Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10685.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4-3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 01.11.2021 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство;
2) Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов

Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 сәуірде № 10685 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.11.2021 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары;
2) Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б.Сұлтанов

10 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 139
Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Отчет по исполнению плана развития).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) компания - национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, акционером которых является государство;
2) ключевой показатель деятельности - количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень достижения цели плана развития;
3) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – Единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу в соответствии с подпунктом 21) статьи 1 Закона;
4) электронный отчет - отчет по исполнению плана развития, подготовленный с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности" (далее - программное обеспечение) и подписываемый электронной цифровой подписью компании, выданной национальным удостоверяющим центром.
Глава 2. Порядок разработки и представления отчета по исполнению плана развития
3. Отчет по исполнению плана развития разрабатывается и представляется в следующем порядке:

2015 жылғы 10 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 139 бұйрығымен
бекітілген
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – заң) 13-бабының 4-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерді әзірлеу және ұсыну тәртібін айқындайды (бұдан әрі - – Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп).
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар;
2) қызметтің негізгі көрсеткіші – даму жоспарының мақсатына қол жеткізу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін сандық өлшенетін көрсеткіш;
3) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – Заңның 1-бабының 21) тармақшасына сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
4) электрондық есеп – "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтамасыз етуді (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) пайдалана отырып дайындалған және ұлттық куәландырушы орталық берген компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп.
2-тарау. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және ұсыну тәртібі
3. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп мынадай тәртіппен:

1) первый раз - за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз - за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз - за десять лет с разбивкой за последние четыре года и по итогам реализации плана развития за десять лет.
4. Отчет по исполнению плана развития содержит следующие разделы:
1) достижение стратегических направлений деятельности, целей, задач и ключевых показателей деятельности. Данный раздел содержит информацию о запланированных и фактически достигнутых ключевых показателях деятельности по стратегическим направлениям деятельности, целям, задачам, о причинах их недостижения, с предоставлением таблицы согласно приложению к настоящим Правилам;
2) аналитическая записка, которая составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
информация о степени достижения запланированных ключевых показателей деятельности по стратегическим направлениям деятельности, целям и задачам (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты), оценка влияния факторов на реализацию плана развития, а также оценка влияния реализации плана развития на социально-экономическое развитие отрасли, региона;
проблемы, которые возникли в процессе реализации плана развития, их воздействие на цели и ключевые показатели деятельности, а также принятые меры по обеспечению своевременной реализации плана развития;
выводы об итогах реализации плана развития за отчетный период в разрезе стратегических направлений деятельности, целей и задач;
предложения по дальнейшей реализации плана развития, ее корректировке, повышению эффективности процесса реализации плана развития, решению выявленных проблем по реализации плана развития.
5. Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана развития осуществляется после утверждения годовой аудированной финансовой отчетности в следующем порядке:
1) в течение пятнадцати рабочих дней со дня утверждения годовой аудированной финансовой отчетности исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана развития с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и вносит его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение пятнадцати рабочих дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана развития либо о возврате исполнительному органу для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган дорабатывает проект Отчета по исполнению плана развития в сроки, определенные советом директоров компании, но не более десяти рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании;

1) бірінші рет - жылдар бойынша бөле отырып, үш жыл үшін;
2) екінші рет - жылдар бойынша бөле отырып, алты жыл үшін;
3) үшінші рет - соңғы төрт жыл бойынша бөле отырып және он жыл ішінде даму жоспарын іске асыру қорытындылары бойынша он жыл үшін әзірленеді және ұсынылады.
4. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп мынадай :
1) Қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттеріне және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу бөлімінен тұрады. Осы бөлім осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес кестені ұсына отырып, қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері бойынша қызметтің жоспарланған және нақты қол жеткізілген түйінді көрсеткіштері туралы, оларға қол жеткізбеу себептері туралы ақпаратты қамтиды;
2) еркін нысанда жасалатын және мынадай мәліметтерді:
қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері бойынша қызметтің жоспарланған түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі туралы ақпаратты (нақты нәтижелердің жоспарланған нәтижелерден ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет), даму жоспарын іске асыруға факторлардың әсерін бағалауды, сондай-ақ даму жоспарын іске асырудың саланың, өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін бағалауды;
даму жоспарын іске асыру процесінде туындаған проблемаларды, қызметтің мақсаттары мен түйінді көрсеткіштеріне олардың әсерін, сондай-ақ даму жоспарын уақтылы іске асыруды қамтамасыз ету бойынша қабылданған шараларды;
қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері бөлінісінде есепті кезеңдегі даму жоспарын іске асыру қорытындылары туралы тұжырымдарды;
даму жоспарын одан әрі іске асыру, оны түзету, даму жоспарын іске асыру процесінің тиімділігін арттыру, даму жоспарын іске асыру бойынша анықталған проблемаларды шешу жөніндегі ұсыныстарды қамтитын талдамалық жазба бөлімінен тұрады.
5. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілгеннен кейін мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде атқарушы орган Бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі он бес жұмыс күні ішінде Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын қарайды және бекіту туралы не пысықтау үшін атқарушы органға қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда атқарушы орган даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады;

2) проект Отчета по исполнению плана развития утверждается на заседании совета директоров компании.
6. Исполнительный орган в течение пяти рабочих дней с даты получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения Отчета по исполнению плана развития направляет электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр государственного имущества (далее – Реестр), прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении, а также направляет данный отчет в бумажном виде уполномоченному органу соответствующей отрасли для проведения мониторинга реализации плана развития.
7. Включение электронного отчета в Реестр Единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии замечаний Единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно Единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
8. В случае отсутствия утвержденной годовой аудированной финансовой отчетности до тридцатого числа четвертого месяца, следующего за отчетным периодом, исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и направляет электронный отчет (по оперативным данным) Единому оператору не позднее первого числа шестого месяца, следующего за отчетным периодом, для включения в Реестр.
Электронный отчет (по оперативным данным) представляется для включения в Реестр согласно пункту 7 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов развития
национальных управляющих
холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых
является государство
Достижение стратегических направлений деятельности, целей, задач и ключевых показателей деятельности
Наименование стратегического направления (далее – СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (далее - КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
20__ год
20_n_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
СНД 1
Цель 1
Задача 1
Задача n
КПД1
КПД n
СНД 2
Цель n
Задача 1
Задача n
КПД 1
КПД n
Примечание
* ключевой показатель деятельности привязывается к цели и задачам компании
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 139
Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство

2) Даму жоспарының орындалуы бойынша есептің жобасы компанияның директорлар кеңесінің отырысында бекітіледі.
6. Атқарушы орган даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіту мәселесі бойынша компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның директорлар кеңесі оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді, сондай-ақ осы есепті даму жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізу үшін тиісті саланың уәкілетті органына қағаз түрінде жібереді.
7. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
8. Бекітілген жылдық аудиттелген қаржылық есептілік есепті кезеңнен кейінгі төртінші айдың отызыншы күніне дейін болмаған жағдайда, атқарушы орган бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің (жедел деректер бойынша) жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және электрондық есепті (жедел деректер бойынша) тізілімге енгізу үшін есепті кезеңнен кейінгі алтыншы айдың бірінші күнінен кешіктірмей бірыңғай операторға жібереді.
Электрондық есеп (жедел деректер бойынша) осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес Тізілімге енгізу үшін ұсынылады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу
және ұсыну қағидаларына
қосымша
Қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттеріне және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу
Стратегиялық бағыттың (бұдан әрі – ҚСБ)атауы
Мақсаты
Міндеттері
Қызметтің түйінді көрсеткішінің (бұдан әрі - ҚТК)атауы*
Өлшем бірлігі
ҚТК мәні
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
20 _ _ жыл
20 n жыл
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
1 ҚСБ
1 мақсат
1 міндет
n тапсырма
ҚТК 1
ҚТКn
2 ҚСБ
n мақсаты
1 міндет
n тапсырма
ҚТК 1
ҚТКn
Ескертпе
* қызметтің негізгі көрсеткіші компанияның мақсаттары мен міндеттеріне байланыстырылады
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 139 бұйрығымен
бекітілген
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары

Сноска. Правила – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Отчет по исполнению плана мероприятий).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) компания - национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, акционером которых является государство;
2) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – Единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу в соответствии с подпунктом 21) статьи 1 Закона;
3) электронный отчет - отчет по исполнению плана мероприятий, подготовленный с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности" (далее - программное обеспечение) и подписываемый электронной цифровой подписью компании, выданной национальным удостоверяющим центром.
Глава 2. Порядок разработки и представления отчета по исполнению плана мероприятий
3. Отчет по исполнению плана мероприятий разрабатывается и представляется по итогам каждого года.
4. Разработка проекта Отчета по исполнению плана мероприятий, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), осуществляется в соответствии со структурой разделов отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также в соответствии с формами и перечнем показателей отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Формы и перечень показателей отчета по исполнению планов мероприятий относительно юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
Пояснительная записка к отчету плана мероприятий содержит разъяснения по каждому разделу отчета плана мероприятий и является его неотъемлемой частью.
Разработка проекта Отчета по исполнению плана мероприятий Фонда осуществляется в рамках Правил разработки, утверждения, мониторинга, оценки реализации, представления отчетов по исполнению плана мероприятий Фонда, утверждаемых решением Совета директоров Фонда.

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс – шаралар жоспарларының орындалуы бойынша есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну тәртібін айқындайды (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспарын орындау бойынша есеп).
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар;
2) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) – Заңның 1-бабының 21) тармақшасына сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
3) электрондық есеп – "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) пайдалана отырып дайындалған және Ұлттық куәландырушы орталық берген компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған іс-шаралар жоспарының орындауы жөніндегі есеп.
2-тарау. Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және ұсыну тәртібі
3. Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есеп әрбір жылдың қорытындылары бойынша әзірленеді және ұсынылады.
4. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор) қоспағанда, іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеу – Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымына, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғаларға қатысты іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептің нысандары мен көрсеткіштер тізбесі тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
Іс-шаралар жоспарының есебіне түсіндірме жазба іс-шаралар жоспары есебінің әрбір бөлімі бойынша түсіндірулерді қамтиды және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Қордың іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын әзірлеу Қордың Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілетін Қордың іс-шаралар жоспарын әзірлеу, бекіту, іске асырылуын мониторингтеу, бағалау, орындау жөніндегі есептерді ұсыну қағидалары шеңберінде жүзеге асырылады.

5. Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана мероприятий осуществляется после утверждения годовой аудированной финансовой отчетности в следующем порядке:
1) в течение пятнадцати рабочих дней со дня утверждения годовой аудированной финансовой отчетности исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и вносит его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение пятнадцати рабочих дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана мероприятий либо о возврате исполнительному органу для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган дорабатывает проект Отчета по исполнению плана мероприятий в сроки, определенные советом директоров компании, но не более десяти рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании;
2) проект Отчета по исполнению плана мероприятий утверждается на заседании совета директоров компании.
6. Исполнительный орган в течение пяти рабочих дней с даты получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения отчета по исполнению плана мероприятий направляет электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр государственного имущества (далее – Реестр), прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении, а также направляет данный отчет в бумажном виде уполномоченному органу соответствующей отрасли для проведения мониторинга реализации плана мероприятий.
7. Включение электронного отчета в Реестр Единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии замечаний Единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно Единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
8. В случае отсутствия утвержденной годовой аудированной финансовой отчетности до тридцатого числа третьего месяца, следующего за отчетным периодом, исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и направляет электронный отчет (по оперативным данным) Единому оператору не позднее первого числа пятого месяца, следующего за отчетным периодом, для включения в Реестр.
Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) осуществляется в следующем порядке:

5. Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілгеннен кейін мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде атқарушы орган бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның Директорлар кеңесі он бес жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын қарайды және бекіту туралы не пысықтау үшін атқарушы органға қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда атқарушы орган іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын Компанияның Директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады;
2) іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасы компанияның директорлар кеңесінің отырысында бекітіледі.
6. Атқарушы орган іс – шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті бекіту мәселесі бойынша Компанияның Директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді-көшірме алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепті мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі-тізілім) енгізу үшін, электрондық есепке Компанияның Директорлар кеңесі оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, бірыңғай операторға жібереді, сондай-ақ осы есепті іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингін жүргізу үшін тиісті саланың уәкілетті органына қағаз түрінде жібереді.
7. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Компанияның Директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
8. Бекітілген жылдық аудиттелген қаржылық есептілік есепті кезеңнен кейінгі үшінші айдың отызыншы күніне дейін болмаған жағдайда, атқарушы орган бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, іс-шаралар жоспарының (жедел деректер бойынша) орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және электрондық есепті (жедел деректер бойынша) тізілімге енгізу үшін есепті кезеңнен кейінгі бесінші айдың бірінші күнінен кешіктірмей бірыңғай операторға жібереді.
Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту (жедел деректер бойынша) мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1) не позднее десятого числа четвертого месяца, следующего за отчетным периодом, структурное подразделение компании, ответственное за разработку Отчета по исполнению плана мероприятий, осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) и вносит его на рассмотрение исполнительного органа компании.
Исполнительный орган компании в течение семи календарных дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) либо о его возврате для доработки.
При наличии замечаний ответственное структурное подразделение компании дорабатывает проект Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) в сроки, определенные исполнительным органом компании, но не более пяти календарных дней с момента получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение исполнительного органа компании;
2) проект Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) утверждается исполнительным органом компании.
По итогам утверждения Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) в течение трех рабочих дней направляется электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения исполнительного органа компании об его утверждении.
9. Исполнительный орган несет дисциплинарную ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса Республики Казахстан за своевременность и достоверность оперативных данных, представленных в Отчете по исполнению плана мероприятий и Отчете по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным).
Приложение 1
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов
мероприятий
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Структура разделов отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
№ п/п
Наименование раздела
1.
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1.
информация о создании Компании
1.2.
корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
1.3.
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2.
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
3.
Мероприятия по реализации Плана мероприятий за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Плане развития Компании, в том числе по:
3.1.
достижению ключевых показателей деятельности
3.2.
реструктуризации активов и их обоснование
4
Отношения с бюджетом за отчетный период:
4.1.
в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан поступления из республиканского бюджета
4.2.
выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет (за исключением косвенных налогов) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, указанных в перечне показателей Плана мероприятий Компании
4.3.
выплата дивидендов на государственный пакет акций
5.
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам: капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения; инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставной капитал и прочие инвестиции:
6.
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1.
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2.
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3.
долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения за отчетный период
7.2.
дивидендной политики и их обоснование
7.3.
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров) за отчетный период
7.4.
кадровой политики Компании и/или организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5.
консолидированные административные расходы за отчетный период с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6.
административные расходы за отчетный период, с обоснованием роста или снижения
7.7.
расходы по аренде нежилых помещений за отчетный период
7.8.
основные консолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9.
основные неконсолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: Отчет может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия итогов деятельности Компании за отчетный период.
В случае дополнения Отчета пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение имеют соответствующие наименования.
Приложение 2
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов
мероприятий
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Формы и перечень показателей отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство

1) іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеуге жауапты компанияның құрылымдық бөлімшесі есепті кезеңнен кейінгі төртінші айдың оныншы күнінен кешіктірмей іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) әзірлеуді жүзеге асырады және оны Компанияның атқарушы органының қарауына енгізеді.
Компанияның атқарушы органы күнтізбелік жеті күн ішінде іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) қарайды және бекіту туралы не оны пысықтау үшін қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның жауапты құрылымдық бөлімшесі іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) Компанияның атқарушы органы айқындаған, бірақ ескертулерді алған сәттен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны Компанияның атқарушы органының қарауына қайта ұсынады;
2) іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) Компанияның атқарушы органы бекітеді.
Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті бекіту қорытындылары бойынша (жедел деректер бойынша) үш жұмыс күні ішінде электрондық есепке Компанияның атқарушы органының оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін тіркей отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есеп жіберіледі.
9. Атқарушы орган Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 64-бабына сәйкес іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепте және іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепте (жедел деректер бойынша) ұсынылған жедел деректердің уақтылығы мен анықтығы үшін тәртіптік жауаптылықта болады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу
және ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымы
№ р/с
Бөлімнің атауы
1.
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1.
компанияны құру туралы ақпарат
1.2.
________жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы.
1.3.
Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы
2.
Есепті кезеңде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3.
Компанияның даму жоспарында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын ескере отырып, есепті кезеңдегі Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде:
3.1.
қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2.
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі
4
Есепті кезеңдегі бюджетпен қатынастар:
4.1.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен түсетін түсімдер
4.2.
Компанияның Іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу (жанама салықтарды қоспағанда)
4.3.
акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер төлеу
5.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
6.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1.
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың қаржылық орнықтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті түрде көрсете отырып (борыш коэффициенті/EBITDA (earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): экономиканың нақты секторындағы компаниялар үшін, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды өтеу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3.
компанияның және оның еншілес ұйымдарының есепті кезеңдегі борыштық жүктемесі
7.
Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерін негіздей отырып, талдау:
7.1
уақытша бос ақша қаражатын басқару, оларды есепті кезеңде орналастыру саясаты
7.2.
дивидендтік саясат және олардың негіздемесі
7.3.
есепті кезеңде акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымдарды (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі) ескере отырып, компанияның шоғырландырылған кадр саясаты
7.4.
акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті Компанияға тиесілі Компанияның және/немесе ұйымдардың кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5.
еншілес ұйымдарды ескере отырып, есепті кезеңдегі шоғырландырылған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.6.
өсу немесе төмендеу негіздемесімен есепті кезеңдегі әкімшілік шығыстар
7.7.
есепті кезеңде тұрғын емес үй-жайларды жалдау бойынша шығыстар
7.8.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштері
7.9.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылмаған көрсеткіштері
8.
Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: есепті кезең ішінде Компания қызметінің қорытындыларын ашу үшін осындай толықтыру орынды болған кезде, Есеп басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Есеп тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылған жағдайда әрбір қосымша ұсынылатын тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атаулары болады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу
және ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесі

1. Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1. информация о создании Компании:
форма 1
№ п/п
Наименование показателей
Информация
1
Полное наименование Компании
2
Полный юридический адрес
3
Контактные телефоны
4
Электронный адрес (e-mail), сайт
5
Бизнес-идентификационный номер (БИН)
6
ID-код (универсальный идентификационный код)
7
Дата и номер государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции
8
Наименование органа управления (государственный орган)
9
Краткая история создания:
9.1
Дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан о создании (реорганизации)
9.2
Цели создания
9.3
Виды деятельности в соответствии с учредительными документами
10
Является ли субъектом естественной монополии, сфера естественной монополии, когда принято решение о включении организации в государственный регистр субъектов естественных монополий
11
Является ли природопользователем: кем и когда предоставлено право специального природопользования, раскрыть характеристику природопользования (постоянное или временное, отчуждаемое или неотчуждаемое, приобретенное на возмездной основе или безвозмездно, первичное или вторичное)
12
Является ли недропользователем: кем и когда предоставлено право на недропользование, раскрыть операции по недропользованию
13
Уставный капитал:
13.1
Размер уставного капитала в соответствии с учредительными документами, тысяч тенге
13.2
Когда и кем принимались решения об увеличении уставного капитала (постановление Правительства Республики Казахстан, приказ органа государственного управления, решение общего собрания акционеров (участников)
14
Количество акций, всего, в том числе:
объявленные
размещенные
выкупленные

1. Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1. Компанияны құру туралы ақпарат:
форма 1
№ р/с
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат
1
Компанияның толық атауы
2
Толық заңды мекенжайы
3
Байланыс телефондары
4
Электрондық мекенжай (e-mail), сайт
5
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
6
ID-код (әмбебап сәйкестендіру коды)
7
Әділет органдарында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні мен нөмірі
8
Басқару органының (мемлекеттік органның) атауы
9
Құрудың қысқаша тарихы:
9.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құру (қайта ұйымдастыру) туралы қаулысының күні мен нөмірі
9.2
Құру мақсаттары
9.3
Құрылтай құжаттарына сәйкес қызмет түрлері
10
Ұйымды табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы шешім қабылданған кезде табиғи монополия саласы табиғи монополия субъектісі болып табылды ма
11
Табиғат пайдаланушы болып табыла ма: арнайы табиғат пайдалану құқығын кім және қашан берді, табиғат пайдалану сипаттамасын ашу (тұрақты немесе уақытша, иеліктен шығарылатын немесе иеліктен шығарылмайтын, өтеулі негізде немесе өтеусіз сатып алынған, бастапқы немесе қайталама)
12
Жер қойнауын пайдаланушы болып табыла ма: жер қойнауын пайдалану құқығын кім және қашан берді, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды ашу
13
Жарғылық капитал:
13.1
Құрылтай құжаттарына сәйкес жарғылық капиталдың мөлшері, мың теңге
13.2
Жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешімді қашан және кім қабылдады (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, Мемлекеттік басқару органының бұйрығы, акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысының шешімі)
14
Акциялардың саны, барлығы, оның ішінде:
жарияланған
орналастырылған
сатып алынған

14.1
Простые акции
14.2
Привилегированные акции
15
Номинальная стоимость одной акции, тенге
16
Сведения о регистраторе
17
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего, в том числе:
количество
%
17.1
Простые акции
17.2
Привилегированные акции
1.2. корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Организации n уровня
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
1.3. организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание.
2. Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
форма 3
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Цели Плана развития Компании
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
продолжение таблицы
Значение ключевых показателей*
20__ год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
1
2
3
4
5
Направление 1
Направление n
Примечание:
* значение ключевых показателей Плана мероприятий определяется путем обеспечения взаимоувязки и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций.
** в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей результатов.
3. Мероприятия по реализации Плана мероприятий за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Плана развития Компании, в том числе по:

14.1
Жай акциялары
14.2
Артықшылықты акциялар
15
Бір акцияның номиналды құны, теңге
16
Тіркеуші туралы мәліметтер
17
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы, оның ішінде:
саны
%
17.1
Жай акциялары
17.2
Артықшылықты акциялар
1.2. ________жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы.
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдық-құқықтық нысаны (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
ОПФ
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
ОПФ
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
n деңгейдегі ұйымдар
ОПФ
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) %-ы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ОПФ
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Басқа ОПФ
Жиыны
1.3. Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы.
2. Есепті кезеңде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3-нысан
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның Даму жоспарының түйінді көрсеткіштері (КП) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Құжаттың атауы
басымдық
міндет
бастама / нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты
Міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткіші**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1-бағыт
1-мақсат
1-міндет
1-ТК
n -ТК
n тапсырма
1-ТК
n -ТК
n мақсаты
1-міндет
1-ТК
n -ТК
n тапсырма
1-ТК
n -ТК
n бағыты
1 мақсат
1-міндет
1-ТК
n -ТК
n тапсырма
1-ТК
n -ТК
n мақсаты
1-міндет
1-ТК
n -ТК
n тапсырма
1-ТК
n -ТК
кестенің жалғасы
Негізгі көрсеткіштердің мәні*
20 _ _ жыл
жоспары
түзету 1
түзету n
факт
% орындалу
1
2
3
4
5
1-бағыт
n бағыты
Ескертпе:
* Іс-шаралар жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының қаржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерін өзара байланыстыруды қамтамасыз ету және салыстыру арқылы айқындалады.
** жоспарды орындау бойынша есепте нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.
3. Компанияның даму жоспарында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын ескере отырып, есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде:

3.1. достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятия/показателей
Единица измерения
20__ год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 5
№ п/п
Структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) на начало отчетного периода
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Реструктуризация актива за отчетный период (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия) )
Структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) на конец отчетного периода
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
А
Б
В
1
2
3
4
5
1.
n.
Примечание:
* активы – это юридические лица, входящие в группу Компании.
4. Отношения с бюджетом за отчетный период:
4.1. в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан поступления из республиканского бюджета:
форма 6
тысяч тенге
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
1.
n.
Итого:
продолжение таблицы
20__год
Примечание
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей результатов.

3.1. қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
№ р/с
Қызметтің негізгі көрсеткіштерінің атауы
Іс-шараның / көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. активтерді қайта құрылымдау* және олардың негіздемесі:
5-нысан
№ р/с
Есепті кезеңнің басындағы компания тобының құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
Активтің түрі (бейінді, бейінді емес, өзгелері)
Есепті кезеңде активті қайта құрылымдау (бөлу, бөліп шығару, қосу, тарату, сату (иеліктен шығару) жаңаларын құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу)
Есепті кезеңнің соңындағы компания тобының құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
түзету n
факт
А
Б
В
1
2
3
4
5
1.
n.
Ескертпе:
* активтер – бұл Компания тобына кіретін заңды тұлғалар.
4. Есепті кезеңдегі бюджетпен қатынастар:
4.1. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен түсетін түсімдер:
6-нысан
мың теңге
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның немесе оның еншілес ұйымының атауы
Функционалдық топ
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Нысаналы мақсаты
Құжаттың атауы
басымдық
міндет
бастама / нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты
Міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткіші*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
1.
n.
Жиыны:
кестенің жалғасы
20 _ _ жыл
Ескертпе
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* жоспарды орындау бойынша есепте нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.

2.2.1
на пакет акций, находящийся в государственной собственности
тысяч тенге
2.2.2
% от чистого дохода
2.3
инвестиционные проекты
тысяч тенге
2.3.1
тысяч тенге
2.3.n
тысяч тенге
2.4
инновационные проекты
тысяч тенге
2.4.1
тысяч тенге
2.4.n
тысяч тенге
2.5
покрытие убытков прошлых лет
тысяч тенге
5. Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставной капитал и прочие инвестиции:
форма 9
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование проектов
Дата начала освоения проекта
Планируемая дата ввода в эксплуатацию
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
1.
Капитальные вложения всего, в том числе:
1.1
инвестиционные проекты, всего
1.1.1
капитальные вложения в новые проекты
1.1.2
капитальные вложения в существующие проекты
1.1.n
1.2
приобретение основных средств
1.3
приобретение нематериальных активов
1.n
2
Инвестиции, всего
2.1
приобретение пакетов акций (долей участия)
2.2
вклады в уставный капитал
2.n
Итого
продолжение таблицы
Стоимость проекта, тысяч тенге
всего
в том числе:
освоено за отчетный период
план
корректировка 1
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Стоимость проекта, тысяч тенге
в том числе:
освоено за отчетный период
корректировка n
факт
% выполнения
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
6. Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1. структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций):
форма 10
№ п/п
Заемщик
Заимодатель
Инструмент
Цель заимствования
Основание для заимствования
Решение собрания акционеров (единственного акционера) и/или Совета директоров
Договор заимствования (Договор гарантии)
дата
валюта
сумма по договору
сумма освоения
льготный пери од
A
Внешние заимствования
A1
An
B
Внутренние заимствования
B1
Bn
Условия займа (Условия гарантии)
%
прочие условия
дата освоения
продолжение таблицы
Срок займа (Срок гарантируемого займа)
Вид обеспечения по займу
Сумма основного долга (ОД) на отчетную дату
20__ год
ОД на начало периода
погашение ОД
Дата истечения периода доступности
Дата погашения
Остаточный срок в днях
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнение
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнение
20__ год
выплата %
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнения

2.2.1
мемлекет меншігіндегі акциялар пакетіне
мың теңге
2.2.2
таза кірістен %
2.3
инвестициялық жобалар
мың теңге
2.3.1
мың теңге
2.3.n
мың теңге
2.4
инновациялық жобалар
мың теңге
2.4.1
мың теңге
2.4.n
мың теңге
2.5
өткен жылдардың залалдарын жабу
мың теңге
5. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
9-нысан
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Жобалардың атауы
Жобаны игерудің басталу күні
Пайдалануға берудің жоспарланған күні
Құжаттың атауы
басымдық
міндет
бастама / нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты
Міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткіші**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
1.
Күрделі салымдар барлығы, оның ішінде:
1.1
инвестициялық жобалар, барлығы
1.1.1
жаңа жобаларға күрделі салымдар
1.1.2
қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар
1.1.n
1.2
негізгі құралдарды сатып алу
1.3
материалдық емес активтерді сатып алу
1.n
2
Инвестициялар, барлығы
2.1
акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу
2.2
жарғылық капиталға салымдар
2.n
Жиыны
кестенің жалғасы
Жобаның құны, мың теңге
барлығы
оның ішінде:
есепті кезеңде игерілгені
жоспары
1-түзету
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жобаның құны, мың теңге
оның ішінде:
есепті кезеңде игерілгені
n түзету
факт
орындалу %
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
6. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1. ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар):
10-нысан
№ р/с
Қарыз алушы
Қарыз беруші
Құрал
Қарыз алу мақсаты
Қарыз алу үшін негіз
Акционерлер (жалғыз акционер) жиналысының және/немесе директорлар кеңесінің шешімі және / немесе басқалар
Қарыз алу шарты (кепілдік шарты)
күні
валюта
шарт бойынша сома
игеру сомасы
жеңілдікті кезең
A
Сыртқы қарыз алу
A1
An
B
Ішкі қарыз алу
B1
Bn
Қарыз шарттары (кепілдік шарттары)
%
басқа шарттар
игеру күні
кестенің жалғасы
Қарыз алу мерзімі (Кепілдік берілетін қарыздың мерзімі)
Қарыз бойынша қамтамасыз ету түрі
Есепті күнге негізгі борыш (НҚ) сомасы
20 _ _ жыл
Кезең басындағы ОД
ОД өтеу
Қолжетімділік кезеңінің аяқталу күні
Өтеу күні
Қалдық мерзімі күндермен
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
орындалуы
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
орындалуы
20 _ _ жыл
төлеу %
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
орындау

Рекомендуемое значение коэффициента долга/ЕВITDA: <3, значение >4-5 свидетельствует о слишком большой долговой нагрузке Компании и вероятных проблемах с погашением своих долгов.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании.
Рассчитывается по формуле:
где: LС – заемный капитал; ЕС – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость
Коэффициент покрытия процентов – характеризует способность Компании обслуживать свои долговые обязательства. Показатель сравнивает прибыль до уплаты процентов и налогов за одни год) и проценты по долговым обязательствам за тот же период. Фактически коэффициент показывает, во сколько раз прибыль до уплаты процентов и налогов превышает расходы на уплату процентов.
Рассчитывается по формуле:
Коэффициент покрытия процентов = EBIT / Проценты к уплате
Рекомендуемое значение: чем меньше коэффициент покрытия процентов, тем выше кредитное бремя Компании и тем выше вероятность наступления банкротства. Коэффициент ниже 1,5 ставит под вопрос возможность Компании обслуживать свой долг. Критическим считается коэффициент менее 1.
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств.
Рассчитывается по формуле:
где: СА – текущие активы; СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала
6.3. долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период:
форма 12
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значений, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание:
* объемом финансовых обязательств – объем любых обязательств, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциально невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен фиксированной суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
** коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации).

Ұсынылатын қарыз коэффициенті/ЕВИТДА мәні: <3, мәні >4-5 компанияның тым көп қарыз жүктемесін және олардың қарыздарын өтеудегі ықтимал проблемаларды көрсетеді.
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы: LС-қарыз капиталы; ЕО-меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді
Пайыздарды жабу коэффициенті – Компанияның қарыз міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілетін сипаттайды. Көрсеткіш бір жылдағы пайыздар мен салықтарды төлегенге дейінгі пайданы салыстырады) және сол кезеңдегі борыштық міндеттемелер бойынша пайыздар. Коэффициент пайыздар мен салықтарға дейінгі пайда пайыздарды төлеу шығындарынан қанша есе көп екенін нақты көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
Пайыздарды жабу коэффициенті = EBIT / төлеуге пайыздар
Ұсынылатын мән: пайыздарды жабу коэффициенті неғұрлым аз болса, компанияның несиелік ауыртпалығы соғұрлым жоғары болады және банкроттықтың ықтималдығы соғұрлым жоғары болады. 1,5-тен төмен коэффициент Компанияның қарызына қызмет көрсету мүмкіндігіне күмән келтіреді. 1-ден кем коэффициент сыни болып саналады.
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: СА – ағымдағы активтер; СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады
6.3. Компанияның және оның еншілес ұйымдарының есепті кезеңдегі борыштық жүктемесі:
12-нысан
Көрсеткіші
Анықтамасы
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, компания (ұйым) тартқан қарыздар сомасын және берген корпоративтік кепілгерліктерді қоса алғанда, компанияның (ұйымның) қарыз алуының шекті сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелер көлемі * арасындағы айырма
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері** компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды адамы) компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәндерге жететін, компанияның (ұйымның) қарыздарын тарту, корпоративтік кепілдіктер мен корпоративтік кепілгерліктерін беру үшін қолжетімді барынша рұқсат етілген сома
Ескертпе:
* қаржылық міндеттемелердің көлемі – қаржылық міндеттемелердің:
шарттық міндеттемеде негізделген:
ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активті басқа субъектіге беру;
субъект үшін ықтимал тиімсіз шарттарда басқа субъектімен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу;
есеп айырысу субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін:
оған сәйкес субъект меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын береді немесе беруге міндетті болады;
ол бойынша есеп айырысу ақша қаражатының немесе басқа қаржы активінің тіркелген сомасын субъектінің меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына айырбастаудан өзгеше тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін. Осы мақсаттар үшін меншікті үлестік құралдарға болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алуға немесе жеткізуге шарт болып табылатын құралдар кірмейді;
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері – Компания (ұйым) компания (ұйым) үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды.

19.1
19.n
Примечание:
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
7.7 расходы по аренде нежилых помещений за отчетный период:
Наименование Компании (дочерней организации) *
форма 19
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Расходы по аренде, всего
тысяч тенге
2
Стоимость за 1 квадратный метр арендуемой площади
тенге
3
Общая площадь помещений в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
Общая занимаемая площадь помещений
квадратных метров
Отклонение
квадратных метров
в том числе площадь:
3.1.
Кабинета председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.2.
Комнаты отдыха председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.3.
Приемной председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.4.
Кабинет заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.5.
Комната отдыха заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.6.
Приемная заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.7.
Кабинет управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.8.
Комната отдыха управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.9.
Приемная управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров

19.1
19.n
Ескертпе:
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатта болады және Компанияның Директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
7.7 есепті кезеңде тұрғын емес үй-жайларды жалға алу бойынша шығыстар:
Компанияның (еншілес ұйымның) атауы *
19-нысан
№ р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Жалдау бойынша шығыстар, барлығы
мың теңге
2
Жалға алынатын алаңның 1 шаршы метрінің құны
теңге
3
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес үй-жайлардың жалпы алаңы
шаршы метр
Үй-жайлардың жалпы ауданы
шаршы метр
Ауытқу
шаршы метр
оның ішінде алаң:
3.1.
Басқарма төрағасы кабинетінің
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.2.
Басқарма төрағасының демалыс бөлмелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.3.
Басқарма төрағасының қабылдау бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.4.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесі) кабинеті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.5.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесі) демалыс бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.6.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесінің) қабылдау бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.7.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) кабинеті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.8.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) демалыс бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.9.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) қабылдау бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр

3.10.
Кабинет руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.11.
Приемная руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.12.
Кабинет работника компании (на 1 работника)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.13.
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, форменного обмундирования, медикаментов, технических средств, инвентаря и канцелярских принадлежностей)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.14.
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
Примечание:
в случае превышения установленных лимитов на занимаемые площади, требуется пояснение
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.

3.10.
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директорының) кабинеті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.11.
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директорының) қабылдау бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.12.
Компания қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.13.
Жалпы үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, мұрағат, көшіру-көбейту қызметі, гардероб, серверлік, жабдықтар, нысанды киім-кешек, дәрі-дәрмектер, техникалық құралдар, мүкәммал және кеңсе керек-жарақтары қоймалары және басқалар)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.14.
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, венкамералар, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және басқалар)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
Ескертпе:
алып отырған алаңдарға белгіленген лимиттерден асқан жағдайда түсініктеме талап етіледі
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатта болады және Компанияның Директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.