Об утверждении Правил проведения временного управления хлебоприемным предприятием
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 4-1/564. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 4 августа 2015 года № 11835.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения временного управления хлебоприемным предприятием.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
3 июля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 24 июня 2015 года № 4-1/564
Правила проведения временного управления
хлебоприемным предприятием
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения временного управления хлебоприемным предприятием (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (далее – Закон) и определяют порядок проведения временного управления хлебоприемным предприятием.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) хлебоприемное предприятие – юридическое лицо, имеющее на праве собственности зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт), на котором осуществляется хранение зерна;
2) временное управление хлебоприемным предприятием (далее – временное управление) – принудительное проведение комплекса административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур в отношении хлебоприемных предприятий в целях обеспечения их обязательств по зерновым распискам;

Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 4-1/564 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 тамызда № 11835 болып тіркелді.
"Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 24 шілдедегі
№ 4-1/564 бұйрығымен
бекітілген
Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) астық қабылдау кәсіпорны – астық сақтау жүзеге асырылатын меншік құқығында астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) бар заңды тұлға;
2) астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару (бұдан әрі – уақытша басқару) – астық қабылдау кәсіпорындарының астық қолхаттары бойынша міндеттемелерін қамтамасыз ету мақсатында оларға қатысты әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдық-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдер кешенін мәжбүрлеп жүргізу;

3) фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам – юридическое лицо, создаваемое в целях обеспечения защиты интересов держателей зерновых расписок от неисполнения хлебоприемными предприятиями обязательств по выданным ими (выпущенным) зерновым распискам;
4) зерновая расписка – складское свидетельство в виде долговой бездокументарной неэмиссионной ценной бумаги, удостоверяющей права ее держателя на получение зерна у хлебоприемного предприятия в объеме и качестве, определенном при ее выпуске;
5) держатель зерновой расписки – лицо, зарегистрированное в реестре, обладающее правами по зерновой расписке;
6) комиссия по временному управлению – коллегиальный орган, включающий представителей уполномоченного органа, местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, хлебоприемного предприятия, держателей зерновых расписок, выданных (выпущенных) данным хлебоприемным предприятием, фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, с которым хлебоприемное предприятие заключило договор участия;
7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию и регулирование деятельности участников зернового рынка.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Комиссия по временному управлению и временная администрация в период проведения временного управления обеспечивают проведение полного цикла технологических операций на хлебоприемном предприятии и соблюдение интересов держателей зерновых расписок.
4. При проведении временного управления местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган), обеспечивает принятие необходимых мер в возможно короткие сроки, но не более сроков, установленных настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Временное управление на хлебоприемном предприятии вводится решением суда при наличии выявления одного из следующих фактов:
1) систематическое ненадлежащее исполнение договорных обязательств по хранению зерна;
2) превышение количества зерна, обеспеченного зерновыми расписками, над фактическим количеством зерна, хранящимся на хлебоприемном предприятии.

3) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры – астық қабылдау кәсіпорындарының өздері берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерін орындамауынан астық қолхаттарын ұстаушылардың мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында құрылатын заңды тұлға;
4) астық қолхаты – шығару кезінде айқындалған көлемде және сапада астық қабылдау кәсіпорнынан астық алуға оны ұстаушының құқықтарын куәландыратын, құжатсыз борыштық эмиссиялық емес бағалы қағаз түріндегі қоймалық куәлік;
5) астық қолхатын ұстаушы – астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде тіркелген, астық қолхаты бойынша құқықтарға ие тұлға;
6) уақытша басқару жөніндегі комиссия – уәкілетті органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының, астық қабылдау кәсіпорнының, сол астық қабылдау кәсіпорны берген (шығарған) астық қолхаттарын ұстаушылардың, астық қабылдау кәсіпорны қатысуға шарт жасаған астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) өкілдерін қамтитын алқалы орган;
7) уәкілетті орган – құзыреті шегінде астық нарығына қатысушылардың қызметін үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Уақытша басқару жөніндегі комиссия және уақытша әкімшілік уақытша басқаруды жүргізу кезеңінде астық қабылдау кәсіпорнында технологиялық операциялардың толық циклын өткізуді және астық қолхаттарын ұстаушылардың мүдделерін сақтауды қамтамасыз етеді.
4. Уақытша басқаруды жүргізу кезінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерден аспайтын мүмкіндігінше қысқа мерзімде қажетті шараларды қабылдауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Астық қабылдау кәсіпорындарына уақытша басқару мынадай фактілердің бірі анықталған кезде сот шешімімен енгізіледі:
1) астық сақтау жөніндегі шартты міндеттемелердің үнемі тиісінше орындалмауы;
2) астық қолхаттарымен қамтамасыз етілген астық мөлшерінің астық қабылдау кәсіпорнында сақтаулы астықтың нақты мөлшерінен асып кетуі.

2. Порядок проведения временного управления
6. Местный исполнительный орган в течение 2 (двух) рабочих дней с момента выявления фактов, являющихся основанием для введения временного управления:
1) подает в суд заявление о введении временного управления хлебоприемным предприятием и публикует информацию о поданном заявлении на веб-портале регистраторской информационной системы зерновых расписок www.qoldau.kz (далее – Портал);
2) направляет хлебоприемному предприятию, фонду (фондам) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, с которым хлебоприемное предприятие заключило договор участия, и всем держателям зерновых расписок, выданных (выпущенных) данным хлебоприемным предприятием, предложение о представлении в течение 3 (трех) рабочих дней кандидатур в состав комиссии по временному управлению.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При непредставлении физическими и юридическими лицами, указанными в подпункте 2) пункта 6 настоящих Правил, либо отказе ими в представлении кандидатур местный исполнительный орган самостоятельно формирует комиссию по временному управлению.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Комиссия по временному управлению в срок не позднее двух рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления:
1) определяет кандидатуру председателя комиссии по временному управлению;
2) направляет письменное уведомление в адрес обслуживающего хлебоприемное предприятие банка о приостановлении расходных операций по счетам хлебоприемного предприятия.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Местный исполнительный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления публикует на Портале, а также за счет средств хлебоприемного предприятия не менее чем в двух газетах республиканского, областного значения на государственном и русском языках сообщения:

2. Уақытша басқаруды жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тарауға өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жергілікті атқарушы орган уақытша басқаруды енгізу үшін негіз болып табылатын фактілер анықталған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы сотқа арыз береді және берілген арыз туралы ақпаратты астық қолхаттарының тіркеуші ақпараттық жүйенің www.qoldau.kz веб-порталында (бұдан әрі – Портал) жариялайды;
2) астық қабылдау кәсіпорнына, астық қабылдау кәсіпорны қатысу шартын жасасқан астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына (қорларына) және сол астық қабылдау кәсіпорны берген (шығарған) астық қолхаттарын ұстаушылардың бәріне 3 (үш) жұмыс күні ішінде уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына кандидатуралар беру туралы ұсыныс жолдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар кандидатура ұсынбаған не олар ұсынудан бас тартқан жағдайда жергілікті атқарушы органы уақытша басқару жөніндегі комиссияны дербес қалыптастырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Уақытша басқару жөніндегі комиссия соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған* күннен бастап екі жұмыс күнінен кеш емес мерзімде:
1) уақытша басқару жөніндегі комиссия төрағасының кандидатурасын айқындайды;
2) астық қабылдау кәсіпорнына қызмет етуші банктің мекенжайына астық қабылдау кәсіпорнының шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жергілікті атқарушы орган соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Порталда, сондай-ақ астық қабылдау кәсіпорнының қаражаты есебінен республикалық, облыстық маңызы бар кемінде екі газетте мемлекеттік және орыс тілінде:

1) о введении временного управления;
2) о праве держателей зерновых расписок участвовать в собрании держателей зерновых расписок.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Комиссия по временному управлению в течение трех рабочих дней с момента опубликования на Портале сообщения о введении временного управления организует проведение собрания держателей зерновых расписок для избрания представителей в состав временной администрации и утверждает состав временной администрации.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. На период действия временного управления хлебоприемным предприятием:
1) все полномочия по управлению хлебоприемным предприятием переходят к временной администрации;
2) приостанавливаются права учредителей (акционеров) по управлению хлебоприемным предприятием;
3) приостанавливаются полномочия органов управления хлебоприемного предприятия и его руководящих работников;
4) все сделки, совершенные от имени и за счет хлебоприемного предприятия без ведома и письменного согласия временной администрации, признаются недействительными.
12. Временная администрация:
1) в пределах компетенции, определенной Законом, самостоятельно принимает решения по всем вопросам деятельности хлебоприемного предприятия;
2) приостанавливает на период временного управления удовлетворение всех требований, возникающих из зерновых расписок, в размере до двадцати процентов количества зерна, указанного в них;
3) заключает договоры, и подписывает документы, направленные на восстановление обязательств хлебоприемного предприятия по выданным им (выпущенным) зерновым распискам;
4) осуществляет представительство от имени и в интересах хлебоприемного предприятия, в том числе и в суде;
5) в случае участия хлебоприемного предприятия в фонде гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам предъявляет требования в указанный фонд о погашении задолженности по обязательствам, вытекающим из зерновых расписок, выданных (выпущенных) данным хлебоприемным предприятием, в первоочередном порядке;
6) привлекает независимых экспертов для оценки производственных вопросов, связанных с хранением зерна;
7) издает на период временного управления хлебоприемным предприятием приказы в пределах компетенции.

1) уақытша басқаруды енгізу туралы;
2) астық қолхаттарын ұстаушылардың жиналысында астық қолхаттарын ұстаушылардың қатысу құқығы туралы хабарламаны жариялайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уақытша басқару жөніндегі комиссия уақытша басқаруды енгізу туралы хабарлама Порталда жарияланған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде уақытша әкімшіліктің құрамына өкілдерді сайлау үшін астық қолхаттарын ұстаушылардың жиналысын өткізуді ұйымдастырады және уақытша әкімшіліктің құрамын бекітеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару қолданылған кезеңде:
1) астық қабылдау кәсіпорнын басқару жөніндегі барлық өкілеттік уақытша әкімшілікке көшеді;
2) құрылтайшылардың (акционерлердің) астық қабылдау кәсіпорынын басқару жөніндегі құқықтары тоқтатыла тұрады;
3) астық қабылдау кәсіпорнын басқару органдары мен оның басшы қызметкерлерінің өкілеттігі тоқтатыла тұрады;
4) уақытша әкімшілікке айтпай және оның жазбаша келісімінсіз астық қабылдау кәсіпорнының атынан және соның есебінен жасалған барлық мәмілелер жарамсыз деп танылады.
12. Уақытша әкiмшiлiк:
1) Заңмен айқындалған құзыреті шегінде астық қабылдау кәсiпорны қызметiнiң барлық мәселелерi бойынша өз бетiмен шешiмдер қабылдайды;
2) астық қолхаттарында көрсетiлген астық көлемiнiң жиырма пайызына дейiнгi мөлшерiнде солардан туындайтын барлық талаптардың қанағаттандырылуын уақытша басқару кезеңiне тоқтата тұрады;
3) астық қабылдау кәсiпорнының ол берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн қалпына келтiруге бағытталған шарттарды жасасады және құжаттарға қол қояды;
4) астық қабылдау кәсiпорнының атынан және оның мүдделерi үшiн өкiлдiктi, оның iшiнде сотта да жүзеге асырады;
5) астық қабылдау кәсiпорны астық қолхаттары бойынша міндеттемелерін орындауға кепiлдiк беру қорына қатысқан жағдайда, аталған қорға сол астық қабылдау кәсiпорны берген (шығарған) астық қолхаттарынан туындайтын мiндеттемелер бойынша берешектi бiрiншi кезектегi тәртiппен өтеу туралы талап қояды;
6) астықтың сақталуына байланысты өндiрiстiк мәселелердi бағалау үшiн тәуелсiз сарапшыларды тартады;
7) астық қабылдау кәсiпорнын уақытша басқару кезеңiне құзыретi шегiнде бұйрықтар шығарады.

Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Печати, штампы, бланки, ценности, ключи от помещений, сейфов, документация хлебоприемного предприятия, оригиналы учредительных, правоустанавливающих и регистрационных документов в течение трех календарных дней со дня принятия судом решения о введении временного управления, передаются временной администрации в соответствии с актом приема-передачи произвольной формы.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Все имущество хлебоприемного предприятия, находящегося в режиме временного управления, включенное или не включенное в баланс, подлежит инвентаризации по истечении трех календарных дней со дня принятия судом решения о введении временного управления. Имущество, не включенное в баланс, указывается в инвентаризационной ведомости и впоследствии подлежит включению в баланс.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. В компетенцию комиссии по временному управлению входят:
1) назначение (увольнение) членов временной администрации;
2) утверждение отчета временной администрации о результатах деятельности;
3) контроль за деятельностью временной администрации.
3. Порядок работы комиссии по временному управлению и
временной администрации
16. Комиссия по временному управлению принимает решения при участии представителей, обладающих не менее двух третей от общего числа голосов.
17. Заседания комиссии по временному управлению проводятся по мере необходимости.
18. Решения комиссии по временному управлению об основных направлениях деятельности временной администрации принимаются большинством голосов, оформляются протоколом, подписываются председателем и членами комиссии.
19. В случае, если хлебоприемное предприятие не является участником фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, голоса представителей в комиссии по временному управлению при принятии решений распределяются в соответствии с пунктом 4 статьи 30 Закона.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мөрлер, мөртабандар, бланктер, құнды заттар, үй-жайлардың, сейфтердің кілттері, астық қабылдау кәсіпорнының құжаттамасы, құрылтай, құқық белгілеуші және тіркеу құжаттарының түпнұсқалары соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде уақытша әкімшілікке еркін нысандағы қабылдап алу-беру актісіне сәйкес беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Балансқа енгізілген немесе енгізілмеген уақытша басқару режиміндегі астық қабылдау кәсіпорнының барлық мүлкі соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күн өткен соң түгендеуге жатады. Балансқа енгізілмеген мүлік түгендеу ведомосінде көрсетіледі және кейін балансқа енгізілуге жатады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Уақытша басқару жөніндегі комиссияның құзыретіне:
1) уақытша әкімшіліктің мүшелерін қызметке тағайындау (қызметтен босату);
2) уақытша әкімшіліктің қызмет нәтижелері туралы есебін бекіту;
3) уақытша әкімшіліктің қызметін бақылау кіреді.
3. Уақытша басқару жөніндегі комиссияның және уақытша
әкімшіліктің жұмыс тәртібі
16. Уақытша басқару жөніндегі комиссия жалпы дауыс санының кемінде үштен екісіне ие өкілдер қатысқан кезде шешім қабылдайды.
17. Уақытша басқару жөніндегі комиссияның отырысы қажет болғанда жүргізіледі.
18. Уақытша әкімшілік қызметінің негізгі бағыттары туралы уақытша басқару жөніндегі комиссияның шешімдері көпшілік дауыспен қабылданады, хаттамамен ресімделеді, оған комиссияның төрағасы мен мүшелері қол қояды.
19. Егер астық қабылдау кәсіпорны астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорлардың) қатысушысы болмаған жағдайда уақытша басқару жөніндегі комиссиядағы өкілдердің дауыстары шешім қабылдаған кезде Заңның 30-бабының 4-тармағына сәйкес бөлінеді.

В случае участия хлебоприемного предприятия в фонде (фондах) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам голоса представителей в комиссии по временному управлению при принятии решений распределяются в соответствии с пунктом 5 статьи 30 Закона.
4. Порядок прекращения временного управления
20. Временное управление хлебоприемным предприятием прекращается по следующим основаниям:
1) истечение установленного решением суда срока временного управления;
2) принятие судом решения о досрочном завершении временного управления.
Одним из следующих оснований досрочного завершения временного управления являются:
1) восстановление способности хлебоприемного предприятия исполнить свои обязательства по выданным (выпущенным) зерновым распискам;
2) удовлетворение всех заявленных в период временного управления требований держателей зерновых расписок в полном объеме при условии отсутствия обстоятельств, влияющих на надлежащее исполнение требований других держателей зерновых расписок.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. Завершение временного управления хлебоприемным предприятием (в том числе и досрочное) в связи с устранением причин, повлекших его введение, влечет за собой отмену всех ограничений в отношении данного хлебоприемного предприятия, принятого на основании решения суда.
22. В случае, если временное управление хлебоприемным предприятием не привело к восстановлению способности исполнять обязательства по зерновым распискам, временная администрация:
1) вносит соответствующему местному исполнительному органу предложение о лишении хлебоприемного предприятия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок;
2) до истечения срока временного управления подает исковое заявление в суд о принудительной ликвидации хлебоприемного предприятия.
В случае прекращения временного управления в период рассмотрения иска о принудительной ликвидации хлебоприемного предприятия все права и обязанности истца переходят к лицам, осуществлявшим функции временной администрации.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Астық қабылдау кәсіпорны астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына (қорларына) қатысқан жағдайда уақытша басқару жөніндегі комиссиядағы өкілдердің дауыстары шешім қабылдаған кезде Заңның 30-бабының 5-тармағына сәйкес бөлінеді.
4. Уақытша басқаруды тоқтату тәртібі
20. Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару мынадай негіздер бойынша тоқтатылады:
1) соттың шешімімен белгіленген уақытша басқару мерзімінің аяқталуы;
2) уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау туралы соттың шешім қабылдауы.
Уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау негіздерінің бірі мыналар:
1) астық қабылдау кәсіпорнының берген (шығарған) астық қолхаттары бойынша өз міндеттемелерін орындау қабілеттілігін қалпына келтіру;
2) уақытша басқару кезеңінде басқа астық қолхаттарын ұстаушылардың талаптарын тиісінше орындауға әсер ететін мән-жайлар болмаған кезде астық қолхаттарын ұстаушылардың барлық мәлімделген талаптарын толық көлемде қанағаттандыру болып табылады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Астық қабылдау кәсiпорнын уақытша басқаруды оның енгiзiлуiне әкеп соққан себептердiң жойылуына байланысты аяқтау (оның iшiнде мерзiмiнен бұрын тоқтату) сот шешімінің негізінде қабылданған осы астық қабылдау кәсiпорнына қатысты барлық шектеулердiң күшiнің жойылуына әкеп соғады.
22. Егер астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындау қабілетін қалпына келтіруге әкелмеген жағдайда, уақытша әкімшілік:
1) астық қабылдау кәсіпорнын астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру туралы жергілікті атқарушы органға ұсыныс енгізеді;
2) уақытша басқару мерзімі аяқталғанға дейін астық қабылдау кәсіпорнын мәжбүрлеп тарату туралы сотқа талап қою арызын береді.
Астық қабылдау кәсіпорнын мәжбүрлеп тарату туралы талап арызды қарау кезеңінде уақытша басқару тоқтатылған жағдайда талап қоюшының барлық құқықтары мен міндеттері уақытша әкімшілік функцияларын жүзеге асыратын адамдарға өтеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.