Об утверждении Правил приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, работ, услуг, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2015 года № 10665. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 16.02.2018 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 645-1 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, работ, услуг, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 135
Правила
приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, работ, услуг, а также их передачи в органы государственных доходов оператором
фискальных данных
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, работ, услуг, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных разработаны в соответствии со статьей 645-1 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Правила).

Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды фискалдық деректер операторының мемлекеттік кірістер органдарына беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 сәуірде № 10665 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 16.02.2018 № 208 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 645-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды фискалдық деректер операторының мемлекеттік кірістер органдарына беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны он күнтізбелік күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды заңнамаларда бекітілген тәртіпте қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрі Б.Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2015 жылғы 27 ақпанның
№ 135 бұйрығымен бекітілді
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде
жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы деректерді
тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса
машиналарынан мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды
фискалдық деректер операторының мемлекеттік кірістер
органдарына беру қағидалары
1. Жалпы ереже
1. Осы Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарынан мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды фискалдық деректер операторының мемлекеттік кірістер органдарына беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 645-1-бабына сәйкес әзірленген.

2. Органы государственных доходов используют сведения контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, работ, услуг, для целей налогового администрирования. При этом оператор фискальных данных выполняет следующие задачи:
1) прием сведений о денежных расчетах от налогоплательщиков;
2) хранение полученных сведений о денежных расчетах на собственных электронных носителях;
3) передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов в оперативном режиме по сетям телекоммуникаций общего пользования.
3. Задачи, указанные в пункте 2 настоящих Правил, оператор фискальных данных реализует с использованием:
1) электронных носителей – для потока информационных массивов;
2) электронных хранилищ данных – для обеспечения накопления сведений о денежных расчетах и защиты от несанкционированного доступа;
3) бумажных носителей – при документообороте;
4) интернет ресурсов – для обратной связи, интерактивного взаимодействия.
4. Оператор фискальных данных в ходе реализации задач, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, обязан соблюдать положения законодательства Республики Казахстан по неразглашению регистрационных данных налогоплательщика, налоговой тайны, а также иной информации о налогоплательщике, полученной в ходе деятельности по приему, хранению и передаче в органы государственных доходов сведений о денежных расчетах.
5. Основные понятия и сокращения, применяемые в настоящих Правилах:
1) денежные расчеты – расчеты, осуществляемые за приобретение товара, выполнение работ, оказание услуг посредством наличных денег и (или) расчетов с использованием платежных карточек;
2) контрольно-кассовые машины – электронное устройство с функцией фиксации и (или) передачи данных, компьютерные системы, обеспечивающие регистрацию и отображение информации о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, работ, услуг;
3) VPN подключение контрольно-кассовых машин к программно-аппаратному комплексу оператора фискальных данных – подключение контрольно-кассовых машин к серверу оператора фискальных данных по специальному защищенному каналу связи с достоверной идентификацией клиента и сервера, обеспечивающему защиту от несанкционированного доступа;
4) контрольный чек – первичный учетный документ контрольно-кассовой машины, подтверждающий факт осуществления между продавцом (поставщиком товара, работы, услуги) и покупателем (клиентом) денежного расчета;

2. Мемлекеттік кірістер органдары салықтық әкімшілендіру мақсатында тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуді жүзеге асыру кезінде ақшалай есеп айырысулар туралы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының мәліметтерін пайдаланады. Бұл ретте фискалдық деректер операторы мынадай міндеттерді жүзеге асырады:
1) салық төлеушілерден ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау;
2) ақшалай есеп айырысулар туралы алынған мәліметтерді өзінің электрондық тасығыштарында сақтау;
3) ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желілері бойынша жедел режимде мемлекеттік кірістер органдарына беру.
3. Фискалдық деректер операторы осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген міндеттерді мыналарды пайдаланумен жүзеге асырады:
1) ақпараттық ауқымдар ағыны үшін электрондық тасығыштарды;
2) ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жинауды қамтамасыз ету және рұқсат етілмеген қолжеткізуден қорғау үшін деректерді электрондық сақтау орындарын;
3) құжат айналымы кезінде қағаз тасығыштарды;
4) кері байланыс, интерактивті өзара іс-қимыл үшін интернет ресурстарын пайдалана отырып іске асырады.
4. Фискалдық деректер операторы осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген міндеттерді іскее асыру барысында салық төлеушінің тіркеу деректерін, салық құпиясын, сондай-ақ ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, сақтау және мемлекеттік кіріс органдарына беру қызметі барысында алынған салық төлеуші туралы өзге де ақпаратты жарияламау бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының ережелерін сақтауға міндетті.
5. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар мен қысқартулар:
1) ақшалай есеп айырысулар – тауар сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін қолма-қол ақша және (немесе) төлем карточкаларын пайдалана отырып есеп айырысулар арқылы жүзеге асырылатын есеп айырысулар;
2) бақылау-касса машиналары – деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар электрондық құрылғы, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты тіркеуді және көрсетуді қамтамасыз ететiн компьютерлiк жүйелер;
3) бақылау-касса машинасын фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кешеніне VPN қосу – бақылау-касса машиналарын рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз ететін клиент пен сервер дұрыс сәйкестендірулері бар арнайы қорғалған байланыс арнасы бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосу;
4) бақылау чегі - сатушы (тауарды, жұмысты, қызметті жеткізуші) мен сатып алушы (клиент) арасындағы ақшалай есеп айырысудың жүзеге асу фактісін растайтын бақылау-касса машинасының бастапқы есеп құжаты;

5) договор оказания услуг – документ, удостоверяющий заключение соглашения между налогоплательщиком и оператором фискальных данных в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан с целью определения условий оказания оператором фискальных данных услуг налогоплательщику, в бумажном и/или электронном виде;
6) токен – числовой код, сгенерированный сервером оператора фискальных данных для идентификации контрольно-кассовых машин и защиты от несанкционированного доступа при передаче данных о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных;
7) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
8) фискальный признак – отличительный символ, отражаемый на контрольных чеках в качестве подтверждения работы контрольно-кассовые машины в фискальном режиме;
9) оператор фискальных данных – юридическое лицо, обеспечивающее передачу сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования, определенное Правительством Республики Казахстан;
10) портал оператора фискальных данных – интернет-ресурс оператора фискальных данных, подсистема программно-аппаратного комплекса оператора фискальных данных, необходимая для решения следующих задач: регистрации организации, регистрации контрольно-кассовых машин в уполномоченном органе, управления пользователями организации, выдачи пользователям токена для работы с контрольно-кассовыми машинами, просмотра фискальных операций, Х и Z отчетов по кассам организации, проверка фискального признака или автономного кода контрольного чека;
11) VLAN (англ. Virtual Local Area Network) – это виртуальная локальная сеть (группа сетевых ресурсов, которые физически находятся в различных сегментах, но логически связаны друг с другом и объединены в один широковещательный домен).
2. Организация работы оператора фискальных данных
6. Организация работы оператора фискальных данных заключается в реализации следующих функций, способствующих выполнению его задач в полной мере:
1) создание и эксплуатация в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан программно-аппаратного комплекса для приема, обработки, хранения и передачи в неизменном виде в органы государственных доходов сведений о денежных расчетных операциях, осуществляемых с применением контрольно-кассовой машины;
2) обеспечение функционирования информационно-телекоммуникационной сети на территории Республики Казахстан, позволяющей осуществлять VPN подключение контрольно-кассовых машин к программно-аппаратному комплексу оператора фискальных данных;

5) қызметтерді көрсету шарты – салық төлеушіге фискалдық деректер операторының қызмет көрсету талаптарын айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте салық төлеуші мен фискалдық деректер операторы арасында келісім жасалғанын растайтын қағаз және/немесе электронды түрдегі құжат;
6) токен – фискалдық деректер операторының серверіне ақшалай есеп айырысулар туралы деркетерді беру кезінде бақылау-касса машиналарын сәйкестендіру және рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғау үшін фискалдық деректер операторының сервері генерациялаған сандық код;
7) уәкілетті орган – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) фискалдық белгі – бақылау-касса машинасының фискалдық режимде жұмыс істейтінін растау ретінде бақылау чектерінде көрсетілетін ерекшелік белгі;
9) фискалдық деректер операторы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған ортақ пайдаланудағы телекоммуникациялар желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде беруді қамтамасыз ететін заңды тұлға;
10) фискалдық деректер операторының порталы – мынадай міндеттерді шешу үшін қажетті фискалдық деректер операторының интернет-ресурсы, фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кіші жүйесі: ұйымды тіркеу, уәкілетті органда бақылау-касса машиналарын тіркеу, ұйымның пайдаланушыларын басқару, бақылау-касса машиналарымен жұмыс істеу үшін токен беру, фискалдық операцияларды, ұйымның кассалары бойынша Х және Z есептерді қарау, фискалдық белгіні немесе бақылау чегінің дербес кодын тексеру;
11) VLAN (ағыл.VirtualLocalAreaNetwork) – бұл виртуалды жергілікті желі (физикалық тұрғыда түрлі сегменттерде орналасқан, бірақ логикалық тұрғыда бір-бірімен байланысты және бір кеңтаралымды доменге біріктірілген желілік ресурстар тобы).
2. Фискалдық деректер операторының жұмысын ұйымдастыру
6. Фискалдық деректер операторының жұмысын ұйымдастыру оның міндеттерін толық көлемде орындалуына ықпал ететін мына функцияларды іске асыруды білдіреді:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бақылау-касса машинасын қолданумен жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысу операциялары туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу, сақтау және мемлекеттік кірістер органдарына өзгеріссіз түрде беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешен құру және пайдалану;
2) бақылау-касса машиналарын фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кешеніне VPN қосуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін Қазақстан Республикасының аумағындағы ақпараттық-телекоммуникациялық желі жұмысын қамтамасыз ету;

3) подключение контрольно-кассовых машин к программно-аппаратному комплексу (серверу) оператора фискальных данных и оказания услуг по приему, обработке и хранению сведений о денежных расчетах, осуществляемых с применением контрольно-кассовой машины, по тарифам, согласованным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) разработка и ввод в эксплуатацию системы приема, хранения и передачи данных контрольно-кассовых машин;
5) обеспечение создания и технического сопровождения портала оператора фискальных данных для интерактивного взаимодействия с пользователями услуг оператора фискальных данных, а также разработка для них дополнительных сервисов и размещение на портале;
6) создание службы консультационной и технической поддержки налогоплательщиков, органов государственных доходов и центров технического обслуживания контрольно-кассовых машин по вопросам работы портала, программно-аппаратного комплекса, информационно-телекоммуникационной сети оператора фискальных данных;
7) утверждение правового акта по вопросам ответственности работников оператора фискальных данных за разглашение, утечку информации, составляющей налоговую, государственную и иную охраняемую законом тайну;
8) реализация услуг по порядку приема, хранения сведений с контрольно-кассовых машин, а также их передачи в органы государственных доходов оператором фискальных данных на основе договоров оказания услуг, кроме получателя данных, после регистрации на портале оператора фискальных данных посредством электронной цифровой подписи;
9) исключен приказом Министра финансов РК от 30.03.2017 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10) обработка фискальных данных включает действия оператора фискальных данных по сбору, записи, систематизации, накоплению, хранению в неизменном виде, извлечению, использованию, предоставлению доступа органам государственных доходов к фискальным данным (а также любой другой информации о налогоплательщике), за исключением их изменения, обезличивания, блокирования, удаления или уничтожения.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.03.2017 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок регистрации, перерегистрации и снятии с учета контрольно-кассовой машины оператором фискальных данных
7. Налогоплательщик, поставивший на регистрацию в органы государственных доходов контрольно-кассовую машину, направляет оператору фискальных данных через его портал электронное заявление о регистрации, перерегистрации и снятии с учета контрольно-кассовой машины.

3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген тарифтер бойынша бақылау-касса машиналарын фискалдық деректер операторының бағдарламалық-аппараттық кешеніне (серверіне) қосу және бақылау-касса машинасын қолданумен жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу және сақтау қызметтерін көрсету;
4) бақылау-касса машиналарының деректерін қабылдау, сақтау және беру жүйесін әзірлеу және пайдалануға енгізу;
5) фискалдық деректер операторының қызметтерін пайдаланушылармен өзара интерактивті іс-қимыл үшін фискалдық деректер операторының порталын құруды және техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету, сондай-ақ олар үшін қосымша сервистерді әзірлеу және порталға орналастыру;
6) фискалдық деректер операторының порталы, бағдарламалық-аппараттық кешені, ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің жұмысы мәселелері бойынша салық төлеушілердің, мемлекеттік кірістер органдарының консультациялық және техникалық қолдау қызметін мен бақылау-касса машиналарына техникалық қызмет көрсету орталықтарын құру;
7) салық, мемлекеттік және басқа да заңмен қорғалатын құпиядан тұратын ақпараттың жариялағаны үшін фискалдық деректер операторының қызметкерлерінің жауапкершілігі мәселелері бойынша құқықтық актіні бекіту;
8) электрондық цифрлық қолтаңба арқылы фискалдық деректер операторының порталында тіркелгеннен кейін, деректерді алушыдан басқа, қызметтер көрсету шарттарының негізінде фискалдық деректер операторының бақылау-касса машиналардан мәліметтерді қабылдау, сақтау, сондай-ақ оларды мемлекеттік кірістер органдарына беру тәртібі бойынша қызметтерді іске асыру;
9) алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 30.03.2017 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) фискалдық деректерді өңдеуге фискалдық деректерді (сондай ақ салық төлеуші туралы кез келген ақпаратты) өзгертуді, иесіздендіруді, бұғаттауды, өшіруді немесе жоюды қоспағанда, фискалдық деректер операторының оларды жинау, жазып алу, жүйелеу, жинақтау, өзгеріссіз түрде сақтау, шығару, пайдалану, мемлекеттік кірістер органдарына оларға қолжеткізілімді беру бойынша әрекеттері кіреді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.03.2017 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Фискалдық деректер операторының бақылау-касса машинасын
тіркеу, қайта тіркеу және есептен шығару тәртібі
7. Мемлекеттік кірістер органдарында бақылау-касса машинасын тіркеуге қойған салық төлеуші фискалдық деректер операторының порталы арқылы бақылау-касса машинасын тіркеу, қайта тіркеу және есептен шығару туралы электрондық өтініш жібереді.

8. Регистрации заявления налогоплательщика, указанного в пункте 7 настоящих Правил, предшествует форматно-логический контроль, проводимый оператором фискальных данных в автоматическом режиме на предмет соответствия данным органов государственных доходов:
1) регистрационных данных налогоплательщика, указанных в заявлении;
2) регистрационных данных контрольно-кассовой машины, указанных в заявлении.
9. Результат форматно-логического контроля оператора фискальных данных направляется уполномоченному органу и налогоплательщику одновременно:
1) регистрационные данные налогоплательщика, указанные в заявлении, (не) соответствуют данным органов государственных доходов;
2) регистрационные данные контрольно-кассовой машины, указанные в заявлении налогоплательщика (не) соответствуют данным органов государственных доходов.
10. Уполномоченный орган сообщает оператору фискальных данных о принятом решении (результат обработки) по заявлению налогоплательщика.
11. Оператор фискальных данных доводит до сведения налогоплательщика результат обработки заявления налогоплательщика о регистрации, перерегистрации и снятии с учета контрольно-кассовой машины. При регистрации контрольно-кассовой машины ей присваивается регистрационный номер.
4. Порядок приема оператором фискальных данных сведений с контрольно-кассовой машины
12. Налогоплательщики, применяющие контрольно-кассовую машину, заключают с оператором фискальных данных договор оказания услуг по приему, хранению и передаче в органы государственных доходов сведений о денежных расчетах, осуществляемых налогоплательщиком при реализации товаров, работ, услуг. В договоре оказания услуг в обязательном порядке должны быть указаны:
1) ответственность оператора фискальных данных за обеспечение конфиденциальности информации о налогоплательщике, составляющей налоговую тайну;
2) согласие налогоплательщика на получение и обработку оператором фискальных данных из органов государственных доходов регистрационных данных и сведений о денежных расчетах от самого налогоплательщика;
3) порядок и процедура расторжения договора.
13. При приеме сведений о денежных расчетах на сервере оператора фискальных данных производится идентификация контрольно-кассовой машины посредством получения токена для каждого сообщения, содержащего сведения о денежных расчетах, переданного контрольно-кассовой машины. Формирование токена производится с использованием следующих идентификаторов:
1) регистрационный номер контрольно-кассовой машины в органе государственных доходов, присвоенный контрольно-кассовой машине при регистрации согласно пункту 7 настоящих Правил;

8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген салық төлеушінің өтінішін тіркеу алдында фискалдық деректер операторы автоматты режимде мемлекеттік кірістер органдарының деректеріне:
1) өтініште көрсетілген салық төлеушінің тіркеу деректеріне;
2) өтініште көрсетілген бақылау-касса машинасының тіркеу деректеріне сәйкестігі тұрғысында жүргізетін форматтық-логикалық бақылау жүргізіледі.
9. Уәкілетті орган мен салық төлеушіге бір мезгілде фискалдық деректер операторының форматтық-логикалық бақылау нәтижесі жіберіледі:
1) өтініште көрсетілген салық төлеушінің тіркеу деректері мемлекеттік кірістер органдарының деректеріне сәйкес келеді (келмейді);
2) салық төлеушінің өтінішінде көрсетілген бақылау-касса машинасының тіркеу деректері мемлекеттік кірістер органдарының деректеріне сәйкес келеді (келмейді).
10. Уәкілетті орган салық төлеушінің өтініші бойынша қабылданған шешім (өңдеу нәтижесі) туралы фискалдық деректер операторына хабарлайды.
11. Фискалдық деректер операторы салық төлеушінің бақылау-касса машинасын тіркеу, қайта тіркеу және есептен шығару туралы өтінішін өңдеу нәтижесін салық төлеушінің назарына жеткізеді. Бақылау-касса машинасын тіркеу кезінде оған тіркеу нөмірі беріледі.
4. Фискалдық деректер операторының бақылау-касса машинасынан
мәліметтерді қабылдау тәртібі
12. Бақылау-касса машинасын қолданатын салық төлеушілер фискалдық деректер операторымен тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу кезінде салық төлеуші жүзеге асыратын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, сақтау және мемлекеттік кірістер органдарына беру қызметін көрсету шартын жасасады. Қызмет көрсету шартында міндетті тәртіпте:
1) салық құпиясын құрайтын салық төлеуші туралы ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етуге фискалдық деректер операторының жауапкершілігі;
2) мемлекеттік кірістер органдарынан тіркеу деректерін және салық төлеушіден ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді фискалдық деректер операторының алуына және өңдеуіне салық төлеушінің келісімі;
3) шартты бұзу тәртібі мен рәсімі көрсетілуге тиіс.
13. Ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау кезінде фискалдық деректер операторының серверінде бақылау-касса машинасы берген ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтер бар әрбір ақпарат үшін токен алу арқылы бақылау-касса машинасын сәйкестендіру жүргізіледі. Токенді құру мынадай сәйкестендіргіштерді пайдаланумен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тіркеу кезінде бақылау-касса машинасына берілген мемлекеттік кірістер органындағы бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі;

2) регистрационный номер контрольно-кассовой машины, присвоенный контрольно-кассовой машине при регистрации оператором фискальных данных, согласно пункту 11 настоящих Правил.
14. После проверки идентификаторов, указанных в пункте 13 настоящих Правил, оператор фискальных данных направляет контрольно-кассовой машине по сети телекоммуникации общего пользования фискальный признак денежного расчета, сформированный на сервере, для печати на контрольном чеке контрольно-кассовой машины. При этом в сообщении сервера оператора фискальных данных передаются налогоплательщику на контрольно-кассовую машину следующие данные:
1) подтверждение о приеме данных;
2) сгенерированный фискальный признак каждого переданного контрольного чека;
3) обновленный токен.
Сведения о денежных расчетах, обработанные на сервере оператора фискальных данных, сохраняются в хранилище фискальных данных на сервере оператора фискальных данных.
15. Формирование на сервере оператора фискальных данных фискального признака контрольного чека контрольно-кассовой машины проводится на основе полученных от контрольно-кассовой машины сведений о денежных расчетах с применением алгоритмов и процедур вычисления хеш-функции.
16. В случае потери соединения с сервером оператора фискальных данных контрольно-кассовая машина переходит в автономный режим, продолжительность которого не должна превышать 72 часов, согласно утвержденным техническим требованиям и форме соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины. После восстановления соединения контрольно-кассовой машины с сервером оператора фискальных данных, сервер оператора фискальных данных должен:
1) получить от контрольно-кассовой машины сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
2) последовательно принять все контрольные чеки контрольно-кассовой машины и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы контрольно-кассовой машины в автономном режиме и отправить на каждый из них ответ с действительным фискальным признаком контрольного чека.
17. Фискальный признак или автономный код контрольного чека проверяется на портале оператора фискальных данных.
5. Порядок хранения сведений с контрольно-кассовой машины
18. На сервере оператора фискальных данных обеспечивается хранение в течение срока исковой давности по налоговому обязательству и требованию, установленного налоговым законодательством, следующих сведений:
1) регистрационные данные, указанные в заявлении налогоплательщика;
2) регистрационные данные контрольно-кассовой машины;

2) осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес тіркеу кезінде фискалдық деректер операторы бақылау-касса машинасына берген бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі.
14. Осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген сәйкестендіргіштер тексергеннен кейін фискалдық деректер операторы бақылау-касса машинасына бақылау-касса машинасының бақылау чегінде басып шығару үшін ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желісі арқылы серверде қалыптастырылған ақшалай есеп айырысудың фискалдық белгісін жібереді. Бұл ретте фискалдық деректер операторы серверінің хабарламасында салық төлеушіге бақылау-касса машинасына мынадай деректер беріледі:
1) деректердің қабылданғаны туралы растау;
2) берілген әрбір бақылау чегінің генерацияланған фискалдық белгісі;
3) жаңартылған токен.
Фискалдық деректер операторының серверінде өңделген ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтер фискалдық деректер операторының серверіндегі фискалдық деректерді сақтау орнында сақталады.
15. Фискалдық деректер операторының серверінде бақылау-касса машинасының бақылау чегінің фискалдық белгісін қалыптастыру хеш-функциялар алгоритмдері мен есептеу рәсімдері қолданыла отырып, бақылау-касса машинасынан алынған ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтер негізінде жүргізіледі.
16. Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс үзілген жағдайда бақылау-касса машинасы дербес режимге ауысады, оның ұзақтығы бақылау-касса машинасының бекітілген техникалық талаптары мен техникалық талаптарына сәйкестік нысанына сәйкес 72 сағаттан аспауы тиіс. Бақылау-касса машинасының фискалдық деректер операторының серверімен байланыс қалпына келтірілгеннен кейін фискалдық деректер операторының сервері:
1) бақылау-касса машинасынан дербес режимде жұмыстың ұзақтығы туралы ақпараты бар хабарлама алуға;
2) бақылау-касса машинасының барлық бақылау чектерін рет-ретімен және бақылау-касса машинасының дербес режимдегі жұмысы кезінде жинақталған алынған Z-есептер туралы белгілерді қабылдауға және олардың әр қайсысына бақылау чегінің қолданыстағы фискалдық белгісімен жауап жіберуге тиіс.
17. Бақылау чегінің фискалдық белгісі немесе дербес коды фискалдық деректер операторының порталында тексеріледі.
5. Бақылау-касса машинасынан мәліметтерді сақтау тәртібі
18. Фискалдық деректер операторының серверінде салық заңнамасында белгіленген салық міндеттемесі мен талабы бойынша талап қою мерзімі ішінде мынадай мәліметтерді сақтау қамтамасыз етіледі:
1) салық төлеушінің өтінішінде көрсетілген тіркеу деректері;
2) бақылау-касса машинасының тіркеу деректері;

3) информация о каждом денежном расчете, осуществленном при реализации товаров, работ, услуг;
4) текущее действующее значение токена каждой контрольно-кассовой машины;
5) фискальный признак каждого денежного расчета.
19. Хранение информации включает в себя мероприятия, связанные с защитой ее от несанкционированного доступа, в том числе:
1) применение комплекса программно-технических средств и поддерживающих их организационных мер на всех технологических этапах обработки информации и во всех режимах функционирования, в том числе при проведении ремонтных и регламентных работ;
2) разграничение прав доступа пользователей и администраторов;
3) использование комплекса мер для обеспечения безопасности программного обеспечения, включающего:
разделение приложений на логические группы и помещение каждой группы в выделенную виртуальную машину;
изоляцию внешнего сетевого трафика от внутреннего с помощью создания VLAN;
резервирование каждого программного компонента по схеме, при которой активное оборудование резервируется одним дополнительным компонентом;
исключение прямого доступа к серверам любых специалистов, кроме системных и сетевых инженеров;
4) использование комплекса мер, обеспечивающего целостность базы данных, а именно:
конфигурация прав доступа к базе данных, которая не позволяет изначально модифицировать, удалять или обновлять данные по чекам;
система аудита, которая фиксирует все операции, произведенные инженерами на серверном оборудовании;
резервирование базы данных по схеме, при которой все копии базы данных активны, а резервирование достигается избыточностью, в случае выхода из строя виртуальной машины или физического сервера, данные будут восстановлены в течение небольшого периода времени.
6. Порядок передачи сведений с контрольно-кассовой машины
20. Передача сведений с контрольно-кассовой машины осуществляется по каналам связи сети телекоммуникаций общего пользования в последовательности контрольно-кассовая машина – оператор фискальных данных – уполномоченный орган.
21. Каналы связи сети телекоммуникаций общего пользования контрольно-кассовой машины с сервером оператора фискальных данных и сервера оператора фискальных данных с сервером уполномоченного органа должны быть защищены от несанкционированного доступа:
1) достоверной идентификацией клиента и сервера;
2) использованием программных и/или программно-аппаратных средств защиты информации.
22. Формирование информации, передаваемой оператором фискальных данных в уполномоченный орган, производится в модуле обмена данными, который:

3) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу кезінде жүзеге асырылған әрбір ақшалай есеп айырысу туралы ақпарат;
4) әрбір бақылау-касса машинасының токенінің ағымдағы қолданыстағы мәні;
5) әрбір ақшалай есеп айырысудың фискалдық белгісі.
19. Ақпаратты сақтау оны рұқсат етілмеген қолжеткізуден қорғаумен байланысты іс-шараларды қамтиды, оның ішінде:
1) бағдарламалық-техникалық құралдар кешенін және оларды барлық ақпарат өңдеудің технологиялық кезеңдерінде және жұмыс істеудің барлық режимдерінде, оның ішінде жөндеу және регламенттік жұмыстарды жүргізу кезінде қолдайтын ұйымдастыру шараларын қолдану;
2) пайдаланушылар мен әкімшілердің қол жеткізу құқықтарының ара-жігін ажырату;
3) мыналарды:
қосымшаларды логикалық топтарға бөлуді және әр топты бөлінген виртуалды машинаға орналастыруды;
VLAN құру арқылы сыртқы желілік трафикті ішкісінен оқшаулауды;
белсенді жабдық бір қосымша құрауышпен резервке қойылатын жүйе бойынша әрбір бағдарламалық құрауышты резервке қоюды;
жүйелік және желілік инженерлерден басқа кез келген мамандардың серверлерге тікелей қолжеткізуді болдырмауды қамтитын бағдарламалық қамтамасыз ету қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шаралар кешенін пайдалану;
дерекқорлардың тұтастығын қамтамасыз ететін шаралар кешенін пайдалану, атап айтқанда:
баснан чектер бойынша деректерді өзгертуге, жоюға және жаңартуға мүмкіндік бермейтін дерекқорларға қолжеткізу құқығын конфигурациялау;
инженерлер серверлік жабдықта жүргізген барлық операцияларды тіркейтін аудит жүйесі;
дерекқорлардың барлық көшірмелері белсенді, резервке қою артық болып кететін, виртуалды машина немесе физикалық сервер істен шыққан жағдайда, деректер аз уақыт ішінде қалпына келетін жүйе бойынша дерекқорларды резервке қою.
6. Бақылау-касса машинасынан мәліметтерді беру тәртібі
20. Бақылау-касса машинасынан мәліметтерді беру ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желісінің байланыс арналары арқылы бақылау-касса машинасы – фискалдық деректер операторы – уәкілетті орган кезектілігімен жүзеге асырылады.
21. Фискалдық деректер операторының серверімен бақылау-касса машинасының және уәкілетті органның серверімен фискалдық деректер операторының ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желісінің байланыс арнасы рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғалуы:
1) клиент пен сервердің дұрыс сәйкестендірілуі;
2) бағдарламалық және/немесе бағдарламалық-аппараттық ақпаратты қорғау құралдарын пайдаланылуы тиіс.
22. Фискалдық деректер операторы уәкілетті органға беретін ақпаратты қалыптастыру:

1) передает на периодической основе ежедневные суммирующие отчеты по каждой контрольно-кассовой машине на сервер уполномоченного органа;
2) контролирует синхронность и целостность данных, переданных в информационные системы уполномоченного органа.
23. Контрольно-кассовая машина передает на сервер оператора фискальных данных сведения о денежных расчетах согласно техническим требованиям и форме соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов, утвержденным уполномоченным органом.
24. Детализация полученных с контрольно-кассовой машины данных представляется по мере необходимости работникам уполномоченного органа в личном кабинете на портале оператора фискальных данных.
25. Модуль контрольных параметров уполномоченного органа анализирует информацию, поступившую на сервер уполномоченного органа, за период времени в соответствии с контрольными параметрами и передает отчеты работникам уполномоченного органа.

1) мерзімді негізде әрбір бақылау-касса машинасы бойынша уәкілетті органның серверіне күнделікті жинақтаушы есептерді беретін;
2) уәкілетті органның ақпараттық жүйелеріне берілген деректердің синхрондылығы мен толықтығын бақылайтын деректер алмасу модулінде жүргізіледі.
23. Бақылау-касса машинасы уәкілетті орган бекіткен ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз ететін бақылау-касса машинасының техникалық талаптарына және техникалық талаптарға сәйкестігі нысанына сәйкес ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді фискалдық деректер операторының серверіне береді.
24. Бақылау-касса машиналарынан алынған деректерді талдап тексеру фискалдық деректер операторының порталында жеке кабинетінде уәкілетті органның қызметкерлеріне қажеттілігіне қарай ұсынылады.
25. Уәкілетті органның бақылау өлшемдерінің модулі бақылау өлшемдеріне сәйкес уақыт аралығында уәкілетті органның серверіне келіп түскен ақпаратты талдайды және есептерді уәкілетті орган қызметкерлеріне береді.