Об утверждении нормативов и требований к материалам и веществам, необходимым для проведения работ по очистке моря
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 марта 2015 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10838. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 130.
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 18.04.2018 № 130 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 23-6) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормативы и требования к материалам и веществам, необходимым для проведения работ по очистке моря.
2. Признать утратившим силу приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 9 июля 2013 года № 202-ө "Об утверждении перечня диспергентов для применения в Казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8605, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 31.10.2013 г. № 305 (27579)).
3. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
30 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев
30 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов

Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті материалдар мен заттарға нормативтер мен талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 наурыздағы № 189 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10838 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 130 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 18.04.2018 № 130 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 24 маусымдағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңының 18 бабының 23-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті материалдар мен заттарға нормативтер мен талаптардың қосымшалары бекітілсін.
2. "Каспий теңізінің Қазақстандық секторында қолдану үшін диспергенттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 9 шілдедегі № 202-Ө бұйрығының күші жойылды деп танылсын (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізімінде № 8605 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 31.10.2013 жылы № 243 жарияланған (28182)).
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты мерзiмдi баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 30 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 30 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрі
______________ Қ. Қасымов

17 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 13 марта 2015 года № 189
Нормативы и требования к материалам и веществам, необходимым для проведения работ по очистке моря
1. Общие положения
1. Настоящие Нормативы и требования к материалам и веществам, необходимым для проведения работ по очистке моря (далее – Нормативы) разработаны в соответствии с подпунктом 23-6) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон).
2. Морские сооружения, магистральные нефтепроводы, морские порты оснащаются необходимыми материалами и веществами для ликвидации разлива нефти первого и второго уровней в соответствии с пунктом 5 статьи 95 и пунктом 4, 10 статьи 95-1 Закона, Перечнем диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 21 июня 2016 года № 262 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14018).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.11.2016 № 492 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уровни разливов нефти на море устанавливаются в соответствии со статьей 95-1 Закона.
2. Нормативы к материалам и веществам, необходимым для проведения работ по очистке моря
4. Нормативы, которые связаны с проведением работ по очистке моря, в том числе с эффективными действиями по ликвидации разливов нефти:
1) наличие достаточного (по размерам периметра морского сооружения) количества бон для локализации разлитой нефти;
2) наличие нефтезадерживающих материалов, выполненных из абсорбирующих веществ, (плавучих матов), буксируемых судами, для локализации и улавливания нефти с поверхности воды при первом и втором уровнях разливов нефти, находящихся на береговых базах, максимально приближенных к местам ведения работ;
3) наличие радиолокационного отражателя или других материалов для обеспечения обнаружения морского сооружения судами в различных погодных условиях;
4) наличие дополнительных материалов и веществ, необходимых для сбора нефти с водной поверхности, используемых с борта судна, в случае разливов второго уровня;
5) наличие в пределах тридцатиминутной досягаемости материалов, веществ и оборудования, достаточных для ликвидации разливов первого уровня.

2015 жылғы 17 наурыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 13 наурыздағы
№ 189 бұйрығымен
бекітілген
Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті
материалдар мен заттарға нормативтер мен талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті материалдар мен заттарға нормативтер мен талаптар (бұдан әрі - Нормативтер) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 18 бабының 23-6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Теңіз құрылыстары, магистральды мұнай құбырлары, теңіз порттары Заңның 95-бабының 5 тармағына және 95-1-бабының 4, 10 - тармақтарына, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 21 маусымдағы № 262 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14018 болып тіркелген) Мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесіне, сондай-ақ осы Нормативтерге сәйкес бірінші және екінші деңгейлі мұнай төгілуін жоюға арналған қажетті материал және заттармен жабдықталады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 15.11.2016 № 492 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Теңізде мұнай төгілудің деңгейлері Заңның 95-1 бабына сәйкес белгіленеді.
2. Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті
материалдар мен заттарға қойылатын нормативтер
4. Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізуге байланысты, оның ішінде мұнайдың төгілуін жою жөнінде тиімді әрекет ететін нормативтер:
1) бекітілген жобалық шешімдерге сәйкес төгілген мұнайды оқшаулау үшін жеткілікті мөлшердегі (теңіз имараты периметрінің өлшемі бойынша) бондардың болуы;
2) жұмыстар жүргізіліп жатқан орындарға барынша жақындатылған жағалау базаларындағы бірінші және екінші деңгейлі төгілу кезінде кемелерге тіркелген су бетінен мұнайды оқшаулау мен мұнайды қалқып алуға арналған сорғыш заттардан, (жүзбелі заттардан) жасалған мұнай тұтқыш материалдардың болуы;
3) түрлі ауа-райы жағдайларында кемелердің теңіз имаратын табуын қамтамасыз ету үшін радиолокациялық бейнелегіштің немесе басқа да материалдардың болуы;
4) екінші деңгейлі төгілу болған жағдайда кеме бортынан пайдаланылатын, су бетінен мұнайды жинауға қажетті қосымша материалдар мен заттардың болуы;
5) бірінші деңгейлі төгілулерді жою үшін жеткілікті материалдардың, заттар мен жабдықтардың отыз минуттық қол жетімділік шегінде болуы.

5. В зависимости от выбранных методов ликвидации разливов нефти на море, на основании оценки рисков определяются необходимые дополнительные ресурсы, требуемые для проведения работ по очистке моря и прибрежной зоны: абсорбенты, погрузчики, разбрызгиватели диспергентов, суда-буксиры, насосы, цистерны, баржи, склады, бочки, вагонетки, вакуумные агрегаты, пластиковые листы, авиация, транспортные средства.
3. Требования к материалам и веществам, необходимым для проведения работ по очистке моря
6. Требования базируются на расчетных природных условиях проведения работ в казахстанском секторе Каспийского моря при проведении нефтяных операций, которые учитывают:
1) потенциальные долгосрочные колебания уровня моря;
2) краткосрочные штормовые нагоны и сгоны, влияющие на уровень моря;
3) зимний ледовый покров с ноября по апрель при нормальных (средних) погодных условиях в мелководной среде (0-10 м);
4) потенциально опасное движение льда и нагромождения вокруг морских сооружений;
5) экстремальные изменения температур в период между летом и зимой;
6) участки высокой биологической продуктивности, в особенности вокруг дельты реки Урал, в тростниковых зарослях вдоль северной береговой линии и на обширных прибрежных мелководных участках.
7. Требования учитывают оперативное спасение людей, занятых на морских сооружениях, связанных с проведением нефтяных операций.
8. При проведении нефтяных операций или осуществлении деятельности, связанной с риском разлива нефти предусматриваются:
1) диспергенты, допустимые к применению для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 21 июня 2016 года № 262 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14018);
2) материалы для сбора нефти, позволяющие собрать нефть во временное хранилище, если ее разлившееся количество превысит возможности абсорбентов, имеющихся в наличии на месте происшествия;
3) пластиковые мешки или герметичные контейнеры (бадьи) для перевозки и утилизации нефти в безопасном месте.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 15.11.2016 № 492 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В качестве меры предосторожности при испытании скважины на морское сооружение доставляются дополнительные материалы и вещества с базы снабжения недропользователя, находящейся на суше, и на период испытания устанавливаются боновые заграждения или нефтесборщик для локализации возможного разлива и последующего удаления нефти с поверхности моря.

5. Теңізде мұнайдың төгілуін жоюдың таңдалынған әдістеріне байланысты, қауіптілікті бағалау негізінде теңізді және жағалау аймақтарын тазалау бойынша жұмыстарды жүргізу үшін керек болатын, қажетті қосымша ресурстар анықталады: абсорбенттер, жүк тиегіштер, диспергенттерді шашыратқыш, кеме- буксир, сораптар, цистерналары, баржылар, қоймалар, күбілер, вагоншалар, вакуумдық агрегаттар, пластикалық беттер, авиация, көлік құралдары.
3. Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті
материалдар мен заттарға қойылатын талаптар
6. Талаптар, есептік табиғи жағдайларда жұмыстарды Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде ескеріп:
1) теңіз деңгейінің ұзақ мерзімді әлеуетті құбылуы;
2) теңіз деңгейіне әсер ететін қысқа мерзімді дауылды көтерілу мен қайтулар;
3) суы таяз, ортадағы қарашадан сәуірге дейінгі аралықтағы қалыпты (орташа) ауа-райы жағдайындағы қысқы мұз жабыны (0-10 м);
4) мұздың әлеуетті қауіпті қозғалысы және теңіз имараттарының жанындағы үйінділер;
5) жаз және қыс аралығындағы кезеңде температураның күрт өзгеруі;
6) жоғары биологиялық өнімділік учаскелері, әсіресе Орал өзенінің атырабы маңындағы қамыс-қопалы солтүстік жағалау сызықтары мен суы таяз кең көлемді жағалау учаскелерінде негізделеді.
7. Талаптар, мұнай операцияларын жүргізуге байланысты теңіз имараттарында жұмыс істейтін адамдарды жедел құтқаруды ескереді.
8. Мұнай төгілу қауіптілігіне байланысты, мұнай операцияларын немесе қызметін жүргізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 21 маусымдағы № 262 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14018 болып тіркелген) Мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жою үшін қолдануға рұқсат етілген диспергенттер;
2) мұнайды, уақытша сақтау қоймасына жинауға мүмкіндік беретін мұнай жинауға арналған материалдар, егер оның төгілген мөлшері оқиға болған жердегі бар абсорбенттердің мүмкіндігін асырса;
3) тасымалдау және қауіпсіз жерде жағу үшін пластикалық қапшықтар немесе герметикалық контейнерлер (астаулар) қарастырылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 15.11.2016 № 492 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алдын ала сақтандыру шаралары ретінде теңіз имаратында ұңғымаларды сынау кезінде жер қойнауын пайдаланушының құрлықтағы жабдықтау базасынан қосымша материалдар мен заттар жеткізіледі, және сынау кезеңінде мүмкін болатын төгілуді оқшаулау және кейін теңіз бетінен мұнайды алу үшін бондық қоршаулар немесе мұнай жинағыш орнатылады.

10. Требования к материалам, необходимым для проведения работ по очистке моря указаны в приложении 2 к настоящим Нормативам.
Приложение 1
к Нормативам и требованиям к
материалам и веществам,
необходимым для проведения
работ по очистке моря
Диспергенты,
допустимые к применению при ликвидации аварийных разливов нефти
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра энергетики РК от 15.11.2016 № 492 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Нормативам и требованиям к
материалам и веществам,
необходимым для проведения
работ по очистке моря
Требования к материалам, необходимым для проведения работ по очистке моря
Морские порты. Материалы, требуемые для первого уровня разлива нефти
(не превышающие 10 тонн).
Количество
Описание
Цель (назначение)
10 ед.
Якорный комплект
Закрепление бонового заграждения.
1 ед.
Генератор мощностью 4 кВА.
Электроснабжение.
1 ед.
Щеточного/дискового типа нефтесборщик (мощностью 10 тонн в час или более).
Сбор нефти.
300 м
Боновые заграждения (250мм шириной или больше), а также персонал для их развертывания.
Защита и локализация.
2 ед.
Временные резервуары для хранения (10 м3).
Временное хранение нефти.
2 ед.
Детектор газа (газов).
Безопасность, обнаружение газа.
50 м
Береговое уплотнительное боновое заграждение, а также персонал для их развертывания.
Защита и локализация.
1 ед.
Водяные насосы со шлангами.
Смещение нефти или промывка для заполнения нефти в береговое уплотнительное боновое заграждение.
1 ед.
Прибрежное маломерное судно для ликвидации аварийного разлива нефти (далее – ЛАРН) с подвесными моторами.
Развертывание прибрежного бонового заграждении и (или) сорбентов.
Морские сооружения и магистральные нефтепроводы. Материалы, требуемые для первого уровня разлива нефти (не превышающие 10 тонн).
Количество
Описание
Цель (назначение)
1 ед.
Судно, при помощи которого возможно развернуть боновые заграждения в море или прикрепить боковую систему или систему бокового развертывания и сбора.
Основное судно ЛАРН.
1 ед.
Дополнительное судно для развертывания бонового заграждения (если основное судно ЛАРН не имеет систему бокового развертывания и сбора).
Поддержка при развертывании боновых заграждений конфигурацией "J" и "U".
300 м
Боновые заграждения (750мм шириной или более), а также также персонал для их развертывания (если основное судно ЛАРН не имеет систему бокового развертывания и сбора).
Локализация нефти.
1 ед.
Щеточного/дискового типа нефтесборщик (мощностью 10 тонн в час или более).
Сбор нефти.
1 ед.

10. Теңізді тазалау бойынша жұмыстарды жүргізу үшін қажетті материалдарға талаптар осы Нормативтің 2 қосымшасында көрсетілген.
Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды
жүргізу үшін қажетті материалдар мен заттарға
нормативтер мен талаптарына
1 Қосымша
Мұнайдың апаттық төгілуін жою кезінде пайдалануға болатын
диспергенттер
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 15.11.2016 № 492 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды
жүргізу үшін қажетті материалдар мен заттарға
нормативтер және талаптарына
2 Қосымша
Теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті
материалдар тізімі
Теңіз порттары. Бірінші дәрежелі мұнай төгілуі үшін қажетті
материалдар (10 тоннадан аспайтын).
Мөлшері
Сипатталуы
Мақсаты (міндеті)
10 бірлік
Зәкір жинақтамасы
Бондық бөгетті бекіту.
1 бірлік
Генератордың қуаттылығы 4 кВА.
Электрмен жабдықтау.
1 бірлік
Щетқалы/дөңгелек түрдегі мұнай жинақтаушы (қуаттылығы сағатына 10 тонн немесе көбірек).
Мұнайды жинақтау.
300 м
Бондық бөгет (250мм енділігі 250мм немесе көп), сондай-ақ оларды өрбітетін қызметкерлер құрамы.
Қорғау және оқшаулау.
2 бірлік
Сақтау үшін уақытша резервуарлар (10 м3).
Мұнайды уақытша сақтау.
2 бірлік
Газ детекторы (газдар).
Қауіпсіздік, газды табу.
50 м
Жағалаулық нығыздалған бондық бөгет, сондай-ақ оларды өрбітетін қызметкерлер құрамы.
Қорғау және оқшаулау.
1 бірлік
Шлангамен бірге су сорғысы.
Мұнайды жағалаулық нығыздалған бондық бөгетке толтыру үшін жуу немесе мұнайды қозғау.
1 бірлік
Мұнайдың апаттық төгілуін жою үшін тар жағалаулық кеме аспа моторымен бірге (бұдан әрі – МАТЖ).
Сорбенттер және (немесе) жағалаулық бондық бөгеттерді өрбіту
Теңіз құрлыстары және магистральды мұнай құбырлары. Бірінші дәрежелі
мұнай төгілуі үшін қажетті материалдар (10 тоннадан аспайтын)
Мөлшері
Сипатталуы
Мақсаты (міндеті)
1 бірлік
Кеменің көмегімен теңізде бондық бөгеттерді ашуға болады немесе бүйірлік жүйені бекіту немесе бүйірлік өрбіту және жинақтау жүйесін.
Негізгі кеме МАТЖ.
1 бірлік
Бондық бөгетті өрбіту үшін қосымша кеме (егер негізгі кемеде МАТЖ бүйірлеп өрбіту және жинақтау жүйесі жоқ болған жағдайда)
Пішіні "J" және "U" бондық бөгеттерді өрбіту кезінде қолдау.
300 м
Бондық бөгет (енділігі 750мм немесе көбірек), сондай-ақ оларды өрбіту үшін қызметкерлер құрамы (егер негізгі кемеде МАТЖ бүйірлеп өрбіту және жинақтау жүйесі жоқ болған жағдайда).
Мұнайды оқшаулау.
1 бірлік
Щетқалы/дөңгелек түрдегі мұнай жинақтаушы (қуаттылығы сағатына 10 тонн немесе көбірек).
Мұнайды жинақтау.
1 бірлік

Плавающие временные резервуары хранения 50м3.
Хранение собранной нефти.
Морские сооружения, магистральные нефтепроводы, морские порты.
Материалы, требуемые для второго уровня разлива нефти
(объемом от 10 до 250 тонн).
Количество
Описание
Цель (назначение)
4 ед.
Генератор мощностью 4 кВА.
Электроснабжение
500 м
Морское боновое заграждение – надувное, из материала неопрен c шириной 1500мм.
Для развертывания и развертывания с одного судна как система бокового развертывания.
1200 м
Прибрежное боновое заграждение из пенопласта или надувное с шириной 750мм.
Защита и локализация.
400 м
Прибрежное боновое заграждение из пенопласта или надувное с шириной 450 – 550 мм.
Защита и уплотнение береговой линий.
2 ед.
Олеофильный (дисковый) нефтесборщик минимальной мощностью 12 м3/ч.
Сбор нефти.
1 ед.
Система водосливного нефтесборщика – минимальная мощность 20 м3/ч.
Сбор нефти.
2 ед.
Вакуумная система сбора нефти - минимальная мощность 10 м3/ч.
Сбор нефти на берегу или на суше.
5 ед.
Резервуары временного хранения – минимум 50м3.
Хранение собранной нефти.

Қалықтаған уақытша сақтау резервуарлары 50м3.
Жинақталған мұнайды сақтау.
Теңіз құрлыстары, магистральды мұнай құбырлары, теңіз порттары
Екінші дәрежелі мұнай төгілуі үшін қажетті материалдар (көлемі 10 тоннадан 250 тоннаға дейін)
Мөлшері
Сипатталуы
Мақсаты (міндеті)
4 бірлік
Генератордың қуаттылығы 4 кВА.
Электрмен жабдықтау.
500 м
Теңіздік бондық бөгет – енділігі 1500мм неопрен материалынан үрленген.
Өрбіту үшін және бүйірлік өрбіту жүйесі ретінде бір кемеден өрбіту.
1200 м
Пенопласттан немесе 750мм енімен үрленген жағалаулық бондық бөгет.
Қорғау және оқшаулау.
400 м
Пенопласттан немесе 450 – 550 мм енімен үрленген жағалаулық бондық бөгет.
Қорғау және жағалық сызықты нығыздау
2 бірлік
Олеофильды (дөңгелек) минимальды қуаттылығы 12 м3/сағ мұнай жинақтаушы.
Мұнайды жинақтау
1 бірлік
Мұнай жинағыштың суағар жүйесі – минимальды қуаттылығы 20 м3/сағ.
Мұнайды жинақтау
2 бірлік
Мұнайды жинаудың вакуумдық жүйесі – минимальды қуаттылығы 10 м3/сағ.
Құрғақта немесе жағалауда мұнайды жинақтау.
5 бірлік
Уақытша сақтау резервуарлары – минимум 50м3.
Жинақталған мұнайды сақтау.