Об утверждении Правил реализации осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, и их икры государственным предприятием, являющимся субъектом государственной монополии
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 18-05/138. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10867.
В соответствии с подпунктом 47) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, и их икры государственным предприятием, являющимся субъектом государственной монополии.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
21 марта 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 18-05/138
Правила
реализации осетровых видов рыб, изъятых из естественной
среды обитания, и их икры государственным предприятием,
являющимся субъектом государственной монополии
1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, и их икры государственным предприятием, являющимся субъектом государственной монополии разработаны в соответствии с подпунктом 47) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок реализации осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, и их икры (далее – продукция) государственным предприятием, являющимся субъектом государственной монополии (далее – Субъект) на внутреннем и внешнем рынках Республики Казахстан.

Табиғи мекендеу ортасынан алынған бекіре тұқымдас балықтарды және олардың уылдырығын мемлекеттік монополия субъектісі болып табылатын мемлекеттік кәсіпорынның өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 26 ақпандағы № 18-05/138 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10867 тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 47) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи мекендеу ортасынан алынған бекіре тұқымдас балықтарды және олардың уылдырығын мемлекеттік монополия субъектісі болып табылатын мемлекеттік кәсіпорынның өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жылғы 4 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 18-05/138 бұйрығымен
бекітілген
Табиғи мекендеу ортасынан алынған бекіре тұқымдас
балықтарды және олардың уылдырығын мемлекеттік монополия
субъектісі болып табылатын мемлекеттік кәсіпорынның
өткізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи мекендеу ортасынан алынған бекіре тұқымдас балықтарды және олардың уылдырығын мемлекеттік монополия субъектісі болып табылатын мемлекеттік кәсіпорынның өткізу қағидалары "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 47) тармақшасына сәйкес әзірленген және табиғи мекендеу ортасынан алынған бекіре тұқымдас балықтар мен олардың уылдырығын (бұдан әрі - өнім) мемлекеттік монополия субъектісі болып табылатын мемлекеттік кәсіпорынның (бұдан әрі – Субъект) Қазақстан Республикасының сыртқы және ішкі нарығына өткізу тәртібін анықтайды.

2. Порядок реализации продукции
2. Ассортимент предлагаемой к реализации продукции, определяется Субъектом самостоятельно, в соответствии с осуществляемой деятельностью.
3. Субъекту при осуществлении деятельности по заготовке, хранению и реализации продукции присваивается учетный номер в соответствии с подпунктом 32) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее – Закон о ветеринарии).
4. При реализации продукции cубъект доводит до сведения покупателя информацию о подтверждении соответствия продукции требованиям и предоставляет потребителю по востребованию ветеринарный сертификат в соответствии Правилами выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11898).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 20.09.2022 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. На этикетках, листах-вкладышах и стикерах упаковочных материалов, с учетом видов продукции указываются на государственном и русском языках сведения:
1) о наименовании, весе, цене за килограмм или за единицу;
2) о пищевой ценности продукции (калорийности, содержании белков, жиров, углеводов);
3) о способах и условиях изготовления готовой продукции (для консервантов и полуфабрикатов пищевых продуктов);
4) об условиях и сроках хранения, а также сроках годности;
5) о дате изготовления и дате упаковки продукции;
6) о составе продукции.
6. Уполномоченный орган в соответствии с пунктом 5 статьи 11-1 Закона устанавливает цену на продукцию, реализуемую Субъектом, по согласованию с антимонопольным органом.
7. Реализация продукции производится только со складов Субъекта по товарно-транспортным накладным.
8. Физические и юридические лица, которые приобрели продукцию у Субъекта, вправе осуществлять ее дальнейшую переработку и реализацию самостоятельно.
9. Маркирование икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках, осуществляется в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 9 Закона.
10. Разрешение на вывоз продукции за пределы Республики Казахстан выдается в соответствии с подпунктом 52) пункта 1 статьи 9 Закона.
11. Реализация за пределы Республики Казахстан осетровых видов рыб в живом виде, их оплодотворенной икры (за исключением гибридных форм) осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.

2. Өнімді өткізу тәртібі
2. Өткізуге ұсынылатын өнімнің түр-түрін Субъект жүзеге асыратын қызметінің бағытына сәйкес дербес айқындайды.
3. Субъектіге өнімді дайындау, сақтау және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру кезінде "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 8-бабының 32) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Ветеринария туралы заң) есепке алу нөмірі беріледі.
4. Өнімді өткізу кезінде Субъект өнімнің талаптарға сәйкестігін растау туралы ақпаратты сатып алушының назарына жеткізеді және тұтынушыға оның талап етуі бойынша Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11898 болып тіркелген) ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарға сәйкес, ветеринариялық сертификатты талап ету бойынша тұтынушыға ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 20.09.2022 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Зат белгілерде, қосымша парақтарда және орама материалдарының стикерлерінде өнімнің түрлері ескеріле отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде:
1) атауы, салмағы, бір килограмының немесе бір бірлігінің бағасы туралы;
2) өнімнің тағамдық құндылығы (құнарлылығы, құрамындағы ақ уыз, май, көміртектер) туралы;
3) дайын өнімді әзірлеу тәсілдері мен шарттары (тамақ өнімдерінің консерванттары мен жартылай фабрикаттары үшін) туралы;
4) сақтау шарттары мен мерзімдері, сондай-ақ жарамдылық мерзімдері туралы;
5) өнімнің дайындалған күні мен оралған күні туралы;
6) өнімнің құрамы туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Уәкілетті орган Заңның 11-1-бабының 5-тармағына сәйкес Субъект монополияға қарсы органмен келісімдеу бойынша өткізетін өнімнің бағасын белгілейді.
7. Өнімді өткізу тауарлық-көліктік жүк құжаттары бойынша Субъектінің қоймасынан ғана жүргізіледі.
8. Өнімді Субъектіден сатып алған жеке және заңды тұлғалардың оны одан әрі қайта өңдеу мен өткізуді дербес жүзеге асыруға құқығы бар.
9. Ішкі және сыртқы нарықтарда бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын сату үшін таңбалау Заңының 9-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Өнімді Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге шығаруға рұқсат Заңының 9-бабы 1-тармағының 52) тармақшасына сәйкес беріледі.
11. Тірі күйінде бекіре тұқымдас балық түрлерін, олардың ұрықтандырылған уылдырығын (будандастырылған түрлерін қоспағанда) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге өткізу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен жүзеге асырылады.