Об утверждении Правил конкурсного отбора территориальных кластеров
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 1212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2015 года № 12619. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июня 2022 года № 367.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.06.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила конкурсного отбора территориальных кластеров.
2. Департаменту стратегического планирования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Бекенов Б.Т.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
18 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
__________________ А. Саринжипов

Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 1212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 желтоқсанда № 12619 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 27 маусымдағы № 367 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 27.06.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Стратегиялық жоспарлау департаменті (Б.Т. Бекенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________ А. Мамытбеков
2015 ж. 18 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_______________ А. Сәрінжіпов

19 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
__________________ Т. Дуйсенова
21 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
22 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
23 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_________________ В. Школьник
24 декабря 2015 года
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 декабря 2016 года № 873
Сноска. Правила в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 23.12.2016 № 873 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила конкурсного отбора территориальных кластеров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила конкурсного отбора территориальных кластеров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, и определяют порядок конкурсного отбора территориальных кластеров.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) территориальный кластер – географически сконцентрированная группа взаимосвязанных и взаимодополняющих компаний и организаций, которая включает в себя производителей конечных или промежуточных товаров и услуг, поставщиков комплектующих, специализированных услуг, производителей производственного и иного оборудования, поставщиков специализированной инфраструктуры, научных и исследовательских организаций, организаций высшего образования, организаций технического и профессионального образования и других организаций, имеющих определенную отраслевую специализацию;
2) организатор конкурсного отбора территориальных кластеров (далее – организатор отбора) – уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриальной деятельности;
3) участники конкурсного отбора территориальных кластеров (далее – участники отбора) – группы субъектов предпринимательства, региональные палаты предпринимателей, социально-предпринимательские корпорации, управляющие компании специальных экономических зон, бизнес-ассоциации;
4) экспертная комиссия по конкурсному отбору территориальных кластеров (далее – Комиссия) – комиссия, созданная решением организатора отбора из числа представителей государственных органов, национальных компаний, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
5) национальный институт – национальный институт развития в области развития индустрии.

2015 ж. 19 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
_______________ Т. Дүйсенова
2015 ж. 21 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2015 ж. 22 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 ж. 23 желтоқсан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_______________ В. Школьник
2015 ж. 24 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 1212 бұйрығымен
бекітілді
Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.12.2016 № 873 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) аумақтық кластер - түпкі немесе аралық тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндірушілерді, жиынтықтаушыларды, мамандандырылған көрсетілетін қызметтерді берушілерді, өндірістік және өзге де жабдықтарды өндірушілерді, мамандандырылған инфрақұрылымды жеткізушілерді, ғылыми және зерттеу ұйымдарын, жоғары білім беру ұйымдарын, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын және белгілі бір салалық мамандануы бар басқа ұйымдарды қамтитын өзара байланысқан және бірін-бірі өзара толықтыратын компаниялар мен ұйымдардың географиялық жағынан шоғырланған тобы;
2) аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуді ұйымдастырушы (бұдан әрі – іріктеуді ұйымдастырушы) – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган;
3) аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысушылар (бұдан әрі - іріктеуге қатысушылар) - кәсіпкерлік субъектілерінің топтары, өңірлік кәсіпкерлер палаталары, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар, арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары, бизнес-қауымдастықтар;
4) аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу жөніндегі сараптама комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) – іріктеуді ұйымдастырушының шешімімен мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялардың, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері қатарынан құрылған комиссия;
5) ұлттық институт - индустрияны дамыту саласындағы ұлттық институт.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.04.2019 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.10.2020 № 550 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок конкурсного отбора территориальных кластеров
3. Решение о проведении конкурсного отбора территориальных кластеров принимается организатором отбора.
4. Организатор отбора размещает объявление о проведении конкурсного отбора территориальных кластеров в периодических печатных изданиях, а также на своем интернет-ресурсе.
5. Объявление о проведении конкурсного отбора территориальных кластеров публикуется не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до окончания срока приема заявок на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
6. Для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров, участники отбора представляют организатору отбора заявку на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. К заявке на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров прилагаются следующие документы:
1) согласие на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) сведения, представляемые для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При этом, участник отбора обеспечивает полноту и достоверность предоставляемой информации, указанной в заявке и прилагаемых документах на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
8. Заявка на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров представляется на бумажном носителе в двух экземплярах – оригинал в количестве одного экземпляра и копия в количестве одного экземпляра, и на электронном носителе.
9. Участник отбора может внести изменения в зарегистрированную заявку на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров или отозвать ее путем письменного уведомления организатора отбора до истечения срока, установленного для подачи заявок на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
10. Заявка на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров должна быть сброшюрована в одну или несколько папок (томов) и пронумерована. Первыми должны быть подшиты заявление и перечень документов, входящих в состав заявки, с указанием страниц, на которых находятся соответствующие документы. При предоставлении в составе заявки нескольких папок (томов) указываются номера папок (томов) и количество страниц в каждой папке (томе) соответственно.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.04.2019 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.10.2020 № 550 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-бөлім. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу тәртібі
3. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуден өткізу туралы шешімді іріктеуді ұйымдастырушы қабылдайды.
4. Іріктеуді ұйымдастырушы мерзімді баспасөз басылымдарында, сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу өткізілетіні туралы хабарландыруды орналастырады.
5. Аумақтық кластерлерге конкурстық іріктеу өткізу туралы хабарландыру аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын жарияланады.
6. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін іріктеу қатысушылары іріктеуді ұйымдастырушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімді ұсынады.
7. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу өтініміне келесі құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған келісімді;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін ұсынылатын мәліметтерді қамтиды.
Бұл ретте іріктеуге қатысушы аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу өтінімінде және оған қоса берілетін құжаттарда көрсетілген, ұсынылатын ақпараттың толықтығын және анықтығын қамтамасыз етеді.
8. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінім қағаз тасығышта екі данада - саны бір данадағы түпнұсқасы мен саны бір данадағы көшірмесі және электрондық тасымалдағышта ұсынылады.
9. Іріктеуге қатысушы аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға тіркелген өтінімге өзгерістер енгізе алады немесе оны аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдер беру үшін белгіленген мерзім аяқталғанға дейін іріктеуді ұйымдастырушыны жазбаша хабардар ету арқылы кері қайтарып ала алады.
10. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім бір немесе бірнеше папкаға (томдарға) топтастырылып, нөмірленуі тиіс. Өтініш пен тиісті құжаттар орналасқан парақтарды көрсете отырып, өтінім құрамына кіретін құжаттар тізбесі бірінші тігіледі. Өтінім құрамында бірнеше папка (том) ұсынылған жағдайда, папкалардың (томдардың) нөмірлері және тиісінше әрбір папкадағы (томдағы) парақтар саны көрсетіледі.

11. Заявки на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров, представленные после истечения срока для приема заявок, не принимаются и не рассматриваются в рамках текущего конкурсного отбора территориальных кластеров.
12. Организатор отбора в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации заявки на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров проверяет представленные заявки на соответствие требованиям настоящих Правил и отклоняет заявки на участие в текущем конкурсном отборе территориальных кластеров, уведомив участника отбора письменно, если они не отвечают требованиям настоящих Правил.
13. Организатор отбора в течение 3 (трех) рабочих дней после окончания срока проверки представленных заявок направляет национальному институту заявки на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
14. Национальный институт проводит анализ представленных документов на предмет соответствия критериям конкурсного отбора территориальных кластеров, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам (далее – анализ), и выдает экспертное заключение.
15. Экспертное заключение национального института содержит выводы в части соответствия критериям конкурсного отбора территориальных кластеров, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам, и носит рекомендательный характер.
16. Анализ и выдача экспертного заключения национальным институтом осуществляется в срок не более 60 (шестьдесят) календарных дней после окончания срока для приема заявок на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров.
17. Экспертное заключение национального института по каждой заявке на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров в срок не более 5 (пяти) рабочих дней после окончания срока для проведения анализа и выдачи экспертного заключения передается организатору отбора.
18. Материалы заявок на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров и экспертное заключение национального института по каждой заявке на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров организатором отбора в срок не более 3 (трех) рабочих дней вносятся в Комиссию.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.04.2019 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Комиссия принимает решение по определению победителей конкурсного отбора территориальных кластеров.
20. Решение Комиссии, принятое по результатам конкурсного отбора территориальных кластеров, оформляется протоколом.

11. Өтінімдерді қабылдауға арналған мерзім өткен соң ұсынылған аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім қабылданбайды және аумақтық кластерлерді ағымдағы конкурстық іріктеу шеңберінде қаралмайды.
12. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімді тіркеу сәтінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде іріктеуді ұйымдастырушы берілген өтінімдерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді және егер осы Қағидалардың талаптарына жауап бермесе, іріктеуге қатысушыны жазбаша хабардар ете отырып, аумақтық кластерлерді ағымдағы конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімді қайтарады.
13. Іріктеуді ұйымдастырушы ұсынылған өтінімдерді тексеру мерзімі аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдерді ұлттық институтқа жібереді.
14. Ұлттық институт ұсынылған құжаттарды осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігі мәніне талдау жүргізеді (бұдан әрі - талдау) және сарапшылық қорытындысын береді.
15. Ұлттық институттың сараптамалық қорытындысы осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу өлшемшарттарына сәйкестік бөлігінде тұжырымдардан тұрады және ұсынымдық сипатында болады.
16. Ұлттық институттың талдауы мен сараптамалық қорытындысын беру аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
17. Ұлттық институттың аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған әрбір өтінім бойынша сараптамалық қорытындысы талдау мен сараптамалық қорытынды беруге арналған мерзім аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күнінен артық емес мерзімде іріктеуді ұйымдастырушыға беріледі.
18. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімдердің материалдары және ұлттық институттың аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған әрбір өтінім бойынша сараптамалық қорытындысы іріктеуді ұйымдастырушымен 3 (үш) жұмыс күнінен артық емес мерзімде Комиссияға енгізіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.04.2019 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Комиссия аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу жеңімпаздарын айқындау бойынша шешімді қабылдайды.
20. Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша қабылданған Комиссия шешімі хаттамамен рәсімделеді.

21. Организатор отбора в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения протокола Комиссии объявляет о результатах конкурсного отбора территориальных кластеров на своем интернет-ресурсе.
Приложение 1
к Правилам конкурсного отбора
территориальных кластеров
______________________________
Уполномоченный орган в области государственной поддержки
индустриальной деятельности
форма
Заявка на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2020 № 550 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________
(наименование компании, регион, отрасль)
направляет настоящую заявку с пакетом документов для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров.
Приложение:
1._______________
2._______________
3._______________
________________________
________________________
(должность лица, подавшего заявку)
________________________
________________________
________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии в удостоверении личности)
________________________
(подпись)
Принял:
____________________________
(фамилия, имя и отчество лица, принявшего заявку)
Подпись: _______________, № ______,
дата приема "_____" _______20__ года
Приложение 2
к Правилам конкурсного отбора
территориальных кластеров
__________________________________
Наименование компании / организации
заявителя
форма
Согласие на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров
Настоящим__________________________________________________________
(наименование компании)
выражает согласие на включение в заявку на участие в конкурсном отборе территориальных
кластеров и заинтересованность к совместной работе в рамках предстоящего конкурсного
отбора, а также к участию в мероприятиях по дальнейшему развитию кластера.
________________________________      ________________________________
________________________________      ________________________________
(должность лица)                  ________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его
наличии в удостоверении личности)
_______________________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам конкурсного отбора
территориальных кластеров
Сведения, представляемые для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров
1. Краткое описание территориального кластера:
1) месторасположение территориального кластера;
2) отраслевая и межотраслевая принадлежность территориального кластера;

21. Іріктеуді ұйымдастырушы Комиссия хаттамасын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу нәтижелері туралы хабарлайды.
Аумақтық кластерлерді
конкурстық іріктеу
қағидаларына
1-қосымша
___________________________
Индустриялық қызметті
мемлекеттік қолдау саласындағы
уәкілетті орган
нысан
Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2020 № 550 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________________
(компания, өңір, сала атауы)
аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжаттар пакетімен қоса осы өтінімді жібереді.
Қосымша:
1._______________
2._______________
3._______________
________________________
________________________
(өтінімді берген адамның лауазымы)
________________________
________________________
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке куәлігінде көрсетілген жағдайда)
________________________
(қолы)
Қабылдады:
____________________________
(өтінімді қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты)
Қолы: _______________, № ______,
қабылдау күні 20__ жылғы
"___" _________
Аумақтық кластерлерді
конкурстық іріктеу
қағидаларына
2-қосымша
_________________________________
Өтінім беруші компаниясы/ұйымының
атауы
Нысан
Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысуға арналған
келісім
Осы арқылы _______________________________________________________________
(компания атауы)
аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу өтініміне қосуға келісімін береді және
алдағы конкурстық іріктеу шеңберінде бірлескен жұмысқа, сондай-ақ кластерді одан әрі
дамыту бойынша іс-шараларға қатысуға мүдделілік танытады.
__________________________________            _________________________________
__________________________________            _________________________________
(өтінімді берген адамның                  ______________________________
лауазымы)                        (тегі, аты, әкісінің аты (жеке
куәлігінде көрсетілген жағдайда)
______________________________
(қолы)
Аумақтық кластерлерді
конкурстық іріктеу
қағидаларына
3-қосымша
Аумақтық кластарлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін ұсынылатын мәліметтер
1. Кластердің қысқаша сипаттамасы:
1) аумақтық кластердің орналасқан жері;
2) аумақтық кластердің салалық және салааралық тиесілігі;

3) основные участники территориального кластера.
2. Цели и задачи создания территориального кластера.
3. Уровень развития сформированного территориального кластера:
1) наличие концентрированной группы взаимосвязанных и взаимодополняющих предприятий и организаций;
2) наличие проектов, направленных на удлинение технологической цепочки (технологическая цепочка – упорядоченная в процессе выполнения операций по совместному ведению бизнеса совокупность юридических лиц, осуществляющих производственную и иную деятельность по разработке, изготовлению и продвижению конечного продукта технологической цепочки в рамках полного технологического цикла);
3) наличие дополнительных источников финансирования деятельности территориального кластера (инвестиции, собственные и/или заемные средства).
4. Структура и специализация территориального кластера:
1) структура территориального кластера и партнҰрские связи вне территориального кластера, потенциал интернационализации территориального кластера;
2) видение развития кластера: цепочки создания стоимости продукции, товаров и услуг, в которых представлены участники территориального кластера.
5. Перспективность развития территориального кластера:
1) стратегические цели и перспективы развития территориального кластера (с указанием целевых индикаторов);
2) предложения по необходимой поддержке кластерных инициатив, с указанием мер поддержки (финансовые, нефинансовые меры), направления использования мер поддержек с обоснованием, информация об общих проблемах (технологических, рыночных, административных) для кластера.
Дополнительно возможно предоставление следующих данных:
1. Наличие условий для дальнейшего развития территориального кластера:
1) необходимое сырье и природные ресурсы (водные и земельные);
2) доступность человеческих ресурсов с требуемым уровнем квалификации;
3) производственные мощности (предприятий) для создания технологической цепочки и необходимых сопутствующих услуг;
4) развитость энергетической инфраструктуры;
5) развитость транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
6) развитость индустриально-инновационной инфраструктуры (индустриальные зоны, конструкторские бюро, технопарки, центры трансферта технологий);
7) наличие образовательной, научной и исследовательской инфраструктуры;
8) наличие международных связей, встраивание в международные цепочки поставок;
9) финансовые ресурсы;
2. Соответствие территориального кластера приоритетам региональной, национальной стратегии развития и кластерной политике Казахстана:
1) национальные приоритеты – оценка соответствия территориального кластера набору приоритетных секторов согласно Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2020 – 2025 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1050, Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2020 – 2025 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1055, Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2018 года № 423;

3) аумақтық кластердің негізгі қатысушылары.
2. Аумақтық кластерді құру мақсаттары мен міндеттері.
3. Қалыптастырылған аумақтық кластердің даму деңгейі:
1) өзара байланысқан және бірін-бірі өзара толықтыратын кәсіпорындар мен ұйымдардың шоғырланған тобының болуы;
2) технологиялық тізбекті ұзартуға бағытталған жобалардың болуы (технологиялық тізбек - толық технологиялық цикл шеңберінде технологиялық тізбектің түпкілікті өнімін әзірлеу, жасау және ілгерілету жөніндегі өндірістік және өзге де қызметті жүзеге асыратын, бизнесті бірлесіп жүргізу бойынша операцияларды орындау процесіндегі ретке келтірілген заңды тұлғалардың жиынтығы);
3) аумақтық кластердің қызметін қосымша қаржыландыру көздерінің болуы (инвестициялар, жекеменшік және/немесе қарыз қаражат).
4. Аумақтық кластердің құрылымы және мамандануы:
1) аумақтық кластердің құрылымы және аумақтық кластерден тыс әріптестік байланыстар, аумақтық кластерді интернационалдандыру әлеуеті;
2) кластердің даму көрінісі: аумақтық кластер қатысушылары ұсынылған өнімдердің, тауарлар мен қызметтердің құнын жасау тізбектері.
5. Аумақтық кластерді дамытудың перспективалылығы:
1) аумақтық кластерді дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттері (нысаналы индикаторларын көрсете отырып);
2) қолдау шараларын көрсете отырып (қаржылай, қаржылай емес шаралар) кластерлік бастамаларды қажетті қолдау бойынша ұсыныстар, қолдау шараларын пайдаланудың негіздеумен қоса бағыттар, кластер үшін жалпы проблемалар туралы ақпарат (технологиялық, нарықтық, әкімшілік).
Мынадай деректерді қосымша ұсыну талап етілуі мүмкін:
1. Аумақтық кластерді одан әрі дамыту үшін жағдайлардың болуы
1) қажетті шикізат және табиғи ресурстар (су және жер ресурстары);
2) талап етілетін біліктілік деңгейі бар адами ресурстардың қолжетімділігі;
3) технологиялық тізбекті және қажетті ілеспелі қызметтерді жасауға арналған өндірістік қуаттар (кәсіпорындар);
4) энергетикалық инфрақұрылымның дамығандығы;
5) көліктік және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның дамығандығы;
6) индустриялық-инновациялық инфрақұрылымның дамығандығы (индустриялық аймақтар, конструкторлық бюролар, технопарктер, технологиялар трансферті орталықтары);
7) білім беру, ғылыми және зерттеу инфрақұрылымының болуы;
8) халықаралық байланыстардың болуы, халықаралық жеткізілімдер тізбектеріне кірістіру;
9) қаржы ресурстары.
2. Аумақтық кластердің өңірлік, ұлттық даму стратегияларының басымдықтарына және Қазақстанның кластерлік саясатына сәйкестігі:
1) ұлттық басымдықтар – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1050 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1055 қаулысымен бекітілген Инфрақұрылымды дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 шілдедегі № 423 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес аумақтық кластердің басым секторлар жиынтығына сәйкестігін бағалау;

2) региональные приоритеты – оценка соответствия территориального кластера программам развития территорий;
3) значимость развития территориального кластера (на основе динамики предыдущих лет):
для региона, в котором он расположен, с точки зрения численности занятых, объемов производства на предприятиях территориального кластера и объемов экспорта всех предприятий территориального кластера;
для отрасли, к которой он относится, в целом с точки зрения численности занятых, объемов производства на предприятиях территориального кластера и объемов экспорта всех предприятий территориального кластера.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2020 № 550 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам конкурсного отбора
территориальных кластеров
Критерии конкурсного отбора территориальных кластеров
Для участия в конкурсном отборе территориальных кластеров необходимо соответствие следующим критериям:
1. Уровень развития цепочки добавленной стоимости:
1) наличие критической массы взаимосвязанных и взаимодополняющих предприятий и организаций, а также определенный уровень специализации МСБ;
2) необходимое сырье и природные ресурсы;
3) доступность человеческих ресурсов;
4) производственные мощности (предприятий) для создания технологической цепочки и необходимых сопутствующих услуг;
5) развитость индустриально-инновационной инфраструктуры;
6) развитость образовательной инфраструктуры.
2. Благоприятная среда в регионе:
1) развитость энергетической инфраструктуры;
2) развитость транспортной инфраструктуры;
3) доступность финансовых ресурсов.
3. Предполагаемое социально-экономическое воздействие инициативы по развитию кластера на регион и на отрасль, в котором он функционирует (на основе динамики данных предыдущие 5 лет) и соответствие национальным и региональным стратегиям:
1) для региона, в котором он расположен, с точки зрения численности занятых, объемов производства продукции на предприятиях территориального кластера и объемов их экспорта;
2) для отрасли, к которой он относится, в целом с точки зрения численности занятых, объемов производства продукции на предприятиях территориального кластера и объемов их экспорта.
4. Перспективы развития кластера, предполагаемые показатели деятельности с учетом развития внутреннего, регионального и глобального рынков.
Примечание: оценка по определению победителей конкурсного отбора территориальных кластеров проводится комплексно, на основе данных представленных участниками отбора, а также на основе анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз по каждому критерию конкурсного отбора территориальных кластеров, а также анализа факторов влияющих на данные критерии. Приоритет будет отдан заявкам на участие в конкурсном отборе территориальных кластеров, комплексный анализ которых показал наибольшую конкурентоспособность.

2) өңірлік басымдықтар - аумақтық кластердің өңірлік даму бағдарламаларына сәйкестігін бағалау;
3) аумақтық кластерді дамытудың маңыздылығы (өткен жылдардың серпіні негізінде):
аумақтық кластер кәсіпорындарындағы өндіріс көлемі және аумақтық кластердің барлық кәсіпорындарының экспорт көлемі тұрғысынан өзі орналасқан өңір үшін жұмыспен қамтылғандардың саны.
тұтас алғанда, жұмыспен қамтылғандардың саны, аумақтық кластер кәсіпорындарындағы өндіріс көлемі және аумақтық кластердің барлық кәсіпорындарының экспорт көлемі тұрғысынан өзі жататын сала үшін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2020 № 550 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аумақтық кластерлерді
конкурстық іріктеу
қағидаларына
4-қосымша
Аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу өлшемшарттары
Аумақтық кластерлерді іріктеуге қатысу үшін мынадай өлшемшарттарға сәйкес болуы қажет:
1. Қосылған құн тізбегінің даму деңгейі:
1) өзара байланысты және өзара толықтыратын кәсіпорындар мен ұйымдардың сындарлы массасының болуы, сондай-ақ ШОБ белгілі бір мамандану деңгейі;
2) қажетті шикізат және табиғи ресурстар;
3) адами ресурстардың қолжетімділігі;
4) технологиялық тізбекті және қажетті ілеспелі көрсетілетін қызметтерді құруға арналған өндірістік қуаттар (кәсіпорындар);
5) индустриялық-инновациялық инфрақұрылымның дамуы;
6) білім беру инфрақұрылымының дамуы.
2. Өңірдегі жағымды орта:
1) энергетика инфрақұрылымының дамуы;
2) көлік инфрақұрылымының дамуы;
3) қаржы ресурстарының қолжетімділігі.
3. Ол қызмет ететін салаға және өңірге кластерді дамыту бойынша бастамалардың болжанған әлеуметтік-экономикалық ықпалы (алдыңғы 5 жыл деректерінің серпіні негізінде) және ұлттық әрі өңірлік стратегияларға сәйкестік:
1) аумақтық кластер кәсіпорындарындағы жұмыспен қамтылғандардың саны, өнім өндірісінің көлемі және олардың экспорты көлемі тұрғысынан өзі орналасқан өңір үшін;
2) тұтас алғанда, кластер кәсіпорындарындағы жұмыспен қамтылғандардың саны, өнім өндірісінің көлемі және олардың экспортының көлемі тұрғысынан өзі жататын сала үшін маңызы (алдыңғы 5 жылдағы серпіннің дамуы негізінде).
4. Кластердің дамытудың перспективалылығы, ішкі, өңірлік және жаһандық нарықтардың дамуын ескеріп, болжанған қызмет көрсеткіштері
Ескертпе: аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу жеңімпаздарын айқындау бойынша бағалау кешенді түрде, іріктеу қатысушылары ұсынған деректердің негізінде, сондай-ақ аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеудің әрбір өлшемшарты бойынша күшті және әлсіз тұстарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерін талдау, сондай-ақ осы өлшемшарттарға ықпал ететін факторларды талдау негізінде жүргізіледі. Кешенді талдауы көбірек бәсекеге қабілеттілік көрсеткен аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуге қатысу өтінімдеріне артықшылық берілетін болады.