Об утверждении Правил предоставления в пользование памятников истории и культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 369. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2015 года № 12491. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 91
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 15.04.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14-6) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления в пользование памятников истории и культуры.
2. Признать утратившим силу приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 75 "Об утверждении Правил предоставления в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10687, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 17 апреля 2015 года).
3. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодических печатных изданиях на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью, для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.

Тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 369 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 желтоқсанда № 12491 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 91 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.04.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 19-бабының 14-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру қағидалары бекітілсін.
2. "Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрiнiң 2015 жылғы 27 ақпандағы № 75 бұйрығының (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10687 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы нормативті құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкіне енгізу үшін елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін жолдауды;
3) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын;
4) осы бұйрықтың ресми жариялануынан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие c 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры и
спорта Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 369
Правила
предоставления в пользование памятников истории и культуры
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила предоставления в пользование памятников истории и культуры (далее – Правила) определяют порядок предоставления в пользование (имущественный наем, аренду) памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) наймодатель –уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы;
2) охранное обязательство – документ, фиксирующий состояние памятника истории и культуры на момент оформления данного документа и условия содержания памятника истории и культуры собственником или пользователем;
3) пользователь (наниматель, арендатор) – физическое или юридическое лицо, которому в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" предоставлено право пользования памятником на основании договора имущественного найма (далее – договор) с его собственником;
4) памятники истории и культуры (далее – памятники) – отдельные постройки, здания, сооружения и ансамбли, историко-культурные ландшафты и другие достопримечательные места, созданные человеком или являющиеся совместным творением человека и природы, связанные с историческим прошлым народа, развитием общества и государства, включенные в Государственный список памятников истории и культуры;
5) уполномоченный орган по охране и использованию объектов историко-культурного наследия - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны и использования объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган);
6) тендер – это форма торгов по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов, проводимая с использованием веб-портала реестра в электронном формате, при которых наймодатель обязуется на основе принятых им исходных условий заключить договор с тем из участников тендера, который предложит лучшие для наймодателя условия договора;

5. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 369 бұйрығымен
бекітілген
Тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының меншігі болып табылатын, тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру тәртібін айқындайды.
2. Осы қағидада келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) жалға беруші – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы;
2) қорғау міндеттемесі – тарих және мәдениет ескерткіштерінің осы құжатты рәсімдеу кезіндегі жай-күйі және меншік иесінің немесе пайдаланушының тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттары тіркелетін құжат;
3) пайдаланушы (жалдаушы, жалға алушы) – "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңына сәйкес тарих және мәдениет ескерткіштерін оның меншік иесімен жасалған мүліктік жалға беру келісімшарты (бұдан әрі – келісімшарт) негізінде пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға;
4) тарих және мәдениет ескерткіштері (бұдан әрі - ескерткіштер) – Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізілген, халықтың өткен тарихымен, қоғам мен мемлекеттің дамуымен байланысты, адам жасаған немесе адам мен табиғаттың бірлескен туындысы болып табылатын жекелеген кесендер, ғимараттар, құрылыстар мен ансамбльдер, тарихи-мәдени ландшафттар және басқа да көрікті жерлер;
5) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган - тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі – уәкілетті орган);
6) тендер – бұл жалға беруші өзі ұсынған бастапқы келісімшарт негізінде жалға беруші үшін ең жақсы шарт талаптарын ұсынатын тендерге қатысушылардың бірімен келісімшарт жасасуға міндеттенетін тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып, электрондық форматта өткізілетін объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру жөніндегі сауда-саттық нысаны;

7) балансодержатель – государственное юридическое лицо, за которым объект закреплен на праве оперативного управления или хозяйственного ведения;
8) веб-портал реестра (далее – Реестр) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных по договорам имущественного найма (аренды) государственного имущества.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Предоставление в пользование памятников физическим и юридическим лицам осуществляется для научных, культурно-просветительских, туристических целей.
4. Памятники местного значения, являющиеся коммунальной собственностью, предоставляются в пользование по решению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
Памятники местного значения, являющиеся республиканской собственностью, предоставляются в пользование по решению уполномоченного органа по управлению государственным имуществом по согласованию с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган).
Памятники международного и республиканского значения, являющиеся коммунальной собственностью, предоставляются в пользование по решению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы по согласованию с уполномоченным органом.
Памятники международного и республиканского значения, являющиеся республиканской собственностью, предоставляются в пользование по решению уполномоченного органа по управлению государственным имуществом по согласованию с уполномоченным органом.
Глава 2. Порядок предоставления в пользование памятников истории и культуры
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Балансодержатель для предоставления в пользование (имущественный наем, аренду) памятника, направляет наймодателю информацию о памятнике содержащую его название, количество, единицу измерения, краткую характеристику, местонахождение, целевое использование, а также срок его предоставления в пользование (имущественный наем, аренду). Информация о памятнике предоставляется без указания предполагаемого арендатора.
Достоверность информации о памятнике обеспечивается балансодержателем.

7) теңгерім ұстаушы – объект жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығында бекітілген мемлекеттік заңды тұлға;
8) тізілімнің веб-порталы – www.gosreestr.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналастырылған, мемлекеттік мүлікті жалдауға (жалға алуға) беру келісімшарты бойынша электрондық дерекқорға бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс (бұдан әрі – Тізілім).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тарих және мәдениет ескерткіштерін жеке және заңды тұлғаларға ғылыми, мәдени-ағарту, туристік мақсаттар үшін пайдалануға беріледі.
4. Жергілікті маңызы бар, коммуналдық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының шешімі бойынша пайдалануға беріледі.
Жергілікті маңызы бар, республикалық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштері тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) келісуімен мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша пайдалануға беріледі.
Халықаралық және республикалық маңызы бар, коммуналдық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштері уәкілетті органның келісуімен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының шешімі бойынша пайдалануға беріледі.
Халықаралық және республикалық маңызы бар, республикалық меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескерткіштері уәкілетті органның келісуімен мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша пайдалануға беріледі.
2-тарау. Тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Теңгерім ұстаушы ескерткішті пайдалануға беру үшін (мүліктік жалдауға (жалға алуға) жалға берушіге оның атауы, саны, өлшем бірлігі, қысқаша сипаттамасы, орналасқан жері, ескерткішті пайдалануға (мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру мерзімі, нысаналы пайдалануы қамтылған ақпаратты жібереді. Ескерткіш туралы ақпарат болжамды жалға алушы көрсетілмей ұсынылады.
Теңгерім ұстаушы ескерткіш туралы ақпараттың шынайылығын қамтамасыз етеді.

6. Представленная информация рассматривается наймодателем в течение пятнадцати календарных дней.
Наймодатель в течение указанного срока согласовывает предоставление в пользование (имущественный наем, аренду) памятника с уполномоченным органом, в случаях, когда памятник имеет международное и республиканское значение.
Уполномоченный орган в течение пяти календарных дней со дня поступления запроса, рассматривает и направляет наймодателю ответ о согласовании либо мотивированный отказ в согласовании.
По результатам рассмотрения информации о памятниках, представленной балансодержателем, наймодатель принимает одно из следующих решений:
1) о предоставлении памятника в пользование (имущественный наем, аренду);
2) об отказе в предоставлении памятника в пользование (имущественный наем, аренду).
7. Наймодатель в течение десяти календарных дней после принятия решения о предоставлении памятника в пользование (имущественный наем, аренду) обеспечивает размещение в Реестре следующих сведений:
1) о памятнике с указанием его названия, количества, единицы измерения, краткой характеристики, местонахождения, целевого использования, а также срока его предоставления в пользование (имущественный наем, аренду);
2) о балансодержателе памятника (юридический адрес, телефон, факс, адрес электронной почты);
3) о предоставлении памятника в пользование (имущественный наем, аренду) путем проведения тендера или без проведения тендера.
8. Определение пользователя (нанимателя, арендатора) осуществляется в соответствии с Правилами передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10467.
В случае принятия решения о предоставлении в пользование (имущественный наем, аренду) памятника, потенциальному пользователю в течение десяти календарных дней направляется письменное уведомление и проект договора.
9. Договор на предоставление в пользование памятников международного и республиканского значения, являющихся республиканской собственностью, заключается между уполномоченным органом по государственному имуществу и физическим или юридическим лицом по согласованию с уполномоченным органом.
Договор на предоставление в пользование памятников международного и республиканского значения, являющихся коммунальной собственностью, заключается между местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и физическим или юридическим лицом по согласованию с уполномоченным органом.
Договор на предоставление в пользование памятников местного значения, являющихся республиканской собственностью, заключается между уполномоченным органом по государственному имуществу и физическим или юридическим лицом по согласованию с уполномоченным органом.
Договор на предоставление в пользование памятников местного значения, являющихся коммунальной собственностью, заключается между местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и физическим или юридическим лицом.

6. Ұсынылған ақпаратты жалға беруші күнтізбелік он бес күннен асырмай қарайды.
Жалға беруші егерде ескерткіш халықаралық және республикалық маңызы бар ескерткіш болған жағдайда көрсетілген уақыт мерзімі ішінде оны пайдалануға беруді (мүліктік жалдауға (жалға алуға) уәкілетті органмен келіседі.
Уәкілетті орган келісу туралы ұсыныс түскен күннен бастап күнтізбелік бес күннің ішінде ұсынысты қарап, жалға берушіге келісім беру туралы немесе келісім беруден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап жолдайды.
Теңгерім ұстаушы жіберген ескерткіштер туралы ақпаратты қараудың нәтижесінде жалға беруші келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) ескерткішті пайдалануға (мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы;
2) ескерткішті пайдалануға (мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруден бас тарту туралы.
7. Жалға беруші ескерткішті пайдалануға (мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешім қабылдағаннан кейін күнтізбелік он күннің ішінде мынадай ақпараттың:
1) ескерткіштің атауы, саны, өлшем бірлігі, қысқаша сипаттамасы, орналасқан жері, ескерткішті пайдалануға (мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру мерзімі;
2) ескерткіш теңгерімін ұстаушы туралы (орналасқан жері, телефон, факс, электронды поштасы);
3) ескерткішті тендер өткізу арқылы немесе тендер өткізбей пайдалануға (мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы мәліметтердің тізілімде орналастырылуын қамтамасыз етеді.
8. Пайдаланушыны (жалдаушы, жалға алушы) анықтау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10467 болып тіркелген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары негізінде жүзеге асады.
Ескерткішті пайдалануға (мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешім қабылданған жағдайда күнтізбелік он күннің ішінде пайдаланушыға жазбаша хабарлама мен келісімшарттың жобасы жіберіледі.
9. Республикалық меншігі болып табылатын, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру келісімшарты мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган мен жеке және заңды тұлға арасында уәкілетті орган келісімімен жасалады.
Коммуналдық меншік болып табылатын, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру келісімшарты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдар мен жеке және заңды тұлға арасында уәкілетті орган келісімімен жасалады.
Республикалық меншігі болып табылатын, жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру келісімшарты мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган мен жеке және заңды тұлға арасында уәкілетті органның келісімімен жасалады.
Коммуналдық меншік болып табылатын жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру келісімшарты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдар мен жеке және заңды тұлға арасында уәкілетті орган келісімімен жасалады.

10. Договор заключается на срок не более трех лет.
Договор считается прекращенным по истечении установленного договором срока.
11. При предоставлении в пользование (имущественный наем, аренду) памятника, с пользователя взимается арендная плата в соответствии утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 76 "Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10688.
12. В течение трех рабочих дней, после заключения договора на предоставление в пользование (имущественный наем, аренду) памятников, наймодатель направляет уведомление и копию данного договора в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для оформления охранного обязательства в соответствии с Правилами выдачи охранных обязательств на памятниках истории и культуры утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 74, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10677.
13. Контроль за состоянием использования и порядком содержания памятников предоставленных в пользование (имущественный наем, аренду) осуществляется уполномоченным органом и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии со статьей 20-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Келісімшарт үш жылдан аспайтын мерзiмге жасалады. Келісімшартта белгіленген мерзім өткеннен кейін келісімшарт тоқтатылды деп саналады.
11. Ескерткішті пайдалануға (мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы "Мемлекеттік меншіктегі тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін белгілеу туралы" № 76 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10688 болып тіркелген бұйрығына сәйкес пайдаланушыдан жалдау ақысы алынады.
12. Ескерткіштерін пайдалануға (мүліктік жалдауға, жалға алуға) беру келісімшарты жасалғаннан кейін үш жұмыс күннің ішінде жалға беруші Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 74 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10677 болып тіркелген, Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау міндеттемелерін беру қағидасына сәйкес қорғау міндеттемесін рәсімдеу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына хабарлама және келісімшарт көшірмесін жолдайды.
13. Пайдалануға (мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілген ескерткіштерді пайдаланудың жай-күйін және олардың күтіп-ұсталу тәртібін бақылауды "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 20-1-бабына сәйкес уәкілетті орган және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.