Об утверждении Методики оценки эффективности применения информационных технологий
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2015 года № 10351. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 13 апреля 2017 года № 137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций РК от 13.04.2017 № 137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы",ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки эффективности применения информационных технологий.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сарсенову С.С) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 февраля 2014 гола № 137 "Об утверждении Методики оценки эффективности применения информационных технологий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 9194, опубликованный в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 21 апреля 2014 года).

Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 18 ақпандағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 ақпанда № 10351 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 13 сәуірдегі № 137 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 13.04.2017 № 137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орталық және жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайын бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру мен ақпарат комитеті (С.С. Сарсенов):
1) осы бұйрықтың заңнамамен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарда және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылықты жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген, іс-шаралардың орындалу туралы мәліметтерді жіберуді қамтамасыз етсін.
3. "Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 137 бұйрығының (Казахстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 21 сәуірде жарияланған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9194 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Жумагалиева А.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждена приказом
И.о. Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 18 февраля 2015 года № 135
Методика
оценки эффективности применения информационных технологий
Сноска. Методика в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.11.2015 № 1108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности применения информационных технологий (далее – Методика) разработана в целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы".
2. Настоящая Методика используется для оценки эффективности применения информационных технологий за 2015 отчетный период.
3. Методика предназначена для определения совокупности процедур по оценке эффективности применения информационных технологий центральными государственными (далее – ЦГО) и местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы (далее – МИО) для оптимизации процессов и повышения прозрачности деятельности государственного органа.
4. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) информационная система – система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;
2) информационные технологии – совокупность методов, производственных процессов и программно-технических средств, объединенных в технологический комплекс, обеспечивающий сбор, создание, хранение, накопление, обработку, поиск, вывод, копирование, передачу и распространение информации;
3) Интернет-портал открытых нормативных правовых актов (далее – портал) – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение проектов концепций законопроектов и нормативных правовых актов.
4) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, технология его ведения и (или) использования, функционирующие в открытой информационно-коммуникационной сети, а также организационная структура, обеспечивающая информационное взаимодействие;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі А.Қ. Жұмағалиевке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 18 ақпандағы
№ 135 бұйрығымен бекітілген
Ақпараттық технологияларды қолдану тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 26.11.2015 № 1108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпараттық технологияларды қолдану тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығын іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Осы Әдістеме 2015 жылдың есептік кезеңі үшін ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау үшін қолданылады.
3. Әдістеме мемлекеттік орган қызметінің айқындылығын арттыру және процестерін оңтайландыру үшін орталық мемлекеттік органдармен (бұдан әрі – ОМО) және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан әрі – ЖАО) ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау жөніндегі рәсімдердің жиынтығын анықтау үшін арналған.
4. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешенді қолданумен ақпаратты сақтау, өңдеу, іздеу, тарату, беру және ұсыну үшін арналған жүйе;
2) ақпараттық технологиялар – ақпаратты жинауды, құруды, сақтауды, толықтыруды, өңдеуді, іздеуді, шығаруды, көшіруді, беруді және таратуды қамтамасыз ететін технологиялық кешенге біріктірілген әдістердің, өнеркәсіптік процестердің және бағдарламалық-техникалық құралдардың жиынтығы;
3) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы – заң жобалары тұжырымдамаларының және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыруды қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
4) интернет-ресурс – ашық ақпараттық-коммуникациялық желіде жұмыс істейтін электрондық ақпараттық ресурс, оны жүргізу және (немесе) пайдалану технологиясы, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін ұйымдық құрылым;

5) интранет-портал государственных органов (далее – ИПГО) – межведомственная корпоративная информационная система, являющаяся государственной информационной системой и предназначенная для обеспечения государственных служащих средствами коллективной работы, необходимыми информационными ресурсами, решения организационных задач и информационного обмена;
6) результативный критерий – это критерий, направленный на оценку достижения результатов от выполненной работы (функций) государственными органами;
7) процессный критерий – это критерий, направленный на оценку последовательности исполнения работ (функций), нацеленных на создание результата;
8) полностью автоматизированная функция – это функция государственного органа, в которой все процессы, подлежащие автоматизации, выполняются в информационных системах и/или на интернет-ресурсах;
9) частично автоматизированная функция – это функция государственного органа, в которой часть процесса, подлежащие автоматизации, выполняются в информационных системах и/или на интернет-ресурсах;
5. Для проведения оценки эффективности применения информационных технологии уполномоченным органом в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) создается рабочая группа из сотрудников уполномоченного органа.
6. Оценка применения информационных технологий уполномоченного органа осуществляется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
7. Оценка осуществляется согласно графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности ЦГО и МИО, утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – График).
8. ЦГО и МИО представляют отчет по применению информационных технологий в уполномоченный орган в соответствии со сроками Графика согласно приложению 1 к настоящей Методике. Уполномоченный орган представляет отчет по применению информационных технологий в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
9. Рабочая группа проводит анализ сведений, полученных от ЦГО и МИО, на предмет их достоверности, путем сопоставления с данными, полученными из информационных систем электронного документооборота, и используя результаты проверок, проведенных уполномоченным органом.
10. Заключения о результатах оценки применения информационных технологий государственными органами, подготовленные уполномоченным органом и Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан, представляются в Министерство национальной экономики Республики Казахстан по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике.

5) мемлекеттік органдардың интранет-порталы (бұдан әрі – МО ИП) мемлекеттік ақпараттық жүйе болып табылатын және ұжымдық жұмыс құралдарымен, қажетті ақпараттық ресурстармен мемлекеттік қызметшілерді қамтамасыз ету, ұйымдық міндеттерді шешу және ақпарат алмасу үшін арналған ведомствоаралық корпоративтік ақпараттық жүйе;
6) нәтижелі критерий – мемлекеттік органдардың жасалған жұмыстарының (функцияларының) қортындысын бағалауға бағытталған критерий;
7) процестік критерий – нәтижеге жетуге көзделген жұмыстардың (функциялардың) орындалу ретін бағалауға бағытталған критерий;
8) толықтай автоматтандырылған функция – ақпараттық жүйелерде автоматтандыруға жататын барлық процестер орындалатын мемлекеттік органның функциясы;
9) ішінара автоматтандырылған функция – ақпараттық жүйелерде автоматтандыруға жататын процестің бір бөлігі орындалатын мемлекеттік органның функциясы.
5. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау үшін уәкілетті органның қызметкерлерінен жұмыс тобын құрады.
6. Уәкілетті органның ақпараттық технологияларды қолдануын бағалауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.
7. Бағалау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бекітетін ОМО және ЖАО қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалауды жүргізудің кестесіне (бұдан әрі – Кесте) сәйкес жүзеге асырылады.
8. ОМО және ЖАО ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есепті осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Кестеде мерзімдеріне сәйкес Уәкілетті органға ұсынады. Осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есепті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ұсынады.
9. Жұмыс тобы уәкілетті орган жүргізген тексерулердің нәтижелерін пайдалана отырып және электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйелерінен алынған деректермен салыстырып тексеру жолымен олардың дұрыстылық мәніне, ОМО және ЖАО алынған мәліметтерге талдау жүргізеді.
10. Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі дайындаған мемлекеттік органдардың ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне ұсынылады.

11. Оценка применения информационных технологий государственным органом осуществляется по следующим критериям:
1) результативный критерий:
эффективность интернет-ресурса;
2) процессные критерии:
доля интеграции ведомственных информационных систем;
степень институционального укрепления деятельности государственного органа по внедрению информационных технологий;
автоматизация функций государственного органа;
использование межведомственных информационных систем.
По каждому критерию определены показатели, в соответствии с которыми выставляются баллы. Баллы выставляются согласно критериям и показателям оценки применения информационных технологий согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Баллы проставлены с учетом степени значимости критериев по применению информационных технологий следующим образом:
1) по критерию "Эффективность интернет-ресурса" проставлено 20 баллов исходя из того, что данный критерий направлен на обеспечение прозрачности и подотчетности деятельности государственных органов перед обществом;
2) по критерию "Доля интеграции ведомственных информационных систем" проставлено 20 баллов исходя из того, что данный критерий направлен на выявление наличия необходимых интеграций ведомственных информационных систем с компонентами "электронного правительства" и с другими ведомственными информационными системами государственных органов;
3) по критерию "Степень институционального укрепления деятельности государственного органа по внедрению информационных технологий" проставлен балл, равный 5, с учетом того, что данный критерий направлен на выявление факторов, способствующих развитию инновационной деятельности государственного органа;
4) по критерию "Автоматизация функции государственного органа" проставлено 40 баллов, с учетом того, что применение информационных технологий направлено как на автоматизацию внутренней деятельности государственного органа, так и на автоматизацию функций государственного органа при оказании услуг населению и бизнесу, сокращение административных барьеров и для непосредственного контакта населения и бизнеса с государственным органом;
5) по критерию "Использование межведомственных информационных систем" проставлено 15 баллов с учетом того, что данный критерий направлен на оптимизацию и выявление уровня деятельности государственного органа, повышение оперативности при работе с документами, сокращение времени создания, обработки и отправки документа, уменьшение доли бумажного документооборота.
Оценка эффективности деятельности государственных органов по применению информационно-коммуникационных технологий определяется как сумма значений критериев оценки применения информационных технологий в соответствии с определенными весовыми баллами, указанными в приложении 3 к настоящей Методике, по следующей формуле:
N= Pi + Pi+1 +Pn
где N - общий балл оценки эффективности деятельности государственного органа по применению информационно-коммуникационных технологий, Pi – значение критерия, n – количество критериев, i – порядковый номер критерия.

11. Мемлекеттік органның ақпараттық технологияларды қолдануын бағалау мынадай критерийлер бойынша жүзеге асырылады:
1) нәтижелі критерий:
интернет-ресурстың тиімділігі;
2) процестік критерийлер:
ведомстволық ақпараттық жүйелерді интеграциялаудың үлесі;
ақпараттық технологияларды енгізу бойынша мемлекеттік органның қызметін институционалдық нығайту дәрежесі;
мемлекеттік органның функцияларын автоматтандыру;
ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Әрбір критерий бойынша көрсеткіштер анықталады да, оған сәйкес тиісті балл қойылады. Баллдар осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес ақпараттық технологияларды қолданудың тиімділігін бағалаудың критерийлері мен көрсеткіштеріне сәйкес қойылады.
Баллдар ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі критерийлердің маңыздылығы деңгейін ескерумен мыналар бойынша қойылған:
1) "Интернет-ресурстың тиімділігі" критерийі бойынша қоғам алдындағы мемлекеттік органдардың қызметінің айқындылығы мен есеп беруге тиістілігін қамтамасыз етуге бағытталған осы критерийге сүйене отырып, 20 балл қойылды;
2) "Ведомстволық ақпараттық жүйелерді интеграциялаудың үлесі" критерийі бойынша ведомстволық ақпараттық жүйелерді мемлекеттік органдардың басқа ведомстволық ақпараттық жүйелермен және "электрондық үкімет" құрауыштарымен қажетті интеграциялауы бар болуын анықтауға бағытталған осы критерийге сүйене отырып, 20 балл қойылды;
3) "Ақпараттық технологияларды енгізу бойынша мемлекеттік органның қызметін институционалдық нығайту дәрежесі" критерийі бойынша мемлекеттік органның инновациялық қызметін дамытуға жағдай жасайтын факторларды анықтауға бағытталған осы критерийге сүйене отырып, 5-ке тең балл қойылды;
4) "Мемлекеттік органның функцияларын автоматтандыру" критерийі бойынша мемлекеттік органның кіші қызметін автоматтандыруға бағытталған сияқты, мемлекеттік органмен халық пен бизнестің тікелей байланысын және әкімшілік кедергілерді қысқарту, халық пен бизнеске қызметтер көрсеткен кезінде, мемлекеттік орган функцияларын автоматтандыруға бағытталған ақпараттық технологияларды қолдануды ескерумен 40 балл қойылды;
5) "Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану" критерийі бойынша мемлекеттік орган қызметінің деңгейін оңтайландыруға және анықтауға, құжаттармен жұмыс жасаған кезінде жеделдікті арттыруға, құжатты құру, өңдеу және жөнелту уақытын қысқартуға, қағаз құжат айналымы үлестерін азайтуға бағытталған осы критерийді ескерумен, 15 балл қойылды.
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау мынадай формула бойынша осы Әдістемеге 3-қосымшада көрсетілген белгілі бір салмақты балдарға сәйкес критерийлер мәні сомасы сияқты айқындалады:
N = Pi + Pi+1 + Pn
мұнда N – ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалаудың жалпы балы, Pi – критерийінің мәні, n – критерийлер саны, i – критерийінің реттік нөмірі

12. Расчет значений критериев и показателей оценки применения информационных технологий осуществляется исходя из суммы всех показателей данного критерия в соответствии с баллами показателей, указанными в таблице приложения 3 к настоящей Методике, по следующей формуле:
Pi = (Vi) + (Vi+1) + (Vi+2) + …
где Pi – значение i-го критерия, V – значение показателя, i - интервал от 1 до количества показателей для данного критерия.
2. Оценка по критерию "Эффективность интернет-ресурса"
13. Оценка производится по следующим показателям:
1) доступность интернет-ресурса;
2) полнота и актуальность информации;
3) мобильная версия интернет-ресурса.
14. Оценке по данному критерию подлежат интернет-ресурсы МИО и ЦГО с учетом их комитетов, функционирующие в доменном имени gov.kz.
15. Оценке по показателям "доступность интернет-ресурса" и "полнота и актуальность информации" подлежат официальные интернет-ресурсы МИО и ЦГО с учетом их комитетов. Интернет-ресурс комитета может быть реализован как:
1) отдельный интернет-ресурс (например, интернет-ресурс Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан http://www.salyk.gov.kz/);
2) домен четвертого уровня (например, http://aerospace.mid.gov.kz/ru);
3) раздел на основном интернет-ресурсе ЦГО (например, интернет-ресурс Министерства культуры и спорта Республики Казахстан).
16. В первом случае интернет-ресурс комитета будет оцениваться по параметрам "доступность интернет-ресурса", "полнота и актуальность информации". Оценка производится путем вычисления среднеарифметической суммы баллов комитета и ЦГО. Во втором и третьем случаях интернет-ресурсы комитетов будут оцениваться только по параметру "полнота и актуальность информации". Оценка производится путем вычисления среднеарифметической суммы баллов за комитеты и ЦГО по параметру "полнота и актуальность информации" и суммирован к баллу по параметру "доступность интернет-ресурса" ЦГО.
17. Оценке по мобильной версии интернет-ресурса подлежат официальные интернет-ресурсы ЦГО и МИО.
Параграф 1. Оценка по показателю "Доступность интернет-ресурса"
18. Под доступностью интернет-ресурса понимается степень простоты и удобства использования интернет-ресурса пользователями, включая лиц с ограниченными возможностями, а также возможность получения информации в различных форматах: гипертекстовом и в формате файла для скачивания.

12. Критерийлер мәнінің есебі және ақпараттық технологиялардың қолданылуын бағалау көрсеткіштері мынадай формула бойынша осы Әдістемеге 3-қосымша кестесінде көрсетілген балдың ақпараттық технологиялардың қолданылуын бағалау критерийлері мен көрсеткіштеріне сәйкес осы критерийдің барлық көрсеткіштерінің сомасына сүйене отырып, жүзеге асырылады:
Pi = (Vi) + (Vi+1) + (Vi+2) + …
мұнда Pi – i-дегі критерий мәні, V – көрсеткіштің мәні, i – осы критерий үшін 1-ден бастап көрсеткіштердің санына дейінгі интервалы.
2. "Интернет-ресурстың тиімділігі" критерийі бойынша бағалау
13. Бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) интернет-ресурстың қолжетімділігі;
2) ақпараттың толықтығы мен өзектілігі;
3) интернет-ресурстың мобилді нұсқасы.
14. Осы критерий бойынша бағалауға gov.kz домен атауында жұмыс істейтін, олардың комитеттерін ескерумен, ОМО мен ЖАО интернет-ресурстары жатады.
15. "Интернет-ресурстың қолжетімділігі" және "ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" көрсеткіштері бойынша бағалауға олардың комитеттерін ескерумен, ОМО және ЖАО ресми интернет-ресурстары жатады. Комитеттің интернет-ресурсы мынадай:
1) жекелеген интернет-ресурсы (мысалы, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің интернет-ресурсы http://www.salyk.gov.kz/);
2) төртінші деңгейлі домен (мысалы, http://aerospace.mid.gov.kz/ru);
3) ОМО-ның негізгі интернет-ресурсындағы бөлімі (мысалы, Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсы) сияқты іске асырылуы мүмкін.
16. Бірінші жағдайда комитеттің интернет-ресурсы "интернет-ресурстың қолжетімділігі", "ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрлері бойынша бағаланатын болады. Бағалау комитеттің және ОМО балдарының орташа арифметикалық сомасын есептеу жолымен жүргізіледі. Екінші және үшінші жағдайларда комитеттердің интернет-ресурстары "ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша ғана бағаланатын болады. Бағалау "ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша ОМО және комитеттер үшін балдарының орташа арифметикалық сомасын есептеу жолымен және ОМО "интернет-ресурстың қолжетімділігі" параметрі бойынша балға қосу жолымен жүргізіледі.
17. МО-ның интернет-ресурсының мобилді нұсқасы бойынша бағалауға ОМО мен ЖАО интернет-ресурстары жатады.
1-параграф. "Интернет-ресурстың қолжетімділігі" көрсеткіші
бойынша бағалау
18. Интернет-ресурстың қолжетімділігі пайдаланушылардың интернет-ресурсты пайдаланудың қарапайымдылығы мен қолайлығының дәрежесі, мүмкіндіктері шектеулі адамдарды қоса алғанда, сондай-ақ ақпаратты әртүрлі форматтарда: гипермәтіндік және көшірмелеу үшін файл форматында алу мүмкіндігі болып түсіндіріледі.

19. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан по данному показателю проводят оценку интернет-ресурсов МИО и ЦГО с учетом их комитетов в соответствии с приложением 4 к настоящей Методике раз в полугодие. Оценка производится по результатам 4 квартала отчетного периода.
Значение оценки по показателю "Доступность интернет-ресурса" определяется путем суммирования баллов по индикаторам, указанным в приложении 4 к настоящей Методике и делением полученного результата на максимальное значение показателя, равного 10 баллам, с последующим умножением результата на 5.
Параграф 2. Оценка по показателю "Полнота
и актуальность информации"
20. Оценка по показателю "Полнота и актуальность информации" интернет-ресурсов МИО и ЦГО с учетом их комитетов производится по индикаторам, указанным в приложении 5 к настоящей Методике согласно Правилам размещения электронных информационных ресурсов о государственных органах на интернет-ресурсах государственных органов утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 89 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10395). Под актуальностью информации понимается степень соответствия информации текущему моменту времени.
21. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан по параметру "Полнота и актуальность информации" оценивают официальный интернет-ресурс государственного органа путем анализа языковых версий интернет-ресурса на государственном и русском языках согласно приложению 5 к настоящей Методике раз в полугодие. Оценка производится по результатам 4 квартала отчетного периода.
22. Значение оценки по параметру "Полнота и актуальность информации" для интернет-ресурсов МИО и ЦГО с учетом их комитетов определяется путем суммирования баллов по языковым версиям интернет-ресурса на государственном и русском языках в соответствии с таблицами приложения 5 к настоящей Методике и делением полученного результата на максимальное значение показателя, равного 100 баллам, с последующим умножением результата на 10.
При проведении оценки по параметру "Полнота и актуальность информации" для интернет-ресурсов МИО и ЦГО с учетом их комитетов учитываются также критерии, влияющие на качество интернет-ресурса, указанные в примечании к приложению 5 к настоящей Методике. В случае выявления недостатков производится вычет 0,1 балла из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 50 процентов от весового значения показателя.

19. Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша жарты жылда бір рет осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес олардың комитеттерін ескерумен, ОМО және ЖАО интернет-ресурстарына бағалауды жүргізеді. Бағалау есептік кезеңнің 4-тоқсанының қорытындылары бойынша жүргізіледі.
"Интернет-ресурстың қолжетімділігі" параметрі бойынша бағалау мәні осы Әдістемеге 4-қосымшада көрсетілген индикаторлар бойынша балдарды қосу және алынған нәтижені көрсеткіштің 10 балға тең ең үлкен мәніне бөліп, кейіннен нәтижені 5-ке көбейту жолымен айқындалады.
2-параграф. "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" көрсеткіші
бойынша бағалау
20. "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" көрсеткіші бойынша олардың комитеттерін ескерумен, ОМО және ЖАО интернет-ресурстарын бағалау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 89 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 наурызда № 10395 тіркелген) Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында мемлекеттік органдар туралы электрондық ақпараттық ресурстарды орналастыру қағидаларына сәйкес осы Әдістемеге 5-қосымшада көрсетілген индикаторлар бойынша жүргізіледі. Ақпараттың өзектілілігі деп ақпараттың уақыттың ағымдағы сәтімен сәйкестігі дәрежесімен түсіндіріледі
21. "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жарты жылда бір рет осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік нұсқаларын талдау жолымен мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын бағалайды. Бағалау есептік кезеңнің 4-тоқсанының қорытындылары бойынша жүргізіледі.
22. "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша бағалаудың мәні олардың комитеттерін ескерумен, ОМО және ЖАО интернет-ресурстары үшін осы Әдістемеге 5-қосымшаның кестелеріне сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік нұсқалары бойынша балдарды қосу және алынған нәтижені көрсеткіштің 100 баллға тең ең үлкен мәніне бөліп, кейіннен 10-ға көбейту жолымен айқындалады.
"Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша бағалауды жүргізген кезде, олардың комитеттерін ескерумен, ОМО және ЖАО интернет-ресурстары үшін, сондай-ақ осы Әдістемеге 5-қосымшаға ескертпеде көрсетілген интернет-ресурс сапасына ықпал ететін критерийлер ескеріледі. Кемшіліктерді анықтаған жағдайда, әрбір анықталған кемшілік үшін параметрдің салмақты мәнінің 50 (елу) пайызынан аспай, көрсеткіштің салмақты мәнін 0,1 балға шегеру жүргізіледі.

Параграф 3. Оценка по показателю "Мобильная версия
интернет-ресурса"
23. Мобильная версия интернет-ресурса – это отдельная версия интернет-ресурса ЦГО и МИО, имеющего тоже доменное имя, что и интернет-ресурс ЦГО и МИО, разработанная специально для мобильных устройств (смартфонов, планшетов), со специальным дизайном, оптимизацией контента и пользовательского интерфейса, предназначенного для просмотра в мобильных браузерах (Safari, Google chrome, Internet Explorer Edge и.т.д).
24. При входе на официальный интернет-ресурс через мобильное устройство автоматический загружается мобильная версия интернет-ресурса. При такой реализации, государственному органу по данному показателю присваивается максимальный коэффициент равный 5. Если при входе на официальный интернет-ресурс через мобильное устройство загружается основная версия интернет-ресурса, и по ссылке необходимо перейти на мобильную версию – присваивается коэффициент равный 3. Если при входе через мобильное устройство загружается основная версия интернет-ресурса и ссылка на мобильную версию отсутствует, оценка не производится и присваивается 0 баллов.
25. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан оценивают мобильную версию интернет-ресурса ЦГО и МИО путем анализа языковых версий интернет-ресурса на государственном и русском языках согласно приложению 6 к настоящей Методике раз в полугодие. Оценка производится по результатам 4 квартала отчетного периода.
26. Под актуальностью информации понимается степень соответствия информации текущему моменту времени.
27. Значение оценки для мобильной версии интернет-ресурсов определяется путем суммирования баллов по языковым версиям интернет-ресурса на государственном и русском языках в соответствии с таблицами приложения 6 к настоящей Методике и делением полученного результата на максимальное значение показателя, равного 50 баллам, с последующим умножением результата на коэффициент, определяющийся в соответствии с пунктом 24.
При проведении оценки учитываются также критерии, влияющие на качество мобильной версии интернет-ресурса, указанные в приложении 6 к настоящей Методике. В случае выявления недостатков производится вычет 0,1 балла из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 50 процентов от весового значения параметра.
28. При наличии мобильной версии официального интернет-ресурса необходима ссылка на основную версию интернет-ресурса, в случае ее отсутствия производится вычет 1 балла.
3. Оценка по критерию "Доля интеграции ведомственных
информационных систем"

3-параграф. "Интернет-ресурстың мобилді нұсқасы" көрсеткіші бойынша бағалау
23. Интернет-ресурстың мобилді нұсқасы – домендік атауы бар ОМО және ЖАО интернет-ресурсының жеке нұсқасы, және мобилді браузерлер (Safari, Google chrome, Internet Explorer Edge және т.б) арнайы мобилді құрылғылар (смартфондар, планшеттер) үшін қарауға арналған арнаулы дизайнымен, контентін оңтайландырумен және пайдаланушылық интерфейсімен әзірленген, ОМО және ЖАО интернет-ресурсы.
24. Мобилдік құрылғы арқылы ресми интернет-ресурсқа кірген кезде интернет-ресурстың мобилді нұсқасы автоматты түрде жүктеледі. Осындай іске асырылған кезде, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша ең жоғары 5-ке тең коэффициент қойылады. Егер ресми интернет-ресурсқа мобилді құрылғы арқылы кірген кезде, интернет-ресурстың негізгі нұсқасы жүктелетін, және мобилді нұсқасына сілтемесі бойынша шығу керек болса – 3-ке тең коэффициент қойылады. Егер мобилді құрылғы арқылы кірген кезде, интернет-ресурстың негізгі нұсқасы жүктелетін және мобилді нұсқасына сілтемесі жоқ болса, бағалау жүргізілмейді және 0 балл қойылады.
25. Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жарты жылда бір рет осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік нұсқаларын талдау жолымен МО интернет-ресурсының мобилді нұсқасын бағалайды. Бағалау есептік кезеңнің 4-тоқсанының қорытындылары бойынша жүргізіледі.
26. Ақпараттың өзектілігі деп ақпараттың уақыттың ағымдағы кезеңімен сәйкестігі дәрежесімен түсіндіріледі.
27. Интернет-ресурстың мобилді нұсқасы үшін бағалаудың мәні осы Әдістемеге 6-қосымша кестелеріне сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстың тілдік нұсқалары бойынша баллдарды қосу және алынған нәтижені көрсеткіштің 50 баллға тең ең үлкен мәніне бөліп, кейіннен 24-тармаққа сәйкес анықталатын коэффициентке көбейту жолымен айқындалады.
Бағалауды жүргізген кезде осы Әдістемеге 6-қосымшада көрсетілген интернет-ресурстың мобилді нұсқасының сапасына ықпал ететін критерийлері де ескеріледі. Кемшіліктерді анықтаған жағдайда, әрбір анықталған кемшілік үшін параметрдің салмақты мәнінің 50 (елу) пайызынан аспай, параметрдің салмақты мәнін 0,1 балға шегеру жүргізіледі.
28. Ресми интернет-ресурстың мобилді нұсқасы бар болса интернет-ресурстың негізгі нұсқасына сілтемесі болуы қажет. Сілтемесі болмаса, 1 балл шегеріледі.
3. "Ведомстволық ақпараттық жүйелерді интеграциялау үлесі" критерийі бойынша бағалау

29. По критерию "доля интеграции ведомственных информационных систем" оцениваются все ведомственные информационные системы в государственном органе (далее – ИС ГО), за исключением информационных систем, направленных на автоматизацию типовых процессов государственных органов (таких как кадровый учет, бухгалтерский учет, учет рабочего времени).
30. В случае если в государственном органе отсутствуют ИС ГО, но полностью автоматизированы все функции государственного органа посредством межведомственных информационных систем и/или интернет-ресурса государственного органа, то государственному органу по данному критерию присваивается максимальные 20 баллов. В случае если не все функции государственного органа автоматизированы полностью, и отсутствуют ИС ГО или в период оценки все ИС ГО были недоступны, либо не использовались, то по данному критерию государственному органу присваивается 0 баллов.
31. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки по данному показателю выявляют наличие интеграции ИС ГО с компонентами "электронного правительства" и другими ИС ГО. Интеграцией считается наличие возможности межсетевого соединения для организации информационного обмена и передачи данных между информационными системами государственных органов.
32. Оценке по данному показателю подлежит интеграция ИС ГО с компонентами "электронного правительства" и с другими ИС ГО, а также учитывается коэффициент по своевременному вводу ИС ГО в промышленную эксплуатацию.
33. Источником для оценки по данному критерию является утвержденный план интеграции информационных систем государственных органов с базовыми компонентами "электронного правительства", государственными базами данных и ведомственными системами государственных органов (далее – план интеграции) и отчет по применению информационных технологий, представленный оцениваемым государственным органом в соответствии с приложением 1.
34. Перепроверка отчета проводится непосредственно в ЦГО и МИО. Сотрудник ЦГО и МИО при демонстрации процесса работы ИС ГО отправляет запрос в ИС ГО, с которой осуществлена интеграция.
35. По данному показателю оцениваются ИС ГО, подлежащие интеграции с базовыми компонентами "электронного правительства" и государственными базами данных и другими ИС ГО, и учитываются все интеграции:
при наличии необходимой интеграции присваивается 1 балл и интеграция оценивается как реализованная;
при отсутствии необходимой интеграции интеграция учитывается как нереализованная (0 баллов);
при отсутствии интеграции по причине мотивированного отказа другого государственного органа, подтвержденного официальным письмом, интеграция учитывается как нереализованная, производится вычет 2 баллов государственному органу, отказавшемуся в интеграции, при условии наличия утвержденного плана о совместных работах по интеграции между 2 государственными органами;
при незавершенных работах по интеграции интеграция оценивается как нереализованная (0 баллов);
при отсутствии необходимости интеграции информационных систем, государственный орган по данному критерию не оценивается, и весовое значение данного критерия суммируется к весовому значению показателя "Доля частично/полностью автоматизированных функций государственного органа" критерия оценки "Автоматизация функций государственных органов" с учетом коэффициента по своевременному внедрению в промышленную эксплуатацию согласно пункту 36 настоящей Методики.

29. "Ведомстволық ақпараттық жүйелерді интеграциялау үлесі" критерийі бойынша бағалау мемлекеттік органдардың үлгілік процесстерін (мынадай кадрлық есепке алу, бухгалтерлік есепке алу, жұмыс уақытын есепке алу) автоматтандыруға бағытталған ақпараттық жүйелерін қоспағанда, мемлекеттік органдағы барлық ведомстволық ақпараттық жүйелері (бұдан әрі – МО АЖ) бағаланады.
30. Егер МО АЖ мемлекеттік органда болмаған жағдайда, бірақ мемлекеттік мемлекеттік органның интернет-ресурсы және/немесе ведомствоаралық ақпараттық жүйелер арқылы мемлекеттік органның барлық функциялары толықтай автоматтандырылған болса, онда осы критерий бойынша мемлекеттік органға ең жоғарғы 20 балл қойылады. Егер мемлекеттік органның барлық функциялары толықтай автоматтандырылмаған болса МО АЖ болмаса немесе бағалау кезеңінде жүйе қолжетімсіз болса, не пайдаланылмаса, осы критерий бойынша мемлекеттік органға 0 балл қойылады.
31. Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша бағалау барысында МО АЖ "электрондық үкімет" құрауыштарымен және басқа МО АЖ интеграциялау бар болуын анықтайды. Интеграциялау мемлекеттік органдар ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық алмасуды және деректерді беруді ұйымдастыру үшін желіаралық қосылу мүмкіндігінің бар болуы деп есептеледі.
32. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға МО АЖ "электрондық үкімет" құрауыштарымен және басқа МО АЖ интеграциялауы жатады, сондай-ақ МО АЖ өнеркәсіптік пайдалануға уақтылы енгізу бойынша коэффициенті есепке алынады.
33. Осы көрсеткіш бойынша бағалау үшін көзі мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін "электрондық үкімет" базалық құрауыштарымен, мемлекеттік органдардың мемлекеттік деректер қорымен және ведомстволық жүйелерімен интеграциялауының бекітілген жоспары (бұдан әрі – Интеграциялау жоспары) және 1-қосымшаға сәйкес бағаланатын мемлекеттік органмен ұсынылған ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есеп болып табылады.
34. Есепті қайта тексеру тікелей ОМО және ЖАО жүргізіледі. ОМО және ЖАО қызметкері МО АЖ жұмыс процесі көрсетілімі кезінде интеграциялау жүзеге асырылған МО АЖ-ға сұрау салу жібереді.
35. Осы көрсеткіш бойынша "электрондық үкімет" базалық құрауыштарымен және мемлекеттік деректер қорымен және басқа МО АЖ интеграциялауға жататын МО АЖ бағаланады, және барлық интеграциялаулары есепке алынады:
қажетті интеграциялау бар болған кезде, 1 балл қойылады және интеграциялау іске асырылған деп бағаланады;
қажетті интеграциялау жоқ болса, интеграциялау іске асырылмаған деп есептелінеді (0 балл);
ресми хатпен расталған басқа мемлекеттік органның дәлелді бас тарту себебі бойынша интеграциялау болмаған кезде, интеграциялау іске асырылмаған деп есептеледі, бірақ мемлекеттік органға 2 балл шегеріледі, 2 мемлекеттік орган арасындағы интеграциялау бойынша бірлескен жұмыстары туралы бекітілген жоспары бар болған жағдайда, интеграциялаудан бас тартқан мемлекеттік органға 2 балл шегеру жүргізіледі.
интеграциялау бойынша жұмыстар аяқталмаған кезде, интеграциялау іске асырылмаған деп бағаланады (0 балл);
ақпараттық жүйелерді интеграциялау қажет болмаған кезде, мемлекеттік орган осы критерий бойынша бағаланбайды, және осы критерийдің салмақты мәні осы Әдістеменің 36 тармағына сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға уақытылы енгізу бойынша коэффициенті есебімен "Мемлекеттік органдардың функцияларын автоматтандыру" бағалау критерийінің "Мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функцияларының үлесі" көрсеткішінің салмақты мәніне қосылады.

36. Расчет итогового балла по данному критерию производится путем суммирования баллов по каждой интеграции ИС ГО и делением на общее количество необходимых интеграций по ИС ГО с последующим умножением на коэффициент:
P2 =
где P2 – оценка по данному критерию;
a – сумма баллов по каждой интеграции;
b – количество необходимых интеграций;
k – коэффициент, равный 20;
m – коэффициент по своевременному внедрению в промышленную эксплуатацию;
x – количество ведомственных информационных систем, которые на момент оценки несвоевременно введены в промышленную эксплуатацию согласно нормативно-технической документации (далее – НТД);
у – количество ведомственных информационных систем, которые должны быть внедрены в промышленную эксплуатацию на момент оценки согласно НТД.
37. Своевременное внедрение ведомственных информационных систем оценивается согласно срокам внедрения, прописанным в НТД. Если в НТД сроки внедрения в промышленную эксплуатацию не прописаны, или НТД к системе отсутствует, то срок внедрения системы считается как несвоевременным.
Например, ИС ГО подлежит интеграции с 5 системами. Из 5-ти интеграций 2 реализованы. 2 ИС ГО из 5-ти несвоевременно внедрены в промышленную эксплуатацию. Расчет производится следующим образом: (2*1)/5*20-2/5=7,6 баллов.
4. Оценка по критерию "Степень институционального укрепления
деятельности государственного органа по внедрению
информационных технологий"
38. Под данным критерием оценивается наличие в ЦГО и МИО специализированного структурного подразделения по информационным технологиям, его укомплектованность и уровень квалификации сотрудников структурного подразделения по информационным технологиям.
39. Источником для оценки по данному критерию является отчет по применению информационных технологий по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
40. Максимальный балл за критерий "Степень институционального укрепления деятельности государственного органа по внедрению информационных технологий" составляет 5 баллов и определяется по следующей формуле:
P3=(V1+V2)
где P3 – оценка по данному критерию;
V1 – значение показателя "наличие специализированного структурного подразделения по информационным технологиям";
V2 – значение показателя "уровень квалификации сотрудников подразделения по информационным технологиям".
41. При наличии в ЦГО структурного подразделения, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа по показателю "Наличие специализированного структурного подразделения по информационным технологиям", ему присваивается значение 3, при отсутствии – 0.
Оценка по показателю "Наличие специализированного структурного подразделения по информационным технологиям" для местных исполнительных органов рассчитывается по следующей формуле:
V1 = (Vаппарат+Vупр)
Vаппарат – наличие в аппарате акима структурного подразделения, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа (при наличии, ему присваивается значение 1,5, при отсутствии – 0);
Vупр – наличие в управлениях МИО структурного подразделения или сотрудников, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа. При наличии структурного подразделения или сотрудников во всех управлениях МИО, присваивается значение 1,5 (при отсутствии в отдельных управлениях, с данного значения вычитается значение соответствующее весовому значению каждого управления), при отсутствии присваивается 0:
где:
N – количество управлений МИО;
M – количество управлений МИО, в которых отсутствуют структурное подразделение или сотрудники, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа.
Оценка по показателю "Уровень квалификации сотрудников по информационным технологиям" рассчитывается по следующей формуле:
V2 = a/b*k
a – количество штатных сотрудников и руководителей в структурном подразделении, ответственных за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа, имеющих специальное образование или свидетельства о повышении квалификации;
b – общее количество штатных сотрудников и руководителей в структурном подразделении, ответственных за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа;
k – коэффициент, равный 2.

36. Осы критерийі бойынша қорытынды баллдың есебі МО АЖ әрбір интеграциялау бойынша баллдарын қосу және МО АЖ бойынша қажетті интеграциялауының жалпы санына бөлу, кейіннен коэффициентке көбейту жолымен жүргізіледі:
P2 =
мұндағы P2 – осы критерийі бойынша бағалау;
a – әрбір интеграциялау бойынша баллдар сомасы;
b – қажетті интеграциялаудың саны;
k – 20-ға тең коэффициент.
m – өнеркәсіптік пайдалануға уақытылы енгізу бойынша коэффициенті
x – бағалау кезінде нормативтік техникалық құжаттамаға (бұдан әрі – НТҚ) сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға уақытылы енгізілмеген, ведомстволық ақпараттық жүйелердің саны;
y – бағалау кезінде НТҚ сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға енгізілуі тиіс, ведомстволық ақпараттық жүйелердің саны.
37. Ведомстволық ақпараттық жүйелерді уақытылы енгізу НТҚ-да жазылған енгізудің мерзімдеріне сәйкес бағаланады. Егер өнеркәсіптік пайдалануға енгізу мерзімдері НҚТ-да жазылмаса немесе жүйеге НТҚ жоқ болса, онда жүйені енгізу мерзімі уақтылы енгізілмеген деп есептеледі.
Мысалы, ОМО АЖ 5 жүйелермен интеграциялауға жатады. 5 интеграциялаудан 2-уі іске асырылған. 5-нен 2 АЖ өнеркәсіптік пайдалануға уақтылы енгізілмеген деп есептеледі. Есеп мынадай жолмен жүргізіледі: (2*1)/5*20-2/5=7,6 балл.
4. "Ақпараттық технологияларды енгізу жөніндегі мемлекеттік орган қызметін институционалдық нығайту дәрежесі" критерийі бойынша бағалау
38. Осы критериймен ақпараттық технологиялар бойынша мамандандырылған құрылымдық бөлімшенің, ақпараттық технологиялар бойынша құрылымдық бөлімше қызметкерлерінің жиынтықтылығы мен біліктілік деңгейі мемлекеттік органда бар болуымен бағаланады.
39. Осы критерийді бағалау үшін ақпарат көзі Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есеп болып табылады.
40 "Ақпараттық технологияларды енгізу жөніндегі мемлекеттік орган қызметінің институционалдық нығайту дәрежесі" критерийі үшін ең жоғарғы 5 баллды құрайды және мынадай формула бойынша анықталады:
P3=(V1+V2)
мұндағы P3 – осы критерийі бойынша бағалау;
V1 – "ақпараттық технологиялар бойынша мамандандырылған құрылымдық бөлімшенің бар болуы" көрсеткішінің мәні;
V2 – "ақпараттық технологиялар бойынша бөлімше қызметкерлерінің біліктілік деңгейі" көрсеткішінің мәні.
41. "Ақпараттық технологиялар бойынша мамандандырылған құрылымдық бөлімшенің бар болуы" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімше ОМО бар болған кезде, оған 3 балл, жоқ болған кезде – 0 балл қойылады.
"Ақпараттық технологиялар бойынша мамандандырылған құрылымдық бөлімшенің бар болуы" көрсеткіші бойынша бағалау жергілікті атқарушы органдар үшін мынадай формула бойынша есептеледі.
V1 = (Vаппарат+Vбасқ)
Vаппарат – әкім аппаратында мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшенің бар болуы (бар болған кезде, оған 1,5 балл, жоқ болған кезде 0 балл қойылады);
Vбасқ – ЖАО басқармаларында мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшенің немесе қызметкерлердің бар болуы. ЖАО барлық басқармаларының құрылымдық бөлімшелері немесе қызметкерлері болған кезде 1,5 балл (жекелеген басқармалар болмаған кезде, осы мәнінен әрбір басқарманың тиісті салмақты мәні шегеріледі), болмаған кезде 0 балл қойылады.
ЖАО әрбір басқармасының салмақтық мағынасы мынадай формула бойынша есептеледі:
N=1,5/Nбасқ
Nбасқ – ЖАО басқармаларының саны.
"Ақпараттық технологиялар бойынша қызметкерлердің біліктілік деңгейі" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
V2 = a/b*k
a – арнаулы білімі немесе біліктілігін арттыру туралы куәлігі бар мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшедегі штаттық қызметкерлердің және басшыларының саны;
b – мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшедегі штаттық қызметкерлердің және басшыларының жалпы саны;
k – 2-ге тең коэффициент.

4. Оценка по критерию "Автоматизация функций
государственного органа"
42. Оценка производится по следующим показателям:
1) доля функций, автоматизированных посредством ведомственных информационных систем;
2) доля частично/полностью автоматизированных функций государственного органа;
3) централизованная автоматизация функции местных исполнительных органов.
43. Источником для оценки по данному критерию является отчет по применению информационных технологий по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике, формируемый оцениваемым государственным органом на основе утвержденного ЦГО и МИО перечня функций подлежащих автоматизации.
Параграф 1. Оценка по показателю "Доля функций,
автоматизированных посредством ведомственных
информационных систем"
44. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки по данному показателю выявляют долю функций, автоматизированных в ИС ГО, из числа функций, подлежащих автоматизации.
45. По данному показателю не учитываются функции, которые автоматизируются посредством межведомственных информационных систем.
46. Оценка проводится путем определения доли функций, автоматизированных посредством ведомственных информационных систем. Перепроверка отчета будет осуществляться на основании анализа НТД к информационной системе, автоматизирующие функции. В случае если, в НТД к ИС ГО согласно отчету госоргана автоматизирующие функции, не предусмотрена автоматизация соответствующей функций, то автоматизация считается как нереализованной.
47. Расчет производится путем деления количества функций, автоматизированных посредством ведомственных информационных систем, на сумму неавтоматизированных функций и функций, автоматизированных посредством ведомственных систем, с последующим умножением на коэффициент:
V1 = (a/(a+b)*k)+m,
где V1 – оценка по данному показателю;
a – количество функций, автоматизированных посредством ведомственных систем;
b – количество неавтоматизированных функций;
k – коэффициент, равный 20;
m – коэффициент по наполнению базы знаний в сфере информатизации (далее – База знаний).
Например, количество функций, автоматизированных посредством ведомственных систем, составило 36, количество неавтоматизированных функций – 50. Однако в Базе знаний из 14 показателей 2 не соответствуют (из 33 стратегических показателей информация актуальна только по 30, по трем не соответствующим показателям сумма баллов составляет 1,5 балла). Таким образом, итоговая оценка по данному показателю составит: 36/(36+50)*20+ +(-1,5)=6,87 балла.

4. "Мемлекеттік органның функцияларын автоматтандыру" критерийі бойынша бағалау
42. Бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар үлесі;
2) мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функцияларының үлесі;
3) жергілікті атқарушы органдар функцияларын орталықтан автоматтандыру.
43. Осы көрсеткіш бойынша бағалау үшін көзі автоматтандыруға жататын функциялардың ОМО және ЖАО бекітілген тізбесі негізінде бағаланатын мемлекеттік органмен қалыптастырылған, осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес ақпараттық - коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша есебі болып табылады.
1-параграф. "Ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялардың үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау
44. Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша бағалау барысында автоматтандыруға жататын функциялар санынан МО АЖ автоматтандырылған функцияларының үлесін анықтайды.
45. Осы көрсеткіш бойынша ведомствоаралық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылатын функциялар есепке алынбайды.
46. Бағалау ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар үлесін анықтау жолымен жүргізіледі. Есепті қайта тексеру автоматтандырылатын функцияларының ақпараттық жүйесіне НТҚ талдау негізінде жүзеге асырылатын болады. Егер мемлекеттік органның есебіне сәйкес автоматтандырылатын функциялары МО АЖ-не НТҚ-да тиесілі функциясын автоматтандыру көзделмеген жағдайда, онда автоматтандыруы іске асырылмаған деп есептеледі.
47. Есептеу ведомстволық ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар санын, ведомстволық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар мен автоматтандырылмаған функциялар сомасына бөліп, кейіннен коэффициентке көбейту жолымен жүргізіледі:
V1 = (a/(a+b)* k)+m,
мұнда V1 – осы көрсеткіш бойынша бағалау;
a – ведомстволық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар саны;
b – автоматтандырылмаған функцияларының саны;
k – 20-ға тең коэффициент;
m – ақпараттандыру саласындағы білім базасын толықтыру бойынша коэфициент (бұдан әрі – Білім базасы).
Мысалы, ведомстволық жүйелер арқылы автоматтандырылған функциялар саны 36 құрады, автоматтандырылмаған функциялар саны – 50. Алайда, Білім базасында 14 көрсеткіштің 2 сәйкес келмейді (33 стратегиялық көрсеткіштің ішінен 30 бойынша ақпарат өзекті, үш сәйкес келмейтін көрсеткіштері бойынша балдарының сомасы 1,5 балды құрайды). Сонымен, осы көрсеткіш бойынша қорытынды бағалау: 36/(36+50)*20+(-1,5)=6,87 баллды құрайды.

48. Коэффициент по наполнению Базы знаний по государственным органам и направлениям деятельности учитывается только в государственных органах, участвовавших в наполнении данных Базы знаний в период с 2011-2015 годы и/или вновь созданных государственных органах, унаследовавших функции государственных органов, участвовавших в наполнении данных Базы знаний в указанный период.
49. Степень наполнения данных Базы знаний по государственным органам и направлениям деятельности оценивается по параметрам показателя "Полнота данных, внесенных в Базу знаний в сфере информатизации", приведенным в приложении 7 к настоящей Методике.
50. При наличии более 50% неактуальных сведений по каждому из указанных параметров показателя "Полнота данных, внесенных в Базу знаний в сфере информатизации", производится вычет баллов, указанных в приложении 7 к настоящей Методике.
51. Параметры, состоящие из подпараметров, оцениваются методом суммирования вычетов подпараметров. Оценка проводится по каждому из подпараметров, также весовое значение подпараметра определяется путем деления весового значения параметра на общее количество его подпараметров.
52. Коэффициент по наполнению Базы знаний определяется путем суммирования общего количества баллов, не набранных в ходе оценки по параметрам коэффициент "Полнота данных, внесенных в Базу знаний в сфере информатизации", перечисленным в приложении 7 к настоящей Методике.
53. В случае, если все функции автоматизированы полностью, то государственному органу присваивается максимальные 20 баллов.
Параграф 2. Оценка по показателю "Доля частично/полностью
автоматизированных функций государственного органа"
54. Оценке по данному показателю подлежит степень автоматизации функций ЦГО и МИО, в том числе доля частично автоматизированных функций и доля полностью автоматизированных функций государственного органа от общего числа функций, подлежащих автоматизации.
55. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий ЦГО и МИО по данному показателю определяют степень автоматизации функций государственного органа путем изучения ведомственных и/или межведомственных информационных систем.
56. Оценка определяется путем суммирования значений доли частично автоматизированных функций, и доли полностью автоматизированных функций государственного органа, с последующим умножением полученного результата на 15. Доля частично автоматизированных функций равна отношению количества частично автоматизированных функций к общему количеству автоматизированных функций государственного органа, с последующим умножением на коэффициент 0,3. Доля полностью автоматизированных функций равна отношению количества полностью автоматизированных функций к общему количеству автоматизированных функций государственного органа, с последующим умножением на коэффициент 1:
V2 =
*k
где V2 – оценка по данному показателю;
a – количество частично автоматизированных функций;
b – количество полностью автоматизированных функций;
k – коэффициент, равный 15;

48. 2011-2015 жылдар кезеңінде Білім базасы деректерін толықтыруға қатысқан мемлекеттік органдарда ғана және/немесе көрсетілген мерзімде Білім базасы деректерін толықтыруға қатысқан жаңадан құрылған мемлекеттік органдарда, мемлекеттік органдар және қызмет бағыттары бойынша Білім базасын толықтыру жөнінде қосымша коэффициент ескеріледі.
49. Мемлекеттік органдар мен қызметінің бағыттары бойынша Білім базасы деректерін толықтыру дәрежесі осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген "Ақпараттандыру саласындағы Білім базасына енгізілген деректердің толықтығы" көрсеткіші параметрлері бойынша бағаланады.
50. Өзектілендірілмеген мәліметтері 50% асқан кезде, "Ақпараттандыру саласындағы Білім базасына енгізілген деректердің толықтығы" көрсеткішінің параметрлерінің әрқайсысы бойынша осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген балдар шегеріледі.
51. Кіші параметрлерден құралған параметрлер кіші параметрлерді шегерулерді қосу әдісімен бағаланады. Бағалау әрбір кіші параметрлер бойынша жүргізіледі, сондай-ақ кіші параметрінің салмақты мәні параметрінің салмақты мәнін оның кіші параметрлерінің жалпы санына бөлу жолымен анықталады.
52. Білім базасын толықтыру бойынша коэффициент осы Әдістемеге 7-қосымшада келтірілген "Ақпараттандыру саласындағы Білім базасына енгізілген деректердің толықтығы" көрсеткішінің параметрлері бойынша бағалау барысында алынбаған баллдардың жалпы санын қосу жолымен анықталады.
53. Егер барлық функциялар толықтай автоматтандырылған болса, онда мемлекеттік органға ең жоғарғы 20 балл қойылады.
2-параграф. "Мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функцияларының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау
54. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік орган функцияларын автоматтандыру дәрежесі, оның ішінде ішінара автоматтандырылған функциялар үлесі және автоматтандыруға жататын функцияларының жалпы санынан мемлекеттік органның толықтай автоматтандырылған функциялары жатады.
55. Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша ОМО және ЖАО ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында мемлекеттік органның функцияларының автоматтандырылу дәрежесін ведомстволық және/немесе ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді зерделеу жолымен анықтайды.
56. Бағалау мемлекеттік органның ішінара автоматтандырылған функциялары үлесінің мәнін және мемлекеттік органның толық автоматтандырылған функциялары үлесінің мәнін қосып, алынған нәтижені кейіннен 15-ке көбейту жолымен анықталады. Ішінара автоматтандырылған функциялар үлесі жартылай автоматтандырылған функциялар санының мемлекеттік органның автоматтандырылуға тиісті функциялар санына қатынасын кейіннен 0,3 коэффициентке көбейтуге тең. Толық автоматтандырылған функциялар үлесі толық автоматтандырылған функциялары санының мемлекеттік органның автоматтандырылуға тиісті функциялары санының қатынасын кейіннен 1 коэффициентке көбейтуге тең.
V2 =
*k
мұнда V2 – осы көрсеткіш бойынша бағалау;
a – ішінара автоматтандырылған функцияларының саны;
b – толықтай автоматтандырылған функцияларының саны;
k – 15-ке тең коэффициент.

Например, общее количество автоматизированных функций государственного органа составляет 15, количество полностью автоматизированных функций государственного органа составляет 5, количество частично автоматизированных функций государственного органа составляет 10. Расчет производится следующим образом: ((5*1+10*0,3)/15)*15=7,9 баллов. Таким образом, оценка по критерию "доля частично/полностью автоматизированных функций государственного органа" составила 7,9 баллов.
Параграф 3. Оценка по показателю "Централизованная
автоматизация функции местных исполнительных органов"
57. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий ЦГО и МИО по данному показателю определяют степень автоматизации функций МИО относящиеся к компетенции ЦГО.
58. Список функции МИО, относящийся к компетенции ЦГО представлен в приложении 8 к настоящей Методике.
59. По данному показателю оцениваются только ЦГО. Весовое значение данного критерия для МИО суммируется к весовому значению показателя "Доля частично/полностью автоматизированных функций государственного органа" критерия оценки "Автоматизация функций государственных органов".
60. Расчет по показателю производится по следующей формуле:
где V2 – оценка по данному показателю;
аi – количество функций в i-том МИО, автоматизированных посредством информационных систем ЦГО;
bi – количество функций в i-том МИО, подлежащих автоматизации информационными системами ЦГО;
k – коэффициент, равный 5;
Например, общее количество автоматизированных функций, МИО автоматизированных информационными системами ЦГО составляет 15, количество функции МИО, подлежащих автоматизации информационными системами ЦГО составляет 48. Расчет производится следующим образом: 15/48*5=1,56 балла. Таким образом, оценка по показателю "централизованная автоматизация функции местных исполнительных органов" составила 1,56 балла.
61. При отсутствии функций МИО, относящихся к компетенции ЦГО, в приложении 8 к настоящей Методике, ЦГО по данному критерию не оценивается, и весовое значение данного критерия суммируется к весовому значению показателя "Доля частично/полностью автоматизированных функций государственного органа" критерия оценки "Автоматизация функций государственных органов".
5. Оценка по критерию "Использование межведомственных
информационных систем"
62. Оценка по критерию "Использование межведомственных информационных систем" производится по следующим показателям:
1) доля межведомственного электронного документооборота без дублирования в бумажном виде от общего объема документооборота;

Мысалы, мемлекеттік органның автоматтандырылған функцияларының жалпы саны 15 құрайды, мемлекеттік органның толық автоматтандырылған функциялары саны 5 құрайды, мемлекеттік органның ішінара автоматтандырылған функциялары саны 10 құрайды. Есептеу мынадай түрде жүргізіледі: ((5*1+10*0,3)/15)*15= 7,9 балл. Сонымен, "Мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функцияларының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау 7,9 балды құрайды.
3-параграф. "Жергілікті атқарушы органдар функцияларын орталықтан автоматтандыру" көрсеткіші бойынша бағалау
57. Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы көрсеткіш бойынша ОМО және ЖАО ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында ОМО құзыретіне қатысты ЖАО функцияларын автоматтандырудың дәрежесін анықтайды.
58. ОМО құзыретіне қатысты ЖАО функцияларының тізімі уәкілетті органмен әзірленді және осы Әдістемеге 8-қосымшада ұсынылған.
59. Осы көрсеткіш бойынша ОМО ғана бағаланады. ЖАО үшін осы критерийдің салмақты мәні "Мемлекеттік органдардың функцияларын автоматтандыру" бағалау критерийінің "Мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функцияларының үлесі" көрсеткішінің салмақты мәніне қосылады.
60. Көрсеткіш бойынша есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұнда V2 – осы көрсеткіш бойынша бағалау;
аi– ОМО ақпараттық жүйелері арқылы автоматтандырылған ЖАО функцияларының саны;
bi – ОМО ақпараттық жүйелерімен автоматтандыруға жататын i-дегі ЖАО функцияларының саны;
k – 10-ға тең коэффициент;
Мысалы, ОМО ақпараттық жүйелерімен автоматтандырылған ЖАО автоматтандырылған функцияларының жалпы саны 15 құрайды, ОМО ақпараттық жүйелерімен автоматтандыруға жататын ЖАО функцияларының саны 48 құрайды. Есептеу мынадай түрде жүргізіледі: 15/48*5= 1,56 балл. Сонымен, "Жергілікті атқарушы органдар функцияларын орталықтан автоматтандыру" көрсеткіші бойынша бағалау 1,56 балды құрады.
61. Осы Әдістемеге 8-қосымшадағы ОМО құзыретіне қатысты ЖАО функциялары болмаған кезде, осы критерий бойынша ОМО бағаланбайды, және осы критерийі бойынша салмақты мәні "Мемлекеттік органның функцияларын автоматтандыру" бағалау критерийінің "Мемлекеттік органның ішінара/толықтай автоматтандырылған функцияларының үлесі" көрсеткішінің салмақты мәнімен сомаланады.
5. "Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану" критерийі бойынша бағалау
62. "Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану" критерийі бойынша бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) құжат айналымның жалпы көлемінен қағаз түрде қайталаусыз ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі;

2) доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала "электронного правительства";
3) использование интранет-портала государственных органов;
4) наполнение интернет-портала открытых нормативных правовых актов Республики Казахстан (далее – НПА);
5) наполнение интернет-портала открытого диалога.
63. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки эффективности применения информационных технологий государственного органа – участника системы электронного документооборота (далее – СЭД) используют данные, полученные из Единой системы электронного документооборота (далее – ЕСЭДО).
Параграф 1. Оценка по показателю "Доля межведомственного
электронного документооборота без дублирования в бумажном виде
от общего объема документооборота"
64. Оценке по данному показателю подлежит доля направленных документов в другие государственные органы – участников СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме от количества документов, подлежащих направлению в другие государственные органы – участникам СЭД через Центр ЕСЭДО только в электронной форме.
65. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества направленных документов в другие государственные органы-участников СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме на количество документов, подлежащих направлению в другие государственные органы-участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме, с последующим умножением полученного результата на 3:
где V1 – оценка по данному показателю;
a - количества направленных документов в другие государственные органы-участников СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме;
b - количество документов, подлежащих направлению в другие государственные органы-участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме;
k – коэффициент, равный 3.
Например, количество документов, подлежащих направлению в другие государственные органы – участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме составляет 500, из них количество документов, направленных документов в другие ГО – участников СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме, составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*3=1,2 балла. Таким образом, оценка по показателю "Доля межведомственного электронного документооборота без дублирования в бумажном виде от общего объема документооборота" составляет 1,2 балла.
Параграф 2. Оценка по показателю "Доля зарегистрированных
электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших
с портала "электронного правительства"

2) "электрондық үкімет" порталынан келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі;
3) мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану;
4) Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің (бұдан әрі – НҚА) ашық интернет-порталын толықтыру;
5) ашық-диалог интернет-порталын толықтыру.
63. Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі мемлекеттік органның – электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі – ЭҚЖ) қатысушысының ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау барысында Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінен (бұдан әрі - ЭҚАБЖ) алынған деректерді пайдаланады.
1-параграф. "Құжат айналымының жалпы көлемінен қағаз түрінде қайталаусыз ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау
64. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберуге жататын құжаттардың жалпы санынан ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға - ЭҚЖ қатысушыларының жіберген құжаттары үлесі жатады.
65. Осы көрсеткіш бойынша бағалау ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларымен жіберілген құжаттардың санын ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберуге жататын құжаттардың санына бөліп, кейіннен алынған нәтижені 3-ке көбейту жолымен анықталады:
мұнда V1 – осы көрсеткіш бойынша бағалау;
a - ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларымен жіберілген құжаттардың саны;
b - ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберуге жататын құжаттардың саны;
k – 3-ке тең коэффициент.
Мысалы, ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа МО-ға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберуге жататын құжаттардың саны 500 құрайды, оның ішінде ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқадай мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберілген құжаттардың саны 200 құрайды. Есептеу мынадай түрде жүргізіледі: 200/500*3= 1,2 балл. Осылайша, "Құжат айналымының жалпы көлемінен қағаз түрінде қайталаусыз ведомствоаралық электрондық құжат айналымының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау 1,2 баллды құрайды.
2-параграф. "Электрондық үкімет" порталынан келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау

66. Оценке по данному показателю подлежит доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала "электронного правительства", в общем количестве поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД.
67. По данному показателю оценке подлежат центральные государственные органы с территориальными подразделениями и местные исполнительные органы с учетом государственных учреждений местных исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета.
68. Оценка по данному показателю определяется путем деления количества зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала "электронного правительства", на общее количество поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД, с последующим умножением полученного результата на 2:
где V2 – оценка по данному показателю;
a – количества зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала "электронного правительства";
b – общее количество поступивших электронных обращений государственному органу, поступивших с портала "электронного правительства";
k – коэффициент, равный 2.
Например, общее количество поступивших электронных обращений государственному органу – участнику СЭД составляет 500, из них количество зарегистрированных электронных обращений составляет 200. Расчет производится следующим образом: 200/500*2=0,8 балла. Таким образом, оценка по показателю "Доля зарегистрированных электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала "электронного правительства" составляет 0,8 балла.
69. В случае отсутствия электронных обращений физических и юридических лиц, поступивших с портала "электронного правительства" в адрес государственного органа, присваивается максимальных 2 балла.
Параграф 3. Оценка по показателю "Использование
интранет-портала государственных органов"
70. По данному показателю оценивается использование следующих модулей ИПГО:
справочник государственного органа;
согласование проектов НПА (распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, Постановления Правительства Республики Казахстан, законопроекты Республики Казахстан);
совместная работа;
библиотека документов;
единый электронный почтовый сервис (далее – ЕЭПС).
71. Расчет балла по данному показателю проводится следующим образом:
V1=а+b+c+d+e,
где:
V1 – оценка по подкритерию "Использование Интранет-портала государственных органов";
а – актуализация справочника государственного органа;
b – степень согласования проектов НПА;
c – использование модуля "Совместная работа";
d – использование модуля "Библиотека документов";
e – использование ЕЭПС.

66. Осы көрсеткіш бойынша бағалауға мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына келіп түскен электрондық өтініштердің жалпы санында "электрондық үкіметтің" порталынан келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің үлесі жатады.
67. Осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік органдар аумақтық бөлімшелерімен және жергілікті бюджет қаражатынан қаржыландырылған жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік мекемелерін есепке ала отырып, жергілікті атқарушы органдар бағалауға жатады.
68. "Электрондық үкімет" порталынан келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің санын мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына келіп түскен электрондық өтініштердің жалпы санына бөліп, кейіннен 2-ге көбейту жолымен анықталады:
мұнда V2 – осы көрсеткіш бойынша бағалау;
a – "электрондық үкімет" порталынан келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың тіркелген электрондық өтініштерінің саны;
b – мемлекеттік органға келіп түскен электрондық өтініштердің жалпы саны;
k – 2-ге тең коэффициент.
Мысалы, мемлекеттік органға – ЭҚЖ қатысушысына келіп түскен электрондық өтініштердің жалпы саны 500 құрайды, олардың ішінде тіркелген электрондық өтініштер саны 200 құрайды. Есептеу мынадай түрде жүргізіледі: 200/500*2=0,8 балл. Сонымен, "электрондық үкімет" порталынан келіп түскен тіркелген электрондық өтініштердің үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау 0,8 балды құрайды.
69. Мемлекеттік органға "электрондық үкімет" порталынан келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың электрондық өтініштері болмаған жағдайда, ең жоғарғы 2 балл қойылады.
3-параграф. "Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану" көрсеткіші бойынша бағалау
70. Мемлекеттік органдардың интранет-порталының мынадай модульдерін (бұдан әрі – МОИП) пайдалану осы қосалқы көрсеткіш бойынша бағаланады:
мемлекеттік органның анықтамалығы;
НҚА жобаларын келісу (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдері, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылыры, Қазақстан Республикасының заң жобалары);
бірлескен жұмыс;
құжаттар кітапханасы;
бірыңғай электрондық пошталық сервисі (бұдан әрі – БЭПС).
71. Осы көрсеткіш бойынша баллды есептеу мынадай түрде жүргізіледі:
V1=а+b+c+d+e,
мұндағы:
V1 – "Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану" қосалқы критерий бойынша бағалау;
а – Мемлекеттік органның анықтамалығын өзектілендіру;
b – НҚА жобаларын келісу дәрежесі;
c – "Бірлескен жұмыс" модулін пайдалану;
d – "Құжаттар кітапханасы" модулін пайдалану;
e – БЭПС пайдалану.

72. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки деятельности государственного органа по актуализации справочника государственного органа получают данные путем просмотра в ИПГО информации по сотрудникам в модуле "Справочник государственного органа". Проверка полноты и достоверности данных производится выборочно (данные не менее 10 сотрудников). Полнота информации по сотрудникам государственных органов определяется наличием следующих сведений: фамилии, имени, отчества (при наличии), должности, контактных данных (номер кабинета, рабочий телефон, электронная почта). При отсутствии, несоответствии или неполном предоставлении одного из указанных сведений, информация считается не полной и не актуальной.
73. Оценка по показателю проводится в ЦГО и МИО, за исключением согласования проектов НПА (оценка по согласованию проектов НПА проводится только в ЦГО).
74. При наличии в справочнике полной и актуальной информации о 100% штатных сотрудников государственного органа, государственному органу присваивается 2 балла. При наличии информации более чем 70% и менее 100% штатных сотрудников государственного органа, оценка составляет 1 балл. При наличии информации менее чем 70% штатных сотрудников государственного органа, оценка составляет 0 баллов.
75. Уполномоченный орган и Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан в ходе оценки деятельности государственного органа по согласованию проектов НПА получают данные по количеству направленных на согласование и согласованных проектов НПА путем просмотра ИПГО, а данные по количеству разработанных проектов НПА – путем запроса информации у оцениваемых государственных органов.
76. Оценка проводится путем вычета баллов: вычет 2,5 балла производится за отсутствие 100% направления проектов НПА, подлежащих направлению на согласование в другие государственные органы (процент согласования определяется путем деления количества НПА, не направленных на согласование, на количество, подлежащих направлению НПА), и вычет 2,5 балла – за отсутствие 100% согласования проектов НПА, поступивших на согласование из других государственных органов (процент согласования определяется путем деления количества несогласованных НПА на количество подлежащих согласованию НПА). При 100% согласовании проектов НПА вычет баллов не производится.
77. Оценка использования модуля "Совместная работа" проходит путем просмотра рабочих групп по обсуждению проектов документов в ИПГО. Расчет балла проводится путем деления количества переданных конечных документов в архив рабочей группы на количество размещенных для обсуждения документов с последующим умножением на 0,5 балла. При отсутствии рабочих групп балл не присваивается.

72. Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Мемлекеттік органның анықтамалығын өзектілендіру бойынша мемлекеттік органның қызметін бағалау барысында деректерді МОИП-та "Мемлекеттік органдардың анықтамалығы" модулінде қызметкерлер бойынша ақпаратты қарау жолымен алады. Деректердің дұрыстығын тексеру таңдалып жүргізіледі (кем дегенде 10 қызметкердің деректері). Мемлекеттік органдардың қызметкерлері бойынша толық ақпарат мынадай деректердің бар болуымен анықталады: тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, байланыс деректері (кабинетінің нөмірі, жұмыс телефоны, электрондық поштасы). Көрсетілген мәліметтердің біреуі толық берілмесе немесе сәйкес келмесе, жоқ болса, ақпарат толық және өзекті емес деп есептеледі.
73. ОМО және ЖАО көрсеткіші бойынша бағалау НҚА жобаларын келісуді қоспағанда (НҚА жобаларын келісу бойынша бағалау ОМО ғана жүргізіледі), ОМО және ЖАО-да жүргізіледі.
74. Анықтамалықта мемлекеттік органның штаттық қызметкерлерінің 100% туралы толық және өзекті ақпараты болса, мемлекеттік органға 2 балл қойылады. Анықтамалықта мемлекеттік органдардың 100% төмен және 70% астам штаттық қызметкерлері жөнінде ақпарат болса, Мемлекеттік органға штаттық қызметкерлеріне 1 балл қойылады. Мемлекеттік органдардың 70 % кем штаттық қызметкерлері туралы ақпарат болса, 0 балл қойылады.
75. НҚА жобаларын келісу бойынша мемлекеттік орган қызметін бағалау барысында Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі келісілген және келісуге жіберілген НҚА жобалардың саны бойынша МО ИП қарастырумен, ал әзірленген НҚА жобалар саны бойынша деректерді бағаланатын мемлекеттік органдардан сұрау салу жолымен деректерді алады.
76. Бағалау балдарды шегеру жолымен жүргізіледі: басқа мемлекеттік органдарға келісуге жіберуге жататын НҚА жобаларының 100% жіберілмегені үшін 2,5 балл шегеру (келісу пайызы жіберілмеген НҚА санын жіберуге жататын НҚА санына бөлу жолымен анықталады) және басқа мемлекеттік органдардан келісуге түскен, НҚА жобаларын келісу 100% болмағандығы үшін 2,5 балл шегеру (келісу пайызы келісілмеген НҚА санын келісуге жататын НҚА санына бөлу жолымен анықталады) және басқа мемлекеттік органдардан келісуге келіп түскен, НҚА жобаларын келісу 100% болмағаны үшін – 2,5 балл шегеру (келісу пайызы келісілмеген НҚА санын келісуге жататын НҚА санына бөлу жолымен анықталады). НҚА жобалары 100% келісілген кезде балл шегерілмейді.
77. "Бірлескен жұмыс" модулін пайдалануды бағалау МОИП-тағы құжаттар жобаларын талқылау бойынша жұмыс топтарының қарауы жолымен жүргізіледі. Балл есептемесі жұмыс тобының мұрағатына соңғы берілген құжаттар санын талқылау үшін орналастырылған құжаттардың санына бөліп, кейіннен 0,5 балға көбейту жолымен жүргізіледі. Жұмыс топтары болмаған кезінде, балл қойылмайды.

78. Оценка использования модуля "Библиотека документов" проводится путем просмотра размещенных в ИПГО документов государственных органов. При наличии папки госоргана с не менее 5 документами информационного характера, касающимися его деятельности (такие как доклады, презентации, отчеты) оценка составляет 0,5 балла. Если в папке отсутствует документ, то данная папка учитывается как пустая, и балл не присваивается.
79. Оценка использования модуля "ЕЭПС" производится следующим образом: в случае если доля использования ЕЭПС в государственном органе составляет 80 и более процентов, то государственному органу присваивается максимальные 2 балла, от 60-ти до 80-ти процентов – 1 балл, менее 60 процентов – 0 баллов.
80. Доля использования ЕЭПС определяется путем деления количества использующих ЕЭПС пользователей на количество подключенных пользователей к сервису в разрезе каждого госоргана с последующим умножением на 100.
Параграф 4. Оценка по подкритерию "Наполнение
интернет-портала открытых НПА"
81. Оценка по данному критерию будет производиться по следующим показателям:
доля законопроектов, опубликованных на интернет-портале открытых НПА согласно плану законопроектных работ Правительства Республики Казахстан (далее – План) до представления для заключения в Правительство;
мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей.
82. Оценке по данному критерию подлежат все ЦГО.
83. По показателю "Доля законопроектов, опубликованных на портале согласно Плану" оценка будет проводиться следующим образом: при наличии на портале 100% опубликованных законопроектов в соответствии с планом, ЦГО присваивается 1,5 балла. При наличии более чем 70% и менее 100% опубликованных законопроектов согласно Плану, оценка составляет 0,5 балла. При наличии менее чем 70% опубликованных законопроектов согласно плану, оценка составляет 0 баллов. При отсутствии разработанных законопроектов в соответствии с Планом, ЦГО присваивается максимальных 1,5 балла.
84. По показателю "Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей" оценка будет проводиться следующим образом: при наличии на портале 100% опубликованных ответов о принятии в работу мнений граждан, ЦГО присваивается 1,5 баллов. При наличии более чем 70% и менее 100% опубликованных ответов, оценка составляет 0,5 балла. При наличии менее чем 70% опубликованных ответов, оценка составляет 0 баллов. При отсутствии предложений и комментариев пользователей на портале, ЦГО присваивается максимальных 1,5 баллов.
85. Общая сумма по критерию рассчитывается как сумма баллов показателей.

78. "Құжаттар кітапханасы" модулін пайдалануды бағалау МОИП-да орналастырылған мемлекеттік органдардың құжаттарын қарау жолымен жүргізіледі. Мемлекеттік органның папкісінде оның қызметіне қатысты, ақпараттық сипаттағы кемінде 5 құжаттары (баяндамалары, тұсаукесерлері, есеп беруі сияқты) орналастырылған болса, бағалау 0,5 балл құрайды. Егер папкалардың біреуінде құжаты болмаса, онда бұл папка бос деп есептеледі, және балл қойылмайды.
79. "БЭПС" модулін пайдалануды бағалау мынадай түрде жүргізіледі: егер мемлекеттік органда БЭПС пайдалану үлесі 80 және одан астам пайызды құраған жағдайда, онда мемлекеттік органға ең жоғары 2 балл қойылады, егер 60-тан 80 пайызға дейінгі – 1 балл, егер пайызы 60-тан кем болса – 0 балл қойылады.
80. БЭПС пайдаланудың үлесі БЭПС пайдаланатын пайдаланушылар санын әрбір мемлекеттік орган кесіндісінде сервиске қосылған пайдаланушылар санына бөліп, кейіннен 100-ге көбейту жолымен анықталады.
4-параграф. "Ашық НҚА интернет-порталын толықтыру" қосалқы критерийі бойынша бағалау
81. Осы критерийі бойынша бағалау мынадай көрсеткіштері бойынша жүргізіледі:
Үкіметке қорытынды үшін ұсынғанға дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстары жоспарына (бұдан әрі – Жоспар) сәйкес ашық НҚА интернет-порталда (бұдан әрі – портал) жарияланған заң жобаларының үлесі;
пайдаланушылардың ұсыныстары мен комментарийлерін қарау және мониторингілеу.
82. Осы критерий бойынша бағалауға барлық ОМО жатады.
83. "Жоспарға сәйкес порталда жарияланған заң жобаларының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай түрде жүргізілетін болады: жоспарға сәйкес порталда жарияланған заң жобалары 100% бар болған кезде, мемлекеттік органға 1,5 балл қойылады. Жоспарға сәйкес жарияланған заң жобалары 70% астам және 100% кем болса, бағалау 0,5 балл қойылады. Жоспарға сәйкес жарияланған заң жобалары 70% Жоспарға сәйкес әзірленген заң жобалары болмаған кезде мемлекеттік органға ең жоғарғы 1,5 балл қойылады.
84. "Пайдаланушылардың ұсыныстары мен комментарийлерін қарау және мониторингілеу" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай түрде жүргізілетін болады: порталда азаматтардың пікірін жұмысқа қабылдау туралы жарияланған жауаптары 100% бар болған кезде мемлекеттік органға 1,5 балл қойылады. Жарияланған жауаптары 70% астам және 100% кем болса, бағалау 0,5 балл құрайды. Жарияланған жауаптары 70% кем болса, бағалау 0 балл қойылады. Порталда пайдаланушылардың ұсыныстары және комментарийлері болмаған кезде мемлекеттік органға ең жоғарғы 1,5 балл қойылады.
85. Критерийі бойынша жалпы сомасы көрсеткіштері баллдарының сомасы деп есептеледі.

Параграф 5. Оценка по показателю "Наполнение интернет-портала
открытого диалога"
86. Оценка по показателю будет осуществляется по следующим показателям:
доля вопросов, получивших ответы на официальную блог-платформу руководителей ГО;
доля вопросов, получивших ответы на интернет-конференции.
87. Оценке по показателю подлежат "доля вопросов, получивших ответы на официальную блог-платформу руководителей ГО" все ЦГО, а по показателю "доля вопросов, получивших ответы на интернет-конференции" оцениваются все МИО.
88. По показателю "доля вопросов, получивших ответы на официальную блог-платформу руководителей ГО" оценка будет проводиться следующим образом: при наличии на блог-платформе 100% опубликованных ответов на вопросы граждан, государственному органу присваивается 2 балла. При наличии более чем 75% и менее 100% опубликованных ответов, оценка составляет 1 балл. При наличии менее чем 75% опубликованных ответов, оценка составляет 0 баллов. При отсутствии поступивших вопросов на официальную блог-платформу руководителей ГО, государственному органу присваивается максимальные 2 балла.
89. По показателю "Интернет-конференции" оценка будет проводиться следующим образом:
при проведении интернет-конференции: при наличии 100% опубликованных ответов на вопросы граждан, местному исполнительному органу присваивается 5 баллов. При наличии более чем 70% и менее 100% опубликованных ответов, оценка составляет 3 балла. При наличии менее чем 70% опубликованных ответов, оценка составляет 0 баллов.
90. В случае если МИО не проведено интернет-конференций в течение года, оценка составляет 0 баллов.
6. Перепроверка результатов оценки
91. По результатам анализа, проведенного по настоящей Методике определения "рисковой зоны", определяются государственные органы, подлежащие перепроверке, в ходе чего проверяется достоверность предоставленных государственным органом отчетной информации.
92. Достоверность информации, предоставленной государственными органами в уполномоченный орган для проведения оценки, обеспечивается непосредственно ими.
Комплекс организационных мер, принимаемых уполномоченным органом для перепроверки данных по показателям оценки, включает в себя следующее:
1) проведение уполномоченным органом мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике, по установлению соответствия представленных данных фактическим данным;
2) направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в оцениваемые и другие ЦГО и МИО о представлении дополнительных сведений.
93. Проведение уполномоченным органом перепроверочных мероприятий в государственных органах осуществляется в течение трех недель после рассмотрения обжалования государственного органа в порядке, указанном в пункте 102 настоящей Методики.

5-параграф. "Ашық диалог интернет-порталын толықтыру" көрсеткіші бойынша бағалау
86. Көрсеткіш бойынша бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады:
МО басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алынған сұрақтардың үлесі;
интернет-конференциялардағы жауаптар алынған сұрақтардың үлесі;
87. "МО басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алынған сұрақтардың үлесі" көрсеткіші бойынша бағалауға барлық ОМО жатады, ал "Интернет-конференцияларда жауаптар алынған сұрақтардың үлесі" көрсеткіші бойынша барлық ЖАО бағаланады.
88. "МО басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алынған сұрақтардың үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай түрде жүргізілетін болады: блог-платформада азаматтардың сұрақтарына жарияланған жауаптары 100% бар болса, мемлекеттік органға 2 балл қойылады. Жарияланған жауаптары 75% астам және 100% кем болса, бағалау 1 балл қойылады. Жарияланған жауаптары 75% кем болса, бағалау 0 балл қойылады. МО басшыларының ресми блог-платформасына келіп түскен сұрақтар жоқ болса, мемлекеттік органға ең жоғарғы 2 балл қойылады.
89. "Интернет-конференциялар" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай түрде жүргізілетін болады:
интернет-конференцияларды жүргізу кезінде: азаматтардың сұрақтарына жарияланған жауаптары 100% бар болса, жергілікті атқарушы органға 5 балл қойылады. Жарияланған жауаптары 70% астам және 100% кем болса, бағалау 3 балды құрайды. Жарияланған жауаптары 70% кем болса, бағалау 0 балл құрайды.
90. Егер ЖАО-да жыл ішінде интернет-конференциялар жүргізілмеген жағдайда, бағалау 0 балды құрайды.
6. Бағалау нәтижелерін қайта тексеру
91. "Тәуекелдер аймағын" анықтау әдістемесі бойынша жүргізілген талдау нәтижелері бойынша қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдар анықталады, оның барысында мемлекеттік орган беретін есептік ақпараттың дұрыстығы тексеріледі.
92. Бағалауды жүргізу үшін Уәкілетті органке мемлекеттік органдар берген ақпараттың дұрыстығы олармен тікелей қамтамасыз етіледі.
Бағалау көрсеткіштері бойынша деректерді қайта тексеру үшін Уәкілетті органпен қабылданатын ұйымдастырушылық шараларының кешені және мыналарды қамтиды:
1) ұсынылған деректердің нақты деректерге сәйкестігін анықтау бойынша осы Әдістемеде көзделген іс-шараларды Уәкілетті органтің жүргізуі;
2) бағаланатын және басқа да ОМО және ЖАО қосымша деректерді ұсыну туралы осы Әдістемеде көзделген мәліметтердің сәйкестігін белгілеу жөніндегі сұрауларды жіберу.
93. Уәкілетті органтің мемлекеттік органдарда қайта тексеру іс-шараларын өткізуі осы Әдістеменің 102-тармағында көрcетiлген тәртіпте мемлекеттiк органның шағымы қарастырылғаннан кейiн үш апта iшiнде жүзеге асырылады.

94. При выявлении недостоверности представленных государственным органом сведений по конкретному показателю критерия оценки, общая оценка государственного органа приводится в соответствие с новыми данными.
95. В случае представления несвоевременной, неполной или недостоверной отчетной информации, из итоговой оценки государственного органа по данному направлению вычитаются штрафные баллы.
96. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная в уполномоченный орган позже срока, предусмотренного Графиком. За представление государственным органом несвоевременной отчетной информации предусматривается вычитание 1,5 штрафных балла. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, главы, таблицы, значения показателей), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации согласно приложениям к настоящей Методике. За представление государственным органом неполной отчетной информации предусматривается вычитание 2 штрафных баллов.
97. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
98. Указанные факты должны быть зафиксированы в акте сверки по форме, согласно приложению 9 к настоящей Методике, составляемом по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов.
99. За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт. Сумма вычитаемых за представление недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 5 баллов.
100. Информация по выявленным фактам отражается в разделе "Выводы и рекомендации" заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа.
101. Перепроверочные мероприятия осуществляются по поручению Администрации Президента Республики Казахстан при поступлении возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами.
102. В целях обеспечения объективности и прозрачности оценки для перепроверки результатов оценки государственного органа в уполномоченном органе формируется специальная комиссия, в состав которой не могут входить участвовавшие в оценке государственного органа сотрудники.
7. Порядок проведения оценки реорганизованных и упраздненных
государственных органов
103. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа – правопреемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа – правопреемника.

94. Бағалау критерийінің нақты көрсеткіші бойынша мемлекеттік орган ұсынған деректердің рас еместігі айқындалған кезде, мемлекеттік органның жалпы бағалауы жаңа деректермен сәйкес келтіріледі.
95. Есепті ақпарат уақтылы емес, толық емес немесе дұрыс емес ұсынылған жағдайда, осы бағыт бойынша айыппұл балдары мемлекеттік органның қорытынды бағасынан шегеріледі.
96. Уәкілетті органке Кестеде көзделген мерзімнен кеш ұсынылған есептік ақпарат уақтылы берілмеді деп есептеледі. Мемлекеттік органның есептік ақпаратты уақтылы ұсынбағаны үшін 1,5 айыппұл балын шегеру көзделуде. Осы Әдістемеге қосымшаларға сәйкес есепті ақпарат құрылымына белгіленген талаптарда көзделген элементтері (қосымшалар, бөлімдер, тараулар, кестелер, көрсеткіштер мәні) болмаған есепті ақпарат толық емес деп есептеледі. Мемлекеттік органның толық емес есепті ақпарат ұсынғаны үшін 2 айыппұл балын шегеру көзделуде.
97. Қайта тексеру кезінде нақты фактілердің сәйкес еместігі анықталған жағдайда, есеп беру ақпараты дұрыс емес деп есептеледі.
98. Көрсетілген фактілер бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес құрастырылған тексеру актісінде жазылуы тиіс.
99. Мемлекеттік органның дұрыс емес есептік ақпарат ұсынғаны үшін әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл шегеріледі. Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны үшін шегерілетін айыппұл балдарының сомасы 5 балдан аспауы тиіс.
100. Анықталған фактілер бойынша ақпарат мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындының "Қорытындылар мен ұсынымдар" бөлімінде көрсетілуі тиіс.
101. Қайта тексеру іс-шаралары бағаланатын мемлекеттік органдардың растаушы құжаттарымен шағымдар келіп түскен кезде, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
102. Бағалаудың объективтілігін және ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органның бағалау нәтижелерін қайта тексеру үшін Уәкілетті органте арнайы комиссия қалыптастырылады, оның құрамына мемлекеттік органды бағалауға қатысқан қызметкерлер кіре алмайды.
7. Қайта құрылған және таратылған мемлекеттiк органдарды бағалау тәртібі
103. Бағаланатын жылдың бірінші жарты жылдығында бағаланатын мемлекеттік орган қайта құрылған немесе таратылған жағдайда, осы органның бағалануы мемлекеттік органды – құқықтық мұрагерді бағалау аясында жүзеге асырылады және мемлекеттiк органды – құқықтық мұрагерді бағалаудың қорытынды балын есептеу кезінде есепке алынады.

104. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка данного органа не осуществляется.
105. Анализ деятельности государственного органа, реорганизованного и упраздненного во втором полугодии оцениваемого года, учитывается в рамках оценки государственного органа – правопреемника, используется в качестве рекомендаций и не включается в итоговый балл государственного органа – правопреемника.
8. Процедура обжалования результатов оценки
106. С момента получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней может направить возражения с подтверждающими документами в уполномоченный орган.
107. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственному органу необходимо в течение пяти рабочих дней представить в уполномоченный на оценку государственный орган соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
108. Для проведения процедуры обжалования в уполномоченном на оценку государственном органе формируется Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяются уполномоченным на оценку государственным органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
109. В течение пяти рабочих дней с момента получения от рабочего органа Экспертной комиссии возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченным на оценку государственным органом формируется и вносится на рассмотрение Специальной комиссии Таблица разногласий по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике.
110. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, а также представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов.
111. По результатам заседаний Специальной комиссии и принятия коллегиального решения об итогах рассмотрения возражений Таблица разногласий дорабатывается и подписывается председателем Специальной комиссии и представителем оцениваемого государственного органа.
112. В течение пятнадцати рабочих дней с момента получения от Экспертной комиссии возражений оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, по результатам перепроверки Специальной комиссии уполномоченный орган направляет в рабочий орган Экспертной комиссии и оцениваемые государственные органы обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений. В случае принятия возражений одновременно направляются скорректированные заключения о результатах.
Приложение 1
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Отчет по применению информационных технологий
________________________________________________________
(наименование центрального государственного/местного
исполнительного органа)
Таблица 1. Отчет по критерию "Доля интеграции ведомственных
информационных систем с компонентами электронного правительства"
1
Наименование ведомственной ИС
2
Наименование компонентов электронного правительства и других ведомственных систем, с которыми предполагается интеграция
3
Наименование компонентов электронного правительства и других ведомственных систем, с которыми реализована интеграция
4
Срок внедрения ведомственной ИС в промышленную эксплуатацию согласно НТД (необходимо прикрепить копию с соответствующей страницы НТД, где указаны сроки внедрения)
5
Фактический срок внедрения ведомственной ИС в промышленную эксплуатацию (необходимо прикрепить копию акта ввода в промышленную эксплуатацию)
Таблица 2. Отчет по критерию "Степень институционального укрепления
деятельности государственного органа по внедрению информационных
технологий"
№ п/п
Наименование показателя
Значение
1
2
3
По показателю "Наличие специализированного структурного подразделения по информационным технологиям" для ЦГО
1
Наименование специализированного структурного подразделения, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем в госоргане
По показателю "Наличие специализированного структурного подразделения по информационным технологиям" для МИО
2
Наименование специализированного структурного подразделения в аппарате акима, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем в госоргане
3
Количество управлений в МИО
4
Наличие в каждом управлений МИО структурного подразделения или штатных сотрудников, ответственных за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа
По показателю "Уровень квалификации сотрудников подразделения по информационным технологиям" (для ЦГО и МИО)
5
Количество штатных сотрудников и руководителей в структурном подразделении, ответственных за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа, имеющих специальное образование или свидетельство о повышении квалификации
6
Общее количество штатных сотрудников и руководителей в структурном подразделении, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа
Таблица 3. Отчет по критерию "Автоматизация функций государственного органа"*
№ п/п
Наименование функции
Степень автоматизации (полная/частичная/неавтоматизированная)
Наименование ведомственной и/или межведомственной ИС, в рамках которой автоматизирована функция
Наименование информационных систем, с которыми реализована/предполагается интеграция;
Срок реализации (автоматизации) функций
1
2
3
4
5
6
Таблица 4. Отчет по критерию "Использование межведомственных
информационных систем" (только для государственных органов, имеющих
собственные СЭД)
1
Количество документов, направленных в другие ГО – участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме
2
Количество документов, подлежащих направлению в другие ГО – участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме
3
Количество зарегистрированных электронных обращений, поступивших с портала "электронного правительства"
4
Общее количество электронных обращений, поступивших с портала "электронного правительства"
* Посредством ЕСЭДО могут быть автоматизированы только следующие бизнес-процессы:
- регистрация входящей/исходящей корреспонденции;
- регистрация внутренних организационно-распорядительных документов организации;
- регистрация директивных документов;
- регистрация обращений физических и юридических лиц;
- создание проекта электронного документа (далее – ПЭД);
- согласование и утверждение ПЭД по заданным и произвольным маршрутам согласования;
- контроль за исполнением документов и поручений руководства;
- преобразование документов из бумажной формы в электронную форму;
- передача документов в конце года в оперативный архив;
- выдача дел из оперативного архива;
- прием и передача электронных документов ГО посредством Центра ЕСЭДО.
Посредством ИПГО могут быть автоматизированы только следующие бизнес-процессы:
- напоминания по исполнению контрольных поручений Администрации Президента/Канцелярий Премьер-Министра Республики Казахстан в адрес государственных органов;
- мониторинг численности государственных служащих;
- согласование нормативно-правовых актов с применением электронной цифровой подписи;
- контроль планов и поручений;
- совместная работа в рамках рабочих групп.
Примечания:

104. Бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында бағаланатын мемлекеттік орган қайта құрылған немесе таратылған жағдайда, осы орган бағаланбайды.
105. Бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында қайта құрылған және таратылған мемлекеттік органның қызметін талдау мемлекеттік органды – құқықтық мұрагерді бағалау шеңберінде есепке алынып, ұсыным ретінде пайдаланылады және мемлекеттік органның – құқықтық мұрагердің қорытынды балына кірмейді.
8. Бағалау нәтижелерiне шағымдану тәртібі
106. Бағалау нәтижелерін алған сәттен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органға растайтын құжаттарымен наразылығын жіберуі мүмкін.
107. Бағалау нәтижелеріне қарсылық болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға тиісті хабарламаны ұсынуы қажет. Белгіленген мерзім өткен кезде бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылығы қабылданбайды.
108. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органда шағымдану рәсімін жүргізу үшін Арнайы комиссия қалыптастырылады, оның құрамына қарсылық білдірген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кірмеуі тиіс. Арнайы комиссия құрамы мен саны бағалауға уәкілетті мемлекеттік органмен белгіленеді, бірақ 5 адамнан кем болмауы тиіс.
109. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органмен бағаланатын мемлекеттік органдардың расталған құжаттарымен қарсылықтарын Сараптамалық комиссияның жұмыс органынан алған сәтінен бастап 5 жұмыс күні ішінде қалыптастырылады және Келіспеушіліктер кестесі осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес Арнайы комиссияға қарауға енгізіледі
110. Қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерін объективті анықтау бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мүдделi салалық орталық мемлекеттiк органдардың өкiлдері шақырылып, отырысты арнайы комиссия өткізеді.
111. Арнайы комиссия отырыстарының нәтижелерi және қаралатын қарсылықтардың қорытындылары туралы алқа шешiмінің қабылдануы бойынша Келіспеушіліктер кестесін Арнайы комиссияның төрағасы және бағаланатын мемлекеттік органның өкілдері пысықтайды және қол қояды.
112. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган Арнайы комиссияның қайта тексеру нәтижелері бойынша расталған құжаттармен бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтарын Сараптамалық комиссиядан алынған сәтінен бастап он бес жұмыс күнінің ішінде Сараптамалық комиссияның жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдар қарсылықтарды қабылдау не қабылдамау туралы негізделген қорытындыны бағаланатын мемлекеттiк органдарға жібереді. Қарсылықтарды қабылдаған жағдайда, бiр уақытта нәтижелер туралы түзетiлген қорытындылар жіберіледі.
Ақпараттық технологияларды
қолдану тиiмдiлiгiн
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысаны
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есеп
______________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
1-кесте. "Электрондық үкімет құрауыштарымен ведомстволық
ақпараттық жүйелерді интеграциялаудың үлесі" критерийі бойынша есеп
1
Ведомстволық ақпараттық жүйенің атауы
2
Интеграциялауы болжамданған электрондық үкімет құрауыштарының және басқа ведомстволық жүйелердің атауы
3
Интеграциялауы іске асырылған, электрондық үкімет құрауыштарының және басқа ведомстволық жүйелердің атауы
4
НТҚ сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға ведомстволық АЖ енгізу мерзімі (енгізу мерзімі көрсетілген, НТҚ тиісті бетімен көшірмесін қоса беру қажет)
5
Өнеркәсіптік пайдалануға ведомстволық АЖ енгізудің нақты мерзімі (өнеркәсіптік пайдалануға енгізу актісін қоса беру қажет)
2-кесте. "Ақпараттық технологияларды енгізу жөніндегі мемлекеттік
орган қызметін институционалдық нығайту дәрежесі" критерийі бойынша
есеп
р/с
Көрсеткішінің атауы
Мәні
1
2
3
ОМО үшін "Ақпараттық технологиялар бойынша мамандандырылған құрылымдық бөлімшенің бар болуы" көрсеткіші бойынша
1
Мемлекеттік органда ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты, мамандандырылған құрылымдық бөлімшенің атауы
ЖАО үшін "Ақпараттық технологиялар бойынша мамандандырылған құрылымдық бөлімшенің бар болуы" көрсеткіші бойынша
2
Әкім аппаратында мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшенің бар болуы
3
ЖАО басқармаларының саны
4
Мемлекеттік органда ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты, штаттық қызметкерлерінің немесе ЖАО әрбір басқармаларында құрылымдық бөлімшенің бар болуы
"Ақпараттық технологиялар бойынша бөлімше қызметкерлерінің біліктілік деңгейі" көрсеткіші бойынша (ОМО және ЖАО үшін)
5
Арнаулы білімі немесе біліктілігін арттыру туралы куәлігі бар мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшедегі басшыларының және штаттық қызметкерлердің саны
6
Мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшедегі штаттық қызметкерлердің және басшыларының жалпы саны
3 кесте. "Мемлекеттік органның функцияларын автоматтандыру" критерийі
бойынша есеп
р/с
Функциялардың атауы
Автоматтандыру дәрежесі (толықтай/ішінара/автоматтандырылмаған)
Автоматтандырылған функциясы шеңберіндегі ведомстволық және/немесе ведомствоаралық АЖ атауы
Оны интеграциялау іске асырылған/ болжамданған ақпараттық жүйелердің атауы
Функцияларды іске асыру мерзімі (автоматтандыру)
1
2
3
4
5
6
4 кесте. "Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану" (жеке ЭҚЖ
бар, мемлекеттік органдар үшін ғана) критерийі бойынша есеп
1
ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберілген құжаттардың саны
2
ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберуге жататын құжаттардың саны
3
Тіркелген электрондық өтініштердің саны
4
Электрондық өтініштердің жалпы саны
* ЭҚАБЖ арқылы келесі бизнес-процестері автоматтандырылуы мүмкін:
– сыртқы/ішкі кіріс корреспонденциясының тіркелуі;
- ұйымның шкі ұйымдық рұқсат ету құжаттарын тіркеу;
- директивтік құжаттарды тіркеу;
- жеке және заңды тұлғалардың қтініштерін тіркеу;
- электрондық құжат жобасын құру (бұдан әрі - ЭҚЖ));
- тапсырылған және еркін маршрутары бойынша келісу ЭҚЖ келісу және бекіту;
- басшының тапсырмалары мен құжаттардың орындалуына бақылау;
- құжатарды қағаздық түрінен электрондық нысанға көшіру;
- жылдың аяғында құжаттарды беру;
- істерді жедел мұрағаттан беру;
- ЭҚАБЖ орталығы арқылы МО электрондық құжатарын қабылдау және беру
МОИП арқылы келесі бизнес-процестері автоматтандырылуы мүмкін:
- Мемлекеттік органдарға жіберілген Президент Әкімшілігі/ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің мемлекеттік органдарға жолдаған бақылау тапсырмаларын орындау бойынша ескертпесі;
- Мемлекеттік қызметкерлер санына мониторинг;
- Электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаанумен нормативтік-құқықтық актілерді келісу;
- Жоспарларды және тапсырмаларды бақылау;
- Жұмыс тобы шеңберінде бірлескен жұмыс.
Ескертулер:

1. Сведения предоставляются по всем ведомственным информационным системам.
2. Отчетность, предоставляемая государственным органом, предоставляется в формате электронной таблицы, созданной в Microsoft Excel (расширение.xls,.xlsx).
1.Отчетность по таблице 1 заполняется следующим образом:
в строке 1 указывается наименование ведомственной информационной системы;
в строке 2 указывается наименование компонентов электронного правительства, и других ведомственных информационных систем госорганов с которыми предполагается интеграция ведомственных информационных систем;
в строке 3 указывается наименование компонентов электронного правительства, и других ведомственных информационных систем госорганов с которыми реализована интеграция ведомственных информационных систем;
в строке 4 указывается срок внедрения ведомственной ИС в промышленную эксплуатацию согласно НТД;
в строке 5 указывается фактический срок внедрения ведомственной ИС в промышленную эксплуатацию согласно акту ввода.
2. Отчетность по таблице 2 в графе 3 заполняется следующим образом:
в строке 1 указывается наименование специализированного структурного подразделения ЦГО, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем в госоргане;
в строке 2 указывается наименование специализированного структурного подразделения в аппарате акима, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем в госоргане;
в строке 3 указывается количество управлений в МИО;
в строке 4 указывается наименование управления МИО и наличие в нем штатных сотрудников, ответственных за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа, либо их отсутствие;
в строке 5 указывается количество штатных сотрудников и руководителей в структурном подразделении, ответственных за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа, имеющих специальное образование или свидетельство о повышении квалификации. Необходимо к отчету приложить копии дипломов или сертификатов повышения квалификации сотрудников;
в строке 6 указывается общее количество штатных сотрудников и руководителей в структурном подразделении, ответственного за развитие, создание и сопровождение информационных систем государственного органа;
3. Отчетность по таблице 3 заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается наименование функции государственного органа;
в графе 3 указывается степень автоматизации (полная/частичная/неавтоматизированная);
в графе 4 указывается наименование ведомственной и/или межведомственной ИС, в рамках которой автоматизирована функция;
в графе 5 указывается наименование информационных систем, с которыми реализована/предполагается интеграция;
в графе 6 указывается срок реализации (автоматизации) функций.

1. Мәліметтер барлық ведомстволық ақпараттық жүйелер бойынша беріледі.
2. Мемлекеттік органмен ұсынылатын есептілік Мicrosoft Ехсеl (кеңейтілген.хls) құрылған электрондық кесте форматында беріледі.
1. 1-кесте бойынша есептілік мынадай түрде толтырылады:
1-жолда ведомстволық ақпараттық жүйенің атауы көрсетіледі;
2-жолда ведомстволық ақпараттық жүйелермен интеграциялауы болжамданған электрондық үкімет құрауыштарының және басқа ведомстволық ақпараттық жүйелерінің атауы көрсетіледі;
3-жолда ведомстволық ақпараттық жүйелермен интеграциялауы іске асырылған, электрондық үкімет құрауыштарының және басқа ведомстволық ақпараттық жүйелерінің атауы көрсетіледі;
4-жолда НТҚ сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға ведомстволық АЖ енгізу мерзімі көрсетіледі;
5-жолда өнеркәсіптік пайдалануға ведомстволық АЖ енгізудің нақты мерзімі көрсетіледі.
2. 2 кесте бойынша 3-бағанда есептілік мынадай түрде толтырылады
1-жолда мемлекеттік органда ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты, мамандандырылған құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі;
2-жолда Әкім аппаратында мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі;
3-жолда ЖАО басқармаларының саны көрсетіледі;
4-жолда мемлекеттік органда ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін, әкімдік аппаратындағы штаттық жауапты қызметкерлерінің бар болуы және әкімдіктің басқармаларының атауы көрсетіледі;
5-жолда арнаулы білімі немесе біліктілігін арттыру туралы куәлігі бар мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшедегі басшыларының және штаттық қызметкерлердің саны көрсетіледі;
6-жолда мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін дамыту, құру және сүйемелдеу үшін жауапты құрылымдық бөлімшедегі штаттық қызметкерлердің және басшыларының жалпы саны көрсетіледі;
3. 3 кесте бойынша есептілік мынадай түрде толтырылады:
1-бағанда реттік саны көрсетіледі;
2-бағанда мемлекеттік орган функцияларының атауы көрсетіледі;
3-бағанда автоматтандыру деңғейі (толықтай/ішінара/автоматтандырылмаған) көрсетіледі;
4-бағанда оны автоматтандыру болжамдау шеңберіндегі ақпараттық жүйенің атауы көрсетіледі;
5-бағанда оны интеграциялау болжамданған ақпараттық жүйелердің атауы көрсетіледі;
6-бағанда функцияларды іске асыру мерзімі (автоматтандыру) көрсетіледі.

4. Отчетность по таблице 4 заполняется следующим образом:
в строке 1 указывается количество документов, направленных в другие ГО – участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме;
в строке 2 указывается количество документов, подлежащих направлению в другие ГО – участникам СЭД через ЕСЭДО только в электронной форме;
в строке 3 указывается общее количество зарегистрированных электронных обращений, поступивших в государственный орган – участнику СЭД с портала "электронного правительства";
в строке 4 указывается общее количество электронных обращений, поступивших в государственный орган – участнику СЭД с портала "электронного правительства".
Приложение 2
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Заключение о результатах оценки эффективности деятельности
государственных органов по применению
информационно-коммуникационных технологий
________________________________________________________________
(наименование центрального государственного/местного
исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Баллы оценки каждого критерия
1
Эффективность интернет-ресурса
2
Доля интеграции ведомственных информационных систем
3
Степень институционального укрепления деятельности государственного органа по внедрению информационных технологий
3
Автоматизация функции государственного органа
4
Использование межведомственных информационных систем
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности центрального
государственного/местного исполнительного органа по критериям оценки:
1. По критерию "Эффективность интернет-ресурса":
2. По критерию "Доля интеграции ведомственных информационных систем":
3. По критерию "Степень институционального укрепления деятельности
государственного органа по внедрению информационных технологий":

4. 4-кесте бойынша есептілік мынадай түрде толтырылады:
1-жолда ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберілген құжаттардың саны көрсетіледі;
2-жолда ЭҚАБЖ арқылы электрондық нысанда ғана басқа мемлекеттік органдарға – ЭҚЖ қатысушыларына жіберуге жататын құжаттардың саны көрсетіледі;
3-жолда "электрондық үкімет" порталынан мемлекеттік органға - ЭҚЖ қатысушысына келіп түскен, тіркелген электрондық өтініштердің жалпы саны көрсетіледі;
4-жолда "электрондық үкімет" порталынан мемлекеттік органға - ЭҚЖ қатысушысына келіп түскен электрондық өтініштердің жалпы саны көрсетіледі.
Ақпараттық технологияларды
қолдану тиiмдiлiгiн бағалау
әдістемесіне
2-қосымша
Нысаны
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша
мемлекеттік органдар қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері
туралы қорытынды
_______________________________________________________
(орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есептік кезең)
р/с
Бағалау критерийі
Әрбір критерийді бағалау баллдары
Интернет-ресурстың тиімділігі
Ведомстволық ақпараттық жүйелерді интеграциялаудың үлесі
Ақпараттық технологияларды енгізу бойынша мемлекеттік органның қызметін институционалдық нығайту дәрежесі
Мемлекеттік органның функцияларын автоматтандыру
Ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді пайдалану
Жалпы бағалау
Бағалау критерийлері бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның қызметі тиімділігін талдау:
1. "Интернет-ресурстың тиімділігі" критерийі бойынша
2. "Ведомстволық ақпараттық жүйелерді интеграциялаудың үлесі" критерийі бойынша
3 "Ақпараттық технологияларды енгізу бойынша мемлекеттік органның қызметін институционалдық нығайту дәрежесі" критерийі бойынша

1-10 позиция – 1 балл
11-20 – 0,5 балла
21 и далее – 0 баллов
Баллы, полученные за позицию, занимаемую в каждой поисковой системе, суммируются и выводится средний арифметический балл по данному показателю
2
Доступность информации на интернет-ресурсе 6 баллов
2.1
Корректное отображение информации и структуры интернет-ресурса для браузеров Firefox, Internet Explorer, GoogleChrome, Opera, Safari, а также браузеров основных мобильных платформ Android, WindowsPhone, iOS

1-10 ұстанымы – 1 балл;
11-20 – 0,5 балл;
21 және одан әрі – 0 балл.
Әрбір іздеу жүйесіндегі ұстанымына алынған баллы сомаланады және осы көрсеткіш бойынша арифметикалық орташа балл алынады.
2
Интернет-ресурстағы ақпаратқа қолжетімділігі 6 балл
2.1
Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera, Safari браузерлер, сондай-ақ Android, Windows Phone, iOS браузерлердің негізгі мобилді түптұғырнамасы үшін интернет-ресурс құрылымы мен дұрыс ақпаратын көрсету

0,25
За некорректное отображение интернет-ресурса в каком-либо из перечисленных браузеров, а также в браузерах мобильных платформ производится вычет 0,03 балла
2.2
Навигационная доступность (любой документ или информация должны быть доступны не более чем за 3 перехода по интернет-ресурсу, начиная с главной страницы, с использованием меню навигации);
0,3
Количество ссылок на материалы устанавливается путем выборочной проверки 3-х разделов. Дополнительно интернет-ресурс проверяется с помощью программы XenuLinkSleuth.
Максимальный балл ставится в случае, если 50 и более % материалов размещены с высокой степенью навигационной доступности (не более 5 переходов по ссылкам, начиная с главной страницы). Во всех остальных случаях ставится 0 баллов
2.3
Наличие на каждой странице интернет-ресурса основного навигационного меню, ссылки на главную страницу, карты сайта, формы поиска
0,45
За отсутствие какого-либо из перечисленных индикаторов производится вычет 0,15 балла
2.4
Наличие навигационных цепочек, отображающих местонахождение пользователя в иерархической структуре интернет-ресурса
1
2.5
Наличие карты сайта
0,4
За каждый выявленный факт не функционирующих ссылок, размещенных в карте сайта, производится вычет балла в размере 0,1 балла, но суммарно вычет баллов не должен превышать 50% весового значения параметра;
2.6
Поисковая доступность информации:
1) ввод в поле поиска не менее 20 символов;
2) наличие контекстного поиска по всей текстовой информации, размещаемой на интернет-ресурсе;
3) наличие функции расширенного поиска по интернет-ресурсу;
4) вывод результатов поиска на отдельной странице (при этом поисковый запрос должен оставаться в строке поиска)
1
За отсутствие какого-либо из перечисленных индикаторов производится вычет 0,25 баллов
2.7
Доступность формата информации:
1) размещение информации в различных форматах: гипертекстовом и в машиночитаемом виде, обеспечивающих возможность ее сохранения на технические средства пользователя и допускающих после сохранения возможность поиска и копирования произвольного фрагмента текста. При этом кодировка текста должна быть в формате UTF-8; текст должен быть представлен в форматах rtf, txt, HTML, XML; формат архивированных файлов - zip;
2) указание форматов и размеров документов, доступных для загрузки;
3) обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без установки специального программного обеспечения;
4) обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без авторизации
1
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,25 балла
2.8
Навигация по объемным документам:

0,25
Аталған браузерлерден, сондай-ақ браузерлер мобилді тұғырнамасында интернет-ресурстың дұрыс көрсетілмегені үшін 0,03 балл
2.2
Навигациялық қолжетімділігі (интернет-ресурсқа шығуы 5 тен аспауымен, навигацияның мәзірін пайдалана отырып, бастапқы бетінен бастап, кез келген құжат немесе ақпарат қолжетімді болуы тиіс);
0,3
Материалдарына сілтемесінің саны 3бөлімдерін іріктеу жолымен белгіленеді.
Xenu Link Sleuth бағдарламасының көмегімен интернет-ресурсы тексеріледі.Еегер, 50 және одан да аса % материалдары навигациялық қолжетімділігі ең жоғары дәрежесімен орналастырылған жағдайда, ең жоғарғы балл қойылады (бастапқы бетінен бастап, сілтемелеріне шығуы 5-тен аспайтындай болуы,). Қалған барлық жағдайларында 0 балл қойылады
2.3
Интернет-ресурстың әрбір парағында негізгі навигациялық мәзірі, бастапқы парағына сілтемесі, сайт картасы, іздеу түрлері бар болуы
0,45
Көрсетілгендерінен қандай да бір индикаторлары болмаса, 0,15 балл шегеріледі
2.4
Интернет-ресурстың иерархиялық құрылымында пайдаланушының тұрған жерін көрсететін, навигациялық тізбегінің бар болуы
1
2.5
Сайт картасының бар болуы
0,4
Сайт картасында орналастырылған, сілтемелері жұмыс істемейтін әрбір фактісі үшін, 01 балл шегеріледі,бірақ балын шегеру сомасы параметрінің салмақты мәні 50% аспауы тиіс
2.6
Ақпаратты іздеуге қолжетімділігі:
1) іздеу жолында 20 дан кем емес символдарды енгізу;
2) интернет-ресурста орнатылған, барлық мәтіндік ақпарат бойынша мәтіндік іздеудің бар болуы;
3) интернет-ресурс бойынша кеңейтілген іздеу функцияларының бар болуы;
4) жеке парағында іздеудің нәтижелерін шығару (бұл ретте іздеу сұрау салу іздеу жолында қалуы тиіс)
1
Келтірілген қандай да бір индикаторлары болмаса, 0,25 балл шегеріледі
2.7
Ақпарат форматына қолжетімділігі:
1) ақпаратты әр-түрлі форматтарда орналастыру: мәтіннің еркін фрагментін іздеу және көшірмелеу мүмкіндігі сақталғаннан кейін, өткізетін және пайдаланушының техникалық құралдарында оны сақталу мүмкіндігін қамтамасыз ететін, гипермәтіндік және мәтінде оқылатын нысанда. Бұл ретте мәтінінің коды UTF-8 форматында; мәтіні rtf, txt, HTML,XML форматтарында; мұрағаттық файлдары- zip форматында болуы тиіс
2) жүктеу үшін қолжетімді форматтарын және көлемдерін, құжаттарын көрсету;
3) арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді орнатпай-ақ, интернет-ресурста орналастырылған, ақпаратқа қолжеткізуді қамтамасыз ету;
4) авторландырусыз, интернет-ресурста орналастырылған, ақпаратқа қолжеткізуді қамтамасыз ету
1
Кейбірінің келтірілген талаптарға сәйкес келмейтіндігі фактісі анықталған жағдайда, 0,25 шегеріледі
2.8
Көлемді құжаттар бойынша навигациясы:

1) разбивка больших блоков информации на смысловые части;
2) наличие в тексте нормативных правовых актов внутренних ссылок (якорей) на различные разделы документа
0,4
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,2 балла
2.9
Указание даты и времени размещения информации, а также даты и времени последнего изменения информации
0,4
За выявленные факты несоответствия по каждому из требований производится вычет 0,2 балла
2.10
Доступность гипертекстовых ссылок
1) отсутствие неактивных ссылок и ссылок на несуществующие страницы;
2) возможность перехода по ссылке на соответствующую страницу другой языковой версии (при изменении языка интернет-ресурса должна открываться та же просматриваемая страница);
3) при размещении гиперссылки на внешний интернет-ресурс открытие соответствующей страницы внешнего интернет-ресурса в новом окне (вкладке) веб-обозревателя и оповещение об этом пользователя
0,6
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,2 балла
2.11
Наличие в "шапке сайта" указания на официальный интернет-ресурс государственного органа
0,1
2.12
Обеспечение прямого доступа на главную страницу интернет-ресурса (отсутствие заставки)
0,1
3
Доступность для людей с ограниченными возможностями – 1,6 баллов
3.1
Наличие альтернативного текста для нетекстового и медиа веб-контента, несущего смысловую нагрузку
0,2
3.2
Наличие механизма остановки, паузы, или выключения звука для веб-контента, проигрывающегося автоматически более трех секунд
0,2
3.3
Наличие механизма по остановке автоматически движущегося, мигающего, прокручивающегося веб-контента, содержащего вспышки более чем три раза в секунду
0,2
3.4
Наличие возможности управления всей функциональностью веб-контента с помощью клавиатуры с одновременным выделением активного компонента интерфейса
0,2
3.5
Наличие на каждой веб-странице ссылки перехода к основному содержанию веб-страницы; при размещении на веб-странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации наличие ссылки "Наверх", позволяющая пользователю вернуться к началу веб-страницы;
0,2
3.6
Наличие текстового сообщения об ошибке, выявленной при вводе информации пользователем (при заполнении форм)
0,2
3.7
Соблюдение уровня контрастности текста по отношению к фону не менее 4,5:1
0,2
3.8
Возможность изменения размера шрифта до 200% без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке
0,2
4

1) түсінігі бойынша бөлігінде ақпаратты мәні бар үлкен блогтарға бөлу;
2) құжаттың нормативтік құқықтық актілер мәтінінде кіші сілтемелерінің (якорлерін) әр-түрлі бөлімдерінің болуы
0,4
Кейбірінің келтірілген талаптарға сәйкес келмейтіндігі фактісі анықталған жағдайда, 0,2 балл шегеріледі
2.9
Ақпаратты орналастырылған күні мен уақытын, сондай-ақ ақпаратты соңғы өзгертудің күні мен уақытын көрсету
0,4
Әрбір талаптарына сәйкес келмегендігі бойынша фактілері анықталған жағдайда, әрқайсысына 0,2 балл жүргізіледі
2.10
Гипермәтіндік сілтемелеріне қолжетімділік
1) активтік емес сілтемелері және пайдаланылмайтын беттерінде сілтемемелері жоқ;
2) басқа тілдік нұсқаының сілтемесі бойынша тиісті парағына өту мүмкіндігі (интернет-ресурстың тілін өзгерту кезінде қаралатын сол парағы ашылуы тиіс);
3) сыртқы интернет-ресурстқа гиперсілтемені орналастыру кезінде веб-шолушының және жаңа терезесінде (салымында) сыртқы интернет-ресурстың тиісті беті ашылуы және бұл туралы пайдаланушыны хабарлау
0,6
Келтірілген талаптардың кейбіріне сәйкес еместігі фактісі анықталғанда 0,2 балды шегеру жүргізіледі
2.11
Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын көрсету "сайт атауында" болуы
0,1
2.12
Интернет-ресурса интернет-ресурстың (тіректің болмауы) басты парағына тікелей қолжеткізуді қамтамасыз ету
0,1
3
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін ақпараттың қолжетімділігі – 1,6 балл
3.1
Мағыналы жүктемені артатын мәтіндік емес медиа веб-контент үшін балламалы мәтіннің бар болуы;
0,2
3.2
Үш секундтан аса автоматты нысанда ойнатылатын веб-контент үшін тоқтау, пауза немесе музыканың дыбысын сөндіру тетігінің бар болуы;
0,2
3.3
Үш секундтан аса жарқылдақты қамтитын жылжымалы, қозғалмалы-жыпылықтайтын, айналатын веб-контентті автоматты нысанда тоқтату бойынша тетігінің бар болуы;
0,2
3.4
Интерфейстің белсенді құраушын бір уақытта бөлумен пернатақтаның көмегімен веб-контенттің барлық функционалдығын басқару мүмкіндігінің бар болуы;
0,2
3.5
Веб-беттің басына қайтып келуге пайдаланушыға мүмкіндік беретін "Жоғарға" сілтемесінің бар болуы мәтіндік ақпарат үлкен көлемі интернет-ресурстың веб-бетіне орналасқан кезде веб-беттің негізгі қамтылуына өту сілтемелерінің әрбір веб-бетте бар болуы;
0,2
3.6
Пайдаланушының ақпаратын енгізген кезде анықталған қате туралы мәтіндік хабарламаның бар болуы (формаларды толтырған кезде);
0,2
3.7
4,5:1 кем емес фонға қатынасы бойынша мәтіннің мәтін кереғарлығы деңгейін сақтау;
0,2
3.8
Горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ 200% дейін шрифтің көлемін өзгерту мүмкіндігі;
0,2
4

Наличие интерактивных средств связи 1,4 балла
4.1
Наличие формы обратной связи для отправки запросов
0,3
4.2
Наличие RSS-канала для передачи: анонсов и новостей; объявлений о проведении конкурсов государственных закупок
0,3
За выявленные факты несоответствия данному требованию производится вычет в размере 0,15 балла
4.3
Наличие раздела часто задаваемых вопросов (FAQ), сформированного на основе анализа вопросов, поступивших на интернет-ресурс госоргана от физ. и юр.лиц
0,3
4.4
Наличие версии на английском языке
0,5
Прибавляется поощрительный балл:

Интерактивтік байланыс құралдарының бар болуы 1,4 балл
4.1
Сұраныстарды жолдау үшін кері байланыс формасының бар болуы
0,3
4.2
Анонстарды, және жаңалықтарды, мемлекеттік сатып алу конкурстарын өткізу туралы хабарламаларды беру үшін RSS –арнасының бар болуы
0,3
Осы талабына сәйкес келмейтін фактісі анықталғаны үшін 0,15 балл көлемінде шегеру жүргізіледі
4.3
Мемлекеттік органның интернет-ресурсына жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен, сұрауларын талдау негізінде (FAQ) қалыптастырылған, "Жиі сұралатын сұраныстар" бөлімінің бар болуы
0,3
4.4
Ағылшын тіліндегі нұсқасының бар болуы
0,5
Көтермелеу бал қосылады:

- при наличии 100% перевода информационных материалов (под информационными материалами понимаются все материалы кроме НПА) 0,5 балла;
- при наличии перевода интерфейса главной страницы, включая новостные сообщения, и интерфейсов всех страниц интернет-ресурса – 0,25 баллов;
- при наличии перевода интерфейса только главной страницы – 0 баллов
ИТОГО
10
Приложение 5
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Оценка по параметру "Полнота и актуальность информации"
Таблица 1. Оценка по параметру "Полнота и актуальность информации"
для интернет-ресурсов ЦГО и их комитетов
№ п/п
Наименование раздела интернет-ресурса
Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов
Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке
русском языке
1.1
Государственные символы Республики Казахстан
Государственный Флаг, Государственный Герб, Государственный Гимн
1
1
1.2
Общая информация о государственном органе

- 100% ақпараттық материалдар аудармасы бар болса ( Ақпараттық материалдар деп НҚА басқа, барлық ақпараттық материалдарымен түсіндіріледі) 0,5 балл;
- басты бетінде интерфейсінің аудармасы бар болса, интернет-ресурстың барлық беттерінің интерфейстері және жаңалық хабарламаларын қосқанда – 0, 25 балл;
- бас парағында ғана интерфейстің аудармасының бар болуы – 0 балл
ЖИЫНЫ
10
Ақпараттық технологияларды
қолдану тиiмдiлiгiн бағалау
әдістемесіне
5-қосымша
Нысаны
"Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша бағалау
1-кесте. ОМО және олардың комитеттерінің интернет-ресурстары үшін
"Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша бағалау
р/с
Интернет-ресурс бөлімінің атауы
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Индикаторлар бар болған кезде қойылатын балл
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1.1.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері
Мемлекеттік Ту, Мемлекеттік Елтаңба, Мемлекеттік Әнұран
1
1
1.2
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат

1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Положение государственного органа Перечень законов, нормативных актов, определяющих полномочия, задачи и функции;
5) Структура центрального аппарата в виде графической схемы, отображающей организационную иерархию государственного органа, с указанием Ф.И.О.(при наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты;

1) Пошталық мекенжайы;
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Мемлекеттік органның ережесі Өкілеттілікті, міндеттерді және функцияларды анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі;
5) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса);, телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен, мемлекеттік органның ұйымдастырушылық иерархиясын көрсететін, графиктік схема түріндегі орталық аппараттың құрылымы

6) Перечень территориальных подразделений с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
3,5
3,5
1.3
Имидж государственной службы
1) Ежегодные Послания Главы государства (либо ссылка на официальный Интернет-ресурс);
2) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;
3) Информация о ходе реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);
4 )Персональный блог (веб-дневник) руководителей государственных органов;
5) Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан, о правилах служебной этики государственных служащих;
6) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
3
3
1.4
Нормотворческая деятельность
1) Нормативные правовые акты, принятые государственным органом*;
2) Тексты проектов нормативных правовых актов*;
3) Наличие функционала обсуждения законопроектов
3
3
1.5
Информация о текущей деятельности государственного органа
1) Стратегический план государственного органа;
2) Отчеты об исполнении Стратегического плана;
3) Государственные программы (отраслевые программы, программы развития территорий), исполнителем которых является государственный орган;
4) Отчеты об исполнении государственных программ** (в пределах компетенции), отраслевых программ, программ развития территорий*;
5) Статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития отрасли (сферы) в части, относящейся к компетенции государственного органа*;
6) Аналитические доклады и обзоры информационного характера о деятельности государственного органа;
7) Сведения об участии государственного органа в реализации международных договоров, межведомственных договоров и программ международного сотрудничества (перечень международных организаций, в деятельности которых принимает участие государственный орган; перечни и тексты международных договоров и соглашений, заключенных (подписанных) руководителем государственного органа)
6
6
1.6
Исполнение бюджета**
1) Информация об общей сумме бюджетных средств, выделенных на функционирование государственного органа за год;
2) Информация об исполнении бюджета*
3
3
1.7
Проведение конкурсов, тендеров
1) Нормативные правовые акты, регулирующие порядок проведения государственных закупок (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) Годовой план государственных закупок;
3) Информация об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, проводимых государственным органом, а также подведомственными организациями, включая: условия их проведения; порядок участия в них физических и юридических лиц; протоколы заседаний конкурсных комиссий; порядок обжалования принятых решений, результаты конкурса;

6) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін интернет-ресурсына сілтемесі көрсетумен аумақтық бөлімшелердің тізбесі (олар бар болса)
3,5
3,5
1.3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
1) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауы (не ресми интернет-ресурсқа сілтемесі)
2) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарлары;
3) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асыру барысы туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде);
4) Мемлекеттік органдар басшыларының дербес блогы (веб-күнделік);
5) Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы мемлекеттік қызмет позитивті имиджін қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат;
6) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат.
3
3
1.4
Нормативтік шығармашылық қызмет
1) Мемлекеттік органмен қабылданған нормативтік құқықтық актілер*;
2) Нормативтік құқықтық актілер жобаларының мәтіндері*
3) Заң жобаларды талқылау функционалының бар болуы;
3
3
1.5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
1) Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары;
2) Стратегиялық жоспарды орындау туралы есептер;
3) Орындаушысы мемлекеттік орган болып табылатын мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар, аумақты дамыту бағдарламалары);
4) Мемлекеттік бағдарламаларды (құзыреті шегінде) салалық бағдарламаларды, аумақты дамыту бағдарламаларын орындау туралы есептер*;
5) Мемлекеттік органның құзыретіне жататын бөлігінде саланы дамытудың жағдайы мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер*;
6) Мемлекеттік органның қызметі туралы талдау баяндамалары және ақпараттық сипаттағы шолулар;
7) Халықаралық шарттарды, ведомствоаралық шарттарды және халықаралық ынтымақтастық бағдарламаларын (қызметіне мемлекеттік орган қатысатын халықаралық ұйымдардың тізбесі; мемлекеттік органның басшысымен жасасылған (қол қойылған) халықаралық шарттар мен келісудердің тізбесі және мәтіндері) іске асыруда мемлекеттік органның қатысуы туралы мәлімет;
6
6
1.6
Бюджетті орындау
1) Мемлекеттік органның бір жылға жұмыс істеуіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасы туралы ақпарат;
2) Бюджеттің орындалуы туралы ақпарат.*
3
3
1.7.
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Мемлекеттік сатып алуларды реттейтін нормативтік құқықтық актілер (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Мемлекеттік сатып алулардың жылдық жоспары;
3) Мемлекеттік органмен жүргізілген ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сондай-ақ бағынысты ұйымдармен оларды өткізудің шарттары, оларға жеке және заңды тұлғалардың қатысу тәртібі; конкурстық комиссия отырысының хаттамалары, қабылданған шешімге қарсылығы, шағымы, конкурстың нәтижесін қосқанда;

4) В случае проведения конкурсов в электронной форме - наличие ссылок на соответствующие страницы портала электронных госзакупок, где размещены объявления о конкурсах, проводимых государственным органом
2
2
1.8
Порядок работы
1) Информация о контрольно-надзорных функциях государственного органа (при наличии) с указанием перечня осуществляемых государственным органом разрешительных действий;
2) Порядок осуществления государственным органом разрешительных действий;
3) Шаблоны заявительных документов, принимаемых органом к рассмотрению в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами с возможностью их скачивания или распечатки;
4) График проведения проверок государственным органом (при их наличии)*;
5) Информация о результатах проверок*;
6) Информация о мерах государственной поддержки бизнеса (сведения о деятельности созданного при государственном органе Экспертного совета по вопросам предпринимательства, о принятых нормативных актах в поддержку предпринимательства (в пределах компетенции);

4) Электрондық нысанда конкурс өткізілген жағдайда – мемлекеттік органмен өткізілетін, конкурс туралы порталда орналасқан хабарландырулардың электрондық мемлекеттік сатып алулардыіңтиісті беттерінде сілтемелердің болуы.
2
2
1.8.
Жұмыс тәртібі
1) Мемлекеттік органмен жүзеге асырылатын рұқсат беру әрекеттерінің тізбесін көрсетумен мемлекеттік орган функциясын бақылау – қадағалау туралы ақпарат;
2) Мемлекеттік органмен рұқсат беруді жүзеге асырудың тәртібі;
3) Заңмен және басқадай нормативтік актілермен сәйкес қарауға органмен қабылданған мәлімдемеленген құжаттардың нысандары, оларды көшірмелеу немесе қағазға басып шығару мүмкіндігімен;
4) Мемлекеттік органмен тексеру жүргізудің кестесі (бар болған кезде)*;
5) Тексеру нәтижелері туралы ақпарат*;
6) Бизнесті мемлекеттік қолдау шаралары (кәсіпкерлік мәселелері бойынша мемлекеттік орган жанында құрылған Сараптамалық кеңес қызметі туралы мәліметтері, кәсіпкерлікті қолдауда қабылданаған нормативтік құқықтық актілер туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде);

7) О реализации программы "Дорожная карта бизнеса 2020" (в пределах компетенции)*
7
7
1.9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги"
2) Ежегодный отчет о деятельности государственного органа по вопросам оказания государственных услуг *
3) Паспорт государственной услуги
4) Наличие утвержденных стандартов государственных услуг
5) Наличие регламентов государственных услуг
6) Информация о порядке обжалования результата оказания государственной услуги
6
6
1.10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) НПА, регулирующие порядок поступления граждан на государственную службу (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
1) Сведения о вакантных должностях в государственном органе;
3) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
4) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. (при наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
2
2
1.11
Работа с населением
1) Ссылка на Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственный органе (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) График приема граждан;
3) Контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
4) Обзоры обращений граждан и организаций (развернутая информация о поступивших обращениях и результаты их рассмотрения);
5) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
6) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др.);
7) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки перехода
7
7
1.12
Информационная поддержка

7) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру туралы (өз құзыреті шегінде).*
7
7
1.9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы;
2) Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша мемлекеттік органның қызметі туралы жыл сайынғы есебі;*
3) Мемлекеттік қызметтің паспорты;
4) Мемлекеттік қызметтердің бекітілген стандарттардың бар болуы;
5) Мемлекеттік қызметтердің регламенттердің бар болуы;
6) Мемлекеттік қызметтің нәтижелерін шағымдау реті туралы ақпарат.
6
6
1.10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік қызметке азаматтардың түсу тәртібін реттейтін НҚА (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындар туралы мәлімет;
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орын үшін кандидаттарға біліктілік талаптар;
3) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.А. телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері (бар болса).
2
2
1.11
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сілтемесі (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Азаматтарды қабылдау кестесі;
3) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін уәкілетті тұлғалардың байланыс телефондары;
4) Түскен өтініштер және оларды қараудың нәтижелері туралы ақпаратты қоса алғанда азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар;
5) Өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағынудың тәртібі;
6) Кері байланысының нысаны ("Сұрақ-жауап", пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау, сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);
7) Сілтемесіне өтуін орналастырумен "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат.
7
7
1.12
Ақпараттық қолдау

1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
2) Анонсы предстоящих официальных событий государственного органа;
3) Тексты официальных заявлений и выступлений первых руководителей государственного органа и другие материалы информационного характера, напрямую касающихся всех без исключения сфер деятельности государственного органа, его подведомственных и/или территориальных подразделений;
4) Перечни информационных систем общего пользования, банков данных, реестров, регистров, находящихся в ведении государственного органа. Краткая информация о назначении информационных систем и о порядке их использования с размещением ссылки перехода;
5) Полезные ссылки (правительственные интернет-ресурсы, веб-портал "электронного правительства, база данных законодательства);
6) Наличие на главной странице рубрики, информирующей пользователей о последних обновлениях на интернет-ресурсе в части изменений в законодательстве, в оказании государственных услуг и разрешительных действий;
7) Методическая и консультационная поддержка (в пределах компетенции государственного органа)
4,5
4,5
1.13
*Деятельность государственного органа в рамках Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
1) Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к "зеленой экономике" (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе).
2) Информация о деятельности государственного органа по реализации мер по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (в пределах компетенции) *
2
2
Итого
50
50
*Звездочкой помечены сведения, которые должны быть размещены в машиночитаемом виде, а также применяется для ГО по обоснованиям
Примечание:

1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
2) Мемлекеттік орган ресми оқиғаларының күнтізбесі;
3) Мемлекеттік органның, оның ведомствоға бағынысты және/немесе аумақтық бөлімшелері саласының бірі қалмастан бәріне түгел қатысты тікелей ақпараттық сипаттағы басқадай материалдар және мемлекеттік орган бірінші басшыларының ресми мәлімдемелерінің және сөз сөйлеулерінің мәтіндері;
4) мемлекеттік орган жүргізуіндегі жалпы пайдалану, деректер қорын, тізілімдер, тіркелімдер ақпараттық жүйелерінің тізбесі. Сілтемесіне өтуін орналастырумен, оларды пайдалану тәртібі туралы және ақпараттық жүйелердің мақсаты туралы қысқаша ақпарат;
5) Пайдалы сілтемелер (үкімет интернет-ресурстары, "электрондық үкімет" веб-порталы, заңнама деректер қоры);
6) Бастапқы бетінде рұқсат беру және мемлекеттік қызмет көрсетуде, заңнамадағы өзгерту бөлігінде интернет-ресурстағы соңғы жаңартулар туралы пайдаланушыларына хабардар ететін, айдардың бар болуы;
7) Әдістемелік және консультациялық қолдау (мемлекеттің органның құзыреті шегінде).
4,5
4,5
1.13
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі бойынша тұжырымдамасы аясында мемлекеттік орган қызметі
1) "Жасыл экономикаға"" көшу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) "Жасыл экономикаға" Қазақстан Республикасының көшуі бойынша шараларды іске асыруы жөніндегі мемлекеттік орган қызметі туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде.)*
2
2
Барлығы
50
50
*мәтінде оқылатын нысандағы мәліметтер жұлдызшамен белгіленген, сондай ақ негіздемелері бойынша МО үшін пайдаланылады
Ескертпе:

В случае, если ГО не является исполнителем государственных программ, "Дорожная карта - 2020", "Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к "зеленой экономике" и т.д, на интернет ресурсе размещается краткое сообщение пункт 1.6 "Исполнение бюджета" "за исключением Национального Банка"
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя, равного 50-ти баллам, в каждой языковой версии интернет-ресурса:
1
Недостатки информационного наполнения
- неполнота представленной информации (тексты не раскрывают тему, не указаны источники информации)
- наличие размещенных на интернет-ресурсе неактуальных нормативных правовых актов (утративших силу или устаревшей редакции документа)
- несвоевременное обновление информационных материалов
- неаутентичность текстов на государственном и русском языках
- не предоставление возможности перехода на текст законодательных и нормативных актов, на которые ссылаются в материале
Таблица 2. Оценка по параметру "Полнота и актуальность информации"
для интернет-ресурсов МИО
№ п/п
Наименование раздела интернет-ресурса
Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов
Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке
русском языке
1.1.
Государственные символы Республики Казахстан
Государственный Флаг, Государственный Герб, Государственный Гимн
1
1
1.2
Общая информация о государственном органе

Егер, МО "Жол картасы - 2020", "Жасыл экономикаға" Қазақстан Республикасының көшуі мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінің" және т.б. мемлекеттік бағдарламалардың орындаушысы болып табылмаса интернет-ресурсында 1.6-тармақ "Ұлттық банкті қоспағанда" "Бюджеттің орындалуы" қысқаша хабарламасы орналастырылады.
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған кезде, бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес, интернет-ресурстың әрбір тілдік нұсқасы 50 балға тең:
1
Ақпараттық толықтыру жеткіліксіз
ұсынылған ақпарат толық емес (мәтіні тақырыбына сәйкес келмейді, ақпаратты алынған көздері көрсетілмеген)
интернет-ресурста өзектілендірілмеген нормативтік-құқықтық актілері орналасуының бар болуы (күші жойылған немесе құжаттың редакциясы ескірген)
ақпараттық материалдары уақтылы өзектілендірілмеген
мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндерінің бірдейдестірілмеуі
материалда сілтемеленген, заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер мәтіндеріне өту мүмкіндігін бермеуі
2-кесте. ЖАО интернет-ресурстары үшін "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша бағалау
р/с №
Интернет-ресурстың атауы
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Индикаторлар бар болған кезде тағайындалатын балл
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1.1.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері
Мемлекеттік Ту, Мемлекеттік Елтаңба, Мемлекеттік Әнұран
1
1
1.2
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат

1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Положение государственного органа;
5) Перечень законов, нормативных актов, определяющих полномочия, задачи и функции;
6) Структура центрального аппарата в виде графической схемы, отображающей организационную иерархию государственного органа, с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты;

1) Пошталық мекенжайы;
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Мемлекеттік органның ережесі
5) Өкілеттілікті, міндеттерді және функцияларды анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі;
6) Басшыларының Т.А.Ә.А. телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін (бар болса) көрсетумен, мемлекеттік органның ұйымдастырушылық иеархиясын көрсететін графиктік нысандагі орталық аппарат құрылымы;

7) Перечень структурных подразделений государственного органа и его подведомственных организаций с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
3,5
3,5
1.3
Имидж государственной службы
1) Ежегодные Послания Главы государства;
2) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;
3) Информация о ходе реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);
4) Персональный блог (веб-дневник) руководителей местных исполнительных органов;
5) Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан, о правилах служебной этики государственных служащих;
6) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
3
3
1.4
Нормотворческая деятельность
1) Нормативные правовые акты, изданные местным исполнительным органом
1
1
1.5
Информация о текущей деятельности государственного органа
1) Планы и показатели деятельности государственного органа (Программа развития территории);
2) Отчеты об исполнении Программы развития территории;
3) Государственные программы (отраслевые программы);
4) Отчеты об исполнении государственных программ, отраслевых программ (в пределах компетенции);
5) Итоги социально-экономического развития региона по отраслям (статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития региона по отраслям)*;
6) Отчеты Акима о деятельности местных исполнительных органов
6
6
1.6
Исполнение бюджета*
1) Информация об общей сумме бюджетных средств, выделенных на функционирование местного исполнительного органа за год;
2) Информация об исполнении бюджета, в т.ч. об использовании бюджетных средствах, выделенных на социально значимые проекты (школы, больницы, детские сады и т.д.)
3
3
1.7.
Проведение конкурсов, тендеров
1) Нормативные правовые акты, регулирующие порядок проведения государственных закупок (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) Годовой план государственных закупок;
3) Информация об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, проводимых государственным органом, а также подведомственными организациями, включая: условия их проведения; порядок участия в них физических и юридических лиц; протоколы заседаний конкурсных комиссий; порядок обжалования принятых решений; результаты конкурса;
4) В случае проведения конкурсов в электронной форме - наличие ссылок на соответствующие страницы портала электронных госзакупок, где размещены объявления о конкурсах, проводимых государственным органом
2
2
1.8.
Государственная поддержка предпринимательской деятельности

7) Басшыларының, Т.А.Ә.А. телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен ведомствоға бағынысты және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелердің тізбесі (олар болған кезде)
3,5
3,5
1.3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
1) Мемлекет басшысының Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы;
2) Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
3) Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асыру барысы туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде);
4) Жергілікті атқарушы органдар басшыларының дербес блогы (вебкүнделік);
5) Мемлекеттік қызмет, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы позитивті имиджді қалыптастыру және туралы ақпарат;
6) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат.
3
3
1.4
Нормативтік шығармашылық қызмет
1) Жергілікті атқарушы органмен қабылданған нормативтік құқықтық актілер
1
1
1.5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
1) 1)Мемлекеттік орган қызметінің жоспарлары мен көрсеткіштері (Аумақтық даму бағдарламасы);
2) Өңірлік даму бағдарламасын орындау туралы есебі;
3) Мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар);
4) Мемлекеттік бағдарламаларды салалық бағдарламаларды, орындау туралы есептер (құзыреті шегінде);
5) Салалар бойынша өңірді әлеуметтк-экономикалық дамыту қорытындылары (салалар бойынша жағдайы мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер);
6) Жергілікті атқарушы органдар қызметі туралы Әкімнің есептері.
6
6
1.6
Бюджетті орындау*
1) Жергілікті атқарушы органның жұмыс істеуіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасы туралы бір жылға арналған ақпараты,
2) Әлеуметтік маңызды жобаларға (мектептер, ауруханалар, балла-бақшалар және т.б.) бөлінген бюджеттік қаражаттарды пайдалану, оның ішінде оларды игеру туралы ақпарат
3
3
1.7.
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Мемлекеттік сатып алуларды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2) Мемлекеттік сатып алулардың жылдық жоспары;
3) Мемлекеттік органмен жүргізілген ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сондай-ақ бағынысты ұйымдармен оларды өткізудің шарттары, оларға жеке және заңды тұлғалардың қатысу тәртібі; конкурстық комиссия отырысының хаттамалары, қабылданған шешімге қарсылығы, шағымы, конкурстың нәтижесін қосқанда
4) Электрондық нысанда конкурс өткізілген жағдайда – мемлекеттік органмен өткізілетін, конкурс туралы порталда орналасқан хабарландырулардың электрондық мемлекеттік сатып алулардың тиісті беттерінде сілтемелердің болуы.
2
2
1.8.
Кәсіпкерлікті қызметті мемлекеттік қолдау

1) Помощь начинающему предпринимателю (информация, помогающая предпринимателю разобраться во всех этапах организации собственного бизнеса);
2) Информация о микрофинансировании, субсидировании малого и среднего бизнеса (список предоставляемых предпринимателям субсидий с указанием условий получения субсидии, требуемых документов. Описание процесса еҰ получения; с указанием адресов и контактных телефонов государственных органов, предоставляющих субсидии);

1) Кәсіпкерлікті алғашқы бастаушыға көмек (жеке бизнесті ұйымдастырудың барлық кезеңдерінде кәсіпкерге көмек беретін ақпаратты талдау);
2) Шағын және орта бизнесті макроқаржыландыру, субсидирлеу туралы ақпарат (субсидияны алу шарттарын, талап етілетін құжаттарын көрсетумен, кәсіпкерлерге берілетін субсидиялар тізбесі; Субсидияны беретін, мемлекеттік органдардың байланыс телефондарын және мекенжайларын көрсетумен, оны алу процесін сипаттау);

3) Информация о порядке закупа, производства, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции с указанием контактных данных специализированных организаций;
4) Консультирование по вопросам предпринимательства (предоставление возможности задать вопрос и получить на него ответ или размещение наиболее часто задаваемых вопросов пользователей);
5) Информация о реализации программы "Дорожная карта бизнеса 2020" (в пределах компетенции)
5
5
1.9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги"
2) Ежегодный отчет о деятельности государственного органа по вопросам оказания государственных услуг *
3) Наличие утвержденных стандартов государственных услуг
4) Наличие регламентов электронных государственных услуг

3) Мамандандырылған ұйымдардың байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, өндіру, қайта өңдеу және іске асыру тәртібі туралы ақпарат;
4) Кәсіпкерлік мәселелері бойынша консультациялық кеңес беру (сұрақ қою мүмкіндігін беру және оған жауабын алу немесе пайдаланушылармен жиі қойылатын сұрақтарды орналастыру);
5) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру туралы ақпарат (өз құзыретінің шегінде).
5
5
1.9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы;
2) Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша мемлекеттік органның қызметі туралы жыл сайынғы есеб;*
3) Мемлекеттік қызметтердің стандарттарының бар болуы;
4) Электрондық мемлекеттік қызметтердің регламенттердің бар болуы;

5) Паспорт государственной услуги
6) Информация о порядке обжалования результата оказания государственной услуги
8
8
1.10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Ссылка на НПА, регулирующие порядок поступления граждан на государственную службу (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) Сведения о вакантных должностях в государственном органе;
3) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
4) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. (при наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
2
2
1.11
Работа с населением
1) Ссылки на НПА, регламентирующие порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственный органе (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2) График приема граждан;
3) Контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
4) Обзоры обращений граждан и организаций (развернутая информация о поступивших обращениях и результаты их рассмотрения);
5) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
6) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др.);
7) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки перехода
3,5
3,5
1.12
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
2) Перечни информационных систем общего пользования, банков данных, реестров, регистров, находящихся в ведении местного исполнительного органа. Краткая информация о назначении информационных систем, и о порядке их использования с размещением ссылки перехода;
3) Полезные ссылки (правительственные интернет-ресурсы, веб-портал "электронного правительства, база данных законодательства)
3
3
1.13
Справочная информация о регионе
1) Социально-экономический паспорт региона;
2) Промышленность региона. Текущая информация о состоянии промышленности, с указанием перечня и контактных данных промышленных предприятий региона;
3) Сельское хозяйство и ветеринария. Текущая информация о состоянии отрасли, с указанием перечня и контактных данных специализированных предприятий региона;
4) Инфраструктура (транспорт, связь, жилищное строительство и ЖКХ). Информация о текущем состоянии, контактные данные;

5) Мемлекеттік қызметтің паспорты;
6) Мемлекеттік қызметтің нәтижелерін шағымдау реті туралы ақпарат.
8
8
1.10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік қызметке азаматтардың түсу тәртібін реттейтін, нормативтік құқықтық актілер (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2) Мемлекеттік органдағы бос лауазымдық орындар туралы мәлімет;
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орындардарға орналасуға кандидаттарға біліктілік талаптар;
4) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.; телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері (бар болса).
2
2
1.11
Халықпен жұмыс
1) Мемлекеттік органда азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер (ресми интернет-ресурта НҚА сілтемесі);
2) Азаматтарды қабылдау кестесі;
3) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
4) Азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар (келіп түскен өтініштері және оларды қарау нәтижелері туралы кеңірек ақпараты);
5) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағым жасаудың тәртібі;
6) Кері байланыс түрінің бар болуы пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау нысанымен ("Сұрақ-жауап", сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);
7) сілтемесіне өтуін орналастырумен "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат.
3,5
3,5
1.12
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
2) Жергілікті атқарушы орган жүргізілуіндегі жалпы пайдаланудың, деректер қорының, тізілімдердің, тіркелімдердің ақпараттық жүйелер тізбесі; Ақпараттық жүйелердің арналуы, мақсаты, және өтуге сілтемесін орналастырумен оларды пайдалану тәртібі туралы қысқаша ақпарат;
3) Пайдалы сілтемелері (үкіметтік интернет-ресурстары, "электрондық үкімет" веб-порталы, заңнамалар деректер қоры).
3
3
1.13
Өңірлер туралы анықтамалық ақпарат
1) 1) Өңірдің әлеуметтік-экономикалық паспорты;
2) Өңірдің өнеркәсібі. Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен, өнеркәсібінің жағдайы туралы ағымдағы ақпараты;
3) Ауыл шаруашылығы мен ветеринария. Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен, саласының жағдайы туралы ағымдағы ақпараты;
4) Инфрақұрылымы (көлік, байланыс, тұрғын үй және ТКШ). Ағымдағы жағдайы, байланыс деректері туралы ақпарат;

5) Здравоохранение (сеть учреждений, медицинское обслуживание, санитарно-эпидемиологический надзор);
6) Образование (сеть учреждений, льготы для сельского населения);
7) Культура, религия, спорт и туризм. Информация о текущем состоянии, контактные данные;
8) Инвестиционные возможности региона (предложения для инвесторов с информацией о проектах, нуждающихся в инвестировании; информация о поддержке инвесторов)
4
4
1.14
Социальная защита населения

5) Денсаулық сақтау (мекемелер, медициналық қызмет көрсету, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау желісі);
6) Білім беру (мекемелер желісі, ауыл халқы үшін жеңілдіктер);
7) Мәдениет, дін, спорт және туризм. Ағымдағы жағдайы, байланыс деректері туралы ақпарат;
8) Өңірдің Инвестициялық мүмкіншіліктері (инвесторлық қолдау туралы ақпарат, инвестирлеуде керек жобалары туралы ақпаратымен инвесторларға арналған ақпараты.
4
4
1.14
Халықты әлеуметтік қорғау

1) Трудоустройство (меры государственной поддержки, сообщения о вакансиях);
2) Социальное обеспечение:
- социальная помощь (отдельным категориям граждан, адресная социальная помощь);
- жилищная помощь;
- социальная защита участников ВОВ, инвалидов, детей;
- пенсионные выплаты
3) Сведения о миграции населения, с указанием мер государственной поддержки и контактной информации уполномоченных органов;
3
3
1.15
Деятельность местного исполнительного органа в рамках Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
1) Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к "зеленой экономике" (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе).
2) Информация о деятельности местного исполнительного органа по реализации мер по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (в пределах компетенции)
2
2
ИТОГО
50
50
*Звездочкой помечены сведения, которые должны быть размещены в машиночитаемом виде.
Примечание:

1) Жұмысқа орналастыру (мемлекеттік қолдау шаралары, бос лауазымдық орындар туралы хабарлама);
2) Әлеуметтік қамтамасыз ету:
- әлеуметтік көмек (азаматтардың жеке санаттарына, атаулы әлеуметтік көмек);
- тұрғын-үй көмегі;
-ҰОС қатысқандарды, мүгедектер, баллаларды әлеуметтік қорғау;
- зейнетақының төлемі;
3) уәкілетті органның балланыс деректері мен мемлекеттік қолдауды көрсетумен, халықтың көші-қоңы туралы мәліметтері.
3
3
1.15
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі бойынша тұжырымдамасы аясында жергілікті атқарушы орган қызметі
1) "Жасыл экономикаға"" көшу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі)
2) "Жасыл экономикаға"" Қазақстан Республикасының көшуі бойынша шараларды іске асыруы жөніндегі жергілікті атқарушы орган қызметі туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде).
2
2
Жиыны
50
50
*Мәтінде оқылатын түрде орналастырылуы тиіс, мәліметтері жұлдызшамен белгіленген.
Ескертпе:

При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя, равного 50-ти баллам, в каждой языковой версии интернет-ресурса:
1
Недостатки информационного наполнения
неполнота представленной информации (тексты не раскрывают тему, не указаны источники информации)
наличие размещенных на интернет-ресурсе неактуальных нормативных правовых актов (утративших силу или устаревшей редакции документа)
несвоевременное обновление информационных материалов
неаутентичность текстов на государственном и русском языках
непредоставление возможности перехода на текст законодательных и нормативных актов, на которые ссылаются в материале
Приложение 6
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Оценка по показателю "Мобильная версия интернет-ресурса"
Таблица 1. Оценка по показателю "Мобильная версия
интернет-ресурсов ЦГО"
№ п/п
Наименование раздела интернет-ресурса
Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов
Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке
русском языке
1.1
Общая информация о государственном органе
Почтовый адрес;
Адрес электронной почты;
Телефоны справочных служб;
Контактные данные руководителей центрального аппарата (Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты);
Перечень территориальных подразделений с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
5
5
1.2
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги";
2) Перечень государственных услуг, оказываемый государственным органом;
3) Памятка о получении государственной услуги содержащей следующую информацию:
3.1 форма оказания госуслуги;
3.2 график работы (при возможности получении услуги через портал egov, размещение ссылки на портал egov, в том числе на AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.);
3.3 необходимые документы;
3.4 стоимость услуги и порядок оплаты;
3.5 срок оказания госуслуги;
3.6 результат оказания госуслуги.
10
10
1.3
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Сведения о вакантных должностях в государственном органе;
2) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
3) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. (при наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
3
3
1.4
Работа с населением
1) График приема граждан;
2) Контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
3) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
4) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др.);
5) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки на портал egov, в том числе на AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.
5
5
1.5
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей)
2
2
Итого
25
25
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения
раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет
в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50
(пятидесяти) процентов от весового значения показателя:
1
Недостатки информационного наполнения
неполнота представленной информации
несвоевременное обновление информационных материалов
неаутентичность текстов на государственном и русском языках
Таблица 2. Оценка по показателю "Мобильная версия
интернет-ресурсов МИО"
№ п/п
Наименование раздела интернет-ресурса
Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов
Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке
русском языке
1.1
Общая информация о государственном органе
1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Контактные данные руководителей центрального аппарата (Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты);
5) Перечень структурных подразделений государственного органа и его подведомственных организаций с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
5
5
1.2
Государственная поддержка предпринимательской деятельности
1) Помощь начинающему предпринимателю (информация, помогающая предпринимателю разобраться во всех этапах организации собственного бизнеса);
2) Информация о микрофинансировании, субсидировании малого и среднего бизнеса (список предоставляемых предпринимателям субсидий с указанием условий получения субсидии, требуемых документов. Описание процесса еҰ получения; с указанием адресов и контактных телефонов государственных органов, предоставляющих субсидии);
3) Информация о порядке закупа, производства, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции с указанием контактных данных специализированных организаций;
4) Консультирование по вопросам предпринимательства (предоставление возможности задать вопрос и получить на него ответ или размещение наиболее часто задаваемых вопросов пользователей);
2
2
1.3
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги";
2) Перечень государственных услуг, оказываемый государственным органом;
3) Памятка о получении государственной услуги содержащей следующую информацию:
3.1 форма оказания госуслуги;
3.2 график работы (при возможности получении услуги через портал egov, размещение ссылки на на портал egov, в том числе AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.);
3.3 необходимые документы;
3.4 стоимость услуги и порядок оплаты;
3.5 срок оказания госуслуги;
3.6 результат оказания госуслуги.
10
10
1.4
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Сведения о вакантных должностях в государственном органе;
2) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
3) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. (при наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
3
3
1.5
Работа с населением
1) График приема граждан;
2) Контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
3) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
4) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др.);
5) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки на портал egov, в том числе на AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.
3
3
1.6
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
1
1
1.7
Социальная защита населения
1) Трудоустройство (меры государственной поддержки, сообщения о вакансиях);
1
1
ИТОГО
25
25
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения
раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет
в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не
более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя:
1
Недостатки информационного наполнения
неполнота представленной информации
несвоевременное обновление информационных материалов
неаутентичность текстов на государственном и русском языках
Приложение 7
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Параметры показателя "Полнота данных, внесенных
в Базу знаний в сфере информатизации"
Наименование параметра
Балл
1

Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес, интернет-ресурстың әрбір тілдік нұсқаына 50 баллға тең:
1
Ақпараттық толықтыру жеткіліксіздігі
ұсынылған ақпараты жеткіліксіз (мәтіндері тақырыбына сай емес, ақпарат алу көзі көрсетілмеген)
интернет-ресурста өзектілендірілмеген нормативтік-құқықтық актілері орналасуының бар болуы (күші жойылған немесе құжаттың редакциясының ескіргені)
ақпараттық материалдарды уақтылы өзектілендіру
мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің бірдейлестірілмеуі
материалда сілтемеленген, заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер мәтіндеріне өту мүмкіндігінің болмауы
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесіне
6-қосымша
Нысаны
"Интернет-ресурстың мобилді нұсқасы" көрсеткіші бойынша бағалау
1-кесте. "ОМО интернет-ресурсының мобилді нұсқасы" көрсеткіші бойынша бағалау
№ р/с
Интернет-ресурс бөлімінің атауы
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Индикаторлар бар болған кезде тағайындалатын балл
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1.1.
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат
1) Пошталық мекенжайы;
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) (Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестері, орталық аппарат басшыларының байланыс деректері;
5) Басшыларының, Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестері интернет-ресурстарына сілтемелерін (олар болған кезде) көрсетумен аумақтық бөлімшелердің тізбесі.
5
5
1.2
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы
2) Мемлекеттік органмен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізбесі
3) Мемлекеттік қызметті алу туралы жадынамасы мынадай ақпараттан тұрады:
3.1. мемлекеттік қызметті алудың нысаны,
3.2.жұмыс кестесі (egov порталы арқылы мемлекеттік кқрсетілетін қызметті алу кезінде, egov порталында сілтемені орналастыру, оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін);
3.3. қажетті құжаттар;
3.4.қызметтердің бағасы және төлем тәртібі;
3.5. мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі;
3.6. мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелері.
10
10
1.3
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік органдағы бос лауазымдық орындар туралы мәлімет;
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындардарға орналасуға кандидаттарға біліктілік талаптар;
3) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.; (бар болса) телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері.
3
3
1.4.
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау кестесі;
2) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
3) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағым жасаудың тәртібі;
4) Кері байланыс түрі (пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау нысанымен "Сұрақ-жауап", сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);
5) оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін egov порталында сілтемені орналастырумен, электрондық үкімет порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат
5
5
1.5.
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
2
2
Барлығы
25
25
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес:
1
Ақпараттық толықтыру жеткіліксіздігі
ұсынылған ақпараты жеткіліксіз
ақпараттық материалдарды уақтылы өзектіленбеген
ақпараттық материалдарды уақтылы өзектілендіру
мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің бірдейлестірілмеуі
2 кесте. "ЖАО интернет-ресурстарының мобилді нұсқасы" көрсеткіші бойынша бағалау
№ р/с
Интернет-ресурс бөлімінің атауы
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Индикаторлар бар болған кезде тағайындалатын балл
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1.1.
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат
1) Пошталық мекенжайы;
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Орталық аппарат басшыларының құрылымы байланыс деректері (басшыларының Т.А.Ә.(бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен,);
5) Басшыларының, Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін, интернет-ресурстарына сілтемелерін (олар болған кезде) көрсетумен мемлекеттік орган құрылымдық бөлімшелерінің және оған бағынысты ведомстволық ұйымның тізбесі
5
5
1.2
Кәсіпкерлікті қызметті мемлекеттік қолдау
1) Кәсіпкерлікті алғашқы бастаушыға көмек (жеке бизнесті ұйымдастырудың барлық кезеңдерінде кәсіпкерге көмек беретін ақпарат);
2) Шағын және орта бизнесті макроқаржыландыру, субсидирлеу туралы ақпарат (субсидияны алу шарттарын, талап етілетін құжаттарын көрсетумен, кәсіпкерлерге берілетін субсидиялар тізбесі; Субсидияны беретін, мемлекеттік органдардың байланыс телефондарын және мекенжайларын көрсетумен, оны алу процесін сипаттау);
3) Мамандандырылған ұйымдардың байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, өндіру, қайта өңдеу және іске асыру тәртібі туралы ақпарат;
4) Кәсіпкерлік мәселелері бойынша консультациялық кеңес беру (сұрақ қою мүмкіндігін беру және оған жауабын алу немесе пайдаланушылармен жиі қойылатын сұрақтарды орналастыру.
2
2
1,3
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы
2) Мемлекеттік органмен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізбесі
3) Мемлекеттік қызметты алу туралы жадынамасы мынадай ақпараттан тұрады:
3.1. мемлекеттік қызметті алудың нысаны;
3.2.жұмыс кестесі (egov порталы арқылы мемлекеттік кқрсетілетін қызметті алу кезінде, egov порталында сілтемені орналастыру, оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін);
3.3. қажетті құжаттар;
3.4.қызметтердің бағасы және төлем тәртібі;
3.5. мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі;
3.6. мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелері.
10
10
1.4
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік органдағы бос лауазымдық орындар туралы мәлімет;
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындардарға орналасуға кандидаттарға біліктілік талаптар;
3) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.(бар болса) телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері
3
3
1.5
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау кестесі;
2) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
3) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағым жасаудың тәртібі;
4) Кері байланысының түрі пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау нысанымен ("Сұрақ-жауап", сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);
5) оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін egov порталында сілтемені орналастырумен, электрондық үкімет порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат.
3
3
1.6
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен).
1
1
1.7
Халықты әлеуметтік қорғау
1) Жұмысқа орналастыру (мемлекеттік қолдау шаралары, бос лауазымдық орындар туралы хабарлама).
1
1
Барлығы
25
25
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес:
1
Ақпараттық толықтыру жеткіліксіздігі
ұсынылған ақпараты жеткіліксіз
ақпараттық материалдарды уақтылы жаңғырту
ақпараттық материалдарды уақтылы өзектілендіру
мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің бірдейлестірілмеуі
Ақпараттық технологияларды
қолдану тиімділігін бағалау
әдістемесіне
7-қосымша
"Ақпараттандыру саласындағы Білім базасына енгізілген деректердің толықтығы" көрсеткішінің параметрлері
р/с
Параметрінің атауы
Балл
1

1. Согласно Графику оценки срок представления государственным органом
отчетной информации: "____" ____________ 201___ года.
Фактическая дата представления отчетной информации: "___" _________
201___ года.
Вычет составляет: ______ балла.
2. Представлена неполная информация, в том числе отсутствуют
следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения
показателей и др.), предусмотренные установленными требованиями к
структуре отчетной информации:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
...
Вычет составляет: ______ балла (-ов).
3. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
...
Вычет составляет: ______ балла (-ов).
ИТОГОВЫЙ ВЫЧЕТ: __________ балла (-ов).
Представитель уполномоченного
органа, должность ________ _________ _____________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого
государственного органа,
должность ________ _________ _____________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 10
к Методике оценки эффективности
применения информационных технологий
Форма
Таблица разногласий
по результатам оценки по направлению _______________________
_____________________________________________________________________
(оцениваемый центральный государственный/местный исполнительный
орган)
Заключение уполномоченного на оценку государственного органа
Вид нарекания
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования
Примечание
1
2
3
4
5
6
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность (дата) (подпись) (ФИО)
С итогами обжалования ознакомлен:
Председатель государственного органа,
должность (дата) (подпись) (ФИО)

1. Бағалау кестесіне сәйкес мемлекеттік орган мен есептілік ақпаратты ұсыну мерзімі:
201__ жылдың "____" ____________.
Есептілік ақпаратының нақты берілген күні: 201_жылдың "_"_____.
.
Шегеру: ______ балды құрайды.
2. Толық емес ақпарат ұсынылды, оның ішінде есептілік ақпараты
құрылымына белгіленген талаптармен көзделген келесі элементтері
(қосымшалары, бөлімдері, кестелері, көрсеткіштерінің мәні және
басқалары) жоқ.
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
…
Шегеру: ______ балды құрайды.
3. Дұрыс емес ақпарат ұсынылды. Қайтадан қарау барысында келесі
фактілерінің сәйкес келмейтіндігі анықталды:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
…
Шегеру: ______ балды құрайды.
БАРЛЫҚ ШЕГЕРУ: ______ балды құрайды.
Уәкілетті органның өкілі, ______ ______ __________________________
лауазымы (күні) (қолы)(қолтаңбаның толық жазылуы)
Бағаланатын уәкілетті ______ ______ __________________________
органның өкілі, лауазымы (күні) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Ақпараттық технологияларды қолдану
тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесіне
10-қосымша
Нысаны
_______бағыты бойынша бағалау нәтижелері туралы
келіспеушілік кестесі
________________________________________
(бағаланатын мемлекеттік органның атауы)
р/с №
Мемлекеттік органды бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы
Наразылық түрі
Бағаланатын мемлекеттiк органның қарсылығы
Шағым қорытындылары бойынша шешiм
Ескертпе
2
3
4
5
6
Шағым жасау қорытындылары есебімен жалпы бағасы _____.
Комиссияның төрағасы, лауазымы
(күні) (қолы) (ТАӘ)
Шағымның қорытындыларымен танысқан:
Мемлекеттік органның төрағасы, лауазымы
(күні) (қолы) (ТАӘ)