Об утверждении требований минимального состава экипажа судна
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2015 года № 10548.
В соответствии с подпунктом 55-16) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования минимального состава экипажа судна.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего обязанности Министра
по инвестициям и развитию Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 164
Требования минимального состава экипажа судна
Сноска. Требования в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 05.06.2018 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие требования минимального состава экипажа судна (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 55-16) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (далее – Закон), Правилом 14 главы V Международной конвенции по охране человеческой жизни на море 1974 года с поправками (далее – Конвенция СОЛАС) и определяют требования к минимальному составу экипажа судна, который необходим для обеспечения безопасности плавания судна и защиты окружающей среды.

Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 наурызда № 10548 тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралар туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 164 бұйрығымен бекітілген
Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптар
Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 05.06.2018 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-тармағының 55-16) тармақшасына (бұдан әрі – Заң), 1974 жылғы Теңізде адам өмірін қорғау жөніндегі халықаралық конвенциясы V-тарауының 14-ережесіне (бұдан әрі – СОЛАС конвенциясы) сәйкес түзетулермен бірге әзірленген кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарды белгілейді, ол кеме жүзуінің қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету үшін қажет.

2. Настоящие требования распространяются на самоходные суда, подлежащие государственной регистрации в Государственном судовом реестре морских судов, международном судовом реестре Республики Казахстан и бербоут-чартерном реестре.
3. Понятия, используемые в настоящих Требованиях:
1) старший механик – старший по должности механик, ответственный за двигательную установку, а также эксплуатацию и техническое обслуживание механических и электрических установок на судне;
2) второй механик – механик, следующий по должности после старшего механика, ответственный за двигательную установку, а также эксплуатацию и техническое обслуживание механических и электрических установок на судне в случае неспособности старшего механика нести такую ответственность;
3) прибрежное плавание – плавание в открытых морях с удалением от берега до 50 миль и c удалением от места убежища до 100 миль. Плавание в закрытых морях с удалением от берега до 100 миль и c удалением от места убежища до 200 миль;
4) ограниченный район плавания – ограничение района плавания, установленное Регистром судоходства или признанным иностранным классификационным обществом;
5) капитан – лицо, командующее судном;
6) старший помощник капитана – лицо командного состава, следующее по должности после капитана, на которое возлагается командование судном в случае неспособности капитана командовать судном;
7) профессиональный диплом – диплом, выданный члену экипажа судна и подтверждающий его квалификацию;
8) лицо командного состава – член экипажа, не являющийся капитаном, назначенный в соответствии с пунктом 2 статьи 22 Закона;
9) лицо рядового состава – член экипажа судна, не являющийся капитаном или лицом командного состава;
10) портовое плавание – плавание в пределах установленных границ акватории морского порта, включая внешний рейд и плавание в пределах насыпных искусственных островов, атоллов и каналов с удалением от них не более 10 миль;
11) Морская администрация порта – территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в сфере торгового мореплавания;
12) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта – документ, не являющийся профессиональным дипломом, выданный моряку и подтверждающий выполнение соответствующих требований по подготовке, компетентности или плавательному стажу, предусмотренных Международной конвенцией о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты 1978 года с поправками (далее – Конвенция ПДНВ);
13) электромеханик – лицо командного состава, имеющее квалификацию в соответствии с Правилом III/6 Конвенции ПДНВ.

2. Осы Талаптар Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінде, Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде және бербоут-чартер тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын өздігінен жүретін кемелерге қолданылады.
3. Осы Талаптарда пайдаланылатын ұғымдар:
1) аға механик – қозғалтқыш қондырғылары үшін, сондай-ақ кемедегі механикалық және электрондық қондырғыларын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету үшін жауапты, лауазымы бойынша аға механигі;
2) екінші механик – аға механик осындай жауапкершілікті атқаруға қабілетсіз болған жағдайда қозғалтқыш қондырғысы, сондай-ақ кемедегі механикалық және электрондық қондырғыларын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету үшін жауапкершілік жүктелетін, лауазымы бойынша аға механиктен кейінгі механик;
3) жағалаудағы жүзу – ашық теңіздерде жағалаудан 50 мильге дейін алыстай және баспана орнынан 100 мильге дейін алыстай отырып жүзу. Жабық теңіздерде жағалаудан 100 мильге дейін алыстай және баспана орнынан 200 мильге дейін алыстай отырып жүзу;
4) жүзудің шектеулі ауданы – Кеме қатынасы тіркелімі немесе танылған шетелдік сыныптау қоғамы белгілеген жүзу ауданын шектеу;
5) капитан – кемені басқаратын адам;
6) капитанның аға көмекшісі – капитан кемені басқаруға қабілетсіз болған жағдайда оған кемені басқару жүктелетін капитаннан кейінгі лауазымы бойынша келесі командалық құрамның тұлғасы;
7) кәсіби диплом – кеме экипажының мүшесіне берілген және оның біліктілігін растайтын диплом;
8) командалық құрамның тұлғасы – капитан болып табылмайтын, Заңның 22-бабының 2-тармағына сәйкес тағайындалған экипаж мүшесі;
9) қатардағы құрам тұлғасы – капитан немесе командалық құрамның тұлғасы болмайтын кеме экипажының мүшесі;
10) порттық жүзу – сыртқы рейдті қоса алғанда, теңіз портының белгіленген акваториясының шекаралары шегінде жүзу және жаппай жасанды аралдар, атоллдар және каналдар шегінде олардан 10 милядан аспай алыстай отырып жүзу;
11) Порттың теңіз әкімшілігі – сауда мақсатында теңізде жүзу сласындағы уәкілетті органның ведомстволық аумақтық бөлімшесі;
12) теңіз көлігі маманының дайындық куәлігі – теңізшіге берілген кәсіби диплом болып табылмайтын және 1978 жылғы Теңізшілерді даярлау мен дипломдау және вахта жұмысын атқару туралы халықаралық конвенцияда (бұдан әрі – ДДВА конвенциясы) түзетулермен бірге көзделген немесе жүзу өтілін дайындау бойынша тиісті талаптардың орындалуын растайтын құжат;
13) электр механик – ДДВА конвенциясының III/6-қағидаларына сәйкес біліктілігі бар командалық құрамның тұлғасы.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.09.2021 № 498 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В минимальный состав экипажа судна входят следующие должности:
1) капитан;
2) старший помощник капитана;
3) вахтенный помощник капитана;
4) старший механик;
5) вахтенный механик;
6) второй механик;
7) электромеханик;
8) рядовой состав палубной команды;
9) рядовой состав машинной команды.
5. Судовладельцем проводится оценка количества и должностей членов минимального состава экипажа судна, необходимого для обеспечения безопасности плавания судна и защиты окружающей среды, по результатам которой разрабатывается штатное расписание экипажа (далее – оценка).
При проведении оценки учитываются нормативы минимального количества дипломированных помощников капитана, механиков и лиц рядового состава в зависимости от валовой вместимости, района плавания и мощности двигательной установки судна, указанные в приложении к настоящим Требованиям, а также положения приложений 1 и 2 к Резолюции Ассамблеи Международной морской организации 1047(27) от 20 декабря 2011 года и раздела A-VIII/1 Кодекса по подготовке и дипломированию моряков и несению вахты к Конвенции ПДНВ (далее – Кодекс ПДНВ).
6. Поcле проведения оценки каждому судну, указанному в пункте 2 настоящих Требований, выдается свидетельство о минимальном составе экипажа судна (далее – Свидетельство) в соответствии с пунктом 3 статьи 23 Закона и в порядке, установленном Правилами выдачи свидетельства о минимальном составе экипажа судна, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10790) (далее – Правила) и по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 сентября 2014 года № 27 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9883).
7. В случае изменения района плавания, выполнения операций, конструкции и (или) механизмов, оборудования или работы судна, которое может повлиять на уровень минимального состава экипажа судна, требуемого для обеспечения безопасности плавания судна и защиты окружающей среды, судовладелец проводит повторную оценку и подает заявление на получение нового Свидетельства в порядке, установленном Правилами.
8. Судовладельцу следует убедиться, что судно укомплектовано минимальным составом экипажа в соответствии с количеством лиц командного и рядового состава экипажа, указанным в Свидетельстве и удовлетворяет требованиям безопасности мореплавания.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.09.2021 № 498 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кеме экипажының ең аз құрамына мынадай лауазымдар кіреді:
1) капитан;
2) капитанның аға көмекшісі;
3) капитанның вахталық көмекшісі;
4) аға механик;
5) вахта механигі;
6) екінші механик;
7) электр механик;
8) палубалық команданың қатардағы құрамы;
9) машиналық команданың қатардағы құрамы.
5. Кеме иесі кеменің жүзу қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету үшін қажетті кеме экипажының ең аз құрамының мүшелерінің санын және лауазымдарына бағалауды жүргізеді, олардың нәтижесі бойынша экипаждың штат кестесі әзірленеді (бұдан әрі – бағалау).
Бағалауды жүргізген кезде осы Талаптарға қосымшада, сондай-ақ Халықаралық теңіз ұйымы Ассамблеясының 2011 жылғы 20 желтоқсандағы 1047(27) қарарына 1 және 2-қосымшаларының ережелерінде және ДДВА конвенциясына Теңізшілерді даярлау мен дипломдау және вахта жұмысын атқару жөніндегі кодекстің A-VIII/1-бөлімінде (бұдан әрі – ДДВА кодексі) көрсетілген жалпы сыйымдылығына, жүзетін ауданына және кеменің қозғалтқыш қондырғысының қуатына байланысты диплом алған капитанның көмекшілері, механиктер және қатардағы құрам тұлғаларының ең аз санының нормативтері ескеріледі.
6. Осы Талаптардың 2-тармағында көрсетілген әрбір кемеге бағалау жүргізілгеннен кейін Заңның 23-бабының 3-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 23 ақпандағы № 14 бұйрығымен бекітілген Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру қағидаларында белгіленген тәртіпте (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10790 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 15 қыркүйектегі № 27 бұйрығымен бекітілген нысан (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9883 болып тіркелген) бойынша кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік беріледі (бұдан әрі – Куәлік).
7. Кеменің жүзу қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету үшін талап етілетін, кеме экипажының ең аз құрамының деңгейіне әсер ететін, жүзу ауданы, операциялардың орындалуы, конструкциясы мен (немесе) механизмдері, жабдықтардың немесе кеменің жұмыстары өзгерген жағдайда кеме иесі қайта бағалауды жүргізеді және Қағидалармен белгіленген тәртіппен жаңа Куәлікті алуға өтініш береді.
8. Кеме иесі кеменің Куәлікте көрсетілген командалық және қатарлық экипаж құрамы тұлғаларының санына сәйкес экипаждың ең аз құрамымен жинақтағанына және теңізде жүзу қауіпсіздігінің талаптарын қанағаттандыратындығына көз жеткізуі тиіс.

9. В минимальный состав экипажа судна не входят работники, обслуживающие пассажиров, командный состав судов и судовую команду.
10. При численности экипажа судна, менее указанного в Свидетельстве, выход судна в море не допускается, за исключением следующих обстоятельств:
1) смерть члена экипажа судна;
2) болезнь или травма члена экипажа судна, требующие лечения вне судна;
3) невозможность члена экипажа выйти в рейс (задержание правоохранительными органами, пропажа без вести, невозвращение на судно к моменту назначенного выхода судна в рейс, утеря документов).
11. При обстоятельствах, указанных в пункте 10 настоящих Требований, судовладельцу или капитану судна необходимо информировать Морскую администрацию порта в письменном виде в произвольной форме об отсутствии одного члена минимального состава экипажа судна, указанного в Свидетельстве, с указанием данных о судне, фамилии, имени, отчества (при его наличии) и должности члена экипажа, наступившего обстоятельства.
12. При необходимости, судовладелец подает заявление в Морскую администрацию порта о выдаче льготного разрешения в соответствии с параграфом 3 главы 2 Правил дипломирования моряков, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 504 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15577) (далее – Правила дипломирования моряков).
13. Судовладельцу или капитану судна необходимо убедиться, что выход судна в море и плавание при меньшей численности экипажа, чем указано в Свидетельстве, не нарушает требования Главы VIII Конвенции ПДНВ.
При оформлении выхода данного судна из морского порта, уполномоченное лицо Морской администрации порта вносит в судовую роль запись о допуске судна к выходу с указанием периода и условий плавания при меньшей численности экипажа, чем указано в Свидетельстве.
14. При найме членов экипажа судна других национальностей, судовладельцу необходимо убедиться, что все члены экипажа понимают общий рабочий язык судна, на котором все моряки с предписанными обязанностями по несению вахты, безопасности или предотвращению загрязнения окружающей среды при работе на судне могут эффективно общаться друг с другом.
15. Судовладелец обеспечивает ведение на борту судна учета рабочих часов и часов отдыха и графика внутреннего трудового распорядка членов экипажа.
Глава 2. Требования к минимальному составу экипажа судна
16. На судах, перевозящих скоропортящиеся грузы, которые имеют в своем классе соответствующий символ класса, в минимальном составе экипажа предусматривается дополнительная должность вахтенного механика.

9. Кеме экипажының ең аз құрамына жолаушыларға қызмет көрсететін жұмыскерлер, кемелердің командалық құрамы және кеме командасы кірмейді.
10. Кеме экипажының саны Куәлікте көрсетілгеннен кем болған кезде, мынадай мән-жайларды қоспағанда, кеменің теңізге шығуына жол берілмейді:
1) кеме экипажы мүшесінің қайтыс болуы;
2) кеме экипажы мүшесінің кемеден тыс емдеуді талап ететін ауруы немесе жарақаты;
3) экипаж мүшесінің рейске шығуына мүмкіндігінің болмауы (құқық қорғау органдарының ұстауы, хабар-ошарсыз жоғалып кетуі, кеменің рейске тағайындалған шығу уақытына қарай кемеге келмеуі, құжаттарды жоғалтуы).
11. Осы Талаптардың 10-тармағында көрсетілген мән-жайлар кезінде кеме иесіне немесе кеме капитанына кеме, мән-жай туындаған экипаж мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және лауазымы туралы деректерін көрсете отырып, Куәлікте көрсетілген кеме экипажының ең аз құрамының бір мүшесінің болмауы туралы еркін нысанда жазбаша түрде Порттың теңіз әкімшілігіне хабарлау қажет.
12. Қажет болған жағдайда кеме иесі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 504 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15577 болып тіркелген) бекітілген Теңізшілерді дипломдау қағидаларының 2-тарауының 3-параграфына (бұдан әрі – Теңізшілерді дипломдау қағидалары) сәйкес жеңілдік рұқсаттарын беру туралы Порттың теңіз әкімшілігіне өтініш береді.
13. Кеме иесіне немесе кеме капитанына кеменің теңізге және жүзуге шығуына экипаж саны Куәлікте көрсетілгеннен кем болғанда кезде ДДВА конвенциясының VIII тарауының талаптарын бұзбайтынына көз жеткізу қажет.
Теңіз портынан осы кеменің шығуын ресімдеу кезінде Порттың теңіз әкімшілігінің уәкілетті тұлғасы кеме рөліне Куәлікте көрсетілгеннен экипаж саны кем болған кезде жүзу аралығы мен шартын көрсете отырып кеменің шығуына рұқсат туралы жазба енгізеді.
14. Басқа ұлттарды кеме экипажы мүшесіне жалдаған кезде кеме иесі барлық экипаж мүшелерінің вахта жұмысын атқару, қауіпсіздік немесе қоршаған ортаны ластануын болдырмау бойынша ұйғарылған міндеттерді барлық теңізшілердің кемедегі жалпы жұмыс тілін кемеде жұмыс істеген кезде бір бірімен тиімді араласуына көз жеткізу қажет.
15. Кеме иесі кеме бортында жұмыс сағаттары мене демалыс сағаттарын есебін және экипаж мүшелерінің ішкі еңбек тәртібі кестесін жүргізуді қамтамасыз етеді.
2-тарау. Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптар
16. Сыныптағы сыныптың тиісті символы бар тез бүлінетін жүктерді тасымалдайтын кемелерде экипаждың ең аз құрамында рефрижераторлық қондырғылар бойынша механик лауазымы көзделеді.

На пассажирских судах с главной дизель-электрической установкой мощностью более 3000 кВт в состав экипажа вводятся два электромеханика и один электромеханик на не пассажирских судах. На пассажирских судах с главной дизель-электрической установкой мощностью менее 3000 кВт вводится один электромеханик.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.09.2021 № 498 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При осуществлении буксирными судами буксировки двух и более судов, эксплуатируемых без экипажа, в штат экипажа буксирного судна добавляется по одному человеку рядового состава на каждые два судна.
При работе судна или состава длиной более 75 метров численность работников рядового состава, обеспечивающих одновременную швартовку (отшвартовку) на носу и корме судна (состава), составляет не менее 2 человек.
18. На судах, совершающих международные рейсы длительностью два и более дней, имеющих на борту сто и более человек, в минимальный состав экипажа судна дополнительно входит врач общей практики.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.08.2019 № 677 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. На судах с численностью экипажа 10 и более человек в минимальный состав экипажа судна дополнительно входит повар.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.08.2019 № 677 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. На судах, включая катера и катамараны, предназначенных для перевозки рабочего персонала до места несения вахты на Каспийском море, на специализированных судах срочной эвакуации при выполнении одноразового рейса для эвакуации людей из места бедствия на Каспийском море до безопасного порта Республики Казахстан, а также на судах вспомогательного флота (в том числе на воздушной подушке), валовой вместимости менее 300 регистровых тонн, продолжительность смены которых не превышает 12 часов, в минимальный состав экипажа судна входят только капитан и старший механик или второй механик (вахтенный механик).
На судах на воздушной подушке более 300 регистровых тонн, продолжительность смены которых не превышает 12 часов, в минимальный состав экипажа судна входят капитан, старший механик или второй механик (вахтенный механик) и матрос.

Қуаты 3000 кВт астам басты дизель-электр қондырғысы бар жолаушы кемелерінде экипаждың құрамына екі электр механик және жолаушы емес кемелерінде бір электр механик енгізіледі. Қуаты 3000 кВт кем басты дизель-электр қондырғысы бар жолаушы кемелерінде бір электр механик енгізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.09.2021 № 498 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Экипажсыз пайдаланылатын екі және одан көп кемелерді сүйрегіш кемелермен сүйреуді жүзеге асыру кезінде, сүйрегіш кеме экипажының штатына әрбір екі кемеге қатардағы құрамның бір адамы қосылады.
Ұзындығы 75 метрден артық кемелердің немесе құрамның жұмысы кезінде кеменің (құрамның) алдыңғы немесе артқы жағында бір мезгілде арқандап байлауды (арқанды шешуді) қамтамасыз ететін қатардағы құрамның саны кемінде екі адамды құрайды.
18. Ұзақтығы екі және одан да көп күн халықаралық рейстер жасайтын, бортында жүз және одан да көп адамы бар кемелерде кеме экипажының ең аз құрамына қосымша жалпы практика дәрігері кіреді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.08.2019 № 677 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Экипаж саны 10 және одан да көп адам болатын кемелерде кеме экипажының ең аз құрамына аспаз қосымша кіреді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.08.2019 № 677 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Ауысым ұзақтығы 12 сағаттан аспайтын, катерлер мен катамарандарды қоса алғанда, жұмыс персоналын Каспий теңізінде вахтаны атқару орнына дейін тасымалдауға арналған, адамдарды Каспий теңізіндегі апат орнынан Қазақстан Республикасының қауіпсіз портына дейін эвакуациялау үшін бір реттік рейсті орындау кезінде жедел эвакуациялау мамандандырылған кемелерінде, сондай-ақ (оның ішінде әуе жастығында), жалпы сыйымдылығы 300 тіркелім тоннадан кем қосалқы флот кемелерінде, кеме экипажының ең аз құрамына тек капитан және аға механик немесе екінші механик (вахталық механик) кіреді.
Ауысым ұзақтығы 12 сағаттан аспайтын, әуе жастықшасы бар кемелерде 300-ден астам тіркелім тонна кеме экипажының ең аз құрамына капитан, аға механик немесе екінші механик (вахта механигі) және матрос кіреді.

Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.06.2023 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. На судах, совершающих прибрежное плавание в территориальных водах другой страны, минимальный состав экипажа судна должен соответствовать требованиям данной страны в случае, если они превышают нормативы настоящих Требований.
22. Из числа минимального состава экипажа на грузовых судах валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, на каждом пассажирском судне, включая скоростное пассажирское судно и передвижную морскую буровую установку, совершающих международное плавание, в качестве лица командного состава, ответственного за охрану судна, назначается член экипажа, имеющий свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Подготовка лица командного состава судна, ответственного за охрану".
Судовладельцем назначается минимальное количество членов экипажа судна, имеющих свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Подготовка лица командного состава судна, ответственного за охрану", как указано в плане охраны судна.
23. Для каждой спасательной шлюпки, как указано в свидетельстве о безопасности судна по оборудованию и снабжению, назначаются два члена экипажа, имеющие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта по программе "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками".
24. Для каждого спасательного плота, как указано в свидетельстве о безопасности судна по оборудованию и снабжению, назначается один член экипажа, имеющий свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками". Лица, указанные в пункте 23 Требований, могут быть включены в общее количество находящихся на борту людей.
25. Для каждой скоростной спасательной шлюпки, как указано в свидетельстве о безопасности судна по оборудованию и снабжению, назначаются два члена экипажа, имеющие свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам".
26. Члены экипажа, назначенные работать на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах должны иметь соответствующее свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, указанное в Правиле V/1-1 приложения к Конвенции ПДНВ в соответствии с их предписанными должностными обязанностями и функциями.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.06.2023 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Басқа елдің аумақтық суларында жағалауда жүзуді жүзеге асыратын кемелерде, кеме экипажының ең аз құрамы егер осы Талаптардың нормативтерінен олар асқан жағдайда осы елдің талаптарына сәйкес болуы керек.
22. Халықаралық жүзуді жүзеге асыратын 500 немесе одан да көп тіркелімді тонналық жүк кемелерінде, әр жолаушы тасымалдау кемелерінде, жүйрік жолаушылар кемесін және жылжымалы теңіз бұрғылау қондырғысын қоса алғанда, кемені қорғау үшін жауапты командалық құрамның тұлғасы ретінде экипаждың ең аз құрамы ішінен "Қорғауға жауапты кеменің командалық құрамның тұлғасын дайындау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын дайындау куәлігі бар экипаж мүшесі тағайындалады.
Кеме иесі кемені қорғау жоспарында көрсетілгендей "Қорғауға жауапты кеменің командалық құрамның тұлғасын дайындау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын дайындау куәлігі бар, кеме экипажы мүшелерінің ең аз санын тағайындайды.
23. Жабдықталуы мен жарақталуы бойынша кеменің қауіпсіздігі туралы куәлікте көрсетілгендей әрбір құтқару қайықшалары үшін "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын дайындау куәлігі бар екі экипаж мүшесі тағайындалады.
24. Жабдықталуы мен жарақталуы бойынша кеменің қауіпсіздігі туралы куәлікте көрсетілгендей әрбір құтқару салы үшін "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын дайындау куәлігі бар бір экипаж мүшесі тағайындалады. Талаптардың 23-тармағында көрсетілген тұлғалар бортта орналасқан адамдардың жалпы санына қосылуы мүмкін.
25. Жабдықталуы мен жарақталуы бойынша кеменің қауіпсіздігі туралы куәлікте көрсетілгендей әрбір шапшаң құтқару қайықшалары үшін "Шапшаң кезекші қайықшалары бойынша маман" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын дайындау куәлігі бар экипаждың екі мүшесі тағайындалады.
26. Мұнай танкерлерінде және химия тасушы танкерлерінде жұмыс істеуге тағайындалған экипаж мүшелері олардың ұйғарылған лауазымдық міндеттері мен функцияларына сәйкес ДДВА конвенциясына қосымшасының V/1-1-қағидаларында көрсетілген тиісті теңіз көлігі маманын дайындау куәлігі болуы тиіс.

27. Члены экипажа, назначенные работать на танкерах-газовозах должны иметь соответствующее свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, указанное в Правиле V/1-2 приложения к Конвенции ПДНВ в соответствии с предписанными должностными обязанностями и функциями.
28. Члены экипажа, назначенные работать на пассажирских судах и пассажирских судах ро-ро должны иметь соответствующее свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, указанное в Правиле V/2 приложения к Конвенции ПДНВ в соответствии с предписанными должностными обязанностями и функциями.
29. Капитаны, лица командного состава и рядового состава, подпадающие под действие Международного кодекса по безопасности для судов, использующих газы или иные виды топлива с низкой температурой вспышки, с поправками, принятого резолюцией Международной морской организации MSC. 391 (95) должны иметь соответствующее свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, указанное в Правиле V/3 приложения к Конвенции ПДНВ в соответствии с предписанными должностными обязанностями и функциями.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.09.2021 № 498 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Капитаны и помощники капитана, назначенные на суда, плавающие в Арктических водах и в водах Антарктики, как это определено в Конвенции СОЛАС, должны иметь соответствующее свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, указанное в Правиле V/4 приложения к Конвенции ПДНВ в соответствии с предписанными должностными обязанностями и функциями.
31. Капитаны и помощники капитана, назначенные на высокоскоростные суда, как определено главой X Конвенции СОЛАС, должны иметь свидетельство по управлению высокоскоростным судном для типа высокоскоростного судна, на котором они работают, в соответствии с Международным кодексом безопасности высокоскоростных судов 2000 года, с поправками, принятый Резолюцией Комитета по морской безопасности Международной морской организации MSC.97(73).
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.08.2019 № 677 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Для неограниченного района плавания, все лица командного состава в составе палубной вахты, должны иметь действительный профессиональный диплом радиооператора Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности (ГМССБ).

27. Газ тасушы танкерлерінде жұмыс істеуге тағайындалған экипаж мүшелері олардың ұйғарылған лауазымдық міндеттері мен функцияларына сәйкес ДДВА конвенциясына қосымшасының V/1-2-қағидаларында көрсетілген тиісті теңіз көлігі маманын дайындау куәлігі болуы тиіс.
28. Жолаушылар кемелерінде және ро-ро жолаушылар кемелерінде жұмыс істеуге тағайындалған экипаж мұшелері ұйғарылған лауазымдық міндеттері мен функцияларына сәйкес ДДВА конвенциясына қосымшасының V/2-қағидаларында көрсетілген тиісті теңіз көлігі маманын дайындау куәлігі болуы тиіс.
29. Халықаралық теңіз ұйымының MSC. 391 (95) қарарымен қабылданған, түзетулерімен, Газдарды немесе тұтанудың төмен температурасымен отынның өзге де түрлерін пайдаланатын кемелер үшін қауіпсіздік бойынша халықаралық кодекстің қолдануына түсетін капитандарда, басқару және қатардағы құрамның тұлғаларында ТДВА конвенциясына қосымшаның V/3-қағидасында көрсетілген тиісті лауазымдық міндеттер мен функцияларына сәйкес теңіз көлігінің маманын даярлау куәлігі болуы тиіс.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.09.2021 № 498 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. СОЛАС конвенциясында айқындалғандай Арктикалық суларда және Антарктикалық суларда жүзетін кемелерде тағайындалған капитандар мен капитандардың көмекшілері ұйғарылған лауазымдық міндеттері мен функцияларына сәйкес ДДВА конвенциясына қосымшасының V/4-қағидаларында көрсетілген тиісті теңіз көлігі маманын дайындау куәлігі болуы тиіс.
31. СОЛАС Конвенциясының х тарауында айқындалғандай, жоғары жылдамдықты кемелерге тағайындалған капитандар мен капитанның көмекшілерінде MSC халықаралық теңіз ұйымының теңіз қауіпсіздігі жөніндегі комитетінің қарарымен қабылданған түзетулері бар 2000 жылғы Жоғары жылдамдықты кемелердің халықаралық қауіпсіздік кодексіне сәйкес олар жұмыс істейтін жоғары жылдамдықты кеменің типі үшін жоғары жылдамдықты Кемені басқару жөніндегі куәлігі болуы тиіс.97(73).
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.08.2019 № 677 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Шектелмеген жүзу ауданы үшін барлы командалық құрамның тұлғалары Апат кезінде ғаламдық теңіз байланысы жүйесі және (АҒТБЖ) қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін радиооператор жарамды кәсіби дипломы болуы тиіс.

33. Для прибрежного плавания, все лица командного состава в составе палубной вахты, должны иметь действительный профессиональный диплом либо радиооператора ГМССБ ограниченного радиуса действия, либо радиооператора ГМССБ, в зависимости от применимого района плавания, указанного в свидетельстве о минимальном составе экипажа судна.
34. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.08.2019 № 677 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Капитаны и лица командного состава, входящие в минимальный состав экипажа судов прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн и всех непассажирских судов с районом плавания в пределах территориальных вод Республики Казахстан, освобождаются от необходимости наличия у них свидетельства подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.09.2021 № 498 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. В соответствии с требованиями пункта 5 статьи 28 Закона cудовладелец обязан обеспечить:
1) укомплектованность экипажа в соответствии с Требованиями;
2) наличие у каждого члена экипажа судна документов, подтверждающих его квалификацию;
3) прохождение членами экипажа судна курсов переподготовки и повышения квалификации;
4) хранение в каюте капитана или ходовой рубке документации, в том числе медицинских заключений, документов, подтверждающих квалификацию и опыт членов экипажа судна;
5) ознакомление членов экипажа судна с их правами и обязанностями, характеристиками и устройствами судна;
6) координацию действий экипажа судна в аварийной ситуации.
37. В соответствии с пунктом 1 статьи 41 Закона при осуществлении контроля и надзора за судами, выходящими в море, капитан морского порта проверяет соблюдение требований, предъявляемых к комплектованию экипажа судна.
Нарушением требований к минимальному составу экипажа судна является:
1) выход судна в море с численностью экипажа судна менее, чем указано в Свидетельстве, при отсутствии записи уполномоченного лица Морской администрации порта в судовой роли о допуске судна к выходу в море с данной численностью экипажа либо льготного разрешения;
2) выход судна в море при отсутствии у одного или более членов экипажа необходимых свидетельств подготовки специалистов морского транспорта и (или) профессиональных дипломов;

33. Палубалық вахтаның құрамындағы командалық құрамның барлық тұлғалары жағалауда жүзу үшін кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікте көрсетілгендей, қолданылатын жүзу ауданына байланысты жарамды кәсіби немесе шектелген әрекет ету радиусы АҒТБЖ радиооператорының, немесе АҒТБЖ радиооператорының дипломы болуы тиіс.
34. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.08.2019 № 677 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тоннадан кем жағалауда жүзетін кемелердің және Қазақстан Республикасының аумақтық су шегінде жүзу ауданымен барлық жолаушы емес кемелердің капитандары мен экипажының ең аз құрамына кіретін командалық құрамның тұлғалары, оларда "Кемедегі медициналық күту" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын дайындау куәлігінің болу қажеттілігінен босатылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.09.2021 № 498 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Заңның 28-бабының 5-тармағының талаптарына сәйкес кеме иесіне:
1) кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарға сәйкес экипаждың жасақталуын;
2) кеме экипажының әрбір мүшесінде оның біліктілігін растайтын құжаттардың болуын;
3) кеме экипажы мүшелерінің қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарынан өтуін;
4) құжаттаманың, оның ішінде медициналық қорытындылардың, кеме экипажы мүшелерінің біліктілігі мен тәжірибесін растайтын құжаттардың капитан каютасында немесе қозғалыс бөлмесінде сақталуын;
5) кеме экипажы мүшелерінің өз құқықтарымен және міндеттерімен, кеменің сипаттамаларымен және құрылғыларымен таныс болуын;
6) авария жағдайында кеме экипажының іс-қимылдарын үйлестіруді қамтамасыз етуге міндетті.
37. Заңның 41-бабының 1-тармағына сәйкес теңізге шығатын кемелерді бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде теңіз портының капитаны кеме экипажын жинақтауға қойылатын талаптардың сақталуын тексереді.
Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптардың бұзылуы мыналар:
1) Куәлікте көрсетілгеннен, кеме экипажының саны кем болып, экипаждың осындай санымен немесе жеңілдік рұқсатының, кеменің теңізге шығуына рұқсат беру туралы кеме рөлінде Порттың теңіз әкімшілігінің уәкілетті тұлғасының жазбасы жоқ болған жағдайда теңізге кеменің шығуы;
2) бір немесе одан да көп экипаж мүшелерінің қажетті теңіз көлігі мамандарын дайындау куәліктері және (немесе) кәсіби дипломдары болмаған кезде кеменің теңізге шығуы;

3) при произошедших изменениях, указанных в пункте 7 Требований, судно переделано или эксплуатируется иным способом, чем во время выдачи Свидетельства, управлялось вне ограничений, указанных в Свидетельстве;
4) установление факта получения Свидетельства на основании предоставленной неверной информации и/или поддельных документов;
5) несоответствие требованиям по минимальному количеству часов отдыха экипажа судна, предусмотренных разделом A-VIII/1 Кодекса ПДНВ;
38. При установлении случаев, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 37 Требований, капитан морского порта:
1) отказывает в выдаче разрешения на выход судна из морского порта в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 2 статьи 42 Закона;
2) налагает административный штраф в соответствии с пунктом 1 статьи 581 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных нарушениях";
3) при установлении случаев, указанных в подпункте 3) пункта 37 Требований, отзывает Свидетельство.
При установлении случаев, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 37 Требований, капитан морского порта отзывает Свидетельство.
Приложение к Требованиям
минимального состава
экипажа судна
Нормативы минимального состава экипажа судна
Палубная команда, для судов валовой вместимости до 500 регистровых тонн

3) Талаптардың 7-тармағында көрсетілген өзгерістер болған кезде, кеменің жасалуы, Куәлікте көрсетілген шектеулерден тыс басқарылса немесе Куәлікті беру кезінен өзге тәсілмен пайдалануы;p
4) ұсынылған анық емес ақпараттардың және/немесе жалған құжаттардың негізінде Куәлікті алу фактісінің анықталуы;
5) ДДВА кодексінің A-VIII/1-бөлімімен көзделген кеме экипажының ең аз демалыс сағаттарының саны бойынша талаптардың сәйкес келмеуі болып табылады.
38. Талаптардың 37-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар анықталған кезде теңіз портының капитаны:
1) Заңның 42-бабының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес теңіз портынан кеменің шығуына рұқсат беруден бас тартады;
2) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 581-бабының 1-тармағына сәйкес әкімшілік айыппұл санылады;
3) Талаптардың 37-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайлар анықталған кезде Куәлікті кері қайтарып алады.
Талаптардың 37-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар анықталған кезде теңіз портының капитаны Куәлікті кері қайтарып алады.
Кеме экипажының ең аз
құрамына қойылатын талаптарға
қосымша
Кеме экипажының ең аз құрамының нормативтері

Сноска. Приложение - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.09.2021 № 498 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Профессиональный состав экипажа судна (согласно Конвенции ПДНВ)
Районы плавания судов
Портовое плавание
Прибрежное плавание
Ограниченный район плавания
Неограниченный район плавания
График работы экипажа

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.09.2021 № 498 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімді тонналық кемелер үшін палубалық команда
Кәсіби кеме экипажының құрамы
(ДДВА конвенциясына сәйкес)
Кеменің жүзу ауданы
Порттық жүзу
Жағалаудағы жүзу
Жүзудің шектеулі ауданы
Шексіз жүзу ауданы
Экипаждың жұмыс кестесі