Об утверждении Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения и Типовой формы договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2015 года № 11341. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ЌР ДСМ-170/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.10.2020 № ЌР ДСМ-170/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 79) и 87) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила и условия оказания платных услуг в организациях здравоохранения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовую форму договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту финансов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 304
Правила и условия оказания платных услуг в организациях здравоохранения

Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттарын және Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 маусымда № 11341 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.10.2020 № ҚР ДСМ-170/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 79) және 87) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың үлгілік нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Қаржы департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 304 бұйрығына
1-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттары

Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия оказания платных услуг в организациях здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок и условия оказания платных услуг в организациях здравоохранения.
2. Платные услуги оказываются физическим лицам, являющимся потребителями медицинских услуг (далее – пациенты).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан;
платные отделения (палаты) – отделения (палаты) в организациях здравоохранения, предназначенные для оказания медицинских услуг на платной основе;
организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
лекарственный формуляр организации здравоохранения – перечень лекарственных средств для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, сформированный на основе казахстанского национального лекарственного формуляра и утвержденный руководителем организации здравоохранения в порядке, определяемом уполномоченным органом;
уполномоченный орган в области здравоохранения (далее –уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг.
Глава 2. Порядок оказания платных услуг
4. Платные медицинские услуги оказываются государственными и частными медицинскими организациями, физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой, при соответствии профиля заболевания и лицензии на занятие медицинской деятельностью.
5. Организации здравоохранения предоставляют информацию посредством размещения на интернет–ресурсе медицинской организации, а также через наглядную информацию в регистратурах, приемных отделениях (покоях) информацию, содержащую следующие сведения:

Ескерту. Қағида мен шарттары жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Ақылы медициналық қызметтер медициналық қызметтерді тұтынушылар болып табылатын жеке тұлғаларға (бұдан әрі – пациенттер) көрсетіледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
ақылы бөлімшелер (палаталар) – денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы негізде ТМККК-ге кірмейтін медициналық қызметтерді көрсетуге арналған бөлімшелер (палаталар);
денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
денсаулық сақтау ұйымының дәрілік формуляры – қазақстандық ұлттық дәрілік формулярдың негізінде қалыптастырылған және уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекіткен, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттардың тізбесі;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Ақылы қызметтер көрсету тәртібі
4. Ақылы медициналық қызметтерді мемлекеттік және жекеше медициналық ұйымдар, аурудың бейіні және медициналық қызметпен айналысуға лицензиясы сәйкес келген кезде жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар көрсетеді.
5. Денсаулық сақтау ұйымдары ақпаратты медициналық ұйымның интернет- ресурсында орналастыру, сондай-ақ тіркеу орындарындағы, қабылдау бөлімшелеріндегі (бөлімдеріндегі) көрнекі ақпарат арқылы мынадай мәліметтерді:

1) ссылки на правовые акты, регламентирующие право организации здравоохранения на оказание платных услуг;
2) сведения о лицензии на осуществление медицинской деятельности и приложениях к ней (номер и дата выдачи, перечень подвидов лицензируемого вида деятельности, полное наименование лицензиара);
3) перечень платных услуг с указанием стоимости, сведения об условиях, форме предоставления медицинских услуг и порядке их оплаты;
4) перечень ГОБМП;
5) сведения о медицинских работниках, участвующих в предоставлении платных медицинских услуг, об уровне их профессионального образования и квалификации;
6) сведения о льготах при предоставлении платных услуг для отдельных категорий граждан;
7) режим работы организации здравоохранения, график работы медицинских работников, участвующих в предоставлении медицинской помощи в рамках ГОБМП и платных услуг;
8) адреса и телефоны уполномоченного органа, местного органа государственного управления областей, городов республиканского значения и столицы, территориальных подразделений Комитета охраны общественного здоровья, Комитета фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
6. При оказании платных медицинских услуг пациенту предоставляется в доступной форме информация о возможности получения соответствующих видов и объемов медицинской помощи в рамках ГОБМП. При этом, пациентом заполняется письменное добровольное согласие в получении платной медицинской услуги с информированием о его праве на получение ГОБМП.
7. Платные услуги предоставляются пациентам в следующих случаях:
1) оказании первичной медико-санитарной помощи, диагностических и лечебных услуг по инициативе пациентов, в том числе без направления специалистов первичной медико-санитарной помощи и организаций здравоохранения;
2) лечении лекарственными средствами, не включенными в лекарственный формуляр организации здравоохранения;
3) проведении медицинских исследований, не входящих в перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) санаторном лечении без соответствующего направления;
5) медико-генетических исследованиях без медицинских показаний;
6) медицинском обследовании граждан для поступления на работу и учебу;
7) оказании медицинской помощи по договору с организацией, в том числе по добровольному медицинскому страхованию;
8) предоставлении дополнительных сервисных услуг;
9) оказании медицинской помощи иностранцам и лицам без гражданства, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 88 Кодекса.

1) денсаулық сақтау ұйымының ақылы медициналық қызметтер көрсетуге құқығын регламенттейтін құқықтық актілерге сілтемелерді;
2) медициналық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия туралы мәліметтерді (нөмірі және берілген күні, лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрлерінің тізбесі, лицензиардың толық атауы);
3) құнын көрсете отырып, ақылы медициналық қызметтердің тізбесін, медициналық қызметтерді ұсыну шарттары, нысаны және оларды төлеу тәртібі туралы мәліметтерді;
4) ТМККК тізбесін;
5) ақылы медициналық қызметтер ұсынуға қатысатын медицина қызметкерлері туралы, олардың кәсіптік білімі мен біліктілігі туралы мәліметтерді;
6) ақылы қызметтер көрсету кезінде азаматтардың жекелеген санаттары үшін жеңілдіктер туралы мәліметтерді;
7) медициналық ұйымның жұмыс тәртібі, ТМККК шеңберінде медициналық көмек және ақылы медициналық қызметтер ұсынуға қатысатын медицина қызметкерлерінің жұмыс кестесін;
8) уәкілетті органның, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мемлекеттік басқару жергілікті органының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті, Фармация комитеті аумақтық бөлімшелерінің мекенжайлары мен телефондарын қамтитын ақпаратты орналастыру арқылы ұсынады.
6. Ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шартты жасасқан кезде пациентке ТМККК шеңберінде медициналық көмектің тиісті түрлері мен көлемдерін алу мүмкіндігі туралы ақпарат қолжетімді нысанда ұсынылады. Бұл ретте, ТМККК алуға құқығын міндетті хабарлай отырып, пациент ақылы медициналық қызмет алуға ақпараттық келісімді міндетті түрде толтырады.
7. Ақылы қызметтер пациенттерге мынадай жағдайларда:
1) пациенттердің бастамасы бойынша, оның ішінде алғашқы медициналық-санитариялық көмек мамандарының және денсаулық сақтау ұйымдарының жолдамасынсыз алғашқы медициналық-санитариялық көмек, дианостикалық және емдік қызметтер көрсету;
2) денсаулық сақтау ұйымының дәрілік формулярына енгізілмеген дәрілік заттармен емдеу;
3) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесіне кірмейтін медициналық зерттеулер жүргізу;
4) тиісті жолдамасыз санаториялық емдеу;
5) медициналық көрсетілімдерсіз медициналық-генетикалық зерттеулер жүргізу;
6) азаматтарды жұмысқа кіру және оқуға түсу үшін медициналық зерттеп-қарау;
7) ұйыммен шарт бойынша, оның ішінде ерікті медициналық сақтандыру бойынша медициналық көмек көрсету;
8) қосымша сервистік қызметтер ұсыну;
9) осы Кодекстің 88-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға медициналық көмек көрсету кезінде ұсынылады.

8. Платные медицинские услуги оказываются на основании договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения по форме, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Договор заключается в порядке, определенном гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. В случае, если при предоставлении платных медицинских услуг требуется предоставление на возмездной основе дополнительных медицинских услуг, не предусмотренных договором, организация предупреждает об этих изменениях пациента.
10. В случае, если при предоставлении платных медицинских услуг потребуется оказание экстренной медицинской помощи пациенту при внезапных острых заболеваниях, состояниях, обострениях, хронических заболеваний, такая медицинская помощь предоставляется без взимания платы в соответствии с Кодексом.
Если состояние, угрожающее жизни пациента, не соответствует профилю организации здравоохранения в соответствии с государственной лицензией, то организация здравоохранения, предоставляющая платные услуги, за счет собственных средств организовывает доступ пациента в соответствующую организацию здравоохранения, включая транспортировку пациента.
11. Госпитализация пациентов на платной основе осуществляется в платные отделения (палаты) организации здравоохранения.
12. Обеспечение пациентов лекарственными средствами, не включенными в лекарственный формуляр организации здравоохранения, организациями здравоохранения осуществляется на платной основе с письменного согласия пациента.
13. Каждый случай оказания платной медицинской услуги пациентам, находящихся на лечении в рамках ГОБМП, включая приобретение лекарственных средств, не включенных в лекарственный формуляр организации здравоохранения, а также незарегистрированных в Республике Казахстан, ввезенных путем разового ввоза, отражается с обоснованием в отчетной медицинской документации, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697).
Организации здравоохранения обеспечивают своевременное и достоверное заполнение учетных форм, согласно коду Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра (МКБ-9), Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра (МКБ-10).
14. Получателям платных услуг организации здравоохранения предоставляют:

8. Ақылы медициналық қызметтер осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың негізінде көрсетіледі.
Шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында айқындалған тәртіппен жасалады.
9. Егер ақылы медициналық қызметтерді ұсыну кезінде шартта көзделмеген қосымша медициналық қызметтерді ақылы негізде ұсыну қажет болған жағдайда, ұйым бұл өзгерістер туралы пациентті ескертеді.
10. Егер ақылы медициналық қызметтерді ұсыну кезінде кенеттен болған қатты аурулар, жай-күйлер, асқынулар, созылмалы аурулар кезінде пациентке шұғыл медициналық көмек көрсету қажет болған жағдайда, Кодекске сәйкес мұндай медициналық көмек ақы алынбай көрсетіледі.
Егер пациенттің өміріне қауіп төндіретін жағдай мемлекеттік лицензияға сәйкес денсаулық сақтау ұйымының бейініне сәйкес келмесе, онда ақылы қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымы пациенттерді тасымалдауды қоса алғанда, пациентке тиісті денсаулық сақтау ұйымына қол жеткізуді ұйымдастырады.
11. Пациенттерді ақылы негізде емдеуге жатқызу денсаулық сақтау ұйымының ақылы бөлімшелерінде (палаталарында) жүзеге асырылады.
12. Пациенттерді Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярға енгізілмеген дәрілік заттармен қамтамасыз етуді денсаулық сақтау ұйымдары пациенттің жазбаша келісімімен ақылы негізде жүзеге асырады.
13. Денсаулық сақтау ұйымының дәрілік формулярына енгізілмеген, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тіркелмеген, біржолғы әкелу арқылы әкелінген дәрілік заттарды сатып алуды қоса алғанда, ТМККК шеңберінде емдеуде жүрген пациенттерге ақылы медициналық қызметтер көрсетудің әрбір жағдайы "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (бұдан әрі – № 907 бұйрық) бекітілген есептік медициналық құжаттамада негізделе отырып көрсетіледі.
Денсаулық сақтау ұйымдары 9 қайта қараудағы (АХЖ-9) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуінің, 10-қайта қараудағы (АХЖ-10) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуінің кодына сәйкес есепке алу нысандарын уақтылы және дұрыс толтыруды қамтамасыз етеді.
14. Ақылы қызметтерді алушыларға денсаулық сақтау ұйымдары:

1) медицинское заключение при оказании консультативно-диагностической помощи;
2) выписной эпикриз из истории болезни при оказании стационарной, стационарозамещающей помощи, в том числе при проведении восстановительного (реабилитационного) лечения и паллиативной помощи;
3) информацию о перечне оказанных услуг с указанием количества и стоимости услуг.
Глава 3. Условия оказания платных услуг
15. Платные медицинские услуги предоставляются в полном объеме согласно стандартам организации оказания медицинской помощи, утверждаемых в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Кодекса, а также рекомендациями клинических протоколов диагностики и лечения, либо по инициативе пациента, его законных представителей в виде осуществления консультации или иных медицинских услуг, в том числе в объеме, превышающем объем выполняемого стандарта медицинской помощи и (или) клинического протокола диагностики и лечения, но в соответствии с базой доказательной медицины.
16. Для оказания платных медицинских услуг в организациях здравоохранения выделяются отдельные штатные единицы врачей и средних медицинских работников, младшего медицинского и прочего персонала, содержание которых осуществляется за счет средств, полученных от оказания платных услуг. Медицинские работники, оказывающие медицинские услуги в рамках ГОБМП, могут также участвовать в оказании платных медицинских услуг.
17. Организация здравоохранения несет ответственность за своевременное и качественное оказание платных медицинских услуг пациентам с момента их обращения в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 304
Типовая форма договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения
Сноска. Приказ дополнен приложением 2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
______________________ "___"_________ ___г.
(Местонахождение)
____________________________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), данные документов,
удостоверяющих личность пациента)
именуемый(ое)(ая) в дальнейшем Заказчик, с одной стороны и
____________________________________________________________________
(полное наименование организации здравоохранения)
именуемый (ое) (ая) в дальнейшем Поставщик, в лице
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица)
действующего на основании___________________________________________
(Устава, Положения)
с другой стороны, заключили настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем:

1) консультациялық-диагностикалық көмек көрсету кезінде медициналық қорытындыны;
2) стационарлық, стационарды алмастыратын көмек, оның ішінде қалпына келтіру (оңалту) емін жүргізу кезінде және паллиативтік көмек көрсету кезінде сырқатнамадан шығару эпикризін;
3) қызметтердің саны мен құнын көрсете отырып, көрсетілген қызметтердің тізбесі туралы ақпаратты ұсынады.
3-тарау. Ақылы қызметтер көрсету шарттары
15. Ақылы медициналық қызметтер Кодекстің 26-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына, сондай-ақ диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларының ұсынымдарына сәйкес, немесе пациенттің, оның заңды өкілдерінің бастамасы бойынша консультация немесе өзге медициналық қызметтерді жүзеге асыру түрінде толық көлемде, оның ішінде медициналық көмек стандартының және (немесе) диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамасының орындалатын көлемінен асатын көлемде, бірақ дәлелді медицина базасына сәйкес ұсынылады.
16. Ақылы медициналық қызметтер көрсету үшін денсаулық сақтау ұйымдарында дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің, кіші медицина және өзге де персоналдың жеке штат бірліктері бөлінеді, оларды ұстау ақылы қызметтер көрсетуден алынған қаражаттың есебінен жүзеге асырылады. ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсететін медицина қызметкерлері де ақылы медициналық қызметтер көрсетуге қатыса алады.
17. Денсаулық сақтау ұйымы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен пациенттерге ақылы медициналық қызметтерді олар жүгінген сәттен бастап уақтылы және сапалы көрсету үшін жауапты болады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 304 бұйрығына
2-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың үлгілік нысаны
Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2019 № ҚР ДСМ-60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________                         ____ жылғы "___"_______
(Орналасқан жері)
Бұдан әрі Тапсырыс беруші деп аталатын
__________________________________________________________________,
(пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке басын куәландыратын
құжаттардың деректері)
бір тараптан және бұдан әрі Қызметтер беруші деп аталатын ______________
__________________________________________________________________
(Жарғы, Ереже)
негізінде әрекет ететін ______________________________________________
___________________________________________________________ атынан
(денсаулық сақтау ұйымының толық атауы)
____________________________________________________ екінші тараптан
(уәкілетті адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты:

1. Предмет Договора
1. Поставщик оказывает платные услуги согласно приложению ___ к
настоящему Договору с ____________ по _____________года на сумму ___
(____________) тенге в срок с____ по _____.
прописью
2. Заказчик осуществляет оплату Поставщику за оказанные услуги, в порядке и сроки, указанными в настоящем Договоре.
2. Порядок оплаты
3. Заказчик осуществляет оплату услуг Поставщика по фактически оказанному объему медицинской помощи, согласно счету, представленному Поставщиком.
4. Заказчиком допускается авансирование Поставщика в размере не более 80 процентов от общей суммы Договора в момент заключения Договора, выплата оставшейся суммы – по предоставлению счета, в момент завершения оказания услуги.
5. В случае, если при предоставлении платных медицинских услуг потребуется предоставление на возмездной основе дополнительных медицинских услуг, не предусмотренных договором, Поставщик с согласия Заказчика производит корректировку суммы договора с учетом фактически оказанного объема медицинской помощи. Дополнительная сумма и способ ее оплаты согласовываются с Заказчиком и оформляются в виде дополнительного соглашения к договору.
6. Поставщик выдает Заказчику документ установленного образца, подтверждающего факт оплаты.
7. В случае досрочного прекращения услуги Поставщик выплачивает Заказчику разницу между оплаченной суммой и фактически оказанной услуги, за исключением случаев нарушения условий Договора Заказчиком.
3. Обязанности сторон
8. Поставщик обязан:
предоставить Заказчику в доступной форме информацию о возможности получения соответствующих видов и объемов медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) с получением информированного согласия на предоставление медицинской услуги на платной основе;
обеспечить оказание медицинских услуг в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения заболеваний, при отсутствии клинических протоколов по данным нозологиям – в соответствии с общепринятыми подходами и базой доказательной медицины по медицинским показаниям;
принять все меры для обеспечения максимального уровня удовлетворенности Заказчика результатами лечения;
обеспечить предоставление медицинской помощи без взимания платы в случае, если при предоставлении платных медицинских услуг потребуется предоставление дополнительных медицинских услуг по экстренным показаниям для устранения угрозы жизни пациента при внезапных острых заболеваниях, состояниях, обострениях, хронических заболеваниях в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс);
в случае отсутствия условий для оказания той или иной услуги в рамках заключенного Договора, организовать и оплатить оказание этой услуги в другой организации здравоохранения;
предоставлять Заказчику счет, с указанием видов и объема оказанных медицинских, диагностических и сервисных услуг, в установленные сроки;
предоставлять Заказчику всю необходимую медицинскую и финансовую документацию, необходимую для проведения проверки исполнения настоящего Договора.

1. Шарттың мәні
1. Қызметтер беруші осы Шартқа ____ қосымшаға сәйкес ақылы қызметтерді _______ жылғы _________ бастап ______________ бойынша ____________ (____________) теңге сомасына _____ бастап _____ дейінгі мерзімде көрсетеді.
толық жазылуы
2. Тапсырыс беруші осы Шартта көрсетілген тәртіпте және мерзімде Қызметтер берушіге көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуді жүзеге асырады.
2. Ақы төлеу тәртібі
3. Тапсырыс беруші Қызметтер берушінің қызметтеріне ақы төлеуді Қызметтер беруші ұсынған шотқа сәйкес нақты көрсетілген медициналық көмектің көлемі бойынша жүзеге асырады.
4. Шартты жасасқан сәтте Шарттың жалпы сомасының 80 пайызынан аспайтын мөлшерде Қызметтер берушіге аванс беруге рұқсат етіледі, қалған сома шотты ұсыну бойынша қызметтер көрсету аяқталған сәтте төленеді.
5. Егер ақылы медициналық қызметтер ұсыну кезінде шартта көзделмеген қосымша медициналық қызметтерді ақылы негізде ұсыну қажет болған жағдайда, Қызметтер беруші Тапсырыс берушінің келісімімен нақты көрсетілген медициналық көмектің көлемін ескере отырып, шарттың сомасын түзетеді. Қосымша сома және оны төлеу тәсілі Тапсырыс берушімен келісіледі және шартқа қосымша келісім түрінде ресімделеді.
6. Қызметтер беруші Тапсырыс берушіге ақы төлеу фактісін растайтын белгіленген үлгідегі құжатты береді.
7. Қызмет мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда Қызметтер беруші Тапсырыс берушіге Шарт талаптарын Тапсырыс берушінің бұзған жағдайларын қоспағанда, төленген сома мен нақты көрсетілген қызмет арасындағы айырманы төлейді.
3. Тараптардың міндеттері
8. Қызметтер беруші:
медициналық қызметті ақылы негізде ұсынуға хабарландырылған келісімді ала отырып, Тапсырыс берушіге тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде медициналық көмектің тиісті түрлері мен көлемдерін алу мүмкіндігі туралы ақпаратты қолжетімді нысанда ұсынуға;
ауруларды диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес, аталған нозологиялар бойынша хаттамалар болмаған кезде – жалпыға бірдей қабылданған тәсілдерге және дәлелді базаға сәйкес медициналық көрсетілімдер бойынша медициналық қызметтер көрсетуді қамтамасыз етуге;
Тапсырыс берушінің емдеу нәтижелерімен қанағаттанушылығының ең жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қабылдауға;
егер ақылы медициналық қызметтерді ұсыну кезінде кенеттен болған қатты аурулар, жай-күйлер, асқынулар, созылмалы аурулар кезінде пациенттің өміріне қауіпті жою үшін шұғыл көрсетілімдер бойынша қосымша медициналық қызметтерді ұсыну қажет болған жағдайда, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес медициналық көмекті ақы алмай ұсынуды қамтамасыз етуге;
жасасқан Шарт шеңберінде осы немесе өзге де қызметтерді көрсетуге жағдайлар болмаған жағдайда, осы қызметті басқа денсаулық сақтау ұйымында көрсетуді ұйымдастыруға және оған ақы төлеуге;
Тапсырыс берушіге көрсетілген медициналық, диагностикалық және сервистік қызметтердің түрлері мен көлемдерін көрсете отырып, белгіленген мерзімде шот ұсынуға;
Тапсырыс берушіге осы Шарттың орындалуына тексеру жүргізу үшін барлық қажетті медициналық және қаржылық құжаттаманы ұсынуға міндетті.

9. Заказчик обязан:
соблюдать правила, установленные в организации здравоохранения, определяющие порядок и режим работы;
соблюдать законодательство Республики Казахстан при получении услуг Договора;
своевременно информировать Поставщика об отказе в получении услуги или части услуг;
своевременно производить оплату за оказанные услуги.
4. Права сторон
10. Заказчик имеет право:
выбора лечащего врача из числа работающих в платном отделении (палате);
на осуществление экспертизы качества проведенного лечения и обоснованности врачебных назначений.
11. Поставщик имеет право:
на досрочное прекращение лечения в случае нарушения Заказчиком больничного режима и невыполнения врачебных предписаний.
5. Ответственность сторон
12. Поставщик несет ответственность за допущенные случаи нарушения по оказанию платных медицинских услуг:
1) оказание медицинских услуг ненадлежащего объема и качества;
2) взимание платы с Заказчика за услуги, входящие в ГОБМП;
3) взимание двойной платы за оказание одной и той же медицинской услуги (за счет средств пациента и бюджетных средств).
13. В случае не исполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором, стороны несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
14. Заказчик несет ответственность за несвоевременное возмещение затрат Поставщику за фактически оказанный объем медицинской помощи.
15. В случае нарушения пунктов 2, 3, 4 Договора на оказание медицинской помощи со стороны Заказчика Поставщиком удерживается неустойка в размере ____ % от суммы Договора за каждый день просрочки.
16. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения Сторонами своих обязательств в рамках настоящего Договора все споры и разногласия разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Изменение и расторжение Договора
17. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по письменному соглашению сторон.
18. О намерении досрочного расторжения Договора стороны обязаны заблаговременно уведомить друг друга.
7. Заключительные положения
19. Ни одна из сторон не имеет право передавать свои обязательства по настоящему Договору третьей стороне без письменного согласия другой стороны.
20. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр находится у Заказчика, другой – у Поставщика.
21. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания его сторонами и действует до момента исполнения всех обязательств сторон по настоящему Договору.

9. Тапсырыс беруші:
жұмыс тәртібі мен режимін айқындайтын денсаулық сақтау ұйымында белгіленген ережелерді сақтауға;
Шарт қызметтерін алу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
қызметті немесе қызметтердің бір бөлігін алудан бас тарту туралы Қызметтер берушіні уақтылы хабардар етуге;
көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуді уақтылы жүргізуге міндетті.
4. Тараптардың құқықтары
10. Тапсырыс берушінің:
ақылы бөлімшеде (палатада) жұмыс істейтіндер қатарынан емдеуші дәрігерді таңдауға;
жүргізілген емнің сапасы мен дәрігерлік тағайындаулардың негізділігіне сараптаманы жүзеге асыруға құқығы бар.
11. Қызметтер берушінің:
Тапсырыс беруші аурухана режимін бұзған және дәрігерлік ұйғарымдарды орындамаған жағдайда емдеуді мерзімінен бұрын тоқтатуға құқығы бар.
5. Тараптардың жауапкершілігі
12. Қызметтер беруші ақылы медициналық қызметтер көрсету бойынша бұзушылық жағдайларына жол бергені үшін жауапты болады:
1) медициналық қызметтерді тиісті көлемде және сапада көрсетпеу;
2) ТМККК-ға кіретін қызметтер үшін Тапсырыс берушіден ақы алу;
3) нақ сол медициналық қызметті көрсеткені үшін екі рет ақы алу (пациент қаражатының және бюджет қаражатының есебінен).
13. Осы Шартта көзделген міндеттемелерді орындамаған немесе тиісті орындамаған жағдайда тараптар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
14. Тапсырыс беруші Қызметтер берушіге іс жүзінде көрсетілген медициналық көмектің көлемі үшін шығындарды уақтылы өтемегені үшін жауапты болады.
15. Тапсырыс беруші тарапынан Медициналық көмек көрсетуге арналған шарттың 2, 3, 4-тармақтары бұзылған жағдайда Қызметтер беруші мерзімі өткен әрбір күн үшін Шарттың сомасынан ____ % мөлшерінде тұрақсыздық айыбын ұстап қалады.
16. Тараптар осы Шарт шеңберінде өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәкес шешіледі.
6. Шартты өзгерту және бұзу
17. Осы Шарттың талаптары тараптардың жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.
18. Шартты мерзімінен бұрын бұзу ниеті туралы тараптар бір-бірін алдын ала хабардар етуге міндетті.
7. Қорытынды ережелер
19. Тараптардың бірде-бірі өздерінің осы Шарт бойынша міндеттемелерін екінші тараптың жазбаша келісімінсіз үшінші тарапқа беруге құқығы жоқ.
20. Осы Шарт бірдей заң күші бар екі данада жасалған, бір данасы - Тапсырыс берушіде, екіншісі Қызметтер берушіде болады.
21. Осы Шарт тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және тараптар осы Шарт бойынша барлық міндеттемелерді орындаған сәтке дейін қолданылады.