Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи и предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 269. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2015 года № 11263. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 января 2018 года № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 08.01.2018 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 96), 97) пункта 1 статьи 7, статьями 49 и 50 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания скорой медицинской помощи и предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее - Министерство) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет–ресурсе Министерства.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
4 июня 2015 года
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 27 апреля 2015 года № 269
Правила оказания скорой медицинской помощи и
предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания скорой медицинской помощи и предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации (далее - Правила) определяют порядок оказания указанных видов медицинской помощи.

Жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 269 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 маусымда № 11263 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 8 қаңтардағы № 2 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.01.2018 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 96), 97) тармақшаларына және 49 және 50-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов_______________
2015 жылғы 4 мамыр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 27 сәуірдегі
№ 269 бұйрығымен бекітілген
Жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация
нысанында медициналық көмек ұсыну қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) медициналық көмектің көрсетілген түрлерін Қазақстан Республикасында көрсету тәртібін анықтайды.

2. В настоящих правилах используются следующие понятия:
1) активное посещение – врачебное посещение больного на дому по инициативе врача;
2) скорая медицинская помощь (далее СМП) – форма предоставления медицинской помощи при возникновении заболеваний и состояний, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни, а также при необходимости транспортировки органов (части органов) для последующей трансплантации;
3) старший врач СМП санитарной авиации – врач с высшим медицинским образованием, имеющий диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия" и сертификат по специальностям "скорая медицинская помощь", "анестезиолога и реаниматолога", имеющий опыт, подготовку и специализацию по скорой и неотложной медицинской помощи, стаж работы не менее 5 (пяти) лет по специальности, владеющий методами лечения, реанимации и интенсивной терапии, имеющий первую или высшую квалификационную категорию по специальности;
4) фельдшер-диспетчер СМП санитарной авиации – медицинский специалист (специалист со средним медицинским образованием, имеющий диплом по специальности "лечебное дело" и сертификаты по специальности "скорая медицинская помощь"), осуществляющий функции по приему, обработке и передаче вызовов об оказании СМП;
5) врач-координатор санитарной авиации региона – врач, имеющий высшее медицинское образование, стаж работы по специальности не менее 5 (пяти) лет, сертификат специалиста, наличие квалификационной категории по специальности и обладающий организаторскими способностями;
6) санитарная авиация (далее - СА) – форма предоставления экстренной медицинской помощи населению при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) специалистов соответствующей квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента. Предоставление медицинской помощи в форме санитарной авиации осуществляется путем доставки квалифицированных специалистов к месту назначения либо транспортировки больного, а также органов (части органов) для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию воздушным транспортом;
7) мобильная бригада санитарной авиации (далее - МБСА) - структурно-функциональная единица подразделения, непосредственно оказывающая экстренную квалифицированную, специализированную, высокоспециализированную и консультативно-диагностическую медицинскую помощь больным и пострадавшим;
8) санитарный автотранспорт – специализированное наземное транспортное средство, предназначенное для перевозки больных и пострадавших, сопровождающего медицинского персонала, также органов (части органов) для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) белсенді бару – дәрігердің бастамасы бойынша науқастың үйіне дәрігердің баруы;
2) жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖМК) – денсаулыққа келетін елеулі зиянды болдырмау (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін шұғыл медициналық көмекті талап ететін аурулар мен жай-күй туындаған кезде, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) тасымалдау қажет болған кезде медициналық көмек ұсыну нысаны;
3) ЖМК, санитариялық авиацияның аға дәрігері – "емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандықтары бойынша дипломы және "жедел медициналық жәрдем", "анестезиолог және реаниматолог" мамандықтары бойынша сертификатымен жоғары медициналық білімі, шұғыл және жедел медициналық көмек бойынша тәжірибесі, даярлығы және мамандандыруы, мамандығы бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілі бар, емдеу, реанимация және қарқынды терапия әдістерін игерген, мамандығы бойынша бірінші немесе жоғарғы біліктілік санаты бар дәрігер;
4) ЖМК, санитариялық авиацияның аға фельдшер-диспетчері – ЖМК көрсету туралы шақыртуларды қабылдау, өңдеу және беру бойынша функцияларды жүзеге асыратын медициналық маман ("емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы және "жедел медициналық жәрдем" мамандығы бойынша сертификатымен орта медициналық білімі бар маман);
5) өңірдің санитариялық авиациясының үйлестіруші дәрігері – жоғары медициналық білімі, мамандығы бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілі, маман сертификаты, мамандығы бойынша біліктілік санаты және ұйымдастырушылық қабілеттілігі бар дәрігер;
6) санитариялық авиация (бұдан әрі – СА) – пациенттің орналасқан жеріндегі медициналық ұйымда медициналық жабдықтың және (немесе) тиісті біліктілігі бар мамандардың болмауына байланысты медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде халыққа шұғыл медициналық көмек ұсыну нысаны. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну әуе көлігімен білікті мамандарды межелі жерге жеткізу не науқасты, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөлігін) тиісті медициналық ұйымға тасымалдау жолымен жүзеге асырылады;
7) санитариялық авиацияның мобильдік бригадасы (бұдан әрі - САМБ) – науқастарға және зардап шегушілерге тікелей шұғыл білікті, мамандандырылған, жоғары мамандандырылған және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін бөлімшенің құрылымдық-функционалдық бірлігі;
8) санитариялық автокөлік – науқастар мен зардап шегушілерді, сондай-ақ алып жүретін медицина персоналын, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) тиісті медициналық ұйымдарға тасымалдауға арналған мамандандырылған жерүсті көлік құралы;

9) санитарный автотранспорт для оказания медицинской помощи в форме СА – автотранспорт для доставки медицинских специалистов до борта воздушного судна и обратно, а также транспортировки больных (рожениц, пострадавших) из медицинской организации до борта воздушного судна и из аэропорта до медицинской организации;
10) санитарный авиатранспорт – специализированное воздушное транспортное средство (самолет, вертолет), оборудованное для перевозки больных и пострадавших, а также сопровождающего медицинского персонала;
11) фельдшер выездной бригады СМП - специалист со средним медицинским образованием, имеющий диплом по специальности "лечебное дело", сертификат специалиста.
3. Координатором служб СМП и СА является Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр санитарной авиации" Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее - РЦСА).
2. Порядок оказания скорой медицинской помощи
4. Организация скорой медицинской помощи (станция, отделение) (далее – ОСМП) является медицинской организацией, оказывающей круглосуточную экстренную медицинскую помощь взрослому, детскому населению, при угрожающих жизни состояниях, несчастных случаях, острых тяжелых заболеваниях, при дорожно–транспортных происшествиях, а также оказание медицинской помощи пострадавшим на автомагистралях.
5. В городах, областных и районных центрах по решению местных органов государственного управления здравоохранения в составе станции СМП организуются подстанции.
Подстанция является структурным подразделением станции СМП. Подстанции комплектуются лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и медицинским оборудованием для бесперебойной работы выездной бригады.
Для патрулирования в густонаселенных районах и в часы нагрузок организуются "пиковые" бригады СМП (при проведении культурно-массовых мероприятии).
Районы обслуживания подстанций определяются местным исполнительным органом в области здравоохранения по представлению руководителя станции СМП.
Подстанции организуются с расчетом обеспечения 15 (пятнадцати)-минутной транспортной доступности до места нахождения пациента. Территории обслуживания подстанции определяются местными органами государственного управления здравоохранения с учетом численности, плотности и возрастного состава населения, особенностей застройки, насыщенности района промышленными предприятиями, крупными сельскохозяйственными комплексами, наличием и состоянием транспортных магистралей, интенсивности движения и других особенностей региона.
Выездные бригады СМП направляются на вызов старшим фельдшером диспетчером смены диспетчерской службы (далее - ДС) СМП по приему вызовов и передаче их выездным бригадам СМП с учетом профиля выездной бригады.

9) СА нысанында медициналық көмек көрсетуге арналған санитариялық автокөлік – медицина қызметкерлерін әуе кемесінің бортына дейін және кері жеткізуге, сондай-ақ науқастарды (босанатын әйелдерді, зардап шегушілерді) медициналық ұйымнан әуе кемесінің бортына дейін және әуежайдан медициналық ұйымға дейін тасымалдауға арналған автокөлік;
10) санитариялық авиакөлік – науқастар мен зардап шегушілерді, сондай-ақ алып жүретін медицина персоналын тасымалдауға арналған жабдықталған мамандандырылған әуе көлігі құралы (ұшақ, тік ұшақ);
11) ЖМК көшпелі бригадасының фельдшері – "емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы, маман сертификатымен орта медициналық білімі бар маман.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің "Республикалық санитариялық авиация орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі - РСАО) ЖМК және СА қызметтерінің үйлестірушісі болып табылады.
2. Жедел медициналық көмек көрсету тәртібі
4. Жедел медициналық көмек ұйымы (станция, бөлімше) (бұдан әрі - ЖМКҰ) өміріне төнген қауіптер, жазатайым оқиғаларда, жіті ауыр аурулар, жол-көлік оқиғалары, кезінде ересектерге, балаларға тәулік бойы шұғыл медициналық көмек көрсететін, сондай-ақ автомагистралдарда зардап шегушілерге медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым болып табылады.
5. Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдардың шешімі бойынша қалаларда, облыстық және аудандық орталықтарда ЖМК станциясының құрамында кіші станциялар ұйымдастырылады.
Кіші станция ЖМК станциясының құрылымдық бөлімшесі болып табылады. Кіші станция қажетті дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және көшпелі бригаданың үздіксіз жұмысына арналған медициналық жабдықтармен жабдықталады.
Халық тығыз орналасқан аудандарда патрульдеу үшін және жұмыс уақытында (мәдени-көпшілік іс-шараларын өткізу кезінде) ЖМК "қауырт" бригадалары ұйымдастырылады.
ЖМК станциясы басшысының ұсынымы бойынша кіші бригадалар қызмет көрсету аудандарын денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
Кіші станциялар пациенттің орналасқан жеріне дейінгі 15 (он бес) минутта көліктің жете алуын қамтамасыз ету есебімен ұйымдастырылады. Кіші станцияның қызмет көрсету аумағын, халықтың санын, тығыз орналасуын және жас мөлшерінің құрамын, құрылыстың ерекшеліктерін, ауданның өнеркәсіп кәсіпорындарымен, ірі ауыл шаруашылығы кешендерімен толықтығын және көлік магистралдардың болуы мен жағдайын, қозғалыс қарқындылығын және өңірдің басқа да ерекшеліктерін есепке ала отырып, денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары айқындайды.
ЖМК көшпелі бригадалары шақыртуларды қабылдау және көшпелі бригадалар бейінін есепке алумен ЖМК көшпелі бригадаларына беру бойынша ЖМК диспетчерлік қызметі (бұдан әрі - ДҚ) ауысымының аға фельдшер диспетчерімен шақыртуларға жіберіледі.

6. В ОСМП оказание экстренной медицинской помощи осуществляется выездными бригадами СМП (линейная-врачебная, специализированная, и фельдшерская) – функциональными единицами ОСМП, организованными в соответствии с типовыми штатами и штатными нормативами организаций здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6173).
7. Фельдшерская выездная бригада СМП включает в свой состав одного фельдшера, санитара, водителя или водителя, прошедшего подготовку по оказанию доврачебной медицинской помощи.
8. Врачебная выездная бригада СМП включает в свой состав врача (специалиста с высшим медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия" и сертификат по специальности "скорая и неотложная медицинская помощь"), фельдшера (специалиста со средним медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело", сертификат), водителя или водителя, прошедшего подготовку по оказанию доврачебной медицинской помощи.
9. В городах и районных центрах организуются специализированные бригады в зависимости от численности обслуживаемого населения города или района:
свыше 70 тысяч жителей - бригады интенсивной терапии, а также бригады для оказания медицинской помощи детскому населению;
свыше 100 тысяч - узкопрофильные специализированные бригады (кардиологическая, реанимационная).
10. Специализированная (реанимационная) выездная бригада СМП включает в свой состав врача (специалиста с высшим медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия", сертификат врача по специальности "скорая и неотложная медицинская помощь" и специализацию по профилю специализированной бригады), два фельдшера (специалиста со средним медицинским образованием, имеющего диплом по специальности "лечебное дело", сертификат специалиста), водителя или водителя, прошедшего подготовку по оказанию доврачебной медицинской помощи.
11. При поступлении вызова в ОСМП фиксируются следующие данные:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст и пол пациента (роженицы, пострадавшего);
2) краткие данные по состоянию пациента (роженицы, пострадавшего) и обстоятельства несчастного случая или заболевания;
3) адрес и телефон, код двери подъезда, а также ориентировочные данные по проезду к месту нахождения пациента (роженицы, пострадавшего).
12. Поступивший вызов обрабатывается по характеру, профилю заболевания и передается выездной бригаде СМП.
Выездные бригады СМП направляются:

6. ЖМКҰ-да шұғыл медициналық көмек көрсетуді ЖМК көшпелі бригадалары (желілік-дәрігерлік, мамандандырылған және фельдшерлік), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтеріне сәйкес ұйымдастырылған (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген) ЖМКҰ функционалдық бірліктермен жүзеге асырылады.
7. ЖМК фельдшерлік көшпелі бригадасының құрамына бір фельдшер, санитар, жүргізуші немесе дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлықтан өткен жүргізуші кіреді.
8. ЖМК дәрігерлік көшпелі бригадасының құрамына дәрігер ("емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандығы бойынша дипломы және "шұғыл және жедел медициналық жәрдем" мамандығы бойынша сертификатымен жоғары медициналық білімі бар маман) фельдшер ("емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы және сертификатымен орта медициналық білімі бар маман), жүргізуші немесе дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлықтан өткен жүргізуші кіреді.
9. Қалалар мен аудан орталықтарында қала немесе аудан халқына қызмет көрсету санына қарай мамандандырылған бригадалар ұйымдастырылады:
70 мыңнан астам тұрғын – қарқынды терапия бригадалары, сондай-ақ балаларға медициналық көмек көрсететін бригадалар;
100 мыңнан астам тұрғын – арнайы бейінді мамандандырылған бригадалар (кардиологиялық, реанимациялық).
10. ЖМК мамандандырылған (реанимациялық) көшпелі бригадасының құрамына дәрігер (жоғары медициналық білімі, "емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандығы бойынша дипломы, "жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша дәрігер сертификатымен және мамандандырылған бригада бейіні бойынша мамандандыруы бар маман), екі фельдшер (орта медициналық білімі, "емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы, маман сертификаты бар маман), жүргізуші немесе дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету бойынша даярлықтан өткен жүргізуші кіреді.
11. ЖМКҰ-ға шақырту түскен кезде мынадай деректер белгіленеді:
1) науқастың (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жасы және жынысы;
2) пациенттің (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) жазатайым оқиға немесе ауру жағдайы бойынша қысқаша деректер;
3) пациенттің (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) мекенжайы және телефоны, кіреберіс есігінің коды, сондай-ақ науқастың орналасқан жеріне жету бойынша бағдарланған деректер.
12. Келіп түскен шақыртулар сипаты, аурудың бейіні бойынша өңделеді және ЖМК көшпелі бригадасына беріледі.
ЖМК көшпелі бригадалары:

1) для оказания СМП и транспортировки пациента (роженицы, пострадавшего) при несчастных случаях, травмах и отравлениях;
2) при заболеваниях, в том числе психических, угрожающих жизни и здоровью пациента (роженицы, пострадавшего) и окружающих их лиц;
3) при родах и осложнениях течения беременности;
4) для перевозки на госпитализацию пациента (роженицы, пострадавшего), требующих экстренной медицинской помощи, в том числе по вызову специалистов организаций первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП), (предварительно оценив тяжесть состояния пациента (роженицы, пострадавшего);
5) для перевозки пациента (роженицы, пострадавшего) при необходимости из одного стационара в другой.
13. Регламент выезда бригад СМП с момента получения вызова ДС до передачи для обслуживания бригаде СМП, обрабатывается фельдшером-диспетчером смены по характеру, профилю, согласно Перечня категорий срочности вызовов по скорой медицинской помощи, согласно приложению к настоящим Правилам:
1) 1-3 категория срочности - до пяти минут;
2) 4-5 категория срочности - до двадцати минут;
3) 6 категория срочности - до тридцати минут.
14. Время прибытия бригады СМП до места нахождения пациента (роженицы, пострадавшего) с момента получения задания на обслуживание вызова ДС СМП в зависимости от срочности вызовов, указанных в пункте 16 настоящих Правил, составляет:
пятнадцать минут - при 1-3 категории срочности;
двадцать пять минут - при 4-5 категории срочности;
тридцать минут - при 6 категории срочности.
15. Направление специализированных выездных бригад СМП осуществляется как по вызову медицинских работников, так и непосредственно от населения. При этом медицинский персонал, вызвавший специализированную выездную бригаду СМП, оказывает необходимую медицинскую помощь до приезда вызванной им бригады.
16. Пациент (роженица, пострадавший) подлежит доставке для осмотра и госпитализации в медицинские организации, оказывающие стационарную помощь (ургентные стационары). При необходимости по жизненным показаниям доставка осуществляется в ближайшую медицинскую организацию, имеющее профильное отделение, с предварительным оповещением.
17. Старший врач смены ДС СМП, при доставке пациента (роженицы, пострадавшего), требующих экстренных лечебно-диагностических мероприятий в условиях стационара:
организует связь с приемным отделением медицинской организации, оказывающей стационарную помощь, в которую доставляется пациент (роженица, пострадавший);
доводит до сведения принимающей медицинской организации, оказывающей стационарную помощь, городского, областного, республиканского уровней информацию о состоянии доставляемого пациента (роженицы, пострадавшего).

1) ЖМК көрсету үшін және жазатайым оқиғалар, жарақаттанулар және уланулар кезінде пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) тасымалдау үшін;
2) аурулар, оның ішінде психикалық, пациенттің (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) және оның айналасындағы адамдардың өміріне және денсаулығына қауіп төндіретін аурулар кезінде;
3) босану және жүктілік ағымының асқынуы кезінде;
4) шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациентті, оның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымының мамандарын шақырту бойынша (пациент (босанатын әйел, зардап шегуші) жағдайының ауырлығын алдын ала бағалай отырып) емдеуге жатқызуға апару үшін;
5) пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) қажет болған жағдайда бір стационардан басқасына апару үшін жіберіледі.
13. ДҚ шақыртуын қабылдап алған сәттен бастап, ЖМК бригадасына бергенге дейінгі ЖМК бригадаларының шығу регламентін осы Қағидаларға қосымшаларға сәйкес, жедел медициналық көмек бойынша шақыртулардың жеделдік санатының тізбесіне сәйкес сипаты, бейіні бойынша аға диспетчер - фельдшер өңдейді, айқындалады:
1) жеделдіктің 1-3 санаты – бес минутқа дейін;
2) жеделдіктің 4-5 санаты – жиырма минутқа дейін;
3) жеделдіктің 6 санаты – отыз минутқа дейін.
14. ЖМК бригадасының ЖМК ДҚ шақыртуына қызмет көрсетуге тапсырма алынған сәттен бастап пациенттің (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) орналасқан жеріне дейін жету уақыты осы Қағидаларға 16-тармақта көрсетілген шақыртулардың жеделдігіне қарай:
жеделдіктің 1-3 санатында – он бес минутты;
жеделдіктің 4-5 санатында – жиырма бес минутты;
жеделдіктің 6 санатында – отыз минутты құрайды.
15. ЖМК мамандандырылған көшпелі бригадаларын жіберу медицина қызметкерлерінің шақыртуы бойынша да, тікелей халықтың шақыртуы бойынша да жүзеге асырылады. Бұл ретте, ЖМК мамандандырылған көшпелі бригадасын шақырған медицина персоналы шақырған бригада келгенге дейін қажетті медициналық көмекті көрсетеді.
16. Пациент (босанатын әйел, зардап шегуші) тексеріп-қарауға және емдеуге жатқызу үшін стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға (ургенттік стационарлар) жеткізіледі. Қажет болған жағдайда өмірлік көрсетілімі бойынша жақын жердегі бейінді бөлімшесі бар медициналық ұйымға хабарлай отырып, жеткізу жүзеге асырылады.
17. ЖМК ДҚ ауысымдағы аға дәрігері стационар жағдайында шұғыл емдеу-диагностикалық іс-шараларын талап ететін пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) жеткізу кезінде:
пациент (босанатын әйел, зардап шегуші) жеткізілетін стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесімен байланысты ұйымдастырады;
қалалық, облыстық, республикалық деңгейдегі стационарлық көмек көрсететін, қабылдайтын медициналық ұйымға жеткізілетін пациенттің (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) жағдайы туралы ақпаратты мәлімет үшін хабарлайды.

18. Время пребывания выездной бригады СМП в приемном покое стационара составляет не более 10 минут с момента ее прибытия (время для передачи пациента (роженицы, пострадавшего) ответственному дежурному врачу) с отметкой в карте вызова бригады скорой и неотложной медицинской помощи по форме № 110/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – приказ № 907), времени доставки пациента (роженицы, пострадавшего). По прибытию в стационар и после передачи пациента (роженицы, пострадавшего) врач выездной бригады СМП информирует фельдшера ДС СМП по приему вызовов об окончании вызова.
19. При транспортировке пациента (роженицы, пострадавшего) с заболеванием, угрожающим его жизни, в медицинскую организацию, оказывающую экстренную стационарную помощь, допускается его сопровождение родственником (не более одного человека) в санитарном автотранспорте СМП.
20. Основанием для оказания СМП пациенту (роженице, пострадавшему) является:
1) непосредственная угроза жизни, которая без своевременной медицинской помощи приведет к утяжелению состояния или летальному исходу;
2) состояние не опасное для жизни, однако представляющее непосредственную опасность для окружающих.
21. Оказание СМП осуществляется выездными бригадами, оснащенными необходимым лечебно-диагностическим оборудованием, медикаментами и укомплектованными подготовленным квалифицированным медицинским персоналом.
22. При отсутствии показаний к госпитализации в стационар или отказе пациента (роженицы, пострадавшего) от госпитализации выездная бригада СМП оформляет сигнальный лист участковому врачу по форме № 110-1/у, утвержденной приказом № 907.
При наличии показаний выездной бригадой СМП принимается решение о необходимости активного посещения пациента на дому медицинским работником организаций ПМСП (по месту жительства).
При транспортировке пациента (роженицы, пострадавшего) передается в стационар сопроводительный лист с указанием гемодинамики в ОСМП.
23. В случае поступления вызова СМП для обслуживания пациента с обострением хронического заболевания в часы работы ПМСП, вызов переадресовывается в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента.
24. В случае госпитализации в стационар пациента (роженицы, пострадавшего), необходимо после выписки из стационара, передавать в ОСМП отрывной талон сопроводительного листа выездной бригады СМП.
В случае оставления пациента на дому (не нуждающегося в госпитализации) выездной бригадой СМП предоставляются медицинские рекомендации для дальнейшего обращения в организацию ПМСП (по месту жительства или прикрепления).

18. ЖМК көшпелі бригадасының стационардың қабылдау бөліміне жету уақыты оның келіп түскен сәтінен бастап (пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) жауапты кезекші дәрігерге беруге арналған уақыт) жеткізу уақытын "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (бұдан әрі - № 907 бұйрық) бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелді) шақырту картасына белгілей отырып пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) беру 10 минуттан аспайды. Стационарға жеткенде және пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) бергеннен кейін ЖМК көшпелі бригадасының дәрігері ЖМК ДҚ шақыртуларды қабылдау жөніндегі фельдшеріне шақыртудың аяқталғаны туралы хабарлайды.
19. Өміріне қауіп төндіретін ауруы бар пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) шұғыл стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымға пациентті тасымалдау кезінде ЖМКҰ санитариялық автокөлігінде оны туыстарының алып жүруіне (бір адамнан аспауы тиіс) рұқсат беріледі.
20. Пациентке (босанатын әйелге, зардап шегушіге) ЖМК көрсету үшін:
1) уақтылы медициналық көмек көрсетпеу жағдайының ауырлауына немесе өлімге әкелетін өміріне тікелей қауіп төну;
2) өмірі үшін қауіпті емес, бірақ қоршаған ортаға тікелей қауіп төндіретін жағдай негіз болып табылады.
21. ЖМК көрсетуді қажетті емдеу-диагностикалық жабдықтармен, дәрі-дәрмектермен жарақтандырылған және даярланған білікті медицина персоналымен жиынтықталған көшпелі бригадалар жүзеге асырады.
22. Стационарға емделуге жатқызуға көрсетілімдері болмаған немесе пациент (босанатын әйел, зардап шегуші) емделуге жатқызудан бас тартқан кезде ЖМК көшпелі бригадасы № 907 бұйрықпен бекітілген № 110-1/е нысан бойынша учаскелік дәрігерге сигналдық парақты ресімдейді.
Көрсетілімдер болған жағдайда ЖМК көшпелі бригадасы МСАК ұйымының медицина қызметкерінің пациенттің үйіне (тұратын жеріне) белсенді баруы туралы шешім қабылдайды.
Пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) тасымалдау кезінде стационарға ЖМКҰ гемодинамиканы көрсетумен ілеспе парағы беріледі.
23. МСАК жұмысы уақытында созылмалы аурулары асқынған пациентке қызмет көрсету үшін ЖМК шақыртуы келіп түскен жағдайда шақырту пациенттің тіркелген орны бойынша МСАК қайта бағытталады.
24. Пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) стационарға емделуге жатқызған кезде стационардан шығарғаннан кейін ЖМК көшпелі бригадасының ілеспе парағынан үзбелі талонды ЖМКҰ беру қажет.
Пациент үйде қалған (емделуге жатқызуды қажет етпегенде) жағдайда ЖМК көшпелі бригадасы одан әрі МСАК (тұрғылықты немесе тіркелген жері бойынша) ұйымға жүгіну үшін медициналық ұсынымдарды ұсынады.

25. ОСМП в круглосуточном режиме выдает при личном обращении населения или по телефону информацию о месте нахождения пациента (роженицы, пострадавшего) при несчастных случаях, которым была оказана медицинская помощь бригадой СМП.
В случаях, не требующих оказания экстренной неотложной медицинской помощи, старший врач смены ОСМП предоставляет пациенту (роженице, пострадавшему) координаты (адрес, телефон) медицинской организации для обращения за медицинской помощью.
26. В режиме чрезвычайной ситуации ОСМП:
1) действует по указанию территориального подразделения ГУ "Центр медицины катастроф, Департамента по чрезвычайным ситуациям областей, городов Астана и Алматы Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
2) направляет в зону чрезвычайной ситуации выездные бригады СМП по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций;
3) проводит лечебно-эвакуационные мероприятия пострадавшим при ликвидации чрезвычайных ситуаций;
4) экстренно предоставляет информацию о случаях возникновения инфекционных заболеваний, отравлений, психических и поведенческих расстройств, дорожно-транспортных происшествиях, пожарах, взрывах и прочих чрезвычайных ситуациях, с числом пострадавших 10 и более пострадавших, в ДС РЦСА Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по следующим координатам: +7 (7172) 701-702, сотовый: +7 777 7701-702, т/факс: +7 (7172) 709-686; e-mail: dispetcher@rcsa.kz.
27. В экстренных случаях, при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) специалистов соответствующей квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента, ОСМП производит передачу вызова врачу-координатору региона и (или) ДС РЦСА.
28. Санитарный автотранспорт, обслуживающий ОСМП, оснащается опознавательными знаками (проблесковый маяк, звуковой сигнал и другие), имеет соответствующее медицинское оборудование для оказания сердечно-легочной реанимации в амбулаторных (полевых) условиях и во время движения санитарного автотранспорта.
29. Санитарный автотранспорт ОСМП подвергается текущей и плановой санитарной обработке.
30. Не допускается использование санитарного автотранспорта в немедицинских целях.
3. Порядок оказания медицинской помощи
в форме санитарной авиации
31. Отделение СА организуется в областных центрах, городах областного значения с целью обеспечения постоянной готовности и оперативного управления МБСА, и является структурным подразделением медицинских организаций, республиканского, областного, городского уровней, оказывающих круглосуточную медицинскую помощь.

25. ЖМКҰ тәуліктік режимде халық жеке немесе телефон арқылы жүгінген кезде ЖМК бригадасы жазатайым оқиғалар кезінде медициналық көмек көрсеткен станцияның (бөлімшенің) медицина қызметкерлері пациенттердің немесе зардап шегушілердің орналасқан жері туралы ақпарат береді.
Жедел медициналық көмек көрсетуді талап етпеген жағдайда ЖМКҰ ауысымының аға дәрігері пациентке (босанатын әйелге, зардап шегушіге) медициналық көмек көрсетуге жүгіну үшін медициналық ұйымдардың координаттарын (мекенжайын, телефонын) ұсынады.
26. Төтенше жағдайлар режимінде ЖМКҰ:
1) "Медициналық апаттар орталығы, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының төтенше жағдайлар жөніндегі департаменті, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар жөніндегі комитеті" ММ аумақтық бөлімшесінің нұсқауы бойынша әрекет етеді;
2) төтенше жағдайлардың медициналық санитариялық салдарын жою бойынша ЖМК көшпелі бригадасын төтенше жағдайлар аймағына жібереді;
3) төтенше жағдайларды жою кезінде зардап шегушілерге емдік-эвакуациялық іс-шараларды өткізеді;
4) инфекциялық аурулар, уланулар, психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтар, жол-көлік оқиғалары, өрт, жарылыстар мен басқа да төтенше жағдайлардың туындауы туралы ақпаратты, бірге 10 және одан да көп зардап шегушілердің санымен шұғыл түрде Министрліктің РСАО Диспетчерлік қызметіне мынадай координаттар бойынша: +7 (7172) 701-702, ұялы телефон: +7 777 7701-702, т/факс: +7 (7172) 709-686; e-mail: dispetcher@rcsa.kz ұсынады.
27. Пациенттің орналасқан жері бойынша медициналық жабдықтардың болмауынан және (немесе) медициналық ұйымда тиісті білікті мамандардың болмауынан медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған төтенше жағдайлар кезінде ЖМКҰ шақыртуды өңірдің үйлестіруші-дәрігеріне және (немесе) РСАО ДҚ береді.
28. ЖМКҰ қызмет көрсететін санитариялық автокөлік айыру белгілермен (жарқыл шамшырақ, дыбыс дабылы және басқалар) жарақталады, амбулаториялық (далалық) жағдайларда және санитариялық автокөліктің қозғалысы кезінде жүрек-өкпе реанимациясын көрсету үшін сәйкес медициналық жарақтары мен жабдықтары бар.
29. ЖМКҰ санитариялық автокөлігі ағымдық және жоспарлы санитариялық тазартуға жатады.
30. Санитариялық автокөлікті медициналық емес мақсатта пайдалануға жол берілмейді.
3. Санитариялық авиация нысанында жедел медициналық
көмек көрсету тәртібі
31. Санитариялық авиация бөлімшелері облыстық орталықтарда, облыстық маңызы бар қалаларда санитариялық авиацияның ұтқыр бригадаларының тұрақты дайындығын қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады және республикалық, облыстық, қалалық деңгейде тәулік бойы медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшесі болып табылады.

32. Услуги СА включают:
1) медицинские услуги (очная консультация, операция на месте, транспортировка больных (рожениц, пострадавших), доставка органов (части органов) для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию), биоматериалов, а также транспортировка медицинских специалистов по изъятию тканей и органов;
2) авиационные транспортные услуги (доставка специалистов к месту нахождения пациента (роженицы, пострадавшего) и обратно и/или транспортировки пациента (роженицы, пострадавшего) в соответствующую медицинскую организацию).
Полеты для оказания медицинской помощи СА населению производятся на основании заключенных договоров РЦСА с авиакомпаниями.
33. Медицинские услуги населению Республики Казахстан оказываются на основании заключенных договоров между РЦСА и республиканскими, городскими и областными медицинскими организациями.
34. В отделении СА организуется круглосуточная ДС, которая осуществляет постоянную связь РЦСА с координаторами, пилотами воздушного судна СА (находящимися в режиме ожидания), врачами-консультантами, вылетевшими МБСА по заданию, для оказания экстренной медицинской помощи населению Республики Казахстан.
35. Старший врач смены ДС РЦСА:
определяет цель оперативной заявки (очная консультация, операция на месте, транспортировка пациента, или органов (части органов) для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию), формирует МБСА из профильных врачей-специалистов (городов Астана и Алматы);
формирует мобильную бригаду РЦСА городов Астана, Алматы по транспортировке и оказанию медицинской помощи во время транспортировки, состоящие из врача-специалиста в области реанимации и интенсивной терапии, фельдшера;
отслеживает маршрут полета по СА до завершения выполнения Оперативной заявки;
своевременно информирует руководство РЦСА, уполномоченный орган о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, психических и поведенческих расстройствах (заболеваний), представляющих опасность для окружающих и о чрезвычайных ситуациях с медицинскими последствиями.
36. Основания использования воздушного транспорта (вертолет, самолет) для оказания медицинской услуги в форме санитарной авиации:
1) трудная доступность (отсутствие дорожных покрытий, горная местность, участки, отдаленные от населенных пунктов);
2) перевозка больных (рожениц, пострадавших), требующих оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи СА;
3) необходимость оказания специализированной медицинской помощи пациентам (роженицам, пострадавшим), окружающим лицам при травмах и отравлениях, состояниях, угрожающих здоровью, жизни осуществляется посредством доставки квалифицированных врачей – специалистов, в том числе из республиканских медицинских организаций, к месту нахождения пациента;

32. СА қызметтері мыналарды қамтиды:
1) медициналық қызметтер (бетпе-бет консультация, жергілікті жердегі операция, науқастарды (босанатын әйелдерді, зардап шегушілерді), тиісті медициналық ұйымда кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), биоматериалдарды жеткізу, сондай-ақ тіндер мен ағзаларды алу жөніндегі медицина мамандарын тасымалдау;
2) авиациялық көлік қызметтері (мамандарды пациенттің (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) орналасқан жеріне) және кері және/немесе пациентті (босанатын әйелдерді, зардап шегушілерді) тиісті медициналық ұйымға жеткізу).
Халыққа СА медициналық көмек көрсетуіне арналған ұшулары РСАО-ның әуе компанияларымен жасалған шарттардың негізінде жүргізіледі.
33. Қазақстан Республикасының халқына медициналық қызметтер РСАО мен республикалық, қалалық және облыстық медициналық ұйымдардың арасында жасалған шарттардың негізінде көрсетіледі.
34. СА бөлімшесінде РСАО-ның үйлестірушілермен, СА әуе кемесінің ұшқыштарымен (күту режимінде тұрған) Қазақстан Республикасының халқына шұғыл медициналық көмек көрсету үшін тапсырма бойынша САМБ ұшқан консультация беруші дәрігерлерімен тұрақты байланысын жүзеге асыратын ДҚ ұйымдастырылады.
35. РСАО ДҚ ауысымының аға дәрігері:
шұғыл өтінімнің мақсатын айқындайды (бетпе-бет консультация, жергілікті жердегі операция, одан әрі транспланттау үшін тиісті медициналық ұйымға пациентті немесе ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) тасымалдау) бейінді маман – дәрігерлерден САМБ құрайды (Астана және Алматы қалалары);
реанимация және қарқынды терапия саласындағы маман-дәрігерден, фельдшерден тұратын Астана, Алматы қалаларының тасымалдау және тасымалдау кезінде медициналық көмек көрсету жөніндегі РСАО мобильдік бригадасын қалыптастырады;
шұғыл өтінімді орындау аяқталғанға дейін СА бойынша ұшу бағытын қадағалайды;
инфекциялық аурулар, уланулар, айналасындағыларға қауіп төндіретін психикалық және мінез-құлықтық бұзылыстар (аурулар) туралы және медициналық салдармен төтенше жағдайлар туралы РСАО басшылығын, уәкілетті органды уақтылы хабардар ету.
36. Санитариялық авиация нысанында медициналық қызмет көрсету үшін әуе көлігін (тік ұшақ, ұшақ) пайдаланудың негізі:
1) жету қиын (жолдардың болмауы, таулы жер, шалғай елді мекендерден);
2) СА мамандандырылған және жоғары мамандандырылған МК көрсетуді талап ететін науқастарды (босанатын әйелдерді, зардап шегушілерді) тасымалдау;
3) жарақаттанулар мен уланулар, денсаулығы мен өміріне қауіп төндіретін жағдайлар кезінде пациенттерге (босанатын әйелдерге, зардап шегушілерге), айналасындағы адамдарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі білікті маман-дәрігерлерді, оның ішінде республикалық медициналық ұйымдардан пациент орналасқан жерге дейін жеткізу арқылы жүзеге асырылады;

4) для доставки пациентов (рожениц, пострадавших) в республиканские медицинские организации, а также в медицинские организации городов Астана и Алматы и в другие медицинские организации, в том числе межрегиональные клиники, в случаях невозможности оказания медицинской помощи по месту нахождения пациента;
5) для оказания специализированной медицинской помощи при ДТП на загородных (междугородних и трассах республиканского значения) автомагистралях;
6) для патрулирования аварийно-опасных участков, загородных (междугородних и дорог республиканского значения), автомагистралей в часы наиболее массового движения по ним автомобильных транспортных средств, с целью профилактики дорожно-транспортного травматизма по заданию уполномоченного органа;
7) для транспортировки медицинских специалистов (прошедшие специальную подготовку) по изъятию тканей и (или) органов (части органов) для последующей трансплантации, для сбора биологических материалов, и доставки их в соответствующую медицинскую организацию;
8) для транспортировки в медицинские организации Республики Казахстан граждан Республики Казахстан, находящихся в критическом состоянии (без самостоятельного дыхания, в коме или другое) в зарубежных медицинских организациях, нуждающихся в медицинском сопровождении, состояние которых не позволяет транспортировку рейсовыми авиалиниями гражданской авиации;
9) для транспортировки пациента в критическом состоянии (без самостоятельного дыхания, в коме или др.) нуждающегося в медицинском сопровождении из медицинской организации республиканского, областного, городского уровней, в том числе из межрегиональных клиник, для дальнейшего продолжения лечения в медицинских организациях по месту проживания;
10) для транспортировки экспертов и членов межведомственной рабочей группы при чрезвычайных ситуациях с медицинскими последствиями к месту происшествия и обратно;
11) для доставки биоматериалов из мест чрезвычайных ситуаций в организации здравоохранения для проведения лабораторных исследований.
37. Для оказания медицинской помощи в форме СА создаются мобильные бригады республиканского или областного значения.
38. В состав штатной МБСА, обеспечивающей транспортировку пациента или пострадавшего, с оказанием полного объема интенсивной терапии, входит врач (специалист с высшим медицинским образованием имеющего диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия" и сертификат по специальностям "скорая и неотложная медицинская помощь"), при необходимости дополняется еще одним врачом (специалист с высшим медицинским образованием имеющий сертификат по специальности "анестезиология и реаниматология"), фельдшера (специалиста со средним медицинским образованием имеющего диплом по специальности "лечебное дело" и сертификат по специальности "скорая медицинская помощь"), водителя и пилота.

4) пациенттің орналасқан жері бойынша медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған жағдайда пациенттерді (босанатын әйелдерді, зардап шегушілерді) республикалық медициналық ұйымдарға, сондай-ақ Астана және Алматы қалаларының медициналық ұйымдарына, оның ішінде өңіраралық клиникаларға жеткізу үшін;
5) қала сыртындағы (қалааралық, республикалық маңызы бар трассаларда) автомагистралдарда ЖКО кезінде мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін;
6) уәкілетті органның тапсырмасы бойынша жол-көлік жарақаттанушылығының профилактикасы мақсатында апаттық – қауіпті учаскелерде автомобиль көлік құралдарының қаладан тыс автомагистралдарда (қалааралық және республикалық маңызы бар жолдар) жаппай қозғалысы уақытында патрульдеу үшін;
7) кейін транспланттауға тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алатын медицина мамандарын (арнайы даярлықтан өткен) тасымалдау үшін, биологиялық материалдарды алу және оларды тиісті медициналық ұйымдарға жеткізу үшін;
8) шетелдік медициналық ұйымдарда ауыр халдегі (өз еркімен дем алмайтын, комадағы немесе басқа да) азаматтық авиацияның рейстік әуе желілерімен тасымалдауға келмейтін медициналық алып жүруді қажет ететін Қазақстан Республикасының азаматтарын Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарына тасымалдау үшін;
9) тұратын жері бойынша медициналық ұйымдарда одан әрі емдеуді жалғастыру үшін республикалық, облыстық, қалалық деңгейдегі медициналық ұйымдардан, оның ішінде өңіраралық клиникалардан медициналық алып жүруді қажет ететін ауыр халдегі (өз еркімен дем алмайтын, комадағы немесе басқа да) пациентті тасымалдау үшін;
10) оқиға орнына және кері медициналық салдармен төтенше жағдайлар кезінде ведомствоаралық жұмыс тобының сарапшылары мен мүшелерін тасымалдау үшін;
11) зертханалық зерттеулерді жүргізу үшін денсаулық сақтау ұйымдарына төтенше жағдайлар болған жерден биологиялық материалдарды жеткізу үшін.
37. СА нысанында медициналық көмек көрсету үшін республикалық немесе облыстық маңызы бар мобильдік бригадалар құрылады.
38. Қарқынды терапияның толық көлемін көрсетумен пациентті немесе зардап шегушіні тасымалдауды қамтамасыз ететін штаттық САМБ құрамына дәрігер ("емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандығы бойынша дипломы және "жедел медициналық жәрдем", "анестезиология және реаниматология" мамандығы бойынша сертификатымен жоғарғы медициналық білімі бар маман), қажет болған жағдайда тағы бір дәрігер ("анестезиология және реаниматология" мамандығы бойынша сертификатымен жоғары медициналық білімі бар маман), фельдшер ("емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы және "жедел медициналық жәрдем" мамандығы бойынша сертификатымен орта медициналық білімі бар маман), жүргізуші немесе ұшқыш кіреді.

39. При необходимости МБСА республиканского и областного значения дополняется привлеченными врачами - специалистами республиканских и областных медицинских организации, специалисты с высшим или средним медицинским образованием, имеющие диплом по специальности "лечебное дело" или "педиатрия", имеющие сертификат по специальности соответствующего профиля, в том числе работники медицинских высших учебных заведений и республиканских научных, исследовательских центров и институтов, для оказания на месте высокоспециализированной консультативно-диагностической медицинской помощи больным (роженицам, пострадавшим).
40. РЦСА по Оперативной заявке отделений СА регионов комплектуют МБ из привлеченных квалифицированных врачей-специалистов областных и городских медицинских организации, готовых к оказанию высокоспециализированной медицинской помощи на территории Республики Казахстан в круглосуточном режиме.
Врач - специалист, оказывающий медицинскую помощь СА должен после исполнения оперативной заявки предоставить отчетную информацию в РЦСА.
41. При экстренных ситуациях (дорожно-транспортных происшествиях, несчастный случай и другие состояния, угрожающие жизни) вызов СА осуществляется медицинскими работниками, пострадавшими или очевидцами с места происшествия посредством звонка по любому виду телефонной связи (городская, мобильная, таксофон и т.д.) в Службу чрезвычайных ситуаций на номер 112, в ОСМП по номерам или в ДС РЦСА по следующим координатам: +7 (7172) 701-702, факс: +7 (7172) 709-686; e-mail: dispetcher@rcsa.kz".
42. Вызов СА осуществляется на основании Оперативной заявки врача – координатора РЦСА, региона, области.
43. Для исполнения оперативной заявки врач – координатор РЦСА региона, области:
организует связь со старшим врачом ДС РЦСА;
определяет цель Оперативной заявки (очная консультация, операция на месте, транспортировка), формирует МБСА из профильных врачей - специалистов;
осуществляет связь между отправляющими и принимающими медицинскими организациями;
информирует, непосредственно принимающую медицинскую организацию городского, областного уровней, оказывающих специализированную медицинскую помощь, о доставляемом пациенте (роженице, пострадавшем);
запрашивает информацию о подтверждении прибытия МБ СА к месту назначения, доставке пациента (роженицы, пострадавшего) в принимающую медицинскую организацию;
отрабатывает вопрос с представителями аэропорта о беспрепятственном въезде и выезде на перрон аэропорта санитарного автотранспорта ОСМП или СА;
организует доставку МБ СА санитарным автотранспортом к месту базирования воздушного судна;
встречает по прибытию МБ СА и доставляет санитарным автотранспортом в медицинскую организацию по месту нахождения пациента;
согласовывает вопросы взаимодействия с медицинскими организациями при выполнении Оперативной заявки (доставка МБ СА до медицинской организации по месту нахождения пациента (роженицы, пострадавшего) санитарным автотранспортом ОСМП или СА, а также при необходимости транспортировки пациента (роженицы, пострадавшего) на борт воздушного судна);
передает информацию о медицинской услуге старшему врачу ДС РЦСА, в случае транспортировки пациента (роженицы, пострадавшего) в медицинские организации;
предоставляет, совместно с командиром экипажа воздушного судна ДС РЦСА по завершению полета отчетную информацию об исполнении Оперативной заявки и Задания на санитарный полет (по формам утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения);
предоставляет в кратчайший срок в ДС РЦСА оперативную информацию при возникновении чрезвычайных ситуаций.

39. Республикалық және облыстық маңызы бар САМБ қажет болған жағдайда республикалық және облыстық медициналық ұйымдардан тартылған маман-дәрігерлермен: науқастарға (босанатын әйелдерге, зардап шегушілерге) жергілікті жерде жоғары мамандандырылған консультациялық-диагностикалық медициналық көмек көрсету үшін "емдеу ісі" немесе "педиатрия" мамандығы бойынша дипломымен жоғарғы немесе орта медициналық білімі бар маман, оның ішінде жоғары медициналық оқу орындарының және республикалық ғылыми, зерттеу орталықтары мен институттарының қызметкерлерімен толықтырылады.
40. РСАО өңірлердің СА шұғыл өтінімі бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тәуліктік режимде жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге дайын облыстық және қалалық медициналық ұйымдардың тартылған маман-дәрігерлерінен МБ жиынтықтайды.
СА медициналық көмек көрсететін маман-дәрігер шұғыл өтінімді орындағаннан кейін РСАО-ға есептік ақпаратты ұсынуы тиіс.
41. Шұғыл жағдайлар кезінде (жол-көлік оқиғалары, жазатайым оқиғалар және басқа да өмірге қауіп төндіретін жағдайлар) СА шақыртуды медицина қызметкерлері, зардап шегушілер немесе оқиға орнынан көрген адамдар 112 нөміріне, ЖМКҰ нөмірлері бойынша немесе мынадай координаттар бойынша РСАО ДҚ: +7 (7172) 701-702, факс: +7 (7172) 709-686; e-mail: dispetcher@rcsa.kz" кез-келген телефон байланысының түрі бойынша (қалалық, ұялы, таксафон және т.б) Төтенше жағдайлар қызметіне қоңырау шалу арқылы жүзеге асырады.
42. СА шақырту РСАО өңірдің, облыстың үйлестіруші-дәрігерінің шұғыл өтінімінің негізінде жүзеге асырылады.
43. Шұғыл өтінімді орындау үшін РСАО өңірдің, облыстың үйлестіруші-дәрігері:
РСАО ДҚ аға дәрігерімен байланысты ұйымдастырады;
шұғыл өтінімнің мақсатын анықтайды (бетпе-бет консультация, жергілікті жердегі операция, тасымалдау), бейінді маман-дәрігерлерден САМБ қалыптастырады;
жіберушілер мен қабылдаушы медициналық ұйымдардың арасындағы байланысты жүзеге асырады;
мамандандырылған медициналық көмек көрсететін қалалық, облыстық деңгейдегі тікелей қабылдаушы медициналық ұйымды жеткізілетін пациент (босанатын әйел, зардап шегуші) туралы хабардар етеді;
көрсетілген жерге САМБ келгендігін, қабылдайтын медициналық ұйымға пациенттің (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) жеткізілгенін растау туралы ақпаратты сұратады;
әуежай өкілдерімен ЖМКҰ немесе СА санитариялық автокөлігінің әуежай перронына кедергісіз кіруі және шығуы туралы мәселені шешеді;
әуе кемесі орналасқан жерге СА МБ санитариялық автокөлікпен жеткізуді ұйымдастырады;
СА МБ келуі бойынша күтіп алады және пациенттің орналасқан жері бойынша медициналық ұйымға жеткізеді;
медициналық ұйымдармен шұғыл өтінімді орындау кезінде өзара іс-қимыл мәселелерін келіседі (ЖМКҰ немесе СА санитариялық автокөлігімен пациенттің (босанатын әйелдің, зардап шегушінің) орналасқан жері бойынша медициналық ұйымға дейін СА МБ жеткізу, сондай-ақ қажет болған жағдайда пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) әуе көлігінің бортына тасымалдау);
пациентті (босанатын әйелді, зардап шегушіні) медициналық ұйымдарға тасымалдаған жағдайда медициналық қызмет туралы ақпаратты РСАО ДҚ аға дәрігеріне береді;
ұшу аяқталғаннан кейін әуе кемесі экипажының командирімен бірлесіп шұғыл өтінімнің орындалғандығы және санитариялық ұшуға тапсырманың орындалғандығы туралы есептік ақпаратты РСАО ДҚ (денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша) ұсынады;
Төтенше жағдайлар туындаған жағдайда қысқа мерзімде шұғыл ақпаратты РСАО ДҚ ұсынады.

44. Координатор РЦСА тесно взаимодействует с местными исполнительными органами самоуправления по вопросам организации:
посадочной площадки для воздушного судна у населенных пунктов, где отсутствуют постоянные аэродромы;
временной охраны воздушного судна, осуществившего посадку и ожидающего вылет более четырех часов, или неспособного по летно-техническим характеристикам произвести взлет из-за сложных метеоусловий, наступления темного времени суток и иным причинам;
размещения летного экипажа воздушного судна, МБ СА для отдыха при невозможности вылета.
45. Все отделения СА обеспечиваются постоянной городской, междугородней и мобильной телефонной связью для оперативной связи с медицинскими организациями, государственными органами и авиакомпаниями, предоставляющими авиатранспортные услуги санитарной авиации, а также радиосвязью, спутниковой связью и навигационными системами не менее двух вводов.
46. Санитарный авто- и авиатранспорт, обслуживающий отделения санавиации, имеет единые опознавательные знаки, специально оборудованный проблесковый маяк, звуковой сигнал, необходимое медицинское оснащение, в том числе оборудование для оказания сердечно-легочной реанимации в амбулаторных (полевых) условиях и во время движения санитарного авто и авиатранспорта.
Необходимое медицинское оборудование санитарного автотранспорта и авиатранспорта может быть стационарным (постоянно установленном на воздушном судне), мобильным или смешанным.
47. Организации СА ведут учетную документацию по формам, утвержденным приказом № 907.
48. Штаты организации СА устанавливаются в соответствии с типовыми штатами и штатными нормативами, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
49. Объем медицинских и авиатранспортных услуг по медицинской помощи на текущий год определяется администратором бюджетных программ.
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 27 апреля 2015 года № 269
Перечень категорий срочности вызовов
по скорой медицинской помощи
Категория
Повод вызова
Возраст
Местонахождение пациента
1
2
3
4
Категория срочности 1 (до 5 минут)
1
ранение грудной клетки, живота, спины
взрослые, дети
улица, общ. место
1
ранение головы, шеи (в сознании)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
огнестрельное ранение
взрослые, дети
улица, общ. место
1
обширная термическая травма
взрослые, дети
улица, общ. место
1
ожог лица, дыхательных путей
взрослые, дети
улица, общ. место
1
травматич. ампутация конечностей
взрослые, дети
улица, общ. место
1
множественная, сочетанная травма
взрослые, дети
улица, общ. место
1
задыхается (аллергия)
дети
улица, общ. место
1
судороги (высокая температура)
дети
улица, общ. место
1
судороги (отравление)
дети
улица, общ. место
1
рвота с кровью
беременная женщина
улица, общ. место
1
роды, кровотечение
беременная женщина
улица, общ. место
1
роды, отошли воды + кровотечение
беременная женщина
улица, общ. место
1
болит живот + рвота
беременная женщина
улица, общ. место
1
без сознания (бронхиальная астма)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (подавился)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (угорел)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (диабет)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (передозировка нарко)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (травма)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (кардиологический пациент)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (высокая температура)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (припадок)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (отравился)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (утопление)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (причина неизвестна)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (острое кровотечение)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (анафилактический шок)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
без сознания (повесился)
взрослые, дети
улица, общ. место
1
ДТП (1-2, взрослые)
взрослые, дети
*
1
ДТП (1-2, есть дети)
взрослые, дети
*
1
ДТП (более 2-х, взрослые)
взрослые, дети
*
1
ДТП (более 2-х, есть дети)
взрослые, дети
*
1
наезд на пешехода
взрослые, дети
*
1
пожар (1-2, взрослые)
взрослые, дети
*
1
пожар (1-2, есть дети)
взрослые, дети
*
1
пожар (более 2, взросл.)
взрослые, дети
*
1
пожар (более 2, дети)
взрослые, дети
*
1
взрыв, ЧС (1-2, взрослые)
взрослые, дети
*
1
взрыв, ЧС (1-2, есть дети)
взрослые, дети
*
1
взрыв, ЧС (более 2, взросл)
взрослые, дети
*
1
взрыв, ЧС (более 2, дети)
взрослые, дети
*
1
дежурство при угрозе теракта
взрослые, дети
*
1
падение с высоты (в сознании)
взрослые, дети
улица, общ. место

44. РСАО үйлестірушісі ұйымдастыру мәселелері бойынша өзін-өзі басқарудың жергілікті атқарушы органдарымен тығыз іс-қимылда болады:
тұрақты аэродромдары жоқ елдімекендерде әуе кемесіне арналған қону алаңы;
қонуды жүзеге асырған және төрт сағаттан астам ұшуды күтіп отырған немесе ұшу-техникалық сипаттамалары бойынша ауа райы жағдайларына, қараңғы тәулік уақытында және басқа да себептерге байланысты ұша алмау жағдайында әуе кемесін уақытша күзету;
ұшу мүмкін болмаған жағдайда әуе кемесінің ұшу экипажын, САМБ тынығу үшін орналастыру.
45. СА барлық бөлімшелері медициналық ұйымдармен, мемлекеттік органдармен және санитариялық авиацияның әуе көліктік қызметтерін ұсынатын әуе компанияларымен шұғыл байланыстыру үшін тұрақты түрде қалалық, қалааралық және ұялы телефон байланыстарымен, сондай-ақ радиобайланыспен, жерсерігі байланысымен және кемінде екі қосқышы бар навигациялық жүйемен қамтамасыз етіледі.
46. Санитариялық авиация бөлімшесіне қызмет көрсететін санитариялық авто- және авиакөліктің бірыңғай тану белгілері, арнайы жабдықталған жарқылдақ шамшырағы, қажетті медициналық жарақтандыруы, оның ішінде амбулаториялық (далалық) жағдайда және санитариялық авто- және авиакөліктің қозғалысы кезінде де жүрек-өкпе реанимациясын көрсетуге арналған жабдықтары бар.
Санитариялық авто- және авиакөліктің қажетті медициналық жабдықтары стационарлық (әуе кемесіне тұрақты орнатылған), мобильдік немесе аралас болады.
47. СА ұйымдары № 907 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша есепке алу құжаттарын жүргізеді.
48. СА ұйымдарының штаттары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен үлгі штаттарға және штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
49. Ағымдағы жылға медициналық көмек бойынша медициналық және авиакөлік қызметтерінің көлемін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 27 сәуірдегі
№ 269 бұйрығына қосымша
Жедел медициналық көмек бойынша шақырулардың жеделділік
санаттарының тізімі
Санаты
Шақыртудың себебі
Жасы
Науқастың орналасқан жері
1
2
3
4
1 жеделдік санаты (5 минутқа дейін)
1
кеуде қуысы, іш, арқаның жарақаты
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
бас, мойын жарақаты (есі бар болғанда)
көше, қоғамдық орын
1
оқтан болған жарақат
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
үлкен термиялық жарақат
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
бет, дем алу жолдарының күюі
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
аяқ-қолдың жарақаттық ампутациясы
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
көптеген, қосалқы жарақат
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
тұншығу (аллергия)
балалар
көше, қоғамдық орын
1
құрысу (жоғары қызу)
балалар
көше, қоғамдық орын
1
құрысу (улану)
балалар
көше, қоғамдық орын
1
қан құсу
жүкті әйел
көше, қоғамдық орын
1
босану, қан кету
жүкті әйел
көше, қоғамдық орын
1
босанулар, су кету + қансырау
жүкті әйел
көше, қоғамдық орын
1
іш ауруы + құсу
жүкті әйел
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (бронх демікпесі)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (қақалу)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (жанып кету)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (диабет)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (есірткі мөлшерін артық қабылдау)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (жарақат)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (кардиологиялық ауру)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (жоғары қызу)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (талма)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (улану)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (суға кету)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (себебі белгісіз)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (жіті қан кету)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (анафилаксиялық шок)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
естен тану (асылып өлу кезінде)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
1
ЖКО (1-2, ересектер)
ересектер, балалар
*
1
ЖКО (1-2, балалар бар)
ересектер, балалар
*
1
ЖКО (2-ден астам, ересектер)
ересектер, балалар
*
1
ЖКО (2-ден көп, балалар бар)
ересектер, балалар
*
1
жаяу жүргіншіні соғып кету
ересектер, балалар
*
1
өрт (1-2, ересектер)
ересектер, балалар
*
1
өрт (1-2, балалар бар)
ересектер, балалар
*
1
өрт (2-ден көп,ересек)
ересектер, балалар
*
1
өрт (2-ден көп, балалар)
ересектер, балалар
*
1
жарылыс, ТЖ (1-2, ересектер)
ересектер, балалар
*
1
жарылыс, ТЖ (1-2, балалар бар)
ересектер, балалар
*
1
жарылыс, ТЖ (2-ден көп, ересек)
ересектер, балалар
*
1
жарылыс, ТЖ (2-ден көп, балалар)
ересектер, балалар
*
1
лаңкестікке қауіп кезіндегі кезекшілік
ересектер, балалар
*
1
жоғарыдан құлау (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын

Категория срочности 2 (до 5 минут)
2
ушиб, перелом конечностей
взрослые, дети
улица, общ. место
2
травма гр. клетки, живота, спины
взрослые, дети
улица, общ. место
2
травма головы, шеи (в сознании)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
ранение конечностей (без кровот.)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
ранение конечностей (с кровот.)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
ранение гр. клетки, живота, спины
взрослые, дети
*
2
укушенная рана
взрослые, дети
улица, общ. место
2
ранение головы, шеи (в сознании)
взрослые, дети
*
2
вскрыл вены
взрослые, дети
улица, общ. место, дома
2
избили (в сознании)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
огнестрельное ранение
взрослые, дети
*
2
обширная термическая травма
взрослые, дети
*
2
ожог лица, дыхательных путей
взрослые, дети
улица, общ. место
2
травма глаза
взрослые, дети
улица, общ. место
2
травматич. ампутация конечностей
взрослые, дети
*
2
травма половых органов
взрослые, дети
улица, общ. место
2
электротравма (в сознании)
взрослые, дети
улица, общ. место, дома
2
множественная, сочетанная травма
взрослые, дети
*
2
отравление алкоголем, суррогатами
дети
улица, общ. место
2
подавился (в сознании)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
угорел (в сознании)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
отравление ядами (в сознании)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
отравление лекарствами (в сознан.)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
отравление уксусом
взрослые, дети
улица, общ. место
2
отравление (неизвестно) (в сознан.)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
аритмия
взрослые
улица, общ. место
2
боль в груди (в анамнезе ГБ)
взрослые
улица, общ. место
2
повышенное АД у пациента с ГБ
взрослые
улица, общ. место
2
повышенное АД
взрослые
улица, общ. место
2
боль в груди (в анамнезе ИБС)
взрослые
улица, общ. место
2
боль в груди (в анамнезе ИБС)
взрослые
улица, общ. место
2
боль в груди (кардио больной)
взрослые
улица, общ. место
2
боль в груди (принимает наркотики)
дети
улица, общ. место
2
боль в груди (не высокий риск ИБС)
взрослые
улица, общ. место
2
боль в груди (повторное обращение)
взрослые
улица, общ. место
2
боль в груди (неизвесной этиологии)
взрослые
улица, общ. место
2
аритмия (повторное обращение)
взрослые
улица, общ. место
2
задыхается (бронхиальная астма)
взрослые
улица, общ. место
2
задыхается (бронхит, пневмония)
взрослые
улица, общ. место
2
задыхается (аллергия)
взрослые
улица, общ. место
2
задыхается (аллергия)
дети
2
задыхается (травма грудной клетки)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
задыхается (кардио больной)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
задыхается (причина неизвестна)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
задыхается (зоб)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
судороги, абстинен. синдром (алкогольный)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
парализовало (в анамнезе ГБ)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
судороги (диабет)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
парализовало
взрослые, дети
улица, общ. место
2
внезапно парализовало
взрослые, дети
улица, общ. место
2
судороги (высокая температура)
взрослые
улица, общ. место
2
судороги (высокая температура)
дети
*
2
судороги, абстинен. Синдром (наркологический)
дети
улица, общ. место
2
судороги (частый стул)
дети
улица, общ. место
2
судороги (рвота)
дети
улица, общ. место
2
судороги (причина неизвестна)
дети
улица, общ. место
2
судороги (отравление)
взрослые
улица, общ. место
2
судороги (отравление)
дети
*
2
эпилепсия (припадок)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
рвота с кровью
взрослые, дети
*
2
кровотечение после отравления
взрослые, дети
улица, общ. место
2
кишечное кровотечение
взрослые, дети
улица, общ. место
2
роды, отошли воды
беременные женщины
улица, общ. место
2
роды, кровотечение
беременные женщины
*
2
роды, отошли воды + кровотечение
беременные женщины
*
2
болит живот + кишечное кровотеч.
беременные женщины
улица, общ. место
2
болит живот + рвота
беременные женщины
*
2
температура + задыхается
взрослые, дети
улица, общ. место
2
рвота у пациента ГБ
взрослые
улица, общ. место
2
отек Квинке
дети
*
2
температура + сыпь
дети
улица, общ. место
2
без сознания (бронхиальная астма)
дети
улица, общ. место
2
без сознания (подавился)
дети
*
2
без сознания (угорел)
дети
*
2
без сознания (диабет)
дети
*
2
без сознания (передозировка нарко)
дети
*
2
без сознания (травма)
дети
*
2
без сознания (кардио больной)
дети
*
2
без сознания (высокая температура)
дети
*
2
без сознания (онко)
взрослые, дети
улица, общ. место
2
без сознания (припадок)
взрослые, дети
*
2
без сознания (отравился)
взрослые, дети
*
2
без сознания (утопление)
взрослые, дети
*
2
без сознания (причина неизвестна)
взрослые, дети
*
2
без сознания (острое кровотечение)
взрослые, дети
*
2
без сознания (анафилактический шок)
взрослые, дети
*
2
без сознания (повесился)
взрослые, дети
*
2
передозировка наркотиков
взрослые, дети
улица, общ. место, дома
2
ДТП (дежурство)
взрослые, дети
*
2
пожар (дежурство)
взрослые, дети
*
2
взрыв, ЧС (дежурство)
взрослые, дети
*

2 жеделдік санаты (5 минутқа дейін)
2
соғылу, аяқ-қолдың сынуы
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
кеуде қуысы, іш, арқа жарақаты
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
бас, мойын жарақаты (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
аяқ-қолдың жарақаты (қан кетпеген)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
аяқ-қол жарақаты (қан кету)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
кеуде қуысы, іш, арқа жарақаты
ересектер, балалар
*
2
тістелген жара
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
бас, мойын жарақаты (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
*
2
тамырын тілу
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын, үй
2
ұрып кеткен (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
оқтан болған жарақат
ересектер, балалар
*
2
үлкен термиялық жарақат
ересектер, балалар
*
2
бет, дем алу жолдарының күюі
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
көз жарақаты
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
аяқ-қолдың жарақаттық ампутациясы
ересектер, балалар
*
2
жыныс мүшелерінің жарақаты
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
электр жарақаты (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын, үй
2
көптеген, қосалқы жарақат
ересектер, балалар
*
2
алкогольден, суррогаттан улану
балалар
көше, қоғамдық орын
2
қақалу (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
иістен улану (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
улармен улану (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
дәрілермен улану (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
сірке суымен улану
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
улану (себебі белгісіз) (есі бар болғанда)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
аритмия
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
кеуде ауруы (анамнезінде ГА)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
ГА науқаста АҚ көтерілуі
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
көтерілуі АҚ
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
кеуде ауруы (анамнезінде ЖИА)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
кеуде ауруы (анамнезінде ЖИА)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
кеуде ауруы (кардиологиялық ауру)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
кеуденің ауруы (есірткі қабылдайды)
балалар
көше, қоғамдық орын
2
кеуде ауруы (ЖИА жоғарғы емес қауіпі)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
кеуде ауруы (қайталанған жүгіну)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
кеуде ауруы (этиологиясы белгісіз)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
аритмия (қайталанған жүгіну)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
тұншығу (бронх демікпесі )
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
тұншығу (бронхит, пневмония)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
тұншығу (аллергия)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
тұншығу (аллергия)
балалар
2
тұншығу (кеуде қуысы жарақаты)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
тұншығу (кардиологиялық ауру)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
тұншығу (себебі белгісіз)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
тұншығу (зоб)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
құрысу, абстиненттік синдромы (алкогольдік)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
сал болу (анамнезде ГА)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
құрысу (диабет)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
сал болу
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
кенеттен сал болды
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
құрысу (жоғары қызу)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
құрысу (жоғары қызу)
балалар
*
2
құрысу, абстиненттік синдромы (есірткі)
балалар
көше, қоғамдық орын
2
құрысу (жиі нәжіс)
балалар
көше, қоғамдық орын
2
құрысу (құсу)
балалар
көше, қоғамдық орын
2
құрысу (себебі белгісіз)
балалар
көше, қоғамдық орын
2
құрысу (улану)
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
құрысу (улану)
балалар
*
2
эпилепсия (талма)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
қан құсу
ересектер, балалар
*
2
уланудан кейінгі қан кету
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
ішектен қан кету
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
босану, су кету
жүкті әйелдер
көше, қоғамдық орын
2
босану, қан кету
жүкті әйелдер
*
2
босану, су кетті + қан кету
жүкті әйелдер
*
2
іш ауру + ішектік қан кету
жүкті әйелдер
көше, қоғамдық орын
2
іш ауру + құсу
жүкті әйелдер
*
2
қызу + тұншығу
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
ГА науқаста құсық
ересектер
көше, қоғамдық орын
2
Квинке ісігі
балалар
*
2
қызу + бөртпе
балалар
көше, қоғамдық орын
2
естен тану (бронх демікпесі )
балалар
көше, қоғамдық орын
2
естен тану (қақалып қалды)
балалар
*
2
естен тану (иістен улану)
балалар
*
2
естен тану (диабет)
балалар
*
2
естен тану (есірткіні артық мөлшерде пайдалану)
балалар
*
2
естен тану (жарақат)
балалар
*
2
естен тану (кардиологиялық ауру)
балалар
*
2
естен тану (жоғары қызу)
балалар
*
2
естен тану (онко)
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
2
естен тану (талма)
ересектер, балалар
*
2
естен тану (уланды)
ересектер, балалар
*
2
естен тану (суға кету)
ересектер, балалар
*
2
естен тану (себебі белгісіз)
ересектер, балалар
*
2
естен тану (жіті қан кету)
ересектер, балалар
*
2
естен тану (анафилаксиялық шок)
ересектер, балалар
*
2
естен тану (асылып қалды)
ересектер, балалар
*
2
есірткіні көп мөлшерде пайдалану
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын, үй
2
ЖКО (кезекшілік)
ересектер, балалар
*
2
өрт (кезекшілік)
ересектер, балалар
*
2
жарылыс, ТЖ (кезекшілік)
ересектер, балалар
*

Категория срочности 4 (до 20 минут)
4
ограниченная термическая травма
взрослые, дети
*
4
травма уха
взрослые, дети
*
4
отравление алкоголем, суррогатами
взрослые, дети
*
4
инородное тело уха
взрослые, дети
*
4
боли в груди (злоупотр. алкоголем)
взрослые, дети
*
4
боль в груди (принимает наркотики)
взрослые
*
4
рвота у пациента ГБ
взрослые, дети
*
4
трясет (причина неизвестна)
взрослые, дети
*
4
кровотечение из варикозных вен
взрослые, дети
*
4
кровотечение после удаления зуба
взрослые, дети
улица, общ. место
4
роды без осложненений
взрослые, дети
*
4
болит живот
взрослые, дети
*
4
рвота + понос
взрослые, дети
улица, общ. место
4
почечная колика
взрослые, дети
*
4
психоз? вызов принят ст. врачом
взрослые, дети
*
4
головная боль (глаукома)
взрослые, дети
*
4
низкое давление, головокружение
взрослые, дети
*
4
головная боль (была травма головы)
взрослые, дети
*
4
температура после родов
взрослые, дети
*
4
рвота, сыпь (аллергия)
взрослые
*
4
рвота (сахарный диабет)
взрослые, дети
*
4
температура + сыпь
взрослые
улица, общ. место
4
рвота (неврологическое заболевание)
взрослые
*
4
сыпь
дети
*
4
рвота
взрослые, дети
улица, общ. место
4
боли, отеки после медицинских вмешательств
взрослые, дети
улица, общ. место
4
осложненный геморрой
взрослые, дети
*
4
боль в конечностях (кардиологический пациент)
взрослые, дети
*
4
острая боль или отеки конечностей
взрослые, дети
*
4
укусы опасных насекомых
взрослые, дети
*
4
человеку плохо (диабет)
взрослые, дети
*
4
человеку плохо (причина неизвестна)
взрослые, дети
*
4
без сознания (онко)
взрослые, дети
*
4
вызов на себя дет. реаним.
взрослые, дети
*
4
вызов на себя детской бригады
взрослые, дети
*
4
вызов на себя врачебной бригады
взрослые, дети
*
4
вызов на себя фельдшерской бригады
взрослые, дети
*
Категория срочности 5 (до 20 минут)
5
инородное тело носа
взрослые, дети
*
5
старая травма, ухудшение
взрослые, дети
*
5
инородное тело глаза
взрослые, дети
*
5
отравление пищей
взрослые, дети
*
5
температура + рвота
взрослые, дети
*
5
температура + понос
взрослые, дети
*
5
понос
взрослые, дети
*
5
рвота + понос
взрослые, дети
*
5
отек половых органов
дети
*
5
инородное тело прочее
взрослые, дети
*
5
плохо парализованному
взрослые, дети
*
5
моча с кровью
взрослые
улица, общ. место
5
моча с кровью
дети
*
5
носовое кровотечение
взрослые
*
5
носовое кровотечение
дети
*
5
кровотечение после удаления зуба
взрослые, дети
*
5
задыхается (онкология)
взрослые, дети
*
5
задыхается (туберкулез)
взрослые, дети
*
5
болит бок, поясница
взрослые, дети
*
5
температура после мед. вмешательств
взрослые, дети
*
5
температура (мастит?)
взрослые, дети
*
5
боли, отеки после мед. вмешательств
взрослые, дети
*
5
отек половых органов
взрослые
*
5
алкогольное опьянение
взрослые, дети
*

4 жеделдік санаты (20 минутқа дейін)
4
шектелген термиялық жарақат
ересектер, балалар
*
4
құлақ жарақаты
ересектер, балалар
*
4
алкогольден, суррогаттан улану
ересектер, балалар
*
4
құлақтың бөгде заты
ересектер, балалар
*
4
кеуде ауруы (алкогольді пайдалану)
ересектер, балалар
*
4
кеуде ауруы (есірткі қабылдайды)
ересектер
*
4
ГА науқастың құсуы
ересектер, балалар
*
4
селкілдейді (себебі белгісіз)
ересектер, балалар
*
4
варикоздық қан тамырлардан қан кетулер
ересектер, балалар
*
4
тісті жұлғаннан кейінгі қан кету
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
4
асқынусыз босанулар
ересектер, балалар
*
4
іш ауруы
ересектер, балалар
*
4
құсу + іш өту
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
4
бүйрек ауруы
ересектер, балалар
*
4
психоз? шақырту аға дәрігермен қабылданды
ересектер, балалар
*
4
бас ауруы (глаукома)
ересектер, балалар
*
4
қысымының төмендеуі, бас айналу
ересектер, балалар
*
4
бас ауруы (бастың зақымдануы болған)
ересектер, балалар
*
4
босанудан кейінгі қызу
ересектер, балалар
*
4
құсу, бөртпе (аллергия)
ересектер
*
4
құсу (қант диабеті)
ересектер, балалар
*
4
қызу + бөртпе
ересектер
көше, қоғамдық орын
4
құсу (неврологиялық ауру)
ересектер
*
4
бөртпе
балалар
*
4
құсу
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
4
медициналық араласудан кейінгі аурулар, ісінулер
ересектер, балалар
көше, қоғамдық орын
4
асқынған геморрой
ересектер, балалар
*
4
аяқ қолдың ауруы (кардиологиялық науқас)
ересектер, балалар
*
4
аяқ қолдың жіті ауру және ісіктер
ересектер, балалар
*
4
қауіпті жәндіктердің шағуы
ересектер, балалар
*
4
адамның ауыр халі (диабет)
ересектер, балалар
*
4
адамның ауыр халі (себебі белгісіз)
ересектер, балалар
*
4
естен тану (онкологиялық ауру)
ересектер, балалар
*
4
балалар реанимациясын өзіне шақырту
ересектер, балалар
*
4
балалар бригадасын өзіне шақырту
ересектер, балалар
*
4
дәрігерлер бригадасын өзіне шақырту
ересектер, балалар
*
4
фельдшер бригадасын өзіне шақырту
ересектер, балалар
*
5 жеделдік санаты (20 минутқа дейін)
5
мұрынның бөгде заты
ересектер, балалар
*
5
ескі жарақат, нашарлану
ересектер, балалар
*
5
көздегі бөгде зат
ересектер, балалар
*
5
тамақтан улану
ересектер, балалар
*
5
қызу + құсу
ересектер, балалар
*
5
қызу + іш өту
ересектер, балалар
*
5
іш өту
ересектер, балалар
*
5
құсу + іш өту
ересектер, балалар
*
5
жыныс мүшелерінің ісінуі
балалар
*
5
басқа да бөгде денелер
ересектер, балалар
*
5
сал болған адам жағдайының нашарлауы
ересектер, балалар
*
5
қанды несеп
ересектер
көше, қоғамдық орын
5
қанды несеп
балалар
*
5
мұрыннан қан кету
ересектер
*
5
мұрыннан қан кету
балалар
*
5
тісті жұлғаннан кейінгі қан кету
ересектер, балалар
*
5
тұншығу (онкология)
ересектер, балалар
*
5
тұншығу (туберкулез)
ересектер, балалар
*
5
бір бүйір, бел ауруы
ересектер, балалар
*
5
медициналық араласудан кейінгі қызу
ересектер, балалар
*
5
қызу (мастит?)
ересектер, балалар
*
5
медициналық араласудан кейінгі аурулар, ісіктер
ересектер, балалар
*
5
жыныс мүшелерінің ісігі
ересектер
*
5
алкогольден мас болу
ересектер, балалар
*