Об утверждении Правил интродукции, реинтродукции и гибридизации животных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 мая 2015 года № 18-2/434. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2015 года № 11346.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 71) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила интродукции, реинтродукции и гибридизации животных.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 мая 2015 года № 18-2/434
Правила интродукции, реинтродукции и гибридизации животных
Сноска. Правила в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 71) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее - Закон) и устанавливают порядок интродукции, реинтродукции и гибридизации животных.

Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 13 мамырда № 18-02/434 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 маусымда № 11346 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабының 1-тармағының 71) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 13 мамырдағы
№ 18-2/434 бұйрығымен
бекітілген
Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 71) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру тәртібін белгілейді.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) территориальное подразделение – территориальные подразделения Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан или Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
2) гибридизация животных – скрещивание особей разных видов или пород животных с целью получения особей с лучшими хозяйственно полезными признаками или свойствами;
3) интродукция животных – преднамеренное или случайное распространение особей видов животных за пределы ареалов (областей распространения) в новые для них места, где ранее эти виды не обитали;
4) реинтродукция животных – преднамеренное переселение особей видов животных в прежние места обитания.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.05.2023 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок интродукции, реинтродукции и гибридизации животных
3. Основанием для интродукции является необходимость преднамеренного распространения особей видов животных за пределы ареалов в новые для них места обитания с целью:
1) увеличения численности;
2) вселения нового вида животного в местную фауну;
3) использования полезных свойств животного.
4. Основанием для реинтродукции является необходимость преднамеренного переселения особей видов животных в прежние места их обитания с целью:
1) возврата ранее обитавших видов;
2) восстановления численности;
3) улучшения репродуктивности.
5. Основанием для гибридизации является необходимость получения особей с лучшими хозяйственно полезными признаками или свойствами путем скрещивания особей разных видов или пород животных.
6. Интродукция, реинтродукция и гибридизация видов животных, ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан животных осуществляются в соответствии со статьями 249 и 250 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 20.09.2022 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Интродукция и реинтродукция животных осуществляются путем перевозки транспортным средством в специальных клетках, контейнерах и резервуарах с максимальной заботой о здоровье животных.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізі ұғымдар пайдаланылады:
1) аумақтық бөлімше – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің немесе Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері;
2) жануарларды будандастыру – шаруашылықта пайдалы озық белгілері немесе қасиеттері бар дара нұсқаларды алу мақсатында жануарлардың алуан түрлерінің немесе тұқымдарының дара нұсқаларын шағылыстыру;
3) жануарларды интродукциялау – жануарлар түрлерi дарақтарын таралу ареалынан (таралу аясынан) тысқары, бұл түрлер бұрын мекендемеген, олар үшiн жаңа мекендеу орындарына әдейi немесе кездейсоқ тарату;
4) жануарларды реинтродукциялау – жануарлар түрлерi дарақтарын бұрынғы мекендеу орталарына әдейi ауыстыру.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 03.05.2023 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру тәртібі
3. Жануарлар түрлері дарақтарын:
1) санын көбейту;
2) жергілікті фаунаға жануардың жаңа түрін енгізу;
3) жануардың пайдалы қасиеттерін пайдалану мақсатында таралу ареалынан тысқары, олар үшін жаңа мекендеу орындарына әдейі тарату қажеттігі интродукция үшін негіз болып табылады.
4. Жануарлар түрлерінің дарақтарын:
1) бұрын мекендеген түрлерді қайтару;
2) санын қалпына келтіру;
3) репродуктивтігін жақсарту мақсатында оларды бұрынғы мекендеу орындарына әдейі ауыстыру қажеттігі реинтродукция үшін негіз болып табылады.
5. Жануарлардың алуан түрлерінің немесе тұқымдарының дара нұсқаларын шағылыстыру арқылы шаруашылықта пайдалы озық белгілері немесе қасиеттері бар дара нұсқаларды алу қажеттігі будандастыру үшін негіз болып табылады.
6. Жануарлар түрлерін интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру, жануарларды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 249 және 250-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 20.09.2022 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жануарларды интродукциялау және реинтродукциялау жануарлардың саулығына барынша қамқорлық жасалып, арнайы торларда, контейнерлерде және резервуарларда көлік құралымен тасымалдау арқылы жүзеге асырылады.

8. При перевозке, погрузке и выгрузке животных обеспечиваются:
1) меры безопасности, исключающие причинение вреда животным и самопроизвольное открывание засовов;
2) ветеринарные мероприятия;
3) вентиляция, корма и питьевая вода;
4) изолирование больных или раненых в ходе перевозки животных, оказание при необходимости первой помощи.
9. Приказом территориального подразделения образуется комиссия по приему и выпуску животных в природную среду, в состав которой включаются сотрудники территориального подразделения, ветеринарной службы и заявитель.
10. При поступлении животных на место назначения комиссией составляется акт приема (выпуска) животных по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. В целях адаптации и карантина заявителем по приезду на место выпуска осуществляется передержка животных в соответствии с биологическим обоснованием в клетках, вольерах и других помещениях, отвечающих требованиям содержания животных, в зависимости от вида, возраста и физиологического состояния. После адаптации комиссией составляется акт выпуска животных после передержки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, где указывается их физическое состояние.
12. За состоянием животных и достижением целей интродукции, реинтродукции и гибридизации осуществляются учет и мониторинг территориальными подразделениями.
Приложение 1
к Правилам интродукции и
реинтродукции животных
Форма
АКТ
приема (выпуска) животных
"_____" __________ 20__ года ______________________
(место составления)
Комиссия в составе:
Представители территориального подразделения уполномоченного органа,
ветеринарной
службы и заявитель:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Произвели прием (выпуск) животных:
Вид животного
Количество
Пол
Физическое состояние животного
самец
самка
сеголеток
Дополнительные сведения: _____________________________________________
____________________________________________________________________
Акт составлен в трех экземплярах.
Подписи:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам интродукции и
реинтродукции животных
Форма
АКТ
выпуска животных после передержки
"_____" __________ 20__ года
___________________
(место составления)
Комиссия в составе:
Представители территориального подразделения уполномоченного органа,
ветеринарной службы и заявитель:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Произвели выпуск животных:
Вид животного
Количество
Пол
Физическое состояние животного
самец
самка
сеголеток
Дополнительные сведения: ________________________________________________
_______________________________________________________________________
Акт составлен в трех экземплярах.
Подписи:

8. Жануарларды тасымалдау, тиеу және түсіру кезінде:
1) жануарларға зиян келтіруге және қақпақтардың өздігінен ашылып кетуіне жол бермейтін қауіпсіздік шаралары;
2) ветеринариялық іс-шаралар;
3) желдету, азық және ішетін су;
4) жануарларды тасымалдау кезінде ауру немесе жаралы жануарларды оқшаулау, қажет болған жағдайда алғашқы көмек көрсету қамтамасыз етіледі.
9. Аумақтық бөлімшенің бұйрығымен құрамына аумақтық бөлімшенің, ветеринариялық қызметтің қызметкерлері және өтініш беруші енгізілетін жануарларды қабылдап алу және табиғи ортаға жіберу жөніндегі комиссия құрылады.
10. Жануарлар межелі орынға әкелінген соң комиссия осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды қабылдап алу (жіберу) актісін жасайды.
11. Бейімделу және карантин мақсатында өтініш беруші жіберілетін жерге келген соң биологиялық негіздемеге сәйкес түріне, жасына және табиғи физиологиялық жай-күйіне байланысты жануарларды күтіп-бағу талаптарына сай келетін торларда, қоршауларда және басқа үй-жайларда жануарларды ұстай тұруды жүзеге асырады. Бейімдегеннен кейін комиссия олардың табиғи жай-күйі көрсетілген осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды жіберу актісін жасайды.
12. Аумақтық бөлімшелер жануарлардың жай-күйіне және интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру мақсаттарына қол жеткізуді есепке алу мен мониторингілеуді жүзеге асырады.
Жануарларды интродукциялау,
реинтродукциялау және
будандастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жануарларды қабылдап алу (жіберу) АКТІСІ
20 жылы "_____" ___________________________________________________________
(жасалған орны)
Мына құрамдағы комиссия:
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің, ветеринариялық қызметтің өкілдері және өтініш беруші:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі лауазымы)
Жануарларды қабылдап алуды (жіберуді) жүргізді:
Жануар түрі
Саны
Жынысы
Жануардың табиғи жай-күйі
еркегі
ұрғашысы
төлі
Қосымша мәліметтер: _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Акт үш данада жасалды.
Қолдары:
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
Жануарларды интродукциялау,
реинтродукциялау және
будандастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жануарды қолда ұстағаннан кейін жіберу АКТІСІ
20 жылы "_____" ________ __________________________________________________
(жасалған орны)
Мына құрамдағы комиссия:
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің, ветеринариялық қызметтің өкілдері және өтініш беруші:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі лауазымы)
Жануарларды жіберуді жүргізді:
Жануар түрі
Саны
Жынысы
Жануардың табиғи жай-күйі
еркегі
ұрғашысы
төлі
Қосымша мәліметтер: _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Акт үш данада жасалды.
Қолдары:

1. _____________________________________________________________________
2. _____________________________________________________________________
3. _____________________________________________________________________

1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________