О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 "Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 570. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2015 года № 12020
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 12 и пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 «Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6334, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 28 июля 2010 года № 196 (26257)), следующее изменение:
Статистическую методологию по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденную указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить
на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан                       Т. Жаксылыков
«СОГЛАСОВАН»
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________ А.С. Мамытбеков
«__» __________ 2015 года
Приложение
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 июля 2015 года
№ 570
Статистическая методология
по ведению похозяйственного учета и форм организации
ведения регистрационных записей

"Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 24 шілдедегі № 570 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 4 қыркүйекте № 12020 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
«Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 3) тармақшасына және 16-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6334 болып тіркелген, 2010 жылғы 28 шілдеде № 196 (26257)) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснама, осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы                               Т. Жақсылықов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А.С. Мамытбеков _________
2015 жылғы «__» _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 шілдедегі
№ 570 бұйрығына қосымша
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша
статистикалық әдіснама

1. Общие положения
1. Статистическая методология по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей разработана в соответствии с подпунктом 3) статьи 12 и пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» и определяет метод осуществления похозяйственного учета в Республике Казахстан (далее – Методология).
2. Основной задачей статистической Методологии является организация ведения регистрационных записей по домашним хозяйствам и по крестьянским или фермерским хозяйствам, обеспечение достоверности и представление данных похозяйственного учета акимами поселков, сел, сельских округов.
3. В настоящей Методологии используются следующие понятия:
1) похозяйственный учет – процесс формирования административных данных по домашним хозяйствам и крестьянским или фермерским хозяйствам;
2) уполномоченный орган в области государственной статистики – ведомство уполномоченного органа, осуществляющее руководство, а также межотраслевую координацию в области государственной статистики в пределах своей компетенции (далее – ведомство уполномоченного органа).
Программное обеспечение для ведения похозяйственного учета в электронном виде (далее – ПО ЭПХУ) – прикладное программное обеспечение, позволяющее акиму поселка, села, сельского округа осуществлять ввод, корректировку и хранение данных похозяйственного учета, а также формировать агрегированные данные на основе введенной информации.
ПО ЭПХУ представляет собой единую, многоуровневую систему регистрации данных по домашним хозяйствам и крестьянским или фермерским хозяйствам и используется ведомством уполномоченного органа для статистических целей.
ПО ЭПХУ разработано ведомством уполномоченного органа на безвозмездной основе в целях улучшения качества похозяйственного учета и сокращения трудозатрат Акимов поселка, села, сельского округа, путем автоматизации процессов по формированию, обработке и предоставлению в ведомство уполномоченного органа соответствующих данных.
Функционирование ПО ЭПХУ осуществляется в рамках интегрированной информационной системы «Е-статистика». Установочные файлы ПО ЭПХУ и руководство по его использованию размещены в свободном доступе на Интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа (www.stat.gov.kz).
Ввод и корректировка данных в ПО ЭПХУ осуществляется при условиях, обеспечивающих предотвращение несанкционированного доступа к ПО ЭПХУ.

1. Жалпы ережелер
1. Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснама «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 3) тармақшасына және 16-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасындағы әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асыру әдісін (бұдан әрі – Әдіснама) айқындайды.
2. Статистикалық әдіснаманың негізгі міндеті үй шаруашылықтары және шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтер әкімдерінің әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігін және оларды ұсынуын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы Әдіснамада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әр шаруашылық бойынша есепке алу – үй шаруашылықтары мен шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша әкімшілік деректерді қалыптастыру процесі;
2) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы);
Электронды түрде әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізудің бағдарламалық қамтамасыз етуі (бұдан әрі – ЭӘШБЕА БҚ) – кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдеріне әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін енгізу, түзету және сақтауды жүзеге асыруға, сонымен қатар енгізілген ақпарат негізінде жиынтықталған деректерді қалыптастыруға мүмкіндік беретін, қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету.
ЭӘШБЕА БҚ үй шаруашылықтары және шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша деректерді тіркеудің бірыңғай көп деңгейлі жүйесін білдіреді және уәкілетті органның ведомствосы статистикалық мақсаттар үшін қолданады.
ЭӘШБЕА БҚ уәкілетті органның ведомствосымен әр шаруашылық бойынша есепке алудың сапасын жақсарту және тиісті деректерді қалыптастыру және өңдеу, уәкілетті органның ведомствосына тапсыру бойынша үдерістерді автоматтандыру жолымен кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерінің еңбек шығындарын қысқарту мақсатында өтеусіз негізде әзірлеген.
ЭӘШБЕА БҚ қызмет етуі «Е-статистика» интеграцияланған ақпараттық жүйе шеңберінде жүзеге асырылады. ЭӘШБЕА БҚ орнату файлдары және оны қолдану бойынша нұсқау уәкілетті орган ведомствсының интернет-ресурсында еркін қолжетімді орналастырылған (www.stat.gov.kz).
ЭӘШБЕА БҚ деректерді енгізу және түзету ЭӘШБЕА БҚ санкцияланбаған қол жетімділікті болдырмауды қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылады.

4. Соблюдение настоящей Методологии обеспечивает:
1) конфиденциальность административных данных и первичной статистической информации;
2) координацию между похозяйственным учетом и другими статистическими наблюдениями.
2. Ведение регистрационных записей
5. Для ввода регистрационных записей похозяйственного учета в ПО ЭПХУ заводятся следующие рабочие тетради, срок которых рассчитан на пять лет:
тетрадь учета домашних хозяйств по форме согласно приложению 1 к настоящей Методологии (далее – тетрадь УДХ);
тетрадь учета крестьянских или фермерских хозяйств по форме согласно приложению 2 к настоящей Методологии (далее – тетрадь КФХ).
Рабочие тетради предназначены для использования акимами поселков, сел, сельских округов, как вспомогательный инструмент в период обхода домашних, крестьянских или фермерских хозяйств и для дальнейшего переноса сведений в ПО ЭПХУ.
По истечении пятилетнего периода аким поселка, села, сельского округа определяет потребность в рабочих тетрадях и представляет в органы статистики информацию о количестве необходимых рабочих тетрадей в срок до 1 февраля 2020 года.
6. Ведомство уполномоченного органа:
1) обеспечивает Акимов поселка, села, сельского округа рабочими тетрадями;
2) совершенствует ПО ЭПХУ;
3) разрабатывает и совершенствует организационные и методологические принципы ведения похозяйственного учета.
7. Похозяйственный учет ведется Акимами поселка, села, сельского округа по подчиненным им населенным пунктам. Сохранность, своевременный и правильный ввод информации в ПО ЭПХУ обеспечивается акимом поселка, села, сельского округа.
8. Акимы поселков, сел, сельских округов производят актуализацию данных похозяйственного учета по состоянию на 1 января и на 1 июля отчетного года. Актуализация данных похозяйственного учета производится путем полного обхода дворов и опроса населения, а также руководителей крестьянских или фермерских хозяйств в период с 1 по 20 января и с 1 июля по 20 июля с использованием рабочих тетрадей и дальнейшего переноса (корректировки) данных в ПО ЭПХУ.
Сведения об изменении информации похозяйственного учета граждане и руководители крестьянских или фермерских хозяйств, также предоставляют самостоятельно, по мере необходимости, при обращении в местный исполнительный орган. Акимам или специалистам местного исполнительного органа следует вносить указанные сведения в ПО ЭПХУ при поступлении такого обращения.
Акимы поселков, сел, сельских округов самостоятельно актуализирует данные в ПО ЭПХУ по состоянию на другие даты, если имеется достоверная информация о произошедших изменениях.
Ввод данных в ПО ЭПХУ осуществляется после обязательного посещения каждого хозяйства или после обращения граждан или руководителей крестьянских или фермерских хозяйств.

4. Осы Әдіснаманы сақтау:
1) әкімшілік деректер мен алғашқы статистикалық ақпараттың құпиялылығын;
2) әр шаруашылық бойынша есепке алу мен басқа да статистикалық байқаулар арасындағы үйлестіруді қамтамасыз етеді.
2. Тіркеу жазбаларын жүргізу
5. ЭӘШБЕА БҚ-да әр шаруашылық бойынша есепке алудың тіркеу жазбаларын енгізу үшін бес жыл мерзімге есептелген, келесі жұмыс дәптерлері басталады:
осы Әдіснаманың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша үй шаруашылықтарын есепке алу дәптері (бұдан әрі – ҮШЕА дәптері);
осы Әдіснаманың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалықтарын есепке алу дәптері (бұдан әрі – ШФҚЕА дәптері).
Жұмыс дәптерлері кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері үй шаруашылықтарын, шаруа немесе фермер қожалықтарын аралау кезінде мәліметтерді одан әрі ЭӘШБЕА БҚ ауыстыру үшін көмекші құрал ретінде қолдануына арналған.
Бес жылдық мерзім аяқталған соң кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері жұмыс дәптерлеріне қажеттілігін анықтайды және
2020 жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде жұмыс дәптерінің қажет саны бойынша ақпаратты статистика органдарына ұсынады.
6. Уәкілетті органның ведомствосы:
1) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін жұмыс дәптерімен қамтамасыз етеді;
2) ЭӘШБЕА БҚ жетілдіреді;
3) әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізудің ұйымдық және әдіснамалық қағидаттарын әзірлейді және жетілдіреді.
7. Әр шаруашылық бойынша есепке алуды кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері өздеріне бағынысты елді мекендер бойынша жүргізеді. ЭӘШБЕА БҚ ақпараттың сақталуын, уақтылы және дұрыс енгізілуін кенттің, ауылдың, ауылдық округ әкімі қамтамасыз етеді.
8. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін есепті жылғы 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша өзектендіру жүргізеді. Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіру 1 мен 20 қаңтар және 1 мен 20 шілде аралығы кезеңінде барлық аулаларды аралап шығу және халыққа, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшыларына сауалнама жүргізу арқылы жұмыс дәптерін қолдана отырып, ЭӘШБЕА БҚ деректерді әрі қарай тасымалдайды (түзетеді).
Әр шаруашылық бойынша есепке алу ақпараттарының өзгерісі туралы мәліметтерді азаматтар мен шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарына жүгінуіне қарай қажеттігіне қарай өз бетінше ұсынады. әкімдер және жергілікті атқарушы органның мамандары мұндай өтініш түскен кезде көрсетілген мәліметтерді ЭӘШБЕА БҚ енгізгендері жөн.
Егер болған өзгерістер туралы дәйекті ақпараттар бар болса кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері басқа күндердегі жағдай бойынша ЭӘШБЕА БҚ деректерді өз бетінше өзектендіреді.
ЭӘШБЕА БҚ деректерді енгізу әр шаруашылықты міндетті аралаудан кейін немесе азаматтардан немесе шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары өтініш білдіргеннен кейін жүзеге асырылады.

9. Во избежание неохвата отдельных жилых домов, мелких населенных пунктов и крестьянских или фермерских хозяйств, специалист местного исполнительного органа перед началом актуализации данных похозяйственного учета уточняет список всех домашних и крестьянских или фермерских хозяйств, расположенных на территории поселков, сел, сельских округов, включая все мелкие населенные пункты и отдельно расположенные жилые дома (разъезды, зимовки, отгоны, подхозы, станции), а также проверяет наличие семей граждан, проживающих на территории поселков, сел, сельских округов в ведомственных домах, подсобных хозяйствах, на отгонах, в общежитиях, интернатах для учащихся, детских домах, домах-интернатах для престарелых и инвалидов, больницах.
10. В крупных населенных пунктах, где специалист местного исполнительного органа не может лично посетить все домашние хозяйства и крестьянские или фермерские хозяйства в течение 20 календарных дней (с 1 по 20 января и с 1 июля по 20 июля) и провести в этот срок актуализацию данных похозяйственного учета, в помощь ему аким поселка, села, сельского округа привлекает дополнительно других специалистов местного исполнительного органа. В этих целях специалист местного исполнительного органа, после уточнения списков населенных пунктов и крестьянских или фермерских хозяйств, разбивает его на отдельные ограниченные участки, распределяет эти участки между привлекаемыми к работе специалистами и представляет этот список на утверждение акиму поселка, села, сельского округа. В своем решении аким поселка, села, сельского округа утверждает список привлекаемых к работе специалистов, где указывается кому и в каких населенных пунктах, на каких улицах (в крупных населенных пунктах) поручается провести эту работу. Всей работой привлеченных специалистов руководит аким поселка, села, сельского округа. Рабочие тетради выдаются акимом привлеченным специалистам для заполнения, проверки и уточнения регистрационных записей. Аким лично принимает от каждого специалиста заполненные рабочие тетради, контролируя при этом правильность оформления записей, четкость и обоснованность внесенных уточнений.
11. Представление агрегированных данных в органы статистики по похозяйственному учету осуществляется:
на бумажных носителях строго в установленные сроки в статистических формах общегосударственных статистических наблюдений «Сведения о наличии скота и птицы, сельскохозяйственной техники и построек в домашних хозяйствах» (код 1761103, индекс – 7-ж (население) – периодичность полугодовая) (далее – статистическая форма 7-ж), «Сведения о наличии земельных угодий в домашних хозяйствах» (код 1771104 индекс – 7-р (население) – периодичность годовая) (далее – статистическая форма 7-р), «Сведения о наличии скота и птицы, сельскохозяйственной техники и построек в крестьянских или фермерских хозяйствах» (код 1731103, индекс – 6-ж (фермер) – периодичность полугодовая) (далее – статистическая форма 6-ж), «Сведения о наличии земельных угодий в крестьянских или фермерских хозяйствах» (код 1741104, индекс – 6-р (фермер) – периодичность годовая) (далее – статистическая форма 6-р), утвержденными приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 77, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10075;
в электронном виде (на электронных носителях) в разрезе домашних и крестьянских или фермерских хозяйств.

9. Жекелеген тұрғын үйлердің, ұсақ елді мекендердің және шаруа немесе фермер қожалықтарының қамтылмай қалуын болдырмау үшін жергілікті атқарушы органның маманы әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіру алдында кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында орналасқан барлық ұсақ елді мекендерді және жеке орналасқан тұрғын үйлерді (жол айрықтарының, қыстаулардың, мал жайылымдарының, кіші шаруашылықтардың, станциялардың) қоса алғанда, барлық үй шаруашылықтарының және шаруа немесе фермер қожалықтарының тізімін нақтылайды, сонымен қатар Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында ведомстволық үйлерде, қосалқы шаруашылықтарда, мал жайылымдарында, жатақханаларда, оқушыларға арналған интернаттарда, балалар үйлерінде, қарттар мен мүгедектерге арналған интернат үйлерінде, ауруханаларда тұратын азаматтардың отбасыларының болуын тексереді.
10. Жергілікті атқарушы органның маманы барлық үй шаруашылықтарын және шаруа немесе фермер қожалықтарын 20 күнтізбелік күн ішінде (қаңтардың 1-інен 20-ына дейін және шілденің 1-інен 20-ына дейін) жеке аралап және осы мерзімде әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіруді жүзеге асыра алмайтын ірі елді мекендерде кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі оған көмекке жергілікті атқарушы органның басқа мамандарын қосымша тартады. Осы мақсатта жергілікті атқарушы органның маманы елді мекендердің және шаруа немесе фермер қожалықтарының тізімдерін нақтылағаннан кейін, оны жекелеген шеткі учаскелерге бөледі, бұл учаскелерді жұмысқа тартылған мамандар арасында бөледі және бұл тізімді кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне бекітуге ұсынады. Өз шешімінде кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі жұмысқа тартылған мамандар тізімін бекітеді және осы жұмысты кімнің, қай елді мекендерде, қай көшелерде (ірі елді мекендерде) жүргізуі керек екендігін тапсырады. Жұмысқа тартылған мамандардың барлық жұмысына кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі басшылық жасайды. Тіркеу жазбаларды тексеру мен нақтылау, толтыру үшін жұмыс дәптерлері әкімдерге тартылған мамандарға беріледі. Жазбалардың ресімделу дұрыстығын, енгізілген нақтылаулардың негізділігі мен дәлділігін бақылай отырып, әкім әр маманнан толтырылған жұмыс дәптерлерін жеке қабылдайды.
11. Статистика органдарына әр шаруашылық бойынша есепке алу жөніндегі жиынтықталған деректерді ұсыну:
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 77 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10075 болып тіркелген, «Үй шаруашылықтарындағы мал мен құстың, ауылшаруашылық техникасының және құрылыстардың нақты бары туралы мәліметтер» (коды 1761103, индексі 7-ж (халық) – кезеңділігі жартыжылдық) (бұдан әрі – 7-ж статистикалық нысан) және «Үй шаруашылықтарында пайдаланатын жердің бары туралы мәліметтер» (коды 1771104, индексі 7-р (халық) – кезеңділігі жылдық (бұдан әрі – 7-р статистикалық нысан), «Шаруа немесе фермер қожалықтарындағы мал мен құстың, ауыл шаруашылығы техникасының және құрылыстардың нақты бары туралы мәліметтер» (коды 1731103, индексі 6-ж (фермер) – кезеңділігі жартыжылдық) (бұдан әрі – 6-ж статистикалық нысан), «Шаруа немесе фермер қожалықтарында пайдаланатын жердің және егістік алқаптарының нақты бары туралы мәліметтер» (коды 1741104, индексі 6-р (фермер) – кезеңділігі жылдық) (бұдан әрі – 6-р статистикалық нысан) жалпымемлекеттік статистикалық байқауларының статистикалық нысандарында қатаң түрде белгіленген мерзімде қағаз жүзінде;
электронды түрде (электронды тасығыштарда) үй шаруашылықтары және шаруа немесе фермер қожалықтары бөлінісінде жүзеге асырылады.

12. Данные похозяйственного учета используются:
ведомством уполномоченного органа – для актуализации статистических регистров;
местными исполнительными органами – для выполнения своих функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок ведения записей по домашним хозяйствам
13. Похозяйственным учетом охватываются члены всех хозяйств, которые постоянно или временно проживают на территории поселков, сел, сельских округов независимо от наличия у них построек, усадьбы и скота по порядку размещения их в населенном пункте.
В числе временно проживающих учитываются следующие категории населения:
1) прибывшие на территорию поселка, села, сельского округа на срок более трех месяцев:
учащиеся, проживающие в период учебы по месту нахождения учебного заведения (в общежитиях учебных заведений, интернатах при школах);
воспитанники детских домов;
инвалиды и престарелые в домах инвалидов и престарелых;
больные, находящиеся на длительном лечении в больничных учреждениях;
лица, прибывшие на временную и сезонную работу, а также работу по договору;
граждане, прописанные в городских поселениях, но фактически проживающие на территории поселков, сел, сельских округов;
семьи военнослужащих, приехавшие в места прохождения службы военнослужащих и проживающие на территории поселков, сел, сельских округов;
2) прибывшие на территорию поселков, сел, сельских округов на сезонную или временную работу, а также лиц, условно освобожденных из мест лишения свободы и проживающих в течение определенного времени на территории поселков, сел, сельских округов;
3) лица, снимающие жилое помещение на летний сезон и владельцы (застройщики) дач, расположенных на территории поселков, сел, сельских округов, прописанные и постоянно проживающие в городских поселениях, в регистрационных записях не учитываются.
Срок временного проживания в качестве критерия для определения категории временно проживающих лиц не установлен и определяется временем начала и окончания работы, лечения, обучения и других оснований.
Ввод временно проживающих производится не позднее 3 рабочих дней с момента их прибытия на территорию поселков, сел, сельских округов. При этом в ПО ЭПХУ включаются все члены хозяйства.
Рабочие и служащие, обслуживающие учреждения образования, здравоохранения, детские дома, дома для инвалидов и постоянно проживающие в данной местности не считаются временно проживающими на территории поселка, села, сельского округа, а учитываются в похозяйственном учете по месту жительства.

12. Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректері:
уәкілетті орган ведомствосы – статистикалық тіркелімдерді өзектендіру үшін;
жергілікті атқарушы органдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өз қызметін орындау үшін.
3. Үй шаруашылықтары бойынша жазбаларды жүргізу тәртібі
13. Әр шаруашылық бойынша есепке алумен кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында тұрақты немесе уақытша тұрып жатқан барлық шаруашылық мүшелері олардың елді мекенде орналасу реті бойынша құрылысы, мекені, малы бар болуына қарамастан қамтылады.
Уақытша тұратындар қатарында халықың келесі санаттары есепке алынады:
1) кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағына 3 айдан көп мерзімге келгендерге:
оқу орнының орналасқан жері бойынша оқу кезеңінде тұрып, оқып жатқандар (оқу орындарының жатақханаларында, мектеп жанындағы интернаттарда);
балалар үйінде тәрбиеленушілер;
мүгедектер және қарттар үйіндегі мүгедектер мен қарттар;
ауруханаларда ұзақ мерзімді ем алып жатқан науқастар;
уақытша және маусымды жұмысқа, сондай-ақ шарт бойынша жұмысқа келген адамдар;
қалалық мекендерде тіркеліп, бірақ іс жүзінде кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында тұратын азаматтар;
әскери қызметшілердің әскери қызметтен өтетін орнына келген және кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында тұратын әскери қызметкерлердің отбасы есепке алынады;
2) кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағына маусымды немесе уақытша жұмысқа келген азаматтарды, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан шартты түрде босатылған және кенттер, ауылдар, ауылдық округтер аумағында белгілі бір уақыт ішінде тұрып жатқандар;
3) жазғы мерзімге тұрғын үй жалдайтын адамдар және кенттің, ауылдың, ауылдық округ аумағында орналасқан саяжай иелері (салушылары) қалалық мекенде тұрғылықты тұратындар және тіркелгендер тіркеу жазбаларында есепке алынбайды.
Уақытша тұратын адамдардың санатын анықтау үшін уақытша тұру мерзімі критерий ретінде белгіленбеген және жұмыстың, емделудің, оқудың және басқа да негіздермен басталу және аяқталу мерзімімен анықталады.
Уақытша тұратындардың жазбалары олардың кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағына келген сәтінен бастап 3 жұмыс күннен кешіктірілмей енгізіледі. Бұл ретте шаруашылықтың барлық мүшелері ЭӘШБЕА БҚ кіреді.
Жұмысшылар және білім беру, денсаулық сақтау, балалар үйі, мүгедектерге арналған үйлер мекемелерде қызмет көрсететін қызметшілер және осы мекенде тұрақты тұратындар кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында уақытша тұратындар болып саналмайды, тұрғылықты жері бойынша әр шаруашылық бойынша есепке алуда есепке алынады.

14. Хозяйства мелких населенных пунктов (хуторов, лесных сторожек, железнодорожных будок) вводятся в ПО ЭПХУ того крупного населенного пункта, вблизи которого они расположены.
15. Акимам поселка, села, сельского округа, для идентификации рабочих тетрадей по населенным пунктам, рекомендуется на титульном листе каждой рабочей тетради записывать название населенных пунктов с отметкой против каждого из них номеров страниц, на которых размещены лицевые счета хозяйств или сведения по отдельному крестьянскому или фермерскому хозяйству этих населенных пунктов. В рабочих тетрадях, составленных на крупные населенные пункты, кроме названия населенного пункта, рекомендуется записывать название улиц с отметкой против каждой из них номеров страниц, на которых размещены лицевые счета хозяйств, находящихся на этих улицах.
16. Акимы поселка, села, сельского округа обязаны вести и создавать номера лицевых счетов (порядковый номер записи домашнего хозяйства в регистрационных записях) для всех домашних хозяйств в ПО ЭПХУ. Номер лицевого счета является постоянным для данного домашнего хозяйства на весь период или до момента закрытия домашнего хозяйства. По номеру лицевого счета домашнего хозяйства, при необходимости, формируется информация по наличию скота из ПО ЭПХУ.
17. При вводе данных в ПО ЭПХУ по домашним хозяйствам вначале заполняются:
номер лицевого счета;
кадастровый номер земельного участка;
адрес домашнего хозяйства.
18. Раздел I «Список членов домохозяйства» актуализируется по состоянию на 1 января каждого года и данные вводятся в следующем порядке:
первым вводится член домашнего хозяйства, который определяется в каждом конкретном случае совершеннолетними членами домашнего хозяйства по их общему согласию и записывается в лицевом счете первым. За ним записываются все остальные члены домашнего хозяйства, как присутствующие, так и временно отсутствующие;
каждому члену домашнего хозяйства проставляется индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН). ИИН – уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства. В случае, если у члена домашнего хозяйства или членов домашнего хозяйства не было или нет кода ИИН, необходимо обращаться в территориальные органы внутренних дел по месту жительства для его получения;
фамилии, имена и отчества (при их наличии) членов домашнего хозяйства вносятся полностью, без искажений и сокращений.
В строке «Пол» проставляется код, соответствующий одному из приведенных в данной строке.
В строке «Отношение к члену домашнего хозяйства, записанному первым» под фамилией, именем и отчеством члена домашнего хозяйства, записанного первым, проставляется код 1 «лицо, записанное первым», а остальным членам хозяйства проставляются коды, соответствующие одному из приведенных в данной строке.
В строке «Национальность» проставляется код согласно приложению 3 к настоящей Методологии. Национальность детей определяют родители или лица, их опекающие.
По временно проживающим в данном населенном пункте ставится отметка «V».
В строках «Указать даты событий» указывают даты соответствующих событий (рождения, смерти, прибытия, выбытия), при этом даты указываются полностью (число, месяц и год). Даты событий указываются со слов главы домашнего хозяйства или при предъявлении соответствующих документов (паспорт, удостоверение личности, свидетельства о рождении, смерти и другие документы). Также указывают дату событий прибытия или выбытия людей, которые временно (на 1 год или более) уезжали в связи с учебой, службой или по другим причинам.
В строке «Отметка о выбытии» указывается месяц, год и причина выбытия лица, выбывшего за пределы поселка, села, сельского округа, прибывшего на постоянное место жительство на данную территорию поселка, села, сельского округа, а также об умерших.
В строке «Уровень образования» всем членам хозяйства проставляются коды согласно приложению 4 к настоящей Методологии.

14. Ұсақ елді мекендердің (қыстақтардың, ормандағы күзет үйлерінің, теміржол күркелерінің) шаруашылықтары олар жақын орналасқан ірі елді мекеннің ЭӘШБЕА БҚ енгізіледі.
15. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері елді мекендер бойынша жұмыс дәптерлерін сәйкестендіру үшін әр жұмыс дәптерінің титулдық парағында осы елді мекендер шаруашылықтарының дербес шоттары немесе шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша жеке-жеке мәліметтер орналасқан беттер нөмірлерінің әрқайсысына қарама-қарсы жерде белгісі бар елді мекендердің атауын жазу ұсынылады. Ірі елді мекендер үшін жасалған жұмыс дәптерлерінде елді мекеннің атауынан басқа көшелердің атауларын, олардың әрбіреуіне қарама-қарсы жерінде осы көшелердегі шаруашылықтардың дербес шоттары орналасқан бет нөмірлеріне белгілей отырып жазып алу ұсынылады.
16. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері ЭӘШБЕА БҚ барлық үй шаруашылықтары үшін дербес шоттар нөмірлерін (тіркеу жазбаларында үй шаруашылықтары жазбаларының реттік нөмірі) құруға және жүргізуге міндетті. Дербес шоттың нөмірі осы үй шаруашылығы үшін барлық мерзімге немесе үй шаруашылығының жабылуына дейінгі мерзімге дейін тұрақты болып табылады. Үй шаруашылығының дербес шотының нөмірі бойынша қажеттілігіне қарай ЭӘШБЕА БҚ малдың бары бойынша ақпаратты қалыптастырылады.
17. Әр шаруашылық бойынша ЭӘШБЕА БҚ-ға үй шаруашылықтары бойынша деректерді енгізу кезінде ең алдымен:
дербес шоттың нөмірі;
жер учаскесінің кадастрлік нөмірі;
үй шаруашылығының мекенжайы толтырылады.
18. «Үй шаруашылығы мүшелерінің тізімі» І бөлімінде әр жылдың 1 қаңтардағы жағдайы бойынша өзектендіріледі және деректер келесі тәртіппен енгізіледі:
әрбір нақты жағдайда үй шаруашылығының жалпы келісімі бойынша кәмелетке толған мүшелер болып айқындалатын үй шаруашылығының мүшесі бірінші болып жазылады және дербес шотта ол адам бірінші енгізіледі. Одан соң үй шаруашылығының қалған барлық бар мүшелері және уақытша жоқ мүшелері жазылады;
әрбір үй шаруашылығының мүшесіне жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) қойылады. ЖСН – жеке тұлға, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір. Егер үй шаруашылығының мүшесінде немесе үй шаруашылығының мүшелерінде жеке сәйкестендіру нөмірі болмаса немесе жоқ болса, оны ресімдеу үшін аумақтық ішкі істер органдарына жүгіну қажет;
үй шаруашылығының барлық мүшелерінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық, бұрмалаусыз және қысқартусыз енгізіледі.
«Жынысы» деген жолда осы жолда көрсетілген біреуіне сәйкес келетін код қойылады.
«Бірінші жазылған үй шаруашылығы мүшесіне қатынасы» деген жолда бірінші жазылған үй шаруашылығы мүшесі тегінің, атының, әкесінің атының астына «бірінші жазылған тұлға» деген 1 – код қойылады, ал қалған үй шаруашылығы мүшелеріне осы жолда келтірілгендердің біреуіне сәйкес келетін кодтар қойылады.
«Ұлты» деген жолда осы Әдіснаманың 3-қосымшасына сәйкес код қойылады. Балалардың ұлтын ата-анасы немесе оларға қамқорлық жасайтын адамдар айқындайды.
Осы елді мекенде уақытша тұратындарға «V» белгісі қойылады.
«Оқиға күнін көрсетіңіз» деген жолда тиісті оқиға (туылуы, қайтыс болуы, келуі, кетуі) көрсетіледі, бұл ретте күні (күні, айы және жылы) толық көрсетіледі. Оқиға күні үй шаруашылығы иесінің сөзінен немесе тиісті құжаттарды (төлқұжат, жеке куәлік, туу, қайтыс болу, неке қию және ажырасу туралы куәлік және акт) ұсынған кезде көрсетіледі. Сонымен қатар оқуға, қызметке немесе басқа себептерге байланысты уақытша (1 жыл немесе одан көп уақытқа) кеткен адамдардың келген немесе шығып кеткен оқиғаларының күні жазылады.
«Кету туралы таңба» жолында кенттен, ауылдан, ауылдық округтен тыс жерлерге шыққан, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің осы аумағына тұрақты тұруға қоныс аударған адамдардың кеткен айы мен жылы және кету себебі, сондай-ақ қайтыс болғандар жөнінде көрсетіледі.
«Білім деңгейі» деген жолда шаруашылықтың барлық мүшесіне осы Әдіснаманың 4-қосымшасына сәйкес кодтар қойылады.

В строке «Обучающиеся в организациях образования» всем членам хозяйства проставляются коды согласно приложению 5 к настоящей Методологии. Данные вводится по состоянию на 1 января каждого года.
В строке «Положение в занятости» всем членам хозяйства проставляются коды согласно приложению 6 к настоящей Методологии. Положение в занятости указываются только на лиц в возрасте 15 лет и старше. Данные возрастные границы приняты: нижняя граница – 15 лет (согласно статье 30 Трудового кодекса РК), верхняя граница – не ограничена (согласно рекомендациям Международной организации труда, в целях обеспечения полного охвата трудовой деятельности взрослого населения).
В строке «Источники средств к существованию» всем членам хозяйства проставляются коды согласно приложению 7 к настоящей Методологии.
19. В разделе II «Жилищные условия» вводятся данные о жилом доме, о ситуации жилого дома, о виде собственности (частная, государственная, ведомственная, служебная), о размерах площади, количестве комнат, о наличии благоустройств и материалах наружных стен.
Идентификационный код дома (уникальный код IKD), создается в СРЖФ на республиканском уровне и присваивается каждому дому отдельно.
Регистрационный код адреса (далее – код РКА) – это уникальный код объекта адресации, генерируемый информационной системой «Адресный регистр». РКА является уникальным и постоянным в течение всего жизненного цикла объекта адресации.
В строке «Тип дома» отметка «V» ставится только в одном месте, указывается один из типов жилого дома:
1) одноквартирный (индивидуальный) – дом, предназначенный для личного (семейного) проживания, расположенный на усадебном участке и находящийся в собственности гражданина вместе с хозяйственными и другими строениями и зелеными насаждениями;
2) двухквартирный – дом, состоящий из двух квартир;
3) трех и боллее квартирный дом – дом, состоящий из трех и более квартир.
В строке «Ситуация дома» отметка «V» ставится только в одном месте, указывается одна из ситуаций дома:
1) жилой (пригодный для проживания, ветхий, аварийный, пустующий или бесхозный);
2) дом выбыл (дата и причина выбытия).
Причины выбытия дома: ветхость, стихийные бедствия, переоборудованный, по аварийности, дом брошен и другие).
Под пустующими домами понимаются, расположенные в сельской местности жилые дома, о которых имеются достоверные сведения о том, что на 1 января календарного года, в них никто не проживал. Под бесхозными домами понимается жилище, которое не имеет собственника или собственник которого неизвестен, либо жилище от права собственности, на которое собственник отказался.

«Білім беру ұйымдарында білім алушылар» деген жолда шаруашылықтардың барлық мүшелеріне осы Әдіснаманың 5-қосымшасына сәйкес кодтар қойылады. Деректер әр жолдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша енгізіледі.
«Жұмыспен қамтылу жағдайы» деген жолда шаруашылықтың барлық мүшесіне осы Әдіснаманың 6-қосымшасына сәйкес кодтар қойылады. Жұмыспен қамтылу жағдайы 15 және одан жоғары жастағыларға ғана толтырылады. Бұл жас шамалары: төменгі жас шегі – 15 жас (Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 30-бабына сәйкес), жоғарғы жас шегі – шектелмеген (ересек халықтың еңбек қызметін толық қамту мақсатында Халықаралық еңбек ұйымының ұсынымдарына сәйкес) болып қабылданған.
«Күнкөрістің қаражат көзі» деген жолда шаруашылықтың барлық мүшелеріне осы Әдіснаманың 7-қосымшасына сәйкес кодтар қойылады.
19. II «Тұрғын үй жағдайлары» бөлімінде тұрғын үй туралы, тұрғын үйдің жағдайы туралы, меншіктің түрі туралы, (жеке, мемлекеттік, ведомстволық, қызметтік) алаң мөлшері, бөлме саны туралы, абаттандырылуы және сыртқы қабырғалар материалдары туралы деректер енгізіледі.
Үйдің сәйкестендіру коды (IKD бірегей коды) орталықтан беріледі, яғни Тұрғын үй қорының статистикалық тіркеліміне жазу кезінде республикалық деңгейде әрбір үйге беріледі.
Мекенжайдың тіркеу коды (бұдан әрі - МТК коды) – бұл «Мекенжай тіркелімі» ақпараттық жүйесімен бірігетін мекенжай беру объектісінің бірегей коды. МТК коды бірегей және мекенжай беру объектісінің барлық циклі кезінде тұрақты болып табылады.
«Тұрғын үй типі» жолында «V» белгісі бір жерге ғана қойылады, тұрғын үй типтерінің біреуі көрсетіледі:
1) бір пәтерлі (жеке) – үй жанындағы учаскеде орналасқан және шаруашылық пен басқа да құрылыстарымен және жасыл желектi екпелерімен бiрге азаматтың меншiгiндегi жеке (отбасымен) тұруға арналған үй;
2) екі пәтерлі – екі пәтерден тұратын үй;
3) үш және одан да көп пәтерлі үй – үш және одан да көп пәтерден тұратын үй.
«Үйдің жағдайы» деген жолда «V» белгісі бір жерге ғана қойылады, тұрғын үй типтерінің біреуі көрсетіледі:
1) тұрғын (тұру үшін жарамды, ескірген, апатты, бос немесе иесіз);
2) істен шыққан үй (істен шыққан күні мен себебі).
Үйдің істен шығу себебі: ескіру, табиғат апаттары, қайта жабдықтау, апаттан, тастап кеткен үй және басқалар.
Бос үйлер дегеніміз, күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына онда ешкім тұрған жоқ деген дәйекті мәліметтер бар ауылдық жерлерде орналасқан тұрғын үйлер. Иесі жоқ, немесе иесі белгісіз тұрғын үй, не меншік құқығынан иесі бас тартқан тұрғын үй иесіз үйлер болып табылады.

К ветхому жилью относятся каркасно-камышитовые задания старше 35 лет, кирпичные дома со смежными перекрытиями сроком службы 100 лет, но при этом срок их эксплуатации – более 70 лет.
Служебное жилище – это жилище с особым правовым режимом, предоставляемое из жилищного фонда государственного учреждения и предназначенное для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, а также гражданами Республики Казахстан, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Ведомственный жилищный фонд – жилые дома и жилые помещения в других строениях, находящиеся в ведении министерств, государственных комитетов и ведомств, государственных предприятий, учреждений и организаций.
20. Размер общей и жилой площади определяется на основании плана жилого помещения, при отсутствии плана или отклонениях от плана по внутреннему обмеру помещений и показывается в целых квадратных метрах.
Жилая площадь жилища – сумма площадей жилых комнат (спальни, гостиной, детской, домашнего кабинета и тому подобных) в жилище (квартире), исчисляемая в квадратных метрах.
21. В общую площадь жилища включается:
сумма полезной площади жилища и площадей балконов (лоджий, веранд, террас), рассчитываемых с применением понижающих коэффициентов в соответствии с нормативно-техническими актами;
В общую площадь жилья не включается площадь:
лестничных клеток;
занятая выступающими конструктивными элементами и отопительными печами;
пристроенных, не отапливаемых помещений (террас, веранд, балконов, лоджий), а также не отапливаемых мансард и мезонинов;
отдельно стоящих кухонь, бань, сараев, беседок и других;
юрт, летних дач, садовых домиков и других, приспособленных для временного проживания помещений (вагонов, землянок и других).
22. Благоустройство вводится на дом или часть дома, относящуюся к соответствующему хозяйству. При актуализации благоустройства жилищного фонда следует учесть, что жилое помещение считается оборудованным:
электричеством, если имеется электропроводка в доме;
водопроводом в доме (квартире), если внутри дома имеется распределительная сеть, в которую вода поступает централизованно из водопровода или артезианской скважины;
водопроводом вне дома (квартиры), если вне дома (отдельно стоящая кухня и тому подобное) имеется распределительная сеть, в которую вода поступает централизованно из водопровода или артезианской скважины;
колодцем, колонкой или другим источником водоснабжения, если во дворе дома имеется колодец или водоразборный кран (колонка) или другой источник водоснабжения;
доставкой питьевой воды, если в доме нет вышеуказанных источников водоснабжения, и доставка питьевой воды осуществляется транспортом из других регионов, отдаленных источников и тому подобное;
центральной канализацией, если внутри дома имеется канализационное устройство для стока хозяйственно-фекальных вод в уличную канализационную сеть или поглощающие колодцы, не считается оборудованным канализацией жилое помещение, в котором отсутствует водопровод, а также при наличии биотуалета;
центральным отоплением, если имеется отопление от своей домовой котельной, групповой (квартальной), объединенной и районной котельной, ТЭЦ;
отоплением от индивидуальных установок: печным отоплением, если имеется отопление от тепловых установок или оборудований на газовом и твердом, жидком топливе, находящиеся внутри занятого традиционного жилища или как резервного варианта для исключительных случаев у владельцев больших частных домов или коттеджей и во времянках;
стационарными ванной или душем, если установлена ванна или душ, как в отдельной ванной комнате, так и другом приспособленном для этой цели помещении, независимо от способа поступления горячей воды (централизованно, от поквартирных водонагревателей, включая и малометражные отопительные котлы, от газовой (дровяной) колонки, не считается оборудованным ванной или душем жилое помещение, в котором ванна (душ) установлена, а канализация отсутствует;
центральным горячим водоснабжением, если имеется специальный водопровод, подающий горячую воду централизовано, для бытовых нужд проживающих;
горячим водоснабжением от индивидуальных водонагревателей, если имеется специальный водопровод, подающий горячую воду от газовой (дровяной) колонки, поквартирных водонагревателей, включая и малометражные отопительные котлы;
газом сетевым (природным), если имеется напольная газовая плита, снабженная сетевым природным газом;
газом сжиженным (в баллонах), если имеется напольная газовая плита, снабженная сжиженным (баллонным) газом, также газифицированным считается дом с отдельно стоящей кухней, в которой установлена напольная газовая плита, снабженная газом;
электроплитой напольной, если имеется напольная электрическая плита, также оборудованным напольной электроплитой считается дом с отдельно стоящей кухней (специально предназначенное для кухни капитальное здание), в которой установлена напольная электрическая плита.

Ескірген тұрғын үйлерге қаңқа-қамысты, салынғанына 35 жылдан асқан үйлер, қызмет мерзімі 100 жыл ортақ жабындысы бар кірпіш үйлер, бірақ бұл ретте оларды пайдалану мерзімі 70 жылдан асқан.
Қызметтік тұрғын үй – мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан берілетін және өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерін орындауы кезеңінде Қазақстан Республикасы азаматтарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын қоныстандыруға арналған айрықша құқықтық режимдегі тұрғын үй.
Ведомстволық тұрғын үй қоры – министрліктің, мемлекеттік комитеттер мен ведомстволардың, мемлекеттік кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдардың құзыретіндегі басқа құрылыстардағы тұрғын үй мен тұрғын үй-жайлар.
20. Жалпы және тұрғын алаңның көлемі тұрғын үй-жайдың жоспары негізінде, жоспар болмаған немесе жоспардан ауытқулар болған жағдайда үй-жайлардың ішін өлшеу бойынша айқындалады және толық шаршы метрде көрсетіледі.
Тұрғын үйдің тұрғын алаңы – тұрғын үйдегі (пәтердегі) тұрғын бөлмелердің (жатын бөлменің, қонақ бөлменің, балалар бөлмесінің, үйдегі кабинеттің және сол сияқтылардың) шаршы метрмен есептелетін алаңының жиынтығы;
21. Тұрғын үйдің жалпы алаңына:
Тұрғын үйдің пайдалы алаңының және нормативтiк-техникалық актiлерге сәйкес төмендететiн коэффициенттер қолданылып есептелетiн балкондар (лоджиялар, дәлiздер, террассалар) алаңдарының жиынтығы кіреді;
Тұрғын үйдің жалпы алаңына:
баспалдақ алаңы;
шығып тұратын конструктивті элементтер және жылыту пештері орналасқан;
жапсарластырыла салынған, жылытылмайтын үй-жайлар (террассалар, дәліздер, балкондар, лоджиялар), сондай-ақ жылытылмайтын мансардтар мен мезониндер;
жеке тұратын асүйлер, моншалар, қоралар, күркелер және басқалар;
киіз үй, жазғы саябақ, бау-бақша маңындағы үйлер және уақытша тұру үшін бейімделген басқа үй-жайлар (вагондар, жер үйлер және басқалар) алаңдары кірмейді.
22. Абаттандыру тиісті шаруашылыққа жататын үйге немесе үйдің бөлігіне жүргізіледі. Тұрғын үй қорын абаттандыруды өзектендіру кезінде тұрғын үй-жай жабдықталған деп есептелетінін ескеру қажет:
егер үйде электр сымдары болса, электр тоғымен;
егер үйдің ішінде су орталықтандырылған су құбырынан немесе артезиандық ұңғымадан түсетін тарату желісі болса, үйдегі (пәтердегі) су құбырымен;
егер үйдің (жеке тұрған асүй және соған ұқсас) сыртында су орталықтандырылған су құбырынан немесе артезиандық ұңғымадан түсетін тарату желісі болса, үй (пәтер) сыртындағы су құбырымен;
егер үй ауласында құдық немесе су таратқыш шүмек (колонка) немесе басқа да сумен жабдықтау көздері болса, құдықпен, колонкамен немесе басқа да сумен жабдықтау көздерімен;
егер үйде жоғарыда көрсетілген сумен жабдықтау көздері болмаса және ауыз суды жеткізу басқа өңірлерден, алыс орналасқан су көздерінен және соған ұқсас, көлікпен жүзеге асырылса, ауыз суды жеткізумен;
егер үйдің ішінде көшедегі кәріз желісіне шаруашылық нәжіс суларының ағуына арналған кәріз құрылғысы немесе сорғыш құдықтар болса, орталық кәрізбен жабдықталған деп есептелетінін, су құбыры жоқ, сондай-ақ биодәретханасы бар болған жағдайда тұрғын үй кәрізбен жабдықталған тұрғын үй деп есептелмейтінін;
егер өз үйінде жылу қазандығы, топпен (орамдық), біріккен және аудандық қазандық, ЖЭО болса, орталықтан жылытумен;
жеке қондырғылармен жылытумен: егер жылу қондырғыларынан немесе дәстүрлі тұрғын үйдің ішінде тұрған немесе үлкен жеке үйлердің немесе коттедждердің және уақытша шағын үйлердің иелерінде айрықша жағдайлар үшін қосымша нұсқа ретіндегі газ және қатты, сұйық отынмен жағылатын жабдықтан жылыту бар болса, пешпен жылытумен;
егер жеке ванна бөлмесімен қатар, осы мақсаттар үшін арнайы жабдықталған бөлмеде ыстық судың түсу тәсіліне (орталықтан, әр пәтердегі жылытқыштан, шағын көлемдегі жылыту қазандықтарын қоса алғанда, газды (ағашты) колонкадағы) байланыссыз ванна немесе себезгі орнатылса, стационарлы ваннамен немесе себезгімен жабдықталған деп есептелетінін, ванна (себезгі) орнатылып, ал кәріз жоқ болса тұрғын үй ваннамен немесе себезгімен жабдықталған деп есептелмейтінін;
егер тұрғындардың тұрмыстық мұқтаждығы үшін ыстық суды орталықтан беретін арнайы су құбыры болса, орталық ыстық сумен қамтамасыз етумен;
егер пәтердегі су жылытқыштардан, газды (ағашты) колонкалардан, кіші жылу қазандықтарын қоса алғанда ыстық су беретін арнайы су құбыры болса жеке су жылытқыштан ыстық сумен қамтамасыз етумен;
егер желілік табиғи газбен жабдықталған еденүсті газ плитасы болса, желілік (табиғи) газбен;
егер сұйытылған (баллондағы) газбен жабдықталған еденүсті газ плитасы болса, сұйытылған (баллондағы) газбен жабдықталған деп есептелетінін, сондай-ақ газбен жабдықталған еденүсті газ плитасы орнатылған бөлек тұрған асүйі бар үй газдандырылған деп есептелетінін;
егер еденүсті электр плитасы болса, еденүсті электр плитасымен жабдықталған деп есептеледі, еденүсті электр плитасы орнатылған бөлек тұрған асүй (асүйге арналған арнаулы күрделі ғимарат) бар үй еденүсті электр плитасымен жабдықталған деп есептелетінін ескеру қажет.

23. Материалы наружных стен – строительные материалы, из которого построены наружные (внешние стены) дома. Если стены построены из нескольких материалов, указывается преобладающий материал.
24. В разделе III «Земля, находящаяся в личной собственности и пользовании» по каждому хозяйству в подразделе А записывается вся земельная площадь, находящаяся в личной собственности хозяйства на 1 января. Данные о размерах земли для ведения личного подсобного хозяйства населения выписываются из акта на право частной собственности на земельный участок. Все показатели по земле заполняются в квадратных метрах.
В подразделе Б раздела III записываются земли, взятые хозяйством в пользование у других землевладельцев. Здесь указываются используемые хозяйством пашни, сенокосы и пастбища по состоянию на 1 июля.
25. В разделе III В записываются данные о посевах сельскохозяйственных культур (посевная площадь всего) под урожай текущего года в квадратных метрах путем опроса главы хозяйства (или взрослых членов хозяйства). Посевы сельскохозяйственных культур включают в себя посевы на приусадебном участке и выделенных огородах.
Посевы в междурядьях садов включаются в итог посевной площади соответствующей культуры и в итог всей посевной площади. Посевы, произведенные в междурядьях пропашных культур, а также повторные (пожнивные) посевы в посевную площадь не включаются. Не учитываются в посевной площади сады, ягодники, зеленые газоны, дорожки и другие площади, не занятые посевами сельскохозяйственных культур.
По строке «зерновые (за исключением риса) и бобовые культуры» включаются посевы сохранившихся озимых (пшеница, рожь, ячмень) и яровых зерновых культур (пшеница, ячмень, овес, смесь колосовых, кукуруза, просо, гречиха, сорго, зернобобовые), которые предназначены для использования в виде зерна. Зерновые культуры, предназначенные на другие цели (на зеленый корм, силос, сено), в эту строку не включаются.
Из строки 15 выделяются посевы зерновых культур по видам, посеянных в отчетном году (строки 16-28). В посевы кукурузы (строка 17) включаются кукуруза на зерно в полной спелости, за исключением кукурузы в до молочно-восковой, молочно-восковой и восковой спелости, используемой на силос и зеленый корм. Эти культуры показываются по кормовым культурам (строка 66).
По строкам 29-37 показываются соответственно площади под масличными, в том числе: бобы соевые, орехи земляные, семена льна-кудряша, семена горчицы, семена рапса, семена подсолнечника, семена сафлора и другие. По подсолнечнику включаются посевы, произведенные в текущем году, а также сохранившиеся посевы подсолнечника на зерно, произведенные под зиму. Посевы подсолнечника на силос в этот показатель не включаются.
По строке 38 показывают площадь земли под посевами риса.

23. Сыртқы қабырғалардың материалдары – үйдің сырты (сыртқы қабырғасы) салынған құрылыс материалдары. Егер қабырғалар бірнеше материалдардан салынса, басым материал көрсетіледі.
24. ІІІ «Жеке меншіктегі және пайдаланудағы жерлер» бөлімінде әрбір шаруашылық бойынша А кіші бөлімінде 1 қаңтарға шаруашылықтың жеке меншігіне жататын барлық жер алаңы жазылады. Халықтың жеке қосалқы шаруашылығын жүргізуге арналған жер ауданы туралы деректер жер учаскесіне жеке меншік құқығын иелену актісінен жазып алынады. Жер бойынша барлық көрсеткіштер шаршы метрмен толтырылады.
III бөлімінің Б кіші бөлімінде басқа да жер иелерінен қолданысқа алынған жерлер жазылады. Мұнда 1 шілдедегі жағдай бойынша шаруашылық қолданатын егістіктер, табиғи пішендіктер және жайылымдар көрсетіледі.
25. III бөлімінің В бөлімінде ағымдағы жылғы астыққа егілген ауыл шаруашылығы дақылдарының егісі (барлық егіс алқабы) туралы деректер шаршы метрмен шаруашылық иесіне (немесе шаруашылықтың ересек мүшелеріне) сұрау жүргізу арқылы толтырылады. Ауыл шаруашылығы дақылдарын егу үй іргесіндегі учаскелердегі және бөлінген бау-бақшалар егістерін қамтиды.
Қатараралық бау-бақшаларда егістер тиісті дақылдың егіс алаңының қорытындысына және барлық егіс алаңының қорытындысына кіреді. Қатараралық жыртылып өндірілген дақылдардың егістігі, сондай-ақ қайталап егілетіндер (аңыздықтар) егіс алаңына кірмейді. Егіс алаңында бау-бақшалар, жидек егісі, жасыл көгал, сүрлеу жолдар және ауылшаруашылығы дақылдары егілмеген басқа да алаңдар есептелмейді.
«Дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақты дақылдар» жолы бойынша дән түрінде пайдалануға арналған сақталып қалған күздік (бидай, қара бидай, арпа) және астық түрінде қолдануға арналған жаздық дәнді дақылдар (бидай, арпа, сұлы, масақтылар қоспасы, жүгері, тары, қарақұмық, күріш, құмай жүгері, дәнді бұршақтылар) егісі енгізіледі. Басқа мақсаттарға (көк азыққа, сүрлемге, пішенге) арналған дәнді дақылдар бұл жолға енгізілмейді.
15-жолдан есепті жылы егілген дәнді дақылдардың түрлері бойынша егістіктер белгіленеді (16-28-жолдар). Жүгері егісіне (17-жол) сүрлем мен жасыл азыққа пайдаланылатын, сүттенгенге дейінгі балауыз, сүтті-балауыз және балауызданып піскендерді алып тастағанда, толық піскен жүгерінің дәні кіреді. Бұл дақылдар азық дақылдары бойынша (66-жол) көрсетіледі.
29-37-жолдар бойынша тиісінше майлы дақылдардың, оның ішінде: соя бұршақтары, жер жаңғағы, шашақты зығырдың тұқымдары, қыша тұқымдары, рапс тұқымдары, күнбағыстың тұқымдары, мақсары тұқымдары және басқа да дақылдарға арналған алаңдар көрсетіледі. Күнбағыс егісіне ағымдағы жылы өндірілген егістер, сондай-ақ қыстың алдында өндірілген күнбағыстың дәнге сақталған егістері кіреді. Күнбағыстың сүрлемдік егістері бұл көрсеткішке кірмейді.
38-жол бойынша күріш егістігіне арналған алаң көрсетіледі.

По строкам 39-57 «овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды» включаются площади, занятые капустой, перцем, огурцами, баклажанами, помидорами, тыквой, кабачками, морковью столовой, чесноком, луком репчатым, редисом, редькой, свеклой столовой, дынями, арбузами, картофелем, свеклой сахарной, грибами и прочими овощами.
По строке 58 показывают площадь под посевами табака.
По строке 59 показывают хлопок очищенный или не очищенный от семян, учитывается вся фактическая площадь посева хлопчатника, включая полосы затенения вдоль линейных посадок тутовых деревьев, площадь затенения под отдельно стоящими деревьями.
По кормовым культурам (строки 60-68) показываются посевы всех кормовых культур: культуры кормовые корнеплодные, зерновые и зернобобовые, бахчи кормовые (кормовая тыква, кормовой арбуз и кормовые кабачки), кукуруза на корм, капуста кормовая, сенокосы и пастбища культурные сеяные (многолетние и однолетние) и другие.
По строке 69 показывают площадь под посевами цветов открытого грунта.
Отдельным подразделом Г выделяются данные по площадям многолетних культур (по строкам 70-85).
26. В разделе IV «Скот, фактически находящийся в хозяйстве (голов)» данные о поголовье скота, птицы и прочих сельскохозяйственных животных записываются путем пересчета скота в натуре в присутствии главы хозяйства (семьи) или взрослых членов хозяйства. Пересчет скота в натуре производится в то время дня, когда скот находится на усадьбе. Поголовье птицы записывается по опросу главы хозяйства или взрослого члена этого хозяйства.
В случае если фактический пересчет осуществить невозможно, например, когда скот находится на отгоне или на работе, данные о поголовье скота записывают путем опроса главы домашнего хозяйства или совершеннолетнего члена этого хозяйства.
Если в хозяйстве содержится скот, не принадлежащий лицам данного домашнего хозяйства, необходимо уточнить, на кого зарегистрирован этот скот в Базе идентификации сельскохозяйственных животных, и отразить эту информацию в Дополнительных сведениях.
При учете скота выделяются виды животных и птицы в соответствии со «Статистическим классификатором продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства».
При заполнении данных по поголовью крупного рогатого скота следует иметь в виду, что к молочному стаду относятся такие породы, как черно-пестрая, голштинофризская, красная степная, аулиеатинская, айрширская, бурая латвийская. К мясному стаду относятся такие породы, как казахская белоголовая, аулиекольская, ангус, герефорд, обрак, шароле, лимузин, санта-гертруда, галловейская и калмыцкая. Беспородный скот относят к молочному или мясному стаду в зависимости от цели использования (получения мяса или молока), то есть если от коровы получают молоко для дальнейшего его потребления человеком или реализации, то таких коров относят к молочному стаду.

«Көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілер» 39-57-жолдар бойынша қырыққабат, бұрыш, қияр, баялды, қызанақ, асқабақ, кәді, асханалық сәбіз, сарымсақ, басты пияз, шомыр, шалғам, асханалық қызылша, қауын, қарбыз, картоп, қант қызылшасы, саңырауқұлақ және өзге де көкөністер егілген алаңдар енгізіледі.
58-жол бойынша темекі егісінің алаңы көрсетіледі.
59-жол бойынша дәннен тазартылған немесе тазартылмаған мақта көрсетіледі, оған көлеңкелеу үшін жағалай отырғызылған тұт ағашының жолақтары, жеке тұрған ағаштардың көлеңкелік алаңын қоса алғанда мақта егісінің барлық нақты алаңы есептеледі.
Азықтық дақылдар бойынша (60-68-жолдар) барлық азықтық дақылдардың егістері: азықтық тамыржемісті дақылдар, дәнді және дәнді бұршақты, азықтық бақша (азықтық асқабақ, азықтық қарбыз және азықтық кәділер), азықтық жүгері, азықтық қырыққабат, дақылдық себілген пішендіктер және жайылымдар (көпжылдық және біржылдық) және басқа да егістер көрсетіледі.
69-жол бойынша ашық жерде өсірілетін гүл егістігіне арналған алаңдар көрсетіледі.
Көпжылдық дақылдар алаңдары бойынша деректер жеке Г кіші бөлімімен бөліп көрсетіледі (70-85 жолдар бойынша).
26. IV «Шаруашылықтың жеке меншігі болып табылатын мал (басы)» бөлімінде мал басы, құстар және басқа да ауылшаруашылығы жануарлары туралы деректер шаруашылық (отбасы) иесінің немесе шаруашылықтың ересек мүшелерінің қатысуымен малдың нақты барын қайта есептеу арқылы жазып алынады. Нақты бар мал басын қайта есептеу мал қорада болған уақытта жүзеге асырылады. Құс санын жазу шаруашылық иесінен немесе шаруашылықтың ересек мүшелерінен сұрау жүргізу бойынша жазып алынады.
Егер нақты қайта есептеуді жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, мысалы, мал жайылымда немесе жұмыста болғанда, мал басы туралы деректер үй шаруашылығының иесінен немесе шаруашылықтың кәмелеттік жастағы мүшесіне сұрау жүргізу арқылы жазып алады.
Егер шаруашылықта осы үй шаруашылығының адамдарына тиісті емес мал бар болса, Ауылшаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қорында осы малдың кімнің атына тіркелгендігін нақтылау және бұл ақпаратты Қосымша мәліметтерде көрсету қажет.
Малдың есепке алу кезінде малдар мен құстардың түрлері «Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (қызметтердің) статистикалық жіктеуішіне» сәйкес белгіленеді.
Ірі қара малдың басы жөніндегі деректерді толтыру кезінде сүтті табынға қара ала, голштин фриз, қызыл далалық, әулиеата, айршир, латвиялық қоңыр сияқты тұқымдар кіретінін ескеру керек. Етті табынға қазақтың ақбас, әулиекөл, ангус, герефорд, обрак, шароле, лимузин, санта-гертруда, галловей, қалмақ сияқты тұқымдар жатады. Тұқымы жоқ малды пайдалану мақсатына қарай (ет немесе сүт алуға) сүтті немесе етті табынға жатқызады, яғни адамның ары қарай тұтынуы немесе өткізуі үшін сиырдан сүт алатын болса, онда мұндай сиырларды сүтті табынға жатқызады.

27. В целях получения точных данных о численности скота лица, проводящие уточнение данных похозяйственного учета, обходят в период с 1 по 20 января и с 1 по 20 июля все без исключения хозяйства на порученном им участке не зависимо от того, есть ли в этих хозяйствах скот или нет, обратив при этом особое внимание на то, чтобы не были пропущены дворы на границах с соседним участком (населенным пунктом).
По строке «Улов рыбы и других водных животных, кг» (строка 41) указывается количество рыбы и других водных животных в килограммах, выловленных членами домашнего хозяйства в естественных среде в течение года.
28. В разделе V «Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства на 1 января» в соответствии со Статистическим классификатором промышленной продукции в свободных строках вводится сведения о наличии:
тракторов для сельского и лесного хозяйства;
плугов;
разрыхлителей и культиваторов;
борон дисковых и пилообразных;
ротоваторов (культиваторов механизированных с фрезами почвенными);
борон, пропалывателей и мотыг прочих;
сеялок;
разбрасывателей минеральных и органических удобрений;
косилок, включая косилки, смонтированные на тракторе;
граблей боковых;
пресс подборщиков для соломы или сена;
картофелекопателей и машин картофелеуборочных;
жаток рядковых;
машин свекловичных ботворезных и машин свеклоуборочных;
комбайнов зерноуборочных;
комбайнов силосоуборочных и виноградоуборочных, машин для сбора плодов и ягод с деревьев и кустарников;
машин для уборки хлопка;
машин для уборки льна;
машин для уборки кукурузы, машин для отрыва плодоножек, початкоочистители и машин уборочные прочие;
приспособлений для полива;
распылителей и разбрасывателей порошка, предназначенных для установки на тракторах сельскохозяйственных;
машин доильных;
машин для приготовления кормов для животных;
тракторных прицепов;
машин для очистки, сортировки или калибровки семян, зерна или культур бобовых сухих;
автомобилей грузовых.
Если хозяйство имеет сельхозтехнику, не перечисленную в разделе, то эту технику также следует вводить в свободные строки.
По строке «Оборудование для переработки продукции» в свободных строках показывают наличие следующих видов оборудования:
оборудование для обработки и переработки молока;
оборудование для измельчения или обработки зерна или овощей сушеных, не включенное в другие группировки;
печи хлебопекарные неэлектрические; оборудование небытовое для приготовления или подогрева пищи;
оборудование для производства изделий хлебобулочных;
оборудование для переработки мяса или мяса домашней птицы;
оборудование для переработки фруктов, орехов или овощей;
оборудование для экстракции, приготовления масел или жиров растительного или животного происхождения.
Если какие-либо хозяйства имеют другое оборудование по переработке сельхозпродукции, не перечисленное в разделе, то его также следует вводить в свободные строки.

27. Мал саны туралы нақты деректер алу мақсатында әр шаруашылық бойынша есепке алу деректеріне нақтылауды жүргізетін адамдар қаңтардың 1-інен 20-ына және шілденің 1-інен 20-ына дейінгі кезеңде оларға тапсырылған учаскедегі барлық шаруашылықтарды осы шаруашылықтарда малдың бар не жоқ екендігіне қарамастан, аралап шығады және бұл ретте көрші учаскемен (елді мекенмен) шектелетін аулалардың қалып қоймауына ерекше назар аударылады.
«Балық және басқа су жануарларын аулау, кг» (41-жол) жолы бойынша үй шаруашылығының мүшелері бір жылдың ішінде табиғи ортада аулаған балықтың және басқа да су жануарларының саны килограммен көрсетіледі.
28. V бөлім «1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының қолда бары туралы мәліметтер» бос жолдарда Өнеркәсіптік өнімдердің статистикалық жіктеуішіне сәйкес енгізіледі:
ауыл және орман шаруашылығына арналған тракторлар;
соқалар;
қопсытқыштар және культиваторлар;
делегейлі және ара үлгісіндегі тырмалар;
ротоваторлар (топырақтық фрезасы бар механикаландырылған культиваторлар);
өзге де тырмалар, отауыштар және кетпендер;
сепкіштер;
минералды және органикалық тыңайтқыштарды шашқыштар;
тракторға құрастырылған шалғыларды қоса алғанда, шалғылар;
бүйірлі тырмалар;
сабан немесе шөпке арналған іректеуіш престер;
картоп қазғыштар және картоп жинағыш машиналар;
қатарлап дестелегіштер;
қызылша егісінде сабақ кескіш машиналар және қызылша жинайтын машиналар;
астық жинайтын комбайндар;
сүрлем жинайтын және жүзім жинайтын комбайндар, ағаштар мен бұталардан жемістер мен жидектерді жинауға арналған машиналар;
мақта жинайтын машиналар;
зығыр жинайтын машиналар;
жүгері жинайтын машиналар, жеміс түптерін жұлуға арналған машиналар, собық тазартқыштар және өзге де өнім жинайтын машиналар;
суару құралдары;
ауылшаруашылық тракторларына орнатуға арналған ұнтақ бүріккіштер мен шашқыштар;
сауу машиналары;
жануарларға жем дайындауға арналған машиналар;
трактор тіркемелері;
тұқымдарды, дәнді немесе құрғақ бұршақты дақылдарды тазалауға, сұрыптауға немесе калибрлеуге арналған машиналар;
жүк автомобильдері көрсетіледі.
Егер шаруашылықта бөлімде көрсетілмеген ауыл шаруашылығы техникасы болса, онда сол техниканы да бос жолдарға енгізіледі.
«Өнімдерді өңдеуге арналған жабдықтар» жолы бойынша бос жолдарда келесі жабдықтардың мынадай түрлері:
сүтті өңдеуге және қайта өңдеуге арналған жабдықтар;
басқа топтамаларға енгізілмеген дән мен кептірілген көкөністерді ұсақтауға немесе өңдеуге арналған жабдықтар;
электрлі емес наубайхана пештері;
тамақ дайындауға немесе ысытуға арналған тұрмыстық емес жабдықтар;
нан-тоқаш өнімдерін өндіруге арналған жабдықтар;
етті немесе үй құсының етін қайта өңдеуге арналған жабдықтар;
жемістерді, жаңғақтарды немесе көкөністерді қайта өңдеуге арналған жабдықтар;
өсімдік немесе жануарлар майларын немесе тоң майды сығындауға, дайындауға арналған жабдықтар көрсетіледі.
Егер қандай да бір шаруашылықтардың бөлімде көрсетілмеген ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін басқа да жабдықтары болған жағдайда, оны да сол бос жолдарға енгізеді.

29. В разделе VI «Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и содержания скота, другие постройки на 1 января» вводится информация по надземным и подземным капитальным постройкам и сооружениям, имеющими освещение, специальное оборудование и вентиляцию для поддержания температурного режима.
Показатели по постройкам вводятся с соответствии с «Классификатором основных фондов» (далее – КОФ), согласно приложению 8 к настоящей Методологии.
Вместимость построек и сооружений, предназначенных для хранения сельскохозяйственной продукции, рассчитывается путем умножения полезного объема хранилища склада или сооружения на средний вес 1 кубического метра продукции.
По строке «постройки для содержания сельскохозяйственных животных» в пустых строках указывается вид постройки: для содержания крупного рогатого скота, свиней, овец и коз, лошадей, прочего скота, птицы и для совместного содержания скота и других видов, а также число скотомест по видам постройки. Для построек, предназначенных для совместного содержания разных видов скота, число скотомест не проставляется.
По строке «теплицы для выращивания» вводится данные по площадям закрытого грунта под овощами и грибами, цветами и другие. Площадь указывается в квадратных метрах.
4. Порядок ведения записей по крестьянским
или фермерским хозяйствам
30. Похозяйственным учетом охватываются все крестьянские или фермерские хозяйства, которые зарегистрированы на территории поселков, сел, сельских округов независимо от наличия у них построек, усадьбы и скота.
В случае изменения местожительства главы крестьянского или фермерского хозяйства на другую улицу или другой населенный пункт, в строке «Постоянное место жительства главы крестьянского или фермерского хозяйства» его прежний адрес заменяется новым адресом.
Если крестьянское или фермерское хозяйство распалось на несколько хозяйств, то адресную часть прежнего хозяйства зачеркивают, записывают причину («разделилось на…») и проставляют номера вновь выданных актов на владение землей и дату. Затем вводят вновь созданные хозяйства согласно акту на владение землей и другим документам.
Адрес крестьянского или фермерского хозяйства должен соответствовать фактическому местонахождению его земельного надела, предоставленного ему для производства сельскохозяйственной продукции. Если есть другие земли за пределами населенного пункта, то он указывается по строке «дополнительный адрес крестьянского или фермерского хозяйства».
Основным направлением деятельности крестьянского или фермерского хозяйства является: растениеводство, животноводство или смешанное (растениеводство и животноводство).

29. VІ «1 қаңтарға ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға және мал ұстауға арналған құрылыстар, басқа да құрылыстар» бөлімінде жарықтандыруы, арнайы жабдығы, температуралық режимді ұстап тұратын желдеткіші бар жерасты және жерүсті күрделі құрылыстар мен ғимараттар бойынша ақпарат енгізіледі.
Құрылыстар бойынша көрсеткіштер «Негізгі қорлар жіктеуішіне» (бұдан әрі - НҚЖ), осы Әдіснаманың 8-қосымшасына сәйкес енгізіледі.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен ғимараттардың сыйымдылығы қойманың сақтау орнының немесе ғимараттың пайдалы көлемін өнімнің 1 текше метрінің орташа салмағына көбейту арқылы есептеледі.
«Ауыл шаруашылығы малдарын ұстауға арналған құрылыстар» жолы бойынша бос жолдарда құрылыстың түрі көрсетіледі: ірі қара мал, шошқа, қой мен ешкі, жылқы, өзге де малдар, құс ұстауға және малдарды бірге ұстауға, басқа да түрлеріне арналған, сондай-ақ құрылыс түрлері бойынша мал орындарының саны көрсетіледі. Әртүрлі малдарды бірге ұстауға арналған құрылыстарға мал орнының саны қойылмайды.
«Өсіруге арналған жылыжайлар» жолы бойынша жабық жерде көкөністер мен саңырауқұлақтар, гүлдер мен басқаларды өсіруге арналған алаңдар бойынша деректер енгізіледі. Алаң шаршы метрмен көрсетіледі.
4. Шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша жазбаларды жүргізу тәртібі
30. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында тіркелген құрылысы, мекені және малының болуына қарамастан, барлық шаруа немесе фермер қожалықтары әр шаруашылық бойынша есепке алумен қамтылады.
Шаруа немесе фермер қожалықтарының басшысы басқа көшеге немесе басқа елді мекенге тұрғылықты орнын өзгерткен жағдайда «Шаруа немесе фермер қожалықтары басшысының тұрақты тұратын жері» жолында бұрынғы мекенжайы жаңа мекенжайға ауыстырылады.
Егер шаруа немесе фермер қожалығы бірнеше қожалыққа тарап кетсе, онда бұрынғы қожалықтың мекенжай бөлігін сызып тастап, себептерін жазады («….-ке бөлінді») және жерге ие болу туралы жаңадан берілген актінің нөмірі және күні қойылады. Содан кейін жерге ие болу актісі мен басқа да құжаттарға сәйкес жаңадан құрылған шаруашылықтарды енгізеді.
Шаруа немесе фермер қожалығының мекенжайы оған ауыл шаруашылығы өнімін өндіруге арналып берілген жер үлесінің нақты тұрған жеріне сәйкес болуы қажет. Егер елді мекеннен тыс жерлер бар болған жағдайда, онда ол «шаруа немесе фермер қожалығының қосымша мекенжайы» жолы бойынша көрсетіледі.
Шаруа немесе фермер қожалықтары қызметінің негізгі бағыты: өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы немесе аралас шаруашылық (өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығы) болып табылады.

31. Раздел I «Сведения о составе крестьянского или фермерского хозяйства» заполняется один раз в год – на 1 января.
По строке 1 показывают среднегодовую численность работников, занятых в сельскохозяйственном производстве. К ним относятся все работающие члены крестьянского или фермерского хозяйства, граждане, работающие в данном крестьянском или фермерского хозяйстве по найму (принятые по трудовому договору или контракту), в том числе привлеченные сезонные работники.
Для расчета среднегодовой численности работников используют среднемесячную численность работников, которая определяется расчетным путем. Например, с 3 по 20 мая 5 наемных работников отработали 18 дней. Сумма численности наемных работников за май считается умножением числа работающих за 1 день на число отработанных дней в этом месяце (5Ч*18=90 человеко-дней). Сумма численности наемных работников за май составила 90 человеко-дней, число календарных дней в мае 31, списочная численность наемных работников в среднем за май составила 3 человека (90/31) плюс число постоянно работающих членов крестьянского хозяйства, например 4 человека и получится 3+4=7 человек.
Независимо от того, в каком месяце зарегистрировано крестьянское хозяйство, среднегодовая численность работников определяется путем суммирования среднемесячной численности работников за все месяцы работы и делением полученной суммы на 12. Например, крестьянское или фермерское хозяйство зарегистрировано 1 апреля. Число постоянно работающих членов крестьянского хозяйства 4 человека. В мае на сезонные работы было принято 5 человек на 18 дней и в сентябре – 3 человека на 10 дней. Среднемесячная численность работников составила в апреле 4 человека, мае – 7 человек (5*18/31+4), июне, июле и августе по 4 человека, сентябре – 5 человек (3*10/30+4), октябрь, ноябрь и декабрь по 4 человека. Среднегодовая численность работников составляет 3,3 человека [(4+7+4+4+4+5+4+4+4)/12].
По строке 2 из общего числа занятых, показывается отдельно среднегодовая численность работающих женщин, которая рассчитывается аналогичным образом.
По строке 3 отдельно показывают среднегодовую численность работающих по найму (принятых по трудовому договору или контракту), с учетом привлеченных сезонных работников. [В примере 2 в мае привлекалось 5 человек на 18 дней и в сентябре 3 человека на 10 дней. Среднегодовая численность наемных работников составит 0,3 (5Ч18/31+3Ч10/30)/12].
По строке 4 показывается среднегодовая численность работников занятых только в переработке сельскохозяйственной продукции и других видах деятельности (кроме сельскохозяйственной).

31. І «Шаруа немесе фермер қожалықтарының құрамы туралы мәліметтер» бөлімі жылына бір рет 1 қаңтарға толтырылады.
1-жол бойынша ауылшаруашылығы өндірісімен шұғылданатын қызметкерлердің орташа жылдық санын көрсетеді. Оларға шаруа немесе фермер қожалығының барлық жұмыс істейтін мүшелері, осы шаруа немесе фермер қожалығында жалданып жұмыс істейтін азаматтар (еңбек шарты немесе келісімшарт бойынша қабылданған), соның ішінде маусымдық жұмысқа тартылғандар жатады.
Қызметкерлердің орташа жылдық санын есептеу үшін есептеу арқылы анықталатын қызметкерлердің орташа айлық санын пайдаланады. Мысалы. 3-20 мамыр аралығында 5 жалдамалы қызметкер 18 күнді жұмыспен өтеді. Мамырдағы жалдамалы қызметкерлер санының жиынтығы 1 күнде жұмыс істейтіндердің санын осы айдағы жұмыспен өтелген күн санына көбейту арқылы есептеледі (5Ах18=90 адам-күндер). Мамырдағы жалдамалы қызметкерлер санының жиынтығы 90 адам-күнді құрайды, мамырдағы күнтізбелік күннің саны 31, жалдамалы қызметкерлердің тізімдік саны орта есеппен мамырда 3 адамды (90/31) құрады, оған шаруа қожалығының тұрақты жұмыс істейтін мүшелерінің санын қосамыз, мысалы 4 адам, сонда 3+4=7 (адам) шығады.
Шаруа қожалығының қай айда тіркелгеніне қарамастан, қызметкерлердің орташа жылдық саны қызметкерлердің орташа айлық санын жұмыстың барлық айларына қосу арқылы және алынған соманы 12-ге бөлу жолымен анықталады. Мысалы, шаруа немесе фермер қожалығы 1 сәуірде тіркелген. Шаруа қожалығының тұрақты жұмыс істейтін мүшелерінің саны 4 адам. Мамырда маусымдық жұмысқа 5 адам – 18 күнге және қыркүйекте 3 адам 10 күнге қабылданған болатын. Қызметкерлердің орташа айлық саны сәуірде – 4 адамды, мамырда 7 адамды (5х18/31+4) құрады, маусым, шілде және тамызда адамнан, қыркүйекте – 5 адам 3х10/30+4), қазан, қараша және желтоқсанда 4 адамнан болды. Қызметкерлердің орташа жылдық саны 3,3 адамды [(4+7+4+4+4+5+4+4+4)/12] құрайды.
2-жол бойынша жұмыс істейтіндердің жалпы санынан жұмыс істейтін әйелдердің орташа жылдық саны жеке көрсетіледі, ол ұқсас тәсілмен есептеледі.
3-жол бойынша маусымдық жұмысқа тартылғандарды ескере отырып, жалдамалы қызметкерлердің (еңбек шарты немесе келісімшарт бойынша қабылданған) орташа жылдық саны жеке көрсетіледі. [2-мысалда мамырда 5 адам 18 күнге және қыркүйекте 3 адам 10 күнге тартылды. Жалдамалы қызметкерлердің орташа жылдық саны 0,3 (5х18/31+3х10/30)/12 құрайды]
4-жол бойынша тек қана ауылшаруашылығы өнімдерін қайта өңдеумен  жәнебасқа да қызмет түрлерімен (ауыл шаруашылығынан басқа) шұғылданатын қызметкерлердің орташа жылдық саны көрсетіледі.

32. В части А раздела II «Земля, находящаяся в собственности, сданная (взятая) в аренду в пределах и вне пределов территории поселка, села, сельского округа на 1 января», общая земельная площадь (кроме приусадебного участка, который учитывается в Тетради УДХ), полученная во владение или временное пользование, заполняется на основании акта на право землепользования, полученного при регистрации крестьянского или фермерского хозяйства и проставляется по строке 1. Если эта земля, или ее часть, сдается в аренду, то эта площадь показывается по строке 10. Если кроме зарегистрированной по акту земельной площади, дополнительно берется земля в аренду, то эту площадь следует показать по строке 11. Все показатели по земле заполняются в гектарах.
Строки 10, 11 заполняются лишь в том случае, если земля находится в собственности хозяйства. Если земля взята в аренду (в том числе долгосрочную), строки 10 и 11 не заполняются.
В части Б раздела II записываются данные о посевах сельскохозяйственных культур (посевная площадь всего) под урожай текущего года в гектарах путем опроса главы крестьянского или фермерского хозяйства или его членов.
Посевы в междурядьях садов включаются в итог посевной площади соответствующей культуры и в итог всей посевной площади. Посевы, произведенные в междурядьях пропашных культур, а также повторные (пожнивные) посевы в посевную площадь не включаются. Не учитываются в посевной площади сады, ягодники, зеленые газоны, дорожки и другие площади, не занятые посевами сельскохозяйственных культур.
По строке 13 «зерновые и бобовые культуры (за исключением риса)» включаются посевы сохранившихся озимых (пшеница, рожь, ячмень) и яровых зерновых культур (пшеница, ячмень, овес, смесь колосовых, кукуруза, просо, гречиха, сорго, зернобобовые), которые предназначены для использования в виде зерна. Зерновые культуры, предназначенные на другие цели (на зеленый корм, силос, сено), в эту строку не включаются.
Из строки 13 выделяются посевы зерновых культур по видам, посеянных в отчетном году (строки 14-26). В посевы кукурузы (строка 15) включаются кукуруза на зерно в полной спелости, за исключением кукурузы в до молочно-восковой, молочно-восковой и восковой спелости, используемой на силос и зеленый корм. Эти культуры показываются по кормовым культурам (строка 58).
По строкам 28-35 показываются соответственно площади под масличными культурами. По подсолнечнику включаются посевы, произведенные в текущем году, а также сохранившиеся посевы подсолнечника на зерно, произведенные под зиму. Посевы подсолнечника на силос в этот показатель не включаются.
По строке 36 показывают площадь земли под посевами риса.

32. ІІ «1 қаңтарға кенттік, ауылдық әкімшілік аумағы шегінде және шегінен тыс жалға берілген (жалға алынған) меншіктегі жерлер» бөлімнің А бөлігінде иелік етуге немесе уақытша пайдалануға алынған жалпы жер алаңы (ҮШЕА дәптерінде ескерілетін үй жанындағы учаскелерден басқа) шаруа немесе фермер қожалығын тіркеу кезінде алынған жерді пайдалану құқығына акті негізінде толтырылады және 1-жолға қойылады. Егер осы жер немесе оның бөлігі жалға берілсе, онда ол алаң 10-жол бойынша көрсетіледі. Егер жер алаңының актісі бойынша тіркелгеннен басқа жер қосымша жалға алынса, онда осы алаңды 11-жолда көрсеткен жөн. Жер бойынша барлық көрсеткіштер гектармен толтырылады.
10, 11-жолдар жер шаруашылық меншігінде болған жағдайда ғана толтырылады. Егер жер жалға алынған болса (соның ішінде ұзақ мерзімді) 10 және 11-жолдар толтырылмайды.
ІІ бөлімнің Б бөлігінде ағымдағы жылғы гектармен өлшенген астыққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдары туралы деректер шаруа немесе фермер қожалығының басшысынан немесе оның мүшелерінен сұрау жүргізу арқылы толтырылады.
Бақтардағы қатараралық егістер тиісті дақылдың егістік алаңының қорытындысына және барлық егістік алаңының қорытындысына енгізіледі. Отамалы дақылдардың қатараралық егістері, сондай-ақ қайталанған (аңыздық) егістер егістік алаңына кірмейді. Егістік алаңында баулар, жидектіктер, жасыл көгал, жолдар және ауыл шаруашылығы дақылдары егілмеген басқа алаңдар есептелмейді.
«Дәнді (күрішті қоспағанда) және бұршақты дақылдар» 13-жолы бойынша дән түрінде пайдалануға арналған сақталып қалған күздік (бидай, қара бидай, арпа) және жаздық дәнді дақылдар (бидай, арпа, сұлы, масақтылар қоспасы, жүгері, тары, қарақұмық, күріш, құмай жүгері, дәнді бұршақтылар) егісі енгізіледі. Басқа мақсаттарға (көк азыққа, сүрлемге, пішенге) арналған дәнді дақылдар бұл жолға енгізілмейді.
13-жолдан есепті жылы егілген дәнді дақылдардың түрлері бойынша егістіктер белгіленеді (14-26-жолдар). Жүгері егісіне (15-жол) сүрлем мен жасыл азыққа пайдаланылатын, сүттенгенге дейінгі балауыз, сүтті-балауыз және балауызданып піскен жүгеріні алып тастағанда, толық піскен жүгерінің дәні кіреді. Бұл дақылдар азықтық дақылдар бойынша (58-жол) көрсетіледі.
28-35-жолдар бойынша тиісінше майлы дақылдарға арналған алаңдар көрсетіледі. Күнбағыс егісіне ағымдағы жылы өндірілген егістер, сондай-ақ қыстың алдында өндірілген күнбағыстың дәнге сақталған егістері кіреді. Күнбағыстың сүрлемдік егістері бұл көрсеткішке кірмейді.
36-жол бойынша күріш егістігіне арналған алаң көрсетіледі.

По строкам 37-55 «овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды» включаются площади, занятые капустой, перцем, огурцами, баклажанами, помидорами, тыквой, кабачками, морковью столовой, чесноком, луком репчатым, редисом, редькой, свеклой столовой, дынями, арбузами, картофелем, свеклой сахарной, грибами и прочими овощами.
По строке 56 показывают площадь под посевами табака.
По строке 57 показывают хлопок очищенный или не очищенный от семян, учитывается вся фактическая площадь посева хлопчатника, включая полосы затенения вдоль линейных посадок тутовых деревьев, площадь затенения под отдельно стоящими деревьями.
По кормовым культурам (строки 58-66) показываются посевы всех кормовых культур (культуры кормовые корнеплодные, зерновые и зернобобовые, бахчи кормовые (кормовая тыква, кормовой арбуз и кормовые кабачки), кукуруза на корм, капуста кормовая), сенокосы и пастбища культурные сеяные (многолетние и однолетние) и другие.
По строке 67 показывают площадь под посевами цветов открытого грунта.
Отдельным подразделом Г выделяются данные по площадям многолетних культур (по строкам 68-83).
Данные о посевных площадях по крестьянским или фермерским хозяйствам включают в себя земли без учета приусадебного надела.
33. В разделе III «Скот, являющийся личной собственностью хозяйства (голов)» обход крестьянских или фермерских хозяйств, опрос главы хозяйства и пересчет скота в натуре производится в то время дня, когда скот находится на ферме (усадьбе).
В случае если фактический пересчет осуществить невозможно, данные о поголовье скота записывают путем опроса главы этого крестьянского или фермерского хозяйства о фактическом наличии количества поголовья сельскохозяйственных животных.
Животные проданные, забитые или павшие после 12 часов ночи
31 декабря отчетного года учитываются по данному хозяйству вместе с наличным скотом, а приплод, полученный после 12 часов ночи с 31 декабря на 1 января следующего года, и другие поступления скота, после указанного срока учету не подлежат.
В общее количество скота по крестьянскому или фермерскому хозяйству не включается поголовье, принадлежащее лично работнику этого или другого хозяйства (и учтенное в Тетради УДХ).
При наличии такого скота руководитель крестьянского хозяйства передает специалисту местного исполнительного органа список граждан, скот которых находится в его стаде. Этот скот записывается Тетрадь УДХ, как скот населения.
В Тетрадь КФХ показывается весь скот, принадлежащий хозяйству, независимо от того, находится ли он в отгоне на пастбищах, на работе или на передержке в другом хозяйстве.
Если установлено, что крестьянское или фермерское хозяйство передает скот на выращивание (откорм) домашним хозяйствам, то необходимо выяснить, не включено ли это количество молодняка скота в Тетрадь УДХ.
В случаях обнаружения таких фактов, специалист местного исполнительного органа, проводящий учет скота, вносит изменения в ПО ЭПХУ, то есть исключает этот скот по домашнему хозяйству.
В этом случае следует еще раз проверить, включено ли это количество скота по крестьянскому или фермерскому хозяйству.
Если в хозяйстве содержится скот, который откармливается по договору, сведения о численности такого скота в Тетрадь УДХ не записываются.
Если в хозяйстве содержится скот, принадлежащий лицу, не проживающему на территории данного поселка, села и сельского округа, то сведения о численности такого скота записываются в Тетрадь КФХ за тем хозяйством, в котором скот содержится в разделе «дополнительные сведения».
При учете скота выделяются виды животных и птицы в соответствии с Тетрадью КФХ.
В целях избежания пропуска и недоучета скота, принятого на передержку из других хозяйств, учет во всех случаях проводится по месту нахождения скота. Наряду с этим тщательно проверяется, кому фактически принадлежит этот скот и информация отражается в Дополнительных сведениях.
При учете скота выделяются виды животных и птицы в соответствии со «Статистическим классификатором продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства».

«көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілер» 37-55-жолдар бойынша қырыққабат, бұрыш, қияр, баялды, қызанақ, асқабақ, кәді, асханалық сәбіз, сарымсақ, басты пияз, шомыр, шалғам, асханалық қызылша, қауын, қарбыз, картоп, қант қызылшасы, саңырауқұлақ және өзге де көкөністер егілген алаңдар енгізіледі.
56-жол бойынша темекі егісінің алаңы көрсетіледі.
57-жол бойынша дәнінен тазартылған немесе тазартылмаған мақта көрсетіледі мақта егісінің барлық нақты алаңы есепке алынады, оған көлеңкелеу үшін жағалай отырғызылған тұт ағашының жолақтары, жеке тұрған ағаштардың көлеңкелік алаңдары көрсетіледі.
Азықтық дақылдар бойынша (58-66-жолдар) барлық азықтық дақылдардың егістері (азықтық тамыр жемісті дақылдар, дәнді және дәнді бұршақты, азықтық бақша (азықтық асқабақ, азықтық қарбыз және азықтық кәділер), азықтық жүгері, азықтық қырыққабат), дақылдық себілген пішендіктер және жайылымдар (көпжылдық және біржылдық) және басқалары көрсетіледі.
67-жол бойынша ашық жерде өсірілетін гүл егістігіне арналған алаң көрсетіледі.
Көпжылғы дақылдар алаңдары бойынша деректер Г бөлімшесінде (68-83-жолдар бойынша) жеке көрсетіледі.
Шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша егістік алаңдары туралы деректер үй жанындағы телімді есепке алмағандағы жерді қамтиды.
33. «Шаруашылықтың жеке меншігі болып табылатын мал (басы)» ІІІ-бөлімінде шаруа немесе фермер қожалықтарын аралау, шаруашылық басшысына сұрау жүргізу және малдарды тірі күйінде есептеу, малдар фермада (үй ауласында) болған кезінде жүргізіледі.
Егер нақты есептеуді жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайда мал басы туралы деректер ауыл шаруашылығы малдары басының нақты саны туралы осы шаруа немесе фермер қожалығының иесіне сұрау жүргізу арқылы жазылады.
Есепті жылғы 31 желтоқсанның түнінде сағат 12-ден кейін сатылған, сойылған немесе өлген малдар, бар малдармен бірге сол шаруашылық бойынша есептелінеді, ал 31 желтоқсаннан келесі жылдың 1 қаңтарына қараған түні сағат 12-ден кейін алынған төл және көрсетілген мерзімнен кейін басқа да әкелінген мал есепке кірмейді.
Шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша малдардың жалпы санына сол немесе басқа шаруашылықтың (және ҮШЕА дәптерінде ескерілген) қызметкерлерінің жеке меншігіне жататын мал басы кірмейді.
Мұндай мал болған жағдайда шаруа қожалығының басшысы жергілікті атқарушы органның маманына отарында малдары бар азаматтардың тізімін беру керек. Бұл мал ҮШЕА дәптеріне халықтың малы ретінде жазылады.
ШФҚЕА дәптерінде ол малдардың жайылымда және өрісте не болмаса жұмыста немесе басқа шаруашылықтың қарауында жүргеніне қарамастан, шаруашылықтың иелігіндегі барлық мал көрсетіледі.
Егер шаруа немесе фермер қожалығы малды үй шаруашылықтарына өсіруге (бордақылауға) беретіндігі анықталған болса, онда осы мал төлдері санының үй шаруашылықтары бойынша есепке алу дәптеріне кірмегенін анықтау қажет.
Осындай фактілер анықталған жағдайда жергілікті атқарушы органның малдардың есебін жүргізуші маманы ЭӘШБЕА БҚ өзгерістер енгізеді, яғни бұл малды үй шаруашылығынан алып тастайды.
Бұл жағдайда тағы да бір рет сол мал санының шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша енгізілгенін тексеру керек.
Егер шаруашылықта шарт бойынша бордақылауға қойылған мал болса мұндай малдың саны туралы мәлімет ҮШЕА дәптерінде жазылмайды.
Егер шаруашылықта сол кенттің, ауылдың және ауылдық округтің аумағында тұрмайтын адамның иелігіндегі мал болса, онда мұндай малдың саны туралы мәлімет ШФҚЕА дәптеріне, «қосымша мәліметтер» бөлімінде мал ұстайтын шаруашылыққа жазылады.
Малдың есебін жүргізу кезінде малдар мен құстардың түрлері ШФҚЕА дәптеріне сәйкес бөліп көрсетіледі.
Басқа шаруашылықтардан ұзақ ұстауға қабылданған малдарды өткізіп және есепке алынбауын болдырмау мақсатында, барлық жағдайда есеп малдың тұрған жері бойынша жүргізіледі. Сонымен қатар бұл малдың нақты кімге тиесілігі мұқият тексеріледі және ақпарат Қосымша мәліметтерде көрсетіледі.
Малды есепке алу кезінде «Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (қызметтердің) статистикалық жіктеуішіне» сәйкес малдың және құстың түрлері бөліп көрсетіледі.

34. В разделе IV «Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства на 1 января» в соответствии со Статистическим классификатором промышленной продукции в свободных строках вводится сведения о наличии:
тракторов для сельского и лесного хозяйства;
плугов;
разрыхлителей и культиваторов;
борон дисковых и пилообразных;
ротоваторов (культиваторов механизированных с фрезами почвенными);
борон, пропалывателей и мотыг прочих;
сеялок;
разбрасывателей минеральных и органических удобрений;
косилок, включая косилки, смонтированные на тракторе;
граблей боковых;
пресс подборщиков для соломы или сена;
картофелекопателей и машин картофелеуборочных;
жаток рядковых;
машин свекловичных ботворезных и машин свеклоуборочных;
комбайнов зерноуборочных;
комбайнов силосоуборочных и виноградоуборочных, машин для сбора плодов и ягод с деревьев и кустарников;
машин для уборки хлопка;
машин для уборки льна;
машин для уборки кукурузы, машин для отрыва плодоножек, початкоочистители и машин уборочные прочие;
приспособлений для полива;
распылителей и разбрасывателей порошка, предназначенных для установки на тракторах сельскохозяйственных;
машин доильных;
машин для приготовления кормов для животных;
тракторных прицепов;
машин для очистки, сортировки или калибровки семян, зерна или культур бобовых сухих;
автомобилей грузовых.
Если хозяйство имеет сельхозтехнику, не перечисленную в разделе, то эту технику также следует записать в свободные строки.
По строке «Оборудование для переработки» в свободных строках показывают наличие следующих видов оборудования:
оборудование для обработки и переработки молока;
оборудование для измельчения или обработки зерна или овощей сушеных, не включенное в другие группировки;
печи хлебопекарные неэлектрические; оборудование небытовое для приготовления или подогрева пищи;
оборудование для производства изделий хлебобулочных;
оборудование для переработки мяса или мяса домашней птицы;
оборудование для переработки фруктов, орехов или овощей;
оборудование для экстракции, приготовления масел или жиров растительного или животного происхождения.
Если какие-либо хозяйства имеют другое оборудование по переработке сельхозпродукции, не перечисленное в разделе, то его также следует записать в свободные строки.
35. В разделе V «Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и содержания скота, другие постройки на 1 января» указывается информация по надземным и подземным капитальным постройкам и сооружениям, имеющими освещение, специальное оборудование и вентиляцию для поддержания температурного режима. Показатели по постройкам вводятся в соответствии с КОФ, согласно приложению 8 к настоящей Методологии.
Вместимость построек и сооружений, предназначенных для хранения сельскохозяйственной продукции, рассчитывается путем умножения полезного объема хранилища склада или сооружения на средний вес 1 кубического метра продукции.
По строке «постройки для содержания сельскохозяйственных животных» в пустых строках указывается вид постройки: для содержания крупного рогатого скота, свиней, овец и коз, лошадей, прочего скота, птицы и для совместного содержания скота и других видов, а также число скотомест по видам постройки. Для построек, предназначенных для совместного содержания разных видов скота, число скотомест не проставляется.
По строке «Наличие емкостей для хранения нефтепродуктов» показывают наличие стационарных и передвижных (автоцистерны) металлических резервуаров для хранения нефтепродуктов в единицах и соответствующая им емкость – в кубических метрах.
По строке «теплицы для выращивания» указываются данные по площадям закрытого грунта под овощами и грибами, цветами и другие. Площадь указывается в квадратных метрах.
По строке «Помещения для хранения сельскохозяйственной техники» указываются количество помещений для хранения сельскохозяйственной техники (капитальных, приспособленных и навесов) в единицах и соответствующую им площадь в квадратных метрах.
В разделе VI «Наличие закупочных кооперативных объединений, закупочных центров на 1 января» данные по товарам указываются в натуральном выражении.
В разделе VII «Дополнительные сведения» указываются данные о земле, которая сдана (или взята) в аренду, с указанием кому (или у кого) она сдана (или взята), а также другие дополнительные сведения.

34. «1 қаңтардағы ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының қолда бары туралы мәліметтер» ІV-бөлімде Өнеркәсіп өнімдерінің статистикалық жіктеуішіне сәйкес мыналардың бар екені туралы мәліметтер бос жолдарға енгізіледі:
ауыл және орман шаруашылығына арналған тракторлар;
соқалар;
қопсытқыштар және культиваторлар;
делегейлі және ара үлгісіндегі тырмалар;
ротоваторлар (топырақтық фрезасы бар механикаландырылған культиваторлар);
өзге де тырмалар, отауыштар және кетпендер;
сепкіштер;
минералды және органикалық тыңайтқыштарды шашқыштар;
тракторға құрастырылған шалғыларды қоса алғанда, шалғылар
бүйірлі тырмалар;
сабан немесе шөпке арналған іректеуіш престер;
картоп қазғыштар және картоп жинағыш машиналар;
қатарлап дестелегіштер;
қызылша егісінде сабақ кескіш машиналар және қызылша жинайтын машиналар;
астық жинайтын комбайндар;
сүрлем жинайтын және жүзім жинайтын комбайндар, ағаштар мен бұталардан жемістер мен жидектерді жинауға арналған машиналар;
мақта жинайтын машиналар;
зығыр жинайтын машиналар;
жүгері жинайтын машиналар, жеміс түптерін жұлуға арналған машиналар, собық тазартқыштар және өзге де өнім жинайтын машиналар;
суару құралдары;
ауылшаруашылық тракторларына орнатуға арналған ұнтақ бүріккіштер мен шашқыштар;
сауу машиналары;
жануарларға жем дайындауға арналған машиналар;
трактор тіркемелері;
тұқымдарды, дәнді немесе құрғақ бұршақты дақылдарды тазалауға, сұрыптауға немесе калибрлеуге арналған машиналар;
жүк автомобильдері.
Егер шаруашылықта бөлімде көрсетілмеген ауыл шаруашылығы техникасы болса, онда сол техниканы да бос жолдарға енгізу қажет.
«Қайта өңдеуге арналған жабдықтар» жолы бойынша бос жолдарда мынадай жабдықтардың бар екені көрсетіледі:
сүтті өңдеуге және қайта өңдеуге арналған жабдықтар;
басқа топтамаларға енгізілмеген, дән мен кептірілген көкөністерді ұсақтауға немесе өңдеуге арналған жабдықтар;
электрлі емес наубайхана пештері; тамақ дайындауға немесе ысытуға арналған тұрмыстық емес жабдықтар;
нан-тоқаш өнімдерін өндіруге арналған жабдықтар;
етті немесе үй құсының етін өңдеуге арналған жабдықтар;
жемістерді, жаңғақтарды немесе көкөністерді өңдеуге арналған жабдықтар;
өсімдік немесе жануарлар майларын немесе тоң майларын сығындауға, дайындауға арналған жабдықтар.
Егер қандай да болмасын шаруашылықтың бөлімде көрсетілмеген ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін басқа да жабдықтары болған жағдайда, оны да сол бос жолдарға жазу керек.
35. «1 қаңтарға ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға және мал ұстауға арналған құрылыстар, басқа да құрылыстар» V-бөлімінде жарықтандыруы, арнайы жабдығы, температуралық режимді ұстап тұратын вентиляциясы бар жерасты және жерүсті күрделі құрылыстар мен ғимараттар бойынша ақпарат көрсетіледі. Құрылыстар бойынша көрсеткіштер НҚЖ, осы Әдіснаманың 8-қосымшасына сәйкес енгізіледі.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен ғимараттардың сыйымдылығы қойманың сақтау орнының немесе ғимараттың пайдалы көлемін өнімнің 1 текше метрінің орташа салмағына көбейту арқылы есептеледі.
«ауыл шаруашылығы малдарын ұстауға арналған құрылыстар» жолы бойынша бос жолдарда құрылыстың түрі көрсетіледі: ірі қара мал, шошқа, қой мен ешкі, жылқы, өзге де малдар, құс ұстауға және малдарды бірге ұстауға, басқа да түрлеріне арналған, сондай-ақ құрылыс түрлері бойынша мал орындарының саны көрсетіледі. Әр түрлі малдарды бірге ұстауға арналған құрылыстарға мал орны саны қойылмайды.
«Мұнай өнімдерін сақтауға арналған ыдыстың бары» жолы бойынша мұнай өнімдерін сақтауға арналған стационарлы және жылжымалы металл резервуарлардың (автоцистерналар) болуы, бірлікпен және олардың тиісті сыйымдылығы – текше метрмен көрсетіледі.
«өсіруге арналған жылыжайлар» жолы бойынша жабық жерде көкөністер, гүлдер мен саңырауқұлақтар, гүлдер және тағы басқаларды өсіруге арналған алаңдар бойынша деректер жазылады. Алаң шаршы метрмен көрсетіледі.
«Ауыл шаруашылығы техникаларын сақтауға арналған жайлар» жолы бойынша ауыл шаруашылығы техникасын сақтауға арналған үй-жайлардың саны (күрделі, ыңғайластырылған және жабындыдан ғана тұратын үй-жайлар), бірлікпен және оларға тиісті алаң шаршы метрмен көрсетіледі.
«1 қаңтарға сатып алу кооперативтiк бірлестіктердің, сатып алу орталықтардың нақты бары» VI-бөлімде тауарлар бойынша деректер заттай мәнде көрсетіледі.
«Қосымша мәліметтер» VIІ-бөлімінде жалға берілген (немесе алынған) жер туралы деректер, оның кімге берілгені (немесе кімнен алынғаны) көрсетіліп, сондай-ақ басқа да қосымша мәліметтер көрсетіледі.

5. Порядок проведения уточнения достоверности
данных похозяйственного учета
36. Для осуществления уточнения территориальным органом статистики по согласованию с руководством акимата соответствующей области ежегодно утверждается График проведения уточнения достоверности данных похозяйственного учета (далее – График) по форме согласно приложению 9 к настоящей Методологии.
В Графике указываются сроки и место проведения уточнений, которые проводятся в период с 20 января по 20 июня и с 20 июля по 20 декабря отчетного года. График на очередной отчетный год составляется и утверждается до 25 декабря года предшествующего отчетному году.
37. По результатам уточнения регистрационных записей ведомством уполномоченного органа совместно с Акимами поселков, сел, сельских округов осуществляется сверка регистрационных записей путем выезда в населенные пункты и посещения домашних хозяйств в соответствии с Графиком по форме согласно приложению 9 к настоящей Методологии.
38. Уточнение достоверности данных похозяйственного учета осуществляется должностными лицами территориальных органов статистики по следующим направлениям:
1) соответствие ведения похозяйственного учета требованиям настоящей Методологии;
2) уточнение записей данных похозяйственного учета путем сопоставления с данными статистического регистра жилищного фонда (далее – СРЖФ);
3) уточнение регистрационных записей похозяйственного учета с представленными статистическими формами 7-ж, 7-р, 6-ж, 6-р;
4) уточнение записей похозяйственного учета при посещении домашних хозяйств с использованием информации, содержащейся в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – БД ИСЖ), заполнение которой осуществляется в соответствии с Правилами идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденными Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11127.
39. В течение отчетного года уточнением охватываются все районы соответствующей области. Количество поселков, сел, подлежащих посещению для проведения уточнения в отчетном году, определяется руководителем территориального органа статистики соответствующей области, но не менее 50 процентов от общего количества поселков, сел области.
Работа по проведению уточнения проводится в два этапа.
40. Порядок проведения работ на первом этапе включает в себя:
проведение работ по выявлению несоответствий ведения похозяйственного учета требованиям Методологии, уточнении записей в ПО ЭПХУ с данными СРЖФ и первичными статистическими данными, представленными в статистических формах 7-ж, 7-р, 6-ж, 6-р;

5. Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің
дәйектілігіне нақтылауды жүргізу тәртібі
36. Нақтылауды жүзеге асыру үшiн аумақтық статистика органы тиiстi облыс әкiмдiгiнiң басшылығымен келiсiм бойынша жыл сайын осы Әдіснаманың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігіне нақтылау жүргізу кестесін (бұдан әрi – Кесте) бекітеді.
Кестеде есепті жылдың 20 қаңтарынан 20 маусымына дейiн және 20 шiлдесінен 20 желтоқсанына дейiн жүргізілетін нақтылауды өткізу орны мен мерзімі көрсетіледі. Кезектi есепті жылға арналған кесте алдыңғы есепті жылдың 25 желтоқсанына дейiн құрастырылады және бекітіледi.
37. Уәкілетті органның ведомствосы нақтылау қорытындысы бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық окргтің әкімдерімен бірге елді мекендерге шығу және үй шаруашылықтарын аралау арқылы тіркеу жазбаларына осы Әдіснаманың 9-қосымшасының нысаны бойынша Кестеге сәйкес салыстыра тексеру жүргізеді.
38. Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігін нақтылауды аумақтық статистика органдарының лауазымды тұлғалары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырады:
1) әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізудің осы Әдіснаманың талаптарына сәйкестiгі;
2) әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің жазбаларын тұрғын үй қоры статистикалық тіркелімінің (бұдан әрi – ТҚСТ) деректерімен салыстыру арқылы нақтылау;
3) 7-р, 6-ж, 7-ж, 6-р ұсынылған статистикалық нысандармен әр шаруашылық бойынша есепке алудың тіркеу жазбаларды нақтылау;
4) үй шаруашылықтарына бару кезінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен бекiтiлген Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру ережесіне сәйкес толтырылатын ауылшаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасындағы (бұдан әрі – АЖБ ДБ) бар ақпаратты қолданып, әр шаруашылық бойынша есепке алу жазбаларын нақтылау.
39. Есепті жыл iшiнде тиiстi облыстың барлық аудандары нақтылаумен қамтылады. Есепті жылы нақтылау жүргізу үшін аралауға жататын кенттердің, ауылдардың санын тиісті облыстың аумақтық статистика органының басшысы анықтайды, бірақ облыс кенттерінің, ауылдарының жалпы санының 50 пайызынан кем болмауы керек.
Нақтылауды жүргізу жұмысы екi кезең бойынша жүргiзiледi.
40. Бірінші кезеңде жұмыс жүргізу тәртібі өзіне:
әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізудің Әдiснаманың талаптарына сәйкессiздiктерiн анықтау, ЭӘШБЕА БҚ-дағы жазбаларды ТҚСТ деректерімен және 7-ж, 7-р, 6-ж, 6-р статистикалық нысандарында тапсырылған алғашқы статистикалық деректермен салыстыру жұмыстарын жүргізуді қамтиды.

по разделу II «Жилищные условия» похозяйственного учета уточнение производится путем выборочного сопоставления записей с данными СРЖФ. Для проведения этого сопоставления территориальными органами статистики предварительно формируется перечень жилых домов по населенному пункту, охваченному уточнением. Согласно Графику, формируется перечень жилых домов из СРЖФ в соответствии с Едиными правилами осуществления государственного учета жилищного фонда Республики Казахстан утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан № 110 от 19 февраля 2015 года, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10525. Должностным лицом территориального органа статистики определяется размер количества домов для сопоставления (размер выборки в мелких населенных пунктах (менее 200 домашних хозяйств) составляет 10%, в средних населенных пунктах (более 200 домашних хозяйств, но не более 1000) размер выборки составляет от 3 до 5%, но не менее 20 домашних хозяйств, в крупных населенных пунктах (более 1000 домашних хозяйств) размер выборки составляет 1-3%, но не менее 20 домашних хозяйств от всех домашних хозяйств населенного пункта);
при уточнении с данными СРЖФ по идентификационному коду дома, осуществляется сопоставление записей на соответствие размера общей и жилой площади, типа жилого дома, вида собственности жилого дома, количества комнат, материалов наружных стен, благоустройство жилого помещения (электричество, водопровод, горячее водоснабжение, канализация, ванна, душ, отопление от ТЭЦ, отопление от индивидуальных установок, газ, электроплита, горячее водоснабжение от индивидуальных водонагревателей, печное отопление);
для уточнения данных по разделу III «Земля, находящаяся в личной собственности и пользовании» в ПО ЭПХУ выгружаются итоговые показатели (площадь земли всего и сельскохозяйственных культур) по определенному населенному пункту на соответствующую дату. Полученные суммы по заполненным показателям в ПО ЭПХУ сопоставляются с соответствующими показателями, представленными в статистических формах 6-р, 7-р;
по разделу IV «Скот, фактически находящийся в хозяйстве (голов)», по разделу V «Сведения о наличии сельскохозяйственной техники и оборудования для переработки продукции сельского хозяйства на 1 января» и по разделу VI «Постройки для хранения сельскохозяйственной продукции и содержания скота, другие постройки на 1 января» осуществляется уточнение данных с соответствующими показателями, представленными в статистических формах 6-ж, 7-ж. Для уточнения данных поголовья сельскохозяйственных животных по разделу IV, в ПО ЭПХУ выгружаются итоговые показатели (количество голов по видам сельскохозяйственных животных) по определенному населенному пункту на соответствующую дату;

ҮШЕА «Тұрғын үй жағдайлары» II бөлімі бойынша нақтылау жазбаларды ТҚСТ деректерімен іріктеп салыстыру арқылы жүргізіледі. Бұл салыстыруды жүргізу үшін аумақтық статистика органдары нақтылаумен қамтылған елдi мекен бойынша тұрғын үйлердің тізбесін алдын ала қалыптастырады. Кестеге сәйкес, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10525 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 110 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырудың бірыңғай қағидаларына сәйкес ТҚСТ-дан тұрғын үйлердің тізбесі қалыптастырылады. Аумақтық статистика органының лауазымды тұлғасы салыстыру үшін үйлер санының өлшемін анықтайды (ірiктеме мөлшері шағын елдi мекендерде (200 үй шаруашылығынан аз) 10%-ды құрайды, орташа елді мекендерде (200 үй шаруашылығынан көп, бірақ 1000-нан көп емес) ірiктеме мөлшері 3%-дан 5%-ға дейін, бiрақ 20 үй шаруашылығынан кем емес, ірі елді мекендерде (1000 үй шаруашылығынан астам) ірiктеме мөлшері 1-3% құрайды, бірақ елді мекендегі барлық үй шаруашылықтарының санынан 20 үй шаруашылығынан кем емес үйдің сәйкестендіру коды бойынша ТҚСТ деректерімен нақтылау кезінде жалпы және тұрғын алаң көлемінің, тұрғын үй типінің, тұрғын үйдің меншік түрінің, бөлмелер санының, сыртқы қабырға материалдарының, тұрғын үй-жайды абаттандырудың (электр, су құбыры, ыстық сумен қамтамасыз ету, кәріз, ванна, себізгі, ЖЗО-дан жылыту, жеке қондырғылардан жылыту, газ, электр плитасы, жеке су жылытқыштан ыстық сумен жабдықтау, пештен жылыту) сәйкестігіне жазбаларды салыстыру жүзеге асырылады.
«Қолданыстағы және жеке меншікке жататын жерлер» III-бөлiмінің деректерін нақтылау үшін ЭӘШБЕА БҚ-да тиісті күнге белгілі елді мекен бойынша қорытынды көрсеткіштер (барлық жердің және ауылшаруашылық дақылдарының түрлерi бойынша жер алаңы) шығарылады. ЭӘШБЕА БҚ толтырылған көрсеткіштер бойынша алынған сомалар 6-р және 7-р статистикалық нысанындарда тапсырылған тиiстi көрсеткiштермен салыстыра тексеріледі.
«Шаруашылықтың жеке меншiгі болып табылатын мал (басы)» деген
IV-бөлiмі бойынша, «1 қаңтарға ауыл шаруашылығы өнiмдерін қайта өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарының қолда бары туралы мәліметтер» V-бөлімі бойынша және «1 қаңтарға ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға және малдарды ұстауға арналған құрылыстар, басқа да құрылыстар» VI-бөлiмі бойынша деректерді 7-ж және 6-ж статистикалық нысандарында ұсынылған тиісті көрсеткіштермен нақтылау жүргізіледі. IV-бөлiмі бойынша ауыл шаруашылық мал басы деректерін нақтылау үшін ЭӘШБЕА БҚ-да тиісті күнге белгілі елді мекен бойынша қорытынды көрсеткіштерді (ауыл шаруашылық малдарының түрлері бойынша мал саны) шығарылады.

для проведения уточнения по разделам V и VI в ПО ЭПХУ выгружаются итоговые показатели (количество сельскохозяйственной техники и оборудования по видам, а также по видам сельскохозяйственных построек) по определенному населенному пункту на соответствующую дату. Итоговые показатели (по определенному населенному пункту на соответствующую дату) в ПО ЭПХУ уточняются с соответствующими показателями, представленными в статистических формах 6-ж, 7-ж.
В средних населенных пунктах для проведения уточнений по каждому из разделов III, IV, V и VI ПО ЭПХУ отбираются по 2-3 основных итоговых показателя, по которым осуществляется уточнение с соответствующими показателями, представленными в статистических формах 6-ж, 6-р, 7-р и 7-ж.
41. Порядок проведения работ на втором этапе включает в себя проведение работ по уточнению записей ПО ЭПХУ путем выборочного посещения домашних хозяйств, с использованием информации, содержащейся в БД ИСЖ.
Должностным лицом территориального органа статистики выборочно, методом простой случайной выборки определяется количество и перечень домашних хозяйств, необходимых для посещения. Выборка осуществляется с помощью специальных программных обеспечений. Размер выборки в мелких населенных пунктах составляет 10 %, в средних населенных пунктах составляет от 3 до 5 %, но не менее 20 домашних хозяйств, в крупных населенных пунктах размер выборки составляет 1-3 %, но не менее 20 домашних хозяйств от всех домашних хозяйств населенного пункта.
По перечню выбранных для посещения домашних хозяйств должностным лицом территориального органа статистики совместно с специалистом в области ветеринарии (по согласованию), осуществляется уточнение в ПО ЭПХУ по видам и количеству животных с показателями БД ИСЖ. Поиск в БД ИСЖ производится по ИИН или фамилии, имени, отчеству (при его наличии) главы или члена домашнего хозяйства. Далее сопоставляется количество сельскохозяйственных животных по поголовью скота, указанное в разделе IV ПО ЭПХУ с количеством записей по поголовью скота сельскохозяйственных животных в БД ИСЖ. Уточнение в ПО ЭПХУ по видам и количеству сельскохозяйственных животных по конкретному домашнему хозяйству по состоянию на 1 января и 1 июля текущего года необходимо осуществлять с учетом движения сельскохозяйственных животных (приобретение, приплод и выбытие), которое произошло после 1 января и 1 июля текущего года. Для учета движения сельскохозяйственных животных используется информация из граф «Дата постановки на учет» и «Причина снятия с учета» БД ИСЖ.
Для уточнения данных ПО ЭПХУ и подтверждения их достоверности осуществляется посещение выбранных домашних хозяйств с участием Акима или должностных лиц акимата поселка, села, сельского округа, территориальных органов статистики и с специалистом в области ветеринарии (по согласованию).
При посещении выбранных домашних хозяйств уточнение регистрационных записей похозяйственного учета проводится следующим путем:
фактического пересчета сельскохозяйственных животных. В случае, если фактический пересчет осуществить невозможно, уточнение проводится путем опроса главы домашнего хозяйства или совершеннолетнего члена этого хозяйства о фактическом наличии количества поголовья сельскохозяйственных животных;
обмера посевных площадей под картофелем, овощами и плодово-ягодными и другими культурами.

V және VІ-бөлімдер бойынша нақтылау жүргізу үшін ЭӘШБЕА БҚ-да тиісті күнге белгілі елді мекен бойынша қорытынды көрсеткіштерді (ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтары, сонымен қатар ауылшаруашылық құрылыстар түрлерінің саны) шығарылады. ЭӘШБЕА БҚ-да қорытынды көрсеткіштер (тиісті күнге белгілі елді мекен бойынша) 6-ж, 7-ж статистикалық нысандарында ұсынылған сәйкес көрсеткіштермен нақтыланады.
Орташа елді мекендерде ЭӘШБЕА БҚ III, IV, V және VI бөлiмдерiнің әрқайсысы бойынша нақтылаулар жүргізу үшін 2-3 негiзгi көрсеткiш іріктеледі, сол көрсеткіштер бойынша 6-ж, 6-р, 7-р, 7-ж статистикалық нысандарында ұсынылған тиісті көрсеткіштермен нақтылау жүзеге асырылады.
41. Екiншi кезеңдегі жұмыстарды жүргізу тәртібі АЖБ ДБ-да қамтылған ақпаратты пайдаланып, үй шаруашылықтарына іріктей отырып бару жолымен ЭӘШБЕА БҚ жазбаларды нақтылау жөніндегі жұмыстарды жүргізуді қамтиды.
Аумақтық статистика органының лауазымды тұлғасы қарапайым кездейсоқ iрiктеу әдiсімен іріктеп, баруға жататын үй шаруашылықтарының саны мен тізбесін анықтайды. Іріктеме арнайы бағдарламалық қамтамасыз етулердің көмегімен жүзеге асырылады. Iрiктеме мөлшері шағын елдi мекендерде 10%-ды құрайды, орташа елді мекендерде ірiктеме мөлшері 3%-дан 5%-ға дейін, бiрақ 20 үй шаруашылығынан кем емес, ірі елді мекендерде ірiктеме мөлшері 1-3% құрайды, бірақ елді мекендегі барлық үй шаруашылықтарының санынан 20 үй шаруашылығынан кем болмауы керек.
Аумақтық статистика органының лауазымды тұлғасы ветеринария саласындағы маманмен бiрлесiп (келісім бойынша) бару үшін іріктеліп алынған үй шаруашылықтарының тізбесі бойынша ЭӘШБЕА БҚ-да АЖБ ДБ көрсеткіштерімен малдың түрі және саны бойынша нақтылауды жүзеге асырады. АЖБ ДБ үй шаруашылығы иесінің немесе мүшесінің ЖСН-і немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) бойынша іздестіру жүргізіледі. Бұдан әрі ЭӘШБЕА БҚ IV-бөлімінде көрсетілген мал басының саны бойынша ауыл шаруашылығы малының саны АЖБ ДБ-дағы ауыл шаруашылығы малының жасы және жыныстық топтары бойынша жазбалар санымен салыстырылады. Ауыл шаруашылығы малының түрі мен санын нақты үй шаруашылығы бойынша ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша ЭӘШБЕА БҚ деректерін нақтылау ағымдағы жылғы 1 қаңтардан және 1 шілдеден кейін болған ауылшаруашылығы малының қозғалысын (сатып алынуын, төлденуін және қатардан шығуын) есепке ала отырып жүзеге асырылады. Ауыл шаруашылығы малының қозғалыстарын есепке алу үшін АЖБ ДБ «Есепке қою күні» және «Есептен шығарылу себебі» бағандарындағы ақпарат пайдаланылады.
ЭӘШБЕА БҚ деректерін нақтылау және олардың дәйектілігін растау үшiн кенттің, ауылдың, ауылдық округ әкімінің немесе әкімдігінің, аумақтық статистика органдарының лауазымды тұлғаларының қатысуымен және ветеринария саласындағы маманмен (келісім бойынша) бірге іріктеп алынған үй шаруашылықтарына бару жүзеге асырылады.
Іріктеп алынған үй шаруашылықтарына бару кезінде әр шаруашылық бойынша есепке алудың тiркеу жазбаларын келесі жолмен нақтыланады:
ауылшаруашылық малын нақты қайта есептеу арқылы жүргізіледі. Егер нақты қайта есептеуді жүзеге асыру мүмкiн болмаған жағдайда, нақтылау ауылшаруашылық мал басы санының іс жүзіндегі нақты саны туралы үй шаруашылығының иесі немесе осы шаруашылықтың кәмелетке толған мүшесiнен сұрау арқылы жүргізіледі;
картоп, көкөністер және жеміс-жидек дақылдарына және басқа да дақылдарға арналған егістік алаңдарын өлшеу арқылы жүргізіледі.

42. По итогам проведенного уточнения, должностными лицами территориальных органов статистики в обязательном порядке составляется Акт несоответствия или соответствия регистрационных записей по формам похозяйственного учета (далее – АКТ) по форме согласно приложению 10 к настоящей Методологии. Акт составляется в трех экземплярах. Один экземпляр Акта остается в акимате сельского округа, второй остается у специалиста в области ветеринарии, третий в территориальном органе статистики.
43. При выявлении нарушений в части несоответствия ведения похозяйственного учета требованиям Методологии, а также несоответствий с данными в БД ИСЖ, информация о выявленных нарушениях и несоответствиях отражается в итоговой справке должностными лицами районных управлений статистики и ежеквартально направляется на имя акима района и в областные департаменты статистики с приложением копии Акта(ов).
44. При выявлении представления недостоверных данных, главой домашнего хозяйства или совершеннолетним членом этого хозяйства, вносятся изменения в ПО ЭПХУ и в БД ИСЖ, информация о выявленных несоответствиях отражается в итоговой справке должностными лицами районных управлений статистики и проводится разъяснительные работы с главой домашнего хозяйства или совершеннолетнего члена домашнего хозяйства.
6. Порядок внесения изменений данных и предоставление
информации по итогам проведенного уточнения достоверности
данных похозяйственного учета
45. Аким поселка, села, сельского округа и ветеринар при получении информации о выявленных нарушениях при уточнении, обеспечивают надлежащее выполнение устранения нарушений в срок, указанный в Акте и направляют информацию о проделанной работе в районные управления статистики.
46. Районные управления статистики ежемесячно в срок до 3 числа следующего месяца направляют в территориальные органы статистики соответствующей области Акты и информацию о проведении уточнения достоверности данных похозяйственного учета по форме согласно приложению 11 к настоящей Методологии.
47. При невозможности привлечения должностных лиц местных исполнительных органов к административной ответственности, органы статистики в течение 5 рабочих дней со дня получения информации от акима об устранении нарушений, направляют материалы дел в акиматы районов, для рассмотрения и привлечения должностных лиц, ответственных за ведение похозяйственного учета, к дисциплинарной ответственности.
48. Информацию о принимаемых мерах в отношении должностных лиц, допустивших нарушение, а именно копию приказа о привлеченных к дисциплинарной ответственности, либо информацию о причинах невозможности привлечения к дисциплинарной ответственности, акиматы районов предоставляют в территориальные органы статистики, в течение 30 календарных дней со дня получения информации об итогах уточнения.

42. Жүргізілген нақтылау қорытындысы бойынша аумақтық статистика органдарының лауазымды тұлғалары осы Әдiснаманың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мiндеттi түрде әр шаруашылық бойынша есепке алу нысандары бойынша тіркеу жазбаларының сәйкессіздігі немесе сәйкестігі туралы акт (бұдан әрi – Акт) жасайды. Акт үш данада жасалады. Актінiң бiр данасы ауылдық округтің әкiмдiгінде, екiншiсі ветеринария саласының маманында, үшіншісі аумақтық статистика органында қалады.
43. Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргiзудің Әдіснаманың талаптарына сәйкессiздiгі бөлігіндегі бұзушылықтар, сондай-ақ АЖБ ДБ-дағы деректермен сәйкессіздіктері анықталған кезде айқындалған бұзушылықтар мен сәйкессiздiктер туралы ақпаратты аудандық статистика басқармаларының лауазымды тұлғалары қорытынды анықтамада көрсетеді және тоқсан сайын аудан әкіміне және Актінің (актілердің) көшірмесінің қосымшасымен облыстық статистика департаменттеріне жібереді.
44. Үй шаруашылығы иесінің немесе осы шаруашылықтың кәмелетке толған мүшесінің дәйексіз деректерді ұсынуы анықталған жағдайда ЭӘШБЕА БК және АЖБ ДБ-ға өзгерістер енгізіледі, анықталған сәйкессіздік туралы ақпарат аудандық статистика басқармаларының лауазымды тұлғалары қорытынды анықтамада көрсетеді және үй шаруашылығының иесімен немесе шаруашылықтың кәмелетке толған мүшесімен түсіндіру жұмыстары жүргізіледі.
6. Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігіне
жүргізілген нақтылау қорытындылары бойынша деректерге
өзгерістер енгізу және ақпарат ұсыну тәртібі
45. Кент, ауыл, ауылдық округтің әкiмi және ветеринар нақтылау негізінде анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты алған кезде бұзушылықтардың Актіде көрcетiлген мерзiмде жойылуын тиісті орындауды қамтамасыз етеді және аудандық статистика басқармаларына атқарылған жұмыс туралы ақпарат жібереді.
46. Аудандық статистика басқармалары тиісті облыстың аумақтық статистика органдарына ай сайын келесі айдың 3-ші күніне дейінгі мерзімде осы Әдіснаманың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Актілер мен әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігіне нақтылау жүргізу туралы ақпарат жолдайды.
47. Жергілікті атқарушы органдардың лауазымды тұлғаларын әкімшілік жауапкершілікке тарту мүмкін болмаған жағдайда, статистика органдары әкімнен бұзушылықты жою туралы ақпарат алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарауға және әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаларды тәртіптік жауапкершілікке тарту үшін аудандардың әкімдіктеріне материалдар жолдайды.
48. Бұзушылыққа жол берген лауазымды тұлғаларға қатысты қолданылған шаралар туралы ақпаратты, атап айтқанда тәртіптік жауапкершілікке тартылғандар туралы бұйрықтың көшірмесін не тәртіптік жауапкершілікке тарту мүмкін емес себептер туралы ақпаратты аудандардың әкімдіктері нақтылау қорытындылары туралы ақпаратты алған күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде аумақтық статистика органдарына ұсынады.

49. По итогам уточнения территориальными органами статистики на имя акима соответствующей области, ежеквартально в течение 10 рабочих дней после отчетного квартала, направляется информация о выявленных нарушениях, с приложением ответов районных акиматов о наложении дисциплинарных взысканий.
50. Информация о привлеченных к ответственности акимов сельских округов по результатам проведения уточнения достоверности данных похозяйственного учета представляется территориальным органом статистики в Комитет по статистике Министерства национальной экономики в течении 15 рабочих дней после отчетного квартала согласно приложению 12 к настоящей Методологии.
Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснамаға 1-қосымша
Приложение 1 к Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей
Нысан
Форма
_____________________________________________________________________
облыстың, ауданның атауы / наименование области, района
_____________________________________________________________________
кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы / наименование поселка,
села, сельского округа
ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҚТАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ № ____ ДӘПТЕРІ
ТЕТРАДЬ УЧЕТА ДОМАШНИХ ХОЗЯЙСТВ №____
2016 – 2020 жылдарға арналған
на 2016-2020 годы
Дәптерге төмендегідей елді мекендердің шаруашылықтары
жазылады  (ірі елді мекендердe көшелері көрсетіледі):
В тетрадь записываются хозяйства следующих населенных
пунктов (в крупных населенных пунктах указываются улицы):
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр.
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр.
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр.
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр.
_________________________ _____ беттен/с_________ бетке дейін/по стр.
Үй шаруашылығының дербес шоты _____________ № (жер телімінің кадастрлық нөмірі) _______
Лицевой счет домашнего хозяйства            № (кадастровый номер земельного участка)
Мекенжайы:/ Адрес:_______________көшесі/улица, үйдің №/ дом № ___ пәтердің №/ кв. № ___
Телефон _________________________
І. Үй шаруашылығы мүшелерінің тізімі*/
Список членов домохозяйства*
1
Үй шаруашылығы мүшесінің реттік нөмірі
Порядковый номер члена домохозяйства
01
02
03
04
05
2
ЖСН/ИИН
3
Тегі/Фамилия
4
Аты/Имя
5
Әкесінің аты/Отчество
6

49. Нақтылаудың қорытындылары бойынша аумақтық статистика органдары есепті тоқсаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде тиісті облыс әкімінің атына анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты, тәртіптік жазаға тарту туралы аудандық әкімдіктердің жауаптарын қоса бере отырып тоқсан сайын жолдайды.
50. Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігіне нақтылауды жүргізу нәтижелері бойынша ауылдық округтердің жауапкершілікке тартылған әкімдері туралы ақпаратты аумақтық статистика органдары есепті тоқсаннан кейінгі 15 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетіне осы Әдіснаманың 12-қосымшасына сәйкес тапсырады.
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 1-қосымша
Приложение 1 к Статистической
методологии по ведению
похозяйственного учета и форм
организации ведения
регистрационных записей
Нысан
Форма
_________________________________________ облыстың, ауданның атауы/
наименование области, района
___________________________________кенттің, ауылдың, ауылдық округтің
атауы/наименование поселка, села, сельского округа
ҮЙ ШАРУАШЫЛЫҚТАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ № ____ ДӘПТЕРІ
ТЕТРАДЬ УЧЕТА ДОМАШНИХ ХОЗЯЙСТВ №____
2016 – 2020 жылдарға арналған
на 2016-2020 годы
Дәптерге төмендегідей елді мекендердің шаруашылықтары жазылады (ірі елді мекендердe көшелері көрсетіледі):
В тетрадь записываются хозяйства следующих населенных пунктов (в крупных населенных пунктах указываются улицы):
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
______________________________ ____беттен/с______ бетке дейін/по стр.
Үй шаруашылығының дербес шоты _____________ № (жер телімінің кадастрлық нөмірі) _______
Лицевой счет домашнего хозяйства            № (кадастровый номер земельного участка)
Мекенжайы:/ Адрес:_______________көшесі/улица, үйдің №/ дом № ___ пәтердің №/ кв. № ___
Телефон _________________________
І. Үй шаруашылығы мүшелерінің тізімі*/
Список членов домохозяйства*
1
Үй шаруашылығы мүшесінің реттік нөмірі
Порядковый номер члена домохозяйства
01
02
03
04
05
2
ЖСН/ИИН
3
Тегі/Фамилия
4
Аты/Имя
5
Әкесінің аты/Отчество
6

154
Арабы
190
Не указавшие
043
Каракалпа-ки
083
Негидальцы
155
Ассирийцы
199
Другие национальности
Приложение 4
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Справочник уровня образования
Код
Уровень образования
Окончил или учится в организациях образования
1
дошкольное
Окончил предшкольную подготовку к обучению в школе
2
начальное
Окончил начальную общеобразовательную школу
Окончил 3 класса трехлетней начальной общеобразовательной школы в 1972 году и позднее
Окончил 4-6 классов в любом году
Окончил 7 классов в 1962 году и позднее
Окончил 8 классов в 1990 году и позднее
Учится в 5-9 классах
Выбыл из 4 класса в 1972/73-1988/89 учебные годы
Выбыл из 5-7 классов в любом году
Выбыл из 8 класса в 1962/63 учебном году и позднее
Выбыл из 9 класса в 1989/90 учебном году и позднее
3
основное среднее
Окончил неполную среднюю школу (семилетнюю) в 1961 году и ранее или 7 классов
Окончил восьмилетнюю школу в 1963-1989 годах или 8 классов
Окончил девятилетнюю школу в 1990-1992 годах или 9 классов
Окончил основную общеобразовательную школу в 1993 году и позднее
Окончил 10 классов одиннадцатилетней или двенадцатилетней средней школы
Окончил 11 классов двенадцатилетней средней школы
Учится в 10-11 (12) классах
Учится в организации начального профессионального образования, кроме лиц с общим средним образованием
Выбыл из 8 класса в 1961/62 учебном году и ранее
Выбыл из 9 класса в 1988/89 учебном году и ранее
Выбыл из 10-11 (12) классов
Выбыл из организации начального профессионального образования, кроме лиц с общим средним образованием
4
общее среднее
Окончил 10-11 классов в общеобразовательных школах, лицеях, гимназиях и специализированных школах для одаренных детей и другие
5
начальное профессиона-льное
Окончил организации начального профессионального образования (профессиональное училище, профессиональный лицей – центр непрерывного образования, техническую школу (горно-механическую, мореходную, лесотехническую и др.), получившие рабочие профессии, а также профессионально-техническое училище (ПТУ) или техническое училище. Кроме того, лицам, окончившим профессионально-техническое учебное заведение и получившим, наряду с профессией, аттестат о среднем образовании или получившим профессию на базе среднего образования, отмечается еще метка «Общее среднее», другим лицам – тот уровень образования, который они имели до поступления в это учебное заведение
Окончил учебные заведения, не дающие общего среднего образования (например, ремесленное, отраслевое профессиональное училище (ОПУ), школу фабрично-заводского обучения (ФЗО), школу фабрично-заводского ученичества (ФЗУ), учебно-курсовой комбинат (пункт), учебно-производственный центр, курсы переподготовки и повышения квалификации, подготовительные курсы при учебных заведениях и тому подобное), отмечается образование, полученное ими до поступления в эти учебные заведения
6
среднее специальное
Окончил техникум, училище в области культуры и искусства и колледжи
7
незакончен-ное высшее
Обучаюшиеся в ВУЗе и прошедший половину или более половины срока обучения
Обучавшийся год и более в ВУЗе при наличии справки о незаконченном высшем образовании
Проучившийся в ВУЗе менее половины срока обучения, отмечается тот код уровня образования, который он имел до поступления в ВУЗ, то есть «среднее специальное» либо «общее среднее»
8
высшее
Окончил ВУЗ: академию; университет; институт и приравненные к ним (консерватория, высшая школа, высшее военное училище)
9
не имеют начального
Не окончил начальную общеобразовательную школу

154
Арабтар
190
Ұлтын көрсетпегендер
043
Қарақалпақтар
083
Негидалдықтар
155
Ассирийлер
199
Басқа ұлттар
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 4-қосымша
Білім деңгейі анықтамалығы
код
Білім деңгейі
Білім ұйымдарын бітірді немесе оқиды
1
мектепке дейінгі
Мектепте оқытуға мектепалды дайындықты бітірді
2
бастауыш
Бастауыш жалпы білім беретін мектепті бітірді
1972 жылы және одан үш жылдық бастауыш жалпы білім беретін мектептің 3 сыныбын бітірді
Кез келген жылы 4-6 сыныптарды бітірді
1962 жылы және одан кейін 7-сыныпты бітірді
1990 жылы және одан кейін 8-сыныпты бітірді
5-9 сыныптарда оқиды
1972/73-1988/89 оқу жылдарында 4-сыныптан кеткен
Кез келген жылы 5-7 сыныптан кеткен
1962/63 оқу жылдары және одан кейін 8-сыныптан кеткен
1989/90 оқу жылдары және одан кейін 9-сыныптан кеткен
3
негізгі орта
1961 жылы және одан бұрын толық емес орта мектепті (жеті жылдық) немесе 7-сыныпты бітірді
1963-1989 жылдары сегіз жылдық мектепті немесе 8-сыныпты бітірді
1990-1992 жылдары тоғыз жылдық мектепті немесе 9-сыныпты бітірді
1993 жылы және одан кейін негізгі жалпы білім беретін мектепті бітірді
Он бір жылдық немесе он екі жылдық орта мектептің 10 сыныбын бітірді
Он екі жылдық орта мектептің 11 сыныбын бітірді
10-11 (12) сыныпта оқиды
Жалпы орта білімі бар адамдардан басқа бастауыш кәсіптік білім ұйымында оқиды
1961/62 оқу жылдары және одан бұрын 8-сыныптан кеткен
1988/89 оқу жылдары және одан бұрын 9-сыныптан кеткен
10-11(12) сыныптан кеткен
Жалпы орта білімі бар адамдардан басқа бастауыш кәсіптік білім ұйымынан кеткен
4
жалпы орта
Жалпы білім беретін мектептің, лицейдің, гимназия, дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектептердің және басқалардың 10-11 сыныптарын аяқтаған
5
Бастауыш кәсіптік
Бастауыш кәсіптік білім беретін ұйымды бітірген (кәсіптік училище, кәсіптік лицей-үздіксіз білім беру орталығы, техникалық мектеп (тау-кен – механикалық, теңізжолы, орман-техникалық және т.б.) жұмысшы мамандығын алған адамдар, сонымен қатар, кәсіптік-техникалық училищені (КТУ) немесе техникалық училищені бітірген. Бұдан басқа кәсіптік-техникалық оқу орнын бітіріп, мамандығымен қатар орта білімі туралы аттестат және орта білім деңгейінде мамандық алған адамдарға «Жалпы орта» деген белгі қойылады, ал басқа адамдарға осы оқу орнына түскенге дейінгі алған білім деңгейі қойылады
Жалпы орта білім бермейтін оқу орнындарын (мысалы, қолөнерлік, салалық кәсіптік училище (СКУ), фабрика-зауыттық оқыту мектебі (ФЗОМ), фабрика-зауыттық шәкірттік мектебі (ФЗШМ), оқу-курстық комбинаты, оқыту-өндірістік орталығы, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары, оқу орындары жанындағы дайындық курстары және соған ұқсас) аяқтаған, осы оқу орнына түскенге дейінгі алған білімі белгіленеді
6
орта арнаулы
мәдениет және өнер саласындағы техникум, училище және колледж бітірген
7
аяқталмаған жоғары
ЖОО-да оқиды және оқу мерзімінің жартысын немесе жартысынан көбін өткен
ЖОО-да бір және одан көп жыл оқыған, аяқталмаған жоғары білімі туралы анықтамасы бар
ЖОО-да оқу мерзімінің жартысынан аз уақытын оқығандар, ЖОО-ға түскенге дейін алған білім деңгейінің коды қойылады, яғни «орта арнаулы», «бастауыш кәсіптік» немесе «жалпы орта»
8
жоғары
ЖОО аяқтаған: академия, университет, институт және оған теңестірілген (консерватория, жоғары мектеп, жоғары әскери училище)
9
бастауыш білімі жоқ
Бастауыш жалпы білім беретін мектепті бітірмеген

Окончил 1, 2 класса
Окончил 3 класса трехлетней начальной общеобразовательной школы в 1972 году и ранее
Учится в 1-4 классах
Выбыл из 1-3 классов в любом году
Выбыл из 4 класса в 1971/72 году и ранее, в 1989/90 учебном году и позднее
Не обучавшийся в школе, но умеющий читать и писать
0
неграмотные
Не умеющие читать и писать
Приложение 5
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Справочник организаций образования
Код
Организации образования
Обучающиеся в организациях образования
1
дошкольная
Ребенок, посещающий дошкольные организации: детские ясли, ясли-сады, детские сады, школы-детские сады независимо от их форм собственности
Ребенок, временно не посещающий дошкольную организацию, например, по болезни
2
общеобразовательная школа
Обучающиеся в начальных, основных, средних общеобразовательных школах (в том числе с углубленным изучением отдельных предметов), лицеях, гимназиях
3
технического и профессионального
Учащиеся профессиональных лицеев, училищ в области культуры и искусства, колледжей на базе основного среднего или общего среднего образования
4
ВУЗ
Студенты ВУЗов: академий, университетов, институтов и приравненных к ним организаций образования (консерватория, высшая школа, высшее училище)
5
послевузовская
Продолжившие обучение в ВУЗе по углубленной программе: аспирантура, магистратура и докторантура
6
курсы повышения квалификации
Учащиеся школ и курсов, не дающих общего образования, (учебно-курсовой комбинат (пункт), курсы переподготовки и повышения квалификации, подготовительные курсы при учебных заведениях, а также курсов, дающих профессиональное образование)
Приложение 6
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Положение в занятости
Код
Положение в занятости*
Определение
1
работающий по найму
физическое лицо, работающее по трудовому договору (договору найма) письменному или устному, за оплату (вознаграждение) в денежной или натуральной форме.
2
работодатель
физическое лицо, управляющие своим собственным экономическим предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и нанимающие одного или нескольких наемных работников на постоянной основе
3
занятый на индивидуальной основе
физическое лицо, управляющие своим собственным экономическим предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и не нанимающее на постоянной основе наемных работников
4
занятый в личном подсобном хозяйстве (личном подворье) производством продукции для продажи (обмена)
физическое лицо, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность (включая уход за скотом) на своих личных подсобных хозяйствах, связанную с производством продукции для продажи (обмена)
5
член кооператива
физическое лицо, являющиеся членом кооператива, занимающегося предпринимательской деятельностью
6
помогающий (неоплачиваемый) работник семейного предприятия
физическое лицо, работающее без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом
7
безработный
лицо, которое отвечает одновременно трем критериям:
не имеет работы;
активно ищет работу;
готово приступить к работе, если появится возможность трудоустройства.
При этом необходимо учитывать, что понятие «без работы» означает, что человек совершенно не работал (даже в течение одного часа в неделю).
8
лицо не входящее в состав рабочей силы
лицо не входящие в состав рабочей силы – физическое лицо в возрасте 15 лет и старше, которые не являются занятыми или безработными в течение рассматриваемого отчетного периода, включая тех, кто не был активен по следующим причинам: посещение учебного заведения (дневная форма обучения), выполнение домашних обязанностей, пожилой возраст (находятся на пенсии), инвалидность и другие причины.

1,2 сыныпты бітірген
1972 жылы және одан кейін үш жылдық бастауыш жалпы білім беретін мектептің 3 сыныбын бітірді
1-4 сыныптарда оқиды
Кез келген жылы 1-3 сыныптан кеткен
1971/72 жылдары және одан ерте, 1989/90 оқу жылдары және одан кейін 4-сыныптан кеткен
Мектепте оқымаған бірақ оқи және жаза білетіндер
0
сауатсыз
оқу және жазу білмейтіндер
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 5-қосымша
Білім беру ұйымдары анықтамалығы
Код
Білім беру ұйымдары
Білім беру ұйымдарында білім алушылар
1
мектепке дейінгі
Мектепке дейінгі ұйымдарға: меншік нысанына қарамастан бөбекханаға, бөбекхана-бақшаға, балабақшаға, мектеп-балабақшаға баратын бала
Мектепке дейінгі ұйымға, мысалы, науқастану себебімен уақытша бармай жүрген бала
2
жалпы білім беретін мектеп
Бастауыш, негізгі, орта жалпы білім беретін мектептерде (оның ішінде жекелеген пәндерді тереңдетіп оқыту), лицейлерде, гимназияларда білім алушылар
3
техникалық және кәсіптік
Кәсіптік лицейде, мәдениет және өнер саласындағы училищеде, негізгі орта немесе жалпы орта білім беретін колледжде оқитындар
4
ЖОО
ЖОО студенттері: академия, университет, институт және оған теңестірілген білім беру ұйымдары (консерватория, жоғары мектеп, жоғары училище)
5
ЖОО-дан кейінгі
ЖОО-да тереңдетілген бағдарлама бойынша оқуды аспирантура, магистратура және докторантурада жалғастырушылар
6
біліктілікті арттыру курстары
Жалпы білім бермейтін мектептер мен курстарда оқитындар (курстық оқу комбинаты (бөлім), қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстары, оқу орындарының жанындағы дайындық курстары, сонымен қатар кәсіптік білім беретін курстар)
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 6-қосымша
Жұмыспен қамтылу жағдайы
Код
Жұмыспен қамтылу жағдайы
Анықтама
1
жалданып жұмыс істейтін адам
Ақшалай немесе заттай түрдегі ақы (сыйақы) төлемімен ауызша немесе жазбаша еңбек шарты (жалдану шарты) бойынша жұмыс істейтін жеке тұлға
2
жұмыс беруші
Өзінің меншікті экономикалық кәсіпорнын басқаратын немесе қандай да бір экономикалық қызмет түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және тұрақты түрде бір немесе бірнеше жалдамалы қызметкерлерді жалдайтын жеке тұлға.
3
жеке негізде жұмыспен қамтылған
Өзінің меншікті экономикалық кәсіпорнын басқаратын немесе қандай да бір экономикалық қызмет түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және тұрақты түрде жалдамалы қызметкерлерді жалдамайтын жеке тұлға.
4
жеке қосалқы шаруашылықта (жеке аулада) өнімді сату (айырбас) үшін өндірумен айналысатын жұмыспен қамтылған
өзінің жеке қосалқы шаруашылығында өнімді сату (айырбас) үшін өндіруге байланысты ауылшаруашылық (малға күтім көрсетуді қоса алғанда) қызметімен айналысатын жеке тұлға
5
кооператив мүшесі
кәсіпкерлік қызметпен айналысатын, кооператив мүшесі болып табылатын жеке тұлға
6
отбасылық кәсіпорынның көмектесетін (ақы төленбейтін) қызметкері
туысы басқаратын кәсіпорында (шаруашылықта) сыйақысыз жұмыс істейтін жеке тұлға
7
жұмыссыз
жұмыссыз болған;
жұмыс іздеумен белсенді айналысқан;
жұмысқа кіру мүмкіндігі болса, жұмысқа кірісуге дайын болған деген үш критерийге бір мезгілде сай келетін тұлға.
Бұл ретте «жұмыссыз» деген ұғым, адамның мүлдем (тіпті апта ішінде бір сағат та) жұмыс істемегендігін білдіретінін ескеру қажет.
8
жұмыс күші құрамына кірмейтін тұлға
жұмыс күші құрамына кірмейтін тұлға-қарастырылып отырған есепті кезең ішінде15 және одан жоғары жастағы келесі себептер бойынша белсенді болмаған: оқу орнында болған (күндізгі оқу нысаны), үй міндеттерін атқарған, жасының үлкеюі (зейнеткерлікте болу), мүгедектік және басқа себептерді қоса алғанда жұмыспен қамтылған немесе жұмыссыз болып табылмайтын жеке тұлғалар.

*- Категории перечисленные в кодах 1-6 будут относиться к занятому населению.
Занятые в личном подсобном хозяйстве (личном подворье) производством продукции только для собственного потребления должны быть отнесены, в зависимости от вышеназванных критериев либо к безработным, либо к лицам, не входящим в состав рабочей силы.
Приложение 7
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Источники средств к существованию
Код
Источники средств к существованию
Определение
1
доход от наемной занятости
заработная плата (оклад); надбавки к заработной плате; все виды поощрительной оплаты в денежной или натуральной форме; гонорары; премии; выплаты: от прибыли, по больничным листам.
2
доход от самостоятельной занятости
доход, полученный самостоятельно занятыми лицами для себя лично или в отношении членов их семей. В доход от самостоятельной занятости не включаются доходы от имущества в виде процентов, дивидендов, рента и другие виды доходов от собственности, а также подарки и социальная помощь.
из него:
доход от продажи сельхозпродукции
доход, получаемый от продажи произведенной продукции растениеводства и животноводства.
3
пенсии по возрасту
суммы, получаемые пенсионерами по возрасту: как гражданскими, так и пенсионерами силовых структур.
4
стипендии
сумма денег, предоставляемая обучающемуся для частичного покрытия расходов на питание, проживание и приобретение учебной литературы.
5
пособие
выплата в денежной форме, предоставляемая государством лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
пособия, предоставляемые государством семьям, имеющим детей до 18 лет на рождение, по уходу за ребенком по достижении им возраста 1 года, пособие воспитывающему ребенка-инвалида, а также пособие малообеспеченным семьям с месячным среднедушевым доходом ниже продовольственной корзины, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при наступлении инвалидности, потере кормильца и по возрасту.
денежные выплаты гражданам, имеющим право на пособие, предоставляемые независимо от иных видов пособий.
выплаты на материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому; пособие на погребение граждан; единовременные компенсационные выплаты в связи с проживанием в зоне экологического бедствия; денежная компенсация жертвам политических репрессий и другие.
единовременные выплаты в натуральной форме по месту работы из местных бюджетов и других источников финансирования (акиматов, советов ветеранов и прочее).
6
материальная помощь от родных или близких
трансферты, полученные домашним хозяйством от родственников и друзей.
7
доход от собственности, дивиденды, вознаграждения
доход от продажи дома, квартиры, дачи и земельных участков, выплаты за снос дачи и прочее.
доход от продажи транспортных средств, одежды, ювелирных изделий и прочих.
дивиденды от ценных бумаг или акций, проценты по денежным вкладам, авторские гонорары.
прибыль и затраты для оказания услуг от сдачи в аренду жилья, а также нежилых (производственных) помещений: гаражей, складских помещений.
сумма, получаемая от сдачи в аренду земли, сельскохозяйственной техники.
8
иждивенец
лицо, находящееся на длительном или постоянном материальном или денежном обеспечении со стороны других лиц
9
иное
сумма полученных домашним хозяйством льгот, дотаций и скидок на:
питание (полностью или частично);
проезд в общественном транспорте;
проезд автомобильным междугородним, железнодорожным, воздушным, морским и речным пассажирским транспортом;
путевки в дома отдыха, санатории, лагеря отдыха для детей;
лекарства;
медицинское обслуживание, включая зубное протезирование;
содержание детей в дошкольных учреждениях, на обучение детей;
профессиональное обучение;
культурно-спортивные мероприятия;
оплату жилья, топлива;
приобретение скота, кормов;
форменную одежду, обмундирование;
другие виды дотаций и льгот.
помощь, предоставляемая государством, в виде денежных выплат или перечислений денежных средств на лицевые счета малообеспеченным семьям, расходы на коммунальные услуги которых превышают установленную долю предельно допустимых расходов на эти цели.
суммы, полученные на содержание несовершеннолетних детей, родителей, нуждающегося в помощи супруга при расторжении брака.
доходы, не перечисленные выше.
Приложение 8
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Классификатор основных фондов
Код по КОФ
Наименование показателя

*-1-6-кодтарда атап өтілген санаттар жұмыспен қамтылған халыққа жатады.
Жеке қосалқы шаруашылықта (жеке аулада) өнімді тек өз тұтынуы үшін өндірумен айналысатын жұмыспен қамтылғандар жоғарыда аталған критерийлерге байланысты не жұмыссыздарға, не жұмыс күші құрамына кірмейтін тұлғаларға жатқызылуы тиіс.
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 7-қосымша
Күнкөрістің қаражат көзідері
Код
Күнкөрістің қаражат көзі
Анықтама
1
жалдамалы жұмыспен қамтылудан түскен табыс
жалақы (айлықақы); жалақыға үстемеақы; ақшалай және заттай түрдегі көтермелеу төлемдерінің барлық түрлері; қаламақылар; сыйлықақылар; пайдадан түскен және еңбекке жарамсыздық парағы бойынша төлемақылар.
2
өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табыс
жеке өзі үшін немесе олардың отбасының мүшелеріне қатысты өз бетінше жұмыспен қамтылған тұлғалардан түскен табыс. Өз бетінше жұмыспен қамтылудан түскен табысқа мүліктен пайыз, дивидендтер түріндегі табыс, рента және жеке меншіктен түскен басқа да табыс түрлері, сондай-ақ сыйлықтар мен әлеуметтік көмек кірмейді.
одан:
ауылшаруашылық өнімін сатудан түскен табыс
өсімдік және мал шаруашылығы өндірілген өнімдерін сатудан түскен табыс.
3
жас шамасы бойынша зейнетақы
жасы бойынша азаматтық зейнеткерлермен қатар әлеуетті құрылымдар зейнеткерлері алатын сома.
4
стипендия
тамақтануға, күн көруге және оқу әдебиетін сатып алу шығыстарын ішінара өтеу үшін білім алушыға берілетін ақша сомасы.
5
жәрдемақы
облыстарда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген, орта есеппен жан басына шаққандағы айлық табысы кедейліктің шегінен төмен адамдарға (отбасыларға) мемлекет ұсынатын ақшалай түрдегі төлемақы
бала 1 жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты, 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға, мүгедек баланы тәрбиелеп отырған, сонымен қатар табысы облыстарда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген азық-түлік қоржыны құнынан төмен аз қамтылған отбасыларға мемлекет ұсынатын жәрдемақылар.
мүгедектік, асыраушысынан айырылу жағдайларында және жасына байланысты азаматтарға бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ақшалай төлемақылар.
жәрдемақы алуға құқығы бар азаматтарға жәрдемақының өзге түрлерінен тәуелсіз төленетін ақшалай төлемақылар.
үйінде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамтамасыз ету төлемақылары; азаматтарды жерлеуге берілетін жәрдемақы; экологиялық апат аймағында тұрып жатуына байланысты біржолғы өтемақылар; саяси қуғын-сүргін құрбандарына және басқаларына ақшалай өтемақылар.
жергілікті бюджеттерден жұмыс орны бойынша және басқа қаржыландыру көздерінен (әкімдіктерден, ардагерлер кеңесінен және басқа) заттай түрдегі біржолғы төлемақылар.
6
туыстардан немесе жақындардан материалдық көмек
үй шаруашылықтарының туыстарынан және достарынан алған трансферттері
7
жеке меншіктен табыс, дивидендтер, сыйлықақылар
үйді, пәтерді, саяжайды және жер учаскелерін сатудан түскен табыстар, саяжайды бұзудан түскен төлемақылар және басқалары
көлік құралдарын, киім-кешекті, зергерлік бұйымдар мен өзгелерді сатудан түскен табыс.
бағалы қағаздардан немесе акциялардан дивидендтер, ақшалай салымдар бойынша пайыздар, авторлық қаламақылар.
үйді, сонымен қатар кісі тұрмайтын (өндіріс) жайларын: гараждар, қойма орындарын жалға беруден түскен пайда мен шығындар.
жерді, ауылшаруашылық техникасын жалға беруден алынатын сома.
8
біреудің асырауындағы адам
басқа тұлғалар тарапынан ұзақ немесе үнемі материалдық немесе ақшалай қамтамасыз етілетін адамдар.
9
өзгесі
үй шаруашылықтарының:
тамақтануға (толық немесе ішінара);
қоғамдық көлікпен жол жүруге;
автомобильмен, қалааралық, теміржол, әуе, теңіз және өзен жолаушылар көлігімен жол жүруге;
демалыс үйлеріне, санаторийлерге, балаларға арналған демалыс лагерлеріне жолдамаларға;
дәрі-дәрмектерге;
тісті протездеуді қоса алғанда, медициналық қызмет көрсетуге;
мектепке дейінгі мекемелерде балаларды ұстауға, балаларды оқытуға;
кәсіптік білім алуға;
мәдени-спорттық іс-шараларға;
тұрғын үйге, отынға ақы төлеуге;
мал, жемшөп сатып алуға;
арнаулы киімге, киіндіруге алған жеңілдіктері;
дотациялар және жеңілдіктердің басқа да түрлерінің сомасы;
мемлекеттің ақшалай төлемақы немесе аз қамтылған отбасылардың дербес шоттарына аударылған ақшалай қаржылар түріндегі көмек, осы мақсатқа арналған жол берілетін шығыстардың белгіленген үлесінен асатын коммуналдық көрсетілетін қызметтерге кеткен шығыстар.
неке бұзылғанда кәмелетке толмаған балаларды, жұбайының көмегіне мұқтаж ата-аналарды асырауға алынған сомалар.
жоғарыда аталмаған күнкөріс көздері.
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 8-қосымша
Негізгі қорлар жіктеуіші
НҚЖ бойынша код
Көрсеткіштің атауы

122.914001
Помещения для содержания крупного рогатого скота
122.914002
Помещения для содержания свиней
122.914003
Помещения для содержания овец
122.914004
Помещения для содержания лошадей
122.914005
Помещения для содержания верблюдов
122.914006
Помещения для содержания птицы (кроме птицефабрик)
122.914007
Помещения для содержания нескольких видов скота
122.914008
Помещения для содержания прочих видов скота
Приложение 9
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Форма
Согласовано:
Аким ______________________области
(либо лицо исполняющий
обязанности)
__________________________________
ФИО
«___»________________20____г.
Утверждаю
Руководитель территориального
органа
__________________________________
ФИО
«___»________________20____г.
График проведения уточнения достоверности данных
похозяйственного учета
по _____________________ области
на 20____ год
№ п/п
Наименование района
Подлежащие посещению
Период проведения (месяц)
Количество участвующих сотрудников органов статистики
сельские округа (наименование)
поселки, села (количество)
Приложение 10
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Форма
ГУ «Департамент статистики _____________________________ области»
Управление статистики ___________________________________ района
АКТ НЕСООТВЕТСТВИЯ ИЛИ СООТВЕТСТВИЯ
регистрационных записей по формам похозяйственного учета
__________________________ поселок, село,   от «___»_______20__ года
сельский округ
__________________________ района
Мы, нижеподписавшиеся, представители уполномоченного органа в области государственной статистики:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
в присутствии Акима _________________________________________________
на основании статьи 12статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» и пункта 3 статьи 802 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» осуществили контрольное мероприятия:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сроки устранения нарушений: в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания настоящего Акта.
Примечание (информация об исполнении предоставляется в течение 5 рабочих дней в территориальный орган статистики).
Подписи ______________________________________ м.п.
______________________________________
______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись акима ____________
______________________________________________________________   м.п.
Примечание (в случае отказа от подписи акима, делается запись: «От подписи отказался» и ставится дата).
Приложение 11
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Форма
Информация о проведении уточнения достоверности данных
похозяйственного учета за __________ 20__ года
(месяц)
Область________________________________________________________
Район__________________________________________________________
Поселок, село, сельский округ _________________________________
№ п/п
Наименование населенного пункта (поселок, село, сельский округ)
Общее количество домашних хозяйств
Количество выявленных несоот-ветствий на первом этапе
Количество посещенных домашних хозяйств на втором этапе
Количество домашних хозяйств, в которых выявлены несоответствия
Принятые меры по устранению нарушений (внесены изменения в похозяйственную книгу, выписан акт, вынесены административные взыскания, по итоговой справке, привлеченных к дисциплинарной ответственности)
А
Б
1
2
3
4
5
Итого
Приложение 12
к Статистической методологии
по ведению похозяйственного
учета и форм организации ведения
регистрационных записей
Форма
Информация о привлеченных к ответственности акимов по
результатам проведения уточнения достоверности данных
похозяйственного учета за ______квартал 20__ года
Область______________________________________________________________
№ п/п
Наименование района области
Количество сельских округов
Количество домашних хозяйств
Количество лиц привлеченных
всего
посещенных
в которых выявлены несоответ-ствия
посещенных
в которых выявлены несоответ-ствия
к административной ответственности
к дисциплинарной ответственности
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого

122.914001
ірі қара мал ұстауға арналған қоралар
122.914002
шошқаларды ұстауға арналған қоралар
122.914003
қойларды ұстауға арналған қоралар
122.914004
жылқыларды ұстауға арналған қоралар
122.914005
түйелерді ұстауға арналған қоралар
122.914006
құс ұстауға арналған қоралар (құс фабрикаларынан басқа)
122.914007
малдың бірнеше түрлерін ұстауға арналған қоралар
122.914008
өзге де мал түрлерін ұстауға арналған қоралар
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 9-қосымша
Нысан
Келісілді:                               Бекітемін_________________
____________________облысының әкімі      Аумақтық органның
(немесе оның міндетін атқарушы тұлға)           басшысы_____________________
___________________________________      ____________________________
Т.А.Ә.                                 Т.А.Ә.
20____ж. «___»________________           20___ж. «__»________________
_____________________ облысы бойынша 20____ жылға арналған
Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігіне нақтылау жүргізу кестесі
р/с№
Ауданның атауы
Баруға жататын
Жүргізу кезеңі (айы)
Статистика органдарынан қатысатын қызметкерлер саны
ауылдық округтер (атауы)
кенттер, ауылдар (саны)
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 10-қосымша
Нысан
«_________________________ облысының статистика департаменті» ММ
________________________________ ауданының статистика басқармасы
Әр шаруашылық бойынша есепке алу нысандары бойынша тіркеу
жазбаларының сәйкессіздігі немесе сәйкестігі туралы
АКТ
______________________ ауданының
______________________ кенті, ауылы,       20__ жылғы «___» _________
ауылдық округі
Біз, төменде қол қоюшылар, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның өкілдері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________ әкімінің қатысуымен
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 1216-баптарының және «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 802-бабы 3-тармағының негізінде бақылау іс-шараларын жүзеге асырдық.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бұзушылықтарды жою мерзімдері: осы Актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
Ескерту (орындалғаны туралы ақпарат 5 жұмыс күні ішінде аумақтық статистика органына ұсынылады).
Қолдары _____________________ м.о.
_____________________
_____________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және әкімнің қолы
________________________________________________________________ м.о.
Ескерту (әкім қол қоюдан бас тартқан жағдайда «Қол қоюдан бас тартты» деген жазу жазылады және күні қойылады).
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 11-қосымша
Нысан
Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігіне нақтылау жүргізу туралы
20__ жылғы______________________жағдай бойынша ақпарат
(айы)
Облыс______________________________________________________________
Аудан______________________________________________________________
Кент, ауыл, ауылдық округ _________________________________________
р/н№
Елді мекеннің (кенттің, ауылдың, ауылдық округтің) атауы
Үй шаруашылықтарының жалпы саны
Бірінші кезеңде анықталған сәйкессіздіктер саны
Екінші кезеңде барған үй шаруашылықтарының саны
Сәйкессіздіктер айқындалған үй шаруашылықтарының саны
Бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шаралар (әр шаруашылық бойынша кітапқа өзгерістер енгізілді, акт жазылды, әкімшілік жаза қолданылды, қорытынды анықтама бойынша тәртіптік жауапкершілікке тартылғандар)
А
Б
1
2
3
4
5
Барлығы
Әр шаруашылық бойынша есепке
алуды жүргізу және тіркеу
жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру
нысандары бойынша статистикалық
әдіснамаға 12-қосымша
Әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігіне нақтылау жүргізу қорытындылары бойынша әкімдерді жауапкершілікке тарту туралы
20___ жылғы _____ тоқсан бойынша ақпарат
Облыс____________________________________________________________
р/с№
Облыс ауданының атауы
Ауылдық округтердің саны
Үй шаруашылықтарының саны
Тартылған тұлғалар саны
барлығы
барылғаны
сәйкессіздіктер анықталғаны
барылғаны
сәйкессіздіктер анықталғаны
әкімшілік жауапкершілікке
тәртіптік жауапкершілікке
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы