Об утверждении Правил пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/908. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2015 года № 12266.
В соответствии с пунктом 2 статьи 101 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 18-02/908
Правила
пользования участками государственного лесного
фонда для научно-исследовательских целей
1. Настоящие Правила пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 101 Лесного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) от 8 июля 2003 года и определяют порядок пользования участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей.
2. К пользованию участками государственного лесного фонда в научно-исследовательских целях относятся проведение комплексных и специализированных (ботанических, зоологических, лесоводственных, лесопатологических, почвенных и других) научных исследований и экспериментальных работ (далее - научно-исследовательских работ) для познания природы леса и его компонентов, разработки на их основе способов, методов и технологических процессов, включая создание новой техники, по охране, защите, воспроизводству и рациональному использованию лесных ресурсов, а также изучение иных природных объектов, расположенных на территории государственного лесного фонда, осуществляемое в соответствии с программами научно-исследовательских работ, согласованных с уполномоченным органом в области лесного хозяйства (далее – уполномоченный орган). Заготовка и использование ресурсов растительного и животного мира в рамках научно-исследовательских работ осуществляются в соответствии с биологическим обоснованием при положительном заключении государственной экологической экспертизы.
Экспериментальные работы, проводимые на участках государственного лесного фонда, в водоохранных зонах и полосах, влияющих на состояние вод, производятся лесопользователями по согласованию с территориальными органами уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения.

Мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы 18-02/908 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 қарашада № 12266 болып тіркелді.
2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 101-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 18-02/908 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану
қағидалары
1. Осы Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 101-бабының 2-тармағына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану тәртiбiн регламенттейдi.
2. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалануға орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрi – уәкілеттi орган) келiсiлген ғылыми-зерттеу жұмыстарының бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылатын, орман табиғаты мен оның компоненттерін тану, соның негiзiнде жаңа техника жасауды қоса алғанда, орман ресурстарын күзету, қорғау, молықтыру және ұтымды пайдалану жөнiнде тәсiлдер, әдiстер және технологиялық процестер әзірлеу үшін кешендi және мамандандырылған (ботаникалық, зоологиялық, орман өсiру, орман-патологиялық, топырақтану және басқа да) ғылыми зерттеулер мен экспериментальдық жұмыстар (бұдан әрi – ғылыми-зерттеу жұмыстары) жүргiзу, сондай-ақ мемлекеттiк орман қоры аумағында орналасқан өзге де табиғи объектiлердi зерделеу жатады. Ғылыми-зерттеу жұмыстары шеңберінде өсімдіктер мен жануарлар дүниесі ресурстарын дайындау мен пайдалану мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде биологиялық негіздемеге сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде, судың жай-күйiне әсер ететiн су қорғау аймақтары мен белдеулерінде жүргiзiлетiн экспериментальдық жұмыстарды орман пайдаланушылар су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарымен келiсім бойынша жүргiзедi.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.12.2020 № 329 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Проведение опытно-производственных проверок и внедрение научных и конструкторских разработок в лесохозяйственное производство, создание объектов постоянной лесосеменной базы осуществляются в соответствии с настоящими Правилами по согласованию с уполномоченным органом.
4. Виды (стационарные, полевые, маршрутные), специфика (ботаническая, лесоводственная, почвенная и другие), сроки начала и окончания работ, маршруты научных исследований, места и объемы закладки экспериментальных объектов, ограничения или запрещения других видов лесных пользовании с указанием площади участков государственного лесного фонда, где устанавливается специальный режим пользования, виды и сроки ограничений, другие условия проведения указанных работ определяются договорами долгосрочного и краткосрочного лесопользования, заключаемого между государственным лесовладельцем и лесопользователем, и (или) лесным билетом.
Для проведения научно-исследовательских работ государственные лесовладельцы предоставляют участки государственного лесного фонда физическим и юридическим лицам в долгосрочное лесопользование на условиях договора долгосрочного лесопользования, а в краткосрочное лесопользование – на основании договора краткосрочного лесопользования и разрешительных документов.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Изменение условий договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда и (или) лесного билета при осуществлении научно-исследовательских целей допускается при:
1) изменении состояния государственного лесного фонда в результате стихийных бедствий, вследствие которых невозможно продолжение научно-исследовательских работ по намеченной программе;
2) изменении требований и порядка осуществления пользования участками государственного лесного фонда в результате изменения категории государственного лесного фонда, включения их в состав особо охраняемых лесных территорий, если прежние условия пользования несовместимы со статусом этих категорий;
3) частичном изъятии участка государственного лесного фонда для государственных надобностей.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 22.12.2020 № 329 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тәжiрибелiк-өндiрiстiк тексерулер жүргiзу мен ғылыми және конструкторлық әзірлемелерді орман шаруашылығы өндiрiсiне енгiзу, тұрақты ағаш тұқымы базасы объектiлерiн құру уәкiлеттi органмен келiсім бойынша осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жұмыстардың түрлерi (стационарлық, далалық, бағдарлық), ерекшелiгi (ботаникалық, орман өсiру, топырақтық және басқалар), басталу және аяқталу мерзiмдерi, ғылыми зерттеулердiң бағдарлары, эксперименттік объектiлердi орналастыру орындары мен көлемдері, сондай-ақ пайдаланудың арнайы режимi, шектеулердiң түрлерi мен мерзiмдерi, көрсетілген жұмыстарды жүргізудің басқа да талаптары белгiленетiн мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнiң алаңын көрсете отырып, орман пайдаланудың басқа түрлерiн шектеу немесе оларға тыйым салулар, көрсетілген жұмыстарды жүргiзудiң басқа да шарттары мемлекеттiк орман иеленушімен орман пайдаланушылардың арасында жасалатын ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзімді орман пайдалану шартымен және (немесе) орман билетiмен айқындалады.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу үшін мемлекеттiк орман иеленушiлер мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн жеке және заңды тұлғаларға ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға ұзақ мерзiмдi орман пайдалану шарты талаптарымен, ал қысқа мерзiмдi орман пайдалануға қысқа мерзiмдi орман пайдалану шарты және рұқсат беру құжаттары негiзiнде бередi.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ғылыми-зерттеу мақсаттарын жүзеге асыру кезiнде мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ұзақ мерзiмдi орман пайдалану шартының және (немесе) орман билетiнiң талаптарын өзгертуге:
1) оның салдарынан белгiленген бағдарлама бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жалғастыру мүмкiн болмайтын, дүлей апаттардың нәтижесінде мемлекеттiк орман қорының жай-күйi өзгергенде;
2) егер бұрынғы пайдалану шарттары осы санаттардың мәртебесiмен үйлеспейтiн болса, мемлекеттiк орман қоры санатының өзгеруi, оларды ерекше қорғалатын орман аумақтары құрамына енгiзу нәтижесiнде мемлекеттік орман қоры учаскелерiн пайдалануды жүзеге асыру талаптары мен тәртiбi өзгергенде;
3) мемлекеттiк орман қоры учаскесi мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн iшiнара алынғанда жол берiледi.

6. Лесная продукция (древесина, плоды и семена, черенки, сеянцы, саженцы, пищевое, лекарственное и техническое сырье), полученная при пользовании участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей, является собственностью государственных лесовладельцев, за исключением той части, которая необходима для выполнения научно-исследовательских работ. Перечень и объем ее устанавливаются исходя из программы и методики исследований, и указываются в договорах долгосрочного и краткосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда и (или) лесном билете.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей должно осуществляться без причинения ущерба лесным экосистемам и их компонентам.
8. Пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей приостанавливается, ограничивается или прекращается на основаниях, определенных статьями 39 и 40, порядок прекращения права лесопользования осуществляется в соответствии со статьей 41 Кодекса.

6. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану кезiнде алынған орман өнiмi (сүрек, жемiстер мен тұқымдар, қалемшелер, екпе көшеттер, көшеттер, тағамдық, дәрi-дәрмектiк және техникалық шикiзат) ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшiн қажетті бөлiгiн қоспағанда, мемлекеттiк орман иеленушiлердiң меншiгi болып табылады. Оның тiзбесi мен көлемi зерттеу бағдарламасы мен әдiстемесiне сүйене отырып белгiленедi және мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзімді орман пайдалану шарттарында және (немесе) орман билетiнде көрсетiледi.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттары үшiн пайдалану орманның экологиялық жүйелерiне және олардың компоненттеріне нұқсан келтiрмей жүзеге асырылуға тиiс.
8. Мемлекеттік орман қорының учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану Кодекстің 39 және 40-баптарында айқындалған негіздерде тоқтатыла тұрады, шектеледі немесе тоқтатылады, орман пайдалану құқығын тоқтату тәртібі Кодекстің 41-бабына сәйкес жүзеге асырылады.