Об утверждении Инструкции по учету и списанию библиотечного фонда государственных библиотек
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12642. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 02.04.2025 № 136-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 02.04.2025 № 136-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2016.
В соответствии с подпунктом 35-5) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по учету и списанию библиотечного фонда государственных библиотек.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодическом печатном издании на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью, для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятиий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждена приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан

Мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қорын есепке алу және есептен шығару жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 374 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12642 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 2 сәуірдегі № 136-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 02.04.2025 № 136-НҚ (оның алғашқы ресми жарияланғанынан бастап он күнтізбелік күн ішінде күшіне енеді) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 35-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қорын есепке алу және есептен шығару жөніндегі нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлiгiнiң Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгiленген тәртiпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы нормативті құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкіне енгізу үшін елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жариялануынан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлiгiнiң интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықтың ресми жариялануынан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің

от 7 декабря 2015 года
№ 374
Инструкция по учету и списанию библиотечного фонда государственных библиотек
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция по учету и списанию библиотечного фонда государственных библиотек (далее – Инструкция) детализирует процесс учета и списания библиотечного фонда государственных библиотек, путем учета поступления документов, списания библиотечного фонда.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) аудиовизуальный материал – носитель, содержащий изобразительную, звуковую и текстовую информацию, воспроизводимый с помощью технических и электронных средств;
2) печатная продукция – периодические печатные издания, книги, брошюры, альбомы, плакаты, буклеты и иная полиграфическая продукция;
3) библиотечный фонд государственных библиотек (далее –библиотечный фонд) – упорядоченная совокупность документов, формируемая библиотекой для хранения и предоставления во временное пользование читателям и абонентам;
4) периодическое печатное издание – газета, журнал, альманах, бюллетень, приложения к ним, имеющие постоянное название, текущий номер и выпускаемые не реже одного раза в три месяца.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Учету и списанию библиотечного фонда подлежат печатные продукции, периодические печатные издания, а также аудиовизуальные материалы.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Учет библиотечного фонда
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При проведении учета библиотечного фонда количество документов, за исключением газет и аудиовизуальных материалов, измеряются основной единицей – экземпляр.
Единицей измерения количества газет является годовой комплект, составляющий совокупность номеров (выпусков) газет за год.
Единицами измерения количества аудиовизуальных материалов является:
для магнитной фонограммы - кассета, катушка, бобина;
для грампластинок - диск;
для диафильма - рулон;
для диапозитивов и кинофонодокументов - комплект.

2015 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 374 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қорын есепке алу
және есептен шығару жөніндегі нұсқаулығы
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қорын есепке алу және есептен шығару жөніндегі осы нұсқаулық (әрі қарай - Нұсқаулық) мемлекеттік кітапханалардың кітапханалық қорын есепке алу және есептен шығару үдерістерін құжаттар түсімін есепке алу, кітапханалық қорды есептен шығару жолымен нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай түсініктер қолданылады:
1) аудиовизуалды материал – техникалық және электрондық құралдардың көмегімен жаңғыртылатын бейнелеу, дыбыстық және мәтіндік ақпараттарды қамтитын тасымалдаушы;
2) баспа өнімі – мерзімді баспасөз басылымдары, кітаптар, брошюралар, альбомдар, плакаттар, буклеттер және өзге де полиграфиялық өнім;
3) мемлекеттік кітапханалардың кітапхана қоры (бұдан әрі – кітапхана қоры) сақталуға және оқырмандар мен абоненттерге уақытша пайдалануға беруге арналып қалыптастырылған құжаттардың реттелген жиынтығы;
4) мерзімді баспа басылымы – газет, журнал, альманах, бюллетень және олардың тұрақты атауы, ағымдағы нөмірі бар, үш айда бір реттен кем емес шығарылатын қосымшалар.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кітапхана қорын есепке алуға және есептен шығаруға баспа өнімдері, мерзімді баспа басылымдары, сондай-ақ аудиовизуалды материалдар жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Кітапхана қорын есепке алу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кітапхана қорының есебін жүргізгенде құжаттар саны, газеттер мен аудиовизуалды материалдарды қоспағанда, негізгі бірлікпен – данамен өлшенеді.
Газет саны үшін негізі өлшем бірлігі газеттердің бір жылғы нөмірлерінің (шығарылымдардың) жиынтығын құрайтын жылдық жиынтық болып табылады.
Аудиовизуалды материалдар санының өлшем бірліктері:
магниттік фоногорамма үшін – кассета, шарғы (катушка), бобина;
грампластинкалар үшін – диск;
диафильм үшін – орама;
диапозитив және кинофоноқұжаттар үшін – жиынтық болып табылады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Учет библиотечного фонда осуществляется путем проведения учета поступлений документов и суммарного учета документов.
6. Учет поступлений библиотечных документов включает в себя следующие процедуры:
1) прием документов.
В ходе приема библиотекой документов, поступивших с сопроводительным письмом или по почте или полученных в дар нарочно, осуществляется сверка на наличие дефектов и (или) расхождений сведений, указанных в сопроводительном письме (при наличии).
При отсутствии дефектов и (или) расхождений, документ принимается для использования в библиотеке и составляется акт о приеме документов по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции. Акт о приеме документов составляется в двух экземплярах, один экземпляр акта остается в подразделении библиотеки, осуществляющем комплектование документов, другой экземпляр передается в бухгалтерию библиотеки.
При обнаружении дефектов у документа, полученного в дар нарочно, документ не принимается, у документа, поступившего с сопроводительным письмом или по почте составляется акт о дефектах по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции. Акт о дефектах составляется в двух экземплярах, один экземпляр акта остается в библиотеке, другой экземпляр направляется в обратный адресат с уведомлением о не возможности принятия документов в связи с обнаруженными расхождениями, дефектами;
2) техническая обработка документов, которая включает в себя наклеивание контрольного листка с указанием сроков возврата и ярлыка на лицевой стороне документа с указанием шифра документа;
3) индивидуальный учет осуществляется путем внесения сведения о поступившем документе в Инвентарную книгу, по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, присвоения документу и проставления на документе инвентарного номера, печати библиотеки.
7. Инвентарный номер присваивается каждому поступившему документу, за исключением брошюры объемом менее 48 страниц и периодического печатного издания.
8. Присвоенный инвентарный номер закрепляется за документом на все время его нахождения в библиотечном фонде и не подлежит изменению, исправлению и исключению.
9. После присвоения инвентарного номера, проставляются на лицевой стороне титульного листа документа печать библиотеки и над печатью инвентарный номер.
10. Поступившие брошюры объемом менее 48 страниц учитываются путем составления акта о приеме документов, указанного в подпункте 1) пункта 6 настоящей Инструкции, а периодические печатные издания учитываются путем составления регистрационной карточки периодического печатного издания по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кітапхана қорын есепке алу құжаттар түсімінің есебін және құжаттардың жиынтық есебін жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
6. Түскен құжаттарды есепке алу мынадай рәсімдерді қамтиды:
1) құжаттарды қабылдап алу.
Жолдама құжаттармен немесе поштамен түскен немесе қолдан сыйға алынған құжаттарды қабылдау барысында ақауының және (немесе) жолдама хатта (бар болғанда) көрсетілген мәліметтерден айырмашылығының болуына салыстырылып тексеріледі.
Ақаулар және (немесе) айырмашылықтар болмаған жағдайда, құжат кітапханада пайдалану үшін қабылданады және осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдап алу актісі жасалынады. Құжаттарды қабылдап алу туралы акт екі данада жасалынады, актінің бір данасы кітапхананың құжаттарды толықтыру бөлімшесінде қалады, екінші данасы кітапхананың бухгалтериясына тапсырылады.
Қолдан сыйға алынған құжаттарда ақау табылған жағдайда құжат қабылданбайды, жолдама хатпен немесе поштамен түскен құжаттарда ақау табылған жағдайда құжаттарды қабылдап алуға жауапты қызметкердің және кітапхана әкімшілігінің қатысуымен ақаулығы туралы акт осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалынады. Ақауы туралы акті екі данада жасалынады, актінің бір данасы кітапханада қалады, екінші данасы жолданым иесіне анықталған айырмашылықтардың, ақаулардың болуына байланысты құжаттарды қабылдаудың мүмкін еместігі туралы хабарламамен қоса кері жіберіледі;
2) құжаттарды техникалық өңдеу, оған құжаттың бет жағына құжаттың шифры көрсетілген құлақшаны және қайтару мерзімі көрсетілген бақылау парақшасын жапсыру жатады.
3) жеке есеп осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инвентарлық кітапқа түскен құжат туралы мәліметтерді енгізу, құжатқа инвентарлық нөмір беру және кітапхананың мөрін қою арқылы жүзеге асырылады.
7. Инвентарлық нөмір кітапхана қорына түскен көлемі 48 беттен аспайтын брошюралар мен мерзімді баспа басылымдарынан басқа әрбір құжатқа беріледі.
8. Инвентарлық нөмір құжатқа оның кітапхана қорында болуының барлық мерзіміне бекітіледі және өзгертуге, түзетуге және алып тастауға болмайды.
9. Инвентарлық нөмір берілгеннен кейін, құжаттың титулды бетінің бет жағында кітапхананың мөрі және мөрдің үстіңгі жағына инвентарлық нөмір қойылады.
10. Көлемі 48 беттен аспайтын брошюралардың түсімі осы Нұсқаулықтың 6 тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қабылдап алу туралы актіні жасау жолымен есепке алынады, ал мерзімді баспа басылымдары осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мерзімді баспа басылымның тіркеу карточкасын жасау жолымен есепке алынады.

11. Суммарный учет всех видов документов, поступающих или выбывающих из библиотечного фонда библиотеки, производится партиями по одному сопроводительному документу (счет фактура, накладная, акт).
Суммарный учет включает в себя сбор сведений о составе и величине библиотечного фонда обо всех происходящих в нем изменениях по итогам квартала, календарного года, формой суммарного учета является Книга суммарного учета по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
Глава 3. Списание библиотечного фонда государственных библиотек
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 19.12.2022 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Документы, за исключением документов из редкого фонда библиотеки, списываются:
1) в случаях ветхости и дефектности (документы, пришедшие в непригодное для использования состояние и не подлежащие ремонту и реставрации), устарелости по содержанию (документы, утратившие свою актуальность, научную, культурно-историческую значимость, познавательную и производственную ценность, не пригодные для практического пользования) путем утилизации на основании акта о списании документов по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции;
2) в случаях дублетности (не используемые излишние, избыточные экземпляры документов), непрофильности (документы, не соответствующие профилю библиотеки) путем безвозмездной передаче другой государственной библиотеке на основании акта о списании документов. Передача осуществляется путем подписания акта о приеме - передач документов по форме, согласно приложению 7 к настоящей Инструкции в двух экземплярах: один экземпляр остается в библиотеке, другой передается принимающей государственной библиотеке;
3) в случае повреждения при чрезвычайных ситуациях (аварии, стихийного бедствия, пожара и других) на основании документов соответствующих государственных органов;
4) в случае утери путем составления акта об утере документов по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по учету и списанию
библиотечного фонда
государственных библиотек
Форма
Утверждаю
__________________________________________________
(полное наименование учреждения, должность
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
________________
(подпись)
"___" __________ 20 ___ года
Акт о приеме документов № ____
Настоящий акт составлен "___" ____________ 20 ___ год в двух
экземплярах в составе:
1) _________________________________________________________________;

11. Кітапхананың кітапханалық қорына түсетін немесе одан шығарылатын құжаттардың барлық түрлерінің жиынтық есебі бір жолдама құжат (шот-фактура, жөнелтпе құжат, акт) бойынша партиямен жүзеге асырылады.
Жиынтық есеп тоқсан, күнтізбелік жылдың қортындысы бойынша кітапханалық қордың құрамы және ондағы болып жатқан барлық өзгерістер туралы мәліметтерді жинау жолымен, сонымен қатар осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жиынтық есеп кітабын жүргізуді қамтиды.
3-тарау. Құжаттарды кітапхана қоры есебінен шығару
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 19.12.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Құжаттар, кітапхананың сирек қорындағы құжаттардан басқасы есептен шығарылуға жатады:
1) көнеру және ақаулығы (пайдалануға жарамсыз болып қалған және жөндеу мен реставрациялауға келмейтін құжаттар), мазмұны жағынан ескіруі (өзінің өзектілігін, ғылыми, мәдени-тарихи маңыздылығын, танымдық және өндірістік құнын жоғалтқан, тәжірибелік қолдануға жарамсыз құжаттар) жағдайында осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған есептен шығару туралы актінің негізінде пайдаға асыру жолымен;
2) дублеттігі (құжаттардың қолданылмайтын артық, керексіз даналары), бейінсіздігі (кітапхананың тақырыбына сай келмейтін құжаттар) жағдайында басқа мемлекеттік ұйымға құжаттарды есептен шығару туралы актінің негізінде тегін (өтеусіз) тапсыру жолымен. Тапсыру осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалынған тапсыру-қабылдап алу актісіне қол қою арқылы жүзеге асырылады: бір данасы кітапханада қалады, екіншісі қабылдап алатын мемлекеттік ұйымға тапсырылады;
3) төтенше жағдайлар кезіндегі бүлінулер (авария, табиғи апат, өрт және басқалар) жағдайында тиісті мемлекеттік органдардың құжаттары негізінде;
4) жоғалған жағдайда осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттың жоғалуы туралы актіні жасау жолымен;
Мемлекеттік кітапханалардың
кітапхана қорын есепке алу және есептен
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
_________________________________________
(мекеменің толық атауы, басшының лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)
_________________
(қолы)
"_____" ___________________ 20____жыл.
Құжаттарды қабылдау туралы акті №______
Осы акті 20____жылдың "___" ____________. екі данада құрамында:
1)____________________________________________________________;

2) _________________________________________________________________,
( с участием сотрудника, ответственного за прием документов и
руководства библиотеки)
о том, что в библиотеку принимаются следующие документы:
Автор и заголовок документа
Количество экземпляров
цена документа (в тенге)
Список прилагаемых документов:
Подписи лиц, составляющих настоящий акт 1)________________________;
2)________________________.
Подписи лица, сдавшего документы:___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подписи)
Приложение 2
к Инструкции по учету и списанию
библиотечного фонда
государственных библиотек
Форма
Акт о дефектах №___
Настоящий акт составлен "___"______________________ 20___ года
1)__________________________________________________________________;
(фамилия, имя, отчество с участием сотрудника, ответственного
за прием документов и руководства библиотеки составляющего акт)
2)__________________________________________________________________,
о том, что при приеме документов:____________________________________
(заголовок документов, наименование (фамилия,
____________________________________________________________________,
имя, отчество (при наличии) отправителя документов)
обнаружено следующее: ______________________________________________.
(указываются обнаруженные дефекты документов)
Подписи лиц, составляющих настоящий акт: _______________________.
Приложение 3
к Инструкции по учету и списанию
библиотечного фонда
государственных библиотек
Форма
Инвентарная книга
Полное наименование библиотеки: _____________________________________
_____________________________________________________________________
Структурное подразделение библиотеки ________________________________
Дата записи
Номер записи в Книге суммарного учета
Инвентарный номер
Автор и заголовок документа (том, часть, выпуск, место, год издания)
Цена (указывается цифрами), в тенге
Дата и номер
Примечание
акта о сверке
акта о списании
1
2
3
4
5
6
7
8
В настоящей Инвентарной книге имеется _____ пронумерованных страниц
Дата " " 20___ года
Печать библиотеки
Приложение 4
к Инструкции по учету и списанию
библиотечного фонда
государственных библиотек
Форма
Регистрационная карточка периодического печатного издания
Наименование газеты/журнала/альманаха/бюллетеня
Год издания
Номера выпусков
Итого:
Приложение 5
к Инструкции по учету и
списанию библиотечного фонда
государственных библиотек
Форма
Книга суммарного учета Часть 1 "Поступление документов"

2)____________________________________________________________,
(кітапхананың құжаттарды қабылдап алуға жауапты қызметкерінің
және басшылығының қатысуымен)
кітапханаға келесі құжаттардың қабылдануы туралы жасалды:
Құжаттың авторы мен тақырыбы
Даналар саны
құжаттың бағасы (теңгеде)
Құжаттар тізімі қосымша берілген:
Осы актіні жасаушы тұлғалардың қолы 1)________________________;
2)________________________.
Құжаттарды тапсырған тұлғаның қолы_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болғанда), қолдары)
Мемлекеттік кітапханалардың
кітапхана қорын есепке алу және есептен
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Ақаулары туралы акті №______
Осы акті 20____жылдың "_____" _________________ екі данада құрамында:
1)__________________________________________________________________;
((актіні жасаған кітапхананың құжаттарды қабылдап алуға жауапты
қызметкерінің және басшылықтың тегі, аты, әкесінің аты)
2)__________________________________________________________________,
құжаттарды қабылдау кезінде:________________________________________,
(құжаттар атауы, құжаттарды жіберушінің (тегі, аты,
_____________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болғанда) атауы)
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________анықталғаны
(құжаттардың анықталған ақаулары көрсетіледі)
туралы жасалынды.
Осы актіні жасаушы тұлғалардың қолы_________________________
Мемлекеттік кітапханалардың
кітапхана қорын есепке алу және есептен
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
Инвентарлық кітап
Кітапхананың толық атауы:______________________________________
_______________________________________________________________
Кітапхананың құрылымдық бөлімшесі______________________________
Жазбаның мезгілі
Жиынтық есебі кітабындағы жазбалар нөмірі
Инвентарлық нөмірі
Құжаттың авторы және тақырыбы (томы, бөлімі, шығарылымы, басылым орны, жылы)
Бағасы (санмен көрсетіледі, теңгеде)
Мезгілі мен нөмірі
Ескерту
тексеру туралы акт
есептен шығару туралы акт
1
2
3
4
5
6
7
8
Осы инвентарлық кітапта _______ нөмірленген парақ бар.
Мезгілі 20____жылдың "____" ________________
Кітапхананың мөрі
Мемлекеттік кітапханалардың
кітапхана қорын есепке алу және есептен
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
Мерзімді баспа басылымдарының тіркеу карточкасы
Газет /журнал/альманах/бюллетень атауы
Басылым жылы
Шығарылым нөмірлері
Қорытынды:
Мемлекеттік кітапханалардың
кітапхана қорын есепке
алу және есептен шығару
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
Кітаптың жиынтық есебі

Состояло на 01.01.20__год
Поступило за квартал
Выбыло за квартал
Состоит на конец квартала
Состоит на 31.12.20__ год
продолжение таблицы
Движение документов
На языках
Принято на баланс
По содержанию
на казахском
на русском
на иностранном
количество экземпляров
общая сумма
естествено-научная
техническая, сельскохозяйственная
медицина
общественно-политическая
языкознание
литературоведение, художественная
искусство
другие отрасли
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Приложение 6
к Инструкции по учету и списанию
библиотечного фонда
государственных библиотек
Форма
Акт о списании документов № ___
Настоящий акт составлен "___" _________ 20___ год в составе
председателя и членов комиссии:____
_____________________________________________________________________
(фамилии, имена, отчества (при наличии) и должности председателя и
членов комиссии)
о списании следующих документов:
Автор и заголовок документа
Инвентарный номер
Количество
Отрасль документа
Первоначальная стоимость
Остаточная стоимость
на сумму __________ тенге по причине ______________________________
(указать причину списания)
Подписи лиц, составивших настоящий акт 1)________________________;
2)________________________.
Приложение 7
к Инструкции по учету и списанию
библиотечного фонда
государственных библиотек
Форма
Утверждаю
____________________________________________
(полное наименование учреждения, должность
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
________________
подпись)
"___" __________ 20 ___ года
Акт о приеме-передач документов
Настоящий акт составлен "_____ " ________20__ года, в лице __________
___________________________о том, что с одной стороны передает другой
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность)
стороне в лице _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность)
с баланса ___________________________________________________________
(полное наименование учреждения)
на баланс __________________________________________________________
(полное наименование государственной организации)
следующий (-ие) документ (-ы):
Автор и заголовок документа
Инвентарный номер
Количество
Отрасль документа
Первоначальная стоимость
Остаточная стоимость
на сумму (в тенге) _________________________________________________.
Основание: _________________________________________________________.
(автор, дата и номер письма, дата и номер акта о списании документа)
Подписи передающей стороны: ________________________
Подписи принимающей стороны: _______________________
Приложение 8
к Инструкции по учету и списанию
библиотечного фонда
государственных библиотек
Форма
Утверждаю
____________________________________________
(полное наименование учреждения, должность
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
________________
(подпись)
"___" __________ 20 ___ года
Акт об утере документов № ___
Настоящий акт составлен "___" _________ 20___ год в составе: ________
_____________________________________________________________________
(фамилии, имена, отчества (при наличии) и должности лиц, участвующих
в составлении акта)
об утере ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) пользователя утерянного
документа учреждения)
следующего (-их) документа (-ов)), принадлежащих учреждению:
Автор, заголовок документа
Инвентарный номер
Цена*
Количество экземпляров
на сумму**__________________ тенге, по причине _____________________.
Я, _________________________________________________________ возмещу
(фамилия, имя, отчество (при наличии) пользователя утерянного
документа учреждения)
нанесенный материальный ущерб путем восстановления документа***
________________________________.
(подпись пользователя утерянного
документа библиотеки)
Подписи лиц, составивших настоящий акт:____________________________
________________ принимает взамен следующего (-их) документа (-ов)):
(полное наименование учреждения)
Автор, заголовок документа***
Количество экземпляров
Цена
Подпись пользователя утерянного документа учреждения: ______________
Подписи лиц, составивших настоящий акт: _______________________
Примечание.
* Цена документа указывается согласно акту о приеме документов.
** Сумма определяется в размере рыночной стоимости документа.
*** Документ, являющийся равноценным по содержанию и форме.

01.01.20__ жылы құрады
Тоқсанда түскені
Тоқсанда шығарылғаны
Тоқсан соңында құрады
31.12.20__ жылы құрады
кестенің жалғасы
Тілдерде
Теңгерімге қабылданғаны
Мазмұны бойынша
қазақ тілінде
орыс тілінде
шет тілдерде
даналардың саны
барлық сомасы
жаратылыстану-ғылыми
техникалық, ауылшаруашылық
медицина
қоғамдық-саяси
тіл білімі
әдебиеттану, көркем
өнер
басқа салалар
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Мемлекеттік кітапханалардың
кітапхана қорын есепке алу және есептен
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
Құжаттарды есептен шығару туралы акті №______
Осы акті 20____жылдың "_____" ___________________ құрамында
комиссия төрағасы мен мүшелерімен:___________________________________
_____________________________________________________________________
(комиссия төрағасы мен мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар
болғанда) және лауазымы)
келесі құжаттарды есептен шығару туралы жасалды:
Құжаттың авторы мен тақырыбы
Инвентарлық нөмірі
Саны
Құжат саласы
Бастапқы құны
Қалдық құны
__________теңге сомасына_______________________________себебі бойынша
(есептен шығару себебін көрсету)
Осы актіні жасаушы тұлғалардың қолы 1)________________________;
2)________________________.
Мемлекеттік кітапханалардың
кітапхана қорын есепке алу және есептен
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
Нысан
Бекітемін
_________________________________________
(мекеменің толық атауы, басшының лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)
_________________
(қолы)
"_____" ___________________ 20____жыл.
Құжаттарды тапсыру-қабылдау туралы акті
Осы акті 20____жылдың "_____" _____________ бір жағынан______________
______________________________________________, екінші жаққа ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) және лауазымы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) және лауазымы)
________________________________________________________теңгерімінен
(мекеменің толық атауы)
__________________________________________________________теңгеріміне
(мемлекеттік ұйымның толық атауы)
келесі құжатты (тарды):
Құжаттың авторы мен тақырыбы
Инвентарлық нөмірі
Саны
Құжат саласы
Бастапқы құны
Қалдық құны
___________________________________________________сомаға (теңгемен)
тапсыру туралы акт жасалды.
Негіздеме:__________________________________________________________.
(хаттың авторы, күні мен нөмірі, құжатты есептен шығару
туралы актінің күні мен нөмірі
Тапсыратын жақтың қолдары: ________________________
Қабылдайтын жақтың қолдары: _______________________
Мемлекеттік кітапханалардың
кітапхана қорын есепке алу және есептен
шығару жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Нысан
Бекітемін
_________________________________________
(мекеменің толық атауы, басшының лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)
_________________
(қолы)
"_____" ___________________ 20____жыл.
Құжаттың жоғалуы туралы акт № ___
Осы акті 20____жылдың "_____" ___________________ құрамында:
___________________________________________________________ бар
(актіні жасаушы тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар
болғанда) және лауазымы)
_______________________________________________________________
(мекеменің жоғалған құжатын пайдаланушының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болғанда)
мекемеге тиеселі келесі құжаттардың:
Құжаттың авторы, тақырыбы
Инвентарлық нөмірі
Бағасы*
Дана саны
_________________ тенге сомасына**, ____________ себебімен жоғалғаны
туралы жасалынды.
Мен,_________________________________________________________________
(мекеменің жоғалған құжатын пайдаланушының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болғанда)
келтірілген материалдық залалдың орнын құжатты қалпына келтіру*** жолымен өтеймін __________________________________________________
(кітапхананың жоғалған құжатын пайдаланушының қолы)
Осы актіні жасаушы тұлғалардың қолы: ________________________________
___________________________ орнына келесі құжатты (-тарды) қабылдайды
(мекеменің толық атауы)
Құжаттың авторы, тақырыбы***
Дана саны
Бағасы
Мекеменің жоғалған құжатын пайдаланушының қолы:____________________
Осы актіні жасаушы тұлғалардың қолы: ______________________________
Ескерту.
*Құжат бағасы құжаттарды қабылдау туралы актіге сәйкес көрсетіледі.
** Сомасы құжаттың нарықтық бағасының көлемінде белгіленеді.
*** Мазмұны және пішіні бойынша тең бағалы болып табылатын құжат.