Об утверждении Методики определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 18-03/1058. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2016 года № 12888.
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
18 декабря 2015 года
Утверждена
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 18-03/1058
Методика
определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением
законодательства Республики Казахстан в области охраны,
воспроизводства и использования животного мира
Глава 1. Общие положения.
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 07.11.2018 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Методика определения размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира разработана в целях применения на всей территории Республики Казахстан для исчисления размера вреда, причиненного животному миру вследствие:

Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 18-03/1058 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қаңтарда № 12888 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қаржы министрі
___________ Б.Сұлтанов
2015 жылғы 18 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 18-03/1058 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және
пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянның орнын толтыру
мөлшерін айқындау әдістемесі 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.11.2018 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы айқындау әдістемесі:

1) незаконного изъятия животных и (или) уничтожения животных по неосторожности;
2) незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе);
3) незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки дериватов животного происхождения;
4) нарушения или уничтожения среды обитания животных, если в результате такого нарушения объекты животного мира навсегда (или временно) покинули территорию обитания (акваторию), что повлекло их гибель, сокращение численности, снижение продуктивности их популяций, а также ухудшение репродуктивной функции отдельных особей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.01.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Исчисление размера вреда, причиненного объектам животного мира
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 07.11.2018 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исчисление размера вреда, причиненного объектам животного мира, включает в себя:
1) расчет размера вреда вследствие незаконного изъятия животных, или уничтожения животных по неосторожности;
2) расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе);
3) расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки дериватов животного происхождения;
4) расчет суммарного размера вреда вследствие незаконного изъятия нескольких видов животного мира или уничтожения нескольких видов животного по неосторожности;
5) расчет суммарного размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки дериватов животного происхождения;
6) расчет размера вреда при нарушении или уничтожении среды обитания, животных, если в результате такого нарушения объекты животного мира навсегда (или временно) покинули территорию обитания (акваторию), что повлекло их гибель, сокращение численности, снижение продуктивности их популяций, а также ухудшение репродуктивной функции отдельных особей (далее - расчет размера вреда при нарушении или уничтожении среды обитания животного мира).

1) жануарларды заңсыз алу және (немесе) жануарларды абайсызда жою;
2) балық және балық өнімдерін (сүбе) заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау;
3) жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау;
4) егер осындай бұзушылық салдарынан жануарлар дүниесі объектілері мекендеу аумағынан (акваториясынан) біржолата (немесе уақытша) кетіп қалып, бұл олардың өлім-жітіміне ұшыратса, санының қысқаруын, олардың таралу өнімділігің азаюын, сондай-ақ жекелеген дарақтардың репродуктивтік функцияларының нашарлауына алып келетін болса, жануарлардың мекендеу ортасының бұзылуы немесе жойылуы салдарынан жануарлар дүниесіне келтірілген зиян мөлшерін есептеу үшін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолдану мақсатында әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 25.01.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жануарлар дүниесі объектілеріне келтірілген зиян мөлшерін есептеу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.11.2018 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жануарлар дүниесі объектілеріне келтірілген зиян мөлшелерінің есебі:
1) жануарларды заңсыз алу және (немесе) жануарларды абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшерінің есептемесін;
2) балық және балық өнімдерін (сүбе) заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау;
3) жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген зиян мөлшерінің есептемесін;
4) жануарлар дүниесінің бірнеше түрін заңсыз алу және (немесе) жануарлардың бірнеше түрін абайсызда жою салдарынан келтірілген жиынтық зиянның мөлшері жануарлар дүниесі объектілерінің әрбір түрінің барлық дарақтары жөнінде келтірілген зиян мөлшерінің есептемесін;
5) жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген зиян мөлшерінің есептемесін;
6) егер осындай бұзушылық салдарынан жануарлар дүниесі объектілері мекендеу аумағынан (акваториясынан) біржолата (немесе уақытша) кетіп қалып, бұл оларды өлім-жітімге ұшыратса, санын қысқартса, сондай-ақ жекелеген дарақтардың репродуктивтік функцияларын нашарлатса, жануарлардың мекендеу ортасын бұзу немесе жою кезіндегі зиян мөлшерінің есептесін (бұдан әрі – жануарлар дүниесінің тіршілік ету ортасы бұзылған немесе жойылған кездегі зиян мөлшерін есептеу) қамтиды.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.01.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Размер вреда вследствие незаконного изъятия животных или уничтожения животных по неосторожности исчисляется по формуле:
У = Т х К x Ко х Кн х Кк х Кв х N, где:
У – размер вреда, причиненного вследствие незаконного изъятия животных или уничтожения животных по неосторожности, определяемый в месячном расчетном показателе (далее – МРП);
Т – установленный размер возмещения вреда за каждую особь или килограмм (по рыбе), определяемый в МРП;
К, Ко, Кн, Кк, Кв – значения пересчетных коэффициентов, указанных в приложении к настоящей Методике;
N – количество особей или килограмм (по рыбе) конкретного вида объектов животного мира.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 07.11.2018 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размер вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе), а также дериватов животного происхождения исчисляется по формуле:
У = Т x Кд x N, где:
У - размер вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе), а также дериватов животного происхождения (МРП);
Т - установленный размер возмещения вреда за каждую особь или килограмм (по рыбе и их продукции), определяемый в МРП;
Кд - значение пересчетного коэффициента, указанного в приложении к настоящей Методике;
N - количество дериватов животного происхождения (штук) или вес рыбы, их икры и других видов рыбной продукции (в килограмм).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.01.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Размер суммарного вреда вследствие незаконного изъятия нескольких видов животного мира или уничтожения нескольких видов животного по неосторожности исчисляется как сумма вреда в отношении всех особей каждого вида объектов животного мира по формуле:
Ус = (Т1 x К1 x Ко х Кн х Кк х Кв х N1) + (Т2 x К2 х Ко х Кн х Кк х Кв х N2), где:
Ус - размер суммарного вреда, причиненного вследствие незаконного изъятия всех особей каждого вида объектов животного мира или уничтожения всех особей каждого вида объектов животного мира по неосторожности (МРП);
Т1, Т2 - установленный размер возмещения вреда за каждую особь конкретного вида животного, определяемый в МРП;
К1, К2 – значения пересчетных коэффициентов для каждого конкретного вида животного, указанные в приложении к настоящей Методике;
Ко, Кн, Кк, Кв - значения пересчетных коэффициентов, указанные в приложении к настоящей Методике;
N1, N2 - количество особей конкретного вида животного.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 25.01.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жануарларды заңсыз алу немесе жануарларды абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
У = Т x К x Ко х Кн х Кк х Кв х N,
мұнда:
У – айлық есептік көрсеткішпен (бұдан әрі – АЕК) айқындалатын жануарларды заңсыз алу немесе жануарларды абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшері;
Т – АЕК-мен айқындалатын әрбір дарақ немесе килограмм (балық бойынша) үшін зиянды өтеудің белгіленген мөлшері;
К, Ко, Кн, Кк, Кв - осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәні;
N – жануарлар дүниесі объектілерінің нақты түрі дарақтарының немесе килограмының (балық бойынша) мөлшері.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.11.2018 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Балықты және оның өнімдерін (сүбе) немесе жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген зиян мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
У = Т x Кд x N, мұнда:
У - балықты және оның өнімдерін (сүбе) немесе жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген зиян мөлшері (АЕК);
Т - АЕК-мен айқындалатын әрбір дарақ немесе килограмм (балық және оның өнімдері бойынша) үшін зиянды өтеудің белгіленген мөлшері;
Кд - осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәні;
N - жануарлар дериваттарының саны (дана) немесе балық, олардың уылдырығы және өнімдерінің басқа түрлерінің салмағы (килограмм).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 25.01.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жануарлар дүниесінің бірнеше түрін заңсыз алу және (немесе) жануарлардың бірнеше түрін абайсызда жою салдарынан келтірілген жиынтық зиянның мөлшері жануарлар дүниесі объектілерінің әрбір түрінің барлық дарақтары жөнінде келтірілген зиян сомасы ретінде мына формула бойынша есептеледі:
Ус = (Т1 x К1 x Ко х Кн х Кк х Кв х N1) + (Т2 x К2 х Ко х Кн х Кк х Кв х N2), мұнда:
Ус – жануарлар дүниесі объектілерінің әрбір түрінің барлық дарақтарын заңсыз алу немесе жануарлар дүниесі объектілерінің әрбір түрінің барлық дарақтарын абайсызда жою салдарынан келтірілген жиынтық зиянның мөлшері (АЕК);
Т1, Т2 - АЕК-пен айқындалатын жануардың нақты түрінің әрбір дарағы үшін зиянды өтеудің белгіленген мөлшері;
К1, К2 - осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген жануардың әрбір нақты түріне арналған есептеу коэффициентінің мәні;
Ко, Кн, Кк, Кв - осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттері;
N1, N2, - жануардың нақты түрі дарақтарының саны.

6. Размер суммарного вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки дериватов животного происхождения исчисляется как сумма вреда в отношении каждого вида объектов животного мира по формуле:
Усд = (Т1 x Кд x Ко х N1) + (Т2 x Кд x Ко х N2), где:
Усд - размер суммарного вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки их дериватов каждого вида объектов животного мира (МРП);
Т1, Т2 - установленный размер возмещения вреда за каждую особь конкретного вида животного, определяемый в МРП;
Кд – значение пересчетного коэффициента для каждого конкретного вида животного, указанного в приложении к настоящей Методике;
Ко - на особо охраняемой природной территорий;
N1, N2 - количество дериватов конкретного вида животного.
7. При расчете размера вреда при нарушении или уничтожении среды обитания учитывается территория, в границах которой нанесен вред видам животных, являющихся объектами охоты вследствие нарушения или уничтожения среды их обитания (далее - территория воздействия).
8. Территория воздействия подразделяется на:
1) территорию необратимой трансформации характеризующуюся снижением численности и годовой продуктивности объектов животного мира от 75 % до 100 %;
2) территорию сильного воздействия со снижением численности и годовой продуктивности объектов животного мира от 50 % до 75 %;
3) территорию среднего воздействия со снижением численности и годовой продуктивности объектов животного мира от 25 % до 50 %;
4) территорию слабого воздействия со снижением численности и годовой продуктивности объектов животного мира от 0 % до 25 %.
9. Численность или плотность (показатель плотности) видов животных, являющихся объектами охоты на территории воздействия, определяется на основании данных мониторинга объектов животного мира и среды их обитания. В случае, если воздействие на среду обитания видов животных, являющихся объектами охоты оказано ранее, чем были предоставлены данные, используются данные мониторинга на смежной территории со сходными ландшафтными и физико-географическими характеристиками.
10. Допустимый объем добычи каждого вида животного, являющихся объектами охоты определяется в соответствии с нормативами изъятия видов животных, являющихся объектами охоты (далее - норматив изъятия видов животных), утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира";

6. Жануардың нақты түрінің дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген жиынтық зиянның мөлшері жануарлар дүниесі объектілерінің әрбір түрі жөніндегі зиян сомасы ретінде мына формула бойынша есептеледі:
Усд = (Т1 x Кд x Ко х N1) + (Т2 x Кд x Ко х N2), мұнда:
Усд - жануарлар дүниесі объектілері әрбір түрінің дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген жиынтық зиянның мөлшері (АEК);
Т1, Т2 - АЕК-пен айқындалатын жануардың нақты түрінің әрбір дарағы үшін зиянды өтеудің белгіленген мөлшері;
Кд - осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген жануардың әрбір нақты түрі үшін қайта есептеу коэффициентінің мәні;
Ко – ерекше қорғалатын табиғи аумақта;
N1, N2, - жануардың нақты түрі дарақтарының саны.
7. Мекендеу ортасын бұзу немесе жою кезінде зиянның мөлшерін есептеу кезінде шекарасында аң аулау объектілері болып табылатын жануарлардың мекендеу ортасын бұзу немесе жою салдарынан олардың түрлеріне зиян келтірілген аумақ (бұдан әрі – әсер ету аумағы) ескеріледі.
8. Әсер ету аумағы:
1) жануарлар дүниесі объектілерінің саны мен жылдық өнімділігінің 75%-дан 100% дейін азаюымен сипатталатын міндетті түрде өзгеру аумағына;
2) жануарлар дүниесі объектілерінің саны мен жылдық өнімділігінің 50%-дан 75% дейін азайып, күшті әсер ету аумағына;
3) жануарлар дүниесі объектілерінің саны мен жылдық өнімділігінің 25%-дан 50% дейін азайып, орташа әсер ету аумағына;
4) жануарлар дүниесі объектілерінің саны мен жылдық өнімділігінің 0%-дан 25% дейін азайып, нашар әсер ету аумағына бөлінеді.
9. Әсер ету аумағындағы аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің саны немесе тығыздығы (тығыздық көрсеткіші) жануарлар дүниесі объектілері мен олардың мекендеу ортасы мониторингінің деректері негізінде айқындалады. Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің мекендеу ортасына әсер ету деректер берілгеннен бұрын орын алған жағдайда ландшафтық және физика-географиялық сипаттамалары ұқсас аралас аумақтағы мониторингтің деректері пайдаланылады.
10. Аң аулау объектілері болып табылатын жануардың әрбір түрін олжалаудың рұқсат етілетін көлемі (бұдан әрі- жануарлар түрлерін алу нормативі) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, уәкiлеттi органымен бекілетілген аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін алу нормативтеріне сәйкес айқындалады.

11. Размер вреда при нарушении или уничтожении среды обитания видов животных, являющихся объектами охоты, в отношении одного вида на территории воздействия исчисляется по формуле:
, где:
- суммарный вред, причиненный одному виду животного, являющегося объектом охоты от хозяйственной и иной деятельности на территории воздействия (МРП);
- вред, причиненный одному виду животного, являющегося объектом охоты на территории необратимой трансформации (МРП).
- вред, причиненный одному виду животного, являющегося объектом охоты на территории сильного воздействия (МРП),
- вред, причиненный одному виду животного, являющегося объектом охоты на территории среднего воздействия (МРП),
;
- вред, причиненный одному виду животного, являющегося объектом охоты на территории слабого воздействия (МРП);
- фактическая численность данного вида животного, являющегося объектом охоты, обитающих (обитавших, в случаях, когда не проводился расчет вреда от намечаемой хозяйственной и иной деятельности) на соответствующей территории воздействия (особи);
- норматив изъятия видов животных (в проценте);
t (лет)* - период, в течение которого наносится вред объектам животного мира вследствие нарушения или уничтожения среды их обитания (далее - период воздействия);
* При бессрочном периоде воздействия применяется период воздействия продолжительностью 30 лет.
Т - ставка платы за пользование конкретным видом животного в Республике Казахстан, определенный статей 582 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (МРП).
Значения пересчетных коэффициентов на территории воздействия хозяйственной и иной деятельности:
0,75 – значение пересчетного коэффициента для территории сильного воздействия;
0,5 – значение пересчетного коэффициента для территории среднего воздействия;
0,25 – значение пересчетного коэффициента для территории слабого воздействия.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.10.2020 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В случае нанесения вреда объектам животного мира при нарушении или уничтожении среды их обитания в границах особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения применяется значение пересчетного коэффициента Ко, указанного в приложении к настоящей Методике.
13. Размер суммарного вреда объектам животного мира при нарушении или уничтожении среды обитания видов животных, являющихся объектами охоты, исчисляется как сумма вреда в отношении всех видов объектов животного мира, которые обитают (обитали) на территории воздействия, по формуле:
, где:
- суммарный вред при нарушении или уничтожении среды обитания объектов животного мира;
,
,

11. Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің мекендеу ортасын бұзу немесе жою кезінде әсер ету аумағында бір түрге қатысты зиянның мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
У сом 1 турге=У н.т.+Ус.в.+Уу.в.+Усл.в., мұнда:
Усом 1 турге - аң аулау объектісі болып табылатын жануардың бір түріне әсер ету аумағында шаруашылық және өзге қызметтен келтірілген жиынтық зиян (АЕК);
- еңсерілмес өзгеру аумағында аң аулау объектісі болып табылатын жануардың бір түріне келтірілген зиян (АЕК);
- күшті әсер ету аумағында аң аулау объектісі болып табылатын жануардың бір түріне келтірілген зиян (АЕК);
- орташа әсер ету аумағында аң аулау объектісі болып табылатын жануардың бір түріне келтірілген зиян (АЕК);
- нашар әсер ету аумағында аң аулау объектісі болып табылатын жануардың бір түріне келтірілген зиян (АЕК);
- тиісті әсер ету аумағында мекендейтін (белгіленіп отырған шаруашылық және өзге қызметтен болатын зиянның есептеме жүргізілмеген жағдайларда мекендеген) аң аулау объектісі болып табылатын жануардың бұл түрінің нақты саны (дарақтар);
- жануарлар түрлерін алу нормативі (пайызбен);
t (жыл)* - жануарлар дүниесі объектілерінің мекендеу ортасының бұзылу немесе жойылу салдарынан оларға зиян келтірілетін кезең (бұдан әрі – әсер ету кезеңі).
*Мерзімсіз әсер ету кезеңінде ұзақтығы 30 жыл әсер ету кезеңі қолданылады;
Т – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 582-бабымен айқындалған Қазақстан Республикасында жануардың нақты түрін пайдалану үшін төлемақы ставкасы (АЕК);
Шаруашылық және өзге қызметтен келтірілген әсер ету аумағы үшін қайта есептеу коэффициенттерінің мәні:
0,75 – күшті әсер ету аумағы үшін қайта есептеу коэффициенті;
0,5 - орташа әсер ету аумағы үшін қайта есептеу коэффициенті;
0,25 - нашар әсер ету аумағы үшін қайта есептеу коэффициенті.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.10.2020 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың шекарасында жануарлар дүниесі объектілерінің мекендеу ортасы бұзылған немесе жойылған кезде оларға зиян келтірілген жағдайда осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген Ко қайта есептеу коэффициенті қолданылады.
13. Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің мекендеу ортасы бұзылған немесе жойылған кезде жануарлар дүниесі объектілеріне жиынтық зиянның мөлшері әсер ету аумағында мекендейтін (мекендеген) жануарлар дүниесі объектілерінің барлық түріне қатысты зиян сомасы ретінде мына формула бойынша есептеледі:

... - суммарный вред при нарушении или уничтожении среды обитания 1-го, 2-го, n-го вида объектов животного мира.
Приложение
к Методике определения
размеров возмещения вреда,
причиненного нарушением
законодательства Республики
Казахстан в области охраны, воспроизводства и
использования животного мира
Значения пересчетных коэффициентов
Сноска. Приложение - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.01.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Обстоятельства, которые повлекли причинение вреда объектам животного мира
Значения коэффициентов
1.
Умышленное уничтожение объектов животного мира, в том числе:
1.1
Незаконное изъятие объектов животного мира (за исключением на особо охраняемых природных территориях)
Коэффициент "К"
1,5
1.2
Незаконное изъятие объектов животного мира на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения
Коэффициент "Ко"
3
2.
Уничтожение объектов животного мира по неосторожности
Коэффициент "Кн"
1,5
3.
Уничтожение объектов животного мира, занесенных в перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных (Красную книгу Республики Казахстан) или животных, изъятие которых запрещено
Коэффициент "Кк"
3
4.
Незаконное приобретение, хранение, сбыт, ввоз, вывоз, пересылка, перевозка рыбы и рыбной продукции (филе), а также дериватов животного происхождения
Коэффициент "Кд"
1,5
5.
Действия (бездействия), по причине которых произошло уничтожение (гибель) объектов охоты умышленно или по халатности при осуществлении хозяйственной деятельности
Коэффициент "Кв"
1

У сом.= У сом. 1 түргесом. 2 түрге+ У сом. n түрге, мұнда:
У сом - жануарлар дүниесі объектілерінің мекендеу ортасы бұзылған немесе жойылған кездегі жиынтық зиян;
У сом.= У сом. 1 түрге, Усом. 2 түрге, У сом. n түрге – жануарлар дүниесі объектілерінің 1-ші, 2-ші, n-ші түрінің мекендеу ортасы бұзылған немесе жойылған кездегі жиынтық зиян.
Қазақстан Республикасының
жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы заңнамасын
бұзудан келтірілген зиянның
орнын толтыру мөлшерін
айқындау әдістемесіне
қосымша
Қайта есептеу коэффициенттерінің мәні
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 25.01.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесі объектілеріне зиян келтіруге түрткі болған мән-жайлар
Коэффициенттер мәні
1.
Жануарлар дүниесі объектілерін қасақана жою, оның ішінде:
1.1
Жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз алу (ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда)
Коэффициент "К" 1,5
1.2
Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз алу
Коэффициент "Ко" 3
2.
Жануарлар дүниесі объектілерін абайсызда жою
Коэффициент "Кн" 1,5
3.
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерінің тізбесіне (Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына) енгізілген жануарлар дүниесі объектілерін немесе алуға тыйым салынған жануарларды жою
Коэффициент "Кк" 3
4.
Балықты және оның өнімдерін (сүбе) немесе жануарлар дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау
Коэффициент "Кд" 1,5
5.
Шаруашылық қызметті жүзеге асыру кезінде аң аулау объектілерінің қасақана немесе немқұрайлылықтан жойылуына (өлуіне) түрткі болған әрекет (әрекетсіздік)
Коэффициент "Кв" 1