Об утверждении Типового положения о производственно-диспетчерской службе организаций гражданской авиации
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года № 1030. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2015 года № 12357.
В соответствии с подпунктом 41-52) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о производственно-диспетчерской службе организации гражданской авиации.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
Утверждено
приказом исполняющего обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 2 ноября 2015 года № 1030
Типовое положение о производственно-диспетчерской службе
организации гражданской авиации
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о производственно-диспетчерской службе организации гражданской авиации (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктами 41-52) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и определяет функции и задачи производственно-диспетчерской службы, которая является структурным подразделением организации гражданской авиации.

Азаматтық авиация ұйымдарының өндірістік-диспетчерлік қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а 2015 жылғы 2 қарашадағы № 1030 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 желтоқсанда № 12357 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-52) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық авиация ұйымдарының өндірістік-диспетчерлік қызметі туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың заңнамада бекітілген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Респубикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 2 қарашадағы
№ 1030 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық авиация ұйымының өндірістік-диспетчерлік қызметі туралы үлгілік ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиация ұйымының өндірістік-диспетчерлік қызметі туралы үлгілік ереже (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-52) тармақшасына сәйкес әзірленген және азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі болып табылатын өндірістік-диспетчерлік қызметі функциялары мен міндеттерін айқындайды.

2. Производственно-диспетчерская служба в своей деятельности руководствуется законодательством Республики Казахстан, стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО), настоящим Положением, а также приказами первого руководителя организации гражданской авиации.
3. Руководство производственно-диспетчерской службой осуществляет начальник производственно-диспетчерской службы, непосредственно подчиняющийся первому руководителю организации гражданской авиации.
4. Штат производственно-диспетчерской службы утверждается приказом первого руководителя организации гражданской авиации.
2. Задачи производственно-диспетчерской службы
5. Задачами производственно-диспетчерской службы являются:
1) осуществление оперативного управления процессом взаимодействия между службами аэропорта и авиакомпаний, аэронавигации, метеообеспечения и другими организациями, при обслуживании воздушных судов в целях обеспечения выполнения суточного плана полетов;
2) организация взаимодействия и оперативное руководство производственной деятельностью служб и подразделений организации гражданской авиации по обеспечению суточного плана полетов;
3) принятие оперативных мер по недопущению сбойных ситуаций, задержек рейсов совместно с руководителями служб и подразделений организации гражданской авиации.
3. Функции производственно-диспетчерской службы
6. Функциями производственно-диспетчерской службы являются:
1) принятие оперативных решений по изменениям и дополнениям к суточному плану полетов, анализ и предотвращение нарушений регулярности полетов;
2) организация контроля за выполнением технологических графиков предполетной подготовки и послеполетного обслуживания воздушных судов, выполняющих рейсы согласно суточного плана полетов, контроль за подготовкой и обслуживанием особо важных полетов;
3) планирование и обеспечение полетов по линии управления воздушным движением, противовоздушной обороны;
4) обеспечение служб организации гражданской авиации и других организаций необходимой информацией по выполнению полетов;
5) составление отчетов по регулярности отправлений воздушных судов;
6) контроль за ходом подготовки экипажей к вылету, обеспечение экипажей воздушных судов необходимой информацией о техническом состоянии аэродромов назначения и запасных аэродромах, ограничениях и запретах на аэродромах назначения и по маршруту полета, другой необходимой информацией для принятия решений на вылет;
7) своевременное информирование служб аэропорта осуществляющих обслуживание воздушных судов об изменениях по заправке воздушных судов топливом;

2. Өндірістік-диспетчерлік қызметі өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасын, осы Ережені, сондай-ақ азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының бұйрықтарын басшылыққа алады.
3. Өндірістік-диспетчерлік қызметі басшылық етуді азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысына тікелей бағынатын өндірістік-диспетчерлік қызметі бастығы жүзеге асырады.
4. Өндірістік-диспетчерлік қызмет штаты азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
2. Өндірістік-диспетчерлік қызметі міндеттері
5. Өндірістік-диспетчерлік қызметі міндеттері:
1) әуежай мен авиакомпания, аэронавигация, метео қамтамасыз ету қызметтері және басқа ұйымдар, соның ішінде ұшудың тәуліктік жоспарын орындауды қамтамасыз ету мақсатында әуе кемесіне қызмет көрсету кезіндегі арасындағы өзара іс-қимыл процесін жедел басқаруды жүзеге асыру;
2) азаматтық авиация ұйымы қызметтерінің және бөлімшелерінің өзара іс-қимылын және ұшудың тәуліктік жоспарын қамтамасыз ету бойынша өндірістік қызметіне жедел басшылық етуді ұйымдастыру;
3) азаматтық авиация ұйымының қызметтері мен бөлімшелерінің басшыларымен бірлесіп, істен шығу жағдайларын, рейстердің кідіруін болдырмау бойынша жедел шаралар қабылдау болып табылады.
3. Өндірістік-диспетчерлік қызметі функциялары
6. Өндірістік-диспетчерлік қызметі функциялары мыналар болып табылады:
1) ұшудың тәуліктік жоспарына өзгерістер мен толықтырулар бойынша жедел шешімдер қабылдау, ұшу тұрақтылығының бұзылуын талдау және болғызбау;
2) ұшудың тәуліктік жоспарына сәйкес рейстерді орындайтын әуе кеменің ұшу алдындағы дайындық және ұшудан кейінгі қызмет көрсетудің технологиялық кестесінің орындалуын бақылауды, литерлік және бақылаудағы рейстерді дайындау және қызмет көрсетілуін бақылауды ұйымдастыру;
3) әуе қозғалысының басқару, әуе қорғанысы желісі бойынша ұшуды жоспарлау және қамтамасыз ету;
4) ұшуды орындау бойынша азаматтық авиация ұйымдары мен басқа да ұйымдардың қызметтерін қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету;
5) әуе кеменің жөнелтілу есебін және тұрақтылығын жасау;
6) экипаждарды ұшуға дайындау барысын бақылау, әуе кеменің экипаждарын межелі және запастағы әуеайлақтардың техникалық жай-күйі, межелі әуеайлақтардағы және ұшу бағыты бойынша шектеулер мен тыйым салулар туралы қажетті ақпаратымен, ұшуға шешімдер қабылдау үшін басқа да қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету;
7) тиісті қызметтерге әуе кеменің отын құю бойынша өзгерістер туралы уақтылы хабарлау;

8) принятие мер по обеспечению отправки пассажиров и грузов при нарушении регулярности полетов;
9) принятие мер по совмещению и отмене рейсов, по выполнению дополнительных рейсов и рейсов с дополнительными посадками, использованию резервных воздушных судов;
10) произведение корректировок суточного плана полетов, согласование его со службами организации гражданской авиации;
11) осуществление контроля за эффективным использованием грузоподъемности и пассажировместимости воздушных судов при их отправлении совместно со службой обслуживания пассажиров, анализ причины отправлений воздушных судов с неполной коммерческой загрузкой;
12) организация и принятие решений о выполнении рейсов вне расписания и их прием в запланированном аэропорту назначения и при необходимости в промежуточных аэропортах посадки при получении плана о прибытии воздушных судов в аэропорт;
13) принятие решения о целесообразности приема и выпуска воздушных судов, об условиях приема и расчетов;
14) ведение оперативного контроля и учета хода поэтапной подготовки самолетов согласно технологического графика;
15) обеспечение сбора, обработки и передачи необходимой информации и движения воздушных судов, открытия и закрытия аэропортов по метеоусловиям и другим причинам;
16) контроль за выполнением службами табеля внутренней информации;
17) обеспечение контроля за подготовкой литерных, подконтрольных международных рейсов и самолетов иностранных авиакомпаний;
18) определение и анализирование причины задержек (отмен) отправления воздушных судов и несвоевременность их обслуживания. Анализ состояния регулярности отправлений воздушных судов и информационно-справочной работы;
19) составление отчета о регулярности отправлений воздушных судов из аэропорта;
20) организация контроля за оформлением отчетной документации по всем полетам в аэропорту;
21) разработка вместе с другими службами мероприятий по предотвращению задержек (отмен) отправлений воздушных судов, совершенствованию технологического процесса подготовки воздушного судна к вылету;
22) подготовка предложений по дозаправке воздушных судов, выполняющих полеты в соответствии с суточным планом, при ограниченных запасах авиационного топлива в аэропорту посадки;
23) контроль движения воздушных судов в соответствии с суточным планом на всю глубину полета;
24) организация и контроль выполнения службами предприятия указаний руководства по обеспечению суточного плана авиационных работ, перевозок и регулярности полетов;

8) тұрақтылық бұзылған кезде жолаушылар мен жүктерді жөнелтуді қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау;
9) рейстерді біріге атқару және болдырмау бойынша, қосымша рейстерді және коммерциялық орындылықты және нақты қалыптасқан жағдайды негізге ала отырып, авиакомпания басшысымен келісім бойынша резервтік әуе кемелерін пайдаланып, қосымша қонатын рейстерді орындау бойынша шаралар қабылдау;
10) ұшудың тәуліктік жоспарын түзетуді жүргізеді, оны азаматтық авиация ұйымының қызметтері мен келіседі;
11) әуе кемелердің жөнелтілу кезінде жолаушыларға қызмет көрсету қызметімен бірлесіп, оның жүк көтергіштігі мен жолаушылар сыйымдылығының тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады, әуе кемені толық емес коммерциялық тиеумен жөнелтілу себебін талдайды;
12) кестеден тыс рейстерді орындау туралы шешім қабылдайды және оларды жоспарланған межелі әуежайда және қажет әуе кемелерді әуежай кәсіпорнына келуі туралы жоспарды алған кезде аралық қону әуежайларында қабылдауды ұйымдастырады;
13) әуе кемелерді қабылдау және шығарудың орындылығы туралы, қабылдау және есептесу шарттары туралы шешім қабылдайды;
14) технологиялық кестеге сәйкес ұшақтарды кезеңдік дайындау барысын жедел бақылауды және есепке алуды жүргізеді;
15) қажетті ақпаратты жинауды, өңдеу мен беруді және әуе кемесінің қозғалысын, метео жағдайлар және басқа да себептер бойынша әуежайларды ашу мен жабуды қамтамасыз етеді;
16) қызметтердің ішкі ақпарат табельдерін орындауын бақылайды;
17) литерлік, бақылаудағы халықаралық рейстердің және шетелдік авиакомпаниялар ұшақтарының дайындығын бақылауды қамтамасыз етеді;
18) әуе кемені жөнелтуді кідірту (болдырмау) себебін және оларға уақтылы қызмет көрсетілмеу себебін анықтайды және талдайды. Әуе кемелерді жөнелтулері тұрақтылығының жай-күйін және ақпараттық-анықтамалық жұмысты талдайды;
19) әуежайдан әуе кемені жөнелту тұрақтылығына есеп жасайды;
20) әуежайдағы барлық ұшу бойынша есептік құжаттаманың ресімделуін бақылауды ұйымдастырады;
21) басқа қызметтермен бірге әуе кемелерді жөнелтулерін кідіртудің (болдырмаудың) алдын алу, әуе кемені ұшуға дайындаудың технологиялық процесін жетілдіру бойынша іс-шараларды әзірлейді;
22) Қонатын әуежайда авиациялық отынның шектеулі қоры болған кезде тәуліктік жоспарға сәйкес ұшуды орындайтын әуе кемеге қосымша отын құю жөнінде ұсыныстар дайындайды;
23) тәуліктік жоспарға сәйкес ұшудың барлық тереңдігінде әуе кемелерді қозғалысын бақылайды;
24) кәсіпорын қызметтерінің авиациялық жұмыстардың, тасымалдау және ұшу тұрақтылығының тәуліктік жоспарын қамтамасыз ету бойынша басшының нұсқауларын ұйымдастырады және бақылайды;

25) в целях производственной необходимости по решению первого руководителя организации гражданской авиации на производственно-диспетчерскую службу возлагаются другие задачи по обеспечению регулярности и безопасности полетов;
26) при возникновении аварийных ситуаций производственно-диспетчерской службы - оповещение руководства организации гражданской авиации и других организаций согласно плану оповещения и связи при авиационных происшествиях, инцидентах и чрезвычайных ситуациях.

25) өндірістік қажеттілік мақсатында азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының шешімі бойынша Өндірістік-диспетчерлік қызметі ұшудың тұрақтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша басқа да міндеттер жүктелуі мүмкін;
26) авариялық жағдай туындаған кезде авиациялық оқиғалар, оқыс оқиғалар мен төтенше жағдайлар кезінде хабардар ету және байланыс жоспарына сәйкес азаматтық авиация ұйымының басшылығын және басқа ұйымдарды хабардар етеді.