Об утверждении Методики формирования (расчета) показателей в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 912. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2015 года № 12470. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-212/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.11.2020 № ҚР ДСМ-212/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 121) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 15 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику формирования (расчета) показателей в области здравоохранения.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан www.mzsr.gov.kz;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Смаилов
2 декабря 2015 года
Утверждена приказом
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 912
Методика формирования (расчета) показателей
в области здравоохранения

Денсаулық сақтау саласындағы көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 912 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 желтоқсанда № 12470 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-212/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2020 № ҚР ДСМ-212/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 121) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау саласындағы көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген заңнамалық тәртіпте мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің www.mzsr.gov.kz ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
________________Ә. Смайылов
2015 жылғы 2 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 912 бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістемесі

1. Настоящая Методика формирования (расчета) показателей (далее – Методика) в области здравоохранения разработана в соответствии с подпунктом 121) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Объектами расчета являются показатели деятельности организаций здравоохранения.
3. Методика охватывает показатели деятельности организаций, оказывающих профилактическую, лечебную и реабилитационную помощь:
1) организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь населению;
2) организации, оказывающие стационарную помощь;
3) организации скорой медицинской помощи и санитарной авиации;
4) организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход;
6) организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
7) организации, осуществляющие деятельность в сфере патологической анатомии;
8) организации, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни, здорового питания;
9) организации, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ/СПИД;
10) организации для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка.
4. Анализ статистической информации является стадией управленческого цикла и является информационным обеспечением процесса управления системой здравоохранения на разных уровнях. Разносторонняя информация, характеризующая деятельность организаций здравоохранения, содержащаяся в статистической отчетности используется в процессе подготовки и принятия управленческих решений на уровне конкретной медицинской организации или отдельных структурных подразделений.
5. Источниками информации для проведения анализа являются формы, предназначенные для сбора административных данных субъектов здравоохранения, сроки и периодичность предоставления которых утверждены приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 марта 2013 года № 128 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных субъектов здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8421).
6. Показатели организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь населению рассчитываются согласно приложению 1 к настоящей Методике.
7. Для изучения деятельности организаций, оказывающих стационарную помощь анализируются показатели, определяющие качество и эффективность работы стационаров согласно приложению 2 к настоящей Методике.

1. Осы денсаулық сақтау саласындағы көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 121) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің көрсеткіштері есептеу объектілері болып табылады.
3. Әдістеме профилактикалық, емдеу және оңалту көмегін көрсететін ұйымдардың:
1) халыққа амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың;
2) стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың;
3) жедел медициналық көмек және санитариялық авиация ұйымдарының;
4) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдарының;
5) паллиативтік көмек пен мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдардың;
6) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың;
7) патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың;
8) саламатты өмір салтын, дұрыс тамақтануды қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының;
9) АИТВ/ЖИТС профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының;
10) туғаннан бастап үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа дейінгі, психикасының және дене бітімінің дамуында кемістігі бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдардың көрсеткіштерін қамтиды.
4. Cтатистикалық ақпаратты талдау басқару циклінің кезеңі және әр түрлі деңгейде денсаулық сақтау жүйесін басқару процесінің ақпараттық қамтамасыз етілуі болып табылады. Статистикалық есептегі денсаулық сақтау ұйымының қызметін сипаттайтын жан-жақты ақпарат, нақты медициналық ұйымның немесе жеке құрылымдық бөлімшелері деңгейінде басқару шешімдерін даярлау және қабылдау процесінде пайдаланылады.
5. "Денсаулық сақтау субъектілерінің әкімшілік деректерін жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 6 наурыздағы № 128 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8421 болып тіркелген) бекітілген мерзім мен мезгілде денсаулық сақтау субъектілерінің әкімшілік деректерін жинауға арналған нысандар талдау жүргізуге ақпарат көздері болып табылады.
6. Осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың көрсеткіштері есептеледі.
7. Осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың қызметін зерделеу үшін стационар жұмысының сапасын және тиімділігін анықтайтын көрсеткіштерге талдау жүргізіледі.

8. Показатели организаций скорой медицинской помощи и санитарной авиации рассчитываются согласно приложению 3 к настоящей Методике.
9. Показатели организаций восстановительного лечения и медицинской реабилитации рассчитываются согласно приложению 4 к настоящей Методике.
10. Показатели организаций, оказывающих паллиативную помощь и сестринский уход рассчитываются согласно приложению 5 к настоящей методике.
11. Показатели организаций, осуществляющие деятельность в сфере службы крови рассчитываются согласно приложению 6 к настоящей Методике.
12. Показатели организаций, осуществляющие деятельность в сфере патологической анатомии рассчитываются согласно приложению 7 к настоящей Методике.
13. Показатели организаций, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни, здорового питания рассчитываются согласно приложению 8 к настоящей Методике.
14. Показатели организаций, осуществляющие деятельность в сфере профилактик ВИЧ/СПИД рассчитываются согласно приложению 9 к настоящей Методике.
15. Показатели организаций для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка рассчитываются согласно приложению 10 к настоящей Методике.
Приложение 1
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций, оказывающих
амбулаторно-поликлиническую помощь
1. Показатель среднего числа посещений в год на одного жителя рассчитывается по следующей формуле:
ЧП = (ОЧП+ЧП (на дому)+ЧП (стом))/СЧН, где:
ЧП – среднее число посещений в год на одного жителя;
ОЧП – число посещений включая, профилактические;
ЧП (на дому) – число посещений на дому;
ЧП (стом) – число посещений стоматологов и зубных врачей;
СЧН - среднегодовая численность населения.
Единица измерения – абсолютное число.
2. Показатель удельного веса посещений по специальности рассчитывается по следующей формуле:
УП(спец) = ЧП (спец)/ЧП(всего)*100, где:
УП (спец) – удельный вес посещений по специальности;
ЧП (спец) – число посещений к врачам данной специальности;
ЧП (всего) – число посещений в поликлинику к врачам всех специальностей.
Единица измерения – процент.
3. Показатель средней дневной нагрузки по приему в поликлинике рассчитывается по следующей формуле:
ДН (пол) = ЧП/(ЗД*ЧРД), где:
ДН (пол) – средняя дневная нагрузка по приему в поликлинике;
ЧП – число посещений к врачам, включая профилактические, за год;
ЗД – число занятых врачебных должностей;
ЧРД – число дней работы в году.
Единица измерения – абсолютное число.

8. Осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес жедел медициналық көмек және санитариялық авиация ұйымдарының көрсеткіштері есептелінеді.
9. Осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдарының көрсеткіштері есептелінеді.
10. Осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес паллиативтік көмек пен мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдардың көрсеткіштері есептелінеді.
11. Осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың көрсеткіштері есептелінеді.
12. Осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың көрсеткіштері есептелінеді.
13. Осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес саламатты өмір салтын, дұрыс тамақтануды қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының көрсеткіштері есептелінеді.
14. Осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес АИТВ/ЖИТС профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының көрсеткіштері есептелінеді.
15. Осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес туғаннан бастап үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа дейінгі, психикасының және дене бітімінің дамуында кемістігі бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдардың көрсеткіштері есептелінеді.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне 1-қосымша
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың
көрсеткіштері
1. Бір тұрғынға шаққандағы жылына келудің орташа санының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
КС = (ЖКС+КС(үйде)+КС(стом))/ОХС, мұндағы:
КС – бір тұрғынға шаққандағы жылына келудің орташа саны;
ЖКС – профилактикалық келуді қосқандағы келулердің саны;
КС (үйде) – үйде жасалған келулердің саны;
КС (стом) – стоматологтарға және тіс дәрігерлеріне келулердің саны;
ОХС – орташа жылдық халық саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
2. Мамандығы бойынша келулердің үлес салмағының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
КҮ(маман) = КС(маман)/КС(барлығы)*100, мұндағы:
КҮ (маман) – мамандық бойынша келулердің үлес салмағы;
КС (маман) – дәрігерге осы мамандық бойынша келулердің саны;
КС (барлығы) – барлық мамандықтар бойынша дәрігерлерге емханаға келулердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
3. Емханада қабылдау бойынша орташа күндік жүктеменің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
КЖ (емх) = КС/(БЕЛ*ЖКС), мұндағы:
КЖ (емх) – емханада қабылдау бойынша орташа күндік жүктеме;
КС – бір жылда профилактикалық келуді қосқандағы дәрігерлерге келулердің саны;
БЕЛ – бос емес лауазымдардың саны;
ЖКС – бір жылдағы жұмыс күндерінің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.

4. Показатель средней дневной нагрузки по обслуживанию на дому рассчитывается по следующей формуле:
ДН (на дому) = ЧП(на дому)/(ЗД*ЧРД), где:
ДН (на дому) – средняя дневная нагрузка по обслуживанию на дому;
ЧП – число посещений врачами на дому за год;
ЗД – число занятых врачебных должностей;
ЧРД – число дней работы в году.
Единица измерения – абсолютное число.
5. Число прикрепленного населения на 1 врача первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) рассчитывается по следующей формуле:
ПН(на 1 врача) = ЧН/ЧВ(ПМСП), где:
ПН (на 1 врача) - число прикрепленного населения на 1 врача ПМСП;
ЧН – численность прикрепленного населения по данным Регистра прикрепленного населения к организациям ПМСП;
ЧВ (ПМСП) - число врачей ПМСП, которые включают в себя – участковые терапевты, участковые педиатры и врачи общей практики.
Единица измерения – абсолютное число.
6. Показатель выполнения плана профилактических осмотров рассчитывается по следующей формуле:
ПО=ЧО*100/ЧП, где:
ПО – процент выполнения плана профилактических осмотров;
ЧО – число лиц, осмотренных при профилактических осмотрах;
ЧП – число лиц, подлежащих профилактическим осмотрам.
Единица измерения – процент.
7. Показатель частоты выявленной патологии при профилактических осмотрах рассчитывается по следующей формуле:
ВП= ЧБ(выявлено)*100/ЧО, где:
ВП – частота выявленной патологии при профилактических осмотрах;
ЧБ (выявлено) – число выявленных больных при профилактическом осмотрах;
ЧО – число осмотренных лиц.
Единица измерения – процент.
При анализе выявленных заболеваний у осмотренных лиц учитываются впервые выявленные заболевания.
8. Показатель общей болезненности рассчитывается по следующей формуле:
ОБ = ОЧЗ*100 000/СЧН, где:
ОБ – общая болезненность;
ОЧЗ – общее число зарегистрированных заболеваний населения за год;
СЧН – среднегодовая численность населения
Единица измерения – общее число заболеваний населения на 100 тысяч населения.
9. Показатель первичной заболеваемости рассчитывается по следующей формуле:
ПЗ = ЧЗ*100 000/СЧН, где:
ПЗ – первичная заболеваемость;
ЧЗ – число впервые зарегистрированных заболеваний населения за год;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – число впервые зарегистрированных заболеваний на 100 тысяч населения.
Показатели первичной и общей заболеваемости рассчитываются по классам и отдельным болезням в соответствии с Международной классификацией болезней десятого пересмотра.
10. Показатель охвата населения диспансерным наблюдением рассчитывается по следующей формуле:
ОДН = ЧБ (ДУ)/ ЧН*100, где:
ОДН – охват населения диспансерным наблюдением;
ЧБ (ДУ) – число лиц состоящих под диспансерным наблюдением;
ЧН – численность населения на конец года.
Показатель рассчитывается отдельно для взрослых и детей.

4. Үйде қызмет көрсету бойынша орташа күндік жүктеменің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
КЖ (үйде) = КС(үйде)/(БЕЛ*ЖКС), мұндағы:
КЖ (үйде) – үйде қызмет көрсету бойынша орташа күндік жүктеме;
КС (үйде) – бір жылда үйде дәрігерлермен жасалған келулердің саны;
БЕЛ – бос емес лауазымдардың саны;
ЖКС – бір жылдағы жұмыс күндерінің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
5. Медициналық-санитариялық алғашқы көмектің (бұдан әрі – МСАК) 1 дәрігеріне шаққандағы бекітілген халық саны мынадай формула бойынша есептеледі:
БХ (1 дәрігерге) = ХС/ДС(МСАК), мұндағы:
БХ (1 дәрігерге) – МСАК 1 дәрігеріне шаққандағы бекітілген халық саны;
ХС – Бекітілген халық тіркелімі деректері бойынша МСАК ұйымдарына бекітілген халық саны;
ДС (МСАК) – МСАК дәрігерлерінің саны, оған учаскелік терапевтер, учаскелік педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері кіреді.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
6. Профилактикалық тексеріп-қарау жоспарын орындау көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ПҚ = ҚС*100/ҚТС, мұндағы:
ПҚ – профилактикалық қарап-тексеру жоспарын орындау пайызы;
ҚС – профилактикалық қарап-тексеру кезінде тексерілген адамдардың саны;
ҚТС – профилактикалық қарап-тексерілуге тиіс адамдардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
7. Профилактикалық қарап-тексеру кезінде анықталған патологиялардың жиілігінің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
АП = НС (анықталған)*100/ҚС, мұндағы:
АП – профилактикалық қарап-тексеру кезінде анықталған патологиялардың жиілігі;
НС (анықталған) – профилактикалық қарап-тексеру кезінде анықталған науқастардың саны;
ҚС – қаралған адамдардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
Қаралғандардың ішінде анықталған ауруларды талдау кезінде алғаш анықталған аурулар ескеріледі.
8. Жалпы сырқаттанушылық көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖС = ТЖС*100 000/ОХС, мұндағы:
ЖС – жалпы сырқаттанушылық;
ТЖС – бір жылда халықтың тіркелген ауруларының жалпы саны;
ОХС – орташа жылдық халық саны.
Өлшем бірлігі – 100 мың халыққа шаққанда аурулардың жалпы саны.
9. Алғашқы сырқаттанушылық көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
АС = ААС*100 000/ОХС, мұндағы:
АС – алғашқы сырқаттанушылық;
ААС – бір жылда халықтың алғаш тіркелген ауруларының саны;
ОХС – орташа жылдық халық саны.
Өлшем бірлігі – 100 мың халыққа шаққанда алғаш тіркелген аурулардың саны.
Алғашқы және жалпы сырқаттанушылық көрсеткіштері оныншы қайта қараудағы Аурулардың халықаралық жіктемесіне сәйкес класы және жеке аурулар бойынша есептелінеді.
10. Халықты диспансерлік бақылаумен қамту көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ДБҚ = НС (ДБ)/ХС*100, мұндағы:
ДБҚ – халықты диспансерлік бақылаумен қамту;
НС (ДБ) – диспансерлік бақылауда тұрған адамдардың саны;
ХС – жылдың соңындағы халық саны.
Көрсеткіш ересектерге және балаларға жеке есептеледі.

11. Показатель полноты охвата больных диспансерным наблюдением рассчитывается по следующей формуле:
ПОДН = ЧБ (ДУ) *100/ ЧБ, где:
ПОДН – полнота охвата больных диспансерным наблюдением;
ЧБ (ДУ) – число больных, состоящих под диспансерным наблюдением с данным заболеванием;
ЧБ – число зарегистрированных больных с данной болезнью.
Единица измерения – процент.
12. Показатель своевременности взятия больных на диспансерное наблюдение рассчитывается по следующей формуле:
Р = ЧБ (взято ДУ)*100/ЧБ (в/в), где:
Р – своевременность взятия больных на диспансерное наблюдение;
ЧБ (взято ДУ) – число больных, вновь взятых на диспансерный учет из числа вновь выявленных при данном заболевании;
ЧБ (в/в) – число вновь выявленных больных данной болезнью.
Единица измерения – процент.
13. Удельный вес больных, снятых с учета в связи с излечением рассчитывается по следующей формуле:
УВ (снято ДУ) = ЧБ (снятоДУ)/(ЧБ (ДУ начало года)+ ЧБ(ДУв/в)*100,
где:
УВ (снято ДУ) – удельный вес больных, снятых с учета с связи с излечением;
ЧБ (снято ДУ) – число больных снятых с диспансерного наблюдения в связи с излечением;
ЧБ (ДУ начало года) – число диспансерных больных, состоявших на учете на начало года;
ЧБ (ДУ в/в) – число диспансерных больных, взятых на учет в течение года.
Единица измерения – процент.
14. Среднедневная нагрузка на врача-рентгенолога рассчитывается по следующей формуле:
Н (рентгенолог) = ЧРИ/(ЗД(рентгенолог) х ЧРД), где:
Н (рентгенолог) – среднедневная нагрузка на врача-рентгенолога;
ЧРИ – число отпущенных рентгенологических процедур;
ЗД (рентгенолог) – число занятых должностей врачей-рентгенологов;
ЧРД - число рабочих дней в году.
Единица измерения – абсолютное число.
15. Показатель использования рентгенологических методов в амбулаторных условиях рассчитывается по следующей формуле:
Р(апо) = ЧРИ(апо)/ ЧП, где:
Р (апо) – показатель использования рентгенологических методов в амбулаторных условиях;
ЧРИ (апо) – число рентгенологических исследований, проведенных в амбулаторных условиях;
ЧП – число посещений, сделанных к врачам в поликлинике.
Единица измерения – абсолютное число.
16. Среднедневная нагрузка на врача-эндоскописта рассчитывается по следующей формуле:
Н (эндоскопист) = ЧРИ/(ЗД(эндоскопист) х ЧРД), где:
Н (эндоскопист) – среднедневная нагрузка на врача-эндоскописта;
ЧЭИ – число проведенных эндоскопических исследований;
ЗД(эндоскопист) – число занятых должностей врачей-эндоскопистов;
ЧРД – число рабочих дней в году.
Единица измерения – абсолютное число.
17. Среднедневная нагрузка на врача-лаборанта рассчитывается по следующей формуле:
Н (лаборант) = ЧЛА/(ЗД(лаборант) х ЧРД), где:
Н (лаборант) – среднедневная нагрузка на врача-лаборанта;
ЧЛА – число сделанных лабораторных анализов;
ЗД (лаборант) – число занятых должностей врачей-лаборантов;
ЧРД – число рабочих дней в году.
Единица измерения – абсолютное число.

11. Науқастарды диспансерлік бақылаумен қамтудың толықтығының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ДБҚТ = НС (ДБ)*100/НС, мұндағы:
ДБҚТ – науқастарды диспансерлік бақылаумен қамтудың толықтығы;
НС (ДБ) – диспансерлік бақылауда тұрған адамдардың саны;
НС – сол аурумен тіркелеген науқастардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
12. Науқастарды диспансерлік бақылауға уақытында алу көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = НС (ДБ алынған)*100/НС (қ/а), мұндағы:
Р – науқастарды диспансерлік бақылауға уақытында алу;
НС (ДБ алынған) – сол аурумен қайта анықталғандардың ішінен диспансерлік бақылауға қайта алынған науқастардың саны;
НС (қ/а) – осы аурумен ауыратын қайта анықталған науқастардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
13. Жазылып кетуіне байланысты есептен алынған науқастардың үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
ҮС(ДБ алынған) = НС(ДБ алынған)/(НС(ДБ жылдың басында)+
НС(ДБ қ/а)*100, мұндағы:
ҮС (ДБ алынған) – жазылып кетуіне байланысты есептен алынған науқастардың үлес салмағы;
НС (ДБ алынған) – жазылып кетуіне байланысты диспансерлік бақылаудан алынған науқастардың саны;
НС (ДБ жылдың басында) – жылдың басында есепте тұрған диспансерлік науқастардың саны;
НС (ДБ қ/а) – жыл бойына есепке алынған диспансерлік науқастардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
14. Рентгенолог-дәрігердің орташа күндік жүктемесі мынадай формула бойынша есептеледі:
Ж (рентгенолог) = РЕС/(БЕЛ(рентгенолог)*ЖКС), мұндағы:
Ж (рентгенолог) – рентгенолог-дәрігердің орташа күндік жүктемесі;
РЕС – жасалған рентгенологиялық емшаралардың саны;
БЕЛ (рентгенолог) – рентгенолог-дәрігерлердің бос емес лауазымдарының саны;
ЖКС – бір жылдағы жұмыс күндерінің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
15. Амбулаториялық жағдайда рентгенологиялық әдістерді пайдаланудың көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
Р (аеұ) = РЗС(аеұ)/КС, мұндағы:
Р (аеұ) – амбулаториялық жағдайда рентгенологиялық әдістерді пайдалану көрсеткіші;
РЗС (аеұ) – амбулаториялық жағдайда жасалынған рентгенологиялық зерттеулердің саны;
КС – емханадағы дәрігерлерге жасалынған келулердің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
16. Эндоскопист-дәрігердің орташа күндік жүктемесі мынадай формула бойынша есептеледі:
Ж (эндоскопист) = ЭЗС/(БЕЛ(эндоскопист)*ЖКС), мұндағы:
Ж (эндоскопист) – эндоскопист-дәрігердің орташа күндік жүктемесі;
ЭЗС – жасалынған эндоскопиялық зерттеулердің саны;
БЕЛ (эндоскопист) – эндоскопист-дәрігерлердің бос емес лауазымдарының саны;
ЖКС – бір жылдағы жұмыс күндерінің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
17. Зертханашы-дәрігердің орташа күндік жүктемесі мынадай формула бойынша есептеледі:
Ж (зертханашы) = ЗТС/(БЕЛ(зертханашы)*ЖКС), мұндағы:
Ж (зертханашы) – зертханашы-дәрігердің орташа күндік жүктемесі;
ЗТС – жасалынған зертханалық талдаулардың саны;
БЕЛ (зертханашы) – зертханашы-дәрігерлердің бос емес лауазымдарының саны;
ЖКС – бір жылдағы жұмыс күндерінің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.

18. Показатель проведенных лабораторных анализов на одного жителя рассчитывается по следующей формуле:
ЧЛА (1 жителя) = ЧЛА/СЧН, где:
ЧЛА (1 жителя) – число проведенных лабораторных анализов на одного жителя;
ЧЛА – число проведенных лабораторных анализов;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – абсолютное число.
19. Показатель проведенных лабораторных анализов на 100 посещений рассчитывается по следующей формуле:
ЧЛА (100 посещений) = ЧЛА/ЧП, где:
ЧЛА (100 посещений – число проведенных лабораторных анализов на 100 посещений;
ЧЛА – число проведенных лабораторных анализов амбулаторным больным;
ЧП – число посещений, сделанных к врачам в поликлинику.
Единица измерения – абсолютное число.
20. Среднедневная нагрузка на работника физиотерапевтического отделения рассчитывается по следующей формуле:
Н (физиотерапевт) = ЧФП/(ЗД(физиотерапевт) х ЧРД), где:
Н (физиотерапевт) – среднедневная нагрузка на работника физиотерапевтического отделения;
ЧФП – число отпущенных физиотерапевтических процедур;
ЗД (физиотерапевт) – число занятых должностей среднего медицинского персонала физиотерапевтического отделения;
ЧРД – число рабочих дней в году.
Единица измерения – абсолютное число.
21. Показатель использования физиотерапевтических методов лечения в поликлинике рассчитывается по следующей формуле:
Ф(апо) = ЧФП(апо)/ ЧП, где:
Ф (апо) – показатель использования физиотерапевтических методов лечения в поликлинике;
ЧФП (апо) – число физиотерапевтических процедур, отпущенных амбулаторным больным;
ЧП – число посещений, сделанных к врачам в поликлинику.
Единица измерения – абсолютное число.
22. Показатель ультразвуковых исследований на 100 посещений в поликлинике рассчитывается по следующей формуле:
ЧУЗИ(100 посещений) = ЧУЗИ(апо)/ЧП, где:
ЧУЗИ(100 посещений) – число ультразвуковых исследований на 100 посещений в поликлинике;
ЧУЗИ (апо) – число ультразвуковых исследований, проведенных в поликлинике;
ЧП – число посещений, сделанных к врачам в поликлинику.
Единица измерения – абсолютное число.
Приложение 2
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций, оказывающих стационарную помощь
1. Показатель обеспеченности населения коечной мощностью рассчитывается по следующей формуле:
ОК = ЧК*10 000/ЧН, где:
ОК – обеспеченность населения коечной мощностью;
ЧК – число коек;
ЧН – численность населения на конец года.
Единица измерения – на 10 тысяч населения.
2. Показатель работы койки рассчитывается по следующей формуле:
РК = ЧКД/ЧК (среднегодовые), где:
РК – работа койки;
ЧКД – число койко-дней, проведенных больными в больнице;
ЧК (среднегодовые) – число среднегодовых коек.
Единица измерения – дни.

18. Бір тұрғынға жүргізілген зертханалық талдаулардың санының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ЗТС (1 тұрғынға) = ЗТС /ОХС, мұндағы:
ЗТС (1 тұрғынға) – бір тұрғынға жүргізілген зертханалық талдаулардың саны;
ЗТС – зертханалық талдаулардың саны;
ОХС – орташа жылдық халық саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
19. 100 келуге шаққанда жүргізілген зертханалық талдаулардың санының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ЗТС (100 келуге) = ЗТС/КС, мұндағы:
ЗТС (100 келуге) – 100 келуге шаққанда жүргізілген зертханалық талдаулардың саны;
ЗТС – амбулаториялық науқастарға жүргізілген зертханалық талдаулардың саны;
КС – емханада дәрігерлерге жасалынған келулердің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
20. Физиотерапиялық бөлімшенің қызметкеріне орташа күндік жүктемесі мынадай формула бойынша есептеледі:
Ж (физиотерапевт) = ФЕС/(БЕЛ(физиотерапевт)*ЖКС), мұндағы:
Ж (физиотерапевт) – физиотерапиялық бөлімше қызметкерінің орташа күндік жүктемесі;
ФЕС – жасалынған физиотерапиялық емшаралардың саны;
БЕЛ (физиотерапевт) – физиотерапиялық бөлімшенің орта медициналық персоналының бос емес лауазымдарының саны;
ЖКС – бір жылдағы жұмыс күндерінің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
21. Емханада физиотерапиялық емдеу әдістерін пайдалану көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
Ф(аеұ) = ФЕС(аеұ)/КС, мұндағы:
Ф (аеұ) – емханада физиотерапиялық емдеу әдістерін пайдалану көрсеткіші;
ФЕС (аеұ) – амбулаториялық науқастарға жасалынған физиотерапиялық емшаралардың саны;
КС – емханада дәрігерлерге жасалынған келулердің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
22. Емханада 100 келуге шаққандағы ультрадыбыстық зерттеулердің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
УДЗС(100 келуге) = УДЗС(аеұ)/КС, мұндағы:
УДЗС (100 келуге) – емханада 100 келуге ультрадыбыстық зерттеулердің саны;
УДЗС (аеұ) – емханада жасалынған ультрадыбыстық зерттеулердің саны;
КС – емханада дәрігерлерге жасалынған келулердің саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
2-қосымша
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың көрсеткіштері
1. Халықты төсек қуаттылығымен қамтамасыз етілу көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ТҚ =ТС*10 000/ХС, мұндағы:
ТҚ – халықтың төсек қуаттылығымен қамтамасыз етілуі;
ТС – төсек саны;
ХС – жылдың соңына халық саны.
Өлшем бірлігі – 10 мың адамға шаққанда.
2. Төсек жұмысының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ТЖ = ТКС/ТС(орташа жылдық), мұндағы:
ТЖ – төсек жұмысы;
ТКС – ауруханада науқастар өткізген төсек күндердің саны;
ТС (орташа жылдық) – орташа жылдық төсектердің саны.
Өлшем бірлігі – күн.

3. Показатель средней длительности пребывания больного на койке рассчитывается по следующей формуле:
СДПК = ЧКД/ЧБ (выбывшие), где:
СДПК – средняя длительность пребывания больного на койке;
ЧКД – число койко-дней, проведенных выбывшими больными в больнице;
ЧБ (выбывшие) – число выбывших больных (сумма выписанных и умерших больных).
Единица измерения – дни.
4. Показатель оборот койки рассчитывается по следующей формуле:
ОК = ЧБ (пользованные)/ЧК(среднегодовые), где:
ОК – оборот койки;
ЧБ (пользованные) - число пользованных больных (полусумма числа поступивших, выписанных и умерших больных).
ЧК (среднегодовые) - число среднегодовых коек.
Единица измерения – единицы.
5. Показатель летальности рассчитывается по следующей формуле:
ПЛ = ЧУ/ЧБ (пользованные )*100, где:
ПЛ – показатель летальности;
ЧУ – число умерших больных в стационаре;
ЧБ (пользованные) – число пользованных больных.
Единица измерения – процент.
6. Показатель среднего времени простоя койки рассчитывается по следующей формуле:
ПК = (ЧД - РК)/ОК, где:
ПК – среднее время простоя койки;
ЧД – число дней в году;
РК – среднее число занятости койки в году;
ОК – оборот койки.
Единица измерения - дни.
7. Показатель среднего числа занятых коек рассчитывается по следующей формуле:
ЗК = ЧКД /РК, где:
ЗК – среднее число занятых коек;
ЧКД – число койко-дней, проведенных больными в больнице;
РК – среднее число занятости койки в году;
Единица измерения - абсолютное число.
8. Показатель уровня потребления стационарной помощи рассчитывается по следующей формуле:
УПС = ЧКД*1000/СЧН, где:
УПС – уровень потребления стационарной помощи;
ЧКД – число койко-дней, проведенных больными в больнице;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – число койко-дней на 1000 населения.
9. Показатель хирургической активности рассчитывается по следующей формуле:
ХА = ЧОБ/ЧВБ*100, где:
ХА – показатель хирургической активности;
ЧОБ – число оперированных больных в хирургическом отделении;
ЧВБ – число выбывших больных из хирургического стационара.
Единица измерения – процент.
10. Показатель частоты послеоперационных осложнений рассчитывается по следующей формуле:
ПО = ЧО(осложнения)*100/ЧПО (всего), где:
ПО – показатель послеоперационных осложнений;
ЧО (осложнения) - число операций, при которых наблюдались осложнения;
ЧПО (всего) – общее число проведенных операций.
Единица измерения – процент.
11. Показатель послеоперационной летальности рассчитывается по следующей формуле:
ПЛ = ЧУ/ЧОБ*100, где:
ПЛ – показатель послеоперационной летальности;
ЧУ – число умерших оперированных больных;
ЧОБ – общее число оперированных больных.
Единица измерения – процент.

3. Науқастың төсекте өткізген орташа ұзақтығының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ТӨОҰ = ТКС/НС(шыққан), мұндағы:
ТӨОҰ – науқастың төсекте өткізген орташа ұзақтығы;
ТКС – емделіп шыққан науқастардың ауруханада өткізген төсек күндердің саны;
НС (шыққан) – ауруханадан шыққан науқастардың саны (емделіп шыққан және қайтыс болған науқастардың қосындысы).
Өлшем бірлігі – күн.
4. Төсек айналымының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ТА = НС(пайдаланылған)/ ТС (орташа жылдық), мұндағы:
ТА – төсек айналымы;
НС (пайдаланылған) – пайдаланылған науқастардың саны (түскен, емделіп шыққан және қайтыс болған науқастардың қосындысының жарты сомасына тең);
ТС (орташа жылдық) – орташа жылдық төсектердің саны.
Өлшем бірлігі – бірлік.
5. Өлім-жітім көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ӨК = ҚС/НС(пайдаланылған)*100, мұндағы:
ӨК – өлім-жітім көрсеткіші;
ҚС – стационарда қайтыс болған науқастардың саны;
НС (пайдаланылған) – пайдаланылған науқастардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
6. Төсек тұрып қалуының орташа уақытының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ТТҚ = (КС-ТЖ)/ТА, мұндағы:
ТТҚ – төсектің тұрып қалуының орташа уақыты;
КС – бір жылдағы күндердің саны;
ТЖ – бір жылдағы бос емес төсектердің орташа саны;
ТА – төсек айналымы.
Өлшем бірлігі – күн.
7. Бос емес төсектердің орташа санының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
БЕТ = ТКС/ТЖ, мұндағы:
БЕТ – бос емес төсектердің орташа саны;
ТКС – ауруханада науқастардың өткізген төсек күндерінің саны;
ТЖ – бір жылдағы бос емес төсектердің орташа саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
8. Стационарлық көмекті тұтыну деңгейінің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
СТД = ТКС*1000/ОХС, мұндағы
СТД – стационарлық көмекті тұтыну деңгейі;
ТКС – ауруханада науқастардың өткізген төсек күндерінің саны;
ОХС – орташа жылдық халық саны.
Өлшем бірлігі – 1000 адамға шаққандағы төсек күндерінің саны.
9. Хирургиялық белсенділік көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ХБ = ОНС/ШНС*100, мұндағы:
ХБ – хирургиялық белсенділік көрсеткіші;
ОНС – хирургиялық бөлімшеде операция жасалынған науқастардың саны;
ШНС – хирургиялық стационардан шыққан науқастардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
10. Операциядан кейінгі асқынулардың жиілігінің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ОКА = ОС(асқыну)*100/ӨОС(барлығы), мұндағы:
ОКА – операциядан кейінгі асқынулар көрсеткіші;
ОС (асқыну) – асқынулар байқалған операциялардың саны;
ӨОС (барлығы) – өткізілген операциялардың жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
11. Операциядан кейінгі өлім-жітім көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ОКӨ = ҚС/ОЖС*100, мұндағы:
ОКӨ – операциядан кейінгі өлім-жітім көрсеткіші;
ҚС – қайтыс болған операция жасалынған науқастардың саны;
ОЖС – операция жасалынған науқастардың жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.

12. Показатель частоты поздней доставки больных для оказания экстренней хирургической помощи рассчитывается по следующей формуле:
ЧПД = ЧБ (позже 24 часа)/ЧБ (всего), где:
ЧПД – частота поздней доставки больных;
ЧБ (позже 24 часа) – число больных, доставленных позже 24 часов от начала заболевания;
ЧБ (всего) – общее число больных, доставленных для оказания экстренной хирургической помощи.
Единица измерения – процент.
13. Показатель совпадений клинических и патолоанатомических диагнозов рассчитывается по следующей формуле:
А = В/С*100, где:
А – показатель совпадений клинических и патолоанатомических диагнозов;
В – число случаев совпадений клинических диагнозов с патолоанатомическими диагнозами;
С – общее число вскрытий умерших.
Единица измерения – процент.
14. Процент вскрытий умерших в стационаре рассчитывается по следующей формуле:
D = С/ЧУ*100, где:
D – процент вскрытий умерших в стационаре;
С – общее число вскрытий умерших в стационаре;
ЧУ – общее число умерших в стационаре.
Единица измерения – процент.
15. Показатель использования рентгенологических методов для уточнения диагноза в стационаре рассчитывается по следующей формуле:
Р(стац) = ЧРИ(стац)/ЧБ (пользованные), где:
Р – показатель использования рентгенологических методов для уточнения диагноза в стационаре;
ЧРИ (стац) – число рентгенологических исследований, проведенных в стационаре;
ЧБ (пользованные) – число пользованных больных.
Единица измерения – абсолютное число.
16. Показатель проведенных лабораторных анализов на одного больного в стационаре рассчитывается по следующей формуле:
ЧЛА (1 больного) = ЧЛА/ЧБ(пользованные), где:
ЧЛА (1 больного) – число проведенных лабораторных анализов на одного больного в стационаре;
ЧЛА - число сделанных лабораторных анализов;
ЧБ (пользованные) – число пользованных больных.
Единица измерения – абсолютное число.
17. Показатель использования физиотерапевтических методов лечения в стационаре рассчитывается по следующей формуле:
Ф(стац) = ЧФП(стац)/ЧБ (пользованные), где:
Ф (стац) – показатель использования физиотерапевтических методов лечения в стационаре;
ЧФП – число физиотерапевтических процедур, отпущенных больным в стационаре;
ЧБ (пользованные) – число пользованных больных.
Единица измерения – абсолютное число.
18. Показатель ультразвуковых исследований на 1 койку рассчитывается по следующей формуле:
ЧУЗИ (1 койку) = ЧУЗИ/ЧК (среднегодовые), где:
ЧУЗИ (1 койку) – число ультразвуковых исследований на 1 койку;
ЧУЗИ – число ультразвуковых исследований, проведенных больным в стационаре;
ЧК (среднегодовые) – число среднегодовых коек.
Единица измерения – абсолютное число.
Приложение 3
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций скорой медицинской помощи и
санитарной авиации

12. Шұғыл хирургиялық көмек көрсету үшін жеткізілген науқастарды кеш жеткізу жиілігінің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
КЖЖ = НС(24 сағаттан кеш)/НС(барлығы), мұндағы:
КЖЖ – науқастарды кеш жеткізу жиілігі;
НС (24 сағаттан кеш) – ауру басталғаннан 24 сағатан кеш жеткізілген науқастардың саны;
НС (барлығы) – шұғыл хирургиялық көмек көрсетуге жеткізілген науқастардың жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
13. Клиникалық және патологоанатомиялық диагноздардың бірдей болу жиілігінің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
А = В/С*100, мұндағы:
А – клиникалық және патологоанатомиялық диагноздардың бірдей болу көрсеткіші;
В – клиникалық және патологоанатомиялық диагноздардың бірдей болу оқиғаларының саны;
С – қайтыс болғандарды ашып қараудың жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
14. Стационарда қайтыс болғандарды ашып қарау пайызы мынадай формула бойынша есептеледі:
D = С/ҚС*100, мұндағы:
D – стационарда қайтыс болғандарды ашып қараудың пайызы;
С – стационарда қайтыс болғандарды ашып қараудың жалпы саны.
ҚС – стационарда қайтыс болғандардың жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
15. Стационарда диагнозды нақтылау үшін рентгенологиялық әдістерді қолдану көрсеткіштері мынадай формула бойынша есептеледі:
Р (стац) = РЗС(стац)/НС(пайдаланылған), мұндағы:
Р (стац) – стационарда диагнозды анықтауға рентгенологиялық әдістерді қолдану әдістемесінің көрсеткіші;
РЗС (стац) – стационарда жасалынған рентгенологиялық зерттеулердің саны;
НС (пайдаланылған) – пайдаланылған науқастардың саны.;
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
16. Стационарда бір науқасқа жүргізілген зертханалық талдаулар санының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ЗТС (1 науқасқа) = ЗТС/НС(пайдалынған), мұндағы:
ЗТС (1 науқасқа) – стационарда бір науқасқа жүргізілген зертханалық талдаулардың саны;
ЗТС – жүргізілген зертханалық талдаулардың саны;
НС (пайдаланылған) – пайдаланылған науқастардың саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
17. Стационарда физиотерапиялық әдістерді пайдалану көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
Ф (стац) = ФЕС/НС (пайдаланылған), мұндағы:
Ф (стац) – стационарда емдеудің физиотерапиялық әдістерін пайдалану көрсеткіші;
ФЕС – стационарда науқастарға жасалынған физиотерапиялық емшаралардың саны;
НС (пайдаланылған) – пайдаланылған науқастардың саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
18. 1 төсекке шаққанда ультрадыбыстық зерттеулердің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
УДЗС (1 төсекке) = УДЗС/ТС(орташа жылдық), мұндағы:
УДЗС (1 төсекке) – 1 төсекке шаққанда ультрадыбыстық зерттеулердің саны;
УДЗС – стационарда науқастарға жасалынған ультрадыбыстық зерттеулердің саны;
ТС (орташа жылдық) – орташа жылдық төсек саны.
Өлшем бірлігі – абсолюттік сан.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
3-қосымша
Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация
ұйымдарының көрсеткіштері

1. Количество случаев своевременного прибытия бригад скорой медицинской помощи (далее – СМП) по вызовам I-III категории срочности (с момента передачи вызова бригаде СМП до момента прибытия к месту вызова (не более 15 мин)) рассчитывается по следующей формуле:
ЧСП (СМП) = ЧВ(I-III)*100/ЧВ (всего I-III), где:
ЧСП (СМП) – количество случаев своевременного прибытия бригад скорой медицинской помощи (далее – СМП) по вызовам I-III категории срочности (с момента передачи вызова бригаде СМП до момента прибытия к месту вызова (не более 15 мин));
ЧВ (I-III) – количество вызовов I-III категории срочности, выполненных вовремя;
ЧВ (всего I-III) – количество всех вызовов I-III категории срочности.
Единица измерения – процент.
2. Удельный вес вызовов, обслуженных с опозданием рассчитывается по следующей формуле:
УВОО (СМП) = ЧВОО (I-VI)*100/ЧВ(всего), где:
УВОО (СМП) – удельный вес вызовов, обслуженных с опозданием;
ЧВОО (I-VI) – число всех вызовов, обслуженных с опозданием;
ЧВ (всего) – число всех обслуженных вызовов;
Единица измерения – процент.
3. Удельный вес обслуженных пациентов с хроническими заболеваниями в часы работы организации ПМСП (с 8.00 до 18.00 часов) рассчитывается по следующей формуле:
УВВ (ПМСП) = ЧВ (ПМСП)*100/ ЧВ, где:
УВВ (ПМСП) – удельный вес числа обслуженных пациентов с хроническими заболеваниями в часы работы организации ПМСП (с 8.00 до 18.00 часов);
ЧВ (ПМСП) – число обслуженных пациентов с хроническими заболеваниями в часы работы организации ПМСП (с 8.00 до 18.00 часов);
ЧВ – число всех обслуженных пациентов в часы работы организации ПМСП (с 8.00 до 18.00 часов).
Единица измерения – процент.
4. Удельный вес догоспитальной летальности рассчитывается по следующей формуле:
УВЛ = ЧУ*100/ЧП (всего), где:
УВЛ – удельный вес догоспитальной летальности;
ЧУ – число умерших пациентов до прибытия и в присутствии бригады СМП;
ЧП (всего) – число пациентов, обслуженных бригадой СМП.
Единица измерения – процент.
5. Удельный вес оказанных медицинских услуг санитарной авиацией женщинам с акушерской и гинекологической патологией рассчитывается по следующей формуле:
УВ (АГП) = ЧЖ(АГП)*100/ЧП(всего), где:
УВ (АГП) – удельный вес оказанных медицинских услуг санитарной авиацией женщинам с акушерской и гинекологической патологией;
ЧЖ (АГП) – число женщин с акушерской и гинекологической патологией;
ЧП – количество всех пациентов обслуженных санитарной авиацией.
Единица измерения – процент.

1. І-ІІІ жеделділік санатты шақырулар бойынша жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖМК) бригадаларының уақытылы келулерінің оқиғалар саны (шақыруды ЖМК бригадасына берген сәттен бастап, шақырту орнына жеткенге дейін (15 минуттан артық емес) мынадай формула бойынша есептеледі:
УКС (ЖМК) = ШС(I-III) *100/ШС (барлығы I-III), мұндағы:
УКС (ЖМК) – І-ІІІ жеделділік санатты шақырулар бойынша жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖМК) бригадаларының уақытылы келулерінің саны (шақыруды ЖМК бригадасына берген сәттен бастап, шақырту орнына жеткенге дейін (15 минуттан артық емес);
ШС (I-III) – уақытылы орындалған І-ІІІ жеделділік санатты шақырулардың саны;
ШС (барлығы I-III) – І-ІІІ жеделділік санатты барлық шақырулардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
2. Кешігумен қызмет көрсетілген шақырулардың үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
КҚШҮ(ЖМК) = КҚШС (I-VI) *100/ШС (барлығы), мұндағы:
КҚШҮ (ЖМК) – кешігумен қызмет көрсетілген шақырулардың үлес салмағы;
КҚШС (I-VI) – кешігумен қызмет көрсетілген барлық шақырулардың саны;
ШС (барлығы) – барлық қызмет көрсетілген шақырулар саны;
Өлшем бірлігі – пайыз.
3. МСАК ұйымдарының жұмысы уақытында (8.00 – 18.00 сағат аралығында) созылмалы ауруы бар қызмет көрсетілген пациенттердің үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
ШҮС (МСАК) = ШС(МСАК)*100/ ШС, мұндағы:
ШҮС (МСАК) – МСАК ұйымдарының жұмысы уақытында (8.00 – 18.00 сағат аралығында) қызмет көрсетілген созылмалы ауруы бар пациенттердің үлес салмағы;
ШС (МСАК) – МСАК ұйымдарының жұмысы уақытында (8.00 – 18.00 сағат аралығында) қызмет көрсетілген созылмалы ауруы бар пациенттердің саны;
ШС – МСАК ұйымдарының жұмысы уақытында (8.00 – 18.00 сағат аралығында) қызмет көрсетілген барлық пациенттер саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
4. Госпитальге дейінгі өлімнің үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
ГӨҮ = ӨС*100/ПС (барлығы), мұндағы:
ГӨҮ – госпитальге дейінгі өлімнің үлес салмағы;
ӨС – ЖМК бригадасы келгенге дейін және олар болған кезде қайтыс болған пациенттердің саны;
ПС (барлығы) – ЖМК бригадасы қызмет көрсеткен пациенттердің саны;
Өлшем бірлігі – пайыз.
5. Акушериялық және гинекологиялық патологиялары бар әйелдерге санитариялық авиациямен көрсетілген медициналық қызметтердің үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
ҮС (АГП) = ӘС(АГП)*100/ПС(барлығы), мұндағы:
ҮС (АГП) – акушериялық және гинекологиялық патологиялары бар әйелдерге санитариялық авиациямен көрсетілген медициналық қызметтердің үлес салмағы;
ӘС (АГП) - акушериялық және гинекологиялық патологиялары бар әйелдер саны;
ПС – санитариялық авиация қызмет көрсеткен барлық пациенттердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.

6. Удельный вес оказанных медицинских услуг санитарной авиацией с патологией новорожденных рассчитывается по следующей формуле:
УВ(ПН) = ЧД(ПН)*100/ЧП(всего), где:
УВ (ПН) – удельный вес оказанных медицинских услуг санитарной авиацией детям с патологией новорожденных;
ЧД (ПН) – число детей с патологией новорожденных;
ЧП – количество всех пациентов обслуженных санитарной авиацией.
Единица измерения – процент.
7. Удельный вес оказанных медицинских услуг санитарной авиацией пациентам с болезнями системы кровообращения (далее - БСК) рассчитывается по следующей формуле:
УВ(БСК) = ЧП (БСК)*100/ЧП(всего), где:
УВ (БСК) – удельный вес оказанных медицинских услуг санитарной авиацией пациентам с БСК;
ЧП (БСК) – число пациентов с БСК;
ЧП – количество всех пациентов обслуженных санитарной авиацией.
Единица измерения – процент.
8. Удельный вес оказанных санитарной авиацией транспортировок рассчитывается по следующей формуле:
УВТ = ЧТ*100/ЧП(всего), где:
УВТ – удельный вес оказанных санитарной авиацией транспортировок;
ЧТ – число транспортировок;
ЧП (всего) – количество всех медицинских услуг обслуженных санитарной авиацией.
Единица измерения – процент.
9. Удельный вес проведенных специалистами санитарной авиации операций рассчитывается по следующей формуле:
УВО = ЧО*100/ЧП(всего), где:
УВО – удельный вес проведенных специалистами санитарной авиации операций;
ЧО – число проведенных специалистами санитарной авиации операций;
ЧП (всего) – количество всех пациентов обслуженных санитарной авиацией.
Единица измерения – процент.
Приложение 4
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций восстановительного лечения
и медицинской реабилитации
1. Показатель охвата населения восстановительным лечением и медицинской реабилитацией и на 1000 населения рассчитывается по следующей формуле:
ОРВЛ = ЧБ*1000/СЧН, где:
ОРВЛ – показатель охвата населения восстановительным лечением и медицинской реабилитацией на 1000 населения;
ЧБ – число больных, охваченных восстановительным лечением и медицинской реабилитацией;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – число больных охваченных восстановительным лечением и медицинской реабилитацией на 1000 населения.
Также рассчитываются показатели обеспеченности койками, работы койки, средней длительности пребывания на койке, оборота койки в соответствии с пунктами 1, 2, 3, 4 приложения 2 к настоящему приказу.
Приложение 5
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций, оказывающих
паллиативную помощь и сестринский уход

6. Патологиясы бар нәрестелерге санитариялық авиациямен көрсетілген медициналық қызметтердің үлес салмағы мынадай формуламен есептеледі:
ҮС (ПН) = БС (ПН)*100/ПС (барлығы), мұндағы:
ҮС (ПН) – патологиясы бар нәрестелерге санитариялық авиациямен көрсетілген медициналық қызметтердің үлес салмағы;
БС (ПН) – патологиясы бар нәрестелер саны;
ПС - санитариялық авиация қызмет көрсеткен барлық пациенттердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
7. Қан айналымы жүйесінің ауруы (бұдан әрі - ҚАЖА) бар пациенттерге санитариялық авиация көрсеткен медициналық қызметтердің үлес салмағы мынадай формуламен есептеледі:
ҮС (ҚАЖА) = ПС (ҚАЖА)*100/ПС (барлығы), мұндағы:
ҮС (ҚАЖА) – ҚАЖА бар пациенттерге санитариялық авиация көрсеткен медициналық қызметтердің үлес салмағы;
ПС (ҚАЖА) – ҚАЖА бар пациенттер саны;
ПС – санитариялық авиация қызмет көрсеткен барлық пациенттердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
8. Санитариялық авиациямен көрсетілген тасымалдаулардың үлес салмағы мынадай формуламен есептеледі:
ТҮС = ТС*100/ПС (барлығы), мұндағы:
ТҮС - санитариялық авиациямен көрсетілген тасымалдаулардың үлес салмағы;
ТС – тасымалдаулар саны;
ПС (барлығы) - санитариялық авиация қызмет көрсеткен барлық пациенттердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
9. Санитариялық авиация мамандары өткізген операциялардың үлес салмағы мынадай формуламен есептеледі:
ОҮС = ОС*100/ПС (барлығы), мұндағы:
ОҮС - санитариялық авиация мамандары өткізген операциялардың үлес салмағы;
ОС – санитариялық авиация мамандары өткізген операциялардың саны;
ПС (барлығы) - санитариялық авиация қызмет көрсеткен барлық пациенттердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
4-қосымша
Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту
ұйымдарының көрсеткіштері
1. 1000 халыққа шаққандағы халықтың қалпына келтіру емімен және медициналық оңалтумен қамтылуы мынадай формула бойынша есептеледі:
ҚЕМОҚ = НС*1000/ХЖОС, мұнда:
ҚЕМОҚ – 1000 халыққа шаққандағы халықтың қалпына келтіру емімен және медициналық оңалтумен қамтылу көрсеткіші;
НС – қалпына келтіру емімен және медициналық оңалтумен қамтылған науқастардың саны;
ХОС – халықтың жылдық орташа саны.
Өлшем бірлігі – 1000 халыққа шаққандағы қалпына келтіру емімен және медициналық оңалтумен қамтылған халықтың саны.
Сонымен қатар, төсекпен қамтудың, төсек жұмысы, төсекте болуының орташа ұзақтығының, төсек айналымының көрсеткіштері осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес есептеледі.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
5-қосымша
Паллиативтік көмек пен мейіргерлік күтім көрсететін
ұйымдардың көрсеткіштері

1. Показатель охвата населения паллиативным лечением на 1000 населения рассчитывается по следующей формуле:
ОПЛ = ЧБ*1000/СЧН, где:
ОПЛ – показатель охвата населения паллиативным лечением на 1000 населения;
ЧБ – число больных, охваченных паллиативным лечением;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – число больных охваченных паллиативным лечением на 1000 населения.
2. Показатель охвата населения медицинской помощью в организациях сестринского ухода на 1000 населения рассчитывается по следующей формуле:
ОСУ = ЧБ*1000/СЧН, где:
ОСУ – показатель охвата населения медицинской помощью в организациях сестринского ухода на 1000 населения;
ЧБ – число больных, охваченных медицинской помощью в организациях сестринского ухода;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – число больных охваченных медицинской помощью в организациях сестринского ухода на 1000 населения
Также рассчитываются показатели обеспеченности койками, работы койки, средней длительности пребывания на койке, оборота койки в соответствии с пунктами 1 ,2, 3, 4 приложения 2 к настоящему приказу.
Приложение 6
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций, осуществляющих деятельность
в сфере службы крови
1. Показатель числа донаций крови и ее компонентов на 1000 населения в год рассчитывается по следующей формуле:
ДК = ЧДК*1000/СЧН, где:
ДК – показатель числа донаций крови и ее компонентов на 1000 населения;
ЧДК – число донаций крови и ее компонентов;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – число донаций крови и ее компонентов на 1000 населения.
2. Удельный вес безвозмездных донаций крови и ее компонентов рассчитывается по следующей формуле:
УВБДК = ЧБДК*100/ЧДК, где:
УВБДК – удельный вес безвозмездных донаций крови и ее компонентов;
ЧБДК – число безвозмездных донаций крови и ее компонентов;
ЧДК – число донаций крови и ее компонентов.
Единица измерения – процент.
3. Удельный вес добровольных донаций крови и ее компонентов рассчитывается по следующей формуле:
УВДДК = ЧДДК*100/ЧДК, где:
УВДДК – удельный вес добровольных донаций крови и ее компонентов;
ЧДДК – число добровольных донаций крови и ее компонентов;
ЧДК – число донаций крови и ее компонентов.
Единица измерения – процент.
4. Удельный вес безвозмездных донаций крови и ее компонентов в выездных условиях рассчитывается по следующей формуле:
УВБДК (выезд) = ЧДК (выезд) *100/ЧДК, где:
УВБДК – удельный вес безвозмездных донаций крови и ее компонентов в выездных условиях;
ЧДК (выезд) – число донаций крови и ее компонентов в выездных условиях;
ЧДК – число донаций крови и ее компонентов.
Единица измерения – процент.

1. 1000 халыққа шаққандағы халықтың паллиативтік емдеумен қамтылу көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ПЕҚ = НС*1000/ХОС, мұнда:
ПЕҚ – 1000 халыққа шаққандағы халықтың паллиативтік емдеумен қамтылу көрсеткіші;
НС – паллиативтік емдеумен қамтылған науқастардың саны;
ХОС – халықтың жылдық орташа саны.
Өлшем бірлігі – 1000 халыққа шаққандағы паллиативтік емдеумен қамтылған халықтың саны.
2. 1000 халыққа шаққандағы халықтың мейіргерлік күтіммен қамтылу көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
МКҚ = НС*1000/ХОС, мұнда:
МКҚ – 1000 халыққа шаққандағы халықтың мейіргерлік күтіммен қамтылу көрсеткіші;
НС – мейіргерлік күтім ұйымдарындағы медициналық көмекпен қамтылған науқастардың саны;
ХОС – халықтың жылдық орташа саны.
Өлшем бірлігі – 1000 халыққа шаққандағы мейіргерлік күтім ұйымдарындағы медициналық көмекпен қамтылған науқастардың саны.
Сонымен қатар, төсекпен қамтудың, төсек жұмысы, төсекте болуының орташа ұзақтығының, төсек айналымының көрсеткіштері осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес есептеледі.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
6-қосымша
Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын
ұйымдардың көрсеткіштері
1. 1000 адамға шаққанда қан және оның компоненттерін жылдық донациялау санының көрсеткіштері мына формула бойынша есептеледі:
ҚД = ҚДС*1000/ХОС, мұнда:
ҚД – 1000 адамға шаққанда қан және оның компоненттерін донациялау санының көрсеткіші;
ҚДС – қан және оның компоненттерін донациялаудың саны;
ХОС – халықтың орта жылдық саны.
Өлшем бірлігі – 1000 адамға шаққанда қан және оның компоненттерін донациялаудың саны.
2. Қан және оның компоненттерін өтеусіз донациялаудың үлес салмағы мына формула бойынша есептеледі:
ҚӨДҮС = ҚӨДС*100/ ҚДС, мұнда:
ҚӨДҮС – қан және оның компоненттерін өтеусіз донациялаудың үлес салмағы:
ҚӨДС – қан және оның компоненттерін өтеусіз донациялаудың саны;
ҚДС – қан және оның компоненттерін донациялаудың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
3. Қан және оның компоненттерін ерікті донациялаудың үлес салмағы мына формула бойынша есептеледі:
ҚЕДҮС = КЕДС*100/ ҚДС, мұнда:
ҚЕДҮС – қан және оның компоненттерін ерікті донациялаудың үлес салмағы:
ҚЕДС – қан және оның компоненттерін ерікті донациялаудың саны;
ҚДС – қан және оның компоненттерін донациялаудың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
4. Көшпелі жағдайда қан және оның компоненттерінің өтеусіз донациялаудың үлес салмағы мына формула бойынша есептеледі:
ҚӨДҮС (көшпелі) = ҚДС (көшпелі) *100/ ҚДС, мұнда:
ҚӨДҮС – көшпелі жағдайда қан және оның компоненттерін өтеусіз донациялаудың үлес салмағы;
ҚДС (көшпелі) – көшпелі жағдайда қан және оның компоненттерін донациялаудың саны;
ҚДС – қан және оның компоненттерін донациялаудың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.

5. Доля донаций крови и ее компонентов, признанных не пригодными к переливанию и переработке на препараты рассчитывается по следующей формуле:
ДДК (не пригодных) = ЧДК (не пригодных)*100/ЧДК (обследованных), где:
ДДК (не пригодных) – доля донаций крови и ее компонентов, признанных не пригодными к переливанию и переработке на препараты;
ЧДК (не пригодных) – число донаций крови и ее компонентов, признанных не пригодными к переливанию и переработке на препараты;
ЧДК (обследованных) – число обследованных донаций крови и ее компонентов.
Единица измерения – процент.
6. Удельный вес лейкофильтрованных эритроцитов, выданных в медицинские организации от всего количества выданных эритроцитов (доз) рассчитывается по следующей формуле:
УВЛФЭ = ЧВЛФЭ*100/ЧВЭ (всего), где:
УВЛФЭ – удельный вес лейкофильтрованных эритроцитов, выданных в медицинские организации от всего количества выданных эритроцитов (доз);
ЧВЛФЭ – число выданных лейкофильтрованных эритроцитов;
ЧВЭ (всего) – число выданных эритроцитов всех видов.
Единица измерения – процент.
7. Удельный вес карантинизированной свежезамороженной плазмы от всего количества выданной плазмы (доз) в медицинские организации рассчитывается по следующей формуле:
УВКСЗП = ЧВКСЗП*100/ЧВСЗП, где:
УВКСЗП – удельный вес карантинизированной свежезамороженной плазмы, выданной в медицинские организации от всего количества выданной плазмы (доз);
ЧВКСЗП – число выданной карантинизированной свежезамороженной плазмы;
ЧВСЗП – общее количество выданной свежезамороженной плазмы всех видов.
Единица измерения – процент.
8. Удельный вес вирусинактивированной свежезамороженной плазмы от всего количества выданной плазмы в МО (доз) рассчитывается по следующей формуле:
УВВСЗП = ЧВСЗП*100/ЧСЗП, где:
УВВСЗП – удельный вес вирусинактивированной свежезамороженной плазмы от всего количества выданной плазмы;
ЧВСЗП – число выданной вирусинактивированной свежезамороженной плазмы (доз);
ЧСЗП – общее количество выданной свежезамороженной плазмы всех видов.
Единица измерения – процент.
9. Удельный вес лейкофильтрованных тромбоцитов, выданных в МО от всего количества выданных тромбоцитов (доз) рассчитывается по следующей формуле:
УВЛТ = ЧЛТ*100/ЧТ, где:
УВЛТ – удельный вес лейкофильтрованных тромбоцитов, выданных в медицинские организации от всего количества выданных тромбоцитов (доз);
ЧЛТ – всего выданных лейкофильтрованных тромбоцитов;
ЧТ – всего выданных тромбоцитов всех видов.
Единица измерения – процент.
10. Удельный вес вирусинактивированных тромбоцитов, выданных в медицинские организации от всего количества выданных тромбоцитов (доз) рассчитывается по следующей формуле:
УВВТ = ЧВТ*100/ЧТ, где:
УВВТ – удельный вес вирусинактивированных тромбоцитов, выданных в медицинские организации от всего количества выданных тромбоцитов (доз);
ЧВТ – всего выданных вирусинактивированных тромбоцитов;
ЧТ – всего выданных тромбоцитов всех видов.
Единица измерения – процент.

5. Құю және препараттарға қайта өңдеу үшін жарамсыз болып танылған қан және оның компоненттерін донациялау үлесі мына формула бойынша есептеледі:
ҚДҮ (жарамсыз) = ҚДС (жарамсыз)*100/ҚДС (зерттелген), мұнда:
ҚДҮ (жарамсыз) – құю және препараттарға қайта өндеу үшін жарамсыз болып танылған қан және оның компоненттерін донациялау үлесі;
ҚДС (жарамсыз) – құю және препараттарға қайта өндеу үшін жарамсыз болып танылған қан және оның компоненттерін донациялаудың саны;
ҚДС (зерттелген) – зерттелген қан және оның компоненттерін донациялаудың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
6. Эритроциттердің (дозалар) барлық көлемінен медициналық ұйымдарға берілген лейкофильтрленген эритроциттердің үлес салмағы мына формула бойынша есептеледі:
ЛФЭҮС = БЛФЭС*100/БЭС (барлығы), мұнда:
ЛФЭҮС – эритроциттердің (дозалар) барлық көлемінен медициналық ұйымдарға берілген лейкофильтрленген эритроциттердің үлес салмағы;
БЛФЭС – берілген лейкофильтрленген эритроциттердің саны;
БЭС (барлығы) – берілген барлық түрдегі эритроциттердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
7. Медициналық ұйымдарға берілген плазманың (дозалар) барлық көлемінен карантинделген, жаңа мұздатылған плазманың үлес салмағы мына формула бойынша есептеледі:
КЖМПҮС = БКЖМПС *100/ БЖМПС, мұнда:
КЖМПҮС – медициналық ұйымдарға берілген плазманың (дозалар) барлық көлемінен карантинделген, жаңа мұздатылған плазманың үлес салмағы;
БКЖМПС – берілген карантинделген, жаңа мұздатылған плазманың саны;
БЖМПС – берілген барлық түрдегі жаңа мұздатылған плазманың жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
8. Медициналық ұйымдарға берілген плазманың барлық көлемінен (доза) вирус белсенділігі жойылған, жаңа мұздатылған плазманың үлес салмағы мына формула бойынша есептеледі:
БВЖМПҮС = ВЖМПС*100/ ЖМПС, мұнда:
БВЖМПҮС – берілген плазманың барлық көлемінен вирус белсенділігі жойылған, жаңа мұздатылған плазманың үлес салмағы
ВЖМПС – берілген вирус белсенділігі жойылған, жаңа мұздатылған плазманың саны (дозалар);
ЖМПС – барлық түрдегі берілген жаңа мұздатылған плазманың жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
9. Тромбоциттердің (дозалар) барлық көлемінен медициналық ұйымдарға берілген лейкофильтрленген тромбоцитердің үлес салмағы мына формула бойынша есептеледі:
ЛТҮС = ЛТС*100/ ТС, мұнда:
ЛТҮС – тромбоциттердің (дозалар) барлық көлемінен медициналық ұйымдарға берілген лейкофильтрленген тромбоциттердің үлес салмағы;
ЛТС – берілген лейкофильтрленген тромбоциттердің саны;
ТС – барлық түрдегі берілген тромбоциттердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
10. Тромбоциттердің (дозалар) барлық көлемінен медициналық ұйымдарға берілген вирус белсенділігі жойылған тромбоциттердің үлес салмағы мына формула бойынша есептеледі:
ВТҮС = ВТС*100/ ТС, мұнда:
ВТҮС - тромбоциттердің (дозалар) барлық көлемінен медициналық ұйымдарға берілген вирус белсенділігі жойылған тромбоциттердің үлес салмағы;
ВТС – берілген вирус белсенділігі жойылған тромбоциттердің саны;
ТС – барлық түрдегі берілген тромбоциттердің барлығы.
Өлшем бірлігі – пайыз.

11. Объем выданных эритроцитов (доз) на 1000 населения рассчитывается по следующей формуле:
ОВЭ (1000 населения) = ОЭ (выдано)*1000/СЧН, где:
ОВЭ (1000 населения) – объем выданных эритроцитов на 1000 населения;
ОЭ (выдано) – объем выданных эритроцитов;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – объем выданных эритроцитов (доз) на 1000 населения.
12. Объем выданной плазмы (доз) на 1000 населения рассчитывается по следующей формуле:
ОВП(1000 населения) = ОП (выдано)*1000/СЧН, где:
ОВП – объем выданной плазмы на 1000 населения;
ОП (выдано) – объем выданной плазмы;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – объем выданной плазмы (доз) на 1000 населения.
13. Объем выданных тромбоцитов (доз) на 1000 населения рассчитывается по следующей формуле:
ОВТ(1000 населения) = ОТ (выдано)*1000/СЧН, где:
ОВТ – объем выданных тромбоцитов на 1000 населения;
ОТ (выдано) – всего выданных тромбоцитов;
СЧН – среднегодовая численность населения.
Единица измерения – объем выданных тромбоцитов (доз) на 1000 населения.
Приложение 7
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций, осуществляющих деятельность
в сфере патологической анатомии
1. Удельный вес числа патологанатомических исследований умерших в стационаре рассчитывается по следующей формуле:
УВПИ= ЧПИ (стац)*100/ЧПИ (всего), где:
УВПИ – удельный вес числа патологанатомических исследований умерших в стационаре;
ЧПИ (стац) – число патологанатомических исследований умерших в стационаре;
ЧПИ (всего) – общее число патологанатомических исследований умерших.
Единица измерения – процент.
2. Удельный вес числа патологанатомических исследований умерших детей (0-14 лет) в стационаре рассчитывается по следующей формуле:
УВПИ (0-14 лет) = ЧПИ(стац 0-14 лет)*100/ЧПИ(0-14 лет), где:
УВПИ (0-14лет) – удельный вес числа патологанатомических исследований умерших детей (0-14лет) в стационаре;
ЧПИ (стац 0-14 лет) – число патологанатомических исследований умерших детей (0-14лет) в стационаре;
ЧПИ (0-14 лет) – общее число патологанатомических исследований умерших детей (0-14лет).
Единица измерения – процент.
3. Удельный вес числа патологанатомических исследований мертворожденных в стационаре рассчитывается по следующей формуле:
УВПИ (МР)= ЧПИ(МР стац)*100/ЧПИ(МР всего), где:
УВПИ (МР) – удельный вес числа патологанатомических исследований мертворожденных в стационаре;
ЧПИ (МР стац) – число патологанатомических исследований мертворожденных в стационаре;
ЧПИ (МР всего) – общее число патологанатомических исследований мертворожденных.
Единица измерения – процент.
Приложение 8
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций, осуществляющие деятельность
в сфере формирования здорового образа жизни, здорового питания

11. 1000 адамға шаққанда берілген эритроциттердің (дозалар) көлемі мына формула бойынша есептеледі:
БЭК (1000 адам) = ЭК (берілді)*1000/ХОС, мұнда:
БЭК (1000 адам) - 1000 адамға шаққанда берілген эритроциттердің көлемі;
ЭК (берілді) – берілген эритроциттердің көлемі.
ХОС – халықтың орта жылдық саны.
Өлшем бірлігі – 1000 адамға шаққанда берілген эритроциттердің көлемі (дозалар).
12. 1000 адамға шаққанда берілген плазманың (дозалар) көлемі мына формула бойынша есептеледі:
БПК (1000 адам) = ПК (берілді)*1000/ХОС, мұнда:
БПК – 1000 адамға шаққанда берілген плазманың көлемі;
ПК (берілді) – берілген плазманың көлемі;
ХОС – халықтың орта жылдық саны.
Өлшем бірлігі – 1000 адамға шаққанда берілген плазманың көлемі (дозалар).
13. 1000 адамға шаққанда берілген тромбоциттердің (дозалар) көлемі мына формула бойынша есептеледі:
БТК = ТК (берілді)*1000/ХОС, мұнда:
БТК – 1000 адамға шаққанда берілген тромбоциттердің көлемі;
ТК (берілді) – берілген тромбоцитердің барлығы;
ХОС – халықтың орта жылдық саны.
Өлшем бірлігі – 1000 адамға шаққанда берілген тромбоциттердің көлемі (дозалар).
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
7-қосымша
Патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын
ұйымдардың көрсеткіштері
1. Стационарда қайтыс болғандарды патологоанатомиялық зерттеу санының үлес салмағы келесі формула бойынша есептеледі:
ПЗҮС= ПЗС (стац)*100/ПЗС (барлығы), бұнда:
ПЗҮС – стационарда қайтыс болғандарды патологоанатомиялық зерттеу санының үлес салмағы;
ПЗС (стац) – стационарда қайтыс болғандарды патологоанатомиялық зерттеулер саны;
ПЗС (барлығы) – қайтыс болғандарды патологоанатомиялық зерттеулердің жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
2. Стационарда қайтыс болған балаларды (0-14 жас) патологоанатомиялық зерттеу санының үлес салмағы келесі формула бойынша есептеледі:
ПЗҮС (0-14 жас) = ПЗС (стац 0-14 жас)*100/ПЗС (0-14 жас), бұнда:
ПЗҮС (0-14 жас) – стационарда қайтыс болған балаларды (0-14 жас) патологоанатомиялық зерттеу санының үлес салмағы;
ПЗС (стац 0-14 жас) – стационарда қайтыс болған балаларды (0-14 жас) патологоанатомиялық зерттеу саны;
ПЗС (0-14 жас) – қайтыс болған балаларды (0-14 жас) патологоанатомиялық зерттеулердің жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
3. Стационарда өлі туғандарды патологоанатомиялық зерттеу санының үлес салмағы келесі формула бойынша есептеледі:
ПЗҮС (ӨТ) = ПЗС (ӨТ стац)*100/ПЗС (ӨТ барлығы), бұнда:
ПЗҮС (ӨТ) – стационарда өлі туғандарды патологоанатомиялық зерттеу санының үлес салмағы;
ПЗС (ӨТ стац) – стационарда өлі туғандарды патологоанатомиялық зерттеу саны;
ПЗС (ӨТ барлығы) – өлі туғандарды патологоанатомиялық зерттеудің жалпы саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
8-қосымша
Саламатты өмір салтын, дұрыс тамақтануды қалыптастыру
саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау
ұйымдарының көрсеткіштері

1. Показатель охвата скрининговыми обследованиями рассчитывается по следующей формуле:
ПО = ЧО*100/ЧП, где:
ПО – процент охвата скрининговыми осмотрами;
ЧО – число лиц, осмотренных при скрининговых осмотрах;
ЧП – число лиц, подлежащих скрининговым осмотрам.
Единица измерения – процент.
2. Показатель частоты выявленной патологии при скрининговых осмотрах рассчитывается по следующей формуле:
ПВ = ЧВ*100/ЧП, где:
ПВ – процент выявленной патологией при скрининговых осмотрах;
ЧВ – число лиц, с выявленной патологией при скрининговых осмотрах;
ЧП – число лиц, подлежащих скрининговым осмотрам.
Единица измерения – процент.
3. Процент взятых на диспансерный учет в рамках скрининговых обследований рассчитывается по следующей формуле:
ПД = ЧД*100/ЧПД, где:
ПД – процент взятых на "Д" учет;
ЧД – число лиц, взятых на "Д" учет при скрининговых осмотрах;
ЧП – число лиц, подлежащих скрининговым осмотрам.
Единица измерения – процент.
4. Показатель выявления табакокурения при скрининговых обследованиях рассчитывается по следующей формуле:
ПТ = ЧТ*100/ЧО, где:
ПТ – процент выявления лиц, с поведенческим фактором риска - табакокурение в рамках скрининговых осмотров;
ЧТ – число лиц, выявленных с поведенческим фактором риска - табакокурение в рамках скрининговых осмотров.
ЧО – число лиц, осмотренных скрининговыми осмотрами;
Единица измерения – процент.
5. Показатель выявления злоупотребления алкоголем при скрининговых обследования рассчитывается по следующей формуле:
ПЗ=ЧЗ*100/ЧО, где:
ПЗ – процент выявления лиц, с поведенческим фактором риска - злоупотребление алкоголем в рамках скрининговых осмотров;
ЧЗ – число лиц, выявленных с поведенческим фактором риска - употребления алкоголя в рамках скрининговых осмотров.
ЧО – число лиц, осмотренных скрининговыми осмотрами;
Единица измерения – процент.
6. Показатель выявления с индексом массы тела (далее – ИМТ) при скрининговых обследованиях рассчитывается по следующей формуле:
ПсИМТ=ЧсИМТ*100/ЧО, где:
ПсИМТ – процент выявления лиц, с ИМТ в рамках скрининговых осмотров;
ЧсИМТ – число лиц, выявленных с ИМТ в рамках скрининговых осмотров;
ЧО – число лиц, осмотренных скрининговыми осмотрами;
Единица измерения – процент.
7. Показатель среднемесячного количества посещений Школ здоровья рассчитывается по следующей формуле:
ПШЗ = (ЧШЗ1+ЧШЗ2+..+ЧШЗ12)/12, где:
ПШЗ – показатель среднемесячного количества посещений ШЗ;
ЧШЗ – число пациентов, прошедших обучение в месяц в профильной ШЗ;
Единица измерения – процент.

1. Скринингтік зерттеп-қараумен қамту көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ҚП = ҚС*100/ЖС, мұнда:
ҚП – скринингтік қарап-тексерумен қамту пайызы;
ҚС – скринингтік қарап-тексеруде қаралған адамдардың саны;
ЖС – скринингтік қарап-тексерілуге тиіс адамдардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
2. Скринингтік қарап-тексеру кезінде анықталған патологиялар жиілігінің көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
АП = АС*100/ЖС, мұнда:
АП – скринингтік қарап-тексеру кезінде анықталған патологиялар пайызы;
АС – скринингтік қарап-тексеру кезінде анықталған патологиясы бар адамдардың саны;
ЖС – скринингтік қарап-тексерілуге тиіс адамдардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
3. Скринингтік зерттеп-қарау шеңберінде диспансерлік есепке алынғандардың пайызы мынадай формула бойынша есептеледі:
ДП = ДС*100/СЖС, мұнда:
ДП – "Д" есепке алынғандар пайызы;
ДС – скринингтік қарап-тексеру кезінде "Д" есепке алынған адамдардың саны;
СЖС – скринингтік қарап-тексерілуге тиіс адамдардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
4. Скринингтік қарап-тексеру кезінде темекі шегушілікті анықтау көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ШП = ШС*100/СҚС, мұнда:
ШП – скринингтік қарап-тексеру шеңберінде шылым шегудің мінез-құлықтық қауіп факторы бар адамдарды анықтау пайызы;
ШС – скринингтік қарап-тексеру шеңберінде шылым шегудің мінез-құлықтық қауіп факторы бар анықталған адамдардың саны.
СҚС – скринингтік қарап-тексерілген адамдардың саны;
Өлшем бірлігі – пайыз.
5. Скринингтік қарап-тексеру кезінде алкогольді шамадан тыс тұтынатындарды анықтау көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
АП=АТС*100/СҚС, мұнда:
АП – скринингтік қарап-тексеру шеңберінде алкогольді шамадан тыс тұтынудың мінез-құлықтық қауіп факторы бар тұлғаларды анықтау пайызы;
АТС – скринингтік қарап-тексеру шеңберінде алкогольді тұтынудың мінез-құлықтық қауіп факторы бар анықталған адамдардың саны.
СҚС – скринингтік қарап-тексерілген адамдардың саны;
Өлшем бірлігі – пайыз.
6. Скринингтік зерттеп-қарау кезінде дене салмағы индексін (бұдан әрі – АСИ) анықтау көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
АСИП=АДСС*100/СҚС, мұнда:
АСИП – скринингтік қарап-тексеру шеңберінде АСИ адамдарды анықтау пайызы;
АСИС – скринингтік қарап-тексеру шеңберінде анықталған АСИ адамдардың саны;
СҚС – скринингтік қарап-тексеруде қаралған адамдардың саны;
Өлшем бірлігі – пайыз.
7. Денсаулық мектептеріне барғандардың орта айлық санының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ДМК = (ДМС1+ДМС2+..+ДМС12)/ 12, мұнда:
ДМП – ДМ барғандардың орташа айлық санының көрсеткіші;
ДМС – бейінді ДМ бір айда оқудан өткен пациенттердің саны;
Өлшем бірлігі – пайыз.

8. Показатель среднемесячного количества посещений антитабачного центра (далее – АТЦ) рассчитывается по следующей формуле:
ПАТЦ = (ЧАТЦ1+ЧАТЦ2+..+ЧАТЦ12)/12, где:
ПАТЦ – показатель среднемесячного количества посещений АТЦ;
ЧАТЦ – число пациентов, прошедших обучение в месяц в АТЦ;
Единица измерения – процент.
9. Показатель среднемесячного количества посещений Молодежных центров здоровья (далее – МЦЗ) рассчитывается по следующей формуле:
ПМЦЗ = (ЧМЦЗ 1+ЧМЦЗ 2+..+ЧМЦЗ 12)/12, где:
ПМЦЗ – показатель среднемесячного количества посещений МЦЗ;
ЧМЦЗ – число пациентов, прошедших обучение в месяц в МЦЗ;
Единица измерения – процент.
Приложение 9
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций, осуществляющие деятельность
в сфере профилактики ВИЧ/СПИД
1. Показатель процент населения, протестированного на ВИЧ-инфекцию, рассчитывается по следующей формуле:
Т = (t (код 100) – t (код 114) – t (код 109)/2 - t (код 112)/2) / NЧ(100), где:
Т - процент населения, протестированного на ВИЧ-инфекцию;
t (код 100) – количество обследованных на ВИЧ-инфекцию граждан Республики Казахстан;
t (код 114) – количество на ВИЧ-инфекцию анонимно и лица с неустановленным гражданством;
t (код 109)/2 – количество обследованных беременных на ВИЧ-инфекцию делится на 2, так как беременные обследуются дважды, при постановке на учет и в третьем триместре беременности;
t (код 112)/2 – количество обследованных на ВИЧ-инфекцию лиц, содержащиеся в следственных изоляторах и исправительных учреждениях делится на 2, так как данный контингент обследуется дважды, при поступлении в учреждения уголовно-исправительной системы и через 6 месяцев.
N – численность населения.
Единица измерения – процент.
2. Показатель охвата больных антиретровирусной терапией (далее - АРТ) рассчитывается по следующей формуле:
О = Ч/Н*100, где:
О – охват больных антиретровирусной терапией;
Ч – количество ВИЧ-положительных пациентов, получающих АРТ, на конец отчетного периода.
Н – количество ВИЧ-положительных пациентов, нуждающихся в АРТ
Единица измерения – процент.
3. Показатель процент ВИЧ-положительных беременных женщин, получивших полный курс антиретровирусной (далее – АРВ) профилактики, в соответствии с национальным протоколом лечения, рассчитывается по следующей формуле:
В = К1/К2*100, где:
В – процент ВИЧ-положительных беременных женщин, получивших полный курс АРВ профилактики, в соответствии с национальным протоколом лечения;
К1 – количество ВИЧ-положительных родивших женщин, получивших АРВ профилактику в целях снижения риска передачи от матери к ребенку, за отчетный период;
К2 – количество ВИЧ-положительных беременных женщин, состоящих на учете на конец отчетного периода.
Единица измерения – процент.

8. Темекіге қарсы орталықтарға (бұдан әрі – ТҚО) барғандардың орташа айлық санының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ТҚОК = (ТҚОС1+ТҚОС2+..+ТҚОС12) / 12, мұнда:
ТҚОК – темекіге қарсы орталықтарға барғандардың орташа айлық көрсеткіші;
ТҚОС – ТҚО-да бір айда оқудан өткен пациенттердің саны;
Өлшем бірлігі – пайыз.
9. Жастар денсаулық орталықтарына (бұдан әрі – ЖДО) барғандардың орташа айлық санының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖДОК = (ЖДОС 1+ЖДОС 2+..+ЖДОС 12) / 12, мұнда:
ЖДОК – ЖДО-ға барғандардың орташа санының көрсеткіші;
ЖДОС – ЖДО-да бір айда оқудан өткен пациенттердің саны;
Өлшем бірлігі – пайыз.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
9-қосымша
АИТВ/ЖИТС профилактикасы саласындағы қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың көрсеткіштері
1. АИТВ-инфекциясына тестілеуден өткен халықтың пайызының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
Т = (t (код 100) – t (код 114) – t (код 109)/2 - t
(код 112)/2) / Nх(100), мұнда:
Т - АИТВ-инфекциясына тестілеуден өткен халықтың пайызы;
t (код 100) – АИТВ-инфекциясына тексерілген Қазақстан Республикасы азаматтарының саны;
t (код 114) – АИТВ-инфекциясына тексерілген жасырын тексерілгендер және азаматтығы анықталмаған адамдар саны;
t (код 109)/2 – АИТВ-инфекциясына тексерілген жүкті әйелдердің саны 2 бөлінеді, себебі, жүкті әйелдер екі рет: тіркеуге тұрғанда және жүктіліктің үшінші триместрінде зерттеп-қаралады;
t (код 112)/2 – АИТВ-инфекциясына тексерілген тергеу изоляторларында және түзету мекемелерінде қамалғандардың саны 2 бөлінеді, себебі бұл адамдар контингенті екі рет: қылмыстық-түзету жүйесі мекемесіне түскен кезде және 6 ай өткен соң зерттеп-қаралады.
N – халық саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
2. Науқастарды антиретровирустық терапиямен (бұдан әрі - АРТ) қамту көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
Қ = С/МС*100, мұнда:
Қ – науқастарды антиретровирустық терапиямен қамту;
С – есептілік кезеңі соңында АРТ қабылдап жатқан оң нәтижелі АИТВ бар пациенттердің саны;
МС – АРТ-ға мұқтаж оң нәтижелі АИТВ бар пациенттердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
3. Емдеудің ұлттық хаттамасына сәйкес антиретровирустық профилактиканың (бұдан әрі – АРТ) толық курсын қабылдап жатқан оң нәтижелі АИТВ бар жүкті әйелдердің пайыз көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
В = К1/К2*100, мұнда:
В – емдеудің ұлттық хаттамасына сәйкес АРВ профилактиканың толық курсын қабылдаған оң нәтижелі АИТВ бар жүкті әйелдердің пайызы;
К1 – есептілік кезеңінде анадан балаға берілу қаупін төмендету мақсатында АРВ профилактикасын қабылдап жатқан оң нәтижелі АИТВ бар босанған әйелдердің саны;
К2 – есептілік кезеңінің соңында тіркеуде тұрған оң нәтижелі АИТВ бар жүкті әйелдердің саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.

4. Показатель смертности людей, живущих с ВИЧ/СПИД рассчитывается по следующей формуле:
С = А*1000/ (Н – К), где:
С – смертность людей, живущих с ВИЧ/СПИД;
А – количество умерших от СПИДа в текущем году;
Н – накопительное количество случаев ВИЧ-инфекции на начало текущего года;
К – накопительное количество умерших ВИЧ - инфицированных на начало текущего года.
Единица измерения – число случаев на 1000 лиц, живущих с ВИЧ.
5. Показатель процент младенцев, рожденных ВИЧ-положительными женщинами, получивших профилактику АРВ препаратами для снижения риска ранней передачи ВИЧ от матери ребенку, рассчитывается по следующей формуле:
О = Ч/Ч1*100, где:
О – процент младенцев, рожденных ВИЧ-положительными женщинами, получивших профилактику АРВ препаратами для снижения риска ранней передачи ВИЧ от матери ребенку
Ч – число младенцев, рожденных живыми за отчетный период, которые получили АРВ-профилактику для снижения риска ранней передачи ВИЧ от матери ребенку (в ранний послеродовой период, в первые 6 недель жизни)
Ч1 – число детей, рожденных живыми за отчетный период.
Единица измерения – процент.
Приложение 10
к Методике формирования
(расчета) показателей
в области здравоохранения
Показатели организаций для детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей
с дефектами психического и физического развития от рождения
до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое
сопровождение семей с риском отказа от ребенка
1. Показатель удельного веса детей до 1 года, проживающих в домах ребенка рассчитывается по следующей формуле:
УВД (до 1 года) = ЧД (до 1 года)*100/ЧД (всего), где:
УВД (до 1 года) – удельный вес детей до 1 года, проживающих в домах ребенка;
ЧД (до 1 года) – число детей до 1 года;
ЧД (всего) – число детей, состоящих в домах ребенка на конец отчетного периода.
Единица измерения – процент.
2. Показатель удельного веса детей от 1 года до 3 лет, проживающих в домах ребенка рассчитывается по следующей формуле:
УВД (1-3 лет) = ЧД (1-3 лет)*100/ЧД (всего), где:
УВД (1-3 лет) – показатель удельного веса детей от 1 года до 3 лет, проживающих в домах ребенка;
ЧД (1-3 лет) – число детей от 1 года до 3 лет;
ЧД (всего) – число детей, состоящих в домах ребенка на конец отчетного периода.
Единица измерения – процент.
3. Показатель удельного веса детей старше 3 лет, проживающих в домах ребенка рассчитывается по следующей формуле:

4. АИТВ/ЖИТС өмір сүретін адамдардың өлім көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
С = А*1000/ (ЖС – К), мұнда:
С – АИТВ/ЖИТС-пен өмір сүретін адамдардың өлімі;
А – ағымдағы жылы ЖИТС-тен қайтыс болғандардың саны;
ЖС – ағымдағы жылдың басында АИТВ-инфекциясының жағдайларының жинақталған саны;
К – ағымдағы жылдың басында АИТВ-ны жұқтырған қайтыс болған адамдардың жинақталған саны.
Өлшем бірлігі – АИТВ-мен өмір сүретін 1000 адамға шаққандағы оқиғалар саны.
5. Оң нәтижелі АИТВ-бар анадан балаға ерте берілуін төмендету үшін АРВ препараттардың профилактикасын қабылдаған оң нәтижелі АИТВ бар жүкті әйелдерден туылған нәрестелердің пайыз көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
Н = С/С1*100, мұнда:
Н – АИТВ-ның анадан балаға ерте берілуін төмендету үшін АРВ препараттарының профилактикасын қабылдаған оң нәтижелі АИТВ бар жүкті әйелдерден туған нәрестелердің пайызы;
С – АИТВ-ның анадан балаға ерте берілуін төмендету үшін АРВ препараттарының профилактикасын қабылдаған, есептілік кезеңінде тірі туған балалардың саны (босанғаннан кейінгі ерте кезеңде, өмірдің алғашқы 6 айында);
С1 – есептілік кезеңінде тірі туған балалардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
Денсаулық сақтау
саласындағы көрсеткіштерді
қалыптастыру (есептеу)
әдістемесіне
10-қосымша
Туғаннан бастап үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа
дейінгі, психикасының және дене бітімінің дамуында кемістігі
бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды
психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық
сақтау ұйымдардың көрсеткіштері
1. Балалар үйінде тұратын 1 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
БҮС (1 жасқа дейін) = БС (1 жасқа дейін)*100/БС (барлығы), мұнда:
БҮС (1 жасқа дейін) – балалар үйінде тұратын бір жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы;
БС (1 жасқа дейін) – 1 жасқа дейінгі балалардың саны;
БС (барлығы) – есептілік мерзімінің соңында, балалар үйінде тұратын балалардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
2. Балалар үйінде тұратын 1 жастан 3 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
БҮС (1 – 3 жас) = БС(1 - 3 жас) *100/БС (барлығы), мұнда:
БҮС (1 – 3 жас) – балалар үйінде тұратын 1 жастан 3 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы;
БС (1 – 3 жас) – 1-ден 3 жасқа дейінгі балалар саны;
БС (барлығы) - есептілік мерзімінің соңында, балалар үйінде тұратын балалардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
3. Балалар үйінде тұратын 3 жастан асқан балалардың үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:

УВД (старше 3 лет) = ЧД (старше 3 лет)*100/ЧД (всего), где:
УВД (старше 3 лет) – показатель удельного веса детей старше 3 лет, проживающих в домах ребенка;
ЧД (старше 3 лет) – число детей старше 3 лет;
ЧД (всего) – число детей, состоящих в домах ребенка на конец отчетного периода.
Единица измерения – процент.
4. Показатель удельного веса детей сирот и оставшихся без попечения родителей рассчитывается по следующей формуле:
УВДС = ЧДС*100/ЧД (всего), где:
УВДС – удельный вес детей сирот и оставшихся без попечения родителей;
ЧДС – число детей сирот и оставшихся без попечения родителей;
ЧД (всего) – число детей, состоящих в домах ребенка на конец отчетного периода.
Единица измерения – процент.
5. Показатель удельного веса детей, взятых родителями из числа выбывших рассчитывается по следующей формуле:
УВД(родители) = ЧД(родители)*100/ЧД (выбыло), где:
УВД (родители) – удельный вес детей, взятых родителями;
ЧД (родители) – число детей, взятых родителями;
ЧД (выбыло) – число выбывших детей.
Единица измерения – процент.
6. Показатель удельного веса детей, взятых для усыновления из числа выбывших рассчитывается по следующей формуле:
УВД(усыновлено) = ЧД(усыновлено)*100/ЧД (выбыло), где:
УВД (усыновлено) – удельный вес детей, взятых для усыновления;
ЧД (усыновлено) – число детей, взятых для усыновления;
ЧД (выбыло) – число выбывших детей.
Единица измерения – процент.
7. Показатель удельного веса детей, переведенных в медико-социальные организации рассчитывается по следующей формуле:
УВД (переведено) = ЧД(переведено)*100/ЧД (выбыло), где:
УВД (переведено) – удельный вес детей, переведенных в медико-социальные организации;
ЧД (переведено) – число детей, переведенных в медико-социальные организации;
ЧД (выбыло) – число выбывших детей.
Единица измерения – процент.

БҮС (3 жастан асқан) = БС (3 жастан асқан)*100/БС (барлығы), мұнда:
БҮС (3 жастан асқан) - балалар үйінде тұратын 3 жастан асқан балалардың үлес салмағы;
БС (3 жастан асқан) – 3 жастан асқан балалардың саны;
БС (барлығы) - есептілік мерзімінің соңында, балалар үйінде тұратын балалардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
4. Жетім және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖБҮС = ЖБС*100/ БС (барлығы), мұнда:
ЖБҮС – жетім және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың үлес салмағы;
ЖБС – жетім және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жетім балалардың саны;
БС (барлығы) – есептілік мерзімінің соңында, балалар үйінде тұратын балалардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
5. Жалпы шыққан балалардың ішінен, ата-аналары алған балалардың үлес салмағы мынадай формула бойынша есептеледі:
БҮС (ата-аналары) = БС (ата-аналары) *100/ БС (жалпы шыққан), мұнда:
БҮС (ата-аналары) – ата-аналары алған балалардың үлес салмағы;
БС (ата-аналары) – ата-аналары алған балалардың саны;
БС (жалпы шыққан) – жалпы шыққан балалардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
6. Жалпы шыққан балалардың ішінен, асырап алған балалардың үлес салмағының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
БҮС (асырап алынды) = БС (асырап алынды)*100/ БС
(жалпы шыққан), мұнда:
БҮС (асырап алынды) – асырап алынған балалардың үлес алмағы;
БС (асырап алынды) – асырап алынған балалар саны;
БС (жалпы шыққан) – жалпы шыққан балалардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.
7. Медициналық-әлеуметтік ұйымдарға ауыстырылған балалардың үлес салмағының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
БҮС (ауыстырылды) = БС (ауыстырылды)*100/ БС (жалпы шыққан), мұнда:
БҮС (ауыстырылды) – медициналық-әлеуметтік ұйымдарға ауыстырылған балалардың үлес салмағы;
БС (ауыстырылды) – медициналық-әлеуметтік ұйымдарға ауыстырылған балалардың саны;
БС (жалпы шыққан) – жалпы шыққан балалардың саны.
Өлшем бірлігі – пайыз.