Об утверждении перечня товаров (работ, услуг) субъектов регулируемых рынков, на которые распространяется государственное регулирование цен
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 547. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2015 года № 11957. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 01.02.2017 № 36 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 7-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень товаров (работ, услуг) субъектов регулируемых рынков, на которые распространяется государственное регулирование цен.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
_______________________А. Рау
от "____" __________ 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
_________________У. Карабалин
от "____" __________ 2015 год
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июля 2015 года
№ 547
Перечень
товаров (работ, услуг) субъектов регулируемых рынков, на которые распространяется государственное регулирование цен
1. Услуги регулируемого рынка в области железнодорожного транспорта:
услуги по перевозке грузов железнодорожным транспортом;
услуги по предоставлению в аренду железнодорожного пассажирского подвижного состава;
услуги по текущему отцепочному ремонту грузовых вагонов;
услуги по предоставлению информации для железнодорожных пассажирских перевозчиков из баз данных информационных систем (автоматизированная система управления "Экспресс", автоматизированная система "Интегрированная обработка маршрута машиниста"), функционирующих в акционерной обществе "Национальная компания "Қазақстан темір жолы";
услуги локомотивной тяги;
услуги по организации контейнерных перевозок;
услуги по предоставлению в аренду железнодорожного грузового подвижного состава;
услуги оператора крытых вагонов;
услуги оператора платформ;
услуги по охране объектов и грузов, защите материальных ценностей организациям железной дороги Республики Казахстан;

Бағаларды мемлекеттік реттеу қолданылатын реттелетін нарықтар субъектілері тауарларының (жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің) тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 547 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 тамызда № 11957 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.02.2017 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-1-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бағаларды мемлекеттік реттеу қолданылатын реттелетін нарықтар субъектілері тауарларының (жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің) тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
____________________ А. Рау
2015 жылғы "____" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
____________________ Ұ. Қарабалин
2015 жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 шілдедегі
№ 547 бұйрығымен бекітілді
Бағаларды мемлекеттік реттеу қолданылатын реттелетін
нарықтар субъектілері тауарларының (жұмыстарының, көрсетілетін
қызметтерінің) тізбесі
1. Теміржол көлігі саласындағы реттелетін нарықтың көрсетілетін қызметтері:
жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау жөнінде көрсетілетін қызметтер;
теміржол жолаушы жылжымалы құрамын жалға беру жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жүк вагондарын ағымдағы ағытпалы жөндеу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамында жұмыс істейтін ақпараттық жүйелердің ("Экспресс" автоматтандырылған басқару жүйесi, "Машинист маршрутын ықпалдастырып өңдеу" автоматтандырылған жүйесі) деректер базаларынан теміржолмен жолаушыларды тасымалдаушылар үшін ақпарат ұсыну жөнінде көрсетілетін қызметтер;
локомотив тартқыш көрсететін қызметтер;
контейнерлік тасымалдарды ұйымдастыру жөнінде көрсетілетін қызметтер;
теміржол жүк жылжымалы құрамын жалға беру жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жабық вагондар операторының көрсететін қызметтері;
платформалар операторының көрсететін қызметтері;
Қазақстан Республикасы теміржол ұйымдарының объектілері мен жүктерін күзету, материалдық құндылықтарын қорғау жөнінде көрсетілетін қызметтер;

услуги по производству технического обслуживания пассажирских вагонов в объеме ТО-1, ТО-2, ТО-3, экипировке пассажирских вагонов питьевой водой и твердым топливом, текущему отцепочному ремонту пассажирских вагонов;
услуги перевозки багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом;
перевозки почтовых отправлений железнодорожным транспортом;
услуги по перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в международном сообщениях;
услуги по перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в межобластном и (или) в межрайонном (междугороднем) сообщениях;
справочно-информационные услуги на железнодорожных вокзалах;
услуги по предоставлению площадей железнодорожного вокзала, используемых в целях обеспечения перевозочного процесса, кроме помещений, предназначенных для оказания платных услуг;
ремонт и техническое обслуживание тягового и мотор-вагонного подвижного состава (ТО-2, ТО-3, ТО-4, ТО-6, ТО-7, ТО-8, КР);
ремонт пассажирских и (или) грузовых вагонов (текущий, деповской, капитальный, капитальный ремонт с продлением срока полезного использования);
капитальный ремонт специального подвижного состава;
услуги по пропарке и промывке цистерн и битумных полувагонов;
услуги в сфере железнодорожных подъездных путей: грузовые перевозки, маневровые работы, услуги локомотивной тяги, подача-уборка вагонов к фронтам погрузки-выгрузки локомотивом;
услуги по погрузке-выгрузке контейнеров на территории грузового двора;
услуги предоставления железнодорожных путей для проезда железнодорожного состава.
2. Услуги регулируемого рынка в области электро- и теплоэнергетики:
обеспечение готовности торговой системы к проведению централизованных торгов электрической энергией;
организация и проведение централизованных торгов электрической энергии;
розничная реализация электрической энергии (электроснабжение).
3. Услуги регулируемого рынка в области гражданской авиации и портовой деятельности:
встреча-выпуск воздушных судов (кроме обслуживания транзитных рейсов без коммерческих прав);
обработка грузов (кроме обслуживания транзитных рейсов без коммерческих прав);
обеспечение воздушных судов авиа горюче-смазочными материалами (кроме обслуживания транзитных рейсов без коммерческих прав);
обслуживание пассажиров (кроме обслуживания транзитных рейсов без коммерческих прав);
техническое обслуживание воздушных судов по транзитной форме;
пользование зданием VIP;
обслуживание пассажиров зала VIP;
обслуживание пассажиров в бизнес зале внутреннего и международного вылета;
предоставление в аренду помещений аэропорта, используемых в целях обеспечения перевозочного процесса;
посадка-высадка пассажиров (посредством телескопического трапа);
очистка от снега и льда с воздушного судна;
хранение горюче-смазочных материалов (авиационное топливо);
предоставление рабочего места (площади) для регистрации пассажиров;
метеорологическое обеспечение авиации и повышения безопасности полетов воздушных судов;
предоставление нефтеналивных и зерновых причалов;
погрузочно-разгрузочные работы по перевалке грузов через паромный комплекс;
погрузочно-разгрузочные работы, выполняемые силами и средствами порта.
4 Услуги регулируемого рынка в области телекоммуникаций:
услуги по предоставлению соединений абонентов местной телефонной связи с абонентами сотовой связи;
услуги местной телефонной связи;
услуги доступа к сети Интернет для конечных потребителей;
услуги первичного доступа к сети Интернет (для операторов связи);
услуги по предоставлению в аренду прямых пар (линий);
услуги сотовой связи;
услуги эксплуатационно-технического обслуживания средств оповещения;
услуги телеграфной связи (физические и юридические лица);
услуги по предоставлению в аренду мест на антенно-мачтовых сооружениях;
услуги по предоставлению междугородной (внутризоновой) телефонной связи посредством местной телефонной связи;
услуги по предоставлению международной телефонной связи посредством местной телефонной связи;
услуги по присоединению сетей телекоммуникаций операторов связи на междугородном и международном уровнях;
услуги по присоединению к сети телекоммуникаций общего пользования оборудования (узлов доступа) операторов IP-телефонии (Интернет-телефонии) на междугородном уровне;
услуги по пропуску входящего телефонного трафика от/на сети телекоммуникаций операторов сотовой связи;
услуги по пропуску входящего телефонного трафика от сетей телекоммуникаций операторов фиксированной телефонной связи на сети телекоммуникаций операторов сотовой связи;
услуги по пропуску входящего междугородного, международного телефонного трафика от/на сети телекоммуникаций операторов фиксированной связи, присоединенных на местном, междугородном и международном уровнях;
услуги по пропуску междугородного, международного и сотового телефонного трафика через сети телекоммуникаций операторов фиксированной связи от/на сети телекоммуникаций операторов связи, присоединенных на местном и (или) междугородном уровнях (транзит);
услуги пропуска присоединяющими операторами связи телефонного трафика с (на) оборудования (узлы доступа) операторов IP-телефонии (Интернет-телефония).

жолаушы вагондарына ТҚ-1, ТҚ-2, ТҚ-3 көлемінде техникалық қызмет көрсетуді жүргізу, жолаушы вагондарын ауыз суымен және қатты отынмен жабдықтау, жолаушы вагондарын ағымдағы ағытпалы жөндеу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
багажды және жүкбагажын теміржол көлігімен тасымалдау жөнінде көрсетілетін қызметтер;
пошта жөнелтімдерін теміржол көлігімен тасымалдау жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жолаушыларды халықаралық қатынастарда теміржол көлігімен тасымалдау жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жолаушыларды облысаралық және (немесе) ауданаралық (қалааралық) қатынастарда теміржол көлігімен тасымалдау жөнінде көрсетілетін қызметтер;
теміржол вокзалдарында анықтамалық-ақпараттық көрсетілетін қызметтер;
ақылы қызметтер көрсетуге арналған үй-жайлардан басқа, тасымал процесін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланылатын теміржол вокзалының алаңдарын ұсыну жөнінде көрсетілетін қызметтер;
тартқыш және мотор-вагон жылжымалы құрамды жөндеу және оған техникалық қызмет көрсету (ТҚ-2, ТҚ-3, ТҚ-4, ТҚ-6, ТҚ-7, ТҚ-8, КР);
жолаушы және (немесе) жүк вагондарын жөндеу (ағымдағы, деполық, күрделі, пайдалы пайдалану мерзімін ұзартып күрделі жөндеу);
арнайы жылжымалы құрамды күрделі жөндеу;
цистерналарды және битумдық ашық вагондарды булау және жуу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
теміржолдың кірме жолдары саласында көрсетілетін қызметтер: жүк тасымалы, маневрлік жұмыстар, локомотив тартқыштың көрсетілетін қызметтері, локомотивпен тиеу-түсіру орындарына вагондарды беру-алып кету;
жүк ауласының аумағында контейнерлерді тиеу-түсіру жөнінде көрсетілетін қызметтер;
теміржол құрамының өтуі үшін теміржолдарды ұсыну жөнінде көрсетілетін қызметтер;
2. Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттелетін нарықтың көрсетілетін қызметтері:
электр энергиясының орталықтандырылған саудасын жүргізуге саудалық жүйенің дайындығын қамтамасыз ету;
электр энергиясының орталықтандырылған саудасын ұйымдастыру мен жүргізу;
электр энергиясын (электрмен жабдықтау) бөлшек саудада өткізу.
3. Азаматтық авиация және порт қызметі саласындағы реттелетін нарықтың көрсетілетін қызметтері:
әуе кемелерiн қарсы алу-шығару (коммерциялық құқықтарсыз транзиттік рейстерге қызмет көрсетуден басқа);
жүктерді өңдеу (коммерциялық құқықтарсыз транзиттік рейстерге қызмет көрсетуден басқа);
әуе кемелерін авиациялық жанар-жағар материалдарымен қамтамасыз ету (коммерциялық құқықтарсыз транзиттік рейстерге қызмет көрсетуден басқа);
жолаушыларға қызмет көрсету (коммерциялық құқықтарсыз транзиттік рейстерге қызмет көрсетуден басқа);
транзиттік нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету;
VIP ғимаратын пайдалану;
VIP залының жолаушыларына қызмет көрсету;
жолаушыларды тіркеуге арналған жұмыс орнын (алаңын) беру;
ішкі және халықаралық ұшудың бизнес залында жолаушыларға қызмет көрсету;
тасымал процесін қамтамасыз ету мақсатында әуежайдың үй-жайларын жалға беру;
жолаушыларды отырғызу-түсіру (телескопиялық трап арқылы);
әуе кемесін қардан және мұздан тазарту;
жанар-жағар материалдарын (авиациялық отын) сақтау;
авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету және әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін арттыру;
мұнай құю және астық айлақтарын ұсыну;
паром кешені арқылы жүктерді қайта тиеу жөніндегі тиеу-түсіру жұмыстары;
порттың күштерімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстары;
4. Телекоммуникация саласындағы реттелетін нарықтың көрсетілетін қызметтері:
жергілікті телефон байланысы абоненттерін ұялы байланыс абоненттерімен қосуды ұсыну жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жергілікті телефон байланысының көрсетілетін қызметтері;
соңғы тұтынушыларға Интернет желісіне қол жеткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
Интернет желісіне бастапқы қол жеткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер (байланыс операторлары үшін)
тікелей жұптарды (желілерді) жалға беру жөнінде көрсетілетін қызметтер;
ұялы байланыстың көрсетілетін қызметтері;
хабарлау құралдарын пайдалану-техникалық қызмет көрсету жөнінде көрсетілетін қызметтер;
телеграф байланысының (жеке және заңды тұлғалар) көрсетілетін қызметтері;
антеналық-мачталық құрылыстардағы орындарды жалға беру жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жергілікті телефон байланысы арқылы қалааралық (аймақiшiлiк) телефон байланысын ұсыну жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жергілікті телефон байланысы арқылы қалааралық байланысын ұсыну жөнінде көрсетілетін қызметтер;
қалааралық және халықаралық деңгейлерде байланыс операторларының телекоммуникация желілерін қосу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар желісіне ІР-телефония (Интернет-телефония) операторларының жабдықтарын (қолжетімділік тораптарын) қалааралық деңгейде қосу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
кіретін телефон трафигін ұялы байланыс операторларының телекоммуникация желілері нен/не өткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
кіретін телефон трафигін тіркелген телефон байланыс операторларының телекоммуникация желілерінен ұялы байланыс операторларының телекоммуникация желілеріне өткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
жергілікті, қалааралық және халықаралық деңгейлерде қосылған тіркелген телефон байланыс операторларының телекоммуникация желілерінен/не кіретін қалааралық, халықаралық телефон трафигін өткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
тіркелген байланыс операторларының телекоммуникация желілері арқылы қалааралық, халықаралық және ұялы телефон трафигін жергілікті және (немесе) қалааралық деңгейлерде (транзит) қосылған байланыс операторларының телекоммуникация желілерінен/не өткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
қосушы операторлардың телефон трафигін ІР-телефония (Интернет-телефония) операторларының жабдығына (нан) (қолжетімді тораптар) өткізуі жөнінде көрсетілетін қызметтер;

5. Услуги регулируемого рынка в области почтовой связи:
услуга распространения периодических печатных изданий по подписке;
услуги по пересылке заказных писем;
универсальные услуги почтовой связи.
6. Услуги регулируемого рынка в области газа с учетом особенностей, установленных Законом Республики Казахстан "О газе и газоснабжении":
оптовая и (или) розничная реализация сжиженного нефтяного газа;
оптовая и (или) розничная реализация нефтяного попутного газа;
оптовая и (или) розничная реализация товарного газа;
переработка природного и (или) нефтяного газа;
оптовая и (или) розничная реализация сжиженного газа в баллонах;
розничная реализация сжиженного нефтяного газа для заправки автотранспорта;
розничная реализация сжиженного емкостного газа;
розничная реализация емкостного сжиженного газа через групповые резервуарные установки;
оптовая и (или) розничная реализация сжиженного нефтяного емкостного газа;
оптовая и (или) розничная реализация природного сухого газа;
эксплуатация и (или) техническое обслуживание распределительных газопроводов, а также внутридомовых газовых сетей и (или) газового оборудования, принадлежащих сторонним организациям или физическими лицам.
7. Услуги регулируемого рынка в области производства нефтепродуктов:
переработка сырой нефти.

5. Пошта байланысы саласында реттелетін нарықтың көрсетілетін қызметтері:
жазылып алынатын мерзімдік баспасөз басылымдарын тарату қызметiн көрсету жөнінде көрсетілетін қызметтер;
тапсырыс хаттарды қайта жіберу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
почта байланысының әмбебап қызметтері.
6. "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, газ саласындағы реттелетін нарықтың көрсетілетін қызметтері:
сұйытылған мұнай газын көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу;
ілеспе мұнай газын көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу;
тауарлық газды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу;
табиғи және (немесе) мұнай газын қайта өңдеу;
баллондардағы сұйытылған газды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу;
автокөлікті толтыру үшін сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу;
сыйымдылықтағы сұйытылған газды бөлшек саудада өткізу;
сыйымдылықтағы сұйытылған газды топтық резервуарлық қондырғылар арқылы бөлшек саудада өткізу;
сыйымдылықтағы сұйытылған мұнай газын көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу;
табиғи құрғақ газды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу;
бөгде ұйымдарға немесе жеке тұлғаларға тиесілі таратушы газ құбырларын, сондай-ақ үй ішіндегі газ желілерін және (немесе) газ жабдығын пайдалану және (немесе) оларға техникалық қызмет көрсету.
7. Мұнай өнімдерін өндіру саласындағы реттелетін нарықтың көрсетілетін қызметтері:
шикі мұнайды қайта өңдеу.