Об утверждении Правил предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, а также особенностей осуществления строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 94. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2015 года № 10614. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 325 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 325 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с пунктом 1 статьи 44 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, а также особенности осуществления строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра инвестиций и развития Республики Казахстан Рау А.П.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН":
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Е. Досаев

Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидаларын, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру ерекшеліктерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 94 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 сәуірде № 10614 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 325 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 11.05.2018 № 325 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру ерекшеліктері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі А.П. Рауға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев

17 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАН":
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ В. Школьник
19 февраля 2015 год
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 94
Правила
предоставления права недропользования на строительство и (или)
эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или
добычей, а также особенности осуществления строительства и
(или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с
разведкой или добычей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, а также особенности осуществления строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 44 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон) и определяет особенности порядка предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей полезных ископаемых на основе прямых переговоров, а также особенности осуществления строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей.
2. Право недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, предоставляется путем заключения контракта с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
2. Особенности порядка предоставления права
недропользования на строительство и (или) эксплуатацию
подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей
3. На основе прямых переговоров заключаются контракты на предоставление права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей:
1) подземных или заглубленных ниже почвенного слоя сооружении для хранения нефти и газа, за исключением автозаправочных станций;
2) тоннелей, метрополитенов, подземных путепроводов и инженерных сооружений с глубиной залегания свыше трех метров;
3) сооружений, предназначенных для закачки подземных вод в недра для искусственного восполнения запасов;
4) заглубленных ниже почвенного слоя хвостохранилищ, шламохранилищ для захоронения и складирования твердых, жидких и радиоактивных отходов, вредных ядовитых веществ и сброса сточных и промышленных вод в недра.

2015 жылғы 17 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_______________ В. Школьник
2015 жылғы 19 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 94 бұйрығымен бекітілген
Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру ерекшеліктері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру ерекшеліктері "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 44-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және тікелей келіссөздер негізінде пайдалы қазбаларды барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібінің ерекшеліктерін, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру ерекшеліктерін айқындайды.
2. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісімшарт жасасу жолымен беріледі.
2. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібінің ерекшелігі
3. Тікелей келіссөздер негізінде барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын:
1) автомобильге жанармай құю станцияларын қоспағанда, мұнай мен газды сақтауға арналған жерасты немесе топырақ қабатынан төмен тереңдіктегі құрылыстарды;
2) жерастындағы тереңдігі үш метрден астам тоннельдерді, метрополитендерді, жерасты жолдары мен инженерлік құрылыстарды;
3) қорларды жасанды толтыру үшін жер қойнауына жерасты суларын айдауға арналған құрылыстарды;
4) қатты, сұйық және радиоактивті қалдықтарды, зиянды улы заттарды көму мен жиып қою және сарқынды және өнеркәсіптік суларды жер қойнауына ағызу үшін топырақ қабатынан төмен тереңдіктегі қалдық қоймаларын, қойыртпақ қоймаларын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған келісімшарттар жасалады.

4. Прямые переговоры по предоставлению права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, проводятся рабочей группой местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
5. Участие в прямых переговорах по заключению контракта на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, могут принимать физические и юридические лица.
6. Для участия в прямых переговорах лицо, претендующее на заключение контракта, направляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы заявку на участие в прямых переговоров по форме согласно приложению 1 к Правилам.
К заявке на участие в прямых переговоров должны дополнительно прилагаться документы, содержащие следующие сведения:
1) общую характеристику объектов захоронения вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, места сброса сточных и промышленных вод, в том числе местоположение объекта, период эксплуатации, затраты на содержание, наличие и расположение наблюдательной сети мониторинга подземных вод, окружающей среды и недр;
2) физическую характеристику объектов - характеристику изоляции, тип горных пород, глубину залегания и эффективную мощность пласта коллектора, его площадь, коэффициент пористости, характеристику подстилающего и перекрывающего водоупора, скорость естественного потока подземных вод, качественные и количественные показатели, горнотехнические, специальные инженерно-геологические, гидрогеологические и экологические условия захоронения, складирования и сброса;
3) об организациях, деятельность которых влечет образование вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, сточных и промышленных вод;
4) характеристику вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, сточных промышленных вод с указанием наименования продукта, технического производства или процесса, в котором он образуется, его физической характеристики, полного химического состава, содержания токсичных компонентов, пожароопасности, взрывоопасности, растворимости, совместимости и с другими веществами при хранении, основных загрязняющих радионуклидов, их активности, а также характеристики системы транспортировки;
5) заключение уполномоченный органа по изучению и использованию недр (далее – уполномоченный орган) об отсутствии или о малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки;
6) заключение государственной экологической экспертизы.

4. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі тікелей келіссөздерді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жұмыс тобы жүргізеді.
5. Барлаумен және өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға келісімшарттар жасасу жөніндегі тікелей келіссөздерге заңды және жеке тұлғалар қатысуға құқылы.
6. Келісімшарт жасасуға үміткер тұлға тікелей келіссөздерге қатысу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікелей келіссөздерге қатысуға өтінімді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жібереді.
Тікелей келіссөздерге қатысуға өтінімге:
1) зиянды, улы заттарды, қатты және сұйық қалдықтарды кему объектілерінің, сарқынды және өнеркәсіптік суларды ағызатын жердің, оның ішінде объектінің орналасқан жерін, пайдалану кезеңін, ұстауға арналған шығындарды, жерасты сулары, қоршаған орта мен жер қойнауы мониторингінің қадағалау желісінің болуы мен орналасуының жалпы сипаттамасын;
2) объектілердің физикалық сипаттамасын - оқшаулау сипаттамасын, тау-кен жыныстарының типін, коллектор қаттарының жерасты тереңдігін және тиімді қуатын, оның алаңын, кеуектілік коэффициентін, төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасын, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығын, көмудің, жиып қою мен ағызудын сапалық және сандық көрсеткіштерін, көмудің, сақтаудың және тастаудың, тау-кен техникалық, арнайы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттарын;
3) қызметі зиянды, улы заттардың, қатты және сұйық қалдықтардың, сарқынды және өнеркәсіптік сулардың түзілуіне әкелетін ұйымдар туралы мәліметтерді;
4) өнімнің атауы, ол түзілетін техникалық өндіріс немесе процесс, оның физикалық сипаттамасы, толық химиялық құрамы, уытты компоненттердің болуы, өрт қаупі, жарылыс қаупі, ерігіштігі, сақтау кезінде басқа заттармен үйлесімділігі, негізгі ластаушы радионуклидтер, олардың белсенділігі, сондай-ақ тасымалдау жүйесінің сипаттамасы көрсетіле отырып, зиянды, улы заттардың, қатты және сұйық қалдықтардың, сарқынды және өнеркәсіптік сулардың сипаттамасын;
5) Жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) алдағы құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқтығы туралы немесе оның маңыздылығының аздығы туралы қорытындысын;
6) мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын қамтитын құжаттар қосымша берілуі тиіс.

7. К заявке на участие в прямых переговоров прилагаются надлежащим образом засвидетельствованные документы (либо их нотариально засвидетельствованные копии), подтверждающие указанные в заявке сведения.
8. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы принимает заявку, регистрирует в специальном журнале и уведомляет заявителя в течение десяти рабочих дней о принятии решения о проведении прямых переговоров или об отказе о проведении прямых переговоров.
9. Прямые переговоры проводятся в течение двух месяцев с даты поступления заявки, на участие в прямых переговоров.
По обращению заявителя срок проведения прямых переговоров может быть продлен местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
10. Датой принятия решения по итогам прямых переговоров считается дата подписания протокола прямых переговоров.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы уведомляет заявителя о решении, принятом по итогам прямых переговоров, в срок, составляющий не более десяти рабочих дней с даты подписания протокола прямых переговоров.
11. Решение о предоставлении либо об отказе в предоставлении права недропользования на основе прямых переговоров принимается на основе данных, свидетельствующих о возможности исполнения заявителем обязательств по контракту.
Решение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об отказе в предоставлении права недропользования на основе прямых переговоров может быть обжаловано в судебном порядке.
12. Решение по итогам прямых переговоров оформляется протоколом рабочей группы по проведению прямых переговоров местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Протокол составляется и подписывается в срок не более пяти рабочих дней с даты проведения прямых переговоров.
13. Условия и порядок проведения строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, определяются контрактом на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей (далее – контракт).
14. Условия проведения операций по недропользованию, предложенные заявителем в ходе прямых переговоров и принятые местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, в обязательном порядке включаются в протокол прямых переговоров, а впоследствии - в контракт.

7. Тікелей келіссөздерге қатысуға өтінімге көрсетілген мәліметтерді растайтын, тиісті түрде куәландырылған құжаттар (не олардың нотариалды куәландырылған көшірмелері) қоса беріледі.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы өтінімді қабылдайды, арнайы журналда тіркейді және өтініш берушіге тікелей келіссөздер жүргізу туралы немесе тікелей келіссөздер жүргізуден бас тарту туралы шешімнің қабылданғаны туралы он жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
9. Тікелей келіссөздер, тікелей келіссөздерге қатысуға өтінім келіп түскен күнінен бастап екі ай ішінде жүргізіледі.
Тікелей келіссөздер жүргізу мерзімі өтінім берушінің жүгінуі бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органмен ұзартылуы мүмкін.
10. Тікелей келіссөздер хаттамасына қол қойылған күн тікелей келіссөздердің қорытындысы бойынша шешім қабылданған күн болып есептеледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар каланың, астананың жергілікті атқарушы органы өтініш берушіге тікелей келіссөздердің қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы тікелей келіссөздердің хаттамасына қол қойған күнінен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде хабарлайды.
11. Тікелей келіссөздер негізінде жер қойнауын пайдалану құқығын беру туралы не беруден бас тарту туралы шешім өтініш берушінің келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі туралы куәландыратын деректердің негізінде қабылданады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының тікелей келіссөздер негізінде жер қойнауын пайдалану құқығын беруден бас тарту туралы шешіміне сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.
12. Тікелей келіссөздердің қорытындылары бойынша шешім облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі жұмыс тобының хаттамасымен ресімделеді.
Хаттама тікелей келіссөздер жүргізілген күнінен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жасалады және оған кол қойылады.
13. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүргізудің шарттары мен тәртібі барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүргізу келісімшартымен (бұдан әрі - келісімшарт) айқындалады.
14. Өтініш беруші тікелей келіссөздер барысында ұсынған және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы қабылдаған жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары міндетті түрде тікелей келіссөздер хаттамасына, ал кейіннен - келісімшартқа енгізіледі.

15. Основанием для заключения контракта является протокол прямых переговоров о предоставлении права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы. Контракт заключается в течение двадцати четырех месяцев с даты подписания протокола прямых переговоров.
16. Горный отвод и рабочая программа являются обязательными приложениями к контракту. Уполномоченный орган выдает горный отвод не позднее двадцати календарных дней со дня предоставления проекта горного отвода.
17. Рабочая программа составляется на основе разработанных и утвержденных в установленном порядке проектных документов и должна быть согласована с уполномоченным органом. Согласование рабочей программы с уполномоченным органом осуществляется одновременно с проведением экспертизы проекта контракта. Срок согласования рабочей программы не более одного месяца с даты поступления рабочей программы в уполномоченный орган.
18. При изменении показателей проектных документов, в результате которого изменяются показатели рабочей программы, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения.
19. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы выдает акт государственной регистрации контракта на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, по форме согласно приложению 2 к Правилам, в течение пяти рабочих дней с момента заключения контракта.
3. Особенности осуществления строительства и (или)
эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или
добычей
20. Предоставление участков недр пригодных для строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, в недропользование допускается только после проведения государственной экспертизы геологической информации.
21. Застройка площадей залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений допускаются с разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр и местного исполнительного органа при условии обеспечения возможности извлечения полезных ископаемых или доказанности экономической целесообразности застройки.
22. Недропользователь должен проводить оценку воздействия проектируемых и проводимых работ на окружающую среду, представлять результаты этой оценки в уполномоченные органы и охраны окружающей среды, а также местные исполнительные органы.

15. Келісімшартты жасасу үшін барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының тікелей келіссөздер хаттамасы негіз болып табылады. Тікелей келіссөздер хаттамасына қол қойылған күнінен бастап жиырма төрт ай ішінде келісімшарт жасалады.
16. Тау-кендік болу және жұмыс бағдарламасы келісімшартқа міндетті қосымшасы болып табылады. Уәкілетті орган тау-кендік бөлудің жобасы ұсынылған күннен бастап күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей тау-кендік бөлуді береді.
17. Жұмыс бағдарламасы белгіленген тәртіппен әзірленген және бекітілген жобалау құжаттарының негізінде жасалады және уәкілетті органмен келісілуге тиіс. Жұмыс бағдарламасын уәкілетті органмен келісу келісімшарт жобасына сараптама жүргізумен бір мезгілде жүзеге асырылады. Жұмыс бағдарламасын келісу мерзімі уәкілетті органға жұмыс бағдарламасы келіп түскен күннен бастап бір айдан аспайды.
18. Жобалау құжаттарының көрсеткіштері өзгерген кезде, оның нәтижесінде жұмыс бағдарламасының көрсеткіштері өзгерсе, жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
19. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт жасалған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшартты мемлекеттік тіркеу актісін береді.
3. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру ерекшеліктері
20. Жер қойнауын пайдаланудағы барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жарамды жер қойнауы учаскелерін беру геологиялық ақпаратқа мемлекеттік сараптама жүргізілгеннен кейін ғана рұқсат етіледі.
21. Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыстар салуға, сондай-ақ олар жатқан орындарда жерасты құрылыстарын салуға жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның рұқсатымен пайдалы қазбаларды өндіру мүмкіндігі қамтамасыз етілген немесе құрылыстар салудың экономикалық тиімділігі дәлелденген жағдайда жол беріледі.
22. Жер қойнауын пайдаланушы жобаланатын және жүргізілген жұмыстардың қоршаған ортаға тигізетін әсеріне бағалау жүргізуі, осы бағалаудың нәтижелерін уәкілетті органға және қоршаған ортаны қорғау органдарына, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарға ұсынуы тиіс.

23. Условия и порядок проведения строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, определяются контрактом.
24. Использование подземного сооружения в иных целях, кроме указанных в контракте не допускается.
25. Строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей полезных ископаемых, проводится в соответствии с условиями контракта, проекта и технологической схемы на строительство и эксплуатацию подземных сооружений, с соблюдением требований законодательства в области строительства.
26. Недропользователь, получивший право недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, проводит соответствующие операции по недропользованию только в пределах участка недр, определенного горным отводом.
Приложение 1
к Правилам предоставления права
недропользования на строительство
и (или) эксплуатацию подземных
сооружений, не связанных разведкой
или добычей, а также особенностям
осуществления строительства и
(или) эксплуатации подземных
сооружений, не связанных с
разведкой или добычей
Местный исполнительный орган
области, города республиканского
значения, столицы
Форма
ЗАЯВКА
на участие права недропользования путем проведения прямых
переговоров для "Строительства и (или) эксплуатации подземных
сооружений, не связанных с разведкой недр и (или) добычей
полезных ископаемых"
________________ расположенного в ____________________ области
1. Данные о заявителе:
2. Наименование юридического лица:_____________________________
3. Местонахождение ____________________________________________
4. Форма собственности ________________________________________
5. Государственная принадлежность______________________________
Номер регистрационного документа: Свидетельство* или справка о
государственной регистрации/перерегистрации юридического
лица_________________________________________________________________
Примечание:* Свидетельство о государственной (учетной)
регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала,
представительства), выданное до введения в действие Закона Республики
Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации
филиалов и представительств", является действительным до прекращения
деятельности юридического лица".
Бизнес-идентификационный номер (БИН) __________________________
Сведения о руководителях и участниках (или акционерах с
указанием размера их доли в уставном капитале (от общего размера
уставного капитала)__________________________________________________
Сведения об обращении ценных бумаг юридического лица на
организованном рынке ценных бумаг с указанием общего количества таких
бумаг________________________________________________________________
Сведения о дочерних организациях заявителя_____________________
Реквизиты: г. __________ р/счет ______________БИН______________
Адрес, телефон, факс, email____________________________________
Учредители: ___________________________________________________
Дата учреждения: ______________________________________________
Фамилия и имя заявителя (для физических лиц)___________________
Юридический адрес _____________________________________________
Гражданство____________________________________________________
Удостоверение личности № _______________ от ___________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Регистрация заявителя в качестве субъекта предпринимательской
деятельности ________________________________________________________

23. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүргізудің шарттары мен тәртібі келісімшартта айқындалады.
24. Жерасты құрылыстарын келісімшартта көрсетілген өзге мақсаттарда пайдалануға тыйым салынады.
25. Барлаумен және өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану құрылыс саласындағы заңнаманың талаптарын сақтай отырып, жерасты құрылыстарын салу және пайдалануға арналған келісімшарттың, жобаның шарттарына және технологиялық схемаға сәйкес жүргізіледі.
26. Барлаумен және өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын алған жер қойнауын пайдаланушы тау-кендік бөлуде белгіленген жер қойнауы учаскесінің шегінде ғана жер қойнауын пайдалану жөнінде тиісті операцияларды жүргізеді.
Барлаумен немесе өндірумен байланысты
емес жерасты құрылыстарын салуға және
(немесе) пайдалануға жер қойнауын
пайдалану құқығын беру қағидаларына,
сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен
байланысты емес жерасты құрылыстарын
салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге
асыру ерекшеліктеріне 1-қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар
қаланың, астананың жергілікті
атқарушы органы
Нысан
_________________________облысында орналасқан_____________________
"Жер қойнауын барлаумен және (немесе) пайдалы қазбаларды өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану" үшін тікелей келіссөздерді жүргізу жолымен жер қойнауын пайдалану құқығын алуға
ӨТІНІМІ
1. Өтініш беруші туралы деректер:
2. Заңды тұлғаның атауы: ______________________________________
3. Орналасқан жері ____________________________________________
4. Меншік нысаны ______________________________________________
5. Мемлекеттік тиесілігі ______________________________________
Тіркеу құжатының нөмірі: заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік* немесе анықтама _______________________________
Ескертпе: * "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСК) _____________________________
Басшылар мен қатысушылар (немесе олардың жарғылық капиталдағы үлесінің көлемін көрсете отырып (жарғылық капиталдың жалпы көлемінен) акционерлер) туралы мәліметтер ______________________________________
Бағалы қағаздардың ұйымдасқан нарығында осындай қағаздардың жалпы санын көрсете отырып, заңды тұлғаның бағалы қағаздарының айналымы туралы мәліметтер __________________________________________
Өтініш берушінің еншілес ұйымдары туралы мәліметтер ___________
Деректемелер:________ қ.______________ е/шоты БСК _____________
Мекенжайы, телефоны, факс, е-mail______________________________
Құрылтайшылар: ________________________________________________
Құрылған күні: ________________________________________________
Өтініш берушінің тегі мен аты (жеке тұлғалар үшін): ___________
Заңды мекенжайы _______________________________________________
Азаматтығы ____________________________________________________
Жеке куәлік № ________________________________________ берілген
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _______________________________
Өтініш берушіні кәсіпкерлік қызмет субъектісі ретінде тіркеу___

1) Данные о руководителях или представителях, которые будут
представлять заявителя, включая сведения о полномочиях таких лиц:
_____________________________________________________________________
2) Основной вид деятельности:__________________________________
3) Опыт работы: _______________________________________________
4) Финансовое состояние предприятия, источник финансирования:
_____________________________________________________________________
2. Целевое назначение работ, связанных с использованием недр
Казахстана:
1) Наименование объекта:_______________________________________
Краткое геологическое описание: _______________________________
расположен __________________________________________________________
2) Общая характеристика объектов: _____________________________________________________________________
(местоположение, период эксплуатации, затраты на содержание, наличие
и расположение наблюдательной сети мониторинга окружающей среды)
3) Горно-геологическая и гидрогеологическая характеристика
объектов:___________________________________________________________
____________________________________________________________________
(характеристика изоляции, тип горных пород, глубина залегания и
эффективная мощность пласто-коллектора, его площадь, коэффициент
пористости, характеристика подстилающего и перекрывающего водоупора,
скорость естественного потока подземных вод, хранение сброса и
другие, качественные и количественные показатели, горнотехнические,
специальные инженерно-геологические, гидрогеологические и
экологические условия захоронения (складирования) и сброса).
4) Сведения об организациях, где образуются вредные вещества, радиоактивные отходы и сточные воды:
________________________________________________________________
(местонахождение и ведомственная принадлежность, характеристика
вредных веществ, сточных вод: наименование продукта, техническое
производство или процесс, в результате которого образуется продукт,
физическая характеристика, полный химический состав, содержание
токсичных компонентов, пожаро-взрывоопасность, растворимость,
совместимость с другими веществами при хранении, основные
загрязняющие радионуклиды, их активность и другие характеристики,
характеристика системы транспортировки).
3. Пространственные границы испрашиваемой территории, ее
площадь: ________________________________________________________________
(административно-территориальная привязка объекта недропользования,
площадь в гектарах)
4. Срок, на который испрашивается право недропользования:
Продолжительность ____ лет с начала работ в ____ году (____ годы).
Заявитель обязуется оказывать местному исполнительному органу
области, города республиканского значения, столицы всяческое
содействие и предоставлять любую информацию, необходимую при
организации и проведении экспертизы заявки.
Заявитель гарантирует, что вся информация, содержащаяся в
заявке и приложениях, точна и действительна.
Подпись заявителя ______________________________________
(физическое или юридическое лицо)
Место печати
Приложение 2
к Правилам предоставления права
недропользования на строительство
и (или) эксплуатацию подземных
сооружений, не связанных с разведкой
или добычей, а также особенностям
осуществления строительства и
(или) эксплуатации подземных
сооружений, не связанных с
разведкой или добычей
Форма
_________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
АКТ государственной регистрации контракта на предоставление
права недропользования в Республике Казахстан на строительство
и/или эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с
разведкой или добычей
г. ________
"___" ________ 20 год
Настоящим регистрируется заключенный на основании протокола
прямых переговоров местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы от "___" ______ 20 года, контракт
___________________________________________________________________
(наименование объекта прямых переговоров)
между
_____________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
и
__________________________________________________________________
(Подрядчик)
Регистрационный № ______
Аким области, города республиканского значения, столицы

1) Өтініш берушінің мүддесін білдіретін басшылардың немесе өкілдердің өкілеттіктері туралы мәліметтерді коса алғанда, мұндай тұлғалар туралы деректер ____________________________________________
2) Қызметтің негізгі түрі: ____________________________________
3) Жұмыс тәжірибесі: __________________________________________
4) Кәсіпорынның қаржылық жай-күйі, қаржыландыру көзі: _________
2. Қазақстанның жер қойнауын пайдаланумен байланысты жұмыстардың мақсатқа арналуы:
1) Объектінің атауы: __________________________________________
Қысқаша геологиялық сипаттамасы: __________орналасқан _________
2) Объектілердің жалпы сипаттамасы: ___________________________
_____________________________________________________________________
(орналасқан жері, пайдалану кезеңі, ұстауға арналған шығындар,
қоршаған орта мониторингінің қадағалау желісінің болуы мен
орналасуы).
3. Объектілердің тау-кен-геологиялық және гидрогеологиялық сипаттамасы: ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оқшаулау сипаттамасы, тау-кен жыныстарының типі, коллектор
қаттарының жерасты тереңдігі және тиімді қуаты, оның алаңы,
кеуектілік коэффициенті, төселетін және жабылатын су тірегінің
сипаттамасы, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығы, су
ағызуды сақтау және басқа, сапалық және сандық көрсеткіштері,
көмудің (сақтаудың және тастаудың) тау-кен техникалық, арнайы
инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттары).
4) Зиянды заттар, радиоактивті қалдықтар және ағынды сулар түзілетін ұйымдар туралы мәліметтер: ________________________________
_____________________________________________________________________
(орналасқан жері және ведомстволық тиесілігі, зиянды заттардың, сарқынды сулардың сипаттамасы: өнімнің атауы, өнім түзілетін техникалық өндіріс немесе процесс, физикалық сипаттамасы, толық химиялық құрамы, уытты компоненттердің болуы, өрт-жарылыс қауіптілігі, ерігіштігі, сақтау кезінде басқа заттармен үйлесімділігі, негізгі ластаушы радионуклидтер, олардың белсенділігі және басқа сипаттамалары, тасымалдау жүйесінің сипаттамасы).
3. Сұратылатын аумақтың кеңістік шекарасы, оның алаңы:
_____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану объектісінің әкімшілік-аумақтық
байланыстылығы, алаң гектармен)
4. Жер қойнауын пайдалану құқығы сұралатын мерзім:
______ жылы (_______ жылдар) басталған жұмыстардың ұзақтыгы _____ жыл.
Өтініш беруші облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына барынша жәрдемдесуге және өтінімге сараптаманы ұйымдастыру мен жүргізу кезінде қажетті кез келген ақпаратты ұсынуға міндетті.
Өтініш беруші өтінімдегі және қосымшадағы барлық ақпарат нақты және шынайы екендігіне кепілдік береді.
Өтініш берушінің қолы _______________________________________
(заңды немесе жеке тұлға)
Мөр орны
Барлаумен немесе өндірумен байланысты
емес жерасты құрылыстарын салуға және
(немесе) пайдалануға жер қойнауын
пайдалану құқығын беру қағидаларына,
сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен
байланысты емес жерасты құрылыстарын
салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге
асыру ерекшеліктеріне 2-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті
атқарушы органының атауы)
Қазақстан Республикасында барлаумен немесе өндірумен байланысты
емес жерасты құрылыстарын салуға және/немесе пайдалануға жер
қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған келісімшартты
мемлекеттік тіркеу
АКТІСІ
______________ қ. 20__ жылғы "__"________
Осымен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органының 20__ жылғы "__" __________ тікелей
келіссөздер хаттамасының негізінде
_____________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті
атқарушы органының атауы)
және
__________________________________________________ арасында жасалған
(Мердігер)
_______________________________________________ келісімшарт тіркеледі
(тікелей келіссөздер объектісінің атауы)
Тіркеу № ______________
Облыстың, республикалық маңызы бар каланың, астананың әкімі