Об утверждении нормативов финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 711. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2015 года № 11875.
В соответствии с подпунктом 38) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормативы финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республика Казахстан (Пшембаев М.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________________ Б. Султанов
7 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________ Е. Досаев

Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 17 маусымдағы № 711 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 тамызда № 11875 болып тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеуге және күтіп ұстауға қаржыландыру нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (М.Қ. Пішембаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 7 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________________ Е. Досаев

14 июля 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 июня 2015 года № 711
Нормативы финансирования на ремонт и содержание улиц столицы,
городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения
Сноска. Нормативы - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 07.02.2025 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1
Наименование
Улицы столицы, городов республиканского значения, автомобильные дороги областного и районного значения
Текущий ремонт
(на 1 км
в тысячах тенге)
Содержание
(на 1 км в тысячах тенге)
1
2
3
4
Столица, города республиканского значения
1
Астана

2015 жылғы 14 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 17 маусымдағы
№ 711 бұйрығымен
бекітілген
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтері
Ескерту. Нормативтер жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 07.02.2025 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кесте
Атауы
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелері, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдары
Ағымдағы жөндеу
(1 км мың теңге)
Күтіп-ұстау (1 км мың теңге)
1
2
3
4
Астана, республикалық маңызы бар қалалар
1
Астана

1 986,97
17
Восточно-Казахстанская
1 054,24
1 934,03
1. Нормативы финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения (далее - Нормативы финансирования) на содержание включают в том числе, затраты на зимнее содержание автомобильных дорог.
2. Нормативы финансирования автомобильных дорог приведены для 1 км дороги III технической категории.

1 986,97
17
Шығыс Қазақстан
1 054,24
1 934,03
1. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативтеріне (бұдан әрі - Қаржыландыру нормативтері) оның ішінде, автомобиль жолдарын қысқы күтіп-ұстауға арналған шығындар кіреді.
2. Автомобиль жолдарын қаржыландыру нормативтері ІІІ техникалық санаттағы жолдың 1 км үшін келтірілген.

3. Для расчета норматива требуемой категории применяются нижеприведенные коэффициенты дифференциации по категориям автомобильных дорог:
Таблица 2
Вид работ
Технические категории автомобильных дорог
Iа/Iб 8 полос
Iа/Iб 6 полос
Iа/Iб 4 полосы
II
III
IV
V
Коэффициенты дифференциации
Текущий ремонт
5,06/3,37
3,90/2,60
2,73/1,82
1,13
1
0,74
0,47
Содержание
4,59/3,06
3,63/2,42
2,67/1,78
1,24
1
0,89
0,73
4. Нормативы финансирования приведены для 1 км улиц с шириной полосы 3,5 метра. Для расчета норматива требуемых параметров улиц столицы, городов республиканского значения применяются коэффициенты дифференцирования по следующим категориям автомобильных дорог:
1) магистральные дороги скоростного, регулируемого движения по категориям Iа/Iб в зависимости от полос движения;
2) магистральные улицы общегородского значения непрерывного, регулируемого движения по Iб категории в зависимости от полос движения;
3) магистральные улицы районного значения пешеходно-транспортные и транспортно-пешеходные по II категории;
4) улицы и дороги местного значения в жилой застройке по III категории;
5) парковые дороги по III категории;
6) проезд основной по III категории;
7) проезд второстепенный по IV категории;
8) пешеходные улицы и велосипедные дорожки по IV категории.
5. Нормативы приведены в ценах 2023 года без НДС. НДС принимается в размере, устанавливаемом Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) на соответствующий год.
6. Переход на текущий уровень от базовых цен 2023 года осуществляется через индекс изменения МРП – это отношение МРП планируемого года к МРП 2023 года. Размер МРП принимать согласно устанавливаемого ежегодно бюджетного законодательства.
7. На участках автомобильных дорог, находящихся на гарантии после строительства, реконструкции, среднего, капитального ремонта к нормативам финансирования дополнительно применяется понижающий коэффициент равный - 0,75. Работы по восстановлению конструктива дорожной одежды выполняются за счет подрядчика строительства, реконструкции, среднего, капитального ремонта.
Расшифровка аббревиатур:
км – километр;
НДС - налог на добавленную стоимость;
МРП - месячный расчетный показатель.

3. Қажетті санаттың нормативін есептеу үшін автомобиль жолдарының төменде келтірілген санаттары бойынша саралау коэффициенттері қолданылады:
2-кесте
Жұмыс түрі
Автомобиль жолдарының техникалық санаттары
Iа/Iб
8 жолақ
Iа/Iб
6 жолақ
Iа/Iб
4 жолақ
II
III
IV
V
Саралау коэффициенттері
Ағымдағы жөндеу
5,06/3,37
3,90/2,60
2,73/1,82
1,13
1
0,74
0,47
Күтіп-ұстау
4,59/3,06
3,63/2,42
2,67/1,78
1,24
1
0,89
0,73
4. Қаржыландыру нормативтері ені 3,5 метр болатын 1 км көше үшін келтірілген. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелерін талап етілетін параметрлерінің нормативін есептеу үшін автомобиль жолдарының мынадай санаттары бойынша саралау коэффициенттері қолданылады:
1) қозғалыс жолақтарына байланысты Іа/Іб санаттары бойынша реттелетін, жүрдек қозғалыстағы магистральдық жолдар;
2) қозғалыс жолақтарына байланысты Іб санаты бойынша үздіксіз, реттелетін қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелері;
3) II санат бойынша аудандық маңызы бар жаяу жүргіншілер-көлік және көлік-жаяу жүргіншілер магистральдық көшелері;
4) III санат бойынша тұрғын үй құрылысындағы жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдар;
5) III санаттағы саябақ жолдары;
6) III санат бойынша негізгі жол жүру;
7) IV санат бойынша екінші дәрежелі жол жүру;
8) IV санаттағы жаяу жүргіншілер көшелері мен велосипед жолдары.
5. Нормативтер 2023 жылғы бағада ҚҚС-сыз келтірілген. ҚҚС тиісті жылға арналған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерде қабылданады.
6. 2023 жылғы базалық бағадан ағымдағы деңгейге көшу АЕК өзгеру индексі арқылы жүзеге асырылады – жоспарланған жылдың АЕК-нің 2023 жылдың АЕК-не қатынасы. АЕК мөлшері бюджет заңнамасына сәйкес жыл сайын белгіленеді.
7. Салудан, реконструкциялаудан, орташа, күрделі жөндеуден кейін кепілдікте тұрған автомобиль жолдарының учаскелерінде қаржыландыру нормативтеріне - 0,75 төмендету коэффициенті қосымша қолданылады. Жол төсемелерінің конструкциясын қалпына келтіру жұмыстары салу, реконструкциялау, орта, күрделі жөндеу мердігерінің есебінен орындалады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
АЕК – айлық есептік көрсеткіш.