного средства.
Для биологических лекарственных средств, таких как иммунологические лекарственные препараты и лекарственные средства, получаемые из крови и плазмы человека, может потребоваться некоторая адаптация требований данного модуля к конкретному лекарственному средству, поэтому заявитель должен предоставить обоснование использованной программы исследования.
В материалах регистрационного досье по программе исследования необходимо учитывать, что:
все исследования, требующие повторного введения лекарственного средства, должны планироваться с учетом возможной стимуляции образования антител и влияния антител на организм;
также необходимо рассмотреть вопрос целесообразности проведения исследований репродуктивной функции, эмбриональной/фетальной и перинатальной токсичности и возможного мутагенного и канцерогенного действия. Если причиной токсичности является не активное вещество, а другие вещества, то можно не проводить исследования, при условии, что результатами валидации подтверждено, что эти компоненты из лекарственного средства удалены.
Если вспомогательное вещество используется в фармацевтической практике впервые, необходимо провести его токсикологические и фармакокинетические исследования.
Если существует вероятность значительного распада лекарственного средства во время его хранения, необходимо рассмотреть вопрос о проведении токсикологического исследования продуктов распада.

3.2.Р.5. Дайын дәрілік затты бақылау.
Бақыланатын дайын дәрілік зат сериясына бір шикізат мөлшерінен өндірілген және технологиялық операциялардың және/немесе стерилизацияның бірдей бірізділігіне ұшыраған дәрілік түрдің барлық бірліктері немесе үздіксіз өндірістік үдеріс жағдайында белгілі бір уақыт аралығында өндірілген дайын өнімнің барлық бірліктері жатады.
Оның өндірілу күнінде дайын дәрілік заттағы белсенді зат құрамының ең жоғарғы рұқсатты ауытқуы, тиісті үлгіде негізделген жағдайларды қоспағанда, ± 5% аспауы тиіс.
Таңдау, талдау әдістері мен валидациясының негіздемесімен, спецификациялар (шығарылу тұсында және тұрақтылыққа жүргізілген сынақтар негізіндегі жарамдылық мерзімі кезінде) туралы толығырақ ақпарат ұсыну қажет.
3.2.Р.6. Стандартты үлгілер және материалдар:
Егер олар туралы белсенді затқа қатысты бөлімде көрсетілмесе, дайын дәрілік затты бақылау кезінде пайдаланылатын стандартты материалдар мен стандартты үлгілерді анықтау және толық сипаттау қажет.
3.2.Р.7. Қаптау/тығындау жүйесі:
Контейнер мен тығындау жүйесінің сипаттамасын, бастапқы қаптаманың әрбір компоненті өндірілген материалдарды қоса, сонымен қатар олардың спецификацияларын ұсыну қажет. Спецификацияларға бақылау сипаттамасы мен әдістері кіруі тиіс. Қажет болса, фармакопеялық емес әдістер (олардың валидациясын қоса) туралы ақпарат ұсынылуы тиіс.
Функционалдық емес сыртқы қаптамалық материалдар үшін тек қысқаша сипаттама беріледі. Қайталамалік қаптаманың функционалдық компоненттері үшін қосымша ақпарат ұсынылады.
3.2.S.8. Дайын дәрілік заттың тұрақтылығы:
а) жүргізілген зерттеу түрлері туралы қысқаша түйіндеме, пайдаланылған хаттамалар және зерттеулер кезінде алынған нәтижелер ұсынылу қажет;
б) тиісті форматта рәсімделген тұрақтылық зерттеуінің толығырақ нәтижелері, оған қоса деректер алу үшін пайдаланылатын талдамалық әдістемелер туралы мәліметтер және осы әдістемелердің валидациялары ұсынылу қажет.
Вакциналар үшін, қажет болса, жинақталу тұрақтылығы туралы ақпарат ұсыну керек;
в) тіркеуден кейінгі кезеңде тұрақтылықты зерттеу хаттамасын және тұрақтылыққа қатысты өтініш берушінің кепілдемесін ұсыну қажет.
4. 4 Модульде келтірілген тіркеу деректерінің материалдарына қойылатын талаптар "Клиникаға дейінгі зерттеулер туралы есептер"
4.1 4. Модульдің жалпы жоспары: мазмұны.
4.2 Зерттеу туралы есептер.
Келесіге ерекше назар аудару қажет – фармакологиялық және токсикологиялық сынақтар туралы тіркеу деректерінің материалдары мыналарды айқындауы тиіс:
а) дәрілік заттың әлеуетті уыттылығы және адамда қолданылғанда ұсынылған жағдайларда байқалған жағымсыз уытты реакциялар; тиісті патологиялық жағдайлардың ескерілуімен, олардың бағасы берілуі тиіс;
б) сандық және сапалық көрсеткіштер бойынша, ұсынылған клиникалық қолдануға қатысты дәрілік заттың фармакологиялық қасиеттері. Барлық нәтижелер сенімді және жалпы қолданыста болуы тиіс. Тәжірибелік зерттеулерді жоспарлау және алынған деректерді бағалау кезінде нәтижелердің математикалық және статистикалық өңдеу әдістерін пайдалану қажет.
Бұдан басқа, тіркеу деректерінің материалдарында дәрілік заттың емдік және токсикологиялық қуаты туралы ақпарат ұсынылу қажет.
Иммунологиялық дәрілік препараттар және адам қаны мен плазмасынан алынатын дәрілік заттар сияқты биологиялық дәрілік заттар үшін нақты дәрілік затқа қойылатын осы модуль талаптарына кейбір дағдылану қажет болуы мүмкін, сондықтан өтініш беруші пайдаланылған зерттеу бағдарламасына негіздеме ұсынуы тиіс.
Зерттеу бағдарламасы бойынша тіркеу деректерінің материалдарында мыналарды ескеру қажет:
дәрілік затты қайта енгізу талап етілетін барлық зерттеулер антиденелер түзілуінің көтермелену және антиденелердің организмге ықпал ету мүмкіндігін ескерумен жоспарлануы тиіс;
сондай-ақ репродуктивтік функция, эмбриондық/фетальді және перинатальді уыттылық және болжамды мутагенді және канцерогенді әсеріне зерттеулер жүргізудің мақсатқа сай келу мәселесін қарастыру қажет. Егер уыттануға белсенді зат емес, басқа заттар себеп болса, бұл компоненттердің дәрілік заттан шығарылғаны валидация нәтижелерімен расталған жағдайда зерттеу жүргізбеуге болады.
Егер қосымша зат фармацевтикалық тәжірибеде алғаш пайдаланылған болса, оның токсикологиялық және фармакокинетикалық зерттеулерін жүргізу қажет.
Егер дәрілік заттың сақталу кезінде оның елеулі ыдырау ықтималдығы болса, ыдырау өнімдеріне токсикологиялық зерттеу жүргізу мәселесін қарастыру қажет.

4.2.1. Фармакология:
В материалах регистрационного досье по фармакологическим исследованиям необходимо осветить два различных подхода:
во-первых, фармакодинамическая активность лекарственного средства, предлагаемого к терапевтическому применению, должна быть соответствующим образом исследованной и описанной. По возможности должны использоваться признанные и валидированные методики исследования как ин-виво, так и ин-витро. Описание новых экспериментальных методик должно быть достаточно подробным, чтобы обеспечить их воспроизводимость. Результаты нужно предоставлять по количественным показателям, например, кривыми доза-эффект и/или время-эффект. Результаты должны сопоставляться с данными, характеризующими вещество или вещества с аналогичным терапевтическим действием. Отсутствие сравнительных исследований должно быть обоснованным;
во-вторых, данные об основных фармакологических свойствах активного вещества, с указанием его побочных действий на основные функции физиологических систем организма. Если дозы лекарственного средства, вызывающие негативные побочные реакции, близкие к дозам, рекомендованным для медицинского применения, эти исследования должны быть углубленными.
Если экспериментальные методы не являются стандартными, они должны быть достаточно подробно описанными, чтобы иметь возможность их воспроизведения и подтверждения их достоверности. Результаты эксперимента должны быть четко изложенными и доказана их статистическую достоверность. Любые количественные изменения реакций, возникших в ответ на повторное введение активного вещества, должны быть исследованы.
Материалы регистрационного досье по изучению фиксированных комбинаций активных веществ относительно их фармакодинамического взаимодействия должны основываться либо на фармакологических предпосылках, либо на показаниях для их применения. В первом случае фармакодинамическое исследование должно подтвердить те взаимодействия, которые делают такую комбинацию значимой для терапевтического применения. Во втором случае, когда научное обоснование такой комбинации веществ базируется на экспериментальной терапии, исследование устанавливает возможность подтверждения на животных действия, которые ожидаются от такой комбинации веществ и по крайней мере, значимость любых выявленных побочных реакций.
4.2.2. Фармакокинетика.
Материалы регистрационного досье по фармакокинетическим исследованиям включают анализ всех процессов, происходящих с активным веществом и его метаболитами в организме, и охватывает изучение всасывания, распределения, биотрансформации и выведения этих веществ.
Исследование каждого из этих этапов может выполняться как с помощью физических, химических или биологических методов, так и путем изучения фактической фармакодинамической активности самого активного вещества.
Информация о распределении и выведении из организма является необходимой во всех случаях, когда такие данные являются обязательными для определения доз для человека, и относительно химиотерапевтических лекарственных средств (антибиотиков и др.) и веществ, использование которых зависит от их нефармакодинамических эффектов (например, многочисленные диагностические средства и др.).
Можно также провести исследования ин-витро, преимуществом которых является использование тест-систем человеческого происхождения и сравнения с тест-системами животного происхождения (т.е. связывание с белками, метаболизм, взаимодействие между лекарственными средствами).
В материалах регистрационного досье необходимо обязательно предоставлять информацию фармакокинетических исследований фармакологически активных веществ. При использовании новых фиксированных комбинаций известных активных веществ, которые уже были исследованы в соответствии с положениями настоящего Приказа информация по фармакокинетическим исследованиям может отсутствовать, если такое решение обосновано результатами исследований токсичности и экспериментальных терапевтических испытаний.
Дизайн фармакокинетических исследований должен обеспечивать сравнение данных для животных и человека и экстраполяцию на человека результатов, полученных для животных.

4.2.1. Фармакология:
Фармакологиялық зерттеу бойынша зерттеу деректерінің материалдары бойынша екі әртүрлі жолын cипаттау қажет:
Бастапқыден, емдік қолдануға ұсынылған дәрілік заттың фармакодинамикалық белсенділігі тиісті үлгіде зерттелген және сипатталған болуы тиіс. Мүмкіндігінше, әрі in vivo, әрі in vitro зерттеулерінің мойындалған және валидацияланған әдістемелері пайдаланылуы тиіс. Жаңа тәжірибелік әдістемелер сипаттамасы олардың жаңадан өндірілуін қамтамасыз ету үшін толық жеткілікті болуы тиіс. Нәтижелерді сандық көрсеткіштер бойынша, мысалы, доза-әсер және/немесе уақыт-әсер қисықтарымен және т.б. ұсыну керек. Нәтижелер емдік әсері ұқсас зат немесе заттарды сипаттайтын деректермен салыстырылуы тиіс. Салыстырмалы зерттеулердің болмауы негізделген болуы тиіс;
Қайталамаден, организмнің физиологиялық жүйелерінің негізгі функцияларына жағымсыз әсерлері көрсетілген Активті заттың негізгі фармакологиялық қасиеттері туралы деректер. Егер теріс жағымсыз реакциялар туғызатын дәрілік зат дозалары медицинада қолдануға ұсынылған дозаларға жақын болса, бұл зерттеулер тереңдетілген болуы тиіс.
Егер тәжірибелік әдістер стандартты болмаса, оларды жаңадан өндіру және олардың сенімділігін растау мүмкіндігі болуы үшін толық жеткілікті сипатталуы тиіс. Тәжірибе нәтижелері нақты мазмұндалған және олардың статистикалық сенімділігі дәлелденген болуы тиіс. Активті затты қайта енгізуге жауап ретінде туындаған реакциялардың кез келген сандық өзгерістері зерттелген болуы тиіс.
Белсенді заттардың бекітілген біріктірілімдерін олардың фармакодинамикалық өзара әсеріне қатысты зерттеу бойынша тіркеу деректерінің материалдары не фармакологиялық алғышарттарында, не олардың қолданылу көрсетілімдерінде негіз қалауы тиіс. Алғашқы жағдайда фармакодинамикалық зерттеу осы біріктірілімді емдік қолдану үшін маңызды ете түсетін өзара әрекеттесулер расталуы тиіс. Осындай біріктірілімнің ғылыми негіздемесі тәжірибелік емде негіз қалаған Қайталама жағдайда зерттеу заттардың осындай біріктірілімінің жануарларда күтілетін әсерлерін және, ең болмағанда, кез келген анықталған жағымсыз реакциялар маңыздылығын растау мүмкіндігіне жол ашады.
4.2.2. Фармакокинетикасы.
Фармакокинетикалық зерттеулер бойынша тіркеу деректерінің материалдарына белсенді затпен және оның организмдегі метаболиттерімен болатын барлық үдерістерді талдау кіреді және осы заттардың сіңуін, таралуын, биоөзгерісі мен шығарылуын зерттеуді қамтиды.
Осы сатылардың әрқайсысын зерттеуді физикалық, химиялық немесе биологиялық әдістер көмегімен де, Активті заттың өзінің нақтылы фармакодинамикалық белсенділігін зерттеу жолымен да орындауға болады.
Мұндай деректер химиялық ем дәрілік заттарына (антибиотиктер және т.б.) және өздерінің фармакодинамикалық емес әсерлеріне байланысты пайдаланылатын заттарға (мысалы, көптеген диагностикалық құралдар және т.б.) қатысты адамға арналған дозаларын анықтау үшін міндетті болып табылатын жағдайларда таралуы және организмнен шығарылуы жөніндегі ақпарат қажетті болып табылады.
Іn vitro зерттеулерін де жүргізуге болады, олардың артықшылығы адам текті тест-жүйелерін пайдалану және оларды жануар тектес тест-жүйелерімен салыстыру (яғни, ақуыздармен байланысуы, метаболизмі, дәрілік заттар арасындағы өзара әрекеттесу) болып табылады.
Тіркеу деректерінің материалдарында фармакологиялық белсенді заттардың фармакокинетикалық зерттеулер ақпараты міндетті түрде ұсынылу қажет. Осы Бұйрық қағидаларына сәйкес зерттеліп үлгерген белгілі белсенді заттардың жаңа бекітілген біріктірілімдері пайдаланылғанда, егер мұндай шешім уыттылықты зерттеу және тәжірибелік емдік сынақтар нәтижелерімен негізделген болса, фармакокинетикалық зерттеулер бойынша ақпарат болмауы да мүмкін.
Фармакокинетикалық зерттеулер дизайнында жануарлар мен адамға тән деректердің салыстырылуы және жануарлар үшін алынған нәтижелердің адамға экстраполяциясы қамтылуы тиіс.

4.2.3. Токсикология:
а) токсичность при однократном введении.
Материалы регистрационного досье по исследованию токсичности при однократном введении включают качественный и количественный анализ токсических проявлений, которые могут возникнуть вследствие однократного введения активного вещества или веществ, содержащихся в лекарственном средстве в таких пропорциях и физико-химическом состоянии, как и в готовом лекарственном средстве;
б) токсичность при повторных (многократных) введениях.
Материалы регистрационного досье по исследованию токсичности при повторном (многократном) введении должны быть направленными на выявление любых физиологических и/или патологоанатомических изменений, возникших в результате многократного введения активного вещества или комбинации активных веществ, и определения того, как эти изменения зависят от дозы.
В материалах регистрационного досье желательно приводить информацию двух исследований - краткосрочного, продолжительностью 2-4 недели и долгосрочного. Продолжительность последнего зависит от продолжительности клинического применения лекарственного средства. Его целью является экспериментальное определение и описание потенциальных побочных реакций, которые должны быть учтены при проведении клинических испытаний;
в) генотоксичность.
В материалах регистрационного досье приводится информация мутагенного и кластогенного потенциала, целью которой является выявление нарушений, которые может вызвать активное вещество в генетическом материале отдельного организма или в клетках. Мутагенные вещества опасны для здоровья человека, поскольку действие мутагена вызывает мутации в половых клетках и возникновение наследственных нарушений, а также в соматических клетках, что может приводить к развитию злокачественных новообразований. Эти исследования являются обязательными для всех новых активных веществ;
г) канцерогенность.
В материалах регистрационного досье приводится информация по исследованиям канцерогенного потенциала, которые обычно проводятся, если:
лекарственное средство предназначено для длительного непрерывного или периодического (с перерывами) применения в течение всей жизни больного;
при проведении токсикологических исследований токсичности при повторном (многократном) введении лекарственного средства выявлены изменения, вызывающие беспокойство по поводу их канцерогенного потенциала;
активное вещество принадлежит к химическому классу или близка по структуре к известным канцерогенам или коканцерогенам (препарат того-же класса или аналогичной структуры, либо на основании данных исследования токсичности при повторном, многократном применении).
Нет необходимости проводить такие исследования с безусловно генотоксичными соединениями, поскольку считается, что они являются канцерогенами, предоставляющими опасность для людей. Если такое лекарственное средство предназначается для длительного (хронического) лечения больных, возможно, потребуется проведение долговременного исследования для выявления раннего онкогенного эффекта. Нет необходимости проводить такие исследования с безусловно генотоксическими соединениями, поскольку считается, что они являются канцерогенами и представляют опасность для человека;
д) репродуктивная токсичность и токсическое влияние на развитие потомства.
В материалах регистрационного досье приводится информация по исследованию возможных нарушений репродуктивной функции у мужчин и женщин, а также негативного влияния на потомство, которые осуществляются с помощью соответствующих испытаний. Они включают исследования влияния на репродуктивную функцию половозрелых самцов и самок, исследования токсического и тератогенного влияния на потомство на всех стадиях развития от зачатия до половой зрелости, а также латентных эффектов, когда исследуемое лекарственное средство применялось для лечения беременных самок.
Отсутствие подобных исследований в материалах регистрационного досье должно быть соответствующим образом обосновано.
В материалах регистрационного досье приводится информация. В зависимости от показаний к применению лекарственного средства может потребоваться проведение дополнительных исследований (развития потомства), когда обосновано введение лекарственного средства неполовозрелым животным.
Материалы регистрационного досье по доклиническим исследованиям должны содержать информацию по исследованию эмбриотоксичности, которые проводятся, как правило, на двух видах млекопитающих, одним из которых являются грызуны. Исследования перинатальной и постнатальной токсичности должна проводиться, по крайней мере на одном виде животных. Если известно, что метаболизм лекарственного средства для определенного вида животных аналогичен метаболизму у человека, при проведении исследований целесообразно использовать именно этот вид. Желательно также, чтобы один из видов был тем самым, который использовался при проведении исследований токсичности при повторном (многократном) введении.
При определении дизайна исследования должен учитываться уровень научных знаний на момент подачи заявки;
е) местная переносимость.
Материалы регистрационного досье по доклиническим исследованиям должны содержать информацию о местной переносимости, целью которой является изучение и определение местного действия лекарственного средства (активных и вспомогательных веществ) на ткани организма в тех участках, которые могут контактировать с лекарственным средством, в результате его введения при клиническом применении.
Стратегия исследования должна быть направлена на то, чтобы отличить любое механическое влияние введения или действие, обусловленное физико-химическими свойствами лекарственного средства, от токсического или фармакодинамического эффекта.
В материалах регистрационного досье должно быть доказано, что исследование местной переносимости осуществлялись с использованием лекарственного средства, разработанного для применения человеком, во время которого животным контрольной группы вводится наполнитель/растворитель для введения исследуемого лекарственного средства и/или вспомогательные вещества. При необходимости следует предоставить информацию о дополнительном включении группы положительного контроля или вещества сравнения.
Информация о дизайне исследования местной переносимости (выбор видов животных, продолжительности, частоты, способа введения, дозы) должна содержать задачи исследования и рекомендуемые условия клинического применения лекарственного средства. При необходимости приводят информацию о проведенных исследованиях обратимости местных повреждений.
Информацию по исследованиям на животных можно заменить данными испытаний с использованием валидизированных методов ин-витро, если результаты исследований имеют сопоставимое качество и позволяют определить соотношение польза/риск.
Для химических веществ, применяемых местно (например, дермальные, ректальные, вагинальные), должен быть оценен их сенсибилизирующий потенциал с использованием, по меньшей мере одной тест-системы (исследование на морских свинках или местных лимфатических узлах).

4.2.3. Токсикология:
а) бір рет енгізу кезіндегі уыттылығы.
Бір рет енгізу кезіндегі уыттылығын зерттеу бойынша тіркеу деректерінің материалдарында дәрілік зат құрамында дайын дәрілік заттағы сияқты пропорцияларды және физика-химиялық жағдайда болатын Активті затты немесе заттарды бір рет енгізу салдарынан болуы мүмкін уыттану көріністерінің сапалық және сандық талдауы қамтылады;
б) қайталап (көп рет) енгізу кезінде уыттану.
Қайталап (көп рет) енгізу кезіндегі уыттануды зерттеу бойынша тіркеу деректерінің материалдары Активті затты немесе белсенді заттар біріктірілімін көп рет енгізу нәтижесінде туындаған кез келген физиологиялық және/немесе патологоанатомиялық өзгерістерді анықтауға және осы өзгерістердің қалай дозаға байланысты болатынын анықтауға бағытталуы тиіс.
Тіркеу деректерінің материалдарында 2-4 аптаға созылатын қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді екі зерттеуден ақпарат келтірген дұрыс. Соңғысының ұзақтығы дәрілік затты клиникалық қолдану ұзақтығына байланысты. Оның мақсаты клиникалық сынақтар жүргізілгенде ескерілуі тиіс әлеуетті жағымсыз реакцияларды тәжірибе жүзінде анықтау және сипаттау болып табылады;
в) гендік уыттылығы.
Тіркеу деректерінің материалдарында мутагенді және кластогенді қуат туралы ақпарат келтіріледі, оның мақсаты жекелеген организмнің генетикалық материалында немесе жасушаларда белсенді зат туындататын бұзылуларды анықтау болып табылады. Мутагенді заттар адам денсаулығына қауіпті, өйткені мутаген әсері жыныстық жасушаларда, сондай-ақ соматикалық жасушаларда мутациялар мен тұқым қуалайтын бұзылуларды туындатады, бұл қатерлі жаңа түзілімдердің дамуына әкелуі мүмкін. Бұл зерттеулер барлық жаңа белсенді заттар үшін міндетті болып табылады;
г) канцерогенділігі.
Тіркеу деректерінің материалдарында канцерогенді қуатқа әдетте жүргізілетін зерттеулерге қатысты ақпарат беріледі, егер:
Дәрілік зат науқастың бүкіл өмір бойына ұзақ уақыт үздіксіз немесе мерзім сайын (үзілістермен) қолдануына арналған болса;
токсикологиялық зерттеулер жүргізілгенде дәрілік зат қайталап (көп рет) енгізу кезінде олардың канцерогенді қуатына байланысты мазасыздық туындататын өзгерістер анықталса;
белсенді зат химиялық класқа жататын немесе құрылымы жағынан белгілі канцерогендерге немесе коканцерогендерге жақын болса (сол кластағы немесе құрылымы ұқсас препарат, немесе қайталап, көп рет қолдану кезіндегі уыттылық зерттеулерінің деректері негізінде).
Мұндай зерттеулерді гендік уыттылығы сөзсіз қосылыстармен жүргізу қажет емес, өйткені олар адамдарға қатер төндіретін канцерогенді болып саналады. Егер ондай дәрілік зат науқастарды ұзақ уақыт (созылмалы) емдеуге тағайындалса, мүмкін, бұрынғы онкогенді әсерін анықтау үшін ұзақ мерзімді зерттеу жүргізу талап етіледі. Мұндай зерттеулерді талассыз гендік уытты қосылыстармен жүргізу қажет емес, өйткені олар канцерогенді болып саналады және адамға қатер төндіреді;
д) репродуктивтік уыттану және ұрпақтың дамуына уытты ықпал етуі.
Тіркеу деректерінің материалдарында тиісті сынақтар арқылы жүзеге асырылатын ерлер мен әйелдердегі репродуктивтік функцияның болжамды бұзылуларын, сондай-ақ ұрпаққа теріс ықпал етуін зерттеуге қатысты ақпарат беріледі. Оларда жыныстық жетілген еркек пен ұрғашының репродуктивтік функциясына ықпалын зерттеу, ұрықтанудан жыныстық жетілуге дейінгі дамудың барлық сатыларында тұқымға уытты және тератогенді ықпал етуін, сондай-ақ зерттелетін дәрілік зат буаз ұрғашыларды емдеуге қолданылған кездегі жасырын әсерлерін зерттеу қамтылады.
Осыған ұқсас зерттеулердің тіркеу деректерінің материалдарында болмауы тиісті үлгіде негізделуі тиіс.
Тіркеу деректерінің материалдарында ақпарат келтіріледі. Дәрілік заттың қолданылу көрсетілімдеріне қарай, дәрілік затты жыныстық жетілмеген жануарларға енгізу негізделгенде, қосымша зерттеулер (тұқымның дамуына) жүргізу қажет болуы мүмкін.
Клиникаға дейінгі зерттеулер бойынша тіркеу деректерінің материалдарында эмбриоуыттылық зерттеуіне қатысты ақпарат болуы тиіс, әдетте, олар сүт қоректілердің екі түріне жүргізіледі, біреуі кеміргіштер болып табылады. Перинатальді және постнатальді уыттылық зерттеулері, кем дегенде, жануарлардың бір түріне жүргізілуі тиіс. Егер дәрілік заттың жануарлардың белгілі бір түріне тән метаболизмі адамдағы метаболизміне ұқсас болса, зерттеулер жүргізілгенде тап осы түрін пайдалану мақсатқа сай келеді. Сондай-ақ, түрлердің біреуі қайталап (көп рет) енгізу кезіндегі уыттануға зерттеу жүргізілгенде пайдаланылған түр болғаны дұрыс;
Зерттеу дизайнын белгілегенде өтініш берілген сәттегі ғылыми білімдер деңгейі есепке алынуы тиіс.
е) жергілікті көтерімділігі
Клиникаға дейінгі зерттеулер бойынша тіркеу деректерінің материалдарында дәрілік заттың (белсенді және қосымша заттардың) оны клиникада қолдануға енгізу нәтижесінде дәрілік затпен жанасып кететін бөліктердегі организм тіндеріне жергілікті әсер етуін анықтау мен зерттеуді мақсат ететін жергілікті көтерімділігі туралы ақпарат болуы тиіс.
Зерттеу стратегиясы енгізудің кез келген механикалық ықпалын немесе дәрілік заттың физика-химиялық қасиеттерінен болатын әсерін уытты немесе фармакодинамикалық әсерінен ажыратуға бағытталуы тиіс.
Тіркеу деректерінің материалдарында жергілікті көтерімділік зерттеуінің адамда қолдану үшін даярланған дәрілік затты пайдаланумен жүзеге асырылғаны дәлелденуі тиіс, зерттеу кезінде бақылау тобының жануарларына зерттелетін дәрілік затты және/немесе қосымша затты енгізуге арналған толтырғыш/еріткіш енгізіледі. Қажет болса, бақылануы оң топтың немесе салыстырылатын заттың қосымша қосылғаны туралы ақпарат ұсыну керек.
Жергілікті көтерімділікті зерттеу дизайны туралы ақпарат (жануарлар түрлерін таңдау, ұзақтығы, жиілігі, енгізу тәсілі, дозалары) зерттеудің мақсаты мен дәрілік затты клиникада қолданудың ұсынылатын шарттарын мазмұндауы тиіс. Қажет болса, жергілікті зақымданулардың қайтымдылығына жүргізілген зерттеулер туралы ақпарат беріледі.
Жануарларға жүргізілген зерттеулер жөніндегі ақпаратты, егер зерттеу нәтижелерінің салыстырмалы сапасы болса және пайда/қауіп арқатынасын анықтауға мүмкіндік берсе, валидацияланған in vitro әдістері пайдаланылған сынақ деректерімен алмастыруға болады.
Жергілікті қолданылатын химиялық заттар үшін (мысалы, дермальді, ректальді, қынаптық) кем дегенде бір тест-жүйені пайдаланумен олардың сенсибилизациялаушы қуаты бағалануы тиіс (теңіз шошқаларына немесе жергілікті лимфа түйіндеріне жүргізілген зерттеу).

5. Требования к материалам регистрационного досье, приведенных в Модуле 5 "Отчеты о клинических испытаниях"
5.1. Модуль 5: содержание.
5.2. Перечень всех клинических испытаний в виде таблиц:
Особое внимание необходимо обратить на наличие в материалах регистрационного досье информации следующей информации.
а) Клиническая информация, которую необходимо предоставить, должна позволить сформировать достаточно обоснованные и достоверные с научной точки зрения выводы относительно эффективности и безопасности лекарственного средства. Итак, важным требованием является то, что обнародованию подлежат результаты всех клинических испытаний как благоприятные, так и неблагоприятные\отрицательные;
б) клиническим испытанием всегда должны предшествовать соответствующие фармакологические и токсикологические исследования, проведенные на животных, информация о которых приведена в Модуле 4 материалов регистрационного досье. Исследователь должен ознакомиться с выводами, сделанными по результатам фармакологических и токсикологических исследований, и поэтому заявитель должен предоставить, по крайней мере, брошюру исследователя, в которую должна войти вся соответствующая информация, известная на дату начала клинических испытаний, включая химические, фармакологические и биологические данные, результаты токсикологических, фармакокинетических и фармакодинамических исследований на животных, а также результаты предыдущих клинических испытаний, предоставляющих адекватные данные для обоснования характера, масштаба и продолжительности планируемого исследования; полные отчеты о фармакологических и токсикологических исследованиях должны предоставляться по требованию. Относительно материалов человеческого или животного происхождения, должны быть задействованы все имеющиеся средства по обеспечению безопасности в связи с возможным распространением возбудителей инфекции до начала исследования;
с) держатели регистрационного удостоверения должны обеспечить, чтобы основная документация клинического исследования (в том числе индивидуальные регистрационные формы) сохранялась у владельцев полученных результатов, за исключением медицинских карт стационарных/амбулаторных больных (пациентов): по крайней мере, в течение пятнадцати лет после завершения или прекращения исследования или, по крайней мере, в течение двух лет после формального прекращения клинической разработки исследуемого лекарственного средства. Медицинские карты стационарных/амбулаторных больных (пациентов) должны храниться в соответствующих условиях и в течение срока, предусмотренного действующим законодательством и в соответствии с максимальным периодом времени, разрешенным клиникой, институтом или учреждением частной практики. Документы могут храниться в течение более длительного времени, если этого требуют соответствующие регламентирующие правила или по соглашению со спонсором исследования. Уведомление клиники, института или учреждения частной практики о том, что больше нет необходимости хранить документы, является обязанностью спонсора исследования. Спонсор исследования или другой собственник/владелец данных должен хранить всю другую документацию, имеющую отношение к исследованиям, в течение всего периода времени, в течение которого лекарственное средство имеет разрешение на продажу. Эта документация включает: протокол, содержащий обоснование, цели, статистический дизайн и методологию исследования с условиями его проведения, организацию/управление, подробную информацию об исследуемом лекарственном средстве, использованном стандарте/препарате сравнения и/или плацебо; стандартные операционные процедуры; все письменные отзывы по протоколу и процедурам; брошюру исследователя; индивидуальную регистрационную форму по каждому субъекту исследования; итоговый отчет; сертификат о прохождении аудита, если таковой имеется. Заключительный отчет должен храниться спонсором исследования или последующим держателем регистрационного удостоверения в течение пяти лет после окончания действия регистрационного удостоверения лекарственного средства. Держатель регистрационного удостоверения должен принять дополнительные меры по архивированию документации в соответствии положениями надлежащей клинической практики и внедрению подробных руководств/рекомендаций. Информация о любом изменении права собственности в отношении имеющихся данных должна быть соответственно оформленной; все данные и документы должны предоставляться по требованию соответствующих уполномоченных органов.
д) Описание каждого клинического исследования должно содержать достаточное количество информации, чтобы составить объективное заключение: протокол, содержащий обоснование, цели, статистический метод и методологию исследования с условиями его проведения и организации, и подробную информацию об исследуемом лекарственном средстве;
сертификат о прохождении аудита (если такой проводился);
список исследователей;
каждый исследователь должен сообщить свою фамилию, место жительства, место работы, занимаемую должность, квалификационные данные и обязанности при проведении клинических исследований;
указать, где проводилось исследование, предоставить информацию относительно каждого отдельного пациента, включая индивидуальные регистрационные формы;
заключительный отчет, подписанный исследователем, а при многоцентровом исследовании - всеми исследователями или координатором (ответственным исследователем);
е) полная документация по описанию клинического исследования, о котором говорилось выше, может предоставляться по требованию. Полная документация должна быть предоставлена по требованию.
В материалах регистрационного досье должна быть отражена мысль исследователя на основе экспериментальных доказательств о безопасности лекарственного средства при обычных условиях его применения, его переносимость, эффективность, какая-либо полезная информация относительно показаний для применения и противопоказаний, дозировок, продолжительности терапии, а также по особым мерам предосторожности, которые необходимо принять во время лечения и при появлении клинических симптомов передозировки. В отчете о результатах многоцентрового исследования, который приводится в материалах регистрационного досье, ответственный исследователь в своих выводах должен выразить мнение о безопасности и эффективности исследуемого лекарственного средства во время многоцентрового исследования;
ж) клинические наблюдения по каждому исследования должны быть обобщенными с указанием: количества и пола пациентов, получивших лечение; отбора и распределения по возрасту пациентов в исследуемых и контрольных группах; количества пациентов, досрочно выбывших из исследования, и причин, по которым это произошло; если контролируемые исследования проводились при указанных выше условиях, указать, что происходило с участниками контрольной группой (не получали лечения, получали плацебо, получали другое лекарственное средство с известным действием, получали другой вид лечения без применения лекарственных средств);
частоты наблюдавшихся побочных реакций;
подробностей относительно пациентов, входящих в группы повышенного риска, например, люди пожилого возраста, дети, беременные или женщины репродуктивного возраста, или больные, физиологическое или патологическое состояние которых требует особого внимания;
параметров или критериев оценки эффективности и полученных результатов;
статистической оценки результатов, если этого требует дизайн исследования, и использованные переменные факторы;
з) В материалах регистрационного досье должна отображаться информация по наблюдению исследователя о: любых признаках привыкания, зависимости или трудностей у пациентов, возникающих при отмене лекарственного средства; любых взаимодействия, имевших место при одновременном введении с другими лекарственными средствами; критериях, определяющих необходимость исключения некоторых пациентов из исследования; фатальных случаях во время исследования или в период последующего наблюдения.
Информация о новой комбинации активных веществ должна быть идентичной данным о новом лекарственном средстве и в него необходимо включать обоснование безопасности и эффективности комбинации.
В случае полного или частичного отсутствия вышеуказанных данных в материалах регистрационного досье необходимо предоставить объяснение причины. Если при проведении клинических исследований будут получены неожиданные результаты, необходимо провести дополнительные доклинические токсикологические и фармакологические исследования и сделать обзор полученных результатов. Если лекарственное средство предназначено для длительного применения, в материалах регистрационного досье необходимо предоставить описание любых изменений фармакологического действия в результате многократного применения лекарственного средства, а также необходимо обосновать выбор дозировок для длительного применения.

5. 5 Модулінде келтірілген тіркеу деректерінің материалдарына қойылатын талаптар "Клиникалық сынақтар туралы есептер".
5.1. 5 Модуль: мазмұны.
5.2. Барлық клиникалық сынақтардың кестелер түріндегі тізбесі:
Тіркеу деректері материалдарында мынадай ақпараттың болуына ерекше назар аудару қажет.
а) Ұсынылуы қажет клиникалық ақпарат дәрілік заттың тиімділігі мен қауіпсіздігіне қатысты ғылыми тұрғыдан жеткілікті негізделіп, сенімді қорытындылар жасауға мүмкіндік беруі тиіс. Сонымен, маңызды талап әрі жағымды, әрі жағымсыз/теріс барлық клиникалық сынақтар нәтижелерін көпшілікке жариялау болып табылады;
б) клиникалық сынақтың алдында үнемі жануарларда жүргізілген тиісті фармакологиялық және токсикологиялық зерттеулер болуы тиіс, олар жөніндегі ақпарат тіркеу деректері материалдарының 4 модулінде берілген. Зерттеуші фармакологиялық және токсикологиялық зерттеулер нәтижелері бойынша жасалған қорытындылармен танысып шығуы тиіс, сондықтан да өтініш беруші оған ең болмаса зерттеуші кітапшасын ұсынуы тиіс, оған химиялық, фармакологиялық және биологиялық деректер, жануарларда жүргізілген тиісті токсикологиялық, фармакокинетикалық және фармакодинамикалық зерттеулер, сондай-ақ жоспарлы зерттеу сипатын, ауқымын және ұзақтығын негіздейтін талапқа сай деректер ұсынатын алдыңғы клиникалық сынақтар нәтижелерін қамтитын клиникалық сынақтардың басталу күніне дейін белгілі бүкіл тиісті ақпарат кіруі тиіс; фармакологиялық және токсикологиялық зерттеулер туралы толық есептер талап етілуіне қарай ұсынылуы тиіс. Зерттеу басталғанша жұқпа қоздырғыштарының таралуы мүмкін екеніне орай, адам және жануар тектес материалдарға қатысты қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қолда бар барлық құралдар іске қосылуы тиіс;
с) тіркеу куәлігінің ұстаушылары, стационарлық/ амбулаторлық науқастардың (емделушілердің) медициналық карталарын қоспағанда, клиникалық зерттеудің негізгі құжаттамасының (соның ішінде жеке тіркеу формалары): зерттеу аяқталғаннан немесе тоқтатылғаннан кейін, кем дегенде, он бес жыл бойы немесе зерттелген дәрілік заттың клиникада әзірленуі формальді тоқтатылғаннан кейін, кем дегенде, екі жыл бойы алынған нәтижелер иелерінде сақталуын қамтамасыз етуі тиіс. Стационарлық/ амбулаторлық науқастардың (емделушілердің) медициналық карталары талапқа сай жағдайларда және қолданымдағы заңнамада қарастырылған мерзім ішінде және клиника, институт немесе жеке тәжірибеден өту мекемесі рұқсат еткен ең көп уақыт кезеңіне сәйкес сақталуы тиіс. Егер мұны тиісті регламенттеуші қағидалар талап етсе немесе зерттеу демеушісімен келісім бойынша құжаттарды өте ұзақ уақыт бойы сақтауға болады. Клиника, институт немесе жеке тәжірибеден өту мекемесін құжатты одан әрі сақтау қажеттілігі жоқ екені жөнінде хабарландыру зерттеу демеушісінің міндеті болып табылады. Зерттеу демеушісі немесе деректердің басқа меншіктеуші/иесі дәрілік заттың сатылымға рұқсаты бар бүкіл кезеңі бойына зерттеулерге қатысты болатын басқа құжаттаманың бәрін сақтауы тиіс. Бұл құжаттамада қамтылады: оны өткізу, ұйымдастыру/басқару шарттарымен бірге зерттеу негіздемесі, мақсаттары, статистикалық дизайны мен әдістемесі баяндалатын хаттама, стандартты пайдаланылған зерттелетін дәрілік зат/салыстыру препараты және/немесе плацебо туралы толық ақпарат; стандартты операциялық шаралар; хаттама мен емшаралар бойынша барлық жазбаша пікірлер; зерттеуші кітапшасы; әр зерттеу субъектісі бойынша жеке тіркеу формасы; қорытынды есеп; егер ол бар болса, аудит өткізілуі туралы сертификат. Қорытынды есеп дәрілік заттың тіркеу куәлігінің әрекеті аяқталғаннан кейін бес жыл бойы зерттеу демеушісінде немесе тіркеу куәлігінің кейінгі ұстаушысында сақталуы тиіс. Тіркеу куәлігінің ұстаушысы құжаттаманы тиісті клиникалық тәжірибе қағидаларымен сәйкес мұрағаттандыру және толық басшылық/нұсқаулар ендіру тұрғысынан қосымша шаралар қабылдауы тиіс. Қолда бар деректерге қатысты меншік құқығының кез келген өзгерісі жөніндегі ақпарат сәйкесті рәсімделген болуы тиіс; барлық деректер мен құжаттар тиісті уәкілетті органдардың талап етуімен ұсынылуы тиіс.
д) Әр клиникалық зерттеу сипаттамасында жан-жақты қорытынды жасау үшін жеткілікті ақпарат көлемі баяндалуы тиіс: оны өткізу және ұйымдастыру шарттарымен бірге зерттеу негіздемесі, мақсаттары, статистикалық дизайны мен әдістемесі және дәрілік зат туралы толық ақпарат мазмұндалатын хаттама;
аудит өткізілуі туралы сертификат (егер ол өткізілсе);
зерттеушілер тізімі;
әр зерттеуші өзінің аты-жөнін, тұрғылықты мекенін, жұмыс орнын, атқаратын лауазымын, біліктілік деректерін және клиникалық зерттеулер жүргізу кезіндегі міндеттерін хабарлауы тиіс;
зерттеудің қайда өткенін көрсету, жеке тіркеу формаларын қоса, әр жеке емделушіге қатысты ақпарат ұсыну;
зерттеуші, ал көп орталықтық зерттеуде – барлық зерттеушілер немесе үйлестіруші (жауапты зерттеуші) қол қойған қорытынды есеп;
е) жоғарыда айтылған клиникалық зерттеу сипаттамасы бойынша толық құжаттама талап етілуіне қарай ұсынылуы тиіс. Толық құжаттама талап етілуіне қарай ұсынылуы тиіс.
Тіркеу деректерінің материалдарында дәрілік зат қолданылатын әдеттегі жағдайларда оның қауіпсіздігі жөніндегі тәжірибелік дәлелдемелер негізіндегі зерттеушінің ойы, оның көтерімділігі, тиімділігі, қолданылу көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдеріне, дозалауына, емнің ұзақтығына қатысты, сондай-ақ емдеу кезінде және артық дозаланудың клиникалық симптомдары білінгенде қабылдау қажет айрықша сақтану шаралары бойынша қандай да бір пайдалы ақпарат жариялануы тиіс. Тіркеу деректерінің материалдарында берілетін көп орталықтық зерттеу нәтижелері туралы есепте жауапты зерттеуші өз қорытындыларында көп орталықтық зерттеу кезінде зерттелетін дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы пікірін білдіруі тиіс;
ф) әр зерттеу бойынша клиникалық бақылау: ем алған емделушілердің саны мен жынысының; зерттелушілер мен бақылау топтарындағы емделушілердің жасы бойынша таңдалуы мен бөлінуінің; зерттеуден мерзімінен бұрын шығарылған емделушілер санының және оның орын алу себептерінің көрсетілуімен жинақталуы тиіс; егер бақыланатын зерттеулер жоғарыда көрсетілген жағдайларда жүргізілсе, бақылау тобының қатысушыларымен не болғаны (ем алмаған, ем алған, әсері белгілі басқа дәрілік затты алған, дәрілік заттар қолданусыз емнің басқа түрін алған);
байқалған жағымсыз реакциялар жиілігі;
жоғары қауіп тобына кіретін емделушілерге, мысалы, егде жастағы адамдар, балалар, жүкті немесе бала туу жасындағы әйелдер немесе физиологиялық немесе патологиялық жай-күйі ерекше көңіл бөлуді қажет ететін науқастарға қатысты толық мәліметтер;
тиімділігі мен алынған нәтижелерді бағалау параметрлері немесе критерийлері;
егер ол зерттеу дизайнында талап етілсе, нәтижелердің статистикалық бағасы және пайдаланылған ауыспалы факторлар көрсетілу керек.
ж) Тіркеу деректерінің материалдарында зерттеушілерді бақылау бойынша: емделушілердегі дағдыланудың, тәуелденудің немесе дәрілік затты тоқтату кезінде туындайтын қиындықтардың кез келген белгілері; өзге дәрілік заттармен бір мезгілде енгізу кезінде орын алған кез келген өзара әрекеттесулер; кейбір емделушілерді зерттеуден шығару қажеттілігін айқындайтын критерийлер; зерттеу кезіндегі немесе кейінгі бақылау кезеңіндегі фатальді жағдайлар жөніндегі ақпарат жариялануы тиіс.
Белсенді заттардың жаңа біріктірілімі туралы ақпарат жаңа дәрілік зат жөніндегі деректермен сәйкес болуы тиіс және онда біріктірілім қауіпсіздігі мен тиімділігінің негіздемесі қамтылу қажет.
Тіркеу деректерінің материалдарында жоғарыда аталған деректер толық немесе ішінара болмаған жағдайда себептеріне түсіндірмелер ұсыну қажет. Егер клиникалық зерттеулер жүргізілгенде күтілмеген нәтижелер алынса, клиникаға дейін токсикологиялық және фармакологиялық зерттеу жүргізу және алынған нәтижелерге шолу жасау қажет. Егер дәрілік зат ұзақ уақыт қолдануға арналса, тіркеу деректерінің материалдарында дәрілік затты көп рет қолдану нәтижесіндегі фармакологиялық әсердің кез келген өзгерісінің сипаттамасын ұсыну қажет, сондай-ақ ұзақ уақыт қолданылатын дозаларын таңдауды негіздеу қажет.

5.3. Отчеты о клинических испытаниях.
5.3.1. Отчеты о биофармацевтических исследованиях.
К материалам регистрационного досье необходимо предоставить отчеты об исследовании биодоступности, сравнительной биодоступности, биоэквивалентности, корреляции ин-витро – ин-виво и описание биоаналитических и аналитических методик. Кроме того, при необходимости демонстрации биоэквивалентности лекарственных средств должна быть приведена информация о проведенной оценке их биодоступности.
В случае применения процедуры биовейвер к материалам регистрационного досье необходимо предоставить отчет о проведении исследований ин-витро. Оценка и проведение исследований биоэквивалентности или обоснование его не проведения должны быть предоставлены в соответствии с требованиями настоящего приказа.
5.3.2. Отчеты, которые касаются исследований фармакокинетики, при использовании биоматериалов человеческого происхождения. К биоматериалам человеческого происхождения относят белки, клетки, ткани и связанные с ними материалы, полученные от человека, которые используются при проведении исследований ин-витро или ин-виво для оценки фармакокинетических свойств активных веществ. В материалах регистрационного досье необходимо предоставить отчеты об исследовании связывания с белками плазмы, метаболизма в печени и взаимодействия активного вещества, а также исследования с использованием других биоматериалов человеческого происхождения.
5.3.3. Отчеты о фармакокинетических исследованиях у человека:
а) в материалах регистрационного досье необходимо описать следующие фармакокинетические характеристики: абсорбция (скорость и степень); распределение; метаболизм; выведение. Необходимо предоставить информацию относительно описания клинически важных характеристик, включая значение кинетических данных при определении схемы приема лекарственного средства для пациентов из групп риска, и различий между человеком и видами животных, использованных при проведении доклинических исследований. В материалах регистрационного досье кроме информации о стандартных фармакокинетических исследованиях с использованием значительного количества образцов при фармакокинетических анализах в популяции, основанных на разреженном отборе проб во время клинических исследований, также может приводиться информация о влиянии внутренних и внешних факторов на вариабельность взаимосвязи между дозой и фармакокинетическим ответом\реакцией. Необходимо предоставить отчеты об исследовании фармакокинетики и первые исследования переносимости лекарственного средства здоровыми добровольцами и пациентами, отчеты об изучении фармакокинетики с целью оценки влияния внутренних и внешних факторов, а также отчеты о фармакокинетических исследованиях в популяции;
б) если лекарственное средство обычно применяется вместе с другими лекарственными средствами, в материалах регистрационного досье должно быть предоставлено описание исследования их одновременного применения, которое проводилось для демонстрации возможного изменения фармакологического действия. Необходимо предоставить информацию по изучению фармакокинетического взаимодействия активного вещества с другими лекарственными средствами или веществами.

5.3. Клиникалық сынақтар туралы есептер.
5.3.1. Биофармацевтикалық зерттеулер туралы деректер.
Тіркеу деректерінің материалдарында биожетімділігін, салыстырмалы биожетімділігін, биобаламалылығын, in vitro - in vivo өзара байланысын зерттеу есептері мен биоталдамалық және талдамалық әдістемелер сипаттамасын ұсыну қажет. Бұдан басқа, дәрілік заттардың биобаламалылығын көрсету қажет болса, олардың биожетімділігін бағалау туралы ақпарат берілуі тиіс.
Тіркеу деректерінің материалдарына биовейвер рәсімі қолданылған жағдайда in vitro зерттеулерін жүргізу есебін ұсыну қажет. Осы бұйрық талаптарына сәйкес биобаламалылылық зерттеулерін жүргізу және бағалау немесе оның жүргізілмеуіне негіздеме ұсынылуы тиіс.
5.3.2. Адам текті биоматериалдар пайдаланылған фармакокинетика зерттеулеріне қатысты есептер. Адам текті биоматериалдарға ақуыздар, жасушалар, тіндер және олармен байланысты белсенді заттардың фармакокинетикалық қасиеттерін бағалауға арналған in vitro немесе in vivo зерттеулері жүргізілгенде пайдаланылатын материалдар жатады. Тіркеу деректерінің материалдарында плазма ақуыздарымен байланысуын, бауырдағы метаболизмін және Активті заттың өзара әрекеттесуін зерттеу, сондай-ақ адам текті басқа да биоматериалдар пайдаланылатын зерттеу есептері ұсынылу қажет.
5.3.3. Адамда жүргізілген фармакокинетикалық зерттеулер туралы деректер:
а) тіркеу деректерінің материалдарында мынадай фармакокинетикалық сипаттамалар баяндалу қажет: сіңірілуі (жылдымдығы мен дәрежесі); таралуы; метаболизмі; шығарылуы. Қауіп тобындағы емделушілер үшін дәрілік затты қабылдау сызбасын белгілеу кезіндегі кинетикалық деректер мәнін және клиникаға дейінгі зерттеулер жүргізілгенде пайдаланылған адам мен жануар түрлері арасындағы айырмашылықтарды қамтитын клиникалық маңызды сипаттамалардың баяндалуына қатысты ақпарат ұсынылу қажет. Тіркеу деректерінің материалдарында клиникалық зерттеулер жүргізу кезіндегі сынамалардың сиретілген таңдауына негізделген қауымдардағы фармакокинетикалық талдауларда үлгілердің елеулі саны пайдаланылатын стандартты фармакокинетикалық зерттеулер туралы ақпараттан басқа, доза мен фармакокинетикалық жауап\реакция арасындағы өзара байланыс ауытқымалылығына ішкі және сыртқы факторлардың ықпалы туралы ақпаратты келтіруге болады. Фармакокинетика зерттеуін және дені сау еріктілер мен емделушілердегі дәрілік зат көтерімділігінің алғашқы зерттеулерін, ішкі және сыртқы факторлар есебін бағалау мақсатындағы фармакокинетикасын зерттеу есептерін, сондай-ақ қауымдардағы фармакокинетикалық зерттеулер туралы есептерді ұсыну қажет;
б) егер дәрілік зат әдетте басқа дәрілік заттармен бірге қолданылса, тіркеу деректерінің материалдарында олардың бір мезгілде қолданылуымен фармакологиялық әсерінің болжамды өзгеруін көрсету үшін жүргізілген зерттеу сипаттамасы ұсынылуы тиіс. Активті заттың басқа дәрілік заттармен немесе заттектермен фармакокинетикалық өзара әрекеттесуін зерттеу туралы ақпарат ұсынылу қажет.

5.3.4. Отчеты о фармакодинамических исследованиях у человека:
а) в материалах регистрационного досье необходимо подтвердить корреляцию фармакодинамического действия и эффективности, включая: взаимосвязь доза - отзыв и ее развитие во времени; обоснование дозировок и способов введения; механизм действия, если возможно. Необходимо предоставить описание фармакодинамического действия, не связанного с эффективностью. Информация о демонстрации фармакодинамического действия у человека сама по себе недостаточна для того, чтобы сделать выводы относительно какой-либо конкретного потенциального терапевтического действия;
б) если лекарственное средство, как правило, применяется вместе с другими лекарственными продуктами, должно быть предоставлено описание исследования их одновременного применения, которое проводилось для демонстрации возможного изменения фармакологического действия. Необходимо указать информацию по изучению фармакодинамического взаимодействия активного вещества с другими лекарственными средствами или веществами.
5.3.5. Отчеты об исследовании эффективности и безопасности.
5.3.5.1. Отчеты о контролируемых клинических исследованиях относительно подтверждения заявленных показаний для применения. Информация должна быть предоставлена по проведенным клиническим исследованиям, которые по возможности должны быть рандомизированными "контролируемыми клиническими исследованиями", где исследуемое лекарственное средство сравнивается с плацебо и (или) известным лекарственным средством известной терапевтической эффективности, использование любого другого дизайна исследования необходимо обосновать. Информация о лечения контрольных групп будет разной в каждом конкретном случае и будет зависеть от этических норм и области терапии, поэтому в отдельных случаях, возможно, будет приводиться информация о сравнении эффективности нового лекарственного средства с эффективностью известного лекарственного средства известной терапевтической эффективности, чем с эффектом плацебо. При предоставлении оценки необходимо применять меры, позволяющие избежать необъективности, включая методы рандомизации и слепого контроля. Протокол исследования, содержащийся в материалах регистрационного досье, должен включать описание использованных статистических методов, число пациентов и причины для их включения (включая расчеты статистической мощности исследований), примененный уровень значимости и описание статистической единицы. Мерах, приняты во избежание необъективной оценки, особенно методы рандомизации, должны быть соответственно обоснованы и документированы. Информация о включении большого количества пациентов для участия в исследовании не должна считаться равноценной заменой соответствующим образом контролируемому исследованию. При проведении анализа данных по безопасности необходимо уделить внимание обстоятельствам, которые привели к изменению дозы или необходимости сопутствующего применения другого лекарственного средства, серьезных побочных реакциях, реакциях, которые стали причиной исключения из участия в исследовании и привели к смерти. Необходимо идентифицировать пациентов или группы пациентов исследования с повышенной степенью риска и обратить особое внимание на потенциально уязвимые группы, количество которых может быть небольшим, например, дети, беременные, люди пожилого возраста со слабым здоровьем, люди со значительными нарушениями обмена веществ или экскреции и др. Необходимо уделить внимание значению оценки безопасности для возможных видов применения лекарственного средства.

5.3.4. Адамда жүргізілген фармакодинамикалық зерттеулер туралы деректер:
а) Тіркеу деректерінің материалдарында доза-жауап өзара байланысын және оның уақыт өте дамуын; дозалануын негіздеу мен енгізу тәсілдерін; егер мүмкін болса, әсер ету механизмін қоса, фармакодинамикалық әсері мен тиімділігінің өзара байланысын растау қажет. Тиімділігімен байланысты емес фармакодинамикалық әсерінің сипаттамасын ұсыну қажет. Адамдағы фармакодинамикалық әсер көрінісі туралы ақпарат өздігінен қандай да бір нақты әлеуетті емдік әсеріне қатысты қорытындылар жасау үшін жеткіліксіз;
б) егер дәрілік зат, әдетте, басқа дәрілік өнімдермен бірге қолданылса, фармакологиялық әсерінің болжамды өзгерісін көріністеу үшін жүргізілген зерттеу сипаттамасы ұсынылуы тиіс. Активті заттың басқа дәрілік заттармен немесе заттектермен фармакодинамикалық өзара әрекеттесуін зерттеу туралы ақпаратты көрсету қажет.
5.3.5. Тиімділігін және қауіпсіздігін зерттеу есептері.
5.3.5.1. Ұсынылған қолданылу көрсетілімдерін растауға қатысты бақыланатын клиникалық зерттеулер туралы есептер. Ақпарат зерттелетін дәрілік зат плацебомен және (немесе) емдік тиімділігі танымал белгілі дәрілік затпен салыстырылатын, мүмкіндігінше, "бақыланатын клиникалық зерттеулермен" рандомизациялануы тиіс клиникалық зерттеулер жүргізілуімен ұсынылуы тиіс, кез келген басқа зерттеу дизайнының пайдаланылуын негіздеу қажет. Бақылау топтарын емдеу туралы ақпарат әрбір нақты жағдайда әртүрлі және этикалық нормаларға және ем саласына байланысты болады, сондықтан жекелеген жағдайларда жаңа дәрілік зат тиімділігінің, плацебо әсеріне қарағанда, емдік тиімділігі танымал белгілі дәрілік зат тиімділігімен салыстырылатын ақпаратты келтіруге болады. Бағалау ұсынылғанда, рандомизация және жасырын бақылау әдістерін қоса, объективсіздікке жол бермеуге мүмкіндік беретін шаралар қолдану қажет. Тіркеу деректерінің материалдарында мазмұндалатын зерттеу хаттамасында пайдаланылған статистикалық әдістер сипаттамасы, емделушілердің саны және оларды қосу себептері (зерттеулердің статистикалық қуатын есептеуді қоса), қолданылған маңыздылық деңгейін және статистикалық бірлік сипаттамасы қамтылуы тиіс. Объективті емес баға беруді болдырмау шаралары, әсіресе, рандомизация әдістері тиісінше негізделуі және құжатталуы тиіс. Зерттеуге қатысуға емделушілердің көп санын қосу туралы ақпарат бақыланатын зерттеуді тиісті үлгіде тепе-тең алмастыру болып саналмайды. Қауіпсіздік деректеріне талдау жасалғанда дозаны өзгертуге әкелген жағдайларға немесе басқа дәрілік затты қатарлас қолдану қажеттілігіне, күрделі жағымсыз реакцияларға, зерттеуге қатысудан шығарып тастауға себеп болған және өлімге әкелген реакцияларға көңіл бөлу қажет. Зерттеудегі емделушілерді немесе қауіп дәрежесі жоғары емделушілер топтарын сәйкестендіріп, саны жағынан шағын өте осал топтарға ерекше көңіл бөлу қажет, мысалы, балалар, жүкті әйелдер, денсаулығы әлсіз егде жастағы адамдар, зат алмасуы немесе экскрециясының елеулі бұзылулары бар адамдар және т.б. Дәрілік затты қолданудың болжамды түрлеріне арналған қауіпсіздікті бағалау маңыздылығына көңіл бөлу қажет.

5.3.5.2. Отчеты о неконтролируемых клинических исследованиях, отчеты об анализах данных по нескольким исследованиям и отчеты о других клинических исследованиях. Эти отчеты необходимо предоставить к материалам регистрационного досье.
5.3.6. Отчеты о пострегистрационном опыте применения. Если лекарственное средство уже зарегистрировано в других странах, в материалах регистрационного досье необходимо предоставить информацию о побочных реакциях на рассматриваемое лекарственное средство и лекарственные средства с тем же активным веществом, по возможности, в сравнении с показателями их применения.
5.3.7. Образцы индивидуальных регистрационных форм и индивидуальные списки пациентов. К материалам регистрационного досье прилагаются образцы индивидуальных регистрационных форм и списки пациентов с сохранением конфиденциальности персональных данных пациентов данного исследования.
II. Требования к регистрационному досье для генериков
Модуль 1
- В модуле 1.5.2 заявитель должен представить краткую информацию (до 5 страниц), в которой резюмируются обоснования и факты, использующиеся для того, чтобы показать, что препарат, для регистрации которого подается заявление, является:
- "генериком" рефернс-препарата; данное резюме должно содержать информацию о препарате, количественном и качественном составе с точки зрения активного вещества, лекарственной формы и профиле его безопасности/эффективности активного вещества по сравнению с активным веществом референс-препарата, а также, при необходимости, и сведения о биологической доступности и биоэквивалентности данного препарата;
- В определенных случаях, может потребоваться План управления рисками.
В случае отсутствия определенных элементов, следует предоставить обоснование их отсутствия в соответствующем разделе.
Модуль 2
В обзоре доклинических и клинических данных необходимо уделить особое внимание следующим элементам:
- резюме примесей, содержащихся в партиях активного вещества (и в соответствующих случаях продуктов разложения, образующихся при хранении) для препарата, который подлежит продаже;
- оценке исследований биоэквивалентности или объяснение, почему подобные исследования не проводились;
- дополнение к опубликованной литературе, имеющей отношение к активному веществу и настоящему заявлению; настоящее требование может применяться к статьям в журналах, занимающихся "экспертной оценкой";
- каждому пункту в Краткой характеристике лекарственного препарата, ранее не известный или вытекающий из свойств препарата и/или его терапевтической группы, следует обсудить в обзорах/резюме доклинических и клинических данных и подкрепить доказательствами из опубликованной литературы и/или из результатов дополнительных исследований;
- при использовании различных солей, эфиров, изомеров, смеси изомеров, комплексов или производных активного вещества референс-препарата, следует представить дополнительную информацию, доказывающую, что профили безопасности и/или эффективности заявленного препарата не отличается от подобных профилей референс-препарата.
Модуль 3
Следует представить Модуль 3 полностью.

5.3.5.2. Бақыланатын клиникалық зерттеулер есептері, бірнеше зерттеулер бойынша деректерді талдау есептері және басқа да клиникалық зерттеулер туралы есептер. Бұл есептер тіркеу деректерінің материалдарында ұсынылуы қажет.
5.3.6. Тіркеуден кейінгі қолдану тәжірибесі туралы есептер. Егер дәрілік зат басқа елдерде тіркеліп қойған болса, тіркеу деректерінің материалдарында қарастырылатын дәрілік затқа және белсенді заты дәл сондай дәрілік заттарға болатын жағымсыз реакциялар туралы ақпаратты, мүмкіндігінше, олардың қолданылу көрсеткіштерімен салыстырып ұсыну қажет.
5.3.7. Жеке тіркеу түрлерінің үлгілері және емделушілердің жекелеген тізімдері. Тіркеу деректерінің материалдарына осы зерттеуге қатысатын емделушілердің жеке деректерінің құпиялылығының сақталуымен жеке тіркеу формаларының үлгілері және емделушілердің тізімдері қосымша беріледі.
II. Генериктерге арналған тіркеу деректеріне қойылатын талаптар
1 модуль
- 1.5.2 модулінде өтініш беруші тіркеуге өтініш берілген препараттың:
- референс-препарат "генерик" болып табылатынын көрсету үшін пайдаланылатын негіздемелер мен дәйектер түйінделетін қысқаша ақпаратты (5 бетке дейін) ұсынуы тиіс; осы түйіндемеде препарат, белсенді зат, дәрілік нысаны тұрғысынан сандық және сапалық құрамы және референс-препараттың белсенді затымен салыстырғанда оның белсенді затының қауіпсіздік/тиімділік бейіні туралы ақпарат, сондай-ақ, қажет болған кезде осы препараттың биологиялық қолжетімділігі мен биобаламалылығы туралы мәліметтер де қамтылуы тиіс;
- Белгілі бір жағдайларда Қауіптерді басқару жоспары қажет болуы мүмкін.
Белгілі бір элементтер болмаған жағдайда, олардың тиісті бөлімде болмауына негіздеме ұсыну қажет.
2 модуль
Клиникаға дейінгі және клиникалық деректер шолуында мынадай элементтерге ерекше көңіл бөлу қажет:
- сатылымға жататын препарат үшін белсенді зат партияларында болатын қоспалардың түйіндемесі (әрі сақтау кезінде түзілетін ыдырау өнімдерінің тиісті жағдайларында);
- биобаламалылылық зерттеулерін бағалау немесе осындай зерттеулердің неге жүргізілмегенін түсіндіру;
- белсенді затқа және осы өтінішке қатысы бар жарияланған әдебиетке қосымша; осы талапты "сараптамалық бағалаумен" айналысатын журналдардағы мақалаларға да қолдануға болады;
- бұрын белгісіз немесе препараттың және/немесе оның емдік тобының қасиеттерінен шығарылатын Дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасындағы әрбір тармақ клиникаға дейінгі және клиникалық деректер шолуында/түйіндемесінде талқылау және жарияланған әдебиеттен және/немесе қосымша зерттеулер нәтижелерінен алынған дәлелдермен нықтылау қажет;
- әртүрлі тұздарды, эфирлерді, изомерлерді, изомер қоспаларын, референс-препараттың белсенді затының кешендерін немесе туындыларын қолдану кезінде өтініш берілген препараттың қауіпсіздік және/немесе тиімділік бейіндерінің референс-препараттың осындай бейіндерінен ерекшеленбейтінін дәлелдейтін қосымша ақпарат ұсыну қажет.
3 модуль
3 модульді толық ұсыну қажет.

Модули 4 и 5
Результаты исследований биоэквивалентности, проведенных в случаях, когда это необходимо, следует включить в раздел 5.3.1.
При использовании различных солей, эфиров, изомеров, смеси изомеров, комплексов или производных активного вещества референс-препарата, следует представить дополнительную информацию, доказывающую, что профили безопасности и/или эффективности заявленного препарата не отличается от подобных профилей референс-препарата в соответствии со структурой общей технической документацией.
Результаты доклинических, клинических исследований генерика, проведенных в случаях, когда это необходимо, следует включать в соответствующие разделы модулей 4 и 5.
Приложение 5
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Вспомогательные вещества, допустимые пределы их содержания
в лекарственных препаратах и информация, которая должна отражаться
в инструкции по медицинскому применению
№ п/п
Наименование вспомогательных веществ
Путь введения
Допустимые пределы содержания вспомогательных веществ
Информация, которая должна быть отражена в инструкции по медицинскому применению
Комментарии**
1
2
3
4
5
6
1.
Апротинин
Местное
*
Гиперчувствительность или серьезная аллергическая реакция
2.
Арахисовое масло
Местное, пероральное, парентеральное
*
Противопоказаны лицам с аллергической реакцией на орехи или сою
Очищенное арахисовое масло может содержать белок
3.
Аспартам (Е951)
Пероральное
*
Содержит фенилаланин, противопоказан людям с фенилкетонурией
Может нанести вред лицам с фенилкетонурией
4.
Азокрасители:
1) Е 102 Тартразин
2) Е 110 Желтый закат (FCF)
3) Е 122 Азорубин, Кармоизин
4) Е 124 Понсо 4R (пунцовый 4R), Кошениль красная А
5) Е 151 Бриллиантовый черный BN, черный PN
Пероральное
*
Аллергические реакции
Е 102, Е 110, Е 122 - запрещены к применению в лекарственных препаратах для детей
5.
Эритрозин (E127)
Пероральное
0 - 0,1 мг/кг
препарат нельзя назначать и применять пациентам с патологией щитовидной железы
запрещен к применению в лекарственных препаратах для детей.
6.
Перуанский бальзам
Местное
*
Возможны кожные реакции
7.
Бензалкония хлорид
Офтальмологические лекарственные формы
*
Возможны ириты;
избегать контакта с мягкими контактными линзами;
удалить контактные линзы перед применением и выждать не менее 15 минут после закапывания препарата;
не применяется у детей до 8 лет
Бензалкония хлорид обесцвечивает мягкие контактные линзы
Местное
*
Кожные реакции
Ингаляционное
10 мкг/в 1 дозе
Бронхоспазм
8.
Кислота бензойная и бензоаты:
1) Е210 кислота бензойная
2) Е211 натрия бензоат
3) Е212 калия бензоат
Местное
*
Раздражения кожи, глаз и слизистых оболочек
Парентеральное
*
Противопоказано новорожденным детям
Высокий риск развития желтухи у новорожденных
9.
Бензиловый спирт
Парентеральное
При дозе менее 90 мг/кг/сут
Противопоказано недоношенным, новорожденным и детям до 3 лет;
побочное действие - анафилактоидные реакции;
количество бензилового спирта в препарате (мг/мл)
Возможны случаи токсических и аллергических реакций у детей до 3 лет
При дозе 90 мг/кг/сут
Противопоказано недоношенным, новорожденным и детям до 3 лет;
при применении бензилового спирта в дозах 90 мг/кг/сут и выше повышается риск фатальных токсических реакций
10.
Масло бергамота Бергаптен
Местное
*
Повышается чувствительность к УФ-лучам (как к натуральным так и искусственным лучам)
Не должен использоваться при наличии бергаптена в масле
11.
Бронопол
Местное
*
Местные кожные реакции (контактные дерматиты)
12.
Бутилгидроксианизол Е320
Местное
*
Местные кожные реакции (контактные дерматиты), раздражения глаз и слизистых оболочек
13.
Бутилгидрокситолуол Е321
Местное
*
Местные кожные реакции (контактные дерматиты), раздражения глаз и слизистых оболочек
14.
Масло касторовое полиэтоксилированное;
масло касторовое полиэтоксилированное гидрогенизированное
Парентеральное
*
Серьезные аллергические реакции
Пероральное
*
Нарушения желудочно-кишечного тракта и диарея
Местное
*
Кожные реакции
15.
Спирт цетостеариловый;
спирт цетиловый
Местное
*
Местные кожные реакции (контактные дерматиты)
16.
Хлоркрезол
Местное
Парентеральное
*
Аллергические реакции
17.
Диметилсульфоксид
Местное
*
Раздражения кожи
18.
Этанол
Пероральное и парентеральное
Содержание этанола в разовой дозе менее 100 мг
Препарат содержит низкий уровень этанола
Содержащие этанола, менее 100 мг в разовой дозе

4 және 5 модульдер
Қажет болатын жағдайларда өткізілген биобаламалылық зерттеулерінің нәтижелерін 5.3.1 бөліміне енгізу керек.
Әртүрлі тұздар, эфирлер, изомерлер, изомерлер қоспалары, референс-препарат белсенді затының кешендері немесе туындылары пайдаланылғанда өтініш берілген препараттың қауіпсіздік және/немесе тиімділік бейіндерінің жалпы техникалық құжаттама құрылымымен сәйкес референс-препараттың осындай бейіндерінен айырмасы жоғын дәлелдейтін қосымша ақпарат ұсыну керек.
Бұл қажет болатын жағдайларда өткізілген генериктің клиникаға дейінгі, клиникалық зерттеулер нәтижелерін 4 және 5 модульдердің тиісті бөлімдеріне енгізу керек.
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Қосымша заттар, дәрілік препараттарда олардың рұқсат етілген шекті мөлшері және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта көрсетілуі тиіс ақпарат
№ п/п
Қосымша заттардың атауы
Енгізу жолы
Қосымша заттардың рұқсат етілген шекті мөлшері
Медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта көрсетілуі тиіс ақпарат
Түсіндірмелер**
1
2
3
4
5
6
1.
Апротинин
Жергілікті
*
Аса жоғары сезімталдық немесе ауыр аллергиялық реакция
2.
Арахис майы
Жергілікті, пероральді, парентеральді
*
Жаңғаққа немесе сояға аллергиялық реакциясы бар адамдарға қолдануға болмайды
Тазартылған арахис майының құрамында ақуыз болуы мүмкін
3.
Аспартам (Е951)
Пероральді
*
Құрамында фенилаланин бар, фенилкетонуриясы бар адамдарға қолдануға болмайды
Фенилкетонурия-сы бар адамдарға зиянын тигізуі мүмкін
4.
Азобояғыштар:
1) Е 102 Тартразин
2) Е 110 Күн батар түсті сары (FCF)
3) Е 122 Азорубин, Кармоизин
4) Е 124 Понсо 4R (нарттай қызыл 4R), Қызыл кошениль А
5) Е 151 Бриллиантты қара BN, қара PN
Пероральді
*
Аллергиялық реакциялар
Е 102, Е 110, Е 122 – балалар үшін дәрілік препараттарды қолдануға рұқсат етілмейді
5.
Эритрозин (E127)
Пероральді
0 - 0,1 мг/кг
Қалқанша без патологиясы бар емделушілерге препаратты тағайындауға және қолдануға болмайды
Балаларға арналған дәрілік препараттарда қолдануға рұқсат етілмейді.
6.
Перуанск бальзамы
Жергілікті
*
Тері реакциялары болуы мүмкін
7.
Бензалконий хлориді
Офтальмологиялық дәрілік түрлері
*
Ириттер болуы мүмкін;
Жұмсақ жанаспалы линзаларға тигізіп алмау керек;
Қолданар алдында жанаспалы линзаларды алып қою және препаратты тамызғаннан кейін кемінде 15 минут күте тұру керек;
8 жасқа дейінгі балаларға қолданылмайды
Бензалконий хлориді жұмсақ жанаспалы линзаларды түссіздендіреді
Жергілікті
*
Тері реакциялары
Ингаляциялық
10 мкг/1 дозада
Бронхтың түйілуі
8.
Бензой қышқылы және бензоаттар:
1) Е210 бензой қышқылы
2) Е211 натрий бензоаты
3) Е212 калий бензоаты
Жергілікті
*
Терінің, көздің және шырышты қабықтардың тітіркенуі
Парентеральді
*
Жаңа туған балаларға қолдануға болмайды
Жаңа туған нәрестелерде сарғаюдың пайда болу қаупі жоғары
9.
Бензил спирті
Парентеральді
Тәулігіне 90 мг/кг аз дозада
Шала туған нәрестелерге, жаңа туған нәрестелерге және 3 жасқа дейінгі балаларға қолдануға болмайды; жағымсыз әсері – анафилактоидтық реакциялар;
Препарат құрамындағы бензил спиртінің мөлшері (мг/мл)
3 жасқа дейінгі балаларда уытты және аллергиялық реакция жағдайлары болуы мүмкін
Тәулігіне 90 мг/кг дозада
Шала туған нәрестелерге, жаңа туған нәрестелерге және 3 жасқа дейінгі балаларға қолдануға болмайды; бензил спиртін тәулігіне 90 мг/кг және одан жоғары дозаларда қолданғанда өлімге әкелетін уытты реакциялар жоғарылайды
10.
Бергамот майы Бергаптен
Жергілікті
*
УФ-сәулелерге (табиғи сәулеге де және жасанды сәулеге де) сезімталдық жоғарылайды
Май құрамында бергаптен болса, пайдаланылмауы тиіс
11.
Бронопол
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жергілікті дерматиттер)
12.
Бутилгидроксианизол Е320
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жанаспалы дерматиттер), көздің және шырышты қабықтардың тітіркенуі
13.
Бутилгидрокситолуол Е321
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жанаспалы дерматиттер), көздің және шырышты қабықтардың тітіркенуі
14.
Полиэтоксилденген майсана майы; полиэтоксилденген гидрогенизделген майсана майы
Парентеральді
*
Ауыр аллергиялық реакциялар
Пероральді
*
Асқазан-ішек жолының бұзылулары және диарея
Жергілікті
*
Тері реакциялары
15.
Цетостеарил спирті; цетил спирті
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жанаспалы дерматиттер)
16.
Хлоркрезол
Жергілікті Парентеральді
*
Аллергиялық реакциялар
17.
Диметилсульфоксид
Жергілікті
*
Терінің тітіркенуі
18.
Этанол
Пероральді және парентеральді
100 мг-ден төмен бір реттік дозадағы этанол мөлшері
Препараттың құрамындағы этанолдың мөлшері төмен деңгейде
100 мг-ден төмен бір реттік дозадағы этанол мөлшері

от 100 мг до 3 г этанола в разовой дозе
Противопоказано:
для лиц страдающих алкоголизмом, эпилепсией, детям, беременным и кормящим женщинам, больным с заболеваниями печени
Пероральное и парентеральное
3 г в разовой дозе препарата
Противопоказано:
для лиц страдающих алкоголизмом, эпилепсией, детям, беременным и кормящим женщинам и больным с заболеваниями печени; влияет на способность управления транспортными средствами или опасными механизмами; влияет и изменяет действия других лекарств
Количество этилового спирта в этих лекарственных препаратах может влиять и изменять действия других лекарств
19.
Формальдегид
Местное
*
Возможны случаи местных кожных реакций (контактные дерматиты)
Пероральное
*
Нарушения желудочно-кишечного тракта и диарея
20.
Фруктоза
Пероральное
*
Перед назначением препаратов следует установить переносимость фруктозы; противопоказано больным с наследственной непереносимостью фруктозы
Парентеральное
5 г
Количество фруктозы в г в разовой дозе препарата;
не назначать пациентам с сахарным диабетом
Жидкие лекарственные формы для приема внутрь, таблетки жевательные
*
Наносят вред зубам
При длительном использовании в течение двух или более недель
21.
Галактоза
Парентеральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью галактозы, галактоземией
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью галактозы, галактоземией или мальабсорбцией глюкозогалактозы
Пероральное Парентеральное
5 г
Количество галактозы в г в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
22.
Глюкоза
Пероральное
*
Противопоказано лицам с мальабсорбцией глюкозы-галактозы
Пероральное Парентеральное
5 г
Количество глюкозы в г в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
Растворы для приема внутрь
Сосательные жевательные таблетки
*
Оказывает повреждающее действие на зубы
Данная информация должны быть включена в инструкцию, при длительном применении (две и более недель)
23.
Глицерол
Пероральное
10 г/в 1 дозе
Побочные реакции: головная боль, нарушения желудочно-кишечного тракта, диарея
Ректальное
1 г
Послабляющее действие
24.
Гепарин (в качестве вспомогательного вещества)
Парентеральное
*
Аллергические реакции, снижение свертываемости крови: противопоказано лицам с аллергической реакцией на гепарин
25.
Сироп гидрогенизированной глюкозы (или мальтит жидкий)
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы
10 г
Умеренное послабляющее действие; указывается калорийность гидрогенизированной глюкозы - 2,3 ккал/г
26.
Сахар инвертный
Пероральное
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы или мальабсорбцией глюкозы-галактозы
5 г
Количество глюкозы и фруктозы в г в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
Растворы для приема внутрь; сосательные жевательные таблетки
*
Оказывает повреждающее действие на зубы
При длительном применении (две и более недели)
27.
Лактит Е 966
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы, галактозы, галактоземией или мальабсорбцией глюкозы-галактозы
10 г
Умеренное послабляющее действие; указывается калорийность лактита - 2,3 ккал/г
28.
Лактоза
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы, дефицитом фермента Lapp-лактазы, мальабсорбцией глюкозы-галактозы
5 г
Указывается количество лактозы в г в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
29.
Ланолин (Шерстяной жир)
Местное
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит)
30.
Е 965 Мальтит;
Е 953 Изомальтитол;
Мальтит жидкий (сироп гидрогенизированной глюкозы)
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы
10 г
Умеренное послабляющее действие; указывается калорийность гидрогенизированной глюкозы - 2,3 ккал/г
31.
Маннитол (маннит) Е421
Пероральное
10 г
Умеренное послабляющее действие
32.
Органические соединения ртути:

Бір реттік дозада этанол 100 мг-ден 3 г-ге дейін
Қолдануға болмайды:
маскүнемдікке, эпилепсияға шалдыққан адамдар үшін, балаларға, жүкті және бала емізетін әйелдерге, бауыр аурулары бар науқастарға
Пероральді және парентеральді
Препарат-тың бір ретті дозасында 3 г
Қолдануға болмайды: маскүнемдікке, эпилепсияға шалдыққан адамдар үшін, балаларға, жүкті және бала емізетін әйелдерге, бауыр аурулары бар науқастарға; көлікті немесе қауіпті механизмдерді басқару қабілетіне ықпалын тигізеді; басқа дәрілік заттарға ықпалын тигізеді және әсерін өзгертеді
Осы дәрілік заттағы этил спиртінің мөлшері басқа дәрілік заттарға ықпалын тигізуі және әсерлерін өзгертуі мүмкін
19.
Формальдегид
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары жағдайы болуы мүмкін (жанаспалы дерматиттер)
Пероральді
*
Асқазан-ішек жолының бұзылулары және диарея
20.
Фруктоза
Пероральді
*
Препаратты тағайындар алдында фруктозаның жағымдылығын анықтап алған жөн; тұқым қуалайтын фруктоза жақпаушылығы бар науқастарға қолдануға болмайды
Парентеральді
5 г
Препараттың бір реттік дозасында фруктоза мөлшері;
қант диабеті бар емделушілерге тағайындамау керек
Ішке қабылдау үшін сұйық дәрілік түрлері, шайнайтын таблеткалар
*
Тістерге зиянын тигізеді
Екі немесе одан көп аптаға ұзақ пайдаланғанда
21.
Галактоза
Парентеральді
*
Тұқым қуалайтын галактоза жақпаушылығы, галактоземиясы бар адамдарға қолдануға болмайды
Пероральді
*
Тұқым қуалайтын галактоза жақпаушылығы, галактоземиясы немесе глюкоза-галактоза мальабсорбциясы бар адамдарға қолдануға болмайды
Пероральді, парентеральді
5 г
Препараттың бір реттік дозасының г-дегі галактоза мөлшері;
қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
22.
Глюкоза
Пероральді
*
Глюкоза-галактоза мальабсорбциясы бар адамдарға қолдануға болмайды
Пероральді және парентеральді
5 г
Препараттың бір реттік дозасының г-дегі глюкоза мөлшері;
қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
Ішке қабылдауға арналған ерітінді, соратын шайнайтын таблеткалар
*
Тістің зақымдануына әсерін тигізеді
Бұл ақпарат нұсқаулыққа енгізілуі тиіс, ұзақ қолданғанда (екі және одан көбірек апта)
23.
Глицерол
Пероральді
10 г/1 дозада
Жағымсыз реакциялары: бас ауыру, асқазан-ішек жолының бұзылулары, диарея
Ректальді
1 г
Әлсірететін әсер
24.
Гепарин (қосымша зат ретінде)
Парентеральді
*
Аллергиялық реакциялар, қанның ұйығыштығының төмендеуі: гепаринге аллергиялық реакциясы бар адамдарға қолдануға болмайды
25.
Гидрогенизделген глюкоза шәрбаты (немесе сұйық мальтит)
Пероральді
*
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпаушылығы бар адамдарға қолдануға болмайды
10 г
Орташа босаңсытатын әсер береді; гидрогенизделген глюкоза калориясы - 2,3 ккал/г көрсетеді
26.
Инвертті қант
Пероральді
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпаушылығы немесе глюкоза-галактоза мальабсорбциясы бар адамдарға қолдануға болмайды
5 г
Препараттың г-дегі глюкоза мен фруктоза мөлшері;
Қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
Ішке қабылдауға арналған ерітінді, соратын шайнайтын таблеткалар
*
Тістің зақымдануына әсерін тигізеді
Ұзақ уақыт қолданғанда (екі және одан көбірек апта)
27.
Лактит Е 966
Пероральді
*
Тұқым қуалайтын фруктоза, галактоза жақпаушылығы, галактоземиясы немесе глюкоза-галактоза мальабсорбциясы бар адамдарға қолдануға болмайды
10 г
Орташа босаңсытатын әсер; лактиттің калориясы - 2,3 ккал/г
28.
Лактоза
Пероральді
*
Тұқым қуалайтын фруктоза, галактоза жақпаушылығы, Lapp-лактаза ферменті тапшылығы, глюкоза-галактоза мальабсорбциясы бар адамдарға қолдануға болмайды
5 г
Препараттың бір реттік дозасындағы г лактоза мөлшері көрсетіледі;
қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
29.
Ланолин (Тоқыма майы)
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жанаспалы дерматит)
30.
Е 965 Мальтит;
Е 953 Изомальтитол;
Сұйық мальтит (гидрогенизделг ен глюкоза шәрбаты)
Пероральді
*
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпайтын адамдарға қолдануға болмайды
10 г
Орташа босаңсытатын әсер; гидрогенизделген глюкоза калориясы - 2,3 ккал/г
31.
Маннитол (маннит) Е421
Пероральді
10 г
Орташа босаңсытатын әсер
32.
Сынаптың органикалық қосылыстары:

1) тиомерсал
2) фенилртути нитрат
3) фенилртути ацетат
4) фенилртути борат
Офтольмалогические лекарственные формы
*
Аллергические реакции
Местное
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит), нарушение пигментации кожи
Парентеральное
*
Аллергические реакции
33.
Парагидроксибензоаты и их эфиры:
1) этилпарагидроксибензоат (Е 214)
2) пропилпарагидроксибензоат (Е 216)
3) натрия пропилпарагидроксибензоат (Е 217)
4) метилпарагидроксибензоат (Е 218)
5) натрия метилпарагидроксибензоат (Е 219)
Пероральное; офтольмалогические лекарственные формы;
местное
*
Аллергические реакции замедленного типа
Парентеральное; ингалационное
*
Аллергические реакции замедленного типа, бронхоспазм
34.
Фенилаланин
Местное, пероральное, парентеральное
*
Противопоказано лицам с фенилкетонурией
35.
Калий
Парентеральное
Содержание калия менее 1 ммоль в разовой дозе
Указывается количество калия в ммоль (или мг) в разовой дозе препарата
В инструкции информация относительно содержания калия должна быть основана на общем содержании калия в препарате;
менее 1 ммоль (39 мг) в разовой дозе, считаются препаратами свободными от калия; особенно важно, при применении в педиатрической практике, где должны назначаться препараты с низким уровнем калия
Парентеральное Пероральное
Содержание калия 1 ммоль в разовой дозе
Указывается количество калия в ммоль (или мг) в разовой дозе препарата; осторожно назначать лицам со сниженной функцией почек или у которых контролируется поступление калия с пищей
Внутривенное введение
30 ммоль/л
Боль в месте инъекции
36.
Пропиленгликоль и его эфиры
Местное
*
Раздражение кожи
Пероральное Парентеральное
400 мг/кг - для взрослых
200 мг/кг - для детей
Эффекты, подобные действию алкоголя
37.
Масло кунжутное
Все пути введения
Редкие случаи серьезных аллергических реакций
38.
Натрий
Парентеральное
Содержание натрия менее 1 ммоль в разовой дозе препарата
Указывается количество натрия в ммоль (или мг) в разовой дозе препарата
В инструкции информация относительно содержания натрия должна быть основана на общем содержании натрия в препарате;
препараты содержащие натрия менее 1 ммоль (23 мг) в разовой дозе, считаются препаратами свободными от натрия; Особенно это важно, при применении в педиатрической практике, где должны назначаться препараты с низким уровнем натрия
Парентеральное; пероральное
Содержание натрия 1 ммоль в разовой дозе
Указывается количество натрия в ммоль (или мг) в разовой дозе препарата; осторожно при назначении лицам, соблюдающим бессолевую диету
39.
Кислота сорбиновая и ее соли
Местное
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит)
40.
Сорбитол Е420
Пероральное Парентеральное
*
Противопоказаны пациентам с наследственной непереносимостью фруктозы
Пероральное
10 г
Умеренное послабляющее действие;

1) тиомерсал
2) фенилсынап нитраты
3) фенилсынап ацетаты
4) фенилсынап бораты
Офтольмалогия-лық дәрілік түрлер
*
Аллергиялық реакциялар
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жанаспалы дерматит), тері пигментациясының бұзылуы
Парентеральді
*
Аллергиялық реакциялар
33.
Парагидроксибензоат-тар және олардың эфирлері:
1) этилпарагид-рок сибензоат (Е 214)
2) пропилпарагид-роксибензоат (Е 216)
3) натрий пропилпарагид-роксибензоаты (Е 217)
4) метилпарагид-роксибензоат (Е 218)
5) натрий метилпарагид-роксибензоаты (Е 219)
Пероральді; офтольмалогиялық дәрілік түрлер;
жергілікті
*
Баяу типті аллергиялық реакциялар
Парентеральді; ингалациялық
*
Баяу типті аллергиялық реакциялар, бронхтың түйілуі
34.
Фенилаланин
Жергілікті, пероральді, парентеральді
*
Фенилкетонуриясы бар адамдарға қолдануға болмайды
35.
Калий
Парентеральді
Бір реттік дозадағы калий мөлшері 1 ммольден аз
Препараттың бір реттік дозасындағы калийдің ммоль (немесе мг) мөлшері көрсетілген
Нұсқаулық-тағы калий мөлшеріне қатысты ақпарат препараттағы жалпы калий мөлшеріне негізделуі тиіс;
Бір реттік дозада 1 ммольден аз (39 мг) болу калийден бос препараттар деп септеледі; бұл әсіресе педиатриялық тәжірибеде қолданғанда маңызды, онда калий төмен деңгейде тағайындалуы тиіс
Пероральді, парентеральді
Бір реттік дозадағы калий мөлшері 1 ммоль
Препараттың бір реттік дозасындағы калийдің ммоль (немесе мг) мөлшері көрсетіледі; бүйрек функциясы төмендеген немесе калийдің аспен бірге түсуі бақыланатын адамдарға абайлап тағайындау керек
Көктамырішілік енгізу
30 ммоль/л
Инъекция жасалған жердің ауыруы
36.
Пропиленгликоль және оның эфирлері
Жергілікті
*
Терінің тітіркенуі
Пероральді, парентеральді
400 мг/кг – ересектер үшін
200 мг/кг – балалар үшін
Алкогольдің әсеріне ұқсас әсерлер
37.
Күнжүт майы
Барлық енгізу жолдары
Ауыр аллергиялық реакциялардың сирек жағдайлары
38.
Натрий
Парентеральді
Препараттың бір реттік дозасындағы натрий мөлшері 1 ммольден аз
Препараттың бір реттік дозасындағы натрийдің ммоль (немесе мг) мөлшері көрсетіледі
Нұсқаулықтағы натрий мөлшеріне қатысты ақпарат препараттағы жалпы натрий мөлшеріне негізделуі тиіс;
Бір реттік дозада 1 ммольден аз (23 мг) болу натрийден бос препараттар деп есептеледі; бұл әсіресе педиатриялық тәжірибеде қолданғанда маңызды, онда натрий төмен деңгейде тағайындалуы тиіс
Парентеральді ;
Пероральді
Бір реттік дозадағы натрий мөлшері 1 ммоль
Препараттың бір реттік дозасындағы натрийдің ммоль (немесе мг) мөлшері көрсетіледі;тұзсыз диета сақтайтын адамдарға тағайындағанда сақ болу керек
39.
Сорбин қышқылы және оның тұздары
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жанаспалы дерматит)
40.
Сорбитол Е420
Пероральді парентеральді
*
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпаушылығы бар адамдарға қолдануға болмайды
Пероральді
10 г
Орташа босаңсытатын әсер;

указывается калорийность сорбитола - 2,6 ккал/г
41.
Масло соевое,
Масло соевое гидрогенизированное
Все пути введения
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит)
42.
Стеариловый спирт
Местное
*
Местные кожные реакции (контактный дерматит)
43.
Сукроза
Пероральное
*
Противопоказано лицам с наследственной непереносимостью фруктозы, мальабсорбцией глюкозы-галактозы, дефицитом фермента сукразы-изомальтазы
5 г
Указывается количество сукразы в граммах в разовой дозе препарата;
осторожно назначать больным с сахарным диабетом
Растворы для приема внутрь;
сосательные, жевательные таблетки
*
Повреждающее действие на зубы
Данная информация должна быть включена в инструкцию, когда лекарственный препарат предназначен для длительного применения (две и более недель)
44.
Сульфиты, включая метабисульфиты:
1) серы диоксид Е 220
2) натрия сульфит Е 221
3) натрия бисульфит Е 222
4) натрия метабисульфит Е 223
5) калия метабисульфит Е 224
6) калия бисульфит Е 228
Пероральное;
парентеральное;
ингаляционное
*
Серьезные аллергические реакции и бронхоспазм
45.
Пшеничный крахмал
Пероральное
*
Противопоказан лицам с аллергическими реакциями на пшеничный крахмал
Пшеничный крахмал может содержать Глютен (следы)
46.
Ксилитол
Пероральное
10 г
Умеренное послабляющее действие;
указывается калорийность ксилитола - 2,4 ккал/г
Примечание:
* Независимо от количественного содержания вспомогательных веществ, информация, указанная в колонке 5, должна отражаться в инструкции по медицинскому применению.
** Информация, указанная в колонке 6, предназначена для экспертов при проведении специализированной экспертизы лекарственного средства
Приложение 6
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Заключение
по первичной экспертизе документов и материалов
на лекарственное средство, поданное на экспертизу

сорбитолдың калориясы - 2,6 ккал/г
41.
Соя майы, гидрогенизделген соя майы
Барлық енгізу жолдары
*
Жергілікті тері реакциялары (жанаспалы дерматит)
42.
Стеарил спирті
Жергілікті
*
Жергілікті тері реакциялары (жанаспалы дерматит)
43.
Сукроза
Пероральді
*
Тұқым қуалайтын фруктоза жақпаушылығы, глюкоза-галактоза мальабсорбциясы бар, сукраза-изомальтаза ферменті тапшы адамдарға қолдануға болмайды
5 г
Препараттың бір реттік дозасындағы сукрозаның грамм мөлшері көрсетіледі;
қант диабеті бар науқастарға абайлап тағайындау керек
Ішке қабылдауға арналған ерітінді;
соратын шайнайтын таблеткалар
*
Тісті зақымдайтын әсер береді
Бұл ақпарат дәрілік препарат ұзақ уақыт (екі және одан көбірек апта) қолдануға арналған жағдайда нұсқаулыққа енгізілуі тиіс.
44.
Сульфиттер, метабисульфиттерді қоса алғанда:
1) күкірт диоксиді Е 220
2) натрий сульфиті Е 221
3) натрий бисульфиті Е 222
4) натрий метабисульфиті Е 223
5) калий метабисульфиті Е 224
6) калий бисульфиті Е 228
Пероральді; парентеральді; ингаляциялық
*
Ауыр аллергиялық реакциялар және бронхтың түйілуі
45.
Бидай крахмалы
Пероральді
*
Бидай крахмалына аллергиялық реакциялары бар адамдарға қолдануға болмайды
Бидай крахмалының құрамында Глютен (іздері) болуы мүмкін
46.
Ксилитол
Пероральді
10 г
Орташа босаңсытатын әсер;
ксилитолдың калориясы - 2,4 ккал/г
Ескерту:
* Қосымша заттардың мөлшеріне қарамай-ақ, 5 бағанда көрсетілген ақпарат медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта көрініс табуы тиіс.
** 6 бағанда көрсетілген ақпарат дәрілік затқа арнайы сараптама жүргізетін сарапшыларға арналған.
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сараптамаға ұсынылған дәрілік зат құжаттары мен материалдарын
бастапқы сараптау жөніндегі қорытынды

5. Порядок отпуска
1.
Условия отпуска по рецепту без рецепта (необходимое отметить)
6. В Республике Казахстан под указанным торговым наименованием
ранее зарегистрировано другое лекарственное средство с другим
составом активных веществ
1.
НЕТ ДА (необходимое отметить)
7. Оценка полноты, комплектности регистрационного досье и
правильности оформления представленных документов
1.
Досье сформировано по разделам, страницы пронумерованы, опись документов составлена
НЕТ ДА (необходимое отметить)
2.
Комплект документов соответствует утвержденному перечню
НЕТ ДА (необходимое отметить)
3.
Наличие цветных макетов упаковок и факт заверения их печатью заявителя (для лекарственных препаратов), соответствие упаковки лекарственного средства требованиям законодательства Республики Казахстан
НЕТ ДА (необходимое отметить)

5. Босатылу тәртібі
1.
Рецепт арқылы, рецептісіз босатылу шарттары (қажеттісін атап көрсету )
6. Көрсетілген саудалық атаумен Қазақстан Республикасында бұрын белсенді заттарының басқа құрамымен басқа дәрілік зат тіркелген
1.
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін атап көрсету)
7. Ұсынылған құжаттардың толықтығын, тіркеу деректері жиынтықталымын және дұрыс рәсімделуін бағалау
1.
Тіркеу деректері бөлімдерге бөлінген, беттері нөмірленген, құжаттар тізбесі құрастырылған
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін атап көрсету)
2.
Құжаттар жиынтығы бекітілген тізілімге сәйкес келеді
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін атап көрсету)
3.
Қаптамалардың түсті макеттерінің болуы және олардың өтініш беруші мөрімен бекітілу дәйегі (дәрілік препараттар үшін), дәрілік зат қаптамасының Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкестігі
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін атап көрсету)

8. Экспертиза состава лекарственного средства
1.
Наличие в составе лекарственного средства запрещенных красителей и других вспомогательных веществ
НЕТ ДА (при наличии указать)
2.
Наличие в составе лекарственного средства веществ, полученных из крови, органов и тканей человека и животных
НЕТ ДА (при наличии указать)
3.
Наличие в составе наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
НЕТ ДА (при наличии указать Список, Таблицу, позицию)
9. Экспертиза названия лекарственного средства на предмет
отсутствия в нем:
1.
графических сходств с ранее зарегистрированными лекарственными препаратами и слов с неблагозвучными выражениями
НЕТ ДА (при наличии указать)
2.
способности ввести в заблуждение относительно истинного состава и действия препарата
НЕТ ДА (при наличии указать)
3.
рекламной информации относительно использования лекарственного средства и представления его как уникального, эффективного, безопасного и исключительного по отсутствию побочных действий
НЕТ ДА (при наличии указать)
4.
сходства МНН и/или сходные с ними названия для лекарственного средства другого химического состава или действия
НЕТ ДА (при наличии указать)
10. Экспертиза аналитической части регистрационного досье
1.
Экспертиза нормативного документа по контролю качества и безопасности на соответствие структуры документа требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан
2.
Наличие образцов лекарственного препарата в конечной упаковке, в количестве для трехкратного анализа:
3.
Соответствие серии образцов продукции серии, указанной в сертификате
4.
Остаточный срок годности образцов продукции
5.
Наличие образцов субстанции
6.
Наличие стандартных образцов активных веществ и примесей для проведения испытаний
7.
Рекомендация испытательной лаборатории для проведения экспертизы с учетом технической оснащенности

8. Дәрілік зат құрамын сараптау
1.
Дәрілік зат құрамында тыйым салынған бояғыштар мен басқа да қосымша заттардың болуы
ИӘ ЖОҚ (болса, атап көрсету)
2.
Дәрілік зат құрамында адам мен жануар қанынан, ағзалары мен тіндерінен алынған заттардың болуы
ИӘ ЖОҚ (болса, атап көрсету)
3.
Құрамында есірткі, психотропты заттар мен прекурсорлардың болуы
ИӘ ЖОҚ (болса, Тізімін, Кестесін, позициясын атап көрсету)
9. Дәрілік зат атауын онда мыналардың бар-жоғы тұрғысынан сараптау:
1.
бұрын тіркелген дәрілік препараттармен және әдепсіз айтылатын сөздердің графикалық ұқсастықтары
ИӘ ЖОҚ (болса, атап көрсету)
2.
препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты шатастыруға апаратын қабілеттері
ИӘ ЖОҚ (болса, атап көрсету)
3.
дәрілік заттың пайдаланылуына және оның бірегей, тиімді, қауіпсіз және жағымсыз әсерлерінің болмауы тұрғысынан айрықша зат ретінде ұсынылуына қатысты жарнамалық ақпарат
ИӘ ЖОҚ (болса, атап көрсету)
4.
химиялық құрамы немесе әсері басқаша дәрілік затқа тән ХПА ұқсастықтары және/немесе олармен ұқсас атаулар
ИӘ ЖОҚ (болса, атап көрсету)
10. Тіркеу деректерінің талдамалық бөлімін сараптау
1.
Қауіпсіздік пен сапа бақылауы жөніндегі нормативтік құжатты құжат құрылымының Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілері талаптарына сәйкестігі тұрғысынан сараптау
2.
Дәрілік препарат үлгілерінің соңғы қаптамадағы үш реттік талдауға арналған мөлшерде болуы:
3.
Өнім үлгілері сериясының сертификатта көрсетілген серияға сәйкестігі
4.
Өнім үлгілерінің қалдық жарамдылық мерзімі
5.
Субстанция үлгілерінің болуы
6.
Сынақтар өткізуге арналған белсенді заттар мен қоспалардың стандартты үлгілерінің болуы
7.
Техникалық жабдықталуын есепке алып, сараптама жасауға арналған сынақтық зертхана ұсынымы

11. Экспертиза сведений о фармакологическом действии
лекарственного средства
1.
Соответствие структуры и оформления инструкции по медицинскому применению лекарственного средства требованиям законодательства Республики Казахстан
Заключение эксперта
__________________________________________
Заключение экспертизы*:
Дата заключения _______________
Подпись эксперта
Фамилия, имя, отчество и подпись руководителя структурного подразделения
______________________________________________
Дата ______________
* Примечание:
1) текст положительного заключения экспертизы:
"Материалы и документы регистрационного досье на лекарственное
средство, предоставленное для государственной регистрации,
перерегистрации в Республике Казахстан, соответствуют установленным
требованиям и подлежат дальнейшей экспертизе
2) текст отрицательного заключения экспертизы:
Первичная экспертиза регистрационного досье, представленного
для государственной регистрации, перерегистрации в Республике
Казахстан показала, что регистрационное досье не соответствует
установленным требованиям по следующим показателям:
________________________________________________________
Просим Вас предоставить отсутствующие документы и материалы в
срок, не превышающий тридцать календарных дней. Экспертные работы
приостановлены и будут возобновлены с момента предоставления
отсутствующих документов, материалов, исправления замечаний и
получения положительного заключения экспертизы. В случае
непредставления отсутствующих материалов экспертные работы будут
прекращены".
Приложение 7
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Экспертное заключение
первичной экспертизы вносимых изменений
в регистрационное досье лекарственного средства

11. Дәрілік заттың фармакологиялық әсері туралы мәліметтерді сараптау
1.
Дәрілік зат құрылымының және медицинада қолдану жөніндегі нұсқаулық рәсімделуінің Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкестігі
Сарапшы қорытындысы
_____________________________________________________________________
Сараптама қорытындысы*:
Қорытындыланған күні Сарапшының қолы
____________________
Құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә. және қолы
_____________________________________________________________________
Күні ______________
* Ескертпе:
1) сараптаманың оң қорытындысының мәтіні:
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған дәрілік зат материалдары мен тіркеу деректерінің құжаттары белгіленген талаптарға сәйкес келеді және әріқарай сараптауға жатады
2) сараптаманың теріс қорытындысының мәтіні:
Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған тіркеу деректерінің бастапқы сараптамасы тіркеу деректерінің белгіленген талаптарға мына көрсеткіштер бойынша сәйкес келмейтінін көрсетті:
_____________________________________________________________________
Сізден жоқ құжаттар мен материалдарды отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде ұсынуды өтінеміз. Сараптау жұмыстары уақытша тоқтатылды және жоқ құжаттар, материалдар ұсынылған, ескертулер түзетілген және сараптаманың оң қорытындысы алынған сәттен бастап жаңартылады. Жоқ материалдар ұсынылмаған жағдайда сараптау жұмыстары тоқтатылатын болады".
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Дәрілік заттың тіркеу деректеріне енгізілген өзгерістердің
бастапқы сараптамасын сараптау қорытындысы

4. Оценка полноты, комплектности регистрационного досье и
правильности оформления представленных документов
1.
Досье сформировано по разделам, страницы пронумерованы, опись документов составлена
НЕТ ДА (необходимое отметить)
2.
Комплект документов соответствует утвержденному перечню
НЕТ ДА (необходимое отметить)
3.
Заключение экспертизы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дата __________ Подпись эксперта
_______________________________________________________________
Замечания первичной экспертизы устранены полностью ____________
дата, год _____________
________________________________
Фамилия, имя, отчество и подпись эксперта
___________________________________________
Фамилия, имя, отчество и подпись руководителя структурного
подразделения
__________________________________________
Примечание:
1) текст положительного заключения экспертизы:
"Документы и материалы на лекарственное средство,
представленные для внесения изменений в регистрационное досье
лекарственных средств, соответствуют установленным требованиям и
подлежат дальнейшей экспертизе";
2) текст отрицательного заключения экспертизы:
"Первичная экспертиза документов и материалов, представленных
для внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств,
показала несоответствие установленным требованиям по следующим
показателям:
_______________________________________________
_______________________________________________
Просим Вас представить отсутствующие документы и материалы.
Экспертные работы приостановлены и будут возобновлены с момента
предоставления отсутствующих документов, материалов, исправления
замечаний и получения положительного заключения экспертизы".
Приложение 8
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ
И СОЦИАЛЬНОГО РАЗВИТИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН Наименование государственной экспертной организации
Аттестат аккредитации испытательной лаборатории (№, срок действия)
Адрес, телефон экспертной организации (испытательной лаборатории)
ПРОТОКОЛ ИСПЫТАНИЙ №_________
от "______" ________________ г. Страница __/Количество листов__
Заявитель
_______________________________________________________________
Наименование продукции __________________________________
Вид испытаний ___________________________________________
Основание: ______________________________________________
Фирма-изготовитель/производитель, страна ________________________
Серия, партия _______ Дата производства____ Срок годности _______
Количество образцов ____________________________________
Дата начала и дата окончания испытаний _________________
Обозначение НД на продукцию ____________________________
Обозначение НД на методы испытаний _____________________
Результаты испытаний
Наименование показателей
Требования НД
Фактически полученные результаты
Т оС и влажность
Заключение: Представленные образцы соответствуют/не соответствуют
требованиям НД и методики воспроизводятся/не воспроизводятся (указывать
при необходимости). (Нужное подчеркнуть)
Методики не воспроизводятся по следующим показателям
___________________________________________
Директор ИЦ/территориального филиала
_____________ __________________
подпись фамилия, инициалы
Заведующий ИЛ _____________ __________________
подпись фамилия, инициалы
Специалист ИЛ _____________ __________________
подпись фамилия, инициалы
Протокол испытаний распространяется только на образцы, подвергнутые испытаниям.
Полная или частичная перепечатка протокола без экспертной организации запрещена
Приложение 9
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Заключение
эксперта Управления фармацевтической экспертизы о качестве
и безопасности лекарственного средства, поданного на экспертизу

4. Ұсынылған құжаттардың толықтығын, тіркеу деректерінің жиынтықталымын және дұрыс рәсімделуін бағалау
1.
Тіркеу деректері бөлімдерге бөлінген, беттері нөмірленген, құжаттар тізбесі құрастырылған
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін атап көрсету)
2.
Құжаттар жиынтығы бекітілген тізілімге сәйкес келеді
ИӘ ЖОҚ (қажеттісін атап көрсету)
Сараптама қорытындысы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күні __________ Сарапшының қолы
_____________________________________________________________________
Бастапқы сараптама ескертулері толық жойылды _______ күні, жылы _____
_____________________________________________________________________
Сарапшының аты-жөні, қолы
_____________________________________________________________________
Құрылымдық бөлімше басшысының аты-жөні және қолы
_____________________________________________________________________
Ескертпе:
1) сараптаманың оң қорытындысының мәтіні:
"Дәрілік заттардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін ұсынылған дәрілік зат құжаттары мен материалдары белгіленген талаптарға сәйкес келеді және әріқарай сараптауға жатады";
2) сараптаманың теріс қорытындысының мәтіні:
"Дәрілік заттардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін ұсынылған құжаттар мен материалдардың бастапқы сараптамасы белгіленген талаптарға мына көрсеткіштер бойынша сәйкессіздікті көрсетті:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сізден жоқ құжаттар мен материалдарды ұсынуды өтінеміз.
Сараптау жұмыстары уақытша тоқтатылды және жоқ құжаттар, материалдар ұсынылған, ескертулер түзетілген және сараптаманың оң қорытындысы алынған сәттен бастап жаңартылады".
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК ДАМУ
МИНИСТРЛІГІ
Мемлекеттік сараптама ұйымының атауы
Сынақ зертханасының аккредиттеу аттестаты (№, қолданылу мерзімі)
Сараптама ұйымының (сынақ зертханасы) мекенжайы, телефоны
СЫНАҚ ХАТТАМАСЫ №_________ "______"________________ж.
Беті __/Парақтар саны__
Өтініш беруші _______________________________________________________
Өнім атауы __________________________________________________________
Сынақ түрі __________________________________________________________
Негізі: _____________________________________________________________
Дайындаушы/өндіруші фирма, елі_______________________________________
Сериясы, партиясы _______ Өндірілген күні____ Жарамдылық мерзімі ____
Үлгілер саны_________________________________________________________
Сынақтың басталу күні және аяқталу күні _____________________________
Өнім НҚ белгісі______________________________________________________
Сынақ әдістерінің НҚ белгісі ________________________________________
Сынақ нәтижелері
Көрсеткіштер атаулары
НҚ талаптары
Нақты алынған нәтижелер
Т 0С және ылғалдылығы
Қорытынды: Ұсынылған үлгілер НҚ талаптарына сәйкес келеді/сәйкес келмейді және әдістемелер жаңғыртылады/жаңғыртылмайды (қажет болса, көрсету). (Қажеттісін сызу керек)
Әдістемелер келесі көрсеткіштер бойынша жаңартылмайды _______________
СО /аумақтық филиал директоры _____________ __________________
қолы, аты-жөні
СЗ меңгерушісі ______________ _______________
қолы аты-жөні
СЗ маманы ______________ ____________________
қолы аты-жөні
Сынақтар хаттамасы сынаққа алынған үлгілерге ғана таратылады.
Сараптама ұйымынсыз хаттаманы толық немесе ішінара көшіріп басуға тыйым салынған
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Сараптамаға ұсынылған дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігі
туралы Фармацевтикалық сараптау басқармасы сарапшысының
қорытындысы

1. Проведена экспертиза нормативных документов, характеризующих
качество лекарственного средства
1.
Фамилия, имя, отчество эксперта
2.
Ученая степень, звание
3.
№ заявки
4.
Дата
5.
Торговое наименование препарата
6.
Международное непатентованное название (МНН)
7.
Лекарственный препарат является
оригинальный
генерик
Орфанный
Биосимиляр
автогенерик
иммунобиологические препараты (ИБП)
лекарственные препараты растительного происхождения
гомеопатические препараты
Лекарственная субстанция
Лекарственный балк-продукт
Иммунобиологический балк-продукт
Радиофармацевтический препарат
Лекарственное природное сырье (не фармакопейное)
Лекарственный препарат биологического происхождения
Исследования водных растворов генерических препаратов ин-витро
Внедрение трансфера производственных и технологических процессов
8.
Для генерика указать название оригинального лекарственного препарата
9.
Лекарственная форма
10.
Дозировка
11.
Концентрация
2. Упаковка
Наименование упаковки
Вид упаковки (первичная, вторичная)
Размер
Объем
Кол-во единиц в упаковке
Краткое описание
1.
2.
...
3. Данные о производителе
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1.
Заявитель
2.
Производитель
3.
Упаковщик
4.
Участок производства
5.
Держатель регистрационного удостоверения

1. Дәрілік зат сапасын сипаттайтын нормативтік құжаттарға сараптама жүргізілді
1.
Сарапшының аты-жөні
2.
Ғылыми дәрежесі, атағы
3.
Өтінім №
4.
Күні
5.
Препараттың саудалық атауы
6.
Халықаралық патенттелмеген атауы (ХПА)
7.
Дәрілік препарат сипаты
түпнұсқалық
генерик
Орфанды
Биосимиляр
автогенерик
иммунобиологиялық препараттар (ИБП)
өсімдік тектес дәрілік препараттар
гомеопатиялық препараттар
Дәрілік субстанция
Дәрілік балк-өнім
Иммунобиологиялық балк- өнім
Радиофармацевтикалық препарат
Дәрілік табиғи шикізат (фармакопеялық емес)
Шығу тегі биологиялық препарат
Ин-витро генерикалық препараттардың сулы ерітінділерін зерттеу
Өндірістік және технологиялық процестер трансферін енгізу
8.
Генерик үшін түпнұсқалық дәрілік препарат атауын көрсету
9.
Дәрілік түрі
10.
Дозалануы
11.
Концентрациясы
2. Қаптамасы
Қаптама атауы
Қаптама түрі (бастапқы, Қайталама)
Өлшемі
Көлемі
Қаптамадағы бірліктер саны
Қысқаша сипаттамасы
1.
2.
...
3. Өндіруші туралы деректер
Ұйым типі немесе өндіріс учаскесі
Ұйым атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1.
Өтініш беруші
2.
Өндіруші
3.
Қаптаушы
4.
Өндіріс учаскесі
5.
Тіркеу куәлігін ұстаушы

4. Регистрация в стране-производителе и других странах
Название страны
№ регистрационного удостоверения
Дата выдачи
Срок действия
1.
2.
..
5. В результате проведенной экспертизы установлено
1) Состав лекарственного средства и заключение о его рациональности
и совместимости ингредиентов (указать лекарственные субстанции и
вспомогательные вещества, включая консерванты, составные вещества
оболочки препаратов и другое):
Наименование
Количество на единицу лекарственной формы
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств, или Государственная фармакопея Республики Казахстан, зарубежные фармакопеи, признанные действующими на территории Республики Казахстан
1.
Лекарственная(ые) субстанция (и):
2.
Вспомогательные вещества:
3.
Состав оболочки таблетки или корпуса капсулы:
2) Для лекарственного растительного сырья
Ботанические латинские названия растений, входящих в состав сбора
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств, или Государственная фармакопея Республики Казахстан и зарубежные фармакопеи, признанные действующими на территории Республики Казахстан
Дикорастущее или культивируемое
Место произрастания
1.
2.
...

4. Өндіруші елде және басқа елдерде тіркеу
Ел атауы
Тіркеу куәлігі №
Берілген күні
Қолданыс мерзімі
1.
2.
..
5. Жүргізілген сараптама нәтижесінде мыналар анықталды
1) Дәрілік заттың құрамы және оның ұтымдылығы мен ингредиенттерінің үйлесімділігі туралы қорытынды (консерванттарды, препараттар қабығының құрамдас заттарын және басқаларын қоса, дәрілік субстанциялар мен қосымша заттарды көрсету):
Атауы
Дәрілік түр бірлігінің саны
Дәрілік заттар сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясы және Қазақстан Республикасы аумағында қолданысы мойындалған шетелдік фармакопеялар
1.
Дәрілік субстанция (-лар):
2.
Қосымша заттар:
3.
Таблетка қабығының немесе капсула корпусының құрамы:
2) Дәрілік өсімдік шикізаты үшін
Жинақ құрамына кіретін өсімдіктердің ботаникалық латындық атаулары
Дәрілік заттар сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясы және Қазақстан Республикасы аумағында қолданысы мойындалған шетелдік фармакопеялар
Жабайы өсетін немесе өсірілген
Өсірілген жері
1.
2.
...

6. Производители активных субстанций, входящих в состав
лекарственного средства
Наименование вещества, входящего в состав лекарственного средства
Наименование производителя на русском и английском языках
Страна*
Адрес производственной площадки на русском и английском языках
1.
2.
7. В случае наличия в составе лекарственного средства вещества,
подлежащего контролю в соответствии с Законом Республики Казахстан "О
наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах
противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими":
1)
заключение о принадлежности к подконтрольным веществам (на основании изучения международного непатентованного наименования, торгового названия, химического названия, структурной формулы о принадлежности к подконтрольным веществам с указанием позиции Таблиц Списка, является ли вещество стереоизомером наркотических средств Таблицы II, в тех случаях, когда существование таких изомеров возможно в рамках данного конкретного химического обозначения (если таковые определенно не исключены), солью всех наркотических средств, перечисленных в Таблице II, включая соли изомеров, как предусмотрено выше, во всех случаях, когда существование таких солей возможно; солью психотропных веществ Таблицы II и Таблицы III, когда существование таких солей возможно
2)
заключение о возможности или невозможности извлечения легкодоступным способом подконтрольного вещества в количествах, достаточных для злоупотребления
3)
заключение в том, что в отношении препарата могут быть сняты некоторые меры контроля
8. Анализ сведений о происхождении, регистрации в Республике
Казахстан, качестве и выводы о возможности использования субстанции
(при отсутствии сертификата GMP)
__________________________________________
9. Анализ сведений о качестве, количестве с выводами о допустимости
использования используемых вспомогательных веществ,
_______________________________________________________________
10. Заключение о производстве (производственная формула, описание
технологии производства, контроль в процессе производства, валидация
производственных процессов)
_____________________________________________________________
11. Характеристика готового продукта (соответствие представленных
параметров в сертификате качества на готовую продукцию или в паспорте
организации-производителя описанным методикам контроля качества в
нормативной документации, соответствие серий представленных образцов
сериям, указанным в сертификате)
_______________________________________________________________
12. Заключение о маркировке и упаковке на предмет их достаточности
для обеспечения сохранения качества лекарственного средства во время
хранения и транспортировки, (необходимость дополнительных надписей),
наличие спецификаций на первичную и вторичную упаковку. Гигиеническое
заключение на упаковку (для отечественных производителей)
_______________________________________________________________

6. Дәрілік зат құрамына кіретін белсенді субстанциялардың өндірушілері
Дәрілік зат құрамына кіретін заттың атауы
Өндірушінің орыс және ағылшын тілдеріндегі атауы
Елі*
Өндіріс алаңының орыс және ағылшын тілдеріндегі мекенжайы
1.
2.
7. Дәрілік зат құрамында "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылауға алынатын заттар болған жағдайда:
1)
бақылауға алынатын заттарға жататыны туралы қорытынды (халықаралық патенттелмеген атауын, саудалық атауын, химиялық атауын, бақыланатын заттарға жататыны жөніндегі құрылымдық формуласын зерттеу негізінде, мұндай изомерлердің болуы осы нақты химиялық белгі аясында болуы мүмкін жағдайларда (егер ондайлар арнайы жоққа шығарылмаса) зат ІІ кестенің есірткілік дәрілерінің стереоизомері, жоғарыда қарастырылғандай, изомерлер тұздарын қоса, мұндай тұздардың болуы мүмкін барлық жағдайларда ІІ кестеде тізбеленген барлық есірткілік дәрілердің тұзы; мұндай тұздардың болуы мүмкін болғанда, II кесте және IIІ кесте психотропты заттарының тұзы болып табылуы тұрғысынан Тізім Кестелері позициясының көрсетілуімен
2)
теріс пайдалануға жеткілікті мөлшерде бақыланатын заттың оңай атқарылатын тәсілмен шығарылу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды
3)
препаратқа қатысты кейбір бақылау шараларының алып тасталуы туралы қорытынды
8. Субстанцияның шығу тегі, Қазақстан Республикасында тіркелуі, сапасы туралы мәліметтерді талдау және пайдаланылу мүмкіндігі туралы тұжырымдар (GMP сертификаты болмағанда)
_____________________________________________________________________
9. Қолданымдағы қосымша заттарды пайдалануға болатыны туралы тұжырымдармен сапасы, саны туралы мәліметтерді талдау_______________________________________________________________
10. Өндіріс туралы қорытынды (өндірістік формула, өндіріс технологиясының сипаттамасы, өндіріс үдерісіндегі бақылау, өндіріс үдерістерінің валидациясы) _____________________________________________________________________
11. Дайын өнімнің сипаттамасы (дайын өнімге берілген сапа сертификатында немесе өндіруші ұйым төлқұжатында ұсынылған параметрлердің нормативтік құжаттамада сипатталған сапаны бақылау әдістемесіне сәйкестілігі, ұсынылған үлгілер серияларының сертификатта көрсетілген серияларға сәйкестілігі)________________________________________________________
12. Сақтау және тасымалдау кезінде дәрілік зат сапасының сақталуын қамтамасыз ету үшін олардың жеткілікті болуы тұрғысынан таңбалануы және қаптамасы туралы қорытынды (қосымша жазбалар қажеттілігі), бастапқы және Қайталама қаптамаға берілген спецификациясының болуы. Қаптаманың гигиеналық қорытындысы (отандық өндірушілер үшін) _____________________________________________________________________

13. Заключение о наличии или отсутствии в названии лекарственного
средства:
1) графических сходств с ранее зарегистрированными лекарственными
препаратами и слов с неблагозвучными выражениями ____________;
2) способности ввести в заблуждение относительно истинного состава
и действия препарата _________________________;
3) сходства МНН и/или сходные с ними названия для лекарственного
средства другого химического состава или действия.
14. Спецификация готового продукта
_______________________________________________________________
15. Заключение о данных химической, фармацевтической и
биологической (ин витро) эквивалентности, представленных фирмой на
лекарственное средство
_______________________________________________________________
16. Заключение о стабильности лекарственного средства,
обоснованность заявленного срока хранения, периода применения после
____________________________________________________________________
17. Анализ и оценка проектов инструкции по медицинскому применению
лекарственного средства, макетов упаковок и этикеток, проверка на
идентичность указаний условий хранения и транспортирования, указанных в
проекте нормативного документа по контролю качества и безопасности
лекарственного средства и вышеуказанных проектах
_______________________________________________________________
18. Заключение об условиях хранения и транспортирования
лекарственного средства и необходимость введения дополнительных
требований с целью обеспечения сохранения качества лекарственного
средства
_______________________________________________________________
19. Анализ нормативного документа по контролю качества и
безопасности лекарственного средства и методик контроля качества готового
продукта и оценка протокола испытательной лаборатории
_______________________________________________________________
20. Сравнение с аналогами, зарегистрированными в Республике
Казахстан. Сравнительная характеристика основных показателей качества
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
21. Рекомендации:
1)
не рекомендовать лекарственный препарат к государственной регистрации, перерегистрации (с обоснованием в отказе)
2)
рассмотреть документы повторно после предоставления дополнительных материалов по запросу эксперта (с обоснованием необходимости представления дополнительных материалов или проведения дополнительных испытаний)
3)
рекомендовать лекарственный препарат к государственной регистрации, перерегистрации (с указанием срока регистрации, перерегистрации лекарственного средства, необходимости согласования нормативного документа по контролю качества и безопасности, макетов упаковок и этикеток)
Дата поступления документов эксперту _______________________
Дата завершения экспертизы документов ______________________
Все данные, приведенные в экспертном заключении, достоверны и
соответствуют современным требованиям, что подтверждаю личной подписью.
Фамилия, имя, отчество, эксперта ___________________
Подпись _______________
Дата
Приложение 10
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Заключение
эксперта Управления фармакологической экспертизы о безопасности и
эффективности лекарственного средства, поданного на экспертизу

13. Дәрілік заттың атауында болуы немесе жоқтығы туралы қорытынды:
1) бұрын тіркелген дәрілік препараттармен және жағымсыз сөздердің графикалық ұқсастықтары ____________;
2) препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты шатасуларға алып баруға қабілеттілік _________________________;
3) химиялық құрамы немесе әсері басқа дәрілік заттар үшін ХПА атауының ұқсастығы және/немесе соған ұқсас аталуы.
_____________________________________________________________________
14. Дайын өнім спецификациясы
_____________________________________________________________________
15. Дәрілік затқа фирма ұсынған химиялық, фармацевтикалық және биологиялық (ин витро) баламалылық деректері туралы қорытынды
16. Дәрілік заттың тұрақтылығы туралы қорытынды, мәлімделген сақтау мерзімінің, кейінгі қолданылу кезеңінің негізділігі__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Дәрілік заттың медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтардың, қаптамалар макеттері мен заттаңбаларының жобаларын талдау және бағалау, дәрілік зат сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат жобасында және жоғарыда аталған жобаларда көрсетілген сақтау және тасымалдау шарттары нұсқауларының сәйкестілігін тексеру
_____________________________________________________________________
18. Дәрілік затты сақтау және тасымалдау шарттары туралы қорытынды және дәрілік зат сапасының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында қосымша талаптарды енгізу қажеттілігі
_____________________________________________________________________
19. Дәрілік зат сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжатты және дайын өнім сапасын бақылау әдістемелерін талдау және сынақтық зертхана хаттамасын бағалау
_____________________________________________________________________
20. Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтармен салыстыру. Негізгі сапа көрсеткіштерінің салыстырмалы сипаттамасы
21. Ұсынымдар:
1)
дәрілік препаратты мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынбау (бас тарту негіздемесімен)
2)
сарапшының сұратуы бойынша қосымша материалдар ұсынылғаннан кейін құжаттарды қайта қарау (қосымша материалдар ұсыну немесе қосымша сынақтар өткізу қажеттілігінің негіздемесімен)
3)
дәрілік препаратты мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсыну (дәрілік затты тіркеу, қайта тіркеу мерзімінің, сапа мен қауіпсіздікті бақылау жөніндегі нормативтік құжатты, қаптамалар макеттері мен заттаңбаларын келісу қажеттілігінің көрсетілуімен)
Құжаттардың сарапшыға келіп түскен күні
Құжаттар сараптамасының аяқталған күні
Сараптау қорытындысында келтірілген барлық деректердің сенімді және қазіргі замандық талаптарға сәйкес екенін жеке қол қоюмен растаймын.
Сарапшының Т.А.Ә. ______________ Қолы _______________
Күні
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Сараптамаға ұсынылған дәрілік заттың қауіпсіздігі мен
тиімділігі туралы Фармакологиялық сараптау басқармасы
сарапшысының қорытындысы

1)
заключение о принадлежности к подконтрольным веществам (на основании изучения международного непатентованного наименования, торгового названия, химического названия, структурной формулы о принадлежности к подконтрольным веществам с указанием позиции Таблиц Списка, является ли вещество стереоизомером наркотических средств Таблицы II, в тех случаях, когда существование таких изомеров возможно в рамках данного конкретного химического обозначения (если таковые определенно не исключены), солью всех наркотических средств, перечисленных в Таблице II, включая соли изомеров, как предусмотрено выше, во всех случаях, когда существование таких солей возможно; солью психотропных веществ Таблицы II и Таблицы III, когда существование таких солей возможно
2)
научно-обоснованное определение степени риска злоупотребления: высокий риск злоупотребления, или риск злоупотребления отсутствует, или является незначительным; определение максимально допустимого содержания наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в лекарственных средствах;
3)
заключение в том, что в отношении препарата могут быть сняты некоторые меры контроля
2.
Анализ достоверности качественного и количественного состава активных и вспомогательных веществ, указанных в инструкции по медицинскому применению, сравнивая с заявленным составом в заявлении, аналитическом нормативном документе и макете упаковки
3.
Оценка фармакологической совместимости компонентов, в случае регистрации воспроизведенного лекарственного средства провести сравнение с составом оригинального препарата
Разделы заключения для заявок в соответствии с п. 24, 39, 40. 43, 45, 48 приказа МЗ РК 736
4.
* Анализ документации по доклиническим исследованиям: токсичности (острая, хроническая, LD50, LD100), канцерогенности, эмбриотоксичности, тератогенности, мутагенности, местно-раздражающего действия, влияния на иммунную систему, специфической фармакологической (биологической) активности.
ПРИМЕЧАНИЕ: экспертиза препаратов-биосимиляров в соответствии с п. 39-40 приказа, указать препарат-сравнения, использованный на всех этапах сравнительных исследований (от фармацевтической разработки до клинических исследований): название, активное вещество, производитель, страна-производитель, серия, срок годности.
5.
* Анализ документации клинических исследований (фазы клинических исследований, постмаркетинговые исследования, протоколы и отчеты, заключения Этической комиссии). При этом необходимо указать место, дату, спонсора проведения исследования, цель, дизайн, длительность исследования, количество, пол возраст испытуемых, режим дозирования препарата, мониторинг побочных действий в процессе проведения клинических исследований, соответствие отчета протоколу, заключение о соотношении "польза-риск"
ПРИМЕЧАНИЕ: экспертиза препаратов-биосимиляров в соответствии с п. 39-40 приказа, указать препарат-сравнения, использованный на всех этапах сравнительных исследований (от фармацевтической разработки до клинических исследований): название, активное вещество, производитель, страна-производитель, серия, срок годности.
* Разделы заключения для заявок в соответствии с п. 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38 приказа МЗ РК № 736
В соответствии с п. 23. в регистрационном досье представлен
- отчет сравнительных фармакокинетических исследований (исследования биоэквивалентности);
- отчет сравнительных фармакодинамических клинических исследований;
- отчет сравнительных исследований терапевтической эквивалентности;
- отчет сравнительных ин-витро исследований.
Выбрать соответствующий пункт.
Предоставление данных указанных отчетов исследований не требуется для лекарственных средств в соответствии с п. 26.
От заявителя, имеющего документ, подтверждающий соответствие производства надлежащей производственной практики стран-регионов ICH, PIC/S, РК, не требуется предоставление отчетов исследований эквивалентности ин-виво при условии, что:
- лекарственные средства для парентерального применения (например, внутривенно, подкожно или внутримышечно) в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активного вещества, что и оригинальный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с оригинальным препаратом концентрациях; некоторые вспомогательные вещества (в частности буферные растворы, консерванты, антиоксиданты) могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и/или эффективность лекарственного средства (исключение – препараты железа, аминокислот, производные крахмала, желатина, комплексообразующие);
- лекарственные средства для приема внутрь в форме водных растворов, в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активного вещества, что и оригинальный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с оригинальным препаратом концентрациях; необходимо тщательно изучить вспомогательные вещества, о которых известно, что они влияют на прохождение в желудочно-кишечном трактом (далее - ЖКТ), проницаемость в ЖКТ и, таким образом, на абсорбцию и/или стабильность активного вещества в ЖКТ;

1)
бақылауға алынатын заттарға жататыны туралы қорытынды (халықаралық патенттелмеген атауын, саудалық атауын, химиялық атауын, бақылауға алынатын заттарға жататыны туралы құрылымдық формуласын зерттеу нәтижесінде, осы нақты химиялық белгі аясында осындай изомерлер болуы мүмкін жағдайларда (егер ондайлар нақты алып тасталмаса) осы зат II кестедегі есірткілік дәрілер стереоизомері, осындай тұздардың болуы мүмкін барлық жағдайларда, жоғарыда қарастырылғандай, изомерлер тұздарын қоса, II кестеде тізбеленген барлық есірткілік дәрілердің тұзы, мұндай тұздардың болуы мүмкін болғанда II кестедегі және III кестедегі психотропты заттар тұзы болып табылуы тұрғысынан Тізім Кестелеріндегі позициясының көрсетілуімен
2)
теріс пайдаланылуы қауіп дәрежесінің ғылыми негізделген анықталымы: теріс пайдалану қаупі жоғары немесе теріс пайдалану қаупі жоқ немесе мардымсыз; дәрілік заттардағы есірткілердің, психотропты заттар мен прекурсорлардың ең жоғары рұқсат етілетін мөлшерін анықтау;
3)
препаратқа қатысты кейбір бақылау шараларын алып тастауға болатыны туралы қорытынды
2.
Өтініште, талдамалы нормативтік құжатта және қаптама макетінде мәлімделген құраммен салыстырып, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген белсенді және қосымша заттардың сапалық және сандық құрамының сенімділігін талдау
3.
Компоненттерінің фармакологиялық үйлесімділігін бағалау, жаңғыртылған дәрілік зат тіркелген жағдайда түпнұсқалық препарат құрамымен салыстыру жүргізу
ҚР ДСМ № 736 бұйрығының 22, 37, 38, 41, 42, 46-тармақтарына сәйкес өтінімдер үшін қорытынды бөлімдері
4.
* Клиникаға дейінгі: уыттылығын (жедел, созылмалы, LD50, LD100), канцерогенділігін, эмбриоуыттылығын, тератогенділігін, мутагенділігін, жергілікті-тітіркендіретін әсерін, иммундық жүйеге ықпалын, спецификалық фармакологиялық (биологиялық) белсенділігін зерттеулер бойынша құжаттаманы талдау.
ЕСКЕРТПЕ: бұйрықтың 37-38-тармағына сәйкес биосимиляр-препараттардың сараптамасы, салыстыру зерттеулерінің барлық сатыларында пайдаланылған салыстыру –препартын көрсету керек (фармацевтикалық әзірлеуден клиникалық зерттеулерге дейін): атауы, белсенді зат, өндіруші, өндіруші-ел, сериясы, жарамдылық мерзімі.
5.
Клиникалық зерттеулер құжаттамасын талдау (клиникалық зерттеулер фазалары, постмаркетингтік зерттеулер, хаттамалар мен есептер, Этикалық комиссия қорытындылары). Бұл орайда зерттеу жүргізетін орынды, күнді, демеушіні, зерттеудің мақсатын, дизайнын, ұзақтығын, сыналушылардың санын, жынысын, жасын, препаратты дозалау режимін, клиникалық зерттеулер жүргізу үдерісіндегі жағымсыз әсерлер мониторингін, есептің хаттамаға сәйкестігін, "қауіп-пайда" арақатынасы туралы қорытындыны көрсету қажет.
ЕСКЕРТПЕ: бұйрықтың 37-38-тармақтарына сәйкес биосимиляр-препараттардың сараптамасы, салыстыру зерттеулерінің барлық сатыларында пайдаланылған салыстыру –препартын көрсету керек (фармацевтикалық әзірлеуден клиникалық зерттеулерге дейін): атауы, белсенді зат, өндіруші, өндіруші-ел, сериясы, жарамдылық мерзімі.
* ҚР ДСМ № 736 бұйрығының 2324252627, 28, 29, 30, 31, 33, 34, 35, 36 тармақтарына сәйкес өтінімдер үшін қорытынды бөлімдері
Тіркеу деректерінің 23-тармағына сәйкес
салыстырмалы фармакокинетикалық зерттеулер есебі (биобаламалылығын зерттеу);
салыстырмалы фармакодинамикалық клиникалық зерттеулер есебі;
терапевтік баламалылығының салыстырмалы зерттеулер есебі;
ин-витро зерттеулерінің салыстырмалы есебі берілген.
Сәйкес тармақ таңдау.
24-тармаққа сәйкес дәрілік заттар үшін зерттеулер есебінің көрсетілген деректерін беру талап етілмейді
Өндірісінің ICH, PIC/S, ҚР аймақ-елдеріне тиесілі өндірістік практикасына сәйкестігін растайтын құжаты бар өтініш берушіден ин-виво баламалылығының зерттеулерінің есебін беру төмендегі жағдайларда талап етілмейді:
белсенді заттарының сапалық және мөлшерлік құрамы түпнұсқалық препаратпен бірдей болатын, түпнұсқалық препаратпен салыстырарлық концентрациялардағы қосымша заттары бірдей немесе ұқсас болатын сулы ерітінді түрінде парентеральді қолдануға арналған дәрілік заттар (мысалы, көктамыр ішіне, тері астына немесе бұлшықет ішіне); кейбір қосымша заттар (көбіне буферлік ерітінділер, консерванттар, антиоксиданттар), аталған концентрацияларында олар дәрілік заттың (қосылмайтыны – темір препараттары, аминқышқылдары, крахмал туындылары, желатин, кешен түзетіндер ) қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне әсер етпейтіндей дәлелдеудің кез келген тәсілі жағдайында айырмашлығы болуы мүмкін;
белсенді заттарының сапалық және мөлшерлік құрамы түпнұсқалық препаратпен бірдей болатын, түпнұсқалық препаратпен салыстырарлық концентрациялардағы қосымша заттары бірдей немесе ұқсас болатын сулы ерітінді түріндегі ішке қабылдауға арналған дәрілік заттар; қосымша заттарын мұқият зерттеу керек, олар туралы асқазан-ішек жолдарының (одан әрі қарай -АІЖ) өткізіліміне, АІЖ өткізгіштігіне және осынысымен сіңуіне және/немесе АІЖ белсенді заттардың тұрақтылығына әсер ететіні белгілі;

- лекарственные средства в форме порошков для приготовления водных растворов, если раствор отвечает требованиям подпунктов 1 или 2 настоящего пункта;
- лекарственные средства, которые являются газами;
- ушные или глазные лекарственные средства, изготовленные в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и оригинальный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с оригинальным препаратом концентрациях; некоторые вспомогательные вещества (в частности буферные растворы, консерванты, вещества, корректирующие плотность, или загустители) могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и/или эффективность лекарственного средства;
- лекарственные средства местного действия в виде водных растворов, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и оригинальный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с оригинальным препаратом концентрациях;
- лекарственные средства, которые являются водными растворами и предназначены для ингаляций небулайзером или в виде назальных спреев, применяемые с помощью практически одинаковых устройств доставки лекарственного средства и содержащие одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, такие же вспомогательные вещества в сравнимых концентрациях, что и референтный препарат; некоторые вспомогательные вещества могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и/или эффективность лекарственного средства (исключение – препараты, содержащие гормоны, препараты с противообструктивным действием);
- лекарственные средства системного действия в виде водных растворов для ректального или вагинального применения, содержащих одинаковый качественный и количественный состав активных веществ, что и оригинальный препарат, с одинаковыми или подобными вспомогательными веществами в сравниваемых с оригинальным препаратом концентрациях, некоторые вспомогательные вещества могут отличаться при условии доказательства любым способом, что в данных концентрациях они не влияют на безопасность и/или эффективность лекарственного средства.
Провести экспертизу в рамках соответствующего подпункта.
В случае различий в составе вспомогательных веществ заявитель должен доказать, что при их использовании не предполагается влияние на безопасность и/или эффективность лекарственного средства; в случае, когда заявитель не может предоставить такую информацию и не имеет доступа к соответствующим данным, он должен провести соответствующие исследования (фармацевтические или доклинические или клинические) для доказательства отсутствия влияния различных вспомогательных веществ или вспомогательных устройств на безопасность и/или эффективность лекарственного средства.
От заявителя требуется предоставление доказательства эквивалентности ин-виво в случае, когда существует риск того, что возможные различия в биодоступности могут привести к терапевтической неэквивалентности генерика референс-препарату:

егер ерітінді осы тармақтың 1 немесе 2 қосалқы тармақтарының талаптарына жауап берсе сулы ерітінді дайындауға арналған ұнтақ түріндегі дәрілік заттар;
газ түрінде болатын дәрілік заттар;
белсенді заттарының сапалық және мөлшерлік құрамы түпнұсқалық препаратпен бірдей болатын, түпнұсқалық препаратпен салыстырарлық концентрациялардағы қосымша заттары бірдей немесе ұқсас болатын құлақ немесе көзге арналған дәрілік заттар; кейбір қосымша заттар (көбіне буферлік ерітінділер, консерванттар, тығыздығын түзейтін заттар немесе қоюландырғыштар) қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне әсер етпейтіндей дәлелдеудің кез келген тәсілі жағдайында айырмашлығы болуы мүмкін;
белсенді заттарының сапалық және мөлшерлік құрамы түпнұсқалық препаратпен бірдей болатын, түпнұсқалық препаратпен салыстырарлық концентрациялардағы қосымша заттары бірдей немесе ұқсас болатын жергілікті әсер ететін сулы ерітінді түріндегі дәрілік заттар;
құрамында белсенді заттарының сапалық және мөлшерлік құрамы бірдей, референттік препаратпен салыстырарлық концентрациялардағы қосымша заттары бар, кейбір қосымша заттары аталған концентрацияларында олар дәрілік заттың (қосылмайтыны – құрамында гормон бар препараттар, обструкцияға қарсы әсері бар препараттар) қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне әсер етпейтіндей дәлелдеудің кез келген тәсілі жағдайында айырмашылығы болуы мүмкін сулы ерітінді болып табылатын дәрілік заттар және олар небулайзермен немесе мұрынға арналған спрейлер түрінде ингаляцияға арналған, дәрілік затты жеткізуі бірдей құрылғы көмегімен қолданылады;
құрамындағы белсенді заттарының сапалық және мөлшерлік құрамы түпнұсқалық препараттағыдай, түпнұсқалық препаратпен салыстырарлық концентрациялардағы қосымша заттары бірдей немесе ұқсас болатын, кейбір қосымша заттары аталған концентрацияларында олар дәрілік заттың қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне әсер етпейтіндей дәлелдеудің кез келген тәсілі жағдайында айырмашылығы болуы мүмкін ректальді немесе қынаптық қолдануға арналған сулы ерітнді түріндегі жүйелік әсері бар дәрілік заттар
Тиісті тармақша шеңберінде сараптама жүргізу.
Қосымша заттарының құрамында айырмашылығы бар болған жағдайда өтінім беруші оларды пайдаланғанда дәрілік заттың қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне әсері жоқтығы болжанатынын дәлелдеуі тиіс; өтінім беруші бұндай ақпаратты бере алмаған жағдайда және тиісті деректерге қолы жетпесе, әртүрлі қосымша заттар немесе қосымша құрылғылардың дәрілік заттың қауіпсіздігіне және/немесе тиімділігіне әсері жоқтығын дәлелдеу үшін ол тиісті зерттеулер жүргізуі тиіс (фармацевтикалық немесе клиникаға дейінгі клиникалық).
31. Өтінім берушіден биожетімділігінің болжамды айырмашылығы референс-преаратқа генериктің емдік баламасы болмауына алып келуінің қаупі бар болған жағдайда ин-виво баламалылығына дәлел көрсетуі талап етіледі:

1) лекарственные средства системного действия для орального применения с немедленным высвобождением, если к ним применены один или несколько следующих критериев:
- узкий спектр терапевтического действия (предел эффективность/безопасность), крутой наклон кривой доза - ответ;
- документально подтвержденные проблемы по биодоступности или бионеэквивалентности, связанные с активным веществом или ее формами (не имеющих отношения к растворению);
- данные о том, что на биоэквивалентность могут влиять полиморфизм активного вещества, вспомогательные вещества;
2) лекарственные средства системного действия, не предназначенные для орального или парентерального применения (такие, как трансдермальные пластыри, суппозитории, никотиновые жевательные резинки, гели тестостерона и трансдермальные контрацептивы);
3) лекарственные средства системного действия с модифицированным высвобождением;
4) лекарственные средства системного действия с фиксированной комбинацией, в которых как минимум для одного активного вещества требуется проведение исследования ин-виво;
5) лекарственные средства несистемного действия, в частности для орального, назального, офтальмологического, дерматологического, ректального или вагинального применения, без системной абсорбции, которые не является водными растворами; в таком случае эквивалентность доказывают путем проведения, сравнительных клинических исследований терапевтической эквивалентности или фармакодинамических исследований, дерматофармакокинетических исследований и/или исследований ин-витро;
6) для генерика, активное вещество которого представлено другой солью, эфиром или производным активного вещества зарегистрированного препарата, предоставляются отчеты соответствующих доклинических и (или) клинических исследований/исследований биоэквивалентности, доказывающие отсутствие изменений в фармакокинетике, фармакодинамике и (или) токсичности генерика, в случае непредставления таких доказательств, данное вещество рассматривается как новое активное вещество.
Для генериков в твердых лекарственных формах немедленного высвобождения для приема внутрь и концентрация активного вещества которых может быть измерена в биологических жидкостях организма (плазма крови, моча) предоставляются данные исследований биоэквивалентности.
Для генериков в твердых лекарственных формах немедленного высвобождения для приема внутрь, концентрацию активного вещества которых невозможно измерить в биологических жидкостях организма, предоставляются данные сравнительных фармакодинамических клинических исследований или исследований сравнительной терапевтической эквивалентности
Для генериков заявленных по процедуре биовейвер
При экспертизе препаратов-генериков, производимых отечественными производителями на основе полного переноса (трансфера) производственных и технологических процессов, в регистрационном досье должны быть представлены подтверждения того, что условия производства на производственной площадке в Республике Казахстан полностью соответствуют условиям производства площадки вне Казахстана:

1) дереу босап шығатын, ішу арқылы қолдануға арналған жүйелік әсері бар дәрілік заттар, егер оларға төмендегі критерийлердің біреуі немесе бірнешеуі қолданылса:
емдік әсерінің тар ауқымда болуы (тиімділік/қауіпсіздік шегі), доза – жауап қисығының тік көлбеу болуы;
белсенді заттары немесе оның түрлеріне байланысты (еруіне қатысы жоқ) биожетімділігі немесе биобаламасыздығы туралы құжат бойынша расталған мәселелері;
биобаламалылығына белсенді заттардың, қосымша заттардың полиморфизмі әсер етуі мүмкіндігі туралы деректер;
2) оральді немесе парентеральді қолдануға арналмаған (трансдермальді бұласырлар, суппозиторийлер, никотинді шайнайтын сағыздар, тестостерон гелі және трансдермальді контрацептивтер сияқты) жүйелік әсері бар дәрілік заттар;
3) босап шығуы өзгертілген жүйелік әсері бар дәрілік заттар;
4) ең кемі бір белсенді затына ин-виво зерттеулері жүргізілуі талап етілетін бекітілген біріктірілімдегі жүйелік әсері бар дәрілік заттар;
5)әсері жүйелік емес, көбіне оральді, мұрынға арналған, офтальмологиялық, дерматологиялық, ректальдік немесе қынаптық қолдануға арналған, сіңуі жүйесіз, сулы ерітінді емес дәрілік заттар; бұндай жағдайда баламалылығын емдік баламалылығына салыстырмалы клиникалық зерттеулер немесе фармакодинамикалық зерттеулер, дерматофармакокинетикалық зерттеулер және/немесе ин-витро зерттеулер жүргізу жолымен дәлелдейді;
6) белсенді заты басқа тұзбен, эфирмен немесе тіркелген препараттың белсенді затының туындыларымен берілген генерик үшін генериктің фармакокинетикасында, фармакодинамикасында және (немесе) уыттылығында өзгерістер жоқтығын дәлелдейтін тиісті клиникаға дейінгі және (немесе) клиникалық зерттеулер/биобаламалылығына зерттеулердің есебі беріледі, бұндай дәлелдер берілмеген жағдайда берілген зат жаңа белсенді зат ретінде қарастырылады.
Ішке қабылдауға арналған дереу босап шығатын және белсенді затының концентрациясы организмнің биологиялық сұйықтықтарында (қан плазмасында, несепте) өлшенуі мүмкін қатты дәрілік түрдегі генериктер үшін биобаламалылығына зерттеулердің деректері беріледі.
Ішке қабылдауға арналған дереу босап шығатын, белсенді затының концентрациясын организмнің биологиялық сұйықтықтарында өлшеу мүмкін емес қатты дәрілік түрдегі генериктер үшін салыстырмалы фармакодинамикалық клиникалық зерттеулердің немесе салыстырмалы емдік баламалылығы зерттеулерінің деректері беріледі.
Биовейвер рәсімі бойынша өтінім берілген генериктер үшін
Отандық өндірушілер өндіретін генерик-препараттарды сараптауда өндірістік және технологиялық үдерістерді толық ауыстыру (трансфер) негізінде тіркеу деректерінде Қазақстан Республикасындағы өндірістік алаңындағы өндіріс жағдайлары Қазақстаннан тыс өндірістік аумақтағы жағдайларға толығымен сәйкестігінің растығы көрсетілуі тиіс:

1) договор о переносе производственных и технологических процессов с правом пользования всеми документами и регистрационным досье, в том числе и данными исследований биоэквивалентности, клинических исследований между отечественным производителем и зарубежным производителем;
2) результаты и периодичность аудита условий производства на отечественной производственной площадке зарубежным производителем, передающим свои производственные и технологические процессы;
3) валидация производственных процессов на отечественной производственной площадке;
4) подтверждение того, что качество исходного сырья (активной субстанции, вспомогательных веществ и др.), используемого на отечественной площадке не влияет на процесс или готовый продукт;
5) контроль качества препаратов, производимых на отечественной производственной площадке, и препаратов зарубежного производителя осуществляется по одной спецификации (одинаковый профиль примесей, фармакокинетический профиль растворения (для твердых лекарственных форм), и другие ин-витро исследования);
6) отчеты исследований биоэквивалентности, клинических исследований лекарственных средств, произведенных на производственных площадках вне Казахстана;
7) отчет инспекции уполномоченным органом отечественной производственной площадки и производственной площадки зарубежного производителя, подтверждающий условия соблюдения трансфера.
6.
* Анализ данных по эквивалентности ин-виво исследований (протоколы и отчеты, заключения Этической комиссии). При этом необходимо указать место, дату, спонсора проведения исследования, цель, длительность исследования, тест-препарат, референс-препарат, указать лекарственную форму, режим дозирования, путь введения препарата, количество испытуемых, пол, возраст, мониторинг побочных действий, соответствие отчета протоколу, биоаналитические методы исследования, внутренний стандарт, индивидуальные хроматограммы, фармакокинетические кривые, статические данные по фармакокинетическим параметрам (в виде таблиц), заключение о биоэквивалетности. Соответствие исследований биоэквивалентности требованиям Республики Казахстан.
ПРИМЕЧАНИЕ: при предоставлении исследований эквивалентности ин-виво (фармакодинамических или терапевтической эквивалентности): цель, дизайн, длительность исследования, количество, пол возраст испытуемых, режим дозирования препарата, мониторинг побочных действий в процессе проведения клинических исследований, соответствие отчета протоколу, заключение о сопоставимой эффективности и безопасности генерика с референс-препаратом.

1) барлық құжаттармен және тіркеу деректерімен, оның ішінде отандық өндірушілер мен шетелдік өндірушілер арасындағы биобаламалылығын зерттеу, клиникалық зерттеу деректерімен пайдалану құқығы бар, өндірістік және технологиялық үдерістерді толық ауыстыру туралы шарт;
2) өзінің өндірістік және технологиялық үдерістерін беруші шетелдік өндірушілердің отандық өндірістік аумақтағы өндіріс жағдайына жүргізген аудитінің нәтижелері мен оның мерзімділігі;
3) отандық өндіріс аумағындағы өндірістік үдерістердің валидациясы;
4) отандық аумақтағы пайдаланылатын бастапқы шикізат сапасының (белсенді субстанциялардың, қосымша заттардың және басқаларының) үдеріске немесе дайын өнімге әсер етпейтінін растау;
5) отандық өндіріс аумағында өндірілетін препараттардың және шетелдік өндірушінің препараттарының сапасын бақылау бір спецификациямен жүзеге асырылады
(бірдей қоспа бейіні, ерітудің фармакокинетикалық бірдей бейіні (қатты дәрілік түр үшін), және басқа да ин-витро зерттеулер);
6) Қазақстаннан тыс өндірістік аумақтағы өндірілетін дәрілік заттардың биобаламалылығы зерттеулерінің, клиникалық зерттеулерінің есебі;
7) отандық өндіріс аумағының және шетелдік өндірушінің өндіріс аумағының өкілетті органдарының инспекциясының трансферді сақтау шартын растайтын есебі.
6.
*Биобаламалылығына қатысты деректерді талдау (хаттамалар және есептер, Этикалық комиссия қорытындылары) Бұл орайда зерттеу жүргізетін орынды, күнді, демеушіні, зерттеудің мақсатын, ұзақтығын, тест-препаратты, референс-препаратты көрсету, дәрілік түрді, дозалау режимін, препаратты енгізу жолын, сыналушылардың санын, жынысын, жасын, жағымсыз әсерлер мониторингін, есептің хаттамаға сәйкестігін, биоталдамалық зерттеу әдістерін, ішкі стандартты, жеке хроматограммасын, фармакокинетикалық қисықтарды, фармакокинетикалық параметрлері бойынша статистикалық деректерді (кестелер түрінде), биобаламалылығы жөніндегі қорытындыны көрсету қажет. Биобаламалылық зерттеулерінің Қазақстан Республикасының талаптарына сәйкестігі
ЕСКЕРТПЕ: ин-виво баламалылығы зерттеулерін көрсеткенде (фармакодинамикалық немесе емдік баламалылығын): мақсаты, дизайн, зерттеу ұзақтығы, мөлшері, сыналатындардың жынысы, жасы, препаратты дозалау режимі, клиникалық зерттеулер жүргізу үдерісіндегі жағымсыз әсерлер мониторингі, есептің хаттамаға сәйкестігі, генериктің референс-препаратпен салыстырмалы тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы қорытынды

7. * Разделы заключения для заявок в соответствии с п. 43, 45, 46, 47 приказа МЗ РК № 736
Для экспертизы лекарственных препаратов природного происхождения предоставляются результаты соответствующих фармакологических, токсикологических и клинических исследований. Материалы и документы по доклиническим (неклиническим) и (или) клиническим исследованиям должны включать:
1) материалы доклинических (неклинических) исследований специфической активности;
2) материалы исследования острой и хронической токсичности;
3) данные о местно-раздражающем действии;
4) данные об аллергизирующих свойствах;
5) опыт клинического применения в стране-производителе или других странах.
При этом материалы относительно качественных аспектов лекарственного препарата предоставляются в полном объеме.
Для сборов лекарственного растительного сырья, фито-чаев предоставляется обзор научной литературы по лекарственным растениям, входящих в их состав.
Для экспертизы лекарственных средств, содержащих витамины и (или) представляющих собой комплекс витаминов и (или) витаминов и минералов, заявитель представляет один из нижеследующих документов и материалов:
1) библиографический обзор данных по безопасности лекарственных средств, вместе с отчетом эксперта, включая информацию об эксперте;
2) научные публикации на заявляемый препарат;
3) данные исследований острой и (или) хронической токсичности.
Для экспертизы гомеопатических препаратов заявитель представляет документы и материалы, включающие следующую информацию по Модулям 4 и 5 или частям 3 и 4 Списка:
1) для препаратов, имеющих многолетний опыт применения: обзор данных научной литературы об эффективности и безопасности гомеопатического препарата в заявляемой области применения;
2) для новых гомеопатических препаратов, не упоминаемых в фармакопеях и монографиях: данные токсикологических исследований, обоснование подбора различных потенций, данные клинического опыта применения;
3) инструкцию по медицинскому применению с указанием, что лекарственное средство является гомеопатическим препаратом.
Для лекарственных средств, активное вещество которых хорошо изучено в медицинском применении с подтвержденной эффективностью и приемлемым уровнем безопасности, применяются следующие специальные требования к материалам регистрационного досье.
Для подтверждения хорошо изученного медицинского применения должны быть представлены следующие данные:
1) факторы, которые необходимо учитывать при определении хорошо изученного медицинского применения компонентов лекарственных средств:
- время, в течение которого используется активное вещество в медицинской практике;
- количественные аспекты использования активного вещества;
- степень научного интереса и актуальности в использовании активного вещества в последние 5 лет до подачи заявления (со ссылкой на опубликованные научные источники);
- последовательность научных оценок.
Для определения хорошо изученного применения различных активных веществ может понадобиться оценка за различные периоды времени. Период времени, необходимый для определения хорошо изученного медицинского применения активного вещества, должен быть не менее 20 лет с даты первого систематического и документированного использования этого активного вещества как лекарственного средства;

7. * ҚР ДСМ № 736 бұйрығының 41, 42, 44, 45 тармақтарына сәйкес өтінімдер үшін қорытынды бөлімдері
Шығу тегі табиғи дәрілік препараттарды сараптау үшін тиісті фармакологиялық, токсикологиялық және клиникалық зерттеулердің нәтижелері беріледі. Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және (немесе) клиникалық зерттеулер бойынша материалдар мен құжаттарда төмендегілер болуы тиіс:
1) спецификалық белсенділігінің клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулерінің материалдары;
2) жедел және созылмалы уыттылығын зерттеудің материалдары;
3) жергілікті–тітіркендіретін әсері туралы деректер;
4) аллергиялайтын қасиеттері туралы деректер;
5) өндіруші-елдердегі немесе басқа елдердегі клиникалық қолдану тәжірибесі.
Бұл арада дәрілік препараттың сапалық аспектілеріне қатысты материалдар толық көлемде беріледі.
Өсімдік текті дәрілік шикізатты, фито-шайды жинау үшін олардың құрамына кіретін дәрілік өсімдіктер бойынша ғылыми әдебиетке шолу беріледі
Құрамында витаминдер және (немесе) витаминдер кешені және (немесе) витаминдер мен минералдар болып табылатын дәрілік заттарды сараптау үшін өтінім беруші төменде келтірілген құжаттар мен материалдардың бірін көрсетуі тиіс:
1) эксперт туралы ақпаратты қоса, сарапшы есебімен бірге дәрілік заттардың қауіпсіздігі бойынша деректерге библиографиялық шолу;
2) өтінім берілген препараттың ғылыми жарияланымдары;
3) жедел және (немесе) созылмалы уыттылық зерттеулерінің деректері.
Гомеопатиялық препараттарды сараптау үшін өтінім беруші Тізімнің 4 және 5 модульдеріне немесе 3 және 4 бөліктері бойынша ақпараттарға қоса төмендегі құжаттар мен материалдарды береді:
1) көп жылдық қолданылу тәжірибесі бар препараттар үшін: гомеопатиялық препараттың өтінім берілген қолдану аумағындағы тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы ғылыми әдебиеттердің деректеріне шолу;
2) фармакопеясы мен монографиясында аталмайтын жаңа гомеопатиялық препараттар үшін: токсикологиялық зерттеулерінің деректері, әртүрлі потенцияларды таңдаудың негізі, клиникалық қолдану тәжірибесінің деректері;
3) дәрілік заттың гомеопатиялық препарат болып табылатындығы туралы көрсетілімі бар медицинада қолданылуы бойынша нұсқаулық.
45. Белсенді заттары расталған тиімділігі мен қолдануға келетін қауіпсіздік деңгейі медицинада қолдануда жақсы зерттелген дәрілік заттар үшін тіркеу деректерінің материалдарына төмендегі арнайы талаптар қойылады.
Медицинада қолданылуының жақсы зерттелгендігін растау үшін төмендегі деректер берілуі тиіс:
1) дәрілік заттардың компоненттерінің медицинада қолданылуының жақсы зерттелгендігін анықтауда ескерілуі тиіс факторлар:
- Активті заттың медициналық практикада пайдаланылатын уақыты
-белсенді заттарды пайдаланудың мөлшерлік аспектілері;
- белсенді заттарды пайдаланудың өтінім бергенге дейінгі соңғы 5 жылдағы ғылыми мүдделілік пен актуальділігінің дәрежесі (жарияланған ғылыми дереккөздерге сілтемемен);
-ғылыми бағалаудың бірізділігі.
Әртүрлі белсенді заттардың жақсы зерттелген қолданылуын анықтау үшін әртүрлі уақыт кезеңіне арналған бағалау қажет болуы мүмкін. Белсенді заттардың жақсы зерттелген медицинада қолданылуын анықтау үшін қажетті уақыт бұл Активті затты дәрілік зат ретінде пайдаланудың Бастапқы жүйелік және құжаттанған күнінен бастап 15 жылдан аз болмауы тиіс;

2) материалы регистрационного досье, предоставленные заявителем, должны включать все аспекты оценки безопасности и эффективности, содержать или давать ссылку на обзор соответствующей литературы с учетом пред и послерегистрационных исследований и опубликованной научной литературы относительно результатов эпидемиологических исследований и особенно сравнительных эпидемиологических исследований, всю документацию, как положительную, так и отрицательную. "Библиографическая ссылка" на другие источники доказательств (послерегистрационные исследования, эпидемиологические исследования и т.п.), кроме данных, касающихся методов контроля и испытаний, может быть доказательством безопасности и эффективности лекарственного средства при условии, что в материалах регистрационного досье четко объяснено и обосновано использование этих источников информации;
3) необходимо обосновать, почему может считаться доказанным приемлемый уровень безопасности и/или эффективности, несмотря на отсутствие некоторых исследований;
4) в доклинических и/или клинических обзорах необходимо объяснить значимость любых представленных данных, касающихся уже зарегистрированного лекарственного средства, отличного от того, который предлагается к перерегистрации. Необходимо предоставить обоснование по поводу того, можно ли заявленное ЛС считать подобным уже зарегистрированному лекарственному средству, несмотря на существующие разногласия;
5) послерегистрационный опыт использования может содержать информацию о использовании других лекарственных средств, содержащих те же компоненты;

2) өтінім берушінің берген тіркеу деректерінің материалдарында қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалаудың барлық аспектілері болуы тиіс, тіркеудің алдындағы және тіркеуден кейінгі зерттеулерді ескере отырып, эпидемиологиялық зерттеулер нәтижелеріне және әсіресе салыстырмалы эпидемиологиялық зерттеулерге, оңына да, сондай-ақ терісіне де, барлық құжаттарға қатысты жарияланған ғылыми әдебиеттерді, тиісті әдебиеттерді шолуға сілтемесі болуы тиіс немесе сілтеме беруі керек. Бақылау әдістеріне және сынақтарына қатысты деректерден басқа дәлелдің басқа дереккөздеріне (тіркеуден кейінгі зерттеулер, эпидемиологиялық зерттеулер және с.с.) "Библиографиялық сілтеме" тіркеу деректерінің материалдарында ақпараттың бұл дереккөздерін пайдалану анық түсіндіріліп және негізделген жағдайда дәрілік заттардың қауіпсіздігі мен тиімділігіне айғақ болуы мүмкін;
3) кейбір зерттеулердің болмауына қарамастан, қауіпсіздік және/немесе тиімділігінің қолдануға болатын деңгейі неге дәлелденген деп есептелуі мүмкіндігін негіздеу керек;
4) клиникаға дейінгі және/немесе клиникалық шолуларда қайта тіркеуге ұсынылып отырғаннан айырмашылығы бар тіркеліп қойған дәрілерге қатысты кез келген берілген деректердің маңызын түсіндіру керек. Келіспеушіліктеріне қарамастан, өтінім берілген ДЗ тіркеліп қойған дәрілік затқа ұқсас деп санау мүмкіндігіне негіздеме көрсетілуі керек;
5) пайдаланудың тіркеуден кейінгі тәжірибесінде құрамында дәл сондай компоненттер бар басқа дәрілік заттар пайдалану туралы ақпарат болуы мүмкін;

6) периодический обновляемый отчет по безопасности лекарственного препарата за последние 5 лет до подачи заявления и подтверждение интенсивного применения его в стране-производителе за последние 5 лет до подачи заявления (для иностранных производителей).
8.
Оценка источника происхождения (кровь, органы и ткани человека и животных) и специфической активности для иммунобиологических препаратов
9.
* Оценка безопасности и эффективности лекарственного средства по результатам клинических исследований в отношении заявленных возрастных групп больных, обоснованности выбора показаний к применению, противопоказаний, предостережений при применении препарата, профиля побочных действий.
10.
Заполняется только при подаче на заявления государственную перерегистрацию лекарственного препарата.
Оценка безопасности и эффективности лекарственного средства на основе данных периодически обновляемых отчетов о безопасности - анализ профиля безопасности, внесении новых побочных действий, противопоказаний в краткую характеристику лекарственного препарата и инструкцию по медицинскому применению или отказе в перерегистрации препарата, изменения в регистрационном статусе препарата в других странах, обновленные данные о мерах, принятых регуляторным органом или производителем по соображениям безопасности, изменения в информации по безопасности препарата, объем продаж, количество пациентов, получивших препарат за отчетный период, изучение описания индивидуальных случаев и перечня побочных действий и сводных таблиц, индивидуальных случаев проявления побочных действий выявленных держателем регистрационного удостоверения, характер и количество серьезных побочных действий и ранее не зарегистрированных компанией. Общая оценка безопасности на основе данных периодически обновляемых отчетов о безопасности и заключение о сохранении или изменении профиля безопасности, внесении новых побочных действий, противопоказаний в инструкцию по медицинскому применению или отказе в перерегистрации препарата.
ПРИМЕЧАНИЕ: проведение экспертизы препаратов-биосимиляров в соответствии с п. 41 приказа:
На экспертизу при государственной перерегистрации биологического лекарственного средства, в том числе биосимиляра, предоставляются Модули 1-3 формата ОТД, из Модуля 5 формата ОТД:

6) өтінім бергенге дейінгі соңғы 5 жылдағы дәрілік препараттың қауіпсіздігі бойынша мерзімдік жаңарып отыратын есеп және өтінім бергенге дейінгі соңғы 5 жылдағы оның өндіруші-елдегі қарқынды қолданылуына дәлел (шетелдік өндірушілер үшін).
8.
Шығу тегін (адам мен жануар қаны, ағзалары мен тіндері) және иммунобиологиялық препараттардың спецификалық белсенділігін бағалау
9
* Мәлімделген науқастардың жас топтарына қатысты клиникалық зерттеулер нәтижелері бойынша дәрілік зат қауіпсіздігі мен тиімділігін, қолданылу көрсетілімдерін таңдау негізділігін, қарсы көрсетілімдерін, препаратты қолдану кезіндегі сақтандыруларды, жағымсыз әсерлер бейінін бағалау.
10
Дәрілік препаратты мемлекеттік қайта тіркеуге өтінім бергенде ғана толтырылады.
Қауіпсіздігі туралы мерзімді жаңартылатын есептердегі - қауіпсіздік бейінінің талдауы, жаңа жағымсыз әсерлерін, қолдануға болмайтын жағдайларын дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасына және медицинада қолданылуы туралы нұсқаулықтарға енгізу немесе препаратты қайта тіркеуден бас тарту, басқа елдердегі препаратты тіркеудің статусы өзгеруі, қауіпсіздік түсінігі бойынша реттегіш органдар немесе өндірушілер қабылдаған шаралар туралы жаңартылған деректер, препараттың қауіпсіздігі бойынша ақпараттағы өзгерістер, сату көлемі, есеп беру кезеңіндегі препарат қабылдаған емделушілер саны, жағымсыз әсерлердің тізімі және жеке дара жағдайлардың сипаттамасын және құрама кестелерді, әсерін тіркеу куәлігінің ұстаушысы анықтаған жағымсыз әсерлердің жеке дара біліну жағдайларын, бұрын компания тіркемеген күрделі жағымсыз әсерлердің сипаты мен мөлшерін зерттеу - деректері негізінде дәрілік заттардың қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалау. Қауіпсіздігі туралы мерзімді жаңартылатын есептердегі деректер негізінде қауіпсіздігін жалпы бағалау және қауіпсіздік бейінін сақтау немесе өзгерту туралы және медицинада қолданылуы туралы нұсқаулықтарға жаңа жағымсыз әсерлерін, қолдануға болмайтын жағдайларын енгізу немесе препаратты қайта тіркеуден бас тарту туралы қорытынды.
ЕСКЕРТПЕ: бұйрықтың 39-тармағына сәйкес биосимиляр-препараттарға сараптама жүргізу:
37. Биологиялық дәрілік заттарды, оның ішінде биосимилярды мемлекеттік қайта тіркеу сараптамасына ОТД форматындағы 5 модульден ОТД форматындағы 1-3 модуль көрсетіледі:

1) периодически обновляемый отчет по безопасности или периодически отчет;
2) результаты мониторинга Плана управления рисками и минимизации риска, иммуногенности, при применении биологического лекарственного средства, в том числе в РК, полученных в результате:
3) пострегистрационных наблюдательных исследований безопасности и эффективности ЛС (методом активного мониторинга, методом случай – контроль или когортных ретроспективных и/или проспективных исследований);

1) қауіпсіздігі туралы мерзімді жаңартылатын есептер немесе мерзімді есеп;
2) Төмендегілердің нәтижесінде, оның ішінде ҚР алынған биологиялық дәрілік заттарды қолданғандағы қауіптерді және қауіпті өте азайту, иммуногенділігін басқару жоспары мониторингінің нәтижелері:
3) ДЗ қауіпсіздігі мен тиімділігін тіркеуден кейінгі бақылау зерттеулері (белсенді мониторинг әдісімен, иликогорттық ретроспективтік және/немесе проспектілі зерттеулердің жағдай-бақылау әдісімен);

4) анализа Регистров пациентов, получающих лечение определенным биологическим ЛС;
5) постмаркетинговых клинических исследований;
6) проведения обучающих мероприятий по повышению информированности врачей, фармацевтов и пациентов с целью снижения рисков, связанных с применением биологического лекарственного средства в РК.
11.
Оценка безопасности и эффективности лекарственного средства с учетом соотношения "польза-риск" - противопоказания, предупреждения и предостережения при применении препарата. Требуется обратить особое внимание на детский возраст, беременных и кормящих женщин, пожилой возраст, пациентов с почечной и печеночной недостаточностью
12.
Экспертиза инструкции по медицинскому применению проводится в сравнении с краткой характеристикой лекарственного препарата. Делается заключение о соответствии или несоответствии показаний к применению, побочных действий, противопоказаний, особых указаний, лекарственных взаимодействий, передозировки, указанных в инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, краткой характеристике лекарственного препарата
13.
Заключение о наличии или отсутствии в названии лекарственного средства:
1) графических сходств с ранее зарегистрированными лекарственными препаратами и слов с неблагозвучными выражениями;
2) способности ввести в заблуждение относительно истинного состава и действия препарата;

4) белгілі бір биологиялық ДЗ ем қабылдайтын емделушілердің Регистрінің талдауы;
5) постмаркетингтік клиникалық зерттеулер;
6) ҚР биологиялық дәрілік заттарды қолдануға байланысты қауіпті төмендету мақсатымен дәрігер, фармацевтерді және емделушілердің хабардар болуын жоғарылату бойынша оқыту шараларын жүргізу.
16.
"Қауіп-пайда" арақатынасын – препаратты қолдану кезіндегі қолдануға болмайтын жағдайларды, ескертулер және сақтандыруларды есепке алумен дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалау. Балаларға, жүкті және бала емізетін әйелдерге, егде жасқа, бүйрек және бауыр жеткіліксіздігі бар емделушілерге ерекше назар аудару талап етіледі.
9.
Медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық сараптамасы дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасымен салыстырылып жүргізіледі. Дәрілік заттың медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген қолданылу көрсетілімдерінің сәйкестігі немесе сәйкессіздігі, жағымсыз әсерлері, қарсы көрсетілімдері, айрықша нұсқаулары, дәрілермен өзара әрекеттесулері, артық дозалануы, дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы туралы қорытынды жасалады
10.
Дәрілік заттың атауында бары немесе жоқтығы туралы қорытынды:
1) бұрын тіркелген дәрілік препараттармен және жағымсыз сөздердің графикалық ұқсастықтары;
2) препараттың нағыз құрамы мен әсеріне қатысты шатасуларға алып баруға қабілеттілік;

3) сходства МНН и/или сходные с ними названия для лекарственного средства другого химического состава или действия.
14.
Оценка правильности присвоения кода Анатомо-терапевтическо-химической (АТХ) классификации, соответствия фармакотерапевтической группы коду АТХ классификации, фармакологическому действию, показаниям к применению. В случае не правильно заявленных АТХ кода и фармакотерапевтической группы, требуется указать рекомендуемые экспертом
15.
Проверка адекватности заявленных доз и режима дозирования согласно фармакокинетическим параметрам (периода полувыведения, степени связывания с белками плазмы крови, влияние на активность печеночных ферментов, время сохранения бактериостатической/бактерицидной концентрации в случае антибактериальных препаратов). Требуется обратить особое внимание на дозы, рекомендуемые детям, пожилым, больным с нарушениями функции почек и печени
16.
Проверка соответствия заявленного срока хранения, указанного в заявлении, в краткой характеристике лекарственного препарата, инструкции по медицинскому применению, макетах упаковки со сроком хранения, указанным в нормативном документе
17.
Соответствие представленной инструкции по медицинскому применению действующему законодательству Республики Казахстан

3) Химиялық құрамы немесе әсері басқа дәрілік заттар үшін ХПА атауының ұқсастығы және/немесе соған ұқсас аталуы.
11.
Анатомиялық-терапиялық-химиялық (АТХ) жіктемесіне кодтың дұрыс берілуін, фармакотерапиялық тобының АТХ жіктемесінің кодына, фармакологиялық әсеріне, қолданылу көрсетілімдеріне сәйкестігін бағалау. АТХ коды мен фармакотерапиялық тобы дұрыс мәлімделмеген жағдайда сарапшы ұсынымын көрсету талап етіледі
12.
Мәлімделген дозалардың дұрыстығын және фармакокинетикалық параметрлеріне сай (жартылай шығарылу кезеңі, қан плазмасы ақуыздарымен байланысу дәрежесі, бауыр ферменттерінің белсенділігіне ықпалы, бактерияға қарсы препараттар жағдайында бактериостатикалық/бактерицидтік концентрациясының сақталу уақыты) дозалау режимін тексеру. Балаларға, егде жастағыларға, бүйрек және бауыр функциясы бұзылған науқастарға ұсынылатын дозаларға ерекше назар аудару талап етіледі.
13.
Өтініште, дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасында, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта, қаптама макеттерінде көрсетілген мәлімделген сақтау мерзімінің нормативтік құжатта көрсетілген сақтау мерзімімен сәйкестігін тексеру
14.
Медицинада қолданылуы жөнінде ұсынылған нұсқаулықтың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігі

6. Детальное описание системы фармаконадзора и управления рисками
1.
Краткая характеристика системы фармаконадзора держателя регистрационного удостоверения должна включать следующие элементы:
- доказательство того, что держатель регистрационного удостоверения имеет в своем распоряжении ответственное лицо за глобальный фармаконадзор;
- контактные данные ответственного лица за глобальный фармаконадзор;
- декларация, подписанная держателем регистрационного удостоверения о том, что он имеет систему фармаконадзора для выполнения задач и обязанностей по пострегистрационному контролю безопасности лекарственных средств;
- ссылка на место (адрес), где хранится мастер-файл системы фармаконадзора.
2.
Ответственное лицо за локальный фармаконадзор в РК:
- документ, подтверждающий назначение ответственного лица за фармаконадзор в РК;
- контактные данные ответственного лица за фармаконадзор в РК.
3.
План управления рисками при медицинском применении лекарственного средства, заявленного на регистрацию/перерегистрацию или внесение изменений (для оригинальных препаратов, биосимиляров, вакцин, препаратов крови, генерическим препаратам требующего особого контроля)
7. Рекомендации:
1.
рекомендовать лекарственный препарат к государственной регистрации, перерегистрации (с указанием срока регистрации, перерегистрации лекарственного средства, необходимости согласования инструкции по медицинскому применению, макета упаковки) с указанием одобренных показаний к применению, противопоказаний, особых указаний и лекарственных взаимодействий;
Направить план управления рисками при медицинском применении лекарственного средства в пострегистарционный период в уполномоченный орган для утверждения.
2.
рассмотреть документы повторно после предоставления дополнительных материалов по запросу эксперта (с обоснованием необходимости представления дополнительных материалов, подтверждающих безопасность и эффективность лекарственного средства или проведения дополнительных доклинических или клинических испытаний)
3.
не рекомендовать лекарственный препарат к государственной регистрации, перерегистрации (с обоснованием в отказе):
Отрицательное заключение безопасности, эффективности лекарственного средства при проведении экспертизы выдается в случаях, в соответствии с п. 88 приказа:
- непредставления полного комплекта регистрационного досье после выдачи замечаний заявителю в процессе проведения экспертизы в сроки, установленные настоящим приказом;
- представления заявителем недостоверных сведений;
- более низкой безопасности и эффективности лекарственного средства по сравнению с ранее зарегистрированными аналогами;
- более низких показателей качества и безопасности, регламентированных Государственной Фармакопеей Республики Казахстан, или фармакопеями, признанными действующими на территории Республики Казахстан, или в сравнении с ранее зарегистрированными аналогами;
- наличия в составе лекарственного средства веществ и материалов, запрещенных к применению в Республике Казахстан;
- получения отрицательных результатов одного из этапов экспертизы;
- отказа заявителя от организации посещения предприятия (производственной площадки) с целью оценки условий производства в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Необходимо подробно описать обоснование отрицательного заключения и выбрать соответствующий подпункт.
ПРИМЕЧАНИЕ: отмеченные * разделы заключения не заполняются при перерегистрации
Дата поступления документов эксперту
Дата завершения экспертизы документов
Все данные, приведенные в экспертном заключении, достоверны и
соответствуют современным требованиям, что подтверждаю личной подписью.
Фамилия, имя, отчество, эксперта _______________
Подпись __________________________
Дата
Приложение 11
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Заключение
о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства,
заявленного на государственную регистрацию, перерегистрацию
в Республике Казахстан

6. Фармакологиялық бақылау және қауіпті басқару жүйесінің егжей-тегжейлі сипаттамасы
1
Тіркеу куәлігі ұстаушысының фармакологиялық бақылау жүйесінің қысқаша сипаттамасында төмендегі элементтер болуы тиіс:
- тіркеу куәлігі ұстаушысының өз иелігінде ірі фармакологиялық бақылауға жауапты тұлғасы болуына дәлел;
- ірі фармакологиялық бақылауға жауапты тұлғаның қосылу деректері;
- дәрілік заттардың қауіпсіздігін тіркеуден кейінгі бақылаудың мақсаттары мен міндеттерін орындауға арналған фармакологиялық бақылау жүйесінің бары туралы тіркеу куәлігі ұстаушысының қолы қойылған декларациясы;
- фармакологиялық бақылау жүйесінің мастер-файлының сақталу орнына (мекенжайына) сілтеме.
2.
ҚР орналасқан фармакологиялық бақылау жүйесінің жауапты тұлғасы:
- ҚР орналасқан фармакологиялық бақылау жүйесінің жауапты тұлғасының тағайындалғанын растайтын құжат;
- ҚР фармакологиялық бақылауға жауапты тұлғаның қосылу деректері.
3.
Тіркеуге/қайта тіркеуге немесе өзгерістер енгізуге өтінім берілген (ерекше бақылауды талап ететін түпнұсқалық препараттар, биосимилярлар, вакциналар, қан препараттары, генерик препараттар үшін) дәрілік заттарды медициналық қолдануда қауіпті басқару жоспары
7. Ұсынымдар:
1.
мақұлданған қолданылу көрсетілімдерінің, қолдануға болмайтын жағдайларының, айрықша нұсқауларының және дәрілермен өзара әрекеттесулерінің көрсетілуімен дәрілік препаратты мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсыну (дәрілік заттың тіркелген, қайта тіркелген мерзімінің, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықты, қаптама макетін келісу қажеттілігінің көрсетілуімен);
Тіркеуден кейінгі кезеңде дәрілік заттарды медицинада қолданудың қаупін басқару жоспарын бекіту үшін өкілетті органға жіберу керек.
2.
сарапшының сұратуы бойынша қосымша материалдар ұсынылғаннан кейін құжаттарды қайта қарау (дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігін растайтын қосымша материалдар ұсыну немесе қосымша клиникаға дейінгі немесе клиникалық сынақтар өткізу қажеттілігін негіздеумен)
3.
дәрілік препаратты мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынбау (бас тарту негіздемесімен):
Сараптама жүргізгенде дәрілік заттардың қауіпсіздігі, тиімділігіне теріс қорытынды бұйрықтың 88-тармағына сәйкес жағдайларда беріледі:
Сараптама жүргізу үдерісінде осы бұйрықта анықталған мерзімде өтініш берушіге ескертулерді бергеннен кейін тіркеу деректерінің толық жиынтығын бермеу;
өтініш берушінің сенімсіз мәліметтер ұсынуы;
дәрілік заттардың бұрын тіркелген аналогтарымен салыстырғандағы қауіпсіздігі мен тиімділігінің төмендеу болуы;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Фармакопеясы немесе Қазақстан Республикасының аумағында әрекетті деп танылған фармакопеялар регламенттеген немесе бұрын тіркелген аналогтарымен салыстырғандағы сапа мен қауіпсіздіктің төмендеу көрсеткіштері;
дәрілік заттардың құрамында Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған заттар мен материалдардың болуы;
сараптама сатыларының бірінен теріс нәтиже алынуы;
Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес өндіріс жағдайларын бағалау мақсатында өтінім берушінің кәсіпорынға (өндіріс аумағына) баруды ұйымдастырудан бас тартуы
Теріс қорытындының негіздемесін түсіндіріп сипаттау және тиісті қосалқы тарауды таңдау керек.
ЕСКЕРТПЕ: қайта тіркеуде қорытындының белгіленген* бөлімдері толтырылмайды
Сарапшыға құжаттардың келіп түскен күні
Құжаттар сараптамасының аяқталған күні
Сарапшы қорытындысында келтірілген барлық деректердің сенімді және қазіргі заман талаптарына сәйкес екенін жеке қолымды қоюмен растаймын.
Сарапшының Т.А.Ә._______________ Қолы__________________________
Күні
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге
өтініш берілген дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі мен
сапасы туралы қорытынды

Предложенная вкусовая добавка должна быть в соответствии с Директивой 88/388/ЕЕC
Какое-либо корректирование состава для сохранения общей массы должно относиться к вспомогательному веществу. Спецификации готового лекарственного средства изменились только относительно вида/запаха/вкуса
Обновленная часть досье I А включающие предлагаемое изменение:
Обновленная часть досье Модуль I включающие предлагаемое изменение:
I. B. Краткая характеристика лекарственного препарата (SPC), маркировка, инструкция по медицинскому применению: I.В.3 - I.В.5
1.3 Краткая характеристика лекарственного препарата, маркировка и инструкция по медицинскому применению: 1.3.2-1.3.4
Обновленная часть досье II:
Обновленная часть досье Модуль 3:
II А. Состав: II А.1 - II А.3 (II А.2)
3.1 Содержание
3.2 Основные данные:
3.2.Р Лекарственный препарат:
3.2.Р.1-3.2.Р.2
II В. Сведения о производстве: II В.1 - II В.4
3.2 Основные данные:
3.2.Р.3 Производство:
3.2.Р.3.1-3.2.Р.3.5
II С. Методы контроля исходных материалов: Вспомогательные вещества II С.2. Обновленные разделы части II С должны содержать подробное описание качественного состава вкусовой добавки, демонстрировать устойчивость состава (например, данными трех партий GLC) и любые новые характеристики вкусовой добавки. В случае, если данные по вкусовой добавке подаются непосредственно поставщиком вкусовой добавки, эти данные соответствующий орган должен иметь до начала процедуры;
3.2 Основные данные:
3.2.Р.4 Контроль вспомогательных веществ:
3.2.Р.4.1-3.2.Р.4.6 Обновленные разделы части 3.2.Р.4 должны содержать подробное описание качественного состава вкусовой добавки, демонстрировать устойчивость состава (например, данными трех партий GLC) и любые новые характеристики вкусовой добавки. В случае, если данные по вкусовой добавке подаются непосредственно поставщиком вкусовой добавки, эти данные соответствующий орган должен иметь до начала процедуры;
II.Е.I Ведомость изменений к утвержденному нормативному документу по контролю качества и безопасности ЛС
3.2.Р.5.2 Ведомость изменений к утвержденному нормативному документу по контролю качества и безопасности ЛС
метод идентификации для новой вкусовой добавки (в случае необходимости);
метод идентификации для новой вкусовой добавки (в случае необходимости);
обоснование изменений/выбора вкусовой добавки. должно быть приведено на основании результатов контроля соответствующих фармацевтических показателей (включая показатели стабильности и антимикробных консервантов, при необходимости);
обоснование изменений/выбора вкусовой добавки. должно быть приведено на основании результатов контроля соответствующих фармацевтических показателей (включая показатели стабильности и антимикробных консервантов, при необходимости);
сравнительные данные по профилю растворения как минимум одной (двух) пилотной/производственной партии готовой продукции в новом и старом составе для твердых лекарственных форм;
сравнительные данные по профилю растворения как минимум одной (двух) пилотной/производственной партии готовой продукции в новом и старом составе для твердых лекарственных форм;
результаты исследований по биодоступности (биоэквивалентности), если она может быть другой при таких изменениях, или обоснование отсутствия в заявке новых данных по биоэквивалентности;
результаты исследований по биодоступности (биоэквивалентности), если она может быть другой при таких изменениях, или обоснование отсутствия в заявке новых данных по биоэквивалентности;
имя поставщика и дата подачи данных о вкусовой добавке должны быть указаны в приложении заявления;
имя поставщика и дата подачи данных о вкусовой добавке должны быть указаны в приложении заявления;
декларация о том, что характеристики лекарственного средства на момент выпуска и конца хранения не изменены (за исключением вкусовой добавки);
декларация о том, что характеристики лекарственного средства на момент выпуска и конца хранения не изменены (за исключением вкусовой добавки);
сертификат качества для одной серии нового лекарственного средства;
сертификат качества для одной серии нового лекарственного средства;
Образцы для проведения трехкратного анализа в случае необходимости
Образцы для проведения трехкратного анализа в случае необходимости
обязательство, что соответствующие исследования стабильности были начаты в соответствии с общепринятыми правилами испытания стабильности, что данные исследовании стабильности имеются у заявителя как минимум за 3 месяца (как минимум две пилотные или производственные партии с указанием номеров партий), и что соответствующие исследования стабильности будут закончены;
обязательство, что соответствующие исследования стабильности были начаты в соответствии с общепринятыми правилами испытания стабильности, что данные исследовании стабильности имеются у заявителя как минимум за 3 месяца (как минимум две пилотные или производственные партии с указанием номеров партий), и что соответствующие исследования стабильности будут закончены;
Должны быть указаны номера серий, использованные в исследованиях стабильности
Должны быть указаны номера серий, использованные в исследованиях стабильности
в случае внешних изменений с нормативным документом по контролю качества и безопасности ЛС должны быть представлены данные (с предлагаемыми действиями);
в случае внешних изменений с нормативным документом по контролю качества и безопасности ЛС должны быть представлены данные (с предлагаемыми действиями);
данные, подтверждающие, что новый наполнитель не противоречит методу тестирования в нормативном документе по контролю качества и безопасности конечного продукта (где есть необходимость)
данные, подтверждающие, что новый наполнитель не противоречит методу тестирования в нормативном документе по контролю качества и безопасности конечного продукта (где есть необходимость)
11.
Изменение массы (веса) покрытия таблетки или изменение массы (веса) оболочки капсулы
Б) лекарственные формы, стойкие к действию желудочного сока, с модифицированным высвобождением или пролонгированного действия: IБ
Отсутствие изменений в профиле растворения. Оболочка не является решающим фактором механизма высвобождения. Спецификации готового лекарственного средства изменены только относительно массы и размера, при необходимости.
Обновленная часть досье II:
Обновленная часть досье Модуль 3:

Ұсынылған дәмдік қоспа 88/388/ЕЕC директивасына сәйкес болуы тиіс.
Жалпы массасын сақтауға арналған құрамын қандай да бір ретке келтіру қосымша затқа қатысты болуы мүмкін. Дайын дәрілік зат спецификациясы түрі/иісі/дәмі тұрғысында ғана өзгертілген
Ұсынылған өзгеріс қамтылатын I А деректер жинағының жаңарған бөлігі:
Ұсынылған өзгеріс қамтылатын деректер жинағының жаңарған бөлігі I модуль:
I. B. Дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы (SPC), таңбалануы, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық: I.В.3- I.В.5
1.3 Дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы, таңбалануы, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық: 1.3.2-1.3.4
Деректер жинағының жаңарған бөлігі II:
Деректер жинағының жаңарған бөлігі
3 модуль:
II А. Құрамы: II А.1- II А.3 (II А.2)
3.1 Мазмұны
3.2 Негізгі деректер:
3.2.Р Дәрілік препарат: 3.2.Р.1-3.2.Р.2
II В. Өндіріс жөніндегі мәліметтер: II В.1- II В.4
3.2 Негізгі деректер:
3.2.Р.3 Өндіріс:
3.2.Р.3.1-3.2.Р.3. 5
II С. Бастапқы материалдарды бақылау әдістері: Қосымша заттар II С.2. II С тарауының жаңарған бөлімдерінде дәмдік қоспаның сандық құрамының толық сипаттамасы мазмұндалып, құрамның тұрақтылығын (мысалы, GLC үш партияның деректерімен) және дәмдік қоспаның кез келген жаңа сипаттамалары жариялануы тиіс. Егер дәмдік қоспа жөніндегі деректер тікелей дәмдік қоспа тасымалдаушысы арқылы берілген жағдайда бұл деректер тиісті органда емшара басталғанша болуы тиіс;
3.2 Негізгі деректер: 3.2.Р.4 Қосымша заттарды бақылау: 3.2.Р.4.1-3.2.Р.4.6
3.2.Р.4 тарауының жаңарған бөлімдерінде дәмдік қоспаның сандық құрамының толық сипаттамасы мазмұндалып, құрамның тұрақтылығын (мысалы, GLC үш партияның деректерімен) және дәмдік қоспаның кез келген жаңа сипаттамалары жариялануы тиіс. Егер дәмдік қоспа жөніндегі деректер тікелей дәмдік қоспа тасымалдаушысы арқылы берілген жағдайда бұл деректер тиісті органда емшара басталғанша болуы тиіс;
ІІ.Е.І ДЗ сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі бекітілген нормативтік құжатқа өзгерістердің ведомосы
3.2.Р.5.2 ДЗ сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі бекітілген нормативтік құжатқа өзгерістердің ведомосы
жаңа дәмдік қоспаға арналған сәйкестендіру әдісі (қажет болған жағдайда);
жаңа дәмдік қоспаға арналған сәйкестендіру әдісі (қажет болған жағдайда);
өзгерістерді негіздеу/дәмдік қоспаны таңдау тиісті фармацевтикалық көрсеткіштерді бақылау нәтижелері негізінде келтірілуі тиіс (қажет болса, микробқа қарсы консерванттар тұрақтылығының көрсеткіштерін қоса);
өзгерістерді негіздеу/дәмдік қоспаны таңдау тиісті фармацевтикалық көрсеткіштерді бақылау нәтижелері негізінде келтірілуі тиіс (қажет болса, микробқа қарсы консерванттар тұрақтылығының көрсеткіштерін қоса);
қатты дәрілік түрлерге арналған жаңа және ескі құрамдағы дайын өнімнің кемінде бір (екі) пилоттық/өндірістік партиясының еріту бейіні бойынша салыстырмалы деректер;
қатты дәрілік түрлерге арналған жаңа және ескі құрамдағы дайын өнімнің кемінде бір (екі) пилоттық/өндірістік партиясының еріту бейіні бойынша салыстырмалы деректер;
биожетімділігі (биобаламалылығы) бойынша зерттеулер нәтижелері, егер ол осы өзгерістер кезінде басқаша болуы мүмкін болса, немесе өтінімде биобаламалылығы жөніндегі жаңа деректердің болмауын негіздеу;
биожетімділігі (биобаламалылығы) бойынша зерттеулер нәтижелері, егер ол осы өзгерістер кезінде басқаша болуы мүмкін болса, немесе өтінімде биобаламалылығы жөніндегі жаңа деректердің болмауын негіздеу;
жеткізушінің аты және дәмдік қоспа туралы деректер берілген күн өтініш қосымшасында көрсетілуі тиіс;
жеткізушінің аты және дәмдік қоспа туралы деректер берілген күн өтініш қосымшасында көрсетілуі тиіс;
дәрілік зат сипаттамаларының шығарылу сәтінде және сақталу соңында өзгермегені туралы декларация (дәмін келтіру қоспасын қоспағанда);
дәрілік зат сипаттамаларының шығарылу сәтінде және сақталу соңында өзгермегені туралы декларация (дәмін келтіру қоспасын қоспағанда);
жаңа дәрілік заттың бір сериясына арналған сапа сертификаты;
жаңа дәрілік заттың бір сериясына арналған сапа сертификаты;
Қажет болған жағдайда үш рет талдау жүргізу үшін арналған үлгілер
Қажет болған жағдайда үш рет талдау жүргізу үшін арналған үлгілер
тиісті тұрақтылық зерттеулерінің тұрақтылық сынақтарының жалпы қабылданған қағидаларымен сәйкес басталуы, яғни, тұрақтылық зерттеулері деректерінің өтініш берушіде кемінде 3 ай бұрын болуы (партия нөмірлерінің көрсетілуімен кем дегенде екі пилоттық немесе өндірістік партиялар) және тиісті тұрақтылық зерттеулерінің аяқталатыны туралы міндеттеме;
тиісті тұрақтылық зерттеулерінің тұрақтылық сынақтарының жалпы қабылданған қағидаларымен сәйкес басталуы, яғни, тұрақтылық зерттеулері деректерінің өтініш берушіде кемінде 3 ай бұрын болуы (партия нөмірлерінің көрсетілуімен кем дегенде екі пилоттық немесе өндірістік партиялар) және тиісті тұрақтылық зерттеулерінің аяқталатыны туралы міндеттеме;
Тұрақтылық зерттеулерінде пайдаланылған сериялар нөмірлері көрсетілуі тиіс
Тұрақтылық зерттеулерінде пайдаланылған сериялар нөмірлері көрсетілуі тиіс
дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау бойынша нормативтік құжатқа сырттай өзгерістер болған жағдайда деректер ұсынылуы тиіс (ұсынылған әрекеттермен);
дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау бойынша нормативтік құжатқа сырттай өзгерістер болған жағдайда деректер ұсынылуы тиіс (ұсынылған әрекеттермен);
жаңа толтырғыштың түпкілікті өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау бойынша нормативтік-техникалық құжатта тестілеу әдісіне қайшы келмейтінін растайтын деректер (қажет болатын жерде)
жаңа толтырғыштың түпкілікті өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау бойынша нормативтік-техникалық құжатта тестілеу әдісіне қайшы келмейтінін растайтын деректер (қажет болатын жерде)
11.
Таблетка жабыны массасының (салмағының) өзгеруі немесе капсула қабығы массасының (салмағының) өзгеруі
А) ішу арқылы қолдануға арналған босап шығуы жылдам дәрілік түрлер: IA Б) босап шығуы модификацияланған немесе ұзақ әсер ететін, асқазан сөлінің әсеріне төзімді дәрілік түрлер: IБ
Еріту бейінінде өзгерістің болмауы. Қабығы босатып шығару механизмінің шешуші факторы болып табылмайды. Дайын дәрілік зат спецификациясы, қажет болса, салмағы мен өлшеміне қатысты ғана өзгертілген.
Деректер жинағының жаңарған бөлігі II:
Деректер жинағының жаңарған бөлігі 3 модуль:

3.2.Р.3.4 Контроль критических этапов и промежуточной продукции
Должны быть предоставлены описание аналитическими методологии и данные о валидации всех новых аналитических методик (где есть необходимость).
Должны быть предоставлены описание аналитическими методологии и данные о валидации всех новых аналитических методик (где есть необходимость).
30.
Изменение размера производственной партии (серии) готового продукта
А) до 10 раз в сравнении с первичным размером серии, утвержденным при регистрации: IБ
Б)уменьшение до 10 раз: IБ
В) другие случаи: IБ
Изменение не должно затрагивать целостность процесса производства. Изменения касается только стандартных лекарственных форм быстрого высвобождения для перорального применения и нестерильных жидких лекарственных форм. Лекарственное средство не относится к лекарственным средствам, содержащим вещества биологического происхождения.
Обоснование изменения: обновленная часть досье II
Обоснование изменения: обновленная часть досье: Модуль 3
II B: Сведения о производстве:
II.В.1 - II.В.4
3.2.Р.3 Производство:
3.2.Р.3.1-3.2.Р.3.5
данные анализа как минимум одной производственной партии настоящего и предлагаемого размеров.
данные анализа как минимум одной производственной партии настоящего и предлагаемого размеров.
Данные анализа следующих двух полных производственных партии должны предоставляться по требованию или должно быть официально сообщено при несоответствии нормативного документа по контролю качества и безопасности (с предлагаемым действием);
Данные анализа следующих двух полных производственных партии должны предоставляться по требованию или должно быть официально сообщено при несоответствии нормативного документа по контролю качества и безопасности (с предлагаемым действием);
для продуктов, для которых обязателен тест однородности состава: должны быть представлены данные гомогенного распределения активной субстанции в производственной партии;
для продуктов, для которых обязателен тест однородности состава: должны быть представлены данные гомогенного распределения активной субстанции в производственной партии;
декларация о том, что нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственного средства на момент выпуска и конца хранения не изменились;
декларация о том, что нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственного средства на момент выпуска и конца хранения не изменились;
Копии утвержденных спецификаций при выпуске и на протяжении срока пригодности
Копии утвержденных спецификаций при выпуске и на протяжении срока пригодности
Информация относительно количества серий и их номера, использованные в валидационных исследованиях, или протокол (схема) валидации.
Информация относительно количества серий и их номера, использованные в валидационных исследованиях, или протокол (схема) валидации.
Должны быть указаны номера серий, использованные в исследованиях стабильности.
Должны быть указаны номера серий, использованные в исследованиях стабильности.
31.
Изменение нормативного документа по контролю за качеством и безопасностью лекарственного средства
А) сужение допустимых границ: IБ
Б) дополнение нового показателя: IБ
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственного средства должен быть ужесточен или добавлены новые тесты по контролю качества и пределы колебания параметров
Обновленная часть досье II
Обновленная часть досье: Модуль 3
II.Е.I Ведомость изменений к утвержденному нормативному документу по контролю качества и безопасности ЛС

3.2.Р.3.4 Аралық өнімдерді және қиын сатыларды бақылау
Валидацияның барлық жаңа аналитикалық әдістемелері туралы деректер және аналитикалық методологиясының сипаттамалары берілуі тиіс (қажет жерінде);
Валидацияның барлық жаңа аналитикалық әдістемелері туралы деректер және аналитикалық методологиясының сипаттамалары берілуі тиіс (қажет жерінде);
30.
Дайын өнімнің өндірістік партияларының (сериялары) өлшемі өзгеруі
А) тіркеуде бекітілген сериялардың Бастапқылік өлшемімен салыстырғанда 10 есеге дейін: IА Б) 10 есеге дейін азаю: IБ В) басқа да жағдайлар: IБ
Өзгерістер өндіріс үдерісінің тұтастығына қатыссыз болуы тиіс. Өзгерістер тек пероральді қолдануға арналған тез босап шығатын дәрінің стандартты түрлеріне және дәрінің стерильді емес сұйық түрлеріне ғана қатысты. Бұл дәрілік зат құрамында тегі биологиялық зат бар дәрілік заттарға жатпайды.
Өзгеріс негіздері: II құжаттардың жаңартылған бөлігі
Өзгеріс негіздері: құжаттардың жаңартылған бөлігі:
3 модуль
II B: Өндіріс туралы мәліметтер: II.В.1- II.В.4
3.2.Р.3 Өндіріс: 3.2.Р.3.1-3.2.Р.3.5
ең кемінде қазіргі және ұсынылатын өлшемдердің бір өндірістік партиясының талдау деректері.
ең кемінде қазіргі және ұсынылатын өлшемдердің бір өндірістік партиясының талдау деректері.
Төмендегі екі толық өндірістік партиялардың талдау деректері талап етілуіне сай берілуі тиіс немесе олар туралы дәрілік заттардың сапасын және қауіпсіздігін бақылау бойынша нормативтік-техникалық құжаттардың сәйкес келмеуінде ресми түрде мәлімделуі тиіс (ұсынылатын әрекетімен);
Төмендегі екі толық өндірістік партиялардың талдау деректері талап етілуіне сай берілуі тиіс немесе олар туралы дәрілік заттардың сапасын және қауіпсіздігін бақылау бойынша нормативтік-техникалық құжаттардың сәйкес келмеуінде ресми түрде мәлімделуі тиіс (ұсынылатын әрекетімен);
құрамының біркелкілігіне тест міндетті өнімдер үшін: өндірістік партияларда белсенді субстанциялардың гомогенді таралу деректері берілуі тиіс;
құрамының біркелкілігіне тест міндетті өнімдер үшін: өндірістік партияларда белсенді субстанциялардың гомогенді таралу деректері берілуі тиіс;
дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігіне бақылау бойынша шығарылу сәті мен сақталу аяғында нормативтік құжаттарының өзгермегені туралы декларация;
дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігіне бақылау бойынша шығарылу сәті мен сақталу аяғында нормативтік құжаттарының өзгермегені туралы декларация;
Шығарылудағы және жарамдылық мерзімі бойына бекітілген спецификациясының көшірмелері
Шығарылудағы және жарамдылық мерзімі бойына бекітілген спецификациясының көшірмелері
Валидациялық зерттеулерде, немесе валидация хаттамаларында (схема) пайдаланылған санының сериялары мен нөміріне қатысты ақпарат.
Валидациялық зерттеулерде, немесе валидация хаттамаларында (схема) пайдаланылған санының сериялары мен нөміріне қатысты ақпарат.
Тұрақтылық зерттеулерінде пайдаланылған серия нөмірі көрсетілуі тиіс.
Тұрақтылық зерттеулерінде пайдаланылған серия нөмірі көрсетілуі тиіс.
31.
Дәрілік заттардың сапасын және қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттағы өзгерістер
А) рұқсат етілетін шегінің азаюы: IА Б) жаңа көрсеткіш қосылуы: IБ
Дәрілік заттардың сапасын және қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттарды қатаң ету және немесе сапа бақылау бойынша және параметрлер ауытқуының шегі бойынша жаңа тесттер қосылуы тиіс
II құжаттардың жаңартылған бөлігі
құжаттардың жаңартылған бөлігі:
3 модуль
ІІ.Е.І ДЗ сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі бекітілген нормативтік құжатқа өзгерістердің ведомосы

3.2.Р.5.2 Ведомость изменений к утвержденному нормативному документу по контролю качества и безопасности ЛС
должны быть предоставлены описание аналитической методологии и данные о валидации всех новых аналитических методик (где есть необходимость);
должны быть предоставлены описание аналитической методологии и данные о валидации всех новых аналитических методик (где есть необходимость);
сравнительные данные профиля растворения (где есть необходимость);
сравнительные данные профиля растворения (где есть необходимость);
сравнительные данные анализа как минимум 2 пилотных/производственных партий, включающие все тесты нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств;
сравнительные данные анализа как минимум 2 пилотных/производственных партий, включающие все тесты нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственных средств;
сравнительный список новых и старых нормативных документов по контролю качества и безопасности готового продукта на момент выпуска и конца хранения.
сравнительный список новых и старых нормативных документов по контролю качества и безопасности готового продукта на момент выпуска и конца хранения.
Образцы для проведения трехкратного анализа в случае необходимости
Образцы для проведения трехкратного анализа в случае необходимости
32.
Изменение синтеза или утилизации наполнителей, не указанных в Фармакопее
Нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственного средства не подвергался нежелательным изменениям. Не прибавилось новых примесей или не произошло изменения уровня примесейчто требует проведения исследований по безопасности применения готового продукта. Не произошло изменений физико-химических свойств конечного продукта. Вспомогательное вещество не является веществом биологического происхождения.
Обновленная часть досье II
Обновленная часть досье: Модуль 3
II С: Методы контроля исходных данных: II С.1 Активная субстанция: II С 1.1, которая содержит соответствующие данные о валидации;
3.2.Р. Лекарственный препарат: 3.2.Р.4. Контроль вспомогательных веществ, которая содержит соответствующие данные о валидации;
сравнительные данные анализа как минимум 2 производственных партии;
сравнительные данные анализа как минимум 2 производственных партии;
Декларация о том, что спецификации наполнителей не были изменены или в случае наличия любого изменения в спецификациях (например, ужесточение), должны быть предоставлены тексты действующих и предлагаемых спецификаций (при возможности, располагая информацию для сравнения рядом друг с другом);
Декларация о том, что спецификации наполнителей не были изменены или в случае наличия любого изменения в спецификациях (например, ужесточение), должны быть предоставлены тексты действующих и предлагаемых спецификаций (при возможности, располагая информацию для сравнения рядом друг с другом);
Декларация о том, что не прибавилось новых примесей, или не произошло изменения уровня примесей, которые требуют проведения дополнительных исследований безопасности.
Декларация о том, что не прибавилось новых примесей, или не произошло изменения уровня примесей, которые требуют проведения дополнительных исследований безопасности.
Копии утвержденных и новых (при необходимости) спецификаций наполнителей
Копии утвержденных и новых (при необходимости) спецификаций наполнителей
33.
Изменение в спецификации наполнителей лекарственного средства (исключая компоненты вакцин)
А) сужение допустимых границ: IБ
Б) дополнение нового показателя: IБ
Спецификация должна быть ужесточена или добавлены новые тесты по контролю качества и пределы колебания параметров
Обновленная часть досье II
Обновленная часть досье: Модуль 3

3.2.Р.5.2 ДЗ сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі бекітілген нормативтік құжатқа өзгерістердің ведомосы
Валидацияның барлық жаңа аналитикалық әдістемелері туралы деректер және аналитикалық методологиясының сипаттамалары берілуі тиіс (қажет жерінде);
Валидацияның барлық жаңа аналитикалық әдістемелері туралы деректер және аналитикалық методологиясының сипаттамалары берілуі тиіс (қажет жерінде);
еру бейінінің салыстырмалы деректері (қажет жерінде);
еру бейінінің салыстырмалы деректері (қажет жерінде);
дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігіне бақылау бойынша нормативті-техникалық құжаттарының барлық тесттерін қоса алатын кемінде 2 пилоттық/өндірістік партиясы талдауларының салыстырмалы деректері;
дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігіне бақылау бойынша нормативті-техникалық құжаттарының барлық тесттерін қоса алатын кемінде 2 пилоттық/өндірістік партиясы талдауларының салыстырмалы деректері;
дайын өнімнің сапасына бақылау бойынша шығарылу сәті мен сақталу аяғындағы жаңа және ескі нормативтік құжаттарының салыстырмалы тізімі.
дайын өнімнің сапасына бақылау бойынша шығарылу сәті мен сақталу аяғындағы жаңа және ескі нормативтік құжаттарының салыстырмалы тізімі.
Қажет болған жағдайда үш рет талдау жүргізу үшін арналған үлгілер
Қажет болған жағдайда үш рет талдау жүргізу үшін арналған үлгілер
32.
Фармакопеяда көрсетілмеген толтырғыштардың синтезі немесе утилизациясы өзгеруі
Дәрілік заттардың сапасын және қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттар жағымсыз өзгерістерге ұшырамады.
Жаңа қоспалар қосылмады немесе қоспалар деңгейі өзгермеді, бұл дайын өнімді қолдану дың қауіпсіздігі бойынша зерттеулер жүргізуді талап етеді. Соңғы өнімнің физикалық-химиялық қасиеттерінде өзгерістер болған жоқ. Қосымша заттардың тегі биологиялық зат болып табылмайды.
II құжаттардың жаңартылған бөлігі
құжаттардың жаңартылған бөлігі:
3 модуль
II С: Бастапқы деректерді бақылау әдістері: II С.1 Белсенді субстанция: II С 1.1, ішінде валидация туралы тиісті деректері бар;
3.2.Р. Дәрілік препарат: 3.2.Р.4. Ішінде валидация туралы тиісті деректері бар қосымша заттарды бақылау;
кемінде 2 өндірістік партиясының талдауларының салыстырмалы деректері;
кемінде 2 өндірістік партиясының талдауларының салыстырмалы деректері;
Толтырғыштардың спецификациясы өзгермегені туралы декларация немесе спецификацияларында кез келген өзгерістер болуы жағдайында (мысалы,қатаю), қолданыстағы немесе ұсынылатын спецификациялар мәтіндері (мүмкін болғанда, бір бірімен қатар салыстыруға арналған ақпарат болғанда) берілуі тиіс;
Толтырғыштардың спецификациясы өзгермегені туралы декларация немесе спецификацияларында кез келген өзгерістер болуы жағдайында (мысалы,қатаю), қолданыстағы немесе ұсынылатын спецификациялар мәтіндері (мүмкін болғанда, бір бірімен қатар салыстыруға арналған ақпарат болғанда) берілуі тиіс;
Қауіпсіздігіне қосымша зерттеулер жүргізуді талап ететін жаңа қоспалар қосылмағанына немесе қоспалар деңгейі өзгерісі болмағаны туралы декларация
Қауіпсіздігіне қосымша зерттеулер жүргізуді талап ететін жаңа қоспалар қосылмағанына немесе қоспалар деңгейі өзгерісі болмағаны туралы декларация.
Толтырғыштардың бекітілген және жаңа (қажет болуында) спецификацияның көшірмесі
Толтырғыштардың бекітілген және жаңа (қажет болуында) спецификацияның көшірмесі
33.
Дәрілік заттардың толтырғыштары спецификациясының өзгерістері (вакцина компоненттерін қоспағанда)
А) рұқсат етілетін шегінің азаюы: IА Б) жаңа көрсеткіш қосылуы: IБ
Спецификация қатайтылуы тиіс немесе сапа бақылау бойынша және параметрлер ауытқуының шегі бойынша жаңа тесттер қосылуы тиіс
II құжаттардың жаңартылған бөлігі
құжаттардың жаңартылған бөлігі:
3 модуль

Контроль лекарственного препарата: 3.2.Р.5.1-3.2.Р.5.4 (в случае необходимости);
декларация о том, что спецификации упаковки готового продукта (за исключением формы) не были изменены;
декларация о том, что спецификации упаковки готового продукта (за исключением формы) не были изменены;
декларация о том, что нормативный документ по контролю качества и безопасности готового лекарственного средства на момент выпуска и конца хранения не были изменены.
декларация о том, что нормативный документ по контролю качества и безопасности готового лекарственного средства на момент выпуска и конца хранения не были изменены.
48.
Изменение оттисков, грунтовки или других маркировок (за исключением штампов на таблетках и надписей на капсулах, включая добавление или изменение краски, используемой для маркировки)
Новые надписи не должны вызывать путаницы с другими таблетками и капсулами
Обновленная часть досье I А включающие предлагаемое изменение:
Обновленная часть досье Модуль I включающие предлагаемое изменение:
I. B. Краткая характеристика лекарственного препарата (SPC), маркировка, инструкция по медицинскому применению: I.В.5, включающие предлагаемое изменение);
1.3 Краткая характеристика лекарственного препарата, маркировка и инструкция по медицинскому применению: 1.3.2, 1.3.4, включающие предлагаемое изменение);
Обновленная часть досье II, где есть необходимость
Обновленная часть досье: Модуль 3, где есть необходимость
II А Состав: II А 2. Упаковка (краткое описание), включая детальные рисунки или письменное объяснение предыдущего и нового вариантов
3.2.Р: Лекарственный препарат:
3.2.Р.4 Система упаковка/укупорка, включая детальные рисунки или письменное объяснение предыдущего и нового вариантов
II C Методы контроля исходных данных:
II C.3 Упаковочный материал
3.2.Р.7 Система упаковка/укупорка
II.Е.I Ведомость изменений к утвержденному нормативному документу по контролю качества и безопасности ЛС
3.2.Р.5.2 Ведомость изменений к утвержденному нормативному документу по контролю качества и безопасности ЛС
Подписанная декларация о том, что место, способ производства, состав, нормативный документ, регламентирующий качество препарата остались без изменения;
Подписанная декларация о том, что место, способ производства, состав, нормативный документ, регламентирующий качество препарата остались без изменения;
49.
Изменение размеров таблеток, капсул, суппозиториев или пессариев без изменения количественного состава и средней массы
А) лекарственные формы, стойкие к действию желудочного сока, модифицированного или пролонгированного высвобождения, и делимые таблетки: IБ
Б) все другие таблетки, капсулы суппозитории и пессарии: IБ
Отсутствие изменения в профиле растворения. Спецификации при выпуске лекарственного средства и на протяжении срока пригодности лекарственного средства не меняется (кроме размера)
Обновленная часть досье I А;

Дәрілік препаратты бақылау: 3.2.Р.5.1-3.2.Р.5.4 (қажет болған жағдайда);
дайын өнім қаптамасы спецификациясы (формасын қоспағандағы) өзгермегені туралы декларация;
дайын өнім қаптамасы спецификациясы (формасын қоспағандағы) өзгермегені туралы декларация;
шығарылған сәтте және сақтаудың аяғында дайын дәрілік заттардың сапасына және қауіпсіздігіне бақылау бойынша нормативтік құжаттарының өзгермегені туралы
декларация.
шығарылған сәтте және сақтаудың аяғында дайын дәрілік заттардың сапасына және қауіпсіздігіне бақылау бойынша нормативтік құжаттарының өзгермегені туралы
декларация.
48.
Бедерлердегі, тегістеудегі және басқа да таңбалаулардағы өзгерістер (таблеткалардағы мөртаңбалар мен капсулалардағы жазуларды қоспағанда, таңбалау үшін пайдаланылатын бояулардың қоспалары мен өзгерістерін қоса)
Жаңа жазулар басқа таблеткалармен және капсулалармен шатасу-ды туындатпауы тиіс
Ұсынылған өзгерістерді қоса I А
құжаттардың жаңартылған бөлігі:
Ұсынылған өзгерістерді қоса құжаттардың жаңартылған бөлігі
Модуль I:
I. B. Дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы (SPC), таңбалануы, медицинада қолданылуы бойынша нұсқаулық: I.В.5, (үлгілер және модельдер, егер құзіретті органдар талап етсе), ұсынылатын өзгерістері бар);
1.3 Дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы, таңбалануы және медицинада қолданылуы бойынша нұсқаулық: 1.3.2, 1.3.4, (үлгілер және модельдер, егер құзіретті органдар талап етсе), ұсынылатын өзгерістері бар);
құжаттардың жаңартылған бөлігі II, қажет жеріндегі
құжаттардың жаңартылған бөлігі: 3 модуль, қажет жеріндегі
II А Құрамы: II А 2. Қаптамасы (қысқаша сипаттамасы), егжей-тегжейлі суреттерін немесе алдыңғы және жаңа нұсқаларының жазбаша түсініктемесін қоса
3.2.Р: Дәрілік препарат: 3.2.Р.4 қапталу/тығындалу жүйесі, егжей-тегжейлі суреттерін немесе алдыңғы және жаңа нұсқаларының жазбаша түсініктемесін қоса
II C Бастапқы мәліметтерді бақылау әдістері: II C.3 Қаптамалық материал
3.2.Р.7 Қаптау/тығындау жүйесі
ІІ.Е.І ДЗ сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі бекітілген нормативтік құжатқа өзгерістердің ведомосы
3.2.Р.5.2 ДЗ сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі бекітілген нормативтік құжатқа өзгерістердің ведомосы
Өндіріс орны, өндіріс тәсілі, құрамы, препараттың сапасын регламенттейтін нормативтік құжат өзгеріссіз қалғаны туралы қол қойылған декларация;
Өндіріс орны, өндіріс тәсілі, құрамы, препараттың сапасын регламенттейтін нормативтік құжат өзгеріссіз қалғаны туралы қол қойылған декларация;
49.
Таблеткалардың, капсулалардың, суппозиторийлер немесе пессарийлердің мөлшерлік құрамының және оратша салмағының өзгерісінсіз, өлшемдерінің өзгеруі
А) асқазан сөлінің әсеріне төзімді, босап шығуы өзгертілген немесе ұзартылған дәрілік түрлер және бөлінетін таблеткалар: IБ
Б) қалған басқа да таблеткалар, капсулалар, суппозиторийлер және пессарийлер: IА
Еру профилінде өзгерістің болмауы. Дәрілік заттың шығарылған кездегі және дәрілік заттың жарамдылық мерзімі бойына спецификациялары өзгереді (өлшемінен басқасы).
Құжаттардың жаңартылған бөлігі I А;

Обновленная часть досье Модуль 1 (1.1 и 1.2);
I. B. Краткая характеристика лекарственного препарата (SPC), маркировка, инструкция по медицинскому применению: I.В.3-I.В.5, включающие предлагаемое изменение; образцы старого и нового препарата;
1.3 Краткая характеристика лекарственного препарата (где есть необходимость), маркировка и инструкция по медицинскому применению: 1.3.2-1.3.4, включающие предлагаемое изменение; образцы старого и нового препарата
Обновленная часть досье II, содержащим детальные рисунки действующего и нового вариантов;
Обновленная часть досье: Модуль 3, содержащим детальные рисунки действующего и нового вариантов;
II B: Сведения о производстве: II.В.1-II.В.4
3.2.Р.3 Производство:
3.2.Р.3.1-3.2.Р.3.5
II Е Спецификация качества готового продукта;
3.2.Р.5 Контроль лекарственного препарата: 3.2.Р.5.1-3.2.Р.5.6;
ведомость изменений к II.Е. Спецификация качества готового продукта с аутентичным переводом: II.Е.1 (в случае необходимости);
ведомость изменений к 3.2.Р.5 Контроль лекарственного препарата: 3.2.Р.5.1-3.2.Р.5.4 (в случае необходимости);
сравнительные данные профиля растворения как минимум одной пилотной/производственной партии готового продукта действующего и нового размеров;
сравнительные данные профиля растворения как минимум одной пилотной/производственной партии готового продукта действующего и нового размеров;
декларация о том, что нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственного средства (за исключением размера) на момент выпуска и конца хранения не был изменен;
декларация о том, что нормативный документ по контролю качества и безопасности лекарственного средства (за исключением размера) на момент выпуска и конца хранения не был изменен;
должны быть представлены данные теста прочности таблеток на истирание при выпуске, и обязательство предоставить данные теста прочности таблеток на истирание в конце срока хранения.
должны быть представлены данные теста прочности таблеток на истирание при выпуске, и обязательство предоставить данные теста прочности таблеток на истирание в конце срока хранения.
Образцы для проведения трехкратного анализа в случае необходимости
Образцы для проведения трехкратного анализа в случае необходимости
50.
Изменение в производственном процессе для компонентов, требующих процедуру тестирования на новые примеси
Способ производства оставляет те примеси, которые не контролируются.
Эти примеси должны быть указаны и должна быть описана необходимая процедура тестирования
Обновленная часть досье II
Обновленная часть досье: Модуль 3

Құжаттардың жаңартылған бөлігі Модуль 1 (1.1 және 1.2);
I. B. Дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы (SPC) (қажет жерлерде), таңбалануы, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық: I.В.3- I.В.5, (егер құзіретті органдар талап етсе, үлгілері мен модельдері), ұсынылатын өзгерту; ескі және жаңа препараттың үлгілері кіреді;
1.3 Дәрілік препараттың қысқаша сипаттамасы (қажет жерлерде), таңбалануы, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық:1.3.2-1.3.4 (егер құзіретті органдар талап етсе, үлгілері мен модельдері), ұсынылатын өзгерту; ескі және жаңа препараттың үлгілері кіреді
Құжаттардың жаңартылған II бөлігі, қолданыстағы және жаңа нұсқалардағы егжей-тегжейлі суреттері бар;
Құжаттардың жаңартылған бөлігі: 3 модуль, қолданыстағы және жаңа нұсқалардағы егжей-тегжейлі суреттері бар;
II B: Өндіріс туралы деректер: II.В.1- II.В.4
3.2.Р.3 Өндіріс: 3.2.Р.3.1-3.2.Р.3.5
II Е Дайын өнім сапасының спецификациясы;
3.2.Р.5 Дәрілік препаратты бақылау: 3.2.Р.5.1-3.2.Р.5.6;
II.Е өзгертулерінің ведомосы. Дайын өнімнің сапа спецификациясы түпнұсқаға барабар аудармасымен: II.Е.1 (қажет болған жағдайда);
3.2.Р.5 өзгертулерінің ведомосы
Дәрілік препаратты бақылау: 3.2.Р.5.1-3.2.Р.5.4 (қажет болған жағдайда);
Қолданыстағы және жаңа өлшемдегі дайын өнімнің кемінде бір пилоттық/өндірістік партиясының еру профилінің салыстырмалы мәліметтері;
Қолданыстағы және жаңа өлшемдегі дайын өнімнің кемінде бір пилоттық/өндірістік партиясының еру профилінің салыстырмалы мәліметтері;
Дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін (өлшемінен басқа) бақылау жөніндегі нормативтік-техникалық құжат шығарылған сәті мен сақтау мерзімі аяқталған кезде өзгермегендігі туралы декларация;
Дәрілік заттың сапасы мен қауіпсіздігін (өлшемінен басқа) бақылау жөніндегі нормативтік-техникалық құжат шығарылған сәті мен сақтау мерзімі аяқталған кезде өзгермегендігі туралы декларация;
шығарылған кезде таблеткалардың үйкелуге төзімділік тестісінің мәліметтері келтірілуі тиіс және сақтау мерзімінің соңында таблеткалардың үйкелуге төзімділік тестісінің мәліметтері келтіру міндеттемесі.
шығарылған кезде таблеткалардың үйкелуге төзімділік тестісінің мәліметтері келтірілуі тиіс және сақтау мерзімінің соңында таблеткалардың үйкелуге төзімділік тестісінің мәліметтерін келтіру міндеттемесі.
Қажет болған жағдайда үш рет талдау жүргізу үшін арналған үлгілер
Қажет болған жағдайда үш рет талдау жүргізу үшін арналған үлгілер
50.
Жаңа қоспаларын тестілеу шараларын қажет ететін компоненттері үшін өндіріс үдерісіндегі өзгерістер
Өндіріс тәсілі бақылауды қажет етпейтін қоспалар қалдырылады. Бұл қоспалар көрсетілуі тиіс және қажетті тестілеу шарасы сипатталауы тиіс
Құжаттардың жаңартылған бөлігі II
Құжаттардың жаңартылған бөлігі: Модуль 3

II B: Сведения о производстве: II.В.1-II.В.4
3.2.Р.3 Производство:
3.2.Р.3.1-3.2.Р.3.5
Данные как минимум двух производственных партий (минимум пилотный размер; исправленный сертификат, представленный в части II C (где есть необходимость).
Данные как минимум двух производственных партий (минимум пилотный размер; исправленный сертификат (где есть необходимость).
Приложение 13
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Изменения типа II,
требующие новой регистрации лекарственного средства
1. К изменениям, требующим новой регистрации лекарственного средства, относятся:
1) Изменения активных веществ:
добавление одного или более активных веществ;
удаление одного или более активных веществ;
количественные изменения активных веществ;
замена активного вещества на его солевое или изомерное производное с тем же терапевтическим эффектом;
замена изомеров и их смесей;
замена вещества, выделенного из природных источников или полученного биотехнологическим путем, веществом или продуктом с другим химическим строением;
новый носитель для радиоактивных лекарственных средств;
2) Изменения терапевтических показаний:
добавление показаний в другой терапевтической области (лечение, диагностика или профилактика - определяется в соответствии с действующей анатомо-терапевтическо-химической (АТХ) классификацией;
изменения показаний в другую терапевтическую область (лечение, диагностика или профилактика - определяется в соответствии с действующей анатомо-терапевтическо-химической (АТХ) классификацией;
3) Изменения дозирования, лекарственной формы и способа применения:
изменение биодоступности;
изменение фармакокинетики;
изменение дозирования лекарственного средства;
изменение или добавление новой лекарственной формы;
изменение или добавление нового пути введения (для парентеральных лекарственных форм в связи с отличиями в эффективности и безопасности препарата при внутриартериальном, внутривенном, внутримышечном и других путях введения).
2. При указанных выше изменениях заявитель вместе с обоснованием необходимости внесения изменений подает соответствующие разделы регистрационных материалов, которые обосновывают указанные изменения и являются достаточными для экспертизы лекарственного средства.
Приложение 14
к Правилам проведения
экспертизы лекарственных средств
Форма
Заключение
о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье
на безопасность, эффективность и качество лекарственного средства
1. На основании заявления __________ (дата, номер) на проведение
экспертизы лекарственного средства ______ для целей внесения изменений
в регистрационное досье государственная экспертная организация РГП на ПХВ
"Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники" Министерства
здравоохранения и социального развития Республики Казахстан провела в
полном объеме экспертизу лекарственного средства о влиянии внесения
изменений на безопасность, эффективность и качество.

II B: Өндіріс туралы деректер: II.В.1- II.В.4
3.2.Р.3 Өндіріс: 3.2.Р.3.1-3.2.Р.3.5
Кемінде екі өндірістік партиясының (ең төменгі пилоттық өлшемі; II C бөлімінде келтірілген түзетілген сертификат (қажет жерлерде) мәліметтері
Кемінде екі өндірістік партиясының (ең төменгі пилоттық өлшемі; түзетілген сертификат (қажет жерлерде) мәліметтері.
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Дәрілік затты жаңадан тіркеуді қажет ететін
II типті өзгерістер,
1. Дәрілік затты жаңадан тіркеуді қажет ететін өзгерістерге мыналар жатады:
1) Белсенді заттарының өзгерістері:
бір немесе бірнеше Активті заттың қосылуы;
бір немесе бірнеше Активті заттың алынып тасталуы;
белсенді заттарының мөлшерлік өзгерістері;
белсенді затының оның емдік әсері дәл сондай тұзды немесе изомерлік туындысына алмастырылуы;
изомерлері мен олардың қоспаларының алмастырылуы;
табиғи көздерден немесе биотехнологиялық жолмен немесе химиялық құрылымы басқа өніммен алынған заттардың алмасуы;
радиоактивті дәрілік заттарға арналған жаңа тасымалдаушы.
2) Терапиялық көрсеткіштерінің өзгерістері:
басқа терапиялық салада көрсетілімдердің қосылуы (емдеу, диагностикалау немесе алдын алу - қолданыстағы анатомиялық-терапиялық-химиялық (АТХ) жіктемесіне сәйкес анықталады;
басқа емдеу саласындағы көрсетілімдерінің өзгеруі (емдеу, диагностикалау немесе алдын алу – қолданыстағы анатомиялық-терапиялық-химиялық (АТХ) жіктемесіне сәйкес анықталады;
3) Дозасының, дәрілік түрінің және қолдану тәсілінің өзгерістері:
биожетімділігінің өзгеруі;
фармакокинетикасының өзгеруі;
дәрілік заттың дозасының өзгеруі;
дәрілік түрінің өзгеруі немесе жаңа дәрілік түрінің қосылуы;
енгізу жолының өзгеруі немесе жаңадан қосылуы (парентеральді дәрілік түрлер үшін препараттың артерия ішіне, көктамыр ішіне енгізу және басқа енгізу жолдарындағы тиімділігі мен қауіпсіздігіне байланысты).
2. Жоғарыда атап көрсетілген өзгертулерде өтініш беруші өзгерту енгізу қажеттілігіне негіздемемен бірге тіркеу материалдарының аталған өзгертулерге негізделген және дәрілік затты сараптау үшін жеткілікті болып табылатын тиісті бөліктерін де береді.
Дәрілік заттарға сараптама
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Тіркеу құжатына енгізілген өзгерістердің
дәрілік заттың қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына ықпалы
туралы қорытынды
1. ______ дәрілік затына сараптама жүргізу үшін берілген __________ (күні, нөмірі) өтініштің негізінде, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу мақсатында мемлекеттік сараптама ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау әлеуметтік даму министрілігінің "Дәрілік құралдарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" ШЖҚ РМК енгізілген өзгерістердің дәрілік заттың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына ықпалы жөнінде толық көлемде сараптама жүргізді.

2. При этом установлено:
Торговое наименование лекарственного средства (с указанием лекарственной формы, дозировки, концентрации и объема заполнения, количества доз в упаковке - для лекарственного препарата)
Организация производитель, страна-производитель
Вносимые изменения отнесены к Типу І
Заключение первичной экспертизы (положительное или отрицательное)
Заключение испытательной лаборатории: дата и № протокола, (положительное или отрицательное)
Заключение Управления фармацевтической экспертизы (рекомендовано внесение изменений в регистрационное досье)
Заключение Управления фармакологической экспертизы (рекомендовано внесение изменений в регистрационное досье)
3. Заключение*:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Примечание:
* 1) текст положительного заключения экспертизы:
"Материалы и документы регистрационного досье на лекарственное
средство, предоставленное для внесения изменений в регистрационное досье,
соответствуют установленным требованиям, влияние на безопасность,
эффективность и качество лекарственного средства подтверждены
соответствующими материалами и проведенными испытаниями. Вносимые
изменения могут быть зарегистрированы с выдачей (без выдачи) нового
регистрационного удостоверения".
2) текст отрицательного заключения экспертизы:
"Проведенная экспертиза регистрационного досье, представленного для
внесения изменений в регистрационное досье показала, что вносимые
изменения влияют на снижение безопасности, эффективности и качества по
следующим показателям: ________________ и не могут быть зарегистрированы
в Республике Казахстан"
** В Заключении о безопасности, эффективности и качестве
лекарственной субстанции не заполняется графа 7.
Фамилия, имя, отчество и подпись руководителя
государственной экспертной организации ___________________
Дата __________
Место печати
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан
от 14 января 2015 года № 10
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 ноября 2009 года № 736
Правила
проведения экспертизы изделий медицинского назначения
и медицинской техники
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - Правила) определяют порядок экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники при их государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье.
2. Экспертиза изделий медицинского назначения и медицинской техники относится к государственной монополии, осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения, являющимся государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее – государственная экспертная организация) и ведется в Программе "Экспертиза изделий медицинского назначения и медицинской техники" государственной экспертной организации с использованием единой базы данных Системы управления лекарственного обеспечения Единой информационной системы здравоохранения (далее - СУЛО).

2. Осы ретте анықталды:
Дәрілік заттың саудалық атауы (дәрілік түрін, дозасын, концентрациясы мен толтырылу көлемін, қаптамадағы дозаларының мөлшерін көрсете отырып - дәрілік препарат үшін)
Өндіруші ұйым, өндіруші ел
Енгізілетін өзгерістер І Типке жатқызылған
Бастапқы сараптау қорытындысы (оң немесе теріс)
Сынақ зертханасының қорытындысы: хаттаманың күні және № (оң немесе теріс)
Фармацевтикалық сараптау басқармасының қорытындысы (тіркеу дерегіне өзгерістер енгізу ұсынылған)
Фармакологиялық сараптау басқармасының қорытындысы (тіркеу дерегіне өзгерістер енгізу ұсынылған)
3. Қорытынды*:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескерту:
* 1) Сараптаманың оң қорытындысының мәтіні:
"Тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін ұсынылған дәрілік заттың тіркеу деректерінің материалдары мен құжаттары белгіленген талаптарға сәйкес келеді, дәрілік заттың қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына әсері тиісті материалдармен және жүргізілген сынақтармен дәлелденді. Енгізілетін өзгерістерді жаңа тіркеу куәлігін бере отырып (бермей) тіркеуге болады".
2) сараптаманың теріс қорытындысының мәтіні:
"Тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін ұсынылған тіркеу деректеріне жүргізілген сараптама енгізілген өзгертулердің төмендегі көрсеткіштер бойынша: ________________ қауіпсіздігінің, тиімділігінің мен сапасының төмендеуіне әсер ететінін және Қазақстан Республикасында тіркеуге алынбайтындығын көрсетті"
** Дәрілік субстанцияның қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы жөніндегі қорытындыда 7-баған толтырылмайды.
Мемлекеттік сараптама ұйымы
басшысының Т.А.Ә. және қолы ______________________________________
Күні __________
Мөр орны
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
14 қаңтардағы 2015 жылғы
№ 10 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 19 қарашадағы
№ 736 бұйрығымен бекітілген
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техникаға сараптама жүргізу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде оларды сараптау тәртібін белгілейді.
2. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника сараптамасы мемлекеттік монополияға жатады, дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – мемлекеттік сараптама ұйымы) жүзеге асырады және мемлекеттік сараптама ұйымының "Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сараптау" бағдарламасында Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді басқару жүйесінің (бұдан әрі - ДҚБЖ) бірыңғай дерекқорын пайдалана отырып жүргізіледі.

3. Государственная экспертная организация после принятия и регистрации заявления на экспертизу в течение рабочего дня размещает на интернет-ресурсе www.dari.kz (в раздел "Сведения об экспертных работах") информацию о поступлении заявления и передает данную информацию из программы Государственной экспертной организации в систему СУЛО.
4. Информация об изделии медицинского назначения и медицинской техники, поданных на экспертизу для проведения государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье, а также все этапы экспертизы относятся к конфиденциальной информации.
Лица, имеющие доступ к конфиденциальной информации, относящейся к процедуре экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники сохраняют ее конфиденциальность.
Оплата стоимости экспертизы изделия медицинского назначения и медицинской техники производится заявителем на счет экспертной организации в соответствии со статьей 63 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
5. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - организация, определенная уполномоченным органом в области здравоохранения для проведения экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, не принимавшая непосредственного участия в разработке и производстве изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - экспертная организация);
2) заявитель - разработчик, производитель (изготовитель), держатель регистрационного удостоверения или их представитель, уполномоченное подавать заявление, документы и материалы на проведение экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники для их государственной регистрации, перерегистрации, внесение изменений в регистрационное досье;
3) держатель регистрационного удостоверения - разработчик, организация-производитель (изготовитель), организация, имеющая документ от производителя на право владения регистрационным удостоверением, несущее ответственность за безопасность, эффективность и качество изделий медицинского назначения и медицинской техники;
4) производитель (изготовитель) изделия медицинского назначения и медицинской техники - индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее одну или несколько стадий производства;
5) регистрационное досье - комплект документов и материалов установленного содержания, представляемый вместе с заявлением на экспертизу;

3. Мемлекеттік сараптама ұйымы сараптамаға өтінішті қабылдағаннан кейін және тіркегеннен кейін бір жұмыс күні ішінде www.dari.kz интернет-ресурсына ("Сараптау жұмыстары туралы деректер" бөліміне) өтініштің түскені туралы ақпаратты орналастырады және Мемлекеттік сараптама ұйымының бағдарламасынан осы ақпаратты ДҚБЖ жүйесіне жібереді.
4. Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін сараптамаға берілген медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техника туралы ақпарат, сондай-ақ сараптаудың барлық кезеңдері құпия ақпаратқа жатады.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу рәсіміне қатысты құпия ақпаратқа рұқсаты бар тұлғалар оның құпиялылығын сақтайды.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаys сараптау құнына төлемді өтініш беруші "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 63-бабына сәйкес сәйкес сараптама ұйымының шотына төлейді.
5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы – дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сараптамадан өткізу үшін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы әзірлеуге және өндіруге тікелей қатыспаған денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген ұйым (бұдан әрі – мемлекеттік сараптаe ұйымы);
2) өтініш беруші – мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникасына сараптама жүргізуге өтініш беруге, құжаттар мен материалдар ұсынуға өкілетті әзірлеуші, өндіруші (дайындаушы), тіркеу куәлігінің ұстаушысы немесе олардың өкілі;
3) тіркеу куәлігінің ұстаушысы – әзірлеуші, өндіруші ұйым, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы үшін жауапты өндіруші берген тіркеу куәлігін иелену құқығына құжаты бар ұйым;
4) медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканы өндіруші (дайындаушы) – өндірістің бір немесе бірнеше кезеңін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
5) тіркеу деректері – сараптамаға өтінішпен бірге ұсынылатын, белгілі бір мазмұндағы құжаттар мен материалдардың жиынтығы;

6) внесение изменений в регистрационное досье - изменения, вносимые заявителем в регистрационное досье в течение действия регистрационного удостоверения, не влияющие на безопасность, эффективность и качество изделий медицинского назначения и медицинской техники и подлежащие экспертизе;
7) заключение о безопасности, эффективности и качестве изделий медицинского назначения и медицинской техники - документ, содержащий результаты экспертизы заявленных изделий медицинского назначения и медицинской техники и рекомендации об их государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье или об отказе в них;
8) безопасность изделий медицинского назначения и медицинской техники - отсутствие недопустимого риска, связанного с возможностью нанесения вреда жизни, здоровью человека и окружающей среде;
9) эффективность изделий медицинского назначения и медицинской техники - совокупность характеристик, обеспечивающих достижение профилактического, диагностического, лечебного и (или) реабилитационного эффекта;
10) нормативный документ по контролю за качеством и безопасностью изделий медицинского назначения - документ, устанавливающий комплекс требований к качеству изделий медицинского назначения, а также методик его определения, обеспечивающих их одинаковую безопасность и качество;
11) нормативный документ - совокупность норм, определяющих требования к качеству, безопасности, условиям производства, применения, методам испытаний, транспортировке и хранению медицинской техники;
12) наименование изделия медицинского назначения и медицинской техники - словесное обозначение изделия медицинского назначения и медицинской техники, определяющее модель, разновидность, модификацию, тип;
13) качество изделий медицинского назначения и медицинской техники - совокупность свойств и характеристик изделия медицинского назначения и медицинской техники, влияющих на их способность действовать по назначению;
14) комплектующее к изделиям медицинского назначения и медицинской техники - изделие и (или) устройство, применяемые как составная часть изделия медицинского назначения или медицинской техники, предусмотренное производителем для использования в соответствии с функциональным назначением изделий медицинского назначения и медицинской техники;
15) образцы изделий медицинского назначения - изделия медицинского назначения, представляемые заявителем для проведения экспертизы при государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье изделий медицинского назначения;

6) тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу – өтініш беруші тіркеу деректеріне тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімі ішінде енгізетін, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына әсер етпейтін және сараптауға жатқызылатын өзгерістер;
7) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды – өтінім берілген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сараптау нәтижелерін және оларды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу немесе олардан бас тарту туралы ұсынымдарды қамтитын құжат;
8) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі – адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіру мүмкіндігімен байланысты жол берілмейтін қауіптің жоқтығы;
9) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тиімділігі – профилактикалық, диагностикалық, емдік және (немесе) оңалту әсеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін сипаттамалар жиынтығы;
10) медициналық мақсаттағы бұйымның сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат – медициналық мақсаттағы бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, олардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде уәкілетті орган берген нөмірмен өндіруші ұйым бекіткен медициналық мақсаттағы бұйымның сапасына қойылатын талаптар кешенін, сондай-ақ сериясына қарамастан медициналық мақсаттағы бұйымның бірдей қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз ететін оны анықтау әдістемелерін белгілейтін құжат;
11) нормативтік құжат – медициналық техниканың сапасына, қауіпсіздігіне, өндіру, қолданылу шарттарына, сынау әдістеріне, тасымалдануы мен сақталуына қойылатын талаптарды белгілейтін нормалар жиынтығы;
12) медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың атауы – медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың моделін, алуан түрлілігін, модификациясын айқындайтын ауызша белгіленуі;
13) медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың сапасы – медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың мақсаты бойынша әрекет етуге қабілеттілігіне әсер ететін қасиеттері мен сипаттамаларының жиынтығы;
14) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жинақтаушылар – медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың функционалдық мақсатына сәйкес өндіруші пайдалану үшін қарастырылған медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың құрамдас бөлігі ретінде қолданылатын бұйым және (немесе) құрылғы;
15) медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілері – медициналық мақсаттағы бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде сараптама жүргізу үшін өтініш иесі ұсынатын медициналық мақсаттағы бұйымдар;

16) расходный материал к изделиям медицинского назначения и медицинской техники - изделия и материалы, расходуемые при использовании изделий медицинского назначения и медицинской техники, обеспечивающие проведение манипуляций в соответствии с функциональным назначением изделий медицинского назначения и медицинской техники;
17) принадлежность - изделие, самостоятельно не являющееся изделием медицинского назначения или медицинской техникой, предназначенное производителем специально для совместного применения с изделием медицинского назначения или медицинской техникой в соответствии с их функциональным назначением;
18) модель - тип, марка изделия медицинского назначения или медицинской техники;
19) модификация - разновидность изделий медицинского назначения и медицинской техники, имеющая общие конструктивные признаки, разработанные на базе основного изделия с целью усовершенствования, расширения либо специализации применения в медицинских целях.
7. Экспертизе при государственной регистрации в Республике Казахстан подлежат изделия медицинского назначения и медицинская техника, зарегистрированные в стране-производителе и (или) в стране-держателе производственной лицензии, и (или) в стране-владельце регистрационного удостоверения.
8. Клинические исследования изделий медицинского назначения и медицинской техники (за исключением 1 и 2а класса безопасности), заявленных к регистрации в Республике Казахстан, разрабатываются, проводятся в соответствии с положениями надлежащей клинической практики.
9. Доклинические исследования изделий медицинского назначения и медицинской техники (за исключением 1 и 2а класса безопасности), заявленных к регистрации в Республике Казахстан, разрабатываются, проводятся в соответствии с положениями надлежащей лабораторной практики.
10. В период проведения экспертизы при государственной регистрации в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, по решению государственного органа в соответствии с обоснованием экспертной организации, осуществляется оценка условий производства и системы обеспечения качества специалистами государственного органа и экспертной организации.
11. Заявитель организовывает посещение производства в течение тридцати календарных дней после получения информации о необходимости ее проведения или предоставляет конкретный срок посещения, но не более чем через девяносто календарных дней после получения информации.
Сроки подготовки, проведения, оформления и принятия решения по ее результатам, не входят в сроки проведения экспертизы.

16) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға шығыс материалдары – медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы олардың функционалдық мақсаттарына сәйкес манипуляция өткізуді қамтамасыз ететін, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қолданған кезде жұмсалатын бұйымдар мен материалдар;
17) керек-жарақ – өздігінен медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техника болып табылмайтын, медициналық мақсаттағы бұйыммен және медициналық техникамен бірге олардың функционалдық мақсатына сәйкес қолдану үшін өндіруші арнайы тағайындаған бұйым;
18) модель – медициналық мақсаттағы бұйымның немесе медициналық техниканың типі, маркасы;
19) модификация – жалпы конструктивті белгілері бар, негізгі бұйым базасында жетілдіру, кеңейту немесе медициналық мақсатта пайдаланылуын мамандандыру мақсатында әзірленген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың әртүрлілігі.
20) медициналық бұйымды әзірлеуші – медициналық бұйымды әзірлеумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға.
7. Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу кезінде сараптауға өндіруші елде және (немесе) өндірістік лицензияны ұстаушы елде, және (немесе) тіркеу куәлігі иесінің елінде тіркелген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника жатады.
8. Қазақстан Республикасында тіркеуге ұсынылған медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың клиникалық зерттеулері (1 және 2а қауіпсіздік класын қоспағанда) тиісті клиникалық практика талаптарына сәйкес әзірленеді, жүргізіледі.
9. Қазақстан Республикасында тіркеуге ұсынылған медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың клиникаға дейінгі зерттеулері (1 және 2а қауіпсіздік класын қоспағанда) тиісті зертханалық практика талаптарына сәйкес әзірленеді, жүргізіледі.
10. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік тіркеу кезінде сараптама жүргізу кезеңінде сараптаe ұйымының негіздемесіне сәйкес мемлекеттік органның шешімі бойынша мемлекеттік органның және сараптаe ұйымының мамандары өндіріс жағдайларын және сапаны қамтамасыз ету жүйесін бағалауды жүзеге асырады.
11. Өтініш беруші өндіріске баруды оны өткізу қажеттігі жөнінде ақпарат алғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде ұйымдастырады немесе нақты баратын мерзімін ұсынады, бірақ ол ақпарат алғаннан кейін сараптама мерзіміне кірмейтін күнтізбелік тоқсан күннен артық болмауы тиіс.
Дайындау, жүргізу, рtсімдеу және оның нәтижелері бойынша шешім қабылдау мерзімі 30 күн сараптама жүргізу мерзіміне кірмейді.

12. В случае присутствия на фармацевтическом рынке Республики Казахстан изделий медицинского назначения, произведенных в условиях ИСО 13485 или GMP, не менее десяти лет без рекламаций на его безопасность, эффективность и качество, последующая перерегистрация проводится без проведения аналитической экспертизы.
2. Требования к регистрационному досье и порядок
его предоставления
13. Экспертиза изделий медицинского назначения и медицинской техники при государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье проводится на основании заявления на проведение экспертизы изделия медицинского назначения и медицинской техники в Республике Казахстан согласно приложению 1 к настоящим Правилам, договора, заключенного между заявителем и государственной экспертной организацией на проведение экспертизы.
14. Заявление на проведение экспертизы изделия медицинского назначения и медицинской техники в Республике Казахстан подается на каждое наименование отдельно.
К заявлению предоставляются:
1) регистрационное досье (один экземпляр на бумажном носителе, второй экземпляр на электронном носителе, за идентичность которых ответственность несет заявитель) в зависимости от класса безопасности в соответствии с Перечнями документов, необходимых для регистрации, перерегистрации медицинской техники и изделий медицинского назначения согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При внесении изменений в регистрационное досье типа I, не требующие новой регистрации, предоставляются документы и материалы согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) образцы изделий медицинского назначения в количествах, необходимых для проведения трехкратного анализа;
3) стандартные образцы (при указании об их применении в нормативном документе).
15. При условии одновременной подачи на экспертизу одного наименования изделия медицинского назначения или медицинской техники и различных модификаций к ним заявитель представляет одно заявление и регистрационное досье с приложением макетов упаковок и этикеток на каждую модификацию.
16. Документы подшиваются и группируются строго по перечню с нумерацией страниц.
17. Экспертиза проводится после оплаты полной стоимости за экспертизу при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье.
18. Изделия медицинского назначения или медицинская техника, содержащие в составе или в качестве составной части лекарственное средство, подлежат экспертизе при государственной регистрации, перерегистрации в качестве изделия медицинского назначения или медицинской техники при условии регистрации в стране производителя в качестве изделия медицинского назначения или медицинской техники.

12. Қазақстан Республикасының фармацевтика нарығында қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына кемінде он жыл рекламация болмаған ИСО 13485 және GMP талаптарына сәйкес өндірілген медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника болған жағдайда одан кейінгі қайта тіркеу талдау сараптамасынсыз жүргізіледі.
2. Тіркеу деректеріне қойылатын талаптар және оны ұсыну тәртібі
13. Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сараптамасы осы Қағидаларға 1-қосымшаға, өтініш беруші мен мемлекеттік сараптау ұйымы арасында жасалған сараптама жүргізуге арналған шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізуге берілген өтініш бойынша жүргізіледі.
14. Қазақстан Республикасында медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізуге өтініш әр атауына бөлек-бөлек беріледі.
Өтінішке:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды тіркеу, қайта тіркеу үшін қажетті Құжаттар тізбесіне сәйкес, қауіпсіздік класына байланысты тіркеу деректері (бір данасы қағаз тасығышта, екінші данасы электрондық тасығышта, олардың сәйкестігіне өтініш беруші жауап береді). Жаңа тіркеуді талап етпейтін І типті тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құжаттар мен материалдар ұсынылады.
2) үш қайтара талдау жүргізу үшін қажетті мөлшердегі медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілері;
3) стандартты үлгілері (нормативтік құжатта олардың қолданылғаны туралы көрсетілсе) қоса ұсынылады.
15. Сараптамаға медициналық мақсаттағы бұйымның немесе медициналық техниканың және олардың түрлі модификацияларының бір атауы бір уақытта берілген жағдайда өтініш беруші әрбір модификацияға қаптама макеттері мен заттаңбаларды қоса ұсынып, бір өтініш және тіркеу дерегін ұсынады.
16. Құжаттар қатаң түрде беттерінің нөмірлерінің тізбесі бойынша тігіледі және топталады.
17. Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезінде сараптама бағасы толық төленгеннен кейін сараптама жүргізіледі.
18. Құрамында немесе құрамдас бөлігі ретінде дәрілік зат болатын медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника өндіруші елде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника ретінде тіркелген жағдайда медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника ретінде мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде сараптауға жатады.

3. Порядок проведения и этапы экспертизы
изделий медицинского назначения и медицинской техники
19. Заявитель одновременно с заявлением представляет в экспертную организацию документы и материалы, необходимые для проведения экспертизы по принципу "одного окна".
20. Экспертиза изделий медицинского назначения и медицинской техники при государственной регистрации, перерегистрации состоит из следующих этапов:
1) первичной экспертизы;
2) аналитической экспертизы (для изделий медицинского назначения);
3) специализированной экспертизы;
4) формирование заключения о безопасности, эффективности и качестве изделий медицинского назначения и медицинской техники.
21. Каждый последующий этап экспертизы проводится на основании положительного заключения предыдущего этапа.
22. Государственная экспертная организация при проведении экспертизы запрашивает при необходимости у заявителя разъяснения или уточнения по конкретным положениям в предоставленных документах и материалах регистрационного досье.
23. Государственная экспертная организация при непредставлении в течение тридцати календарных дней заявителем запрошенных материалов или письменного обоснования иных сроков для их подготовки, но не более шестидесяти календарных дней, прекращает экспертизу и выдает отрицательное заключение о безопасности, эффективности и качестве. Общее количество календарных дней, необходимых для предоставления запрошенных материалов, составляет не более девяноста календарных дней на каждом этапе.
После проведения специализированной экспертизы заявителю предоставляется не более тридцати календарных дней, не входящих в срок проведения экспертизы, для окончательного согласования итоговых документов (нормативного документа по качеству и безопасности, инструкции по медицинскому применению и макетов упаковки) путем электронного согласования по индивидуальному паролю и предоставления листа согласования.
24. При проведении экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники государственная экспертная организация устанавливает соответствие заявленного класса безопасности в зависимости от степени потенциального риска нанесения вреда здоровью человека, окружающей среде в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 764 "Об утверждении Правил классификации безопасности изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными", зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5936.
При определении иного класса безопасности, отличного от заявленного организацией-производителем, экспертная организация запрашивает у заявителя дополнительные материалы, подтверждающие их безопасность.

3. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сараптамасын жүргізу тәртібі және оның кезеңдері
19. Өтініш беруші өтінішпен бір уақытта сараптау ұйымына "жалғыз терезе" қағидаты бойынша сараптама жүргізуге қажетті құжаттар мен материалдарды ұсынады.
20. Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сараптау төмендегі кезеңдерден тұрады:
1) бастапқы сараптама;
2) талдамалық сараптама (медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін);
3) мамандандырылған сараптама;
4) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды қалыптастыру.
21. Сараптаудың әрбір келесі сатысы алдыңғы сатысының оң қорытындысының негізінде жүргізіледі.
22. Мемлекеттік сараптама ұйымы сараптама жүргізу кезінде қажет болғанда өтініш берушіден тіркеу деректерінің ұсынылған құжаттары мен материалдарындағы нақты қағидалар бойынша түсіндіруді немесе нақтылауды сұрайды.
23. Мемлекеттік сараптама ұйымы өтініш беруші сұратылған материалдарды немесе оларды дайындауға қажетті басқа бір мерзімдердің жазбаша негіздемесін күнтізбелік отыз күн ішінде, бірақ күнтізбелік алпыс күннен асырмай бермеген жағдайда, сараптама жүргізуді тоқтатады және қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы теріс қорытынды береді. Сұратылған материалдарды беруге қажетті күнтізбелік күннің жалпы саны әр сатыда күнтізбелік тоқсан күннен аспайды.
Мамандандырылған сараптама жүргізілгеннен кейін өтініш берушіге жеке пароль бойынша электрондық келісу және келісу парағын ұсыну арқылы қорытынды құжаттарды (сапасы мен қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік құжатты, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық пен қаптама макеттері) соңғы келісу үшін сараптама жүргізу мерзіміне кірмейтін күнтізбелік отыз күннен аспайтын уақыт беріледі.
24. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу кезінде мемлекеттік сараптау ұйымы "Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың қауіпсіздігін жіктеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 764 бұйрығына Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 5936 болып тіркелген, сәйкес мәлімденген қауіпсіздік класының адам денсаулығына, қоршаған ортаға тигізетін зиянның ықтимал қауіп дәрежесіне байланысты сәйкестігін анықтайды.
Өндіруші ұйым мәлімдеген қауіпсіздік класынан өзгешеленетін басқа қауіпсіздік класы анықталған жағдайда мемлекеттік сараптама ұйымы өтініш берушіден олардың қауіпсіздігін растайтын қосымша материалдарды сұратады.

25. После завершения процедуры экспертизы государственная экспертная организация формирует один архивный экземпляр регистрационного досье, хранящийся в ведомственном архиве.
Во время действия регистрационного удостоверения архивное регистрационное досье, дополняется бумажными и электронными копиями регистрационных удостоверений о внесении изменений со всеми приложенными документами заявителя.
Регистрационное досье хранится в архиве с соблюдением требований конфиденциальности.
После окончания пятилетнего срока хранения на изделие медицинского назначения и семилетнего на медицинскую технику регистрационные досье на бумажном носителе подлежат уничтожению.
Регистрационное досье на электронном носителе хранится до окончания срока присутствия изделия медицинского назначения и медицинской техники на рынке.
26. Государственная экспертная организация срок действия регистрационного удостоверения: на изделие медицинского назначения - пять лет, на медицинскую технику – семь лет. После перерегистрации выдается бессрочное регистрационное удостоверение на лекарственные средства.
27. По истечении срока действия регистрационного удостоверения, изделия медицинского назначения и медицинская техника подлежат перерегистрации.
28. Заявитель подает заявление на экспертизу для перерегистрации изделия медицинского назначения и медицинской техники до окончания действия регистрационного удостоверения, а также в течение шести месяцев после окончания действия регистрационного удостоверения.
4. Порядок проведения первичной экспертизы
изделий медицинского назначения и медицинской техники
29. Первичная экспертиза изделия медицинского назначения и медицинской техники включает в себя:
1) проверку предоставленных документов регистрационного досье на соответствие Перечню документов, необходимых для регистрации, перерегистрации медицинской техники и изделий медицинского назначения в соответствии с классом безопасности согласно приложению 2 к настоящим Правилам, правильность их оформления;
2) установление соответствия заявленного класса безопасности изделия медицинского назначения и медицинской техники, классу, указанному в документах регистрационного досье;
3) проверку соответствия заявленных изменений в регистрационное досье типу I;
4) проверку наличия образцов изделий медицинского назначения, достаточности их количества для воспроизводства методик аналитической экспертизы и срока их годности;
5) проверку наличия стандартных образцов (при указании об их применении в нормативном документе);
6) проверку наличия макетов упаковки.

25. Сараптама рәсімі аяқталғаннан кейін мемлекеттік сараптама ұйымы ведомстволық мұрағатта сақталатын тіркеу деректерінің мұрағаттық бір данасын жасайды.
Тіркеу куәлігінің қолданыс кезінде мұрағаттық тіркеу деректері өтініш берушінің барлық қоса берілген құжаттарымен бірге өзгерістер енгізу туралы тіркеу куәліктерінің қағаз және электрондық көшірмелерімен толықтырылады.
Тіркеу деректері құпиялылық талаптары сақтала отырып мұрағатта сақталады.
Медициналық мақсаттағы бұйымға бес жылдық және медициналық техникаға жеті жылдық сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін қағаз тасығыштағы тіркеу деректері жойылуы тиіс.
Электрондық тасығыштағы тіркеу деректері медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың нарықта болу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
Қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы теріс қорытынды берілген тіркеу деректері өтініш берушіге жауапты сақтауға қайтарылады.
26. Мемлекеттік сараптау ұйымы тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімін белгілейді: медициналық мақсаттағы бұйымға – бес жыл, медициналық техникаға – жеті жыл.
27. Тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника қайта тіркелуге жатады.
28. Өтініш беруші медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканы қайта тіркеу үшін сараптама жүргізуге өтінішті тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін, сондай-ақ тіркеу куәлігінің қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін алты ай ішінде береді.
4. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға бастапқы сараптама жүргізу тәртібі
29. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың бастапқы сараптамасына мыналар кіреді:
1) ұсынылған тіркеу деректері құжаттарының осы Қағидаларға 2-қосымшаға, қауіпсіздік класына сәйкес медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымды тіркеуге, қайта тіркеуге қажетті құжаттар Тізбесіне сәйкес болуын, олардың дұрыс ресімделуін тексеру;
2) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мәлімделген қауіпсіздік класының тіркеу деректері құжаттарында көрсетілген класына сәйкестігін белгілеу;
3) тіркеу деректерінде мәлімделген өзгерістердің І типке сәйкестігін тексеру;
4) медициналық мақсаттағы бұйымдардың үлгілерінің болуын, олардың көлемінің талдамалық сараптау әдістемелерін қайта жаңғырту үшін жеткілікті екенін және олардың жарамдылық мерзімдерін тексеру;
5) стандартты үлгілерінің болуын тексеру (нормативтік құжатта олардың қолданылғаны көрсетілсе);
6) қаптама макеттерінің болуын тексеру.

По результатам первичной экспертизы составляется экспертные заключения первичной экспертизы документов и материалов по форме согласно приложениям 4, 5 к настоящим Правилам. Заявителям предоставляется информация о выявленных замечаниях.
5. Порядок проведения аналитической экспертизы изделий
медицинского назначения
30. Аналитическая экспертиза изделий медицинского назначения включает в себя:
1) физические, химические, физико-химические и биологические испытания образцов на соответствие требованиям нормативного документа по контролю за качеством и безопасностью изделий медицинского назначения;
2) оценку нормативного документа по контролю качества и безопасности на предмет воспроизводимости методик анализа и соответствия регистрационных образцов нормативному документу по контролю качества и безопасности.
31. По результатам аналитической экспертизы изделия медицинского назначения испытательной лабораторией составляется протокол испытаний по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
6. Порядок проведения специализированной экспертизы
изделия медицинского назначения и медицинской техники
32. Специализированная экспертиза изделия медицинского назначения и медицинской техники включает в себя:
1) оценку безопасности, эффективности и качества изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) оценку влияния вносимых в регистрационное досье изменений на безопасность, эффективность и качество изделий медицинского назначения и медицинской техники;
3) оценку достоверности данных, указанных в заявлении и документах регистрационного досье, относительно класса безопасности изделий медицинского назначения и медицинской техники, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
4) анализ протокола испытательной лаборатории, оценку результатов аналитической экспертизы;
5) анализ заявленной в регистрационном досье стабильности изделия медицинского назначения и (или) лекарственного средства, входящего в состав изделий медицинского назначения (при необходимости);
6) экспертизу соответствия показателей качества, указанных в нормативном документе организации-производителя, международным стандартам качества;
7) анализ отчета клинических испытаний применения в клинической практике изделий медицинского назначения и медицинской техники класса безопасности 2б (с повышенной степенью риска) и класса безопасности 3 (с высокой степенью риска);
8) анализ соответствия текста проекта инструкции по медицинскому применению изделия медицинского назначения оригиналу инструкции от организации-производителя и оформления проекта инструкции требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;

Бастапқы сараптама нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 4, 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша құжаттар мен материалдардың бастапқы сараптама қорытындысы жасалады. Өтініш берушілерге анықталған ескертпелер туралы ақпарат беріледі.
5. Медициналық мақсаттағы бұйымдарға талдамалық сараптама жүргізу тәртібі
30. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды талдамалық сараптау:
1) үлгілердің медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат талаптарына сәйкестігіне жүргізілетін физикалық, химиялық, физикалық-химиялық және биологиялық сынақтарды;
2) талдау әдістемелерінің қайта жаңғырылуы мен тіркелген үлгілердің сапасы мен қауіпсіздігін қадағалау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкестігінің сапасы мен қауіпсіздігін қадағалау жөніндегі нормативтік құжатты бағалауды қамтиды.
31. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды талдамалық сараптау нәтижелері бойынша сынақ зертханасы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынақтар хаттамасын жасайды.
6. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға мамандандырылған сараптама жүргізу тәртібі
32. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға мамандандырылған сараптама жүргізу:
1) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын бағалауды;
2) тіркеу деректеріне енгізілген өзгерістердің медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына ықпалын бағалауды;
3) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздік класына қатысты өтініштер мен тіркеу құжаттарында көрсетілген мәліметтердің Қазақстан Республикасының дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналымы саласындағы заңнама талаптарына сәйкес дұрыстығын бағалауды;
4) сынақ зертханасының хаттамасын талдау, талдамалық сараптау нәтижелерін бағалауды;
5) тіркеу деректерінде мәлімденген медициналық мақсаттағы бұйым және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымның құрамына кіретін дәрілік заттың тұрақтылығын (қажет болса) талдауды;
6) өндіруші ұйымның нормативтік құжатында көрсетілген сапа көрсеткіштерінің халықаралық сапа стандарттарына сәйкестігін сараптауды;
7) қауіпсіздік класы 2б (қауіп дәрежесі жоғары) және қауіпсіздік класы 3 (қауіп дәрежесі аса жоғары) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың клиникалық тәжірибеде қолданылуының клиникалық сынақтарының есебін талдауды;
8) медициналық мақсаттағы бұйымды медицинада қолдану жөніндегі нұсқаулық жобасы мәтінінің өндіруші ұйым нұсқаулығының түпнұсқасына сәйкестігін және нұсқаулық жобасының Қазақстан Республикасының дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналымы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделуін талдауды;

9) анализ информации, содержащейся на макетах упаковок и этикеток изделий медицинского назначения в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
10) оценку информации, содержащейся в эксплуатационном документе медицинской техники.
33. По результатам специализированной экспертизы составляется заключение эксперта специализированной экспертизы по формам согласно приложениям 7, 8 к настоящим Правилам.
7. Порядок экспертизы внесения изменений в регистрационное досье
изделий медицинского назначения и медицинской техники
34. Вносимые изменения не должны снижать безопасность и качество изделий медицинского назначения и медицинской техники.
35. Изменения классифицируются на:
1) изменения типа I, которые не требуют новой регистрации, изменения, касающиеся внесения поправок в содержание регистрационного досье;
2) изменения типа II, требующие новой регистрации, к ним относятся изменения, не указанные в приложении 3 к настоящим Правилам.
36. Внесение изменений типа II осуществляется в порядке, определенном настоящими Правилами для экспертизы при государственной регистрации.
37. Заявитель в течение двух месяцев после утверждения вносимых изменений в стране производителя или держателя регистрационного удостоверения подает заявление на экспертизу внесения изменений в регистрационное досье.
38. К заявлению о внесении изменений в регистрационное досье изделия медицинского назначения и медицинской техники прилагаются документы и материалы, необходимые для внесения изменений, согласно Перечню Перечень документов и материалов, необходимых для внесения изменений, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам.
39. Экспертиза изделий медицинского назначения и медицинской техники при внесении изменений в регистрационное досье типа I состоит из следующих этапов:
первичной экспертизы;
аналитической экспертизы (в случаях изменения в процедуре контроля качества готового продукта изделия медицинского назначения, изменения первичной упаковки стерильного изделия медицинского назначения, добавления комплектующего, являющегося изделием медицинского назначения);
специализированной экспертизы.
40. Государственная экспертная организация на основании результатов экспертизы делает заключение о влиянии вносимых изменений в регистрационное досье на безопасность, эффективность и качество изделий медицинского назначения и медицинской техники по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
41. Процедура экспертизы при ускоренной государственной регистрации, перерегистрации изделий медицинского назначения и медицинской техники, не снижающая требования к их безопасности, эффективности и качеству, проводится в случаях:

9) медициналық мақсаттағы бұйымдардың қаптамалары мен заттаңбаларының макеттеріндегі ақпаратты Қазақстан Республикасының дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес талдауды;
10) медициналық техниканың пайдалану құжатындағы ақпаратты бағалауды қамтиды.
33. Мамандандырылған сараптама нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 7, 8-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша мамандандырылған сараптама сарапшысының қорытындысы шығарылады.
7. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді сараптау тәртібі
34. Енгізілетін өзгерістер медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі мен сапасын төмендетпеуі тиіс.
35. Өзгерістер:
1) жаңадан тіркеуді талап етпейтін I типті өзгерістер, тіркеу деректерінің мазмұнына түзетулер енгізуге қатысты өзгерістерге;
2) жаңадан тіркеуді қажет ететін II типті өзгерістерге жіктеледі, оларға осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілмеген өзгерістер жатады.
36. II типті өзгерістерді енгізу мемлекеттік тіркеу кезіндегі сараптауға арналған, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
37. Өтініш беруші өндірушінің немесе тіркеу куәлігін ұстаушының елінде енгізілген өзгерістер бекітілгеннен кейін екі ай ішінде тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу сараптамасына өтініш береді.
38. Медициналық мақсаттағы бұйымның және медициналық техниканы тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу туралы өтінішке осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген өзгерістерді енгізуге қажетті құжаттар мен материалдар тізбесіне сәйкес өзгерістер енгізу үшін қажетті құжаттар мен материалдар қоса беріледі.
39. Тіркеу деректеріне I типті өзгерістер енгізу кезінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу төмендегі сатылардан тұрады:
бастапқы сараптама;
талдамалық сараптама (медициналық мақсаттағы бұйымның дайын өнімінің сапасын бақылау үдерісінде өзгерістер болған, медициналық мақсаттағы бұйымның бастапқы қаптамасы өзгерген, стерильді медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын жинақтауыштар қосылған жағдайда);
мамандандырылған сараптама.
40. Мемлекеттік сараптама ұйымы сараптама нәтижелерінің негізінде тіркеу деректеріне енгізілген өзгерістердің медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына әсері туралы, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда қорытынды шығарады.
41. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу кезінде олардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына қойылатын талаптарды төмендетпейтін сараптаудың жеделдетілген рәсімі (бұдан әрі – жеделдетілген рәсім):

1) предназначения их для профилактики, лечения, диагностики редких заболеваний;
2) предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций, эпидемии, пандемии инфекционных заболеваний;
3) дефицита необходимых изделий медицинского назначения и медицинской техники на фармацевтическом рынке.
42. Заявитель предоставляет обоснованные доказательства необходимости и возможности проведения экспертизы при ускоренной процедуре государственной регистрации изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - ускоренная процедура) подтвержденные уполномоченным органом.
43. Процедура экспертизы при ускоренной процедуре осуществляется путем сокращения сроков проведения экспертизы.
44. Экспертиза при ускоренной процедуре проводится на основании договора государственной экспертной организации с заявителем.
9. Порядок формирования заключения о безопасности, эффективности
и качестве изделий медицинского назначения и медицинской техники
45. Государственная экспертная организация в целях повышения прозрачности, объективности, независимости и согласованности полученных результатов экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники создает коллегиальный экспертный совет (далее – Совет) по их рассмотрению. В состав Совета включаются эксперты в различных областях медицины и фармации, обладающие опытом работы и квалификацией в области проведения экспертизы по оценке эффективности, безопасности и качества лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, представители неправительственных организаций по согласованию. Совет рассматривает возникающие разногласия в результатах экспертизы, основания (причины) выдачи отрицательных заключений по эффективности, безопасности и качеству.
46. По результатам первичной, аналитической и специализированной экспертизы изделий медицинского назначения и медицинской техники составляет заключение о безопасности, эффективности и качестве изделий медицинского назначения и медицинской техники по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
47. Государственная экспертная организация направляет в электронном виде с электронно-цифровой подписью руководителя и ответственных лиц в государственный орган:
1) заключение о безопасности, эффективности и качестве изделия медицинского назначения и медицинской техники;
2) нормативный документ по контролю качества и безопасности для изделий медицинского назначения;
3) инструкцию по медицинскому применению изделия медицинского назначения, согласованную экспертной организацией на государственном и русском языках;

1) олар сирек кездесетін ауруларды профилактикалауға, емдеуге, диагностикалауға;
2) төтенше жағдайлардың, эпидемияның, пандемияның, жұқпалы аурулардың салдарларының алдын алуға және жоюға арналғанда;
3) фармацевтикалық нарықта қажетті медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техника тапшы болған жағдайда жүргізіледі.
42. Өтініш беруші медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекетік тіркеудің жеделдетілген рәсімдері (бұдан әрі – жеделдетілген рәсім) кезінде сараптама жүргізу қажеттілігі мен мүмкіндігінің уәкілетті орган растаған негізделген дәлелдемелерін ұсынады.
43. Жеделдетілген рәсім сараптама жүргізу мерзімдерін қысқарту арқылы жүзеге асырылады.
44. Мемлекеттік тіркеу кезіндегі жеделдетілген рәсім мемлекеттік сараптау ұйымының өтініш берушімен жасасқан шарты негізінде жүргізіледі.
8. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытындыны қалыптастыру тәртібі
45. Мемлекеттік сараптау ұйымы медициналық мақсаттағы бұйымдар мен бұйымдар мен медициналық техниканы сараптаудан алынған нәтижелердің айқындығын, объективтілігін, тәуелсіздігін және келісілуін арттыру мақсатында оларды қарау жөніндегі алқалық сараптау кеңесін (бұдан әрі – Кеңес) құрады. Кеңес құрамына дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын бағалау бойынша сараптама жүргізу саласында жұмыс тәжірибесі мен біліктілігі бар, медицина және фармацияның әртүрлі саласындағы сарапшылар, келісу бойынша үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері кіреді. Кеңес сараптама нәтижелерінде туындайтын келіспеушіліктерді, қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы бойынша теріс қорытынды беру негіздерін (себептерін) қарастырады.
46. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың бастапқы, талдамалық және мамандандырылған сараптамасы нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы қорытынды жасалады.
47. Мемлекеттік сараптама ұйымы мемлекеттік органға электрондық түрде басшы мен жауапты тұлғаның электрондық-цифрлық қолтаңбасы бар:
1) медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы қорытындыны;
2) өтініш беруші бекіткен және сараптама ұйымымен келісілген медициналық мақсаттағы бұйымдарға сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжатты;
3) сараптама ұйымымен келісілген медициналық мақсаттағы бұйымдардың медицинада қолданылуы жөніндегі мемлекеттік және орыс тіліндегі нұсқаулықты;

4) маркировку макетов упаковок, этикеток, стикеров изделий медицинского назначения, согласованных экспертной организацией на государственном и русском языках.
48. Заключение действительно в течение сто восемьдесят календарных дней.
10. Сроки проведения экспертизы изделий медицинского
назначения и медицинской техники
49. Сроки проведения экспертизы изделия медицинского назначения и медицинской техники составляют:
1) при государственной регистрации и перерегистрации изделий медицинского назначения класса безопасности 1 (с низкой степенью риска) и класса безопасности 2а (со средней степенью риска) – в сроки, не превышающие девяноста календарных дней, в том числе:
первичная экспертиза – не более двадцати календарных дней;
аналитическая экспертиза – не более тридцати календарных дней;
специализированная экспертиза – не более тридцати календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней) и проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более пятнадцати календарных дней);
оформление заключения – не более десяти календарных дней;
2) при государственной регистрации и перерегистрации изделия медицинского назначения класса безопасности 2б (с повышенной степенью риска) и класса безопасности 3 (с высокой степенью риска) – в сроки, не превышающие ста шестидесяти календарных дней, в том числе:
первичная экспертиза - не более двадцати пяти календарных дней;
аналитическая экспертиза - не более шестидесяти календарных дней;
специализированная экспертиза - не более шестидесяти календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней) и проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более пятнадцати календарных дней);
оформление заключения – не более пятнадцати календарных дней;
3) внесение изменений типа I в регистрационное досье изделия медицинского назначения (без проведения аналитической экспертизы) и медицинской техники в сроки, не превышающие шестидесяти календарных дней, в том числе:
первичная экспертиза - не более пятнадцати календарных дней;
специализированная экспертиза - не более тридцати календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней) и проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более десяти календарных дней);
оформление заключения - не более пятнадцати календарных дней;

4) сараптама ұйымымен келісілген медициналық мақсаттағы бұйымдардың қаптамасы, заттаңбасы, стикерлері макеттерінің мемлекеттік және орыс тіліндегі таңбалануын жібереді.
48. Қорытынды күнтізбелік жүз сексен күн ішінде жарамды.
9. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу мерзімдері
49. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу мерзімдері мынаны құрайды:
1) қауіпсіздік класы 1 (қауіптілік дәрежесі төмен) және қауіпсіздік класы 2а (қауіптілік дәрежесі орташа) медициналық мақсаттағы бұйымдарды мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу кезінде – күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде, оның ішінде:
бастапқы сараптама – күнтізбелік жиырма күннен аспайды;
талдамалық сараптама – күнтізбелік отыз күннен аспайды;
мамандандырылған сараптама – күнтізбелік отыз күннен аспайды, оның ішінде қаптама, заттаңба, стикер макеттерінің таңбалануы аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай) және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың дәлде-дәлдігі мен аудармасын тексеру (күнтізбелік он бес күннен асырмай);
қорытындыны ресімдеу – күнтізбелік он күннен аспайды;
2) қауіпсіздік класы 2б (қауіп дәрежесі жоғары) және қауіпсіздік класы 3 (қауіп дәрежесі аса жоғары) медициналық мақсаттағы бұйымдарды мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу кезінде – күнтізбелік жүз алпыс күннен күннен аспайтын мерзімде, оның ішінде:
бастапқы сараптама – күнтізбелік жиырма бес күннен аспайды;
талдамалық сараптама – күнтізбелік алпыс күннен аспайды;
мамандандырылған сараптама – күнтізбелік алпыс күннен асырмай, оның ішінде қаптама, заттаңба, стикер макеттерінің таңбалануы аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай) және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың тең түпнұсқалығы мен аудармасын тексеру (күнтізбелік он бес күннен асырмай);
қорытындыны ресімдеу – күнтізбелік он күннен аспайды;
3) медициналық мақсаттағы бұйымдар (талдамалық сараптама жүргізілмейтін) мен медициналық техниканың тіркеу деректеріне I типті өзгерістер енгізу күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде, оның ішінде:
бастапқы сараптама – күнтізбелік он бес күннен асырмай;
мамандандырылған сараптама – күнтізбелік отыз күннен асырмай, оның ішінде қаптама, заттаңба, стикер макеттерінің таңбалануы аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай) және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың тең түпнұсқалығы мен аудармасын тексеру (күнтізбелік он күннен асырмай);
қорытындыны ресімдеу – күнтізбелік он бес күннен асырмай.

4) внесение изменений типа I в регистрационное досье изделия медицинского назначения (с проведением аналитической экспертизы) в сроки, не превышающие восьмидесяти календарных дней, в том числе:
первичная экспертиза - не более пятнадцати календарных дней;
аналитическая экспертиза – не более двадцати календарных дней;
специализированная экспертиза - не более тридцати календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней) и проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более десяти календарных дней);
оформление заключения - не более пятнадцати календарных дней;
5) экспертиза медицинской техники (независимо от класса безопасности) осуществляется в сроки, не превышающие девяноста календарных дней, в том числе:
первичная экспертиза – не более двадцати календарных дней;
специализированная экспертиза – не более пятидесяти пяти календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней) и проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более пятнадцати календарных дней);
оформление заключения – не более пятнадцати календарных дней;
6) при ускоренной процедуре проводится в сроки, не превышающие шестидесяти пяти календарных дней, в том числе:
первичная экспертиза - десять календарных дней;
аналитическая экспертиза - тридцать календарных дней;
специализированная экспертиза - двадцать календарных дней, в том числе подтверждение аутентичности перевода маркировки макетов упаковок, этикеток, стикеров (не более двух рабочих дней) и проверка аутентичности или перевод инструкции по медицинскому применению (не более десяти календарных дней);
оформление итоговых документов - пять календарных дней.
50. В сроки проведения экспертизы изделия медицинского назначения и медицинской техники не входит:
1) время восполнения некомплектности регистрационного досье;
2) предоставления заявителем документов и материалов по запросу на любом из этапов экспертизы;
3) время подготовки и оценки условий производства.
11. Основания для выдачи отрицательного заключения
безопасности, эффективности и качества изделий медицинского
назначения и медицинской техники
51. Отрицательное заключение безопасности, эффективности и качества изделия медицинского назначения и медицинской техники при проведении экспертизы выдается в случаях:
1) непредставления полного комплекта регистрационного досье после выдачи замечаний заявителю в процессе проведения первичной экспертизы, не устранения замечаний аналитической и (или) специализированной экспертизы в сроки, установленные пунктом 55 настоящих Правил;

4) медициналық мақсаттағы бұйымдар тіркеу деректеріне I типті өзгерістер енгізу (талдамалық сараптама жүргізілетін) күнтізбелік сексен күннен аспайтын мерзімде, оның ішінде:
бастапқы сараптама – күнтізбелік он бес күннен аспайды;
талдамалық сараптама – күнтізбелік жиырма күннен аспайды;
мамандандырылған сараптама – күнтізбелік отыз күннен асырмай, оның ішінде қаптама, заттаңба, стикер макеттері таңбалануы аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай) және медицина қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың тең түпнұсқалығы мен аудармасын тексеру (күнтізбелік он күннен асырмай);
қорытындыны рәсімдеу – күнтізбелік он бес күннен асырмай.
5) медициналық техниканы сараптау (қауіпсіздік класына байланыссыз) күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі, оның ішінде:
бастапқы сараптама – күнтізбелік жиырма күннен асырмай;
мамандандырылған сараптама – күнтізбелік елу бес күннен асырмай, оның ішінде қаптама, заттаңба, стикер макеттерінің таңбалануы аудармасының тең түпнұсқалығын растау (екі жұмыс күнінен асырмай) және медицина қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың тең түпнұсқалығы мен аудармасын тексеру (күнтізбелік он бес күннен асырмай);
қорытындыны ресімдеу – күнтізбелік он бес күннен асырмай.
6) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеудің жеделдетілген рәсімі кезінде күнтізбелік алпыс бес күннен аспайтын мерзімде, оның ішінде:
бастапқы сараптама – күнтізбелік он күн;
талдамалық сараптама – күнтізбелік отыз күн;
мамандандырылған сараптама – күнтізбелік жиырма күн, оның ішінде, қаптама, заттаңба, стикер макеттерінің таңбалануы аудармасының тең түпнұсқалығы растау (екі жұмыс күнінен асырмай) және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықтың тең түпнұсқалыдігі мен аудармасын тексеру (күнтізбелік он күннен асырмай);
қорытынды құжаттарды ресімдеу – күнтізбелік бес күн.
50. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға сараптама жүргізу мерзіміне тіркеу деректері жинақтауышының толық болмауының орнын толтыру, өтініш берушінің сараптаудың кез келген сатысында сұратылған құжаттар мен материалдарды беру, сондай-ақ өндіріс жағдайларын дайындау және бағалау уақыты кірмейді.
10. Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы жөнінде теріс қорытынды беру үшін негіздеме
51. Сараптама жүргізу кезінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы жөніндегі теріс қорытынды мынадай жағдайларда:
1) өтініш берушіге бастапқы сараптама жүргізу барысында берілген ескертулерден кейін тіркеу деректерінің толық жиынтығы берілмесе, талдамалық және (немесе) мамандандырылған сараптама ескертулері осы Қағидалардың 55-тармағында белгіленген мерзімдерде жойылмаса;

2) представления заявителем недостоверных сведений;
3) более низкой безопасности, эффективности и качества изделия медицинского назначения и медицинской техники относительно требований законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
4) отрицательного заключения о безопасности, эффективности и качестве изделия медицинского назначения и медицинской техники по результатам любого этапа экспертизы при государственной регистрации;
5) несоответствия фактических условий производства и системы обеспечения качества условиям, обеспечивающим заявленную безопасность, эффективность и качество изделий медицинского назначения и медицинской техники, по результатам оценки производства и системы обеспечения качества предприятия-изготовителя при государственной регистрации;
6) отказа заявителя от организации посещения предприятия (производственной площадки) с целью оценки условий производства и системы обеспечения качества, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
52. В случаях выдачи отрицательного заключения безопасности, эффективности и качества или отзыва заявителем заявления на экспертизу после начала проведения экспертизы, стоимость проведения экспертных работ заявителю не возвращаются.
Приложение 1
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Заявление
на проведение экспертизы изделия медицинского назначения
и медицинской техники в Республике Казахстан
1.
Вид регистрации
Регистрация
Перерегистрация
Внесение изменений
2.
Данные по регистрационному удостоверению при перерегистрации и внесении изменении в рег. досье
№ регистрационного удостоверения
Дата регистрации
Срок действия
3.
Ускоренная регистрация
Тип ускоренной процедуры
Нет ускоренной процедуры
Ускорение сроков
Обоснование
(№ письма и дата государственного органа)
4.
Тип (необходимое отметить)
ИМН
МТ
5.
Торговое название
на государственном языке
на русском языке
6.
Область применения
на государственном языке
на русском языке
7.
Назначение
на государственном языке
на русском языке
8.
Тип медицинской техники (необходимое указать)
Закрытая система:
- ДА
- НЕТ
обоснование от производителя (указать страницу регистрационного досье)
9.
Краткая техническая характеристика
на государственном языке
на русском языке
10.
Класс безопасности в зависимости от степени потенциального риска применения (необходимое отметить)
Класс 1 - с низкой степенью риска
Класс 2 а - со средней степенью риска
Класс 2 б - с повышенной степенью риска
Класс 3 - с высокой степенью риска
11.
ИМН или МТ является (необходимое отметить)
Средство измерения
Стерильное
Балк
12.
В составе имеется лекарственное средство
Да
Нет
13.
Комплектация изделия медицинского назначения и медицинской техники
Наименование (на государственном, русском языках)
Модель (на государственном, русском языках)
Производитель (на государственном, русском языках)
Страна (на государственном, русском языках)
1.
Основной блок
(при наличии)
2.
Дополнительные комплектующие
(при наличии)
3
Расходные материалы
(при наличии)
14.
Упаковка
Вид (первичная или вторичная)
Наименование
Размер
Объем
Кол-во единиц в упаковке
Краткое описание
1.
Первичная
2.
Вторичная
...
15.
Срок хранения (для ИМН)/
Гарантийный срок эксплуатации (для МТ)
16.
Условия транспортирования
17.
Условия хранения
18.
Регистрация в стране-производителе и других странах
1.
Название страны
№ регистрационного удостоверения (указывается при наличии)
Дата выдачи
Срок действия
2.
...
19.
Производство
Полностью на данном производстве
Частично на данном производстве
Полностью на другом производстве
20.
Производитель (и) ИМН и МТ и участок (и) производства (включая участки производства любого компонента, который является частью ИМН и МТ
Тип производителя
Наименование, страна1,2 (на государственном, русском, англ. языках)
№, дата и срок действия разрешительного документа
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон, факс, e-mail
Ф.И.О., должность руководителя
Ф.И.О., должность контактного лица
1.
Производитель
2.
Держатель регистрационного удостоверения
3.
Предприятие-упаковщик
4
Заявитель или представительство
Данные по доверенности
21
Изменения типа 1, вносимые в регистрационное досье (заполняются при типе заявки – внесение изменений) (указать вносимые изменения)
Редакция до внесения изменений
Вносимые изменения
22.
Данные по договору на проведение экспертизы
1.
№ договора
2.
Дата заключения
3.
Срок действия
23.
Данные по стоимости (для мониторинга цен)
Для изделий медицинского назначения
Штрих-код вторичной упаковки
Первичная упаковка
Кол-во доз в первичной упаковке
Вторичная упаковка
Кол-во первичной упаковки во вторичной упаковке
Кол-во доз во вторичной упаковке
Отпускная цена, указанная производителем, в тенге, с учетом курса валют на дату подачи заявки
Указывается при наличии
Для медицинской техники
Штрих-код вторичной упаковки
Модель (различные типы и варианты исполнений)
Техническая характеристика
Отпускная цена, указанная производителем, в тенге, с учетом курса валют на дату подачи заявки
Указывается при наличии
24.
Субъект, осуществляющий оплату за проведение экспертизы
1.
Наименование
2.
Страна
3.
Юридический адрес
4.
Фактический адрес
5.
Ф.И.О., должность руководителя
6.
Телефон
7.
Факс
8.
E-mail
9.
БИН
10.
ИИН
11.
Банк
12.
Р/с
13.
В/с
14.
Код
15.
БИК
Заявитель: ___________________________________________________________________________
Гарантирую достоверность и идентичность информации, содержащейся во всех экземплярах регистрационного досье, адекватность переводов методик контроля качества, эксплуатационного документа на медицинскую технику, инструкции по медицинскому применению изделия медицинского назначения, а также соответствие образцов изделия медицинского назначения, стандартных образцов нормативным документам, представляемым на регистрацию.
Обязуюсь осуществлять поставки изделий медицинского назначения, медицинской техники в Республику Казахстан, соответствующие требованиям, указанным в регистрационном досье, и сопровождать изделие медицинского назначения инструкцией по медицинскому применению/медицинскую технику руководством по эксплуатации на государственном и русском языках, с соблюдением достоверности и аутентичности переводов.
Гарантирую сохранение безопасности и качества в течение всего срока использования, при соблюдении условий транспортирования и хранения в соответствии с требованиями завода-производителя.
Обязуюсь сообщать обо всех изменениях в регистрационное досье, а также представлять заявление и материалы при обнаружении побочных воздействий при применении изделия медицинского назначения, медицинской техники, ранее не указанных в инструкции по медицинскому применению изделий медицинского назначения/руководстве по эксплуатации медицинской техники.
Заявление составлено в 2-х экземплярах.
Дата
Ф.И.О. и должность ответственного лица Заявителя
Подпись, печать
Примечание к ссылкам:

2) өтініш беруші дұрыс емес деректерді берген жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы заңнамасының талаптарына қатысты медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы анағұрлым төмен болғанда;
4) мемлекеттік тіркеу кезінде сараптаудың кез келген сатысы нәтижелері бойынша медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі, сапасы туралы теріс қорытынды болғанда;
5) нақты өндіріс жағдайлары мен сапаны қамтамасыз ету жүйесінің мемлекеттік тіркеу кезінде дайындаушы кәсіпорынның өндірісін және сапаны қамтамасыз ету жүйесін бағалау нәтижелері бойынша медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мәлімденген қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын қамтамасыз ететін шарттарға сәйкес келмегенде;
6) өтініш беруші Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес өндіріс жағдайлары мен сапаны қамтамасыз ету жүйесін бағалау мақсатында кәсіпорынға (өндірістік ауданға) келіп көруді ұйымдастырудан бас тартқан жағдайда беріледі.
52. Қауіпсіздік, тиімділік және сапа жөніндегі теріс қорытынды берілген немесе өтініш беруші сараптама жүргізу басталғаннан кейін сараптамаға өтінішін кері қайтарған жағдайда, сараптама жұмыстарын жүргізу құны өтініш берушіге қайтарылмайды.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға сараптама
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техникаға сараптама жүргізуге
өтініш
1.
Тіркеу түрі
Тіркеу
Қайта тіркеу
Өзгерістер енгізу
2.
Қайта тіркеу және тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу кезіндегі тіркеу куәлігі бойынша мәліметтер
Тіркеу куәлігінің №
Тіркелген күні
Қолданыс мерзімі
3.
Жеделдетілген тіркеу
Жеделдетілген рәсім түрі
Жеделдетілген рәсім жоқ
Мерзімдерін жеделдету
Негіздеме (мемлекеттік органның хатының № және күні)
4.
Тип (қажеттісін белгілеу)
ММБ
МТ
5.
Саудалық атауы
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
6.
Қолданылу саласы
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
7.
Тағайындалуы
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
8.
Медициналық техниканың типі (қажеттісін белгілеу)
Жабық жүйе:
ИӘ
ЖОҚ
Өндіруші келтірген негіздеме (тіркеу деректерінің бетін көрсету)
9.
Қысқаша техникалық сипаттамасы
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
10.
Қолданылуының ықтимал қаупіне байланысты қауіпсіздік класы (қажеттісін белгілеу)
1 класс - қауіп дәрежесі төмен
2 а класы – қауіп дәрежесі орташа
2 б класы – қауіп дәрежесі жоғары
3 класс – қауіп дәрежесі аса жоғары
11.
ММБ немесе МТ болып табылады (қажеттісін белгілеу)
Өлшеу құралы
Стерильді
Балк
12.
Құрамында дәрілік зат бар ма
Иә
Жоқ
13.
Медициналық мақсаттағы бұйым мен медициналық техниканың жиынтықталымы
Атауы (мемлекеттік, орыс тілдерінде)
Модель (мемлекеттік, орыс тілдерінде)
Өндіруші (мемлекеттік, орыс тілдерінде)
Елі (мемлекеттік, орыс тілдерінде)
1.
Негізгі блок
(болған кезде)
2.
Қосымша жиынтықтаушылар (болған кезде)
3.
Шығыс материалдар (болған кезде)
14.
Қаптамасы
Түрі (бастапқы немесе қайталама)
Атауы
Өлшемі
Көлемі
Қаптамадағы бірліктерінің саны
Қысқаша сипаттамасы
1.
Бастапқы
2.
Қайталама
...
15.
Сақтау мерзімі (ММБ үшін)
Пайдаланудың кепілдік мерзімі (МТ үшін)
16.
Тасымалдау шарттары
17.
Сақтау шарттары
17.
Өндіруші елде және басқа елдерде тіркелуі
1.
Елдің атауы
Тіркеу куәлігінің № (бар болса көрсетіледі)
Берілген күні
Қолданыс мерзімі
2.
...
19.
Өндіріс
Толығымен осы өндірісте
Ішінара осы өндірісте
Толығымен басқа өндірісте
20.
ММБ және МТ өндіруші (лер) және өндіріс учаскесі (ММБ және МТ бөлігі болып табылатын кез келген компонентінің өндіріс учаскелерін қоса)
Өндірушінің типі
Атауы, елі (мемлекеттік, орыс, ағылшын тілдерінде)
Рұқсаттама құжатының №, күні және қолданы с мерзімі
Заңды мекенжайы
Нақты мекен-жайы
Телефон, факс, e-mail
Басшысының Т.А.Ә., лауазымы
Байланыстағы тұлғаның Т.А.Ә., лауазымы
1.
Өндіруші
2.
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы
3.
Қаптаушы кәсіпорын
4
Өтініш беруші немесе өкілдігі
Сенімхат бойынша мәліметтер
21
Тіркеу деректеріне енгізілетін 1 тип өзгерістері (өзгерістер енгізу – өтініш типі
кезінде толтырылады) (енгізілетін өзгерістерді көрсету)
Өзгерістер енгізуге дейінгі редакциясы
Енгізілетін өзгерістер
22.
Сараптама жүргізу үшін жасалған шарттардың мәліметтері
1.
Шарт №
2.
Жасалған күні
3.
Қолданыс мерзімі
__________________

1Страна вводится по единому классификатору ГК РК ИСО 3166
1Наименование на английском языке обязательно для зарубежных предприятий
Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Перечень документов,
необходимых для регистрации, перерегистрации медицинской техники и
изделий медицинского назначения в соответствии с классом безопасности
№ п/п
Наименование документа
Класс 1
Класс 2а
Класс 2б
Класс 3
МИБП (инвитро)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Заявление
+
+
+
+
+
По утвержденной форме (на бумажном в 2-х экз. и электронном носителях на CD в формате Word)
2
Документ, удостоверяющий регистрацию в стране производителе или держателе регистрационного удостоверения (регистрационное удостоверение, Сертификат свободной продажи (FreeSale), Сертификат на экспорт и т.д.) с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально
+
+
+
+
+
В соответствии с международными нормами заверения
3
*Государственная лицензия на право производства в стране-производителе (при наличии с приложением)
+
+
+
+
+
В соответствии с международными нормами заверения
4
Сведения о регистрации в других странах с указанием номера и даты регистрационного удостоверения (или копии сертификата или регистрационного удостоверения)
+
+
+
+
-
5
Документ, подтверждающий соответствие условий производства национальным и/или международным стандартам (ISO 13485) с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально
-
(кроме установленного законодательством РК)
-
(кроме установленного законодательством РК)
+
+
+
В соответствии с международными нормами заверения. Обязательно с 2016 года, до 2016 года при наличии.
6
Документ, подтверждающий соответствие нормативным требованиям национальных или международных нормативных документов (Декларация соответствия; Сертификат соответствия) с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально
+
+
+
+
+
7
Документ, подтверждающий класс безопасности в зависимости от степени потенциального риска применения (Декларация соответствия; письмо-обоснование от производителя и т.д) с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально
+
+
+
+
+
Предоставляется организацией–производителем
8
Документ, подтверждающий качество лекарственного вещества, входящего в состав изделия медицинского назначения/расходного материала к медицинской технике, представляющегося собой изделие медицинского назначения (сертификат анализа, сертификат соответствия Европейской фармакопеи, протокол анализа, аналитический паспорт)
+
+
+
+
-
9
Отчет (протокол) токсикологических и гигиенических испытаний с аутентичным переводом на русский язык результатов и выводов испытаний
-
-
+
+
-
Предоставляется организацией–производителем
10
Отчет о технических испытаниях с аутентичным переводом на русский язык результатов и выводов испытаний
-
-
+
+
-
Предоставляется организацией–производителем
11
Отчет об исследованиях стабильности, обосновывающий срок хранения (только для ИМН)
+
+
+
+
+
Предоставляется организацией–производителем
12
Результаты клинических (медицинских) испытаний (применение, отзывы, научные публикации) с аутентичным переводом на русский язык результатов и выводов испытаний
-
+ (при наличии ЛС, только для ИМН)
+
+
+
**Заверяется печатью организации-производителя (изготовителя).
В соответствии с национальными требованиями заверения.
13
Нормативный документ, требованиям которого должна соответствовать продукция: стандарт международный, национальный или организации (нормативный документ по контролю качества и безопасности), технические условия с аутентичным переводом на русский язык спецификации и методик испытаний
+
+
+
+
+
Копия стандарта организации, технических условий. Стандарты национальные, международные должны иметь учетную регистрацию в РК.
14
Спецификация с указанием технических характеристик, перечня комплектующих и расходных материалов (по утвержденной форме)
+
+
+
+
+
Представляется на бумажном и электронном носителях. **Бумажный вариант заверяется печатью организации-производителя (изготовителя)
15
Эксплуатационный документ медицинской техники на государственном и русском языках, в том числе инструкция по медицинскому применению расходных материалов и комплектующих к медицинской технике, являющихся изделиями медицинского назначения
+
+
+
+
**Заверяется печатью организации-производителя (изготовителя). В соответствии с национальными требованиями заверения.
Представляется на бумажном и электронном носителях.
16
Руководство по сервисному обслуживанию медицинской техники в части комплектации (servicemanual)
+
+
+
+
+
** Заверяется печатью организации-производителя (изготовителя).
Представляется на бумажном и электронном носителях.
17
Инструкция по применению изделия медицинского назначения, утвержденная в стране-производителе с аутентичным переводом на русский язык
+
+
+
+
+
**Заверяется печатью организации-производителя (изготовителя). В соответствии с национальными требованиями заверения.
18
Проект инструкции по медицинскому применению изделия медицинского назначения на русском языке (на бумажном и электронном носителях)
+
+
+
+
+
Заверяется доверенным лицом, предоставляется на бумажном и электронном носителях в формате Word)
19
Образцы изделия медицинского назначения/расходных материалов и комплектующих к медицинской технике, являющихся изделиями медицинского назначения
+
+
+
+
+
В количестве необходимом для проведения трехкратного анализа, в соответствии с требованиями нормативного документа
20
Стандартные образцы (при указании об их применении в нормативном документе)
+
+
+
+
+
21
Графическое изображение ярлыка на медицинскую технику, в том числе цветные макеты маркировки и упаковки на расходные материалы и комплектующие к медицинской технике, являющихся изделиями медицинского назначения на государственном и русском языках
+
+
+
+
**Заверяется печатью организации-производителя (изготовителя).
В соответствии с национальными требованиями заверения
22
Документы, регламентирующие качество упаковочных материалов (спецификация качества, сертификат анализа на первичную упаковку)
+
+
+
+
+
23

1Елі бірыңғай ҚР МК ИСО 3166 классификаторы бойынша енгізіледі
2Ағылшын тіліндегі атауы шетелдік кәсіпорындар үшін міндетті
23.
Бағасы туралы мәліметтер (бағалар мониторингі үшін)
Медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін
Қайталама қаптамасының штрих-коды
Бастапқы қаптамасы
Бастапқы қаптамасындағы дозасының мөлшері
Қайталама қаптамасы
Бастапқы қаптамасындағы -және қайталама қаптамасындағы -саны
Қайталама қаптамасындағы дозасының мөлшері
Өтініш беру күніндегі валюта бағамын ескере отырып, өндіруші көрсеткен босатылатын бағасы, теңгемен
Бар болса көрсетіледі
Медициналық техника үшін
Қайталама қаптамасының штрих-коды
Моделі (түрлі типтері мен орындалу нұсқалары)
Техникалық сипаттамасы
Өтініш беру күніндегі валюта бағамын ескере отырып, өндіруші көрсеткен босатылатын бағасы, теңгемен
Бар болса көрсетіледі
24.
Сараптама жүргізуге төлемді жүзеге асыратын субъект
1.
Атауы
2.
Елі
3.
Заңды мекенжайы
4.
Нақты мекенжайы
5.
Басшысының Т.А.Ә., лауазымы
6.
Телефон
7.
Факс
8.
E-mail
9.
БСН
10.
ЖСН
11.
Банк
12.
Р/с
13.
Т/с
14.
Коды
15.
БСК
Өндіруші: _____________________________________________________________________
Тіркеу деректерінің барлық даналарындағы ақпараттардың нақтылығына және тең түпнұсқалығыне, сапаны бақылау әдістемесі, медициналық техниканы пайдалану құжаты, медициналық мақсаттағы бұйымның медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық аудармалары баламалығына, сондай-ақ медициналық мақсаттағы бұйымдардың стандартты үлгілерінің тіркеуге ұсынылатын нормативтік құжаттарға сәйкестігіне кепілдік беремін.
Тіркеу деректерінде көрсетілген талаптарға сәйкес келетін медициналық мақсаттағы бұйымдарды Қазақстан Республикасына жеткізуді жүзеге асыруға және медициналық мақсаттағы бұйымда/ медициналық техникан медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықпен/қолданылуы жөніндегі мемлекеттік және орыс тілдеріндегі нұсқаулықпен, аудармаларының нақтылығы мен дәлдігін сақтай отырып қатар алып жүруге міндеттенемін. Өндіруші зауыттың талаптарына сәйкес тасымалдау шарттары сақталған жағдайда, барлық пайдаланылуы мерзімі бойына қауіпсіздігі мен сапасының сақталуына кепілдік беремін.
Тіркеу деректеріндегі барлық өзгерістер туралы хабарлап отыруға, сондай-ақ медициналық мақсаттағы бұйымды қолдану кезінде бұрын медициналық мақсаттағы бұйымды медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықта көрсетілмеген жағымсыз әсерлері анықталған жағдайда, өтініш пен материалдарды жинақтап беруге міндеттенемін.
Өтініш 2 данада жасалған.
Күні
Өтініш берушінің жауапты тұлғасының Т.А.Ә. және лауазымы
Қолы, мөрі
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Медициналық техниканы және медициналық мақсаттағы бұйымдарды қауіпсіздік класына сәйкес тіркеу, қайта тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі
№ р/с
Құжаттың атауы
Ескертпе
1 класы
2а класы
2б класы
3 класы
МИБП (инвитро)
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Өтініш
+
+
+
+
+
Бекітілген нысан бойынша (қағазда 2 дана және электрондық CD тасығыштарда Word форматында)
2
Өндіруші немесе тіркеу куәлігін ұстаушы елінде тіркелгенін куәландыратын құжат (тіркеу куәлігі, Еркін сату сертификаты (FreeSale), Экспортқа арналған сертификат және т.б.), нотариус куәландырған, орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
+
+
+
+
+
Халықаралық куәландыру нормаларына сәйкес
3
*Өндіруші елде өндіру құқығына мемлекеттік лицензия (қосымшасы болғанда)
+
+
+
+
+
Халықаралық куәландыру нормаларына сәйкес
4
Басқа елдердегі тіркеу туралы тіркеу куәлігінің нөмірі мен күні көрсетілген мәліметтер (немесе сертификат немесе тіркеу куәлігінің көшірмесі)
+
+
+
+
-
5
Өндіріс жағдайларының ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарға (ISO 13485) сәйкестігін растайтын құжат, нотариус куәландырған, орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
- (стерильдіден басқа)
- (стерильдіден басқа)
+
+
+
Халықаралық куәландыру нормаларына сәйкес
/Міндетті түрде 2016 жылдан бастап 2016 жылға дейін болса
6
Медициналық мақсаттағы бұйымның ұлттық немесе халықаралық нормативтік құжаттардың нормативтік талаптарына сәйкестігін растайтын құжат (Сәйкестік декларациясы; Сәйкестік сертификаты), нотариус куәландырған, орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
+
+
+
+
+
7
Медициналық техникан қолданудың ықтимал қаупінің қауіпсіздік класын растайтын құжат (Сәйкестік декларациясы; өндіруші берген негіздеме хат және т.б.), нотариус куәландырған, орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
+
+
+
+
-
Өндіруші ұйым ұсынады
8
Медициналық мақсаттағы бұйым құрамына кіретін дәрілік заттың/медициналық мақсаттағы бұйым түрінде келетін медициналық техниканың шығын материалының сапасын растайтын құжат (талдау сертификаты, Европа фармакопеясына сәйкес сертификат, талдау хаттамасы, талдама төлқұжаты)
+
+
+
+
-
9
Токсикологиялық және гигиеналық сынақтардың есебі (хаттамасы), сынақтар нәтижелері мен қорытындыларының орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
-
-
+
+
-
Өндіруші ұйым ұсынады
10
Техникалық сынақтар туралы есеп сынақтар нәтижелері мен қорытындыларының орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
-
-
+
+
-
Өндіруші ұйым ұсынады
11
Сақтау мерзімін орнықтыратын тұрақтылығын зерттеу туралы есеп (тек қана ММБ үшін)
+
+
+
+
+
Өндіруші ұйым ұсынады
12
Клиникалық (медициналық) сынақтардың нәтижелері (қолданылуы, пікірлер, ғылыми жарияланымдар),сынақтар нәтижелері мен қорытындыларының орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
-
+ (ДЗ заттар болғанда, тек ММБ үшіін)
+
+
+
**Өндіруші (дайындаушы) ұйымның мөрімен Куәландырудың Ұлттық куәландыру талаптарына сәйкес.
13
Талаптарына өнім сәйкес келуі тиіс нормативтік құжат: халықаралық, ұлттық стандарт немесе ұйымның (сапа мен қауіпсіздікті бақылау бойынша нормативтік құжат) техникалық шарттары, сынақ спецификациясы мен әдістемелерінің орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
+
+
+
+
+
Ұйым техникалық шарттар стандартының көшірмесі.
Халықаралық, ұлттық стандарттар ҚР тіркеу есебіне алынуы тиіс.
14
Спецификациясы, техникалық сипаттамаларын, негізгі құрамдастарының тізбесін және жиынтықтаушы бөліктері мен шығын материалдарын көрсете отырып (нысан бойынша)
+
+
+
+
+
Қағазда және электронды тасығыштарда беріледі. **Қағаздағы нұсқасы өндіруші (дайындаушы) ұйымның мөрімен куәландырылады
15
Мелекеттік және орыс тілдеріндегі медициналық техникан пайдалану құжаты, соның ішінде медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық техникан жиынтықтаушы шығын материалдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық
+
+
+
+
**Өндіруші (дайындаушы) ұйымның мөрімен куәландырылады. Куәландырудың Ұлттық куәландыру талаптарына сәйкес. Қағазда және электронды тасығыштарда беріледі.
16
Медициналық техникаға жиынтықтаушылық жағынан сервистік қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық (service manual).
+
+
+
+
.+
** Өндіруші (дайындаушы) ұйымның мөрімен куәландырылады. Қағазда және электронды тасығыштарда беріледі.
17
Өндіруші елде бекітілген медициналық мақсаттағы бұйымның қолданылуы жөніндегі нұсқаулығы, орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
+
+
+
+
+
**Өндіруші (дайындаушы) ұйымның мөрімен куәландырылады. Куәландырудың Ұлттық куәландыру талаптарына сәйкес.
18
Медициналық мақсаттағы бұйымның медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулығының орыс тіліндегі жобасы (қағазда және электронды тасығыштарда)
+
+
+
+
+
Сенімді тұлғамен куәландырылады, қағазда және электронды тасығыштарда Word форматында беріледі
19
Медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық техниканың / шығын материалдары мен жиынтықтаушыларының/ медициналық мақсаттағы бұйымның үлгілері
+
+
+
+
+
Нормативтік құжат талаптарына сәйкес, үш қайтара талдау үшін қажетті мөлшерде
20
Стандартты үлгілері (нормативтік құжатта олардың қолданылғаны туралы көрсетілсе)
+
+
+
+
+
21
Медицина техникасы затбелгісінің графикалық кескіні, соның ішінде түрлі-түсті медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық техниканың шығын материалдары мен жиынтықтаушыларының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі таңбалану және қаптама макеттері
+
+
+
+
**Өндіруші (дайындаушы) ұйымның мөрімен куәландырылады. Куәландырудың ұлттық куәландыру талаптарына сәйкес.
22
Қаптама материалдарының сапасын регламенттейтін құжаттар (сапа ерекшелігі, бастапқы қаптамаға талдау сертификаты)
+
+
+
+
+
23

Фото цветные размером не менее 13х18 см (должно отображать внешний вид изделия, комплектующих, расходных материалов)
+
+
+
+
+
24
Цветные макеты упаковок и этикеток в формате JPEG, WORD и на государственном и русском языках
+
+
+
+
+
**Заверяется печатью организации-производителя (изготовителя)
В соответствии с национальными требованиями заверения.
25
Копия регистрационного удостоверения в РК (при перерегистрации)
+
+
+
+
+
26
Письмо – обоснование о типе медицинской техники (открытая или закрытая система)
+
+
+
+
+
**Заверяется печатью организации-производителя (изготовителя).
В соответствии с национальными требованиями заверения.
27
Опись документов регистрационного досье в соответствии с приложением
+
+
+
+
+
Примечание к ссылкам:
Для документов, требующих заверения, обязательным является нотариальное заверение перевода документа на русский язык.
* документы предоставляются производителями ближнего зарубежья и отечественными производителями;
**заверение осуществляется производителями ближнего зарубежья и отечественными производителями.
Форма составления спецификации на медицинскую технику
Наименование
Производитель (изготовитель), страна
Комплектность
Область применения, назначение
Техничесская характеристика
Наименование комплектующих
Модель
Производитель
Страна
Основной блок
(при наличии)
Дополнительные комплектующие
(при наличии)
Расходные материалы
(при наличии)
Приложение 3
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Изменения типа 1,
не требующие новой регистрации, вносимые в регистрационное досье
изделия медицинского назначения и (или) медицинской техники в период
действия регистрационного удостоверения в Республике Казахстан
Изменение
Условия/замечания
Перечень документов и материалов, необходимых для внесения изменений
1
2
3
1. Изменение содержания производственной лицензии:
- изменение названия завода-изготовителя; дистрибутора
- изменение места (мест) производства для части или всего производственного процесса
Основное условие - новая лицензия на производство должна быть выдана уполномоченным органом страны производителя (изготовителя)
Место производства не изменилось
Нет изменений в производственном процессе или спецификациях, включая методы испытания.
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме; (на электронном носителе CD в формате Word).
2. Документ, удостоверяющий регистрацию медицинской техники/изделия медицинского назначения в стране производителе (регистрационное удостоверение, Сертификат свободной продажи (FreeSale), Сертификат на экспорт и т.д.) с внесенными изменениями с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально.
3. Документ подтверждающий внесение изменений (с указанием даты внесения изменения) от уполномоченного органа страны – производителя с аутентичным переводом на русский язык.

Түрлі-түсті сурет, өлшемі 13х18 см кіші емес (бұйымның, жиынтықтаушы шығын материалдарының сыртқы түрін көрсетуі тиіс)
+
+
+
+
+
24
JPEG, WORD форматындағы қаптама мен заттаңбаның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі түрлі түсті макеттері
+
+
+
+
+
**Өндіруші (дайындаушы) ұйымның мөрімен куәландырылады. Куәландырудың ұлттық куәландыру талаптарына сәйкес.
25
ҚР тіркеу куәлігінің көшірмесі (қайта тіркеу кезінде)
+
+
+
+
+
26
Медициналық техника типі туралы негіздеме хат (ашық немесе жабық)
+
+
+
+
+
**Өндіруші (дайындаушы) ұйымның мөрімен куәландырылады. Ұлттық куәландыру талаптарына сәйкес.
27
Тіркеу деректері құжаттарының тізімдемесі қосымшаға сәйкес
+
+
+
+
+
Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың дұрыстығына жауап береді.
Ескертпе:
Растауды қажет ететін құжаттар үшін құжаттың орыс тіліне аудармасының нотариалды расталуы міндетті болып табылады.
* құжаттарды таяу шетел өндірушілері мен отандық өндірушілер ұсынады;
** куәландыруды таяу шетел өндірушілері мен отандық өндірушілер жүргізеді.
Медициналық техникаға ерекшелікті қалыптастыру нысаны:
Атауы
Өнді руші (дайындаушы,елі
Жиынтақталуы
Қолданылу саласы, тағайындалуы
Техникалық сипаттамасы
Жиынтықтауыштардың атауы
Моделі
Өндіруші
Елі
Негізгі блок (болған кезде)
Қосымша жинақтаушы
заттар (болған кезде)
Шығыс материалдар (болған кезде)
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімінде медициналық мақсаттағы бұйымдардың және (немесе) медициналық техниканың тіркеу деректеріне енгізілетін жаңа тіркеуді қажет етпейтін 1 типті өзгерістер
Өзгерістер
Шарттар/ескертулер
Өзгеріс енгізуге қажетті құжаттар мен материалдардың тізбесі
1
2
3
1. Өндірістік лицензия мазмұнының өзгеруі:
- дайындаушы зауыттың атауының, дистрибьютордың өзгеруі;
- өндірістік процесс бойы немесе ішінара өндіріс орнының (орындарының) өзгеруі
Негізгі шарты – өндіріске берілетін жаңа лицензияны өндіруші елінің (дайындаушының) өкілетті органы беруі тиіс. Өндіріс орны өзгерген жоқ. Сынақ әдістерін қосқанда өндірістік процесте немесе спецификацияларда өзгерістер жоқ.
1.Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматтағы CD электрондық тасығышта)
2.Енгізілген өзгерістерімен өндіруші елінде медициналық техниканың/ медициналық мақсаттағы бұйымның тіркелгенін растайтын құжат (тіркеу куәлігі, Еркін сауда жасауға берілген сертификат (FreeSale), Экспортқа берілген сертификат және т.б.); (Халықаралық растау нормаларына сәйкес)
3.Өндіруші елдің өкілетті органынан өзгерістер енгізуді (өзгеріс енгізу күнін көрсете отырып) растайтын құжат.

4. Документ, подтверждающий соответствие условий производства национальным и/или международным стандартам, (GMP; ISO EN) с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально.
5. Документ, подтверждающий соответствие медицинской техники национальным или международным нормативным документам, класс безопасности (Декларация соответствия; Сертификат соответствия) с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально
6. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
7. Письмо производителя, удостоверяющее, что производственный процесс и контроль за качеством и безопасностью готового продукта остаются без изменений, с указанием даты внесения изменений.
8. Проекты инструкций по применению изделий медицинского назначения/руководство по эксплуатации на медицинскую технику (на электронном носителе CD в формате Word).
9. Макет маркировки (на электронном носителе CD в формате JPGE).
10. Опись документов.
2. Изменение наименования изделия медицинского назначения и/или медицинской техники
Мотивированное обоснование необходимости изменения наименования изделия медицинского назначения и/или медицинской техники
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word).
2. Документ, удостоверяющий регистрацию медицинской техники/изделия медицинского назначения в стране производителе (регистрационное удостоверение, Сертификат свободной продажи (FreeSale), Сертификат на экспорт и т.д.) с внесенными изменениями с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально.
3. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
4. Письмо производителя (изготовителя), содержащее мотивированное обоснование необходимости изменения наименования изделия медицинского назначения и(или) медицинской техники.
5. Проекты инструкций по применению изделий медицинского назначения/эксплуатационный документ на медицинскую технику (на электронном носителе CD в формате Word).
6. Макет маркировки (на электронном носителе CD в формате JPEG).
7. Опись документов.
3. Изменение (увеличение/уменьшение наименований и/или замена) в составе принадлежностей и/или комплектующих и/или расходных материалов
Отсутствие влияния на функциональные характеристики изделий медицинского назначения и медицинской техники
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word).
2. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
3. Письмо производителя (изготовителя), содержащее мотивированное обоснование необходимости изменения в составе комплектующих и указанием нового перечня комплектующих, подтверждающих отсутствие влияния на функциональные характеристики изделий медицинского назначения и медицинской техники.
4. Проекты инструкций по применению изделий медицинского назначения/эксплуатационный документ на государственном и русском языке.
5. Обновленная спецификация с указанием перечня комплектующих и расходных материалов по утвержденной форме.
6. Опись документов.
7. В случае добавления комплектующего, являющегося изделием медицинского назначения – образцы ИМН (в случае стерильного предоставляется весь комплект) и НД
4. Удаление/добавление показаний по применению;
Области применения;
противопоказаний;
побочных эффектов
Безопасность применения изделия медицинского назначения и/или медицинской техники должна сохраняться и подтверждаться данными исследований, клинической безопасности и качества
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word).
2. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
3. Письмо производителя (изготовителя), содержащее мотивированное обоснование необходимости изменения показаний по применению.
4. Проекты инструкций по применению изделий медицинского назначения (на электронном носителе CD в формате Word).
5. Ранее утвержденная инструкция.
6. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров (при необходимости) (на электронном носителе CD в формате JPEG).
7. Результаты клинических (медицинских) испытаний, отражающие внесенные изменения.

4. Өндіріс талаптарының ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарға сәйкестігін растайтын құжат, (GMP; ISO; EN); (Халықаралық растау нормаларына сәйкес)
5.Медициналық техниканың ұлттық немесе халықаралық нормативтік құжаттарға сәйкестігін растайтын құжат, қауіпсіздік класы (Сәйкестік декларациясы; Сәйкестік сертификаты); (Халықаралық растау нормаларына сәйкес)
6. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
7. Өндірістік процесс және дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау өзгерістер енгізу күні көрсетіле отырып, өзгеріссіз қалатынын растайтын өндірушінің хаты;
8. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтардың жобалары/ медициналық техникан пайдалану жөніндегі нұсқаулық; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
9. таңбалау макеті (JPEG форматындағы CD электрондық тасығышта)
10. Құжаттар тізімі
2. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және/немесе медициналық техника атауының өзгеруі
- медициналық мақсаттағы бұйымдардың және/немесе медициналық техника атауының өзгеру қажеттілігінің дәлелді негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
2. Енгізілген өзгерістерімен өндіруші елінде медициналық техниканың/ медициналық мақсаттағы бұйымның тіркелгенін растайтын құжат (тіркеу куәлігі, Еркін сауда жасауға берілген сертификат (FreeSale), Экспортқа берілген сертификат және т.б.); (Халықаралық растау нормаларына сәйкес)
3. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
4. Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және (немесе) медициналық техниканың атауын өзгерту қажеттілігінің дәлелді негіздемесі бар өндірушінің (дайындаушының) хаты;
5. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтардың жобалары/ медициналық техникан пайдалану құжаты (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
6. таңбалау макеті (JPEG форматындағы CD электрондық тасығышта)
7. Құжаттар тізімі
3.Керек-жарақтар және/немесе жиынтықтауыш және/ немесе шығыс материалдары құрамындағы өзгерістер (атауының артуы/азаюы және/ немесе алмастырылуы)
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың функционалдық сипаттамаларына әсердің болмауы
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
2.Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
3.Жиынтықтауыштар құрамына өзгерістер енгізу қажеттілігінің дәлелді негіздемесі бар және медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың функционалдық сипаттамаларына әсердің болмауын растайтын жиынтықтауыштардың жаңа тізбесі көрсетілген өндірушінің (дайындаушының) хаты
4. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулықтардың жобалары/ мемлекеттік және орыс тілдеріндегі пайдалану құжаты
5. Бекітілген түрде жиынтықтауыштар және шығыс материалдар тізбесі көрсетілген жаңартылған ерекшелік
6. Құжаттар тізімі
7. Медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын жиынтықтауыштар қосылған жағдайда – ММБ (стерилді жағдайында барлық кешен ұсынылады) және НҚ үлгілері
4. Қолданылуын; қолданылу саласын; қолдануға болмайтын жағдайларын; жағымсыз әсерлерін алып тастау/қосу;
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды және /немесе медициналық техникан қолдану қауіпсіздігі сақталуы және зерттеулер деректерімен, клиникалық қауіпсіздік және сапа мәліметтерімен расталуы тиіс
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
3. Қолданылуының өзгеру қажеттілігіне дәлелді негіздемесі бар өндірушінің (дайындаушының) хаты.
4. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта).
5. Бұрын бекітілген нұсқаулық.
6. Қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (қажет болғанда) (JPEG форматындағы CD электрондық тасығышта)
7. Енгізілген өзгерістерді көрсететін клиникалық (медициналық) сынақ нәтижелері

8. Опись документов.
5. Смена производителей изделия медицинского назначения, предназначенных для фасовки, обработки окончательной упаковки и маркировки изделий медицинского назначения; принадлежностей и(или) комплектующих и/или расходных материалов и/или Изменение места производства производителя изделия медицинского назначения, предназначенного для фасовки, обработки, окончательной упаковки и маркировки, принадлежностей и/или комплектующих и/или расходных материалов
Технические характеристики и контроль качества комплектующих и/или расходных материалов не должны снижать качество готового продукта
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word).
2. Документ, подтверждающий соответствие условий производства национальным и/или международным стандартам (GMP; ISO EN) комплектующих и/или расходных материалов с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально.
3. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
4. Письмо производителя, удостоверяющее, что производственный процесс и контроль за качеством и безопасностью готового продукта остаются без изменений.
5. Проекты инструкций по применению изделия медицинского назначения (при необходимости) (на электронном носителе CD в формате Word).
6. Опись документов
6. Увеличение/уменьшение срока хранения изделия медицинского назначения
Мотивированное обоснование изменения срока
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word).
2. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
3. Письмо производителя, удостоверяющее, что производственный процесс и контроль за качеством и безопасностью готового продукта остаются без изменений.
4. Данные по стабильности (для изделий медицинского назначения) не менее чем на 3-х сериях) (отчет обосновывающий срок годности).
5. Проект инструкции по применению изделия медицинского назначения (при необходимости): (на электронном носителе CD в формате word).
6. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров (на электронном носителе CD в формате JPGE).
7. Опись документов.
6. Изменение условий хранения
Мотивированное обоснование изменения условий хранения
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате word).
2. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
3. Письмо-обоснование производителя (изготовителя) об изменении условий хранения.
4. Данные по стабильности (для изделий медицинского назначения) не менее чем на 3-х сериях).
5. Проект инструкции по применению изделия медицинского назначения (при необходимости); (на электронном носителе CD в формате word).
6. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров (на электронном носителе CD в формате JPGE).
7. Опись документов.

8. Құжаттар тізімі
5.Медициналық мақсаттағы бұйымдардың; керек-жарақтардың және (немесе) жиынтықтаушылардың және (немесе) шығын материалдарының ақырғы қапталуын және таңбалануын буып-түюге, өңдеуге арналған медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндірушілерді алмастыру және/ немесе керек-жарақтардың және (немесе) жиынтықтаушытардың және (немесе) шығын материалдарының соңғы қаптамасын және таңбалануын буып-түюге, өңдеуге арналған медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндірушінің өндіріс орнының өзгеруі
Жиынтықтаушы және/немесе шығын материалдарының техникалық сипаттамалары мен сапасын бақылау дайын өнімнің сапасын төмендетпеуі тиіс
1.Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электронды тасығышта)
2. Өндіріс талаптарының жиынтықтаушы және / немесе шығын материалдарының ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарына (GMP; ISO; EN) сәйкестігін растайтын құжат;
3. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
4. Өндірістік процестің және дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылаудың өзгеріссіз қалатынын растайтын өндірушінің хаты;
5. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (қажет болғанда) (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
6. Құжаттар тізімі
6. Медициналық мақсаттағы бұйымның сақтау мерзімін ұлғайту/төмендету
Мерзімі өзгеруінің дәлелді негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
3.Өндірістік процес пен дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау өзгеріссіз қалатынын растайтын өндірушінің хаты;
4.Тұрақтылығы жөніндегі деректер (медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін) кемінде 3 серияда) (жарамдылық мерзімін негіздейтін есеп);
5. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (қажет болғанда) (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
6. Қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (қажет болғанда) (JPEG форматындағы CD электрондық тасығышта)
7. Құжаттар тізімі
7. Сақтау шарттарының өзгеруі
Сақтау шарттары өзгеруінің дәлелді негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
3.Сақтау шарттарының өзгеруі туралы өндірушінің (дайындаушының) негіздеме хаты;
4. Тұрақтылығы жөніндегі деректер (медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін) кемінде 3 серияда)
5. медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық жобалары (қажет болғанда) (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
6. Қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (JPEG форматындағы CD электрондық тасығышта)
7.Құжаттар тізімі

8. Изменение в процедуре контроля качества готового продукта изделия медицинского назначения
Мотивированное обоснование изменения в процедуре контроля качества
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате word).
2. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
3. Письмо производителя, удостоверяющее, что производственный процесс остается без изменений.
4. Письмо производителя, удостоверяющее, что заявленная процедура контроля не снижает качество и безопасность готового продукта.
5. Нормативная документация с внесенными изменениями, регламентирующая качество конечного продукта, сертификат анализа и методики контроля конечного продукта с аутентичным переводом на русский язык, заверенный нотариально.
6. Образцы, стандартные образцы для проведения аналитической экспертизы (при необходимости).
7. Опись документов.
9. Изменение упаковки изделия медицинского назначения:
- первичной упаковки изделия медицинского назначения;
- вторичной и/или групповой упаковки
Мотивированное обоснование о влиянии/не влиянии изменения упаковки на стабильность, качество изделия медицинского назначения; взаимодействия упаковка - изделие медицинского назначения
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word).
2. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
3. Письмо производителя, удостоверяющее о том, что вносимые изменения, относительно первичной упаковки влияют/не влияют на стабильность, качество изделия медицинского назначения.
4. Нормативная документация, с внесенными изменениями.
5. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров нового и старого образца (на электронном носителе CD в формате JPGE).
6. Фото размером не менее 13xl5 см для медицинской техники.
7. Образцы для стерильных изделий медицинского назначения, стандартные образцы для проведения аналитической экспертизы при изменении первичной упаковки (при необходимости).
9. Опись документов.
10. Изменение оттисков, грунтовки или других маркировок, штампов и надписей, включая добавление или изменения краски, используемых для маркировки.
Мотивированное обоснование внесения изменений в маркировку
1. Заявление на внесение изменений по утвержденной форме (на электронном носителе CD в формате Word).
2. Копия регистрационного удостоверения Республики Казахстан.
3. Письмо-обоснование производителя о вносимых изменениях.
4. Цветные макеты упаковок, этикеток, стикеров старого и нового образца (на электронном носителе CD в формате JPEG).

8. Медициналық мақсаттағы бұйымның дайын өнімінің сапасын бақылау шарасының өзгеруі
Сапаны бақылау шарасы өзгеруінің дәлелді негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
3.Өндірістік процесс өзгеріссіз қалатынын растайтын өндірушінің хаты;
4. Берілген бақылау шарасы дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін төмендетпейтінін растайтын өндірушінің хаты;
5. Соңғы өнімнің сапасын реттейтін өзгерістер енгізілген нормативтік техникалық құжаттама, ақырғы өнімді бақылауды талдау және әдістеме сертификаты, нотариус куәландырған, орыс тіліне тең түпнұсқалы аудармасымен
Талдау сараптамасын жүргізуге арналған үлгілер, стандартты үлгілер (қажет болғанда).
7.Құжаттар тізімі.
9. Медициналық мақсаттағы бұйым қаптамасының өзгеруі: - медициналық мақсаттағы бұйымның бастапқы қаптамасының өзгеруі;
- екінші және / немесе топтық қаптамасының өзгеруі;
Медициналық мақсаттағы бұйымның тұрақтылығы, сапасына қатысты қаптаманың өзгеруіне әсер ететіндігі/ әсер етпейтіндігі туралы дәлелді негіздеме;
Медициналық мақсаттағы бұйымның өзара әрекеттесуі, қаптамасы
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
3. бастапқы қаптамаға қатысты енгізілетін өзгерістердің медициналық мақсаттағы бұйымдардың тұрақтылығына, сапасына әсер ететін/ әсер етпейтіндігін растайтын өндірушінің хаты;
4.Өзгерістері енгізілген нормативтік техникалық құжаттама;
5. Жаңа және ескі үлгідегі қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (JPEG форматындағы CD электрондық тасығышта)
6. Медициналық техникаға арналған 13x l5 см-дан кем емес өлшемдегі сурет
7. Медициналық мақсаттағы стерильді бұйымдарға арналған үлгілер, бастапқы қаптамасы өзгерген кездегі аналитикалық сараптама жүргізуге арналған стандартты үлгілер (қажет болғанда)
9..Құжаттар тізімі
10. Таңбалауға пайдаланылатын бояуды қосу немесе өзгертуді қосқандағы бедерлердің, бетін тегістеудің немесе басқа таңбалаулардың, мөртабандардың және жазбалардың өзгеруі.
Таңбалауға өзгерістер енгізудің дәлелді негіздемесі
1. Бекітілген нысандағы өзгерістер енгізуге қатысты өтініш; (Word форматындағы CD электрондық тасығышта)
2. Қазақстан Республикасы тіркеу куәлігінің көшірмесі;
3. Енгізілген өзгерістер туралы өндірушінің негіздеме хаты;
4. Жаңа және ескі үлгідегі қаптама, заттаңба, стикерлердің түрлі түсті макеттері (JPEG форматындағы CD электрондық тасығышта)

5. Фото размером не менее 13xl5 см для медицинской техники.
6. Опись документов.
Примечание:
Заявитель несет ответственность за достоверность предоставляемых документов.
Приложение 4
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Экспертное заключение первичной экспертизы документов и материалов
на изделие медицинского назначения или медицинскую технику
Проведена первичная экспертиза заявочных документов и материалов на
изделие медицинского назначения или медицинскую технику (нужное указать)
предоставленных на экспертизу.
1.
Фамилия, имя, отчество эксперта (специалиста первичной экспертизы)
2.
№ заявки и дата
3.
Дата поступления документов на первичную экспертизу
4.
Торговое наименование изделия медицинского назначения или медицинской техники
5.
Назначение изделия медицинского назначения или медицинской техники
6.
Область применения
7.
Класс безопасности
8.
Фирма-заявитель
Данные о производителе:
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1.
Производитель
2.
Держатель производственной лицензии
3.
Упаковщик
4.
Держатель регистрационного удостоверения
1. Оценка комплектности регистрационного досье и правильности
оформления представленных документов (указываются замечания по
некомплектности досье и неправильности оформления документов).
_________________________________________________
_________________________________________________
. Регистрация в стране-производителе (изготовителе) и других странах:
Страна
№ документа, удостоверяющего регистрацию
Дата выдачи
Примечание эксперта
3. Соответствие класса безопасности изделий медицинского
назначения, указанного в заявлении и документах регистрационного досье:
Класс безопасности в соответствии с заявлением
Класс безопасности в соответствии с документами регистрационного досье
Наименование документа в регистрационном досье об указании класса безопасности
Примечание эксперта
4. Соответствие представленных образцов для аналитической экспертизы:
Наименование образцов (с указанием объемов, размеров и т.д.)
Серия
Количество представленных образцов (в ед. измерения: фл., шт., уп., и т.д.)
Срок годности
Остаточный срок годности образцов продукции
Условия хранения (транспортирования)
Упаковка (тип)
5. Соответствие представленных стандартных образцов нормативным
документам производителя (при указании об их применении в нормативном
документе):
Наименование стандартных образцов
Количество представленных стандартных образцов (в ед. измерения: фл., шт., уп., и т.д.)
Срок годности
Остаточный срок годности образцов продукции
Условия хранения (транспортирования)
Упаковка (тип)

5. Медициналық техникаға арналған 13x l5 см кем емес өлшемдегі сурет
7.Құжаттар тізімі
Ескертпе:
Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың дұрыстығына жауапты болады.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға берілетін құжаттар мен материалдардың бастапқы сараптамасының сараптама қорытындысы
Сараптамаға ұсынылған медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға (қажеттісін көрсету керек) өтініш берілген құжаттар мен материалдардың бастапқы сараптамасы жүргізілді.
1.
Сарапшының (бастапқы сараптама маманының) аты, әкесінің аты
2.
Өтінім № мен күні
3.
Құжаттардың бастапқы сараптамаға түскен күні
4.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың саудалық атауы
5.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тағайындалуы
6.
Қолданылу саласы
7.
Қауіпсіздік класы
8.
Өтініш беруші фирма
Өндіруші туралы мәлімет
Ұйымның типі және өндіріс усаскесі
Ұйымның атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1.
Өндіруші
2.
Өндірістік лицензия ұстаушысы
3.
Қаптаушы
4.
Тіркеу куәлігін ұстаушы
1. Тіркеу деректерінің жиынтықталуын және ұсынылған құжаттардың дұрыс рәсімделуін бағалау (деректердің кешенсіздігі мен құжаттарды рәсімделуінің дұрыс еместігі бойынша ескертулер көрсетіледі)
_________________________________________________
2. Өндіруші елде (дайындаушы) және басқа елдерде тіркелуі
Елі
Тіркелгенін куәландыратын құжат №
Берілген күні
Сарапшының ескертпесі
3. Өтініште және тіркеу деректерінің құжаттарында көрсетілген медициналық техниканың қауіпсіздік класының сәйкестігі:
Өтінішке сәйкес қауіпсіздік класы
Тіркеу деректері құжаттарына сәйкес қауіпсіздік класы
Қауіпсіздік класының көрсетілгені туралы тіркеу деректеріндегі құжаттың атауы
Сарапшының ескертпесі
4. Ұсынылған үлгілерінің талдау сараптамасына сәйкестігі:
Үлгілердің атауы (көлемін, өлшемін және т.б.көрсет у)
Сериясы
Ұсынылған үлгілер саны (өлшем бірлігімен: құты, дана, қапт., т.б.)
Жарамдылық мерзімі
Өнім үлгілерінің қалған жарамдылық мерзімі
Сақтау шарттары (тасымалдау)
Қаптамасы (типі)
5. Ұсынылған стандартты үлгілердің өндірушінің нормативтік құжаттарға сәйкестігі (нормативтік құжатта қолданылу жөнінде көрсетілгендей):
Стандартты үлгілердің атауы
Ұсынылған стандартты үлгілер саны (өлшем бірлігімен: құты, дана, қапт., және т.б.)
Жарамдылық мерзімі
Өнім үлгілерінің қалған жарамдылық мерзімі
Сақтау шарттары (тасымалдау)
Қаптамасы (типі)

6. Заключение эксперта:
1) текст положительного заключения экспертизы:
"Материалы и документы регистрационного досье, представленные
заявителем на экспертизу при государственной регистрации, перерегистрации
изделия медицинского назначения/медицинской техники (указать нужное) в
Республике Казахстан, соответствуют установленным требованиям и подлежат
дальнейшей экспертизе";
2) текст отрицательного заключения экспертизы:
"Первичная экспертиза материалов и документов регистрационного
досье, представленных заявителем на экспертизу при государственной
регистрации, перерегистрации изделия медицинского назначения/медицинской
техники (указать нужное) в Республике Казахстан, показала, что
регистрационное досье не соответствует установленным требованиям в части:
Выявленные несоответствия:
Примечание эксперта
Просим Вас представить отсутствующие документы и материалы в срок,
не превышающий тридцати календарных дней.
Экспертные работы приостановлены и будут возобновлены с момента
предоставления отсутствующих документов, материалов, исправления
замечаний.
В случае не предоставления в указанный выше срок отсутствующих
материалов и не устранения замечаний заявленное Вами наименование изделия
медицинского назначения/медицинской техники (указать нужное) будет
рекомендовано к отказу в государственной регистрации, перерегистрации".
Дата выдачи экспертного заключения:
"____" ______ 20___ г.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта ______________ Подпись ________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) начальника структурного подразделения _______________ Подпись ________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заместителя генерального директора _____________ Подпись ________
Замечания первичной экспертизы устранены:
полностью _______ дата "____" ______ 20___ год
частично _________ дата "____" ______ 20___ год
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта _____________ Подпись ____________
Рекомендовано к отказу (в случаях не устранения замечаний)
дата "____" ______ 20___ год
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта _____________ Подпись ____________
Приложение 5
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Экспертное заключение первичной экспертизы
документов и материалов на изделие медицинского назначения/медицинскую
технику, заявленного на экспертизу внесения изменений типа I, не
требующих новой государственной регистрации в период действия
регистрационного удостоверения в Республике Казахстан
1.
Фамилия, Имя, Отчество эксперта (специалиста первичной экспертизы)
2.
№ заявки и дата
3.
Дата поступления документов на первичную экспертизу
4.
Торговое наименование изделия медицинского назначения/медицинской техники
5.
Фирма-заявитель
6.
Тип вносимых изменений

6. Сарапшының қорытындысы:
1) оң сараптама қорытындысының мәтіні:
"Қазақстан Республикасында медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде өтініш берушінің сараптамаға берген тіркеу деректерінің материалдары мен құжаттары белгіленген талаптарға сәйкес келеді және ары қарайғы сараптамаға жатқызылады";
2) теріс сараптама қорытындысының мәтіні:
"Қазақстан Республикасында медициналық техникан мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезінде өтініш берушінің сараптамаға берген тіркеу деректері материалдарының және құжаттарының бастапқы сараптамасы тіркеу деректерінің мына тұрғыда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтінін көрсетті:
Анықталған сәйкессіздіктер:
Сарапшының ескертпесі
Сізден жоқ құжаттар мен материалдарды отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде ұсынуды сұраймыз.
Сараптау жұмыстары тоқтатылды және жоқ құжаттар, материалдар ұсынылған сәттен бастап, ескертулер жойылғаннан кейін қайта жаңғыртылатын болады.
Жоқ материалдарды жоғарыда көрсетілген мерзімде ұсынбаған және ескертулер жойылмаған жағдайда Сіз өтініш берген медициналық техника мемлекеттік тіркеуден, қайта тіркеуден бас тартуға ұсынылады".
Сараптама қорытындысының берілген күні:
20___ жылғы "____" ______
Сарапшының аты, әкесінің аты ____________ Қолы ___________________
Құрылымдық бөлімше бастығының аты, әкесінің аты _______ Қолы ________
Бас директор орынбасарының аты, әкесінің аты ____________ Қолы ______
Сараптама нәтижелерімен танысқан күні:
"____" ______ 20___ ж.
Өтініш берушінің аты, әкесінің аты Қолы ____________
Бастапқы сараптама ескертулері жойылды:
толық _______ күні "____" ______ 20___ ж.
ішінара_________ күні "____" ______ 20___ ж.
Сарапшының аты, әкесінің аты _____________ Қолы____________
Бас тартуға ұсынылды (ескертулер жойылмаған жағдайда)
күні "____" ______ 20___ ж.
Сарапшының аты, әкесінің аты _____________ Қолы____________
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында тіркеу куәлігі жарамды мерзімде жаңадан мемлекеттік тіркеуді қажет етпейтін І типтегі өзгерістер енгізу сараптамасына өтініш берілген медициналық мақсаттағы бұйымға/медициналық техникаға қатысты құжаттар мен материалдардың бастапқы сараптамасының сараптама қорытындысы
1.
Сарапшының (бастапқы сараптама маманының) тегі, аты, әкесінің аты
2.
Өтінім № мен күні
3.
Құжаттардың бастапқы сараптамаға түскен күні
4.
Медициналық мақсаттағы бұйымның/медициналық техниканың саудалық атауы
5.
Өтініш беруші фирма
6.
Енгізілетін өзгерістер типі

7. Данные о производителе
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Юридический адрес
1.
Производитель
2.
Упаковщик
3.
Держатель регистрационного удостоверения
Проведена первичная экспертиза регистрационного досье и материалов
на медицинскую технику/изделие медицинского назначения, предоставленных
на экспертизу внесения изменений типа I, не требующих новой
государственной регистрации в период действия регистрационного
удостоверения в Республике Казахстан.
В результате экспертизы установлено:

7. Өндіруші туралы мәліметтер
Ұйымның типі және өндіріс учаскесі
Ұйымның атауы
Елі
Заңды мекенжайы
1.
Өндіруші
2.
Қаптамашы
3.
Тіркеу куәлігінің ұстаушысы
Қазақстан Республикасында тіркеу куәлігі жарамды мерзімде жаңадан мемлекеттік тіркеуді қажет етпейтін І типтегі өзгерістер енгізу сараптамасына берілген медициналық мақсаттағы бұйымға/медициналық техникаға қатысты тіркеу деректері мен материалдардың бастапқы сараптамасы жүргізілді.
Сараптама нәтижесінде анықталды:

1. Оценка комплектности регистрационного досье и правильности
оформления представленных документов в соответствии с утвержденным
перечнем документов на вносимые изменения
Наименование изменения
Отметка о наличии документов и материалов
Примечание эксперта о соответствии требованиям по оформлению
1
Изменение содержания производственной лицензии: изменение названия завода-изготовителя; дистрибутора изменение места (мест) производства для части или всего производственного процесса
2
Изменение наименования изделия медицинского назначения и/или медицинской техники
3
Изменение (увеличение/уменьшение наименований и/или замена) в составе принадлежностей и/или комплектующих и/или расходных материалов
4
Удаление/добавление показаний по применению; области применения; побочных эффектов
5
Смена производителя фасовки, обработки, окончательной упаковки и маркировки, принадлежностей и/или комплектующих и/или расходных материалов.
6
Увеличение/уменьшение срока хранения изделия медицинского назначения
7
Изменение условий хранения
8
Изменение в процедуре контроля качества готового продукта изделия медицинского назначения
9
Изменение упаковки изделия медицинского назначения: первичной упаковки изделия медицинского назначения; вторичной и/или групповой упаковки
10
Изменение оттисков, грунтовки или других маркировок, штампов и надписей, включая добавление или изменения краски, используемых для маркировки

1. Енгізілетін өзгерістерге қатысты бекітілген құжаттар тізбесіне сәйкес ұсынылған құжаттардың дұрыс ресімделуін және тіркеу деректерінің жиынтықталуын бағалау
Құжаттың атауы
Құжаттар мен материалдардың бар болуы туралы белгі
Ресімдеу жөніндегі талаптарға сәйкестігі туралы сарапшының ескертпесі
1
Өндірістік лицензия мазмұнының өзгеруі: дайындаушы зауыттың атауының, дистрибьютордың өзгеруі;
- өндірістік процесс бойы немесе ішінара өндіріс орнының (орындарының) өзгеруі
2
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың және/немесе медициналық техника атауының өзгеруі
3
Керек-жарақтар және/немесе жиынтықтаушылар және/ немесе шығын материалдары құрамындағы өзгерістер (атауының артуы/азаюы және/ немесе алмастырылуы)
4
Қолданылуын; қолданылу саласын; жағымсыз әсерлерін алып тастау/қосу;
5
Керек-жарақтардың және (немесе) жиынтықтаушылардың және (немесе) шығын материалдарының соңғы қаптамасын және таңбалануын буып-түюге, өңдеуге арналған медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндірушілерді алмастыру
6
Медициналық мақсаттағы бұйымның сақтау мерзімін ұлғайту/төмендету
7
Сақтау шарттарының өзгеруі
8
Медициналық мақсаттағы бұйымның дайын өнімінің сапасын бақылау шарасындағы өзгерістер
9
Медициналық мақсаттағы бұйым қаптамасының өзгеруі: медициналық мақсаттағы бұйымның бастапқы қаптамасының өзгеруі; екінші және/немесе топтық қаптамасының өзгеруі;
10
Таңбалауға пайдаланылатын бояуды қосу немесе өзгертуді қосқандағы бедерлердің, бетін тегістеудің немесе басқа таңбалаулардың, мөртабандардың және жазбалардың өзгеруі.

2. Заключение эксперта:
1) текст положительного заключения экспертизы:
"Материалы и документы регистрационного досье, представленные
заявителем на экспертизу внесения изменений типа I, не требующие новой
государственной регистрации в период действия регистрационного
удостоверения в Республике Казахстан изделия медицинского назначения/
медицинской техники в Республике Казахстан, соответствуют установленным
требованиям и подлежат дальнейшей экспертизе";
2) текст отрицательного заключения экспертизы:
"Первичная экспертиза материалов и документов регистрационного
досье, представленных заявителем на экспертизу внесения изменений типа I,
не требующие новой государственной регистрации в период действия
регистрационного удостоверения в Республике Казахстан изделия
медицинского назначения/медицинской техники в Республике Казахстан
показала, что вносимые изменения в регистрационное досье не соответствуют
установленным требованиям в части:
Выявленные несоответствия:
Примечание эксперта
Просим Вас представить отсутствующие документы и материалы в срок,
не превышающий тридцати календарных дней. Экспертные работы
приостановлены и будут возобновлены с момента предоставления
отсутствующих документов, материалов, исправления замечаний.
В случае не предоставления в указанный выше срок отсутствующих
материалов и устранения замечаний заявленное Вами наименование изделия
медицинского назначения/медицинской техники будет рекомендовано к отказу
на внесение изменений типа I, не требующих новой государственной
регистрации в период действия регистрационного удостоверения в Республике
Казахстан".
Дата выдачи экспертного заключения:
"____" ______ 20___ год
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта ____________ Подпись ________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) начальника отдела ____________ Подпись________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заместителя генерального директора ____________ Подпись ______________
Замечания первичной экспертизы устранены:
полностью _______ дата "____" ______ 20___ год
частично ________ дата "____" ______ 20___ год
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта _____________ Подпись ____________
Рекомендовано к отказу (в случаях не устранения замечаний)
дата "____" ______ 20___ год
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта _____________ Подпись ____________
Приложение 6
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ И СОЦИАЛЬНОГО РАЗВИТИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Наименование государственной экспертной организации
Аттестат аккредитации испытательной лаборатории (№, срок действия)
Адрес, телефон экспертной организации (испытательной лаборатории)
ПРОТОКОЛ ИСПЫТАНИЙ №_________ от "______" ____________ г.
Страница __/Количество листов__
Заявитель ___________________________________________________
Наименование продукции ______________________________________
Вид испытаний _______________________________________________
Основание: __________________________________________________
Фирма-изготовитель/производитель, страна ____________________
Серия, партия _______ Дата производства ____ Срок годности _____
Количество образцов _________________________________________
Дата начала и дата окончания испытаний ______________________
Обозначение НД на продукцию _________________________________
Обозначение НД на методы испытаний __________________________
Результаты испытаний
Наименование показателей
Требования НД
Фактически полученные результаты
Т оС и влажность
Заключение: Представленные образцы соответствуют/не соответствуют
требованиям НД и методики воспроизводятся/не воспроизводятся (указывать
при необходимости). (Нужное подчеркнуть)
Методики не воспроизводятся по следующим показателям ____________
Директор ИЦ/территориального филиала _________ __________________
подпись фамилия, инициалы
Заведующий ИЛ ____________ _______________________
подпись фамилия, инициалы
Специалист ИЛ __________ _________________________
подпись фамилия, инициалы
Протокол испытаний распространяется только на образцы, подвергнутые
испытаниям. Полная или частичная перепечатка протокола без экспертной
организации запрещена
Приложение 7
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Заключение эксперта по результатам специализированной
экспертизы изделия медицинского назначения, медицинской техники
1.
Фамилия, Имя, Отчество эксперта
2.
Ученая степень, звание
3.
№ заявки и дата
4.
Дата поступления документов на специализированную экспертизу
5.
Торговое наименование изделий медицинского назначения/медицинской техники
6.
Техническая характеристика изделий медицинского назначения/медицинской техники
7.
Назначение изделий медицинского назначения/медицинской техники
8.
Область применения
Проведена экспертиза документов регистрационного досье,
характеризующих безопасность, эффективность и качество изделий
медицинского назначения/медицинской техники.

2. Сарапшының қорытындысы:
1) оң сараптама қорытындысының мәтіні:
"Қазақстан Республикасында медициналық мақсаттағы бұйым/медициналық техниканың Қазақстан Республикасында тіркеу куәлігі жарамды мерзімде жаңадан мемлекеттік тіркеуді қажет етпейтін І типтегі өзгерістер енгізуге өтініш берушінің сараптамаға берген тіркеу деректерінің материалдары мен құжаттары белгіленген талаптарға сәйкес келеді және ары қарайғы сараптамаға жатқызылады";
2) теріс сараптама қорытындысының мәтіні:
"Қазақстан Республикасында медициналық мақсаттағы бұйым/медициналық техниканың Қазақстан Республикасында тіркеу куәлігі жарамды мерзімде жаңадан мемлекеттік тіркеуді қажет етпейтін І типтегі өзгерістер енгізуге өтініш берушінің сараптамаға берген тіркеу деректерінің материалдары мен құжаттарының бастапқы сараптамасы тіркеу деректеріне енгізілетін өзгерістер мына тұрғыда белгіленген талаптарға сәйкес келмейді:
Анықталған сәйкессіздіктер:
Сарапшының ескертпесі
Сізден жоқ құжаттар мен материалдарды отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде ұсынуды сұраймыз. Сараптау жұмыстары тоқтатылды және жоқ құжаттар, материалдар ұсынылған сәттен бастап, ескертулер жойылғаннан кейін қайта жаңғыртылатын болады.
Жоқ материалдарды жоғарыда көрсетілген мерзімде ұсынбаған және ескертулер жойылмаған жағдайда Сіз өтініш берген медициналық мақсаттағы бұйым/медициналық техника Қазақстан Республикасында тіркеу куәлігі жарамды мерзімде жаңадан мемлекеттік тіркеуді қажет етпейтін І типтегі өзгерістер енгізуден бас тартуға ұсынылады".
Сараптау қорытындысының берілген күні:
"____" ______ 20___ ж.
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)____________ Қолы ___________________
Бөлім бастығының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)____________ Қолы ______________
Бас директор орынбасарының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)і _________ Қолы _____________
Бастапқы сараптама ескертулері жойылды:
толық _______ күні "____" ______ 20___ ж.
ішінара_________ күні "____" ______ 20___ ж.
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)_____________ Қолы_____
Бас тартуға ұсынылды (ескертулер жойылмаған жағдайда)
күні "____" ______ 20___ ж.
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)_____________ Қолы____________
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
Мемлекеттік сараптау ұйымының атауы
Сынақ зертханасын аккредиттеу аттестаты (№, қолданыс мерзімі)
Сараптама ұйымының (сынақ зертханасының) мекенжайы, телефоны
СЫНАҚ ХАТТАМАСЫ №_________ "______"________________ж.
__ бет / Парақ саны__
Өтініш беруші _______________________________________________________
Өнімнің атауы _______________________________________________________
Сынақ түрі __________________________________________________________
Негіздеме: __________________________________________________________
Дайындаушы фирма/өндіруші, елі ______________________________________
Сериясы, партиясы _______ Өндірген күні ____ Жарамдылық мерзімі______
Үлгілер саны ________________________________________________________
Сынақтың басталған күні мен аяқталған күні___________________________
Өнімге берілген НҚ белгіленуі _______________________________________
Сынақ әдістеріне берілген НҚ белгіленуі _____________________________
Сынақ нәтижелері
Көрсеткіштер атауы
НҚ талаптары
Нақты алынған нәтижелер
Т ғС және ылғалдылығы
Қорытынды: Ұсынылған үлгілер НҚ талаптарына сәйкес келеді/сәйкес келмейді және әдістемелер жаңғыртылады/жаңғыртылмайды (қажет болғанда көрсету). (Қажеттісінің астын сызу)
Әдістемелер төмендегі көрсеткіштер бойынша жаңғыртылмайды____________
СО/аумақтық филиал директоры _____________ __________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты
СЗ меңгерушісі ______________ _______________
қолы тегі, аты, әкесінің аты
СЗ маманы ________________ ______________
қолы тегі, аты, әкесінің аты
Сынақ хаттамасы сынауға ұшыраған үлгілерге ғана қолданылады.
Сараптама ұйымынсыз хаттаманы толық немесе жартылай қайта басуға тыйым салынады.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың/медициналық техниканың мамандандырылған сараптама нәтижелері бойынша сарапшының қорытындысы
1.
Сарапшының аты, әкесінің аты
2.
Ғылыми дәрежесі, атағы
3.
Өтінім № және күні
4.
Құжаттардың мамандандырылған сараптамаға түскен күні
5.
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың/медициналық техниканың саудалық атауы
6.
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың/медициналық техниканың техникалық сипаттамасы
7.
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың/медициналық техниканың тағайындалуы
8.
Қолданылу саласы
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың/медициналық техниканың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын сипаттайтын тіркеу деректері құжаттарының сараптамасы жүргізілді.

1. Данные о производителе изделий медицинского назначения/
медицинской техники, в том числе расходных материалов и комплектующих,
являющихся изделиями медицинского назначения
Тип организации или участок производства
Наименование организации
Страна
Примечание эксперта
Организация-производитель (изготовитель) изделий медицинского назначения/медицинской техники (ответственный за качество и безопасность)
Упаковщик
Организация-производитель (изготовитель) расходных материалов и комплектующих, являющихся изделиями медицинского назначения
2. Регистрация в стране-производителе (изготовителя) и других странах
Страна
№ документа, удостоверяющего регистрацию
Дата выдачи
Примечание эксперта
3. Оценка достоверности указанного в заявлении и документах
регистрационного досье класса безопасности изделий медицинского
назначения и медицинской техники, в соответствии с требованиями
законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных
средств, изделий медицинского назначения/медицинской техники:
Класс безопасности в соответствии с заявлением
Класс безопасности в соответствии с документами регистрационного досье
Соответствие заявляемого класса безопасности требованиям законодательства РК
Примечание эксперта
4. Характеристики системы показателей, определяющих безопасность,
эффективность и качество изделия медицинского назначения/медицинской
техники, в том числе расходных материалов и комплектующих, являющихся
изделиями медицинского назначения:
1) система управления качеством ISO, GMP организации-производителя,
в том числе расходных материалов и комплектующих к медицинской технике,
являющихся изделиями медицинского назначения:
Наименование документа
№ документа и дата выдачи
Срок действия
Примечание эксперта
2) качество изделий медицинского назначения/медицинской техники,
в том числе расходных материалов и комплектующих, являющихся изделиями
медицинского назначения (ТУ, стандарт организации и т.д.):
Наименование документа
№ документа и дата выдачи
Срок действия
Примечание эксперта
3) подтверждение соответствия изделий медицинского
назначения/медицинской техники нормативным требованиям национальных или
международных нормативных документов (Декларация соответствия; Сертификат
соответствия):
Наименование документа
№ документа и дата выдачи
Срок действия
Примечание эксперта
4) анализ представленных данных, полученных в ходе проведения
испытаний (токсикологических, технических, клинических и т.д.) в стране
производителе (отчеты, заключения и т.д.) и в ходе проведения предыдущих
этапов экспертизы в Республике Казахстан (первичная экспертиза,
аналитическая экспертиза):
Наименование документа
Анализ полноты и качества информации в документе
Примечание эксперта

1. Медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық мақсаттағы бұйымдардың/медициналық техниканың, соның ішінде шығын материалдары мен жиынтықтаушылардың өндірушісі туралы деректер.
Ұйымның типі немесе өндіріс учаскесі
Ұйымның атауы
Елі
Сарапшының ескертпесі
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды/медициналық техникан өндіруші (дайындаушы) ұйым (сапасы мен қауіпсіздігіне жауапты)
Қаптаушы
Медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын шығын материалдары мен жиынтықтаушыларды өндіруші (дайындаушы) ұйым
2. Өндіруші (дайындаушы) елде және басқа елдерде тіркеу
Елі
Тіркелгенін куәландыратын құжат №
Берілген күні
Сарапшының ескертпесі
3. Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар/медициналық техника айналымы саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес өтініштерде және тіркеу деректерінің құжаттарында көрсетілген медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың қауіпсіздік класының дұрыстығын бағалау:
Өтінішке сәйкес қауіпсіздік класы
Тіркеу деректерінің құжаттарына сәйкес қауіпсіздік класы
Өтініш берілген қауіпсіздік класының ҚР заңнама талаптарына сәйкестігі
Сарапшының ескертпесі
4. Медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық мақсаттағы бұйымдар/медициналық техниканың, соның ішінде шығын материалдары мен жиынтықтаушылардың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын анықтайтын көрсеткіштер жүйесінің сипаттамалары:
1) өндіруші ұйымның, соның ішінде медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық техникаға шығын материалдары мен жиынтықтаушылардың ISO, GMP сапасын басқару жүйесі:
Құжаттың атауы
Құжаттың № және берілген күні
Қызмет ету мерзімі
Сарапшының ескертпесі
2) медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық мақсаттағы бұйымның/медициналық техниканың, соның ішінде шығын материалдары мен жиынтықтаушылардың сапасы (ТШ, ұйым стандарты,т.б.):
Құжаттың атауы
Құжаттың № және берілген күні
Қызмет ету мерзімі
Сарапшының ескертпесі
3) медициналық мақсаттағы бұйымның/медициналық техниканың ұлттық немесе халықаралық нормативтік құжаттар нормативтік талаптарына сәйкестігін растау (Сәйкестік Декларациясы; Сәйкестік сертификаты):
Құжаттың атауы
Құжаттың № және берілген күні
Қызмет ету мерзімі
Сарапшының ескертпесі
4) өндіруші елде сынақтар (токсикологиялық, техникалық, клиникалық және т.б.) жүргізген кезде алынған (есептер, қорытындылар және т.б.) және Қазақстан Республикасында сараптаманың (бастапқы сараптама, аналитикалық сараптама) өткен кезеңдерін жүргізу барысында ұсынылған мәліметтер талдауы:
Құжаттың атауы
Анализ полноты и качества информации в документе
Сарапшының ескертпесі

5) заключение о стабильности изделий медицинского назначения,
обоснованность заявленного срока хранения:
Заявленный срок хранения
Анализ представленного отчета о стабильности
Примечание эксперта
6) оценка проекта инструкции по медицинскому применению изделия
медицинского назначения, в том числе расходных материалов и комплектующих
к медицинской технике, являющихся изделиями медицинского назначения, и
эксплуатационного документа медицинской техники
Анализ
Оценка эксперта
1.
Полнота содержания текста проекта инструкции на ИМН
2.
Соответствие текста проекта оригиналу инструкции от производителя
3.
Соответствие оформления текста проекта инструкции требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств
4.
Информация, содержащаяся в эксплуатационном документе по применению медицинской техники
7) Оценка оформления макетов упаковок и этикеток
Анализ
Оценка эксперта
1.
Соответствие оформления текста макета маркировки требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Идентичность указаний условий хранения и транспортирования, указанных в документе по стандартизации изделия медицинского назначения и проекте инструкции по медицинскому применению
5. Заключение эксперта
Рекомендации
1.
Рекомендовать изделие медицинского назначения/медицинскую технику к государственной регистрации, перерегистрации (с указанием срока регистрации, перерегистрации)
2.
Рассмотреть документы повторно после предоставления дополнительных материалов по запросу
3.
Не рекомендовать изделие медицинского назначения/медицинскую технику к государственной регистрации, перерегистрации (с обоснованием отказа)
Все данные, приведенные в экспертном заключении, достоверны и
соответствуют установленным требованиям, что подтверждаю личной подписью
Фамилия, имя, отчество (при наличии) внештатного эксперта
(при необходимости)______________ подпись _____________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта НЦЭЛС ______________
подпись _____________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя подразделения
_____________ подпись _____________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заместителя генерального
директора _______________ подпись ______________
Дата завершения экспертизы "____" ______ 20___ года
Приложение 8
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Заключение эксперта специализированной экспертизы
о влиянии заявленных изменений Типа I, не требующих новой
регистрации в регистрационное досье на безопасность, эффективность
и качество изделия медицинского назначения/медицинской техники
1.
Фамилия, Имя, Отчество эксперта
2.
Ученая степень, звание
3.
№ заявки и дата
4.
Дата поступления документов на специализированную экспертизу
5.
Торговое наименование изделия медицинского назначения и медицинской техники
Проведена экспертиза документов регистрационного досье,
характеризующих влияние на безопасность, эффективность и качество
вносимых изменений типа I, не требующих новой регистрации в
регистрационное досье, на изделие медицинского назначения и медицинской
техники.
В ходе проведения экспертизы установлено:
Редакция до внесения изменений
Вносимое изменение
Влияние вносимых изменений на безопасность, эффективность и
качество изделия медицинского назначения и медицинской техники:
Изменение по (выбрать нужное)
Анализ (влияет/не влияет)
При отрицательном заключении указывается обоснование
1.
Изменение содержания производственной лицензии:
- изменение названия завода-производителя (изготовителя);
дистрибутора
- изменение места (мест) производства для части или всего производственного процесса
2.
Изменение наименования изделия медицинского назначения/медицинской техники
3.
Изменение (увеличение/уменьшение наименований и (или) замена) в составе принадлежностей и (или) комплектующих, и (или) расходных материалов
4.
Удаление/добавление показаний по применению;
области применения; противопоказаний; побочных эффектов
5.
Смена организаций-производителей (изготовителей) изделия медицинского назначения, предназначенного для фасовки, обработки, окончательной упаковки и маркировки, принадлежностей и (или) комплектующих, и (или) расходных материалов и (или) изменение места производства организацией-производителем (изготовителем) изделия медицинского назначения, предназначенного для фасовки, обработки, окончательной упаковки и маркировки принадлежностей и (или) комплектующих и (или) расходных материалов
6.
Увеличение/уменьшение срока хранения изделия медицинского назначения
7.
Изменение условий хранения
8.
Изменение в процедуре контроля качества готового продукта изделия медицинского назначения
9.
Изменение упаковки изделия медицинского назначения:
- первичной упаковки изделия медицинского назначения;
- вторичной и (или) групповой упаковки
10.
Изменение оттисков, грунтовки или других маркировок, штампов и надписей, включая добавление или изменения краски, используемых для маркировки.
Заключение эксперта:
Рекомендации
Пояснения эксперта
1.
Рекомендовать внесение изменений в регистрационное досье типа I, не требующих новой регистрации изделий медицинского назначения/медицинской техники на остававшийся срок действия регистрационного удостоверения
2.
Рассмотреть документы повторно после предоставления дополнительных материалов по запросу
3.
Вносимые изменения отрицательно влияют на безопасность, эффективность и качество изделий медицинского назначения/медицинской техники (с обоснованием отказа)
4.
Вносимые изменения в регистрационное досье изделий медицинского назначения/медицинской техники отнести к Типу II (новая регистрация)
Все данные, приведенные в экспертном заключении, достоверны и
соответствуют установленным требованиям, что подтверждаю личной подписью
Фамилия, имя, отчество (при наличии) внештатного эксперта
(при необходимости) ____________ подпись _____________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта НЦЭЛС _______________
подпись _____________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя подразделения
_____________подпись _____________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заместителя генерального
директора ____________ Подпись______________
Дата завершения экспертизы "____" ______ 20___ года
Приложение 9
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Заключение о влиянии вносимых изменений в регистрационное
досье на безопасность, эффективность и качество изделия медицинского
назначения и медицинской техники

5) медициналық мақсаттағы бұйымдардың тұрақтылығы туралы қорытынды, берілген сақтау мерзімінің негізділігі:
Берілген сақтау мерзімі
Ұсынылған тұрақтылық есебін талдау
Сарапшының ескертпесі
6) медициналық мақсаттағы бұйымды, соның ішінде медициналық мақсаттағы бұйым болып табылатын медициналық техникаға шығын материалдарын және жиынтықтаушыларды медицинада қолдану жөніндегі нұсқаулық жобасын және медициналық техниканың пайдалану құжатын бағалау
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
ММБ-ға нұсқаулық жобалары мәтінінің толық мазмұны
2.
Өндіруші нұсқаулығы түпнұсқасының жобасы мәтінінің сәйкестігі
3.
Нұсқаулық жобасы мәтінін рәсімдеудің дәрілік заттар айналымы саласында Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкестігі
4.
Медициналық техникан қолдану жөніндегі пайдалану құжатында бар ақпарат
7) Қаптамалар мен заттаңбалар макеттерін рәсімдеу бағасы
Талдау
Сарапшының бағасы
1.
Таңбалау макеті мәтінін рәсімдеудің дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника айналымы саласында Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкестігі
Медициналық мақсаттағы бұйымды стандарттау жөніндегі құжатта және медицинада қолдану жөніндегі нұсқаулық жобасында көрсетілген сақтау және тасымалдау талаптарын көрсету ұқсастығы
5. Сарапшының қорытындысы
Ұсыныстар
1.
Медициналық мақсаттағы бұйымды/медициналық техникан мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсыну (тіркеу, қайта тіркеу мерзімін көрсету)
2.
Сұраным бойынша қосымша материалдарды ұсынғаннан кейін құжаттарды қайта қарау
3.
Медициналық мақсаттағы бұйымды/медициналық техникан мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынбау (бас тарту себебін көрсету)
Сараптау қорытындысында келтірілген барлық мәліметтер дұрыс және белгіленген талаптарға сай, мұны қол қою арқылы растаймын.
Штаттан тыс сарапшының (қажет болғанда) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________ Қолы _____________
ДЗСҰО сарапшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________________ қолы _____________
Бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________ қолы_____________
Бас директор орынбасарының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________ Қолы______________
Сараптаманың аяқталған күні "____" ______ 20___ ж.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың/медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына қатысты тіркеу деректеріне жаңа тіркеуде қажет етпейтін
І типтегі берілген өзгерістердің әсер етуі туралы мамандандырылған сараптама сарапшысының қорытындысы
1.
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты, әкесінің аты
2.
Ғылыми дәрежесі, атағы
3.
Өтінім № және күні
4.
Құжаттың мамандандырылған сараптамаға түскен күні
5.
Медициналық мақсаттағы бұйымның және медициналық техниканың саудалық атауы
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың тіркеу деректеріне жаңа тіркеуді қажет етпейтін І типтегі енгізілген өзгерістердің қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына әсерін сипаттайтын тіркеу деректері құжаттарына сараптама жүргізілді.
Сараптама жүргізу барысында анықталды:
Өзгерістер енгізілгенге дейінгі редакция
Енгізілетін өзгерістер
Енгізілетін өзгерістердің медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасына әсері:
Мыналар бойынша өзгерту (қажеттісін таңдау)
Талдау әсер етеді/әсер етпейді) Теріс қорытынды кезінде негізі көрсетіледі
1.
Өндірістік лицензия мазмұнының өзгеруі:
- өндіруші (дайындаушы) зауыт атауының дистрибьютордың өзгеруі;
- өндірістік процестің барлық немесе жартылай орнының өзгеруі;
2.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар/ медициналық техника атауының өзгеруі
3.
Керек-жарақтар және (немесе) жиынтықтаушылар және (немесе) шығын материалдары құрамында (атаулардың артуы/азаюы және (немесе) алмастырылуы)
4.
Қолданылуының; қолданылу саласының; қолдануға болмайтын жағдайларының; жағымсыз әсерлерінің жойылуы/қосылуы;
5.
Керек-жарақтардың және (немесе) жиынтықтаушылардың және (немесе) шығын материалдарының ақырғы қапталуын және таңбалануын буып-түюге, өңдеуге арналған медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіруші ұйымдарды алмастыру және/ немесе керек-жарақтардың және (немесе) жиынтықтаушылардың және (немесе) шығын материалдарының ақырғы қапталуын және таңбалануын буып-түюге, өңдеуге арналған медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіруші ұйымның өндіріс орнының өзгеруі
6.
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың сақтау мерзімінің ұзаруы/қысқаруы
7.
Сақтау шарттарының өзгеруі
8.
Медициналық мақсаттағы бұйымның дайын өнімінің сапасын бақылау шарасындағы өзгерту
9.
Медициналық мақсаттағы бұйым қаптамасының өзгеруі:
- медициналық мақсаттағы бұйымның бастапқы қаптамасыі;
- екінші және (немесе) топтық қаптамасы
10.
Таңбалауға пайдаланылатын қосуды немесе бояудың өзгеруін қосқанда бедерлердің, бетін тегістеудің немесе басқа таңбалаудың, мөртабандардың және жазбалардың өзгеруі
Сарапшының қорытындысы
Ұсыныстар
Сарапшының түсіндірмесі
1.
Тіркеу куәлігінің қалған қызмет ету мерзіміне медициналық мақсаттағы бұйымдардың/ медициналық техниканың жаңадан тіркелуін қажет етпейтін І типтегі тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді ұсыну
2.
Сұраным бойынша қосымша материалдарды ұсынғаннан кейін құжаттарды қайта қарау
3.
Енгізілетін өзгерістер медициналық мақсаттағы бұйымдардың/ медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына кері әсер етеді (бас тарту себебін көрсет)
4.
Медициналық мақсаттағы бұйымдардың/медициналық техниканың тіркеу деректеріне енгізілетін өзгерістерді ІІ типке жатқызу керек (жаңадан тіркеу)
Сараптама қорытындысында келтірілген барлық мәліметтер дұрыс және белгіленген талаптарға сай, мұны қол қою арқылы растаймын.
Сараптау қорытындысында келтірілген барлық мәліметтер дұрыс және белгіленген талаптарға сай, мұны қол қою арқылы растаймын.
Штаттан тыс сарапшының (қажет болғанда) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________ Қолы _____________
ДЗСҰО сарапшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________________ қолы _____________
Бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________ қолы_____________
Бас директор орынбасарының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________ Қолы______________
Сараптаманың аяқталған күні "____" ______ 20___ ж.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Тіркеу деректеріне енгізілген өзгерістердің медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына ықпалы туралы қорытынды

1. На основании заявления __________ (дата, номер) на проведение экспертизы
_____________________________________________________________________
наименование изделия медицинского назначения (медицинской техники)
для целей внесения изменений в регистрационное досье
государственная экспертная организация РГП на ПХВ "Национальный центр
экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и
медицинской техники" Министерства здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан провела в полном объеме экспертизу изделия
медицинского назначения (медицинской техники) о влиянии внесения
изменений на безопасность, эффективность и качество.
2. При этом установлено:
Торговое наименование изделия медицинского назначения (медицинской техники)
Организация производитель, страна-производитель
Вносимые изменения отнесены к Типу І
Заключение первичной экспертизы (положительное или отрицательное)
Заключение испытательной лаборатории: дата и № протокола, (положительное или отрицательное)
Заключение специализированной экспертизы (рекомендовано внесение изменений в регистрационное досье)
3. Заключение*:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Примечание:
* 1) текст положительного заключения экспертизы:
"Материалы и документы на изделие медицинского назначения
(медицинской техники), предоставленные для внесения изменений в
регистрационное досье, соответствуют установленным требованиям, влияние
на безопасность, эффективность и качество изделия медицинского назначения
(медицинской техники) подтверждены соответствующими материалами и
проведенными испытаниями. Вносимые изменения могут быть зарегистрированы
с выдачей (без выдачи) нового регистрационного удостоверения".
2) текст отрицательного заключения экспертизы:
"Проведенная экспертиза материалов и документов, представленных для
внесения изменений в регистрационное досье показала, что вносимые
изменения влияют на снижение безопасности, эффективности и качества по
следующим показателям: ________________ и не могут быть зарегистрированы
в Республике Казахстан"
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись руководителя
государственной экспертной организации ________________________
Дата __________
Место печати
Приложение 10
к Правилам проведения экспертизы
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Форма
Заключение
о безопасности, эффективности и качестве медицинской техники
и изделий медицинского назначения, поданных на экспертизу
(регистрация, перерегистрация)
1. Экспертная организация сообщает результаты экспертизы на
безопасность, эффективность и качество изделия медицинского назначения
и медицинской техники при государственной регистрации, перерегистрации,
в регистрационное досье в Республике Казахстан:
Торговое название изделия медицинского назначения или медицинской техники
Организация-производитель, страна-производитель
Тип (изделие медицинского назначения (ИМН) или медицинская техника (МТ)
Вид (регистрация, перерегистрация)
Класс безопасности в зависимости от степени потенциального риска применения
Комплектация изделия медицинского назначения/медицинской техники (при наличии – кол-во комплектующих) (согласно Приложению 1)
Заключение первичной экспертизы (положительное или отрицательное)
Заключение испытательной лаборатории: дата и № протокола (положительное или отрицательное)
Заключение специализированной комиссии (рекомендовать изделие медицинского назначения/медицинскую технику к государственной регистрации, перерегистрации или не рекомендовать изделие медицинского назначения/медицинскую технику к государственной регистрации, перерегистрации (с обоснованием отказа)
Приложение 1: Комплектация изделия медицинского назначения и медицинской техники
Наименование
Модель
Производитель
Страна

1. ______ _______________________________________________медициналық мақсаттағы бұйымдар (медициналық техника) атауы сараптама жүргізу үшін берілген __________ (күні, нөмірі) өтініштің негізінде, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу мақсатында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрілігі "Дәрілік құралдарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникан сараптау Ұлттық орталығы" ШЖҚ РМК мемлекеттік сараптама ұйымы енгізілген өзгерістердің медициналық мақсаттағы бұйымдардың (медициналық техника) қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына ықпалы жөнінде толық көлемде сараптау жүргізді.
2. Осы ретте анықталды:
Медициналық мақсаттағы бұйымның (медициналық техниканың) саудалық атауы
Өндіруші ұйым, өндіруші ел
Енгізілетін өзгерістер І типке жатқызылған
Бастапқы сараптау қорытындысы (оң немесе теріс)
Сынақ зертханасының қорытындысы: хаттаманың күні және № (оң немесе теріс)
Арнайы сараптау қорытындысы (тіркеу дерегіне өзгерістер енгізу ұсынылған)
3. Қорытынды*:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ Ескертпе:
* 1) Сараптаманың оң қорытындысының мәтіні:
"Тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін ұсынылған медициналық мақсаттағы бұйымдар (медициналық техника) тіркеу деректерінің материалдары мен құжаттары белгіленген талаптарға сәйкес келеді, медициналық мақсаттағы бұйымдардың (медициналық техника) қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына әсері тиісті материалдармен және жүргізілген сынақтармен дәлелденді. Енгізілетін өзгерістерді жаңа тіркеу куәлігін бере отырып (бермей) тіркеуге болады".
2) сараптаманың теріс қорытындысының мәтіні:
"Тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу үшін ұсынылған тіркеу деректеріне жүргізілген сараптама енгізілген өзгерістердің төмендегі көрсеткіштер бойынша: ________________ қауіпсіздігінің, тиімділігінің мен сапасының төмендеуіне әсер ететінін және Қазақстан Республикасында тіркеуге алынбайтындығын көрсетті"
Мемлекеттік сараптау ұйымы басшысының тегі, аты, әкесінің аты, әкесінің аты және қолы _______________________
Күні __________
Мөр орны
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
мен медициналық техникаға
сараптама жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Сараптамаға берілген медициналық техника мен медициналық
мақсаттағы бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы
жөніндегі қорытынды (тіркеу, қайта тіркеу)
1. Сараптау ұйымы Қазақстан Республикасында тіркеу деректерін тіркеу, қайта тіркеу кезінде медициналық мақсаттағы бұйымның және медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасына қатысты сараптама нәтижелерін хабарлайды:
Медициналық мақсаттағы бұйымның немесе медициналық техниканың саудалық атауы
Өндіруші ұйым, өндіруші ел
Типі медициналық мақсаттағы бұйымның (ММБ) немесе медициналық техниканың ( МТ)
Түрі (тіркеу, қайта тіркеу)
Қолданудың әлеуетті қаупі дәрежесіне байланысты қауіпсіздік класы
Медициналық мақсаттағы бұйымның/ медициналық техниканың жиынтықталымы (жиынтықтаушылар саны болса) (1-қосымшаға сәйкес)
Бастапқы сараптама қорытындысы (оң немесе теріс)
Сынақ зертханасының қорытындысы: хаттама күні мен № (оң немесе теріс)
Мамандандырылған комиссия қорытындысы (медициналық мақсаттағы бұйымды/ медициналық техникан мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсыну немесе медициналық мақсаттағы бұйымды/ медициналық техникан мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынбау (бас тарту себебін көрсету)
1-қосымша: Медициналық мақсаттағы бұйымның және медициналық техниканың жиынтықталуы
Атауы
Моделі
Өндіруші
Елі

3. Заключение*:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Примечание:
* 1) текст положительного заключения экспертизы:
"Материалы и документы регистрационного досье на изделие
медицинского назначения/медицинскую технику, предоставленное для
государственной регистрации, перерегистрации в Республике Казахстан,
соответствуют установленным требованиям по безопасности, эффективности
и качеству изделия медицинского назначения/медицинской техники,
подтверждены соответствующими материалами и проведенными испытаниями.
Изделие медицинского назначения/медицинская техника может быть
зарегистрировано в Республике Казахстан сроком на ________ лет.
2) текст отрицательного заключения экспертизы:
"Проведенная экспертиза изделие медицинского назначения/медицинскую
технику регистрационного досье, представленного для государственной
регистрации, перерегистрации в Республике Казахстан показала, что изделие
медицинского назначения/медицинскую технику не соответствует требованиям
по безопасности, эффективности и качеству по следующим показателям:
________________ и не может быть зарегистрирован в Республике Казахстан.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись руководителя
государственной экспертной организации _____________________________
Дата __________
Место печати

3. Қорытынды*:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескертпе:
* 1) оң сараптама қорытындысының мәтіні:
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған медициналық мақсаттағы бұйымға/медициналық техникаға қатысты тіркеу деректерінің материалдары мен құжаттары медициналық мақсаттағы бұйымның/медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы жөніндегі белгіленген талаптарға сәйкес келеді, тиісті материалдармен және жүргізілген сынақтармен расталған. Медициналық мақсаттағы бұйым/медициналық техника Қазақстан Республикасында _______ жыл мерзімге тіркеле алады.
2) теріс сараптама қорытындысының мәтіні:
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге ұсынылған тіркеу деректерінің медициналық мақсаттағы бұйымына/медициналық техникаға жүргізілген сараптама медициналық мақсаттағы бұйымның/медициналық техниканың төмендегі көрсеткіштер бойынша қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы жөніндегі талаптарға сәйкес келмейтінін көрсетті: ________________ және Қазақстан Республикасында тіркеле алмайды.
Мемлекеттік сараптау ұйымы басшысының тегі, аты, әкесінің аты, әкесінің аты және қолы Күні __________
Мөр орны