Об утверждении Методики по актуализации статистического бизнес-регистра и формирования каталогов обследуемых единиц в органах статистики
Приказ и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 96. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11718. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 7.
Сноска. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 05.04.2022 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2 и 4 статьи 23 и подпункта 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также с подпунктами 2), 5) пункта 13 и подпунктом 12)пункта 22 Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9779, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по актуализации статистического бизнес-регистра и формирования каталогов обследуемых единиц в органах статистики.
2. Управлению регистров совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсах Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению регистров Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Ашуева А.Ж.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
Ж. Джаркинбаев
Утверждена
приказом исполняющего
обязанности Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 июня 2015 года № 96
Методика по
актуализации статистического бизнес-регистра и формирования
каталогов обследуемых единиц в органах статистики

Статистика органдарында статистикалық бизнес-тіркелімді өзектендіру және зерттелетін бірліктердің каталогын қалыптастыру жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі статистика комитеті төрағасының м.а. 2015 жылғы 24 маусымдағы № 96 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11718 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 7 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 05.04.2022 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 23-бабының 2 және 4-тармақтарына және 12-бабының 5) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9779 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ереженің 13-тармағының 2), 5) тармақшасына және 22-тармағының 12) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Статистика органдарында статистикалық бизнес-тіркелімді өзектендіру және зерттелетін бірліктердің каталогын қалыптастыру жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Тіркелімдер басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн он күнтiзбелiк күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында міндетті орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Тіркелімдер басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына (Ашуев А.Ж.) жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Төрағаның міндетін атқарушы
Ж. Жарқынбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 маусымдағы
№ 96 бұйрығымен бекітілген
Статистика органдарында статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін бірліктердің каталогын
қалыптастыру жөніндегі әдістеме

1. Общие положения
1. Настоящая Методика по актуализации статистического бизнес-регистра и формирования каталогов обследуемых единиц в органах статистики (далее – Методика) разработана в целях обеспечения своевременной актуализации Информационной системы "Статистический бизнес-регистр" (далее – СБР), формирования и использования индивидуальных каталогов (или списков обследуемых единиц) из СБР при проведении общегосударственных статистических наблюдений юридических лиц, филиалов, представительств и индивидуальных предпринимателей.
2. Методика определяет порядок актуализации СБР и работы с индивидуальными каталогами для всех специалистов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан и находящихся в его ведении территориальных органов и организаций, участвующих при сборе/обработке первичных статистических данных.
3. Соблюдение Методики обеспечивается:
1) соблюдением законодательства в области статистики, в частности обеспечение конфиденциальности первичной статистической информации;
2) координацией между отдельными статистическими наблюдениями;
3) научным подходом при сборе и обработке статистических форм и инструкции по их заполнению;
4) научной организацией труда при проведении статистических наблюдений.
4. В целях применения настоящей Методики используются понятия определенные в значениях Гражданским Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, законами Республики Казахстан "О государственной статистике" от 19 марта 2010 года и "О частном предпринимательстве" от 31 января 2006 года.
5. В Методике используются следующие сокращения:
АКТ – Ситуационный код;
АКТО – Признак представления статистической формы;
БИН – Бизнес-идентификационный номер;
БУН – База учета нагрузки на предприятия;
ГБД ЮЛ – Государственная база данных "Юридические лица";
ДРС МЮ РК – Департамент регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан;
ДС – Территориальный Департамент статистики;
РГП ИВЦ – Республиканское Государственное предприятие на праве хозяйственного ведения Информационно-вычислительный центр Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
ИИН – Индивидуальный идентификационный номер;
ИИС "е-Статистика" – Интегрированная информационная система "е-Статистика;
ИП – Индивидуальный предприниматель;
ИПС – Индивидуальные предприниматели, осуществляющие свою деятельность в форме совместного предпринимательства;
ИС – Информационная система;
КАТО – Классификатор административно-территориальных объектов;
КГД МФ РК – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
КОПФ – Классификатор организационно-правовых форм хозяйствования;
КРП – Классификатор размерности юридических лиц, филиалов и представительств, а также субъектов индивидуального предпринимательства по численности работников;
КС МНЭ РК – Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
КСЭ – классификатор секторов экономики;
КФС – Классификатор форм и видов собственности;
ЛК – Личный кабинет респондента в ИИС "е-Статистика";
МЕ – Статистическая единица "местная единица";
МРП – Месячный расчетный показатель;
МЗСР РК – Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
МЮ РК – Министерство юстиции Республики Казахстан;
ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности;
ОКПО – Общий классификатор предприятий и организаций;
ПП – Статистическая единица "предприятие";
ПЕ – Правовая единица;
РНН – Регистрационный номер налогоплательщика;
ТЗК – Таблица заказов на каталоги;
ФИО – Фамилия Имя Отчество;
ЮЛ – Юридическое лицо.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Статистика органдарында статистикалық бизнес-тіркелімді өзектендіру және зерттелетін бірліктердің каталогын қалыптастыру жөніндегі әдістеме (бұдан әрі - Әдістеме) заңды тұлғалар, филиалдар, өкілдіктер мен дара кәсіпкерлерге жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар жүргізу кезінде статистикалық бизнес-тіркелімнен (бұдан әрі - СБТ) жеке каталогтарды (немесе зерттелетін бірліктер тізімін) қалыптастыру және қолдану, СБТ ақпараттық жүйесінің уақтылы өзектендірілуін қамтамасыз ету мақсатында әзiрленген.
2. Әдістеме СБТ өзектендіру мен алғашқы статистикалық деректерді жинау/өңдеуге қатысатын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің және оның қарауындағы аумақтық органдар мен ұйымдардың барлық мамандары үшін жеке каталогтармен жұмыс істеудің тәртібін айқындайды.
3. Әдістемені сақтау:
1) статистика саласындағы заңнаманы сақтауды, атап айтқанда алғашқы статистикалық ақпараттың құпиялылығын сақтауды қамтамасыз етумен;
2) жекелеген статистикалық байқаулар арасындағы үйлесімділікпен;
3) статистикалық нысандарды және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды жинау және өңдеу кезіндегі ғылыми тәсілмен;
4) статистикалық байқауларды жүргізу кезінде еңбекті ғылыми ұйымдастырумен қамтамасыз етіледі.
4. Осы Әдістемені қолдану мақсатында 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен, 2010 жылғы 19 наурыздағы "Мемлекеттік статистика туралы" және 2006 жылғы 31 қаңтардағы "Жеке кәсiпкерлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарымен айқындалған мәндердегі ұғымдар қолданылады.
5. Әдістемеде мынадай қысқартулар қолданылады:
АКТО – статистикалық нысанды тапсыру белгісі;
АЕО РМК – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ақпараттық-есептеу орталығы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
АЖ – Ақпараттық жүйе;
АЕК – Айлық есептік көрсеткіш;
ӘАОЖ - Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші;
БЕЛ – Ахуалдық код;
БСН – Бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
БДК – өз қызметін бірлескен кәсіпкерлік нысанында жүргізетін дара кәсіпкерлер;
ДК – дара кәсіпкер;
"е-Статистика" ИАЖ – "е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
ЖЕД – Кәсіпорындарға жүктемені есепке алу дерекқоры;
ЖСН – Жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖК – е-Статистикадағы респонденттің жеке кабинеті;
ЖБ – "Жергілікті бірлік" статистикалық бірлігі;
ЗТ МДҚ – "Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры;
ЗТ – Заңды тұлға;
КМЖ – қызметкерлердің саны бойынша заңды тұлғалардың, филиалдар мен өкілдіктердің, сондай-ақ дара кәсіпкерлік субъектілерінің өлшемділігі жіктеуіші;
КҰЖЖ – Кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші;
КО – "Кәсіпорын" статистикалық бірлігі;
КТК – каталогтарға тапсыру беру кестесі;
ҚР Қаржымині МКК – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
ҚР ҰЭМ СК – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті;
ҚР Әділетмині ТҚД – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті;
ҚР ДСӘДМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі;
ҚР Әділетмині – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі;
ҚБ – Құқықтық бірлік;
МНЖ – Меншік нысандары мен түрлерінің жіктеуіші;
СТН – Салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
СД – Аумақтық Статистика департаменті;
ТАӘ – Тегі, аты, әкесінің аты;
ҰҚНЖ – шаруашылық жүргізудің ұйымдық–құқықтық нысандарының жіктеуіші;
ЭСЖ – Экономика секторларының жіктеуіші;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.

2. Формирование каталогов обследуемых единиц на основе базы
данных статистического бизнес-регистра
Параграф 1. Виды каталогов
6. Для проведения статистических наблюдений на основе сведений в СБР формируются два вида каталогов:
индивидуальный каталог – перечень обследуемых единиц с соответствующими классификационными атрибутами, предназначенный для проведения конкретного статистического наблюдения;
отраслевой каталог – перечень обследуемых единиц, предназначенный для учета изменений, обнаруженных работниками отраслевой статистики при работе со статистическими формами респондентов.
7. Индивидуальный каталог предназначен для проведения конкретного статистического наблюдения и используется в комплексах по обработке статистических форм.
8. Основным назначением отраслевого каталога является учет изменений, обнаруженных при работе со статистическими формами респондентов (например, изменение вида деятельности, размерности и других классификационных и административных атрибутов).
Основной вид деятельности – вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого субъектом.
Вторичный вид деятельности – вид деятельности, помимо основного, который осуществляется с целью производства товаров и услуг для третьих лиц.
Параграф 2. Формирование "Таблицы заказов на каталоги"
9. ТЗК содержит в себе условия отбора единиц из СБР, для проведения того или иного статистического наблюдения и формируется ежегодно до 10 декабря на следующий отчетный год ответственным управлением (Управление регистров КС МНЭ РК, осуществляющее ведение СБР на республиканском уровне).
10. Ежегодно рассмотрение ТЗК проводится согласно графику рассмотрения таблицы заказов на каталоги, который утверждается ежегодно в сентябре, согласованного заместителем председателя КС МНЭ РК.
11. Ответственное управление до рассмотрения ТЗК запрашивает замечания и предложения от ДС и заявки от отраслевых управлений КС МНЭ РК.
1. Замечания от территориальных органов статистики и заявки отраслевых управлений КС МНЭ РК для рассмотрения в ТЗК должны быть направлены в ответственное управление КС МНЭ РК не позднее 10 сентября соответствующего года.
2. При формировании заявок на каталоги обследуемых единиц отраслевые управления КС МНЭ РК должны формировать заявку, с указанием:
периодичность сбора статистической формы;
типы правовых и статистических единиц;
признак выборочного обследования;
классификационные признаки.
12. Формирование заявки в ТЗК осуществляется отраслевыми управлениями КС МНЭ РК на основе методологии по тому или иному статистическому наблюдению.

2. Статистикалық бизнес-тіркелім деректер қорының негізінде
зерттелетін бірліктердің каталогтарын қалыптастыру
1-параграф. Каталогтардың түрлері
6. Статистикалық байқаулар жүргізу үшін СБТ мәліметтерінің негізінде каталогтың екі түрі қалыптастырылады:
жеке каталог - нақты статистикалық байқауды жүргізуге арналған, тиісті жіктелімдік атрибуттары бар зерттелетін бірліктер тізбесі;
салалық каталог - респонденттердің статистикалық нысандарымен жұмыс істеу кезінде салалық статистика қызметкерлері анықтаған өзгертулерді есепке алуға арналған зерттелетін бірліктер тізбесі.
7. Жеке каталог нақты статистикалық байқау жүргізуге арналған және статистикалық нысандарды өңдеу бойынша кешендерде пайдаланылады.
8. Салалық каталогтың негізгі мақсаты респонденттердің статистикалық нысандармен жұмыс істеуі барысында анықталған өзгерістерді есепке алу болып табылады (мысалы, қызмет түрінің, мөлшерлілігінің және басқа да жіктелімдік пен әкімшілік атрибуттардың өзгеруі).
Негізгі қызмет түрі – бұл субъекті жүзеге асыратын, қосылған құны кез келген басқа қызмет түрлерінің қосылған құнынан асып түсетін қызмет түрі.
Қосалқы қызмет түрі – бұл негізгіден басқа, үшінші тұлға үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру мақсатында жүзеге асырылатын қызмет түрі.
2-параграф. Каталогтарға тапсырыс беру кестесін" қалыптастыру
9. КТК сол немесе өзге де статистикалық байқауды өткізу үшін СБТ-дан бірліктерді іріктеу шарттарын қамтиды және жыл сайын 10 желтоқсанға келесі есепті жылға дейін уәкілетті басқарма (республикалық деңгейде СБТ жүргізуді жүзеге асыратын ҚР ҰЭМ СК Тіркелімдер басқармасы) қалыптастырады.
10. КТК-ны жыл сайын қарастыру ҚР ҰЭМ СК төрағасының орынбасарымен келісілген Каталогқа тапсырыс беру кестесін қарау жыл сайын қыркүйек айында бекітілетін графикке сәйкес жүргізіледі.
11. КТК-ны қарағанға дейін жауапты басқарма ҚР ҰЭМ СК салалық басқармаларынан өтінімдер СД ескертулер мен ұсыныстарды сұратады.
1. ҚР ҰЭМ СК салалық басқармаларынан өтінімдер және аумақтық статистика органдарынан түскен ескертулер КТК-да қарастыру үшін ҚР ҰЭМ СК жауапты басқармасына тиісті жылғы 10 қыркүйектен кешіктірілмей жолдануы керек.
2. Зерттелетін бірліктердің каталогтарына өтінімдерді қалыптастыру барысында ҚР ҰЭМ СК салалық басқармалары:
статистикалық нысанды жинау кезеңділігі;
статистикалық және құқықтық бірліктердің типтері;
іріктемелі зерттеу белгісі;
жіктелімдік белгілерді көрсете отырып, өтінімді қалыптастырулары қажет.
12. КТК-да өтінімді қалыптастыру ҚР ҰЭМ СК салалық басқармаларымен белгілі бір статистикалық байқау әдіснамасының негізінде жүзеге асырылады.

13. При необходимости в течение отчетного года отраслевые управления КС МНЭ РК вносят изменения в ТЗК согласованные с Управлением планирования статистической деятельности и Управлением классификаций и информационных технологий.
Параграф 3. Формирование каталогов
14. Индивидуальные каталоги формируются специалистами РГП ИВЦ на республиканском уровне на основе хранилища срезов СБР, в автоматизированном режиме, по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике. Ответственным за качество индивидуальных каталогов является ответственное управление. Хранилище срезов СБР – база OLAP (Online Analytical Processing). База OLAP содержит информацию в виде срезов – данных о правовых и статистических единицах на определенный момент времени (на 17 число каждого месяца и года). OLAP служит для анализа динамических рядов, распространения данных, формирования бюллетеней, выборок, каталогов, различных справок.
15. Индивидуальные каталоги формируются следующим образом:
каталоги годовой периодичности – по состоянию на 17 декабря отчетного периода (исключение составляют формы статистических наблюдений, специфика сбора которых осуществляется в другой период времени, например: 2-НК, 3-НК, 29-СХ и так далее);
каталоги полугодовой периодичности – по состоянию на 17 число последнего месяца отчетного полугодия;
каталоги квартальной периодичности – по состоянию на 17 число последнего месяца отчетного квартала;
каталоги месячной периодичности – по состоянию на 17 число отчетного месяца;
каталоги по статистическим формам цен месячной (квартальной) периодичности – по состоянию на 10 число отчетного месяца (последнего месяца отчетного квартала).
16. Индивидуальные каталоги для обследований, проводимых согласно определенному списку отраслевых управлений, формируются ответственным управлением на основе представленного отраслевыми управлениями списка (по статистике цен – на основе списка, представленного отраслевыми управлениями ДС).
В течение отчетного периода изменения в перечень списков за отчетный период принимаются Управлением регистров ДС (структурное подразделение в областных (городских) департаментах статистики, ответственное за ведение СБР) за 5 дней до формирования каталогов в соответствии с заявкой, для включения (удаления) в индивидуальный каталог по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике. Списки по годовым каталогам должны направляться отраслевыми управлениями ДС (структурное подразделение в областном (городском) департаменте статистики, ответственное за сбор и обработку данных статистических наблюдений) не позднее 10 декабря.

13. ҚР ҰЭМ СК салалық басқармалары қажет болған жағдайда Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы және Жіктелімдер және ақпараттық технологиялар басқармасымен келісілген өзгерістерді КТК-ға есепті жылдың ішінде енгізеді.
3-параграф. Каталогтарды қалыптастыру
14. Жеке каталогтарды республикалық деңгейде осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша СБТ кесінділерін сақтау қоймасы негізінде автоматтандырылған тәртіпте "АЕО" РМК мамандары қалыптастырады. Жеке каталогтардың сапасына жауапты басқарма жауапты болып табылады. СБТ кесінділерін сақтау қоймасы – OLAP қоры (Online Analytical Processing). OLAP қоры белгілі бір уақыт кезеңіне арналған (әр айдың және жылдың 17-ші күніне) құқықтық және статистикалық бірліктер туралы деректер – кесінді түріндегі ақпараттан тұрады. OLAP серпінділік қатарларын талдауға, деректерді таратуға, бюллетеньдерді, іріктемелерді, каталогтарды, әртүрлі анықтамаларды қалыптастыруға қызмет етеді.
15. Жеке каталогтар келесі негізде қалыптастырылады:
жылдық кезеңділіктің каталогтары – есепті кезеңнің 17 желтоқсанындағы жағдай бойынша (жинау ерекшелігі уақыттың басқа кезеңдерінде жүзеге асырылатын статистикалық байқау нысандарын қоспағанда, мысалы: 2-НК, 3-НК, 29-сх және тағы басқалары);
жартыжылдық кезеңділіктегі каталогтар – есепті жартыжылдықтың соңғы айының 17-ші күніндегі жағдай бойынша;
тоқсандық кезеңділіктегі каталогтар – есепті тоқсанның соңғы айының 17-ші күніндегі жағдай бойынша;
айлық кезеңділіктегі каталогтар – есепті айдың 17-ші күніндегі жағдай бойынша;
айлық (тоқсандық) кезеңділіктегі бағалардың статистикалық нысандары бойынша каталогтар – есепті айдың 10-шы күніндегі жағдай бойынша (есепті тоқсанның соңғы айы).
16. Салалық басқармалардың белгілеген тізіміне сәйкес өткізілетін зерттеулерге арналған жеке каталогтарды салалық басқармалардың ұсынған тізімі негізінде жауапты басқарма қалыптастырады (баға статистикасы бойынша жеке каталогтарды СД салалық басқармалары ұсынған тізім негізінде).
Есепті кезеңнің ішінде есепті кезеңдегі тізімдер тізбесіне өзгерістерді СД Тіркелімдер басқармасы (облыстық (қалалық) статистика департаменттеріндегі СБТ жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше) каталогты қалыптастыруға 5 күн қалғанға дейін жеке каталогтарға қосуға (жоюға) арналған өтінімге сәйкес осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қабылдайды. Жылдық каталог бойынша тізімді СД салалық басқармалар (облыстық (қалалық) статистика департаментіндегі статистикалық байқау деректерін жинауға және өңдеуге жауапты құрылымдық бөлімше) 10 желтоқсаннан кешіктірмей жолдауы тиіс.

Для форм статистики цен в процессе работы с индивидуальными каталогами в январе отчетного года отраслевым управлением КС МНЭ РК вносятся уточнения (добавление/удаление) в списки до 31 января отчетного года, с учетом изменений актуализированного СБР на начало года (в соответствии с пунктом 82 Методики).
Список дозаписанных в каталог респондентов по дополнительным условиям ТЗК формируется при подтверждении отраслевыми управлениями ДС на дозапись респондента в каталог в личном кабинете на Внутреннем портале и предоставляется до обработки данных в ИСО, список дозаписанных респондентов не переносится на следующий отчетный период. Удаление со списка респондентов по дополнительным условиям ТЗК производится управлением регистров ДС по письменной заявке отраслевых управлений ДС перед формированием среза и каталогов.
17. В индивидуальный каталог включаются единицы со всеми ситуационными кодами, за исключением ситуационного кода "3" (ситуационные коды, используемые в СБР, представлены в приложении 3 к настоящей Методике). Допускается включение в индивидуальные каталоги путем дозаписи единиц с ситуационным кодом "3" в случае если в ТЗК имеется соответствующее условие. Структура индивидуального каталога представлена в приложении 4 к настоящей Методике.
18. Статистическая единица – это абстрактная единица, созданная на основе правовой единицы для использования в статистических целях.
Статистическая единица "предприятие" – наименьшая комбинация (то есть одна или несколько) правовых единиц, осуществляющих свою деятельность в одном или нескольких местах на коммерческой или некоммерческой основе.
Статистическая единица "местная единица" – соответствует предприятию или части предприятия (цех, завод, магазин, бюро, шахта), расположенном вне места нахождения предприятия.
Правовая единица – это единица, наделенная юридическим статусом. К правовым единицам относятся: юридические лица со своими структурными подразделениями, существование которых признано законом, независимо от отдельных лиц или организаций, которые являются их собственниками или участниками; физические лица, официально зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей и отвечающие по своим обязательствам; индивидуальные предприниматели, официально зарегистрированные, осуществляющие свою деятельность в форме совместного предпринимательства.
Статистические единицы создаются в ИС СБР на республиканском уровне в автоматическом режиме (каждые 2 часа).
Если у правовых единиц отсутствует значения в классификационных атрибутах, а именно: КРП, ОКЭД, АКТ, КОПФ, КФС, СЕК, то по таким правовым единицам статистические единицы не создаются до тех пор, пока Управление регистров ДС не устранит проблемные записи.
Структурная единица – часть юридического лица или индивидуального предпринимателя, не зарегистрированная в органах юстиции и в налоговых органах и представляющая интерес для статистики (цех, завод и так далее).

Есепті жылғы қаңтарда жеке каталогтармен жұмыс процесінде баға статистикасы нысандары үшін ҚР ҰЭМ СК салалық басқармасы есепті жылғы 31 қаңтарға дейін жылдың басына өзектендірілген СБТ-дағы өзгерістерді есепке алумен тізімге нақтылау (қосу/жою) енгізеді (Әдістеменің 82-тармағына сәйкес).
КТК қосымша шарттары бойынша респонденттер каталогына қоса жазылған тізім СД салалық басқармалар респондентті қоса жазуды ішкі порталдағы жеке кабинетте растаған жағдайда қалыптастырылады және деректерді ИСО-да өңдеуге дейін беріледі, респонденттер қосылған тізім келесі есепті кезеңге ауыстырылмайды. КТК-ның қосымша шарттары бойынша респонденттерді тізімнен жоюды, кесінді және каталог құрудан бұрын СД салалық басқармаларының жазбаша өтінімі бойынша СД Тіркелімдер басқармасы жүргізеді.
17. Жеке каталогқа "3" ахуалдық кодынан басқа (СБТ қолданылатын ахуалдық кодтар осы Әдістеменің 3-қосымшасында көрсетілген) барлық ахуалдық кодтары бар бірліктер енгізіледі. Егер КТК-ның тиісті шарты болса "3" ахуалдық коды бар бірлікті жеке каталогқа қосымша жазу арқылы қосуға рұқсат етіледі. Жеке каталогтың құрылымы осы Әдістеменің 4-қосымшасында берілген.
18. Статистикалық бірлік – статистикалық мақсатта қолдану үшін құқықтық бірлік негізінде жасалған абстрактілік бірлік.
"Кәсіпорын" статистикалық бірлігі – бұл өзінің қызметін бір немесе бірнеше жерде коммерциялық немесе коммерциялық емес негізде жүзеге асыратын құқықтық бірліктердің аздаған комбинациясы (яғни, бір немесе бірнеше).
"Жергілікті бірлік" статистикалық бірлігі – кәсіпорын орналасқан жерден тыс орналасқан кәсіпорынға немесе кәсіпорын бөлігіне (цех, зауыт, дүкен, бюро, шахта) сәйкес келеді.
Құқықтық бірлік – заңды мәртебе берілген бірлік. Құқықтық бірліктерге мыналар жатады: қызмет етуі заңмен танылған, олардың меншік иесі немесе қатысушысы болып табылатын жекелеген адамдарға немесе ұйымдарға қарамастан, өздерінің құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалар; дара кәсіпкер ретінде ресми тіркелген және өз міндеттемелері бойынша жауап беретін жеке тұлғалар; ресми тіркелген, өз қызметін бірлескен кәсіпкерлік нысанында жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер.
Статистикалық бірліктер автоматты режимде республикалық деңгейде СБТ АЖ-да қалыптастырылады (әр 2 сағат сайын).
Егер құқықтық бірліктерде жіктелімдік атрибуттарда мән болмаса, атап айтқанда: КМЖ, ЭҚЖЖ, БЕЛ, АӘОЖ, МНЖ, ЭСЖ, СД онда СД Тіркелімдер басқармасы проблемалық жазбаларды жойғанға дейін мұндай құқықтық бірліктер бойынша статистикалық бірліктер қалыптастырылмайды.
Құрылымдық бірлік – әділет органдары мен салық органдарында тіркелмеген және статистика үшін қызығушылық туғызатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің бөлігі (цех, зауыт және т.б.).

19. Замороженный срез – это усеченная копия базы данных СБР, с определенным количеством классификационных атрибутов по статистическим единицам, по состоянию на 17 число отчетного месяца (используется для формирования каталогов), формируется ежемесячно 17 числа.
Реальный срез – это усеченная копия базы данных СБР, с определенным количеством классификационных атрибутов по правовым единицам, по состоянию на конец отчетного месяца (используется для формирования сводных таблиц на основе СБР), формируется в последний день отчетного месяца.
20. Отраслевой каталог отражает информацию по правовым и статистическим единицам в целом для отрасли статистики и используется для работы непосредственно в транзакционной базе СБР. Транзакционная база СБР – база OLTP (Online Transaction Processing). База OLTP содержит последние фактические данные о правовых и статистических единицах. При этом по основным атрибутам можно видеть "историю", то есть предшествующие значения атрибутов и события, которые привели к их изменению. OLTP служит для ввода и корректировки информации, а также для создания и анализа статистических единиц. Перечень отраслевых каталогов представлен в приложении 5 к настоящей Методике.
21. Координацию вопросов межотраслевого характера (обеспечение взаимодействия управления регистров ДС с другими управлениями ДС и своевременная актуализация отраслевого каталога) осуществляют руководители ДС.
В частности, решение вопросов об изменении основного кода ОКЭД или кода КРП статистических единиц в течение года).
22. При работе с отраслевым каталогом используются правовые и статистические единицы с ситуационными кодами "0", "1", "2", "4", "6" и "9".
23. Ситуационные коды присваиваются правовым единицам после подтверждения актуализации из отраслевого каталога и отражаются в соответствующих им статистических единицах в СБР.
24. Актуализация (пересмотр, обновление, подтверждение ранее присвоенных) ситуационных кодов единиц осуществляется в плановом порядке, по мере поступления информации, характеризующей ситуационные коды, а также по мере истечения срока, до которого они присвоены. Рекомендации по актуализации ситуационного кода приведены в приложении 6 к настоящей Методике.
25. При присвоении и актуализации ситуационных кодов указываются дата и основание (источник информации). Если актуализация проводится в связи с истечением срока, на который присвоен код, то в поле "основание" указывается "Статистический бизнес-регистр". Перечень источников актуализации, используемый в СБР, представлен в приложении 7 к настоящей Методике.

19. Уақытша тоқтатылған кесінді – есепті айдың 17-ші күніндегі жағдай бойынша статистикалық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттардың белгілі бір саны бар СБТ деректер қорының ықшамдалған көшірмесі (каталогтарды қалыптастыру үшін қолданылады).
Нақты кесінді – есепті айдың соңындағы жағдай бойынша құқықтық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттардың белгілі бір саны бар СБТ деректер қорының ықшамдалған көшірмесі (СБТ негізінде жиынтық кестелерді қалыптастыру үшін қолданылады).
20. Салалық каталог жалпы статистика саласына арналған құқықтық және статистикалық бірліктер жөніндегі ақпаратты көрсетеді және СБТ транзакциялық қорында тікелей жұмыс істеу үшін қолданылады. СБТ транзакциялық қоры – OLTP қоры (Online Transaction Processing). OLTP қоры құқықтық және статистикалық бірліктер туралы соңғы нақты деректерден тұрады. Мұның өзінде негізгі атрибуттар бойынша "тарихты", яғни, олардың өзгеруіне алып келген атрибуттардың алдыңғы мәні мен оқиғаларды көруге болады. OLTP ақпаратты енгізу және түзетуге, сондай-ақ статистикалық бірліктерді құруға және талдауға қызмет етеді. Салалық каталогтардың тізбесі осы Әдістеменің 5-қосымшасында берілген.
21. СД басшылары салааралық сипаттағы мәселелерді үйлестіруді (СД Тіркелімдер басқармасы мен СД басқа басқармалары арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету және салалық каталогты уақтылы өзектендіру) жүзеге асырады.
Атап айтқанда, жыл ішінде статистикалық бірліктердің ЭҚЖЖ негізгі кодының немесе КМЖ кодының өзгеруі туралы мәселелерді шешу).
22. Салалық каталогпен жұмыс істеу барысында "0", "1", "2", "4", "6" және "9" ахуалдық кодтарымен құқықтық және статистикалық бірліктер қолданылады.
23. Ахуалдық кодтар салалық каталогтан өзектендіруді растағаннан кейін құқықтық бірліктерге беріледі және СБТ-да соған сәйкес статистикалық бірліктерде көрсетіледі.
24. Бірліктердің ахуалдық кодын өзектендіру (қайта қарау, жаңарту, бұрын берілгендерін растау) ахуалдық кодтарды сипаттайтын ақпараттың түсуіне қарай, сондай-ақ берілген мерзімінің аяқталуына қарай жоспарлы тәртіппен жүзеге асырылады. Ахуалдық кодты өзектендіру бойынша ұсынымдар осы Әдістеменің 6-қосымшасында келтірілген.
25. Ахуалдық кодтарды беру және өзектендіру кезінде күні мен негіздемесі (ақпарат көзі) көрсетіледі. Егер өзектендіру кодтың берілген мерзімінің аяқталуына байланысты жүргізілсе, онда "негіздеме" жолында "Статистикалық бизнес-тіркелім" көрсетіледі. СБТ-да қолданылатын өзектендіру көздерінің тізбесі осы Әдістеменің 7-қосымшасында көрсетілген.

26. Информацией, характеризующей ситуационные коды, являются любые сведения, которые прямо или косвенно характеризуют экономическую активность единиц в регистре (заполненные респондентами статистические формы, сведения из административных источников, данные средств массовой информации, заявления респондентов и другие).
Параграф 4. Работа с индивидуальным каталогом и условия
добавления записей в индивидуальный каталог
27. В процессе работы с индивидуальными каталогами в комплексах по обработке статистических форм, каталоги трансформируются путем добавления записей, при приеме первичных статистических данных в ИС "Сбор данных в онлайн режиме". Добавление записей (дозапись) – это процесс добавления записей в индивидуальный каталог, которые обнаружены после формирования индивидуальных каталогов. Добавление записей осуществляется согласно схеме представленной в приложении 8 к настоящей Методике. Добавление записей в индивидуальный каталог допускается в случае:
1) если респондент прошел регистрацию после того, как сформирован ежемесячный замороженный срез и хочет сдать за отчетный период статистическую форму (при этом дата регистрации должна быть не позднее последнего дня отчетного месяца);
2) если изменения по классификационным атрибутам вносятся в соответствии с пунктом 78 настоящей Методики после того, как сформирован ежемесячный срез (не позднее последнего дня отчетного месяца);
3) если записи не соответствуют условиям ТЗК, но которые необходимо учесть при проведении статистического наблюдения.
28. Все добавления статистических единиц без изменения атрибутов в индивидуальный каталог вносятся ответственными за ведение комплексов по обработке статистических форм.
29. После ввода и обработки данных на региональном уровне индивидуальный каталог (с учетом добавленных единиц) вместе с базой первичных данных передается в соответствующее подразделение РГП ИВЦ, а также в отраслевое управление ДС (или обеспечивается доступ специалистов ДС к индивидуальному каталогу и базе данных).
30. На республиканском уровне индивидуальный каталог используется для формирования республиканской базы первичных данных (база микроданных). После завершения формирования базы микроданных (после формирования бюллетеня) каталог передается для ведения базы учета нагрузки на предприятия в соответствующее подразделение РГП ИВЦ.
Параграф 5. Работа с отраслевым каталогом
31. Для ведения отраслевого каталога определяется ответственный специалист управления регистров ДС и специалист отраслевого управления ДС. Ответственный специалист за отраслевой каталог обеспечивает своевременную актуализацию отраслевого каталога и его правильное использование (перечень атрибутов доступных для корректировки в отраслевом каталоге указан в приложении 9 к настоящей Методике).

26. Ахуалдық кодтарды сипаттайтын ақпарат ретінде тіркелімдегі бірліктердің экономикалық белсенділігін тікелей немесе жанама түрде сипаттайтын (респонденттер толтырған статистикалық нысандар, әкімшілік дереккөздердің мәліметтері, бұқаралық ақпарат құралдарының деректері, респонденттердің өтініштері және басқалар) кез келген мәлімет болып табылады.
4-параграф. Жеке каталогпен жұмыс істеу және жеке каталогқа
жазбаларды қосу шарттары
27. Статистикалық нысандарды өңдеуге арналған кешендерде жеке каталогтармен жұмыс істеу барысында "Онлайн режимде деректерді жинау" АЖ-да бастапқы статистикалық деректерді қабылдау кезінде каталогтар жазбаларды қосу арқылы өзгеріп отырады. Жазбаларды қосу (қоса жазу) – бұл жеке каталогтарды қалыптастырғаннан кейін анықталған жазбаларды жеке каталогқа қосу процесі. Жазбаларды қосу осы Әдістеменің 8-қосымшасында берілген сызбаға сәйкес жүзеге асырылады. Жеке каталогқа жазбаларды қосу мынадай жағдайларда ғана рұқсат етіледі:
1) айлық уақытша тоқтатылған кесінді қалыптастырылғаннан кейін респондент тіркеуден өтіп, есепті кезеңге статистикалық нысанды тапсырғысы келсе (мұның өзінде тіркелген күн есепті айдың соңғы күнінен кешіктірілмеуі қажет);
2) айлық кесінді қалыптастырылғаннан кейін осы Әдістеменің 78-тармағына сәйкес жіктелімдік атрибуттары бойынша өзгерістер енгізілетін болса (есепті айдың соңғы күнінен кешіктірілмеуі қажет);
3) егер жазба КТК шартына сәйкес келмесе, бірақ статистикалық байқау өткізу кезінде ескеру қажет.
28. Жеке каталогқа атрибуттарды өзгертусіз статистикалық бірліктердің барлық қосуларын статистикалық нысандарды өңдеу бойынша кешендерді жүргізуге жауаптылар енгізеді.
29. Өңірлік деңгейде деректерді енгізу және өңдеуден кейін жеке каталог (қосылған бірліктерді ескере отырып) алғашқы деректер қорымен бірге "АЕО" РМК-ның тиісті бөлімшесіне, сонымен қатар СД салалық басқармасына беріледі (немесе СД мамандарына жеке каталог пен деректер қорына қолжетімділік қамтамасыз етіледі).
30. Жеке каталог республикалық деңгейде алғашқы деректердің республикалық қорын (микродеректер қоры) қалыптастыру үшін қолданылады. Микродеректер қорын қалыптастыруды аяқтағаннан кейін (бюллетеньдерді қалыптастырғаннан кейін) каталог кәсіпорынға жүктемені есепке алу қорын жүргізу үшін "АЕО" РМК-ның тиісті бөлімшесіне беріледі.
5-параграф. Салалық каталогпен жұмыс істеу
31. Салалық каталогты жүргізу үшін СД Тіркелімдер басқармасының жауапты маманы мен СД салалық басқармасының маманы белгіленеді. Салалық каталогқа жауапты маман салалық каталогты уақтылы өзектендіруді және оның дұрыс пайдаланылуын (салалық каталогта түзетуге қолжетімді атрибуттардың тізбесі осы Әдістеменің 9-қосымшасында берілген) қамтамасыз етеді.

32. Ежедневно в процессе работы со статистическими формами респондентов вся справочная информация, а также информация об изменении атрибутов обследуемых единиц заносится ответственным за отраслевой каталог специалистом непосредственно в СБР через меню "отраслевые каталоги".
33. Управление регистров ДС ежедневно контролирует и анализирует произведенные изменения в отраслевом каталоге и подтверждает, либо отклоняет ввод изменений в СБР.
Если Управление регистров ДС подтверждает внесенные изменения в отраслевом каталоге, то в СБР актуализируются только те атрибуты, по которым были изменения.
34. Изменения ситуационного кода в СБР вносятся на основе отраслевого каталога по итогам сбора статистических форм. Условия актуализации ситуационного кода в отраслевом каталоге на основе информации из поля "АКТО" приведены в приложении 10 к настоящей Методике.
3. Актуализация статистического бизнес-регистра
Параграф 1. Актуализация на этапе приема статистических форм
35. На этапе приема статистической формы сотрудник, занимающийся непосредственно приемом статистических форм (Управление работы с респондентами ДС) должен проверить наличие и правильность заполнения в бумажной форме идентификационного кода респондента (это может быть ИИН или БИН) – произвести поиск указанного идентификационного кода в СБР, а также наличие в статистической форме адресной части и контактных телефонов:
1) в случае если наименование соответствует – сотрудник принимает статистическую форму от респондента;
2) в случае если идентификационный код не найден или по данному идентификационному коду не соответствует наименование респондента, сотруднику, занимающемуся непосредственно приемом статистических форм необходимо уточнить идентификационные коды в управлении регистров ДС.
Идентификационный код – код ОКПО по общему классификатору предприятий и организаций, или код БИН - бизнес - идентификационный номер, или ИИН - индивидуальный идентификационный номер, выраженный в виде последовательности цифровых символов, принятых для обозначения определенного респондента.
36. После уточнения идентификационного кода респондента сотрудник ДС, занимающийся сбором статистических форм принимает статистическую форму от респондента.
37. После приема статистических форм от респондентов, либо если есть возможность, то в процессе приема, сотрудник, занимающийся приемом статистических форм в программном обеспечении "Одно окно" (далее – модуль "Одно окно" ИИС "е-Статистика") актуализирует фактический адрес и контактные данные (телефон респондента, e-mail, контактное лицо). В свою очередь в СБР данные атрибуты на основе интеграции с модулем "Одно окно" ИИС "е-Статистика" актуализируются автоматически.

32. Респонденттердің статистикалық нысандармен жұмыс істеу барысында күн сайын барлық анықтамалық ақпарат, сондай-ақ зерттелетін бірліктер атрибуттарының өзгеруі туралы ақпарат салалық каталогқа жауапты маманмен тікелей СБТ-ға "салалық каталог" мәзірі арқылы енгізіледі.
33. СД Тіркелімдер басқармасы күн сайын салалық каталогта жүргізілген өзгерістерді бақылайды және талдайды, содан кейін СБТ-ға өзгерістердің енгізілуін растайды немесе қабылдамайды.
Егер СД Тіркелімдер басқармасы салалық каталогтағы енгізілген өзгерістерді растаса, онда СБТ тек қана өзгертілген атрибуттар бойынша өзектендіріледі.
34. СБТ-да ахуалдық кодты өзгерту статистикалық нысандарды жинау қорытындысы бойынша салалық каталог негізінде енгізіледі. "АКТО" жолынан алынған ақпараттың негізінде салалық каталогтағы ахуалдық кодты өзектендіру шарттары осы Әдістеменің 10-қосымшасында келтірілген.
3. Статистикалық бизнес-тіркелімді өзектендіру
1-параграф. Статистикалық нысандарды қабылдау сатысында өзектендіру
35. Статистикалық нысандарды қабылдаумен тікелей айналысатын қызметкер статистикалық нысанды қабылдау сатысында (СД респонденттермен жұмыс басқармасы) қағаз нысандағы респонденттің сәйкестендіру кодының болуы мен толтыру дұрыстығын тексеруі-СБТ-да көрсетілген сәйкестендіру кодына іздестіру жүргізуі, сондай-ақ статистикалық нысанда мекенжай бөлігі мен байланыс телефондарының болуын тексеруі керек:
1) егер атауы сәйкес келетін болса, қызметкер респонденттен статистикалық нысанды қабылдайды;
2) егер сәйкестендіру коды табылмаса немесе осы сәйкестендіру коды респонденттің атауымен сәйкес келмесе, статистикалық нысанды тікелей қабылдаумен айналысатын қызметкер сәйкестендіру кодын СД Тіркелімдер басқармасынан нақтылауы керек.
Сәйкестендіру коды – белгілі бір респондентті белгілеу үшін қабылданған сандық белгілердің тізбектілігі түрінде көрсетілген кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші бойынша КҰЖЖ немесе БСН коды - бизнес - сәйкестендіру нөмірі немесе ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі.
36. Респонденттің сәйкестендіру кодын нақтылағаннан кейін, статистикалық нысандарды жинаумен айналысатын СД қызметкері респонденттен статистикалық нысанды қабылдайды.
37. Респонденттерден статистикалық нысандарды қабылдағаннан кейін немесе егер мүмкіндік болса, қабылдау барысында статистикалық нысандарды қабылдаумен айналысатын қызметкер "бір терезе" бағдарламалық қамтамасыз етуде (бұдан әрі – "е-Статистика" ИАЖ "бір терезе" модулі) байланыс деректерін (респонденттің телефонын, e-mail, байланысушы адам) және нақты мекенжайын өзектендіреді. Өз кезегінде СБТ-да осы атрибуттар "е-Статистика" ИАЖ "бір терезе" модулімен интеграциялау негізінде автоматты түрде өзектендіріледі.

38. Если имеются случаи обращения респондентов в Управление работы с респондентами ДС в связи с приостановлением деятельности организации (при наличии копии решения налогового органа о приостановлении деятельности), то Управление работы с респондентами передает копию решения налогового органа о приостановлении деятельности в управление регистров ДС для дальнейшей актуализации в СБР. На основании информации о приостановлении деятельности предприятия (переданной Управлением работы с респондентами) специалисты управления регистров ДС актуализируют ситуационный код предприятия, а также дату приостановления, дату возобновления деятельности предприятия и источник актуализации.
В СБР по данным предприятиям необходимо проставлять ситуационный код "6" (также смотреть пункт 54).
В дальнейшем статистические формы данным респондентом не представляются до конца срока, указанного в решении налогового органа (согласно пункта 6 статьи 73 Налогового кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года N 99-IV- "Решение о приостановлении представления налоговой отчетности, полученное налогоплательщиком (налоговым агентом), является основанием для непредставления налоговой отчетности на период приостановления представления налоговой отчетности, указанный в налоговом заявлении о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности, если иное не установлено настоящей статьей. Непредставление налоговой отчетности, указанной в настоящем пункте, приравнивается к представлению налоговой отчетности с нулевыми показателями").
39. Изменения по ситуационному коду в СБР у правовых и статистических единиц синхронизированы, т.е. при изменении ситуационного кода по одной из единиц изменение ситуационного кода по другой единице производится автоматически.
По другим классификационным атрибутам (КРП, ОКЭД, численность и тд.) изменения у правовых и статистических единиц синхронизируется в том случае, если в СБР у правовых единиц проставлен признак синхронизации.
Параграф 2. Актуализация по итогам сбора статистических форм
40. По итогам сбора и обработки статистических форм, формируется сводная статистическая информация из Базы учета нагрузки на респондентов. После чего информация из статистических форм может быть использована для актуализации СБР.
41. Для целей учета представления данных в статистических формах в структуре индивидуального каталога предусмотрено дополнительное поле (АКТО), в котором отражается информация об отчетных данных в статистической форме со следующими кодами:

38. Егер респонденттер ұйым қызметінің уақытша тоқтатыла тұруына (қызметін уақытша тоқтата тұру туралы салық органы шешімінің көшірмесі болған жағдайда) байланысты Респонденттермен жұмыс басқармасына жүгінген жағдайда, онда Респонденттермен жұмыс басқармасы СД Тіркелімдер басқармасына әрі қарай СБТ өзектендіру жүргізу үшін қызметті уақытша тоқтата тұру туралы салық органы шешімінің көшірмесін береді. Кәсіпорынның қызметін уақытша тоқтату туралы ақпараттың (Респонденттермен жұмыс басқармасы берген) негізінде СД Тіркелімдер басқармасының мамандары кәсіпорынның ахуалдық кодын, сонымен қатар кәсіпорын қызметінің уақытша тоқтатылу күні мен қайта бастау күнін және өзектендіру көзін өзектендіреді.
СБТ-да осы кәсіпорындар бойынша "6" ахуалдық коды қойылуы қажет (сонымен қатар 54-тармақты қараңыз).
Бұдан әрі осы респондент статистикалық нысандарды салық органының шешімінде көрсетілген мерзімнің соңына дейін ұсынбайды (Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы №99-IV Салық кодексінің 73-бабы 1-тармағына сәйкес "Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салық төлеуші (салық агенті) алған салық есептілігін тапсыруды тоқтата тұру туралы шешім салық есептілігін тапсыруды тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) туралы салықтық өтініште көрсетілген салық есептілігін тапсыруды тоқтата тұру кезеңіне салық есептілігін тапсырмауға негіз болып табылады. Осы тармақта көрсетілген салық есептілігін тапсырмау салық есептілігін нөлдік көрсеткіштерімен тапсыруға теңестіріледі").
39. СБТ-да құқықтық және статистикалық бірліктердің ахуалдық кодтарының өзгерістері синхрондалған, яғни бірліктердің бірінің ахуалдық коды өзгерген жағдайда басқа бірлік бойынша ахуалдық код автоматты түрде өзгеріп отырады.
Басқа жіктелімдік атрибуттар бойынша (КМЖ, ЭҚЖЖ, саны т.с.с.) егер СБТ-да құқықтық бірліктерде синхрондалған деген белгі тұрған жағдайда, құқықтық және статистикалық бірліктердегі өзгерістер синхрондалады.
2-параграф. Статистикалық нысандарды жинау қорытындылары
бойынша өзектендіру
40. Статистикалық нысандарды жинау мен өңдеу қорытындылары бойынша Респонденттерге жүктемені есепке алу деректер қорынан жиынтық статистикалық ақпарат қалыптастырылады. Содан кейін статистикалық нысандардан алынатын ақпарат СБТ өзектендіру үшін қолданылуы мүмкін.
41. Жеке каталог құрылымында статистикалық нысандардағы деректерді ұсынуды есепке алу мақсаттары үшін статистикалық нысандағы есептік деректер туралы ақпарат берілетін мынадай кодтары бар қосымша (АКТО) жолы қарастырылған:

1) код "0" – если представленная статистическая форма не заполнена или заполнена с "нулевыми данными";
2) код "1" – если в представленной статистической форме заполнены показатели, характеризующие осуществление деятельности (например, объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг);
3) код "2" – если статистическая форма не представлена.
42. Сведения из индивидуальных каталогов по полю "АКТО" используются для актуализации отраслевого каталога.
43. После обработки статистических форм, ИВЦ КС МНЭ РК направляет в ДС соответствующую информацию из БУН для актуализации ситуационного кода на основе поля "АКТО".
44. Изменения ситуационного кода в СБР вносятся на основе информации, содержащейся в поле АКТО индивидуального каталога. Условия актуализации ситуационного кода в отраслевом каталоге на основе информации из поля "АКТО" приведены в приложении 10 к настоящей Методике.
45. Специалисты Управления работы с респондентами и отраслевого управления ДС, ответственные за отраслевой каталог, вносят изменения в СБР, которые не были учтены на этапе сбора статистических форм.
46. Управление регистров ДС анализирует произведенные изменения и подтверждает, либо отклоняет ввод изменений в СБР.
47. При ежемесячной актуализации по итогам сбора статистических форм в СБР заносятся изменения ситуационного кода по правовым и статистическим единицам, адресной части (фактический адрес), контактных телефонов, сведений о контактном лице, а также изменения ОКЭД и КРП по правовым единицам (согласно пункту 79 настоящей Методики).
48. При ежегодной актуализации в отраслевом каталоге анализируется вся собранная информация об изменениях ОКЭД и КРП. В СБР заносится информация, которая отражает реальные изменения ОКЭД и КРП.
49. Ежемесячная актуализация по итогам сбора статистических форм осуществляется специалистами, ответственными за отраслевые каталоги до 15 числа после отчетного месяца, годовая актуализация – в течение декабря отчетного года.
Параграф 3. Актуализация экономических показателей на основе
годовых статистических форм
50. Ежегодная актуализация СБР производится сотрудниками ответственного управления по ведению регистров КС МНЭ РК, на основе годовых статистических форм.
51. По данным годовых статистических форм для актуализации СБР формируется отдельный файл, в который по каждой отчитавшейся единице заносятся сведения о вторичных видах деятельности и экономические показатели:
1) из статистической формы "Отчет по труду" (код 1191104, индекс 1-Т, периодичность годовая) утвержденной приказом Председателя КС МНЭ РК от 8 декабря 2014 года № 71, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10125 используются сведения о списочной численности;

1) "0" коды – егер тапсырылған статистикалық нысан толтырылмаса немесе "нөлдік деректермен" толтырылса;
2) "1" коды – егер ұсынылған статистикалық нысанда қызметті жүзеге асыруды сипаттайтын көрсеткіштер (мысалы, өндірілген өнім, өткізілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі) толтырылған болса;
3) "2" коды – егер статистикалық нысан тапсырылмаса.
42. Жеке каталогтардағы "АКТО" жолы бойынша мәліметтер салалық каталогты өзектендіру үшін қолданылады.
43. Статистикалық нысандарды өңдеген соң, ҚР ҰЭМ СК АЕО "АКТО" жолы негізінде СД-ға сәйкес деректер қорын ахуалдық кодты өзектендіру үшін жібереді.
44. СБТ-дағы ахуалдық кодтың өзгеруі жеке каталогтың "АКТО" жолындағы ақпараттар негізінде енгізіледі. "АКТО" жолынан алынған ақпараттың негізінде салалық каталогтардағы ахуалдық кодты өзектендіру шарттары осы Әдістеменің 10-қосымшасында келтірілген.
45. Статистикалық нысандарды жинау кезеңінде есепке алынбаған өзгерістерді салалық каталогқа жауапты СД Респонденттермен жұмыс басқармасы және салалық басқарма мамандары СБТ-ға енгізеді.
46. СД Тіркелімдер басқармасы жүргізілген өзгерістерді талдайды және растайды немесе СБТ-ға өзгерістер енгізуді қабылдамайды.
47. Статистикалық нысандарды жинаудың қорытындылары бойынша ай сайынғы өзектендіру кезінде СБТ-ға құқықтық және статистикалық бірліктер бойынша ахуалдық кодтың өзгерістері, мекенжай бөлігі (нақты мекенжайы), байланыс телефондары, байланысушы тұлға туралы мәліметтер, сондай-ақ құқықтық бірліктер бойынша ЭҚЖЖ мен КМЖ өзгерістері (осы Әдістеменің 79-тармағына сәйкес) енгізіледі.
48. Жыл сайынғы өзектендіру кезінде салалық каталогтағы ЭҚЖЖ мен КМЖ өзгерістері туралы барлық жиналған ақпараттар талданады. СБТ-ға ЭҚЖЖ мен КМЖ нақты өзгерістерін көрсететін ақпарат енгізіледі.
49. Статистикалық нысандарды жинау қорытындысы бойынша ай сайынғы өзектендіру салалық каталогқа жауапты мамандармен есепті айдан кейінгі 15 жұлдызына дейін, жылдық өзектендіру желтоқсан айының ішінде жүзеге асырылады.
3-параграф. Жылдық статистикалық нысандардың негізінде
экономикалық көрсеткіштерді өзектендіру
50. СБТ-ны жыл сайынғы өзектендіру ҚР ҰЭМ СК тіркелімдерді жүргізу жөніндегі жауапты басқармасының қызметкерлерімен жылдық статистикалық нысандардың негізінде жүргізіледі.
51. СБТ-ны жылдық статистикалық нысандар деректерінің негізінде өзектендіру үшін әрбір есеп тапсырған бірлік бойынша қызметтің қосалқы түрлері жөнінде мәліметтер және экономикалық көрсеткіштер енгізілетін бөлек файл қалыптастырылады:
1) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10125 тіркелген, ҚР ҰЭМ СК төрағасының 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 71 бұйрығымен бекітілген "Еңбек бойынша есеп" (коды 1191104, индексі 1-Т, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысанынан тізімдік саны туралы мәлімет пайдаланылады;

2) из статистической формы "Отчет о деятельности малого предприятия" (код 0021104, индекс 2-МП, периодичность годовая) утвержденной приказом Председателя КС МНЭ РК от 14 ноября 2014 года № 50, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10074 используются сведения о списочной и общей численности, доходе от реализации продукции, работ, услуг, стоимости активов;
3) из статистической формы "Отчет о финансово-хозяйственной деятельности предприятия" (код 0041104, индекс 1-ПФ, периодичность годовая) утвержденной приказом Председателя КС МНЭ РК от 14 ноября 2014 года № 50, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10074 используются сведения о доходе от реализации продукции и оказания услуг, стоимости краткосрочных и долгосрочных активов;
4) из статистической формы "Отчет предприятия, оказывающего услуги в сфере торговли, общественного питания и ремонта автотранспортных средств" (код 0641104, индекс 1-ВТ, периодичность годовая) утвержденной приказом Председателя КС МНЭ РК от 24 октября 2014 года № 21, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9904 используются сведения об объеме реализации услуг в стоимостном выражении по юридическим лицам, филиалам, представительствам и субъектам индивидуального предпринимательства;
5) из статистической формы "Отчет об объеме оказанных услуг" (код 0611104, индекс 2-услуги, периодичность годовая) утвержденной приказом Председателя КС МНЭ РК от 27 октября 2014 года № 24, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9911 используются сведения об объеме оказанных услуг в стоимостном выражении по юридическим лицам, филиалам, представительствам и ИП;
6) из статистической формы "Отчет о видах экономической деятельности" (код 1721110, индекс 1-СР, периодичность один раз в год) утвержденной приказом Председателя КС МНЭ РК от 9 декабря 2014 года № 77, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10075 используются сведения об экономической активности, среднегодовой списочной численности, основном и вторичных видах деятельности предприятия. Актуализация по данной форме проводится на региональном уровне управлением регистров ДС.
52. Сведения из файла анализируются и сравниваются с данными из СБР, противоречивая информация исправляется или удаляется.
53. На основе отработанных сведений производится актуализация СБР сотрудниками ответственного управления по ведению регистров КС МНЭ РК совместно с управлениями регистров ДС.

2) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10074 тіркелген, ҚР ҰЭМ СК төрағасының 2014 жылғы 14 қарашадағы № 50 бұйрығымен бекітілген "Шағын кәсіпорын қызметі туралы есеп" (коды 0021104, индексі 2-МП, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысанынан тізімдік және жалпы саны, өнім, жұмыс, көрсетілетін қызметті өткізуден түскен табыс, активтер құны туралы мәліметтер пайдаланылады;
3) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10074 тіркелген, ҚР ҰЭМ СК төрағасының 2014 жылғы 14 қарашадағы № 50 бұйрығымен бекітілген "Кәсіпорынның қаржы-шаруашылық қызметі туралы есеп" (коды 0041104, индексі 1-ПФ, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысанынан өнім өткізуден және қызмет көрсетуден түскен табыс, қысқа және ұзақ мерзімді активтер құны туралы мәліметтер пайдаланылады;
4) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9904 тіркелген, ҚР ҰЭМ СК төрағасының 2014 жылғы 24 қазандағы № 21 бұйрығымен бекітілген "Сауда, қоғамдық тамақтандыру және автокөлік құралдарын жөндеу саласында қызмет көрсететін кәсіпорынның есебі" (коды 0641104, индексі 1-ВТ, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысанынан құндық мәндегі өткізілген қызметтер көлемі туралы мәліметтер пайдаланылады;
5) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9911 тіркелген, ҚР ҰЭМ СК төрағасының 2014 жылғы 27 қазандағы № 24 бұйрығымен бекітілген "Көрсетілген қызметтер көлемі туралы есеп" (коды 0611104, индексі 2-қызмет көрсету, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысанынан құндық мәндегі көрсетілген қызметтер көлемі туралы мәліметтер пайдаланылады;
6) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10075 тіркелген, ҚР ҰЭМ СК төрағасының 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 77 бұйрығымен бекітілген "Экономикалық қызмет түрлері туралы есеп" (коды 1721110, индексі 1-СР, кезеңділігі жылына бір рет) статистикалық нысанынан кәсіпорынның экономикалық белсенділігі, орташа жылдық тізімі, негізгі және қосалқы қызметінің түрі туралы мәліметтер қолданылады. Осы нысан бойынша өзектендіруді өңірлік деңгейде СД Тіркелімдер басқармасы өткізеді.
52. Файлдан алынған мәліметтер СБТ-дан алынған деректермен талданады және салыстырылады, қайшы келетін ақпараттар түзетіледі немесе жойылады.
53. Пысықталған мәліметтер негізінде ҚР ҰЭМ СК тіркелімдерді жүргізу жөніндегі жауапты басқармасының қызметкерлері СД Тіркелімдер басқармаларымен бірлесе отырып, СБТ-ны өзектендіруді жүргізеді.

Параграф 4. Актуализация СБР на основе данных из
административных источников
54. Ситуационный код "6" присваивается также сотрудниками ответственного управления КС МНЭ РК, если из административного источника поступают сведения о юридических лицах, филиалах, представительствах и ИП (ИПС) "О приостановлении деятельности", то по данным юридическим лицам, филиалам, представительствам и ИП (ИПС) автоматически актуализируются следующие атрибуты: ситуационный код, дата приостановления деятельности, дата возобновления деятельности, источник актуализации.
55. В рамках осуществления государственной регистрации юридических лиц, филиалов и представительств в СБР ежедневно поступают электронные извещения о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, филиалов и представительств, а так же об индивидуальных предпринимателях в форме совместного предпринимательства (ИПС). Сведения в извещении являются основанием для присвоения классификационных признаков правовых и статистических единиц. Органы государственной статистики на основании извещений в течение одного рабочего дня присваивают унифицированные идентификационные и другие системно-учетные коды, включают сведения о них в СБР.
56. Регистрация (перерегистрация) отдельных юридических лиц, филиалов и представительств в соответствии с действующим законодательством независимо от места нахождения осуществляется в ДРС МЮ РК в городе Астана. В данном случае управление регистров ДС города Астаны, после проведения процедуры обработки извещения, исправляет область владельца в СБР на ту, которая соответствует юридическому адресу регистрируемого юридического лица, филиала и представительства и известить об этом управление регистров ДС соответствующей области.
57. При регистрации филиалам и представительствам юридического лица Республики Казахстан автоматически присваиваются те же коды КОПФ, КФС и КСЭ, что и у головного юридического лица. Коды ОКЭД и КРП филиалов и представительств не всегда совпадают с ОКЭД и КРП головного юридического лица.
58. В рамках осуществления государственной регистрации ИП ежедневно в онлайн режиме СБР актуализируется сведениями об ИП, прошедших государственную регистрацию, снятых с учета и приостановивших деятельность.
59. Вся полученная информация заносится в СБР, по ИП, прошедшим государственную регистрацию, присваиваются унифицированные идентификационные и другие системно-учетные коды.
60. В качестве дополнительного источника для актуализации ситуационного кода субъектов СБР используются данные о бездействующих налогоплательщиках, полученные из КГД МФ РК.
Информация анализируется сотрудниками ответственного управления по ведению регистров, формируется файл по актуализации ситуационного кода и направляется в управление регистров ДС. Управление регистров ДС совместно с отраслевыми управлениями ДС анализируют полученные сведения и вносят необходимые изменения в СБР в течение 30 дней.
По полученным сведениям вносятся следующие изменения в СБР:

4-параграф. Әкімшілік көздерден алынған деректердің негізінде
СБТ-ны өзектендіру
54. Егер әкімшілік дереккөзден заңды тұлғалар, филиалдар мен өкілдіктер және ДК (БДК) туралы "Қызметін уақытша тоқтатқандығы туралы" мәліметтер түсетін болса, "6" ахуалдық кодын ҚР ҰЭМ СК жауапты басқармасының қызметкерлері де береді, осы заңды тұлғалар, филиалдар мен өкілдіктер және ДК (БДК) бойынша келесі атрибуттар: ахуалдық код, қызметті уақытша тоқтату күні, қызметті қайта өзектендіру күні, өзектендіру көзі автоматты түрде өзектендіріледі.
55. Заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді мемлекеттік тіркеуді іске асыру шеңберінде, заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді, сондай-ақ бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы дара кәсіпкерлерді (БДК) тіркеу туралы деректер СБТ-ға электронды хабарлама ретінде күн сайын келіп түседі. Хабарламадағы мәліметтер құқықтық және статистикалық бірліктердің жіктелімдік белгілерін беруге негіз болып табылады. Мемлекеттік статистика органдары хабарламалардың негізінде бір жұмыс күні ішінде бірегей сәйкестендіру және басқа да жүйелі-есептік кодтарды береді, ол туралы мәліметтерді СБТ-ға енгізеді.
56. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес жекелеген заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу (қайта тіркеу) орналасқан жеріне қарамастан Астана қаласындағы ҚР Әділетмині ТҚД-де жүзеге асырылады. Осы жағдайда Астана қаласының СД Тіркелімдер басқармасы хабарламаларды өңдеу рәсімін жүргізгеннен кейін тіркелетін заңды тұлға, филиалдар мен өкілдіктердің заңды мекенжайына сәйкес СБТ-да иегердің облысын түзетеді және бұл туралы тиісті облыстық СД-нің тіркелімдер басқармасын хабардар етеді.
57. Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының филиалдары мен өкілдіктерін тіркеу кезінде оларға басты заңды тұлғаның ҰҚНС, МНЖ және ЭСЖ кодтары автоматты түрде беріледі. Филиалдар мен өкілдіктердің ЭҚЖЖ және КМЖ кодтары басты заңды тұлғаның ЭҚЖЖ және КМЖ кодтарымен әрқашан сәйкес келе бермейді.
58. ДК мемлекеттік тіркеуді іске асыру шеңберінде күн сайын онлайн режимде СБТ мемлекеттік тіркеуден өткен, есептен шығарылған және қызметін уақытша тоқтатқан ДК туралы мәліметтермен өзектендіріледі.
59. Алынған барлық ақпарат СБТ-ға енгізіледі, мемлекеттік тіркеуден өткен ДК бойынша бірегей сәйкестендіру және басқа да жүйелік-есептік кодтар беріледі.
60. СБТ субъектілерінің ахуалдық кодтарын өзектендірудің қосымша көздері ретінде ҚР Қаржымині МКК-нің әрекетсіз салық төлеушілері туралы деректері қолданылады.
Ақпаратты тіркелімдерді жүргізу жөніндегі жауапты басқарма қызметкерлері талдайды, ахуалдық кодты өзектендіру бойынша файл қалыптастырылады және СД-нің тіркелімдер басқармасына жолданады.СД-нің тіркелімдер басқармасы СД-нің салалық басқармаларымен бірлесе отырып алынған мәліметтерді талдайды және 30 күн ішінде СБТ-ға қажет өзгерістерді енгізеді.
Алынған мәліметтер негізінде СБТ-ға келесі өзгерістер енгізіледі:

1) если в СБР ситуационные коды = "0", "1", "2" (действующие), при этом дата актуализации ситуационного кода более 180 дней не обновлялась, а по данным КГД МФ РК по единице стоит статус "бездействующий", то эти списки отправляются отраслевым управлениям ДС для отработки, затем возможно изменение ситуационного кода на "4";
2) если в СБР ситуационный код = "4", а в данных КГД МФ РК по бездействующим единица отсутствует, то эти списки отправляются отраслевым управлениям ДС для отработки и изменения ситуационного кода на "1" или "2";
3) если в СБР ситуационный код = "4" и в данных КГД МФ РК по бездействующим единица присутствует, при этом дата актуализации более 1 года не обновлялась, то не меняя ситуационный код обновить дату и источник актуализации.
61. Актуализация на основе перечня налогоплательщиков, находящихся на стадии ликвидации, полученного из КГД МФ РК: сведения используются в качестве дополнительного источника для актуализации ситуационного кода субъектов в СБР. На основе этих данных по субъектам в СБР актуализируется ситуационный код на "9", указывая источник актуализации "НК".
62. Информация, полученная по другим приложениям из КГД МФ РК, анализируется ответственным управлением по ведению регистров на республиканском уровне, формируется файл по актуализации ситуационного кода и направляется в управление регистров ДС.
63. Ежеквартально осуществляется актуализация СБР на основе перечня субъектов, перечисливших обязательные пенсионные отчисления с указанием суммы отчисления и количества человек, за которых были произведены отчисления, полученного из МЗСР. Полученные сведения используются в качестве дополнительного источника для актуализации ситуационного кода и численности занятых. Сведения, полученные за 1 квартал отчетного года, используются для актуализации ситуационного кода, численности и КРП, сведения, полученные за 2-4 кварталы отчетного года, используются для актуализации ситуационного кода.
64. Информация, полученная из МЗСР, анализируется сотрудниками ответственного управления по ведению регистров, формируется файл по актуализации ситуационного кода и направляется в управление регистров ДС. Управление регистров совместно с отраслевыми управлениями ДС анализируют полученные сведения и при необходимости вносят следующие изменения в СБР:
1) если в СБР ситуационный код = "0", а по данным МЗСР по единице за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в СБР совпадает с численностью по МЗСР (по классу малые, средние и крупные), то данной единице проставляется в СБР ситуационный код "1", затем возможно изменение ситуационного кода на "2";

1) егер СБТ-дағы ахуалдық кодтар = "0", "1", "2" (жұмыс істеп тұрған), бұл ретте ахуалдық кодты өзектендіру күні 180 күннен аса жаңартылмаса, ал ҚР Қаржымині МКК деректері бойынша бұл бірлікте "Әрекетсіз" мәртебесі тұрса, онда бұл тізімдер СД салалық басқармаларға өңдеу үшін жіберіледі, содан кейін ахуалдық код "4"-ке өзгертілуі мүмкін;
2) егер СБТ-дағы ахуалдық код = "4", ал ҚР Қаржымині МКК әрекетсіздер жөніндегі деректерінде бірлік жоқ болса, онда бұл тізімдер СД салалық басқармаларына өңдеу үшін және ахуалдық кодты "1" немесе "2"-ге өзгерту үшін жолданады;
3) егер СБТ-дағы ахуалдық код = "4" және ҚР Қаржымині МКК әрекетсіздер жөніндегі деректерінде бірлік болса, ал өзектендіру күні 1 жылдан аса жаңартылмаса, онда ахуалдық кодты өзгертпей өзектендіру күні мен көзін жаңалау керек.
61. ҚР Қаржымині МКК алынған, тарату сатысында тұрған салық төлеушілердің тізбесі негізінде өзектендіру: бұл мәліметтер СБТ субъектілерінің ахуалдық кодын өзектендірудің қосымша көзі ретінде қолданылады. Осы деректердің негізінде СБТ-дағы субъектілердің ахуалдық коды "9"-ға өзектендіріліп, өзектендіру көзі ретінде "СК" көрсетіледі.
62. ҚР Қаржымині МКК-дан басқа да қосымшалар арқылы алынған ақпаратты, республикалық деңгейде тіркелімдерді жүргізу жөніндегі жауапты басқарма талдайды, ахуалдық кодты өзектендіру бойынша файл қалыптастырылып, СД Тіркелімдер басқармасына жолданады.
63. Тоқсан сайын ДСӘДМ міндетті зейнетақы төлемдерін аударған субъектілер туралы ақпаратты аударымдар сомасы мен аударымдар жүргізілген адамдар санын көрсете отырып ұсынылған субъектілер тізбесі негізінде СБТ өзектендіріледі. Бұл мәліметтер СБТ-да ахуалдық код пен жұмыспен қамтылғандар санын өзектендіру үшін қосымша көз ретінде қолданылады. Есепті жылғы 1 тоқсанда алынған мәліметтер ахуалдық код, жұмыспен қамтылғандар саны және КМЖ өзектендіру үшін, есепті жылғы 2-4 тоқсандарда алынған мәліметтер ахуалдық кодты өзектендіру үшін қолданылады.
64. ДСӘДМ-нен алынған ақпараты тіркелімді жүргізу жөніндегі жауапты басқарма қызметкерлерімен талданып, ахуалдық кодты өзектендіру бойынша файл қалыптастырылады және СД Тіркелімдер басқармаларына жолданады. Тіркелімдер басқармасы СД-ны салалық басқармаларымен бірлесіп алынған мәліметтерді талдайды және қажет болған жағдайда СБТ-ға мынадай өзгерістерді енгізеді:
1) егер СБТ-дағы ахуалдық код = "0" болса, ал ДСӘДМ деректері бойынша бірлік бойынша тоқсан ішінде зейнетақы аударымдары жүргізілген, мұның өзінде СБТ-дағы жұмыс істейтіндер саны (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен бірдей болса, онда осы бірлікке СБТ-да "1" ахуалдық коды қойылады, содан кейін ахуалдық код "2" өзгеруі мүмкін;

2) если в СБР ситуационный код = "1" и по данным МЗСР по единице за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в СБР совпадает с численностью по МЗСР (по классу малые, средние, крупные), то данной единице, если дата актуализации ситуационного кода не изменялась более года, обновляется дата актуализации ситуационного кода в СБР;
3) если в СБР ситуационный код = "2", а по данным МЗСР по единице за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в СБР совпадает с численностью по МЗСР (по классу малые, средние и крупные), то данной единице, если дата актуализации ситуационного кода не изменялась более года, обновляется дата актуализации ситуационного кода в СБР, либо изменяется ситуационный код в СБР на "1";
4) если в СБР ситуационный код = "4", а по данным МЗСР по единице за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в СБР совпадает с численностью по МЗСР (по классу малые, средние и крупные), то данной единице проставляется ситуационный код в СБР либо "1", либо "2";
5) если в СБР ситуационный код = "9", а по данным МЗСР по единице за квартал были произведены пенсионные отчисления, при этом численность работающих в СБР совпадает с численностью по МЗСР (по классу малые, средние и крупные), то данной единице проставляется в СБР ситуационный код либо "1", либо "2" (причина изменения кода: ошибка ситуационного кода, возобновление деятельности), либо ситуационный код остается без изменения.
65. Информация по численности, полученная из МЗСР анализируется сотрудниками ответственного управления по ведению регистров, формируется файл для актуализации численности и направляется в управление регистров ДС. Управление регистров совместно с отраслевыми управлениями ДС анализируют полученные сведения и при необходимости вносят следующие изменения в СБР:
1) если сведения о численности в СБР не совпадают с численностью по МЗСР (по классу малые, средние и крупные) и единица в СБР имеет ситуационный код = "0", то вначале вносятся изменения по численности, затем по данной единице проставляется ситуационный код "1", затем возможно изменение ситуационного кода на "2";
2) если сведения о численности в СБР не совпадают с численностью по МЗСР (по классу малые, средние и крупные) и единица в СБР имеет ситуационный код = либо "1", либо "2", то внесение изменений по численности производится в соответствии с пунктом 77 настоящей Методики;

2) егер СБТ-дағы ахуалдық код = "1" болса, ал ДСӘДМ деректері бойынша бірлік бойынша тоқсан ішіндегі зейнетақы аударымдары жүргізілген, мұның өзінде СБТ-дағы жұмыс істейтіндер саны (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен бірдей болса, онда осы бірлікке, егер ахуалдық кодты өзектендіру күні бір жылдан аса өзгертілмесе, СБТ-дағы ахуалдық кодты өзектендіру күні жаңартылады;
3) егер СБТ-дағы ахуалдық код = "2" болса, ал ДСӘДМ деректері бойынша бірлік бойынша тоқсан ішіндегі зейнетақы аударымдары жүргізілген, мұның өзінде СБТ-дағы жұмыс істейтіндер саны (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен бірдей болса, онда осы бірлікке, егер ахуалдық кодты өзектендіру күні бір жылдан аса өзгертілмесе, СБТ-дағы ахуалдық кодтың өзектендіру күні жаңартылады немесе СБТ-дағы ахуалдық код "1" өзгертіледі;
4) егер СБТ-дағы ахуалдық код = "4" болса, ал ДСӘДМ деректері бойынша бірлік бойынша тоқсан ішінде зейнетақы аударымдары жүргізілген, мұның өзінде СБТ-дағы жұмыс істейтіндер саны (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен бірдей болса, онда осы бірлікке СБТ-дағы ахуалдық код "1" немесе "2" өзгертіледі;
5) егер СБТ-дағы ахуалдық код = "9" болса, ал ДСӘДМ деректері бойынша бірлік бойынша тоқсан ішінде зейнетақы аударымдары жүргізілген болса, мұның өзінде СБТ-дағы жұмыс істейтіндер саны (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен бірдей болса, онда СБТ-да осы бірлікке "1" немесе "2" ахуалдық коды қойылады (кодтың өзгеру себебі: ахуалдық кодтың қатесі, қызметін жаңарту) немесе ахуалдық код өзгеріссіз қалады.
65. ДСӘДМ-нен алынған қызметкерлер саны туралы ақпарат тіркелімді жүргізу жөніндегі жауапты басқарманың қызметкерлерімен талданып, сандарды өзектендіру бойынша файл қалыптастырылады және СД Тіркелімдер басқармасына жолданады. Тіркелімдер басқармасы СД-ның салалық басқармалармен бірлесіп алынған мәліметтерді талдайды және қажет болған жағдайда СБТ-ға мынадай өзгерістерді енгізеді:
1) егер СБТ-дағы қызметкерлер саны туралы мәліметтер (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен сәйкес келмесе және СБТ-дағы бірліктің ахуалдық коды = "0" болса, онда алдымен саны бойынша өзгерістер енгізіледі, одан әрі осы бірлікке "1" ахуалдық коды қойылады кейін ахуалдық код "2" өзгеруі мүмкін;
2) егер СБТ-дағы қызметкерлер саны туралы мәліметтер (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен сәйкес келмесе және СБТ-дағы бірліктің ахуалдық коды = "1" немесе "2" болса, онда саны бойынша өзгерістерді енгізу осы Әдістеменің 77-тармағына сәйкес жүргізіледі;

3) если сведения о численности в СБР не совпадают с численностью по МЗСР (по классу малые, средние и крупные) и единица в СБР имеет ситуационный код = "4", то данной единице проставляется ситуационный код "1", либо "2" и вносятся изменения по численности;
4) если сведения о численности в СБР не совпадают с численностью по МЗСР (по классу малые, средние и крупные) и единица в СБР имеет ситуационный код = "9", то данной единице проставляется в СБР ситуационный код либо "1", либо "2" (причина изменения кода: ошибка ситуационного кода, возобновление деятельности) и вносятся изменения по численности, либо ситуационный код и численность остаются без изменения.
66. Сотрудниками ответственного управления КС МНЭ РК, по данным, поступающим от министерств и ведомств о предприятиях, получивших лицензии на определенные виды деятельности, формируется сводный файл. Сводный файл направляется в управление регистров ДС для дальнейшей актуализации ОКЭД.
67. Согласно полученного файла (сведения по выданным лицензиям) Управление регистров ДС вносит информацию в СБР по основному и вторичному ОКЭД.
68. В соответствии с инструкцией по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Книга учета крестьянских или фермерских хозяйств" Акимами поселка, села, сельского округа представляется информация по состоянию на 1 января и 1 июля о крестьянских или фермерских хозяйствах, содержащих сельскохозяйственных животных и имеющих посевные площади. Данные сведения используются в качестве основного источника для актуализации ситуационного кода и ОКЭД крестьянских или фермерских хозяйств в СБР.
69. Информация по крестьянским или фермерским хозяйствам из Базы данных по ведению похозяйственного учета (далее – База данных) формируется на районном уровне, анализируется отраслевыми управлениями ДС на областном уровне и в соответствии с пунктом 32 настоящей Методики, сформированная информация заносится ответственным за отраслевой каталог специалистом ДС непосредственно в СБР через меню "отраслевые каталоги". Дальнейшую работу по актуализации классификационных атрибутов крестьянских или фермерских хозяйств в СБР проводится управлением регистров ДС (см. пункт 33).
70. Управление регистров совместно с отраслевым управлением ДС анализируют полученные сведения и при необходимости вносят следующие изменения в СБР:
1) если в СБР ситуационный код = "0", а по Базе данных у крестьянского или фермерского хозяйства по состоянию на 1 июля имелись посевные площади сельскохозяйственных культур, а по состоянию на 1 января, на 1 июля - сельскохозяйственные животные, то данному крестьянскому или фермерскому хозяйству проставляется в СБР ситуационный код "1";

3) егер СБТ-дағы қызметкерлер саны туралы мәліметтер (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен сәйкес келмесе және СБТ-дағы бірліктің ахуалдық коды = "4" болса, онда осы бірлікке "1" немесе "2" ахуалдық коды қойылады және саны бойынша өзгерістер енгізіледі;
4) егер СБТ-дағы қызметкерлер саны туралы мәліметтер (шағын, орта және ірі сыныптары бойынша) ДСӘДМ санымен сәйкес келмесе және СБТ-дағы бірліктің ахуалдық коды = "9" болса, онда осы бірлікке "1" немесе "2" ахуалдық коды қойылады (кодтың өзгеру себебі: ахуалдық кодтың қатесі, қызметін жаңарту) және саны бойынша өзгерістер енгізіледі немесе ахуалдық код және саны өзгеріссіз қалады.
66. ҚР ҰЭМ СК жауапты басқармасы қызметкерлерімен министрліктер мен ведомстволардан түскен, белгілі бір қызмет түрлеріне лицензия алған кәсіпорындар туралы деректер бойынша жиынтық файл қалыптастырылады. Жиынтық файл СД Тіркелімдер басқармасына ЭҚЖЖ одан әрі өзектендіру үшін жолданады.
67. Алынған файлға сәйкес (берілген лицензиялар бойынша мәліметтер) СД Тіркелімдер басқармасы негізгі және қосалқы ЭҚЖЖ бойынша СБТ-ға ақпарат енгізеді.
68. "Шаруа немесе фермер қожалықтарын есепке алу кiтабы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес кент, село, селолық округтің әкімдері 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша ауылшаруашылық малдарын ұстайтын және егістік алқабы бар шаруа немесе фермер қожалықтары туралы ақпаратты ұсынады. Осы мәліметтер СБТ және ЭҚЖЖ шаруа немесе фермер қожалықтарының ахуалдық кодын өзектендірудің негізгі көзі ретінде қолданылады.
69. Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізудің деректер қорынан (бұдан әрі – Деректер қоры) алынған Шаруа немесе фермер қожалықтары туралы ақпарат аудандық деңгейде қалыптастырылады, облыстық деңгейде СД салалық басқармаларымен талданады және осы Әдістеменің 32-тармағына сәйкес қалыптастырылған ақпарат СД салалық каталогқа жауапты маманмен СБТ-ға "салалық каталогтар" мәзiрі арқылы тiкелей енгізіледі. Әрі қарай СБТ-да шаруа немесе фермер қожалықтарының жіктелімдік атрибуттарын өзектендіру бойынша жұмысты СД Тіркелімдер басқармасы (33-тармақты қараңыз) жүргiзедi.
70. Алған мәліметтерді СД Тіркелімдер басқармасы салалық басқармалармен бiрлесiп талдайды және қажет болған жағдайда СБТ-ға келесі өзгерiстерді енгізеді:
1) егер СБТ-дағы ахуалдық код "0" = болса, ал Деректер қорына сәйкес 1 шілдедегі жағдай бойынша шаруа немесе фермер қожалығында егістік алқабы бар, ал 1 қаңтардағы, 1 шілдедегі жағдай бойынша ауылшаруашылық малдары бар болса, онда бұл шаруа немесе фермер қожалығына СБТ-да "1" ахуалдық коды беріледі;

2) если в СБР ситуационный код = "2" или "6", а по Базе данных у крестьянского или фермерского хозяйства по состоянию на 1 июля имелись посевные площади сельскохозяйственных культур, а по состоянию на 1 января, на 1 июля - сельскохозяйственные животные, тогда у данного крестьянского или фермерского хозяйства изменяется ситуационный код в СБР на "1";
3) если в СБР ситуационный код = "4", а по Базе данных у крестьянского или фермерского хозяйства по состоянию на 1 июля имелись посевные площади сельскохозяйственных культур, а по состоянию на 1 января, на 1 июля - сельскохозяйственные животные, то данному крестьянскому или фермерскому хозяйству проставляется ситуационный код в СБР "1";
4) если в СБР ситуационный код = "3" или "9", а по Базе данных у крестьянского или фермерского хозяйства по состоянию на 1 июля имелись посевные площади сельскохозяйственных культур, а по состоянию на 1 января, на 1 июля - сельскохозяйственные животные, то данному крестьянскому или фермерскому хозяйству проставляется в СБР ситуационный код "1" (причина изменения кода: ошибка ситуационного кода, отмена ликвидации, при отсутствии главы хозяйства возобновление деятельности членами хозяйства, либо представителями, имеющими право на наследство);
5) если код ОКЭД в СБР не совпадает с характером деятельности крестьянского или фермерского хозяйства по представленным сведениям Базы данных, то по данному крестьянскому или фермерскому хозяйству отраслевым управлением ДС изменяется код вида деятельности через отраслевой каталог в СБР.
4. Изменение классификационных атрибутов по единицам, содержащимся в статистическом бизнес–регистре в течение отчетного года
71. Изменения классификационных атрибутов по юридическим лицам, филиалам и представительствам фиксируются на этапе сбора статистических форм управлением регистров ДС. То есть, при сдаче, какой-либо статистической формы специалист, занимающийся приемом статистических форм, интересуется, не произошло ли изменение одного из классификационных признаков (ОКЭД и/или КРП) и насколько это изменение будет постоянно в будущем. Изменения кодов ОКЭД и КРП, выявленные специалистом управления работы с респондентами ДС необходимо отразить в СБР в меню "отраслевые каталоги". Управление регистров ДС ежедневно контролирует и анализирует произведенные изменения в отраслевом каталоге и подтверждает, либо отклоняет ввод изменений в СБР.
72. По правовым единицам изменение классификационных атрибутов производится по мере поступления соответствующей информации (электронное извещение из ГБД ЮЛ, статистическая форма, письменное уведомление представителя предприятия). При этом происходит синхронизация классификационных атрибутов у правовых и статистических единиц в транзакционной базе СБР.

2) егер СБТ-дағы ахуалдық код "2" немесе "6" = болса, ал Деректер қорына сәйкес 1 шілдедегі жағдай бойынша шаруа немесе фермер қожалығында егістік алқабы бар, ал 1 қаңтардағы, 1 шілдедегі жағдай бойынша ауылшаруашылық малдары бар болса, онда бұл шаруа немесе фермер қожалығына СБТ ахуалдық коды "1" өзгертіледі;
3) егер СБТ-дағы ахуалдық код "4" = болса, ал Деректер қорына сәйкес 1 шілдедегі жағдай бойынша шаруа немесе фермер қожалығында егістік алқабы бар, ал 1 қаңтардағы, 1 шілдедегі жағдай бойынша ауылшаруашылық малдары бар болса, онда бұл шаруа немесе фермер қожалығына СБТ-да "1" ахуалдық коды беріледі;
4) егер СБТ-дағы ахуалдық код "3" немесе "9" = болса, ал Деректер қорына сәйкес 1 шілдедегі жағдай бойынша шаруа немесе фермер қожалығында егістік алқабы бар, ал 1 қаңтардағы, 1 шілдедегі жағдай бойынша ауылшаруашылық малдары бар болса, онда бұл шаруа немесе фермер қожалығына СБТ "1" ахуалдық коды қойылады (кодтың өзгеру себептері: ахуалдық кодтың қатесі, таратудың болмауы шаруашылық иесі болмаған жағдайда шаруашылық мүшелерімен немесе мұра құқығына ие болған өкiлдермен қызметтi қайта жаңарту);
5) СБТ-дағы ЭҚЖЖ коды Деректер қорында ұсынылған мәліметтер бойынша шаруа немесе фермер қожалығының қызметінің сипатымен сәйкес келмесе, онда осы шаруа немесе фермер қожалығы бойынша СД салалық басқармасы СБТ-дағы салалық каталог арқылы қызмет түрінің кодын өзгертеді.
4. Есепті жыл ішінде статистикалық бизнес-тіркелімдегі
бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттардың өзгеруі
71. Заңды тұлғалар, филиалдар мен өкілдіктер бойынша жіктелімдік атрибуттарды өзгерту СД Тіркелімдер басқармасымен статистикалық нысандарды жинау кезеңінде белгіленеді. Яғни статистикалық нысандарды қабылдаумен айналысатын маман қандай да бір статистикалық нысандарды тапсыру кезінде жіктеуіш нышандарының (ЭҚЖЖ және/немесе КМЖ) бірінде өзгеріс болған, болмағандығын және осы өзгерістің болашақта қаншалықты тұрақты болатындығына қызығушылық танытады. СД респонденттермен жұмыс бойынша маман анықтаған ЭҚЖЖ мен КМЖ кодтарының өзгерістері СБТ-ның "салалық каталогтар" мәзірінде көрсетілуі қажет. СД Тіркелімдер басқармасы күн сайын салалық каталогтағы жүргізілген өзгерістерді бақылайды, талдайды және растайды немесе СБТ-ға өзгерістерді енгізуді қабылдамайды.
72. Құқықтық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттарды өзгерту тиісті ақпараттың (ЗТ МДҚ-дан электронды хабарламалар, статистикалық нысан, кәсіпорын өкілінің жазбаша хабарламасы) түсуіне қарай жүргізіледі. Мұның өзінде, СБТ-дағы транзакциялық қорда құқықтық және статистикалық бірліктердің жіктелімдік атрибуттарын үйлестіру жүргізіледі.

73. В случае, если при перерегистрации юридических лиц, филиалов и представительств изменяются коды ОКЭД и КРП, и имеется информация о несоответствии классификационных атрибутов в СБР по перерегистрируемому юридическому лицу, филиалу и представительству (осуществление данным предприятием другого вида экономической деятельности, изменение численности работников и так далее), управлением регистров ДС совместно с отраслевыми управлениями ДС может быть принято решение об изменении классификационных атрибутов предприятия в СБР.
74. В случае, если по представленным статистическим формам имеется информация о несоответствии классификационных атрибутов в СБР по определенному предприятию (осуществление предприятием другого вида экономической деятельности, изменение численности работников и так далее), отраслевыми управлениями ДС и управлением регистров ДС может быть принято решение об изменении классификационных атрибутов предприятия в СБР.
75. Транзакционная база СБР содержит последние фактические данные о правовых и статистических единицах, то есть любые изменения по правовым и статистическим единицам в транзакционной базе отражаются с момента внесения любых изменений, как по правовым, так и по статистическим единицам. В СБР информация содержится также в виде срезов – данных о правовых и статистических единицах на определенный момент формирования соответствующего среза. В замороженном срезе информация о классификационных атрибутах по статистическим единицам остается неизменной в течение года и используется для формирования индивидуальных каталогов.
76. В замороженном срезе по статистическим единицам, согласно принципу стабильности в течение года не должны изменяться коды ОКЭД и КРП (случаи изменения основных атрибутов – смотреть в пункте 77). Принцип "стабильности" должен сохраняться, так как в дальнейшем изменения повлекут за собой несоответствия между краткосрочными и годовыми статистическими данными. Принцип "стабильности" не распространяется на ситуационные коды.
77. Изменения в течение года кодов OKЭД и KРП обследуемых единиц в замороженном срезе возможны при наличии достаточных на это оснований.
Основания для изменения классификационных атрибутов в течение года у статистических единиц:
1) в случае если показатели (по объему производства, оказания услуг) влияют при формировании сводной статистической информации по району более чем на 1%, то в данном случае необходимо произвести изменение классификационных атрибутов по статистическим единицам в СБР. Если же показатели влияют меньше чем на 1%, то изменять классификационные атрибуты не требуется;

73. Егер заңды тұлғалар, филиалдар мен өкілдіктерді қайта тіркеу кезінде ЭҚЖЖ және КМЖ кодтары өзгеретін болса және СБТ-дағы қайта тіркелген заңды тұлға, филиал мен өкілдіктің жіктелімдік атрибуттарының сәйкессіздігі жайлы ақпарат болған болса (осы кәсіпорын басқа экономикалық қызмет түрімен айналысса, қызметкерлер санының өзгеруі және тағы да басқа), СД Тіркелімдер басқармасы салалық басқармалармен бірлесіп СБТ-дағы кәсіпорынның жіктелімдік атрибуттарын өзгерту туралы шешім қабылдауы мүмкін.
74. Егер тапсырылған статистикалық нысандарда белгілі бір кәсіпорын бойынша СБТ-дағы жіктелімдік атрибуттардың сәйкессіздігі туралы ақпарат болса (осы кәсіпорын басқа экономикалық қызмет түрімен айналысса, қызметкерлер санының өзгеруі және тағы да басқа), СД Тіркелімдер басқармасы салалық басқармалармен бірлесіп СБТ-дағы кәсіпорынның жіктелімдік атрибуттарын өзгерту туралы шешім қабылдауы мүмкін.
75. СБТ-ның транзакциялық қоры құқықтық және статистикалық бірліктер туралы соңғы нақты деректерден тұрады, яғни транзакция қорындағы құқықтық және статистикалық бірліктер бойынша кез келген өзгерістер құқықтық бірлік, сондай-ақ статистикалық бірлік бойынша да кез келген өзгерістер енгізген сәттен бастап көрсетіледі. СБТ-дағы ақпарат кесінділер түрінде де болады – тиісті кесіндіні қалыптастырудың белгілі бір сәтіне құқықтық және статистикалық бірліктер туралы деректер. Уақытша тоқтатылған кесіндіде статистикалық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттар туралы ақпарат бір жыл ішінде өзгеріссіз қалады және жеке каталогтарды қалыптастыру үшін қолданылады.
76. Тұрақтылық қағидатына сәйкес статистикалық бірліктер бойынша уақытша тоқтатылған кесіндіде ЭҚЖЖ және КМЖ кодтары жыл ішінде өзгермеуі тиіс (негізгі атрибуттардың өзгеру жағдайлары – 77-тармақты қараңыз). Алдағы уақытта қысқа мерзімді және жылдық статистикалық деректер арасында сәйкессіздік пайда болмас үшін "тұрақтылық" қағидаты сақталуы тиіс. "Тұрақтылық" қағидаты ахуалдық кодтарға қолданылмайды.
77. Зерттелетін бірліктердің ЭҚЖЖ және КМЖ кодтарының уақытша тоқтатылған кесіндіде жыл ішінде өзгеруі осыған негіздемелер жеткілікті болған кезде болуы мүмкін.
Статистикалық бірліктердің жыл ішінде жіктелімдік атрибуттарының өзгеруі үшін негіздемелер:
1) егер көрсеткіштер (өндіріс, көрсетілген қызмет көлемі бойынша) аудан бойынша жиынтық статистикалық ақпаратты қалыптастыру кезінде 1% аса әсер етсе, онда мұндай жағдайда СБТ-дағы статистикалық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттарға өзгерістер жүргізу қажет. Егер көрсеткіштер 1% төмен әсер етсе, онда жіктелімдік атрибуттарды өзгерту талап етілмейді;

2) если в СБР при регистрации (перерегистрации) были ошибочно проставлены коды КРП и/или ОКЭД, то в данном случае необходимо произвести изменения классификационных атрибутов по статистическим единицам.
78. В случае, если у отчитывающейся единицы произошли изменения ОКЭД либо КРП и данные изменения носят долговременный характер (более 1 года), необходимо руководствуясь "Методикой определения основного вида экономической деятельности предприятия", а также "Методическими указаниями по ведению статистического бизнес-регистра" определить код ОКЭД и/или код КРП и внести изменения по классификационным атрибутам в СБР по правовой единице.
Для изменения классификационных атрибутов статистических единиц соответствующему отраслевому управлению ДС необходимо оформить заявку, по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике, на рассмотрение изменения классификационных атрибутов в управление регистров ДС. Решение об изменении классификационных атрибутов статистических единиц принимается управлением регистров ДС совместно с заинтересованными отраслевыми управлениями ДС. В случае принятия решения об изменении ОКЭД и/или КРП статистических единиц, внесенные изменения управлением регистров ДС подтверждаются в СБР. Управление регистров ДС информирует (вносит изменения в модуле актуализация среза в СБР или направляют файлы для актуализаций замороженного среза, после чего направляемые записи подтверждаются либо актуализируется ответственным управлением КС МНЭ РК) о внесенных изменениях классификационных атрибутов в "замороженных срезах" ответственное управление КС МНЭ РК в течение двух дней после формирования среза. Внесение изменений в СБР производится в последний день перед формированием очередного "замороженного среза", после указанного срока изменения в "замороженный срез" вноситься не должны (внесение изменений переносится в следующий "замороженный срез").
79. Если изменения классификационных атрибутов носят временный (сезонный) характер (менее 1 года), то вносить изменения в СБР по правовым и статистическим единицам не требуется.
80. Наряду с основным ОКЭД необходимо в течение года осуществлять актуализацию вторичного ОКЭД правовых и статистических единиц. По правовым единицам изменение вторичного ОКЭД производится по мере поступления соответствующей информации (статистическая форма, информация из личного кабинета респондента или письменное уведомление представителя предприятия). При этом происходит синхронизация атрибута у правовых и статистических единиц в транзакционной базе СБР.
При рассмотрении письменных обращений респондентов об изменении (добавлении) вторичного ОКЭД необходимо проверить наличие объемов по данному виду деятельности в статистических формах представленных респондентом. Если по вторичному ОКЭД подтверждается наличие объемов в статистических формах, то управлению регистров ДС необходимо внести данный вторичный ОКЭД в СБР.

2) егер СБТ-да тіркеу (қайта тіркеу) кезінде КМЖ және/немесе ЭҚЖЖ кодтары қате қойылған болса, онда мұндай жағдайда статистикалық бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттарға өзгерістер жүргізу қажет.
78. Егер есеп тапсыратын бірлікте ЭҚЖЖ немесе КМЖ кодтары өзгерген жағдайда және осы өзгеріс ұзақ мерзімді сипатқа ие болса (1 жылдан аса), "Кәсіпорынның негізгі экономикалық қызметі түрін анықтау әдістемесін", сондай-ақ "Статистикалық бизнес–тіркелімді жүргізу бойынша әдістемелік ұсынысты" басшылыққа ала отырып, ЭҚЖЖ кодын және/немесе КМЖ кодын анықтау қажет және құқықтық бірлік бойынша СБТ-ға жіктелімдік атрибуттар бойынша өзгеріс енгізіледі.
СД-ның тиісті салалық басқармасы статистикалық бірліктердің жіктелімдік атрибуттарын өзгерту үшін СД Тіркелімдер басқармасына жіктелімдік атрибуттардың өзгерістерін қарастыруға осы Әдістеменің 11-қосымшасындағы нысанға сәйкес өтінімді рәсімдеу қажет. Статистикалық бірліктердің жіктелімдік атрибуттарын өзгерту туралы шешім мүдделі СД салалық басқармамен бірге СД-ның тіркелімдер басқармасымен қабылданады. Статистикалық бірліктердің ЭҚЖЖ және/немесе КМЖ өзгерту туралы шешім қабылданған жағдайда СД Тіркелімдер басқармасымен енгізілген өзгеріс СБТ-да расталады. СД-ның тіркелімдер басқармасы "уақытша тоқтатылған кесіндідегі" жіктелімдік атрибуттарға енгізілген өзгерістер туралы кесінді қалыптасқаннан кейінгі екі жұмыс күні ішінде ҚР ҰЭМ СК тіркелімді жүргізу жөніндегі жауапты басқармасына (СБТ-де кесіндіні өзектендіру модуліне өзгерістер енгізеді немесе уақытша тоқтатылған кесіндіні өзектендіру үшін файлдар жібереді, содан соң жіберілген жазбаларды ҚР ҰЭМ СК жауапты басқармасы растайды немесе өзектендіреді) хабарлайды. СБТ-ға өзгерістер енгізу кезекті "уақытша тоқтатылған кесіндіні" қалыптастырудың алдында соңғы күні жүргізіледі, көрсетілген мерзімнен кейін "уақытша тоқтатылған кесіндіге" өзгерістер енгізілмеуі тиіс (өзгерістерді енгізу келесі "уақытша тоқтатылған кесіндіге" ауыстырылады).
79. Егер жіктелімдік атрибуттардың өзгерістері уақытша (маусымдық) сипатта (1 жылдан аз) болса, онда құқықтық және статистикалық бірліктер бойынша СБТ-ға өзгерістер енгізу талап етілмейді.
80. Негізгі ЭҚЖЖ-мен қатар құқықтық және статистикалық бірліктердің қосалқы ЭҚЖЖ кодын өзектендіру жыл ішінде жүзеге асыру қажет. Құқықтық бірліктер бойынша қосалқы ЭҚЖЖ кодын өзгерту тиісті ақпаратты (статистикалық нысан, респонденттің жеке кабинетінен ақпарат немесе кәсіпорын өкілінің жазбаша хабарламасы) түсуіне қарай жүргізіледі. Мұның өзінде, СБТ-дағы транзакция қорында құқықтық және статистикалық бірліктердің атрибуттарын үйлестіру жүргізіледі.
Респонденттердің қосалқы ЭҚЖЖ өзгерту (қосу) туралы жазбаша өтініштерін қарастырғанда, респондент ұсынған статистикалық нысанда осы қызмет түрінің көлемінің бар болуын тексеру қажет. Егер қосалқы ЭҚЖЖ бойынша статистикалық нысанда көлемнің бар болуы расталса, онда СД Тіркелімдер басқармасына СБТ-ға қосалқы ЭҚЖЖ енгізу қажет.

81. Ответственность за внесение информации по вторичным ОКЭД возлагается на управления ведения регистров и отраслевые управления ДС. Изменения фиксируются в рамках ведения отраслевого каталога в информационной системе по ведению СБР.
5. Подготовка статистического бизнес–регистра к очередному
отчетному году
82. Актуализация СБР на начало года проводится в декабре месяце отчетного года и в январе месяце следующего года с целью формирования генеральной совокупности обследуемых единиц на очередной отчетный год.
83. Согласно "принципу стабильности" изменения классификационных атрибутов (ОКЭД и КРП) у статистических единиц в течение года не допускаются (случаи изменения смотреть в пункте 77), изменения производятся один раз на начало года.
84. Вся информация об изменении атрибутов обследуемых единиц заносится специалистом ответственным за отраслевой каталог в СБР. Перед занесением информации в СБР анализируется вся собранная информация об изменениях ОКЭД и КРП. В СБР загружается информация, которая отражает реальные изменения ОКЭД и КРП.
85. Управление регистров ДС анализирует произведенные изменения и подтверждает, либо отклоняет ввод изменений в СБР.
86. Проверка правовых и статистических единиц на соответствие КРП и списочной численности проводится с учетом даты последней актуализации этих атрибутов. При необходимости для приведения в соответствие корректируются или КРП или списочная численность.
87. По завершению пересчета новых текущих значений ОКЭД и КРП формируются срезы за январь для получения пробных каталогов. Пробные каталоги передаются в отраслевые управления ДС для экспертизы.
88. После экспертизы пробных каталогов в случае необходимости производится корректировка текущих значений атрибутов и повторное формирование срезов. При этом сначала происходит удаление предыдущих загруженных данных за январь месяц.
89. В течение января месяца пересчет текущих значений атрибутов может производиться один или несколько раз перед формированием среза.
Приложение 1
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Форма
Таблица заказов на каталоги
Индекс статистической формы
Периодичность (г, п/г, кв, м, е)
Тип единиц
Признак выборочного обследования1
Классификационные признаки учетных единиц2
Дата среза СБР (ДД.ММ.ГГ- ДД.ММ.ГГ)
Дата формирования каталогов (ДД.ММ.ГГ- ДД.ММ.
ГГ)
Дополнительные условия
Правовые
Статистические
ЮЛ, Фил, СП ЮЛ, Фил.ин.ЮЛ, ИП, ИПС, СП ИП (ИПС), СП Фил.ин.ЮЛ, Нерезидент РК без ПУ.
ПП, МЕ
ОКЭД (основной)3
ОКЭД (вторичный)3
КРП
КСЭ
КОПФ
КФС
Допускается дозапись, в том числе единиц с АКТ "3" (1-да, 0-нет)
Тип местности (1-городская местность, 0-сельская местность)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

81. Қосалқы ЭҚЖЖ коды бойынша ақпаратты енгізу жауапкершілігі СД Тіркелімді жүргізу басқармасы мен салалық басқармаларға жүктеледі. Өзгерістер СБТ жүргізу жөніндегі ақпараттық жүйеге салалық каталогы жүргізу аясында анықталады.
5. Статистикалық бизнес-тіркелімді кезекті
есепті жылға дайындау
82. СБТ-ны жыл басына өзектендіру кезекті есепті жылы зерттелетін бірліктердің бас жиынтығын қалыптастыру мақсатында есепті жылдың желтоқсанында және келесі жылдың қаңтар айында жүргізіледі.
83. "Тұрақтылық қағидатына" сәйкес статистикалық бірліктердің жіктелімдік атрибуттарын (ЭҚЖЖ және КМЖ) жыл ішінде өзгертуге жол берілмейді (өзгерген жағдайда 77-тармақты қараңыз), өзгеріс жыл басына бір рет жүргізіледі.
84. Зерттелетін бірліктер атрибуттарының өзгеруі туралы барлық ақпарат СБТ-дағы салалық каталогқа жауапты маманмен енгізіледі. СБТ-ға ақпаратта енгізер алдында ЭҚЖЖ мен КМЖ-дың өзгерістері туралы барлық жиналған ақпарат талданады. СБТ-ға ЭҚЖЖ мен КМЖ нақты өзгерістерін көрсететін ақпараттар жүктеледі.
85. СД Тіркелімдер басқармасы жүргізілген өзгерістерді талдайды және растайды немесе СБТ-ға өзгерістерді енгізуден бас тартады.
86. Құқықтық және статистикалық бірліктердің КМЖ мен тізімдік санына сәйкестігін тексеру осы атрибуттардың соңғы өзектендіру уақытын ескере отырып жүргізіледі. Қажет болған жағдайда сәйкестікке келтіру үшін КМЖ немесе тізімдік саны түзетіледі.
87. ЭҚЖЖ мен КМЖ жаңа ағымдағы мәндерін қайта есептеу аяқталғанда сынама каталогты алу үшін қаңтарға кесінді қалыптастырылады. Сынама каталогтар сараптама үшін СД салалық басқармаларына жіберіледі.
88. Сынама каталогтарды сараптаудан кейін қажет болған жағдайда атрибуттардың ағымдағы мәндерін түзету және кесіндіні қайта қалыптастыру жүргізіледі. Мұның өзінде алдымен қаңтар айына алдыңғы жүктелген деректер жойылады.
89. Қаңтар айының ішінде атрибуттардың ағымдағы мәнін қайта есептеу кесіндіні қалыптастыру алдында бір немесе бірнеше рет жүргізіледі.
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
1–қосымша
Нысан
Каталогтарға тапсырыс беру кестесі
Статистикалық нысан индексі
Кезеңділігі (ж, ж/ж, т, а)
Бірлік типі
Іріктеме зерттеудің белгісі 1
Есепті бірліктердің жіктелімдік белгілері2
СБТ-дағы кесінді уақыты (КК.АА.ЖЖ-КК.АА.ЖЖ)
Каталогтарды қалыптастыру күні (КК.АА.ЖЖ-КК.АА.ЖЖ)
Қосымша
шарттар
Құқықтық
Статистикалық
ЗТ, Фил, ЗТ құр.бөл, ШЕ ЗТ Фил, ДК, Бірл.ДК, ДК (Бірл.ДК) құр.бөл., ШЕ ЗТ Фил. құр.бөл., ТМ құр. ҚР бейрезиденті
КК, ЖБ, ҚТБ, ҚТЖБ
ЭҚЖЖ (негізгі)3
ЭҚЖЖ (қосалқы)3
КМЖ
ЭСЖ
ҰҚНЖ
МНЖ
Қосымша жазбаға рұқсат етіледі, соның ішінде АКТ-дан бірліктер (1-иә, 0-жоқ)
Жергілікті жер типі (1-қалалық жер, 0-ауылдық жер)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

1 - При проведение выборочного обследования в графе проставляется цифра "1" - если обследование проводится выборочным методом; цифра "2" - если обследование проводится по определенному списку; "3" если каталог предназначен для РГП ИВЦ; цифра "4" - если каталог направляется для актуализации классификационных атрибутов; цифра "5" - список дозаписанных в каталог респондентов с атрибутами несоответствующими условиями ТЗК по дополнительному условию.
2.- В графах 7-12 если используются весь перечень кодов, то оставлять определенную графу не заполненной;
3.-Коды ОКЭД (основной и вторичный) указываются в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (ГК РК 03-2007)
Сокращения в таблице:
ЮЛ-юридические лица;
Фил-Филиалы юридических лиц;
Фил.ин.ЮЛ-Филиалы иностранных юридических лиц;
ИП-индивидуальные предприниматели;
СП ЮЛ-Структурная единица юридических лиц;
СП ИП-Структурная единица индивидуальных предпринимателей;
СП Фил.ин.ЮЛ-Структурное подразделение филиала иностранного юридического лица;
Нерезидент РК без ПУ - Нерезидент Республики Казахстан без образования постоянного учреждения;
ПП-статистическая единица "Предприятия";
МЕ-статистическая единица "Местная единица"
Приложение 2
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Форма
Заявка
Для включения (удаления) в список индивидуального каталога
по форме ____________
индекс/период
по номеру каталога ___________
ТЕ
БИН/ИИН
НАИМЕНОВАНИЕ
____________
(должность)
__________
(подпись)
________
(дата)
____________
(ФИО)
____________
(должность)
__________
(подпись)
________
(дата)
____________
(ФИО)
Приложение 3
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Ситуационные коды, используемые в статистическом бизнес-регистре*
1) "0" - Вновь зарегистрированное (ситуационный код присваивается при первичной регистрации в регистре на срок до двух лет). После представления первой статистической формы с показателями, характеризующими осуществление деятельности (например, объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг) или при наличии из административных источников информации об осуществлении деятельности данный ситуационный код изменяется на "1". В случае, если после первичной регистрации по юридическим лицам, филиалам и представительствам более 24 месяцев, а по субъектам индивидуального предпринимательства более 15 месяцев не было представлено ни одной статистической формы и из административных источников тоже нет никакой информации об осуществлении деятельности, проставляется ситуационный код = "4".

1 - Іріктеме зерттеу жүргізу кезінде егер зерттеу іріктемелі әдіспен жүргізілсе бағанға "1" саны қойылады; егер зерттеу белгілі тізім бойынша жүргізілсе - "2" саны қойылады; егер каталог АЕО РМК арналса - "3" саны қойылады; егер каталог жіктелімдік атрибуттарды өзектендіруге бағытталса - "4" саны қойылады; қосымша шарты бойынша КТК шарттарына сәйкес келмейтін атрибуттарымен каталогқа қосымша жазылған респондеттердің тізіміне - "5" саны қойылады.
2 - 7-12 бағандарда кодтардың барлық тізбесі пайдаланылса, онда белгілі бағанды толтырусыз қалдыру керек;
3 - ЭҚЖЖ коды (негізгі және қосалқы) Экономикалық қызмет түрінің жалпы жіктеуішіне сәйкес қойылады (ҚР МЖ 03-2007).
Кестедегі қысқартылған сөздер:
ЗТ - заңды тұлғалар;
Фил - Заңды тұлғалардың филиалдары;
ШЕ ЗТ Фил. - Шет елдік заңды тұлғаның филиалы; ДК - Дара кәсіпкерлер;
ЗТ құр.бөл. - Заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері;
ДК құр.бөл. - Дара кәсіпкерлердің құрылымдық бөлімшелері;
ШЕ ЗТ Фил. құр.бөл. - Шет елдік заңды тұлға филиалының құрылымдық бөлімшелері;
ТМ құр. ҚР бейрезиденті -Тұрақты мекемені құрусыз Қазақстан Республикасының резиденті емес; КК - "Кәсіпорын"статистикалық бірлігі;
ЖБ - "Жергілікті бірлік" статистикалық бірлігі.
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
2–қосымша
Нысан
Өтінім
Каталогтың нөмірі бойынша ______________ ______________ нысаны
индекс / кезең
бойынша жеке каталогқа қосу (жою) үшін.
АК
БСН/ЖСН
АТАУЫ
_________________ ___________________ ________________ ______________
(лауазымы) (қолы) (күні) (ТАӘ)
_________________ ___________________ ________________ ______________
(лауазымы) (қолы) (күні) (ТАӘ)
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
3–қосымша
Статистикалық бизнес–тіркелімде
қолданылатын ахуалдық кодтар
1) "0" - Қайта тіркелген (ахуалдық код тіркелімде алғашқы тіркелу кезінде екі жылға дейінгі мерзімге беріледі). Қызметті жүзеге асыруды сипаттайтын көрсеткіштерімен (мысалы, өндірілген өнім, өткізілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі) алғашқы статистикалық нысанды тапсырғаннан кейін немесе әкімшілік дереккөздерден қызмет түрін жүзеге асыру бойынша ақпарат болған жағдайда осы ахуалдық код "1"-ге өзгертіледі. Егер алғашқы тіркеуден кейін заңды тұлғалар, филиалдар және өкілдіктер бойынша 24 айдан аса, ал дара кәсіпкерлік субъектілері бойынша 15 айдан аса бірде бір статистикалық нысан ұсынылмаған жағдайда және әкімшілік дереккөздерден қызмет түрін жүзеге асыруды сипаттайтын көрсеткіштер туралы мәліметтер жоқ болған жағдайда ахуалдық код = "4" қойылады.

2) "1" - Активное. Данный ситуационный код присваивается после сдачи первой статистической формы с показателями, характеризующими осуществление деятельности (например, объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг) или при наличии из административных источников информации об осуществлении деятельности. В дальнейшем может быть актуализирована дата проставления ситуационного кода, либо может быть изменение ситуационного кода в зависимости от информации, поступающей в органы статистики.
3) "2" - Временно приостановившее деятельность. Присваивается в случае если юридические лица, филиалы, представительства и субъекты индивидуального предпринимательства временно приостановили деятельность (согласно Правилам представления респондентами первичных статистических данных) или представляют статистические формы без показателей.
4) "3" - Ликвидированное или снятое с учета. Присваивается на основе информации МЮ РК и КГД МФ РК в случае официальной ликвидации.
5) "4" - Нет информации или бездействующий. Присваивается в случае, если по юридическим лицам, филиалам и представительствам более 24 месяцев, а по субъектам индивидуального предпринимательства более 15 месяцев не было представлено ни одной статистической формы и одновременно данные субъекты находятся в перечне бездействующих налогоплательщиков либо из административных источников нет никакой информации об осуществлении деятельности.
6) "6" - Приостановившее деятельность. Присваивается в случае если юридическое лицо, филиал, представительства или субъект индивидуального предпринимательства приостановило деятельность и имеет решение о приостановлении представления налоговой отчетности в КГД МФ РК (при возобновлении деятельности ситуационный код изменяется на "1").
7) "9" - В процессе ликвидации. Присваивается на основании информации, полученной от респондента или других административных источников (решение суда или данные КГД МФ РК).
*- зарегистрированные – включает все ситуационные коды кроме "3"
действующие – ситуационные коды "0", "1" и "2"
Приложение 4
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Структура индивидуального каталога KATREG
п/п
Наименование
атрибутов
Характеристика
атрибутов
1
BIN_IIN
Бизнес-идентификационный номер юридического лица/ индивидуальный идентификационный номер
2
OKPO
Идентификационный код юридического лица, филиала
3
NAME
Для юридического лица – краткое наименование, для индивидуального предпринимателя - ФИО
4
STATKOD
Код статистической единицы
5
TIP_PRAV
Тип правовой единицы
6
TIP_STAT
Тип статистической единицы
7
OKED
Код основного вида экономической деятельности по классификатору 2009 г.
8
OKEDS
Список кодов вторичных видов экономической деятельности, разделенных запятыми, в соответствии с классификатором 2009 г.
9
KRP
Классификатор размерности юридических лиц, филиалов и представительств, а также субъектов индивидуального предпринимательства по численности работников
10
AKT
Ситуационный код
11
DAT_AKT
Дата актуализации ситуационного кода
12
IST_AKT
Источник актуализации ситуационного кода
13
TE
Код территории
14
K
Тип местности
15
SEK
Код сектора экономики, в соответствии с классификатором 2013 г.
16
SEK_ OLD
Код сектора экономики, в соответствии с классификатором 1999 г.
17
KOPF
Код организационно-правовой формы
18
SKFS
Код формы и вида собственности
19
KPOP
Код классификатора предприятий по объему производства
20
CHIS_S
Списочная численность
21
SUBEKT_BIZNESA
Принадлежность к субъекту бизнеса
22
DAT_VKL
Дата включения в каталог
23
PRO
Признак включения единиц в выборку
24
TF
Время, затраченное на заполнение отчета
Приложение 5
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Перечень отраслевых каталогов и других источников
актуализации СБР
п/п
Код источника в СБР
Наименование отрасли
Коды ОКЭД (основные)
Коды ОКЭД (вторичные)
Статистика сельского хозяйства
1
С1
Сельское хозяйство, охота и лесное хозяйство
01-02
01-02
2
С2
Рыболовство, рыбоводство
03
03
Статистика промышленности и строительства
3
С3
Промышленность
05-39
05-39
4
С4
Строительство

2) "1" - Белсенді. Бұл ахуалдық код қызмет түрін жүзеге асыруды сипаттайтын көрсеткіштермен (мысалы, өндірілген өнім, өткізілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі) алғашқы статистикалық нысанды тапсырғаннан кейін немесе әкімшілік дереккөздерден қызмет түрін жүзеге асыру бойынша мәліметтер болған жағдайда беріледі. Бұдан әрі ахуалдық код қойылған күн өзектендірілуі мүмкін немесе статистика органдарына түскен ақпаратқа байланысты ахуалдық код өзгеруі мүмкін.
3) "2" - қызметін уақытша тоқтатқандар. Егер заңды тұлғалар, филиалдар, өкілдіктер және дара кәсіпкерлік субъектілері қызметін уақытша тоқтатқан (Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну ережесіне сәйкес) немесе статистикалық нысандарды көрсеткішсіз ұсынған жағдайда беріледі.
4) "3" - Таратылғандар немесе есептен шығарылғандар. Ресми таратылған жағдайда ҚР ӘМ және ҚР Қаржымині МКК ақпараттарының негізінде беріледі.
5) "4" - Ақпарат жоқ немесе әрекетсіз. Егер заңды тұлғалар, филиалдар мен өкілдіктер бойынша 24 айдан аса, ал дара кәсіпкерлік субъектілері бойынша 15 айдан аса бірде бір статистикалық нысан ұсынылмаған жағдайда және бір мезгілде әрекетсіз салық төлеушілер тізбесінде аталған субъектілер болған жағдайда немесе әкімшілік дереккөздерден қызмет түрін жүзеге асыру бойынша мәліметтер жоқ болған жағдайда беріледі.
6) "6" - қызметін тоқтатқандар. Егер заңды тұлға, филиал, өкілдік немесе дара кәсіпкерлік субъектісі қызметін тоқтатқан жағдайда және ҚР Қаржымині МКК салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру туралы шешімі болған жағдайда беріледі (қызметті қайта жалғастырған кезде ахуалдық код "1"-ге өзгертіледі).
7) "9" - Таратылу үдерісінде. Респонденттен және басқа әкімшілік көздерден (соттың шешімі немесе ҚР Қаржымині МКК деректері) алынған ақпарат негізінде беріледі.
* - тіркелгендер – "3"-тен басқа барлық ахуалдық кодтарды қамтиды
жұмыс істейтіндер – "0", "1" және "2" ахуалдық кодтары
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
4–қосымша
KATREG жеке каталогының құрылымы
р/с №
Атрибуттар
атауы
Атрибуттар сипаттамасы
1
BIN_IIN
Заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
2
OKPO
Заңды тұлғаның, филиалдың сәйкестендіру коды
3
NAME
Заңды тұлға үшін – қысқаша атауы, дара кәсіпкер үшін – ТАӘ
4
STATKOD
Статистикалық бірліктің коды
5
TIP_PRAV
Құқықтық бірліктің типі
6
TIP_STAT
Статистикалық бірліктің типі
7
OKED
2009 жылғы жіктеуіш бойынша экономикалық қызметтің негізгі түрінің коды
8
OKEDS
2009 жылғы жіктеуішке сәйкес үтірлермен бөлінген қосалқы экономикалық қызмет түрлері кодтарының тізімі
9
KRP
Қызметкерлердің саны бойынша заңды тұлғалардың, филиалдар мен өкілдіктердің, сондай-ақ дара кәсіпкерлік субъектілерінің өлшемділігі жіктеуіші
10
AKT
Ахуалдық код
11
DAT_AKT
Ахуалдық кодты өзектендіру күні
12
IST_AKT
Ахуалдық кодты өзектендіру көздері
13
TE
Аумақ коды
14
K
Жергілікті жердің типі
15
SEK
2013 жылғы жіктеуішке сәйкес экономика секторының коды
16
SEK_ OLD
1999 жылғы жіктеуішке сәйкес экономика секторының коды
17
KOPF
Ұйымдық-құқықтық нысанның коды
18
SKFS
Меншік нысаны мен түрінің коды
19
KPOP
Өндіріс көлемі бойынша кәсіпорынның жіктеуіш коды
20
CHIS_S
Тізімдік саны
21
SUBEKT_BIZNESA
Бизнес субъектісіне тиістілігі
22
DAT_VKL
Каталогқа қосу күні
23
PRO
Бірліктерді іріктемеге қосу белгісі
24
TF
Есепті толтыруға жұмсалған уақыт
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
5–қосымша
Салалық каталогтар мен СБТ басқа өзектендіру дереккөздерінің тізбесі
р/с №
СБТ-дағы дереккөз коды
Саланың атауы
ЭҚЖЖ кодтары (негізгі)
ЭҚЖЖ кодтары (қосалқы)
Ауыл шаруашылығы статистикасы
1
С1
Ауыл шаруашылығы, аңшылық және орман шаруашылығы
01-02
01-02
2
С2
Балық аулау, балық өсіру
03
03
Өнеркәсіп және құрылыс статистикасы
3
С3
Өнеркәсіп
05-39
05-39
4
С4
Құрылыс

41-43
Статистика услуг
5
С5
Торговля
45-47, 56
6
С6
Гостиницы и рестораны
55
7
С7
Услуги
58-60, 62-63, 68-82, 90-96
8
С8
Транспорт
49-52
9
С9
Связь
53, 61
10
1-ТС
Взаимная торговля
01-99
Социально-демографическая статистика
11
С10
Образование
85
12
С11
Здравоохранение
86-88
Статистика труда
13
С12
Статистика труда
01-99
Статистика регистров
14
С13
Статистика регистров
01-99
Статистика финансов
15
С14
Статистика финансов
01-99
Все отрасли статистики
16
ОО
Служба одного окна
01-99
Приложение 6
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Рекомендации по актуализации ситуационного кода
OLTP
Актуализация
АКТ (ОК)
AKT
(OLTP)
дата изменения актуализации в OLTP
Код ситуации
Дата изменения актуализации в OLTP
1
0
независимо
"1"
Системная дата
1
1
меньше системной на 180 и более дней
"1"
Системная дата
1
1
меньше системной на 179 и менее дней
не актуализируется
не актуализируется
1
2
независимо
"1"
Системная дата
1
4
независимо
"1"
Системная дата
2
1
независимо
"2"
Системная дата
2
2
меньше системной на 180 и более дней
"2"
Системная дата
2
2
меньше системной на 179 и менее дней
не актуализируется
не актуализируется
2
4
независимо
"2"
Системная дата
Приложение 7
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Перечень источников актуализации, используемый в СБР
п\п
Аббревиатура
Наименования источника
1
МЮ
Органы юстиции (сведения из органов юстиции)
2
НК
Комитет государственных доходов Министерства финансов
3
СР
Статистический регистр
4
АС
Сведения из годовых статистических отчетов
5
ОР
Отдел регистров (обследования регистра)
6
Д
Другие источники (газеты, интернет, письма и другие)
7
ГЦВП
Государственный центр по выплате пенсий
8
С1
Статистика сельского хозяйства
9
С2
Статистика рыбоводства
10
1СР
Форма 1-СР
11
С3
Статистика промышленного производства
12
С4
Статистика строительства
13
2-МП
Отчет о деятельности малого предприятия
14
1-ВТ
Отчет о деятельности предприятия внутренней торговли и оказывающего услуги
15
1-Т
Отчет по труду
16
1-ПФ
Отчет о финансово-хозяйственной деятельности предприятия
17
С13
Отдел регистров
18
С14
Статистика финансов
19
С5
Статистика торговли
20
С6
Статистика гостинец и ресторанов
21
УД
Учредительные документы
22
С7
Статистика услуг
23
С8
Статистика транспорта
24
С9
Статистика связи
25
С10
Статистика образования
26
С11
Статистика здравоохранения
27
С12
Статистика труда
28
АА
Автоматическая актуализация
29
АГ
Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан
30
АР
Административный регистр
31
ГО
Государственные органы
32
С
Статотчетность (сведения из статистических отчетов)
33
1-НП
Форма 1-НП
34
А
Анкета (сведения из анкет)
35
Р
Респондент (заявления со слов респондента)
36
ОО
Прием отчетов в одно окно
37
ЛК
Личный кабинет респондента
38
Л
Лицензиары
39
ТУС
Территориальные управления статистики (районные и городские)
40
1-ТС
Отчет о взаимной торговле товарами с государствами-членами Таможенного союза
41
2-услуги
Отчет об объеме оказанных услуг
Приложение 8
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Блок-схема проверки на наличие /отсутствие в каталоге и
дозаписи респондента в каталог при предоставлении
статистических форм
Приложение 9
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Перечень атрибутов доступных для корректировки в отраслевом
каталоге
п/п
Перечень атрибутов
1
Сведения о
контактном лице
ФИО контактного лица
ИИН контактного лица
РНН контактного лица
Дата рождения
Пол
Источник актуализации контактного лица
Дата актуализации контактного лица
2
Сведения о
ситуационном коде
Ситуационный код
Источник актуализации ситуационного кода
Дата актуализации ситуационного кода
3
Сведения об адресе
Код КАТО фактический
Источник актуализации КАТО фактический
Почтовый индекс фактический
Тип улицы 1
Наименование улицы 1
Тип улицы 2
Наименование улицы 2
№ дома
№ квартиры
Не структурированный фактический адрес
№ телефона
Факс
e-mail
4
Сведения о
численности
Списочная численность (без филиалов)
Источник актуализации списочной численности (без филиалов)
Дата актуализации списочной численности (без филиалов)
Списочная численность с филиалами
Источник актуализации списочной численности (с филиалами)
Дата актуализации списочной численности (с филиалами)
5
Сведения о КРП
Код КРП
Источник актуализации КРП
Дата актуализации КРП
6
Сведения об ОКЭД
Код старого ОКЭД
Код нового ОКЭД
Источник актуализации ОКЭД
Дата актуализации ОКЭД
Приложение 10
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Условия актуализации ситуационного кода в отраслевом
каталоге на основе информации из поля "АКТО"
№ п/п
АКТО (вносится в отраслевой каталог)
СБР
1
"0"

41-43
Қызмет көрсету статистикасы
5
С5
Сауда
45-47, 56
6
С6
Қонақ үйлер және мейрамханалар
55
7
С7
Қызметтер
58-60, 62-63, 68-82, 90-96
8
С8
Көлік
49-52
9
С9
Байланыс
53, 61
10
1-ТС
Өзара сауда
01-99
Әлеуметтік-демографиялық статистика
11
С10
Білім беру
85
12
С11
Денсаулық сақтау
86-88
Еңбек статистикасы
13
С12
Еңбек статистикасы
01-99
Тіркелімдер статистикасы
14
С13
Тіркелімдер статистикасы
01-99
Қаржы статистикасы
15
С14
Қаржы статистикасы
01-99
Статистиканың барлық салалары
16
БТ
Бір терезе қызметі
01-99
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
6–қосымша
Ахуалдық кодты өзектендіру жөніндегі ұсынымдар
OLTP
Өзектендіру
БЕЛ (ОК)
БЕЛ
(OLTP)
OLTP өзектендіруді өзгерту күні
Ахуалдық код
OLTP-да өзектендіруді өзгерту күні
1
0
тәуелсіз
"1"
Жүйелі күн
1
1
жүйелі күннен 180 және одан көп күнге кем
"1"
Жүйелі күн
1
1
жүйелі күннен 179 және одан аз күнге кем
өзектендірілмейді
өзектендірілмейді
1
2
тәуелсіз
"1"
Жүйелі күн
1
4
тәуелсіз
"1"
Жүйелі күн
2
1
тәуелсіз
"2"
Жүйелі күн
2
2
Жүйелі күннен 180 және одан көп күнге кем
"2"
Жүйелі күн
2
2
Жүйелі күннен 179 және одан аз күнге кем
өзектендірілмейді
өзектендірілмейді
2
4
тәуелсіз
"2"
Жүйелі күн
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
7–қосымша
СБТ-ғы қолданылатын дереккөз өзектендіру тізбесі
р/с
Аббревиатура
Дереккөз атауы
1
ӘМ
Әділет органдары (әділет органдарынан алынған мәліметтер)
2
СК
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
3
СТ
Статистикалық тіркелім
4
АС
Жылдық статистикалық есептерден алынған мәлімет
5
ТБ
Тіркелімдер бөлімі (тіркелімді зерттеу)
6
БК
Өзге дереккөздер(газеттер, интернет, хаттар және басқалары)
7
ГЦВП
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық
8
С1
Ауыл шаруашылығы статистикасы
9
С2
Балық шаруашылығы статистикасы
10
1-СР
1-СР нысаны
11
С3
Өнеркәсіп өндірісі статистикасы
12
С4
Құрылыс статистикасы
13
2-МП
Шағын кәсіпорын қызметі туралы есеп
14
1-ВТ
Ішкі сауда және қызмет көрсететін кәсіпорын қызметі туралы есеп
16
1-Т
Еңбек бойынша есеп
17
1-ПФ
Кәсіпорынның өндірістік-қаржылық қызметі туралы есеп
18
С-13
Тіркелімдер бөлімі
19
С14
Қаржы статистикасы
20
С5
Сауда статистикасы
21
С6
Қонақ үйлер мен мейрамханалар статистикасы
22
ҚҚ
Құрылтай құжаттары
23
С7
Қызмет көрсету статистикасы
24
С8
Көлік статистикасы
25
С9
Байланыс статистикасы
26
С10
Білім беру статистикасы
27
С11
Денсаулық сақтау статистикасы
28
С12
Еңбек статистикасы
29
АЖ
Автоматты түрде өзектендіру
30
ҚР ҰЭМ СК
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті
31
ӘТ
Әкімшілік тіркелім
32
МО
Мемлекеттік органдар
33
С
Статистикалық есептілік (статистикалық есептерден алынған мәлімет)
34
1-НП
Жаңа кәсіпорындарға пікіртерім жүргізу
35
С
Сауалнама (сауалнамалардан алынған мәлімет)
36
Р
Респондент (респондент сөзінен өтініш)
37
БТ
Бір терезеге есеп қабылдау
38
ЖК
Респонденттің жеке кабинеті
39
Л
Лицензиарлар
40
АСБ
Аумақтық статистика басқармалары (аудандық және қалалық)
41
1-ТС
Кеден одағына мүше мемлекеттермен тауарлармен өзара сауда туралы есеп
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
8–қосымша
Респонденттің каталогта бар/жоғын тексерудің блок схемасы және
статистикалық нысандарды тапсыру кезінде каталогқа жазба қосу
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
9–қосымша
Салалық каталогта түзетуге қолжетімді атрибуттар тізбесі
р/с №
Атрибуттар тізбесі
1
Байланысушы адам туралы мәліметтер
Байланысушы адамның ТАӘ
Байланысушы адамның ЖСН
Байланысушы адамның СТН
Туған күні
Жынысы
Байланысушы адамды өзектендіру көзі
Байланысушы адамды өзектендіру күні
2
Ахуалдық код туралы мәліметтер
Ахуалдық код
Ахуалдық кодты өзектендіру көзі
Ахуалдық кодты өзектендіру күні
3
Мекенжайы туралы мәліметтер
ӘАОЖ нақты коды
ӘАОЖ нақты өзектендіру көзі
нақты пошта индекс
1 көше типі
1 көше атауы
2 көше типі
2 көше атауы
Үйдің №
Пәтердің №
Құрылымдалмаған нақты мекенжай
телефон №
Факс
e-mail
4
Саны туралы мәліметтер
Тізімдік саны (филиалсыз)
Тізімдік санды өзектендіру көзі (филиалсыз)
Тізімдік санды өзектендіру күні (филиалсыз)
Филиалдарды қосқандағы тізімдік саны
Тізімдік санды өзектендіру көзі (филиалдарымен бірге)
Тізімдік санды өзектендіру күні (филиалдарымен бірге)
5
КМЖ туралы мәліметтер
КМЖ коды
КМЖ өзектендіру көзі
КМЖ өзектендіру күні
6
ЭҚЖЖ туралы мәліметтер
Ескі ЭҚЖЖ коды
Жаңа ЭҚЖЖ коды
ЭҚЖЖ өзектендіру көзі
ЭҚЖЖ өзектендіру күні
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
10–қосымша
Салалық каталогтағы ахуалдық "АКТО" кодты өрісінен
ақпаратр негізінде өзектендіру шарттары
р/с №
АКТО (салалық каталогқа енгізіледі)
СБТ
1
"0"

Если АКТ = "0", а дата актуализации не менялась по юридическим лицам, филиалам и представительствам более 24 месяцев, а по субъектам индивидуального предпринимательства более 15 месяцев, то необходимо перевести на АКТ "2"
Если АКТ = "1", то необходимо перевести на АКТ= "2"
Если АКТ = "2", а дата актуализации более 1 года не обновлялась, то не меняя АКТ необходимо обновить дату и источник актуализации
2
"1"
Если АКТ = "1", а дата актуализации более 1 года не обновлялась, то не меняя АКТ необходимо обновить дату и источник актуализации
Если АКТ = "0", "2", "4", "6" то необходимо перевести на АКТ= "1"
Приложение 11
к Методике по актуализации
статистического бизнес-регистра
и формирования каталогов
обследуемых единиц в органах
статистики
Форма
Заявка
На изменение классификационных атрибутов по следующим единицам
№ п/п
Идентификационный код
Наименование
Наименование изменяемого атрибута
Код существующий
Код предлагаемый
Руководитель управления
Подпись
Дата
Ф.И.О
Согласовано:
Заинтересованные
отраслевые управления
Подпись
Дата
Ф.И.О
Руководитель управления
(ответственный за ведение регистров)
Подпись
Дата
Ф.И.О

Егер БЕЛ = "0" болса, ал заңды тұлғалар, филиалдар мен өкілдіктер бойынша өзектендіру күні 24 айдан аса, ал дара кәсіпкерлік субъектілері бойынша 15 айдан аса өзгермесе, онда БЕЛ = "2" ауыстыру керек.
Егер БЕЛ = "1" болса, онда БЕЛ= "2" өзгерту керек
Егер БЕЛ = "2" болса, ал өзектендіру күні 1 жылдан аса жаңартылмаса, онда БЕЛ-ді өзгертпей, өзектендіру күнін және дереккөзді жаңарту керек
2
"1"
Егер БЕЛ = "1" болса, ал өзектендіру күні
1 жылдан аса жаңартылмаса, онда БЕЛ-ді өзгертпей, өзектендіру күнін және дереккөзді жаңарту керек
Егер БЕЛ = "0", "2", "4", "6" болса, онда БЕЛ= "1" ауыстыру керек
Статистика органдарында
статистикалық бизнес-тіркелімді
өзектендіру және зерттелетін
бірліктердің каталогын қалыптастыру
жөніндегі әдістемеге
11–қосымша
Нысан
Келесі бірліктер бойынша жіктелімдік атрибуттарды өзгертуге
Өтінім
№ р/с
Сәйкестендіру коды
Атауы
Өзгертілетін атрибут атауы
Қолданыстағы код
Ұсынылатын код
Басқарма басшысы Қолы Күні Т.А.Ә
Келісілді:
Мүдделі
салалық басқармалар Қолы Күні Т.А.Ә
Басқарма басшысы
(тіркелімдерді жүргізуге жауапты) Қолы Күні Т.А.Ә