Об утверждении образцов профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, Правил выдачи, приостановления срока действия, изъятия профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения, а также квалификационных требований, предъявляемых к членам экипажа судна
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 421. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2015 года № 12283. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 504 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.07.2017 № 504 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 55-3) и 55-29) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) образец профессионального диплома, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образец подтверждения профессионального диплома, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила выдачи, приостановления срока действия, изъятия профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) квалификационные требования, предъявляемые к членам экипажа судна, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

Кәсіби дипломның, кәсіби диплом растамасының үлгілерін, кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын беру, олардың қолданылу мерзімін тоқтата тұру, оларды алып қою қағидаларын, сондай-ақ кеме экипажы мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 421 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 қарашада № 12283 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 504 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.07.2017 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-3) және 55-29) тармақшаларына және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес кәсіби дипломның үлгісі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кәсіби диплом растамасының үлгісі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын беру, олардың қолданылу мерзімін тоқтата тұру, оларды алып қою қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес кеме экипажы мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
9 октября 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 421
Лицевая сторона
Образец профессионального диплома ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN Герб Республики Казахстан
ТҮЗЕТУЛЕРІМЕН(ДДВА), 1978 ЖЫЛҒЫ ТЕҢІЗШІЛЕРДІ ДАЯРЛАУ ЖӘНЕ ДИПЛОМ БЕРУ ЖӘНЕ ВАХТАНЫ АТҚАРУ ТУРАЛЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ КОНВЕНЦИЯНЫҢ ЕРЕЖЕДЕРІ НЕГІЗІНДЕ БЕРІЛГЕН ДИПЛОМ
Порттың теңіз әкімшілігі __________________________________________________________________ жоғарыда көрсетілген Түзетулерімен, Конвенцияның ______ ережесінің ережелеріне сәйкес тиісті біліктілігі барын және __________________ дейін немесе екінші бетінде көрсетілуі мүмкін, осы дипломның қолданылу мерзімінің ұзартылуы өткен күнге дейін кез келген көрсетілген шектеулерді ескере отырып, көрсетілген деңгейлерде төмендегі функцияларды орындауға қабілеттілігін куәландырады:
ДИПЛОМ, ВЫДАННЫЙ НА ОСНОВАНИИ ПОЛОЖЕНИЙ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНВЕНЦИИ О ПОДГОТОВКЕ И ДИПЛОМИРОВАНИИ МОРЯКОВ И НЕСЕНИИ ВАХТЫ 1978 ГОДА, С ПОПРАВКАМИ (ПДНВ)
Морская администрация порта удостоверяет, что ______________________ ___________________________________________________ имеет надлежащую квалификацию в соответствии с положениями Правила __________________ вышеуказанной Конвенции, с поправками, и способен выполнять нижеследующие функции на указанных уровнях, с учетом любых указанных ограничений, до __________________ или до даты истечения продления срока действия настоящего диплома, которая может быть указана на обороте:
CERTIFICATE ISSUED UNDER THE PROVISIONS OF THE INTERNATIONAL CONVENTION ON STANDARDS OF TRAINING, CERTIFICATION AND WATCHKEEPING FOR SEAFARERS, 1978, AS AMENDED (STCW)
The Maritime administration of port certifies that __________________ ____________________________________________________ has been found duly qualified in accordance with the _________ provisions of Regulation ______ of the above Convention, as amended, and has been found competent to perform the following functions at the level specified, subject to any limitations indicated until _______________ or until the date of expiry of any extensions of the validity of this Certificate as may be shown overleaf:
ФУНКЦИЯЛАР<*>
ФУНКЦИИ <*>
FUNCTION <*>
ДЕҢГЕЙ <*>
УРОВЕНЬ <*>
LEVEL <*>
ШЕКТЕУЛЕР (бар болса) <*>
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются) <*>
LIMITATIONS APPLYING (if any) <*>
Дипломның заңды иесі кемелерді экипаждармен қауіпсіз жасақтауға қойылатын Қазақстан Респуликасының талаптарында көрсетілген мынадай лауазымда немесе лауазымдарда жұмыс істей алады:
Законный владелец диплома может работать в следующей должности или должностях, указанных в требованиях Республики Казахстан к безопасному укомплектованию судов экипажами:
The lawful holder of this Certificate may serve in the following capacity or capacities specified in the sale manning requirements of the Republic of Kazakhstan:
ЛАУАЗЫМ /
ДОЛЖНОСТЬ /
CAPACITY <*>
ШЕКТЕУЛЕР (бар болса) <*>
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются) <*>
LIMITATIONS APPLYING (if any) <*>
Диплом / Диплом / Сertificate № __________
Дипломды беру күні /
Дата выдачи диплома /
Date of issue ______________
Мөр орны / МП / Official Seal
________________________________
Уәкілетті адамның қолы /
Подпись уполномоченного лица /
Signature of duty authorized person
________________________________
Уәкілетті адамның тегі/
Фамилия уполномоченного лица /
Name of duty authorized person
Осы дипломның түпнұсқасы Конвенциясы I/2 ережесінің 11-тармағына сәйкес кемеде, онда оның иесі жұмыс істегенше болуы тиіс.
Подлинник настоящего диплома должен, в соответствии с пунктом 11 правила I/2 Конвенции, находиться на судне, пока на нем работает его владелец.
The original of this endorsement must be kept available in accordance with Regulation I/2 paragraph 11 of the Convention while serving on a ship.
Диплом иесінің туған күні _____________________________
Диплом иесінің қолы____________________________________
Дата рождения владельца диплома _______________________
Подпись владельца диплома _____________________________
Фотография владельца диплома
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 421
Лицевая сторона
Образец подтверждения профессионального диплома ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN Герб Республики Казахстан
ТҮЗЕТУЛЕРІМЕН (ДДВА), 1978 ЖЫЛҒЫ ТЕҢІЗШІЛЕРДІ ДАЯРЛАУ ЖӘНЕ ДИПЛОМ БЕРУ ЖӘНЕ ВАХТАНЫ АТҚАРУ ТУРАЛЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ КОНВЕНЦИЯНЫҢ ЕРЕЖЕДЕРІ НЕГІЗІНДЕ ДИПЛОМДЫ БЕРУДІ КУӘЛАНДЫРАТЫН РАСТАУ
Порттың теңіз әкімшілігі ___________________________________________________________________ жоғарыда көрсетілген Түзетулерімен, Конвенцияның ______ ережесінің ережелеріне сәйкес тиісті біліктілігі барын және __________________ дейін немесе екінші бетінде көрсетілуі мүмкін, осы дипломның қолданылу мерзімінің ұзартылуы өткен күнге дейін кез келген көрсетілген шектеулерді ескере отырып, көрсетілген деңгейлерде төмендегі функцияларды орындауға қабілеттілігін куәландырады:
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ, УДОСТОВЕРЯЮЩЕЕ ВЫДАЧУ ДИПЛОМА НА ОСНОВАНИИ ПОЛОЖЕНИЙ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНВЕНЦИИ О ПОДГОТОВКЕ И ДИПЛОМИРОВАНИИ МОРЯКОВ И НЕСЕНИИ ВАХТЫ 1978 ГОДА, С ПОПРАВКАМИ
Морская администрация порта удостоверяет, что ______________________ ___________________________________________________ имеет надлежащую квалификацию в соответствии с положениями Правила __________________ вышеуказанной Конвенции, с поправками, и способен выполнять нижеследующие функции на указанных уровнях, с учетом любых указанных ограничений, до __________________ или до даты истечения продления срока действия настоящего диплома, которая может быть указана на обороте:
ENDORSEMENTS ATTESTING THE ISSUE OF A CERTIFICATE UNDER THE PROVISIONS OF THE INTERNATIONAL CONVENTION ON STANDARDS OF TRAINING, CERTIFICATION AND WATCHKEEPING FOR SEAFARERS, 1978, AS AMENDED
The Maritime administration of port certifies that __________________ ____________________________________________________ has been found duly qualified in accordance with the _________ provisions of Regulation ______ of the above Convention, as amended, and has been found competent to perform the following functions at the level specified, subject to any limitations indicated until _______________ or until the date of expiry of any extensions of the validity of this Certificate as may be shown overleaf:
ФУНКЦИЯЛАР<*>
ФУНКЦИИ <*>
FUNCTION <*>
ДЕҢГЕЙ <*>
УРОВЕНЬ <*>
LEVEL <*>
ШЕКТЕУЛЕР (бар болса) <*>
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются) <*>
LIMITATIONS APPLYING (if any) <*>
Растаудың заңды иесі кемелерді экипаждармен қауіпсіз жасақтауға қойылатын Қазақстан Респуликасының талаптарында көрсетілген мынадай лауазымда немесе лауазымдарда жұмыс істей алады:
Законный владелец подтверждения диплома может работать в следующей должности или должностях, указанных в требованиях Республики Казахстан к безопасному укомплектованию судов экипажами:
The lawful holder of this Endorsement may serve in the following capacity or capacities specified in the sale manning requirements of the Republic of Kazakhstan:
ЛАУАЗЫМ /
ДОЛЖНОСТЬ /
CAPACITY <*>
ШЕКТЕУЛЕР (бар болса) <*>
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются) <*>
LIMITATIONS APPLYING (if any) <*>
Растау / подтверждение / Сertificate № __________
Растауды беру күні /
Дата выдачи подтверждения /
Date of issue ______________
Мөр орны / МП / Official Seal
________________________________
Уәкілетті адамның қолы /
Подпись уполномоченного лица /
Signature of duty authorized person
________________________________
Уәкілетті адамның тегі/
Фамилия уполномоченного лица /
Name of duty authorized person
Осы растаудың түпнұсқасы Конвенциясы I/2 ережесінің 11-тармағына сәйкес кемеде, онда оның иесі жұмыс істегенше болуы тиіс.
Подлинник настоящего подтверждения должен, в соответствии с пунктом 11 правила I/2 Конвенции, находиться на судне, пока на нем работает его владелец.
The original of this endorsement must be kept available in accordance with Regulation I/2 paragraph 11 of the Convention while serving on a ship.
Растау иесінің туған күні __________________________
Растау иесінің қолы_________________________________
Дата рождения владельца подтверждения ______________
Подпись владельца подтверждения ____________________
Фотография владельца подтверждения
Приложение 3
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 421
Правила
выдачи, приостановления срока действия, изъятия
профессионального диплома, подтверждения профессионального
диплома, льготного разрешения

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының жетекшілік ететін Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________ Е. Досаев
2015 жылғы 9 қазан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 421 бұйрығына
1-қосымша
Бер жағы
Кәсіби дипломның үлгісі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
Қазақстан
Республикасының
Елтаңбасы
ТҮЗЕТУЛЕРІМЕН(ДДВА), 1978 ЖЫЛҒЫ ТЕҢІЗШІЛЕРДІ ДАЯРЛАУ ЖӘНЕ ДИПЛОМ БЕРУ ЖӘНЕ ВАХТАНЫ АТҚАРУ ТУРАЛЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ КОНВЕНЦИЯНЫҢ ЕРЕЖЕДЕРІ НЕГІЗІНДЕ БЕРІЛГЕН ДИПЛОМ
Порттың теңіз әкімшілігі __________________________________________________________________ жоғарыда көрсетілген Түзетулерімен, Конвенцияның ______ ережесінің ережелеріне сәйкес тиісті біліктілігі барын және __________________ дейін немесе екінші бетінде көрсетілуі мүмкін, осы дипломның қолданылу мерзімінің ұзартылуы өткен күнге дейін кез келген көрсетілген шектеулерді ескере отырып,,көрсетілген деңгейлерде төмендегі функцияларды орындауға қабілеттілігін куәландырады:
ДИПЛОМ, ВЫДАННЫЙ НА ОСНОВАНИИ ПОЛОЖЕНИЙ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНВЕНЦИИ О ПОДГОТОВКЕ И ДИПЛОМИРОВАНИИ МОРЯКОВ И НЕСЕНИИ ВАХТЫ 1978 ГОДА, С ПОПРАВКАМИ (ПДНВ)
Морская администрация порта удостоверяет, что _______________ ___________________________________________________ имеет надлежащую квалификацию в соответствии с положениями Правила ______ вышеуказанной Конвенции, с поправками, и способен выполнять нижеследующие функции на указанных уровнях, с учетом любых указанных ограничений, до __________________ или до даты истечения продления срока действия настоящего диплома, которая может быть указана на обороте:
CERTIFICATE ISSUED UNDER THE PROVISIONS OF THE INTERNATIONAL CONVENTION ON STANDARDS OF TRAINING, CERTIFICATION AND WATCHKEEPING FOR SEAFARERS, 1978, AS AMENDED (STCW)
The Maritime administration of port certifies that ____________ ____________________________________________________ has been found duly qualified in accordance with the _________ provisions of Regulation ______ of the above Convention, as amended, and has been found competent to perform the following functions at the level specified, subject to any limitations indicated until _______________ or until the date of expiry of any extensions of the validity of this Certificate as may be shown overleaf:
ФУНКЦИЯЛАР<*>
ФУНКЦИИ <*> FUNCTION <*>
ДЕҢГЕЙ <*>
УРОВЕНЬ <*>
LEVEL <*>
ШЕКТЕУЛЕР (бар болса) <*>
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются) <*>
LIMITATIONS APPLYING (if any) <*>
Дипломның заңды иесі кемелерді экипаждармен қауіпсіз жасақтауға қойылатын Қазақстан Респуликасының талаптарында көрсетілген мынадай лауазымда немесе лауазымдарда жұмыс істей алады:
Законный владелец диплома может работать в следующей должности или должностях, указанных в требованиях Республики Казахстан к безопасному укомплектованию судов экипажами:
The lawful holder of this Certificate may serve in the following capacity or capacities specified in the sale manning requirements of the Republic of Kazakhstan:
ЛАУАЗЫМ /
ДОЛЖНОСТЬ /
CAPACITY <*>
ШЕКТЕУЛЕР (бар болса) <*>
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются) <*>
LIMITATIONS APPLYING (if any) <*>
Диплом / Диплом / Сertificate № __________
Дипломды беру күні /
Дата выдачи диплома /
Date of issue ______________
Мөр орны / МП / Official Seal
________________________________
Уәкілетті адамның қолы /
Подпись уполномоченного лица /
Signature of duty authorized person
____________________________
Уәкілетті адамның тегі/
Фамилия уполномоченного лица /
Name of duty authorized person
Осы дипломның түпнұсқасы Конвенциясы I/2 ережесінің 11-тармағына сәйкес кемеде, онда оның иесі жұмыс істегенше болуы тиіс.
Подлинник настоящего диплома должен, в соответствии с пунктом 11 правила I/2 Конвенции, находиться на судне, пока на нем работает его владелец.
The original of this endorsement must be kept available in accordance with Regulation I/2 paragraph 11 of the Convention while serving on a ship.
Фотография владельца диплома
Диплом иесінің туған күні ______________
Диплом иесінің қолы____________________
Дата рождения владельца диплома ______________
Подпись владельца диплома____________________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 421 бұйрығына
2-қосымша
Бер жағы
Кәсіби диплом растамасының үлгісі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
Герб
Республики
Казахстан
ТҮЗЕТУЛЕРІМЕН (ДДВА), 1978 ЖЫЛҒЫ ТЕҢІЗШІЛЕРДІ ДАЯРЛАУ ЖӘНЕ ДИПЛОМ БЕРУ ЖӘНЕ ВАХТАНЫ АТҚАРУ ТУРАЛЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ КОНВЕНЦИЯНЫҢ ЕРЕЖЕДЕРІ НЕГІЗІНДЕ ДИПЛОМДЫ БЕРУДІ КУӘЛАНДЫРАТЫН РАСТАУ
Порттың теңіз әкімшілігі __________________________________________________________________ жоғарыда көрсетілген Түзетулерімен, Конвенцияның ______ ережесінің ережелеріне сәйкес тиісті біліктілігі барын және __________________ дейін немесе екінші бетінде көрсетілуі мүмкін, осы дипломның қолданылу мерзімінің ұзартылуы өткен күнге дейін кез келген көрсетілген шектеулерді ескере отырып,,көрсетілген деңгейлерде төмендегі функцияларды орындауға қабілеттілігін куәландырады:
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ, УДОСТОВЕРЯЮЩЕЕ ВЫДАЧУ ДИПЛОМА НА ОСНОВАНИИ ПОЛОЖЕНИЙ МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНВЕНЦИИ О ПОДГОТОВКЕ И ДИПЛОМИРОВАНИИ МОРЯКОВ И НЕСЕНИИ ВАХТЫ 1978 ГОДА, С ПОПРАВКАМИ
Морская администрация порта удостоверяет, что _______________ ___________________________________________________ имеет надлежащую квалификацию в соответствии с положениями Правила ______ вышеуказанной Конвенции, с поправками, и способен выполнять нижеследующие функции на указанных уровнях, с учетом любых указанных ограничений, до __________________ или до даты истечения продления срока действия настоящего диплома, которая может быть указана на обороте:
ENDORSEMENTS ATTESTING THE ISSUE OF A CERTIFICATE UNDER THE PROVISIONS OF THE INTERNATIONAL CONVENTION ON STANDARDS OF TRAINING, CERTIFICATION AND WATCHKEEPING FOR SEAFARERS, 1978, AS AMENDED
The Maritime administration of port certifies that ____________ ____________________________________________________ has been found duly qualified in accordance with the _________ provisions of Regulation ______ of the above Convention, as amended, and has been found competent to perform the following functions at the level specified, subject to any limitations indicated until _______________ or until the date of expiry of any extensions of the validity of this Certificate as may be shown overleaf:
ФУНКЦИЯЛАР<*>
ФУНКЦИИ <*> FUNCTION <*>
ДЕҢГЕЙ <*>
УРОВЕНЬ <*>
LEVEL <*>
ШЕКТЕУЛЕР (бар болса) <*>
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются) <*>
LIMITATIONS APPLYING (if any) <*>
Растаудың заңды иесі кемелерді экипаждармен қауіпсіз жасақтауға қойылатын Қазақстан Респуликасының талаптарында көрсетілген мынадай лауазымда немесе лауазымдарда жұмыс істей алады:
Законный владелец подтверждения диплома может работать в следующей должности или должностях, указанных в требованиях Республики Казахстан к безопасному укомплектованию судов экипажами:
The lawful holder of this Endorsement may serve in the following capacity or capacities specified in the sale manning requirements of the Republic of Kazakhstan:
ЛАУАЗЫМ /
ДОЛЖНОСТЬ /
CAPACITY <*>
ШЕКТЕУЛЕР (бар болса) <*>
ОГРАНИЧЕНИЯ (если имеются) <*>
LIMITATIONS APPLYING (if any) <*>
Растау / подтверждение / Сertificate № __________
Растауды беру күні /
Дата выдачи подтверждения /
Date of issue ______________
Мөр орны / МП / Official Seal
________________________________
Уәкілетті адамның қолы
Подпись уполномоченного лица /
Signature of duty authorized person
________________________________
Уәкілетті адамның тегі/
Фамилия уполномоченного лица /
Name of duty authorized person
Осы растаудың түпнұсқасы Конвенциясы I/2 ережесінің 11-тармағына сәйкес кемеде, онда оның иесі жұмыс істегенше болуы тиіс.
Подлинник настоящего подтверждения должен, в соответствии с пунктом 11 правила I/2 Конвенции, находиться на судне, пока на нем работает его владелец.
The original of this endorsement must be kept available in accordance with Regulation I/2 paragraph 11 of the Convention while serving on a ship.
Фотография владельца подтверждения
Растау иесінің туған күні ______________
Растау иесінің қолы____________________
Дата рождения владельца подтверждения ______________
Подпись владельца подтверждения _____________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 421 бұйрығына
3-қосымша
Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын беру, олардың қолданылу мерзімін тоқтата тұру, оларды алып қою қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, приостановления срока действия, изъятия профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 55-3) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты (далее – Конвенция ПДНВ) и определяют порядок выдачи, приостановления срока действия, изъятия профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения.
2. Действие Правил распространяется на членов экипажей морских судов, за исключением членов экипажей военных кораблей, рыболовных судов, прогулочных яхт, деревянных судов примитивной конструкции.
3. Профессиональный диплом, подтверждение профессионального диплома, льготное разрешение выдаются Морской администрацией порта на казахском, русском и английском языках.
4. Профессиональный диплом, подтверждение профессионального диплома, льготное разрешение выдаются лицам не моложе 18 лет.
5. Должность, в которой владельцу профессионального диплома разрешается работать, указывается в форме подтверждения в терминах, идентичных тем, которые используются в требованиях минимального состава экипажа судна, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10548).
6. Понятия, используемые в Правилах:
1) старший механик – старший по должности механик, ответственный за двигательную установку, а также эксплуатацию и техническое обслуживание механических и электрических установок на судне;
2) лицо командного состава – член экипажа командной должности, не являющийся капитаном;
3) уровень управления – уровень ответственности, связанный с работой в должности капитана, старшего помощника, старшего механика или второго механика на морском судне, и обеспечением надлежащего выполнения всех функций в рамках установленной сферы ответственности;
4) второй механик – механик, следующий по должности после старшего механика, ответственный за двигательную установку, а также эксплуатацию и техническое обслуживание механических и электрических установок на судне в случае неспособности старшего механика нести такую ответственность;
5) старший помощник капитана – лицо командного состава, следующее по должности после капитана, на которое возлагается командование судном в случае неспособности капитана командовать судном;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын беру, олардың қолданылу мерзімін тоқтата тұру, оларды алып қою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-3) тармақшасына және Теңізшілерді даярлау мен диплом беру және вахта жұмысын атқару туралы халықаралық конвенцияға (бұдан әрі – ТДВА Конвенциясы) сәйкес әзірленді және кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын беру, олардың қолданылу мерзімін тоқтата тұру, оларды алып қою тәртібін айқындайды.
2. Қағидалардың қолданысы әскери корабльдер, балық аулауға арналған кемелер, серуендік яхталар, қарапайым пішінді ағаш кемелер экипаждарының мүшелерін қоспағанда, теңіз кемелері экипаждарының мүшелеріне таралады.
3. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатты қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде Порттың теңіз әкімшілігі береді.
4. Кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсаты 18 жастан жас емес тұлғаларға беріледі.
5. Кәсіби дипломның иесіне қызмет етуге рұқсат етілетін лауазым Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 164 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10548 тіркелген) бекітілген кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарда қолданылатынға ұқсас терминдерде растама нысанында көрсетіледі.
6. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар:
1) аға механик – қозғалтқыш қондырғысы, сондай-ақ кемедегі механикалық және электр қондырғыларын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету үшін жауапты, лауазымы бойынша аға механик;
2) басқару құрам тұлғасы - капитан болып табылмайтын, басқару лауазымдағы экипаж мүшесі;
3) басқару деңгейі – теңіз кемесінде капитан, аға көмекші, аға механик немесе екінші механик лауазымындағы жұмыспен және жауапкершіліктің белгіленген сала шеңберінде барлық функцияларды тиісті орындауды қамтамасыз етумен байланысты жауапкершілік деңгейі;
4) екінші механик – аға механик қабілетсіз болған жағдайда жауапкершілікті жүктей алмайтын қозғалтқыш қондырғысы, сондай-ақ кемедегі механикалық және электр қондырғыларын пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету үшін жауапты лауазым бойынша аға механиктен кейінгі механик;
5) капитанның аға көмекшісі – лауазымы бойынша капитаннан кейінгі, капитан кемені басқаруға қабілетсіз болған жағдайда оған кемені басқару жүктелетін басқару құрам тұлғасы;

6) помощник капитана – лицо командного состава, имеющее квалификацию в соответствии с положениями главы II Конвенции ПДНВ;
7) капитан – лицо, командующее судном;
8) подтверждение профессионального диплома – документ, удостоверяющий признание иностранного профессионального диплома;
9) стаж работы на судне – длительность работы на судне, относящейся к выдаче или подтверждению профессионального диплома;
10) документ специалиста – свидетельство подготовки специалиста морского транспорта;
11) нефтяной танкер – судно, построенное и используемое для перевозки наливом нефти и нефтепродуктов;
12) радиооператор – лицо, имеющее надлежащий диплом, выданный или признаваемый на основании положений Регламента радиосвязи;
13) уровень эксплуатации – уровень ответственности, связанный с работой в должности вахтенного помощника капитана, вахтенного механика, вахтенного механика судов с периодически необслуживаемыми машинными помещениями или радиооператора на морском судне, и поддержанием непосредственного контроля за выполнением всех функций в рамках установленной сферы ответственности в соответствии с надлежащими процедурами и под руководством лица, работающей на уровне управления в этой сфере ответственности;
14) электромеханик – лицо командного состава, имеющее квалификацию в соответствии с положениями правила III/6 Конвенции ПДНВ;
15) мощность двигательной установки – общая максимальная длительная выходная мощность всех главных судовых двигательных установок, выражаемых в киловаттах.
2. Порядок выдачи, приостановления срока действия, изъятия
профессионального диплома, подтверждения профессионального
диплома, льготного разрешения
Параграф 1. Выдача профессионального диплома, подтверждения
профессионального диплома, льготного разрешения
7. Профессиональный диплом, подтверждение профессионального диплома, льготное разрешение выдается следующим членам экипажа судна:
1) вахтенный помощник капитана всех судов;
2) старший помощник капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн;
3) старший помощник капитана всех судов;
4) капитан судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн;
5) капитан всех судов;
6) вахтенный помощник капитана судна прибрежного плавания валовой вместимостью менее 500 регистровых тонн;
7) капитан судна прибрежного плавания менее 500 регистровых тонн;
8) вахтенный механик всех судов;
9) второй механик на судах с мощностью двигательной установки от 750 до 3000 кВт;
10) второй механик всех судов;
11) старший механик на судах с мощностью двигательной установки от 750 до 3000 кВт;

6) капитанның көмекшісі – ТДВА конвенциясы IІ-тарауының ережелеріне сәйкес тиісті біліктілігі бар басқару құрам тұлғасы;
7) капитан – кемені басқаратын тұлға;
8) кәсіби диплом растамасы – шетелдік кәсіби дипломды мойындайтынын куәландыратын құжат;
9) кемедегі жұмыс стажы – кәсіби дипломды беруге немесе растауға жататын кемедегі жұмыс ұзақтығы;
10) маманның құжаты – теңіз көлігінің маманын даярлау куәлігі;
11) мұнай танкері – мұнай мен мұнай өнімдерін құйып тасымалдау үшін жасалған және пайдаланылатын кеме;
12) радио операторы – Радиобайланыс регламенті ережелерінің негізінде берілген немесе мойындалатын тиісті дипломы бар тұлға;
13) пайдалану деңгейі – теңіз кемесінде капитанның вахталық көмекшісі, вахталық механик, мезгілді қызмет көрсетілмейтін машиналық бөлімдері бар кеменің вахталық механигі немесе радио операторы лауазымындағы, және осы жауапкершілік саласында басқару деңгейінде қызмет ететін басшы тұлғаның тиісті процедуралар мен басқаруына сәйкес анықталған жауапкершілік шеңберінде барлық функцияларды орындауды тікелей бақылауды жасап тұрумен жұмыспен байланысты жауапкершілік деңгейі;
14) электромеханик – ТДВА Конвенциясының III/6 қағида ережелеріне сәйкес келетін біліктілігі бар басшы құрам тұлғасы;
15) қозғалтқыш қондырғысының қуаты - киловаттармен көрсетілген, барлық кемелік бас қозғалтқыш қондырғыларының жалпы ең ұзақ шығыс қуаты.
2. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын беру, олардың қолданылу мерзімін тоқтата тұру, оларды алып қою тәртібі
1-параграф. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын беру
7. Кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсаты кеме экипажының келесі мүшелеріне беріледі:
1) барлық кемелер капитанының вахталық көмекшісі;
2) жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеме капитанының аға көмекшісі;
3) барлық кемелер капитанының аға көмекшісі;
4) жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеменің капитаны;
5) барлық кемелердің капитаны;
6) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитанының вахталық көмекшісі;
7) 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитаны;
8) барлық кемелердің вахталық механигі;
9) қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 - 3000 кВт құрайтын кемелердегі екінші механик;
10) барлық кемелердегі екінші механик;
11) қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 - 3000 кВт құрайтын кемелердегі аға механик;

12) старший механик всех судов;
13) электромеханик всех судов;
14) радиооператор Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности;
15) радиооператор ограниченного действия Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности.
8. Срок действия профессионального диплома – 5 лет.
Подтверждение профессионального диплома теряет силу по истечении срока действия профессионального диплома.
Срок действия льготного разрешения – не более 6 месяцев.
9. В профессиональный диплом, подтверждение профессионального диплома, льготное разрешение, действительные на нефтяных танкерах, танкерах-химовозах, танкерах-газовозах, пассажирских судах, высокоскоростных судах, вносятся соответствующие отметки.
10. В профессиональный диплом вносятся ограничения или дополнения относительно характера груза, типа судна, валовой вместимости, мощности двигательной установки, типа двигательной установки, длины судна, области плавания.
Владельцу профессионального диплома вахтенного помощника капитана всех судов позволяется занять должность старшего помощника капитана судна прибрежного плавания валовой вместимостью менее 500 регистровых тонн.
Владельцу профессионального диплома второго механика всех судов позволяется занять должность старшего механика на судах с мощностью двигательной установки от 750 до 3000 кВт.
11. Кандидат на получение профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома представляет следующие документы:
1) заявление на имя руководителя Морской администрации порта по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) фото 3 х 4 см – 2 штуки;
3) копию удостоверения личности моряка Республики Казахстан (при наличии);
4) копию паспорта моряка (при наличии);
5) копию документа, удостоверяющего личность;
6) копию иностранного профессионального диплома (для кандидата на получение подтверждения профессионального диплома);
7) копию документа о получении соответствующего образования (согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ);
8) характеристику с места работы;
9) копию медицинского заключения, по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 364 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11546) (далее - медицинское заключение);
10) справку о плавании.
12. Кандидат на получение льготного разрешения представляет следующие документы:
1) письмо судоходной компании, в которой работает кандидат, в адрес Морской администрации порта с указанием должности, на которую необходимо льготное разрешение, а также обстоятельств, в связи с которыми необходимо льготное разрешение;

12) барлық кемелердегі аға механик;
13) барлық кемелердегі электромеханик;
14) Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің радиооператоры;
15) Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің шектеулі әрекет ету радиооператоры.
8. Кәсіби дипломның қолданылу мерзімі – 5 жыл.
Кәсіби дипломның растамасы кәсіби дипломның қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін күшін жояды.
Жеңілдік рұқсатының қолданылу мерзімі – 6 айдан артық емес.
9. Мұнай танкерлері, химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлер, газ тасушы танкерлер, жолаушы кемелері, жоғары жылдамдықты кемелерінде жарамды кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсатына тиісті белгілер енгізіледі.
10. Кәсіби дипломға жүк сипаты, кеме түрі, жалпы сыйымдылығы, қозғалтқыш қондырғысының қуаты, қозғалтқыш қондырғысының түрі, кеме ұзындығы, жүзу ауданына байланысты шектеулер және толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Барлық кемелер капитаны вахталық көмекшісінің кәсіби диплом иесіне жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитаны аға көмекшісінің лауазымын атқаруға рұқсат етіледі.
Барлық кемелердегі екінші механиктің кәсіби диплом иесіне қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 - 3000 кВт құрайтын кемелердегі аға механиктің лауазымын атқаруға рұқсат етіледі.
11. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын алуға кандидат келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порттың теңіз әкімшілігі басшысының атына өтініш;
2) 3 х 4 см сурет – 2 дана;
3) Қазақстан Республикасының теңізші жеке куәлігінің көшірмесі (болған жағдайда);
4) теңізші паспортының көшірмесі (болған жағдайда);
5) жеке куәлігінің көшірмесі;
6) шетелдік кәсіби дипломның көшірмесі (кәсіби диплом растамасын алуға кандидат үшін);
7) тиісті білім алу туралы құжаттың көшірмесі (ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес);
8) жұмыс орнынан мінездеме;
9) Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 364 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 11546 тіркелген) бекітілген нысан бойынша медициналық қорытындының (бұдан әрі - медициналық қорытынды) көшірмесі;
10) жүзу туралы анықтама.
12. Жеңілдік рұқсатын алуға кандидат келесі құжаттарды ұсынады:
1) жеңілдік рұқсат қажет лауазымды, сондай-ақ жеңілдік рұқсат қажет шарттарды көрсете отырып Порттың теңіз әкімшілігіне кандидат жұмыс істейтін кеме қатынасы компаниясының хаты;

2) копию удостоверения личности моряка Республики Казахстан (при наличии);
3) копию паспорта моряка (при наличии);
4) копию документа, удостоверяющего личность;
5) копию профессионального диплома либо подтверждения профессионального диплома;
6) характеристику с места работы.
13. Копии документов, указанных в пунктах 11 и 12 настоящих Правил, нотариально заверяются либо заверяются подписью сотрудника кадровой службы и печатью работодателя.
Если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках.
14. На основании справки о плавании осуществляется учет стажа плавания кандидата. Справка о плавании составляется в произвольной форме на государственном и/или русском языках, подписывается капитаном судна, а для машинной команды - также старшим механиком и заверяется судовой печатью.
15. Для проверки правильности указанного в справке о плавании стажа используются сведения из мореходной книжки, трудовой договор с работодателем, письменное подтверждение уполномоченного должностного лица судовладельца.
16. Стаж плавания машинной команды и рядового состава палубной команды учитывается независимо от района плавания.
17. Срок рассмотрения заявления на выдачу профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения не превышает двадцати календарных дней с момента принятия данного заявления.
18. В случаях предоставления неполного пакета документов, указанных в пунктах 11 и 12 настоящих Правил, либо несоответствия представленных документов требованиям настоящих Правил, лицу, представившему документы, в течение пяти рабочих дней с момента подачи заявления Морской администрацией порта выдается письменный мотивированный отказ.
19. Морская администрация порта выдает подтверждение иностранного профессионального диплома, в случаях, когда между Республикой Казахстан и государством, выдавшим данный диплом, имеется соответствующее межправительственное соглашение.
20. Льготное разрешение выдается члену экипажа судна на право занятия должности, по которой член экипажа судна не имеет соответствующего профессионального диплома.
21. В случае утери, порчи профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения, Морская администрация порта в течение двух рабочих дней со дня принятия заявления члена экипажа судна выдает ему дубликат профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения.
Сведения о выдаче дубликата профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения вносятся в реестры профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений в соответствии с Правилами ведения реестров удостоверений личности моряка Республики Казахстан, профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений, мореходных книжек, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 417 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11033).

2) Қазақстан Республикасының теңізші жеке куәлігінің көшірмесі (болған жағдайда);
3) теңізші паспортының көшірмесі (болған жағдайда);
4) жеке куәлігінің көшірмесі;
5) кәсіби дипломның немесе кәсіби диплом растамасының көшірмесі;
6) жұмыс орнынан мінездеме.
13. Осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарында көрсетілген құжаттардың көшірмелері нотариалдық куәландырылған немесе жұмыс берушінің мөрімен және кадр қызметі қызметкерінің қолымен куәландырылған болуға тиіс.
Егер ұсынылатын құжаттар шет тілінде жасалатын болса, оларға мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалдық куәландырылған аударма қоса беріледі.
14. Жүзу туралы анықтаманың негізінде кандидаттың жүзу стажының есебі жүзеге асырылады. Жүзу туралы анықтама мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде жасалады, кеме капитаны оған қолын қояды, ал машина командасы үшін – сондай-ақ аға механик қолын қояды және кеме мөрімен куәландырылады.
15. Жүзу туралы анықтамада көрсетілген стаждың дұрыстығын тексеру үшін теңізде жүзу кітапшасынан мәліметтер, жұмыс берушімен еңбек шарты, кеме иеленушінің уәкілетті лауазымдық тұлғаның жазбаша растамасы пайдаланады.
16. Машина командасының және палуба командасы қатардағы құрамының жүзу стажы жүзу ауданына қарамастан есептеледі.
17. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын беруге өтінішті қарау мерзімі аталған өтінішті қабылдау сәтінен бастап жиырма күнтізбелік күннен аспайды.
18. Осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық емес пакетін ұсынған немесе ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес болмаған жағдайларда, құжаттарды ұсынған тұлғаға өтінішті беру сәтінен бастап бес жұмыс күні ішінде Порттың теңіз әкімшілігі жазбаша дәлелді бас тарту ұсынады.
19. Порттың теңіз әкімшілігі шетелдік кәсіби диплом растамасын Қазақстан Республикасы және аталған дипломды берген мемлекет арасында тиісті үкіметаралық келісім болған жағдайларда береді.
20. Жеңілдік рұқсаты кеме экипажының мүшесіне тиісті кәсіби дипломы жоқ лауазымды атқару құқығына беріледі.
21. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын жоғалту, бүлдіру жағдайында Порттың теңіз әкімшілігі кеме экипажының мүшесінен өтінішті қабылдау сәтінен бастап екі жұмыс күні ішінде кәсіби дипломның, кәсіби диплом растамасының, жеңілдік рұқсатының дубликатын береді.
Кәсіби дипломның, кәсіби диплом растамасының, жеңілдік рұқсатының дубликатын беру туралы мәліметтер кәсіби дипломдар, кәсіби диплом растамалары, жеңілдік рұқсаттарының тізілімдеріне Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 417 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 11033 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәліктерінің, кәсіби дипломдардың, кәсіби дипломдар растамаларының, жеңілдік рұқсаттарының, теңізде жүзу кітапшаларының тізілімдерін жүргізу қағидаларына сәйкес енгізіледі.

Параграф 2. Приостановление срока действия профессионального
диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного
разрешения
22. Срок действия профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения приостанавливается Морской администрацией порта:
1) в случае получения медицинского заключения, в котором указываются сведения о временной нетрудоспособности владельца профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения.
Медицинское заключение выдается по итогам прохождения медицинского осмотра;
2) в случае получения от компетентных властей иностранного государства информации об изъятии профессионального диплома у его владельца, о чем в течение пяти рабочих дней сообщается компетентным властям иностранного государства.
23. В течение трех рабочих дней со дня получения сведений, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 22 настоящих Правил, Морская администрация порта в произвольной форме направляет уведомление о приостановлении срока действия профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения, а также вносит в реестры профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений соответствующие отметки.
24. Срок действия приостановленного профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения возобновляется:
1) после получения медицинского заключения, в котором указываются сведения о восстановлении трудоспособности владельца профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения;
2) после предоставления информации о получении нового иностранного профессионального диплома.
Параграф 3. Изъятие профессионального диплома, подтверждения
профессионального диплома, льготного разрешения
25. Профессиональный диплом, подтверждение профессионального диплома, льготное разрешение изымаются Морской администрации порта в случаях:
1) получения медицинского заключения, в котором указываются сведения о физической непригодности владельца профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения вследствие ухудшения состояния его здоровья;
2) возникновения аварийного случая по вине владельца профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения (такое решение принимается на основании заключения по расследованию аварийного случая).
26. В случаях, указанных в пункте 25 настоящих Правил, Морская администрация порта в течение трех рабочих дней в произвольной форме направляет уведомление об изъятии профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения, а также вносит в реестры профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений отметки об изъятии указанных документов.

2-параграф. Кәсіби дипломның, кәсіби диплом растамасының, жеңілдік рұқсатының қолданылу мерзімін тоқтата тұру
22. Кәсіби дипломның, кәсіби диплом растамасының, жеңілдік рұқсатының қолданылу мерзімін Порттың теңіз әкімшілігі:
1) кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсаты иесінің еңбекке уақытша қабілетсіздігі туралы мәліметтер көрсетілген медициналық қорытындыны алған жағдайында тоқтатады.
Медициналық қорытынды медициналық қарап-тексеруді өтудің нәтижелері бойынша беріледі;
2) сондай-ақ кәсіби дипломның қолданылу мерзімі шетелдік мемлекеттің құзыретті органдарынан келіп түскен кәсіби дипломды оның иесінен алып қою туралы ақпаратты алған жағдайында тоқтатылады, бұл туралы шетелдік мемлекеттің құзыретті органдарына бес жұмыс күні ішінде хабарланады.
23. Осы Қағидалар 22-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Порттың теңіз әкімшілігі кәсіби дипломның, кәсіби диплом растамасының, жеңілдік рұқсатының қолданылу мерзімін тоқтату туралы еркін нысандағы хабарламаны жолдайды, сондай-ақ кәсіби дипломдар, кәсіби диплом растамалары, жеңілдік рұқсаттарының тізілімдеріне тиісті белгілерді енгізеді.
24. Кәсіби дипломның, кәсіби диплом растамасының, жеңілдік рұқсатының қолданылу мерзімі:
1) кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсаты иесінің еңбекке қабілеттіктің қалпына келуі туралы мәліметтер көрсетілген медициналық қорытындыны алу;
2) жаңа шетелдік кәсіби дипломды алу туралы ақпаратты ұсыну сәтіне дейін тоқтатылады.
3-параграф. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом
растамасын, жеңілдік рұқсатын алып қою
25. Кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын Порттың теңіз әкімшілігі:
1) кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсаты иесінің денсаулығы нашарлау себебінен оның дене жарамсыздығы туралы мәліметтер көрсетілген медициналық қорытындыны алу;
2) кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсаты иесінің кiнәсынан авариялық жағдайдың туындауы (мұндай шешім авариялық жағдайды тексеру бойынша қорытынды негiзiнде қабылданады) жағдайларында алып қояды.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген жағдайларда үш жұмыс күні ішінде Порттың теңіз әкімшілігі кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын алып қою туралы еркін нысандағы хабарламаны жолдайды, сондай-ақ кәсіби дипломдар, кәсіби диплом растамалары, жеңілдік рұқсаттарының тізілімдеріне аталған құжаттарды алып қою туралы белгілерді енгізеді.

27. Профессиональный диплом, подтверждение профессионального диплома, льготное разрешение подлежит сдаче в Морскую администрацию порта в течение пяти рабочих дней после получения уведомления об изъятии профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, льготного разрешения.
28. В бланках профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома применяются дополнительно специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности вносимых записей и для защиты бланков и произведенных в них записей от подделки.
Приложение
к Правилам выдачи, приостановления
срока действия, изъятия профессионального
диплома, подтверждения профессионального
диплома, льготного разрешения
Форма
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ НА ВЫДАЧУ ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ДИПЛОМА,
ПОДТВЕРЖДЕНИЯ ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ДИПЛОМА
A
Фамилия
B
Имя
C
Дата рождения (дд-мм-гггг)
D
Адрес для возврата подтверждения государства флага
E
Должность, в соответствии с Правилом __________ ПДНВ (т.е. лицо командного состава, ответственное за несение ходовой вахты, Правило II\1)
F
Диплом №___________
Дата выдачи __________
Срок действия __________
Фотография размером
30х40 мм
_________________
Место для подписи
_____________________
Дата подписи
___________________
Подпись заявителя
G
Подтверждение судоходной компанией:
(Иностранное агентство по комплектованию экипажа может представлять судоходную компанию только в том случае, когда судоходная компания по письменному заявлению, направленному уполномоченному органу, определила такое агентство как уполномоченное компанией для утверждения заявления от ее имени)
_____________________
Место для подписи
___________________
Дата подписи
_________________
Подпись заявителя
Оценка:
Заявитель, который должен пройти рабочее испытание
Заявитель для работы на дополнительных должностях
Приложение 4
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 421
Квалификационные требования,
предъявляемые к членам экипажа судна
1. Настоящие Квалификационные требования к членам экипажа судна (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 55-29) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты (далее – Конвенция ПДНВ) и определяют Квалификационные требования, предъявляемые к членам экипажа судна.
2. Требования предъявляются к членам экипажей морских судов, за исключением членов экипажей военных кораблей, рыболовных судов, прогулочных яхт, деревянных судов примитивной конструкции.

27. Кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасы, жеңілдік рұқсаты кәсіби дипломды, кәсіби диплом растамасын, жеңілдік рұқсатын алып қою туралы хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Порттың теңіз әкімшілігіне тапсырылуға жатады.
28. Кәсіби диплом, кәсіби диплом растамасының бланкілерінде енгізілетін жазулардың сақталуын арттыруға арналған және бланкілерді және оларға жүргізілген жазуларды қолдан жасаудан қорғау үшін қосымша арнайы әзірленген элементтер қолданылады.
Кәсіби дипломды, кәсіби диплом
растамасын, жеңілдік рұқсатын беру, олардың қолданылу мерзімін тоқтата тұру, оларды
алып қою қағидаларына
қосымша
Нысан
_________________________________ _________________________________ _________________________________
КӘСІБИ ДИПЛОМДЫ, КӘСІБИ ДИПЛОМ РАСТАМАСЫН
БЕРУГЕ АРНАЛҒАН ӨТІНІШ
A
Тегі
B
Аты
C
Туған күні (кк-аа-жжжж)
D
Ту мемлекетінің растауын қайтару үшін мекенжай
E
Лауазым, ТДВА __________ережесіне сәйкес
(яғни жүру вахтасын атқаруға жауапты басшы құрамының тұлғасы, II\1-ереже)
F
Диплом №___________
Беру күні __________
Қолданылу мерзімі__________
G
Кеме қатынасы компаниясының растауы:
(Экипажды жасақтау жөніндегі шетел агенттігі кеме қатынасы компаниясы уәкілетті органға жіберілген жазбаша өтініш бойынша осындай агенттікті оның атынан өтінішті бекіту үшін уәкілеттік компания ретінде анықтаған жағдайда ғана кеме қатынасы компаниясын ұсынады.)
Баға:
Жұмыс сынағынан өтуге тиісті өтініш беруші
Қосымша лауазымдарда жұмыс істеу үшін өтініш беруші
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 421 бұйрығына
4-қосымша
Кеме экипажы мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптары
1. Осы Кеме экипажы мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – Талаптар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-29) тармақшасына және Теңізшілерді даярлау мен диплом беру және вахта жұмысын атқару туралы халықаралық конвенцияға (бұдан әрі – ТДВА Конвенциясы) сәйкес әзірленді және кеме экипажы мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптарды айқындайды.
2. Талаптар әскери корабльдер, балық аулауға арналған кемелер, серуендік яхталар, қарапайым пішінді ағаш кемелер экипаждарының мүшелерін қоспағанда, теңіз кемелері экипаждарының мүшелеріне қойылады

3. Требования применимы к гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам, а также к лицам без гражданства, окончившим организации образования и морские учебно-тренажерные центры Республики Казахстан.
4. Члены экипажа судна должны быть не моложе 18 лет, физически пригодны для работы на судне, а также до начала работы, должен пройти ознакомительный курс по охране судна.
5. Для получения профессионального диплома вахтенного помощника капитана всех судов необходимо иметь:
1) плавательный стаж не менее 12 месяцев, включая не менее 6 месяцев несения ходовой вахты на самоходных судах валовой вместимостью 500 тонн и более;
2) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне", "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками";
3) свидетельство радиооператора Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности.
6. Для получения профессионального диплома старшего помощника капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн необходимо иметь:
1) плавательный стаж в качестве вахтенного помощника капитана не менее 12 месяцев на самоходных судах валовой вместимостью 500 тонн и более;
2) профессиональный диплом вахтенного помощника капитана всех судов;
3) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программе "Медицинский уход на судне".
7. Для получения профессионального диплома старшего помощника капитана всех судов необходимо иметь:
1) плавательный стаж в качестве вахтенного помощника капитана не менее 12 месяцев на самоходных судах валовой вместимостью 500 тонн и более;
2) профессиональный диплом вахтенного помощника капитана всех судов;
3) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программе "Медицинский уход на судне";
4) управленческие навыки, а также навыки координации поисковых и спасательных операций, разрешения навигационных аварийных ситуаций, обеспечения безопасности экипажа судна и пассажиров и условий систем по спасению жизни, пожаротушению и других систем безопасности, разработки планов действий при аварийных ситуациях.

3. Талаптар Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетел азаматтарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарын және теңіз оқу-тренажер орталықтарын бітірген азаматтығы жоқ тұлғаларға таралады.
4. Кеме экипажы мүшелері 18 жастан жас емес, кемедегі жұмысқа жарамды болулары тиіс, сондай-ақ жұмыстың басталуына дейін кемені қорғау бойынша таныстыру курсын өтулері қажет.
5. Барлық кемелер капитаны вахталық көмекшісінің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) жалпы сыйымдылығы 500 және одан жоғары тонна құрайтын өздігінен жүретін кемелердегі жүру вахтасын атқарудың 6 айдан кеме емес қоса алғанда, 12 айдан кем емес жүзу стажы;
2) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету", "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері;
3) Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесі радиооператорының куәлігі.
6. Жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеме капитанын аға көмекшісінің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) жалпы сыйымдылығы 500 және одан жоғары тонна құрайтын өздігінен жүретін кемелердегі капитанның вахталық көмекшісі ретінде 12 айдан кем емес жүзу стажы;
2) барлық кемелер капитаны вахталық көмекшісінің кәсіби дипломы;
3) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
7. Барлық кемелер капитаны аға көмекшісінің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) жалпы сыйымдылығы 500 және одан жоғары тонна құрайтын өздігінен жүретін кемелердегі капитанның вахталық көмекшісі ретінде 12 айдан кем емес жүзу стажы;
2) барлық кемелер капитаны вахталық көмекшісінің кәсіби дипломы;
3) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі;
4) басқару дағдылары, сондай-ақ іздеу және құтқару операцияларын үйлестіру, навигациялық апат жағдайларын шешу, кеме экипажы мен жолаушылардың қауіпсіздігін және өмірді сақтау, өрт сөндіру жүйелерінің және қауіпсіздік басқа да жүйелерінің шарттарын қамтамасыз ету, апаттық жағдайлар кезінде іс-әрекеттер жоспарларын әзірлеу дағдылары.

8. Для получения профессионального диплома капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн необходимо иметь:
1) плавательный стаж не менее 24 месяцев, включая не менее 12 месяцев в качестве старшего помощника капитана на самоходных судах валовой вместимостью 500 тонн и более;
2) профессиональный диплом капитана судна прибрежного плавания менее 500 регистровых тонн.
9. Для получения профессионального диплома капитана всех судов необходимо иметь:
1) плавательный стаж не менее 24 месяцев, включая не менее 12 месяцев в качестве старшего помощника капитана на самоходных судах валовой вместимостью 500 тонн и более;
2) профессиональный диплом старшего помощника капитана всех судов.
10. Для получения профессионального диплома вахтенного помощника капитана судна прибрежного плавания валовой вместимостью менее 500 тонн необходимо иметь:
1) плавательный стаж не менее 12 месяцев, включая не менее 6 месяцев выполняя обязанности по ходовой вахте под руководством капитана, квалифицированных специалистов или квалифицированного руководителя практики;
2) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне", "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками";
3) свидетельство радиооператора Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности.
11. Для получения профессионального диплома капитана судна прибрежного плавания валовой вместимостью менее 500 тонн необходимо иметь:
1) профессиональный диплом вахтенного помощника капитана судна прибрежного плавания менее 500 регистровых тонн;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна прибрежного плавания менее 500 регистровых тонн.
12. Для получения профессионального диплома вахтенного механика всех судов необходимо иметь:
1) плавательный стаж не менее 12 месяцев, включая не менее 6 месяцев выполняя обязанности в машинном отделении самоходных судов с мощностью двигательной установки 750 кВт и более, под руководством старшего механика, квалифицированного специалиста или квалифицированного руководителя практики;
2) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне", "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками".

8. Жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеме капитанының кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) жалпы сыйымдылығы 500 және одан жоғары тонна құрайтын өздігінен жүретін кемелердегі капитанның аға көмекшісі ретінде 12 айдан кеме емес қоса алғанда, 24 айдан кем емес жүзу стажы;
2) 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитанының кәсіби дипломы.
9. Барлық кемелер капитанының кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) жалпы сыйымдылығы 500 және одан жоғары тонна құрайтын өздігінен жүретін кемелердегі капитанның аға көмекшісі ретінде 12 айдан кеме емес қоса алғанда, 24 айдан кем емес жүзу стажы;
2) барлық кемелер капитаны аға көмекшісінің кәсіби дипломы.
10. Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитаны вахталық көмекшісінің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) капитан, білікті мамандар немесе практиканың білікті басшысы жетекшілігімен жүру вахтасы бойынша міндеттерді орындай отырып 6 айдан кеме емес қоса алғанда, 12 айдан кем емес жүзу стажы;
2) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету", "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері;
3) Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесі радиооператорының куәлігі.
11. Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитанының кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитанының вахталық көмекшісінің кәсіби дипломы;
2) 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитанның вахталық көмекшісі ретінде 12 айдан кем емес жүзу стажы.
12. Барлық кемелер вахталық механигінің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) аға механик, білікті маман немесе практиканың білікті басшысы жетекшілігімен қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 және одан жоғары кВт өздігінен жүретін кемелердің машина бөлімінде міндеттерді орындай отырып 6 айдан кеме емес қоса алғанда, 12 айдан кем емес жүзу стажы;
2) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету", "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері.

13. Для получения профессионального диплома второго механика на судах с мощностью двигательной установки от 750 до 3000 кВт необходимо иметь:
1) профессиональный диплом вахтенного механика всех судов;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в качестве вахтенного механика на судах с мощностью двигательной установки 750 и более кВт.
14. Для получения профессионального диплома второго механика всех судов необходимо иметь:
1) профессиональный диплом вахтенного механика всех судов;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в качестве вахтенного механика на судах с мощностью двигательной установки 750 и более кВт;
3) управленческие навыки, а также навыки обеспечения безопасной рабочей практики, обеспечения безопасности экипажа судна и пассажиров и условий систем по спасению жизни, пожаротушению и других систем безопасности, разработки планов действий при аварийных ситуациях.
15. Для получения профессионального диплома старшего механика на судах с мощностью двигательной установки от 750 до 3000 кВт необходимо иметь:
1) профессиональный диплом второго механика на судах с мощностью двигательной установки от 750 до 3000 кВт;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в качестве второго механика на судах с мощностью двигательной установки 750 и более кВт.
16. Для получения профессионального диплома старшего механика всех судов необходимо иметь:
1) профессиональный диплом второго механика всех судов;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в качестве второго механика всех судов.
17. Для получения профессионального диплома электромеханика всех судов необходимо иметь:
1) плавательный стаж не менее 12 месяцев на самоходных судах с мощностью двигательной установки 750 кВт и более, в составе экипажа в соответствии с учебным планом образовательной организации не менее 6 месяцев, под руководством старшего механика, квалифицированного специалиста или квалифицированного руководителя практики;
2) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне", "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками".
18. Для получения профессионального диплома радиооператора Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности необходимо иметь диплом общего оператора морской радиосвязи.

13. Қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 - 3000 кВт құрайтын кемелердегі екінші механиктің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) барлық кемелер вахталық механигінің кәсіби дипломы;
2) қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 және одан жоғары кВт құрайтын кемелерде вахталық механик ретінде 12 айдан кем емес жүзу стажы.
14. Барлық кемелер екінші механигінің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) барлық кемелер вахталық механигінің кәсіби дипломы;
2) қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 және одан жоғары кВт құрайтын кемелерде вахталық механик ретінде 12 айдан кем емес жүзу стажы;
3) басқару дағдылары, сондай-ақ қауіпсіз жұмыс практикасын қамтамасыз ету, кеме экипажы мен жолаушылардың қауіпсіздігін және өмірді сақтау, өрт сөндіру және қауіпсіздік басқа да жүйелерінің шарттарын қамтамасыз ету, апаттық жағдайлар кезінде іс-әрекеттер жоспарларын әзірлеу дағдылары.
15. Қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 - 3000 кВт құрайтын кемелердегі аға механиктің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 - 3000 кВт құрайтын кемелердегі екінші механиктің кәсіби дипломы;
2) қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 және одан жоғары кВт құрайтын кемелерде екінші механик ретінде 12 айдан кем емес жүзу стажы.
16. Барлық кемелер аға механигінің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) барлық кемелер екінші механигінің кәсіби дипломы;
2) барлық кемелердің екінші механигі ретінде 12 айдан кем емес жүзу стажы.
17. Барлық кемелер электромеханигінің кәсіби дипломын алу үшін мыналар бар болу тиіс:
1) аға механик, білікті маман немесе практиканың білікті басшысы жетекшілігімен қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 және одан жоғары кВт өздігінен жүретін кемелердегі, білім беру ұйымының оқу жоспарына сәйкес экипаждың құрамында 6 айдан кеме емес қоса алғанда, 12 айдан кем емес жүзу стажы;
2) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету", "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері.
18. Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесі радиооператорының кәсіби дипломын алу үшін теңіз радиобайланысы жалпы операторының дипломы болуы тиіс.

19. Для получения профессионального диплома радиооператора ограниченного действия Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности необходимо иметь диплом радиооператора общего ограниченного радиуса действия морской радиосвязи.
20. Рядовому матросу в составе ходовой вахты на всех судах необходимо иметь:
1) документ о получении соответствующего образования;
2) плавательный стаж не менее 6 месяцев на самоходных судах валовой вместимостью 500 регистровых тонн и более, под руководством капитана, квалифицированного специалиста или квалифицированного руководителя практики;
3) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне".
21. Рядовому палубному матросу на всех судах необходимо иметь:
1) документ о получении соответствующего образования;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев на самоходных судах валовой вместимостью 500 регистровых тонн и более в качестве рядового матроса в составе ходовой вахты на всех судах, под руководством капитана, квалифицированного специалиста или квалифицированного руководителя практики;
3) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне", "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками".
22. Рядовому вахтенному матросу на всех судах необходимо иметь:
1) документ о получении соответствующего образования;
2) плавательный стаж не менее 6 месяцев на самоходных судах с мощностью двигательной установки 750 кВт и более под руководством старшего механика, квалифицированного специалиста или квалифицированного руководителя практики;
3) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне".
23. Рядовому матросу машинного отделения на всех судах необходимо иметь:

19. Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесінің шектеулі әрекет ету радиооператорының кәсіби дипломын алу үшін теңіз радиобайланысы жалпы шектеулі әрекет ету радиус радиооператорының дипломы болуы тиіс.
20. Барлық кемелерде жүру вахтасының құрамында қатардағы матросқа мыналар қажет:
1) тиісті білім алу туралы құжат;
2) капитан, білікті маман немесе практиканың білікті басшысы жетекшілігімен жалпы сыйымдылығы 500 және одан жоғары тіркелім тонна құрайтын өздігінен жүретін кемелердегі 6 айдан кеме емес жүзу стажы;
3) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері.
21. Барлық кемелерде палуба қатардағы матросқа мыналар қажет:
1) тиісті білім алу туралы құжат;
2) барлық кемелерде жүру вахтасының құрамында қатардағы матрос ретінде капитан, білікті маман немесе практиканың білікті басшысы жетекшілігімен жалпы сыйымдылығы 500 және одан жоғары тіркелім тонна құрайтын өздігінен жүретін кемелердегі 12 айдан кеме емес жүзу стажы;
3) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету", "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері.
22. Барлық кемелердегі вахталық қатардағы матросқа мыналар қажет:
1) тиісті білім алу туралы құжат;
2) аға механик, білікті маман немесе практиканың білікті басшысы жетекшілігімен қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 және одан жоғары кВт өздігінен жүретін кемелердегі 6 айдан кеме емес жүзу стажы;
3) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері.
23. Барлық кемелердегі машина бөлімінің қатардағы матросқа мыналар қажет:

1) документ о получении соответствующего образования;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев на самоходных судах с мощностью двигательной установки 750 кВт и более, в качестве рядового вахтенного матроса на всех судах, под руководством старшего механика, квалифицированного специалиста или квалифицированного руководителя практики;
3) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне".
24. Электрику на всех судах необходимо иметь:
1) документ о получении соответствующего образования;
2) плавательный стаж не менее 6 месяцев на самоходных судах с мощностью двигательной установки 750 кВт и более, в качестве рядового вахтенного матроса на всех судах, под руководством старшего механика, квалифицированного специалиста или квалифицированного руководителя практики;
3) свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков", "Борьба с пожаром по расширенной программе", "Оказание первой медицинской помощи на судне".
25. Для работы на нефтяном танкере или танкере-химовозе необходимо иметь дополнительно свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программе "Начальная подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах".
26. Для работы на нефтяном танкере в качестве ответственного за погрузку, разгрузку и меры предосторожности, необходимые во время плавания или управления грузом, очистку танков или другие действия в отношении груза необходимо иметь дополнительно свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах" и "Подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах", а также плавательный стаж на нефтяном танкере не менее 3 месяцев.

1) тиісті білім алу туралы құжат;
2) аға механик, білікті маман немесе практиканың білікті басшысы жетекшілігімен, барлық кемелердегі вахталық қатардағы матрос ретінде, қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 және одан жоғары кВт өздігінен жүретін кемелердегі 12 айдан кеме емес жүзу стажы;
3) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері.
24. Барлық кемелердегі электрикке мыналар қажет:
1) тиісті білім алу туралы құжат;
2) аға механик, білікті маман немесе практиканың білікті басшысы жетекшілігімен, барлық кемелердегі вахталық қатардағы матрос ретінде, қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 және одан жоғары кВт өздігінен жүретін кемелердегі 6 айдан кеме емес жүзу стажы;
3) "Қауіпсіздік мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған бастапқы даярлау мен нұсқау", "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес", "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері.
25. Мұнай танкерінде немесе химиялық заттарды тасымалдайтын танкерде жұмыс істеу үшін қосымша "Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін капитандарды, командалық және қатардағы құрамының адамдарын бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болу қажет.
26. Мұнай танкерінде тиеу, түсіру және жүзу немесе жүкті жүргізу кезінде қажетті сақтандыру шаралары, танктарды тазарту немесе жүкке қатысты басқа да іс-әрекеттер үшін жауапты ретінде жұмыс істеу үшін қосымша "Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін капитандарды, командалық және қатардағы құрамының адамдарын бастапқы даярлау" және "Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін капитандарды, командалық және қатардағы құрамның тұлғаларын кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері, сондай-ақ мұнай танкерінде 3 айдан кеме емес жүзу стажы болу қажет.

27. Для работы на танкере-химовозе в качестве ответственного за погрузку, разгрузку и меры предосторожности, необходимые во время плавания или управления грузом, очистку танков или другие действия в отношении груза необходимо иметь дополнительно свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах" и "Подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах", а также плавательный стаж на танкере-химовозе не менее 3 месяцев.
28. Для работы на танкере-газовозе необходимо иметь дополнительно свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программе "Начальная подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах".
29. Для работы на танкере-газовозе в качестве ответственного за погрузку, разгрузку и меры предосторожности, необходимые во время плавания или управления грузом, очистку танков или другие действия в отношении груза необходимо иметь дополнительно свидетельства подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программам "Начальная подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах" и "Подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", а также плавательный стаж на танкере-газовозе не менее 3 месяцев.
30. Для работы на пассажирском судне необходимо иметь дополнительно свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программе "Подготовка капитанов, лиц командного и рядового состава, а также другого персонала пассажирских судов", а также уметь оказывать помощь пассажирам в чрезвычайных ситуациях.
31. Для работы по использованию быстроходных спасательных шлюпок необходимо иметь дополнительно свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программе "Специалист по скоростным дежурным шлюпкам".

27. Химиялық заттарды тасымалдайтын танкерде тиеу, түсіру және жүзу немесе жүкті жүргізу кезінде қажетті сақтандыру шаралары, танктарды тазарту немесе жүкке қатысты басқа да іс-әрекеттер үшін жауапты ретінде жұмыс істеу үшін қосымша "Мұнай танкерлері мен химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін капитандарды, командалық және қатардағы құрамының адамдарын бастапқы даярлау" және "Химиялық заттарды тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін капитандарды, командалық және қатардағы құрамның адамдарын кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері, сондай-ақ химиялық заттарды тасымалдайтын танкерде 3 айдан кеме емес жүзу стажы болу қажет.
28. Газ тасымалдайтын танкерде жұмыс істеу үшін қосымша "Газ тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін капитандарды, командалық және қатардағы құрамның адамдарын бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болу қажет.
29. Газ тасымалдайтын танкерде тиеу, түсіру және жүзу немесе жүкті жүргізу кезінде қажетті сақтандыру шаралары, танктарды тазарту немесе жүкке қатысты басқа да іс-әрекеттер үшін жауапты ретінде жұмыс істеу үшін қосымша "Газ тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін капитандарды, командалық және қатардағы құрамның адамдарын бастапқы даярлау" және "Газ тасымалдайтын танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін капитандарды, командалық және қатардағы құрамның адамдарын кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламалары бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәліктері, сондай-ақ газ тасымалдайтын танкерде 3 айдан кеме емес жүзу стажы болу қажет.
30. Жолаушылар кемесінде жұмыс істеу үшін қосымша "Жолаушылар кемелерінің капитандарын, командалық және қатардағы құрамның адамдарын, сондай-ақ басқа да персоналын даярлау" бағдарламасы бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болу қажет, сондай-ақ төтенше жағдайларда жолаушыларға көмекті көрсете алу керек.
31. Шапшаң құтқару қайықшаларын пайдалану бойынша жұмыс істеу үшін қосымша "Шапшаң кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламасы бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болу қажет.

32. Лицу командного состава судна, ответственному за обеспечение охраны судна, включая осуществление и поддержание плана охраны судна и за связь с ответственными за охрану должностными лицами компании-судовладельца и портовых средств, необходимо иметь дополнительно свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программе "Подготовка лиц командного состава судна, ответственных за охрану".
33. Лицу рядового состава судна, ответственному за обеспечение охраны судна, необходимо иметь дополнительно свидетельство подготовки специалиста морского транспорта, подтверждающее прохождение подготовки согласно требованиям соответствующих разделов Конвенции ПДНВ по программе "Подготовка или инструктаж по вопросам охраны для всех моряков".

32. Кемені қорғау жоспарын жүзеге асыру және қолдауды қоса алғанда, кеменің қорғауын қамтамасыз ету және компания-кеме иесі мен порт құралдарының қорғау үшін жауапты лауазымдық тұлғалармен байланыс үшін жауапты кеменің командалық құрамының тұлғасында қосымша "Кеменің командалық құрамының қорғауға жауапты адамдарын даярлау" бағдарламасы бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болу қажет.
33. Кеменің қорғауын қамтамасыз ету үшін жауапты кеменің қатардағы құрамының тұлғасында қосымша "Күзету мәселелері бойынша барлық теңізшілерге арналған даярлау немесе нұсқау" бағдарламасы бойынша ТДВА Конвенциясы тиісті тарауларының талаптарына сәйкес даярлау өтуді куәландыратын теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі болу қажет.