Об утверждении Типовых правил расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета и коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2015 года № 10313.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета.
2. Департаменту развития инфраструктуры экономики Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В. Школьник
20 января 2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 января 2015 года № 15
Типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета и коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді және коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын сату бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 ақпанда № 10313 тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 5) тармақшасына және "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Экономиканың инфрақұрылымын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
20 қаңтар 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 13 қаңтардағы
№ 15 бұйрығымен
бекітілген
Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді және коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын сату бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Типовые правила расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета и коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 5 статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и подпункта 7 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и определяют порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета и коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Расчет норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета и коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета, осуществляется электроснабжающей организацией и субъектами теплоснабжения (далее - Услугодатели). Нормы потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, и коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета пересматриваются Услугодателем не менее чем через 18 месяцев со дня утверждения предыдущих норм и не реже чем один раз в пять лет.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Нормы потребления тепловой энергии на 1 квадратный метр за расчетный период для каждой категории многоквартирного или индивидуального жилого дома рассчитываются по формуле согласно приложению 1 настоящим Правилам. При этом расчетный период – это период времени, определяемый договором на теплоснабжение, за который потребленная тепловая энергия учитывается и предъявляется к оплате потребителю:
Q0
N0 = ________,
Sж хn
где:

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді және коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын сату бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 5) тармақшасына және "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді және коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын сату бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді және коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын сату бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын электрмен жабдықтаушы ұйым мен жылумен жабдықтау субъектілері (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті берушілер) жүзеге асырады. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді және коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын сату бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын Көрсетілетін қызметті берушілер алдыңғы нормалар бекітілген күннен бастап кемінде 18 айдан кейін және бес жылда бір рет қайта қарайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын сату бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдің әрбір санатына арналған есептік кезең үшін 1 шаршы метрге жылу энергиясын тұтыну нормасы осы қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес формула бойынша есептеледі. Бұл ретте есептік кезең – бұл тұтынылған жылу энергиясы ескеріліп, тұтынушыға төлеуге ұсынылатын жылумен жабдықтауға арналған шартпен белгіленетін уақыт кезеңі:
Q0
N0 = ________,
Sж хn
мұнда:

N0 – норма потребления тепловой энергии на 1 квадратный метр;
Q0 – суммарное количество тепловой энергии, потребляемой за один расчетный период многоквартирными или индивидуальными жилыми домами, не оборудованными приборами учета (Гкал/расчетный период);
Sж – общая суммарная полезная площадь жилища многоквартирных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии, или помещений индивидуальных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии;
n – количество месяцев расчетного периода.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Количество тепловой энергии (Гкал/расчетный период), необходимой для отопления многоквартирного или индивидуального жилого дома, определяется по формуле:
(tвн tсро)
Q0 = qmax x ____________ x 24 x n0 x 10-6
(tвн tро) ,
где:
Q0 – количество тепловой энергии (Гкал/расчетный период);
qmax – часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (ккал/час);
tвн – температура внутреннего воздуха отапливаемых
жилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (оC);
tсро – среднесуточная температура наружного воздуха за расчетный период (оC);
tро – расчетная температура наружного воздуха в целях проектирования отопления (оC);
n0 – продолжительность работы системы отопления здания
расчетного периода (суток);
24 – количество часов в сутках.
Часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (qmax), температура внутреннего воздуха отапливаемых жилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (tвн), среднесуточная температура наружного воздуха за отопительный период (tсро), расчетная температура наружного воздуха в целях проектирования отопления (tро), продолжительность расчетного периода (n0) при расчете нормы теплопотребления за отопительный период определяется согласно СН РК 2.04-07-2022 "Тепловая защита зданий".
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Часовая тепловая нагрузка на отопление многоквартирных или индивидуальных жилых домов, не оборудованных приборами учета тепловой энергии (ккал/час), определяется исходя из проектных данных или по паспортам домов. В случае отсутствия проектных и паспортных данных часовая тепловая нагрузка определяется по формуле:

N0 – 1 шаршы метрге жылу энергиясын тұтыну нормасы;
Q0 – есептеу аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйлерде бір есептік кезеңнің ішінде тұтынылатын жылу энергиясының жиынтық саны (Гкал/есептік кезең);
Sж – жылу энергиясын есептеу аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі тұрғын үйлердегі тұрғын үй-жайлардың немесе жылу энергиясын есептеу аспаптарымен жабдықталмаған жеке тұрғын үйлердегі үй-жайлардың жалпы пайдалы жиынтық алаңы;
n – есептік кезеңдегі айлар саны.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.08.2015 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылыту үшін қажетті жылу энергиясының саны (Гкал/есептік кезең) мынадай формула бойынша есептеледі:
(tішкі – tот)
Q0 = qmax x ____________ x 24 x n0 x 10-6
(tвн – tро),
мұнда:
Q0 – жылу энергиясының саны (Гкал/есептік кезең);
qmax – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған сағаттық жылу жүктемесі (ккал/сағ);
tішкі – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдің жылытатын тұрғын үй-жайларындағы ішкі ауа температурасы (оC);
tот – есептік кезең үшін сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы (0C);
tеж – жылытуды жобалау мақсатындағы сыртқы ауаның есептік температурасы (0C);
n0 – есептік кезеңдегі ғимараттағы жылыту жүйесінің жұмыс істеу ұзақтығы (тәулік);
24 – бір тәуліктегі сағат саны.
Көппәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға сағаттық жылу жүктемесі (qmax), көппәтерлі немесе жеке тұрғын үйдің жылытылатын тұрғын үй-жайларының ішкі ауасының температурасы (tішкі), жылыту кезеңіндегі сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы (tөрұ), жылытуды жобалау мақсатында сыртқы ауаның есептік температурасы (tро), жылыту кезеңіндегі жылу тұтыну нормасын есептеу кезінде есептік кезеңнің ұзақтығы (n0) "Ғимараттардың жылу қорғанысы" ҚР ҚН 2.04-07-2022 сәйкес айқындалады".
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.08.2015 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Жылу энергиясын есептеу (Гкал/сағат) аспаптарымен жабдықталмаған көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйлерді жылытуға арналған сағаттық жылу жүктемесі үйлердің жобалау деректерін немесе құжаттарын ескере отырып анықталады. Жобалау немесе құжаттық деректер болмаған жағдайда, сағаттық жылу жүктемесі мынадай формула бойынша есептеледі:

qmax= qуд x S/1,163,
где:
qуд – нормируемый удельный расход тепловой энергии на отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома (Вт в час на 1 кв. м), согласно приложения 1 к настоящему приказу;
S – общая площадь жилых и нежилых помещений многоквартирного или индивидуального жилого дома (кв. м).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 13.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.10.2024 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Расчет нормы потребления электрической энергии для потребителей, не имеющих приборов учета, производится согласно нагрузке токоприемников и часам их горения.
8. Норма потребления электрической энергии для потребителей, не имеющих приборов учета, (Np) определяется по формуле:
где:
n - количество ламп, согласно приложения 2 к настоящему приказу;
TL — часы горения одной лампы в месяц, согласно приложения 3 к настоящему приказу;
PL - мощность одной лампы, PL = 0,06 кВт;
TR - часы горения 1-й розетки в сутки, TR = 7,5 часов;
PR - мощность 1 электрической розетки, PR = 0,6 кВт.;
D - количество суток в месяце.
Приложение 1
к Типовым правилам
расчета норм потребления
коммунальных услуг по
электроснабжению и теплоснабжению
для потребителей, не имеющих
приборов учета
Значение нормируемого удельного расхода тепловой энергии на
отопление многоквартирного или индивидуального жилого дома

qmax= qуд x S/1,163,
мұнда:
qүл – осы бұйрыққа 1-қосышаға сәйкес көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйді жылытуға арналған жылу энергиясының нормаланған үлестік шығысы (сағатына 1 шаршы метрге вт);
S – көп пәтерлі немесе жеке тұрғын үйдегі тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың жалпы алаңы (шаршы метр)
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.08.2015 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.08.2015 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.10.2024 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электр энергиясын тұтыну нормаларын есептеу тәртібі ток қабылдағыштардың жүктемесі мен олардың жану сағатына сәйкес жүргізіледі.
8. Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электр энергиясын тұтыну нормасы (Np) мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда:
n – шамдардың саны, осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
ТL – бір шамның бір айда жанатын сағаты;
РL – бір шамның қуаты, РL = 0,06 кВт.
ТR – бір розетканың бір тәулікте жанатын сағаты, ТR = 7,5 сағат;
РR – бір электр розеткасының қуаты, РR = 0,6 кВт.;
D – бір айдағы тәулік саны.
Есептеу аспаптары жоқ
тұтынушылар үшін электрмен
жабдықтау және жылумен
жабдықтау бойынша коммуналдық
қызметтерді тұтыну нормаларын
есептеудің үлгі қағидаларына
1-қосымша