Об утверждении Правил сертификации в сфере сверхлегкой авиации
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11721. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 19.07.2017 № 483 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41-23) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации в сфере сверхлегкой авиации.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Досаев Е.А. __________________

Аса жеңіл авиация саласында сертификаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 194 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11721 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.07.2017 № 483 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аса жеңіл авиация саласында сертификаттау қағидасын бекіту туралы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты заңнамамен бекітілген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Құқықтық ақпарат республикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорына "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне және кезеңдік баспа шығарылымдарға ресми жариялауға көшірмелерін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Е.А. Досаев __________________

18 июня 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 194
Правила
сертификации в сфере сверхлегкой авиации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации в сфере сверхлегкой авиации
(далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-23) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и определяют порядок сертификации в сфере сверхлегкой авиации.
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) заявка – письменное обращение заявителя в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для прохождения процедуры сертификации;
2) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации;
3) летная годность – техническое состояние воздушного судна, соответствующее летно-техническим характеристикам, которые обеспечивают его безопасность и летное качество.
3. Сертификацию летной годности воздушных судов сверхлегкой авиации и летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации, не имеющего утвержденной типовой конструкции, осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации с привлечением некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов.
4. Для проверки технического состояния и определения годности к полетам воздушного судна сверхлегкой авиации соответствующие некоммерческие организации по согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации создают постоянно действующую техническую комиссию по обследованию воздушных судов сверхлегкой авиации (далее – техническая комиссия).
В состав технической комиссии включаются квалифицированные технические эксперты и пилоты, имеющие практический опыт не менее пяти лет в эксплуатации воздушных судов, специалисты сертификационных центров, научно-исследовательских, испытательных и других организаций по согласованию с руководителями этих организаций.
5. За сертификацию летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Сертификация летной годности воздушных судов сверхлегкой авиации осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
2. Порядок сертификации летной годности воздушного
судна сверхлегкой авиации

2015 жылғы 18 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
Министрі міндетін атқарушысының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 194 бұйрығымен
бекітілген
Аса жеңiл авиация саласында сертификаттау қағидасы
1. Осы Аса жеңiл авиация саласындағы сертификаттау қағидасы (бұдан әрi – Қағида) "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" 2010 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 1 тармағының 41-23) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және аса жеңiл авиация саласындағы сертификаттау тәртiбi айқындайды.
2. Осы Қағидада пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) өтiнiм – өтiнiш берушiнiң сертификаттау рәсімін өту үшiн азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға жазбаша өтiнiшi;
2) өтініш беруші – аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
3) ұшуға жарамдылық – әуе кемесiнiң қауiпсiздiгi мен ұшу сапасын қамтамасыз ететiн ұшу-техникалық сипаттамаларға сай келетін оның техникалық жай-күйі.
3. Аса жеңiл авиацияның әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын және аса жеңiл авиацияның бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттауды әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдарды тарта отырып, азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
4. Аса жеңiл авиацияның әуе кемесiнiң техникалық жай-күйiн тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау үшiн коммерциялық емес тиiстi ұйымдар азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша аса жеңiл авиацияның әуе кемелерiн тексеру бойынша тұрақты жұмыс iстейтiн техникалық комиссия (бұдан әрi – техникалық комиссия) құрады.
Техникалық комиссияның құрамына білікті, әуе кемелерін пайдалануда кемінде бес жыл практикалық тәжірибесі бар техникалық сарапшылар мен ұшқыштар, сертификаттау орталықтарының, ғылыми-зерттеу, сынау және басқа да ұйымдар басшыларының келісімі бойынша осы ұйымдардың мамандары кіреді.
5. Аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
2. Аса жеңiл авиацияның әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығын
сертификаттау тәртібі

6. Сертификация осуществляется в следующем порядке:
1) заявитель подает в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К заявлению прилагаются следующие документы:
копия удостоверения соответствия экземпляра воздушного судна сверхлегкой авиации или сертификата типа;
копию документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушных судов сверхлегкой авиации.
2) проведение экспертизы эксплуатационно-технической документации и определение летной годности воздушного судна;
3) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) сертификата.
Уполномоченный орган в течение пяти календарных дней с момента регистрации заявки передает копию заявки технической комиссии для проведения работ по экспертизе эксплуатационно-технической и оценки документации соответствия нормам летной годности гражданских воздушных судов. Заявитель обеспечивает членам технической комиссии беспрепятственный доступ к эксплуатационной документации и воздушному судну сверхлегкой авиации.
Техническая комиссия в течение двадцати календарных дней проводит работы по экспертизе эксплуатационной документации и оценки соответствия нормам летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации.
7. По результатам проведенных работ по экспертизе эксплуатационной документации и оценке соответствия нормам летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации техническая комиссия составляет акт оценки о годности к эксплуатации воздушных судов сверхлегкой авиации (далее – акт) в трех экземплярах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Один экземпляр акта направляется уполномоченному органу в сфере гражданской авиации в течение двадцати календарных дней со дня получения копии заявки от уполномоченного органа, второй экземпляр – передается заявителю, третий экземпляр – остается в некоммерческой организации, объединяющей эксплуатантов воздушных судов.
8. Акт, выданный технической комиссией, является основанием для выдачи или отказа в выдаче сертификата летной годности.
Выдача сертификата, отказ в выдаче сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации производиться на основании заключения технической комиссии, изложенного в акте.
9. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации на основании положительного заключения акта и представленных документов выдает заявителю сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. При отказе в выдаче повторная заявка рассматривается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в случае устранения причин предыдущего отказа в выдаче сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации.

6. Сертификаттау мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) өтiнiш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiм бередi. Өтiнiмге мынадай құжаттар қоса берiледi:
аса жеңiл авиацияның әуе кемесi данасының сәйкестiк куәлiгiнiң немесе үлгi сертификатының көшiрмесi;
аса жеңiл авиацияның әуе кемесiнің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
2) пайдалану-техникалық құжаттамасын сараптау және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын айқындау;
3) шешiм қабылдау және сертификат беру (беруден бас тарту).
Пайдалану-техникалық бағалау құжаттамасын сараптау және азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығының нормаларына сәйкестігі жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін уәкілетті орган өтінімнің көшірмесін өтінім тіркелген сәттен бес күнтізбелік күннің ішінде техникалық комиссияға береді. Өтініш беруші пайдалану құжаттамасына және аса жеңiл авиацияның әуе кемесіне техникалық комиссия мүшелерінің кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Техникалық комиссия күнтізбелік 20 күн ішінде пайдалану құжаттамасын сараптау және аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
7. Пайдалану құжаттамасын сараптау және аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау жөнінде жүргізілген жұмыстардың нәтижесі бойынша техникалық комиссия осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада аса жеңiл авиацияның әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы акт (бұдан әрі – акт) жасайды. Актінің бір данасы уәкілетті органнан өтінімнің көшірмесі алынған күннен бастап күнтізбелік 20 күн ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жіберіледі, екінші данасы өтініш берушіге беріледі, үшінші данасы әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымда қалады.
8. Техникалық комиссия берген акт ұшуға жарамдылық сертификатын беруге немесе беруден бас тартуға негіз болады.
Аса жеңіл авиациясы әуе кемесінің ұшу жарпамдылығы сертификатын беру, сертификатты беруден бас тарту техникалық комиссияның актіде көрсетілген қорытындысы негізінде жүргізіледі.
9. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган актінің оң қорытындысы мен ұсынылған құжаттар негізінде өтініш берушіге осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын береді.
10. Аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беруден бас тартылған болса, қайтадан берілген өтінімді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган оны беруден бас тартудың себептері жойылған жағдайда қарастырады.

11. Срок сертификации летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации и выдачи сертификата составляет не более тридцати календарных дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
12. Сертификат летной годности является бессрочным и действительным при наличии ежегодного акта оценки в соответствии с приложением настоящих Правил.
3. Приостановление и отзыв сертификата летной годности
13. При обнаружении несоответствий воздушного судна сверхлегкой авиации нормам летной годности действие сертификата летной годности приостанавливается, а эксплуатация воздушного судна сверхлегкой авиации запрещается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации до устранения несоответствия воздушного судна сверхлегкой авиации нормам летной годности, о чем уполномоченный орган информирует с момента обнаружения незамедлительно эксплуатанта и орган управления воздушным движением о приостановлении сертификата летной годности.
В случае неустранения несоответствия воздушного судна нормам летной годности, в течение шести месяцев со дня приостановления, сертификат летной годности отзывается. Уполномоченный орган в течение двух календарных дней со дня принятия решения об отзыве сертификата уведомляет эксплуатанта.
Эксплуатант воздушного судна сверхлегкой авиации в течение десяти календарных дней с момента его уведомления возвращает в уполномоченный орган сертификат летной годности воздушного суда сверхлегкой авиации.
4. Выдача дубликата сертификата летной годности
14. Сертификат летной годности подлежит замене путем выдачи дубликата в случае порчи или утраты (хищения) в течение двух рабочих дней со дня подачи заявителем заявления в произвольной форме.
15. Для получения дубликата сертификата летной годности эксплуатанту необходимо приложить к заявлению описание факта порчи или утраты (хищения) сертификата.
Приложение 1
к Правилам сертификации
в сфере сверхлегкой авиации
Форма
ЗАЯВКА
1. Прошу выдать сертификат летной годности воздушного судна
сверхлегкой авиации, занесенного в реестр " ___ " ________ ______ г.
№ ______________:
Тип ___________________________________________________________
Назначение воздушного судна ___________________________________
1.1. Серийный (заводской) номер воздушного судна ______________
1.2. Дата изготовления воздушного судна _______________________
1.3. Наименование изготовителя ________________________________
1.4. Государство-изготовитель _________________________________

11. Аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру мерзімі азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінім берілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайды.
12. Ұшуға жарамдылық сертификаты мерзімсіз беріледі және осы қағиданың 2-қосымшасына сәйкес әуе кемелерiнiң пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі растау болып табылады.
3. Ұшуға жарамдылық сертификатын тоқтата тұру және қайтарып алу
13. Аса жеңiл авиацияның әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкессіздіктері анықталған жағдайда, ұшуға жарамдылық сертификатының қолданылуы тоқтатыла тұрады, аса жеңiл авиацияның әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкессіздіктері жойылғанға дейін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган аса жеңiл авиацияның әуе кемесін пайдаланылуға тыйым салады, уәкілетті орган сәйкессіздік анықталған кезден бастап бұл туралы дереу пайдаланушыға және әуе қозғалысын басқару органына ұшуға жарамдылық сертификатының тоқтатыла тұруы туралы хабарлайды.
Тоқтата тұрған күннен бастап алты ай ішінде әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкессіздігі жойылмаған жағдайда, ұшуға жарамдылық сертификаты қайтарып алынады. Сертификатты қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік екі күн ішінде уәкілетті орган пайдаланушыны хабардар етеді.
Аса жеңiл авиацияның әуе кемесін пайдаланушы өзі хабардар болған кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын уәкілетті органға қайтарады.
4. Ұшуға жарамдылық сертификатының телнұсқасын беру
14. Бүлiнген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда, өтініш беруші еркін нысанда өтініш берген күннен бастап екі жұмыс күні iшiнде ұшуға жарамдылық сертификаты телнұсқа беру арқылы ауыстырылуға тиіс.
15. Ұшуға жарамдылық сертификатының телнұсқасын алу үшiн пайдаланушы өтiнiшке сертификаттың бүліну немесе жоғалу (ұрлану) фактісінің сипаттамасын қоса беруі қажет.
Аса жеңiл авиация саласында
сертификаттау қағидасына
1-қосымша
Нысан
ӨТІНІМ
1. Тiзiлiмге ____ ж. "___" ____ № ___ енгiзiлген аса жеңiл авиацияның
әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылық сертификатын берудi сұраймын:
Түрi ________________________________________________________________
Әуе кемесiнiң мақсаты _______________________________________________
1.1. Әуе кемесiнің сериялық (зауыттық) нөмiрi _______________________
1.2. Әуе кемесi жасалған күн ________________________________________
1.3. Жасап шығарушының атауы ________________________________________
1.4. Жасап шығарушы мемлекет ________________________________________

1.5. Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ______ дата выдачи __________________________________________
2. Сведения о заявителе:
2.1. Адрес ____________________________________________________
2.2. Телефон ________________________ Факс ____________________
2.3. Адрес электронной почты (при ее наличии) _________________
2.4. Идентификационный индивидуальный номер
(ИИН)________________________________________________________________
2.5. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _____________________
2.6. Если эксплуатант ВС – физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество ________________________________________
2.7. Если эксплуатант ВС – юридическое лицо:
Полное наименование организации _______________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ___________________________
3. Место базирования ВС _______________________________________
4. Дата и место проведения последнего ремонта _________________
5. Налет воздушного судна _____________________________________
начала эксплуатации: _______ час. _______ пос. _______ лет
после последнего ремонта: _______ час. _______ пос. _______ лет
6. Остаток ресурса до ремонта: _____ час. _____ пос. _____ лет
7. Масса, кг ___________________ Центровка, % _________________
8. Дата утверждения акта оценки технического состояния ________
9. Кем произведен тех. осмотр _________________________________
10. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного
судна, дата выполнения ______________________________________________
11. Юридический адрес эксплуатанта, телефон, факс _____________
12. Почтовый адрес ____________________________________________
М.П. ________________________________
(должность)
Приложение 2
к Правилам сертификации
в сфере сверхлегкой авиации
Форма
"Утверждаю"
Должностное лицо
некоммерческой организации
_________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___" _________ 20__ г.
АКТ
оценки о годности к эксплуатации воздушного
судна сверхлегкой авиации
В соответствии с приказом
____________________________________________________________________
(наименование организации)
от " " ___________ 20 _____ года № _______ комиссией в составе:
Председатель:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Члены
комиссии:____________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Проведена экспертиза эксплуатационной документации и оценка
летной годности воздушного судна __________________________________
(тип ВС, рег. номер, сер. номер)
Текст акта оценки о годности к эксплуатации воздушного судна
сверхлегкой авиации
В заключительной части акта указывается соответствие
(несоответсвие) эксплуатационной документации, в том числе программы
технического обслуживания (регламента), воздушного судна требованиям
нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации, а также
соответствие воздушного судна и его оборудования заявляемым видам
полетов.
Председатель: ______________________________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Члены комиссии: _____________________ ______________
(Ф.И.О.) (подпись)
_____________________ ______________
(Ф.И.О.) (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации ______________________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Приложение 3
к Правилам сертификации
в сфере сверхлегкой авиации
Форма
Герб Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации
Сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации № _____

1.5. Үлгi сертификаты (немесе балама құжат):
№ ___________________________, берiлген күнi
2. Өтiнiш берушi туралы мәлiметтер:
2.1. Мекенжайы ______________________________________________________
2.2. Телефоны ____________________ Факсы ____________________________
2.3. Электронды поштасының мекенжайы (бар болса) ____________________
2.4. Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) ________________________________
2.5. Бизнес сәйкестендiру нөмiрi (БИН) ______________________________
2.6. Егер ӘК пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегi, аты, әкесiнiң аты _____________________________________________
2.7. Егер ӘК пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы _________________________________________________
Басшының тегi, аты, әкесiнiң аты ____________________________________
3. ӘК данасының орналасқан жерi _____________________________________
4. Соңғы жөндеу жүргiзiлген күнi мен жерi ___________________________
5. Әуе кемесiнiң ұшуы пайдалану басталғаннан бері: ______ сағ. ____ соңғы _____________ жыл соңғы жөндеуден кейiн: ____________ сағ. ____ соңғы _____________ жыл
6. Жөндеуге дейiн қалған ресурс: __ сағ. ____ соңғы _____________ жыл
7. Массасы, кг ________________ Орталықтандыру, % ___________________
8. Техникалық жай-күйін бағалау актiсi бекiтілген күн _______________
9. Техникалық байқауды кiм жүргiздi _________________________________
10. Әуе кемесiн жетiлдiрудi, өзгертудi орындаған ұйым, орындау күнi_______________________________________________________________
11. Пайдаланушының заңды мекенжайы, телефоны, факсы _________________
12. Пошталық мекенжайы: ____________________________________________
М.О.________________________________
(лауазымы)
Аса жеңiл авиация саласында
сертификаттау қағидасына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның лауазымды адамы
_____________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ жылғы "___" ____________
Аса жеңiл авиацияның әуе кемелерiнiң пайдалануға жарамдылығы
туралы бағалау
АКТIСI
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
20__ жылғы "___" ______________ _____ № ____________ бұйрығына сәйкес
мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға:
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Комиссия мүшелерi:
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
_____________________________________ әуе кемесінің пайдалану
(ӘК түрі, тіркеу нөмірі, сериялық нөмірі)
құжаттамасын сараптауды және ұшуға жарамдылығын бағалауды жүргiздi
Аса жеңiл авиацияның әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы
бағалау актiсiнiң мәтiнi
Актiнiң қорытынды бөлiгiнде пайдалану құжаттамасының, оның
iшiнде техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламентiнің), әуе
кемесінің азаматтық авиация саласындағы нормативтiк құқықтық
актiлердiң талаптарына сәйкестігі (сәйкессіздігі), сондай-ақ әуе
кемесiнiң және оның жабдықтарының ұшудың мәлімделген түрлерiне
сәйкестiгi көрсетiледi.
Төраға:
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Комиссия мүшелерi:_____________________________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Актiмен таныстым:
Ұйымның басшысы_________________________ ______________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Аса жеңiл авиация саласында
сертификаттау қағидасына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы
_______________________________________________________________
Азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган
Аса жеңiл авиацияның әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылық сертификаты
№ _____

1. Тип и назначение воздушного судна
2. Государственный и регистрационный опознавательный знаки
3. Серийный (заводской) номер
4. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских
воздушных судов Республики Казахстан за № ____ от __________________.
5. Данное воздушное судно считается годным к полетам, если оно
содержится и эксплуатируется в соответствии с установленными
эксплуатационными ограничениями.
6. Вес конструкции (масса/кг) _________________________________
7. Центровка % ________________________________________________
Дата выдачи "____" ________________________ г.
М.П.
Руководитель уполномоченного органа
в сфере гражданской авиации
либо лицо, им уполномоченное
_______________ _______________
(подпись) Ф. И. О.

1. Әуе кемесiнiң үлгiсi мен мақсаты
2. Мемлекеттiк және тiркелген тану белгiлерi
3. Сериялық (зауыттық) нөмiрi
4. Әуе кемесi Қазақстан Республикасының Азаматтық әуе
кемелерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiне ___ ж. "__" ____ № ___ енгiзiлген.
5. Егер әуе кемесi пайдалану шектеулерiне сәйкес күтiп
ұсталатын және пайдаланылатын болса, ұшуға жарамды деп есептеледi.
6. Конструкцияның салмағы (массасы/кг) ________________________
7. Орталықтандыру % ___________________________________________
________ ж. "___" берiлдi.
М.О.
Азаматтық авиация
саласындағы уәкiлеттi
органның басшысы
не ол уәкiлеттiк берген Адам
________ ___________________
(қолы) Т.Ә.А.