Об утверждении Правил представления производителями, импортерами табачных изделий отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий, ингредиентах табачных изделий
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 августа 2015 года № 655. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2015 года № 11999. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2020 года № ҚР ДСМ-114/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.10.2020 № ҚР ДСМ-114/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 159 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления производителями, импортерами табачных изделий отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий, ингредиентах табачных изделий.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А. В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 2 сентября 2015 года № 655
Правила
представления производителями, импортерами табачных изделий
отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно
допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех
марках табака и табачных изделий, ингредиентах табачных изделий

Темекі және темекі бұйымдарын өндірушілердің, импорттаушылардың темекінің және темекі бұйымдарының барлық маркаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 6 тамыздағы № 655 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 қыркүйекте № 11999 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 қазандағы № ҚР ДСМ-114/2020 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.10.2020 № ҚР ДСМ-114/2020 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегi Кодексiнің 159-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған темекі және темекі бұйымдарын өндірушілердің, импорттаушылардың темекінің және темекі бұйымдарының барлық маркаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы, темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 6 тамыздағы
№ 655 бұйрығымен бекітілген
Темекі және темекі бұйымдарын өндірушілердің,
импорттаушылардың темекінің және темекі бұйымдарының барлық
маркаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін
шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері
туралы, темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептерді
ұсыну қағидаларын бекіту туралы

1. Настоящие Правила представления производителями, импортерами табачных изделий отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий, ингредиентах табачных изделий (далее – Правила) определяют порядок предоставления отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий, ингредиентах табачных изделий.
2. Производитель, импортер табачных изделий ежегодно до 1 февраля следующего года представляют отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий, ингредиентах табачных изделий, которые они выпускали или намерены выпускать, продавали или распространяли иным образом в предшествующие двенадцать месяцев на территории Республики Казахстан, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
3. Отчеты о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий, ингредиентах табачных изделий состоят из двух частей:
1) отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий;
2) отчет об ингредиентах табачных изделий.
4. Отчет о результатах лабораторных исследований содержит информацию о предельно допустимом уровне никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий с указанием лаборатории, проводившей исследования в соответствии с нормами Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "Об аккредитации в области оценки соответствия".
5. Отчет об ингредиентах табачных изделий содержит:
1) сводный список наименований ингредиентов, добавляемых к табаку, по каждому виду производимых и импортируемых табачных изделий. В списке указывается максимальная доля каждого ингредиента в процентах по отношению к массе табака;
2) список наименований ингредиентов, добавляемых к табаку, по каждому наименованию табачной продукции, если доля таких ингредиентов по отношению к массе табачного изделия превышает 0,1 процента для сигарет, папирос и табака курительного тонкорезаного и 0,5 процента для иных видов табачных изделий. Наличие ингредиентов, доля которых не превышает 0,1 процента для сигарет, папирос и табака курительного тонкорезаного и 0,5 процента для иных видов табачных изделий, обозначается в списке словом "ароматизаторы";

1. Осы Темекі және темекі бұйымдарын өндірушілердің, импорттаушылардың темекінің және темекі бұйымдарының барлық маркаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы, темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), темекінің және темекі бұйымдарының барлық маркаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы, темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес темекі бұйымдарын өндіруші импорттаушы темекінің және темекі бұйымдарының барлық таңбаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері, өткен он екі айда Қазақстан Республикасының аумағында өздері шығарған немесе шығаруға ниет білдірген, сатқан немесе өзге де жолдармен таратқан темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептерді жыл сайын келесі жылдың 1 ақпанына дейін ұсынады.
3. Темекі және темекі бұйымдарының барлық маркаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы, темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептер мынадай екі бөліктен тұрады:
1) темекі және темекі бұйымдарының барлық маркаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп;
2) темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есеп.
4. Зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттелген, стандартталған әдістердің негізінде зерттеулер жүргізген зертхананы көрсете отырып, темекі және темекі бұйымдарының барлық маркаларында шайырлы заттар мен никотиннің шекті рұқсат етілген деңгейінен тұруға тиіс.
5. Темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есеп мыналарды қамтиды:
1) өндірілетін және импортталатын темекі бұйымдарының әрбір түрі бойынша темекіге қосылатын ингредиенттер атауларының жиынтық тізімі. Тізімде әрбір ингредиенттің темекі массасына қатынасы бойынша пайыздағы ең көп үлесі көрсетіледі;
2) темекі өнімдерінің әрбір атауы бойынша темекіге қосылатын ингредиенттер атауларының тізімі, егер мұндай ингредиенттердің үлесі темекі бұйымының массасына қатынасы бойынша сигарет, папирос және шегетін жіңішкелеп кесілген темекі үшін 0,1 пайыздан және темекі бұйымдарының өзге түрлері үшін 0,5 пайыздан аспаса. Үлесі сигарет, папирос және шегетін жіңішкелеп кесілген темекі үшін 0,1 пайыздан және темекі бұйымдарының өзге түрлері үшін 0,5 пайыздан аспайтын ингредиенттердің болуы тізімде "хош иістендіргіштер" деген сөзбен белгіленеді;

3) список наименований ингредиентов, содержащихся в нетабачных материалах. Ингредиенты, входящие в состав нетабачных материалов табачного изделия, указываются по категориям нетабачных материалов, в которых они содержатся.
6. При составлении отчета об ингредиентах массой табачного изделия считается масса (с учетом влажности) одной единицы штучного табачного изделия (сигарета, сигара, сигарилла (сигарита), папироса, биди, кретек), 750 миллиграммов табака курительного тонкорезаного, 1 грамма иных табачных изделий (табак для кальяна, табак трубочный, некурительные табачные изделия). Доля ингредиента в табачном изделии рассчитывается в соответствии с рецептурой (спецификацией) табачного изделия.
7. Отчеты о результатах лабораторных исследований и об ингредиентах табачных изделий представляются на бумажном и (или) электронном носителях.
Приложение
к Правилам представления отчетов
о результатах лабораторных исследований
по предельно допустимому содержанию
никотина и смолистых веществ во всех
марках табака и табачных изделий,
об ингредиентах табачных изделий,
производителями и импортерами
табака и табачных изделий
Форма
Отчет об ингредиентах, содержащихся в табаке
и табачных изделиях, реализованных производителями или
импортером на территории Республики Казахстан
за отчетный календарный год
1. Сводный список наименований ингредиентов, добавляемых к
табаку, по каждому виду табачных изделий.
Наименование вида табачного изделия:___________________________
№ п/п
Наименование ингредиента
Максимальная доля ингредиента в
процентах (%) по отношению к массе табака
1
2
3
2. Список наименований ингредиентов, добавляемых к табаку, по
каждому наименованию табачной продукции, если доля таких ингредиентов
по отношению к массе табачного изделия превышает 0,1 процента для
сигарет, папирос и табака курительного тонкорезаного и 0,5 процента
для иных видов табачных изделий.
Наименование табачной продукции:_______________________________
№ п/п
Наименование ингредиента
1
2
Примечание. Наличие ингредиентов, доля которых не превышает 0,1
процента для сигарет, папирос и табака курительного тонкорезаного и
0,5 процента для иных видов табачных изделий, обозначается в списке
словом "ароматизаторы".
3. Список наименований ингредиентов, содержащихся в нетабачных
материалах, по категориям нетабачных материалов, в которых они
содержатся.
№ п/п
Категория нетабачных материалов
Наименование ингредиента
1
2
3
Примечание. Нетабачные материалы подразделяются на следующие
категории: папиросная, сигаретная, ободковая и мундштучная бумага,
оберточная бумага для фильтров (фицелпа), фильтрующий материал, клеи,
чернила, оберточный материал для порции табака сосательного (снюса).

3) темекі емес материалдардың құрамындағы ингредиенттер атауларының тізімі. Темекі бұйымының темекі емес материалдарының құрамына кіретін ингредиенттер олардың құрамындағы темекі емес материалдардың санаттары бойынша көрсетіледі.
6. Темекі бұйымы массасының ингредиенттері туралы есепті дайындау кезінде, бір дана темекі бұйымының (сигарет, сигара, сигарилла (сигарита), папирос, биди, кретек) бір бірлігінің (ылғалдылығын ескере отырып) салмағы, шегетін жіңішкелеп кесілген темекінің 750 миллиграмы, өзге темекі бұйымдарының (кальянға арналған темекі, түтік темекісі, шекпейтін темекі бұйымдары) 1 граммы есептеледі. Темекі бұйымындағы ингредиенттің үлесі рецептураға (өзіндік ерекшелікке) сәйкес есептеледі.
7. Зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы және темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептер қағаз және/немесе электрондық жеткізгіштерде ұсынылады.
Темекі және темекі бұйымдарын
өндірушілердің, импорттаушылардың
темекінің және темекі бұйымдарының
барлық маркаларында никотиннің
және шайырлы заттардың рұқсат етілетін
шекті құрамы бойынша зертханалық
зерттеулердің нәтижелері туралы,
темекі бұйымдарының ингредиенттері
туралы есептерді ұсыну қағидаларына
қосымша
Нысан
Күнтізбелік есепті жылға Қазақстан Республикасының аумағында
өндірушілер немесе импорттаушылар сатқан темекі мен темекі
бұйымдарының құрамындағы ингредиенттер туралы есептің нысаны
1. Темекі бұйымдарының әрбір түрі бойынша темекіге қосылатын
ингредиенттер атауларының жиынтық тізімі.
Темекі бұйымы түрінің атауы: __________________________________
Р/с
Ингредиенттің атауы
Ингредиенттің темекі салмағына қатысы бойынша ең көп пайыздық үлесі (%)
1
2
3
2. Темекі өнімінің әрбір атауы бойынша темекіге қосылатын
ингредиенттер атауларының тізімі, егер мұндай ингредиенттердің үлесі
темекі бұйымының салмағына қатынасы бойынша сигарет, папирос және
шегетін жіңішкелеп кесілген темекі үшін 0,1 пайыздан және темекі
бұйымдарының басқа түрлері үшін 0,5 пайыздан аспады.
Темекі бұйымының атауы: _______________________________________
Р/с
Ингредиенттің атауы
1
2
Ескертпе. Үлесі сигарет, папирос және шегетін жіңішкелеп
кесілген темекі үшін 0,1 пайыздан және темекі бұйымдарының басқа
түрлері үшін 0,5 пайыздан аспайтын ингредиенттердің болуы тізімде
"хош иістендірушілер" деген сөздермен белгіленеді.
Р/с
Темекі емес материалдардың санаты
Ингредиенттің атауы
1
2
3
3. Темекі бұйымының темекі емес материалдарының құрамындағы
ингредиенттер атауларының тізімі бойынша көрсетіледі.
Ескертпе. Темекі емес материалдар мынадай санаттарға бөлінеді:
папиростық, сигареттік, жиектік және мүштік қағаз, сүзгіштер
(фицелпа) үшін орау қағазы, сүзгіш материал, желім, сия, соратын
темекі (снюс) өлшемі үшін орау материалы.

4. Информация о проведенных токсикологических исследованиях в
отношении ингредиентов, содержащихся в табачных изделиях.
Проводились ли производителем и/или импортером табачной продукции,
реализованной на территории Республики Казахстан, или по их заказу за
отчетный период токсикологические исследования в отношении
ингредиентов, указанных в настоящем отчете?
|_| ДА |_| НЕТ
Производитель или импортер табачной
продукции, реализуемой на территории
Республики Казахстан
____________ _____________________________________ ___________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати (при наличии)
"__" _________ 20__ г.

4. Темекі бұйымдарының құрамындағы ингредиенттерге қатысты
токсикологиялық зерттеулер жүргізу туралы ақпарат.
Қазақстан Республикасының аумағында өткізілген темекі бұйымын
өндіруші немесе импорттаушы және/немесе олардың тапсырысы бойынша
есепті кезеңде осы есепте көрсетілген ингредиенттерге қатысты
токсикологиялық зерттеулер жүргізілді ме?
_ _
|_| ИӘ |_| ЖОҚ
Қазақстан Республикасының
аумағында өткізілетін темекі өнімін
өндіруші немесе импорттаушы
__________ _______________________________________________ ________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты бар болған жағдайда)) (қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
20___ ж. "___" ______________