Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2015 года № 11745. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 192.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.05.2023 № 192 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с пунктом 7 статьи 5 и пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и выплаты специального государственного пособия.
2. Департаменту социальной помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакуповой С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования, за исключением части пятой пункта 6 Правил назначения и выплаты специального государственного пособия, утверждаемых настоящим приказом, который вводится в действие с 1 января 2016 года.
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
__________________ А. Исекешев

Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 шілдеде № 11745 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 192 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.05.2023 № 192 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 7-тармағына және 6-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрi С.Қ. Жақыповаға жүктелсiн.
4. Осы бұйрық, 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықпен бекітілетін Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларының 6-тармағының бесінші бөлігін қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________________ Ә. Исекешев

"26" июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
_________________ И. Тасмагамбетов
"17" июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________________ К. Касымов
"8" июня 2015 года
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 3 июня 2015 года № 445
Правила назначения и выплаты специального государственного пособия
Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 29.12.2015 № 1069 (вводится в действие с 01.03.2016).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок Главы в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.09.2017 № 305 (вводится в действие с 01.01.2018).
1. Настоящие Правила назначения и выплаты специального государственного пособия (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок назначения и выплаты специального государственного пособия.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) специальные комиссии – комиссии, создаваемые решениями акимов соответствующих административно-территориальных единиц для установления стажа работы лицам, проработавшим не менее 6 месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;

2015 жылғы 26 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
________ И. Тасмағамбетов
2015 жылғы 17 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_______________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 8 маусым
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 3 маусымдағы
№ 445 бұйрығымен
бекітілген
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 29.12.2015 № 1069 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.09.2017 № 305 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) арнайы комиссиялар - 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр кезеңінде кемінде 6 ай жұмыс істеген адамдардың жұмыс өтілін белгілеу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімдерімен құрылатын комиссиялар;

3) специальное государственное пособие (далее – пособие) – денежная выплата, в том числе электронными деньгами, гражданам, имеющим право на пособие, предоставляемая независимо от иных видов пособий;
4) получатель пособия (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначено пособие;
5) уполномоченная организация по выдаче пособия – организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
6) уполномоченный орган по назначению пособия – территориальное подразделение Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
6-1) лицо, осуществляющее уход – физическое лицо, непосредственно осуществляющее уход за лицом с инвалидностью первой группы, независимо от родственной связи с ним;
7) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного органа по назначению пособия, проводящее медико-социальную экспертизу;
8) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
9) филиалы Государственной корпорации – филиалы Государственной корпорации области, городов республиканского значения и столицы;
10) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения заявителей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
11) Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
12) заявитель – физическое лицо, обращающееся за назначением пособия;
13) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
14) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
15) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;

3) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі - жәрдемақы) - жәрдемақыға құқығы бар азаматтарға жәрдемақылардың өзге түрлеріне қарамастан берілетін ақшалай, оның ішінде электрондық ақшамен төленетін төлем;
4) жәрдемақы алушы (бұдан әрі - алушы) - жәрдемақы тағайындалған жеке тұлға;
5) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым - қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банктік операциялардың тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдары, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
6) жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшесі;
6-1) күтімді жүзеге асыратын адам – бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға онымен туыстық байланысына қарамастан күтімді тікелей жүзеге асыратын жеке тұлға;
7) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі - МӘС бөлімшесі) - жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
8) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері - Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
9) Мемлекеттік корпорацияның филиалы – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы филиалдары;
10) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
11) алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12) өтініш беруші - жәрдемақы тағайындауға жүгінетін жеке тұлға;
13) проактивті көрсетілетін қызмет - қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
14) орталық атқарушы орган - халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
15) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;

16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
17) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пособия, формируемый Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 15.08.2022 № 313 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Получателям, которым пособие назначено до 1 января 2001 года, переназначение пособия производится по основаниям, предусмотренным Законом.
4. Пособие выплачивается ежемесячно за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым пособие назначено со дня возникновения права на его получение размерах, установленных Законом.
В случае смерти получателя, а также лица за которым осуществляется уход в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 1 Закона, пособие выплачивается по месяц смерти включительно.
В случае выезда получателя, а также лица за которым осуществляется уход в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 1 Закона, на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, выплата пособия производится по месяц выезда включительно.
В случае смены лица, осуществляющего уход, пособие выплачивается по день смены.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок назначения пособия из республиканского бюджета
Сноска. Заголовок Главы в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.09.2017 № 305 (вводится в действие с 01.01.2018).
5. Для назначения пособия заявитель обращается в уполномоченный орган по назначению пособий (при первичном установлении инвалидности), Государственную корпорацию, через веб-портал "электронного правительства" (для получения информации о статусе оказания государственной услуги) или абонентское устройство сотовой связи с заявлением по форме 1 и 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение специального государственного пособия" (далее – перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.

16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
17) электрондық іс макеті (бұдан әрі - ЭІМ) - Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын жәрдемақы алушының электрондық іс макеті.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.05.2021 № 187 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 15.08.2022 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Жәрдемақы 2001 жылғы 1 қаңтарға дейін тағайындалған алушыларға жәрдемақыны қайта тағайындау Заңда көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
4. Жәрдемақы ай сайын ағымдағы ай үшін және Заңда белгіленген мөлшерде оны алуға құқық туындаған күннен бастап жәрдемақы тағайындалған шарттардың сақталуы кезеңіне төленеді.
Жәрдемақы алушы, сондай-ақ Заңның 1-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес күтім көрсетілетін адам қайтыс болған жағдайда жәрдемақы қайтыс болған айын қоса алғанға дейін төленеді.
Жәрдемақы алушы, сондай-ақ Заңның 1-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес күтім көрсетілетін адам Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда жәрдемақы төлеу кеткен айын қоса алғанға дейін жүргізіледі.
Күтімді жүзеге асыратын адам ауысқан жағдайда, жәрдемақы ауыстыру күніне дейін төленеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Республикалық бюджеттен жәрдемақы тағайындау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.09.2017 № 305 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жәрдемақы тағайындау үшін өтініш беруші жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға (мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде), Мемлекеттік корпорацияға, "электрондық үкіметтің" веб-порталы (мемлекеттік қызметті көрсетудің мәртебесі туралы ақпарат алу үшін) немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымша сәйкес 1 және 2 нысан бойынша өтінішті осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып ұсынады.

При первичном установлении инвалидности лица, указанные в подпунктах 1-3), 7), 8), 8-1) пункта 1 статьи 4 Закона, обращаются за назначением пособия по инвалидности, а также лица, имеющие право на уход согласно подпункту 1-1) статьи 1 Закона за назначением пособия лицу, осуществляющему уход, в подразделение МСЭ по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 3 к Правилам предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110) (далее – Правила № 223).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в приложении 1-1 к настоящим Правилам.
Работник Государственной корпорации, услугодателя получает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче заявителем требуемых документов заявителю выдается:
в Государственной корпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
у услугодателя – отрывной талон заявления с указанием даты регистрации и даты получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы;
через портал – в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа удостоверяющего личность при личном посещении заявителя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности):
в Государственной корпорации – на основании расписки о приеме соответствующих документов;
в случае обращения за назначением пособия через услугодателя – на основании отрывного талона заявления.
Государственная корпорация информирует заявителя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении заявителя за назначением пособия лицу, осуществляющему уход согласно пункту 2 статьи 5 Закона посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в форме 3 заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам осуществляется самим заявителем.
Представление заявления о назначении пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", а также лица, осуществляющим уход не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".

Мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде Заңның 4-бабының 1-тармағының 1-3), 7), 8), 8-1) тармақшаларында көрсетілген адамдар мүгедектігі бойынша, сондай-ақ Заңның 1-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес күтім көрсетілетін адамға күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындау үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 223 Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 1-1-қосымшада келтірілген.
Мемлекеттік корпорацияның, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсеткен кезде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісімін алады.
Өтініш беруші талап етілген құжаттарды ұсынған жағдайда өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияда - тиісті құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат;
көрсетілетін қызметті берушіде - өтініштің тіркелген күні және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген өтініштің үзбелі талоны беріледі;
портал арқылы - өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі өтініш беруші жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде:
Мемлекеттік корпорацияда - тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
жәрдемақы тағайындауға көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш білдірген жағдайда - өтініштің үзбелі талоны негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушінің мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Өтініш беруші портал арқылы Заңның 5-бабының 2-тармағына сәйкес күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындауға жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 1-қосымшасына сәйкес 3-нысанындағы өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйесіне сұрау салу портал арқылы өтініш берушінің өзімен жүзеге асырылады.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жәрдемақы проактивті қызмет арқылы тағайындалған кезде "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға, сондай-ақ күтімді жүзеге асыратын адамдарға жәрдемақы тағайындау туралы өтініш беру талап етілмейді.

Назначение пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", а также лицам, осуществляющим уход указанным в подпунктах 4-2) и 4-3) пункта 1 и пункта 2 статьи 4 Закона через проактивную услугу осуществляется без заявления получателя при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи получателя на портале.
При возникновении права на назначение пособия по основаниям, предусмотренным Законом, услугополучателю на телефонный номер, зарегистрированный на портале, посредством информационной системы "Е-макет" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан направляется сообщение о возможности назначения пособия и выборе языка.
После получения согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги услугополучателю на телефонный номер, зарегистрированный на портале, направляется уведомление о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
Днем обращения за назначением пособия через проактивную услугу считается день согласия на назначение пособия.
При отсутствии ответа от получателя в течение 3 календарных дней со дня направления ему sms-сообщения, процесс оказания проактивной услуги завершается.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Для назначения пособий лицам, указанным в подпунктах 1-3), 7), 8), 8-1) пункта 1 статьи 4 Закона, запрашиваются сведения из государственных органов и (или) организаций в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
При отсутствии сведений к заявлению прилагаются документы, указанные в перечне документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Для назначения пособия недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам, заявление и необходимые документы подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пособия третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.

Заңның 4-бабының 1-тармағының 4-2) және 4-3) тармақшаларында және 2-тармағында көрсетілген "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға, сондай-ақ күтімді жүзеге асыратын адамдарға проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындау алушының ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген жағдайда жәрдемақы алушының өтінішінсіз жүзеге асырылады.
Заңда көзделген негіздер бойынша жәрдемақыны тағайындауға құқық пайда болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға порталда тіркелген телефон нөміріне Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Е-макет" ақпараттық жүйесі арқылы жәрдемақыны тағайындау және тіл таңдау мүмкіндігі туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызметті көрсетуге келісімін алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға порталда тіркелген мобильді телефон нөміріне банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға өтініш берген күн жәрдемақы тағайындауға келісім берген күн болып есептеледі.
Алушыға sms-хабарлама жолданған күннен бастап күнтізбелік 3 күннің ішінде одан жауап болмаған кезде проактивті қызметті көрсету процесі аяқталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Заңның 4-бабының 1-тармағының 1-3), 7), 8), 8-1) тармақшаларында көрсетілген адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер сұратылады.
Мәліметтер болмаған кезде осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің мемлекеттік қызметін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесінде көрсетілген құжаттар өтінішке қоса беріледі.
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі немесе қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамдарға жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.
Жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші адамдар береді.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При обращении заявителя за назначением пособия в отделение Государственной корпорации осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение выплаты, а также на наличие у заявителя факта предоставления услуги индивидуального помощника (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход).
При получении сведений из информационной системы Государственной корпорации, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пособия, а также сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт предоставления услуги индивидуального помощника (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход) заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Специалист отделения Государственной корпорации, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пособия, а также сведений, полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленных заявителем в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
При представлении заявителем неполного пакета документов, предусмотренного перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам и (или) документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации выдает расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего заявление и документы, представленные заявителем в подлинниках, возвращаются заявителю.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінген кезде өтініш берушіде тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына, сондай-ақ өтініш берушіде жеке көмекшінің қызметін ұсыну фактісінің орын алуына (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақыны тағайындау үшін) тексеру жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен тиісті төлем тағайындау немесе жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жеке көмекшінің қызметін ұсыну фактісін растайтын мәліметтер (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақыны тағайындау үшін) алынған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы өтініш берушіден жәрдемақы тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының, мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сай ұсынған тұпнұсқаларына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Өтініш беруші осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесімен көзделген құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері Мемлекеттік корпорация бөлімшесі қызметкерінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылады, содан кейін өтініш пен өтініш беруші түпнұсқада ұсынған құжаттар өтініш берушіге қайтарылады.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9-1. Уполномоченный орган по назначению пособия отказывает в назначении пособия по основаниям, предусмотренным перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 30.06.2016 № 579 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9-2. В случае устранения заявителем причин отказа в назначении пособия, заявитель обращается повторно для назначения пособия в порядке, установленным настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 30.06.2016 № 579 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления на назначение пособия направляет электронную заявку, состоящую из заявления и пакета документов, включая электронные копии документов, представленных заявителем в оригинале в отделение Государственной корпорации.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста подразделения МСЭ, принявшего заявление.
11. Заявление о назначении пособия и электронные заявки регистрируются в электронных журналах регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете) выплат в отделении Государственной корпорации по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам и в электронных журналах регистрации заявлений граждан на назначение по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Заявителю в отделении Государственной корпорации вручается расписка о принятии соответствующих документов.
12. Отделение Государственной корпорации в день регистрации заявления в течение двух рабочих дней формирует ЭМД и проект решения на назначение пособия.
При назначении пособий проактивным способом, электронная заявка, состоящая из электронных сведений, поступает в информационную систему центрального исполнительного органа для формирования ЭМД и электронного проекта решения отделением Государственной корпорации.
При этом информационной системой центрального исполнительного органа осуществляется:

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген негіздер бойынша жәрдемақыны тағайындаудан бас тартады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 30.06.2016 № 579 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен; жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-2. Өтініш беруші жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту себептерін жойған жағдайда, өтініш беруші осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жәрдемақыны тағайындау үшін қайта жүгінеді.
Ескерту. 2-тарау 9-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 30.06.2016 № 579 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. МӘС бөлімшесіне жәрдемақы тағайындауға өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініштен және өтініш беруші тұпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса алғанда, құжаттардың топтамасынан тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған МӘС бөлімшесі маманның ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
11. Жәрдемақы тағайындау туралы өтініш және электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналдарында және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың тағайындауға өтініштерін тіркеудің электрондық журналдарында тіркеледі.
Өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
12. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЭІМ-ді және жәрдемақы тағайындауға шешім жобасын қалыптастырады.
Жәрдемақыларды проактивті тәсілмен тағайындаған кезде электрондық мәліметтерден тұратын электрондық өтінім Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭІМ-ді және шешімнің электрондық жобасын қалыптастыруы үшін орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесіне келіп түседі.
Орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі:

запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам для получения необходимых сведений, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам;
проверка на отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение пособия.
В случае положительного результата проверки происходит помещение электронной заявки в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
При регистрации электронной заявки отделением Государственной корпорации, сформированной информационной системой центрального исполнительного органа, получателю проактивной услуги направляется уведомление о регистрации электронной заявки, удостоверенной ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), уполномоченный орган по назначению пособия в течение восьми рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации выносит решение об отказе в назначении пособия по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В случае выявлении оснований для отказа, исполнитель уполномоченного органа по назначению пособия в день принятия документов согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги через отделение Государственной корпорации, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Возражения заявителя по предварительному решению принимается исполнителем уполномоченного органа по назначению пособия в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган по назначению пособия принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособия.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган по назначению пособия для принятия решения о назначении (изменении, отказе в назначении) пособия через филиал Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген қажетті мәліметтерді алу туралы сұрау салуды;
жәрдемақыларды тағайындау, төлеу, сондай-ақ жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауын тексеруді жүзеге асырады.
Тексерудің нәтижесі оң болған жағдайда электрондық өтінім өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына орналастырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі қалыптастырған электрондық өтінімді тіркеген кезде проактивті қызметті алушыға Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған электрондық өтінімді тіркеу туралы хабарлама жіберіледі.
ЭІМ-де тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті ақпарат болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган өтініш барлық қажетті құжаттармен қоса Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның орындаушысы құжаттарды қабылдау күні Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымды білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау уақыты мен орны туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешім бойынша қарсылығын жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның орындаушысы оны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралышешім қабылдайды.
Қалыптастырылған ЭІМ жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступивший ЭМД и проект решения, проверяет правильность расчета и оформления проекта решения, после чего направляет их в уполномоченный орган по назначению пособия. Проект решения удостоверяется ЭЦП специалиста и руководителя филиала Государственной корпорации.
14. После получения документов от Государственной корпорации специалист отдела (управления) уполномоченного органа по назначению пособия, осуществляющий функции по назначению пособия в течение двух рабочих дней:
рассматривает (проверяет правильность расчета, качество сканированных документов) поступивший из филиала Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения;
возвращает в отделение Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения:
в случае выявления ошибок, допущенных Государственной корпорацией, для дооформления в срок – пять рабочих дней;
при необходимости для проверки достоверности представленного (-ых) документа (-ов) или истребования дополнительного (-ых) документа (-ов) – для дооформления в срок – тридцать рабочих дней.
Уведомление о необходимости дооформления документа (документов) на назначение с указанием причины по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам направляется в отделение Государственной корпорации, которое удостоверяется ЭЦП уполномоченного органа по назначению пособия.
Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления о необходимости дооформления документа (документов) на назначение от уполномоченного органа по назначению пособия информирует заявителя посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения sms-оповещения на мобильный телефон, указанных в уведомлении о необходимости дооформления документа (документов) на назначение уполномоченного органа по назначению пособия. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений, который ведется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации при представлении заявителем дополнительных документов готовит ЭМД в порядке, предусмотренном пунктом 12 настоящих Правил.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления ЭМД с электронным проектом решения в отделение Государственной корпорации дополнительные документы не представлены, уполномоченный орган по назначению пособия выносит электронное решение о назначении пособия по имеющимся документам или об отказе в назначении в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона;

13. Мемлекеттік корпорацияның филиалы келіп түскен ЭІМ мен шешім жобасын екі жұмыс күні ішінде қарайды, есептеудің және шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, содан кейін оларды жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді. Шешім жобасы Мемлекеттік корпорацияның филиалы маманының және басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
14. Мемлекеттік корпорациядан құжаттарды алғаннан кейін жәрддемқыны тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімінің (басқармасының) жәрдемақы тағайындау функциясын жүзеге асыратын маманы екі жұмыс күні ішінде:
Мемлекеттік корпорация филиалынан келіп түскен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді қарайды (есептеудің дұрыстығын, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді);
Мемлекеттік корпорацияның филиалына электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді:
Мемлекеттік корпорация жіберген қателіктер анықталған жағдайда, жете ресімдеу үшін - бес жұмыс күні;
ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру немесе дәлелдейтін құжатты (құжаттарды) сұрау қажет болған кезде - жете ресімдеу үшін отыз жұмыс күні мерзімге қайтарады.
Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себебін көрсете отырып, тағайындауға құжатты (құжаттарды) қайта ресімдеу қажеттігі туралы хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның ЭЦҚ-сымен куәландырылып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарлама алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мобильді телефонына sms-хабар алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламада көрсетілген қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы өтініш берушінің мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушіні хабардар етеді. Sms-хабарлар sms-хабарлардың электрондық журналында тіркеледі, ол осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Өтініш беруші қосымша құжаттарды ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген тәртіппен ЭІМ-ді дайындайды.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қажетті құжаттар қайта ұсынылмаса, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау немесе Заңның 8-бабының 1-тармағына сәйкес тағайындаудан бас тарту туралы электрондық шешім шығарады;

удостоверяет проект решения о назначении (отказе в назначении) пособия, при полном соответствии ЭМД с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам, посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП);
направляет в автоматическом режиме ЭМД с электронным проектом решения о назначении (отказе в назначении) пособия начальнику (руководителю) отдела (управления) уполномоченного органа по назначению пособия.
Результатом процедуры по оказанию государственной услуги на данном этапе является ЭМД с электронным проектом решения о назначении (отказе в назначении) пособия, удостоверенный ЭЦП специалиста отдела уполномоченного органа по назначению;
Начальник (руководитель) отдела (управления) уполномоченного органа по назначению, осуществляющий функции по назначению пособия в течение одного рабочего дня:
рассматривает (проверяет правильность расчета, качество сканированных документов) поступивший от специалиста отдела (управления), осуществляющего соответствующую функцию, ЭМД с электронным проектом решения;
возвращает в отделение Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения:
в случае выявления ошибок, допущенных Государственной корпорацией, для дооформления в срок – пять рабочих дней;
при необходимости для проверки достоверности представленного (-ых) документа (-ов) или истребования дополнительного (-ых) документа (-ов) – для дооформления в срок – тридцать рабочих дней.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления ЭМД с электронным проектом решения в отделение Государственной корпорации документы не дооформлены, уполномоченный орган по назначению выносит электронное решение о назначении пособия по имеющимся документам;
удостоверяет электронный проект решения о назначении (отказе в назначении) пособия, в случае полного соответствия ЭМД с настоящими Правилами, посредством ЭЦП;
направляет в автоматическом режиме ЭМД с электронным проектом решения о назначении (отказе в назначении) пособия руководителю уполномоченного органа по назначению.
Результатом процедуры по оказанию государственной услуги на данном этапе является ЭМД с электронным проектом решения о назначении (отказе в назначении) пособия, удостоверенный ЭЦП начальника (руководителя) отдела (управления) уполномоченного органа по назначению;
Руководитель уполномоченного органа по назначению в течение одного рабочего дня:
рассматривает (проверяет правильность расчета, качество сканированных документов) поступивший от начальника (руководителя) отдела (управления), осуществляющего соответствующую функцию, ЭМД с электронным проектом решения;
возвращает в отделение Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения:
в случае выявления ошибок, допущенных Государственной корпорации, для дооформления в срок – пять рабочих дней;
при необходимости для проверки достоверности представленного (-ых) документа (-ов) или истребования дополнительного (-ых) документа(-ов) – для дооформления в срок – тридцать рабочих дней.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления ЭМД с электронным проектом решения в отделение Государственной корпорации документы не дооформлены, уполномоченный орган по назначению выносит электронное решение о назначении пособия по имеющимся документам;
принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособия, при полном соответствии ЭМД с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, посредством ЭЦП;
направляет в отделение Государственной корпорации в автоматическом режиме принятое решение;
при удостоверении ЭЦП уведомление о назначении (отказе в назначении) пособия (об отказе) автоматически направляется в отделение Государственной корпорации.
Результатом процедуры по оказанию государственной услуги на данном этапе является принятие решения о назначении (отказе в назначении) пособия и направление в автоматическом режиме принятого решения на выплату.
Уполномоченный орган по назначению пособия в течение четырех рабочих дней рассматривает поступивший ЭМД и принимает решение о назначении (изменении, отказе в назначении) пособия по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.

ЭІМ осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне толық сәйкес келгенде жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы куәландырады;
жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді автоматты режимде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімінің (басқармасының) бастығына (басшысына) жібереді.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылған жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар ЭІМ мемлекеттік қызметті көрсету бойынша осы кезеңдегі рәсімнің нәтижесі болып табылады.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі функцияны жүзеге асыратын жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган бөлімінің (басқармасының) бастығы (басшысы) бір жұмыс күні ішінде:
тиісті функцияны жүзеге асыратын бөлім (басқарма) маманынан келіп түскен электрондық шешімнің жобасы бар ЭІМ-ді қарайды (есептеудің дұрыстығын, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді);
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді:
Мемлекеттік корпорация жіберген қателер анықталған жағдайда жете ресімдеу үшін - бес жұмыс күні;
ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру үшін қажеттілік туындаған не дәлелдейтін құжат (құжаттар) сұратылған кезде жете ресімдеу үшін отыз жұмыс күні мерзімге қайтарады.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар жете ресімделмесе, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау туралы электрондық шешім шығарады;
ЭІМ осы Қағидаларға толық сәйкес келген жағдайда жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын ЭЦҚ арқылы куәландырады;
жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді автоматты режимде жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның басшысына жібереді.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның бөлімі (басқармасы) бастығының (басшысының) ЭЦҚ-сымен куәландырылған жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасы бар ЭІМ мемлекеттік қызметті көрсету бойынша осы кезеңдегі рәсімнің нәтижесі болып табылады;
жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның басшысы бір жұмыс күні ішінде:
тиісті функцияны жүзеге асыратын бөлім (басқарма) бастығынан (басшысынан) келіп түскен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді қарайды (есептеудің дұрыстығын, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді);
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді:
Мемлекеттік корпорация жіберген қателер анықталған жағдайда жете ресімдеу үшін - бес жұмыс күні;
ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру үшін қажеттілік туындаған не дәлелдейтін құжат (құжаттар) сұратылған кезде жете ресімдеу үшін отыз жұмыс күні мерзімге қайтарады.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар жете ресімделмесе, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган қолда бар құжаттар бойынша жәрдемақы тағайындау туралы электрондық шешім шығарады;
ЭІМ мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне толық сәйкес келгенде жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді ЭЦҚ арқылы қабылдайды;
қабылданған шешімді автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді;
ЭЦҚ-мен куәландырылған кезде жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне автоматты түрде жіберіледі.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау және қабылданған шешімді автоматты режимде төлеуге жіберу мемлекеттік қызмет көрсету бойынша осы кезеңдегі рәсімнің нәтижесі болып табылады.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган келіп түскен ЭІМ-ді төрт жұмыс күні ішінде қарайды және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15. В случае возврата ЭМД с проектом электронного решения от уполномоченного органа по назначению пособия по причине выявления ошибок, допущенных отделением Государственной корпорации:
1) отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней дооформляет ЭМД, проверяет правильность расчета размера пособия, оформляет электронный проект решения, удостоверяет его ЭЦП и направляет в филиал Государственной корпорации;
2) филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления от отделения Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения проверяет правильность расчета и оформления поступившего ЭМД с электронным проектом решения, удостоверяет его ЭЦП, направляет уполномоченному органу по назначению пособия.
В случае возврата ЭМД с электронным проектом решения от уполномоченного органа по назначению пособия по причине отсутствия документа (документов):
специалист, формирующий ЭМД:
1) уведомляет заявителя в течение пяти рабочих дней посредством телефонной, почтовой связи, электронной почты о необходимости представления дополнительного (-ых) документа (-ов), указанного (-ых) в уведомлении в течение двадцати одного рабочего дня;
2) при представлении заявителем дополнительного (-ых) документа (-ов) в течение двух рабочих дней:
проверяет полноту пакета дополнительного (-ых) документа (-ов), принимаемых от заявителя, указанного (-ых) в уведомлении уполномоченного органа по назначению пособия;
дооформляет ЭМД и электронный проект решения, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем, правильность расчета размера пособия и оформления электронного проекта решения, удостоверяет электронный проект решения посредством ЭЦП и направляет в филиал Государственной корпорации;
филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления от отделения Государственной корпорации ЭМД с электронным проектом решения:
1) проверяет правильность расчета и оформления поступившего ЭМД и электронного проекта решения;
2) направляет уполномоченному органу по назначению пособия ЭМД и электронный проект решения, удостоверенный ЭЦП.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің жіберген қателіктерін анықтау себебі бойынша электрондық шешім жобасы бар ЭІМ жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан қайтарылған жағдайда:
1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі үш жұмыс күні ішінде ЭІМ-ді жете ресімдейді, жәрдемақы мөлшерін есептеудің дұрыстығын тексереді, электрондық шешім жобасын ресімдейді, оны ЭЦҚ арқылы куәландырады және Мемлекеттік корпорация филиалына жібереді;
2) Мемлекеттік корпорацияның филиалы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде есептеудің және келіп түскен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ-ді ресімдеудің дұрыстығын тексереді, оны ЭЦҚ арқылы куәландырады, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Құжаттың (құжаттардың) болмауы себебі бойынша электрондық шешім жобасы бар ЭІМ жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан қайтарылған жағдайда:
ЭІМ-ді қалыптастыратын маман:
1) өтініш берушіні бес жұмыс күні ішінде хабарламада көрсетілген қосымша құжатты (құжаттарды) жиырма бір жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы телефон, пошта байланысы, электрондық пошта арқылы хабардар етеді;
2) өтініш беруші қосымша құжатты (құжаттарды) ұсынған кезде екі жұмыс күні ішінде:
өтініш берушіден қабылданатын хабарламада көрсетілген қосымша құжаттың (құжаттардың) топтамасының толықтығын тексереді;
ЭІМ-ді және электрондық шешім жобасын жете ресімдейді, өтініш беруші тапсырған құжаттардың сапалы сканерленуін және электрондық көшірмелердің құжаттың түпнұсқасына сәйкес келуін қамтамасыз етеді, жәрдемақы мөлшерін есептеудің және электрондық шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, электрондық шешім жобасын ЭЦҚ-мен куәландырады және Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен электрондық шешім жобасы бар ЭІМ келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның филиалы:
1) есептеудің және келіп түскен ЭІМ мен электрондық шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді;
2) ЭЦҚ арқылы куәландырылған ЭІМ мен электрондық шешім жобасын жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В случае принятия решения об отказе в назначении пособия уполномоченный орган по назначению пособия указывает в решении основание отказа.
При этом ЭМД с указанием причины отказа в назначении пособия возвращается в отделение Государственной корпорации.
Электронное уведомление об отказе в назначении уполномоченного органа по назначению пособия с указанием причины отказа в назначении пособия направляется в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя уполномоченного органа по назначению пособия.
17. Отделение Государственной корпорации вручает заявителю при личном обращении уведомление о принятом решении об отказе в назначении по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам или уведомление о назначении по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Уведомление регистрируется в журнале уведомлений по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При указании заявителем в заявлении на назначение пособия номера мобильного телефона уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
При наличии у заявителя индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и ЭЦП имеется возможность получения заявителем информации о назначении пособия в режиме удаленного доступа через портал, чьи документы были ранее представлены на бумажном носителе в отделение Государственной корпорации или уполномоченному органу по назначению пособия и на момент получения информация о назначении государственной услуги, данные о заявителе находятся в электронном виде в базе данных автоматизированной информационной системы Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. В случае изменения размера месячного расчетного показателя или прожиточного минимума отделение Государственной корпорации готовит проект решения об изменении размера пособия по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешімде бас тарту негіздемесін көрсетеді.
Бұл ретте, жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себебі көрсетілген ЭІМ Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарылады.
Жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органының жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себебі көрсетілген тағайындаудан бас тарту туралы электрондық хабарламасы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Хабарлама жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
17. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындаудан бас тарту жөнінде қабылданған шешім туралы хабарламаны немесе осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау туралы хабарламаны береді.
Хабарлама осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналында тіркеледі.
Жәрдемақы тағайындауға өтінішінде өтініш беруші мобильді телефон нөмірін көрсеткен жағдайда жәрдемақының тағайындалу (тағайындалмауы) туралы хабарлама sms-хабар жіберу арқылы өтініш берушінің мобильді телефон нөміріне автоматты түрде жіберіледі. Sms-хабарлар осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлардың электрондық журналында тіркеледі.
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) мен ЭЦҚ-сы болған кезде, құжаттары бұдан бұрын Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға қағаз жеткізгіште ұсынылған және мемлекеттік көрсетілетін қызметті тағайындау туралы ақпаратты алу сәтіне ол туралы деректер Мемлекеттік корпорацияның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорында электрондық түрде сақталған өтініш берушінің жәрдемақы тағайындау туралы ақпаратты портал арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Айлық есептiк көрсеткіштің немесе ең төменгі күнкөріс деңгейінің мөлшері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгергендігі туралы шешім жобасын дайындайды және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для продления срока действия решения, смены опекуна или получателя или влияющих на размер пособия, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о продлении срока действия решения и (или) изменения размера пособия, смены опекуна или получателя по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам и направляет его с ЭМД, представленными документами при их наличии, на утверждение уполномоченному органу по назначению пособия.
20. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению пособия о приостановлении выплаты по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам приостанавливает выплату пособий с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений:
1) об отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче пособий;
2) о выявлении факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске из информационной системы "Государственная база данных физических лиц" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ИС "ГБДФЛ");
3) о выявлении фактов лишения родительских прав и прав опекуна (попечителей об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях);
4) о выявлении факта выезда получателей пособий на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, в том числе из ИС "ГБДФЛ";
5) об истечении срока действия вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства;
6) отбывания получателем пособия уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
7) проживания получателей пособия в государственных медико-социальных учреждениях;
8) о недостоверности документов, представленных для назначения пособия.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Отделение Государственной корпорации на основании решения о прекращении выплаты уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам прекращает выплату пособия с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, указанных в пунктах 2 и 6 статьи 8 Закона, в том числе из ИС "ГБДФЛ".
В случае смены лица, осуществляющего уход, выплаченный размер пособия за соответствующий месяц пересматривается с учетом дней фактически осуществленного ухода и разница подлежит возврату в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Егер шешімнің қолданылу мерзімін ұзарту үшін негіздеме болып табылатын, қорғаншы немесе алушы ауысқан немесе жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туындаған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі шешімнің қолдану мерзімінің ұзартылуы және (немесе) жәрдемақы мөлшерінің өзгеруі, қорғаншының немесе алушының ауысуы туралы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешім жобасын дайындайды және оны ұсынылған құжаттармен, олар бар болса ЭІМ-мен бірге жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.
20. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақы төлеуді осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы төлеу жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтата тұру туралы шешімінің негізінде:
1) жәрдемақы беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйым ұсынатын алушының банктік шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі - "ЖТМД" АЖ) іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кету фактісінің анықталғаны туралы;
3) ата-ана құқықтарынан және қамқоршыны (қорғаншыларды) құқықтарынан айыру фактілерінің анықталғаны туралы (босатылған және шеттетілген қамқоршылар (қорғаншылар) туралы);
4) жәрдемақы алушылардың Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісінің, оның ішінде "ЖТМД" АЖ-дан анықталғаны туралы;
5) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатының, азаматтығы жоқ адам куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы;
6) жәрдемақы алушының сот тағайындаған бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны өтеуі;
7) жәрдемақы алушылардың мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұруы;
8) жәрдемақыны тағайындау үшін ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап төлемдерді тоқтата тұрады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтату туралы шешімінің негізінде Заңның 8-бабының 2 және 6-тармақтарында көрсетілген, оның ішінде "ЖТМД" АЖ-дан мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жәрдемақы төлеуді тоқтатады.
Күтімді жүзеге асыратын адам ауысқан жағдайда, сәйкес айға төленген жәрдемақылар сомасы күтім жасалған нақты күндерді есепке ала отырып, қайта қаралады және айырмасы ерікті түрде, ал бас тартылған жағдайда – сот шешімінің негізінде сот тәртібімен қайтаруға жатады.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
22. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для возобновления выплаты, подготовка отделением Государственной корпорации ЭМД, представленными документами с электронным проектом решения, и его утверждение уполномоченным органом по назначению пособия производятся со дня приостановления либо со дня наступления права на возобновление.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.07.2018 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Пособие назначается со дня обращения за назначением пособия после возникновения права на пособие. Днем обращения считается день подачи заявления со всеми необходимыми документами.
Получатели обязуются в случае утраты оснований для назначения пособия в течение десяти рабочих дней сообщить об этом в отделение Государственной корпорации.
В случае предоставления заявителем неполных сведений о стаже, необходимых для назначения пособия, отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней направляет документы на рассмотрение специальной комиссий по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Специальные комиссии рассматривают представленные материалы в соответствии с разделом 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок выплаты пособия из республиканского бюджета
Сноска. Заголовок Главы в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.09.2017 № 305 (вводится в действие с 01.01.2018).
24. На основании утвержденных решений о назначении пособия Государственная корпорация ежемесячно формирует потребность в бюджетных средствах на выплату и представляет к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в центральный исполнительный орган.
Назначенные суммы пособий получателям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в дополнительную потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 15 числу месяца выплаты, в центральный исполнительный орган.
Государственная корпорация формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособия и при указании в заявлении номера мобильного телефона, посредством передачи sms-оповещения по форме согласно приложению 13-1 на мобильный телефон заявителя отправляется в автоматическом режиме уведомление о дате выплаты.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно к настоящим Правилам.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Төлемді қалпына келтіру үшін негіздеме болып табылатын мән-жайлар туындаған жағдайда Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің электрондық шешім жобасымен қоса ұсынылған құжаттармен ЭІМ-ні дайындауы және оны жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның бекітуі тоқтатыла тұрған күннен бастап не қалпына келтіруге құқық туындаған күннен бастап жүргізіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 03.07.2018 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Жәрдемақы оны алу құқығы туындағаннан кейін жәрдемақы тағайындау үшін жүгінген күннен бастап тағайындалады. Барлық қажетті құжаттарымен бірге өтініш берілген күн жүгінген күн болып есептеледі.
Жәрдемақы тағайындау үшін негіздеме жойылған жағдайда алушылар бұл туралы он жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға міндеттенеді.
Өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін қажетті жұмыс өтілі туралы толық емес мәліметтер ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде құжаттарды арнайы комиссиялардың қарауына осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Арнайы комиссиялар ұсынылған материалдарды осы Қағидалардың 4-бөліміне сәйкес қарайды.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Республикалық бюджеттен жәрдемақы тағайындау тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.09.2017 № 305 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Мемлекеттік корпорация жәрдемақыны тағайындау туралы бекітілген шешімдердің негізінде ай сайын төлеуге бюджет қаражатының қажеттілігін қалыптастырады және орталық атқарушы органға төлеу айының алдындағы айдың 27-күнiне ұсынады.
Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген, төлем айы үшін әзірленген қажеттіліктен кейін қалыптасқан жәрдемақылардың алушыларға тағайындалған сомасы орталық атқарушы органға ай сайын, төлем айының 15-күніне қарай ұсынылатын бюджеттік қаражатқа қосымша қажеттілікке қосуға жатады.
Мемлекеттік корпорация төлемдер кестесіне сәйкес жәрдемақыларды төлеу бойынша төлем тапсырмаларын әзірлейді және өтініште мобильді телефон нөмірі көрсетілген жағдайда, өтініш берушінің мобильді телефонына автоматты түрде 13-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабар жіберу арқылы төлем жасалған күн туралы хабарлама жіберіледі.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан байынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
25. Министерство направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
26. Министерство согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам, на отчетный период.
27. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
28. Государственная корпорация получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособия.
Выплата пособия производится Государственной корпорации путем:
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
29. Доставка пособий на дом получателям производится следующим категориям:
участникам и лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
получателям пособий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии отделений (пунктов) почтовой связи.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.08.2022 № 313 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
30. Взаимодействие по выплате пособия получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
31. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пособия, осуществляется за счет бюджетных средств.
32. В случае прекращения выплаты отделение Государственной корпорации производит закрытие дела (при его наличии) и передает его в архив Государственной корпорации.
ЭМД хранятся постоянно в информационной системе центрального исполнительного органа.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Министрлік тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеу үшін қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жібереді.
26. Министрлік төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде бюджет қаражатын аударуды жүзеге асырады.
27. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
28. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу кестесіне сәйкес жәрдемақыларды төлеуге төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
Жәрдемақы төлеуді Мемлекеттік корпорация:
жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік шоттарға есептеу;
"Қазпочта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйіне жеткізіп беру жолымен жүргізеді.
29. Алушыларға жәрдемақыны үйіне жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамдарға;
жәрдемақыны алушы сексен жасқа жеткен адамдарға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысы бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.08.2022 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Алушыларға жәрдемақыны төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.
31. Жәрдемақы төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
32. Төлем тоқтатылған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі істі (бар болса) жабуды жүргізеді және оны Мемлекеттік корпорацияның архивіне өткізеді.
ЭІМ-дер тұрақты түрде орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінде сақталады.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Дела, по которым осуществляется выплата пособий (действующие дела) (при его наличии) хранятся в архиве действующих дел.
ЭМД постоянно в информационной системе центрального исполнительного органа.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Дела, по которым приостановлены выплаты пособия, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "На контроле" до обращения самого получателя или членов семьи. По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив отделения Государственной корпорации. Возобновление выплаты пособий отделением Государственной корпорации производится по решению о назначении пособия уполномоченного органа по назначению пособия.
35. Архивные дела (при его наличии) хранятся по истечении срока хранения и уничтожаются по акту, а электронный вариант действующих дел хранится постоянно в информационной системе центрального исполнительногооргана.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Специальные комиссии
Сноска. Заголовок Главы в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.09.2017 № 305 (вводится в действие с 01.01.2018).
36. При отсутствии или неполном представлении документов об имеющемся стаже работы, трудовой стаж с 22 июня 1941 года по 9 мая
1945 года устанавливаются специальными комиссиями.
37. Специальная комиссия состоит из представителей местных представительных органов, органов местного самоуправления, Советов ветеранов, общественных объединении, уполномоченных органов занятости и социальных программ, уполномоченных органов по назначению пособия, местных органов военного управления.
38. Специальные комиссии осуществляют:
правовую оценку содержания и надлежащего оформления документов, представленных для подтверждения стажа работы с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
установление стажа работы по свидетельским показаниям (опрос свидетелей);
запрос документов, необходимых для установления стажа работы заявителя;
вынесение решений об установлении (или отказе в установлении) стажа работы в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
письменное уведомление заявителей о ходе рассмотрения документов об установлении стажа работы.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жәрдемақы төлемдері жүргізіліп жатқан істер (қолданыстағы істер) (бар болса) қолданыстағы істер архивінде сақталады.
ЭІМ-дер тұрақты түрде орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінде сақталады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Жәрдемақы төлеу тоқтатыла тұрған істер алушының өзі немесе отбасының мүшелері жүгінгенге дейін "Бақылауда" деген белгімен қолданыстағы істерден бөлек сақталады. Алты ай өткеннен кейін іс соңғы төлемінің күні мен сомасы көрсетіле отырып, есептен алынады және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің мұрағатына өткізіледі. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерімен жәрдемақы төлеуді жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның жәрдемақы тағайындау туралы шешімі бойынша қалпына келтіреді.
35. Архив істері (бар болса) сақтау мерзімі өткенге дейін сақталады және сақтау мерзімі өткеннен кейін акт бойынша жойылады, ал қолданыстағы істердің электрондық нұсқалары орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінде тұрақты сақталады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Арнайы комиссиялар
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.09.2017 № 305 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Бар жұмыс өтілі туралы құжаттар болмаған немесе толық ұсынылмаған кезде, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғандағы жұмыс өтілін арнайы комиссиялар белгілейді.
37. Арнайы комиссия жергілікті өкілді органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, Ардагерлер кеңестерінің, қоғамдық бірлестіктердің, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар уәкілетті органдарының, жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органдардың, әскери басқарманың жергілікті органдарының өкілдерінен тұрады.
38. Арнайы комиссиялар:
1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғандағы еңбек өтілін растау үшін ұсынылған құжаттардың мазмұны мен тиісінше ресімделуін құқықтық бағалауды;
куәгерлердің айғақтары бойынша жұмыс өтілін белгілеуді (куәгерлерге сұрақтар қоюды);
өтініш берушінің жұмыс өтілін белгілеу үшін қажетті құжаттарға сұрау салуды;
1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алған кезеңдегі жұмыс өтілін белгілеу (немесе белгілеуден бас тарту) туралы шешімдер шығаруды;
жұмыс өтілін белгілеу туралы құжаттарды қараудың барысы туралы өтініш берушілерге жазбаша хабарлауды жүзеге асырады.

39. Установление стажа работы специальными комиссиями осуществляться на основании показания одного свидетеля, знающего заявителя по совместной работе на одном предприятии, организации, в учреждении, колхозе и располагающего документами о своей работе за время, в отношении которого он подтверждает работу заявителя, в том числе протоколов опроса самих свидетелей, если по данным пенсионного дела стаж работы по свидетельским показаниям был учтен при назначении пенсии.
40. Специальные комиссии по своему усмотрению решают вопрос о том, вызывать свидетелей для дачи личных показаний или ограничиться рассмотрением письменных показаний свидетелей при условии, если подлинность их подписей засвидетельствована в нотариальном порядке.
41. В случаях, когда у заявителя документы о факте работы не сохранились, а также, когда заявитель не имеет возможности представить свидетелей, которые могут подтвердить факт его работы с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, факт работы устанавливается специальной комиссией на основании ходатайств Советов ветеранов.
К ходатайству прилагаются справки архивных органов, организаций об отсутствии архивов.
42. Документы, поступившие на рассмотрение из отделения уполномоченной организации, регистрируются в журнале регистрации документов, поступивших на рассмотрение согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
43. Специальная комиссия в течение десяти календарных дней рассматривает поступившие документы и принимает решение о запросе недостающих документов от соответствующих организаций (предприятий) или опросе свидетелей.
44. При наличии свидетелей, которые могут подтвердить факт совместной работы с заявителем с 22 июня 1941 по 9 мая 1945 года, составляется протокол опроса свидетелей по форме, согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
45. По итогам сбора необходимых документов, опроса свидетелей специальная комиссия выносит решение об установлении трудового стажа по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам и направляет его в отделение Государственной корпорации.
Глава 5. Порядок обжалований решений, действий (бездействий) уполномоченного органа по назначению пособия и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Правила дополнены главой 5 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Услугополучатель вправе обжаловать решения, действия (бездействие) центрального государственного органа, услугодателя и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес центрального государственного органа, услугодателя, Государственной корпорации, непосредственно оказывающих государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель вправе обратиться в суд с иском о защите нарушенных прав, свобод и законных интересов в сфере оказания государственных услуг.

39. Арнайы комиссиялар жұмыс өтілін белгілеуді өтініш берушіні бір кәсіпорында, ұйымда, мекемеде, колхозда бірге істеген жұмысы бойынша білетін және оған қатысты өтініш берушінің жұмысын растайтын уақыт ішінде өзінің жұмысы туралы құжаттары, оның ішінде егер зейнетақы ісіндегі деректер бойынша еңбек өтілі куәгердің айғақтары бойынша зейнетақы тағайындалғанда ескерілсе, куәгерлердің өздерінің жауаптарының хаттамалары бар, бір куәгер айғағының негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
40. Арнайы комиссиялар куәгерлерді жеке айғақтар беру үшін шақыру немесе куәгерлердің қолының түпнұсқа екендігі нотариалды тәртіппен куәландырылған кезде олардың жазбаша айғақтарын қараумен шектелу туралы мәселені өз қарауы бойынша шешеді.
41. Өтініш берушіде жұмыс фактісі туралы құжаттар сақталмаған, сондай-ақ өтініш берушінің 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда жұмысын растайтын куәгерлерді ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайларда, жұмыс фактісін арнайы комиссия Ардагерлер кеңестерінің қолдаухаттары негізінде белгілейді.
Қолдаухатқа мұрағат органдарының, ұйымдардың мұрағаттардың жоқ екені туралы анықтамалары қоса беріледі.
42. Уәкілетті ұйымның бөлімшелерінен қарауға келіп түскен құжаттар осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес қарауға келіп түскен құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі.
43. Арнайы комиссия келіп түскен құжаттарды күнтізбелік он күн ішінде қарайды және жетіспейтін құжаттарды тиісті ұйымдарға (кәсіпорындарға) сұрау салу немесе куәгерлерге сұрақ қою туралы шешім қабылдайды.
44. Өтініш иесімен 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда бірге жұмыс істеу фактісін растай алатын куәгерлер болған кезде, осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәгерлерге сұрақ қою хаттамасы жасалады.
45. Қажетті құжаттарды жинау, куәгерлерге сұрақ қою қорытындылары бойынша арнайы комиссия осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек өтілін белгілеу туралы шешім шығарады және оны Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
5-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 5-тараумен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы орталық мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдануға құқығылы.
Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін орталық мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспесе мемлекеттік қызметтер көрсету саласында бұзылған құқықтарды, бостандықтар мен заңды мүдделерді қорғау туралы талап арызбен сотқа жүгінуге құқылы.

Приложение 1-1 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных
пособий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение специального государственного пособия"
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 529 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Назначение специального государственного пособия".
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Назначение специального государственного пособия ветеранам Великой Отечественной войны;
2. Назначение специального государственного пособия лицам, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
3. Назначение специального государственного пособия лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
4. Назначение специального государственного пособия родителям и не вступившим в повторный брак вдовам воинов погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне;
5. Назначение специального государственного пособия не вступившим в повторный брак супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны и лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
6. Назначение специального государственного пособия Героям Советского Союза, социалистического труда, Кавалерам орденов Славы всех 3-х степеней, Трудовой Славы трех степеней;
7. Назначение специального государственного пособия семьям погибших воинов;
8. Назначение специального государственного пособия лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
9. Назначение специального государственного пособия лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
10. Назначение специального государственного пособия лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;

1-1-қосымша
"Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
2. Жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
3. Жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
4. Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің ата-аналары мен қайтадан некеге отырмаған жесірлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
5. Қайтыс болған Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамның және Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамға теңестілірген адамның қайтадан некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
6. Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Даңқ орденінің, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
7. Қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасыларына арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
8. Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
9. 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, кемінде 6 ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
10. 1988-1989 жылдарда Чернобыль АЭС-індегі апаттың салдарын жоюға қатысушылар, қоныс аудару күніне құрсақта болған балаларын қоса алғанда, оқшаулау және қоныс аудару аймағынан (өз бетімен кеткен) Қазақстан Республикасына қоныс аударғандар қатарындағы адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;

11. Назначение специального государственного пособия лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп;
12. Назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью до семи лет;
13. Назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет;
14. Назначение специального государственного пособия жертвам политических репрессий, лицам, пострадавших от политических репрессий, имеющих инвалидность или являющихся пенсионерами;
15. Назначение специального государственного пособия лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан;
16. Назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
17. Назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Халық Қаһарманы";
18. Назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Epi";
19. Назначение специального государственного пособия ветеранам боевых действий на территории других государств;
20. Назначение специального государственного пособия лицам, осуществляющим уход.
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
22
Способы представления государственной услуги
1) услугодателем (при первичном установлении инвалидности):
назначение специального государственного пособия лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп;
назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью до семи лет;
назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет;
назначение специального государственного пособия лицам, осуществляющим уход;
2) через Государственную корпорацию:
все подвиды;
3) посредством веб-портала "электронного правительства" - все подвиды (для получения информации о статусе оказания государственной услуги);
4) посредством абонентского устройства сотовой связи:
назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Халық Қаһарманы";
назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Epi";
назначение специального государственного пособия лицам, осуществляющим уход.
33
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги:
1) при обращении в Государственную корпорацию, к услугодателю – со дня регистрации пакета документов в Государственной корпорации – 8 (восемь) рабочих дней;

11. Бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
12. Жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау ;
13. Жетіден он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
14. Саяси қуғын-сүргін құрбандары, мүгедектігі бар немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
15. Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
16. "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
17. "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
18. "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
19. Басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
20. Күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
1) қызмет көрсетуші (мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде):
бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
жетіден он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
2) Мемлекттік корпорация арқылы:
барлық кіші түрлер;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы – барлық кіші түрлер (мемлекеттік қызметті көрсетудің мәртебесі туралы ақпарат алу үшін);
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы:
"Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
"Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тіркеген сәттен бастап – 8 (сегіз) жұмыс күні;

Срок оказания государственной услуги: продлевается при необходимости дооформления материалов дела по мере необходимости для проверки достоверности представленного (ых) документа (ов) или истребования недостающего (их) документа (ов) – на срок 30 (тридцать) рабочих дней, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается – 8 (восемь) рабочих дней со дня предоставления недостающего (их) документа (ов) в Государственную корпорацию.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, у услугодателя – времени на ожидание не требуется;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут, у услугодателя – 30 минут.
44
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная/ оказываемая по принципу "одного заявления":
назначение специального государственного пособия лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп;
назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью до семи лет;
назначение специального государственного пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет.
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная/ проактивная:
назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Халық Қаһарманы";
назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Epi".
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная:
назначение специального государственного пособия ветеранам Великой Отечественной войны;
назначение специального государственного пособия лицам, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
назначение специального государственного пособия лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
назначение специального государственного пособия родителям и не вступившим в повторный брак вдовам воинов погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне;
назначение специального государственного пособия не вступившим в повторный брак супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны и лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;
назначение специального государственного пособия Героям Советского Союза, социалистического труда, Кавалерам орденов Славы всех 3-х степеней, Трудовой Славы трех степеней;
назначение специального государственного пособия семьям погибших воинов;
назначение специального государственного пособия лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
назначение специального государственного пособия лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;

Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі: ұсынылған құжаттың (құжаттардың) дәйектілігін тексеру немесе қосымша құжат (құжаттар) сұрату үшін қажеттігіне қарай істер материалдарын жете ресімдеу қажет болғанда – 30 (отыз) жұмыс күні мерзіміне ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, мемлекеттік қызмет қосымша құжатты (құжаттарды) Мемлекеттік корпорацияға ұсынған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні көрсетіледі.
2) құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты Мемлекеттік корпорацияда – 15 минут, көрсетілетін қызметті берушіде – күту үшін уақыт талап етілмейді;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты көрсетілетін қызметті берушіде – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ "Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін:
бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
жетіден он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті:
"Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
"Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің ата-аналары мен қайтадан некеге отырмаған жесірлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
қайтыс болған Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамның және Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамға теңестілірген адамның қайтадан некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Даңқ орденінің, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасыларына арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, кемінде 6 ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;

назначение специального государственного пособия лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
назначение специального государственного пособия жертвам политических репрессий, лицам, пострадавших от политических репрессий, имеющих инвалидность или являющихся пенсионерами;
назначение специального государственного пособия лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан;
назначение специального государственного пособия лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
назначение специального государственного пособия ветеранам боевых действий на территории других государств.
Электронная (полностью автоматизированная)/ бумажная/ оказываемая по принципу "одного заявления"/ проактивная:
назначение специального государственного пособия лицам, осуществляющим уход.
55
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги: уведомление о назначении (отказе в назначении) пособия.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пособия направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
При оказании услуги через проактивную услугу результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
66
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга предоставляется бесплатно.
77
График работы услогодателя, Государственной корпорации и объектов информации
График работы:
1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.

1988-1989 жылдарда Чернобыль АЭС-індегі апаттың салдарын жоюға қатысушылар, қоныс аудару күніне құрсақта болған балаларын қоса алғанда, оқшаулау және қоныс аудару аймағынан (өз бетімен кеткен) Қазақстан Республикасына қоныс аударғандар қатарындағы адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
саяси қуғын-сүргін құрбандары, мүгедектігі бар немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
"Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ "Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін/ проактивті:
күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны:
электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жәрдемақыны тағайындау туралы ақпарат өтініш берушінің "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Проактивті қызмет арқылы қызмет көрсетілгенде қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы ұсынылады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Жұмыс кестесі:
1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, өтініш берушінің жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ;
3) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. График приема заявления на оказание государственной услуги: с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
88
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию либо услугодателю:
1. Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме 1 и 2 согласно приложению 1 к Правилам назначения и выплаты специального государственного пособия утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 (далее – Правила), услугодателю – по форме согласно приложению 2 к Правилам предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110), а также следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над лицом за которым осуществляется уход – при установлении опеки (попечительства) над лицом за которым осуществляется уход;

2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы;
3) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кестесі: сағат 13.00-ден бастап 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің www.​enbek.​gov.​kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.​gov4c.​kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге:
1. Өтініш беруші (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығымен бекітілген Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшасының 1 және 2-нысанына сәйкес, көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, сондай-ақ мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін);
2) күтім көрсетілетін адамға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенде – күтім көрсетілетін адамға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат;

3) справка об инвалидности (требуется только от лиц с инвалидностью, для назначения пособия по уходу за лицом, за которым осуществляется уход);
4) для жителей города Байконыр – сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства в населенном пункте приграничной территории.
5) документы, подтверждающие право на получение пособия, указанные в пункте 2 графы 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, подтверждающих регистрацию по месту жительства, свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписка из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельства о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), справки подразделения медико-социальной экспертизы об инвалидности услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
2. Документами, подтверждающими право на получение пособия, являются:
1) для ветеранов Великой Отечественной войны – удостоверение ветерана Великой Отечественной войны;
2) для Героев Советского Союза, Героев Социалистического Труда, кавалеров орденов Славы трех степеней, Трудовой Славы трех степеней – удостоверение к награде и (или) удостоверение ветерана Великой Отечественной войны;
3) для лиц, удостоенных почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" – документ, подтверждающий присвоение почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
4) для лиц, удостоенных звания "Халық қаһарманы" – документ, подтверждающий присвоение звания "Халық қаһарманы";
5) для лиц, удостоенных звания "Қазақстанның Еңбек Epi" – документ, подтверждающий присвоение звания "Қазақстанның Еңбек Epi";
6) для лиц, приравненных по льготам к участникам Великой Отечественной войны:
на основании перечня городов и периодов ведения боевых действий с участием граждан Республики Казахстан согласно приложению 3 к Правилам и перечня государств, территорий и периодов ведения боевых действий с участием граждан Республики Казахстан согласно приложению 5 к Правилам:
военнослужащих, а также лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союз ССР), проходивших в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавших штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившихся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц, принимавших участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
работников спецформирований Народного Комиссариата путей сообщения, Народного Комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного Комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза ССР, морского и речного флота, летно-подъемного состава Главсевморпути, переведенных в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявших задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также членов экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
граждан, работавших в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Жителю блокадного Ленинграда" – удостоверение к медали "За оборону Ленинграда" или к знаку "Жителю блокадного Ленинграда" или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
бывших несовершеннолетних узников концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны – удостоверение бывшего несовершеннолетнего узника, либо архивная справка о принудительном содержании в концлагерях, гетто и других местах принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;

3) мүгедектік туралы анықтама (мүгедектігі бар адамдардан ғана талап етіледі, күтім көрсетілетін адамның күтімі бойынша жәрдемақы тағайындау үшін);
4) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – шекаралас аумақтағы елді мекендегі тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгендігі туралы мәліметтер;
5) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-бағанының 2-тармағында көрсетілген жәрдемақы алуға құқығын растайтын құжаттар.
Көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйелер растағанда, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжатты, тұрғылықты тұратын жерін растайтын құжатты, Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша баланың (балалардың) тууы туралы куәлігін (куәліктері) не туу туралы акті жазбасынан үзінді көшірмені, неке қию туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесінің мүгедектік туралы анықтамаларын көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер бірреттік құпиясөз беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
2. Жәрдемақы алу құқығын растайтын құжаттар:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін – Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі;
2) Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Даңқ орденінің, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлері үшін – награданың куәлігі және (немесе) Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі;
3) "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған адамдар үшін – "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағы берілгенін растайтын құжат;
4) "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдар үшін – "Халық қаһарманы" атағы берілгенін растайтын құжат;
5) "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдар үшін – "Қазақстанның Еңбек Ері" атағы берілгенін растайтын құжат;
6) жеңілдіктер Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар үшін:
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен ұрыс қимылдары жүрген қалалар мен жүргізілген кезеңдер тізбесінің және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен ұрыс қимылдары болған мемлекеттер, аумақтар және жүргізілген кезеңдер тізбесінің негізінде:
қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелетін қалаларда Ұлы Отан соғысы кезiнде қызмет атқарған әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы (бұдан әрі – КСР Одағы) iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Ұлы Отан соғысы кезінде майдандағы армия құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық лауазымда болған Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, бұрынғы КСР Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік әскерлері мен органдарының ерікті жалдама құрамаларының адамдары немесе тиісті кезеңде қорғанысына қатысу 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдік шарттарымен зейнетақы тағайындау үшін еңбек өткерген жылдарына есептелетін қалаларда болған адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Ұлы Отан соғысы кезінде майдандағы армия мен флоттың құрамына кірген бөлімдердің, штабтар мен мекемелердің құрамында полк баласы (тәрбиеленушісі) және теңізші бала ретінде болғандар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
екінші дүниежүзілік соғыс жылдарында шет елдердің аумағында фашистік Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына партизан отрядтары, астыртын топтар және басқа да антифашистік құралымдар құрамында қатысқан адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
Қатынас жолдары халық комиссариаты, Байланыс халық комиссариаты арнайы құрамаларының, кәсіпшілік және көлік кемелерінің жүзу құрамы мен авиацияның ұшу-көтеру құрамының, бұрынғы КСР Одағы Балық өнеркәсібі комиссариатының, Теңіз және өзен флотының, Солтүстік теңіз жолы Бас басқармасының ұшу-көтеру құрамының Ұлы Отан соғысы кезінде әскери қызметшілер жағдайына көшірілген және ұрыс майдандарының тылдағы шептері, флоттардың жедел іс-қимыл жасау аймақтары шегінде майдандағы армия мен флот мүдделеріне орай міндеттер атқарған қызметкерлері, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бастапқы кезінде басқа мемлекеттердің порттарында тұтқындалған көлік флоты кемелері экипаждарының мүшелері – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
қоршаудағы кезеңінде Ленинград қаласының кәсіпорындарында, мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген және "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен әрі "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған адамдар үшін – "Ленинградты қорғағаны үшін" медаліне немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісіне қоса берілетін куәлік немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердің, гетто және басқа еріксіз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары үшін – жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқын куәлігі немесе екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлерде, гетто және басқа еріксіз ұстау орындарында мәжбүрлеп ұсталғандығы туралы архивтік анықтама немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;

лиц, принимавших участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции (далее – Чернобыльской АЭС) в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавших непосредственно в ядерных испытаниях – удостоверение участника ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС или документ, подтверждающий участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС или других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, участие непосредственно в ядерных испытаниях или справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в ликвидации радиационных катастроф и аварий на объектах военного или гражданского назначения, участия непосредственно в ядерных испытаниях;
7) для лиц, приравненных по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны:
военнослужащих, ставших лицами с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия – удостоверение лица с инвалидностью из числа военнослужащих (инвалида Советской Армии о праве на льготы), справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в боевых действиях или удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
лиц начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, ставших лицами с инвалидностью, вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, соответствующая справка из органов внутренних дел, Комитета национальной безопасности;
лиц из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, ставших лицами с инвалидностью вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, справка местного органа военного управления, подтверждающая факт участия в боевых действиях;
рабочих и служащих соответствующих категорий, обслуживающих действующие воинские контингенты в других странах и ставших лицами с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка о ранении, контузии, увечье, инвалидности, документ, подтверждающий соответствующую категорию и возникновение инвалидности вследствие обслуживания действующих воинских контингентов других стран;
лиц, ставших лицами с инвалидностью вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия и их детей, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года, справка территориального органа уполномоченного государственного органа в области социальной защиты населения об инвалидности вследствие ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС или других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия или заключение Регионального экспертного совета по установлению причинной связи заболевания с радиационным воздействием;

1986-1987 жылдары Чернобыль атом электростанциясындағы (бұдан әрі – Чернобыль АЭС) апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдар үшін – Чернобыль АЭС-індегі апаттың зардаптарын жоюға қатысушы куәлігі немесе Чернобыль АЭС-індегі апаттың немесе азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқанын, ядролық сынақтарға тікелей қатысқанын растайтын құжат немесе жергілікті әскери басқару органынан азаматтық немесе әскери тағайындау объектілеріндегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан фактісін растайтын, ядролық сынақтарға тікелей қатысқанын растайтын анықтама;
7) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдар үшін:
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезінде, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа уақытта орындау кезінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттерде әскери міндетін өтеу кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектігі бар адам болған әскери қызметшілер үшін – әскери қызметшілер қатарындағы мүгедектігі бар адам екендігі туралы куәлігі (Кеңес Армиясы мүгедегінің жеңілдіктерге құқығы туралы), жараланғаны, контузия алуы, зақымдануы, мүгедектігі туралы анықтама, жергілікті әскери басқару органынан соғыс қимылдарына қатысқан фактісін растайтын анықтама немесе 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік;
әскери міндетін орындау кезінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргізілген мемлекеттерде әскери міндетін орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектігі бар адам болған бұрынғы КСР Одағының мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, мүгедектігі туралы анықтама, ішкі істер органдарының, Ұлттық Қауіпсіздік комитетінің тиісті анықтамасы;
1944 жылғы 1 қаңтардан 1951 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде Украин КСР-і, Беларусь КСР-і, Литва КСР-і, Латвия КСР-і, Эстон КСР-і аумақтарында іс-қимыл жасаған халықты қорғаушы, жауды жоюшы батальондардың, взводтар мен отрядтардың жауынгерлермен командалық құрамы қатарында болған, осы батальондарда, взводтарда, отрядтарда қызметтік міндетін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан мүгедектігі бар адам болған адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, мүгедектігі туралы анықтама, жергілікті әскери басқару органынан соғыс қимылдарына қатысқан фактісін растайтын анықтама;
басқа елдерде іс-қимыл жасаған әскер құрамдарына қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргізу кезінде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан мүгедектігі бар адам болған тиісті санаттағы жұмысшылар мен қызметшілер үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, мүгедектігі туралы анықтама, тиісті санатын және басқа елдерде қимыл жасаған әскер құрамдарына қызмет көрсету салдарынан мүгедектігі бар адам болуын растайтын құжат;
Чернобыль АЭС-індегі апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедектігі бар адам болған адамдар мен ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуы себебімен мүгедектігі тектік байланыстағы олардың балалары үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, Чернобыль АЭС-індегі апаттың немесе азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарынан мүгедектігі жөніндегі халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы аумақтық органының анықтамасы немесе Радиациялық әсерге байланысты аурудың себептік байланысын анықтау жөніндегі Өңірлік сараптама кеңесінің қорытындысы;

8) для ветеранов боевых действий на территории других государств:
на основании перечня периодов ведения боевых действий на территории других государств с участием граждан Республики Казахстан согласно приложению 4 к Правилам и перечня государств, территорий и периодов ведения боевых действий с участием граждан Республики Казахстан согласно приложению 5 к Правилам:
участников боевых действий на территории других государств, а именно:
военнослужащих Советской Армии, Военно-Морского флота, Комитета государственной безопасности, лиц рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств;
военнообязанных, призывавшихся на учебные сборы и направлявшихся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащих автомобильных батальонов, направлявшихся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащих летного состава, совершавших вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочих и служащих, обслуживающих советский воинский контингент в Афганистане, получивших ранения, контузии или увечья, либо награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года;
справка местного органа военного управления, подтверждающая участие в боевых действиях на территории других государств или военный билет с отметкой об участии в боевых действиях на территории других государств, документ, подтверждающий работу по обслуживанию советского воинского контингента в Афганистане и медицинские документы, подтверждающие ранение, контузию, увечье, удостоверения к орденам и медалям бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
военнослужащих Республики Казахстан, выполнявших задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в охране границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке;
военнослужащих Республики Казахстан, принимавших участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в миротворческой операции в Ираке;
военнослужащих, а также лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавших участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе – справка из местного органа военного управления, подтверждающая участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе;

8) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері үшін:
Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысумен басқа мемлекеттер аумағында жүргізілген ұрыс қимылдары кезеңдері тізбесінің және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен ұрыс қимылдары болған мемлекеттер, аумақтар және жүргізілген кезеңдер тізбесінің негізінде:
басқа мемлекеттердің аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушылар, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағы үкіметтік органдарының шешімдеріне сәйкес басқа мемлекеттің аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілері, бұрынғы КСР Одағы Ішкі істер министрлігінің қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңде Ауғанстанға жіберілген әскери міндеттілер; ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңде осы елге жүк жеткізу үшін Ауғанстанға жіберілген автомобиль батальондарының әскери қызметшілері; бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлік тапсырмаларды орындау үшін ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшілері; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшілер үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік, жергілікті әскери басқару органынан басқа мемлекет аумағында соғыс қимылдарына қатысқандығын растайтын анықтама немесе басқа мемлекеттердің аумағында ұрыс қимылдарына қатысқандығы туралы белгі соғылған әскери билет, Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткендігін растайтын құжат және жараланған, контузия алған немесе зақымданғанын растайтын медициналық құжаттар, ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендеріне және медальдарына қоса берілетін куәлік;
Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерін орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері – Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауға қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;
Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері – Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;
Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының қатардағы және басшы құрамының адамдары – Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқандығын растайтын жергілікті әскери басқару органынан анықтама;

9) для родителей и не вступивших в повторный брак вдов воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне – свидетельство или извещение о смерти или справка местного органа военного управления о гибели или факте пропажи без вести, документы, подтверждающие родственные связи с военнослужащим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
10) для не вступивших в повторный брак супруги (супруга) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны и лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруги (супруга) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных) – свидетельство о браке, свидетельство о смерти супруга (супруги), документ, подтверждающий инвалидность супруга (супруги);
11) для семей:
военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия – извещение или свидетельство о смерти погибшего (умершего), справка местного органа военного управления о факте гибели или пропажи без вести военнослужащего, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время – извещение или свидетельство о смерти погибшего (умершего), справка местного органа военного управления о факте гибели или пропажи без вести военнослужащего при прохождении воинской службы в мирное время, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей – извещение или свидетельство о смерти погибшего, справка из органов внутренних дел или документ, подтверждающий факт гибели при исполнении служебных обязанностей, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения – свидетельство о смерти погибшего, документ, подтверждающий, что смерть наступила при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний – свидетельство о смерти умершего вследствие лучевой болезни или умершего лица с инвалидностью, а также гражданина, смерть которого в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний, документ, подтверждающий, что смерть наступила вследствие радиационного воздействия, документ, подтверждающий родственные связи с погибшим (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);

9) Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің ата-аналары мен қайтадан некеге отырмаған жесірлері үшін – әскери қызметшінің қайтыс болғандығы туралы куәлік немесе хабарлама немесе жергілікті әскери басқару органынан хабар-ошарсыз кету фактісі туралы анықтама, әскери қызметшіге туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
10) қайтыс болған Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамның және Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамға теңестілірген адамның қайтадан некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргізгендердің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған, жалпы аурудың, еңбек жарақатының салдарынан және басқа да себептерден (заңға қарсы әрекеттерден басқа) мүгедектігі бар адам деп танылған азаматтардың зайыбы (жұбайы) үшін – неке туралы куәлік, жұбайының (зайыбының) қайтыс болғандығы туралы куәлік, жұбайының (зайыбының) мүгедектігін растайтын құжат;
11) Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттердегі ұрыс қимылдары кезеңінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы, ауруы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, әскери қызметшінің қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кеткен фактісі туралы жергілікті әскери басқару органынан анықтама, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, әскери қызметшінің бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кету фактісі туралы жергілікті әскери басқару органынан анықтама, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
қызмет міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасылары үшін – қаза тапқан (қайтыс болған) адамның өлімі туралы хабарлама немесе куәлік, қызмет міндеттерін атқару кезінде қаза табу фактісін растайтын ішкі істер органдарынан анықтама немесе құжат, қаза тапқан адаммен туыстық байланысын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәліктері);
Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезінде қаза тапқан адамдардың отбасылары үшін – қаза тапқан адамның өлімі туралы куәлік, Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезінде қайтыс болғанын растайтын құжат, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);
сәулелену ауруы салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамдардың, сондай-ақ өлімі Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың әсер етуіне белгіленген тәртіппен байланысты болған азаматтардың отбасылары үшін – сәулелену ауруы салдарынан қайтыс болған адамның немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамның, сондай-ақ өлімі Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың әсер етуіне белгіленген тәртіппен байланысты болған азаматтың өлімі туралы куәлік, өлімнің радиациялық әсер ету салдарынан болғанын растайтын құжат, қаза тапқан адаммен туыстық жақындығын растайтын құжат (неке туралы куәлік, балалардың туу туралы куәлігі);

12) для лиц, награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР согласно приложению 6 к Правилам за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – удостоверение, выданное соответствующими органами бывшего Союза ССР по формам, действовавшим на 1 января 1992 года или удостоверение к награде, или архивная справка, или трудовая книжка с записью о факте награждения;
13) для лиц, проработавших (прослуживших) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, и, не награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – трудовая книжка или иные документы, содержащие сведения о работе с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, военный билет или справка, содержащие сведения о периоде военной службы с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года.
Также к документам, содержащим сведения о работе с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года, относятся: документы, содержащие сведения о периодах работы, выданные с места работы, а также архивными учреждениями; выписки из приказов, лицевых счетов и ведомостей на выдачу заработной платы; членские билеты или учетные карточки членов коммунистической партии или профсоюзов; решения комиссий по установлению стажа работы, по назначению пенсий, осуществлявшие деятельность в соответствии с ранее действовавшим законодательством; решения судов; решения специальных комиссий; удостоверение о праве на льготы, выданное до 1998 года; справки, подтверждающие факт учебы в фабрично-заводских училищах;
14) для лиц из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии – удостоверение участника ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС или документ, подтверждающий факт участия в ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС, свидетельство о рождении детей;
15) для лиц с инвалидностью первой, второй и третьей групп, в том числе детей с инвалидностью с семи до восемнадцати лет, проживающих в городе Байконыр – справка об инвалидности, документ, подтверждающий получение пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
16) для детей с инвалидностью до семи лет, проживающих в городе Байконыр – справка об инвалидности, документ, подтверждающий получение пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;

12) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар үшін – 1992 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қолданыста болған нысандар бойынша бұрынғы КСР Одағының тиісті органдары берген куәлік немесе наградтау куәлігі немесе архивтік анықтама немесе наградталу фактісі туралы жазбасы бар еңбек кітапшасы;
13) 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, кемінде 6 ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар үшін – еңбек кітапшасы немесе 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, жұмысы туралы мәліметтерді қамтитын өзге де құжаттар, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, әскери қызмет кезеңі туралы мәліметтерді қамтитын әскери билет немесе анықтама.
Сондай-ақ, 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда, жұмысы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттарға:
жұмыс орны, сондай-ақ архив мекемелері берген жұмыс кезеңдері туралы мәліметтері бар құжаттар;
бұйрықтардан, жеке шоттары мен жалақы төлеуге арналған ведомостардан үзінді көшірмелер;
коммунистік партия немесе кәсіподақ мүшелерінің мүшелік билеттері немесе есеп карточкалары;
қызметін бұрын қолданыста болған заңнамаға сәйкес жүзеге асырып келген жұмыс өтілін белгілеу жөніндегі, зейнетақы тағайындау жөніндегі комиссиялардың шешімдері;
сот шешімдері;
арнайы комиссиялардың шешімдері;
1998 жылға дейін берілген жеңілдіктерді алуға құқығы туралы куәлік;
фабрика-зауыт училищелерінде оқу фактісін растайтын анықтамалар жатады.
14) 1988-1989 жылдарда Чернобыль АЭС-індегі апаттың салдарын жоюға қатысушылар, қоныс аудару күніне құрсақта болған балаларын қоса алғанда, оқшаулау және қоныс аудару аймағынан (өз бетімен кеткен) Қазақстан Республикасына қоныс аударғандар қатарындағы адамдар үшін – Чернобыль АЭС-індегі аварияны жоюға қатысушының куәлігі немесе Чернобыль АЭС-індегі аварияны жоюға қатысу фактісін растайтын құжат, балалардың туу туралы куәлігі;
15) Байқоңыр қаласында тұрып жатқан бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдар, оның ішінде жетіден он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар үшін – мүгедектігі туралы анықтама, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатынын растайтын құжат;
16) Байқоңыр қаласында тұрып жатқан жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар үшін – мүгедектігі туралы анықтама, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатынын растайтын құжат;

17) для жертв политических репрессий, лиц, пострадавших от политических репрессий, имеющих инвалидность или являющихся пенсионерами – справка об инвалидности, пенсионные удостоверения, удостоверения реабилитированного гражданина или справки о реабилитации из органов прокуратуры, или органов внутренних дел, или национальной безопасности, или решение суда о реабилитации;
18) для лиц, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан – удостоверение персонального пенсионера или выписка из решения Комиссии по установлению пенсий за особые заслуги перед Республикой Казахстан при Кабинете Министров Республики Казахстан о назначении пенсий за особые заслуги перед Республикой Казахстан;
19) для лица, определенного как осуществляющий уход: документ, удостоверяющий личность услугополучателя (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
При обращении за назначением пособия лицу, осуществляющему уход, лиц, имеющих статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса (либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пособий – для идентификации;
сведения о дееспособности лица, определенного как осуществляющий уход, проверяются по документу, удостоверяющему личность, в информационной системе ГБДФЛ;
сведения об отсутствии факта состояния на учете в центре психического здоровья;
3. Для получения информации на портале: запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП заявителя.
99
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящим приказом;
3) отсутствие согласия заявителя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;

17) саяси қуғын-сүргін құрбандары, мүгедектігі бар немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен адамдар үшін – мүгедектігі туралы анықтама, зейнеткерлік куәлік, ақталған азаматтың куәлігі немесе прокуратура органдарынан немесе ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдарынан ақталғаны туралы анықтамалары немесе ақталғаны туралы соттың шешімі;
18) Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдар үшін – дербес зейнеткер куәлігі немесе Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті жанындағы Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы белгілеу жөніндегі комиссияның Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындау туралы шешімінен үзінді көшірме;
19) күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам үшін:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты, не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін).
күтім көрсетілетін қандас мәртебесі бар адамдар күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындауға жүгінгенде қандас куәлігін немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат ұсынады (жеке басты сәйкестендіру үшін);
жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді растайтын құжат – сәйкестендіру үшін;
күтім жасау үшін айқындалған адамның әрекетке қабілеттілігі туралы мәліметтер жеке басты куәландыратын құжат бойынша ЖТМД ақпараттық жүйесінде тексеріледі;
психикалық денсаулық сақтау орталығында есепте тұру фактісінің болмауы туралы мәліметтер.
3. Порталда ақпарат алу үшін:
Өтініш берушінің ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мыналар:
1) өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы бұйрықта белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады;

4) получения информации из Государственной корпорации, подтверждающий факт назначения, выплаты или подачи заявления на пособия.
При наличии факта предоставления социальной услуги индивидуального помощника (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход) заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Заявителем, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Заявитель получает информации о назначении пособия в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Заявитель получает информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
4. Представление заявления о назначении пособия лицам, удостоенным звания "Халық қаһарманы", и лицам, удостоенным звания "Қазақстанның Еңбек Ері", не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
5. Назначение пособия лицу, осуществляющему уход через проактивную услугу, предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
6. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении. Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2 к Правилам
назначения и выплаты
специального государственного пособия
Запросы в информационные системы государственных органов и (или) организации

4) Мемлекеттік корпорациядан жәрдемақы тағайындау, төлеу немесе жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алу мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметін ұсыну фактісі болған кезде (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақыны тағайындау үшін) өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің www.​enbek.​gov.​kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.​gov4c.​kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2. Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілер 1414, 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
3. ЭЦҚ-сы болған кезде өтініш берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады. Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету статусы туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
4. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындалған кезде "Халық қаһарманы" атағына ие болған адамдарға және "Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдарға жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті беру талап етілмейді.
5. Проактивті қызмет арқылы күтімді жүзеге асыратын адамға берілетін жәрдемақыны тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
6. Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторизацияланған қолданушыларға қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бірреттік құпиясөзді пайдалану арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өту, содан кейін "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау керек.
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салу

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Отделение Государственной корпорации при приеме документов от заявителя на назначение пособия в зависимости от категории заявителя формирует запросы по индивидуальному идентификационному номеру (далее – ИИН) заявителя в информационные системы государственных органов через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:
1) удостоверяющих личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства заявителя;
3) о назначении пенсионной выплаты по возрасту или пенсионной выплаты за выслугу лет при назначении пособия, указанного в подпункте 7) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (далее - Закон);
4) о получении доплаты к пенсионной выплате по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренной пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", при назначении пособия, указанного в подпункте 7) статьи 4 Закона;
5) из справки об инвалидности по форме согласно приложению 13 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589);
6) о банковских реквизитах в уполномоченной организации по выдаче пособий;
7) о коде отделения Государственной корпорации из информационной системы центрального исполнительного органа;
8) удостоверяющих личность лица, определенного как осуществляющий уход;
9) наличие инвалидности первой группы у лица за которым осуществляется уход (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход);
10) отсутствие факта признания судом недееспособным либо ограниченно дееспособным (для лица, определенного как осуществляющий уход);
11) установлении возраста лица, определенного как осуществляющий уход, не моложе восемнадцати лет из ИС "ГБДФЛ" (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход);
12) отсутствие факта состояния на учете в центре психического здоровья (для лица, определенного как осуществляющий уход);
13) наличие регистрации постоянного места жительства лица, определенного как осуществляющий уход (для подтверждения факта проживания в пределах одного города и (или) района, лица, определенного как осуществляющий уход, и лица за которым осуществляется уход).
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из информационных систем государственных органов и (или) организации и информационных систем банков второго уровня, удостоверяются электронной цифровой подписью соответствующих государственных органов и (или) организаций, банков второго уровня и шлюз "электронного правительства", а также электронной цифровой подписью осуществившего запрос отделения Государственной корпорации.
Приложение 3
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Перечень
городов и периодов ведения боевых действий
с участием граждан Республики Казахстан

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіден өтініш берушінің санатына байланысты жәрдемақы тағайындауға құжаттарды қабылдаған кезде өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне мынадай:
1) жеке басын куәландыратын;
2) өтініш берушінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы;
3) "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі Заң) 4-бабы 7) тармақшасында көрсетілген жәрдемақыны тағайындау кезінде жасына байланысты зейнетақы төлемін немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемін тағайындау туралы;
4) Заңның 4-бабы 7) тармақшасында көрсетілген жәрдемақыны тағайындау кезінде "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағында көзделген жасына байланысты зейнетақы төлеміне мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша төлем алу туралы;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітіліген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 10589 тіркелген) 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтамалар;
6) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның банктік реквизиттері туралы;
7) орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінен Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің коды туралы;
8) күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамның жеке басты куәландыратын;
9) күтім көрсетілетін адамда бірінші топтағы мүгедектігінің болуы (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындау үшін);
10) соттың әрекетке қабілетсіз не әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы фактісінің болмауы (күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам үшін);
11) "ЖТМД" АЖ-дан күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам жасының он сегізден жас болмауын анықтау (күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындау үшін);
12) психикалық денсаулық орталығында есепте тұру фактісінің болмауы (күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адам үшін);
13) күтімді жүзеге асырушы ретінде айқындалған адамның тұрақты тұрғылықты жерінің тіркелуінің болуы (күтімді жүзеге асыратын адамның және күтім көрсетілетін адамның бір қала және (немесе) аудан шегінде тұру фактісін растау үшін).
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен және екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелерінен сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың, екінші деңгейдегі банктердің және "электрондық үкімет" шлюзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен, сондай-ақ сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен ұрыс қимылдары
жүрген қалалардың және жүргізілген кезеңдердің тізбесі

Оборона города Одессы: с 10 августа по 16 октября 1941 года.
Оборона города Ленинграда: с 8 сентября 1941 года по 27 января 1944 года.
Оборона города Севастополя: с 5 ноября 1941 года по 4 июля 1942 года.
Оборона города Сталинграда: с 12 июля по 19 ноября 1942 года.
Приложение 4
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Перечень
периодов ведения боевых действий
на территории других государств с участием граждан
Республики Казахстан
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2020 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.08.2022 № 313 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Боевые действия в Алжире: 1962-1964 годы.
Боевые действия в Египте (Объединенная Арабская Республика):
с октября 1962 года по март 1963 года; июнь 1967 года; 1968 год; с марта 1969 года по июль 1972 года; с октября 1973 года по март 1974 года; с июня 1974 года по февраль 1975 года (для личного состава тральщиков Черноморского и Тихоокеанского флотов, участвовавших в разминировании зоны Суэцкого канала).
Боевые действия в Йеменской Арабской Республике: с октября 1962 года по март 1963 года; с ноября 1967 года по декабрь 1969 года.
Боевые действия во Вьетнаме: с января 1961 года по декабрь 1974 года.
Боевые действия в Сирии: июнь 1967 года; март-июль 1970 года; сентябрь – ноябрь 1972 года; октябрь 1973 года.
Боевые действия в Анголе: с ноября 1975 года по декабрь 1991 года.
Боевые действия в Мозамбике: 1967-1969 годы; с ноября 1975 года по ноябрь 1979 года; с марта 1984 года по август 1988 года.
Боевые действия в Эфиопии: с декабря 1977 года по ноябрь 1990 года.
Боевые действия в Афганистане: с апреля 1978 года по 15 февраля 1989 года.
Боевые действия в Камбодже: апрель-декабрь 1970 года.
Боевые действия в Бангладеш: 1972-1973 годы (для личного состава кораблей и вспомогательных судов Военно-Морского Флота СССР).
Боевые действия в Лаосе: с января 1960 года по декабрь 1963 года; с августа 1964 года по ноябрь 1968 года; с ноября 1969 года по декабрь 1970 года.
Боевые действия в Сирии и Ливане: июнь 1982 года.
Приложение 5
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Перечень
государств, территорий и периодов ведения
боевых действий с участием граждан Республики Казахстан

Одесса қаласын қорғау: 1941 жылғы 10 тамыздан 16 қазанға дейін;
Ленинград қаласын қорғау: 1941 жылғы 8 қыркүйектен 1944 жылғы 27 қаңтарға дейін;
Севастополь қаласын қорғау: 1941 жылғы 5 қарашадан 1942 жылғы 4 шілдеге дейін;
Сталинград қаласын қорғау: 1942 жылғы 12 шілдеден 19 қарашаға дейін.
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен басқа мемлекеттер аумағында жүргізілген ұрыс қимылдары кезеңдерінің тізбесі
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.08.2022 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Алжирдегі ұрыс қимылдары: 1962-1964 жылдар;
Мысырдағы (Біріккен Араб Республикасы) ұрыс қимылдары: 1962 жылғы қазаннан 1963 жылғы наурызға дейін; 1967 жылғы маусым; 1968 жыл; 1969 жылғы наурыздан 1972 жылғы шілдеге дейін; 1973 жылғы қазаннан 1974 жылғы наурызға дейін; 1974 жылғы маусымнан 1975 жылғы ақпанға дейін (Суэц арнасын минадан тазартуға қатысқан Қара теңіз және Тынық мұхиты флоттары тралшыларының жеке құрамы үшін);
Йемен Араб Республикасындағы ұрыс қимылдары: 1962 жылғы қазаннан 1963 жылғы наурызға дейін; 1967 жылғы қарашадан 1969 жылғы желтоқсанға дейін;
Вьетнамдағы ұрыс қимылдары: 1961 жылғы қаңтардан 1974 жылғы желтоқсанға дейін;
Сириядағы ұрыс қимылдары: 1967 жылғы маусым; 1970 жылғы наурыз-шілде; 1972 жылғы қыркүйек-қараша; 1973 жылғы қазан;
Анголадағы ұрыс қимылдары: 1975 жылғы қарашадан 1991 жылғы желтоқсанды қоса алғанда;
Мозамбиктегі ұрыс қимылдары: 1967-1969 жылдар, 1975 жылғы қарашадан 1979 жылғы қарашаға дейін; 1984 жылдың наурыз айынан 1988 жылғы тамыз айын қоса алғанда;
Эфиопиядағы ұрыс қимылдары: 1977 жылғы желтоқсаннан 1990 жылғы қарашаны қоса алғанда;
Ауғанстандағы ұрыс қимылдары: 1978 жылғы сәуірден 1989 жылғы 15 ақпанға дейін;
Камбоджадағы ұрыс қимылдары: 1970 жылғы сәуір – желтоқсан;
Бангладештегі ұрыс қимылдары: 1972-1973 жылдар (КСРО Әскери-Теңіз Флоты корабльдері мен көмекші кемелерінің жеке құрамы үшін);
Лаостағы ұрыс қимылдары: 1960 жылғы қаңтардан 1963 жылғы желтоқсанға дейін; 1964 жылғы тамыздан 1968 жылғы қарашаға дейін; 1969 жылғы қарашадан 1970 жылғы желтоқсанға дейін;
Сирия мен Ливандағы ұрыс қимылдары: 1982 жылғы маусым.
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтарының қатысуымен ұрыс
қимылдары болған мемлекеттердің, аумақтардың және
жүргізілген кезеңдер тізбесі

Гражданская война: с 23 февраля 1918 года по октябрь 1922 года.
Советско-польская война: март - октябрь 1920 года.
Боевые действия в Испании: 1936-1939 годы.
Война с Финляндией: с 30 ноября 1939 года по 13 марта 1940 года.
Великая Отечественная война: с 22 июня 1941 года по 9 (11) мая 1945 года.
Война с Японией: с 9 августа 1945 года по 3 сентября 1945 года.
Боевые операции по ликвидации басмачества: с октября 1922 года по июнь 1931 года.
Боевые действия в районе озера Хасан: с 29 июля по 11 августа 1938 года.
Боевые действия на реке Халхин-Гол: с 11 мая по 16 сентября 1939 года.
Боевые действия при воссоединении СССР, Западной Украины и Западной Белоруссии: с 17 по 28 сентября 1939 года.
Боевые действия в Китае: с августа 1924 года по июль 1927 года; октябрь - ноябрь 1929 года; с июля 1937 года по сентябрь 1944 года; июль - сентябрь 1945 года; с марта 1946 года по апрель 1949 года; март - май 1950 года (для личного состава группы войск ПВО); с июня 1950 года по июль 1953 года (для личного состава воинских подразделений, принимавших участие в боевых действиях в Северной Корее с территории Китая).
Боевые действия в Венгрии: 1956 год.
Боевые действия на острове Даманский: март 1969 года.
Боевые действия в районе Жаланашколь: август 1969 года.
Приложение 6
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Перечень
медалей бывшего Союза ССР, отнесенных
к наградам за самоотверженный труд и безупречную воинскую
службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
Медаль Ушакова "За отвагу"
Медаль Нахимова "За боевые заслуги"
"За трудовую доблесть"
"За трудовое отличие"
"За оборону Ленинграда"
"За оборону Москвы"
"За оборону Одессы"
"За оборону Севастополя"
"За оборону Сталинграда"
"За оборону Киева"
"За оборону Кавказа"
"За оборону Советского Заполярья"
"За победу над Германией в Великой Отечественной войне"
"За победу над Японией"
"За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов".
Приложение 7 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Расписка об отказе в приеме заявления
_________________________________________
(указать вид) от "___" _________ 20____ года
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Гражданин (ка)________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" __________ ____ года
Дата обращения "___" _________ 20___ года
По информационной системе Государственной корпорации факт назначения,
выплаты или подачи заявления, а также факт предоставления услуги индивидуального
помощника (для назначения пособия лицу, осуществляющему уход) подтвержден
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)

Азаматтық соғыс: 1918 жылғы 23 ақпаннан 1922 жылғы қазанға дейін;
Кеңес-поляк соғысы: 1920 жылғы наурыз – қазан;
Испаниядағы ұрыс қимылдары: 1936 – 1939 жылдар;
Финляндиямен соғыс: 1939 жылғы 30 қарашадан 1940 жылғы 13 наурызға дейін;
Ұлы Отан соғысы: 1941 жылғы 22 маусымнан 1945 жылғы 9 (11) мамырға дейін;
Жапониямен соғыс: 1945 жылғы 9 тамыздан 1945 жылғы 3 қыркүйекке дейін;
Басмашыларды жою жөніндегі ұрыс операциялары: 1922 жылғы қазаннан 1931 жылғы маусымға дейін;
Хасан көлі ауданындағы ұрыс қимылдары: 1938 жылғы 29 шілдеден 11 тамызға дейін;
Халкин-Гол өзеніндегі ұрыс қимылдары: 1939 жылғы 11 мамырдан 16 қыркүйекке дейін;
КСРО, Батыс Украина және Батыс Белоруссия қосылған кездегі ұрыс іс-қимылдары: 1939 жылғы 17 – 28 қыркүйек;
Қытайдағы ұрыс қимылдары: 1924 жылғы тамыздан 1927 жылғы шілдені қоса алғанда; 1929 жылғы қазан – қараша; 1937 жылғы шілдеден 1944 жылғы қыркүйекті қоса алғанда; 1945 жылғы шілде – қыркүйек; 1946 жылғы наурыздан 1949 жылғы сәуірді қоса алғанда; 1950 жылғы наурыз-мамыр (ӘШҚ әскерлерінің жеке құрамы үшін), 1950 жылғы маусымнан 1953 жылғы шілдені қоса алғанда (Солтүстік Кореядағы ұрыс іс-қимылдары Қытай аумағынан қатысқан әскери бөлімшелердің жеке құрамы үшін);
Венгриядағы ұрыс қимылдары: 1956 жыл;
Даман аралындағы ұрыс қимылдары: 1969 жылғы наурыз;
Жалаңашкөл ауданындағы ұрыс қимылдары: 1969 жылғы тамыз.
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 6-қосымша
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз
әскери қызметі үшін берілетін наградаларға жатқызылған бұрынғы
КСРО медальдарының тізбесі
"Ерлігі үшін" Ушаков медалі;
"Жауынгерлік еңбегі үшін" Нахимов медалі;
"Ерен еңбегі үшін";
"Үздік еңбегі үшін";
"Ленинградты қорғағаны үшін";
"Москваны қорғағаны үшін";
"Одессаны қорғағаны үшін";
"Севастопольді қорғағаны үшін";
"Сталинградты қорғағаны үшін";
"Киевті қорғағаны үшін";
"Кавказды қорғағаны үшін";
"Кеңестік Заполярьені қорғағаны үшін";
"Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгені үшін";
"Жапонияны жеңгені үшін";
"1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы ерен еңбегі үшін".
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өтініш қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама _____________________________________________________ (түрін көрсету) 20__ жылғы "___" ______________
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша)___________________________________________________
______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні _____ жылғы "___" __________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" ___________
Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесі бойынша тағайындау, төлеу немесе
өтініш беру, сондай-ақ жеке көмекшінің қызметін ұсыну (күтімді жүзеге асыратын
адамға жәрдемақы тағайындау үшін) фактісі расталды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы)
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына

Приложение 7-1 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Расписка № ____ об отказе в приеме заявления на назначение
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать вид) от "___" ___________ 20____ года
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Гражданин (ка) _________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ______________ ____ года
Опекун ________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата обращения "____" ___________ 20 ___ года
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Отказано в приеме заявления на назначение по причине представления неполного
пакета документов, сведений из информационных систем, и (или) документов
с истекшим сроком действия, требуемых для назначения выплаты, отсутствия
права на выплату.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 8
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Форма
Электронный журнал
регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете)
в отделении Государственной корпорации
____________________________________________________
(вид выплаты)
№ заявления
Дата регистрации
Дата обращения
Код отделения
№ дела
Индивидуальный идентификационный номер заявителя
Фамилия имя отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения
Вид выплаты
Инспектор
Дата решения/отказа в назначении
Размер пособия
Дата назначения
Вид назначения
Приложение 9
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Форма
Электронный журнал
регистрации заявлений граждан на назначение
____________________________________________________
(вид выплаты)
Электронные заявки, поступившие через Государственной корпорации, подразделение медико-социальной экспертизы
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ Заявки
Отделение
Код Услуги
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Статус
Основание (вид выплаты)
Причина отказа
Приложение 10
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Форма
Уведомление
о необходимости дооформления документа (документов)
на назначение
__________________________________________________________________
(вид выплаты)
от "_____" ________ 20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
__________________________________________________________________
Дата рождения заявителя "________" ____________ __________ года
о необходимости дооформления по причине____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 11
к Правилам Назначения и
выплаты специальных
государственных пособий
Форма
Код ___________________________
Область (город) _________________
РЕШЕНИЕ № _______ от "___" ______ 20__ год

7-1 қосымша
Нысан
____________________________________________________________________ (жәрдемақы түрін көрсету) тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы № ______ ҚОЛХАТ 20__ жылғы "___" _____________
Ескерту. Қағида 7-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) ___________________________________________________
______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ___________
Қамқоршы_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________
Төлем тағайындау үшін қажетті құжаттардың толық топтамасын ұсынбау, ақпараттық
жүйелерден алынатын мәліметтерді және (немесе) қолданылу мерзімі өткен
құжаттарды ұсыну, төлемге құқығының болмауы себебі бойынша тағайындауға өтініш
қабылдаудан бас тартылды.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тағайындау
(қайта есептеу) туралы
азаматтардың өтініштерін тіркеу электрондық журналы ____________________________________________________
(төлем түрі)
Өтініш №
Тіркеу күні
Жүгіну күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдай да)
Туған күні
Төлем түрі
Инспектор
Тағайындау/ тағайындаудан бас тарту шешімінің күні
Жәрдемақы мөлшері
Тағайындау күні
Тағайындау түрі
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 9-қосымша
Нысан
____________________________________________________
(төлем түрі)
тағайындауға азаматтардың өтінішін тіркеу
электрондық журналы
Мемлекеттік корпорацияның медициналық-әлеуметтік сараптама
бөлімшесінен келіп түскен электрондық өтінімдер
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
Өтінім №
Бөлімше
Қызмет коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар бол ған жағ дайда)
Туған күні
Мәртебесі
Негіз (төлем түрі)
Қайтару себебі
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 10-қосымша
Нысан
_________________________________________________
(төлемнің түрі)
тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете ресімдеу қажеттігі туралы
хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" ______________________
_____________________________________________________________________
себебі бойынша жете ресімдеу қажеттігі туралы.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Код ______________________________
Облыс (қала) ______________________
20__ жылғы "___" _______ № ________ ШЕШІМ

Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.08.2022 № 313 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Департамента Комитета труда и социальной защиты по _______________________
области (городу)
№ дела __________
О назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) специального
государственного пособия
Гражданин (ка)____________________________________________________
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол _____
Дата рождения "__" __________ ___ года
Дата обращения "___" __________ 20__ года
№ __________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
родителя/опекуна ребенка с инвалидностью,
лица, осуществляющего уход)
I. Назначить специальное государственное пособие в соответствии с подпунктом
___ статьи 7 Закона Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в
Республике Казахстан" по категории
____________________________________________________________________
Размер месячного пособия ___________________________ тенге (сумма прописью)
с "___" ___________ 20__ года по "___" ____________ 20__ год
II. Отказать в назначении:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента ________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) __________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 12
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Форма
Уведомление № __________ об отказе в назначении
_________________________________________________________
(вид выплаты)
от "___" ________ 20 __ года
Гражданин (ка)_____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________________________ ____ года
Решение об отказе в назначении № ___ от "__" ______ 20__ года
Отказано в назначении _____________________________________________
основание (указать причины)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
___________________________________________________________________
(Должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 13 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Уведомление № __________
о назначении ________________________________________
(вид выплаты) от "___" ________ 20 __ года

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.08.2022 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитеті департаментінің _________________________
облысы (қаласы) бойынша
Істің № _______
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат _______________________________________________________
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы: ________________________________
Туған күні: _____ жылғы "____"_____________
Өтініш берілген күн 20____ жылғы "___" _____
№ ______
______________________________________________________________
(мүгедектігі бар баланың ата-анасының/асырап алушысының, күтімді
жүзеге асыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
I. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан
Республикасының Заңының 7-бабының ___ тармақшасына сәйкес _______________________
санат бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалсын.
Айлық жәрдемақы мөлшері 20___ жылғы "____" ____ бастап 20___ жылғы "__" ___
қоса алғандағы мерзімге ______________ теңге сомасында
__________________________________
(сомасы жазумен)
II. Тағайындаудан бас тартылсын:
_________________________________________________________________
___________________________________________________________ (негіз)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 12-қосымша
Нысан
____________________________________________
(төлемнің түрі)
тағайындаудан бас тарту туралы № ________ хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Азамат (ша)__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___"______ № _______ шешім
_____________________________________________________________________
негіздеме (себебін көрсету)
тағайындаудан бас тартылды
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
_______________________________тағайындау (төлемнің түрі) туралы № ________ хабарлама 20__ жылғы "___" ____________

Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Гражданин (ка)_______________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" _________ ____ года
Решение о назначении № ___ от "__" ______ 20__ года
Назначенная сумма: ___________________________________________________
тенге (сумма прописью)
с "_____" ________20____ года
* пособия лицу, осуществляющему уход с ______ 20__года по ______20__года.
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
____________________________________________________________________
(Должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 13-1 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Уведомление № __________
о дате выплаты ________________________________________
(вид выплаты) от "___" ________ 20 __ года
Сноска. Правила дополнены приложением 13-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Гражданин (ка)_______________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" _________ ____ года
Дата выплаты ежемесячно не ранее "__" число
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
____________________________________________________________________
(Должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 14
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Форма
Журнал уведомлений
___________________________________
(вид выплаты)
по _________________ отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 15 к Правилам
Назначения и выплаты
специальных государственных пособий
Форма
Электронный журнал sms-оповещений
_________________________________________________________
(вид выплаты)
по _________________ отделению Государственной корпорации
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.10.2021 № 396 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Назначение/Выплата
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
телефона
Специалист
Приложение 16
к Правилам Назначения и
выплаты специальных
государственных пособий
Форма
Код ___________________________
Область (город) _________________
РЕШЕНИЕ № _______ от "___" ______ 20__ год

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша)_____________________________________________________
_____________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Тағайындау туралы 20__ жылғы "___" ______ № _______ шешім
Тағайындалған сома: 20__ жылғы "___" ____________
бастап_______________________________________________теңге (сомасы жазбаша)
* күтімді жүзеге асырушы адамға жәрдемақы 20 ___ _______-дан 20___ ______-ге дейін
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
13-1-қосымша
________________________________________ төлеу (төлемнің түрі) туралы № ________ хабарлама 20__ жылғы "___" ____________
Ескерту. Қағида 13-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша)____________________________________________________
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Төлеу күні ай сайын " " _________ ерте емес. күні
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
_______________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 14-қосымша
Нысан
Хабарламалар журналы
___________________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарламаны табыстау күні
Маман
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Sms-хабарлар журналы
_________________________
(төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.10.2021 № 396 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тағайындау/ Төлеу
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Код ______________________________
Облыс (қала) ______________________
20__ жылғы "___" _______ № ________ШЕШІМ

Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.08.2022 № 313 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Департамента Комитета труда и социальной защиты по ________________
области (городу)
№ дела __________
Об изменении размера специального государственного пособия
Гражданин(ка) ___________________________________________________
Пол _____ Дата рождения "__" ___________ ____ года
Размер пособия по категории _________________ до "__" _____ 20__ года
____________________ тенге (сумма прописью)
Установить новый размер специального государственного пособия в связи с
изменением месячного расчетного показателя, прожиточного минимума:
________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия с "__" ____ 20__ года ______________________ тенге
(сумма прописью)
Размер месячного пособия ___________________________________ тенге
(сумма прописью)
с "___" ___________ 20__ года по "___" ____________ 20__ год
Руководитель департамента _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 17
к Правилам Назначения и
выплаты специальных
государственных пособий
Форма
Код ____________________
Область (город) _____________________
РЕШЕНИЕ № ________
от "__" ________ 20__ года
Сноска. Приложение 17 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.08.2022 № 313 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Департамента Комитета труда и социальной защиты по _____________________
области (городу)
№ дела _______
О продлении срока действия решения и (или) изменения размера
специального государственного пособия, смены опекуна или получателя
Гражданин (ка) __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол ______
Дата рождения "___" ____________ ___ год
Дата обращения "__" ______ 20___ год № _____
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) родителя/опекуна
ребенка с инвалидностью, лица, осуществляющий уход)
Категория специального государственного пособия
______________________________________________________________
I. Продлить срок действия решения № _____ от ____________ 20___ года
о назначении специального государственного пособия:

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.08.2022 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитеті департаментінің _________________________
облысы (қаласы) бойынша
Істің № _______
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (ша)_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жынысы: ________________
туған күні: _____ жылғы "____" _____________
______________ санаты бойынша жәрдемақы көлемі 20 __ жылғы
"__" ______ дейін __________________________________________
(сомасы жазбаша)
Айлық есептік көрсеткіштің, ең төменгі күнкөріс деңгейінің өзгеруіне байланысты
арнаулы мемлекеттік жәрдемақының жаңа көлемі бекітілсін:
_______________________________________________________________
(нормативті құқықтық актінің нөмірі және күні, атауы)
20__жылғы "__" ________ жәрдемақы көлемі__________________
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындау
және төлеу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Код ____________________________
Облыс (қала) ____________________
________________________________ облысы (қаласы) бойынша Еңбек
және әлеуметтік қорғау комитеті департаментінің
20__ жылғы "___"____________
№ _______ ШЕШІМІ
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.08.2022 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шешім мерзімінің ұзартылуы және (немесе) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
көлемінің өзгеруі, қамқоршының немесе алушының ауысуы туралы
Істің № ___________
Азамат ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы: ________________
Туған күні: _____ жыл "____" ___________________________________________
Өтініш күні _____ жыл "____" __________ № ______________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ата-анасының/мүгедектігі бар бала қамқоршысының, күтімді жүзеге асыратын
адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________________
__________________________________арнаулы мемлекеттік жәрдемақы санаты
I. 20 ___ ________ № ___ арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау туралы
шешімінің қолдану мерзімін ұзарту:

Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.08.2022 № 313 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Департамента Комитета труда и социальной защиты по _____________________
области (городу)
№ дела _______
О прекращении выплаты ________________________________________
(указать вид)
Гражданин(ка) _________________________________________________
Пол ___ Дата рождения "_____" ________ __ года
Прекратить выплату с "__" __________ 20___ года
Основание _____________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела)__________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 20
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Форма
Список
документов, направляемых на
рассмотрение специальной комиссии
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Год рождения
Место жительства
Количество листов в деле
М.П. Передал:
Начальник ___________ отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата "__" ___________ 20___ года подпись _______________
Принял:
Секретарь специальной комиссии:
_________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата "___" _____________ 20___ года подпись _______________
Приложение 21
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
ЖУРНАЛ
регистрации документов, поступивших на рассмотрение из
отделения Государственной корпорации
№ п/п
Дата поступления документов
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Домашний адрес, телефон
Количество поступивших документов
Действия, предпринятые специальной комиссией по рассмотрению документов
Решение специальной комиссии
Продление сроков рассмотрения документов, причины
Приложение 22
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Форма
Протокол опроса свидетелей
№ ________ Дата _______
Специальная комиссия ________________________________________________

Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.08.2022 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Істің № ___________
Азамат (ша) __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жынысы: ____ туған күні: _____ жылғы "____" ____________
_____ жылғы "____" __________ бастап төлем тоқтатылсын
Негіз ________________________________________________
(себебін көрсету)
Департамент басшысы ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының директоры
_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация облыстық филиалының маманы
___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 20-қосымша
Нысан
Арнайы комиссияның қарауына жіберілетін құжаттардың тізімі
Р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған жылы
Тұрғылықты жері
Істегі парақ саны
М.О. Берді:
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің басшысы _____________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Күні 20___ жылғы "___" ___________ Қолы _______________
Қабылдап алды:
Арнайы комиссия хатшысы: ____________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Күні 20___ жылғы "____" __________ Қолы _______________
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 21-қосымша
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен қарауға келіп түскен құжаттарды тіркеу
ЖУРНАЛЫ
Р/с
Құжаттар келіп түскен күн
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мекенжайы, телефоны
Келіп түскен құжаттар саны
Құжаттарды қарау жөніндегі арнайы комиссия жасаған әрекеттер
Арнайы комиссияның шешімі
Құжаттарды қарау мерзімін ұзарту, себептері
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 22-қосымша
Нысан
Куәгерлерге сұрақ қою хаттамасы
№ ________________ Күні __________
___________________________________________________ арнайы комиссиясы

1. Сообщение заявителя:
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, дата рождения,
номер удостоверения личности)
Я, заявитель, прошу опросить свидетелей:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес проживания) свидетелей
Сообщаю:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Опрос свидетеля:
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, дата рождения,
номер удостоверения личности)
Документы, представленные для подтверждения совместной работы с заявителем
___________________________________________________________________
Я свидетель, показываю, что:
___________________________________________________________________
Подпись заявителя ________________
Председатель специальной комиссии _______________
Члены комиссии ________________
Место печати
Приложение 23
к Правилам назначения и выплаты
специального государственного пособия
Форма
Решение специальной комиссии ___________________________________
к протоколу № _____, дата __________
Решение:
Гражданин (ка) _____________________________________________________
Считать установленным стаж с (дата) _____ по (дата) ________________
Принять к зачету ________ лет
Председатель специальной комиссии
Члены специальной комиссии
Место печати

1. Өтініш берушінің хабары
_____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы, туған
күні, жеке куәлігінің нөмірі)
Мен, өтініш беруші, куәгерлерге сұрақ қоюыңызды өтінемін:
_____________________________________________________________________
(Куәгерлердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
тұрғылықты мекенжайы)
________________________________________________________ хабарлаймын.
2. Куәгерге сұрақ қою: ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
мекенжайы, туған күні, жеке куәлігінің нөмірі)
Өтініш берушімен бірге жұмыс істегенін растау үшін берілген құжаттар
_____________________________________________________________________
Мен, куәгер _____________________________________________ көрсетемін.
Өтініш берушінің қолы ____________________
Арнайы комиссияның төрағасы ______________
Арнайы комиссияның мүшелері ______________
Мөрдің орны
Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу қағидаларына 23-қосымша
Нысан
Күні _____________, № ______________ хаттамаға
___________________________ арнайы комиссиясының шешімі
Шешім:
Азамат (ша)__________________________________________________________
______________ (күні) бастап _____________ (күні) дейін жұмыс өтілі
белгіленді деп есептелсін ___________________ жыл есепке алынсын
Арнайы комиссияның төрағасы
Арнайы комиссияның мүшелері
Мөрдің орны