Об утверждении типового устава сельскохозяйственного кооператива
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 1-2/1117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12685
В соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 29 октября 2015 года «О сельскохозяйственных кооперативах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый типовой устав сельскохозяйственного кооператива.
2. Департаменту стратегического планирования и анализа Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2016 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан                       А. Мамытбеков
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
28 декабря 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
29 декабря 2015 год
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 декабря 2015 года № 1-2/1117
Типовой устав сельскохозяйственного кооператива
1. Общие положения
1. Фирменное наименование и организационно-правовая форма сельскохозяйственного кооператива (далее – кооператив):
на государственном языке: ____________________________________;
на русском языке: ____________________________________________.
Кооператив является юридическим лицом, созданным в соответствии
со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 29 октября 2015 года
«О сельскохозяйственных кооперативах» (далее – Закон) и законодательством Республики Казахстан.
2. Статус субъекта предпринимательства _______________________.
3. Место нахождение кооператива (место нахождение
исполнительного органа управления): _________________________________
____________________________________________________________________.

Ауыл шаруашылығы кооперативінің үлгілік жарғысын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 1-2/1117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12685 болып тіркелді
«Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы» 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған ауыл шаруашылығы кооперативінің үлгілік жарғысы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде  мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бірақ 2016 жылғы 1 қаңтардан ерте қолданысқа енгізілмейді.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі                          А.Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 28 желтоқсан
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 29 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 1-2/1117 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы кооперативінің үлгілік жарғысы
1. Жалпы ережелер
1. Ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі – кооператив)
фирмалық атауы және ұйымдастыру-құқықтық нысаны:
мемлекеттік тілде:____________________________________________;
орыс тілінде:_________________________________________________.
Кооператив «Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы» 2015 жылғы
29 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң)
5-бабына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған
заңды тұлға болып табылады.
2. Кәсіпкерлік субъектісінің мәртебесі _______________________.
3. Кооперативтің орналасқан жері (басқарманың атқарушы
органының орналасқан жері):__________________________________________
____________________________________________________________________.

2. Цели создания и виды деятельности
4. Цели создания кооператива _________________________________.
5. Для достижения указанных целей кооператив осуществляет
следующие основные виды деятельности, не запрещенные
законодательством: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
6. Для изменения и (или) дополнения видов деятельности
кооператива необходимо ______________________________________________
____________________________________________________________________.
3. Порядок формирования и компетенция общего собрания членов
кооператива, порядок принятия им решений
7. Органами управления кооперативом являются:
1) высший орган – общее собрание членов кооператива;
2) исполнительный орган – _______________ *;
3) контрольный орган – ревизионная комиссия **.
8. Общее собрание членов кооператива является высшим органом управления кооперативом.
9. Каждый член кооператива имеет право одного голоса при принятии решений по всем вопросам деятельности кооператива независимо от размера и количества его имущественных (паевых) взносов, за исключением ассоциированных членов кооператива.
10. К исключительной компетенции общего собрания членов кооператива относятся:
1) избрание исполнительного органа и его руководителя, а также их переизбрание;
2) внесение изменений и дополнений в устав кооператива, принятие устава кооператива в новой редакции;
3) определение порядка и периодичности представления финансовой отчетности исполнительных органов;
4) утверждение годовых отчетов и бухгалтерских балансов кооператива, распределение кооперативных выплат и дохода или убытка кооператива;
5) определение формы ответственности членов кооператива, за исключением ассоциированных членов кооператива;
6) установление и изменение размера имущественных (паевых) взносов членов кооператива, а также ассоциированных членов кооператива, и дополнительных взносов;
7) установление видов, размера, порядка формирования и использования фондов кооператива;
8) прием и прекращение членства в кооперативе;
9) реорганизация и ликвидация кооператива;
10) принятие решения об участии кооператива в создании и (или) деятельности других юридических лиц, а также своих филиалов и представительств;
11) _____________________________________________________ ***.
11. Общее собрание членов кооператива вправе принять к своему рассмотрению любые вопросы, относящиеся к деятельности кооператива.
Примечания:
* – исполнительным органом кооператива является его правление. Вместе с тем, в соответствии с пунктом 2 статьи 35 Закона в сельскохозяйственных кооперативах с числом членов не более десяти допускается возложение функций правления на председателя сельскохозяйственного кооператива (единоличный исполнительный орган);

2. Құру мақсаттары және қызмет түрлері
4. Кооперативті құру мақсаттары _______________________________
5. Көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін кооператив
заңнамада тыйым салынбаған мынадай негізгі қызмет түрлерін жүзеге
асырады:_____________________________________________________________
____________________________________________________________________.
6. Кооператив қызметінің түрлерін өзгерту және (немесе)
толықтыру үшін ________________________________________________қажет.
2. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысын қалыптастыру тәртібі
және құзыреті, олардың шешімдерді қабылдау тәртібі
7. Мыналар кооперативті басқару органдары болып табылады:
1) жоғары орган – кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы;
2) атқарушы орган –________________*;
3) бақылау органы – тексеру комиссиясы**.
8. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы кооперативтің жоғары басқару органы болып табылады.
9. Кооперативтің қауымдасқан мүшелерін қоспағанда, кооперативтің әрбiр мүшесiнiң кооператив қызметiнiң барлық мәселелерi бойынша шешiмдер қабылдаған кезде өзiнiң мүлік (пай) жарналарының мөлшерiне және санына қарамастан бiр дауысқа ие құқығы болады.
10. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының ерекше құзыретiне:
1) атқарушы органды және оның басшысын сайлау, сондай-ақ оларды қайта сайлау;
2) кооператив жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу, кооператив жарғысын жаңа редакцияда қабылдау;
3) атқарушы органдардың қаржылық есеп беру тәртiбi мен кезеңдiлiгiн айқындау;
4) кооперативтің жылдық есептерін және бухгалтерлік баланстарын бекіту, кооперативтік төлемдерді және кооперативтің табысын немесе залалын бөлу;
5) кооперативтің қауымдасқан мүшелерін қоспағанда, кооператив мүшелері жауапкершілігінің нысанын айқындау;
6) кооператив мүшелерінің, сондай-ақ кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің мүлік (пай) жарналарының және қосымша жарналардың мөлшерін белгілеу және өзгерту;
7) кооператив қорларының түрлерін, мөлшерін, оларды қалыптастыру және пайдалану тәртібін белгілеу;
8) кооперативте мүшелікке қабылдау және мүшелікті тоқтату;
9) кооперативті қайта ұйымдастыру және тарату;
10) кооперативтің басқа заңды тұлғаларды, сондай-ақ өзінің филиалдары мен өкілдіктерін құруға және (немесе) олардың қызметіне қатысуы туралы шешімдерді қабылдау;
11) ______________________________________________________***.
11. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы кооператив қызметiне қатысты кез келген мәселені өзiнiң қарауына қабылдауға құқылы.
Ескертпелер:
* – кооперативтің атқарушы органы оның басқармасы болып табылады. Сонымен бірге, Заңның 35-бабы 2-тармағына сәйкес кооператив мүшелерінің саны оннан аспайтын ауыл шаруашылығы кооперативтерінде басқарманың функцияларын ауыл шаруашылығы кооперативінің төрағасына (жеке-дара атқарушы орган) жүктеуге жол беріледі;

** – в соответствии с пунктом 1 статьи 36 Закона ревизионная комиссия не является обязательным органом и может быть создана по решению общего собрания членов кооператива;
*** – в соответствии с подпунктом 11) пункта 3 статьи 34 Закона уставом кооператива могут быть предусмотрены иные вопросы, относящиеся к исключительной компетенции общего собрания членов кооператива.
4. Порядок созыва и проведения, в том числе заочного,
очередного и внеочередного общего собрания членов кооператива
12. Общее собрание членов кооператива (заочное, очередное, внеочередное) созывается по мере необходимости, но не реже одного раза в год. Общее собрание членов кооператива созывается по предложению исполнительного органа или по требованию не менее одной трети членов кооператива.
13. Орган или лицо (лица), созывающее общее собрание членов кооператива, обязан не позднее, чем за _______________ дней до дня открытия собрания известить о его проведении каждого члена кооператива посредством __________________________________________ *.
В извещении должны быть указаны время и место проведения собрания, а также предлагаемая повестка дня.
14. Общее собрание членов кооператива правомочно принимать решения, если в нем принимает участие квалифицированное большинство в две трети членов кооператива. Решение на общем собрании членов кооператива принимается открытым голосованием и считается принятым по большинству голосов присутствующих членов кооператива, за исключением изменений и (или) дополнений в настоящий устав. По требованию не менее одной трети присутствующих на общем собрании членов кооператива голосование может быть тайным.
15. Член кооператива вправе участвовать на общем собрании членов кооператива лично или через представителя. В качестве представителя вправе выступать дееспособное физическое лицо, за исключением других членов, в том числе ассоциированных, данного сельскохозяйственного кооператива, имеющее нотариально удостоверенную доверенность от члена кооператива.
16. В случаях, _______________________________________________ и с согласия членов кооператива, обладающих в совокупности более чем одной ___________________ от общего числа членов кооператива, общее собрание может быть проведено заочно опросным путем посредством обмена письмами, факсимильными или электронными сообщениями либо с использованием иных средств связи, доступных всем членам и обеспечивающих аутентичность передаваемых и принимаемых сообщений.
Примечание:
* – извещение членов кооператива может осуществляться по адресу, через публикации в средствах массовой информации, либо иные средства связи.

** – Заңның 36-бабы 1-тармағына сәйкес, тексеру комиссиясы міндетті орган болып табылмайды және кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімімен құрылуы мүмкін;
*** – Заңның 34-бабының 3-тармағы 11) тармақшасына сәйкес кооператив жарғысында кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының ерекше құзыретіне жататын басқа мәселелер көзделуі мүмкін.
4. Кооператив мүшелерінің, оның ішінде сырттай, кезекті және
кезектен тыс жалпы жиналысын шақыру және өткізу тәртібі
12. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы (сырттай, кезекті, кезектен тыс) қажеттілігіне қарай, бірақ жылына бір реттен сиретпей шақырылады. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы атқарушы органның ұсынысы бойынша немесе кооператив мүшелерінің кемінде үштен бірінің талабы бойынша шақырылады.
13. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысын шақырушы орган немесе тұлға (тұлғалар), жиналыстың ашылуына дейін___________* күн бұрын оның өткізілетіндігі туралы кооперативтің әрбір мүшесіне хабарлауға міндетті.
Хабарламада жиналыстың өтетін орны мен уақыты, сондай-ақ ұсынылатын күн тәртібі көрсетілуі қажет.
14. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы, егер онда кооператив мүшелерінің айқын басым көпшілігі үштен екі бөлігі қатысса, шешім қабылдауға құқылы. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысында шешiм ашық дауыс беру арқылы қабылданады және осы жарғыға өзгерістер мен немесе толықтыруларды қоспағанда, кооперативтің қатысып отырған мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданды деп есептеледі. Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысында қатысып отырғандардың кемінде үштен бірінің талабы бойынша жасырын дауыс берiлуi мүмкiн.
15. Кооператив мүшесі кооператив мүшелерінің жалпы жиналысына өзi немесе өкiлi арқылы қатысуға құқылы. Осы ауыл шаруашылығы кооперативінің басқа мүшелерін, оның ішінде қауымдасқан мүшелерін қоспағанда, кооператив мүшесінен нотариат куәландырған сенімхаты бар, іс-әрекетке қабілетті жеке тұлға өкіл ретінде болуға құқылы.
16. _________________жағдайларда және жиынтығында жалпы дауыс
санының _______ артығына ие кооператив мүшелері келісім берген
жағдайда, жалпы жиналыс хат, факсимильді немесе электрондық
хабарламалар алмасу арқылы сұрау жолымен не жіберілетін және
қабылданатын хабарламалардың тең түпнұсқалылығын қамтамасыз ететін
және мүшелердің барлығына қолжетімді басқа байланыс құралдарын
пайдалана отырып, сырттай жүргізілуі мүмкін.
Ескертпе:
* – кооператив мүшелерін хабарландыру мекенжай, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, не басқа байланыс құралдары арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.

5. Порядок формирования и компетенция исполнительного органа
кооператива, порядок принятия им решений
17. Исполнительным органом кооператива является ____________ *, который (члены которого) избирается (-ются) общим собранием членов кооператива на ____ лет.
Правление состоит из _____ членов (в случае если исполнительный орган кооператива является коллегиальным).
18. Член правления (председатель кооператива) не может одновременно быть членом другого органа управления кооператива, за исключением общего собрания членов кооператива.
19. Члены правления (председатель кооператива) могут быть освобождены от исполнения обязанностей в любое время по решению общего собрания членов кооператива.
Правление (председатель кооператива) подконтрольно и подотчетно общему собранию членов кооператива.
20. К компетенции правления (председателя кооператива) относится решение всех текущих вопросов деятельности кооператива, не отнесенных Законом и настоящим уставом кооператива к исключительной компетенции общего собрания членов кооператива.
21. Правление принимает решения на заседаниях, проводимых по мере необходимости, но не реже одного раза в три месяца.
Заседание правления считается правомочным, если на нем присутствует две трети членов правления.
Вопросы на заседании правления решаются открытым голосованием. Решение правления считается принятым, если за него проголосовало две трети присутствующих на заседании членов правления.
22. Председатель правления (председатель кооператива) действует от имени кооператива без доверенности; распоряжается имуществом кооператива в пределах, предусмотренных Законом и настоящим уставом кооператива; выдает доверенности, в том числе с правом передоверия, от имени кооператива; открывает счета кооператива в банках второго уровня и других финансовых организациях; осуществляет прием на работу и увольнение работников кооператива; в пределах своей компетенции издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения членами кооператива и его работниками.
Примечание:
* – исполнительным органом кооператива является его правление. Вместе с тем, в соответствии с пунктом 2 статьи 35 Закона в сельскохозяйственных кооперативах с числом членов не более десяти допускается возложение функций правления на председателя сельскохозяйственного кооператива (единоличный исполнительный орган).
6. Порядок формирования и компетенция ревизионной комиссии
кооператива, порядок принятия им решений
23. Кооператив вправе осуществлять ревизию своей финансово-хозяйственной деятельности путем создания решением общего собрания членов кооператива контрольного органа – ревизионной комиссии.

5. Кооперативтің атқарушы органын қалыптастыру тәртібі және
олардың құзыреті, шешімдерді қабылдау тәртібі
17. ___________________*, кооперативтің атқарушы органы болып
табылады, ол (оның мүшелері) кооператив мүшелерінің жалпы
жиналысында_____ жылға сайланады.
Басқарма______ мүшеден құралады (атқарушы орган алқалы болып
табылған жағдайда).
18. Басқарма мүшесі (кооперативтің төрағасы), кооператив мүшелерінің жалпы жиналысын қоспағанда, бір мезгілде кооператив басқармасының басқа органының мүшесі бола алмайды.
19. Басқарма мүшелері (кооператив төрағасы) кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша кез-келген уақытта міндеттерін атқарудан босатылуы мүмкін.
Басқарманы (кооператив төрағасын) кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы бақылайды және басқарма оған есеп береді.
20. Басқарманың (кооператив төрағасының) құзыретіне кооператив қызметінің Заңмен және осы кооператив жарғысымен кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының ерекше құзыретіне жатқызылмаған барлық ағымдағы мәселелерін шешу жатады.
21. Басқарма өзінің шешімдерін қажеттілігіне қарай, бірақ үш айда бір реттен сиретпей өткізілетін отырыстарда қабылдайды.
Басқарманың отырысы, егер онда басқарма мүшелерінің үштен екісі қатысса, заңды болып есептеледі.
Басқарма отырысындағы мәселелер ашық дауыс берумен шешіледі. Басқарманың шешімі, егер оған басқарма мүшелерінің отырысында қатысып отырғандардың үштен екісі дауыс берсе, қабылданған болып есептеледі.
22. Басқарма төрағасы (кооператив төрағасы) кооператив атынан сенімхатсыз әрекет етеді; Заңда және осы кооператив жарғысында көзделген шектерде кооператив мүлкіне билік етеді; кооперативтің атынан сенімхаттар, оның ішінде сенімді басқа біреуге аудару құқығымен береді; екінші деңгейдегі банктерде және басқа да қаржы ұйымдарында кооперативтің шоттарын ашады; кооператив қызметкерлерін жұмысқа қабылдауды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады; өз құзыреті шегінде кооператив мүшелерінің және оның жұмыскерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді.
Ескертпе:
* – кооперативтің атқарушы органы оның басқармасы болып табылады. Сонымен бірге, Заңның 35-бабы 2-тармағына сәйкес кооператив мүшелерінің саны оннан аспайтын ауыл шаруашылығы кооперативтерінде басқарманың функцияларын ауыл шаруашылығы кооперативінің төрағасына (жеке-дара атқарушы орган) жүктеуге жол беріледі.
6. Кооперативтің тексеру комиссиясын қалыптастыру тәртібі және
оның құзыреті, шешімдер қабылдау тәртібі
23. Кооператив өзінің қаржы-шаруашылық қызметіне тексеруді кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімімен бақылау органын – тексеру комиссиясын құру жолымен жүзеге асыруға құқылы.

24. К проведению ревизии в составе ревизионной комиссии могут привлекаться в соответствии с законодательством Республики Казахстан аудиторы, специалисты в области финансов и бухгалтерского учета и другие лица, оплата услуг которых осуществляется за счет средств кооператива.
Члены правления не могут быть членами ревизионной комиссии.
25. Ревизионная комиссия подотчетна общему собранию членов кооператива.
26. Члены ревизионной комиссии при проведении проверки финансово-хозяйственной деятельности кооператива обладают правом безусловного доступа ко всей документации сельскохозяйственного кооператива. По их требованию члены правления (председатель сельскохозяйственного кооператива) обязаны давать необходимые пояснения в устной или письменной форме. Результаты проверки направляются общему собранию членов кооператива для принятия соответствующих решений.
7. Порядок и условия вступления в кооператив членов, в том
числе порядок и условия вступления ассоциированных членов
кооператива, порядок выхода из кооператива
27. Прием членов кооператива, а также ассоциированных членов кооператива в сельскохозяйственный кооператив производится с соблюдением норм Закона и настоящего устава кооператива и оформляется решением общего собрания членов кооператива в соответствии с уставом кооператива.
Прием ассоциированных членов кооператива осуществляется на основании договора, заключаемого кооперативом с ассоциированными членами кооператива.
28. Заявление с просьбой о приеме в члены кооператива должно содержать обязательства по соблюдению требований устава кооператива, в том числе по внесению предусмотренных уставом кооператива имущественных (паевых) и вступительных взносов.
29. Заявитель считается принятым в члены кооператива со дня внесения имущественного (паевого) и вступительного взносов.
30. Члену кооператива выдается членская книжка, являющаяся документом, подтверждающим членство в кооперативе, в котором указываются: данные о члене кооператива, а также в хронологическом порядке – сведения о размере внесенного им имущественного (паевого) взноса и сроках его внесения; размере вступительного взноса; размере и количестве дополнительных взносов, а также их форме (денежная, имущественная).
31. Членство в кооперативе прекращается в случаях:
1) выхода из кооператива;
2) отчуждения пая другим лицам;
3) прекращения деятельности физического лица или ликвидации юридического лица, являющегося членом кооператива или ассоциированным членом кооператива;
4) исключения из кооператива;
5) смерти, признания судом безвестно отсутствующим или объявления умершим физического лица, являющегося членом кооператива или ассоциированным членом кооператива;

24. Тексеру комиссиясының құрамында тексеру жүргізуге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аудиторлар, қаржы және бухгалтерлік есеп саласындағы мамандар және көрсетілетін қызметтері үшін төлем кооператив есебінен жүзеге асырылатын басқа да адамдар тартылуы мүмкін.
Басқарма мүшелері тексеру комиссиясының мүшелері бола алмайды
25. Тексеру комиссиясы кооператив мүшелерінің жалпы жиналысына есеп береді.
26. Тексеру комиссиясының мүшелері кооперативтің қаржы-шаруашылық қызметіне тексеру жүргізген кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің барлық құжаттамасына кедергісіз қол жеткізу құқығына ие болады. Олардың талап етуі бойынша басқарма мүшелері (ауыл шаруашылығы кооперативінің төрағасы) ауызша немесе жазбаша нысанда қажетті түсіндірмелер беруге міндетті. Тексерудің нәтижелері кооператив мүшелерінің жалпы жиналысына тиісті шешімдер қабылдау үшін жолданады.
7. Кооперативке мүшелердің кіру тәртібі мен шарттары,
оның ішінде кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің кіру
тәртібі мен шарттары, кооперативтен шығу тәртібі
27. Кооператив мүшелерін, сондай-ақ кооперативтің қауымдасқан мүшелерін ауыл шаруашылығы кооперативіне қабылдау Заңның және осы кооператив жарғысының нормалары сақтала отырып жүргізіледі және кооператив жарғысына сәйкес, кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімімен ресімделеді.
Кооперативтің қауымдасқан мүшелерін қабылдау кооперативтің қауымдасқан мүшелерімен жасасатын шарты негізінде жүзеге асырылады.
28. Кооперативтің мүшелiгiне қабылдау туралы өтiнiште кооператив жарғысының талаптарын сақтау, оның ішінде кооперативтің жарғысында көзделген мүлік (пай) және кіру жарналарын енгізу жөнiндегi мiндеттемелер қамтылуға тиіс.
29. Өтініш берушi мүлік (пай) және кіру жарналарын енгізген күннен бастап кооператив мүшелігiне қабылданған болып есептеледi.
30. Кооператив мүшесiне кооперативтегі мүшелiкті растайтын құжат болып табылатын мүше кiтапшасы берiледi, онда: кооператив мүшесі туралы деректер, сондай-ақ хронологиялық тәртіппен өзі енгізген мүлік (пай) жарнасының мөлшері және оны енгізу мерзімдері; кіру жарнасының мөлшері; қосымша жарналардың мөлшері мен саны, сондай-ақ олардың нысаны (ақшалай, мүліктік) туралы мәліметтер көрсетіледі.
31. Кооперативтегі мүшелік:
1) кооперативтен шыққан;
2) пай басқа тұлғалардың иелiгiне берілген;
3) кооператив мүшесi немесе кооперативтің қауымдасқан мүшесі болып табылатын жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған;
4) кооперативтен шығарылған;
5) кооператив мүшесi немесе кооперативтің қауымдасқан мүшесі болып табылатын жеке тұлға қайтыс болған, оны сот хабар-ошарсыз кеткен деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған;

6) ликвидации кооператива.
32. Каждый член кооператива имеет право добровольно прекратить свое членство в кооперативе в следующем порядке: ____________________
____________________________________________________________________.
Заявление о выходе из кооператива должно быть рассмотрено в течение тридцати календарных дней со дня подачи заявления.
33. Член кооператива вправе произвести отчуждение другому лицу своего пая и выйти из кооператива. Отчуждение пая лицам, не являющимся членами кооператива, допускается *. При продаже пая другие члены кооператива пользуются правом преимущественной покупки.
Примечание:
* – в соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона уставом может быть установлено иное.
8. Основания и порядок исключения из кооператива
34. Основаниями (условиями) для исключения членов из кооператива являются:
____________________________________________________________________.
35. Исключение члена кооператива производится в соответствии с решением общего собрания членов кооператива в следующем порядке
____________________________________________________________________.
36. Лицо, исключенное из кооператива, должно быть извещено в письменной форме в течение десяти рабочих дней с даты принятия общим собранием членов кооператива решения об его исключении.
37. Лицо, исключенное из кооператива, вправе обжаловать решение общего собрания членов кооператива в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Порядок выплаты (выдачи) пая членам кооператива,
прекратившим членство в кооперативе
38. При прекращении членства в кооперативе по основаниям, указанным в подпунктах 1), 3) – 6) пункта 31 настоящего устава, члену кооператива или его правопреемнику выплачивается (выдается) его пай, а также причитающиеся члену кооператива кооперативные выплаты и часть чистого дохода сельскохозяйственного кооператива. Решение о выплате (выдаче) пая в соответствии с настоящим уставом кооператива принимается общим собранием членов кооператива.
39. Выплата (выдача) пая осуществляется в сроки, установленные исполнительным органом кооператива, но не более одного года с момента прекращения членства в кооперативе.
40. Если кооператив не имеет возможности выплатить (выдать) выбывающему члену кооператива его пай, общее собрание членов кооператива выносит решение о внесении другими членами кооператива дополнительных взносов, за счет которых выплачивается (выдается) пай.
41. При прекращении деятельности физического лица или ликвидации юридического лица, являющегося ассоциированным членом кооператива, выплата внесенного им имущественного (паевого) взноса может осуществляться в денежной и (или) в натуральной форме за счет сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства), в том числе за счет дополнительных взносов членов кооператива.
При отчуждении ассоциированными членами кооператива права требования гарантированной поставки сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) третьим лицам, исполнение обязательства осуществляется кооперативом таким лицам в соответствии с условиями договора или иного документа, заключенного с ассоциированным членом кооператива.

6) кооператив таратылған жағдайларда тоқтатылады.
32. Кооперативтің әрбір мүшесі мынадай тәртіппен:____________
___________________________________________________________өз еркімен
кооперативте мүшелігін тоқтатуға құқылы.
Кооперативтен шығу туралы өтініш берілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн iшiнде қаралуға тиiс.
33. Кооператив мүшесi өзiнiң пайын басқа тұлғаның иелiгiне беруге және кооперативтен шығуға құқылы. Пайды кооперативтің мүшелерi болып табылмайтын тұлғалардың иелiгiне беруге рұқсат етіледі *. Пайды сату кезiнде кооперативтің басқа мүшелерi артықшылықпен сатып алу құқығын пайдаланады.
Ескертпе:
* – Заңның 30-бабы 1-тармағына сәйкес жарғыда өзгеше белгіленуі мүмкін.
8. Кооперативтен шығару негіздері және тәртібі
34. Кооперативтен мүшелерді шығару үшін негіздер (талаптар):
_____________________________________________ болып табылады.
35. Кооператив мүшесін шығару кооперативтің жалпы жиналысының
шешіміне сәйкес мынадай тәртіппен жүргізіледі: _____________________.
36. Кооперативтен шығарылған тұлға кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы оны шығару туралы шешім қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні iшiнде жазбаша түрде хабарлануға тиіс.
37. Кооперативтен шығарылған тұлға кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
9. Кооперативтегі мүшелігін тоқтатқан кооператив мүшелеріне
пайды төлеу (беру) тәртібі
38. Осы жарғының 31-тармағының 1), 3) – 6) тармақшаларында көрсетiлген негiздер бойынша кооперативтегі мүшелiк тоқтатылған кезде кооператив мүшесiне немесе оның құқықтық мирасқорына оның пайы, сондай-ақ кооператив мүшесіне тиесілі кооперативтік төлемдер мен кооперативтің таза табысының бір бөлігі төленедi (берiледi). Пай төлеу (беру) туралы шешiмдi осы кооператив жарғысына сәйкес кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы қабылдайды.
39. Пайды төлеу (беру) кооперативтің атқарушы органы белгiлеген мерзiмдерде жүзеге асырылады, бiрақ кооперативтегі мүшелiк тоқтатылған сәттен бастап бiр жылдан аспауға тиiс.
40. Егер кооперативтің кооперативтен шығатын мүшесiне оның пайын төлеуге (беруге) мүмкіндігі болмаса, кооперативтің жалпы жиналысы кооперативтің басқа мүшелерiнiң қосымша жарналар енгiзуi туралы шешiм шығарады, пай солардың есебiнен төленедi (берiледi).
41. Кооперативтің қауымдасқан мүшесі болып табылатын жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған кезде оның енгізген мүлік (пай) жарнасын төлеу ауыл шаруашылығы өнімі, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімі есебінен, оның ішінде кооператив мүшелерінің қосымша жарналары есебінен ақшалай және (немесе) заттай нысанда жүзеге асырылуы мүмкін.
Кооперативтің қауымдасқан мүшелері ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін үшінші тұлғаларға кепілдікті беруін талап ету құқығын иеліктен шығарған кезде міндеттемелерді орындауды кооператив кооперативтің қауымдасқан мүшесімен жасалған шарттың немесе өзге де құжаттың талаптарына сәйкес осындай тұлғалар жүзеге асырады.

42. Особенности выплаты (выдачи) пая в виде земельных участков или вещных прав на них членам кооператива при их выходе из кооператива устанавливаются земельным законодательством Республики Казахстан.
10. Формы и виды документов, образующихся в деятельности
кооператива, порядок ведения документации кооператива
43. Документы кооператива, образующиеся в его деятельности включают *:
1) устав кооператива, изменения и дополнения, внесенные в устав кооператива;
2) учредительный договор, изменения и дополнения, внесенные в учредительный договор;
3) протоколы учредительных собраний;
4) разрешения на занятие кооперативом определенными видами деятельности и (или) совершение определенных действий (операций);
5) документы, подтверждающие права кооператива на имущество, которое находится (находилось) на его балансе;
6) положение о филиалах и представительствах общества;
7) протоколы общих собраний членов кооператива, протоколы об итогах голосования и бюллетени (в том числе бюллетени, признанные недействительными), материалы по вопросам повестки дня общих собраний членов кооператива;
8) списки членов кооператива;
9) протоколы заседаний (решений) исполнительного органа;
10) финансовая отчетность кооператива.
44. Документы кооператива, касающиеся его деятельности, подлежат хранению в течение всего срока его деятельности по месту нахождения исполнительного органа кооператива.
45. Член кооператива вправе получать полную информацию о деятельности сельскохозяйственного кооператива, в том числе знакомиться с годовой финансовой отчетностью, бухгалтерской и другой документацией сельскохозяйственного кооператива.
Примечание:
* – уставом кооператива может быть предусмотрен иной перечень документов.
11. Права и обязанности членов кооператива, а также
ассоциированных членов кооператива
46. Член кооператива вправе:
1) участвовать в управлении делами кооператива, а также в работе общего собрания членов кооператива с правом одного голоса, за исключением ассоциированных членов кооператива. При этом данное право не может быть передано другим членам кооператива;
2) избирать и быть избранным в органы управления кооператива, вносить предложения об улучшении деятельности кооператива, устранении недостатков в работе его органов и должностных лиц, за исключением ассоциированных членов кооператива;
3) получать полную информацию о деятельности кооператива, в том числе знакомиться с годовой финансовой отчетностью, бухгалтерской и другой документацией кооператива;
4) принимать участие в распределении кооперативных выплат, а также полученного кооперативом чистого дохода на общем собрании членов кооператива, за исключением ассоциированных членов кооператива;

42. Кооператив мүшелері кооперативтен шыққан кезде оларға жер учаскелері немесе оларға заттық құқық түрінде пай төлеу (беру) ерекшеліктері Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленеді.
10. Кооператив қызметінде пайда болатын құжаттардың нысандары
мен түрлері, кооператив құжаттамасын жүргізу тәртібі
43. Кооператив қызметінде пайда болатын кооператив құжаттары* мыналардан тұрады:
1) кооперативтің жарғысы, кооператив жарғысына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар;
2) құрылтай шарты, құрылтай шартына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар;
3) құрылтай жиналыстарының хаттамасы;
4) кооперативтің қызметтің белгілі бір түрлерімен айналысуына және (немесе) белгілі бір іс-қимылдарды (операцияларды) орындауына рұқсаттар;
5) кооперативтің балансындағы (балансында болған) мүлікке оның құқығын растайтын құжаттар;
6) қоғамның филиалдары мен өкілдіктері туралы ереже;
7) кооператив мүшелерінің жалпы жиналыстарының хаттамалары, дауыс беру қорытындылары туралы хаттамалар және бюллетеньдер;
8) кооператив мүшелерінің тізімдері;
9) атқарушы орган отырыстарының (шешімдерінің) хаттамалары;
10) кооперативтің қаржылық есептілігі.
44. Кооперативтің қызметіне қатысты құжаттар кооперативтің  атқарушы органының орналасқан жері бойынша оның қызметінің соңына дейін сақталуға тиіс.
45. Кооператив мүшесі ауыл шаруашылығы кооперативінің қызметі жөнінде толық ақпарат алуға, соның ішінде жылдық қаржылық есептілікпен, ауыл шаруашылығы кооперативінің бухгалтерлік және басқа құжаттамасымен танысуға құқылы.
Ескертпе:
* – кооператив жарғысында өзге құжаттар тізбесі көзделуі мүмкін.
11. Кооператив мүшелерінің, сондай-ақ кооперативтің қауымдасқан
мүшелерінің құқықтары мен міндеттері
46. Кооператив мүшесі:
1) кооператив істерін басқаруға, сондай-ақ, кооперативтің қауымдасқан мүшелерін қоспағанда, бір дауысқа ие құқығымен кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының жұмысына қатысуға құқылы. Бұл ретте осы құқығын кооперативтің басқа мүшелеріне беруге болмайды;
2) кооперативтің басқару органдарын сайлауға және оларға сайлануға, кооператив қызметін жақсарту, оның органдарының жұмысындағы және кооперативтің қауымдасқан мүшелерін қоспағанда, лауазымды адамдарының жұмысындағы кемшіліктерді жою туралы ұсыныстар енгізуге;
3) кооперативтің қызметі туралы толық ақпарат алуға, оның ішінде кооперативтің жылдық қаржы есебімен, бухгалтерлік және басқа да құжаттамасымен танысуға;
4) кооперативтің қауымдасқан мүшелерін қоспағанда, кооператив мүшелерінің жалпы жиналысында кооперативтік төлемдерді, сондай-ақ кооператив алған таза табысты бөлуге қатысуға;

5) получать кооперативные выплаты и долю чистого дохода, подлежащую распределению между членами кооператива, за исключением ассоциированных членов кооператива;
6) получать оплату за свой труд в кооперативе;
7) пользоваться льготами и преимуществами предусмотренными настоящим уставом, в том числе в части пользования имуществом кооператива, получения от кооператива материальной,
_____________________________________________________ иной помощи;
8) по решению общего собрания членов кооператива приобретать товары (работы, услуги) кооператива по себестоимости и в первоочередном порядке;
9) на выплату (выдачу) пая в случаях, предусмотренных Законом;
10) выйти из кооператива в порядке, установленном Законом и настоящим уставом кооператива;
11) ________________________________________________________ *.
47. Ассоциированные члены кооператива имеют право:
1) наряду с членами кооператива на первоочередное удовлетворение потребности в сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) по ценам, определенным на общем собрании членов кооператива при вступлении в него и внесении имущественного (паевого) взноса;
2) на получение дивидендов по внесенным им имущественным (паевым) взносам;
3) на выплату стоимости своих имущественных (паевых) взносов при выходе из кооператива или его ликвидации;
4) совещательного голоса при принятии решений общим собранием членов кооператива;
5) выхода из кооператива в порядке, установленном Законом и настоящим уставом кооператива.
48. Член кооператива может иметь другие права, предусмотренные законами Республики Казахстан и настоящим уставом кооператива.
49. Ограничение в любой форме прав членов кооператива, предусмотренных законами Республики Казахстан и настоящим уставом кооператива, в том числе по соглашению членов кооператива, не допускается.
50. Член кооператива обязан:
1) соблюдать требования, предусмотренные учредительными документами кооператива;
2) выполнять решения общего собрания членов кооператива, других органов управления кооперативом, принятые в соответствии с их компетенцией;
3) вносить имущественный (паевой) и вступительный взносы, а также дополнительные взносы в имущество кооператива способом, в порядке и размере, предусмотренными настоящим уставом кооператива;
4) не разглашать сведения, которые кооперативом объявлены его коммерческой тайной;
5) _________________________________________________________**.
51. Характер и порядок участия членов кооператива в его деятельности ____________________________________________________***.

5) кооперативтік төлемдерді және кооперативтің қауымдасқан мүшелерін қоспағанда, кооператив мүшелерінің арасында бөлуге жататын таза табыстың үлесін алуға;
6) кооперативтегі өзінің еңбегі үшін төлем алуға;
7) осы жарғыда көзделген, оның ішінде кооперативтің мүлкін
пайдалану, кооперативтен материалдық___________________және өзге де
көмек алу бөлігінде жеңілдіктер мен артықшылықтарды пайдалануға;
8) кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша кооперативтің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) өзіндік құны бойынша және бірінші кезектегі тәртіппен сатып алуға;
9) Заңда көзделген жағдайларда пайды төлеуге (беруге);
10) кооперативтен Заңда және осы кооператив жарғысында белгіленген тәртіппен шығуға;
11)__________________________________________________құқылы*.
47. Кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің мыналарға:
1) кооператив мүшелерінің жалпы жиналысында оған кірген және мүлік (пай) жарнасын енгізген кезде айқындалған бағалар бойынша кооператив мүшелерімен қатар ауыл шаруашылығы өніміне, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өніміне қажеттіліктерін бірінші кезекте қанағаттандыруға;
2) өзі енгізген мүлік (пай) жарналары бойынша дивидендтер алуға;
3) кооперативтен шыққан немесе ол таратылған кезде өзінің мүлік (пай) жарналары құнының төленуіне;
4) кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы шешімдер қабылдаған кезде кеңесші дауыс беруге;
5) кооперативтен Заңда және осы кооператив жарғысында белгіленген тәртіппен шығуға құқығы бар.
48. Кооператив мүшесі Қазақстан Республикасы заңдарында және осы кооператив жарғысында көзделген басқа құқықтарға ие бола алады.
49. Қазақстан Республикасының заңдарында және осы кооператив жарғысында оның ішінде кооператив мүшелерінің келісімі бойынша кез-келген нысанда шектеуге жол берілмейді.
50. Кооператив мүшесі:
1) Кооперативтің құрылтай құжаттарында көзделген талаптарды сақтауға;
2) кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының, басқа да кооперативті басқару органдарының өздерінің құзыретіне сәйкес қабылдаған шешімдерін орындауға;
3) кооперативтің мүлкіне мүлік (пай) және кіру жарналарын, сондай-ақ қосымша жарналарды осы кооператив жарғысында көзделген тәсілмен, тәртіппен және мөлшерде енгізуге;
4) кооператив өзінің коммерциялық құпиясы деп жариялаған мәліметтерді жария етпеуге;
5)  ________________________________________________________**.
51. Кооператив мүшелерінің оның қызметіне қатысу сипаты мен
тәртібі _________________________________________________________***.

52. Член кооператива может нести другие обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и настоящим уставом кооператива.
Примечания:
* – в соответствии с пунктом 3 статьи 26 Закона член кооператива может иметь иные права предусмотренные учредительными документами.
** – в соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона член кооператива может нести другие обязанности, предусмотренные учредительными документами;
*** – в соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 17 Закона.
12. Источники формирования имущества кооператива
53. Имущество кооператива формируется за счет имущественных (паевых) взносов, вступительных, дополнительных взносов его членов, имущественных (паевых) взносов ассоциированных членов кооператива, доходов от собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
54. Имущество кооператива принадлежит ему на праве собственности.
55. Владение, пользование и распоряжение имуществом кооператива осуществляют его органы управления в пределах предоставленных им полномочий.
56. Для осуществления своей деятельности кооператив формирует _______________________________фонды (паевой, резервный *).
Виды, размеры фондов (паевой, резервный *), порядок их формирования и использования ___________________________________.
57. В случае ликвидации сельскохозяйственного кооператива его имущество, оставшееся после выплат, произведенных в порядке очередности, установленной гражданским законодательством Республики Казахстан, а также выплат (выдачи) паев, распределения кооперативных выплат и дохода, распределяется между членами кооператива пропорционально внесенным имущественным (паевым) взносам.
58. Члены кооператива не отвечают по его обязательствам кооператива и несут риск убытков, связанных с деятельностью кооператива, в пределах стоимости внесенных ими имущественных (паевых) взносов **.
Примечания:
* – в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона кооператив вправе формировать резервный фонд.
** – в соответствии с пунктом 2 статьи 22 Закона уставом может быть установлена иная форма ответственности членов кооператива.
13. Размеры и порядок внесения имущественных (паевых) и
вступительных взносов членами кооператива, порядок и условия
внесения имущественных (паевых) взносов ассоциированными
членами кооператива, а также последствия несвоевременного
внесения имущественных (паевых) взносов
59. Размеры и порядок внесения имущественных (паевых) и вступительных взносов членами кооператива __________________________.
60. Порядок и условия внесения имущественных (паевых) взносов ассоциированными членами кооператива _______________________________.

52. Кооператив мүшесі Қазақстан Республикасы заңдарында және осы кооператив жарғысында көзделген басқа міндеттерді атқаруы мүмкін.
Ескертпелер:
* – Заңның 26-бабы 3-тармағына сәйкес, кооператив мүшесі құрылтай құжаттарында көзделген басқа құқықтарға ие бола алады;
** – Заңның 27-бабы 2-тармағына сәйкес, кооператив мүшесі құрылтай құжаттарында көзделген басқа міндеттерді атқаруы мүмкін;
*** – Заңның 17-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес.
12. Кооператив мүлкін қалыптастыру көздері
53. Кооперативтің мүлкі оның мүшелерiнiң мүлік (пай) жарналарының, кіру, қосымша жарналарының, кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің мүлік (пай) жарналарының, өз қызметiнен алынатын табыстар есебiнен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптасады.
54. Кооперативтің мүлкi оған меншiк құқығымен тиесiлi болады.
55. Кооперативтің мүлкіне иелік етуді, оны пайдалануды және оған билік етуді оның басқару органдары өздеріне берілген өкілдіктер шегінде жүзеге асырады.
56. Кооператив өз қызметiн жүзеге асыру үшiн_________ қорлар
(пай, резервтік *) қалыптастырады.
Қорлардың (пай, резервтік*) түрлерi, мөлшерлерi, оларды
қалыптастыру және пайдалану тәртiбi_________________________________.
57. Ауыл шаруашылығы кооперативі таратылған жағдайда, Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасында белгіленген кезектілік тәртібімен жүргізілген төлемдерден, сондай-ақ пайларды төлеуден (беруден), кооперативтік төлемдер мен кірістер бөлінгеннен кейін қалған оның мүлкі кооператив мүшелерінің арасында енгізген мүлік (пай) жарналарына пропорционалды түрде бөлінеді.
58. Кооператив мүшелері кооперативтің міндеттемелері бойынша жауап бермейді және өздері енгізген мүлік (пай) жарналарының құны шегінде кооперативтің қызметімен байланысты залалдардың тәуекелін көтереді **.
Ескертпелер:
* – Заңның 20-бабы 4-тармағына сәйкес кооператив резервтік қор қалыптастыруға құқылы;
** – Заңның 22-бабы 2-тармағына сәйкес жарғыда кооператив мүшелері жауапкершілігінің өзге нысаны белгіленуі мүмкін.
13. Кооператив мүшелерінің мүлік (пай) және кіру жарналарын
енгізу мөлшерлері және тәртібі, кооперативтің қауымдасқан
мүшелерінің мүлік (пай) жарналарын енгізу тәртібі және
шарттары, сондай-ақ мүлік (пай) жарналарын уақтылы
енгізбеу салдары
59. Кооператив мүшелерінің мүлік (пай) және кіру жарналарының
мөлшерлері және енгізу тәртібі _____________________________________.
60. Кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің мүлік (пай)
жарналарын енгізу тәртібі және шарттары:____________________________.

61. В случае несвоевременного внесения имущественных (паевых) взносов ____________________________________________________________.
14. Порядок распределения кооперативных выплат и дохода
62. Кооперативные выплаты членам кооператива – часть дохода кооператива, выплачиваемая членам кооператива пропорционально их участию в производственной и (или) иной хозяйственной деятельности сельскохозяйственного кооператива в следующем порядке: _____________.
63. Решение о распределении кооперативных выплат принимается до принятия решения общего собрания членов кооператива по утверждению результатов деятельности кооператива за соответствующий год.
64. Распределение чистого дохода между членами кооператива, полученного кооперативом по результатам его деятельности за год, производится по решению общего собрания членов кооператива в следующем порядке: _________________________________________________.
Общее собрание членов кооператива вправе принять решение об исключении чистого дохода или его части из распределения между членами кооператива.
65. Выплата чистого дохода должна быть произведена кооперативом в денежной форме в течение месяца со дня принятия общим собранием членов кооператива решения о распределении чистого дохода.
15. Порядок внесения изменений и дополнений
в учредительные документы
66. Изменения и (или) дополнения в устав кооператива, принятие устава кооператива в новой редакции принимаются квалифицированным большинством голосов на общем собрании членов кооператива или письменным согласием (заочное голосование) квалифицированного большинства членов кооператива. Квалифицированное большинство составляет две третьих от общего числа членов кооператива.
16. Условия реорганизации и ликвидации кооператива
67. Реорганизация кооператива (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) осуществляется по решению общего собрания членов кооператива либо по решению суда в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
68. При реорганизации кооператива изменения и (или) дополнения в устав кооператива или принятие устава сельскохозяйственного кооператива в новой редакции осуществляются в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
69. При реорганизации кооператива его права и обязанности переходят к правопреемникам в соответствии с передаточным актом и (или) разделительным балансом. Указанные документы должны содержать положения о правопреемстве по всем обязательствам реорганизуемого кооператива в отношении всех его кредиторов и должников, включая и обязательства, оспариваемые сторонами.

61. Мүлік (пай) жарнасын уақтылы енгізбеген жағдайда
____________________________________________________________________.
14. Кооперативтік төлемдерді және кірісті бөлу тәртібі
62. Кооператив мүшелеріне кооперативтік төлемдер – кооператив мүшелеріне кооператив жарғысында белгіленген тәртіппен олардың ауыл шаруашылығы кооперативінің өндірістік және (немесе) өзге де шаруашылық қызметінде қатысуына пропорционалды түрде мынадай
тәртіппен____________________ төленетін кооператив табысының бір бөлігі.
63. Кооперативтік төлемдерді бөлу туралы шешім кооперативтің тиісті жылдағы қызметінің нәтижелерін бекіту бойынша кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімі қабылданғанға дейін қабылданады.
64. Кооперативтің бір жыл ішіндегі өз қызметінің нәтижелері бойынша алған таза табысын кооператив мүшелерінің арасында бөлу кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша мынадай
тәртіппен жүргізіледі_______________________________________________.
Кооператив мүшелерінің жалпы жиналысы таза табысты немесе оның бір бөлігін кооператив мүшелерінің арасында бөлуден алып тастау туралы шешім қабылдауға құқылы.
65. Кооператив кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының таза табысты бөлу туралы шешімі қабылданған күннен бастап бір ай ішінде таза табысты төлеуді ақшалай нысанда жүргізуге тиіс.
15. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар
енгізу тәртібі
66. Кооператив жарғысына өзгерістер және (немесе) толықтырулар, кооперативтің жаңа редакциядағы жарғысын қабылдау кооператив мүшелерінің жалпы жиналысында айқын басым көпшілік дауыспен немесе кооперативтің айқын басым көпшілік мүшелерінің жазбаша келісуімен (сырттай дауыс беру) қабылданады. Айқын басым көпшілік кооператив мүшелерінің жалпы санының үштен екісін құрайды.
16. Кооперативті қайта ұйымдастыру және тарату шарттары
67. Кооперативті қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша не соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
68. Кооператив қайта ұйымдастырылған кезде кооперативтің жарғысына өзгерістер және (немесе) толықтырулар немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің жарғысын жаңа редакцияда қабылдау Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
69. Кооператив қайта ұйымдастырылған кезде оның құқықтары мен мiндеттерi тапсыру актiсiне және (немесе) бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқорларына ауысады. Көрсетілген құжаттарда тараптар дауласып отырған мiндеттемелердi қоса алғанда, қайта ұйымдастырылатын кооперативтің барлық кредиторлары мен борышкерлерiне қатысты барлық мiндеттемелерi бойынша құқықтық мирасқорлық туралы ережелер қамтылуға тиiс.

70. Передаточный акт и (или) разделительный баланс утверждаются общим собранием членов кооператива и представляются для государственной регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
71. Кооператив может быть ликвидирован по решению общего собрания членов кооператива (добровольная ликвидация) или на основании решения суда в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан (принудительная ликвидация).
72. Ликвидация кооператива осуществляется в соответствии со статьей 50 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года с учетом требований законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.

70. Тапсыру актісі және (немесе) бөлу балансы кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысында бекiтiледi және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттiк тiркеу үшін ұсынылады.
71. Кооператив кооперативтің жалпы жиналысының шешімімен (ерікті тарату) немесе Қазақстан Республикасы заңдарында көзделген жағдайларда сот шешімі негізінде таратылады (мәжбүрлі тарату).
72. Кооперативті тарату Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнаманың талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің  50-бабына сәйкес жүзеге асырылады.