Об утверждении фитосанитарных нормативов, форм фитосанитарного учета, а также Правил их представления
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2015 года № 11913.
В соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) фитосанитарные нормативы, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы фитосанитарного учета, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила представления форм фитосанитарного учета, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
1 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев

Фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитариялық есепке алу нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдаға № 15-02/584 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 тамыздағы № 11913 болып тіркелді.
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.03.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық нормативтер;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық есепке алу нысандары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 1 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев

20 июля 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Фитосанитарные нормативы
Сноска. Фитосанитарные нормативы - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.07.2020 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра сельского хозяйства РК от 17.03.2021 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование
Экономический порог вредоносности, штук на квадратный метр
1
2
3

2015 жылғы 20 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
1-қосымша
Фитосанитариялық нормативтер
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.07.2020 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.03.2021 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.08.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Р/с №
Атауы
Зиян келтірудің экономикалық шегі, бір шаршы метрге дана
1
2
3

134
Стадные саранчовые: итальянский прус
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
3 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
135
Мароккская саранча
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
3 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
136
Азиатская саранча
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
3 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
137
Серая зерновая совка
гусеницы
яровая пшеница (товарные посевы)
молочная спелость
более 15 гусениц на 100 колосьев при прохладной, более 20 гусениц – при умеренной и более 30 гусениц – при засушливой погоде
гусеницы
яровая пшеница (семенные посевы)
молочная спелость
вышеуказанные критерии ниже в 2 раза
138
Вредная черепашка
перезимовавшие клопы
озимая (яровая) пшеница
кущение
перезимовавшие 1-2 клопа на 1 квадратный метр, в засушливые годы этот показатель снижается в 2 раза (0,5-1,0)
личинки
яровая пшеница
цветение – начало налива зерна
5 личинок на 1 квадратный метр
личинки
яровая пшеница
молочная спелость
2 личинки на 1 квадратный метр
139
Хлебные жуки: жук-кузька, жук-красун, жук-крестоносец
имаго
яровая пшеница
цветение – начало налива зерна
более 3 жуков на 1 квадратный метр
140
Гессенская муха
пупарий
поля из-под пшеницы (стерня)
до посева
5-10 и более жизнеспособных пупариев на 1 квадратный метр
141
Гессенская муха
яйцо
яровая пшеница
полные всходы – кущение
более 30 % заселенных яйцекладками растений
142
Болезни зерновых культур: септориоз
уредостадия
пшеница (озимая, яровая)
первая половина вегетации
при пораженности листьев среднего яруса септориозом до 10-25, верхнего - не более 1-5, бурой ржавчиной -5-10 и 1 %, соответственно. В случае более раннего проявления болезней (до трубкования) и благоприятных условий погоды эти показатели снижаются в 2-3 раза, а при более позднем (молочная спелость) – наоборот, увеличиваются
143
Бурая ржавчина
уредостадия
пшеница (озимая, яровая)
первая половина вегетации
при пораженности листьев среднего яруса септориозом до 10-25, верхнего - не более 1-5, бурой ржавчиной -5-10 и 1 %, соответственно. В случае более раннего проявления болезней (до трубкования) и благоприятных условий погоды эти показатели снижаются в 2-3 раза, а при более позднем (молочная спелость) – наоборот, увеличиваются
144
Желтая ржавчина
уредостадия
пшеница (озимая)
цветение
30 % развития болезни
145
Паутинный клещ
яйцо, личинки, имаго
хлопчатник
начало бутонизации- начало созревания
зараженность растений на поле более 10 %, 1,5 клеща на лист (150 особей на 100 листьев)
яйцо, личинки, имаго
соя
в период вегетации
зараженность растений клещом более 10 %, численность его более 10 особей на 1 лист
сахарная свекла
в период вегетации

134
Үйірлі шегіртке тектестер; италиялық прус
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 3 және одан көп дана
135
Марокколық шегіртке
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге3 және одан көп дана
136
Азиялық шегіртке
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге3 және одан көп дана
137
Астықтың сұр көбелегі
жұлдызқұрттар
жаздық бидай (тауарлық егістер)
сүттеніп пісу
салқын ауа райында 100 масаққа 15 жұлдызқұрттан артық, қоңыржай ауа райында 20-дан артық және құрғақшылық ауа райында 30-дан артық
жұлдызқұрттар
жаздық бидай (тұқымдық егістер)
сүттеніп пісу
жоғарыдағы көрсетілген өлшемшарттар 2 есеге төмен
138
Зиянды бақашық
қыстаған қандалалар
күздік (жаздық) бидай
түптену
1 шаршы метрге 1-2 қыстаған қандала, құрғақшылық жылдары бұл көрсеткіш 2 есеге (0,5-1,0) төмендейді
дернәсілдер
жаздық бидай
гүлдеу-дән толысудың басы
1 шаршы метрге 5 дернәсіл
дернәсілдер
жаздық бидай
сүттеніп пісу
1 шаршы метрге 2 дернәсіл
139
Астық қоңыздары: кузька қоңызы, әдемі қоңыз, айқышты қоңыз
имаго
жаздық бидай
гүлдеу-дән толысудың басы
1 шаршы метрге 3 қоңыздан артық
140
Гессен шыбыны
пупарий
бидай танабы (аңыз)
егуге дейін
1 шаршы метрге өмір сүруге қабілетті 5-10 және одан да көп пупарий
141
Гессен шыбыны
жұмыртқа
жаздық бидай
толық өскін - түптену
30 %-дан астам жұмыртқалар жайлаған өсімдіктер
142
Дәнді дақылдардың аурулары:септориоз
уредокезең
бидай (күздік, жаздық)
вегетациялық кезеңнің бірінші жартысы
жапырақ орта қабатта 10-25-ке дейін, жоғары қабатта 1-5-тен аспай септориозбен, тиісінше 10 және 1 % қоңыр татпен залалданған жағдайда.
Аурулар одан ерте пайда болса (түтіктенуге дейін) және қолайлы ауа-райы жағдайында бұл көрсеткіштер 2-3 есе төмендейді, ал кеш пайда болса (сүттеніп пісу), керісінше ұлғаяды
143
Қоңыр тат
уредокезең
бидай (күздік, жаздық)
вегетациялық кезеңнің бірінші жартысы
жапырақ орта қабатта 10-25-ке дейін, жоғары қабатта 1-5-тен аспай септориозбен, тиісінше 10 және 1 % қоңыр татпен залалданған жағдайда.
Аурулар одан ерте пайда болса (түтіктенуге дейін) және қолайлы ауа-райы жағдайында бұл көрсеткіштер 2-3 есе төмендейді, ал кеш пайда болса (сүттеніп пісу), керісінше ұлғаяды
144
Сары тат
уредокезең
бидай (күздік)
гүлдеу
аурудың 30 % дамуы
145
Өрмекші кене
жұмыртқа, дернәсілдер, имаго
мақта
гүлшанақтанудың басталуы-пісудің басталуы
танапта өсімдіктердің залалдануы 10 %-дан артық, бір жапыраққа 1,5 кене (100 жапыраққа 150 дарақ)
жұмыртқа, дернәсілдер, имаго
соя
вегетациялық кезеңде
өсімдіктердің кенемен залалдануы 10 %-дан жоғары, оның саны 1 жапыраққа 10 дарақтан артық
қант қызылшасы
вегетациялық кезеңде

зараженность растений на поле более 10 %, численность клеща выше 1,5 балла
146
Хлопковая: совка на хлопчатнике
яйцо, гусеница
хлопчатник
начало бутонизации начало созревания
8-12 яиц и гусениц на 100 растений
147
Хлопковая: совка на кукурузе
бабочки, гусеницы
кукуруза
в период вегетации
8-10 бабочек на одну ловушку за сутки, что соответствует критической численности вредителя на поле
148
Суслики
зерновые культуры, многолетние травы
период вегетации
на посевах и в трехсотметровой зоне от посева – 5 зверьков на 1 гектар, а в полосе 2 километр – более 15-20 зверьков на 1 гектар
149
Мышевидные грызуны
зерновые культуры, многолетние травы
период вегетации
поимка трех грызунов на 25 давилок (в пересчете на 100 давилок – 12 %), а также скопление на участке сов, а в северной зоне – наличие подснежных зимних гнезд полевок
150
Колорадский жук
жуки
картофель
в фазу всходов до 15-25 сантиметр высоты растений
0,5-2 % заселенных жуками кустов картофеля
перезимовавшие жуки и личинки
картофель
фаза бутонизации- цветения
5-8 % заселенных кустов с численностью 20 личинок на 1 растение
151
Капустная моль
гусеницы
масличные культуры
период вегетации
2-3 гусеницы на одно растение при 10 % заселении растений
151-1
Луговой мотылек
гусеницы
сельскохозяйственные культуры
всходы, молодые растения
5-10 гусениц на 1 квадратный метр
период вегетации
20 гусениц на 1 квадратный метр
Глава 19. Фитосанитарные нормативы по вредным организмам
152
Нестадные саранчовые
личинки
сельско- хозяйственные угодья
период вегетации
8-10 экземпляр на 1 квадратный метр
153
Исключена приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154
Пшеничный трипс
имаго и личинки
яровая пшеница
в период трубкования -начало колошения растений
10 имаго трипсов на один стебель
в период формирования зерновки
45-50 личинок на один колос
155
Карадрина
гусеницы
хлопчатник
период вегетации
1-2 гусеницы на одно растение при 50 % заселении
3 гусеницы на растение при 30 % заселении
156
Прибрежная муха
личинки
рис
всходы
40 личинок на 1 квадратный метр
157
Долгоносики
жуки
зернобобовые и технические культуры
всходы – образование настоящих листьев сахарной свеклы
0,2-0,3 жуков на 1 квадратный метр
в фазе 1-4 пар настоящих листьев сахарной свеклы
0,5-0,6 жуков на 1 квадратный метр
всходы гороха
5-10 жуков на 1 квадратный метр
всходы – ветвление сафлора
1-2 жуков на 1 квадратный метр
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 15-02/584
Формы фитосанитарного учета

танаптағы өсімдіктің 10 %-дан астам залалдануы, кененің саны 1,5 балдан жоғары
146
Мақтадағы мақта көбелегі
жұмыртқа, жұлдызқұрт
мақта
гүлшанақтанудың басталуы – пісудің басталуы
100 өсімдікке 8-12 жұмыртқа мен жұлдызқұрт
147
Жүгерідегі мақта көбелегі
көбелек, жұлдызқұрт
жүгері
вегетациялық кезеңде
бір торға тәулігіне 8-10 көбелек, бұл танаптағы зиянкестің шекті санына сәйкес келеді
148
Сарышұнақтар
дәнді дақылдар, көпжылдық шөптер
вегетациялық кезең
егістерде және егістен 300 метрлік аймақта – 1 гектарға 5 аң, ал 2 километр аймақта – 1 гектарға 15-20 аңнан артық
149
Тышқан тәріздес кеміргіштер
дәнді дақылдар, көпжылдық шөптер
вегетациялық кезең
25 қыспаға үш кеміргіш ұстау (100 қыспаға шаққанда – 12 %), сондай-ақ учаскеде жапалақтардың топталуы, ал солтүстік аймақта сұр тышқандардың қысқы қар асты ұяларының болуы
150
Колорадо қоңызы
қоңыздар
картоп
өсімдіктің өсу фазасында биіктігі 15-25 см дейін
картоп түптерінің 0,5-2 %-ына қоныстанған
қыстап шыққан қоңыздар мен дернәсілдер
картоп
гүлшанақтану фазасы – гүлдеу
саны 1 өсімдікке 20 дернәсіл мөлшерінде түптердің 5-8 %-ына қоныстанған
151
Қырыққабат көбелегі
жұлдызқұрттар
майлы дақылдар
вегетациялық кезең
10 % қоныстанған кезде бір өсімдікке 2-3 жұлдызқұрттан
151-1
Шабындық көбелегі
жұлдызқұрттар
ауыл шаруашылығы дақылдары
өскіндер, жас өсімдіктер
1 шаршы метрге 5-10 жұлдызқұрт
вегетациялық кезеңі
1 шаршы метрге 20 жұлдызқұрт
19-тарау. Зиянды организмдер бойынша фитосанитариялық нормативтер
152
Саяқ шегірткетектестер
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 8-10 дана
153
Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154
Бидай шашақ қанаттысы
дернәсілдер, имаго
жаздық бидай
түтіктеу кезеңінде-масақ шашудың басталуы
бір сабаққа 10 шашаққанатты имагосы
астық қалыптасу кезеңінде
бір масаққа 45-50 дернәсілден
155
Карадрина
жұлдызқұрттар
мақта
вегетациялық кезең
50 % қоныстанған кезде бір өсімдікке 1-2 жұлдызқұрттан
30 % қоныстанған кезде бір өсімдікке 3 жұлдызқұрттан
156
Жағалау шыбыны
дернәсілдер
күріш
өскіндер
1 шаршы метрге 40 жұлдызқұрт
157
Бізтұмсықтар
қоңыздар
дәнді-бұршақты және техникалық дақылдар
өскіндер – қант қызылшасының нағыз жапырақтарының пайда болуы
1 шаршы метрге 0,2-0,3 қоңыз
қант қызылшасының нағыз жапырақтарының 1-4 жұбы фазасында
1 шаршы метрге 0,5-0,6 қоңыз
асбұршақ өскіні
1 шаршы метрге 5-10 қоңыз
мақсарының тармақталған өскіні
1 шаршы метрге 1-2 қоңыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
2-қосымша
Фитосанитариялық есепке алу нысандары

Сноска. Формы фитосанитарного учета - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Формы фитосанитарного учета, предназначенные для сбора административных данных, представляются:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Формы фитосанитарного учета, предназначенные для сбора административных данных размещены на официальном интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов
Индекс формы административных данных: ФУ – 1
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: ____ (полугодие) 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: физические лица и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспектора по защите растений.
Срок представления формы административных данных:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 10 июля и до 10 января следующего за отчетным периодом;
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 15 июля и до 15 января следующего за отчетным периодом;

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.03.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған фитосанитариялық есепке алу нысандары:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған фитосанитариялық есепке алу нысандары www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФУ – 1
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20__ жылғы ______ (жартыжылдық)
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 10 шілдеге дейін және 10 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 15 шілдеге дейін және 15 қаңтарға дейін;

в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 20 июля и до 20 января следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер
литр, килограмм, штук
№п/п
Наименование пестицида, биоагента
Единица измерения (литр, килограмм, штук)
Остаток на начало отчетного периода
Произведено за отчетный период
Закуплено за отчетный период
Реализовано за отчетный период
Передано за отчетный период
Наименование субъекта, которому реализованы или переданы пестициды, биоагенты
Остаток на конец отчетного периода
всего
в том числе
по импорту
внутри страны
количество
Наименование реализатора
количество
Наименование реализатора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование ____________________________________
Адрес ___________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель __________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Дата "___" _________ 20__года
Место для печати (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о производстве
и (или) реализации пестицидов,
биоагентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов"
(индекс – ФУ – 1, периодичность полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 10 июля и до 10 января следующего за отчетным периодом;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 15 июля и до 15 января следующего за отчетным периодом;

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 20 шілдеге дейін және 20 қаңтарға дейін.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
литр, килограмм, дана
Р/с№
Пестицидтің, биоагенттің атауы
Өлшем бірлігі (литр, килограмм, дана)
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
Есепті кезеңде өндірілгені
Есепті кезеңде сатып алынғаны
Есепті кезеңде өткізілгені
Есепті кезеңде берілгені
Есепті кезеңде пестицидтер, биоагенттер өткізілген субъектілердің атауы
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
барлығы
Оның ішінде
Импорт бойынша
ел ішінде
саны
өткізушінің атауы
саны
өткізушінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы______________________ Мекенжайы_______________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы _______________________________________ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________       ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             қолы
Күні 20__жылғы "___" _________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъетілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Пестицидтерді, биоагенттерді
өндіру және (немесе) өткізу
туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп" (индексі – ФУ – 1, кезеңділігі жартыжылдық) нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 10 шілдеге дейін және 10 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 15 шілдеге дейін және 15 қаңтарға дейін;

областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 20 июля и до 20 января следующего за отчетным периодом.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, осуществленных за полугодие.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы указывается наименование пестицида, биоагента.
10. В графе 3 формы указывается единица измерения (литр, килограмм, штук).
11. В графе 4 формы указывается количество остатка пестицида, биоагента на начало отчетного периода.
12. В графе 5 формы указывается количество литров пестицида, биоагентов, произведенных за отчетный период.
13. В графе 6 формы указывается общее количество пестицидов, биоагентов, закупленных за отчетный период, в том числе по импорту и внутри страны (значение графы 6 формы равно сумме значений 7 и 9 граф).
14. В графе 8 и 10 формы указывается наименование субъекта, у которого был проведен закуп.
15. В графе 11 и 12 формы указывается количество пестицидов, биоагентов реализованных или переданных за отчетный период.
16. В графе 13 формы указывается наименование субъекта, которому реализованы или переданы пестициды, биоагенты.
17. В графе 14 формы указывается количество остатка пестицидов, биоагентов на конец отчетного периода.
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Отчет о движении пестицидов, биоагентов
Индекс формы административных данных: ФУ – 2
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: ____ (полугодие) 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: физические лица и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспектора по защите растений.
Срок представления формы административных данных:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 10 июля и до 10 января по месту фактического движения;
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 15 июля и до 15 января по месту фактического движения;
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 20 июля и до 20 января.
Индивидуальный идентификационный номер
литр, килограмм, штук
№ п/п
Производственная классификация пестицидов по объектам их применения, биоагенты
Наименование пестицида, (с указанием действующего вещества), биоагента
Движение пестицидов, биоагентов
Наличие на начало отчетного периода
Поступило за отчетный период
Израсходовано за отчетный период
Реализовано (передано в другие области)
Остаток на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование ____________________________________
Адрес ___________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель _________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Дата "___" _________ 20__года
Место для печати (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о движении
пестицидов, биоагентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о движении пестицидов, биоагентов"
(индекс – ФУ – 2, периодичность полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении пестицидов, биоагентов" (далее – Форма).

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 20 шілдеге дейін және 20 қаңтарға дейін ұсынады.
4. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда – оның міндеттерін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
6. Нысан жарты жыл ішінде жүзеге асырылған пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы ақпаратты қамтиды.
7. Егер тиісті көрсеткішке осы түсіндірмеде өзгеше айтылмаса, барлық көрсеткіштер міндетті түрде толтырылады.
8. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 2-бағанында пестицидтің, биоагенттің атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 3-бағанында өлшем бірлігі (литр, килограмм, дана) көрсетіледі.
11. Нысанның 4-бағанында есепті кезеңнің басындағы пестицидтердің биоагенттердің қалдық мөлшері көрсетіледі.
12. Нысанның 5-бағанында есепті кезеңде өндірілген пестицидтің, биоагенттің литрінің саны көрсетіледі.
13. Нысанның 6-бағанында есепті кезеңде, оның ішінде импорт бойынша және ел ішінде сатып алынған пестицидтердің, биоагенттердің жалпы саны көрсетіледі (нысанның 6-бағанының мәні 7 және 9-бағандар мәндерінің қосындысына тең).
14. Нысанның 8 және 10-бағандарында сатып алынған субъектінің атауы көрсетіледі.
15. Нысанның 11 және 12-бағандарында есепті кезеңде өткізілген немесе берілген пестицидтердің саны көрсетіледі.
16. Нысанның 13-бағанында пестицидтер, биоагенттер өткізілген немесе берілген субъектінің атауы көрсетіледі.
17. Нысанның 14-бағанында есепті кезеңнің соңындағы пестицидтердің, биоагенттердің қалдық саны көрсетіледі.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФУ-2
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20__ жылғы ______ (жартыжылдық)
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына жылына екі рет, нақты қозғалған орны бойынша 10 шілдеге дейін және 10 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына жылына екі рет, нақты қозғалған орны бойынша 15 шілдеге дейін және 15 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне жылына екі рет, 20 шілдеге дейін және 20 қаңтарға дейін.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
литр, килограмм, дана
Р/с№
Пести цидтердің қолданылуы объектілері бойынша өндірістік жіктелуі, биоагенттер
Пестицидтің (әсер етуші затты көрсете отырып), биоагенттің атауы
Пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы
Есепті кезеңнің басында болғаны
Есепті кезеңде келіп түскені
Есепті кезеңде жұмсалғаны
Өткізілгені (өзге облыстарға берілгені)
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы______________________ Мекенжайы_______________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы _______________________________________ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             қолы
Күні 20__жылғы "___" _________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Пестицидтердің,
биоагенттердің қозғалысы
туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп" (индексі – ФУ – 2, кезеңділігі жартыжылдық) нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 10 июля и до 10 января по месту фактического движения;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 15 июля и до 15 января по месту фактического движения;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 20 июля и до 20 января.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о движении пестицидов, биоагентов, осуществленных за полугодие.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы пестициды указывается в соответствии с их производственной классификацией по объектам применения (инсектициды, фунгициды, гербициды, протравители семян, биопрепараты, родентициды), биоагенты.
10. В графе 3 формы указывается наименование пестицида с указанием действующего вещества, биоагента.
11. В графе 4 формы указывается наличие пестицидов, биоагентов на начало отчетного периода.
12. В графе 5 формы указывается количество пестицида, биоагента приобретенного за отчетный период.
13. В графе 6 формы указывается общее количество пестицидов, биоагентов, которое было израсходовано за отчетный период.
14. В графе 7 формы указывается количество пестицидов, биоагентов реализованных за отчетный период, либо переданных в другие области.
15 В графе 8 формы указывается количество остатка пестицидов, биоагентов на конец отчетного периода.
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Отчет о хранении пестицидов, биоагентов
Индекс формы административных данных: ФУ – 3
Периодичность: годовая
Отчетный период: (год) 20__ год
Круг лиц, представляющих информацию: физические лица и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспектора по защите растений.
Срок представления формы административных данных:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения;
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 15 января по месту фактического хранения;
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 20 января.
Индивидуальный идентификационный номер
литр, штук
№ п/п
Наименование пестицида, биоагента
Наличие на начало отчетного периода
Поступило за отчетный период
Отпущено за отчетный период
Остаток на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
Наименование ____________________________________
Адрес ___________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель ___________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Дата "___" _________ 20__года
Место для печати (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о хранении
пестицидов, биоагентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о хранении пестицидов, биоагентов"
(индекс – ФУ – 3, периодичность годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о хранении пестицидов, биоагентов" (далее – Форма).

2. Нысан "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 10 шілдеге дейін және 10 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 15 шілдеге дейін және 15 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі 20 шілдеге дейін және 20 қаңтарға дейін ұсынады.
4. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан қазақ немесе орыс тілінде толтырылады.
6. Нысан жарты жыл ішінде жүзеге асырылған пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы ақпаратты қамтиды.
7. Егер тиісті көрсеткішке осы түсіндірмеде өзгеше айтылмаса, барлық көрсеткіштер міндетті түрде толтырылады.
8. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 2-бағанында пестицидтер қолданылу объектілері бойынша олардың өндірістік жіктеуішіне сәйкес (инсектицидтер, фунгицидтер, гербицидтер, тұқым дәрілегіштер, биопрепараттар, родентицидтер және басқалары), биоагенттер көрсетіледі.
10. Нысанның 3-бағанында әсер етуші затын көрсете отырып пестицидтің, биоагенттің атауы көрсетіледі.
11. Нысанның 4-бағанында есепті кезеңнің басындағы пестицидтің, биоагенттердің мөлшері көрсетіледі.
12. Нысанның 5-бағанында есепті кезеңде сатып алынған пестицидтің, биоагенттердің саны көрсетіледі.
13. Нысанның 6-бағанында есепті кезеңде жұмсалған пестицидтердің, биоагенттердің жалпы саны көрсетіледі.
14. Нысанның 7-бағанында есепті кезеңде өткізілген не өзге облыстарға берілген пестицидтердің, биоагенттердің саны көрсетіледі.
15. Нысанның 8-бағанында есепті кезеңнің соңындағы пестицидтердің, биоагенттердің қалдық саны көрсетіледі.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФУ-3
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20 __ жыл (жыл)
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына жыл сайын, нақты сақтау орны бойынша 10 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына, нақты сақтау орны бойынша 15 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне жыл сайын, 20 қаңтарға дейін.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
литр, дана
Р/с №
Пестицидтің, биоагенттің атауы
Есепті кезеңнің басындағы болғаны
Есепті кезеңде келіп түскені
Есепті кезеңде жіберілгені
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
1
2
3
4
5
6
Атауы______________________ Мекенжайы_______________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы _______________________________________ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) қолы
Күні 20__жылғы "___" _________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Пестицидтерді, биоагенттерді
сақтау туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп" (индексі – ФУ – 3, кезеңділігі жылдық) нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 15 января по месту фактического хранения;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 20 января.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о хранении пестицидов, биоагентов, осуществленных за год.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы указывается наименование пестицида, биоагента.
10. В графе 3 формы указывается наличие пестицида, биоагента на начало отчетного периода.
11. В графе 4 формы указывается количество, пестицида, биоагента приобретенного за отчетный период.
12. В графе 5 формы указывается общее количество пестицидов, биоагентов которое было израсходовано за отчетный период.
13. В графе 6 формы указывается количество остатка пестицидов, биоагентов на конец отчетного периода.
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Отчет о проведении химических обработок
Индекс формы административных данных: ФУ – 4
Периодичность: месячная
Отчетный период: ____ (месяц) 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: физические лица и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспектора по защите растений.
Срок представления формы административных данных:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным.
Индивидуальный идентификационный номер
литр, килограмм, штук
№п/п
Наименование вредного организма
Наименование сельхоз культуры (угодья)
Площадь распространения особо опасного вредного организма и (или) вредного организма численностью выше экономического порога вредоносности / карантинного объекта, тысяч гектаров
Кадастровый номер/номер поля
Площадь (объем) обработки, тысяч гектар / тысяч тонн
Наименование поставщика услуг по обработке пестицидами, биоагентами (в случае его привлечения)
Наименование опрыскивающей (протравливающей) техники
Израсходовано пестицидов, биоагентов
вид
марка
количество, штук
наименование
литр, килограмм, штук
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Наименование ____________________________________
Адрес ___________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель __________ ______________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Дата "___" _________ 20__года
Место для печати (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о проведении
химических обработок"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о проведении химических обработок"
(индекс – ФУ – 4, периодичность месячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о проведении химических обработок" (далее – Форма).

2. Нысан "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына жыл сайын, нақты сақталу орны бойынша 10 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына жыл сайын, нақты сақталу орны бойынша 15 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне жыл сайын, нақты сақталу орны бойынша 20 қаңтарға дейін ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан қазақ немесе орыс тілінде толтырылады.
6. Нысан бір жыл ішінде жүзеге асырылған пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы ақпаратты қамтиды.
7. Егер тиісті көрсеткішке осы түсіндірмеде өзгеше айтылмаса, барлық көрсеткіштер міндетті түрде толтырылады.
8. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 2-бағанында пестицидтің, биоагенттің атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 3-бағанында пестицидтің, биоагенттің есепті кезеңнің басында болған саны көрсетіледі.
11. Нысанның 4-бағанында есепті кезеңде сатып алынған пестицидтің, биоагенттің литр саны көрсетіледі.
12. Нысанның 5-бағанында есепті кезеңде жұмсалған пестицидтердің, биоагенттердің жалпы саны көрсетіледі.
13. Нысанның 6-бағанында есепті кезеңінің соңындағы пестицидтердің, биоагенттердің қалдық саны көрсетіледі.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФУ-4
Кезеңділігі: айлық
Есепті кезең: 20 __ жылғы ______ (ай)
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына наурыздан қыркүйекке дейін ай сайын, есепті айдан кейінгі әр айдың 10-на дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына наурыздан қыркүйекке дейін ай сайын, есепті айдан кейінгі әр айдың 15-не дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне наурыздан қыркүйекке дейін ай сайын, есепті айдан кейінгі әр айдың 20-на дейін.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
литр, килограмм, дана
Р/с
Зиянды организмнің атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының (алқаптың) атауы
Зиянды / карантиндік объектінің экономикалық шегінен асатын өте қауіпті зиянкестер және (немесе) зиянкестердің таралу аймағы
Кадастрлық нөмірі/танап нөмірі
Өңдеу алаңы, мың гектар
Пестицидтерді, биоагенттерді өңдеу бойынша қызметті жеткізушінің атауы (оны тартқан жағдайда)
Бүріккіш (дәрілегіш) техниканың атауы
Пестицидтердің, биоагенттердің жұмсалғаны
түрі
маркасы
саны, дана
атауы
литр, килограмм, дана
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Атауы______________________ Мекенжайы_______________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы _______________________________________ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             қолы
Күні 20__жылғы "___" _________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Химиялық өңдеулер жүргізу
туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп" (индексі – ФУ – 4, кезеңділігі айлық) нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о проведении химических обработок, осуществленных за месяц.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 таблицы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы указывается наименование вредного организма, против которого проведена обработка пестицидами, биоагентами.
10. В графе 3 формы указывается наименование сельскохозяйственной культуры, угодья на которых проведены химические обработки.
11. В графе 4 формы указывается площадь распространения особо опасного вредного организма и (или) вредного организма численностью выше экономического порога вредоносности / карантинного объекта, тысяч гектаров.
12. В графе 5 формы указывается кадастровый номер поля.
13. В графе 6 формы указывается площадь (объем) обработки против особо опасного вредного организма и (или) вредного организма / карантинного объекта.
14. В графе 7 формы указывается наименование исполнителей поставщика услуг по обработке пестицидами, биоагентами.
15. В графе 8 формы указывается вид техники, которая проводила химические обработки.

2. Нысан "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына наурыздан қыркүйекке дейін ай сайын, есепті айдан кейінгі әр айдың 10-на дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына наурыздан қыркүйекке дейін ай сайын, есепті айдан кейінгі әр айдың 15-не дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне наурыздан қыркүйекке дейін ай сайын, есепті айдан кейінгі әр айдың 20-на дейін ұсынады.
4. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан қазақ немесе орыс тілінде толтырылады.
6. Нысан ай сайын жүзеге асырылған химиялық өңдеулер жүргізу туралы ақпаратты қамтиды.
7. Егер тиісті көрсеткішке осы түсіндірмеде өзгеше айтылмаса, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
8. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 2-бағанында пестицидтермен, биоагенттермен өңдеу жүргізілген зиянды организмнің атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 3-бағанында химиялық өңдеулер жүргізілген ауыл шаруашылығы дақылының, алқаптың атауы көрсетіледі.
11. Нысанның 4-бағанында зиянды/карантиндік объектінің экономикалық шегінен асатын өте қауіпті зиянкестер және (немесе) зиянкестердің таралу аймағы көрсетіледі.
12. Нысанның 5-бағанында танаптың кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
13. Нысанның 6-бағанында аса қауіпті зиянды организмге және (немесе) зиянды организмге карантиндік объектіге қарсы өңдеу алаңы (көлемі) көрсетіледі.
14. Нысанның 7-бағанында пестицидтермен, биоагенттермен өңдеу бойынша көрсетілетін қызметті жеткізушінің орындаушыларының атауы көрсетіледі.
15. Нысанның 8-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техниканың түрі көрсетіледі.

16. В графе 9 формы указывается марка техники, которая проводила химические обработки.
17. В графе 10 формы указывается количество техники, которая проводила химические обработки.
18. В графе 11 формы указывается наименование пестицидов, которыми была проведена химическая обработка.
19. В графе 12 формы указывается количество пестицидов израсходованных при проведении химических обработок.
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов
Индекс формы административных данных: ФУ – 5
Периодичность: годовая
Отчетный период: (год) 20__ год
Круг лиц, представляющих информацию: физические лица и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспектора по защите растений.
Срок представления формы административных данных:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 10 января;
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 15 января;
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 20 января.
Индивидуальный идентификационный номер
килограмм, литр, штук
№ п/п
Наименование физических и юридических лиц, поставивших запрещенные, пришедшие в негодность пестициды и тару из-под них, а также тару из-под использованных пестицидов на обезвреживание
Запрещенные, пришедшие в негодность пестициды
Тара из-под использованных пестицидов
Дата обезвреживания
Номер, место расположение бункера
Наименование пестицида
Количество (килограмм, литр)
Наименование пестицида
Количество (штук)
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование ____________________________________
Адрес____________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель ___________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Дата "___" _________ 20__года
Место для печати (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет по обезвреживанию
запрещенных, пришедших
в негодность пестицидов и тары
из-под них, а также тары
из-под использованных пестицидов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов"
(индекс – ФУ – 5, периодичность годовая)

16. Нысанның 9-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техниканың маркасы көрсетіледі.
17. Нысанның 10-бағанында химиялық өңдеулерді жүргізген техниканың саны көрсетіледі.
18. Нысанның 11-бағанында химиялық өңдеулер жүргізілген пестицидтердің атауы көрсетіледі.
19. Нысанның 12-бағанында химиялық өңдеулер жүргізу кезінде жұмсалған пестицидтердің саны көрсетіледі.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ФУ-5
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20 __ жылғы ______ (жыл)
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына жыл сайын, 10 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына жыл сайын, 15 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне жыл сайын, 20 қаңтарға дейін.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
килограмм, литр, дана
Р/с №
Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтер ыдыстарын залалсыздандыруға жеткізген жеке және заңды тұлғалардың атауы
Тыйым салынған, жарамсыз пестицидтер
Пайдаланылған пестицидтердің ыдысы
Залалсыздандыру күні
Бункердің нөмірі, орналасқан жері
Пестицидтің атауы
Саны (килограмм, литр)
Пестицидтің атауы
Саны (дана)
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы______________________ Мекенжайы_______________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы _______________________________________ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)       қолы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             қолы
Күні 20__жылғы "___" _________
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
_______________________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Тыйым салынған, жарамсыз
пестицидтерді және олардан
босаған ыдыстарды
залалсыздандыру жөніндегі
есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп" (индексі – ФУ – 5, кезеңділігі жылдық) нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 10 января;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 15 января;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 20 января.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, осуществленных за год.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы указывается наименование физических и юридических лиц, поставивших запрещенные, пришедшие в негодность пестициды и тару из-под них, а также тару из-под использованных пестицидов на обезвреживание.
10. В графе 3 формы указывается наименование запрещенных, пришедших в негодность пестицидов.
11. В графе 4 формы указывается количество (килограмм, литр) запрещенных, пришедших в негодность пестицидов.
12. В графе 5 формы указывается наименование пестицида тара из-под которого подлежит обезвреживанию.
13. В графе 6 формы указывается количество тары из-под использованных пестицидов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясына жыл сайын, 10 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясына жыл сайын, 15 қаңтарға дейін;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне жыл сайын, 20 қаңтарға дейін ұсынады.
4. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан қазақ немесе орыс тілінде толтырылады.
6. Нысан жыл сайын жүзеге асырылған тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру жөніндегі ақпаратты қамтиды.
7. Егер тиісті көрсеткішке осы түсіндірмеде өзгеше айтылмаса, барлық көрсеткіштер міндетті түрде толтырылады.
8. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 2-бағанында тыйым салынған, жарамсыз пестицидтер мен олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыруға қойған жеке және заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 3-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтердің атауы көрсетіледі.
11. Нысанның 4-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтердің саны (килограмм, литр) көрсетіледі.
12. Нысанның 5-бағанында ыдысы залалсыздандырылуы тиіс пестицидтің атауы көрсетіледі.
13. Нысанның 6-бағанында пайдаланылған пестицидтер ыдыстарының саны көрсетіледі.

14. В графе 7 формы указывается дата обезвреживания.
15. В графе 8 указывается номер, месторасположение бункера.
Приложение 3
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Правила представления форм фитосанитарного учета
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления форм фитосанитарного учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления форм фитосанитарного учета.
2. Формы фитосанитарного учета представляются:
1) физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
2) государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений;
3) государственными инспекторами по защите растений.
3. Ведомством уполномоченного органа в области защиты растений является Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Глава 2. Порядок представления форм фитосанитарного учета
4. Физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля (далее – субъекты фитосанитарного учета), ведется фитосанитарный учет по:
1) производству и (или) реализации пестицидов, биоагентов;
2) движению пестицидов, биоагентов;
3) хранению пестицидов, биоагентов;
4) проведению химических обработок, осуществляющих применение пестицидов, биоагентов;
5) обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов.
5. Субъекты фитосанитарного учета ведут фитосанитарный учет и представляют фитосанитарную отчетность в районные территориальные подразделения Комитета (далее – районная инспекция) по формам согласно приложению 2 к настоящему приказу по месту производства, реализации, применения, движения, хранения, обезвреживания пестицидов, биоагентов.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Нысанның 7-бағанында залалсыздандыру күні көрсетіледі.
15. Нысанның 8-бағанында бункердің нөмірі, орналасқан жері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
3-қосымша
Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.03.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын мыналар ұсынады:
1) қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
2) өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
3) өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар.
3. Өсімдіктерді қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (бұдан әрі – Комитет) болып табылады.
2-тарау. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну тәртібі
4. Қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – фитосанитариялық есепке алу субъектілері):
1) пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу;
2) пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы;
3) пестицидтерді, биоагенттердің сақтау;
4) пестицидтер, биоагенттер қолданылатын химиялық өңдеулер жүргізу;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтер мен олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтер ыдыстарын залалсыздандыру бойынша фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді.
5. Фитосанитариялық есепке алу субъектілері фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және Комитеттің аудандық аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аудандық инспекция) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша пестицидтерді, биоагенттерді өндіру, өткізу, қолдану, қозғалысы, сақтау, залалсыздандыру орны бойынша фитосанитариялық есептілікті ұсынады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Формы фитосанитарного учета представляются субъектами фитосанитарного учета в районные инспекции по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 10 июля и до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 10 июля и до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Формы фитосанитарного учета представляются субъектами фитосанитарного учета в районные инспекции на бумажном носителе или в электронной форме. Заполненные формы административных данных направляются на электронные адреса районных инспекций, указанных на официальном интернет-ресурсе Комитета.
8. Районная инспекция ведет фитосанитарный учет на основании представленных фитосанитарных отчетов субъектами фитосанитарного учета, с последующим представлением в областные, города республиканского значения, столицы территориальные подразделения Комитета (далее – областная инспекция) по формам согласно приложению 2 к настоящему приказу.
9. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором районной инспекции в областные инспекции по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным;

6. Әкімшілік деректерді жинауға арналған фитосанитариялық есепке алу нысандарын фитосанитариялық есепке алу субъектілері аудандық инспекцияларға есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 10 шілдесіне дейін және 10 қаңтарына дейін;
2) пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 10 шілдесіне дейін және 10 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 10 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулер жүргізуі туралы есеп ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін;
5) тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 10 қаңтарына дейін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын фитосанитариялық есепке алу субъектілері аудандық инспекцияларға қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда ұсынады. Әкімшілік деректердің толтырылған нысандары Комитеттің ресми интернет-ресурсында көрсетілген аудандық инспекциялардың электрондық мекенжайларына жіберіледі.
8. Аудандық инспекция фитосанитариялық есепке алу субъектілері ұсынған фитосанитариялық есептер негізінде кейіннен Комитеттің облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – облыстық инспекция) ұсына отырып, осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді.
9. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын аудандық инспекцияның мемлекеттік инспекторы облыстық инспекцияларға есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
2) пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 15-күніне дейін;

5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. На основании представленных фитосанитарных отчетов государственный инспектор по защите растений областной инспекции ведет фитосанитарный учет, с последующим представлением в Комитет.
11. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором областной инспекции в Комитет по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, ведут фитосанитарный учет и представляют фитосанитарную отчетность в Комитет по видам отчетов и в сроки, указанные в пункте 11 настоящих Правил.

5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 15 қаңтарына дейін.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Облыстық аумақтық инспекцияның өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторы ұсынылған фитосанитариялық есептер негізінде фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді, оны кейін Комитетке ұсынады.
11. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын облыстық инспекцияның мемлекеттік инспекторы Комитетке есептердің мынадай түрлері бойынша және мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді, биоагенттерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
2) пестицидтердің, биоагенттердің қозғалысы туралы есеп, жылына екі рет, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді, биоагенттерді сақтау туралы есеп, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 20 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулер жүргізу туралы есеп, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 20-күніне дейін;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардан босаған ыдыстарды, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі тиісті жылдың 20 қаңтарына дейін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген есептер түрлері бойынша және мерзімдерде фитосанитариялық есептілікті Комитетке ұсынады.