Об утверждении Правил переноса абонентского номера в сетях сотовой связи и даты введения услуги переноса абонентского номера в сетях сотовой связи
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2015 года № 12464.
В соответствии с подпунктом 8-5) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) прилагаемые Правила переноса абонентского номера в сетях сотовой связи;
2) дату введения услуги переноса абонентского номера в сетях сотовой связи с 1 января 2016 года.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
4 декабря 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 ноября 2015 года № 1105
Правила переноса абонентского номера в сетях сотовой связи
1. Общие положения
1. Правила переноса абонентского номера в сетях сотовой связи (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-5) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (далее – Закон) и определяют порядок переноса абонентского номера в сетях сотовой связи, функционирования централизованной базы данных абонентских номеров и предоставления доступа к ее ресурсам, а также организационно-технического взаимодействия и взаиморасчетов между участниками переноса абонентских номеров.

Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидаларын және ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қызметтерін енгізу күнін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 желтоқсанда № 12464 болып тіркелді.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 8-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) қоса беріліп отырған ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидалары;
2) ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қызметтерін енгізу күні 2016 жылдың 1 қаңтары болып бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________________ Е. Досаев
2015 жылғы 4 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 26 қарашадағы
№ 1105 бұйрығымен бекітілген
Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 8-5) тармақшасына сәйкес әзірленді (бұдан әрі - Заң) және абоненттік нөмірді ұялы байланыс желілерінде көшіру, абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқорының жұмыс істеу және оның ресурстарына қол жеткізуге рұқсат беру, сондай-ақ абоненттік нөмірлерді көшіруге қатысушылардың арасындағы ұйымдастырушылық-техникалық іс-қимыл мен өзара есептесу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) перенос абонентского номера – услуга по сохранению и использованию абонентского номера в сетях сотовой связи, предоставляемая абоненту при заключении им нового договора об оказании услуг сотовой связи с другим оператором сотовой связи;
2) централизованная база данных абонентских номеров (далее – ЦБДАН) – аппаратно-программный комплекс управления базой данных, содержащей информацию об абонентских номерах сотовой связи, включая сведения, определяемые настоящими правилами;
2-1) автоматическая система обслуживания – комплексная система обслуживания, предоставляющая абоненту возможность самостоятельного подключения или отключения услуг сотовой связи и технологически связанных с ними услуг, тарифного плана путем отправки SMS-, MMS- или USSD-запроса или через личный кабинет, либо путем использования других технических возможностей, предоставляемых оператором;
3) оператор ЦБДАН – организация, которая обеспечивает формирование, функционирование, сопровождение и развитие ЦБДАН и предоставляет доступ к ее ресурсам;
4) участники переноса абонентского номера – операторы сотовой и фиксированной связи, абонент и оператор ЦБДАН;
5) карта идентификации абонента – идентификационный микропроцессорный модуль (съемный или встроенный) индивидуального доступа, являющийся частью абонентского устройства, который идентифицирует абонента и обеспечивает доступ абонента к услугам оператора сотовой связи (SIM/R-UIM–, USIM–, eSim – карты и другие);
6) маршрутный номер (routing number, RN) – адресная информация, используемая в сетях сотовой связи и телекоммуникаций общего пользования для осуществления вызовов к перенесенному абонентскому номеру сотовой связи. Маршрутный номер (routing number, RN) содержит префикс (одну шестнадцатеричную цифру "D"), и код сети оператора сотовой связи, состоящий из двух десятичных знаков;
7) первичный оператор – оператор сотовой связи, которому первоначально выделен ресурс нумерации, из которого абоненту осуществлен первичный перенос абонентского номера;
8) оператор-донор (далее – донор) – оператор сотовой связи, из сети связи которого осуществляется перенос абонентского номера;
9) короткое текстовое сообщение (SMS, USSD) – информационное сообщение, состоящее из букв и (или) цифр и (или) символов, набранных в определенной последовательности и в объеме, допускаемом техническими возможностями сети оператора сотовой связи и абонентского устройства;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абоненттік нөмірді көшіру – абоненттің басқа ұялы байланыс операторымен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жаңа шарт жасасу кезінде оған ұсынылатын, ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді сақтап қалу және пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет;
2) абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқоры (бұдан әрі - АНОДҚ) – осы қағидалар айқындайтын мәліметтерді қоса алғанда, ұялы байланыстың абоненттік нөмірлері туралы ақпаратты қамтитын дерекқорларды басқарудың аппараттық-бағдарламалық кешені;
2-1) автоматты қызмет көрсету жүйесі - SMS-, MMS- немесе USSD-сұрауды жіберу жолымен немесе Жеке кабинет арқылы не оператор ұсынатын басқа да техникалық мүмкіндіктерді пайдалану жолымен ұялы байланыс қызметтерін және олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтерді, тарифтік жоспарды абонентке өз бетінше қосу немесе ажырату мүмкіндігін беретін кешенді қызмет көрсету жүйесі;
3) АНОДҚ операторы – АНОДҚ қалыптастыруды, оның жұмыс істеуін, оны қолдап отыруды және дамытуды қамтамасыз ететін және оның ресурстарына қол жеткізуді ұсынатын ұйым;
4) абоненттік нөмірді көшіруге қатысушылар – ұялы және тіркелген байланыс операторлары, абонент және АНОДҚ операторы;
5) абонентті сәйкестендіру картасы - абонентті сәйкестендіретін және абоненттің ұялы байланыс операторының қызметтеріне (SIM/R-UIM-, USIM-, eSim - карталар және басқалар) қол жеткізуін қамтамасыз ететін абоненттік құрылғының бір бөлігі болып табылатын жеке қол жеткізудің сәйкестендіру микропроцессорлық модулі (алмалы-салмалы немесе кіріктірілген);
6) бағыттау нөмірі (routing number, RN) – ұялы байланыс желілерінде және ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінде ұялы байланыстың көшірілген абоненттік нөміріне шақырулар жасау үшін қолданылатын адресті ақпарат. Бағыттау нөмірі (routing number, RN) префикстен (бір оналтылық санау жүйесіндегі "D" цифры) және ондық санау жүйесіндегі екі таңбалы ұялы оператор желісінің кодынан тұрады;
7) бастапқы оператор – абонентке бірінші рет абоненттің нөмірін көшіру жүзеге асырылған нөмірлеу ресурсы алғашқы рет берілген ұялы байланыс операторы;
8) донор-оператор (бұдан әрі - донор) – байланыс жүйесінен абоненттік нөмірді көшіру жүзеге асырылатын ұялы байланыс операторы;
9) қысқа мәтіндік хабарлама (SMS, USSD) – белгілі бірізділікпен терілген әріптерден және (немесе) сандардан және (немесе) символдардан тұратын және ұялы байланыс операторы желісінің техникалық мүмкіндіктерімен және абоненттік құрылғымен мүмкін болатын көлемдегі ақпараттық хабарлама;

10) ошибочный перенос – перенос абонентского номера операторами сотовой связи без заявки абонента;
11) оператор-реципиент (далее – реципиент) – оператор сотовой связи, в сеть связи которого осуществляется перенос абонентского номера;
12) приостановление услуг сотовой связи – ограничение исходящей связи;
13) метод "All Call Query" (запрос для всех вызовов) – метод прямой маршрутизации вызовов для пропуска трафика на перенесенные абонентские номера сотовой связи, при котором сеть инициатора вызова осуществляет запрос к операционной базе данных перенесенных номеров для получения информации о перенесенном номере и дальнейшую маршрутизацию вызова по назначению.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.05.2020 № 204/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Услуга по переносу абонентского номера для абонента оказывается операторами сотовой связи на безвозмездной основе.
4. Перенос абонентского номера предоставляется абоненту не чаще одного раза в 60 календарных дней.
2. Порядок переноса абонентского номера в сетях сотовой связи
5. Перенос абонентского номера осуществляется путем подачи абонентом в пункт обслуживания реципиента либо посредством автоматической системы обслуживания реципиента заявки на перенос абонентского номера в сетях сотовой связи (далее – заявка) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
По выбору абонента перенос абонентского номера отлагается не более чем на 30 (тридцать) календарных дней.
Проверка возможности переноса номера по отложенной заявке осуществляется на дату, указанную абонентом для переноса номера в заявке, при этом если дата переноса выпадает на праздничный или выходной день, то проверка переноса и перенос осуществляется на следующий рабочий день.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.05.2020 № 204/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Перенос абонентских номеров в сетях сотовой связи обеспечивают операторы сотовой связи на основании заявки абонента, в срок:
1) для физического лица:
до 45 минут;
2) для юридического лица:
до 4 рабочих часов.
При этом срок отсчитывается с даты и времени подачи абонентом заявки.
Принятие реципиентом заявки осуществляется согласно рабочему графику реципиента.
Проверка возможности переноса номера донором осуществляется в сроки, указанные в пункте 15 настоящих Правил.

10) қате көшіру – ұялы байланыс операторларымен абоненттің өтінімісіз абоненттік нөмірді көшіру;
11) реципиент-оператор (бұдан әрі - реципиент) – байланыс желісіне абоненттік нөмірді көшіру жүзеге асырылатын ұялы байланыс операторы;
12) ұялы байланыс қызметтерін көрсетуді тоқтату – шығыс байланысты шектеу;
13) "All Call Query" технологиясы (барлық шақыруларға арналған сұрату) – тасымалданған нөмір туралы ақпарат алу және шақыруды бұдан әрі бағдары бойынша маршруттау үшін шақыруды басатмалаушының жүйесі тасымалданған нөмірлердің операциялық дерекқорына сұрау салуды жүзеге асыратын, ұялы байланыстың тасымалданған абоненттік нөмірлеріне трафик өткізу үшін шақыруларды тікелей маршруттау әдісі.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен анықтамалар Заңға сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.05.2020 № 204/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Абонентке абоненттік нөмірді көшіру бойынша қызметті ұялы байланыс операторлары өтеусіз негізде көрсетеді.
4. Абоненттік нөмірді көшіру қызметі абонентке күнтізбелік 60 күн ішінде бір реттен жиі көрсетілмейді.
2. Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру тәртібі
5. Абоненттік нөмірді көшіру реципиентке қызмет көрсету пунктіне абоненттің осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруге өтінім (бұдан әрі - өтінім) беруі немесе автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
Абоненттің таңдауы бойынша абоненттік нөмірді көшіру 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге кейінге қалдырылады.
Кейінге қалдырылған өтінім бойынша нөмірді көшіру мүмкіндігін тексеру абоненттің өтінімінде көрсетілген күні жүзеге асырылады, бұл ретте егер ауыстыру күні мереке немесе демалыс күніне түссе, онда көшіруді тексеру және көшіру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.05.2020 № 204/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірлерді көшіруді абоненттің өтінімі негізінде, мынадай мерзімдерде ұялы байланыс операторлары қамтамасыз етеді:
1) жеке тұлға үшін:
45 минутқа дейін;
2) заңды тұлға үшін:
4 жұмыс сағатына дейін.
Бұл ретте мерзімі абонент өтінім берген күнінен және уақытынан бастап есептеледі.
Реципиенттің өтінімді қабылдауы реципиенттің жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Донордың нөмірді көшіру мүмкіндігін тексеру осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мерзімдерде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.05.2020 № 204/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Перенос абонентского номера осуществляется при наличии следующих условий:
1) корректность заполнения запроса в ЦБДАН реципиентом на перенос абонентского номера в сетях сотовой связи. При этом под корректностью понимается правильность и точность заполнения запроса согласно заявке;
2) достоверность персональных данных абонента. При этом под достоверностью понимается совпадение указанных в заявке индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) физического лица или номера и даты окончания действия документа, удостоверяющего личность для иностранных физических лиц, не имеющих ИИН/бизнес-идентификационного номера (далее – БИН) юридического лица, с данными указанных в договоре об оказании услуг сотовой связи между донором и абонентом;
3) подтверждение возможности переноса абонентского номера – с момента последнего переноса прошло не менее 60 (шестьдесят) календарных дней, за исключением случаев ошибочных переносов;
4) отсутствие активных заявок на перенос абонентского номера;
5) отсутствие задолженности на момент проверки донором по договору об оказании услуг связи, заключенному с донором, у абонентов с кредитным порядком расчетов;
6) отсутствие задолженности за услуги роуминга у абонентов с авансовым порядком расчетов на момент проверки донором по договору об оказании услуги связи, заключенному с донором, при не использовании роуминг-партнером оператора сотовой связи системы (оборудования и билинговой системы), позволяющей отслеживать продолжительность соединений в режиме реального времени;
7) отсутствие у абонента обязательств по договору перед донором по приобретенным абонентским устройствам для переносимых абонентских номеров.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.12.2022 № 475/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Реципиент проверяет корректность заполнения абонентом заявки, регистрирует эту заявку и направляет запрос в ЦБДАН.
9. Запрос в ЦБДАН на перенос абонентского номера содержит следующие сведения:
1) для физических лиц (за исключением иностранных физических лиц, не имеющих ИИН):
абонентский номер;
ИИН;
2) для иностранных физических лиц, не имеющих ИИН:
абонентский номер;
номер и дата окончания действия документа, удостоверяющего личность;

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.05.2020 № 204/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Абоненттік нөмірді көшіру мынадай шарттар болған кезде жүзеге асырылады:
1) реципиенттің АНОДҚ-қа ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруге сұрау салуды дұрыс толтыруы. Бұл ретте дұрыс деп өтінімге сәйкес сұрау салудың дұрыстығы мен дәлдігі түсініледі;
2) абоненттің дербес деректерінің дұрыстығы. Бұл ретте өтінімде көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі – ЖСН) немесе заңды тұлғаның ЖСН/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) жоқ шетелдік жеке тұлғалар үшін жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен қолданылу мерзімінің ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартта көрсетілген деректермен сәйкес келуі донор мен абонент арасында дәйектілік деп түсініледі;
3) абоненттік нөмірді көшіру мүмкіндігін растау – соңғы ауыстыру сәтінен бастап, қате ауыстыру жағдайларын қоспағанда, кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн өтуі;
4) абоненттік нөмірді көшіруге белсенді өтінімдердің болмауы;
5) есеп айырысудың кредиттік тәртібі бар абоненттерде донормен жасалған байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт бойынша донорды тексеру сәтінде берешектің болмауы;
6) нақты уақыт режимінде қосылулардың ұзақтығын қадағалауға мүмкіндік беретін ұялы байланыс операторының роуминг-серіктесі жүйені (жабдықты және билингтік жүйені) пайдаланбаған кезде донормен жасалған байланыс қызметін көрсету туралы шарт бойынша донордың тексеру сәтінде аванстық есеп айырысу тәртібімен абоненттерде роуминг қызметтері үшін берешектің болмауы;
7) тасымалданатын абоненттік нөмірлер үшін сатып алынған абоненттік құрылғылар бойынша абонентте донор алдындағы шарт бойынша міндеттемелердің болмауы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.12.2022 № 475/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Реципиент абоненттің өтінімін дұрыс толтыруын тексереді, осы өтінімді тіркейді және АНОДҚ-ға сұрау салу жібереді.
9. АНОДҚ-ға жіберілетін абоненттік нөмірді көшіруге сұрау салу мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) жеке тұлғалар үшін (ЖСН-і жоқ шетелдік жеке тұлғаларды қоспағанда):
абоненттік нөмір;
ЖСН;
2) ЖСН-і жоқ шетелдік жеке тұлғалар үшін:
абоненттік нөмір;
жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және қолданысының аяқталу күні;

3) для юридических лиц:
абонентский номер или перечень абонентских номеров;
БИН юридического лица;
указание о выборе полного или частичного переноса абонентских номеров.
При этом выбор полного переноса абонентского номера предусматривает перенос всех абонентских номеров, отраженных абонентом в перечне абонентских номеров. Если по одному из абонентских номеров будет отказ в переносе, то запрос будет считаться отклоненным полностью по всем абонентским номерам, отраженных в перечне.
Выбор частичного переноса абонентского номера предусматривает перенос только части абонентских номеров, отраженных абонентом в перечне абонентских номеров, по которым получено подтверждение донора на перенос. При этом отказ на перенос по одному или нескольким абонентским номерам не является отказом для переноса абонентских номеров из списка, по которым получено подтверждение донора.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.12.2022 № 475/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. ЦБДАН при получении запроса от реципиента на перенос абонентского номера выполняет проверку:
1) корректности заполнения данных абонента;
2) соблюдения подпункта 3) пункта 7 настоящих Правил;
3) наличия активных заявок на перенос данного абонентского номера.
11. По результатам проверки ЦБДАН подтверждает запрос реципиента о переносе абонентского номера либо направляет реципиенту уведомление в произвольной форме об отказе на перенос абонентского номера в следующих случаях:
1) не заполнены все необходимые поля в запросе;
2) предыдущий перенос абонентского номера был осуществлен сроком менее 60 календарных дней;
3) выявлена активная заявка на перенос данного абонентского номера.
12. После получения уведомления от ЦБДАН об отказе на перенос абонентского номера по основанию, указанному в подпункте 1) пункта 10 настоящих Правил, реципиент незамедлительно устраняет недостатки и повторно направляет запрос в ЦБДАН.
В случае отказа в переносе абонентского номера по основаниям, указанным в подпунктах 2), 3) пункта 10 настоящих Правил, реципиент информирует абонента об отказе в переносе абонентского номера путем направления SMS.
13. Реципиент после получения от ЦБДАН подтверждения запроса о переносе абонентского номера заключает с абонентом договор об оказании услуг сотовой связи и выдает новую карту идентификации абонента либо при технической возможности реципиента абонент использует ранее выданную донором карту идентификации абонента.
При этом, предоставляет абоненту возможность получения карты идентификации в зависимости от ее вида.

3) заңды тұлғалар үшін:
абоненттік нөмір немесе абоненттік нөмірлер тізбесі;
Заңды тұлғаның БСН-і;
абоненттік нөмірлерді толық немесе ішінара көшіруді таңдау туралы нұсқау.
Бұл ретте абоненттік нөмірді толық көшіруді таңдау абонент абоненттік нөмірлер тізбесінде көрсеткен барлық абоненттік нөмірлерді көшіруді көздейді. Егер абоненттік нөмірлердің біреуі бойынша ауыстырудан бас тартылса, онда Тізбеде көрсетілген барлық абоненттік нөмірлер бойынша сұрау салу толық қабылданбаған болып есептеледі.
Абоненттік нөмірді ішінара көшіруді таңдау абонент ауыстыруға донордың растамасы алынған абоненттік нөмірлер тізбесінде көрсеткен абоненттік нөмірлердің бір бөлігін ғана көшіруді көздейді. Бұл ретте бір немесе бірнеше абоненттік нөмір бойынша көшіруден бас тарту донордың растамасы алынған тізімнен абоненттік нөмірлерді көшіру үшін бас тарту болып табылмайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.12.2022 № 475/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Реципиенттен абоненттік нөмірді көшіруге сұрау салуды алған кезде АНОДҚ:
1) абонент мәліметтерін дұрыс толтырылуын;
2) осы Қағидалардың 7-тармағы 3) тармақшасының сақталуын;
3) аталған абоненттік нөмірді көшіруге белсенді өтінімдердің болуын тексеруді орындайды.
11. Тексерудің нәтижелері бойынша АНОДҚ абоненттік нөмірді көшіру туралы реципиенттің сұрау салуын растайды немесе келесі жағдайларда реципиентке абоненттік нөмірді көшіруден бас тарту туралы еркін нысанда хабарлама жібереді:
1) өтінімдегі барлық қажетті жолдардың толтырылмағаны;
2) алдыңғы абоненттік нөмірді көшіру жүзеге асырылған мерзімнен 60 күнтізбелік күн өткен жоқ;
3) аталған абоненттік нөмірді көшіруге арналған белсенді өтінім айқындалды.
12. Осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіздеме бойынша абоненттік нөмірді көшіруден бас тарту туралы АНОДҚ-дан хабарлама алғаннан кейін реципиент дереу кемшіліктерді жояды және сұрау салуды қайтадан АНОДҚ-ға жібереді.
Осы Қағидалардың 10-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздемелер бойынша абоненттік нөмірді көшіруден бас тартылған жағдайда, реципиент SMS жіберу жолымен абоненттік нөмірді көшіруден бас тарту туралы абонентті хабарландырады.
13. Реципиент АНОДҚ-дан абоненттік нөмірді көшіру туралы сұрау салуды растауды алғаннан кейін абонентпен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасады және абонентті сәйкестендірудің жаңа картасын береді не реципиенттің техникалық мүмкіндігі болған кезде абонент донор бұрын берген абонентті сәйкестендіру картасын пайдаланады.
Бұл ретте, абонентке оның түріне байланысты сәйкестендіру картасын алу мүмкіндігін береді.

Договор об оказании услуг связи между реципиентом и абонентом заключается в соответствии с Правилами оказания услуг сотовой связи, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10999), (далее – Правила оказания услуг сотовой связи).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.05.2020 № 204/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае подтверждения запроса реципиента о переносе абонентского номера, ЦБДАН направляет запрос о переносе абонентского номера донору.
15. Донор при получении запроса от ЦБДАН выполняет проверку запроса на соблюдение условий переноса абонентского номера, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
Срок рассмотрения запроса донором по заявкам физических и юридических лиц отсчитывается с момента получения донором запроса от ЦБДАН и составляет:
1) для физического лица:
до 35 минут;
2) для юридического лица:
до 3 рабочих часов.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.05.2020 № 204/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. По результатам проверки донор подтверждает запрос реципиента о переносе абонентского номера либо направляет в ЦБДАН уведомление в произвольной форме об отказе в переносе абонентского номера при не соблюдении условии переноса абонентского номера, предусмотренных в подпунктах 2), 5), 6), 7) пункта 7 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 28.06.2016 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае подтверждения запроса о переносе абонентского номера донор направляет ЦБДАН и абоненту уведомление в произвольной форме о начале технического переноса абонентского номера, включающего в себя блокировку услуг исходящей связи, прекращение приема платежей по переносимому абонентскому номеру.
18. Если донор в течение времени, указанного в пункте 15 настоящих Правил, с момента получения запроса на перенос абонентского номера, не уведомил ЦБДАН о подтверждении или отказе в переносе абонентского номера, ЦБДАН автоматически уведомляет реципиента о подтверждении запроса на перенос абонентского номера.

Реципиент және абонент арасында байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген) Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларына (бұдан әрі - Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидалары) сәйкес жасалады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.05.2020 № 204/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Абоненттік нөмірді көшіру туралы реципиенттің сұрау салуын растаған жағдайда, АНОДҚ абоненттік нөмірді көшіру туралы сұрау салуды донорға жібереді.
15. АНОДҚ-дан сұрау салуды алған кезде донор осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген абоненттік нөмірді көшіру шарттарының сақталуына қатысты сұрау салуды тексеруді орындайды.
Жеке және заңды тұлғалардың өтінімдері бойынша донордың сұрау салуды қарау мерзімі донордың АНОДҚ-дан сұрау салуды алған сәтінен бастап есептеледі және мыналарды құрайды:
1) жеке тұлға үшін:
35 минутқа дейін;
2) заңды тұлға үшін:
3 жұмыс сағатына дейін.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.05.2020 № 204/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Тексеру нәтижелері бойынша донор абоненттік нөмірді көшіру туралы реципиенттің сұрауын растайды немесе АНОДҚ-ға осы Қағидалардың 7-тармағының 2), 5), 6), 7) тармақшаларында көзделген абоненттік нөмірді көшіру талаптарын сақтамаған кезде абоненттік нөмірді көшіруден бас тарту туралы еркін нысандағы хабарламаны жібереді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 28.06.2016 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Абоненттік нөмірді көшіру туралы сұрау салуды растаған жағдайда донор АНОДҚ мен абонентке шығыс байланыс қызметтерін бұғаттауды, көшірілетін абоненттік нөмір бойынша төлемдерді қабылдауды тоқтатуды қамтитын абоненттік нөмірді техникалық көшіруді бастау туралы еркін нысанда хабарлама жібереді.
18. Егер донор абоненттік нөмірді көшіруге сұрау салуды алған сәттен бастап осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген уақыт ішінде абоненттік нөмірді көшіруді растауы немесе бас тартуы туралы АНОДҚ хабарландырмаса, АНОДҚ абоненттік нөмірді көшіруге сұрау салудың расталғаны туралы реципиентке автоматты түрде хабарлайды.

19. ЦБДАН после получения от донора подтверждения запроса о переносе абонентского номера уведомляет реципиента о начале технического переноса абонентского номера.
20. Реципиент по результатам рассмотрения донором запроса о переносе абонентского номера направляет абоненту SMS о подтверждении переноса абонентского номера. В случае отказа донора в переносе абонентского номера при не соблюдении условии переноса абонентского номера, предусмотренных в подпунктах 2), 5), 6), 7) пункта 7 настоящих Правил, реципиент уведомляет абонента путем направления SMS об отказе в переносе с указанием причины отказа.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 28.06.2016 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Реципиент в течение 30 минут с момента получения от ЦБДАН подтверждения запроса о переносе абонентского номера:
1) выполняет необходимые действия по включению абонентского номера в свою базу данных, включая биллинговые системы и базы данных идентификации абонентов;
2) направляет уведомление в произвольной форме ЦБДАН о регистрации абонентского номера в своей сети;
3) уведомляет абонента путем направления ему SMS о начале оказания услуг сотовой связи.
22. ЦБДАН после получения уведомления от реципиента о регистрации абонентского номера:
1) вносит данные о переносе абонентского номера в ЦБДАН;
2) направляет уведомление в произвольной форме донору о необходимости деактивации абонента;
3) уведомляет всех операторов связи о необходимости изменения маршрутизации по перенесенному абонентскому номеру.
23. Операторы связи не позднее 30 минут с момента получения уведомления от ЦБДАН выполняют изменения в маршрутизации по перенесенному абонентскому номеру и направляют подтверждение в ЦБДАН об изменении маршрутизации в своих сетях.
24. Донор не позднее 30 минут с момента получения уведомления от ЦБДАН осуществляет удаление абонентского номера из своей биллинговой системы, отключение услуг связи и направляет уведомление в произвольной форме в ЦБДАН о деактивации абонента.
25. ЦБДАН после получения уведомления от донора о деактивации абонента и подтверждения от операторов связи об изменении маршрутизации по перенесенному абонентскому номеру направляет донору уведомление об успешном завершении переноса абонентского номера.
26. Абонент обеспечивается услугами входящей связи на протяжении всего периода времени, необходимого для осуществления переноса абонентского номера.
27. Отказ абонента от услуг переноса абонентского номера возможен до подтверждения донором запроса о переносе абонентского номера.

19. Донордан абоненттік нөмірді көшіруге сұрау салуды растауды алғаннан кейін АНОДҚ абоненттік нөмірді техникалық көшіруді бастау туралы реципиентке хабарлайды.
20. Донордың абоненттік нөмірді көшіру туралы сұрауды қарау нәтижелері бойынша реципиент абонентке абоненттік нөмірді көшіруді растау туралы SMS жібереді. Донор осы Қағидалардың 7-тармағы 2), 5), 6), 7) тармақшаларында көзделген абоненттік нөмірді көшіру талаптарын сақталмаған кезде абоненттік нөмірді көшіруден бас тартқан жағдайда, реципиент бас тарту себебін көрсете отырып, SMS жіберу арқылы абонентті көшіруден бас тарту туралы хабарландырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 28.06.2016 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. АНОДҚ-дан абоненттік нөмірді көшіру туралы сұрау салуды растауды алған сәттен бастап 30 минуттың ішінде реципиент:
1) биллинг жүйелері мен абоненттерді сәйкестендіру дерекқорын қоса алғанда, абоненттік нөмірді өзінің дерекқорына енгізу бойынша қажетті іс-қимылдарды орындайды;
2) АНОДҚ-ға абоненттік нөмірді өз желісінде тіркеу туралы еркін нысанда хабарлама жібереді;
3) SMS жіберу арқылы абонентті ұялы байланыс қызметтерін көрсетуді бастау туралы хабардар етеді.
22. Реципиенттен абоненттік нөмірді тіркеу туралы хабарлама алғаннан кейін АНОДҚ:
1) абоненттік нөмірді көшіру туралы деректерді АНОДҚ-ға енгізеді;
2) донорға абонентті ажырату қажеттігі туралы еркін нысанда хабарлама жібереді;
3) барлық байланыс операторларын көшірілген абоненттік нөмір бойынша бағыттауды өзгерту қажеттілігі туралы хабарландырады.
23. АНОДҚ-дан хабарламаны алған сәттен бастап 30 минуттан кешіктірмей байланыс операторлары көшірілген абоненттік нөмір бойынша бағыттаудағы өзгерістерді орындайды және өз желілерінде бағыттауды өзгерткені туралы АНОДҚ-ға растау жібереді.
24. АНОДҚ-дан хабарламаны алған сәттен бастап 30 минуттан кешіктірмей донор абоненттік нөмірді өз биллиг жүйесінен жоюды, байланыс қызметтерін ажыратуды және абонентті ажыратқаны туралы АНОДҚ-ға еркін нысанда хабарлама жібереді.
25. Донордан абонентті ажыратқаны туралы хабарлама және байланыс операторларынан көшірілген абоненттік нөмір бойынша бағыттауды өзгерту туралы растау алғаннан кейін АНОДҚ донорға абоненттік нөмірді көшірудің сәтті аяқталғаны туралы хабарлама жібереді.
26. Абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыруға қажетті уақыттың барлық кезеңінде абонент кіріс байланыс қызметтерімен қамтамасыз етіледі.
27. Абоненттік нөмірді көшіру қызметтерінен абоненттің бас тартуы донор абоненттік нөмірді көшіру туралы сұрау салуды растағанға дейін мүмкін.

3. Порядок функционирования ЦБДАН и предоставления доступа к ее ресурсам
28. ЦБДАН осуществляет автоматизацию и координацию процессов сбора, обработки, хранения и передачи информации, предоставляемой операторами связи для обеспечения переноса абонентского номера.
29. Обмен информации, касающиеся процесса переноса, изменения сведений о перенесенных абонентских номерах, приостановления услуги переноса абонентского номера и возвращения перенесенного абонентского номера первичному оператору проводится через ЦБДАН.
30. Формирование, ведение, функционирование и сопровождение ЦБДАН, в том числе сбор, хранение, обработка, передача информации и сведений, содержащихся в ЦБДАН, а также предоставление доступа к ЦБДАН обеспечиваются оператором ЦБДАН с соблюдением требований Закона Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите" (далее – Закон о персональных данных).
31. Информация об абонентских номерах сотовой связи и другие сведения, определенные в пункте 9 настоящих Правил, для включения в ЦБДАН, предоставляются операторами сотовой связи с соблюдением требований Закона о персональных данных.
32. Доступ операторов связи к ЦБДАН обеспечивается оператором ЦБДАН согласно договору, заключенному между оператором ЦБДАН и операторами связи.
33. В ЦБДАН хранится и (или) обрабатывается информация:
1) о перенесенных абонентских номерах, которые сохраняются за абонентами при заключении новых договоров об оказании услуг сотовой связи (далее - новые договоры) с другими операторами сотовой связи;
2) о дате и времени переноса абонентского номера;
3) о нумерации, выделенной в установленном порядке операторам сотовой связи, с указанием принадлежности ресурса нумерации операторам сотовой связи.
34. В целях обеспечения функционирования и сопровождения ЦБДАН оператор ЦБДАН осуществляет следующие мероприятия:
1) обеспечение круглосуточного функционирования ЦБДАН;
2) сбор, хранение и обработка информации, поступающей от операторов сотовой связи;
3) обеспечение защиты информации, содержащейся в ЦБДАН;
4) предоставление операторам связи доступа к информации, содержащейся в ЦБДАН, необходимой для осуществления переноса абонентского номера и осуществления правильной маршрутизации.
35. Защита информации, содержащейся в ЦБДАН, а также доступ к ней обеспечивается с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
36. Взаимодействие между ЦБДАН и локальными базами данных операторов связи осуществляется через IP VPN (виртуальные частные сети), посредством WEB, SOAP или SFTP интерфейсы информационных систем.

3. АНОДҚ жұмыс істеуі және оның ресурстарына
қол жеткізуге рұқсат беру тәртібі
28. АНОДҚ абоненттік нөмірді көшіруді қамтамасыз ету үшін байланыс операторларымен ұсынылатын қажетті ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау мен жіберу процестерін автоматтандыруды және үйлестіруді жүзеге асырады.
29. Көшірілген абоненттік нөмірлер туралы мәліметтерді өзгертуге, көшіру процесіне, абоненттік нөмірді көшіру қызметін көрсетуді уақытша тоқтата тұру мен көшірілген абоненттік нөмірді бастапқы операторына қайтаруға қатысты ақпаратпен алмасу АНОДҚ арқылы жүзеге асырылады.
30. АНОДҚ-дағы ақпаратты және мәліметтерді жинауды, сақтауды, өңдеуді, жіберуді қоса алғанда, АНОДҚ қалыптастыруды, жүргізуді, жұмыс істеуін және сүйемелдеуді, сондай-ақ АНОДҚ-ға қол жеткізуге рұқсат беруді АНОДҚ операторы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Дербес деректер туралы заң) талаптарын сақтаумен қамтамасыз етеді.
31. Ұялы байланыстың абоненттік нөмірлері туралы ақпаратты және осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген АНОДҚ-ға енгізілетін басқа мәліметтерді ұялы байланыс операторлары Дербес деректер туралы заңның талаптарын сақтай отырып ұсынады.
32. Байланыс операторларының АНОДҚ-ға қолжетімділігін АНОДҚ операторы байланыс операторлары мен АНОДҚ операторы арасында жасалған шартқа сәйкес қамтамасыз етеді.
33. АНОДҚ-да:
1) басқа ұялы байланыс операторларымен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жаңа шарттар (бұдан әрі - жаңа шарттар) жасаған кезде абоненттерде сақталатын көшірілген абоненттік нөмірлер;
2) абоненттік нөмірді көшіру күні мен уақыты;
3) нөмірлеу ресурсының ұялы байланыс операторларына тиесілігін көрсете отырып, ұялы байланыс операторларына белгіленген тәртіппен бөлген нөмірлеу туралы ақпарат сақталады және (немесе) өңделеді.
34. АНОДҚ жұмыс істеуін және сүйемелдеуді қамтамасыз ету мақсатында АНОДҚ операторы мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) АНОДҚ тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) ұялы байланыс операторларынан келіп түсетін ақпаратты жинау, сақтау және өңдеу;
3) АНОДҚ-дағы ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету;
4) байланыс операторларына абоненттік нөмірді көшіруді және дұрыс бағыттауды жүзеге асыру үшін қажетті АНОДҚ қамтылған ақпаратқа қол жеткізуге рұқсат беру.
35. АНОДҚ-дағы ақпаратты қорғау, сондай-ақ оған қол жеткізу Қазақстан Республикасының заңнамасы мен осы Қағидаларда белгіленген талаптарды сақтаумен жүзеге асырылады.
36. АНОДҚ және байланыс операторларының локальдық дерекқорлары арасындағы өзара іс-қимыл IP VPN (меншікті виртуалды желілер) бойынша, ақпараттық жүйелердің WEB, SOAP немесе SFTP интерфейстері арқылы жүзеге асырылады.

4. Порядок организационно-технического взаимодействия и взаиморасчетов между участниками переноса абонентских номеров в сетях сотовой связи
37. Операторы связи обеспечивают:
1) маршрутизацию голосовых вызовов и SMS сообщений в формате номера состоящего из 14 символов, который включает маршрутный номер RN, код страны Кс и национальный (значащий) телефонный номер Nнац:
RN + Кс + Nнац, где RN = Ппн + XX, состоит из трех символов;
Ппн - префикс перенесенных номеров, образованный шестнадцатеричной цифрой, имеющий значение "D";
XX – двузначный код сети оператора сотовой связи;
Кс – код страны, для стран, входящих в седьмую сводную зону всемирной нумерации (Республика Казахстан и Российская Федерация) Кс = 7;
Nнац = DEF + Х1Х2Х3Х4Х5Х6Х7;
DEF – трехзначный код, выделяемый операторам сотовой связи, не географически определяемых зон нумерации, организованных без привязки к географически определенной территории;
Х1Х2Х3Х4Х5Х6Х7 - семизначный номер абонента в сети сотовой связи.
2) применение технологии All Call Query при маршрутизации соединений на перенесенный абонентский номер с использованием своих локальных баз данных перенесенных номеров.
38. Операторы сотовой связи обеспечивают:
1) предоставление оператору ЦБДАН сведений об абонентских номерах, согласно подпунктам 1), 2) и 3) пункта 9 настоящих Правил;
2) включение переносимых абонентских номеров в свой ресурс нумерации и оказание услуг сотовой связи на срок действия заключенного договора в порядке, установленном Правилами оказания услуг сотовой связи;
3) передачу реципиентом абонентского номера, подлежащего переносу в сеть другого оператора сотовой связи;
4) техническую готовность своих сетей для осуществления переноса абонентского номера и надлежащего оказания услуг в собственных сетях по перенесенному абонентскому номеру;
5) перенос абонентских номеров в сетях сотовой связи, независимо от используемой технологии, вида предоставляемой услуги сотовой связи, метода оплаты услуг связи абонентом;
6) предоставление населению информации об условиях переноса абонентских номеров в сетях сотовой связи.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.12.2022 № 475/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Оператор ЦБДАН обеспечивает:
1) формирование, функционирование и сопровождение ЦБДАН и доступ к ее ресурсам для осуществления операторами сотовой связи переноса абонентских номеров;

4. Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірлерді көшіруге
қатысушылардың арасындағы ұйымдастырушылық-техникалық өзара
іс-қимыл және өзара есептесу тәртібі
37. Байланыс операторлары:
1) дауыстық шақырулар мен SMS хабарламаларды RN бағыттау нөмірін, Ек елдің кодын және Nұлт ұлттық (мәні бар) телефон нөмірін қамтитын 14 символдан тұратын нөмір форматында бағыттауды:
RN + Ек + Nұлт, мүнда RN = КНп + XX, үш символдан тұрады;
КНп – он алты цифрдан құрылған, "D" мәні бар, көшірілген нөмірлердің префиксі;
XX – ұялы байланыс операторы желісінің екі цифрдан тұратын коды;
Ек – дүниежүзілік нөмірлеудің жетінші жиынтық аумағына кіретін елдерге арналған (Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы) елдің коды, Ек=7;
Nұлт = DEF + Х1Х2Х3Х4Х5Х6Х7;
DEF – географиялық белгілі аумаққа байланыссыз ұйымдастырылған географиялық анықталмайтын нөмірлеу аумақтарының ұялы байланыс операторларына бөлінетін үш цифрдан тұратын код;
Х1Х2Х3Х4Х5Х6Х7 – абоненттің ұялы байланыс желісіндегі жеті цифрдан тұратын нөмірі.
2) өзінің көшірілген нөмірлердің локальдық дерекқорларын пайдаланумен көшірілген абоненттік нөмірге қосылуларды бағыттау кезінде All Call Query технологиясын қолдануды қамтамасыз етеді.
38. Ұялы байланыс операторлары:
1) АНОД операторына осы Қағидалардың 9-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес абоненттік нөмірлер туралы мәліметтерді ұсынуды;
2) көшірілетін абоненттік нөмірлерді өзінің нөмірлеу ресурсына енгізуді және жасалған шарттың қолданыста болу мерзімінде ұялы байланыс қызметтерін көрсету Қағидаларында белгіленген тәртіппен ұялы байланыс қызметтерін көрсетуді;
3) реципиенттің басқа ұялы байланыс операторының желісіне көшіруге жататын абоненттік нөмірді беруін;
4) абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыру мен өзінің желісінде көшірілген абоненттік нөмір бойынша қызметтерді тиісінше көрсетуге өз желілерінің техникалық дайындығын;
5) пайдаланылатын технологияға, ұялы байланыстың көрсетілетін қызмет түріне, абоненттің байланыс қызметтеріне ақы төлеу әдісіне байланыссыз абоненттік нөмірлерді ұялы байланыс желілерінде көшіруді;
6) абоненттік нөмірлерді ұялы байланыс желілерінде көшіру шарттары туралы халыққа ақпарат беруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.12.2022 № 475/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. АНОДҚ операторы:
1) АНОДҚ қалыптастыруды, жұмыс істеуі мен сүйемелдеуді және абоненттік нөмірлерді көшіруді жүзеге асыру үшін ұялы байланыс операторларының оның ресурстарына қол жеткізуін;

2) взаимодействие между операторами сотовой связи, возникающее в процессе осуществления переноса абонентских номеров;
3) взаимодействие ЦБДАН с локальными базами данных операторов связи, подключенных к ЦБДАН, для актуализации информации (синхронизации данных) о перенесенных абонентских номерах;
4) внесение информации (обновление информации в процессе процедуры переноса абонентских номеров) о перенесенных абонентских номерах в ЦБДАН;
5) защиту данных о перенесенных абонентских номерах от несанкционированного доступа;
6) уведомление операторов связи о смене оператора сотовой связи, обслуживающего перенесенный абонентский номер.
40. При переносе абонентских номеров операторы сотовой связи осуществляют взаимодействие исключительно через ЦБДАН.
41. Процесс переноса абонентских номеров в ЦБДАН, включая обмен информацией, осуществляется в автоматизированном режиме.
42. Операторы сотовой связи самостоятельно несут все затраты по обеспечению переносимости абонентского номера в собственных сетях и осуществляют оплату оператору ЦБДАН за предоставление доступа к информации ЦБДАН.
43. Формирование цен на обеспечение функционирования ЦБДАН и доступа к ЦБДАН осуществляется оператором ЦБДАН в соответствии с Правилами ценообразования на товары, работы, услуги, производимые и реализуемые субъектом государственной монополии, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 марта 2016 года № 134 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13588).
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 17.08.2017 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Процесс взаимодействия и взаиморасчетов операторов связи и оператора ЦБДАН определяется условиями договора, заключенного между операторами связи и оператором ЦБДАН.
45. В случае выявления неизрасходованных денежных средств на лицевом счете абонента при переносе абонентского номера в сетях сотовой связи, возврат денежных средств производится на основании заявления абонента согласно части четвертой пункта 43 Правил оказания услуг сотовой связи.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 28.06.2016 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) абоненттік нөмірлерді көшіруді жүзеге асыру процесінде орын алатын ұялы байланыс операторлары арасындағы өзара іс-қимылды;
3) көшірілген абоненттік нөмірлер туралы ақпаратты өзектілендіру (деректерді синхрондау) үшін АНОДҚ-ға қосылған байланыс операторларының локальдық дерекқорларымен АНОДҚ өзара іс-қимылын;
4) көшірілген абоненттік нөмірлер туралы ақпаратты АНОДҚ-ға енгізуді (ақпаратты абоненттік нөмірлерді көшіру рәсімі процесінде жаңарту);
5) көшірілген абоненттік нөмірлер туралы деректерді санкцияланбаған қол жеткізуден қорғауды;
6) байланыс операторларын көшірілген абоненттік нөмірге қызмет көрсететін ұялы байланыс операторының ауысуы туралы хабарландыруды қамтамасыз етеді.
40. Абоненттік нөмірлерді көшірген кезде ұялы байланыс операторлары өзара іс-қимылды тек қана АНОДҚ арқылы жүзеге асырады.
41. Ақпаратпен алмасуды қоса алғанда, абоненттік нөмірлерді АНОДҚ-ға көшіру процесі автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
42. Ұялы байланыс операторлары өз желілерінде абоненттік нөмірдің көшірілуін қамтамасыз ету бойынша барлық шығындарды дербес өтейді және АНОДҚ-дағы ақпаратқа қол жеткізуге рұқсат бергені үшін АНОДҚ операторына ақы төлеуді жүзеге асырады.
43. АНОДҚ жұмыс істеуін және АНОДҚ-ға қолжетімділікті қамтамасыз етудің бағаларын қалыптастыруды АНОДҚ операторы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 15 наурыздағы № 134 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және өткізетін тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13588 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 17.08. 2017 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
44. Байланыс операторларының және АНОДҚ операторының өзара іс-қимыл және өзара есептесу процесі байланыс операторлары мен АНОДҚ операторы арасында жасалған шарттың талаптарымен айқындалады.
45. Абоненттік нөмірді ұялы байланыс желілерінде көшірген кезде абоненттің дербес шотында жұмсалмаған ақшалай қаражаты анықталған жағдайда, ақшалай қаражаты қайтару Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларының 43-бабының төртінші бөлігіне сәйкес абоненттің өтініші негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 28.06.2016 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Порядок возврата абонентского номера
46. При расторжении договора об оказании услуг сотовой связи с реципиентом, перенесенный абонентский номер подлежит возврату первичному оператору в течение 1 (одного) рабочего дня, за исключением случаев перерегистрации перенесенного абонентского номера на имя нового владельца.
При этом реципиентом направляется запрос в ЦБДАН о возврате абонентского номера первичному оператору.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 28.06.2016 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. ЦБДАН проверяет допустимость возврата абонентского номера:
1) принадлежность номера реципиенту;
2) наличие или отсутствие активного процесса переноса номера;
3) корректность заполнения формата запроса на возврат номера.
48. В случае подтверждения запроса ЦБДАН отправляет реципиенту и первичному оператору уведомление в произвольной форме о возврате номера, при этом параллельно уведомляя операторов об изменении конфигурации в сети и необходимости изменения маршрутизации.
49. Первичный оператор уведомляет в произвольной форме реципиента через ЦБДАН о получении возвращенного абонентского номера.
50. В случае ошибочного переноса абоненского номера, реципиент направляет в ЦБДАН уведомление о выявленной ошибке и возврате абонентского номера.
51. ЦБДАН проверяет допустимость возврата номера, принадлежность абонентского номера донору, наличие активного процесса переноса.
В случае успешной проверки, ЦБДАН направляет уведомления реципиенту о подтверждении запроса о возврате абонентского номера и донору о возврате ошибочного номера.
В случае выявления ошибок в запросе на возврат ошибочного переноса, ЦБДАН направляет реципиенту уведомление об отказе в возврате ошибочного переноса абоненского номера.
Реципиент устраняет ошибки и повторно направляет запрос в ЦБДАН.
52. Донор, получив от ЦБДАН уведомление о возврате ошибочного переноса абонентского номера, выполняет проверку запроса. Срок проверки составляет 30 минут.
53. В случае выявления ошибочного переноса абоненского номера, процесс возврата такого абонентского номера инициируется донором, на основании письменного заявления или обращения в информационно-справочную службу донора абонента.
54. Донор направляет запрос о возврате ошибочно перенесенного абонентского номера в ЦБДАН.
55. ЦБДАН при получении запроса на возврат ошибочно перенесенного абонентского номера выполняет его проверку на допустимость переноса абонеского номера, что включает:

5. Абоненттік нөмірді қайтару тәртібі
46. Көшірілген абоненттік нөмірді жаңа иесінің атына қайта тіркеу жағдайларын қоспағанда, реципиентпен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт бұзылған кезде көшірілген абоненттік нөмір бастапқы операторға 1 (бір) жұмыс күн ішінде қайтаруға жатады.
Бұл ретте, реципиент АНОДҚ-ға абоненттік нөмірді бастапқы операторға қайтару туралы сұрауды жібереді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 28.06.2016 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. АНОДҚ-ға абоненттік нөмірді кері қайтару мүмкіндігін тексереді:
1) нөмірдің реципиентке тиесілігі;
2) белсенді нөмірді көшіру процесінің болуы немесе болмауы;
3) нөмірді кері қайтаруға сұрау салу форматының дұрыс толтырылуы.
48. Сұрау салуды растаған жағдайда АНОДҚ операторларды желідегі конфигурацияның өзгеруі мен бағыттауды өзгерту қажеттілігі туралы хабарландыра отырып, реципиент пен бастапқы операторға нөмірді кері қайтару туралы еркін нысанда хабарлама жібереді.
49. Бастапқы оператор қайтарылған абоненттік нөмірді алғаны туралы реципиентке АНОДҚ арқылы еркін нысанда хабарлайды.
50. Абоненттік нөмірді қателікпен көшірген жағдайда, реципиент
АНОДҚ-ға анықталған қателік және абоненттік нөмірді қайтару туралы хабарландыру жібереді.
51. АНОДҚ абоненттік нөмірді қайтару мүмкіндігін, абоненттік нөмірдің донорға тиесілігін, белсенді көшіру процесінің болуын тексереді.
Тексеру сәтті орындалған жағдайда, АНОДҚ реципиентке абоненттік нөмірді кері қайтару туралы сұрау салуды растау және донорға қате нөмірді кері қайтару туралы хабарландырулар жібереді.
Қате көшіруді кері қайтаруға арналған сұрау салуда қателер анықталған жағдайда, АНОДҚ реципиентке қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді қайтарудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Реципиент қателерді жояды және сұрау салуды қайтадан АНОДҚ-ға жібереді.
52. АНОДҚ-дан қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтару туралы хабарлама алғаннан кейін донор сұрау салуды тексеруді орындайды. Тексеру мерзімі 30 минутты құрайды.
53. Абоненттік нөмірдің қателікпен көшірілуі анықталған жағдайда мұндай абоненттік нөмірді кері қайтару процесіне донор абоненттің жазбаша өтінішінің немесе донордың ақпараттық-анықтамалық қызметіне жүгінуі негізінде бастамашылық етеді.
54. Донор қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтару туралы сұрау салуды АНОДҚ-ға жібереді.
55. Қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтаруға сұрау салуды алған кезде АНОДҚ абоненттік нөмірді көшіру мүмкіндігіне қатысты:

1) заполнение данных абонента;
2) на наличие активных заявок на перенос данного абонентского номера.
56. В случае успешной проверки ЦБДАН подтверждает донору получение запроса и направляет его оператору сотовой связи, у которого находится ошибочно перенесенный абонентский номер.
57. В случае выявления ошибок в запросе на возврат ошибочного переноса, ЦБДАН направляет донору уведомление об отказе возврата ошибочного переноса абонентского номера, с указанием причины.
58. Оператор сотовой связи получив уведомление от ЦБДАН о возврате ошибочного переноса абонентского номера выполняет проверку запроса, при этом срок проверки не должен превышать 30 минут.
59. По итогам проверки оператор сотовой связи, у которого находится ошибочно перенесенный абонентский номер, направляет в ЦБДАН подтверждение о начале процесса возврата ошибочно перенесенного абонентского номера или о его отказе, с указанием причины.
60. В случае, если оператор, у которого находится ошибочно перенесенный абонентский номер, в течение 30 минут не уведомил ЦБДАН о подтверждении или отказе о возврате ошибочно перенесенного абонентского номера, ЦБДАН автоматически уведомляет донора о подтверждении возврата ошибочно перенесенного абонентского номера.
61. Донор с момента получения уведомления о возврате ошибочного перенесенного абонентского номера от ЦБДАН в течение 30 минут проводит активацию услуги абоненту. После успешной активации услуг донор направляет в ЦБДАН подтверждение об активации абонентского номера.
62. ЦБДАН направляет оператору, у которого находился ошибочно перенесенный абонентский номер уведомление о завершении активации абонентского номера и операторам об изменении маршрутизации в сети. При этом оператор, у которого находился ошибочно перенесенный абонентский номер, в течение 30 минут деактивирует абонентский номер.
63. Операторы связи не позднее 30 минут с момента получения уведомления от ЦБДАН выполняют изменения в маршрутизации по перенесенному абонентскому номеру и не позднее 1 часа с момента получения уведомления от ЦБДАН направляют подтверждение в ЦБДАН об изменении маршрутизации в своих сетях.
64. Услуги, тарифный план, баланс ошибочно перенесенного абонентского номера восстанавливаются донором до состояния на момент совершения ошибочного переноса.
Приложение
к Правилам переноса
абонентского номера
в сетях сотовой связи
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
оператора-реципиента)
От _________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
абонента, адрес проживания,
контактный номер абонента)
Заявка на перенос абонентского номера в сетях сотовой связи

1) абонент мәліметтерін толтырылуын;
2) осы абоненттік нөмірді көшіруге белсенді өтінімдердің болуын тексеруді орындайды.
56. Тексеру сәтті орындалған жағдайда, АНОДҚ сұрау салуды алғанын донорға растайды және оны қателікпен көшірілген абоненттік нөмірі бар ұялы байланыс операторына жібереді.
57. Қате көшіруді кері қайтаруға арналған сұрау салуда қателер анықталған жағдайда, АНОДҚ себебін көрсете отырып, донорға қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтарудан бас тарту хабарлама жібереді.
58. АНОДҚ-дан қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтару туралы хабарлама алғаннан кейін ұялы байланыс операторы сұрау салуды тексеруді орындайды, бұл ретте тексеру мерзімі 30 минуттан аспауы тиіс.
59. Қателікпен көшірілген абоненттік нөмірі бар оператор тексерудің нәтижелері бойынша АНОДҚ-ға қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтару процесін бастау немесе себебін көрсете отырып, одан бас тарту туралы растау жібереді.
60. Қателікпен көшірілген абоненттік нөмірі бар оператор 30 минут ішінде қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтаруы немесе бас тартуы туралы АНОДҚ хабарландырмаған жағдайда, АНОДҚ донорға қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтаруды растау туралы автоматты түрде хабарлайды.
61. АНОДҚ-дан қателікпен көшірілген абоненттік нөмірді кері қайтару туралы хабарламаны алған сәттен бастап донор 30 минут ішінде абонентке көрсетілетін қызметті іске қосуды жүргізеді. Көрсетілетін қызметтер сәтті қосылғаннан кейін донор АНОДҚ-ға абоненттік нөмірді іске қосу туралы растау жібереді.
62. АНОДҚ қателікпен көшірілген абоненттік нөмірі болған операторға абоненттік нөмірді іске қосу аяқталғаны және операторларға желідегі бағыттаудың өзгергені туралы хабарлама жібереді. Бұл ретте қателікпен көшірілген абоненттік нөмірі болған оператор 30 минут ішінде абоненттік нөмірді ажыратады.
63. АНОДҚ-дан хабарламаны алған сәттен бастап байланыс операторлары 30 минуттан кешіктірмей көшірілген абоненттік нөмір бойынша бағыттаудағы өзгертулерді орындайды және АНОДҚ-дан хабарламаны алған сәттен бастап 1 сағаттан кешіктірмей АНОДҚ-ға өз желілерінде бағыттауды өзгерткені туралы растау жібереді.
64. Қателікпен көшірілген абоненттік нөмірге көрсетілетін қызметтерді, тарифтік жоспарын, балансын донор қателікпен көшіру орындалған сәттегі қалпына келтіреді.
Ұялы байланыс желілерінде
абоненттік нөмірді көшіру
қағидаларына қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(реципиент-оператордың атауы)
____________________________
____________________________
(абоненттің тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған кезде),
тұрғылықты мекенжайы,
абоненттің байланыс нөмірі)
Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруге өтінім

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.12.2022 № 475/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу перенести абонентский номер с ______________________________________
(наименование оператора-донора)
на ________________________________ на основании нижеперечисленных сведений:
(наименование оператора-реципиента)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) абонента/наименование организации
ИИН (за исключением иностранных физических, не имеющих ИИН) /БИН
Номер и дата окончания действия документа, удостоверяющего личность (для иностранных физических лиц, не имеющих ИИН)
Абонентский номер/перечень абонентских номеров
Дата переноса (заполняется, в случае если заявка на перенос является отложенной)
При отсутствии основания для отказа в переносе абонентского номера:
Прошу расторгнуть договор
об оказании услуг сотовой связи
с оператором-донором
______________________________
(наименование оператора-донора)
Прошу подключить перенесенный
абонентский номер к тарифному плану:
______________________________
(наименование тарифного плана)
Заполняется абонентом
Я, ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество абонента (при наличии)
в соответствии с Законом Республики Казахстан 21 мая 2013 года
"О персональных данных и их защите", подтверждаю свое
согласие оператору-реципиенту, оператору-донору, оператору
ЦБДАН на сбор и обработку моих персональных данных в целях
осуществления переноса абонентского номера.
_____________________
(подпись абонента)
Заполняется абонентом-юридическим лицом
Выбор полного переноса
абонентских номеров. Или
Выбор частичного переноса
абонентских номеров.
_________________________________
_________________________________
Фамилия, Имя, Отчество
(при наличии) абонента
Подпись
Должность ответственного
лица оператора-реципиента
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
Подпись
Дата
Печать организации

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.12.2022 № 475/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Абоненттік нөмірді төменде келтірілген мәліметтердің негізінде _______________ - дан
___________________________________________________________ -ға көшіруді сұраймын:
(донор-оператордың атауы) (реципиент-оператордың атауы)
Абоненттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) / ұйымның атауы
ЖСН (ЖСН-і жоқ шетелдік жеке тұлғаларды қоспағанда) /БСН
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және қолданысының аяқталу күні (ЖСН-і жоқ шетелдік жеке тұлғалар үшін)
Абоненттік нөмір/абоненттік нөмірлердің тізбесі
Көшіру күні (егер көшіруге өтінім кейінге қалдырылса толтырылады)
Абоненттік нөмірді көшіруден бас тартуға негіздеме болмаған кезде:
Донор-оператормен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартты бұзуды сұраймын
_______________________
(донор-оператордың атауы)
Көшірілген абоненттік нөмірді тарифтік жоспарға қосуды сұраймын:
_______________________
(тарифтік жоспардың атауы)
Абонент толтырады
Мен, ________________ (абоненттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыру мақсатында реципиент-операторға, донор-операторға, АНОДҚ операторына "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің дербес деректерімді өңдеуге өз келісімімді беретінімді растаймын.
______________________
(абоненттің қолы)
Заңды тұлға-абонентпен толтырылады
Абоненттік нөмірлерді толығымен көшіруді таңдау.
немесе
Абоненттік нөмірлерді ішінара көшіруді таңдау.
_____________
_____________
Абоненттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Қолы
Реципиент-оператордың жауапты тұлғасының лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Қолы
Күні
Ұйым мөрі