Об утверждении Правил формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани), или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов)
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 534. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2015 года № 11743. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-207/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 25.11.2020 № ҚР ДСМ-207/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствие с пунктами 5 и 6 статьи 170 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", в целях дальнейшего развития трансплантологической помощи в Республике Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани) или органов (части органов) и трансплантации тканей (части ткани) или органов (части органов).
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года.
Министр
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 534
Правила формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани) или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов)

Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 534 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 шілдеде № 11743 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-207/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2020 № ҚР ДСМ-207/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 170-бабының 5-6-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасында трансплантологиялық көмекті одан әрі дамыту мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тіндерді (тіннің бөлігін) және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 534 бұйрығына қосымша
Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.03.2019 № ҚР ДСМ-13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани) или органов (части органов) и трансплантации тканей (части ткани) или органов (части органов) (далее - Правила), определяют порядок формирования перечня организаций здравоохранения, оказывающих услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани) или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов) (далее – Перечень).
2. В настоящих Правилах использованы следующие термины и определения:
1) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
2) донорский стационар – организация здравоохранения, которая оказывает услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов и/или тканей с целью трансплантации;
3) центр трансплантации – организация здравоохранения, которая оказывает услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации тканей (части ткани) и органов (части органов);
4) трансплантационная бригада – группа медицинского персонала, состоящая из оперирующего хирурга, имеющего сертификат по специальности "Общая хирургия" (трансплантология) или "Кардиохирургия" и ассистирующих хирургов, анестезиолога, операционной медицинской сестры, а также других специалистов;
5) банк ткани и клеток – медицинская организация, структурное подразделение медицинской организации, осуществляющее заготовку и хранение тканей (части ткани) для последующей трансплантации.
6) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр по координации трансплантации и высокотехнологичных медицинских услуг" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – РЦКТВМУ) – организация здравоохранения, которая обеспечивает создание эффективной национальной системы органного донорства;

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.03.2019 № ҚР ДСМ-13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі қызмет көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) донорлық стационар – ағзаларды және/немесе тіндерді транспланттау мақсатында ағзаларды мультиағзалық алуға кадаврды дайындау бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымы;
3) транспланттау орталығы – тіндерді (тіннің бөлігін) және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымы;
4) транспланттау бригадасы – "Жалпы хирургия" (трансплантология) немесе "Кардиохирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар операция жасаушы хирургтан және көмекші хирургтардан, анестезиологтан, операциялық медбикеден, сондай-ақ, басқа мамандардан тұратын медицина персоналы тобы;
5) тіндер мен жасушалар банкі – кейіннен транспланттау үшін тіндерді (тіннің бөлігін) даярлауды және сақтауды жүзеге асыратын медициналық ұйым, медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесі;
6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Транспланттауды және жоғары технологиялық медициналық қызметті үйлестіру жөніндегі республикалық орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ТЖТМҚҮРО) – тиімді ұлттық ағзалық донорлық жүйесін құруды қамтамасыз ететін денсаулық сақтау ұйымы;

7) выживаемость реципиента – биостатистический показатель, отражающий продолжительность жизни в группе больных, после трансплантации органа (части органа).
8) трансплантация – пересадка, приживление тканей и (или) органов (части органов) на другое место в организме или в другой организм;
9) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
10) высокотехнологичные медицинские услуги (далее – ВТМУ) – услуги, оказываемые профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения.
Глава 2. Порядок формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов)
3. Для приема и рассмотрения документов организации здравоохранения, претендующей на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов) и дачи рекомендаций Фондом создается экспертный совет.
4. Организация здравоохранения, претендующая на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов) (далее – центр трансплантации), соответствует нижеперечисленному:
1) располагается на базе многопрофильной медицинской организации, имеющей профильные отделения (кардиологическое, пульмонологическое, нефрологическое, гепатологическое и другие), в соответствии с профилем трансплантологии, а также структурные подразделения согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) имеет не менее 10 коек для лечения пациентов с органной недостаточностью;
3) оснащена дополнительным специализированным медицинским оборудованием, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) имеет в штате не менее двух операционных бригад для проведения трансплантаций (2 врача – трансплантолога, 4 врача – хирурга, 2 врача ангиохирурга, 2 операционные сестры);
5) специалисты центра трансплантации и специалисты многопрофильной медицинской организации соответствуют минимальным квалификационным характеристикам, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) имеют приложение к медицинской лицензии по специальности "трансплантология".

7) реципиенттің өміршеңдігі – ағзаны (ағзаның бөлігін) транспланттаудан кейінгі науқастар тобындағы өмір сүру ұзақтығын көрсететін биостатистикалық көрсеткіш;
8) транспланттау – тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) организмдегі басқа жерге немесе басқа организмге қондыру, сіңістіру;
9) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - Қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
10) жоғары технологиялық медициналық қызметтер (бұдан әрі – ЖТМҚ) – диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурс қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызметтер.
2-тарау. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру тәртібі
3. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымының құжаттарын қабылдау мен қарастыру және ұсыныстар беру үшін Қор сараптамалық кеңес құрады.
4. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – транспланттау орталығы) төмендегілерге сәйкес келеді:
1) трансплантология бейініне сәйкес бейінді бөлімшелері, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құрылымдылық бөлімшелері бар (кардиологиялық, пульмонологиялық, нефрологиялық, гепатологиялық және басқа) көп бейінді медициналық ұйымның базасында орналасқан;
2) ағзалық функциялардың жеткіліксіздігі бар пациенттерді емдеу үшін кемінде 10 төсегі бар;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қосымша мамандандырылған медициналық жабдықтармен жарақтандырылған;
4) штатында транспланттау жүргізу үшін кем дегенде екі операциялық бригадасы бар (2 трансплантолог дәрігер, 4 хирург дәрігер, 2 ангиохирург дәрігер, 2 операциялық мейіргер);
5) транспланттау орталығының мамандары мен көп бейінді медициналық ұйымдардың мамандары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ең төменгі біліктілік сипаттамаларына сәйкес келеді;
6) медициналық лицензияға "трансплантология" мамандығы бойынша қосымшасы бар.

5. Организация здравоохранения, претендующая на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов), направляет на рассмотрение в экспертный совет фонда заявку с приложением следующего перечня документов:
1) положительное заключение территориального департамента Комитета охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан по оценке соответствия кадров и оснащения организации здравоохранения, претендующей на предоставление ВТМУ сведениям, указанным в описании организации здравоохранения на основании представленной документации;
2) справку (копию свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) перечень специализированного оборудования согласно приложению 4 к настоящим правилам;
4) копии документов о наличии помещения;
5) сведения о медицинском персонале (копии индивидуальных трудовых договоров, копии трудовых книжек, копии приказов о принятии на работу, копии сертификатов специалистов, копии документов об образовании, в том числе о прохождении повышения квалификации);
6) сведения о наличии специализированного санитарного автотранспорта для перевозки трансплантационных бригад и транспортировки ткани (части ткани) и органов (части органов).
6. Заявка подается в канцелярию Фонда с отметкой "Для экспертного совета фонда" в прошитом и пронумерованном виде без исправлений и помарок, при этом последняя страница заверяется подписью руководителя или его доверенного лица и скрепляется печатью организации здравоохранения (при наличии).
7. Заявка отклоняется:
1) в случае сдачи неполного пакета документов в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил;
2) в случае неправильного оформления пакета документов в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
8. Экспертный совет фонда рассматривает пакет документов в течение десяти рабочих дней с момента поступления.
9. Экспертный совет выносит отрицательное заключение в следующих случаях:
1) при установлении недостоверности представленных документов;
2) несоответствия организации здравоохранения пункту 4 настоящих Правил.
10. В случае отрицательного заключения экспертный совет фонда в течение 3 рабочих дней направляет письменный отказ организации здравоохранения, претендующей на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов).
11. При принятии положительной рекомендации экспертный совет фонда направляет в уполномоченный орган протокол решения с рекомендацией о включении в Перечень.

5. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы қордың сараптамалық кеңесіне қарауға мынадай құжаттардың тізбесі қоса тіркелген өтінімді жібереді:
1) ЖТМҚ көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымының кадрлары мен жабдықталуының ұсынылған құжат негізіндегі денсаулық сақтау ұйымының сипаттамасында көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін бағалау жөніндегі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті аумақтық департаментінің оң қорытындысы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәліктің көшірмесі);
3) қосымша мамандандырылған жабдықтың тізбесі;
4) үй-жайдың болуы туралы құжаттардың көшірмелері;
5) медицина персоналы туралы мәліметтер (жеке еңбек шарттарының көшірмесі, еңбек кітапшасының көшірмесі, жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелері, мамандардың сертификаттарының көшірмелері, білімдері туралы, оның ішінде біліктілікті арттырудан өткені туралы құжаттардың көшірмелері);
6) транспланттау бригадаларын тасу және тіндерді (тіннің бөлігін) және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) тасымалдау үшін мамандандырылған санитариялық автокөліктің болуы туралы мәлімет.
6. Өтінім Қор кеңсесіне "Қордың сараптамалық кеңесіне арналған" белгісімен, тігілген және нөмірленген түрде, түзетулерсіз және бүлінулерсіз ұсынылады, бұл ретте соңғы беті жетекшінің немесе оның сенімді тұлғасының қолымен куәландырылады және денсаулық сақтау ұйымының мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.
7. Өтінім:
1) осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда;
2) осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес құжаттар пакеті дұрыс ресімделмеген жағдайда қабылданбайды.
8. Қордың сараптамалық кеңесі құжаттар пакетін келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінің ішінде қарастырады.
9. Сараптамалық кеңес:
1) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі анықталған;
2) денсаулық сақтау ұйымы осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес келмеген жағдайда теріс қорытынды шығарады.
10. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі 3 жұмыс күнінің ішінде ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымына жазбаша бас тартуды жібереді.
11. Оң шешім қабылдаған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі уәкілетті органға Тізбеге енгізу туралы ұсыныспен шешім хаттамасын жібереді.

12. Структурное подразделение уполномоченного органа вносит документы с рекомендациями экспертного совета фонда на рассмотрение Медико-экономического совета уполномоченного органа (далее – МЭС).
13. В случае согласования МЭС организация здравоохранения приказом уполномоченного органа вносится в перечень центров трансплантации.
14. Перечень центров трансплантации, утвержденный уполномоченным органом, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
15. В случае отрицательного заключения уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней направляет письменный отказ медицинской организации, претендующей на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов).
Глава 3. Порядок формирования перечня организаций здравоохранения по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации
16. Для формирования перечня организаций здравоохранения по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации создается экспертный совет фонда.
17. Экспертный совет фонда осуществляет прием и рассмотрение документов организации здравоохранения, впервые претендующей на оказание медицинских услуг по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации.
18. Организация здравоохранения, претендующая на оказание медицинской услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации (далее – донорский стационар), соответствует нижеперечисленному:
1) является многопрофильной медицинской организацией, имеющей профильные отделения (реанимационное, интенсивной терапии, инсультный центр, политравмы);
2) профильные специалисты прошли обучение и имеют практические навыки по констатации смерти головного мозга.
19. Организация здравоохранения, впервые претендующая на оказание медицинской услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации, направляет на рассмотрение в экспертный совет фонда заявку с приложением следующего перечня документов:
1) справку (копию свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) копию лицензии на занятие медицинской деятельностью;
3) организационную структуру, утвержденную первым руководителем и заверенную печатью организации.

12. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі қордың сараптамалық кеңесінің ұсыныстары бар құжаттарды уәкілетті органның Медициналық-экономикалық кеңесінің (бұдан әрі – МЭК) қарауына енгізеді.
13. МЭК келіскен жағдайда денсаулық сақтау ұйымы уәкілетті органның бұйрығымен транспланттау орталықтарының тізбесіне енгізіледі.
14. Уәкілетті орган бекіткен транспланттау орталықтарының тізбесі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
15. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда уәкілетті орган 5 жұмыс күнінің ішінде ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі қызметтер көрсетуге үміткер медициналық ұйымға жазбаша бас тарту жібереді.
3-тарау. Транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаврды дайындау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру тәртібі
16. Транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаврды дайындау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру үшін қордың сараптамалық кеңесі құрылады.
17. Қордың сараптамалық кеңесі транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаврды дайындау жөніндегі медициналық қызметтерді көрсетуге алғаш рет үміткер денсаулық сақтау ұйымының құжаттарын қабылдау және қарастыруды жүзеге асырады.
18. Транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаверды дайындау жөніндегі медициналық қызмет көрсетуге алғаш рет үміткер денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – донорлық стационар) төмендегілерге сәйкес келеді:
1) құрамында бейінді бөлімшелері (реанимация, қарқынды терапия, инсульт орталықтары, полижарақаттар) бар көп бейінді медициналық ұйым болып табылады;
2) бейінді мамандары оқытудан өткен және бас миының өлімін растау бойынша тәжірибелік дағдылары бар.
19. Транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаверды дайындау жөніндегі медициналық қызмет көрсетуге алғаш рет үміткер денсаулық сақтау ұйымы сараптамалық кеңестің қарауына мынадай құжаттардың тізбесі қоса тіркелген өтінімді жібереді:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәліктің көшірмесі);
2) медициналық қызметпен айналысуға лицензияның көшірмесі;
3) бірінші жетекші бекіткен және ұйым мөрімен куәландырылған ұйымдастырушылық құрылым.

20. Заявка подается в канцелярию Фонда с отметкой "Для экспертного совета фонда" в прошитом и пронумерованном виде без исправлений и помарок, при этом последняя страница заверяется подписью руководителя или его доверенного лица и скрепляется печатью организации здравоохранения (при наличии).
21. Заявка отклоняется:
1) в случае сдачи неполного пакета документов в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
2) в случае неправильного оформления пакета документов в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
22. Экспертный совет фонда рассматривает пакет документов в течение десяти рабочих дней с момента поступления.
23. Экспертный совет выносит отрицательное заключение в следующих случаях:
1) при установлении недостоверности представленных документов;
2) несоответствия организации здравоохранения пункту 18 настоящих Правил.
24. В случае вынесения отрицательного заключения экспертный совет фонда в течение 3 рабочих дней направляет письменный отказ организации здравоохранения, претендующей на оказание медицинской услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации.
25. При принятии положительного заключения экспертный совет фонда направляет в уполномоченный орган протокол решения с рекомендацией о включении в Перечень.
26. Структурное подразделение уполномоченного органа вносит документы с рекомендациями экспертного совета фонда на рассмотрение МЭС.
27. В случае согласования МЭС организация здравоохранения приказом уполномоченного органа вносится в перечень центров донорских стационаров.
28. Перечень донорских стационаров, утвержденный уполномоченным органом, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
29. В случае отрицательного заключения уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней направляет письменный отказ медицинской организации, претендующей на оказание медицинской услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации.
Глава 4. Порядок формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей)
30. Для приема, рассмотрения документов организации здравоохранения, претендующей на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей) создается экспертный совет фонда.
31. Организация здравоохранения, претендующая на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей) (далее – банк ткани и клеток), соответствует нижеперечисленному:

20. Өтінім Қор кеңсесіне "Қордың сараптамалық кеңесіне арналған" белгісімен, тігілген және нөмірленген түрде, түзетулерсіз және бүлінулерсіз ұсынылады, бұл ретте соңғы беті жетекшінің немесе оның сенімді тұлғасының қолымен куәландырылады және денсаулық сақтау ұйымының мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.
21. Өтінім:
1) осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда;
2) осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес құжаттар пакеті дұрыс ресімделмеген жағдайда қабылданбайды.
22. Қордың сараптамалық кеңесі құжаттар пакетін келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінің ішінде қарастырады.
23. Сараптамалық кеңес:
1) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі анықталған;
2) денсаулық сақтау ұйымы осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес келмеген жағдайда теріс қорытынды шығарады.
24. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі 3 жұмыс күнінің ішінде транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаврды дайындау жөніндегі медициналық қызмет көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымына жазбаша бас тартуды жібереді.
25. Оң қорытынды қабылдаған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі уәкілетті органға Тізбеге енгізу туралы ұсыныспен шешім хаттамасын жібереді.
26. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі қордың сараптамалық кеңесінің ұсыныстары бар құжаттарды уәкілетті органның МЭК қарауына енгізеді.
27. МЭК келіскен жағдайда денсаулық сақтау ұйымы уәкілетті органның бұйрығымен донорлық стационарлар тізбесіне енгізіледі.
28. Уәкілетті орган бекіткен донорлық стационарлардың тізбесі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
29. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда уәкілетті орган 5 жұмыс күнінің ішінде транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаверды дайындау жөніндегі медициналық қызмет көрсетуге үміткер медициналық ұйымға жазбаша бас тартуды жібереді.
4-тарау. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру тәртібі
30. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервацилау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі медициналық қызметтерді көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымының құжаттарын қабылдау, қарастыру үшін қордың сараптамалық кеңесі құрылады.
31. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – тіндер мен жасушалар банкі) төмендегілерге сәйкес келеді:

1) в случае хранения ткани (части тканей) в жидком азоте, помещения для хранения оборудуются самостоятельной системой вытяжной вентиляции и аварийной вентиляцией, включающейся автоматически по сигналу газоанализатора;
2) электроснабжение банка ткани и клеток предусматривает наличие резервного источника электроснабжения.
32. Организация здравоохранения, претендующая на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей) направляет на рассмотрение в экспертный совет фонда заявку с приложением следующего перечня документов:
1) справку (копию свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) копию приложение к медицинской лицензии по специальности "трансплантология";
3) перечень специализированного оборудования Банка ткани и клеток согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) копию документов о наличии помещения;
33. Заявка подается в канцелярию Фонда с отметкой "Для экспертного совета фонда" в прошитом и пронумерованном виде без исправлений и помарок, при этом последняя страница заверяется подписью руководителя или его доверенного лица и скрепляется печатью организации здравоохранения (при наличии).
34. Заявка отклоняется:
1) в случае сдачи неполного пакета документов в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил;
2) в случае неправильного оформления пакета документов в соответствии с п.33 настоящих Правил.
35. Экспертный совет фонда рассматривает пакет документов в течение десяти рабочих дней с момента поступления.
36. Экспертный совет выносит отрицательное заключение в следующих случаях:
1) при установлении недостоверности представленных документов;
2) несоответствия организации здравоохранения пункту 31 настоящих Правил.
37. В случае отрицательного заключения экспертный совет фонда в течение 3 рабочих дней направляет письменный отказ организации здравоохранения, претендующей на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей).
38. При принятии положительного заключения экспертный совет фонда направляет в уполномоченный орган протокол решения с рекомендацией о включении в Перечень.
39. Структурное подразделение уполномоченного органа вносит документы с рекомендациями экспертного совета фонда на рассмотрение МЭС.
40. В случае согласования МЭС организация здравоохранения приказом уполномоченного органа вносится в перечень банков ткани и клеток.
41. Перечень банков ткани и клеток, утвержденный уполномоченным органом, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.

1) тіндерді (тіннің бөлігін) сұйық азотта сақтаған жағдайда сақтауға арналған үй-жайлар газ анализаторының дабылы бойынша автоматты түрде қосылатын сору желдеткіші мен апатты желдеткіштің дербес жүйесімен жабдықталады;
2) тіндер мен жасушалар банкінің электр жабдығы электр жабдығының резервтік көзінің болуын көздейді.
32. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы қордың сараптамалық кеңесіне қарауға мынадай құжаттардың тізбесі қоса тіркелген өтінімді жібереді:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәліктің көшірмесі);
2) медициналық лицензияға "трансплантология" мамандығы бойынша қосымшаның көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Тіндер мен жасушалар банкінің мамандандырылған жабдығының тізбесі;
4) үй-жайдың болуы туралы құжаттардың көшірмесі.
33. Өтінім Қор кеңсесіне "Қордың сараптамалық кеңесіне арналған" белгісімен, тігілген және нөмірленген түрде, түзетулерсіз және бүлінулерсіз ұсынылады, бұл ретте соңғы беті жетекшінің немесе оның сенімді тұлғасының қолымен куәландырылады және денсаулық сақтау ұйымының мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.
34. Өтінім:
1) осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда;
2) осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес құжаттар пакеті дұрыс ресімделмеген жағдайда қабылданбайды.
35. Қордың сараптамалық кеңесі құжаттар пакетін келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінің ішінде қарастырады.
36. Сараптамалық кеңес:
3) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі анықталған;
4) денсаулық сақтау ұйымы осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес келмеуген жағдайда теріс қорытынды шығарады.
37. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі 3 жұмыс күнінің ішінде тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымына жазбаша бас тартуды жібереді.
38. Оң қорытынды қабылдаған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі уәкілетті органға Тізбеге енгізу туралы ұсыныспен шешім хаттамасын жібереді.
39. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі қордың сараптамалық кеңесінің ұсыныстары бар құжаттарды МЭК қарауына енгізеді.
40. МЭК келіскен жағдайда денсаулық сақтау ұйымы уәкілетті органның бұйрығымен тіндер мен жасушалар банктерінің тізбесіне енгізіледі.
41. Уәкілетті орган бекіткен тіндер мен жасушалар банктерінің тізбесі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.

1) сертификат специалиста по специальности "Общая хирургия" (колопроктология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека, по трансплантации печени;
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)", "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)";
4) сертификат специалиста по специальности: "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая)", "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (детская)", в том числе интервенционная", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика", "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)".
5) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
2
Трансплантация почки
1) сертификат специалиста по специальности "Общая хирургия" (трансплантология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека, по трансплантации почки;
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности "Эндокринология (взрослая)", "Эндокринология (детская)"; "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая)", "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (детская)", в том числе интервенционная", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика", "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)", стаж работы по специальности не менее 3 лет;
4) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
3
Трансплантация сердца

1) "Жалпы хирургия" (колопроктология) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын тасымалдау бойынша, бауырды транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)", "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (ересектер)", "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (балалар)", оның ішінде интервенциялық", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика", "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты.
5) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
2
Бүйректі транспланттау
1) "Жалпы хирургия" (трансплантология) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын тасымалдау бойынша, бүйректі транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Эндокринология (ересектер)", "Эндокринология (балалар)"; "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (ересектер)", "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (балалар)", оның ішінде интервенциялық", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика", "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты, мамандығы бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
4) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
3
Жүректі транспланттау

1) сертификат специалиста по специальности "Кардиохирургия", "Общая хирургия" (торакальная хирургия, трансплантология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека (сердца или легкого, или комплекса "сердце-легкое);
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская);
3) сертификат специалиста по специальности "Эндокринология (взрослая)", "Эндокринология (детская)", "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика", "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)";
4) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
4
Трансплантация комплекса "сердце-легкое"
1) сертификат специалиста по специальности "Кардиохирургия", "Общая хирургия" (торакальная хирургия, трансплантология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека (сердца или легкого, или комплекса "сердце-легкое);
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности "Кардиология" (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая и (или) детская), "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика" "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)";
4) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
5
Трансплантация поджелудочной железы

1) "Кардиохирургия", "Жалпы хирургия" (торакалдық хирургия, трансплантология) мамандығы бойынша маман сертификаты, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын (жүректі немесе өкпені, "жүрек-өкпе" кешенін) тасымалдау бойынша, жүректі транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар) мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Эндокринология (ересектер)", "Эндокринология (балалар)", "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика", "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
4
"Жүрек-өкпе" кешенін транспланттау
1) "Кардиохирургия", "Жалпы хирургия" (торакалдық хирургия, трансплантология) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын (жүректі немесе өкпені, немесе "жүрек-өкпе" кешенін) тасымалдау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Кардиология" (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (ересектер және (или) балалар), "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика" "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
5
Ұйқы безін транспланттау

1) сертификат специалиста по специальности "Общая хирургия" (трансплантология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека, в частности по трансплантации поджелудочной железы;
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности: "Эндокринология (взрослая)", "Эндокринология (детская)", "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика" "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)"; 4) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская (ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
6
Трансплантация роговицы
1) сертификат специалиста по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)", повышение квалификации по транспортировке донорских органов (тканей), в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов (тканей) человека, прошедшим обучение по пересадке роговицы, в частности по трансплантации роговицы;
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат".
7
Трансплантация ткани
1) сертификат специалиста по специальности "Общая хирургия" (трансплантология, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору ткани от кадавра и транспортировке донорских тканей, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке тканей человека, по трансплантации ткани;

1) "Жалпы хирургия" (трансплантология) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын тасымалдау бойынша, ұйқы безін транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Эндокринология (ересектер)", "Эндокринология (балалар)", "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика" "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
6
Мөлдірқабықты транспланттау
1) "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, донорлық ағзаларды (тіндерді) тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын (тіндерін) тасымалдау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру, мөлдірқабықты қондыру, оның ішінде, мөлдірқабықты транспланттау бойынша оқыту;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
7
Тінді транспланттау
1) "Жалпы хирургия" (трансплантология, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам тіндерін тасымалдау бойынша, тінді транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;

2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)", "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)";
4) сертификат специалиста по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Кардиология (взрослая)", "Кардиология (взрослая)", в том числе интервенционная", "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)", "Клиническая лабораторная диагностика", "Гематология (взрослая)", "Лучевая диагностика", "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)";

2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)", "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Кардиология (ересектер)", "Кардиология (ересектер)", оның ішінде интервенциялық", "Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектер, балалар)", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Гематология (ересектер)", "Сәулелік диагностика", "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;

5) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
Приложение 4
к Правилам формирования
перечня организаций
здравоохранения по заготовке,
изъятию, консервации,
хранению, транспортировке и
трансплантации тканей
(части ткани) (или) органов
(части органов)
Перечень специализированного медицинского оборудования для Банка ткани и клеток
N п/п
Наименование
Требуемое количество (шт.)
1.
Дьюар криохранилище
1
2.
Аппарат для программируемого криозамораживания
1
3.
Рефрижераторные центрифуги
1
4.
Низкотемпературные рефрижераторы
1
5.
Холодильные установки с автоматическим мониторингом температурного режима
1
6.
Шкаф ламинарный с приточно-вытяжной вентиляцией
1
Приложение 5
к Правилам формирования
перечня организаций
здравоохранения по заготовке,
изъятию, консервации,
хранению, транспортировке и
трансплантации тканей
(части ткани) (или) органов
(части органов)
Перечень организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани), или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов)
1. Организации здравоохранения, допущенные к изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке органов (части органов) и трансплантации органов (части органов) (центры трансплантаций)
№ п.п.
Наименование медицинской организации
Трансплантация*
почки
печени
сердца
легкого
сердца-легкого
поджелудочной железы
взрослому населению
детскому населению
взрослому населению
детскому населению
от живого донора
от трупного донора
от живого донора
от трупного донора
от живого донора
от трупного донора
от живого донора
от трупного донора
1
2
3*
4*
5*
6*
7*
8*
9*
10*
11*
12*
13*
14*

5) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейірбике/мейіргер, жалпы практика мейірбикесі/мейіргері, мамандандырылған мейірбике/мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
Тіндерді (тіннің бөлігін)
(немесе) ағзаларды (ағзалардың
бөлігін) дайындау, алу,
консервациялау, сақтау,
тасымалдау және транспланттау
жөніндегі денсаулық сақтау
ұйымдарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Тіндер мен жасушалар банкіне арналған мамандандырылған медициналық жабдық тізбесі
Р/с N
Атауы
Талап етілетін саны (дн.)
1.
Дьюар криоқоймасы
1
2.
Бағдарламаланатын криомұздатуға арналған аппарат
1
3.
Рефрижераторлық центрифугалар
1
4.
Төмен температуралы рефрижераторлар
1
5.
Температура режимін автоматты мониторингтеумен тоңазытқыш қондырғылары
1
6.
Ағынды-сорғылы желдетуі бар ламинарлық шкаф
1
Тіндерді (тіннің бөлігін)
(немесе) ағзаларды (ағзалардың
бөлігін) дайындау, алу,
консервациялау, сақтау,
тасымалдау және транспланттау
жөніндегі денсаулық сақтау
ұйымдарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесі
1. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау рұқсат етілген денсаулық сақтау ұйымдары
Р.с. №
Медициналық ұйымның атауы
Транспланттау *
бүйрек
бауыр
жүрек
өкпе
жүрек-өкпе
ұйқы безі
ересектерге
балаларға
ересектерге
балаларға
тірі донордан
мәйіттік донордан
тірі донордан
мәйіттік донордан
тірі донордан
мәйіттік донордан
тірі донордан
мәйіттік донордан
1
2
3*
4*
5*
6*
7*
8*
9*
10*
11*
12*
13*
14*

2. Организации здравоохранения, на базе которых проводятся изъятие и консервация тканей и (или) органов (части органов) от трупов с целью трансплантации (донорские стационары)
№ п.п.
Наименование медицинской организации
Справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, (№ регистрации и дата выдачи)
Адрес, телефоны
1
2
3
4
5
2. Организации здравоохранения, оказывающие услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации тканей (части ткани) (банки ткани и клеток)
№ п.п.
Наименование медицинской организации
Справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, (№ регистрации и дата выдачи)
Адрес, телефоны
Наименование ткани (части ткани), клеток
1
2
3
4
5

2. Базасында мәйіттерден транспланттау мақсатында тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу және консервациялау жүргізілетін денсаулық сақтау ұйымдары (донорлық стационарлар)
Р.с. №
Медициналық ұйымның атауы
Заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (тіркеу № және беру күні)
Мекенжайы, телефондары
1
2
3
4
5
2. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі қызметтерді көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары (тіндер мен жасушалар банктері)
Р.с. №
Медициналық ұйымның атауы
Заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (тіркеу № және беру күні)
Мекенжайы, телефоны
Тіннің (тіннің бөлігінің), жасушалардың атауы
1
2
3
4
5

В столбцах 3-14, пишутся слова "разрешено", "запрещено"
Приложение 6
к Правилам формирования
перечня организаций
здравоохранения по заготовке,
изъятию, консервации,
хранению, транспортировке и
трансплантации тканей
(части ткани) (или) органов
(части органов)
Индикаторы оценки работы Центров трансплантации*
Трансплантация
Оценка по количеству
Оценка по качеству
Количество выполненных трансплантаций в год
Результат оценки
Выживаемость реципиента, трансплантата, летальность
Результат оценки
почки
Менее 10 операций в год
предупреждение
Одногодичная выживаемость реципиентов менее 90%
предупреждение
Одногодичная выживаемость трансплантата менее 80%
Менее 10 операций 2-й год подряд
исключение из списка Центров трансплантации
Двухгодичная выживаемость реципиентов менее 85%.
исключение из Перечня центров трансплантации
Двухгодичная выживаемость трансплантата менее 75%
летальность по хирургическим причинам в течение 15-30 дней после операции
исключение из Перечня центров трансплантации
печени
Менее 5 операций в год
исключение из списка Центров трансплантации
Одногодичная выживаемость реципиентов менее 75%
предупреждение
Двухгодичная выживаемость реципиентов менее 65%
исключение из Перечня центров трансплантации
сердца
Менее5 операций в год
исключение из списка Центров трансплантации
Одногодичная выживаемость пеципиента менее75%
предупреждение
сердца-легкого
Отсутствие операций в течение 3-х лет
предупреждение
выживаемость пациента <40% в первый год
предупреждение
Отсутствие операций в течение 5-ти лет
исключение из списка Центров трансплантации,
легкого
Менее 2–х операций в год.
предупреждение
Одногодичная выживаемость реципиентов менее 50%
предупреждение
Отсутствие операций в течение 3-х лет
Отсутствие операций в течение 5-ти лет
исключение из списка Центров трансплантации
Двухгодичная выживаемость реципиентов менее 40%
исключение из Перечня центров трансплантации
поджелудочной железы
Менее 1 операции в год или отсутствие операции в течение 3-х лет
предупреждение
Одногодичная выживаемость реципиентов менее 85%
предупреждение
Отсутствие операций в течение 5-ти лет
исключение из списка Центров трансплантации
Двухгодичная выживаемость реципиента менее 75%
исключение из Перечня центров трансплантации
Подготовка кадров
Каждый центр трансплантации обеспечивает повышение квалификации не менее одного трансплантолога по профилю ежегодно продолжительностью не менее 216 час
*Данные индикаторы оценки не относятся к медицинским организациям, оказывающим услуги по детской трансплантологии.

3-14-бағандарда "рұқсат етілді", "тыйым салынды" деген сөздер жазылады.
Тіндерді (тіннің бөлігін)
(немесе) ағзаларды (ағзалардың
бөлігін) дайындау, алу,
консервациялау, сақтау,
тасымалдау және транспланттау
жөніндегі денсаулық сақтау
ұйымдарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
6-қосымша
Транспланттау орталықтарының жұмыстарын бағалау индикаторлары*
Транспланттау
Саны бойынша бағалау
Сапасы бойынша бағалау
Жылына орындалған транспланттаулар саны
Бағалау нәтижесі
Реципиенттің, трансплантаттың өміршеңдігі, өлімге ұшырауы
Бағалау нәтижесі
бүйрек
Жылына 10 операциядан аз
ескертпе
Реципиенттердің бір жылдық өміршеңдігі 90% кем
ескертпе
Трансплантаттың бір жылдық өміршеңдігі 80% кем
2 жыл қатарынан 10 операциядан аз
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
Реципиенттердің екі жылдық өміршеңдігі 85% кем.
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
Транспланттаттың екі жылдық өміршеңдігі 75% кем
хирургиялық себептермен өлімге ұшырау операциядан кейінгі 15-30 күннің ішінде
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
бауыр
Жылына 5 операциядан аз
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
Реципиенттердің бір жылдық өміршеңдігі 75% кем
ескертпе
Реципиенттердің екі жылдық өміршеңдігі 65% кем
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
жүрек
Жылына 5 операциядан аз
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
Реципиенттердің бір жылдық өміршеңдігі 75% кем
ескертпе
жүрек-өкпе
3 жылдың ішінде операциялардың болмауы
ескертпе
Пациенттің өміршеңдігі бірінші жылда <40%
ескертпе
5 жылдың ішінде операциялардың болмауы
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау,
өкпе
Жылына 2 операциядан аз.
ескертпе
Реципиенттердің бір жылдық өміршеңдігі 50% кем
ескертпе
3 жылдың ішінде операциялардың болмауы
5 жылдың ішінде операциялардың болмауы
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
Реципиенттердің екі жылдық өміршеңдігі 40% кем
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
ұйқы безі
Жылына 1 операциядан аз немесе 3 жылдың ішінде операциялардың болмауы
ескертпе
Реципиенттердің бір жылдық өміршеңдігі 85% кем
ескертпе
5 жылдың ішінде операциялардың болмауы
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
Реципиенттің екі жылдық өміршеңдігі 75% кем
Транспланттау орталықтарының тізімінен алып тастау
Кадрларды даярлау
Әрбір транспланттау орталығы жыл сайын кемінде бір трансплантологтың бейіні бойынша ұзақтылығы кемінде 216 сағатты құрайтын біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді
* Бұл бағалау индикаторлары балалар трансплантологиясы бойынша қызмет көрсететін медициналық ұйымдарға қатысты емес.