Об утверждении Правил переподготовки и повышения квалификации работников органов государственного аудита и финансового контроля
Совместное нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 ноября 2015 года № 19-НҚ и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 602. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12573.
В соответствии с пунктом 7 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ и Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции совместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 02.02.2023 № 2-НҚ и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.02.2023 № 152 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила переподготовки и повышения квалификации работников органов государственного аудита и финансового контроля.
2. Юридическому отделу Счетного комитета в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного нормативного постановления и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного нормативного постановления и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего совместного нормативного постановления и приказа на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением совместного нормативного постановления и приказа возложить на руководителя аппарата Счетного комитета и ответственного секретаря Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящее совместное нормативное постановление и приказ вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
_____________ К. Джанбурчин
Министр финансов
Республики Казахстан
______________Б. Султанов
Утверждены
нормативным постановлением
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета
от 30 ноября 2015 года № 19 -НҚ
и приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 602
Правила переподготовки и повышения квалификации работников
органов государственного аудита и финансового контроля

Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 19-НҚ нормативтік қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 602 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12573 болып тіркелді.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 02.02.2023 № 2-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.02.2023 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидалары бекітілсін.
2. Есеп комитетінің Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен нормативтік қаулы және бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бірлескен нормативтік қаулы және бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
Төрағасы
_____________Қ. Жаңбыршин
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б. Сұлтанов
Республикалық бюджеттің атқарылуын
бақылау жөніндегі есеп комитетінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 19-НҚ нормативтік қаулысымен
және Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің 2015 жылғы
30 қарашадағы № 602 бұйрығымен
бірлесіп бекітілген
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила переподготовки и повышения квалификации работников органов государственного аудита и финансового контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон), "Об образовании", и определяют порядок переподготовки и повышения квалификации работников органов государственного аудита и финансового контроля.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 02.02.2023 № 2-НҚ и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.02.2023 № 152 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основными принципами переподготовки и повышения квалификации являются:
1) системность;
2) научность;
3) сочетание повышения квалификации с самообразованием;
4) непрерывность, преемственность и последовательность обучения.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) повышение квалификации – форма дополнительного образования, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки государственного аудитора;
2) образовательная программа – программа образования, определяющая по каждой дисциплине (курсу) содержание и объем знаний, умений, навыков, подлежащих освоению;
3) итоговый контроль знаний – оценка, приобретенных слушателями теоретических и практических знаний по соответствующему курсу обучения, по результатам которой принимается решение о выдаче документа, свидетельствующего о прохождении обучения;
4) переподготовка – форма профессионального обучения, позволяющего освоить другую профессию или специальность;
5) дополнительное образование - процесс обучения, осуществляемый с целью удовлетворения образовательных потребностей работников, реализуемый в форме повышения квалификации и переподготовки;
6) учебный план – документ, в котором определены состав учебных дисциплин в рамках той или иной программы, их распределение по количеству академических часов, отводимых на каждый учебный предмет;
7) обучающая организация - организации, которые осуществляют переподготовку и повышение квалификации работников органов государственного аудита и финансового контроля, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан для работников органов государственного аудита и финансового контроля;
уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту для государственных аудиторов, осуществляющих внутренний государственный аудит и финансовый контроль;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" (бұдан әрі – Заң), "Білім туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 02.02.2023 № 2-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.02.2023 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.
2. Қайта даярлаудың және біліктілікті арттырудың негізгі қағидаттары:
1) жүйелілік;
2) ғылымилық;
3) біліктілікті арттыруды өз бетінше білім алумен ұштастыру;
4) оқытудың үздіксіздігі, сабақтастығы және дәйектілігі болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) біліктілікті арттыру – мемлекеттік аудитордың бұрын алған кәсіби білімін, шеберлігі мен дағдыларын қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін қосымша білім беру нысаны;
2) білім беру бағдарламасы – әрбір оқу пәні (курс) бойынша меңгерілуге тиісті білімнің, шеберліктің, дағдылардың мазмұны мен көлемін айқындайтын білім беру бағдарламасы;
3) білімді қорытынды бақылау – тыңдаушылардың тиісті оқыту курсы бойынша алған теориялық және практикалық білімдерін бағалау, оның нәтижелері бойынша оқытудан өткені туралы куәландыратын құжат беру жөнінде шешім қабылданады;
4) қайта даярлау – басқа кәсіпті немесе мамандықты меңгеруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
5) қосымша білім беру – біліктілікті арттыру және қайта даярлау нысанында іске асырылатын, қызметкерлердің білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын оқыту процесі;
6) оқу жоспары – қандай да бір бағдарламаның шеңберінде оқу пәндерінің құрамы, олардың әрбір оқу пәніне берілетін академиялық сағаттар саны бойынша бөлінуі белгіленген құжат;
7) оқыту ұйымы – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлерін қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған ұйымдар:
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлеріне – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы;
ішкі мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік аудиторларға – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган;

8) самообразование – образовательный процесс, направленный на самостоятельное получение работниками новых и совершенствование имеющихся теоретических знаний на протяжении всей профессиональной деятельности;
9) заявитель – органы внешнего и внутреннего государственного аудита и финансового контроля, подающие заявку на переподготовку и повышение квалификации;
10) слушатель – лицо, проходящее переподготовку и (или) повышение квалификации;
11) уполномоченные органы – органы, осуществляющие методическое руководство в сфере государственного аудита и финансового контроля и организующие переподготовку и повышение квалификации в области государственного аудита и финансового контроля:
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан для работников органов государственного аудита и финансового контроля;
уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту для государственных аудиторов, осуществляющих внутренний государственный аудит.
Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 02.02.2023 № 2-НҚ и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.02.2023 № 152 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Задачами переподготовки и повышения квалификации являются:
1) обеспечение органов государственного аудита и финансового контроля квалифицированными работниками;
2) применение полученных знаний в совершенствовании деятельности органов государственного аудита и финансового контроля;
3) удовлетворение потребностей работников в получении новых и обновлении теоретических знаний и практических навыков в области государственного аудита и финансового контроля;
4) формирование, закрепление на практике и накопление полученных теоретических знаний и профессиональных навыков.
2. Порядок переподготовки и повышения квалификации работников
государственного аудита и финансового контроля
5. Работники органов государственного аудита и финансового контроля, претендующие на занятие должности, требующей наличие сертификата государственного аудитора, в соответствии со статьей 39 Закона проходят переподготовку.
6. Работники органов государственного аудита и финансового контроля проходят повышение квалификации с периодичностью не реже одного раза в три года.
7. В целях повышения квалификации работники системы государственного аудита и финансового контроля направляются сроком не более 1 месяца на стажировку в уполномоченные органы по согласованию с ними. Все расходы, связанные с прохождением стажировки несет сторона, направившая работника на стажировку.

8) өз бетінше білім алу – қызметкерлердің кәсіби қызметінің барлық кезеңінде өз бетінше жаңа теориялық білім алуға және бар білімдерін жетілдіруге бағытталған білім беру процесі;
9) өтінім беруші – қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға өтінім беретін сыртқы және ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары;
10) тыңдаушы – қайта даярлаудан және (немесе) біліктілігін арттырудан өтетін адам;
11) уәкілетті органдар – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында әдістемелік басшылықты жүзеге асыратын әрі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды ұйымдастыратын органдар:
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлеріне – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын мемлекеттік аудиторларға – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 02.02.2023 № 2-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.02.2023 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.
4. Қайта даярлаудың және біліктілікті арттырудың міндеттері:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарын білікті қызметкерлермен қамтамасыз ету;
2) алған білімдерін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметін жетілдіруге қолдану;
3) қызметкерлердің мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында жаңа теориялық білімдер мен практикалық дағдыларды алуға және оларды жаңартып отыруға деген қажеттіліктерін қанағаттандыру;
4) алған теориялық білімдері мен кәсіби дағдыларын тәжірибеде қалыптастыру, бекіту және жинақтау.
2. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру тәртібі
5. Мемлекеттік аудит сертификатының болуын талап ететін лауазымға үміткер мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлері Заңның 39-бабына сәйкес қайта даярлаудан өтеді.
6. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкерлері үш жылда кемінде бір рет біліктілікті арттырудан өтеді.
7. Біліктілікті арттыру мақсатында, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүйесінің қызметкерлері уәкілетті органдармен келісу бойынша олардан тағылымдамадан өтуге 1 айдан аспайтын мерзімге жіберіледі. Тағылымдамадан өтуге байланысты барлық шығыстарды қызметкерді тағылымдаға жіберетін тарап көтереді.

8. Освоение программ дополнительного образования проводится с отрывом от работы.
9. Заявитель ежегодно направляет в уполномоченные органы заявку на предстоящий финансовый год с указанием численности работников по каждой дисциплине. В уполномоченных органах заявка составляется соответствующим структурным подразделением, ответственным за переподготовку и повышение квалификации.
10. Уполномоченные органы не позднее 1 мая текущего года формируют контингент по переподготовке и повышению квалификации с учетом ранее пройденных курсов переподготовки и (или) курсов повышения квалификации и бюджетную заявку на предстоящий финансовый год.
11. Уполномоченные органы после утверждения республиканского бюджета на предстоящий финансовый год формируют график переподготовки и повышения квалификации.
12. Графики переподготовки и повышения квалификации, учебный план по переподготовке, а также тематика образовательных программ повышения квалификации на предстоящий финансовый год утверждаются обучающими организациями по согласованию с уполномоченными органами.
13. Заявители самостоятельно ведут учет и определяют потребность в профессиональном развитии, разрабатывают планы по управлению человеческими ресурсами и развитию персонала, формируют базы данных прошедших обучение, проводят мониторинг за их деятельностью и применению полученных знаний на практике.
14. Обучающие организации ведут электронную базу данных прошедших обучение работников и направляют информацию соответствующим уполномоченным органам.
15. Формирование учебных групп осуществляется из числа слушателей независимо от их занимаемых должностей и уровня основного образования в зависимости от цели и содержания обучения.
16. Образовательные программы включают адаптированный мировой и отечественный опыт проведения государственного аудита и финансового контроля, а также методологию формирования и реализации государственной политики, программных документов, лучшие практики по корпоративному управлению, стратегическому, финансовому менеджменту, бухгалтерскому учету, международным стандартам финансовой отчетности и права.
17. Обучающая организация разрабатывает образовательную программу и согласовывает ее с соответствующим уполномоченным органом.
18. Содержание образовательной программы по дисциплинам переподготовки и повышения квалификации включают:
1) наименование обучающего курса;
2) продолжительность;
3) цель проведения обучения;
4) учебный план, включающий наименование дисциплин, количество часов по каждой дисциплине (разделу), в том числе лекции, практические занятия (при необходимости);

8. Қосымша білім беру бағдарламаларын меңгеру жұмыстан қол үзе отырып өткізіледі.
9. Өтінім беруші жыл сайын әрбір пән бойынша қызметкерлер санын көрсете отырып, уәкілетті органдарға алдағы қаржы жылына арналған өтінім жібереді. Уәкілетті органдарда өтінімді қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға жауапты тиісті құрылымдық бөлімше жасайды.
10. Уәкілетті органдар ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешіктірмей бұрын өткен қайта даярлау курстарын және (немесе) біліктілікті арттыру курстарын ескере отырып, қайта даярлау және біліктілікті арттыру бойынша контингентті және алдағы қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімді қалыптастырады.
11. Уәкілетті органдар алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет бекітілгеннен кейін қайта даярлау және біліктілікті арттыру кестесін қалыптастырады.
12. Алдағы қаржы жылына арналған қайта даярлау және біліктілікті арттыру кестесін, қайта даярлау бойынша оқу жоспарын, сондай-ақ біліктілікті арттырудың білім беру бағдарламаларының тақырыбын уәкілетті органдармен келісу бойынша оқыту ұйымдары бекітеді.
13. Өтінім берушілер кәсіби дамудың есебін дербес жүргізеді және оған деген оған қажеттілікті айқындайды, адами ресурстарды басқару және персоналды дамыту бойынша жоспарлар әзірлейді, оқытудан өткендердің дерекқорын қалыптастырады, олардың қызметіне және алған білімдерін практикада қолдануына мониторинг жүргізеді.
14. Оқыту ұйымдары оқытудан өткен қызметкерлердің электрондық дерекқорын жүргізеді және ақпаратты тиісті уәкілетті органдарға жібереді.
15. Оқу топтарын қалыптастыру атқарып отырған қызметіне және негізгі білімдерінің деңгейіне қарамастан, оқытудың мақсаты мен мазмұнына қарай тыңдаушылардың арасынан жүзеге асырылады.
16. Білім беру бағдарламалары мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізудің бейімделген әлемдік және отандық тәжірибесін, сондай-ақ мемлекеттік саясатты, бағдарламалық құжаттарды қалыптастыру мен іске асырудың әдіснамасын, корпоративтік басқару, стратегиялық, қаржылық менеджмент, бухгалтерлік есеп, халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша үздік тәжірибелерді және құқықтарды қамтиды.
17. Оқыту ұйымы білім беру бағдарламасын әзірлейді және оны тиісті уәкілетті органмен келіседі.
18. Қайта даярлау және біліктілікті арттыру пәндері бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны:
1) оқыту курсының атауын;
2) ұзақтығын;
3) оқыту өткізудің мақсатын;
4) пәндердің атауын қамтитын оқу жоспарын, әрбір пән (бөлім) бойынша сағат санын, соның ішінде дәрістерді, практикалық сабақтарды (қажет болғанда);

5) содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
6) список профессорско-преподавательского состава, с указанием квалификации;
7) форму промежуточного и итогового контроля знаний;
8) список использованных источников.
19. Программами обучения предусматривается 2/3 учебного времени на аудиторную работу и 1/3 учебного времени на самостоятельную работу слушателя в рамках заданий, отраженных в программе дисциплины.
20. Для определения уровня знаний слушателей по окончании обучения осуществляется итоговый контроль знаний. Контроль проводится в форме тестирования, или собеседования, или письменных экзаменов.
21. Контроль знаний оценивается положительно в случае набора правильных ответов в количестве, определенном обучающей организацией.
22. Форма итогового контроля знаний по каждой дисциплине определяется обучающей организацией самостоятельно.
23. По результатам итогового контроля лицам, освоившим программы:
1) переподготовки - выдается удостоверение;
2) повышения квалификации - свидетельство.
24. При отрицательных результатах контроля знаний слушателю выдается справка о прослушивании теоретического курса.
25. Журнал регистрации выданных удостоверений, свидетельств, справок о прослушивании теоретического курса ведется по форме, утвержденной обучающей организацией.
26.Слушатель имеет право пересдать дисциплину в течение 1 месяца после окончания курса. При этом расходы по подготовке к пересдаче слушатель несет за счет собственных средств.
3. Повышение квалификации работников
за рубежом с привлечением зарубежных специалистов
27. Повышение квалификации за рубежом проводится в зарубежных обучающих организациях, осуществляющих образовательную, научно-исследовательскую деятельность в области государственного аудита и финансового контроля (далее - зарубежные организации).
28. Привлечение ведущих зарубежных специалистов осуществляется в соответствии с договорами, заключаемыми между казахстанской стороной и зарубежными специалистами и (или) зарубежными обучающими организациями.
29. Между кандидатом на прохождение обучения за рубежом и органами государственного аудита и финансового контроля заключается договор, в котором содержатся:
1) осуществление двухлетней непрерывной деятельности в системе органов государственного аудита и финансового контроля после завершения программы обучения за рубежом, за исключением кратковременных курсов, не превышающих пяти календарных дней;
2) обеспечение возврата средств, затраченных на повышение его квалификации в полном объеме, за исключением курсов, организуемых за счет приглашающей стороны, в случае, если слушатель выбывает из программы обучения по неуважительным причинам или отработал менее двух лет после завершения программы в системе органов государственного аудита и финансового контроля.

5) меңгерілуге тиісті білімнің, шеберліктің, дағдылар мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін;
6) біліктілігін көрсете отырып, профессорлық-оқытушылық құрамның тізімін;
7) білімдерін аралық және қорытынды бақылау нысанын;
8) пайдаланылған дереккөздердің тізімін қамтиды.
19. Оқыту бағдарламаларында тыңдаушының пән бағдарламасында көрсетілген тапсырмалар шеңберінде оқу уақытының 3/2-сі аудиторлық жұмысқа және оқу уақытының 3/1-і өзіндік жұмысқа көзделеді.
20. Тыңдаушылардың білім деңгейін анықтау үшін оқыту аяқталғаннан кейін білімді қорытынды бақылау жүзеге асырылады. Бақылау тестілеу немесе әңгімелесу немесе жазбаша емтихандар нысанында жүргізіледі.
21. Білімді бақылау оқыту ұйымы белгілеген көлемде дұрыс жауаптарды жинаған жағдайда оң бағаланады.
22. Оқыту ұйымы әрбір пән бойынша білімді қорытынды бақылау нысанын дербес белгілейді.
23. Қорытынды бағалау нәтижелері бойынша бағдарламаларды меңгерген адамдарға:
1) қайта даярлау бойынша – куәлік;
2) біліктілікті арттыру бойынша – куәлік беріледі.
24. Білімді бақылаудың теріс нәтижелері болған кезде тыңдаушыға теориялық курсты тыңдағаны туралы анықтама беріледі.
25. Берілген куәліктерді (теориялық курсты тыңдағаны туралы куәліктерді, анықтамаларды) тіркеу журналы оқыту ұйымы бекіткен нысан бойынша жүргізіледі.
26. Тыңдаушының пәнді аяқталғаннан кейін 1 ай ішінде курс қайта тапсыруға құқығы бар. Бұл ретте қайта тапсыруға дайындық бойынша шығыстарды тыңдаушы өз қаражатының есебінен жүзеге асырады.
3. Шетелдік мамандарды тарта отырып, шетелде қызметкерлердің біліктілігін арттыру
27. Шетелде біліктілікті арттыру мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында білім беру, ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыратын шетелдің оқыту ұйымдарында (бұдан әрі – шетелдік ұйымдар) өткізіледі.
28. Шетелдік жетекші мамандарды тарту қазақстандық тарап пен шетелдік мамандардың және (немесе) шетелдің оқыту ұйымдарының арасында жасалған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
29. Шетелде оқытудан өтуге кандидат пен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында шарт жасалып, онда мыналар қамтылады:
1) күнтізбелік бес күннен аспайтын қысқа мерзімді курстарды қоспағанда, шетелдегі оқыту бағдарламасын аяқтағаннан кейін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүйесінде екі жылдық үздіксіз қызметті жүзеге асыру;
2) егер тыңдаушы оқыту бағдарламасынан дәлелсіз себеппен шығып қалса немесе бағдарлама аяқталғаннан кейін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүйесінде екі жылдан аз жұмыс істеген болса, шақырушы тараптың есебінен ұйымдастырылатын курстарды қоспағанда, өзінің біліктілігін арттыруға жұмсалған қаражатты толық көлемінде қайтаруды қамтамасыз ету.

30. Требование по возмещению средств за обучение, предусмотренное в пункте 29 настоящих Правил, не распространяется на слушателей, уволенных с государственной службы органов государственного аудита и финансового контроля по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан и подпунктами 3), 5), 6) пункта 1, пунктом 2 статьи 61 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 30 - в редакции совместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 02.02.2023 № 2-НҚ и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.02.2023 № 152 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. На повышение квалификации в зарубежные обучающие организации направляются работники, имеющие опыт работы в органах государственного аудита и финансового контроля не менее двух лет.
32. Отбор работников на повышение квалификации за рубежом осуществляется уполномоченными органами на открытой конкурсной основе.
33. Для участия в конкурсе работником органов государственного аудита и финансового контроля направляются:
1) заявление (в произвольной форме);
2) представление, подписанное первым руководителем органа государственного аудита и финансового контроля или лицом, его замещающим;
3) послужной список;
4) документы по условиям зарубежных организаций (при их необходимости).
34. Отбор работников осуществляет конкурсная комиссия, состав которой утверждается уполномоченными органами.
35. Критериями, влияющими на отбор, проводимый конкурсной комиссией, являются:
1) соответствие функциональных направлений деятельности работника по программе обучения за рубежом;
2) языковые знания (если предусмотрено программой) не менее среднего уровня;
3) результаты прохождения предыдущих курсов;
4) соблюдение работником условий договора, ранее заключенного для прохождения повышения квалификации за рубежом (при наличии такового).
36. Конкурсная комиссия рассматривает кандидатуры работников для включения в итоговый список слушателей в течение пяти рабочих дней после дня окончания приема документов для участия в конкурсе.
37. После рассмотрения кандидатур по результатам отбора конкурсная комиссия в течение пяти рабочих дней уведомляет работников, включенных в итоговый список слушателей. Итоговый список слушателей, прошедших конкурс, формируется структурным подразделением соответствующего уполномоченного органа, ответственным за повышение квалификации, на основании протокольного решения конкурсной комиссии.

30. Осы Қағидалардың 29-тармағында көзделген оқыту үшін қаражатты өтеу бойынша талап Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 1), 2) тармақшаларында және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-бабы 1-тармағының 3), 5), 6) тармақшаларында, 2-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан мемлекеттік қызметтен босатылған тыңдаушыларға қолданылмайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 02.02.2023 № 2-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.02.2023 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.
31. Шетелдің оқыту ұйымдарында біліктілікті арттыруға мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі бар қызметкерлер жіберіледі.
32. Уәкілетті органдар шетелде біліктілікті арттыруға қызметкерлерді іріктеуді ашық конкурс негізінде жүзеге асырады.
33. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметкері конкурсқа қатысу үшін:
1) өтініш (еркін нысанда);
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қойған ұсыным;
3) қызметтік тізім;
4) шетелдік ұйымдардың шарттары бойынша құжаттарды (олар қажет болғанда) жібереді.
34. Қызметкерлерді іріктеуді құрамын уәкілетті органдар бекітетін конкурстық комиссия жүзеге асырады.
35. Конкурстық комиссияның өткізетін іріктеуіне ықпал ететін өлшемшарттар:
1) қызметкер қызметінің функционалдық бағыттарының шетелдегі оқыту бағдарламасына сәйкес болуы;
2) тілді кемінде орта деңгейде білуі (егер бағдарламада көзделсе);
3) алдыңғы курстардан өту нәтижелері;
4) қызметкердің шетелде біліктілікті арттырудан өту үшін бұрын жасалған шарт (ол болған жағдайда) талаптарын сақтауы болып табылады.
36. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға құжаттарды қабылдау аяқталған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде тыңдаушылардың қорытынды тізіміне енгізу үшін қызметкерлердің кандидатураларын қарайды.
37. Конкурстық комиссия іріктеу нәтижелері бойынша кандидатураларды қарағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде тыңдаушылардың қорытынды тізіміне енгізілген қызметкерлерді хабардар етеді. Конкурстан өткен тыңдаушылардың қорытынды тізімін конкурстық комиссияның хаттамалық шешімі негізінде тиісті уәкілетті органның біліктілікті арттыруға жауапты құрылымдық бөлімшесі қалыптастырады.

38. После завершения курсов повышения квалификации за рубежом слушатель в течение месяца представляет соответствующему уполномоченному органу и руководителю соответствующего органа государственного аудита и финансового контроля отчет по итогам завершения курсов повышения квалификации за рубежом по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
39. В органах государственного аудита и финансового контроля создаются информационные базы, в том числе в электронном виде, отчетов и материалов, полученных от работников, прошедших повышение квалификации за рубежом.
Приложение
к Правилам переподготовки и повышения
квалификации работников органов государственного
аудита и финансового контроля
форма
Руководителю
уполномоченного органа
_________________________
копия:
Руководителю органа
государственного аудита и
финансового контроля
_________________________
ОТЧЕТ
по итогам завершения курсов повышения
квалификации за рубежом
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) ___________________________
Должность ___________________________________________________________
Наименование органа государственного аудита и финансового
контроля ____________________________________________________________
Наименование структурного подразделения _____________________________
_____________________________________________________________________
I. Вводная часть
1.1. Общие сведения о курсе повышения квалификации
Форма курсов повышения квалификации:
(лекционные занятия, практические занятия, семинар)
Название мероприятия:
(тема)
Место проведения курсов повышения квалификации:
(город, страна)
Наименование организации:
(на базе которой проводились курсы)
Цели курсов повышения квалификации:
(указывается в соответствии с заявкой на повышение квалификации)
Сроки проведения курсов повышения квалификации:
начало: ____________
окончание: _______________
продолжительность: ____ дней
Источник финансирования:
II. Основная часть
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Краткое описание содержания программы повышения квалификации
(формат курсов, методика преподавания, продолжительность
занятий, состав лекторов, слушателей и прочая информация,
содержащая программу повышения квалификации))
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Описание основных знаний и навыков, полученных в результате
курсов повышения квалификации, их применимость в деятельности
органа государственного аудита и финансового контроля)
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Достигнутые договоренности, принятые соглашения (если таковые
имеются))
III. Заключение
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Конструктивные предложения (кратко, четко, ясно) по
применению полученных знаний и навыков в деятельности органа
государственного аудита и финансового контроля в соответствии с его
целями и задачами) ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Другие предложения (кратко, четко, ясно))
К отчету прилагаются:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
4.___________________________________________________________________
5.___________________________________________________________________
(указать и приложить к отчету программу мероприятия, перечень
собранных материалов, документы о результатах повышения
квалификации и подтверждающие факт участия в мероприятии
(копию сертификата/диплома/свидетельства), а также по желанию
другие документы и материалы о пройденном обучении,
характеризующие содержание полученных знаний и навыков)
Отчет представил
____________________________________________ ______________ _________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)) (должность) (подпись)
"____" __________________20 ____ год

38. Тыңдаушы шетелде біліктілікті арттыру курстарын аяқтағаннан кейін бір айдың ішінде тиісті уәкілетті органға және тиісті мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының басшысына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелде біліктілікті арттыру курстарын аяқтаудың қорытындысы бойынша есеп ұсынады.
39. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында шетелде біліктілікті арттырудан өткен қызметкерлерден алынған есептер мен материалдардың ақпараттық базалары, соның ішінде электрондық түрде құрылады.
Мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау органдарының қызметкерлерін
қайта даярлау және олардың біліктілігін
арттыру қағидаларына
қосымша
нысан
Уәклетті органның
басшысына
_____________________
көшірмесі:
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органының басшысына
_____________________
Шетелде біліктілікті арттыру курстарын
аяқтаудың қорытындысы бойынша
ЕСЕП
Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________
Лауазымы __________________________________________________________
Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылау органының атауы
___________________________________________________________________
Құрылымдық бөлімшенің атауы________________________________________
___________________________________________________________________
I. Кіріспе бөлік
1.1. Біліктілікті арттыру курсы туралы жалпы мәліметтер
Біліктілікті арттыру курсының нысаны:
(дәріс сабақтары, практикалық сабақтар семинар)
Іс-шараның атауы:
(тақырып)
Біліктілікті арттыру курсының өткізілетін орны:
(қала, ел)
Ұйымның атауы:
(базасында курстар өткізілген)
Біліктілікті арттыру курсының мақсаты:
(біліктілікті арттыруға арналған өтінімге сәйкес көрсетіледі)
Біліктілікті арттыру курсын өткізу мерзімі:
басталуы: _______________
аяқталуы: _______________
ұзақтығы: _____ күн
Қаржыландыру көзі:
II. Негізгі бөлік
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Біліктілікті арттыру бағдарламасы мазмұнының қысқаша сипаттамасы
(курстардың форматы, оқыту әдістемесі, сабақтардың ұзақтығы,
лекторлардың, тыңдаушылардың құрамы және біліктілікті арттыру
бағдарламасын қамтитын басқа да ақпарат)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Біліктілікті арттыру курстары нәтижесінде алған негізгі білімдері
мен дағдыларын сипаттау, олардың мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау органының қызметінде қолданылуы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Қол жеткізілген уағдаластықтар, қабылданған келісімдер (егер олар
болса)
III. Қорытынды
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Алған білімдері мен дағдыларын мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау органының қызметінде оның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес
қолдану жөнінде сындарлы ұсыныстар (қысқаша, нақты, айқын)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Басқа да ұсыныстар (қысқаша, нақты, айқын)
Есепке мыналар қоса беріледі:
1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________
5. ________________________________________________________________
(есепке іс-шаралар бағдарламасы, жиналған материалдардың тізбесі,
біліктілікті арттырудың нәтижелері туралы және іс-шараға қатысуды
растайтын құжаттар (сертификаттың/дипломның/куәліктің көшірмесі,
сондай-ақ өзінің қалауына қарай алған білімдері мен дағдыларының
мазмұнын сипаттайтын, оқытудан өткені туралы құжаттар мен материалдар
көрсетіліп қоса беріледі).
Есепті ұсынған
______________________________________________ __________ _______
(тегі, әкесінің аты (ол болған жағдайда), аты) (лауазымы) (қолы)
20 ____ж. "____" __________________